Lafayette BINNENLAND. minm. LAATSTE WEEK RESTANTEN DAM ES CONFECTIE CRICKET. T0ET8AL. ZWEM SP06T. BINNENUIDSOH NIEUWS. Heerenfiets f 15.— noordwijkerhoüi. VELSEN. WQO5SCV/ÏJXERH0UT. MMUIDEN. W ftEGNTSZAREH. Faillissementen in Nederland. THEORIE EN PRACTIJK. De ontvangsten van het Staats bedrijf der P. T. T. Het Koninklijk bezoek aan Groningen. Jongensfiets f40.- OR. HOUTSTRAAT «eter wel hierin gelegen zijn, dat fiïen van bevoegde zijde nog steeds in ge breke blijft, den tegenwoordigen ei genaar volmacht te geven, het per ceel, waarin nog zoo kort geleden het vergunningsrecht zoo schromelijk misbruikt en dientengevolge daaruit verwijderd is, voor het publiek open te stellen. Burgerlijke Stand. Geboren Leonardus Petrus Albertus, z. v. A. M. Warmerdam en A. G. Waaijer-Ge Gerrit Roelof, z. v. M. F. Noorman van der Dussen en H. K. van de Poll Jacobus, z. v. J. Duiven voorden en C. van Berkel Alida, Cornelia, d. v. M. Bergman en M. A. van Hens- bergen Alida Adriana Petronella, d. v. J. P. Warmerdam en A. M. Waaijer Wilhelmus, z. v. J. Bon en M. H. van Rijn Theodorus, Johannes z. v. W. van cder Linde en P. M. VoskuilGerardus, Hubertus z. v. A. van der Ploeg en J. M. Caspers. OverledenNicolaas Johannes van Duin, oud 61 j. alhier. OndertrouwdLeonardus Johannes Heijstek, 40 j. te Wassenaar en Klazina Bekkers, 37 j. alhier Leonardus Hendri- kus Smit, 22 j. te Noordwijk en Johanna Catharina Spigt, alhier Cornelis Jo hannes Wempe 33 j. te Haarlemmerliede en Engelina, Cornelia Caspers 30 j. alhier. Johannes Langeveld 44 j. alhier en Jo hanna Maria Cornelia de Winter 32 j. te Heemstede Willem Lemmers, 23 j. alhier en Joanna Gielis, 26 j. te Wleringen.;Cor- nelis van Straelen, 26 j. alhier en Johanna Maria van der Valk, 24 j. te Zandvoort Petrus Adrianus Duivenvoorden, 25 j. alhier en Margaretha Francina Koemans 21 i. te Noordwijk. Gehuwd Bernardus Anthonius de Groot, 23 f. te Haarlem en Cornelia Smit, 24 j. alhier; Herman Kemming, 27 j. te Oegstgeest en Petronella Maria Duiven voorde, 27 j.;Leonardus, Johannes Heij stek, 40 j. te Wassenaar en Klazina Bek kers, 37 j. alhier. HEEMSTEDE. Koninginnedag, donderdag 31 Aug. zal öik alhier „Koninginnedag" gevierd worde n. Des morgens van 9 tot 12 uur zullen de kinderen der verschillende scholen in „Groenendaa!" „spelen", wat als altijd de hoofdschotel is, en waarnaar de jeugd steeds verlangend uitziet. Van 2 tot 5 uur zullen op het H. B. C. terrein sport- en lichte atletiekwedstrij den gehouden worden. Eerst een voetbalwedstrijd tusschen een H. B. C. comb, en de V. G. W. H. Vervolgens een wedloop over 9 K. M. voor heeren boven 16 jaar. De route zal vermoedelijk als volgt zijn :„Vanaf het H. B. C. terrein over Heerenweg, Emmaus laan, Bronsteeweg, Binnenweg, Raadhuis straat en Plein, Camplaan, Voorweg, Glipperweg, Prinsenlaan en Heerenw e naar het H. B. C. terrein. Estafetteloop van 400 M. voor dames:' ploegen van 4. 100 M. hardloopen met voorgift voor jongens van 1216 jaar. Hoogspringen voor dames, en mast- klimmen op tijd. Van 810 uur muziekuitvoering vóór het Raadhuis door de Harmonie „Eens gezindheid" en als slot om 10.30 vuur werk. Het bestuur der Zwemvijver neemt dezen dag te baat om een extra propa- gandadag te houden, en heeft zich van de medewerking verzekerd van „Zignea" uit Haarlem „A. Z." uit Amsterdam de Heemsteedsche Poloclub en de Heem- steedsche reddingbrigade. Van 25 uur zal het feest gehouden worden in de Heemsteedsche Bad- en Zweminrichting bij Groenendaal, eind punt Electrische tram. Het volgende programma zal daar afge werkt worden. Snelzwemmen op borst en rug. „Zignea" za! een fraai nummer figuur- zwemmen uitvoeren. Een polowedstrijd tusschen Z. 1. en H. P. C., welke beide met hun sterkste combinatie's zullen uitkomen. Voor het nummer „Schoonspringen" hebben verschillende goede springers ingeschreven. Dan nog „touwtrekken" en een ge mengde Estafette" als" slot een water- spel dat zal