ts 'WÉ Onschuldig veroordeeld Maandag 28 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14232 EERSTE BLAD EEN BLOEMENDAG. r UIT DEN OMTREK. TQ0MEEL, I'W WT'" Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage. 0 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. Een nieuw kleedingmagazi]n. Douchebaden. .Onderafdeeling Haarlem e.o. van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren. Te snel rijden. Personalia. Koninginnedag. Botsing. Onze Wethouders. E. H. B. O. Pathologische Bacteriologie. 4® Z& ■S-IO'"',. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. IJMUIDEN. BEVERWIJK. De motorlooze vliegtuigen. De ex-keizer. De diefstal te Bergen. Trampersoneel St. Raphael afd. St. Augustinus. SP FEUILLETON L. O* abonnementsprijs be draagt vuor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij Tooruitbet. 3.57)4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Teleioonnuu.tiers: 1426. 2741 en 1748. ^ostr..l*.-ning No 5970 Adverfentién 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentién tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanhod- advortentiën 14 regel» 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Er is meer dan gewone moed noodig om in dezen tijd een „bloemendag" te houden, eerstens om de veelvuldige „aan randingen", waaraan ons publiek reeds in naam der weldadigheid wordt blootge steld; ten tweede omdat de malaise de gevende hand niet gul meer maakt. Maar er is overmoed voor noodig om zulk een bloemendag in dezen tijd open lijk te durven aanbevelen. Hoe moeten wij dan het waagstuir noemen van een organisatie, welke niet gewoon is op straat te bedelen en in dezen tijd zich ook den publieken weg op gaat wagen en de rvagende. hand uitstrekt? Is dat niet de moed der wanhoop? Welnu, zoo iets lijkt de onderneming van de Haarlemsche Orkest Vereeniging ook inderdaad in haar besluit om met Konin ginnedag naast het oranje een plaatsje te vragen voor een betaald bloemje. De moed der wanhoop! Alle middelen zijn be proefd en uitgeput, om de Orkeslvereeni- ging van den ondergang te redden. Voor het komende jaar ontbrak nog 10,000 en daarvan is zeventig procent bijeengeko men door het goede idee van het „gratis concert", tegen een minimum bedrag van vijf gulden. Maar er zijn er nog zoo velen, die iets voor de H. O. V. willen doen, doch geen vijf guldev konden missen, of wel de gelegenheid voorbij lieten gaan. A.s. Koninginnedag is nu hun dag; immers, dan kan een ieder zijn ofertje brengen: men kan ook zoo veel geven als men wil. Moeten wij nu nog zeggen, waarom wij deze hernieuwde poging tot aanranding op de zakken der burgerij zoo openlijk durven aanbevelen? Wij gelooven het niet. Wie zich even indenkt in de alge- meene sympathie, waarin de H. O. V. zich verheugt; wat het voor honderden bedui den zou, aan verlies van het eenige kunstgenot, 't welk zij hebben, wanneer het Orkest verdwijnen ging, die zal het billij ken, dat wij een extra woord van aanbe- .veling spraken. Wij hebben tegenwoordig allen den mond zoo vol van democratie. Laten wij bedenken, dat er niets democratischer is dan de kunst, zooals de H. O. V. ze be oefent. Zij geeft haar krachten dan weer gratis, dan voor heel weinig, dan weer voor iets meer. Laten wij haar bestaan dan ook op echt democratische wijze in stand door ieder naar vermogen te geven. Dan zal deze Koninginnedag ons een heel 'jaar in aangename herinnering blijvenl Vrijdagavond heeft de heer S. de iVries een nieuw kleedingmagazijn ge opend in perceel Botermarkt 29. De nieuwe winkel ziet er keurig uit. Het houtwerk is nieuw geschilderd en de electrische verlichting verdient wel apart vermeld te worden. De etalage is keurig uitgestald en doet zien, wat een mooie, goede costuums er te krij gen zijn. Verscheidene fraaie bloemstukken mocht de heer de Vries ontvangen bij gelegenheid der