BUITE N LAND. Tweede Blad 28 Augustus 1922 UBDBOSW m VISS&HSRM, RECHTSZAKEN, Ouitschland en de Commissie van Herstel. Frankrijk en Duitschtand. De toestand van Oostenrijk. De Kleine Entente. Tsjecho-Slowakije en Zuid- Siavië. De stakingen in de Ver. Staten. Amerika en Europa. Ierland. De toestand In Spanje. De Belgische pers over het proces- Debeuckelaere. De toestand in Rusland. GERS. BUITENL BSIÏ5SHTEM. Fransch oorlogsschip gekanteld. De vliegtocht rond de wereld. Ernstige ongelukken. De onhoudbare toestanden in den tuinbouw. Schuimziekte bij boonen en aardappelen. 6ENIENGD NIEUWS. Op Schiermonnikoog. Een „nette" schilder. Goede vangst. Sneiheidswaanzin. Een historische orgelpijp. Bodemverzakking. Te Terwinselen (Limb.), ia de buurt Brandstichting? Snelle en vereenvoudigde rechts pleging. Zaterdag zijn de gedelegeerden der Com missie van herstel te Parijs teruggekeerd. De nieuwe voorstellen, die de rijks kanselier kort voor hun vertrek aan de afgevaardigden der commissie van her stel heeft overhandigd, strekken lot waar borging van de verplichte leveringen van steenkool en hout door middel van con tracten tusschen het rijk en de producen ten, die voor de slipte levering aanspra kelijk worden gesteld en bij niet-nakoming der verplichtingen zware hoeten ver- beunen. Dit plan is ontworpen na overleg tus- schen de Rijksregeering en vertegen woordigers van producenten, die op grond van het nieuwe overwerk-contract met de mijnwerkersbonden in het Roerge bied zich bereid verklaarden een derge lijke overeenkomst aan te gaan tot het einde van 1923. Het uitgewerkte voorstel zal binnen e®n week officieel aan de commissie van herstel worden overhandigd. De Lokal Amzaiger heeft enkele kop stukken van den rijksbond van. Duitsche industrieelen naar hun oordeel gevraagd Dit luidde zeer gunstig. Zij zouden het een gelukkige oplossing vinden als ihet voor stel werd aangenomen, al verbeelden zij zich niet, dat het een zware verantwoorde lijkheid op de producenten zou leggen. Het voorstel bewijst, dat zoowel de werk gevers als de arbeiders en de rijksre geering al het mogelijke willen doen om het geleidelijke overgaan van Duitsch be zit in Entente-handen te verhinderen. De Vossisohe Ztg. is vin oordeel dat de commissie van herstel en de openbare meening in Frankrijk in elk geval moeten erkennen dat Duitschtand zich ernstig wil inspannen om zijn verplichtingen na te ko men. De commissie van herstel behoort geen beslissing te nemen, voor zij in het bezit is van het uitgewerkte voorstel. De Vorwarts schrijft: Als de eisch van „productieve panden" werkelijk slechts voortkomt uit de vrees, dat de Entente na afloop van het moratorium met leege handen zou blijven staan, dan moet Frankrijk in de eerste plaats instemmen met het Duitsche voorstel, dat op stuk van zaken meer waarborgen biedt dan het programma van Poincaré. Mocht het geen waardeering vinden, dan zou daaruit blij ken dat Frankrijk noch schadevergoeding, noch herstel wenscht, doch slechts naar militaire, politieke, industrieele en eko- nomische hegemonie in Europa streeft. De Fransche regeering heeft in een nota aan Duitschland medegedeeld, dat de dwangmaatregelen gedeeltelijk worden opgeheven. Uitzettingen in massa zullen niet meer plaats hebben. Het onder se quester stellen van de goederen der uit gezetten worden opgeheven. De Duitsche regeering wordt tegelijker tijd uitgenoodigd tot onderhandelingen over de afbetalingen. Van Duitsche zijde (s bereidwilligheid hiertoe reeds uitge- De Messagero meldt, dat Sohuller, die Seipel te Verona vergezelde naar Rome doorgereisd is, waar hij een onderhoud zal hebben met den Italiaanschen minister van financiën over de mogelijkheid van een tol-unie en een munt-unie tusschen Italië en Oostenrijk. Volgens de Journal des Dé- bats hebben de regeeringen der kleine en tente besloten in gezamenlijk overleg het Oostenrijksche probleem te behandelen. De Echo de Paris meldt: In de nota van Seipel wordt gevraagd, dat er vóór 15 Sep tember maatregelen door de mogendheden genomen worden. Daarom heeft de Fran sche regeering, levendig verlangend, dat er vóór dien tijd een oplossing gevonden wordt, verzocht, dat het rapport van den Volkenbond betreffende de aan Oostenrijk te verleenen hulp vóór 1 September aan de belanghebbende regeeringen wordt uit gebracht. De Fransche regeering is voorts •van meening, dat, vóór er financieele hervormingen ondernomen worden, de ad ministratie grondig hervormd moet worden en er voor alles een internationale gen darmerie moet ingesteld worden om de Vde in Oostenrijk te verzekeren. Zaterdag vernachtte men te Praag de ministers van buitenlandsche