Donderdag 31 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14235 yiT DEN OMTRESC. Onschuldig veroordeeld HEEMSTEDE. ASSENDELFT. LÏSSE. VELSEN. IJMUIDEN. LEIDEN. HEEMSKERK. VELSEROORD. Tentoonstelling. De tentoonstel ling van teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Nijverheids-Avond school alhier, cursus 1921—1922, zal gehouden worden op Zaterdag 9 Sep tember van 7—9 uur en op Zondag 10 September van 10—12 en van 2—4 uur, in het gebouw der school. SPAARNDAM. Woensdagavond vergaderde de Rarjd, onder leiding van den heer J. Zwaan. De notulen werden goedgekeurd. Het voorstel van B. en W., om de jaar wedde van den ontvanger teverla gen lot f 500, werd aangenomen, 't is echter niet van toepassing op den legenwoordigen titularis. In het col lege van zeilers werden benoemd de heeren A. J. van Breda en J. van Wageningen. De verordening, regelen de het landbouwverlof voor leerplich tige kinderen, wordt aldus vastgesteld dat na de zómervacantie nog twee weken verlof kan gegeven worden. Het voorstel van B. en W., om het percentage op de plaatselijke inkom stenbelasting te stellen op 4°/o, wordt op voorstel van den heer Willems, met algenieene stemmen verdaagd, op dat de raadsleden zelf eens een be rekening kunnen makne. De supple- toire begrooting 1921 wordt vastge steld, ook de staat van af- en over schrijving, dienst 1921. De gemeente- rekening 1921 wordt aangeboden, zii sluit met een nadeelig saldo van f 5423.34. In de commissie tot onder zoek worden gekozen de heeren van Breda, de Vries en Hartendorp en in de commissie tot onderzoek be lasting-reclames de heeren Willems, de Vries en Hartendorp. Medegedeeld wordt, dat aan de Gezondheidscom missie f 52.15 moet betaild worden. BLOEMENDAAL. HAARLEM. ONDERSCHEIDINGEN. Priesterjubileum. FEUILLETON Dank u. Ik zal bij madame Augu stine n»g enkele japons bestellen en ik zal er bij zeggen, dat ik alleen door u wil gekleed worden. En ik zal mij zeer gelukkig ge voelen, als ik voor de juffrouw mag werkenantwoordde Lucie. Waar woont u Bourbonkade'no 9, zeide Lucie. o— Uitstekend. Ik zal 't nummer no- teeren. Tot ziens, Lucie Tot ziens juffrouw en nogmaals dank. Na het vertrek van Lucie had de droevige stemming bij Mary weer de overhand gekregen. Zij zette zich in den hoek bij het vuur en dacht aan Lucie. Vondelingemompelde zij. Zonder vader.zonder moeder. Treurig bestaanEn toch is ze gelukkig. Zij lijdt niet, zooals ik zij verveelt zich nietZij werkt hoont op de toekomst en bemint Zij bemint en wordt bemindZal ik coit, ik, die rijk ben, weten wat liefde is Een hoestaanval maakte voor een oogenblik de wangen van het arme meisje purperrood. Zij bracht haar zakdoek aan haar lippen. Toen zij hem terugtrok, zag zij, dat er een bloed vlek in was. Mary werd bleek. Bloed....! stamelde zij, Hoe is dat mogelijk. Het is, alsof er iets brandt in mijn borst. Zij stond op, nam een lepel van een drankje, ging daarna weer bij-liet vuur zitten en gaf zich over aan zwaarmoedige overpeinzingen. Jeanne had „In de Bakkersbeurs" een plaatsje opgezocht en wachtte tot men haar het bestelde zou brengen. Ieder die met het bakkersbedrijf te maken had kon men hier vinden. Daar kwamen de leerjongens, de leerlingen, de knechts, de broodrondbrengers en de brooddraagsters. Daar vond men elkaar weer, daar werd gesproken over vakbelangen en lotsverbetering, daar deelde men elkaar grieven en ei varingen mee. Vlak bij Jeanne zat een luid-schreeuwende groep. Een onder hen, eenigszibs ter zijde gezeten, nam geen deel aan de ge sprekken, doch "luisterde toe. Jeanne vroeg hem, of iedereen hier kon binnenkomen. Zeker, zeker, antwoordde de bakkersjongen. Wij zijn hier allemaal van de bakkerij, ziét u, maar het doet er niet tce als dat niet het geval is. men wordt even goed bediend. Jeanne dankte en de jonge man knoopte daarna een gesprek aan met een collega, die eenige tafeltjes ver der had plaats genomen. Zeg, Tourangeau, weet je geen middel tegen zenuwaanvallen voor de vrouw van den patroon en voor den patroon zelf, dat hij niet meer zoo