Koninginne verjaardag. UIT DÊToÏtrÊkT Woensdag 30 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14234 EERSTE BLAD T00NEEL. Berichten reeds geplaatst in een deei onzer vorige op* lage. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ter gelegenheid van denver- Jaardag van H. M. de Koningin, zal de „Nieuwe Haarlem- sche Courant" Donderdag 31 Augustus reeds om 12 uur ver schijnen. De voor dat nummer bestem de advertentiën moeten, wil de plaatsing verzekerd zijn, uiterlijk Donderdagmorgen 9 Mur in ons bezit zijn. DE ADMINISTRATIE NOORDWIJK. 'v HAARLEM. Fietsclub G. Z. O. D. Paard te water. Dierenmishandeling. Personalia. Snel verb and. Afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van Ge meente-ambtenaren. Koninginnedag. Schouolbouw voor bijzonder onderwijs. Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen. Giften. Als je maar 'n verleden hebt. Opera ItaÜana. OVERVEEN. LANGS DEN WEG. HEEMSTEDE. SCHOTEN J. J. WEBER ZOON. j Opticiens Fabrikantec - Koningstraat 10 Haarlem. De ontrouwe hoofdcommies te Gouda. De winterdienstregeling der spoorwegen. Prof. dr. A. E. J. Holwerda. t UMUT~m NOORDWIJKERHOUX SPAARNDAM. ZAANDAM. ZANDVOOR1. Da abonnementsprijs ba- draagt »oor Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3 2S Per Week0-25 Franco per post p kwart, bij vooruithet. 3:57 H Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. °o«frffceninö No 5970 HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 't Is een verheugend verschijnsel, dat de algemeen bekende oranje gezindheid van ons volk bij 't groeien der jaren onzer Vorstin in uiterlijk heid niet vermindert en in inner lijkheid gestadig toeneemt. De 31ste Augustus blijft zich als nationale feestdag handhaven; wat ook verandert, wat ook gewijzigd wordt met de wisseling der tijden, Koninginnedag is een nationale tradi tie geworden, waaraan het volk niet raken laat. Wat wij op een dag als die van Jnorgen vooral dankbaar gedenken, is, dat de laatste stormachtige jaren op overtuigende wijze de onwaarheid aan het licht hebben gebracht van de ver wijten, zoo vaak aan de h entenkers van den oranjedag gedaan, als zou de feestviering van 31 Augustus niets dan uiterlijk vertoon zijn. Het Koningshuis van Nederland is nu al veel- meer dan een eeuw lang een sterke burcht gebleken; dat hebben de revoluties bewezen, welke in de vorige eeuw Europa schokten; dat hebben vooral de laatste jaren ge-1 toond, toen bijna geen troon veilig was. Die woelingen en stormen heb ben de monarchale gevoelens van ons volk juist hechter en solider gemaakt; want de nuchtere Nederlandsche zin kijkt thans over de grenzen van zijn vaderland heenspeurt overal, waar een Koning of Keizer verdreven werd, ellende en hongersnood, burgeroorlog, openbare wanorde en onveiligheid, te ruggang der beschaving naar de tijden van oude barbaarschheid. In gehecht heid aan altaar en troon is ons volk tot nog toe voor die rampen bewaard en rust en vrede zullen lusschen onze landspalen heerschen, zoo lang die trouw aan de Kroon blijft bestaan. Doch diezelfde Hollandsche gelijk moedigheid weet het ook te waardeo- ren, dat 'tvolk tot de thans regeeren- de Vorstin kan opzien als tot een per soon, die voorgaat in deugd en vroom heid- die, gezien als weinig gekroon de hoofden bij alle hoven der wereld, toch in den hoogsten eenvoud leeft; die mild en belangstellend is bij ram pen en tegenspoeden van haar volk; meelevend in feestvreugde; die weet op te wekken en het juiste woord te spreken in lijden van verminderde welvaart. Daardoor is Koningin Wühelmina als symbool van de eenheid van den Nederlandschen Staat, dierbaar gewor den aan alle vaderlandslievenden, die de rust en de veiligheid, de welvaart en de orde in hun land niet voor