worden uitgevoerd door de Heemsteedsche b rigade met medewerking van eenige dames Als nu de „Oranjezon" ons niet in de steek laat, belooft het Donderdag een drukke en gezellige dag te worden. Jomerkermis. Op het landgoed „De Schulpen" alhier zal van 610 Septem ber een kermesse d'éte georganiseerd wor den. Het programa daarvoor luidt: Woensdag 6 September te 1 uur Ope ning, daarna kinderspelen en voetbalwed strijd. Donderdag heeft een harddraverij plaats, Vrijdags ringrijden: Zaterdags ringsteken voor fietsrijders en korfbalwedstrijd. Des Zondags zullen behendigheidswed strijden voor motoren gehouden worden. Priesterjubileum. De Zeer-eerw. Pater Ernestus, rector van het klooster der Eerw. Paters Capucijnen alhier, hoopt 4 October a.s. zijn 25-jarig priesterfeest te denken. Terwijl de bewoners naar de Kerk wa ren, had alhier in de Zilk bij de Wed. C. Vr. een brutale diefstal plaats. De inbre kers hadden, na zich toegang verschaft te hebben tot de woning, alle kasten open gebroken en zich meester gemaakt van eenige gouden en zilveren sieraden. Het geld, dat in nogal groote hoeveelheid aan wezig was, werd door de dieven onaange. roerd gelaten. Vermoedelijk was dit lu de haast over het hoofd gezien. De politie stelde direct een zeer uitge breid onderzoek in. Naar alle omliggende gemeenten werd telephonisch bericht ge zonden, met het gevolg dat des middags reeds omstreeks 6 uur de daders, 2 be ruchte individuen, N. H. van hier en A. Gr. uit Noordwijk door de Leidsche re cherche werden gearresteerd, toe door hen getracht werd de gouden en zilveren sieraden in een goudsmitswinkel te Lei den van de hand te doen. Beiden werden in voorloopig arrest gesteld. herwonnen Levenskracht. De speldjes- Verkoop ten bate van Herwonnen Le venskracht heeft alhier ruim 230 op gebracht. f» ft Alle berichten, verslagen enSofficieele mededeelingen, deze rubriek betreffende, gelieve men uiterlijk Zondagavond vóór 9 uur te bezorgen aan het adres van den heer P. J. Blesgraaf, Baken essergracht no. 32, Haarlem. UITSLAGEN. Bekerfinale. D.O.N.K. 1H.B.C. 1 2—4 G. Kruy- ver. Bericht. De Bond is thans aangesloten bij den Postcheque en Giro-dienst en wel onder Nr. 76445. Eventueel aan den Bond ver -chuldigde gelden gelieve men over te maken door storting op onze postrekening Dispensatie-aanvragen. De aandacht wordt er op gevestigd, dar iedere dispensatie-aanvrage moet zijn vergezeld van een bedrag ad. 0.35 voor ad ministratie-kosten. Die aanvragen, waaraan dit bedrag niet is toegevoegd worden niet in behandeling genomen. Drukwerk. De aandacht wordt er op gevestigd dat drukwerk slechts kan worden toege zonden, nadat het daarvoor verschul digde bij ons gesto rt is. De kosten van de meest voorkomende drukwerken zijn Dispensatie-formulieren 50 cents per stel van 3 stuks, administratie-kosten inbe grepen wedstrijd- en ruil-formulieren, 2 cents per stuk., formulieren voor opgave hoogere elftallen, 1 cent per stuk. Royementen. Overgenomen door de D. H. V. B. van de vereeniging S. D. O. Beverwijk A. Aardenburg, Begijnestraat, Beverwijk J. Blank, Hooge Hoflanderweg, Wijk aan Duin A. Moeskops, Spionkopstraat, Schoten M. Mattu, Hoflanderweg, Be verwijk H. Smits, Nieuwland, Uitgeest P. W. Nijssen, Baanstraat, Beverwijk J. W. v. d. Eem, Meerensteinstraat Beverwijk D. Beentjes, Romerkerkweg, Beverwijk. SPORT-CENTRALE. Hedenavond 8 uur vergadering van de Sport-Centrale, in de St. Jozefsschool, Nieuwe Gracht. H. H. Voorzitters van R. K. Sportvereenigingen gelieve aan wezig te zijn, bij verhindering neemt de le secretaris de plaats van den Voorzitter R.K.V.V. „ZWALUWEN" Secretaris H. v. d. Drift Spaarnwouder- straat 100, Haarlem,. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebur. van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Aug. in Nederland uitgesproken 46 fail lissementen tegen 42 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Aug. 1922 1853 faillissementen tegenover 1357 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Maandagavond 8 uur vergadering Elftal- Commissie. Vrijdagavond 8 uur Bestuursver gadering. Captains. Door de Elftal Commissie zijn aan het Bestuur voorgedragen, en worden als zoodanig voor onbepaalden tijd benoemd de Heeren P. v. Steln le elftal. B. Blom 2e elftal. A. v. d. Goes 3e elftal. De captains worden verzocht a. s. Dinsdagavond op de vergadering der elftal commissie aanwezig te zijn. Het Bestuur doet mededeeling, dat door haar voor het eerste elftal is ingeschreven voor deelname aan de wedstrijden om den Bisschopsbeker. A. s. Zondag speelt het eerste elftal eene vriendschappelijke match tegen het le elftal van D. O. S. S. uit Amsterdam, als openingswedstrijd van het R, K. Sportpark. Zaterdags kunnen de leden weder gaan oefenen op het R. K. Sportpark Molen- werfslaan Heemstede. De ballen kunnen slechts verkregen worden op vertoon vann het bewijs van Lidmaatschap, bij den Heer C. v. d. Velde, Binnenweg 108, Heemstede. Zwaluwen, Nu wij weder aan den vooravond staan van den Competitie, acht het Bestuur het noodzakelijk U allen zonder uitzon dering nog eens op te wekken Uw Bestuur trouw ter zijde te staan, door het veel vuldig oefenen op het R. K. Sportpark, en steeds op tijd aanwezig te zijn, voor de wedstrijden waaraan Gij moet deel nemen. Binnenkort zal U worden mede gedeeld in welk elftal gij zijt ingedeeld, zorg er dan voor, om steeds aanwezig te zijn, en zoek geen reden, om Uw eventueel wegblijven te verontschuldigen, aange zien alles streng zal worden onderzocht, en bij voorkomende nalatigheid zal onver wijld het betreffende artikel van het Re glement de elftal-Commissie op U worden toegepast. Het Bestuur vertrouwt er echter op, dat het tot dergelijke maat regelen nooit zijn toevlucht zal behoeven te nemen, Uw Bestuur werkt onvermoeid om onze Vereeniging hooger op te voeren. Toont gij thans Uwe waardeering hier voor door de wenken en bevelen van Uw Bestuur op te volgen, dan kon het niet anders of wij gaan allen eene prettige competitie tegemoet. HET BESTUUR OVERPEINZINGEN. Wanneer ik mij uit den meer dan volle tram heb gewerkt, en een zucht van ver lichting heb geslaakt, omdat ik mij weder vrij van alle geduw en mind er aangename „luchten" hervindt op Heemsteed's Bin nenweg, constateer ik reeds dat het dien middag druk kan worden op het R. K- Sportpark. Het jubelt in mij, immers Katholiek Haarlem en omstreken kan thans aanschouwen, wat of er in korten tijd in R. K. Sportkringen in Haarlem tot stand is gekomen op Athletiekgebied. Het is omstreeks kwart voor 2 wanneer ik het Sportpark, dat er feestelijk uit ziet met z'n Bisschopstroon, en vlagge- vertoon, betreedt. Dichte drommen staan geschaard om het groene tapijt, waar binnen enkele weken Koning Voetbal weder victorie zal kraaien. Ik besef het ten volle al die Katholieken zijn gekomen, om onzen beminden Bisschop te huldigen, uiting gevend aan onzen echt Roomsche feest stemming bij het jubileum dezer Hoogen Priester. Maar onwillekeurig, vergelijk ik het Sportpark zooals ht zich thans aan mij voordoet, met z'n duizende bezoekers J en het Sportpark, wanneer/s morgens de I boomen getooid zijn met winterdauw. en de wegen hardjbevroren, dan ziet men hoogstens 30 of 40 mensehen, die de verrichtingen van Haarlemsch R. K. Sportbeoefenaars aanschouwen, trotsee- rend de felle koude, in zich zelve genie tend van de vooruitgang die te consta- teeren valt nu, in vergelijking met 2 5 3 jaar terug. Zouden er nu bij die duizenden feestvierende Katholieken, geen 500, geen 1000 liefhebbers van de voetbalsport zijn? Waar blijven ze dan 's winters, enan zij de neutrale beweging steunen met hun entré's. Heeft onze beminde Bisschop zelve niet gezegd: „Ik ben trots op m'n R. K. Organisaties", Is de R. K. Sport- beweglng dan ook geen organisatie Moet een R. K. le klasse D. H. V. B. er steeds wedstrijden spelen met 30 of 40 belangstellenden langs 'de lijn, terwijl een neutrale vereeniging er duizenden telt? Zeker, men zal direct zeggen: ,,Ik ga naar een voetbalmatch om er te genie ten van een mooien wedstrijd, en de sport staat technisch bij de neutrale op hooger peil dan bij de R. K." Wanneer dit dan waar is, waarom stelt men ons tan niet in staat ons spelpeil te verhoogen, door Uwe komst op onze terreinen. Heeft de R. K- Sportbeweg ng dan geen recht op belangstelling?