ELISABETH AGHINA BINNENLAND ATHLETBEK, SCHAKEN. miJJEOOM. HEEMSKERK. SPAARND4M. KROMMENIE. NOORDWITKERHOUT. VELSEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERLIEDE. IJMUIDEN. VOORHOUT. IH8EZ0NDER. SPORT ER SPEL. HaarlemVienna. CRICKET. R.-K. Schaakclub „De Pion." De ontvangsten van het Staats bedrijf der P. T. T. hervat op Donderdag 7 Sept. haar lessen. B. en W. bieden ter vaststelling herzieningen XVII en XVIII van het uitbreidingsplan. B. en W. bieden ter vaststelling aan het bouwplan aan de Pijlslaan. Vergadering van den Baad der ge meente Heemstede op Woensdag 30 Angu3tus 1922, des avond3 om 8 uur. De agenda vérmeldt: 1. Notulen van 20 Juli j.l 2. Overeenkomst met Haarlem be treffende aansluiting bij den Keurings dienst van vee en vleesch der gemeen te Haarlem. 3. Vaststelling verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. 4. Vaststelling verordening bedce'd in art. 26 der Vleeschkeuringswet houden de verbod oprichting of gebruik slach terijen. 5. Vaststelling h rz'eringcn XXV13 en XXVJLlI Uitbreidingsplan. 6. Vaststelling bouwplan Leidsche- vaartweg. 7. Voorlccrpig crediet vertouw O. L. School. 8. Vaststelling rapport inzake grens wijziging. 9. Voorstel inzake afwijking bebou wing terreinen Heemsteedsche Dreef. 10. Benoeming makelaar. 11. Benoeming raadscommissiën. 12. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 13. Eeclames Hoofdei. Omslag 14. Ontheffing en teruggaaf Hoofdei. Omslag. 1 Koninginnedag. Donderdag 31 Aug. za ook alhier „Koninginnedag" gevierd worde n. Des morgens van 9 tot 12 uur zullen de kinderen der verschillende scholen in „Groenendaal" „spelen", wat als altijd de hoofdschotel is, en waarnaar de jeugd steeds verlangend uitziet. Van 2 tot 5 uur zullen op het H. B. C. terrein sport- en lichte athletiekwedstrij-; den gehouden worden. Eerst een voetbalwedstrijd tusschen een H. B. C. comb, en de V. O. W. H. Vervolgens een wedloop over 9 K. M. voor heeren boven 16 jaar. De route zal vermoedelijk als volgt zijn :„Vanaf het H. B. C. terrein over Heerenweg, Emmaus laan, Bronsteeweg, Binnenweg, Raadhuis straat en Plein, Camplaan, Voorweg, Glipperweg, Prinsenlaan en Heerenweg naar het H. B. C. terrein. Estafetteloop van 400 M. voor dames; ploegen van 4. 100 M. hardloopen met voorgift voor jongens van 1216 jaar. Hoogspringen voor dames, en mast- klimmen op tijd. Van 8—10 uur muziekuitvoering vóór het Raadhuis door de Hirmonie „Eens gezindheid" en ais slot om 10.30 vlui- werk. Het bestuur der Zwemvijver neemt dezen dag te baat om een extra propa- gandadag te houden, en heeft zich van de medewerking verzekerd van „Zignea" uit Haarlem „A. Z." uit Amsterdam de Heemsteedsche Poloclub' en de Heem steedsche reddingbrigade. Van 2—5 uur zal het feest gehouden worden in de Heemsteedsche Bad- en Zweminrichting bij Groenendaal, eind punt Electrische tram. Het volgende programma zal daar afge werkt worden. Snelzwemmen op borst en rug. „Zignea" zal een fraai nummer figuur- zwemmen uitvoeren. Een polowedstrijd tusschen Z. 1. en H. P. C., welke beide met hun sterkste corhbinatie's zullen uitkomen. Voor het nummer „Schoonspringen" hebben verschillende goede springers ingeschreven. Dan nog „touwtrekken" en een „ge mengde Estafette" als slot een water- spel dat zai worden uitgevoerd door de Heemsteedsche brigade met medewerking van eenige dames Als nu de „Oranjezon" ons niet n de steek laat, belooft het Donderdag een drukke en gezellige dag te worden. KranigTe Haarlem slaagde 'n paar dagen voor het examert Hoofd- acte de heer J. J. Litjens, onderwij zer aan de R.K. M.U.L.O. School al hier. Op jeugdigen leeftijd is de heer L. thans in 't bezit van onder wijzersakte Fransch, akte Duitsch, ak te Engelsch, akte Boekhouden (U.) en akte van Hoofdonderwijzer. Als we hieraan nog toevoegen, dat de heer Litjens pl.m. 5 jaar gemobiliseerd is geweest en in diensttijd zich ook nog bekwaamde tot officier, dan dwingt iets dergelijks toch zeker res pect af. Een goede vangst. Toen de veld wachter Lokerse van Vogelenzang, Vrijdagavond rond 10 uur in den omtrek van Hillegom surveilleerde, kwam hij iemand tegen met een rij wiel zonder licht. Uit eene onder vraging van den veldwachter bleek de zaak niet in