het geringste deel danken aan de wijze leiding van hunne Koningin. Het vol gend jaar hopen wij luisterrijk het feit van een kwart eeuw gelukkig regee- ringsbeleid te herdenken. Daarom stijgt morgen onze bede: „Domine sal- vam fac.... Heer, spaar en behoed nog lang onze Koningin! Omtrent den diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, bij de wed. 0. Vr. in de Zilk kunnen wij nog het volgende melden. Uit het door de Leidsehe politie ingestelde onderzoek bleek al spoedig, dat de in het bericht van Maandag ge noemde A. Gr. uit Noordwijlk geheel on schuldig was aan den diefstal, maar .den dader N. H., iu de stad ontmoet had en zoodoende in zijin gezelschap werd aangetroffen. Hij werd dan ook reeds Zaterdagavond direct in vrijheid gesteld. De dader N. H. van hier heeft een vol ledige bekentenis afgelegd en is ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld, terwijl de bestolene tot haar groote blijdschap weer in het bezit van haar kostbaarheden is gesteld. Deze club hoopt 2 September a.s. haar eersten feestavond te geven, in het Gebouw „Zang en Vriendschap". Door een defect aam het lemoen geraakte gistermorgen een paard met een vierwielige kar in de Brou werevaart. Geholpen door omstanders gelukte het den bestuurder, paard en wagen weer op den. wal te brengen. Proces-ver baal is opgemaakt tegen C. de B., koopman, wegens het rii- Vn met een kreupel paard. Tot directeur van „Bloemendaalsch Gemengd Koor" is benoemd de heer Leo Pielage, alhier. I Reeds lang koesterde de vereeniging i.Snelverband" den wensch, een eigen kast met verbandartikelen te bezitten Thans is deze wensch vervuld. Zij is haar geof freerd door den heer Joh. G. Scholier, tandtechnicus alhier. De kast is in de étalage bij de firma Bosman, aan de Kruisstraat geëtaleerd In de op Zaterdagnamiddag in „De Roo- de Leeuw" te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering waren aanwezig 32 le den en vertegenwoordigd de onderafdee- lingen Haarlem, Waterland, Alkmaar, Hel der. Westfriesland en Zaanstreek, voor zitter de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, Burgemeester van Edam. In zake een door het Hoofdbestuur ge nomen twijfelachtige beslissing betreffende toepassing van het Huishoudelijk regle- rrient fhet houden eener geheel nieuwe verkiezing in verband met de niet-toelating van een gekozen hoofdbestuurslid van Noord-Holland) werd besloten de algemee- ne Bondsvergadering hieromtrent uitspraak te laten doen. Het jaarverslag der afdeeling over 1921 werd goedgekeurd. De rekening over 1921, sluitende met een vCordeelig saldo ad 391.54M zal in handen eener onderafdeeling worden ge steld ter onderzoek en rapport. Besloten werd tot het voeren eener sa laris-actie, in verband met de sedert kort verschenen jaarwed den regelin g voor de Burgemeesters en Secretarissen in Gelder land, zullende hierover het gevoelen van het Hoofdbestuur worden gevraagd. Behandeld werd de agenda der op 6 September a.s. te Deventer te houden Al- gemeene Bondsvergadering, welke onge veer 4 uren in beslag nam. Verschillende voorstellen en amendementen zullen aan de Bondsvergadering worden gedaan. Tot afgevaardigden naar die Bondsverga dering worden gekozen de heeren C. Berg man, Secretaris van Haarlemmerliede c.a. en W. P. Costerus, Ontvanger te Edam. Het vuurwerk in de Bron. Hef vuurwerk wordt geleverd door de Kon. Ned. Fabriek van Pvrotechnische decoraties, A. J. Kat, te Leitien. Als variatie is het vuurwerk, dat altpd door Utrecht werd geleverd, thans te Lei- 1 den besteld. De heer Kaf is vele jaren in Amerika geweest en heeft daar een enorme dosis technische kennis op dit ge bied verworven. Het programma wisselt dus wel van de vorige jaren af. Zoo wor den vertoond geheel nieuwe