zaken van de landen der kleine entente, te weten van Tsjecho-Slowakijè, Zuid-Slavië en Roemenië. Tevens werd de Poolsche ge zant Piltz verwacht. De bijeenkomst te Marienbad tusschen Benesj en Pasits heeft geleid tot een ver nieuwing en verlenging van het verbond tusschen Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. Behalve tot de verlenging van het ver bond hebben de minister-presidenten van Tsjecho-SlowaKjje en Zuid-SlaviS te Ma rienbad ook besloten tot nieuwe maatre gelen op economisch en commercieel ge heid ter bevordering van de betrekkingen tusschen de beide staten. Naar uit Washington wordt gemeld, was daar Vrijdag na een onderhoud tusschen president Harding en den attor ney-general bekend gemaakt, dat de regeering zal trachten, wetten te doen aannemen, waarbij zij wordt gemachtigd zekere spoorwegen en anthracietmijnen te naasten indien niet binnen enkele dagen een verbetering intreedt in den toestand op nijverheidsgebied. Aan de spoorwegen zal de gelegenheid worden geschonken om het bewijs te le veren, dat zij in slaat zijn op voldoende Wijze den dienst vol te houden. De regeering zal die maatschappijen naasten, die niet aan de vereischten vol doen. Ook werd meegedeeld, dat de re geering binnen enkele dagen een wetsont werp zal indienen om machtiging te krij gen tot het overnemen van de anthraciet mijnen indien in die mijnen niet spoe dig het werk wordt hervat. De onderhandelingen tusschen de mijn eigenaars en de mijnwerkers, met het doel om de staking in de anthracietmijnen te beëindigen zullen binnen een week wor den hervat. Dit is een gevolg van stap pen, door de regeering gedaan. De poging om te komen tot beëindi ging der staking van de arbeiders in de spoorwegconstructie-werkplaatsen, door afzonderlijke schikkingen voor eiken spoorweg, is mislukt. Twee en vijftig spoorwegdirecties heb ben verklaard, dat zij bereid zijn de sta kers weer in dienst te nemen op den ou den voet van anciënniteit, met dit voor behoud, dat eventueele geschillen door ar bitrage moeten worden uit den weg ge- De arbeidersleiders hebben verklaard, dat zij tegen het arbitragebeginsel zijn. Gouverneur Cox de gewezen democra tische eandidaat voor het Amerikaan- sche presidentschap, heeft aan Reuter een mededeeling verstrekt over den toestand van Europa, waarin hij zegt: Oostenrijk heeft een trap van bijna volkomen ineen storting bereikt, terwijl Duitschland gelei delijk in denzelfden toestand geraakt. De volken van Europa zijn doodgoloopen op de kwesties van de schadevergoeding. Er schijnt geen hulp te bestaan aan deze zij de van den Atlantischen Oceaan. De sleu tel wordt gehouden door de Ver. Staten. Het is nog niet te laat om een ramp te voorkomen. Washington moest Herbert Hoover tot Amerikaansch vertegenwoordi ger in de commissie van herstel benoe men. Hoover, in wien vertrouwen wordt gesteld door dc Europeesche regeeringen en volken, moet den economischen toe stand van Duitschland onderzoeken en uitmaken wat Duitschland kan belalen. Deze beslissing zou worden aanvaard door Frankrijk en alle betrokken partijen. Met aldus bepaalde schadevergoedingen zouden Duitschland en Oostenrijk credie- ten kunnen krijgen. Cox voegde er aan toe: De bespreking vna de geallieerde schulden komt op een slecht tijdstip, en behoort te worden uit gesteld. Cox heeft met Lloyd George ontbeten, Een Engelsch blad verneemt uit Dublin dat het sneuvelen van generaal Collins het ietwat onverwachte gevolg gehad heeft, dat een aantal rebellen diep be schaamd over het gebeurde zich is ko men overgeven en de wapenen heeft inge leverd. De troepen van den vrijstaat zijn ech ter onwrikbaar gebleven in hun besluit, de aanstichters van moord en vernieling te vatten. Zoo heeft in het Morroe-district van het graafschap Limerick, een groo- le drijfjacht op rebellen plaats gevonden. Het centrale punt van de actie was het kasteel Glenstal, de woning van sir Char les Barrington, welk kasteel een dag of wat in het bezit was geweest van de op standelingen. Bij de nadering der regee- ringstroepen namen de rebellen echter overhaast de vlucht. Zij liepen toen ech ter juist een andere colonne van de re- geeringstroepen in de armen en verloren 150 man aan gevangenen. Uit het Westen wordt een vermetele en welgeslaagde landing uit open sloepen ge meld, die werd uitgevoerd te Kensale. De regeeringstroepen namen die plaats en la ter ook Dunmanway. De laatste plaatsen, die de rebellen in het graafschap Cork nog bezet hielden zijn thans ontruimd. De correspondent te Belfast van de Evening Standard meldt, dat de opstan delingen onder De Valera voornemens zijn een nieuwen coup te ondernemen. Daar toe zijn