orde. Bij nader on derzoek in het Raadhuis alhier, bleek de aangehoudene reeds in het Poli tieblad gesignaleerd wegens diefstal te Amsterdam en in andere plaatsen ge pleegd. Het rijwiel dat de aangehoudene bii zich had bleek ontvreemd te zijn uit de veranda van het café „Graaf Flo- ris" en was het eigendom van A. Heijstek alhier. De dief zal zijn ver diende straf nu wel niet ontgaan. Geitenkeuring. Zaterdag werd on der groote belangstelling door de afd. Hillegom van den R.K. Pr. Bond van Geitenfokv. in Zuid-Holland op het terrein bij den heer Balvers een geitenkeuring gehouden door den heer van Leeuwen, ass. Veeteelt-con sulent te 's-Gravenhage. Er waren 30 dieren aangevoerd, waaronder zeer mooie exemoléren. Behalve het afd.- Bestuur was ook het Hoofdbestuur vertegenwoordigd. Er waren behalve de inschrijving in het stamboek 13 prijzen beschikbaar welke als volgt werden toegekend: 1-jarige Saanegei- ten le en 2e prijs N. van der Ploeg; 3e prijs H. Rietmeijer. Saanegeiten ouder dan 1 jaar le prijs G. Glas, 2e prijs C. van der Lans, 3e prijs N. J. Tromp. Saanelammeren le pr. A. Corbee, 2e en 3e prijs J. H. M. Balvers, 3e prijs P. Brouwer, Saa negeiten gehoornd en Hollandsche Melkgeiten le prijs Th. Markman, 2e prijs C. van der Lans, 3e prijs P. Brouwer. Havenoerlichting. Door den heer W. van der Linden is een groote electrische booglamp geplaatst op het terrein der losplaats aan de Haven. De geheele omgeving baadt des avonds in een zee van licht. Iets heel ongewoons. Voor 4 jaar werd een heerenrijwiel zoo goed als nieuw bij de St. Josephkerk ontvreemd. Dezer dagen is dat rywiel in beslag genomen en tegen den onrechtmati- gen bezitter, T., proces-verbaal op gemaakt. De waterleiding- Dat hej toch inderdaad ernst is met de stichting onzer zoo noodige waterleiding, blijkt wel hieruit, dat met de boringen be gonnen is. Het water moet daarna onderzocht worden en is dit onder zoek van gunstigen aard, dan zal wel dra begonnen worden met het leg gen der buizen. Goed afgeloopen- Zaterdag kwam de heer J. Verstegen met zijn auto uit de Hofstraat rijden. V. vroeg nog. wijl hij wilde oversteken, aan een jon gen of er niets aankwam. Deze zeide, dat hij door kon rijden. V. deed dit heel kalm, doch juist naderde de stoomtram, zoodat hij er onder kwam Door terstond het stuur te wenden, werd de auto alleen wat beschadigd en bekwam V. zelf enkele lichte kwetsuren aan het hoofd. Dit had een doodelijk ongeluk kunnen wor den, dat betrekkelijk gelukkig is af geloopen. De twee hndere inzittenden bekwamen geen letsel. Burg- Stand. Geboren: z. en d. van A. A. Mensde Rijk. z. van J. M. Zuiderduin—van Eeuwijk. z. van J. W. Out—Smit. Ondertrouwd: \V. J. Hi Gijselaar en M. Th. Ehre. Getrouwd: B. P. Heemskerk en M C. Lommerse. L. P. van der Hulst en H. J. Stroomebrgen. Overleden: J. P. Castien, wed. van A. van Roode, 76 j. De vereeniging „Koninginnedag" heeft zich voorgesteld haar programma op 31 dezer bij gelegenheid van haar Volksfeest als volgt af te weiken: Voorm. 9 uur optocht met muziek vanaf het raadhuis. 10 uur Loting voor de deel neming aan het ringsteken, voor dames en heeren met paard en wagen. Half 11 koek- happen bij I. Dam voor jongens van 12 14 jaar. Nam. 2 uur ringsteken bij C. Rozen broek voor meisjes vanaf 13 jaar, met of zonder versierde fietsen. Hardloopen voor jongens vanaf 15 jaar bij L. Henneman. Nam. 5 uur. uitreiking der prijzen die van af Maandag ter bezichtiging liggen' in de verschillende winkels. De maalinrichting wordt hersteld. Bij het sloopen bleek dat hier en daar de on derlaag totaal verrot was. Nadere gegevens. In verband met het vertrek der afdeeling Alkmaar naar Keve laar van 11 tot en me! 13 Sent. a.s. kun nen we nog nader melden. 