lastig is? Wat mankeeren die lui daar? informeerde de ondervraagde. En wat is er noodig om ze te genezen. Alleen een flinke brooddraag ster. Anders niet zei Tourangeau lachende. Nu, dan zal 't wel losloo- pen 1 Hoewel, 't is niet zoo eenvoudig goede brooddraagsters te vinden op heden. In veertien dagen zijn bij mij in de zaak vier andere geweest. Bij Lebret is 't nog erger daar hebben we in twaalf dagen de vijfde. De klanten klagen, dreigen weg te loopen en dat maakt die menschen ge heel overstuur. Als er nu een zich zou aanbieden, die het werk goed doet, ben ik er zeker van, dat ze drie fran ken daags krijgt en twee pond brood. Als je misschien iemand voet, stuur 2e maar. Met aandacht had Jeanne dit ge sprek gevolgd. Toen zij met haar maaltijd klaar was, bleef ze nog even wachten. Toen 't oogenblik daarvoor gunstig was, sprak ze andermaal den jongen man naast haar aan. U hebt daar straks gezegd, dat bij uw patroon een brcoddraagster kon geplaatst worden. Zonder twijfel. Hebt u idee er heen te gaan Ja. Bent u van het vak Dat niet, maar me dunkt niet, dat dat een bezwaar kan zijn. Aange zien ik mijn brood moet verdienen en niet dommer ben dan een ander, zal ik de adressen van de klanten spoe dig in 't hoofd hebben. Het is geen moeilijk baantje, maar wel erg vrmoeiend. Ik ben sterk èn moedig. Kent u Parijs. Niet bijzonder, maar uwe klan ten wonen toch allemaal in het zelfde kwartier. Ze wonen nog al verspreid. Waar woont uw patroon Dauphinstraat, maar wij be zorgen brood tot in de stadtot aan de Marais. In een paar dagen ben ik op de hoogte. Gelooft u, dat men mij zal aan nemen, als ik er heenga? Daar kunt u zeker van zijn. Men zoekt al drie dagen een brooddraag ster. Als u wilt, zal ik dezen avond te gen den patroon zeggen, dat u mor gen vroeg komt, om met madame Le bret de zaak te bespreken. Als u wilt, heel graag u doet er een goed werk mee. U kunt er op rekenen, moedertje U gaat er morgen vroeg maar heen, dan is de vrouw van den patroon aan- wezie. Hoe is nw naam „Lise Perrin." „In orde." De jonge man ging heen, om aan zijn nachtarbeid te beginnen. Jeanne be taalde en ging terug naar haar nieuwe woning. „Brooddraagstermompelde zii, terwijl zii 4» Ü9» bstfew.- „Vijf Het P. E. N. uur per dag werken.... Ik verdi drie franken per dag en een gedeelt van mijn voedingHet overige gedeelte van den dag ben ik vrij. Al mijn vrijen tijd kan ik besteden, om mijn zoon op te sporen." Den anderen morgen om half acht precies was Jeanne in den bakkers winkel van de Dauphinstraat. De bakkersknecht had zijn belofte ge houden en toen zij haar naam noem de, zeide de vrouw van den patroon: „Zoo dan heeft onze knecht ovat u gesproken „Ja wel, madame." „U komt u aanbieden als brood draagster." „Ja, madame en het zal mij aan genaam zijn, als u mij in dienst neemt. „U hebt nog nooit brood bezorgd „Nooit, madame, maar ik hoop, dat mijn goede wil zal aanvullen, wat mij aan ervaring ontbreekt. Ik zal zorgen, dat u over mij tevreden bent." „Dat hoop ik.". Wordt vervolgd, Ce sbonnemenfsprils Be draagt zooi Haarlera en Agentschappen: Pei Kwartaal 3.25 Per Week 0-25 Franco per post p. kwart, bij vöoruitbct. 3.57 Y> Bureau*: Nassaulaan 49 Haarlem. ^Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postr<*hf»nina No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ES Adverïenli'ên 35 een!» per regel - Bij contract belangrijke korting. Adverfentiên tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advortentiën 1—4 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Vergadering van den Gemeenteraad op .Woensdag 30 Augustus, des avonds te 8 uur. Het rapport inzake de grenswijziging on veranderd vastgesteld. Voorzitter de Burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn. Afwezig de heer v. Unen. 1. De notulen van de vorige vergade ring worden zonder discussie goedge keurd. 2. Aan de orde is de overeenkomst met de gemeente Haarlem, betreffende aan sluiting bij den Keuringsdienst van vee en vieesch der gemeente Haarlem. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Heemsteedsche slagers, met betrekking tot dit punt, stelt de heer Tates voor, met behandeling te wachten tot na de behandeling van het bedoelde schrijven. Over dit voorstel staken de stemmen, zoodat dit punt, en daarom ook de beide volgende punten. 3. Vaststelling veror dening op den keuringsdienst van vee en vieesch, en, 4. vaststelling verordening, bedoeld in art. 26 der vleeschkeuringswet, houdende verbod oprichting of gebruik van slachterijen, tot eene volgende verga dering worden aangehouden. 5. De voorstellen van B. en W. omtrent Herzieningen XXVII en XXVIII van het Uitbreidingsplan worden zonder discussie goedgekeurd. 6. Omtrent de vaststelling van het bouwplan Leidschevaartweg stelden B. en W. weder voor, dit punt nog aan te houden, om nog met belanghebbenden te kunnen onderhandelen over hunne be zwaren. 7. Voorloopig crediet verbouw O. L. School. De heeren v. d. Erf, de Boer en Tromp maken aanmerking op de wijze, waarop de aanbesteding is geschied, en dringen er op aan, dat voortaan bij zulke werken openbare aanbesteding zal worden ge houden. De heer Tromp stelt na eenige discussie voor, het gevraagde voorloopig crcdiet, ad 7000, niet te verleenen, wélk voor stel echter niet wordt ondersteund, en het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stem van den heer Tromp tegen. 8. Het rapport inzake de grenswijziging met aanhangsel, betreffende wijziging in art. 20, betreffende het op wachtgeld stel len van ambtenaren enz., wordt ongewij zigd vastgesteld. Door de vergadering wordt hulde ge bracht aan de bijzondere werkzaamheid van B. en W. in dezen, waarop de voor zitter antwoordt met den wensch uit te spreken, dat de arbeid van het College niet tcvergeefsch moge geweest' zijn, en Heemstede ongerept en ongeschonden een schoone toekomst moge tegemoet gaan. 9. Het voorstel inzake afwijking bebou wing terreinen Heemsteedsche Dreef en 10. De aanstelling als makelaar in sche pen en machinerieën van den heer J. D. 3. Constandse, worden zonder hoofdeliike stemming goedgekeurd. 11. Bij meerderheid van stemmen wor den thans de raadscommissiën voor Be drijven, Reiniging, Plantsoenen, Financiën en Bezwaarschriften Hoofdelijken omslag benoemd. 12. Ingekomen goedkeuringen van Ge deputeerde Staten op verscheiden raads besluiten worden als kennisgeving aan genomen, terwijl het ingekomen schrijven van de Heemsteedsche slagers wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. 13. Rondvraag. De heer v. d. Erf bepleit de noodzake lijkheid van een wachtlokaal bij de aan sluiting van Electrische- en Stoomtram, waaromtrent de voorzitter kan mededee- len, dat de tram-directie zulks beeft toe gezegd, en dat de plannen aan B. en W. zullen voorgelegd worden. De heer v. d. Erf verdedigt verder met klem de wenschelijkheid van waarschu wingsborden of een transparant aan de kruising der electrische tram mei de Kamplaan. Eenige andere heeren drongen ook bijzonder aan op transparanten, wel ke opmerkingen door den heer Waller werden weerlegd, terwiil de heer Tates de Kamplaan wilde verbreed zien. Voorz. wilde afwachten of dit laatste hoodig zou blijken, wanneer de wegen aanleg daar voltooid is, en deelde mede, dat aan B. en W. offerte gemaakt zou worden door eene vereeniging voor ver- keersbelangen, welke zulke borden niet plaatst in bebouwde kommen, zoodat door P. en W. voor dit geval gelijkvormige bor den zouden kunnen worden aarjgekocht. De heer Molenaar klaagt over de wo ningtoestanden, welke ook reeds in de vorige vergadering besproken werden. Voorzitter antwoordt, dat terwijl de plannen eener bouwvereeniging er min der gunstig voorstaan, B. en W. van een particuliere onderneming toezegging heb ben omtrent de beschikking over ren 10- fat woningen, welk getal misschien tot 15 zal worden opgevoerd, na besprekin gen inzake de bijdrage der gemeente, zoodat er geen termen aanwezig gevon den worden om zelf te gaan bouwen. De heer Vring reclameert erover, dat bij de begrooling van het vorige jaar een post van 200.werd uitgetrokken voor een leuning aan de brug over de Hout