opening zijner zaak. Den eigenaar good luck! c In de afgeloopen week zijn in het douchebadhuis aan het Leidscheplein 648, in dat aan den Koudenhorn 307 en in dat aan den Schotersingel 935 baden genomen. Deze vergaderde op 24 dezer, onder voorzitterschap van den heer 0. Berg man, secretaris van Halfweg. Elf leden waren tegenwoordig. De rekening over 1921 werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de afdeelings- •vergadering te Amsterdam werd be noemd de heer A. Koelma, te Haar lem. Ten aanzien van de wijziging der ptatuten van den bond, werd besloten te ijveren voor het behoud van diens tegenwoordige samenstelling. De gerin ge uitzetting der grenzen, die1 't Hoofd bestuur voorstelt, wordt nog te groot geacht. In het ontwerp der nieuwe statuten werden nog tal van wijzigingen noodig geacht. Deze zijn evenwel van ondergeschikten aard. Aan het slot der vergadering werd in een motie afkeuring uitgesproken aan het adres van den voorzitter, wegens uitvoering van een niet-genomen, doch door hem gefingeerd besluit. Tegen een dertiental personen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens te snel rijden met auto of motorfiets. Mooi zoo! Hoe strenger opgetreden, hoe beterl Bij beschikkking van den minister van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en can- didaat-notarissen te Haarlem H. J. Raedt, oud-inspecteur der registratie te Haarlem. Tot directeur van de Gemengde Zang- vereeniging „Euphonia" te Schagen, af- deeling van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, is benoemd de heer Leo Pielage, alhier. Het kerkconcert, dat op Koninginne dag zal worden gegeven, zal zijn van half 23 uur. Als solisten zullen optreden de heer George Bobert, mej. Di Moorlag (so praan) en de heer Sam Swaab, con certmeester bij het residentie-orkest, den Haag. N'V. Ilct Schouwtooneel. Hoewel op het eind van het vorig seizoen voortdurend uitverkochte zalen het voor de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch wenschelijk maakten de serie op voeringen van hot dolle blijspel „Als je maar 'n verleden hebt" voort te zetten, maakten reeds vroeger aangegane ver bintenissen dat onmogelijk. Honderden, die nog niet in de ge legenheid waren het stuk bij %te wonen spraken daarover hun teleurstelling uit. Om daaraan tegemoet te komen besloot de N.V. Hot Schouwtooneel de twee eerste voorstellingen van het nieuwe seizoen in den Stadsschouwburg te Haarlem op Zaterdag ,2 en Zondag 3 September te bestemmen voor reprises van „Als je maar 'n verleden hebt." Woensdag 6 September kan het eer ste nieuwe stuk, waarover wii nog na dere mededeel ingen zullen verstrekken, worden tegemoet gezien. EXCURSIE. Onder leiding hunner onderwijzers maakten de leerlingen van den tuinbouw- wintercursus, alhier op Donderdag j.l. een exursie. In den voormiddag werd te Leiden de Rijksplantentuin met de ver schillende kassen o.a. de Victoria Regia- kas, bezichtigd onder de deskundige voorlichting van het personeel. Over stelpend is daar het aantal planten soorten uit alle deelen der wereld bijeen gebracht en de jongelieden, die al ee-nig oog op de plantenwereld krijgen, konden hun hart aan den vormenrijkdom op halen. Na een paar uur was men moe. Nu even iets gebruikt en het gezelschap ver trok naar Loosduinen, waarin den middag gezien werden de reusachtige complexen van glashuizen, waarin als 't ware fabriek matig groenten en fruit werden geprodu ceerd, reeksen van kassen 50 M. lang 10 M. breed, en daarnaast of het ijsvelden waren, groote oppervlakten overdekt met broeiramen. In de kassen op heden snijboonen en tomaten, onder 't platte ;las meloenen. Als bijzonderheid werd nog bezichtigd een kweekerij met ette lijke kassen vol Kentia's in Nederland iets buitengewoons. Even nog een oogje in de practische ingerichte veilingsgè- bouwen en een bezoek aan een gewone, maar