1 de bedevaarts- trein vertrekt 's morgens 9.48 van Krom menie en arriveert ongeveer 's nam. vier uur te Kevelaar: de kosten voor Kromme nieëers bedragen f 11 per persoon: iedere deelnemer (neemster) vervoege zich aan de gemeentesecretarie om een uittreksel van 't bevolkingsregister en stelle dit vóór 1 Sept. ter hand aan den Zeereerw. heer Pastoor Beukers, alhier. Men moet vooral acht slaan op dit laat ste, want als 't bestuur te Alkmaar 't uit treksel niet ontvangt met de juiste geboor tedatum, enz. kan niet voor een pas ge zorgd worden. Dat de deelname groot zij! Voltooid. In de R.K. Parochiale St. Jansschoo! zijn heel wat veranderingen aangebracht. Het tonnenstelsel is vervangen door clo- <etinrichtingen; een prachtverbetering, die de gezondheid van kinderen en personeel ten goede zal komen. Het oude vergaderzaaltje is een mooi schoollokaal geworden; menig ijverig be zoeker van voorheen, zou er den weg niet meer weten, zoo is alles veranderd. De vuile, modderige toegang tot de speelplaats is beklinkerd. iels wat jaren ge leden al had moeten gebeuren. Het geheel, uitgevoerd door de firma L. Rouwendaal en Zn." ziet er keurig uit en voldoet in elk opzicht aan de eisehen des tijds. Daar wordt gewerkt. Zoo dikwijls hoort men den term „arbeidsschuw" ge bruiken: dat woord heeft de firma, die de kolossale linoleumfabriek der firma Kaars Sypestein bouwt, zeker uit haar vocabu laire geschrapt, want. wie eens een kijkje gaat nemen bij het bouwterrein, zal er van versteld staan, wat daar in een paar maanden is tot stand gebracht. Tot 's avonds half tien wordt er bij 't licht van groote electrische booglampen gewerkt. Die arbeiders laten zien, wat door goede leiding en met energie tot stand gebracht kan worden. Voor den winter, zoo deelde men ons mede. moet het massale gebouw nog voorzien zijn van het dak. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden slechts 500 eieren aan gevoerd, die f 8.50 tot f 9 de 100 stuks opbrachten. Gemeenteraad. Vergadering op Zater dag 26 Augustus 1922 des namiddags 614 uur. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de hee ren Heemskerk en Geerlings. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en behoudens enkele wij zigingen goedgekeurd. Van de ingekomen stukken vermelden wij een verzoek van het Bestuur der Christelijke Schoolvereeniging om de openbare school ter beschikking van ge- nfeld schoolbestuur te stellen. Besloten dit verzoek fe stellen in han den van B. en W om advies. Hetzelfde geschiedt met een verzoek van Het Groene Kruis om subsidie. Uit de ingekomen stukken blijkt te vens, dat aan de Gemeente vrijstelling is verleend van de Vleeschkeuringswet voor wat betreft de huisslachtingen (van var kens). Aan de orde komt thans het verzoek van de Oranjevereeniging om een sub sidie in het door haar te arrangeeren jaarlijksche volksfeest. Gevraagd wordt 75 pet. van de netto opbrengst der staangel den met de kermis. Het Bestuur der Oranjevereeniging is van oordeel, dat er verband bestaat tus schen de opbrengst van de staanplaatsen der kennis en het feest. Was er geen volksfeest dan zouden deze staanplaatsen veel minder opbrengen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen om evenals verleden jaar eene subsidie van 800 toe te staan. De heer Marijnen zegt, dat f 800 wel wat weinig is. Formeel is de rekening der feestcommissie over verleden jaar wel ge sloten met een voordeelig saldo van 0.88, doch inderdaad was er een vrij groot tekort. Dat de rekening met geen nadeelig saldo sloot was eenvoudig te wijten aan de omstandigheid, dat een crediteur met een jaar uitstel van betaling genoegen nam, terwijl de rest door net Bestuur voorloopig is bijgepast. Daarvoor moet nog 150 van verleden jaar worden gedekt. Spreker zou daarom voor willen stellen om de subsidie te bepalen op 900. De voorzitter zegt, dat B. en W. -oor hebben gesteld om 800 te geven. Gezien het tekort van verleden jaar, dat pl.m 200 beloopt, vonden B. en W. een sub sidie van 800 ook wel wat weinig, .naar men zag er eenigszins tegen op om de sub sidie van j 800 verleden jaar gegeven thans weder te verhoogen. Dal er verleden jaar een tekort was, is te wijten aan omstandigheden, die niet konden worden voorzien. Voor herhaling van dit feit. kan dit jaar worden gewaakt. Overigens is de voorzitter het met den heer Marijnen eens. dat f 800 subsidie, in aanmerking nemende het tekort van ver leden jaar. wel wat min is. Spreker vestigt dg aandacht er op, dal hel niet gemak kelijk is personen te vinden, die in de feestcommissie zitting nemen. Men be hoeft op dat bantje niet jaloursch te zijn, want waar anderen op dien dag gaan en staan, waar zij willen, is de feestcommissie steeds in