BUITENLAND. buitenl. berishten. BEMEIÏ&D NIEUWS* BINNEML&NBSCÏf NIEUWS. KERN m SCHOOL HANDEL EN NIJVERHEID. De Commissie van Herstel. Bryan over de intergeallieerde schulden. De vlootvacantie in gevat/. De toestand in K!ein-Azië. Een gespannen verhouding tus- schen Turkije en de Sovjets. De Grieksehe koning naar Athene. De Bedouinen en de dienstplicht. De mijnwerkersstaking in de V. S. De Amerikaansche telegraafkabels. De premies voor oud-strijders in de V. S. De interparlementaire Unie. De hulp van Oostenrijk. De toestand in Havre. Een reis vol avonturen. Een roekeloos schutter. Onze regeering en de uitgeweken Vlamingen. Inbraak te Velp. Een anii-Coen-opfocht? Werkloosheid en ongezonde toestanden. De Venijnboom. Brand te Krommenie. De Bella-donna vergiftiging. Geen marken genoeg. Auto-ongeluk. Visa. Onze spoorwegdiensten. Werkverschaffing aan Sigaren makers. Ned. landarbeiders in Frankrijk. Zegelplichtigheid aanstelling ambtenaren. De Kabinetscrisis. Koninklijke onderscheidingen. De Nederiandsch-Indische afdee- Iing op de a.s. Jaarbeurs. MARKTNIEUWS. De gedelegeerden van de Commissie van Herstel en de „toehoorder" der Ver. Staten hebben gisterenochtend den heer Schroeder, Duitsch staatssecretaris van financiën, gehoord. De uitspraak wordt heden, Donderdag, verwacht. Men spreekt te Londen de hoop uit, dat de Commissie van Herstel haar beslissing niet opnieuw zal uitstellen en wijst er op, dat alle elementen, voor een oordeel noodig, thans aan de leden bekend zijn. Desniettemin, zegt de Parijsche correspon dent van de „Times", hangt zooveel af van het juiste karakter van het plan, het welk de Duitschers hebben uitgewerkt, wier gedelegeerden te Parijs zijn aangeko men, en hangt ook zooveel af van de mogelijkheid van een compromis, hetzij dit wordt voorgesteld door de Belgische regeering, of door een ander, dat er geen sprake mag zijn van overlijding na het opeenvolgende uitstel. De Britsche delegatie in de commissie van herstel, voegt hij er aan toe, zoekt met even groote zorg als de Fransche naar een op lossing, doch ofschoon in laatste instantie een expedient zal kunnen worden gepro beerd, wordt toch in Britannië duidelijk ingezien, dat verbetering van den toe stand niet kan worden verkregen door het louter op de lange baan schuiven van het vraagstuk. De meening der Britten zal niets min der dan een moratorium in werkelijkheid verbetering in den toestand brengen, ter wijl de waarborgen die tot nog toe wor den 'geeischt, het Duilsche crediet beslist zal schaden. Dubois, de voornaamste ver tegenwoordiger van Frankrijk in de com missie, verdedigt, ofschoon hij grooten- deels Poincaré's standpunt deelt, het on afhankelijk karakter der commissie. Er bestaat geen twijfel dat, ofschoon hij in het belang van Frankrijk wenscht te han delen, hij eveneens den wensch koestert, alle noodige concessies te doen om een stemmigheid en overeenstemming te ver krijgen, Sir Jolin Bradbury van zijn kant wordt bezield door denzelfden geest en het is juist deze aanspraak op vrijheid van controle, die het vermijden van een scheuring nog altijd mogelijk maakt. In een hoofdartikel breekt de „Times" nogmaals een lans voor de eenheid der Geallieerden. De ernst van den toestand wordt openlijk erkqpd, zegt het blad. Een zaak van vitale wereldbeteekenis, ook voor een verder verschiet, staat op het spel. De duurzame belangen van de volken van Engeland en Frankrijk zijn dezelfde. De Fransche meening wijst in doorsneê op de waarde van het Britsche bondgenoot schap. De Fransche meening zal, zij het wellicht