nummers, o.a. fonteinen, cas-cades, Chineesch von- kensnel; brilliant-komefen, het nieuwe me- teor-lichf, de magnesium-watervat en niet te vergeten het enorme slotstuk. De Haar lemmers hebben zooiets hier nog nooit gezien. Trouwens het gehcele avond-pro gramma is keurig en vol afwisseling. Het bevat een concert yan Harmonie Creseendo, zanguitvoering van het man nenkoor Pliilin Loots en het gemengd koor „Onder Ons", directeur Henri Pie lage: hioseooDvertnnning, ontreden van hoogdraadkunstenaars, bnl-champêfre en na afloop van het vuurwerk zal een film aan alle bezoekers worden vertoond. Daarna ba! in de zaal van het Bronge bouw tot circft 2 uur. In verband met het door den hoer George Robert te geven Vniddagconeert op 31 Augustus a.s. in de Groote of Sf. Ra- vokerk, vervalt de kosteloos toegnnkelüke orgelbespeling on den avond van dien dag. De muziekuitvoering op Woensdag avond 30 Augustus a.s. te geven in de tent in den Hout, gaat niet door, doch deze vindt wei plaats on 31 Augustus d.a.v. des namiddags van 8-—10 ure. Avondconcert. Van particuliere zijde en geheel afge scheiden van de Vereeniging „Koningin nedag", wordt, naar men ons meedeelt, Donderdagavond in de Gemeentelijke Con certzaal een feestconeert gegeven. Een drietal solisten van de Nederl. Opera, zooals wij die ook te Haarlem voor eenige jaren terug hoorden, n.l. Mevrouw Annie Ligthart, eerste sopraan zangeres, Chris de Vos. helden tenor, Rich, van Helvoirt Pel, helden bariton, zullen zich op dat conoert doen hooren met een nrogramma, waarbij tevens een eereplaats is gegeven aan het Nederlandsche lied. In verband met den Koninginnedag zal Donderdag a.s. het postkantoor om 2 uur gesloten worden. De briefposibeslellingen, aanvangen de om 5 en 8 uur. zullen niet worden uitgevoerd, evenmin als de postpak- kelbestelling van 6 uur 's avonds, ter wijl de buslichtingen nummers -3 en 4 vervallen. B. en Wi van Haarlem: Gelet op art. 75, le lid en art. 76 der Lager Onderwijswet 1920 en op art. 4 van het Koninlijk Besluit van 31 De cember 1920 (Stbl. no. 953); Brengen ter openbare kennis, dat de Baad dezer gemeente op 23 dezer heeft besloten, aan de „Vereeniging tot stich ting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem" gevestigd te Haar lem, van gemeentewege een bedrag van hoogsfens f 123.500 te verstrekken voor het stichten van eene bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Leid- schestraat alhier. In herinnering-wordt gebracht, dat, in gevolge art. 76, -2e lid van genoemde wet, ieder ingezetene binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, van genoemd besluit bij Gedeputerde Staten dezer pro vincie in beroep kan komen. Gedurende dien rijd liggen alle beschei den, op deze beslissing betrekking heb bend, kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente (5e Afd). Geboren: 27 Aug., z. v. M. S. Hooijen-Heiiblok. 29 Aug v. M. Bora- lee-Koelemij26 Aug. d v. M. J. Jan- se-Bos; 28 Aug. d. v. M. Schreinders- ;v. d Mooien27 Aug. d. v. A, M, v, Klooster-v. d Walle29 Aug. d. van H. v. Zanten-Steenken. Ondertrouwd: 29 Aug.: A Voegt en A. M. Meijnink, D. v. Dam en F. M, Diesbergen, G. M L. van Engelen en H. M G. Kerstel. Getrouwd: 29 Aug.: J Jak en C. C. Cramer. Overleden: 29 Aug.: N Deen, 24 j., L. Vlamingstraat. Terug te bekomen bij Fortgens, Wijde Geldeloozepad 8rd„ broche; D, Ligt, Gen. Cronjéstraat 69rd., bankbiljetten; J. War merdam, Minnebroedersteeg 17, grijze mantelceintuur; Politiebureau, Smedestraat bruine dameshandschoen; W. v. d. Veldt, Saenredamstraat 54rd., bruine herders hond; L. v. Amerongen, Saenredamstraat 28, R.K. Kerkboek; Walibreoht, Hofdijk plein 40, nekkam; Bakels, Wagenweg 4, grijze kat met halsbandje; A. Laduc, Wou- wermanstraat 