goed gesorteerde bloemisterij en daarna trok het gezelschap naar Scheve- ningen, in de hoop met een strandwan deling den dag te sluiten, maar toen kwam de regen en dreel de reizigers in een snel tempo naar tram en trein, waar mee ze dankbaar aan allen, die bijgedra gen en meegewerkt hadden om den ocht ogeiijk te maken, weer in Haarlem aankwamen. Vrijdagavond half 7 had nabij de Ostade- straat een aanrijding plaats tusschen een wagen der E. N. E. T. en een auto, ko mende uit de Jan Steenstraat. Van de auto werd een spatbord en de as beschadigd. Een inzittende dame werd er uit geworpen doch bekwam geen ernstig letsel. Mr. Slingenberg, wethouder van Open bare Werken, hoopt 1 September en mr. Bomans, wethouder van Financiën, 4 Sep tember zijn werkzaamheden ten Stadhuize te hervatten. In de étalage van den winkel van „Sa- nitas" aan de Kruisstraat zijn artikelen ten toon gesteld, welke gebruikt worden door de vereeniging „Snelverband" van Eerste Hulp bij Ongelukken. Verschenen is het verslag over 1921 van het gemeentelijk laboratorium voor palhologische bacteriologie. We onlleenen er het volgende aan: Het aantal onderzoekingen bedroeg y aaX um— u iMd h t - a W s Op een der dagen van de algeloopen week hadden voor de Zijlbrug drie ongevallen tegc.ijk plaats, welke men hierboven in beeld ziet gebracht. Zoodra er een politie man voor verkeersagent kan worden vrijgemaakt, is de Zijlbrug de eerste sollicitant. 5188 tegen 4560 in het jaar Ie voren Hiervan waren voor Haarlem 4304 en voor de aangesloten gemeenten 884. In hel jaar te voren waren deze cijfers 3915 en 645. Er heeft dus een vrij belangrijke vermeerdering van on derzoekingen plaats gehad en in het afgeloopen jaar werd het hoogste cij fer bereikt sedert het begin van den dienst. De gezondheidstoestand in de ge meente was over het algemeen vrij gunstig. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekte is in vergeliik met, het jaar te voren afgenomen, wat vooral moet worden toegeschreven aan de vrij sterke afname van rood- vonkgevallen. Daarentegen kwam diphlerie meer voor dan in 1920, terwijl het aantal gevallen van Febris Typhoïdea on veranderd is gebleven. VJektyphus werd niet waargenomen, terwijl gevallen van Griep of Influen za, behalve enkele meer sporadische, zooals bijna ieder jaar worden waar genomen, in den loop van het jaar weinig voorkwamen. In December echter traden meerdere gevallen op, het aantal nam gaandeweg Loc, zoo dat in Januari deze ziekte epidemisch optrad en zich veel gevallen voor deden. Bijzonderheden hieromtrent behooren echter in het verslag over 1922 thuis. Omtrent het heerschen der malaria wordt het volgende opgemerkt: Ln de eerste helft van het jaar wer den in het algemeen wel meerdere gevallen waargenomen, maar van een sterke uitbreiding, zooals voor een paar jaar kan niet worden gespro ken. In den nazomer en in het na jaar trad hierin verandering op en kwam de ziekte weder veelvuldiger voor, zoodat er dit jaar van een na- jaarslop kan gesproken wordens. Het Js niet onmogelijk, dat dit samen hangt met het lang aanhouden van de warmte, die zeker bevorderlijk was èn voor de vermeerdering van de anopheliden èn voor de ontwikkeling van de malariaplasmodiën in de mug. Einde November werd wederom be gonnen met het ontmuggen van stal len, hokken, kelders, enz. en werd daarmede gedurende den winter ge regeld doorgegaan. Het is de bedoe ling, dat, waar dit noodig is, driemaal ontmugd wordt. Vermoedelijk zal men daarmede in Maart gereed komen. Dat het ontmuggen in het jaar te voren nog geen betere resultaten heeft opgeleverd, is niet te verwonderen. Ongetwijfeld zijn door de ontmugging heel wat vrouwelijke anopheliden ver nietigd, maar een helaas nog te groot aantal blijft in leven, omdat niet al de schuilplaatsen waar zij overwin teren gevonden worden. Neemt men in