met tegenzin, redelijke vertoogen, gebaseerd op de verzekering dat Engeland, Frankrijk zal helpen om Duitschland te dwingen te betalen wat het kan en zoo spoedig het daartoe in staat is, aanvaar den. Verschil van meening omtrent de hoegrootheid der sommen en de data mo gen voor het oogenblik aan de duurzaam heid of de doeltreffendheid van de entente, die het grootsche resultaat is van den oorlog, geen schade berokkenen. Ook de andere bladen leggen beheer- sching bij de bespreking van de quaestie der schadevergoedingen aan den dag. Aan alle kanten heerscht blijkbaar het verlan gen, dat niets zal worden gezegd, dat de onderhandelingen in Parijs zou kunnen belemmeren. Bryan, de vroegere Amerikaansche taatssecretaris van Buitenlandsche Zaken onder Wilson, heeft in een interview ver klaard, dat de crisis in Europa zoo ernstig is, en de verantwoordelijkheid der Ver. Staten zoo groot, dat hij gelooft, dat de president en het Congres bereid moesten zijn, onverwijld een commissie naar Europa te zenden, die gemachtigd is te verklaren, dat zoo de Europeesche landen het eens kunnen worden over voorwaar den, die hen bevredigen, zoo dat de wereld gelijktijdig tot ontwapening kan overgaan, Amerika van zijn schuldvorderingen zal afzien. Bryan verklaarde, dat de Vereenig- de Staten hun vorderingen niet zouden kunnen binnenkrijgen en dat, zoo zij er aan vasthielden, zij den vrede in Europa zouden kunnen tegenhouden en verant woordelijk zouden worden voor een nieu wen oorlog. Het zinken van de „France" in de haai van Quiberon werpt een belangrijke kwestie op in verband met de bepalingen van het verdrag van Washington. In Hoofdstuk II, deel 3, staat, dat in geval van verlies of vernietiging door een on geval van slagschepen of moeder-schepen voor vliegtuigen, deze onmiddellijk door nieuwe schepen mogen worden vervan gen, welker inhoud onderworpen is aan de beperkingen betreffende de tonnen- maat, voorgeschreven in artt. IV en VII. Frankrijk mag dus, indien het dit wenscht. een slagschip bouwen, om de „France" te vervangen, tot een inhoud van 35000 ton, met kanonnen, welke de 16 inch niet overschrijden. Krachtens het Verdrag van Washington was het ge machtigd tien slagschepen er op na te houden met een gemiddelden inhoud van 221.170 ton. In dit opzicht was Italië op gelijke lijn gesteld met Frankrijk. Het be zit eveneens tien slagschepen met een in houd van 182.800 ton. De vernietiging van de „France" (23.500 ton) brengt het aantal slagschepen van Frankrijk op ne gen, doch de tonnenmaat is nog altijd hooger dan die van Italië (197.670 ton). Op het oogenblik bevit geen enkele mo gendheid meer een slagschip, dat vóór den oorlog is gebouwd. Het laatste Fran sche slagschip, de „Lorraine", dat in 1916 in dienst werd gesteld, behoort tot een klasse, w-elke in 1912 op stapel is gezet. Indien Frankriik nu gaat besluiten om een nieuw slagschip aan zijn vloot toe te voegen, zal Italië wenschen dit ook te doen, waardoor de geheele kwestie van vlootverhouding heropend zou worden. Reuter meldt, dat te Athene het volgen de officiecle communiqué is uitgegeven: „Den 26en Augustus begon de viiand een zeer krachtig offensief. De strijd duurde den gebeelen nacht voort en duurde den 27en voort op het Zuidelijk front. De Turk.sche strijdmachten worden op tien divisies geschat, met zeer veel artillerie en munitie. De strijd duurt voort." In Grieksehe militaire kringen meent men, dat de aanvallen der Kemalisfen in Klein-Azië ten doel hebben, een gunstigen indruk voor de Kemalisten in Europa te wekken. De bladen