zij als het ware opgewekt door den dood van Griffith en dien van Collins, door welke sterfgevallen de Iersche Vrij staat min of meer regeeringloos is ge worden. Het heet dat De Valera zich ver toond heeft in Louth, waar verscheiden rebellen-benden in de buurt van de ber gen van Carlingford rondzwerven onder bevel van generaal Akin, die in Belfast wordt beschouwd als een der bekwaam ste aanvoerders die aan De Valera's zijde staan. Akin's laatste wapenfeit van beteekenis was de verovering van Dundalk. Men zal zich herinneren, dat de troepen van den Ierschen Vrijstaat onlangs ten Noorden van Dublin speciale voorzorgs maatregelen getroffen hebben en langs alle wegen, die van Louth uitgaan, de garnizoenen hebben versterkt. De toestand wordt van uit Belfast met groote bezorgd heid gevolgd. Te Manresa hebben onbekend gebleven mannen verscheiden schoten gelost op Pestana, een der invloedrijkste leiders van het roode syndicalisme. Hij werd ernstig gekwetst. Pestana was te Manresa geko men om er een lezing te houden. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de aanslag op Pestana groote opschudding veroorzaakt heeft. De toestand van den gewonde zou iets beter zijn. De geheele Belgische pers bespreekt de vrijspraak van dr. Debeuckeiaere. Opval lend is in de allereerste plaats de verzoe ningsgezinde geest, waarvan de Vlaam- sche bladen blijk geven, ook die welke de meer extremistische richting zijn toege daan. De Standaard, het Brusselsche blad, dat de meening van de katholieke Vlaamsche lcamergroep vertojkt, herinnert nogmaals aan de omstandigheden, waarin de arres tatie van het kamerlid Debeuckeiaere eenige dagen W>ór de parlementaire ver kiezingen plaats vond, zoodat er volgens dit blad van meet af in dit proces iets bestond, dat aanstoot moest geven aan al wie het gerecht buiten alle politieke par tijdigheid wil zien blijven. Maar einde goed, alles goed. De pijnlijke voorberei ding van dit geding heeft aan de vrij spraak des te meer relief bezorgd en aan de gemoedsopwinding, welke langzamer hand rond deze zaak bij alle Vlamingen was ontstaan, een verheugende ontspan ning gegeven. Moge het nu eindelijk ge daan zijn met de politieke vervolgingen. Het is hoog tijd, dat deze misselijke nageboorte van den oorlog voor goed be graven worde. Zoo het proces Debeucke iaere daartoe heeft bijgedragen, dan zal nog eenig goed van deze treurige geschie denis overblijven. Het woord zij voortaan alleen aan rechtsherstel en kwijtschelding. Rechtsherstel voor geheel ons volk, kwijt schelding voor hen, die zondigen uit blin de liefde. Dan komt er ook weer vrede in ons vredebehoeftig land. Het Handelsblad van Antwerpen, da» niet altijd aan de zijde van de Vlaamsch- gezinden stond, zegt eveneens te hopen, dat met de vrijspraak van dr. De Beucke- laire de reeks van processen tegen Vlaam sche extremisten nu voor goed gesloten zal zijn. De katholieke Tijd te Brussel, constateert met voldoening, dat hoewel het hier een gekozene van een politieke partij gold, alle Vlamingen eensgezind waren om in hem alleen maar te zien een Vlaming, die boeien droeg voor Vlaan deren en de frontgezinde Schelde pleit naar aanleiding van de langdurige pre ventieve hechtenis van dr. De Beucke- laere voor amnestie ten bate van alle Vlaamsche oudstrijders en idealisten. De sociaal-democratische Peuple laat zich zeer sympathiek uit over dr. Debeu- ckleraere en schrijft onder meer: De vrij spraak van Debeuckeiaere is de zegepraal van Eet recht. Zij is beschamend voor de militaire overheid, die de gerechtelijke vervolgingen ingespannen heeft. Het mili tair parket heeft Debeuckeiaere. tot een mnrïeïaar willen maken door zijn toedoen werd hij gemaakt tot een held voor zijn partijgangers. In politiek opzicht is zuiks een reusachtige misslag. Het procédé van de militaire overheid, die een onschuldige gedurende negen maanden in voorarrest hield, moet door de openbare opinie wor den afgekeurd. De socialistische Volksgazet is niet min der ingenomen met de vrijspraak van het gewezen Kamerlid van Antwerpen en wenscht hem als volgt geluk: Debeucke iaere is voor ons een politieke tegenstre ver, maar dat belet niet, dat wij hem van harte geluk wenschen met zijn vrijspraak. Wij doen dit met des !e meer genoegen, omdat hier geen proces gold van gewezen volksvertegenwoordiger van de fronlpar- tij, maar dat men in Debeuckeiaere de geheele Vlaamsche beweging wilde treffen. De vrijspraak van Debeuckeiaere is een groote overwinning voor heel het Vlaam sche volk en nog een grootere overwin ning voor zoovele oudstrijders, (lie val- schelijk beschuldigd waren van défai tisme. Geheel anders is de toon van de