™ Wanneer de Huldiging en demonstra tie's zijn afgeloopen, trekt het publiek weg, en weder ligt het R. K. Sportpark daar in al z'n uitgestrektheid troosteloos en verlaten. Wanneer nu over eenige weken het fluitje der scheidsrechters over de velden weerklinkt, zal dan de weg naar het Sportpark voldoende be kend zijn, en in het geheugen blijven „TIJP D.O.S.S IIAMTOITIA I 4-3 Amicitia trok met d rie invallers naar Amsterdam om daar tegen het sterke D.O.S.S een medaillewedstrijd te spelen om ongeveer half 2 uur worden beide elftallen in het veld gefloten, Amicitia wint den toss en verkiest met zon en wind mee te spelen. Da delijk ontwikkelt zich aan beide zijden een vlug spel met Bloemendaal in de meerderheid, welke ook na 10 minuten spelen wist te doelpunten (01). Dit doelpunt schoen wel een waar schuwing te zijn voor de Amsterdam mers, want spoedig .wisten zij doormid del van de rechtsbuiters gelijk te ma ken (11). Nu wordt alles weer op gezet en even voor rust wist Bl'daal wederom de leiding te nemen (12). Na een kwartier rust wordt weer be gonnen, maar nu zijn de bordjes ver hangen want D.O.S.S. was steeds in de meerderheid en wist den stand op te voeren tot 4—2. Dit zag er voor Bloe mendaal slecht uit, maar met het bes te beentje voor, gelukte het hun den achterstand te verkleinen. Zoo kwam het einde van dezen medaillewedstrijd, met 'n 43 overwinning voor de Am sterdammers. De oude Geel-Witter heeft in Ami- citia's voorhoede zijn plaats wel gevon den. ZILK 3—AMICITIA 3 00. De jonge Amicitia-leden waren ook uitgenoodigd en wel om tegen Zilk een wedstrijd te spelen. Met goeden moed trokken zij er heen, maar het is hun niet gelukt met een overwinning terug te keeren. Ze moes-* ten met een gelijk spel tevreden zijn. ■■■•MMmnn UITSLAGEN VAN GISTEREN, le. Klasse. HaarlemV.V.V. Gewonnen door Haar lem met 141 runs op de le innings. Haarlem 163. V.V.V. 21 en 122 voor 7. V.O.C.Rood en Wit: Gewonnen door V.O.C. met 95 runs op de le innings. V.O.C. 164. Rood en Wit 69 en 96 voor 5. V.R.A.Hermes: Gewonnen door V.R.A. met 140 runs op de le innings. V.R.A. 228. Hermes 88. OVERZICHT. Haarlem is gisteren prachtig voor den dag gekomen. Voor een totaal van slechts 21 runs, zegge één en twintig hadden Healy en Smeink de Amsterdammers aan de kant. Healy bouwlde 6 voor 13. Haarlem antwoordde met 163, waarvan Schotsman met 50 en Healy met 47 kopscorers waren. De poging der Haarlemmers om Groot- meyer c.s. een 3 punten nederlaag toe te brengen mislukte. Rood en Wit bracht er tegen V.O.C. heel wat minder van terecht dan we ver wacht hadden. Nadat V.O.C. er 164 bijeen had geslagen, zag Rood en Wit zich voor 69 runs weer naar de tribune gezonden. Natuurlijk waagden de Rotterdammers een kans op innigs nederlaag en zonden ze Rood en Wit voor de 2de maal naar de mat. Gelukkig ging het nu iets beter en toen het 69 voor 5 was, had de Rotterdamsche poging geen kans van slagen meer. Hermes slikte haar 12de nederlaag. Op een Amsterdamsch totaal van 228 ant woordden de Schiedammers met 88. AMSTERDAM—INCOGNITO. De Engelschen zijn in den wedstrijd tegen het Amsterdamsch Elftal aardig op dreef. Het bowlen, zelfs dat van Bisscher schijnt voor de gasten te zwak. Vrijdagavond was de stand 279 runs voor 7 wickets. Capt. Burrows sloeg er 111. De wedstrijd moest door het slechte weer verschillende malen worden on derbroken. Voor de Koninginnedag zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: le Klasse: V..IUA.Rood en .Wit Haarlem—H.O.G