te Athene publiceeren tele grammen uit Smyrna, het besluit van het Grieksehe operbevel meldend om onver wijld alle lichtingen in Klein-Azië op te roepen, die tot nog toe niet waren opge roepen, ook de Armeniërs. De Nationale Vergadering te Angora heeft een delegatie van 25 man benoemd, die naar het front zal gaan om de groe ten der Vergadering aan het leger over te brengen. Volgens de „Times"-correspondent te Konstantinopel heeft de regeering te An gora een nota gezonden aan de Trans- caucasische Federatie van Sovjets met den eisch tot bestraffing van de Armeniërs, die schuldig zijn aan den moord op Djemal pasja, of anders tot hun uitlevering aan de Kemalisten. Narimanof, de president van de Federatie, heeft op verzoeningsge- zinden toon geantwoord, mededeelende dat een aantal Armeniiërs was gearres teerd en een onderzoek werd ingesteld. Intusschen is er in de verhouding tus- schen Avalof, den afgezant van de Fede ratie, en de regeering van Angora een ze kere verkoeling ingetreden wegens de ver denking, dat de vernieling van de Sov- jetiegatie te Angora het gevolg was van brandstichting en wegens de ondeidruk king van een communistisch blad. De koning van Griekenland is te Athe ne aangekomen om mei Goenares en den minister van oorlog overleg te plegen. De ministerraad besloot de ministers Stratos en Theotokis onmiddellijk naar Smyrna Ie lalen vertrekken, om ter plaatse de te treffen maatregelen te bespreken. Verscheidene deputaties van Bedouïnen hebben een bezoek gebracht aan Sarwat pasja, den Egyptischen premier, ter be spreking van hun status onder de nieuwe Constitutie. Zij maken zich in het bijzon der ongerust over het advies der Grond wetscommissie om den militairen dienst verplicht te stellen voor alle Egyptenaren, dat, indien het wordt aangenomen, ook de Bedouïnen tot conscriptie zal verplichten. Tot nog toe zijn de Bedouïnen vrij ge weest. De deputaties hebben een poging gedaan, Sarwat pasja ertoe over te halen, het advies niet te aanvaarden en de vrij stelling der Bedouïnen te doen voortdu ren, welke, zoo zeggen zij, hun reeds se dert lang was verleend. De correspondent van de „Times" te Kaïro merkt hierbij op, dat het zeer twij felachtig is, dat de Bedouïnen heelemaai hun zin zullen krijgen, daar de toestand gedurende de laatste honderd jaar aan zienlijk gewijzigd. Een eeuw geleden waren de Bedouïnen nog voor het mee- rendeel nomaden en werd hun vrijstelling verleend in ruil voor de belofte om de grenzen te beschermen. Tegenwoordig hebben een groote menigte Bedouïnen zich op het land of in de nabijheid van de groote steden gevestigd en genieten al de voordeelen van het burgerschap. De cor respondent zegt, dat het daarom waar schijnlijk is, dat alleen de Bedouïnen, die nog deelnemen aan de bescherming van de grenzen, van den dienstplicht zullen blijven vrijgesteld. Gouverneur Miller, van den staat New- Tork, heeft een wetsontwerp geteekend voor de benoeming van een brandstoffen- administratie met dictatoriale macht, tot het regelen van den aan- en verkoop van alle beschikbare steenkolenvoorraden in den staat. Het wetsontwerp voorziet even eens in een crediet van tien millioen dol lar voor de uitvoering van de bepalingen van het ontwerp. Medegedeeld wordt, dat een verbinte nis is tot stand gekomen tusschen de Postal and Telegraph Company en de All- America Cables Company, waarbij 52.000 mijl onderzeesche. kabel betrokken is. De Amerikaansche Senaat heeft met 33 stemmen tegen 1 een door het Repre sentantenhuis op het wets-ontwerp inza ke de premies voor