touw. Waar deze menschen hun arbeid geven Ier opluiste ring en voor het welslagen van het feest, mag dit vanwege den gemeenteraad wel worden gewaardeerd De heer L. M. v Noorl vindt 800 vol doende. De subsidie van de gemeente is steeds hooger en hooger geworden en spreker is van oordeel, dat het nu vol doende is. Het is nu in dezen tijd van malaise naar spreker's meening niet het gewenschte oogenblik om de subsidie verder op te voeren. Verder zegt spreker, dat een der 'wee onderteekenaars van het adres hem nog kort geleden heeft gezegd, niet te kunnen begrijpen, dat de gemeente aan dit feest zulk een groote subsidie gaf. De heer A. A. v. Noort stelt voor om het tekort der feestcommissie van dit jaar te dekken tot een maximum van 1000. Wethouder Oostdam zegt, met het voor stel van den heer Marijnen wel accoord te kunnen gaan. Er is dan kans, dat het nadeelig saldo van verleden jaar wordt weggewerkt. De voorzitter zal eerst het voorstel van den heer A. H. v. Noort, als zijnde van de verste strekking in behandeling nemen Hij vraagt of iemand dit voorstel steunt Daar het door niemand wordt gesteund, vervalt het. Thans vraagt de voorzitter of iemand het voorstel steunt van den heer Marijnen. De heeren Oostdam en A.. H. van Noort verklaren zich hiertoe bereid. Dit voorstel wordt aangenomen met 3 stemmen tegen 1 stem. Vóór stemden de heeren Marijnen. Oostdam en A. H. v. Noort. Tegen stemde de heer L. M. v. Noort De heer van Leeuwen wenschte buiten stemming te blijven. Eenige bepalingen der algemeene Poli tieverordening worden gewijzigd. Verboden wordt kunstmeststoffen te lossen op de losplaats bij de veiling te Piet Gijzenbrug. Op de andere losplaatsen zal bloedmeel niet langer dan 24 uren mogen blijven liggen. Verder wordt de politieverordening aan gevuld met een bepaling, krachtens welke de verkoop van consumptieartikelen door venters beter kan worden geweerd. Vervolgens gaat de Raad over in ge heim comité. Gas-en Waterleiding. De uitbrei ding van het buizennet van gas- en waterleiding in ónze gemeente is bij on- derhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma Zijlmans en Co. te Vel eroord. Burgerlijke stand. Geboren: d. van A. M. BruynzeelsMeese d. van M P. van GooiErnst z. van N. van Dijk der Dunnen d. van B. KokVring d. van R. Hijma-Luxen. z. van H. M. DamHermans. Ondertrouwd: G. A. Schuurman en C. Lievaart. M. V. de Vries en M. de Vos. 0. Visser en M. Schuiten. J. Blaauw en M. Kole. J. Clay en E. v. d. Heuvel. N. Hoek en G. Zeeuw. Getrouwd: L. J. Olivier en O. 0. M. Mors. P. van Rooyen en G. Zuider- duin. P. Blom en A. Roschar. O. Kok en G. Schoon. P. Alders en H. Bosman. W. J. van Es en M. A. Lammers. Een aanvaring. Gistermiddag om streeks 4 uur heeft op het Noordzeekanaal een aanvaring plaats gehad tusschen twee motorbooten, beide uit Amsterdam afkom stig. De kleinste, waarin een zekere Van Gel der zat. is gezonken. De man wist zich zwemmende te redden. Collecte. Aan het Bestuur der Zand- voortsche Reddingsbrigade alhier. Js d~or B. en W. vergunning verleend tot het rondgaan met lijsten langs de huizen der ingezetenen voor vrijwillige bij dragen. Gezien de noodzakelijkheid van het intact blijven dezer brigade. i(wie herinnert zich niet de nog pas plaats gehad hebbende gebeurtenissen) kun nen wij niet anders dan deze collecte ten zeerste aanbevelen. Verlengde openstelling Water1 eiding- Uitzichttoren. Bij advies van de Com missie van Bijstand voor Publieke wer ken, is door B. en W. besloten aan J. Koper alhier, pachter van den Uitzicht toren vergunning te verleenen, dien to ren te exploiteeren tot en met 1 Oc tober 19221 Een gevaarlijke liefhebberij. Een inwoner van Zand voort, zoa schrijft het „Hbld.", vond aan het strand een bom, zooals in oorlogstijd uit vliegtuigen wer den geworpen. Hij plaatste over het gevaarlijke voorwerp een mand en deed aangifte van zijn vondst bij de- politie. Toen deze een onderzoek instelde was er wel de mand, maar de bom was verdwenen. Het gevaarlijke ding is stellig mee genomen door iemand, die niet wist welke vreeselijke oorlogsherinnering hij daar van 't strand raapte. Er bestaat alle kans dat de lading nog ontplofbaar is en dan is er maar een kleine oorzaak neodig om een