aanmerking, dat in het afgeloopen jaar de langdurige warmte zeer be vorderlijk is geweest voor de ontwik keling van de nieuwe generaties van muggen en dat er nog steeds vol doende plasmodiën dragers zijn om de muggen gelegenheid te geven zich te besmetten, dan is het niet te ver wonderen, dat betrekkelijk nog veel malariagevallen in het najaar voor kwamen. Eerst nadat de genomen maatregelen eenige jaren zijn volge houden, zal blijken welke resultaten daarmede verkregen kunnen worden Tevens dient er op gewezen te wor den, dat de inwoners ook zelf meer dan thans moeten medewerken in den strijd tegen deze ziekte door het op geschikte wijze aanbrengen van gaas voor de ramen, om de muggen zooveel mogetijk uil de woningen te houden en zoo zij desniettegenstaande daarin komen, aanstonds te vernie tigen. Meermalen is het reeds voorgeko men, dat men klaagde over veel mug gen in een kelder en dat bij onder zoek bleek, dat het kelderraam ge heel onbeveiligd het grootste gedeelte van het jaar openbleef. Koninginnedag. Door den heer v. d. Plug, Soendaplein, is voor de a.s. feesten een gouden medaille als publieksprijs be- schibaar gesteld. De prijzen der kinderspelen zijn bij den heer Verboog, die voor den etalage-wed strijd bij den heer Roosen, beiden aan den Schoterweg, geëtaleerd. BURGERLIJKE STAND. Van 19 tot en met 25 Augustus 1922. Geboren: z. van J. KlerkKoster. d. van F. CohenRodrigues-Wianink. z. van H. J. Postvan der Meij. z. van P. van der Braatsvan Essen, z. van P. E. BeringenOckeloen. z. van H. J. LensenDuijn. Ondertrouwd: F. J. W. Löwensteyn en A. G. Tros. H. N. Semé en M. A. yHendrikse. W. H. de Zaayer en G. J. van Welsum. J. F. G. Peimarts en M. J. O. Brendes. C. Habiecht en M. van Olderen. Getrouwd: N. Kroon en M. Th. Kleijn. Overleden; Levenloos aan.egeven kind van Th. M. Bergman en P. Woudstra. Statuten. De Staatscourant be - vat de wijziging in de statuten van de Protestantsche Bewaarschool, thans ge naamd: Bijzondere Protestantsche Be waarschool, gevestigd alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Burger, Eikenlaan 7, een damestasch met inhoud; Hofste, Leliestraat 13rood, Haarlem, een por- temonnaie met inhoud; G. Bovertjes, Eikenlaan 6, een portcmonnaie met inhoud; J. v. d. Vlugt, Glipperweg 42, een nikkelen armband; Wit, Schouw tjeslaan, een kamwieltje van een motor; Bureau van Politie, Boeken rodestraat 9, een huissleutel. Saar de Badvrouw Het 25-jarig feest van Saar de Badvrouw is voor haar onvergetelijk gemaakt. 's-Morgons werd Saar op het kan toor der Z.T.H.M, ontvangen door den directeur, den heer Baron Collet d'Es- cury, die haar na woorden, die getuig den van waardeering, een enveloppe met inhoud overhandigde. Door het personeel der hadinrichting werd Saar gehuldigd door woorden van vriendschap, gesproken door den heer O. A. Piers, oprichter der Maatschappij, die haar tevens namens het personeel der badinrichting een ruststoel aanbood. Van verschillende gasten ontving .zij nog blijken van belangstelling. Een batig saldo van verkochte bloemen en portretten werd haar ook nog uit gereikt. 's Avonds is zij gehuldigd in „Mono- poie", waar zij o.m. werd toegespro ken door den oud-secretaris, den heer P. L. de Vries. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Frederika Theodora, Hyacint-ha, d. van A Th. E. Bellm en M C Kok - Han- drika Adriana Eransisca, d. van A. Straver en C. J. Vink. Ondertrouwd: A. S. Houtkamp en C. Keur. J. O. Quint en H P, Hof- boer. C. van Straelen en J. M van der Valk. R. J. F. van Zeben en P. H. van Keeren. Getrouwd: S. Barber en Mina Broek man. Meija de Leeuw en C. Kerk meester. 1 r i i Uit het politierapport. Door den heer J. V. werd aangifte gedaan, dat hij een zeilvlet had verhuurd aan zekeren H. De ze had de vlet echter niet teruggebracht, maar op het strand laten zitten, waar door de vlet vernield was. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Een hondenhals band: een zwart-bruine hond; een porte- monnaie met inhoud; een collier; een kin- dersportwagentje; een kinderhandtaschje met inhoud; een gouden medaillon; een kinderschoentje; een kinderkous; een hee renrijwiel; een militairen-ransel met in houd; een hondenpenning, gemerkt no. 79; een postduif, gem. 31638; een rozen krans; een portefeuille; een damesporte- monnaie met inhoud; een huissleutel; een zilveren ringetje. Overgeplaatst. De heer H. A. Struvcker Boudiër, hulpsluismeester bij de Noord zeesluizen alhier, is benoemd tot sluis- meester te Vianen. BurgStand. Geboren: d. van C. J. Schuilemaker—Siebens. z. van H. van HeulenScholts. z. van A. Ph. van Lint—Teeling. Ondertrouwd: A. P. v. Baten en Th. P. Baas. Getrouwd: Th. L. van Well en E. Nolten. C. Wester en C. M. A. Rijnders. J. J. van Eerden en M. de Jong. A. Bakker en A. Hoof. Kermcsse d'été. Op Woensdag 6 September 's namiddags 1 uur, wordt op het terrein Schulpen een groote kermesse d'élé geopend, waarbij niet alleen vermaak wordt getrokken uit de opgeslagen tenten en kramen, doch ook spelen en wedstrijden worden ge houden, die varieeren tusschen voet bal- en motorspelen. Het feest duurt tot en met Zondag en belooft interes- Geitenkeuring.De uitslag van de gei tenkeuring, op 25 Aug. j.l. uitgeschre ven doof"de R. K. geitenfokvereeni-i ging „de Eendracht" en gehouden I door den Rijks-Veeteelt-Consulent, den heer G. Tukker, uit den Haag, is als volgt Aangevoerd waren 25 geiten incl. de lammeren 12 melkgeiten werden op 't stamboek ingeschreven en 4 I. m teren. Voor de ongehoornde melk geiten werden de prijzen aan de vol gende heeren toegewezen ie prijs T. v. Dorp 2e pr. P. A. Damen 3e pr' G. v. d. Lans. Voor de gehoornde melkgeiten le pr. P. G Kooiman. Voor de lammeren: l.e pr. T. v. Dorp. K. kiesvereeniging. Deze verga derde op Vrijdag 25 Aug. j.l. De op komst was bedroevend, hetgeen de voorzitter in zijn opening memoreert en wijt aan het slechte weder. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Bij acclamatie worden tot afgevaar digden voor de vergadering der Ka mer-Centrale, te houden op Woensdag 23 Sept. e.k. om half 2 in het R. K. Volksbondgebouw, de volgende heeren benoemd G. Bulten W. v. d. Laan en J H. v. d. Voet. Bij de behandeling der agenda van genoemde vergadering, verklaarde de heer v. d. Laan, zich tegen de candidatuur-Moerel, betref fende 't zitting nemen in 't Centraal- Bestuur. De voorzitter zeide, dat de heer Moerel, reglementair niet herkozen kan worden, wegens 't lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer v. d. Laan zou gaarne zien dat, zoodra 't nieuwe bestuur functio neert, een reglements-commissie werd benoemd. in verband hiermede zeide de voor zitter, dat er waarschijnlijk een uni form reglement komt voor de ver schillende Kamer-kieskringen, te ont werpen door den Bond van Rijkskies kring-organisaties. In zijn slotwoord wees de voorzitter er op, dat speciaal vergaderd moest worden, tot benoeming afgevaaidig- pen. Ontslag bij de Rijkstelegraaf. Met het oog op de bezuiniging is aan ruim tweehonderd tijdelijke ambte naren en klerken bij den Rijkstele graafdienst, over het geheele land, te gen 1 October a.s. ontslag aangezegd. Te Rotterdam bedraagt het aantal 40 a 50. Naar wij van de directie der Fok- ker-vliegtuigenfabriek vernemen, h eft Fokker Vrijdag in het Rhöngebergte met een passagier een vlucht volbracht in een motorloos vliegtuig. Dit is de eer ste maal, dat met een dergelijk vlieg tuig een passagiers-vlucht is gemaakt, IVad.J Men s eint ons De Duitsche ex-keizer heeft met zijn adjudant von Ilsingen Donderdagavond omstreeks 8 uur Zeist per auto bezocht; vooraf werd de gemeente eveneens be zocht door den ex-kroonprins. Beiden zijn op dien avond de gasten geweest van