VIJFKAMP VOOR ONDEROFFICIEREN. De eindclassificatie is: Eerste prijs schieten 300 M.: Cremer. Eerste prijs schieten 100 M.: Wels. Eerste prijs schieten 25 M.: Wels. Eerste prijs schieten totaal: Wels. JEerste prijs zwemmen:, x, Achterbergh. Tweede'prijs zwemmen: Ten Geuzendam Eerste prijs schermen: Scholte. Tweede prijs schermen: Van Dijk. Eerste prijs granaatwerpen: Hermsen. Eerste pr. granaatwerpen (ver.): W. Jansen. Eerste prijs veldloop: Hermsen. Tweede prijs veldloop: Annevelinck. Extraprijs: J. J. Jansen. De prijzen werden uitgereikt door F. W. Baron Tuyl van Serooskerken, voorzit ter van het N. V. C. DE INTERN. ATLETIEKWEDSTRIJ DEN VAN BLAUW-WIT. Aan de „Crt." ontleenen wij de volle dige uilslagen: 100 Meter intern. 5 series. In de halve beslissing komen de nos. 1 van elke serie en 3 snelse tweeden, le serie 1. J. H. van Kampen (V.E.L.) 11.43, 2 M. J. Wildeboer (A. G. V.) 11.6, 2e serie: 1. C. W. A. Wessepoel (VE.L.) 11.4; 2. F .1. v, d. Heyden (A.A.C.) 11.5, 3e serie: 1 W. Stelling (W.F.C.) 11-; 2. J. Ut (Blauw Wit) 11.2, 4e serie: 1. Tressetmeyer (Charlottenburg) 11.3; 2. J. Boot (W.F.C.) 11.4; 5e serie: 1. Zirpel (Charlottenburg) 11.3; 2. A. A. v. d Mieden Opmeer (V.E. L.) 11.9. Halve beslissing. In de finale komen no. t en 2 van elke serie. le serie: 1. Stelling 11 1/10; 2. Boot 11 4/10, 2e serie: 1. Ut 11-, 2. van Kam pen 11 4/10. Beslissing 1. Ut, 2. Stelling, beide 11.4, 3. van Kampen 11.6. 400 Meter inlern. 3 series. Tn de finale komen de winnaars en 2 snelste tweeden, le serie: (aeyes) Haarlem 59 2/10, 2. W. Mast (Apax) 59 8/10, 2e serie 1 Bovens, 3e serie: 1. Bergveld (A. A. C.) 56 4/10, 2 Stem (Ajax) 60. Beslissing: 1. Bovens (V. E. L.) 55, 2 Scutte (A. A. C.) 56 4/10, 53 6/10, 2 Bergveld 55 5/10, 3 Schutte 56,4 4 Mast Düncker (tijd 51,8), Gedisqualifi- ceerd wegens coupeeren van Bovens. 800 Meter intern. Kampioenschap van Nederland: 1. A. Paulen (V. E. L.) 2,28 min.; 2. Ch. Krol (Zwaluwen) 2 min.11,4; 3. F. Kermer (Ajax) 2 12.9. 1500 Meter met voorgift: 1. Bein (Char lottenburg) scratch 4,26; 2 v. d. Knaap (Zwaluwen) 4 33.8 schatch; 3. Kermer (Ajax) scratch 3 34,2; 4 Stam (Ajax); 4 37,2; 50 meter voorgift. 110 Meter horden intern: le serie: 1 van Kampen (V. E. L. 16,8; 2 Lehningen (Charlotlenburg) 17,1; 3. Boomsma (BI. Wdt) 18,3; 2e serie: 1 O. van Rappard (V. E. L.) 16.4; 2 A. Broers (V.E.L.) 17.4; 3 Spel (Blauw Wit) 17.4. Beslissing: 1 van Rappard, 16.2; 2 Lehninger 16.5; 3 van Kampen 18 sec. 110 Meter horden, nieuwelingen. Beslis sing: 1. Joh. Bakker (Haarlem) 18.2; 2 A. Bos (Blauw Wit) 18.3; 3 Dabrock (Ajax) 19.7. 10 K.M. koppelwedstrijd: 1 van der Wel- P. de Boer, 29"min. 32; 2 Bedarf-Reichert, 29 42.9; 3 Ch. Krol-J. G. Blaak 30 5.5; 4 C. J. C. Hansen-J. P. M. Koevoets. 10 K.M. snelwandelen, kampioenschap van Nederland; 1 Gubbels (Pro Patria) 50 44.2 2 Arratoon (Blauw Wit) 50.53 sec. 3 A Schotte (Zwaluwen) 52 14.8. Speerwerpen, intern.: 1 Hans Hoffmeis- ter (München) 50.11 M.; 2 Schild (Blauw Wit) 49.09 M.; 3 Knol (Amst. Politie S. V. 45.29 M. Discuswerpen, intern.: 1 Hans Hoff- meister (Miinchen) 40.52 M.; 2 P. N. Sint (W. F. C.) 36.97 M.; 3 H. G. Bakker (Blauw Wit) 36.87 M. Hoogspringen met aanloop, intern.: 1 W. C. Best (Blauw Wit) 1.76 M.; 3 van Vuuren (A.G.V.) 1.71 M.; 4 W. R. v. d. Kuip (Blauw Wit) 1.66 M. Polsstokhoogspringen, intern.: 1. Lehni- ger (Charlottenburg) 3.40 M.; 2 Baltes (Dortmund) 3.30 M.; 3 Hartman (N. A. U.) 3,20 M. Touwtrekken, zwaar gewicht, in ploegen van vier: le pr. T.H.O.R., Doesburg; 2e pr. Tovol, Wageningen; 3e pr. Amst. Poli tie Sp rtvereeniging. Estafette, 4 maal 100 M. Intern.: 1 Chsr- lottenburg 45.2; 2 Blug en Lenig 45.7; 3 A. A. C. 46.7. BLAUWWIT—BEERSCHOT. De te Antwerpen gespeelde voetbalwed strijd BlauwwitBeerschot is met 21 door de Antwerpenaren gewonnen. Zondag j.l. won de Italiaan Sachner de derde „Traversée de Paris." De Tribune blijft alle dagen de heerlijk heden