Inde pendence Beige, die niet aarzelt te insi- nueeren, dat de getuigen ten laste, die zich ten gunste van beklaagde uitlieten, door een geheime organisatie bewerkt waren. De Blauwvoet beeft slechts een voorloopige overwinnyig behaald, zegt het blad. De krijgsraad Tieeft een man vrijge- sproken, maar het proces van het acti visme zelf is nog niet van de baan. De laatste nummers der Russische bla den bevatten talrijke artikelen en berich ten, welke een scherp licht werpen op eenige onderdeelen van hel huidig econo misch leven in Rusland. In de eerste plaats wijden bol sje wiek sche bladen sterke aandacht aan den oogst van dit jaar. Terwijl zij uiteenzetten dat de oogst goed is, betoogen zij toch anderzijds dat, nietlegienstaande dezen „record-oogst", zooals een der bladen zegt, de Russische bevolking in haar geheel den komenden winter niet voor honger gevrijwaard zal wezen. Die strijd met den honger zal dit jaar wel veel minder zwaar zijn dan den vorigen winter, maar niettemin zal er nog honger geleden worden en verscheidene bolsjewieksche bladen zeggen met nadruk, dat de tijd nog niet gekomen is om den arbeid voor hulpverleening aan de hon gerlijdenden te staken. Een der oorzaken, waardoor het aan vankelijke groote optimisme over den oogst van dit jaar in Rusland wel wat is getemperd, is de betrekkelijk groote schade door insecten, in de eerste plaats sprinkhanen aan den oogst toegebracht, in enkele gedeelten van het land wordt zelfs gesproken van een sprinkhanenplaag van ongekenden omvang. Verder speelt de z.g. „onreinheid" van het koren een groote rol. Hieronder wordt het volgende ver staan: het koren is, vóór het gezaaid werd, niet in de daarvoor bestemde in richtingen van de zwarte korrels gezui verd geworden, hetgeen zoowel op de hoedanigheid als de hoeveelheid van den oogst van ongunstigen invloed is ge. weest In 't algemeen trouwens schijnt het uitgezaaide graan niet steeds van goede kwaliteit te zijn geweest. En ten slotte zijn er nog heel wat boeren in Rusland (voor al in de Oekraïne) die hun grond niet of slechts een zeer klein gedeelte daarvan hebben bezaaid. Al deze omstandigheden hebben er toe meegewerkt, dat de oogst hoezeer ook gunstig afstekend bij dien van het vorige jaar, niet voldoende zal ziju om tot aan den volgenden oogst in de be hoefte der geheele bevolking te voorzien. Ook dit jaar zal een gedeelte van het Russische volk, en misschien nog Wel vóór het aanbreken van den winter, een nij pend gebrek aan levensmiddelen gevoe len. Wat de mogelijkheid op geldelijke ver diensten in verband met den oogst be treft, daarop mogen de boerenarbeiders, die geen eigen bedrijf hebben, dit jaar in 't algemeen niet rekenen. De meeste bóeren-bedrijfsleiders hebben geen groo- ter oppervlakte grond bezaaid dan zij met behulp van eigen krachten konden be werken en waarvan zij den oogst thans ook zonder hulp van vreemden met eigen werkkracht kunnen binnenhalen. Wat betreft den invloed, die schadelijke insecten in verschillende gedeelten van Rusland op den te velde staanden oogst hebben uitgeoefend, vermelden de Russi sche bladen een geval, dat teekenend is voor de houding, die de sowjet-overheid soms ten opzichte van een sociaal kwaad aanneemt. In een der Zuid-Russische gouverne menten kwamen de boeren tot de ontdek king, dat de oogst door sprinkhanen werd bedreigd. Aanstond werd besloten de strijd tegen deze oogstbedreigers aan te binden. Maar hoe? Een priester werd ge roepen en den geheelen dag werden ge beden gelezen, terwijlde bevoegde autoriteiten, die in het bezit waren van de werktuigen en middelen tot bestrijding der sprinkhanen, er lang en breed over beraadslaagden, of er nu een sprinkhanen plaag was of niet. Dit geval is niet op zichzelf staande. De dezer dagen gehouden communistische conferentie in Moskou heeft er met na druk op gewezen, dat ten sterkste ge reageerd zal moeten worden tegen de laks heid en nonchalance, gepaard aan bureau cratie, die in sowjet-Rusland steeds meer wortel schieten. Het Fransche pantserschip France is Zaterdagnacht in de baai van Quiberon tegen een rif gestooten, gekanteld en op 20 Meter diepte gezonken. Het ministerie van marine deelt offi cieel mede dat om 2 uur Zondagmiddag 3 lijken van matrozen opgevischt zijn. In het geheel werden dertig leden van de equipage vermist. Het ministerie van marine meldt, dat er een 15-tal opvarenden ontbreken. De „In- transigeant" zegt, dat er een 30-tal doo- den zijn. Mac Millan en Malins, die hun vlucht rond de wereld trachten voort te zetten en gedwongen waren te dalen op een woeste zee, op hun weg naar Rangoon, hadden verschrikkelijke avonturen vóór zij gered