grcot onheil te kunnen aanrichten. GeitenkeuringVrijdag hield „Ons Belang" een geitenkeuring vóór het |6rt Penning6veer. Door het bestuur waren mooie prijs jes gekocht voor gecollecteerde gelden. De animo was zeer groot, ook van belangstellenden. Als keurmeesters traden op de heeren Clement en Van Noord. Eerst werden nog negen geiten op het hulpfokregis- ter ingeschreven en geknipt, waarna de .eigenlijke keuring plaats had. De spanning was tegen het einde zeer groot. Eindelijk werd de uitslag bekend en werden de volgende eigenaars ver blijd met een prijs: M. .Wichert le pr. al. kookpan; J. Wempe 2e pr. al. steel pan; N. Vriesekoop 3e pr. halsband vooi witte ongeh. lammerenJ. v. Assema'. le pr. al. kookpan, S. v. Geldorp 2e pr. halshand; M. Wichert 3e. pr. melk zeef voor witte ongeh. oude geitenJ Wempe le pr. al. melkkoker; J. Vriese koop 2e pr. halsband voor bonte en geh. geiten; S. Termetz le pr. al. wa terketel; N. Vriesekoop 2e pr. halshand voor bonte ep. geh. lammeren; S. v. Geldorp, troostprijs halsband voor over- looper. Be loonactie in het visscherijbedrijf. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring der afdeeling van den Centraler Bond van Transportarbeiders in den schouwburg Cycloop alhier werd beslo ten de voorstellen van de Reedersvereeni- ging zelfs niet in bespreking te ne men. De houding van het bestuur in dezen werd goedgekeurd. Concert. De Harmonie „Concordia' zou Vrijdagavond een concert geven in de tent op het Willemsplein. Vanwege het slechte en koud-, we,., ging dit echter niet door, maar trok men naar den schouwburg Thalia, waar tegen een geringen toegansprijs de uitvoering werd gegeven. De ^aal stroomde vol en de verschillende nummers werden geestdrif tig toegejuicht. Brand. In hel Ned. stoomschip „Cor nells" dai aan de Papierfabriek te Velsen een lading hout had gelost, ontstond Za terdag brand in de kolenbunkers. De brand kon echter gebluscht worden en Zondagmiddag 2 uur vertrok het stoom schip van hier naar zee. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt op Woensdag 30 Aug. n.m. 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1 Ingekomen stuk ken: 2. Aanbieding gemeentebegrooting .1923: 3. Vaststelling 1922 (afwikkeling dis tributiezaken. 1918—1919); 5 Eventueele geldleening asphalteering Dorpstraat en Pensioenwet 1922. Geachte Redactie. Evenals in de dager van 1903. heerscht er ook nu weer ontevredenheid onder het spoorwegpersoneel. En niet zonder reden. De portemonnaie ondergaat eene aderlating en dal is nooit pleizierig en waar nu dat personeel verbonden is aan een bedrijf ten algemeenen nutte, zoo vol van gevaren, daar heeft datzelfde personeel m.i. recht op eene behoorlijke bezoldiging, zoo, dat die loonregeling tot voorbeeld kan strek ken van de particuliere bedrijven. En ik geloof ook wel. gezien de pensionee ring, gezien de vrije dagen, dat dit bij vele particuliere ondernemingen nog veel te wenschen overlaat. Daarom rijst bij mij een andere vraag en we! deze: Was er niet te bezuinigen op een andere manier en wel door afschaffing van het vrije ver voer. Hoe is dit eigenlijk in de wereld ge komen. Hel is mij niet bekend, hoe ver dit precies strekt en ook niet hoe groot het bedrag is, dat elk jaar in uitgaaf staat op de begrooting der spoorwegen, doch mij dunkt, dat moet toch enorm zijn. En ik vraag nog eens, waarom is dal zoo. Stel u voor. dat ik werkzaam ben in een magazijn van huishoudelijke artikelen en ik zeg tegen den patroon, ik zal maar voor niets een heele keukeninrichting mee nemen, daar hebt u zeker niets op tegen, tk denk, dat ik een gek antwoord zou krijgen. Hoogstens zou ik het tegen ver minderden prijs krijgen. Welnu, laat men het in die richting zoeken en alleen maar vrij vervoer geven in speciale gevallen, b.v. plotselinge overplaatsing en geen huis ter beschikking op de nieuwe standplaats, dienst, misschien nog een paar gevallen, maar daarmede ook basta. Ik ondervond hef nog eenige dagen geleden met vrouw en 2 kinderen. Ik kwam van Boxtel naar Amsterdam. In dezelfde coupé man, vrouw en 1 kind, denkelijk ambtenaar, tenmin ste bet boekje met cartonnen omslag kwam te voorschijn. De vrijbrief. Nog maals. M. de R. ik geloof, dat de afschaf