44, ceintuurlint; A. Wen sing, Bilderdijkstraat 32, zijden kinder muts; Marsbergen, Olycanstraat 29, muil korf; E. Straatsma, Heythuizerweg 13, wollen kindermuts; G. Hofstee, Ossen- hoofdsteeg 1, damesportemonnaie (zwart) v. Dommelen, Zijlweg 99, bruine kinder- portemonnaie; A. de Jong, Zuid Brou wersstraat 17, potlood. Voor de Missie f 2.50 van A. D. Zooals wij reeds mededeelden, zul len Zaterdag 2 en Zondag 3 Septem ber de eerste opvoeringen in het nieuwe seizoen plaats vinden van het nog niet overtroffen blijspel „Als je maar 'n verleden hebt" (Der Keusche Lebemann). Sinds de eerste uitver kochte voorstellingen op het eind van het vorig seizoen, in den Stadsschouw burg te Haarlem, is dit stuk meer dah 100 maal door de N.V. „Het Schouw- tooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, vertoond. De aanvraag naar opvoeringen was zelfs zoo groot, dat het stuk door twee afdeelingen van het gezelschap tegelijk moest worden 'gespeeld. Zaterdag 2 September treedt de eene afdeeling op met de heeren Jan Musch en Ko van Dijk, terwijl verder optre den de dames Lena Kley, Kitty Périn- Kluppell, Jetlie van Dijk—Rieeker en de heeren Co Balfoort, P. Périn, C. Lageman, e. a. Zeer vermoedelijk zal het mogelijk zijn Zondag 3 September de tweede afdeeling te doen optreden, met de heeren M. van Warmelo en Ezerman in de hoofdrollen. De overige rollen worden dan vervuld door de dames Stine van der Gaag, Coba Blank en- stein, E. SandersHerzberg, H. Rij kenvan Rijk en de heeren Pierre Nols, Paul Harsten, S. Parser, e.a. Deze dames en heeren speelden „Als je maar 'n verleden hebt", o.a. een halve maand achtereen in den Ti- voli-Schouwburg te Rotterdam met izeer veel succes. Tosca. Bij Tosca, de zwaarste eh gevaar lijkste van Puccini's opera's, kan mien het minst onvolkomenheden in de op voering verdragen; maar ik geloof dat 't bloeiende Italiaanseh dezer artisten een qlles verzoenende bekoorlijkheid is. Voor de muzikaliteit van dit' gezelschap zou men de Nederlandsche opera niet mogen ruilen. De tweede acte slaagde het best. Er was lugubere stemming in Scarpia's kamer, en men was de Sin terklaasachtige kerkvertooning met het armoedige koortje vergeten. Van deze tweede acte herinner ik mij waarachtige schoonheid; een zéér sterke tconeelkunst van GhirarJini, die den Scarpia met verwonderlijke karakterbeheersching speelde. Hij was zeer zeker de beste menschenkënner van alle. Bij hem al leen kwamen alle verdiensten, óók de muzikale voort uit het juiste begrip van den aard van Scarpia. Men kan er ze ker van zijn, dat zulk een begrip ook wel intuïtief zai zijn, en in ieder g val steunt zoo'n geheele schcone weer gave op de psychologische kracht van Puccini's muziek. Men mag trouwens de Scarpia-muziek voor de sterkste zenu wen der opera houden. Het onvergelijke lijk prachtige accoorden-motief teekent den sinistren, grandiozen heerseher als een tijger, die zijn krachten samentrekt. De declamatorische phrasen van Scarpia, met de hevige stijgingen zijn de mooiste plaatsen van het werk en telkens ver raste de zanger Ghirardini den aan- dachtigen hoorder door de rake accen ten. Hij was ook de eenige, die werke lijk overal zuiver zong, met echte vo cale schoonheid intoneerde en dramati* sohe kracht iu den klank bracht. Hoeveel bedierven de anderen in hun eigen ver diensten door het onbeheersohta zingen hoeveel van dezen zang klinkt machte- loos-onzuiver bij het declameeren, en geforceerd bij een melodische phrase, Hoe weinig natuurlijke muzikaliteit steunt dit zingen; om van het ge mis aan artistieke intelligentie maar niet te spreken. Zij hebben alle als zangeres of zanger, als vlotte too- neelist, hun verdienste ik herin ner mij graag den royalen Guallieri en de ernstige, gevoelsrijke