van het communisme bezingen. Het kan dit doen, omdat het het voor recht heeft, alleen met theorie te maken te hebben. Het staat er ongeveer mee als met de sociaal-democratie, toen zij overal oppo sitie en minderheid was. Toen kon ze zeggen wat ze wilde, be weren wat ze wilde, eischen wat ze wilde, beloven wat ze wilde. Zij had geen enkele verantwoordelijk heid te dragen en er was geen uitzicht, dat ze aan haar woord gehouden zoude worden. Welnu, zoo kan de Tribune in ons land nog doen. Zij kan bij manier van spreken zeggen: slaat den boel maar kapot, hangt alle bourgeois op: er is voor de com munistische partij geen enkele practische consequentie aan verbonden. Anders staat het in Rusland, waar het communisme van theorie practijk en wer kelijkheid is geworden. Men heeft daar alles gedaan waartoe de Tribune hier dagelijks haar menschen opzet. Men heeft er de bourgeois bij hoopen opgeknoopt en doodgeschoten; men heeft met de kapitalisten het kapitalisme den hals omgedraaid en vernield al wat bin nen bet bereik kwam. En nu? vraagt het „Hsgzn."s „Nu moet het Russische communisme de buitenlandsche kapitalisten te hulp roepen, hun land en bodem en grondstof fen, mijnen en petroleumvelden in con cessie geven, omdat een land van com munistische theorieën nu eenmaal niet leven kan. De Russische volkscommissaris Rykof heeft op het congres der communistische partij te Moskou zelf de zedelijke en stof felijke nederlaag van het communisme erkend. Wij hebben, zei hij, het buitenlandsche kapitaal te hulp moeten roepen, omdat wij zelf voorloopig niet in staat zijn, de na tuurlijke hulpbronnen van Rusland stel selmatig en voldoende te exploiteeren. Ter wille daarvan moeten wij onze communistische beginselen eenigszins ter zijde stellen. Kan het rondborstiger worden gezegd? Wij hebben vernield, maar wij kunnen niet opbouwen. Wij hebben prachtige communistische beginselen, maar wij moeten ze opbergen. Wat zegt de Tribune tot dit files? Zij zal er niets ïoe zeggen, zij zal het geval doodzwijgen of vermoffelen." En zij zal voortgaan met haar menschen wijs te maken, dat er buiten het commn- nisme geen zaligheid te vinden is, dat de grootste wijsheid is de maatschappij te vernielen, alle niet-proletariërs als vijan den en schadelijke wezens te beschouwen, die verdelgd moeten worden. Hier de theorie, ginds de practijk. Gaan de oogen nu nog niet open? De redactie van het „Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie" schrijft: „Het totaal van het le halfjaar van 1922 is f7.164.886 beneden de raming gebleven. Daarvan komen f 5.586.158 ten laste van den postdienst f 1.129.073 komt op rekening van de Rijkstelegraaf, f421.387 op die der Te lefonie en f 28.368 bleef de Postchèque- en Girodienst bij de raming ten achter. Het laatste bedrag is niet onrust barend. Uit dit onderdeel van den dienst is voor 1922 een winst ver wacht van f 100.000, waarbij de totale exploitatie-ontvangsten geraamd zijn op f3.403.700. Zal de opbrengst van het 2e half jaar gelijk worden aan die van het le, dan levert de chèque- en girodienst in 1922 nog een winst op van ongeveer een ton. Wordt, hetgeen men verwacht, be waarheid, n.l. dat de centralisatie van dezen dienst 300 ambtenaren zal uit sparen, dan zal naar mate deze amb tenaren elders worden werkzaam ge steld, het batig saldo vermeerderen Gaan wij vergelijkenderwijs te werk, dan blijkt de postdienst 20 pCt., de telegraaf 24 pCt. en de telefoon 6 pCt. beneden de raming te zijn ge bleven. Hoe het zij, vast staat thans, dat, wanneer het 2e halfjaar geen meer inkomsten brengt, het Staats bedrijf aan het einde van het dienst jaar weer zal staan voor een tekort, dat voor de nadeelige saldi der laatste jaren weinig onderdoet. Het blijkt thans voldoende, dat sommige leden der Tweede Kamer terecht van meening waren, dat de begrooting van den minister een te gunstig beeld gaf van den financi- eelen toestand van het Staatsbedrijf. Dat