fing van het vrij vervoer niet zooveel be roering teweeg za! brengen als nu de loons verlaging, welke ik onbillijk acht. U bedankend voor de verleende plaats ruimte, verblijf ik, Hoogachtend, Een abonné. Haarlem 26 Aug. 1922. Aan de Redactie dér -Nieuwe Haarl. Crl. Wilt zoo goed zijn het onderstaande in uw veelgelezen blad op te nemen: U bij voorbaat dankend, heb ik de eer te zijn, achtend Uw d.w d.n H. VAN DEN BERG, arts. H. O. V. Zoo zal dan op a.s. Donderdag 31 Augus tus de bloemendag gehouden worden ten bate van de Haarlemsche Orkestvereni ging, die haar. naar zij hoopt, in staat zal stellen, het nog resteerende tekort te dek ken Door de krachtige medewerking der propaganda-commissie en de zeer op prij^ eslelde modewerking der locale pers. ia reeds een belangrijk deel van hof te kort verkregen; de rest zal, naar wij bopen, de bloemendag aanbrengen. Bloemen, de zinnebeelden van achting en genegenheid, die de H.O.V. gaarne bet publiek aanbiedt en waarvoor ze in ruil een offertje vraagt naar ieders draagkracht en vermogen, maar een offertje gegeven uit dankbare genegenheid Voor alles wat Gerharz Kapel voortdurend te genieten geeft. De bloemendag heef! vooral ten doel. om ook de getrouwe bezoekers van de concerten in den Hout en der volkscon certen in de Stedeliike Muziekzaal, in de gelegenheid te stellen, van hunne belang stelling in het orkest te doen blijken. Als do bnrgerii on do ^rooto mnssn van het volk ieder haar.offertje brengen, dan is het succes van dezen bloemendag verze kerd. Levert dus op dien dag het bewijs, dal Gerharz heerlijke uitvoering en niet alleen worden toegejuicht, maar da-t men ook gaarne bereid is, om finantieel de H.O.V le steunen. De commissie, die zich met de voorberei- ding van dezen bloemendag heeft belast, heeft ze in korten tijd op goede en dege lijke wijze geregeld. De burger"; werkte krachtig mede. ge tuige de prachtige en elegante reclame uit stalling in de Faam en het gratis, door de firma Met en Meylink geleverde druk werk. Wij zijn daarvoor deze beide firma's zeer dankbaar. Wat ons nog ontbreekt, dat is een nmot aantal jonge dames, verkoopsters der bloe men. Kom. jonge dames, help ons nu .eens Breng nu ook een offertje, door uw lijd en verkoopkracht te geven voor dit voor de HflV 70o bplaogri-k doel Gij kunt u aanmelden bij de Faam Lange Veerslraat. of bij den heer Schouw, Ver lengde Wouwermanstraat 82, ook per te lefoon 1308. De heerlijke uitvoeringen der, Haalemsche Orkestvereeniging zullen er u dankbaar voor loonen. He Haarlem ,elftal, dat op Donderdag a.s. tegen de Vienna uitkomt, is als volgt samengesteld: Angenent, D. Houtkooper, Baum, A. Paulen, Bieshaar, Schotsmdn, C. Schravendijk, Jur Haak, v. Daalen, v. Pellecom. Het Bestuur der H. F. C. „Haarlem" deelt mede, dat de ledenkaarten voor zoo ver nog niet betaald, Donderdag a.s. aan het terrain verkrijgbaar zijn, daar in ver band m't de controle zonder toegangsbe wijs niemand toegang verleend kan wor den. De Haarlemmers hebben een groote overwinning behaald op hun medecon- cusrent naar dê tweede plaats. Healy's bowlen was onbespeelbaar, zijn cijfers waren 6 voor 13. Haarlem gaat eens batten en de Ruig, W. Maas en A. Maas, zijn spoedig opge ruimd voor een gezamenlijk aantal runs van 18. Healy en Schotsman brengen- dan 'n fraaien stand op. Met lunch is het 3 voor 79. Na de lunch valt Healy voor 47, Schmeink kan daarop voor 10 retireeren en als Schotsman voor 51 valt is het gauw gebeurd, 't Haarlem totaal wordt 163. Dank zij Healy was heel V. V. V. voor 21 runs opgeruimd. Een inningsoverwinning werd door W. Grootmeger en Bassois voorkomen. De volledige scores zijn: Haarlem de Ruig c Oudheusdden b Anijs 6 W. Maas b Anijs 5 Heajy c D-utten b Anijs 47 A. Maas b Anijs 0 Schotsman 1. b. w. Oudheusden 51 Schmeink c Brassois b Dutten 10 Brakel b Dutten 0 Bieshaar b Oudheusden 12 Stal b J. Grootmeyer 8 M. Maas not out 15 E. Lanting b J. Grootmeyer 0 Extra's 9 Totaal 163 J. Grootmeyer 2-34; Anijs 4-71; Oud heusden 225; Brassois, 05; Dutten 2—19, lste innings V. V. V.: Koopman b Healy 2 W. Grootmeyer b Healy 4 Slag run out Oudheusden b Schmeink 0 Kass b Healy V 0 J. Grootmeyer o Maas b Healy 2 Dutten b Healy 0 Brassois b Schmeink 3 ten Camp not out 3 Barentsen c W. Maas b Healy 0 Anijs c de Ruig b Schmeink 4 Extra's 2 Totaal 21 Healy 613, Schnteinck 36. 