vaart, welk werk nog niet werd tot stand gebracht. Dit punt zal de aan dacht hebben van B. en W. Een tamelijk langdradige discussie ont staat over de klacht van den heer Tromp, dat bij de feestelijkheden der Heemsteed sche vereeniging „Koninginnedag" op 31 Augustus de kinderen van Noord-Heem stede van deelname worden uitgesloten. Dit wordt hieruit verklaard, dat vorige jaren de kinderen uit Noord-Heemstede, die in Haarlem schoolgingen, ook in Haarlem de feestelijkheden medevierden, hetgeen echter dit jaar niet het geval blijkt te zijn. Naar de opmerking van wethouder Dr. Droog is dit echter geene zaak, die hier afgehandeld worden kan, maar welke met de desbetreffende veree niging ernstig onder het oog gezien zal moeten worden. De heer Tates klaagt ten slotte over den onberijdbaren toestand van de Leid schevaartweg vanaf het Viaduct tot de Zandvoortschelaan. Naar Voorzitter antwoordt, zijn vele moeilijkheden, als o.a. eventueele verleg ging der tramlijn, oorzaak, dat deze aan gelegenheid, welke reeds lang door B. en W. behandeld wordt, zoo wordt ver traagd. Hierop wordt de openbare zitting op geheven te ongeveer kwart voor tien uur, en gaat de Raad in geheime vergadering ter behandeling-van de punten Reclames Hoofdelijken Omslag, een ontheffing en teruggave Hoofdelijken Omstag. Het concert der Haarlemsche Con cert-Vereeniging dat verladen wrek Vrij dag niet doorgegaan is wegens slecht weer, zal nu morgen 1 September in Groenendaal gehouden worden. Molesteeren. Dezer dagen waren twee Belgen, werkzaam bij den landbouwer Franck zoodanig onder den invloed van Koning Alcohol, dat zij het verscheidene menschen zeer lastig maakten. Gelukkig werden zij bijtijds door de politiemannen Heyboer en Starmans buiten de gemeente gebracht. Eere prijs. Onze vereeniging „Har- monde", die in de afdeeling van uitmun tendheid een lsten prijs wist te behalen heeft zich in den cerewedstrijd dermate geweerd, dat haar een 2e Eereprijs is toe gekend. Dat dit succes door de leden zeer op prijs wordt gesteld bewees men Maan dagavond door aan den Directeur J. Kz. Jongejans een serenade te brengen, bij welke gelegenheid door den voorzitter den lieer Veenis namens de leden een mooi bloemstuk werd aangeboden. Veel Assen- delfters waren op de been om die welver diende huldiging aan den zeer bekwamen Directeur bij le wonen. Personalia. Onze plaatsgenoot, de beer G. Poel, slaagde voor het examen Fransch L. O. te 's-Gravenhagc. Onze plaatsgenoot proficiat met het succes. Concert. Om zijn schitterende over winning te Alkmaar te vieren heeft ons fanfare corps Harmonie een volksconcert op ons raadhuisplein gegeven, dat er mocht zijn. Voor de pauze werden 4 nummers gegeven en na de pauze de drie zeer zware stukken waarmede Harmonie te Alkmaar is uitgekomen. Wij hadden het voorrecht alle nummers le hooren en kunnen getui gen, dat door den heer Jongejans en zijn staf muzikanten schitterend werk is gele verd. Wat we te hooren kregen was „af" en daardoor „first class". Een talrijk en zeer dankbaar publiek heeft volop geno ten. In de pauze werd de kranige Direc teur in hartelijke woorden gehuldigd door den oud-Burgemeester K. Cz. de Boer, die hem namens de zustervercenigingen een prachtige bloemenmand aanbood. Harmonie moet mere concerten geven, er gaat van muziek een sterft opvoedende kracht uit; Harmonie doet dan aangenaam en nuttig werk. Wielejlust. Onder begunstiging van mooi weer heeft onze vereeniging „Wie- lerlust" haar wedstrijden gehouden. Eer stens een wegwedstrijd waaraan 17 per sonen deelnamen. De 1ste prijs werd be haald door den heer P. van 't Veer; de 2e prijs door A. Broerse.De prijzen beston den uit verschillende kunstvoorwerpen en voor den eerst aankomende een zilveren medaille. i wee den s een korfbalwedstrijd per fiets, waaraan door 20 meisjes werd deelgeno men. De le prijs viel ten deel aan Aafje Jongejans, de 2e prijs aan Badje Koomer, de 3e aan Jansje Koomen en de 4e aan Fronika Smit. Derdens een wedstrijd met hindernissen. Hieraan namen 18 jongens deel. K. Kleyn Dz. behaalde den len prijs; K.