Polaizzi, Maar men moet niets van dit zin gen vergelijken bij wat de muziek in Puccini's partituur in de verbeel ding oproept en voorstelt. Men kon van dit orkest, dat overingens zoo ijverig, prijzenswaardig werkte niet eischen dat de tutti hun werkelijk Puccini felheid zouden krijgen, dat de hartstochtelijke me lodie voor Tosca's moord op Scar pia, zwa.ar-vol en gloei end-vibreerend zou klinken. Men miste zéér de lie felijke uitvoerigheid van het pasto rale, de vèr-klinkende -Gavotte was te dichtbij; en was de Cantate-solo van Tosca weer zóó ver dat men ze niet hooren kon? Er was veel belangstelling, veel enthousiasme, ook voor den dirigent G. Fralini i H. F. A. rn m m m m m m m m m m m w Een vechtpartijtje. Sla 'r op los! Laat je niet kisten! Geef 'm er flink van langs. Ja, ja, hou je goed! Zoo krijg je 'm onder. Geef 'm 'n stomp tegen zijn maag! Deze en nog meerdere uitlatingen wer den gericht aan het adres van twee jon gens, die in de Generaal-Cronjéstraat elkaar aan het „bewerken" waren. En het ging er werkelijk heet toe. De verschillende aansporingen ,,'m bij z'n keel te grijpen", of ,,'m in z'n maag te porren," werden maar al te gretig op gevolgd en zoo nu en dan hield je je hart vast, uit yrees, dat het te veel „meenens" zou worden. Doch Hollandsche jongens zijn niet hang voor een stoot of duw, al komt hij dan ook wat hard aan. En ik geloof, dat de voorbijgangers zich daarom maar niet met het geval bemoeiden. Het gevecht was anders alles zins een hetere zaak waardig en de hardnekkigheid der beide strijders zoo wel als de onvermoeidheid in het aan sporen door heider aanhang vielen op. De twee heethoofden kregen anders flin ke meppen, waarvoor we niet graag een onzer ledematen beschikbaar zouden ge steld hebben. Het einde liet te lang op zich wachten, waarom we maar heen gingen. In de naastbijzijnde zijstraat ont moetten we hulptroepen. Twee anderen meisjes nog wel liefst, naderden, de wa pens (twee zandschepjes) in de vuist geklemd. We liepen maar vlug door. Het tournooi moest eens te „bloedig" wor don Ji ■J~"' Jubileum J. Schreur. Maandag 4 Sept. a.s. hoopt onze bekende dorpsgenoot Jan Schreur den dag te herdenken, dat hij ❖oor 25 jaar den slagerskiel aan den kapstok hangen liet en aan het Overycensche stali on den witten spoorkiel er voor in de plaats aantrok, om als overweg-wissel wachter bij de Hollandsche IJzeren Spoor weg Mij. in dienst te treden. Het is bijna zeker, dat zijn laalste patroon, de thans nog in Zandvoort gevestigde slager Mart. Hek, evenals zijn vorige, de heer G. van Gasteren, de tegenwoordige directeur van den Stadsschouwburg, bij wien hij in de Gierstraat eenigen tijd in dienst was den hupschen jongen man met leedwezen zagen vertrekken, maar de „spoorwagen" trok hem blijkbaar meer aan, dan het bloede rige slagersbedrijf. En dat hij zich daarbij op zijn plaats gevoelde, bewijst zijn thans bijna 25-jarige diensttijd .Want Schreur is iemand, die van verscheidene markten thuis is, die op verschillende wijzen zijn kost zou kunnen verdienen, als 'tmoest en wien 't, door zijn bijzondere, aangenaam aandoende wijze, om met menschen om te gaan, niet moeilijk gevallen zou zijn, een anderen patroon te vinden. Maar, zooals gezegd, de spoorwagen, gelijk de vakterm luidt voor de spoorwegmaatschappij, had zijn belangstelling en dien heeft hij de laatste 25 jaar tiouw en vol ambitie ge diend. En niet alleen de maatschappij had meerdere malen reden, haar erkentelijk heid te betoonen voor zijn trouw en waak zaam op post zijn, maar ook het reizend publiek kent „Jan," als een Ambtenaar steeds tot hulp bereid. Er bestaat dan ook tusschen beiden, Schreur en het vaste rei zend publiek, een beminnelijke gemoede lijkheid, zich uitend in