de minister dit juist inzicht nog op 22 Maart j.l., met de ontvangst- cijfers van de maanden Januari en Februari voor oogen, in de M. v. A. met cijfers trachtte te ontzenuwen, wekte destijds verwondering. Het spreekt vanzelf, dat ook bij een andere meening de inkomsten niet grooter zouden zijn geweest. De mo gelijkheid bestaat evenwel dat, indien het geraamde tekort op de geheele begrooting in plaats van pl.m. 3 mil- lioen, bijv. 10 h 12 millioen beloopen had, men sterker op de uitgaven zou hebben bezuinigd. Dat dit mogelijk was, is bewezen, doordat na de cri- tiek in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer de begrooting binnen een week lijds met f 1.288.800 aan ka pitaal-uitgaven verminderd werd. De mogelijkheid is ook niet uitge sloten, dat de Kamer het amende ment-de Kanter c.s., om het millioe- nenplan, den nieuwbouw te Amster dam, op goedkoopere wijze uit te voe ren, zou hebben aanvaard, terwijl al licht andere amendementen zouden zijn ingediend, b.v. op de bedragen, bestemd voor kabelkanalisatie en de werken, verband houdende met de electrificatie van den spoorweg Den Haag—Leiden. Wij vernamen, dat de pakketpost dienst nog steeds veel te duur komt; in sommige groote steden zou de be stelling van een pakket gemiddeld f 1 kosten. Indien dit waar is, dan dient zooiets natuurlijk zoo spoedig moge lijk te veranderen. De verhooging der tarieven geeft n. o. m. geen zekerheid, dat de in komsten daardoor zullen vermeerde ren. Indien het aantal verzonden stuk ken daardoor belangrijk zou dalen, zou deze verhooging ons van den wal in de sloot helpen. Wel komt het ons voor, dat de postchèque- en girodienst veel te goedkoop werkt; het batig saldo van f 50.000 zou belangrijk kunnen stij gen. De gepraesteerde arbeid en het geleverde drukwerk lijken ons veel te gering betaald. Ten slotte zouden we een tarief verlaging willen aanbevelen voor de stadsbrieven en -briefkaarten. Men stelle het port voor beide soorten weer vast op 5 cent. Tegenwoordig bezorgt een particu lier per fiets of per tram zelf zijn stukken. De groote handelsinrichtingen en banken mijden de post. Door verlaging zal het werk weer aan de posterijen worden toevertrouwd, hetgeen een zuivere winstpost zal beteekenen voor het Staatsbedrijf, daar de vermeer dering van het werk wel geen uit breiding van personeel ten gevolge zal hebben in dezen slappen tijd. Wij vinden het niet zoo heel erg, dal in deze dagen het P.T.T.-bedrijf een tekort oplevert, indien dit naar evenredigheid maar niel grooter was dan het tekort, dat de geheele Staats- begrootmg zal aanwijzen. Het le verwachten tekort over 1922 zal ongeveer 18 pCt. der geraamde uitgaven bedragen. Zou ditzelfde per centage bereikt worden ten opzichte van de geheele Staatsbegrooting, dan zou het tekort hierop over 1922 pl.m. 180 millioen gaan bedragen, hetgeen door deskundigen niet verwacht wordt; wel ongeveer de helft van dit bedrag. Naar evenredigheid is het posttekort dus pl.m. 8 millioen gulden te hoog." H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana hebben Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur, bun blijden intocht in Gronin gen, de in feestdos gestoken stad in het Noorden gehouden. Precies te 5.32 stoomde de trein met de konink lijke rijtuigen het station binnen. Ter wijl de trompetters van den Kaderland- storm een eeresaluut bliezen en de ka derleden, staande onder commando van kapitein De Jonge, het geweer presen teerden, stapten de hooge gasten uit. Ter begroeting waren op het perron aan wezig de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. E. Tjarda van Starkenborg de burgemeester Mr. Dr. E. van Ketwicb Verschuur en de kamerheer in buiten gewonen dienst Jhr. Mr. W. Alberda van Ekenstien, met wie H. M. de Konin gin en Z. K. H. enkele woorden wissel den. Twee zoontjes van den gemeente secretaris Mr. van der Blij boden H. M. en H. K. H. bouquetten aan. H. M. droeg