-Kleyn Kz. den 2en; Gerrit Hos den 3en, Dirk Uff den 4en en Guus Smit den 5en prijs.^ Vierdens werd gehouden, een bin- derniswedstrijd voor letten, aan dien wed strijd werd door 19 leden der vereeniging deelgenomen. Den le prijs viel ten deel aan A. Visser, den 2e aan P. Corver, den 3e aan C. Dunnebier, de 4e aan W. v. Ham en de 5e aan D. Yff Gz. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter, den heer M. Noë onder toepasselijke woorden uitge reikt. De wedstrijden worden zooals altijd opgeluisterd door de opgewekte muziek van „Harmonie". Nog zij medegedeeld, dat door den heer V. van 't Veer een elec trische lantaarn, door den heer P. L. Metz een idem van kleiner soort en door den heer P. Dunnebier een Lucas hel als prijzen werden beschikbaar gesteld. Bedevaart. Onder leiding van den' Z.Ew. Heer Pastoor, den WelEerw. Heer Kapelaan en een Eerw. Pater van Velser- oord hebben eenige honderden parochia nen van Assendelft hun jaarlijksche bede vaart naar Heiloo volbracht. Hoewel het weer niet erg meewerkte, zijn toch de verschillende oefeningen ter heilige Stede gehouden. Bij de verschillende processies verleende ons R.-K. fanfarecorps, onder leiding van den heer Landsman, zijn medewerking, wat niet weinig den luister verhoogde. Ook een voldoend aantal koor zangers was meegegaan, zoodat in de Hoogmis, aldaar opgedragen de noodige liturgische gezangen konden uitgevoerd worden. De processie slaagde in alle op zichten. Feest. Zondag a.s. is het voor onze Eerw. Zusters feest. Op dien dag zal het eeuwfeest der stichting van de orde J. M. J. in onze parochie plechtig gevierd worden. Van half twee tot Vespertijd en na de Vespers lot half 5 is er gelegenheid om de Eerw. Zusters te feliciteeren, de kinderen der zusterschool zullen Maandag a.s. feestvieren, in de kosten daarvan, wordt door de parochianen voorzien. Onder begunstiging van prachtig weer, zijn Zondagnamiddag de serie-wed strijden van L.F.O. alhier voortgezet. Te 2 uur zouden L.F.G. I alhier en S.J.O. I uit Noordwijk in 't veld tre den om elkaar te bekampen in de lo afdeeling om Sen eersten en twee den prijs. Honderden belangstellenden trokken naar het R.K. Sportterrein om dezen wedstrijd waarvan men te voren overtuigd was, dat hij spannend zou zijn, te zien spelen, 't Was dan ook zóó overstelpend druk aan de controle, dat er bijna een half uur moe gemoeid was vooraleer men gepasseerd was. Aan weerszijden van de afzetting had zich een dubbele haag belangstellenden ge plaatst. 't Was half drie, toen scheids rechter Stötes beide elftalion in t veld blies. L. F. 0. had voor haar linksbuiten; een invaller terwijl S. J. 0. naar men ons meedeelde twee invallers had. L. F. 0. raadde goed en verkoos te gen wind en zon te spelen. Na 't be kende signaal bracht de vierjarige 0. van der Aart, die bij alle Soriowed- strijden den aftrap deed, het leder aan het rollen en L. F. 0. val direct vurig aan. Nadat het leder enkele malen van de eene naar de andere linie was ver plaatst, ontspon zich de strijd hoofd zakelijk op de S. J. C.-hslft en stond het gastendoel onder zwaren druk en bleek al spoedig, dat L. F. 0. eenigszina in de meerderheid was alhoewel het, nog tot geen doelpunten kwam. Ook enkele corners leverden niets op. Martens had bovendien pech en schoot driemaal over, waardoor enkele mooio kansen verloren gingen. Het samenspel van L. F. 0. was uit muntend doch ook het spel van S. J. 0. was punctueel. Deze laatste wist einde lijk het leder te bemachtigen en begon het L. F. O.