werden. Majoor Blake, hun mak ker, die in Calcutta gebleven was, om een operatie te ondergaan, seint, dat het watervliegtuig op de woeste zee omsloeg. De twee vliegers moesten zich vastklem men en waren zonder voedsel of drin ken totdat zij door de sleepboot „Doro thea" uit Sjittagong werden opgepikt. De pogingen van de „Dorothea" om het vliegtuig op sleeptouw te nemen misluk ten, maar een andere sleepboot is uit Sjittagong vertrokken om het te bergen. Vermoedelijk zal het vliegtuig een wrak zijn geworden en zal de vlucht opgegeven moeten worden. De vliegers hebben met buitengewonen tegenslag te kampen ge had, van het begin van hun tocht af. Een verschrikkelijk ongeluk is een de zer dagen aan de Fransche kust te Mimi- zan gebeurd, een kleine badplaats in de Landes. Daar was een gezelschap kinde ren aan het baden toen plotseling een bij zonder hooge golf de jeugdige baders omver wierp en bij het terugvloeien drie meisjes, twee zusjes en vriendinnetje mee in zee trok. De moeder en de grootmoe der der twee zusjes, die van het strand af op het baden der kinderen toezagen, snel den de zee in om de kinderen te hulp te komen. Maar ook zij werden vrijwel on middellijk door den stroom meegesleurd en verdwenen vóór het mogelijk was van het strand af haar te hulp te komen. Een half uur later hebben de golven de lijken der beide vrouwen op het strand terugge worpen; de lijken der beide zusjes zijn kort daarna aangespoeld. Het lijk van het vriendinnetje, het vijfde slachtoffer, is niet aangespoeld. Een militair vliegtuig, opgestegen van het vliegkamp van ParQay-Meslay bij Tours, om draadloos telegrafische oefe ningen te doen, is op 200 meter hoogte in brand gevlogen. Het lijk van den bestuur der is geheel verkoold teruggevonden tusschen de overblijfselen van het vlieg tuig. De marconist was uit het brandende vliegtuig gesprongen. De sprong was doo- delijk. Uit Amiens meldt „Belga", dat, toen Zaterdag vuurwerkmakers te Grandcourt bezig waren Duitsche granaten op te ra pen, er een 150-granaat gevallen is en ont ploft. Twee mannen zijn gedood, vier ge kwetst. De geweldige branden, die de pijn- bosschen in het departement der Gironde geteisterd hebben, waren Donderdag alle maal bedwongen. De oppervlakte van het gebied, dat door het vuur geheel ver woest is, bosschen en aanplanting, wordt op meer dan 12.000 hectaren geschat. Ve le gezinnen hebben bij den brand haven en goed verloren. Te hunnen behoeve is van overheidswege een inschrijving geopend. Uit Tampico wordt gemeld, dat er een brand heeft gewoed in de zakenwijk, waarbij 3 personen zijn gedood en 27 handelshuizen afgebrand, terwijl andere moesten worden neergehaald om de uit breiding van het vuur te beletten. De schade wordt geschat op 5 millioen pesos. Uit Algiers wordt gemeld, dat Vrijdag in de streek van Tenes aardschokken plaats gehad hebben. Er zijn geen per soonlijke ongelukken voorgevallen, maar wel is groote materieele schade aange richt. Berichten uit Lima (Peru) melden dat te Cuzlco een opstand is uitgebroken. Er zijn 27 soldaten gesneuveld bij de ver dediging van een kazerne. De militaire commandant en andere autoriteiten zijn door muitende troepen gevangen gezet. Twee regimenten hebben bevel gekregen, naar Cuzco op te rukken om de orde te herstellen. Donderdagavond drong een der leden van de deftige politieke Constitutional Club, in de Northumbenland Avenue te Londen, het gebouw binnen, ofschoon de portier, die meende dat hij dronken was, hem den toegang wilde ontzeggen. Het lid verschafte zich echter toegang en in de rookkamer trok hij een geladen revolver en bedreigde daarmede een paar mede leden. Gelukkig werd hij spoedig over mand en ontwapend. De betrokken persoon, het was majoor Odell, werd voor den politie-rechter ge bracht en het bleek, dat Odell den dag van de uitbarsting wegens een geld- quaestie, waarin hij het reglement had overtreden, als lid was geschrapt. Hij was inderdaad beschonken. De voorzitter van den Nationa- lan bond van zeelieden en stekers in Engeland heeft van de schatkist de ken nisgeving gekregen, dat vijf millioen pond sterling uit de Duitsche schade vergoeding bestemd zijn voor verdee- ling tusschen de verwanten van 17,000 Engelsehe zeelieden ter koopvaardij, die tengevolge van den Duitschen duikboot oorlog het leven hebben verloren. Daarvan is 100,000 pd. st., welk be drag afkomstig is van den verkoop van geconfiskeerde schepen, dadelijk beschik baar. Een electrische locomotief die een maximum-snelheid van 90 mijl pier uur bereikt en bij een reis van langen duur meer dan een mijl per minuut, is juist afgeleverd aan de Noordooster Spoor in Londen. De machine