het steriotype tikje aan de pet en het beantwoordend „morge middag of n'avond Jan". Op 't: „zeg Jsn, zou jij" enz. volgt altijd: „zal d'r voor zorgen, meneer." En als Jan er voor zorgt, wees dan maar gerust. Maar de „dienst" is bij Schreur nummer één. Van dat artikel dienst is de zorg voor „z'n boomen" een voornaam onder deel. Hoe menigmaal heeft hij die in de 25 jaar neergelaten en opgehaald? Z'n boo men heeft hij onder z'n bediening zien groeien met 't drukke verkeer. Van 7 M. lange afsluilpalen heeft hij ze zien groeien tot hun tegenwoordige lengte, nl. 12 M. En het verkeer over den spoor weg is in zijn tijd gegroeid van en kele treinen tot vaak over de 80 per dag (voor den oorlog). Van enkele voorvalle tjes bij den overweg willen we hier even melding maken. Op 4 Sept. 1897 kreeg Schreur één dag gratiïicatic voor 't ontdekken van een rail waaruit een flink stuk gesprongen was. Voor zijn beleidvol optreden bij gele genheid van een trein, die 't station Over- veen passeerde, in plaats van te stoppen, bij welke gelegenheid eenige menschen voor verplettering bewaard bleven, zag hij zich een gratificatie van 2 dagen toe gekend (25 Juli 1908). Eens op een nacht, kort voordat de „Bazeltrein" Overveen zou voorbij snorren ontdekte Schreur twee paarden, die van Haarlem af kwamen rennen. Bij den over weg vielen ze tusschen de rails. Met z'n roode lantaarn wist hij den trein tot stil stand te brengen. Was dat niet gebeurd, de paarden waren tot stukken en brokken gereden en wat er met den trein zou gebeurd zijn, is niet te zeggen. Bij eenige andere gelegenheid zag hij zijn oplettendheid nog van den kant der autoriteiten erkend. Wel zijn er soms pruttelaars die mopperen, als Schreur zich houdt aan 't voorschrift van 3 minuten voor 't binnenkomen van een trein de boomen te sluiten, maar de vei ligheid van het publiek gaat bij hem bo- venal. Enfinl we zullen 't hierbij laten. Schreur heeft onder het reizend publiek zooveel vrienden, dat 't hem op 4 Septem ber niet aan belangstelling ontbreken zal. Naar we vernemen heeft zich een commissie gevormd, die.... nu ja, de le zer begrijpe ons. Dat behoeft Jan niet te weten. Raadsstukken. B. en W bieden ter vaststelling aan een overeenkomst be treffende de aansluiting der gemeente Heemstede bij den keuringsdienst van en M bieden ter vaststelling herzieningen XVTI en XVIII van het uitbreidingsplan. B. en Wi bieden ter vaststelling aan het bouwplan aan de Pijlslaan. Vergadering van den Baad der ge meente Heemstede op Woensdag 30 Augustus 1922, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Notulen van 20 Juli j.l 2. Overeenkomst met Haarlem be treffende aansluiting bij den Keurings dienst van vee en vieesch der gemeen te Haarlem. 3. Vaststelling verordening op den keuringsdienst van vee en vieesch. 4. Vaststelling verordening bedoe'd in art. 26 der Vleeschkeuringswet houden de verbod oprichting of gebruik slach terijen. 5. Vaststelling herzieningen XXVII ea XXVIII Uitbreidingsplan. 6. Vaststelling bouwplan Leidsche- vaartweg. 7. Voorlcopig crediet verhouw O. L. School. 8. Vaststelling rapport iuzake grens wijziging. 9. Voorstel inzake afwijking bebou wing terreinen Heemsteedsche Dreef. 10. Benoeming makelaar. 11. Benoeming raadscommissiën. 12. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 13. Reclames Hoofdei. Omslag 14. Ontheffing en teruggaaf Hoofdei. Omslag. Koninginnedag. Op verzoek van een der bestuursleden der vereeniging „Ko ninginnedag", alhier, is het nummer „Hoogspringen voor Dames" uit het pro gramma gelicht. Gevonden voorwerpen. Terug te heko men bij P. v. Breug, Zandvoortschelaan 26, een zwart klein hondjeJ. Post, Lange Annastraat 25, Haarlem, een wit, langharig hondje; S. Planting, Dood weg 5, een zilveren armbandVoorder- haak, Iepenlaan 32, een damestaschje m. inhoud; Schoo, Iepenlaan 17, een por- temonnaie met inhoud; J. A. v. Tien hoven, Heerenweg 241, een automati sche afsluiter van een fototoestel. Etalagewedstrijd. Dat de étalagewed strijd schitterend beloofd te worden, staat vast. We zagen gisteren reeds enkele étalages gereed, terwijl de andere winke liers nog niet geheel gereed waren. Van die, welke reeds zichtbaar waren, kan gerust gezegd worden, dat er kosten noch moeite gespaard zijn geworden. Wanneer van avond om 7 uur alle deel nemers gereed zullen zijn, om het bezoek der jnrv te verwachten, zal het werkelijk een grootsch gezicht zijn. Om half acht zet de muziek in bij de firma Horsmeyer, Schoterweg. Zeker is een bezoek hedenavond aan het Schoterkwartier aan te bevelen en honderden zullen dan ook zeker wel hun stem uitbrengen vóór perceel Cronjéstraat 19, alwaar zich de stembus bevindt. Gisteravond hield de Spaarkas St. Antonius van Padua, onderafdeeling van den R.-K. Volksbond te Schoten, haar jaarlijksclie ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Bunt, opende de vergadering met den Christe- lijken groet en heette de leden hartelijk welkom. Na een korte speech over 't neutraal or- ganiseeren, uilte spr. den wensch, dat allen zich aan zullen sluiten bij de R.-K. Spaarkas „St. Antonius". De notulen werden hierna gelezen en goedgekeurd. Hierna werden de inschrij vingsbiljetten voor de levering van brand stoffen geopend. Er waren ingekomen 6 biljetten, n.l. van G. J. Witteman te Sant poort, A. Noordermeer te Schoten (dorp), C. Burgering te Schoten, W. H. van Stave ren te Haarlem, C. van den Haak Jr. te Haarlem en W. Hartog, Station, Sant poort. Den laagsten inschrijver, de heer Harlog, werd de levering gegund. Van de rondvraag werd door eenigen gebruik gemaakt, die door den voorzitter werden beantwoord. Ten slotte sprak de voorzitter nog een opwekking tot flink bezoek der verga deringen, waarna de bijeenkomst met ge bed werd gesloten. Barometerstand 7.53. Stilstand - OPGAVE VAM: De Rotterd. Rechtbank, heden uit spraak doende in de zaak van den heer K. M., hoofdcommies ter secretarie te Gouda, veroordeelde den beklaagde, we gens verduistering en valschheid in ge schrifte tot 8 maanden. De eisch was 1)4 jaar gev.straf. Naar hef „Huisgezin" verneemt, zal geen nieuwe winterdienstregeling voor de Ne derlandsche Spoorwegen worden inge voerd, doch zullen met ingang van 8 Oc tober, in verband met het eindigen van den zomertijd, eenige wijzigingen wordv gebracht in de zomerdienstregeling. Men seint ons uit Leiden: Alhier is op 77-jarigen leeftjid over leden de oud-hoogleeraar Antonie Evoud Jan Holwerda. Prof. Holwerda geboren te Gor- kum, studeerde aan de Utrechtsche Universiteit in de Letteren. In 1868 werd hij benoemd tot leeraar aan de H.B.S. le Schiedam en in 1878 in gelijke functie te Leiden, terwijl hij in 1896 tot Hoogleeraar aan de Leidsehe Universiteit benoemd werd. De voornaamste werken van zijn hand waren: „Die alten Kyprier in Kunst und Cultus", tal van artikelen in „De Gids", „De Spectator" „II- nemosyne," „Archaeologische Zei- tung", „Jahrbuch des Kaisertich Deut- schen Archaeologisehen Instituts". De overledene was verscheidene ja ren directeur van het Museum van Oudheden. Zooals men weet hebben onder de deskundige leiding van prof. Hol werda vele onderzoekingen plaats ge had van terpen, vooral in het noo-r delijk gedeelte van ons land. Koninginnedag. Het programma voor de viering van den Koninginnedag alhier luidt als volgt: te 8.30 Koraalmuziek in de kerk op hot Willemsplein door de Har monie Concordia; van 912 uur rond gang der jury voor den Etalagewedstrijd en te >12.30 prijsuitreiking in hef gebouw voor Chr. Belangen; van 1012 uur ring steken op fietsen voor dames en heeren bij de Visscherijschool en voorstelling der Poppenkast voor de kinderen van alle be waarscholen; van 12 uur optocht met muziek der schoolkinderen door IJmui- den. Van 25 uur kinderspelen, voor stelling der Poppenkast, muziek \an; an zjjde Van Haar moeder Concordia; Volksspelen, opgeluisterd door j,.