-doel te bestoken. De ver dediging was echter intact en met mede werking v«.n de backs gaf deze „niet thuis totdat S-. J. 0. op een moment, dat bijna niemand er op gerekend had de leiding weet te nemen. L. F. C. aangemoedigd door het pu bliek, zette stormachtig op en meermalen wist de middenman prachtig door te bre ken. Voor het gasfen-doel ontstond een doel-worsteling, in dit gewirwar zag men het Ieder zoo af en toe even. Ook S.J.C. bleek niet in staath het uit de gevaarlijke zöne te verwijderen en Wim Buschman wist in deze worsteling den keeper te verschalken en den gelijkmaker te halen. Voor half time mocht het dezen geluk ken, nog eenmaal te scoren, zoodat rusl kwam met 21 voor L. F. C. Na de rust eerst weer eenig over en weer spel en enkele corners, welke niets opbrachten. L.F.C kreeg een mooie kans voor open doel, doch scoort naast, doch wist eenige oogenblikken later na een mooien doorbraak te plaatsen en hrachtt aldus den stand op 3—1. S.J.C. zat in- fusschen niet stil en wilde revanche ne men. Het leek ons echter dat v. d. Berg niet best op dreef kon komen, want niet lang wisten zij het leder le behouden. Na eenig over en weer spel weet S.J.C. ech ter na enkele aanvallen het leder nog maals in het L. F. C. doel te werken en alzoo den stand te verkleinen 32. Hier na werd wederom het leder het veld over en weer gewerkt en ging nog al eens een enkelen keer „out". L.F.C. kreeg nog eenmaal kans, door de vijandelijke linie heen te breken en was het meenen we de linksbuiten welke het vierde doelpunt wist te plaatsen. Een der S.J.C.'ers kreeg na enkele oogenblik ken een mankement aan het been en ruimde het ve'd, zoodat S.J.C. met 10 man verder speelde. Het einde naderde echter intusschen en de stand bleef on veranderd, zoodat L.F.C. met 42 won en alzoo den eersten prijs behaalde. Hierna kwamen in 't veld L.F.C. 2 en S.M.C. 2 voor de demi-finale in de 2e afdeeling. Ook hier was L.F.C. de ge lukkige en boektte een 10 overwinning. Dat ook hier de voetbalsport enorme vormen aanneemt, moge blijken uit het feit, dat van onze voetbalvereeniging L.F.C. niet minder dan zeven elftallen in 't veld waren en wel 1 en 2 op eigen terrein: 3 en 4 in de Veen; X en 2 van de aspiranten-afdeeling te Noordwijk en 3 der Aspiranten te Lisserbroeki 't Is geen kleinigheid. Zeden/misdrijf. Reeds eenige dagen liepen ernstige geruchten over een ze denmisdrijf, dat gepleegd zou zijn door het hoofd der openbare school alhier, J. Gr. genaamd. Wij wisten dat deze zoo pas na de vacanties een maand z.g. ziek teverlof had hekomen. Om het politie onderzoek niet te belemmeren maakten wij echter geen melding van het geval. De politie kreeg echter steeds meer feitenmateriaal en gisteren is zij dan ook tot arrestatie van den heer Gr. over gegaan. Het misdrijf bestaat in het ple gen van niet te noemen handelingen met leerlingen zijner school. De heer Gr. heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd en is naar Haarlem overgebracht en daar ter beschikking der justitie ge steld. Onnoodig te zeggen, dat dit geval groote ontroering verwekt in onze plaats. De heer Gr. was gehuwd en van middelbaren leeftijd, vader van een gezin. Burg. Stand. Geboren: z. van S. van Hassent-de Vos. d. van M. J. Verdikt- Bos. z. van H. H. Molcnkomp-Mein- ders. d. van A. Kleyne-v. d. Veen. d. van C. Spring in 't Veld-Harsveld. z. van D. Jansen-Schenk. d. van A. v. d. Pijl-Meyer. d. van C. C. Spanjaard-van Eeken. d. van C. M. Heilig- v. d Wal. d. van G. Kramer-Verduin. d. van A. Mevissen-Bijster. z. van C. G. Koop man-Hendriks. d. van E. J. Glijsteen- Bijster. Bij Kon. besluit van 26 Aug. 1922 is, met ingang van 15 November 1922, be noemd tot leerares aan de R. H. B. S., alhier mej. II. Schröper, thans leerares aan do R. H. B. S. te Vlissingen, met ge lijktijdige toekenning van ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De aangifte voor de successie. De rechten dor overgang en schenking. De Rijks HB.S. Na de vacantie ,za,l de Rijks Iioogere Burgerschool alhier gehuisvest worden in de voor malige Rijks Tuchtschool. De lokalen van de Gemeentelijke Bewaarschool te Velseroord, waarin de H.B.S. ondergebracht was, zijn reeds ontruimd geworden. liet visschervjbedrijf. Betreffende de voorstellen van de Reedersvereeniging tot verlaging van de gages der schippers, stuurlieden en machinisten en van de loonen der vischlossers en kolenwerkers, kunnen wij melden, dat ook de beide Christ-, organisaties deze onaannemelijk hebben verklaard. Deze organisaties hebben zelf 'n voor stel hij de Reedersvereeniging ingediend, waarin zij