is gemaakt door de Metropolitan Vickers electric Company en geleverd onder waarborg van volstrekt veilig bedrijf bij de grootste snelheid. Van de honderd leden van den Stockholmschen gemeenteraad hebben 86 een oproep verspreid, waarin zij de bur gerij aanmanen tegen drankverbod te stemmen, daar verbod de matigheidsbe weging zou vernietigen. In Juli is het aantal werkloozen in Zweden met 11.000 gedaald. Op 1 Aug. bedroeg het nog 38.000. In het ketelhuis van het stoom schip Duchess of Devonshire dat onder weg was naar het eiland Man heeft een ontploffing plaats gehad. Drie sto kers werden gedood, en één gekwetst. Het ongeval was veroorzaakt door 'n mankement aan een electrische inrich ting om den trek aan te zetten. De vlammen sloegen toen uit hot fornuis. Politiemannen van de afdeeling van Scotland Yard (Londen) die speciaal be last is met den strijd tegen het com munisme heeft te Bradford en in Oost- Londen invallen gedaan in fabrieken, waar onderdeelen van kanonnen en van vliegtuigen zijn in beslag genomen. Het onderzoek naar herkomst en be stemming van deze onderdeelen duurt voort. De prijs van hot courantenpapier in Duitschland is van 26.50 mark op 75 mark per kilo gestegen. De prijs dor tweemaal per dag verschijnende cou ranten zal van 1 September af ten min ste 200 mark per maand bedragen. Het Berliner Tageblatt verhoogt zijn abonne mentsprijs op 300 mark. In Baden is een regeeringsbesluit afgekondigd, krachtens 't welk buiten landsche valutahandelaars onverwijld over de staatsgrenzen zullen worden gezet. Men meldt uit Langendijk: Aan de groenteveilingen te Noord- Scharwoude daalde Vrijdag de prijs der roode kool tot f 20 per 1000 K.G. Te verwonderen valt het dan ook niet, dat de tuinbouwers die over grooten af stand hun kool tor veiling moeten brengen deze op de akkers laten staan, daar ze nog wat meststoffep. aan den bodem kan leveren. Aan snijloon en transpor ikoslen zou meer dan de op brengst weggaan. Tengevolge van de vele regens treedt op vele plaatsen thans een zwamziekte op vooral in de stamboonen en de aardappe len, die wel me* den naam van „schuim ziekte" wordt aangeduid. De aangetaste planten vertoonen aan de stengels en (bij boonen) op de bladeren en schokken witte op watten gelijkende schimmelvlokken. Op deze plekken worden de aangetaste dee- len week en in het bijzonder bij stengel aantasting sterft het bovenliggende gedeel te van de plant aj. Gewoonlijk gaat dit met geelkleurig worden van de aan dit ge deelte voorkomende bladeren gepaard. De hierbedoelde ziekte wordt veroor zaakt door een zwam (Solerotinia liberti- ana), die alle deelen van de boonenplant kan aantasten en doen afsterven. Het vochtige weer heeft de ontwikkeling van deze zwam zeer bevorderd. Ter bestrij ding van de ziekte kan op dit oogenblik niets worden gedaan. Maar nu de ziekte zoo hevig optreedt, is het zeer gewenscht dat maatregelen genomen worden waar door de ontwikkeling van de zwam het volgend jaar zooveel mogelijk wordt te gengegaan. Dit is zeer gewenscht daar niet alleen stamboonen en aardappelen maar ook allerlei andere gewassen als bieten, mangelwortels, peen, kool, kunnen worden aangetast. Men moet trachten de kans op besmet ting voor het volgend jaar te verkleinen, door het boonenloof, zoo spoedig als dit maar eenigszins mogelijk is. en in elk ge val voor het geheel afsterven der stengels, te verbranden. De zwam n.l. vormt in de dichte schimmelvlokken door ineenwin ding van een groote massa schimmeldra den, eerst witte, later zwarte en hard wor dende korrels, solerieten genaamd, die bij het oogsten op den grond vallen. Uit deze solerotien groeit in een volgend jaar de schimmel weer op en van hieruit heeft dus de aantasting van het gewas plaats. En aangezien de solerotien het vermogen om uit te groeien zeer lang, in elk geval verscheidene jaren, behouden, kan een ge was waarop zij in groot aantal zich ont wikkelen. zooals nu het geval is, voor zeer langen tijd den grond besmetten. Het is noodig dat getracht wordt de so lerotien te vernietigen en dit kan gedaan worden door de planten zoo spoedig mo gelijk voordat de solerotien er af gevallen zijn, uit te trekken en ze te verbranden. In dien de stengels nog te groen zijn, om zelf te kunnen branden, moet getracht worden ze in een vuur van takkebossen of afval te vernietigen. Het verwerken van planten, aangetast door Solerotinia Libertiana, in de mesl, moet worden ont raden. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de ambte naren van den Dienst. Er ia wederom 4 M. duin op Schier monnikoog1 weggeslagen, zoodat het er voor het Badhotel zeer bedenkelijk be gint uit te zien. Een schilder, die werkzaamheden had. te verrichten in een hui.3 aan de Vos- siusstraat te Amsterdam, verdween na beëindiging van zijn taak met medene ming van eenige kleedingstukken en 'n paar schoenen. Zijn oude plunje had hij den eige naren van zijn nieuwe uitrusting ge laten. Om zijn nieuw tenue te vervol maken had hij pog een gouden hor loge met ketting weten mede te nemen. Door de marechaussée te Brejla zijn aangehouden M. en R. uit den Haag, beiden goede bekenden der politie. Ze bleken nog in het bezit van al het zil verwerk, gestolen bij den heer N., aan den Ginnekenweg bij Breda. Boven dien werden nog andere voorwerpen op hen gevonden, vermoedelijk afkomstig van inbraken elders. Wij lezen in de „Asser Crt.": Het is Woensdag gebeurd, dicht bij het station Gasselternijveen. De trein uit Coevorden, die om 6 uur namiddags te Gasselternijveen aankomt, moet even vóór de plaats waar de lijn Zuid-Noord en die Oost-West ontmoet, een weg passeeren. Afsluiting is daar niet. Wie zich op den weg bevindt, moet den trein wel zien aankomen. Een auto reed met snellen gang op be doelden weg; richting Gasselternijveen. De locomotief van den trein liet het bekende geklingel hooren. De auto reed door.... Snel naderde de trein het kruisingspunt, snel gleed ook de auto daarheen. Er kwam onrustige spanning in de pas sagiers. Men vroeg zich af wat de auto mobilist wilde? Een drietal menschen schenen zich in den wagen te bevinden. Het leek schier onmogelijk, dat de auto het kruisingspunt eerder zou bereiken dan de trein. De chauffeur versnelde zijn vaart. Het gevoel van hen, die het geval zagen, werd onrust tot angst. De machinist waarschuwde. De chauf feur reed door.. Een botsing scheen onvermijdelijk. Daar kwam het beslissende oogenblik.... De locomotief bereikte den weg.... De auto snorde er nog juist vóór langs! Een paar meter nog door de locomotief ge wonnen en het gevreesde was gebeurd: een botsing, een vernielde auto, misschien een déraillement van den trein, misschien eenige dooden of gekwetsten.... Het waagstuk wekte even sensatie en verontwaardiging. Van de locomotief af was het nummer van de auto gezien. Gas selternijveen waarschuwde Stadskanaal, zoo werd het mogelijk proces-verbaal le maken. Te Olst (O.) is onder de nalatenschap van wijlen den heer D. Dragt, in leven secretaris-kerkvoogd der Ned.-Herv. ge meente aldaar en verzamelaar van his torische voorwerpen, een stuk van een looden orgelpijp gevonden, afkomstig van het vroegere kerkorgel, dat in 1887 door een nieuw vervangen is. Op de pijp komt het volgende opschrift voor: „Ter Gedagtenis van Louis Napoleon koning van Holland als Geever van dit Register in Deese peyp geplaatst door den Eerwaarden Heer W. J. Knoop als prediekant De?ser gemeynte en aanmoe- diger van dit speeltuyg op den 11 van Bloeymaand Ao. 1810." van de Staatsmijn „Wilhelmïna," he^B zich dezer dagen weer een ernstige b» demverzakking voorgedaan, welke blijk baar door het werken van de mijn if veroorzaakt. De verzakking strekt ziel over een oppervlakte van een vierkan ten meter uit, met een grootste dieptl van ongeveer één Meter. Het gevol| ervan was, dat een paar groote water leidingbuizen spiongen fn eenige Lu.zet in de nabijheid bedenkelijke scheuren is het metselwerk vertoonen. Gelukkig hat de verzakking haar oentrum op een on bebouwde plek, anders ware de aange- richte schade stellig nog aanzieniykat geweest. Dezer dagen, aldus meldt het „Hbld." heeft de brandweer in het perceel Bestevaerstraat 16 te Amsterdam, eer onbeteekenend brandje gebluscht. In hei kamertje, waarin het even had gebrand woonden twee personen. Na de blusschinj bleek, dat van één hunner een bedrag aan geld van bijna f 400 was gestolen Tevens werden sporen van benzine ge vonden. Dit deed het vermoeden rijzen dat brandstichting in het spel was. On dersteld werd, dat de dader van de con sternatie gebruik heeft gemaakt om zich het geld toe te eigenen. De verden king viel op iemand, die naar aller lei bijzonderheden informeerde en van wien bleek, dat hij in de woning, waar de brand was ontstaan, was geweest. Hij ontkende ten stelligste, maar de politie heeft toch termen gevonden om hem, als vermoedelijken dader, in voor- loopig arrest te houden. Met 1 September a.s. wordt ingevoerd een hoogst belangrijke wijziging in de behandeling van lichte strafzaken, welke behooren tot de bevoegdheid van den kantonrechter. Over de nieuwe methode ontleenen wij het volgende aan het „Vaderland": Na 1 September zal een politieagent die b.v. een heer verbaliseert, die met zijn fiets op de kleine steentjes heeft gere den we nemen opzettelijk een doodeen voudig, dagelijks voorkomend geval