Mr. Blankenhaxen. Nie'tegen staar de da komst geheim was gehouden, waren (och enkele personen die de villa van den hrer Blankenha\en passeerden in de geegn- heid de beide hooge gasten van nabij te aanschouwen. De keizer, hoewel oud geworden, zag er gezond en opgewekt uit. Te ongeveer middernacht vertrok het gezelschap weer per auto wtf Doorn. Men seint ons uit Apeldoorn d.d. Augustus: De Duitscher H„ verdacht van diefstal met inbraak in den huize Den Braam te Bergen is dezer dagen door de politie te Wageningen gearresteerd en werd giste ren naar Apeldoorn overgebracht, voor het doel van aanwijzing van de plaats, waar hij de gestolen voorwerpen heeft verbprgen. Bij kilometerpaal 132 vond men bij een dennenboom onder mos en takken verborgen een bewerkt houten kistje, waarin een gedeelte van de gesto len zilveren voorwerpen zich bevonden. Na deze aanwijzing is H. gevankelijk naar Arnhem overgebracht. In de deze week plaats gehad hebbende huishoudelijk vergadering, waarin de pe riodieke verkiezingen plaats vonden, werd bij acclamatie als voorzitter dier afd. her kozen de heer L. Geers. Herkozen werd voorts de heer J. Out en als nieuw geko zen leden de heeren Th. van Schie en Klashorst. Aftredend waren do heeren Traxel, die zich nie herkiesbaar had gesteld en J. Hilterman. Door den voorzitter werd een woord van welkom gebraoht aan de nieuwe bestuursleden en een oprecht woord van waardeering aan de aftreden den. in het bijzonder aan de heer J. Hil terman voor zijn ijver, steeds betoond. Spr. hoopte dat zij als propagandisten voor de organisatie St. Raphaël zouden blijven werken. Barometerstand 7,59. Neiging achteruit OPGAVE VAN; J J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. HEEMSKERK. Het café „Jachllu&t" te Noorddorp waarin vroeger vergunning, thans voorloopig verlof is, staat nog steeds als een gesloten loehuis, tot schade van den nieuwen eigenaar, die er in dertijd lang niet voor een appel en ei eigenaar van geworden is en tot ongerief van de vele voorbijtrekken de reizigers. De reden van dit gesloten zijn. zal 61 De toon waarop deze vragen gesteld Werden, liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Jeanne zag direct in, dat het wantrouwen van hem, die haar on dervroeg, elk oogenblik grooter werd. „Ik weet het niet," antwoordde zij Stamelend. „Men heeft mij met een zen ding belast, waarvan ik mij thans heb gekweten. Ziedaar alles." „En ik, Ik weet niet meer dan wat ik u gezegd heb. Ga naar het dorp. Misscnien zult ge daar iemand vinden, die u betere Inlichtingen kan verstrekken dan ik. De priester ging hierop weg en Itei de arme vrouw achter in een toestand van groote ongerustheid. Zij zonk neer op de knieën en bad „Mijn God, mijn God Al mijn zoeken za! niet 'baten., alles schijnt tegen te werken.. Die pastoor wan trouwt mij. Wanneer ik elders inlich tingen tracht in te winnen, zal i!< eveneens wantrouwen wekken. Wat moet ik beginnen Iemand heeft een kind meegenomen naar Parijs, zoo men zegt de neef van pastoor Laugier. Dat moet mijn jongen zijn. De zuster van den pastoor van Chévry had mij beloofd voor hem te zorgen, over hem te waken als een moeder. Ongetwij feld is zij haar belofte nagekomen.. Maar waar moet ik hem te Parijs terugvinden Direct naar de men schen gaan, die het kunnen weten staat gelijk met me over te leveren aan de politie., men zoekt, men ver volgt mij juist als vóór een en twintig jaar. Het is vreeselijk.. Misschien was het nog beter geweest, wanneer ik krankzinnig was gebleven." Jeanne drukte de handen tegen haar brandend voorhoofd en weende. Plotseling richtte zij zich op. „Ik zal slagen, ik moet slagen. Hoe duister alles thans ook schijnt, ik za! zonder ophouden blijven zoeken. Mijn zoon moet te Parijs zijn. In Parijs zal ik hem zien op te sporen, zoodra ik weet, wat er met mijn dochtertje is gebeurd." Zij verliet de