o.a. vragen een garantieloon van f 3.50 voor de vischlosser3 bij een besomming van f 1000 en verder naar verhoudingvoorts wegneming uit de visschershaven van de kranen, die de kolen in de stoomtrawlers laden. Gistermiddag heoft het bestuur der Reedersvereeniging met de besturen der genoemde organisaties een bespreking ge houden over deze voorstellen. Het be stuur der Reedersvereeniging kon deze echter niet aanvaarden en zal nu met nieuwe voorstellen komen. Hangende deze onderhandelingen (die geheel huiten den Centr. Bond van Transportarbeiders omgaan) is de datum van inwerkingtreding der loonsverlaging welke op 1 September was bepaald, 14 dagen uitgest?ld. Burgemeester de Gijselaar. Vrijdag 1 September a.s. zal het 1214 jaar geleden zijn,' dat jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar het ambt van burgemeester aanvaardde. Ongetwijfeld zou deze dag niet onopge merkt voorbijgaan en zouden reeds lang voorbereidende maatregelen zijn genomen voor een waardige huldiging van dezen verdien stel ijlken en bij alle partijen geach- ien magistraat, had deze niet le kennen gegeven, op dien dag van alle uiterlijk huldebetoon verschoond te willen blijven. Niettemin zal het in alle kringen der bur gerij worden gewaardeerd wat jhr. De Gij selaar in dit tijdsverloop in het belang van Leiden en der ingezetenen heeft gedaan, vooral in de moeilijke oorlogsjaren en daarna, toen de dislributieregeling zooveel hoofdbrekens aan de autoriteiten kostte en die door hem naar alle genoegen persoon lijk werd geleid, waarvoor de burgerij door de stichting v.m de De-Giiselaar-bank haar erkentelijkheid heeft betuigd. Na da ernstige ziekte, wtlke hem een vol jaar aan zijn ambt onttrok en die hij geheel te boven kwam, is de band diie dit hoofd der gemeente met de burgerij ver bindt nog hechter geworden. Met oprechte voldoening is hoog en laag in de gemeente er getuige van, dat jhr. de Gijselaar na zijn herstel weder op dezelfde energieke wijze als tevoren zijn ambt ver vult, evenals ook het voorzitterschap van het college van curatoren der Rijksuniver- sltedt te Leiden en het lidmaatschap der Eerste Kamer. Een gedeelte der voormalige landgoe deren van den heer Gevers die op 30 Nov. '21 bij publieken verkoop in handen van kapelaan v. Warmenhoven kwamen zijn nu in eigendom van de R. K. kerk alhier overgegaan. De KruiswegHet Noordelijkste ge deelte van Heemskerkerduin „de Kruis berg" zal eerlang op kosten van Baron van Thuyll geëlectriseerd worden. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van J. WijnstroomLemeins. Overleden: A. Regter, 76 j. J. F. Morhaus, 52 j. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin zijn onderscheidingen toegekend o.m. aan de hierna volgende jjadgenooten en personen uit de naaste omgeving. De eere-medailie, verbonden aan de orde yan Oranje-Nassau, in brons aan Jan Pfaff, bankwerker Ned. Spoorw Haarlem Werkpl.; id. aan W. Zwemmer, Zandvoort; id. aan H. Lycklama, voorheen machinist N. V. Haarlemsche Stoomzeepfabriek Het Klaverblad, Haarlem; id. aan P. C. v. Koningsbruggen, kleermaker in dienst der firma Middeldorp te Haarlem; id. aan P. v. Vught, steenhouwer bij de fa. G. en J. Col, te Beverwijk; in zilver aan Mej. N. Klaassen, inwo nend verpleegster Diaconessenhuis, Haar lem; Officier in de orde v .Oranje Nassau J. C. Pull, controleur P. en T. te Haarlem; id. B. de Bruiyes Tack, Rijkshavenmeester bij 't Noordzeekanaal le IJmuiden; Ridder in de orde van Oranje Nassau H. Willem- sen, directeur P. en T. kantoor, IJmuiden; id. VV. B. Roest, wethouder der gemeente Snssenheim. Officier in de orde van Oranje Nassau, J. W. Lucas, hoofd van den centralen accountantsdienst bij 't Min. van L. N H. te Overveen, id. Herbert Cremer, dir. der Deli-Maatschappij te Amsterdam, ge wezen voorzitter van de voormalige commissie van Toezicht Rijksbureau Ta bak, te Santpoort; de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver, aan J. T. van Eijkeren, tuinbaas hij wijlen mevr. de wed. Visser v. Hazerswoude, te Bloemendaal, wonende te Heemstede. Woensdag 