2de innings: Koopman b Schmeink 1 W. Grootmeyer not out 36 Slag b Schmeink 6 Oudheusden b Schmeink 2 Kast b Maas 4 J. Grootmeyer b de Ruig 0 Dutten b Healy 99 Brassois not out 33 ten Camp c Zanting b de Ruig 1 Barentsc-n en Anijs did not bat. Extra's 19 Totaal 122 voor 7 wickets Healy 112; Schmeink 3—19; de Ruig 218; Stal 0—1; A. Maas 1—39; W. 02Schotsman 12. R.K. ATHLETIEKDAG TE AMSTERDAM. De Zondag j.l. gehouden athletiek-wed- strijden zijn een en al succes geweest voor de R.K. A.' V. V. „Wilskracht," die bij deze gelegenheid toonde naast voetballers ook flinke athleten te bezitten. Wonneri zij j.l. Zondag in Nijmegen den Gelderlander-be ker, nu moesten zij na spannenden strijd de meerderheid van V.V.Z. erkennen. De uitslagen zijn als volgt: R.K. V. V. Z. (Zaandam) 35 p.; R.K. A. V. V. Wilskracht (Amsterdam) 30 p.; Excelsior (Haarlem) 7 p.; R.K.A. (Amster dam) 2 p.; K. D. I. (Amsterdam) 1 p. Hieruit blijkt dat de strijd hoofdzakelijk ging tusschen V.V.Z. (Zaandam) en Wils kracht (Amsterdam). De persoonlijke wedstrijden zijn als volgt: Speerwerpen: 1. J. de Haas, V. V. Z„ 36.25 M-, 2. C. v. d. Wardt, V. V. Z„ 34.20 M.; 3. T. Fleur, V.V.Z., 32.01 M.; 4. P. Bergsma, Wilskracht, 30.80 M. Discuswerpen: 1. Isrveld, Wilskracht, 27.90 M.; 2. Dufels, Wilskracht, 25.34 M.; 3 Schoonderbeek, Excelsior, 24.70 M.; P. Bergsma, Wilskracht 23.94 M. Kogelstooten: 1. de Haas, V.V.Z., 9.91 M.; 2. Isveld, Wilskracht 9.50 M.; 3. Sweit- zer, Wilskracht, 9.08 M.; 4. Schoonder beek, Excelsior, 8.88 M. 100 Meier hardloopen, 1. G. v. d. Ak ker," V.V.Z., 12 sec.; 2. J. de Haas, V.V.Z., 12,2 sec., 3. Isveld, Wilskracht, 12.3 sec.; 4. Oostermeyer. 110 Meter Hordenloop: 1. J. de Haas, V. V. Z„ 16.2 sec.; 2 Isveld, Wilskracht, 16.4 sec., 3. Korfage, R.K.A.V., 18.2 sec.; 4. Corder V.V.Z. 3000 M. hardloopen: 1. Oostermeyer, 10 min. 6.5 sec.; 2. Lijflander, Wilskracht, 10 min. 16 sec. 3. Pielage, Excelsior, 10 min. 47 sec.; 4. Mulders. Verspringen: 1. Isveld, Wilskracht, 5.93 M 2. de Haas, V.V.Z., 5.86 M., 3 v. d. Akker, V.V.Z. 5.56 M„ 4 v. Vliet, K.D.I., 5.38 M. Polsstok hoogspringen: 1 .Bengsma, Wils kracht, 2.90 M„ 2. de Haas, V.V.Z. 2.80 M„ 3. F. Corder, V.V.Z. 2.70 M„ 4 Schoon derbeek, Excelsior, 2.60 M. Na afloop der wedstrijden had de heer P. Bergsma voor bewezen diensten aan de R.K. Athletiek een fraaien bloemenkrans in ontvangst te nemen. Hierna reikte de voorzitter, de heer A. J. de Vries de zeer fraaie en vele prijzen onder een luid ap plaus uit, waarmee de eerste R.K. Athle- tiekdag, die schitterend geslaagd kan hee- ten, ten einde was. Men schrijft ons uit Amsterdam: Donderdagavond hield de R.K. Schaak club „De Pion" een buitengewone^ ver gadering, ter bespreking van de viering van haar 5 jarig bestaan op 30 Sep tember a.s. Besloten werd een tweedaagschen wed strijd te houden op 'Zaterdagavond 30 September en Zondagmiddag 1 October in een der bovenzalen van café „De Pool" op het Damrak, terwijl op laatst genoemden dag, des morgens, indien zulks mogelijk is, een H, Mis zal wor den gelezen voor leden en begunstigers in de kerk van de H. Thomas van Aquine (Het Torentje), Singel. De wedstrijd wordt gehouden in groe pen van 4 spelers, verdeeld in Hoofd-, Eerste-, Tweede- en Derde-Klasse, ter wijl voor iedere groep van 4 spelers prijzen zullen beschikbaar zijn. Des avonds zullen de prijzen worden uitgereikt, gevolgd door een gezellig samenzijn der deelnemers. De gelegenheid om zich schriftelijk- of wel mondeling voor deelname op te geven bestaat bij de heeren J. v. d Berg, Bilderdijkstraat 122 en E. G. Coomana, Meeuwenlaan 65 en tijdens de clubavon den (iederen Donderdagavond) in het St. Dominicuspatroriaat, Heerengracht 46. De redactie van het „Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie" schrijft: „Het totaal van het le halfjaar van 1922 is f 7.164.886 beneden de raming gebleven. Daarvan komen f 5.586.158 ten laste van den postdienst f 1.129.073 komt op rekening van de Rijkstelegraaf, f 421.387 op die der Te lefonie en f 28 368 bleef de Poslchèque- en Girodienst bij de raming ten achter. Het laatste