kerk en 's avonds om negen uur was zij in Parijs terug. Den volgenden morgen zou zij den trein nemen naar Joigny, waar haar doch ter Lucy was uitbesteed. Des anderen daags vertrok zij zoo vroeg mogelijk. Daar aangekomen begaf zij zich onmiddellijk naar de woning van de weduwe Fremy, de vrouw aan wie zij een en twintig jaar geleden lfaar kind had toevertrouwd. Zij was er maar al te zeer van over tuigd dat zij vrouw Fremy niet zou vinden, aangezien haar brief vanuit het hoofdgebouw te Clermont als onbestelbaar was teruggezonden. Wel hoopte zij inlichtingen te krijgen, welke haar van nut konden zijn. Op de plaats gekomen, waar vroe ger de eenvoudige woning der weduwe stond, zag zij tot haar schrik, dat deze niet meer bestond en plaats had ge maakt voor een ruim, nieuw huis. Toch ging zij binnen. „Ik wilde gaarne inlichtingen van u hebben," zeide zij tot de vrouw die uit een kamer kwam, op de gang uit komende. „Hoe lang is het geleden dat dit huis is gebouwd „Zes jaar." „Bent u van Joigny?" Ik woon hier reeds meer dan twaalf jaar." „Hebt u niet een wedijwe Fremy gekend, die de verzorgingjVan kinde ren op zich nam „De weduwe Fremyja, dien naam ken ik wel. Die woonde vroeser op deze zelfde plaats en is al geruimen tijd geleden gestorven." „Had zij geen zoon „Ja.... een grooten jongen." „Woont hij nog altijd in "joigny?" „Jaop 't kerkhof."" „Dus, hij is dood riep Jeanne uit. „Ja., bent u familie van hem?" „Neen, maar ik zou willen weten, wat er is gebeurd met 't klein meisje, dat aan zijn moeder was toevertrouwd en dat door de ouders niet kon worden teruggenomen, omdat ze Frankrijk hebben moeten verlaten." „Is dat al lang geleden „Een en twintig jaar." „Destijds woonde ik nog niet in Joigny.Toen ik de weduwe Fremy ken de, had zij sinds lang geen pleegkin deren meer. Ik heb nooit iemand an ders bij haar gezien dan haar eigen zoon, maar als inderdaad de ouders hun kind niet hebben opgeeischt, kunt u zeer gemakkelijk te weten komen wat er mee gebeurd is." „Hoe dan riep Jeanne uit. „Moeder Fremy zal toen zij geen geld meer ontving, het kind hebben afgestaan en de gemeente zal er ver der voor gezorgd hebben, dat het hier of daar werd uenlaatst On het stad huis zal men u alle inlichtingen kunnen geven." „Op het stadhuis zuchtte Jeanne. „Ik kan hier, evenmin als in Chevry al evenmin iets doen, zonder dat men te weten komt, wie ik ben, zonder dat mij gevraagd wordt, om welke reden ik naar het verdwenen kind vraag." „ik geloof, dat u mij niet hebt be grepen. „O, zeker, ik heb u heel goed be grepen en ik zal uw raad opvolgen, ik dank u wel." Jeanne ging weg. Zij dacht er na tuurlijk niet aan naar het stadhuis te gaan. Wel wilde zij bij de buren nog eens hooren. Misschien zouden die haar de gewenschte inlichtingen kunnen geven. Zij ging van deur tol deur. Overal ontving zij hetzelfde antwoord. Zij was totaal ontmoedigd. Waar zou zij haar dochtertje kunnen terug vinden Waar moest zii het kinc zoeken Georges was in Parijs, ten minste er was alle reden om dit aan te nemen. Zij zou dus in de groote stad gaan zoeken, nam den avond- trein naar Parijs, waar zij vermoeid uu avars&asman naaimuam. maar vast besloten haar werk te hervatten, zou. der zich te laten afschrikken doo* welke moeilijkheden dan ook. Onderweg in den trein had zij zorg vuldig overlegd, hoe zij zou tè werk gaan. „Als ik in Parijs ben," zeide zij bij zichzelf, „wat zal ik dan gaan begin nen Ik kan niet mijn intrek nemen in een gemeubileerde woning. De menschen zouden mij naar mijn papie ren vragen. Mijn reizen naar Chevry en Joigny hebben niet veel gekost. Ik heb nog voldoende geld om een zolderkamertje te huren en daarop een ijzeren ledikant en een stoel te plaatsen. Ik geef een willekeurigen naam op en zal zien op de een of an dere manier werk te vinden." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1