6 September a.s. hoopt onze oud-stadgenoot, de Weleerw. Pater J. Lips, zijn 12i/2-jarig priesterfeest te herdenken. c. 64 V Barometerstand 757 m.M. Vooruit. Pater LipS is leeraar te Venray, doch vertoeft tijdelijk aan de pastorie aan de Nieuwe Groenmarkt, zoodat dit priester jubileum voor de vele vrienden van den jubilaris een welkome gelegenheid is, hem persoonlijk van hun genegenheid te doen blijken. Maandag vergaderde wederom de af deeling Noord-Holland van de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, ter behandeling van de voorstellen der com missie daar de afdeeling het vorig jaar afgevaardigd tot het plegen van overleg met het provinciaal bestuur omtrent nieuwe stroomtaritven voor levering door het P. E. N. aan de gemeenten. De ver gadering werd geleid door den heer Kooi man, burgemeester van Purmerend. De in de vorige vergadering aangehou den voorstellen kwamen thans opnieuw aan de orde, n.L: a. om te besluiten de gemeentebesturen te adviseeren tarieven te aanvaarden op gesteld onafhankelijk van de bedrijfsre sultaten van het P. E. N. en wel op de basis van de kostprijslijnen der Vereeni ging van Directenren van Electriciteitsbe- drijven in Nederland; b. om te besluiten de gemeentebesturen te adviseeren, met ingang van 1 Juli 1922 te aanvaarden de tarieven volgens het be ginsel opgesteld door de gecombineerde vergadering van de staatscommissie voor bet P.E.N. en de afgevaardigden van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, afdeeling Noord-Holland, echter met deze beperking, lat het gemiddeld be drag van 140 per K.W. niet wordt te boven gegaan. e. om den wensch uit te spreken, dat er een organisatie-band tnsschen P.E.N. en gemeenten blijft bestaan door een doeltreffende vertegenwoordiging in den Rand van Toezicht. Op voorstel van den afgevaardigde van Enkhuizen werd met aigemeene stem men besloten aan eventueele aanvaar ding der nieuwe tarieven de voorwaarde te verbinden, dat iedere gemeente desge- wenscht van het P.E.N. ook zal kunnen koopen den stro 'sm, benoodigd voor de grootindustrie, ten einde deze van ge meentewege te bedienen. De commissie zegde toe hieromtrent met de afgevaar digden der provincie nader in overleg te zullen treden. Medederling werd gedaan van een Inge komen schrijven van dén heer J. N. Hen- drix, lid van Ged. Staten, betreffende de bedrijfsresultaten over 1921 en de vooruit zichten voor de volgende jaren, waaraan we het volgende ontleenen: De winst- en verliesrekening over 1921' sluit met een verlies van f 540.000. Het verlies oo het stroomleveringsbedrijf is echter 745.500. Fit verschillende becijferingen blijkt dat er over 1922 een nadeelig verschil zal zijn van f 1.209.000. De eventueele baten van nevenafdeelin- gen van het bedrijf en van de stroomle- vering aan huis worden geraamd op 100.000. Geraamd wordt voorts, dat meer stroomverkoop en aanvaarding der voogestelde tarieven door de gemeenten 400.000 baten zulten opleveren. Verwacht wordt, dat het net in de toe komst meer productief wordt door groo- fer stroomverkoop, terwijl voorts de kos ten van stroomopwekking waarschijnlijk zulten verminderen. De brief van den heer Hendrix wijst er ten slotte op, dat uit dit alles mag worden afgeleid, dat, indien de Staten ge- volg gaven aan de uitnoodiging van Ge deputeerde Staten, om het bedrijf met f 6.500.000 te ontlastten, het bedrijf nog wel niet geheel in den evenaar zal staan, doch het verschil zoo gering zal zijn, dat met vertrouwen de toekomst tegemoet ge zien mag worden. Natuurlijk bestaat de kans, dat de prijsverlaging, welke wij ge lukkig steeds meer en meer zien, ook' voor het P.E.N. zijn gunstige resultaten zal doen gevoelen. Een voorstel van Sybekarspel, de ka- belhuur te laten vervallen, werd, hoewel door de commissie ontraden, aangenomen, evenals het voorstel dierzelfde gemeente, de nieuwe tarieven 1 Januari 1923 in plaats van 1 Juli 1922 le doen ingaan. Punten a en b werden verder aange nomen, terwijl punt c aangehouden werd. .en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1