bedrag is niet onrust barend. Uit dit onderdeel van den dienst is voor 1922 een winst ver wacht van f 100 000, waarbij de totale exploitatie-ontvangsten geraamd zijn op f3.403.700. Zal de opbrengst van het 2e half jaar gelijk worden aan die van het le, dan levert de chèque- en girodienst in 1922 nog een winst op van ongeveer een ton. Wordt, hetgeen men verwacht, be waarheid, n.l. dat de centralisatie van dezen dienst 300 ambtenaren zal uit sparen, dan zal naar mate deze amb tenaren elders worden werkzaam ge steld, het batig saldo vermeerderen. Gaan wij vergelijkendenvijs te werk, dan blijkt de postdienst 20 pCt., de telegraaf 24 pCt. en de telefoon 6 pCt. beneden de raming te zijn ge bleven. Hoe het zij. vast staat thans, dat, wanneer het 2e halfjaar geen meer inkomsten brengt, het Staats bedrijf aan het einde van het dienst jaar weer zal staan voor een tekort, dat voor de nadeelige saldi der laatste jaren weinig onderdoet. Het blijkt thans voldoende, dat sommige leden der Tweede Kamer terecht van meenirig waren, dat de begrooting van den minister een te gunstig beeld gaf van den finand- eelen toestand van het Staatsbedrijf. Dat de minister dit juist inzicht nog op 22 Maart j.l., met de ontvangst- rijfers van de maanden Januari en Februari voor oogen, in de M. v. A. met cijfers trachtte te ontzenuwen, wekte destijds verwondering. Het spreekt vanzelf, dat ook bij een andere meening de inkomsten niet grooter zouden zijn geweest. De mo gelijkheid bestaat evenwel dat, indien het geraamde tekort op de geheeta begrooting in plaats van pl.m. 3 mil- lioen, bijv. 10 a 12 millioen beloopen had, men sterker op de uitgaven zou hebben bezuinigd. Dat dit mogelijk was, is bewezen, doordat na de cri- liek ift het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer de begrooting binnen een week tijds met f 1.288.800 aan ka pitaal-uitgaven verminderd werd. i De mogelijkheid is ook niet uitge sloten, dat de Kamer het amende ment-de Kanter c.s., om het millioe- nenplan, den nieuwbouw te Amster dam, op goedkoopere wijze uit te voe ren, zou hebben aanvaard, terwijl al licht andere amendementen zouden, zijn ingediend, b.v. op de bedragen, bestemd voor kabelkanalisatie en de werken, verband houdende met do electrificatie van den spoorweg Dea Haag—Leiden. f Wij vernamen, dat de pakketpost dienst nog steeds veel te duur komt; in sommige groote steden zou de be stelling van een pakket gemiddeld f 1' kosten. Indien dit waar is, dan dient zooiets natuurlijk zoo spoedig moge lijk te veranderen.' De verhooging der tarieven geeft n. o. m. geen zekerheid, dat de in komsten daardoor zullen vermeerde ren, Indien het aantal verzonden stuk ken daardoor belangrijki zou dalen, zou deze verhooging ons van den wal in de sloot helpen. Wel komt het ons voor, dat da postchèque- en girodienst veel te goedkoop werkt; het batig saldo van f 50.000 zou belangrijk kunnen stij gen. De gepraesteerde arbeid en het geleverde drukwerk lijken ons veel te gering betaald. Ten slotte zouden we een tarief- verlaging willen aanbevelen voor da stadsbrieven en -briefkaarten. Men stelle het port voor beide soorten weer vast op 5 cent. Tegenwoordig bezorgt een particu lier per fiets of per tram zelf zijn stukken. De groote handelsinrichtingen en banken mijden de post. Door verlaging zal het werk weer aan de posterijen worden toevertrouwd, hetgeen een zuivere winstpost zal beteekenen voor het Staatsbedrijf, daar de vermeer dering van het werk wél geen uit breiding van personeel ten gevolge zal hebben in dezen slappen tijd. Wij vinden het niet zoo heel erg, dat in deze dagen het P.T.T.-bedrijf een tekort oplevert, indien dit naar evenredigheid maar niet grooter wast dan het tekort, dat de geheele Staats- begrooting zai aanwijzen. Het te verwachten tekort over 1922 zal ongeveer 18 pCt. der geraamde uitgaven bedragen. Zou ditzelfde per centage bereikt worden ten opzichte van de geheele Staatsbogrooting, dan zou het tekort hierop dver 1922 pl.m. 180 millioen gaan bedragen, hetgeen door deskundigen niet verwacht wordt; wel ongeveer de helft van dit bedrag. Naar evenredigheid is het posttekort dus pl.m. 8 millioen gulden te hoog."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2