hem niet toevoegen het gebruikelijke: „u zult er nader van hooren", waarop dan na eenige weken een dagvaarding hem voor den kantonrechter roept, maar hij zal hem een oproeping overreiken om over een paar dagen voor den kanton rechter te verschijnen. Dat formulier zal echter nog meer bevatten. Het zal n.l. den delinquent mededeelen, dat als hij strafvervolging wil voorkomen, hij zich zoo spoedig mogelijk mondeling of schriftelijk kan wenden tot den amb tenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht om de voorwaarden te vernemen, waaronder dit mogelijk is. Men weet, dat men reeds volgens 't thans geldende recht een vervolging voor een overtreding waarop enkel boete als straf is gesteld, kan voorkomen door het maximum der bedreigde boete te beta len. Het daaraan ten grondslag liggende beginsel wordt nu uitgebreid. Men zal zich nu bij 't parket kunnen vervoegen en met den ambtenaar van 't O.M. onder handelen over de onmiddellijke betaling van een bedrag, door dezen vast te stel len, desnoods ver beneden het maximum. Dat bedrag zal uit den aard der zaak niet veel verschillen met de boete, die de kantonrechter gewoon is voor een der gelijke overtreding op te leggen, maar het voordeel zit aan twee kanten. In de eerste plaats is de overtreder gevrijwaard voor een behandeling van zijn zaak ter open bare terechtzitting, wat hem beslomme ring, tijdverlies bespaart. En in de tweede plaats wordt de kantonrechter, die het toch al druk genoeg heeft, bevrijd van de behandeling van too'n doodeenvoudig zaakje. Ook voor hem dus winst. Intusschen behoeft men geen gebruik te maken van de aldus gegeven faciliteit en kan men er de voorkeur aan geven zijn zaak door den kantonrechter behandeld te zien. Dat kan b.v. het geval zijn als men meent, dat de verbaliseerende amb tenaar niet in zijn recht is geweest De kantonrechter behandelt dus de zaak op den dag door de oproeping aangegeven en heeft dan de bevoegdheid mondeling vonnis te vellen. Berust de overtreder daar in, zoo kan hij den volgenden dag de boete bij de griffie betalen. Maar hij mag ook vragen om een schriftelijke veroordeeling, die hem zoo spoedig mo gelijk wordt uitgereikt. In de groote steden, waar de kanton rechter zooals te Amsterdam eiken dag, of te Rotterdam en te 's-Gravenhage drie maal 's weeks zitting houdt, is de mo gelijkheid opengesteld dat de politieman den overtreder verzoekt met hem naar 't kantongerecht te gaan om daar onmid dellijk na afhandeling van de aanhangige zaak berecht te worden. Dat kan b.v. ge beuren bij baldadigheid, rustverstoring, optreden tegenover vreemdelingen en dergelijke zaken. Als dat in de praktijk doeltreffend blijkt, zal dit meer nut '.ot bestrijding der tuchteloosheid bij ons volk hebben dan de mooiste betoogen en de krachtigste artikelen. Nu is het uit den aard der zaak niet goed mogelijk alle overtredingen op zulk 'n vlotte manier af te handelen. Er zijn een aantal overtredingen van het strafwet boek, die niet geschikt daarvoor zijn. We noemen de ambtsovertredingen, de scheep vaartovertredingen, inbreuk maken op de verplichtingen bij surséance van betaling, enkele overtredingen betreffende de goede zeden enz. Zij zullen op de thans nog ge bruikelijke wijze worden aangebracht en behandeld. Hetzelfde is het geval met overtredingen van enkele speciale wetten zooals de Boterwet en de Warenwet als mede de schending van verordeningen van waterschappen. In de tweede plaats heeft niet elke ver baliseerende ambtenaar de bevoegdheid om zoo'n summiere oproeping aan een overtreder aan te bieden. De vrijheid is n.l. niet toegekend aan bijzondere ambte naren of onbezoldigde rijksveldwachter» en marechaussees. Zij zullen in hun por tefeuilles een stel van de hiervoren ver melde oproepingen hebben om deze n* behoorlijke invulling, aan overtreders uit te reiken. Die invulling is hun zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Toch vreezen we, dat in den beginne dit nog wel eens moeilijk heden zal baren, niet elke politieagent zal er dadelijk vlot mee overweg kunnen. Maar de praktijk zal hier veel moeten doen. Trouwens de praktijk zal in deze gansche hervorming van groote betgeke- niis zijn. Zoowel de politie als het pu bliek zullen moeten leeren zich aan den nieuwen toestand aan te passen. Maar als men eenmaal ervaren zal hebben, van hoe heilzamen invloed dit breken met sleur en gewoonte is op het maatschappelijk leven dan zal men ongetwijfeld ook ver der op dien weg voortgaan en niet enkel op strafrechterlijk doch ook op burger rechtelijk gebied streven naar vereenvou diging van de rechtstoepassing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5