rouwkleeren, de prinses een costuum in zeegroenen kleur, Prins Hendrik was in civiel. Eerst toen de hooge gasten het per ron verlieten juichten de menschen, dia daar waren toegelaten. Toen H. M. zich met haar echtgenoot en dochter op het bordes vertoonde, steeg er een luid ge juich op uit de overtalrijke menigte, die buiten wachtte. Het gejuich plantte zich voort langs den weg, dien de stoet ging. Er werd in open landauers gereden en de paarden werden van den bok bestuurd. De stoet ging langs den Stationsweg, door de Heerenstraat over de Groote Markt naar het regeeringsgebouw. In de Oude Boeringestraat boden de hinderen van bewoners dier straat H. M. en da prinses bouquetten aan. Staande op bet bordes van het regee ringsgebouw groetten H. M. en Prinses Juliana de enthousiaste menigte die zich verspreidde, toen de vorstelijke familie naar binnen was gegaan. Daar boden kleinzoontjes van den commissaris der Koningin, kinderen van Jbr. van Haerse ma Buma te 's-Gravenhage H. M. en' H. K. H. bouquetten aan. Het weer, dat in de laatslte dagen ons in den waan bracht, dat de herfst reeds was gekomen, was schitterend. De zanghulde. Tegen negen uur werd aan de leden der Koninklijke Familie een zanghulde gebracht door een groot aantal Christe lijke zanggezelschappen en de liodertafel „Gruno". H. M., Prins Hendrik en de Prinses boorden den zang op het bordes van het regeeringsgebouw in de Oude Boteringestraat aan. „Gruno" zong: „Domine Saivam Fao Reginam Nostram" en ,,0, heer, die daar des hemels tente spreide", terwijl de Chr. ZanggezelschappenPsalm 134:3. Dat 's Heeren zegen op u daal, „Komt dankt nu allen God", en twee coupletten uit het Nederlandscho Volksliederenboek van Snel ten gehoore brachten. De heeren Oor. Batenburg, directeur van „Gruno", Wi E. Corporaal, direc teur der Chr. Oratoriumvereenigingen, Drost, voorzitter van „Gruno", Hogendorf, voorzitter der commissie van deze zanghulde en De Boer, directeur eener zangvereeniging te Zuidhorn, wer den aan H. M. en Prins Hendrik voor gesteld. Beiden verklaarden met heel veel genoegen naar den zang te hebben ge luisterd. Ze waren zeer tevreden over de keuze der liederen en Prins Hendrik gaf zijn bijzondere voldoening te ken nen over de oude Hollandscbe liederen, die hij ook dikwijls in huiselijken kring zong. Na den zang wuifde de menigte zoo lang, totdat de Koninklijke Familie zich in haar vertrekken terugtrok. Het was ook, wat het weer betreft, een prachtige avond, 7 1Kerkgang Gisteren, Zondag, woonde het konink lijk gezin, om 10 uur 's morgens de gods dienstoefening bij in de Martinekerk, waar Ds. Pierson het gebed uitsprak. Maandag. Reeds vroeg in den morgen bevonden zich vele Groningers in de straten van hun stad, in afwachting van den rijtoer, die de Koninklijke familie Maandagmorgen door de stad zou maken. Deze nam om halftien een aanvang. Overal langs den weg stonden de Groningers geschaard, die de Koninklijke familie toejuchten. Op tal van plaatsen werden de Koningin en de Prinseh bloemen aangeboden. Eerst aan de woning van de heer G. v. d. Laan, waar eenige kinderen de Koningin en den Prins fraaie bloemen overhandigden. Het zelfde vond plaats bij de eerepoort bij de Westersingel. Voor het Diaconessenhuis, bood zuster Bruin de Koningin en de Prinses bloemen, terwijl het dochtertje van Dr. Diddens, de Prinses een bouquet overhandigde. Voor de woning van hr. Hr. v. Swindes ren en bij de muziektent op de Rade- markt, boden weer kinderen de Prinses bloemen aan. Bij de Heezelbrug overhan- dide het dochtertje van den bakker Simons dat op denzelfden dag als de Prinses gas boren is, een ruiker aan de Prinses. Heerenfiets met torpedo en nieuwe Michelinbanden 45. Damesfiets 80 en Heerenfiets 110. Compleet. SCHOTERWEG 74rood. nog zoo goed als nieuw, wegens vertrek ter overname. Dubb. rem, nikk. velgen. Spotprijs. KRUISWEG 27rood. HOEK nieuwstbaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2