„,j het Chr. Fanfarecorps Wilhelmina, alles gebracht 47364 tonnen haring, tegen 81179 tonnen in 449 reizen in 1921 en 216439 tonnen in 883 reizen in 1919. Hoewel ook eenige schepen met kleine vangsten binnenkwamen, blijven de vang sten over 't algemeen goed. Een Vlaar- dingsche stoomlogger kwam de vorige week binnen met de prachtige vangst van 602 tonnen haring. De prijzen van de vorige week konden zich handhaven en bewogen zich zelfs in opgaande lijn K..oningin der Nederlanden, 0..m Uw daden zeer bemind. N. .eeriandsch volk blijft met Oranje 1. .n vreugd en droefheid, eensgezind. N..ijverheid en kunst beschermend, G..odsdienst minnend, trouw en fee I. .mmer strekken zulke deugden, N. .eeriandsch Koningin tot eer W. .ilhelmina van Nassauen ï..n Gods vreeze opgevoed. L. .eef gelukkig en tevreden H..eel Uw leven, welgemoed. E..n als donk're wolken dreigen, L..aten wij dan een van zin, M-et en voor Oranje strijden, I..n oprechte trouwe min, N eeriandsch Volk! zie Uw Vorstinne^ A..Iom geëerd en hooggeacht. V..ragen wij, dat God Haar sterke. E. .n Hare taak verlichten mag. R..eeds als kind zag men haar trekken J-.aarlijks door ons Vaderland, op do terreinen aan den Rijksstraatweg. Om 5.15 wederom optocht der school kinderen met muziek naar het Willems- plein. Om 6.30 optocht van versierde fietsen en groepen met muziek van Wilhelmina; om 8* uur in de muziektent prijsuitreiking aan de prijswinners van den optocht. Van 8.15—9.30 concert van Concordia; van 9.4511 uur concert van Wilhelmina. Aan den Etalagewedstrijd nemen 57 winkeliers deel in 7 groepen. Medailles zijn geschonken door de Haarlemsche Bankvereeniging; de Boaz-Bank; de voet- balvereeniging Stormvogels; ÏJmuider Mannenkoor; de Hanze-Bank; Sociëteit „Onder Ons", Tooneelver. Varial Chr, gem. koor „Looft den Heer"; de Harmonie Concordia; de ÏJmuider Courant; Ds. F. J. van Oostrom Soeste; Dr. H. F. Rom- lling; S. Koster, directeur der Visscherij Ëxpl. Mij; Dr, de Vries Robles; Firma Biichmann en Pool; Ds. L. W. Erdman en F. J. H. Schneiders, directeur der Rijksvisschershaven. HARINGVISSCHERIJ. Tot dusver zijn te Vlaardingen aange bracht m 108 reizen 25574 tonnen haring; te Maassluis in 10 reizen 1989 tonnen; te Scheveningen in 71 reizen 19020 tonnen en le IJmuiden in 39 reizen 7262 tonnen. Door beugers werden in 27 reizen nog 509 tonnen aangevoerd. In totaal zijn thans in 209 reizen aan- A..ls een dierbaar liefdespand. R.richten wij tot God onz' beê: T ot Hij Haar schenke waren vreê. F. DE VROEGE, St. Bavo-gest. Noordwijkerhout. Woensdagavond 7 uur komt de Baad dezer gemeente in openbare vergadering hijeen. Alhier is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in één der pakhuizen van de firma Albert Heyn. Het gebouw, een voormalig heerenhuis, dat van hout was opgetrokken, brandde geheel uit. Ook gingen de daarin opgeslagen goederen, hoofdzakelijk emballage-artikelen, groo- tendeels verloren. Weer terug gebracht. Dezer dagen maakten we melding, dat iemand een hom van het 6trand meegenomen had. Waarschijnlijk hang voor het gevaarlijke dingske, heeft degene, die haar meenam, het ding weer aan het strand te vonde ling gelegd. Daar is het door een in woner dezer gemeente gevonden en op het politiebureau gedeponeerd. De gevaar lijke geschiedenis zal nu wel spoedig een «jindc hebben,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1