oud-strijders ingediend amendement goedgekeurd, dat bepaalt dat de interest van de schuld, die het buiten land aan Amerika heeft, zal worden ge bruikt om de uitvoering van het wets ontwerp te bekostigen. De voorstanders van het amendement betoogden, dat het in de eerste plaats zou tegemoet komen aan den eisch van president Harding dat het ontwerp diende aan te geven, op wel ke wijze de middelen zouden worden ge vonden, die de uitvoering ervan eischte, en in de tweede plaats de praatjes zouden doen verstommen omtrent een annulee ring van de buitenlandsche schuld. In de tweede zitting van de Interparle mentaire Unie, heeft Adelswaerd gespro ken over de rechten en de bescherming der nationale minderheden, en voorge steld een commissie te benoemen, waarin ook de nationale minderheden vertegen woordigd zijn om zich met deze kwestie tot den Raad van den Volkenbond te wenden. Newton (Engeland) wees er op, "dat de grootste fout, welke in Parijs is gemaakt, is, dat eenige naties zonder geraadpleegd te worden aan andere naties zijn uitgele verd. Aan het slot van de beraadslaging stel de Adelswaerd met voldoening vast, dat de meerderheid zich bij zijn voorstel had aangesloten Een aanvullend voorstel, waarin werd gezegd dat de rechten der minderheden in nauwen samenhang staan met de al- gemeene kwestie betreffende de rechten der naties om over zich zelf te beschik ken, werd verworpen. De Italiaansche minister van financiën heeft den ministerraad een gedetailleerd rapport voorgelegd over de conferentie, welke Schanzer met de Oostenrijksche vertegenwoordigers heeft gehad. De ministerraad heeft den minister ge machtigd tezamen met de Oostenrijksche vertegenwoordigers het onderzoek voort te zetten naar de middelen om Oostenrijk in staat te stellen de ernstige economische en financieele crisis te boven te komen. Hoewel do rust feitelijk in Havre is weergekeerd, zijn de stakingen nog op lange na niet afgeloopen. Het conflict in het metaalbedrijf, waaruit de staking is voortgesproten, blijft bestaan. De an dere bedrijven, die hebben gestaakt, had den zich slechts uit solidariteit bij de metaalarbeiders aangesloten. De patroons in het metaalbedrijf ech ter blijven onverbidde'ijk. De Kameraf gevaardigden van het departement der Beneden-Seine, Bignon en Thoumyre, stellen met den maire van Havre alle pogingen in het werk om een oplossing te vinden, welke evenwel niet zeer waar schijnlijk lijkt. De patroons willen niets van arbitrage weten. Intusschen is van de bij de ongeregeld heden van Zondag j.l. gearresteerde per sonen alleen de heer Tourette, redacteur van de „Matin," in vrijheid gesteld. Quesnel, s ecretaris van den bond van metaalarbeiders, en tal van andere agi tatoren, die de militairen tot ongehoor zaamheid hadden aangespoord, zijn nog in hechtenis. Zelfs zijn zij nog niet verhoord. De bevolking van Havre blijft sympa thie voor do s takende metaalarbeiders koesteren. Men is niet vergeten dat zij gedurende de twee maanden van staking alles in het werk hebben gesteld om de rust in de stad niet te verstoren. Daaren tegen is men de dokwerkers kwaad ge zind, daar men ze voor de wanordelijk heden verantwoordelijk acht, omdat zij slechts tot de tot dusver zuiver pro- fessioneele staking zijn toegetreden om haar te deen ontaarden in een po litieke betooging. De 26-jarige juffrouw Katherine Mac- gregor is te New-York aangekomen na een reis van zeven maanden door Zuid- Amerika via Lima in Peru, en Para, in Brazilië. Hij heeft een afstand van 2160 mijl afgelegd. Haar eenige gezel schap bestond in een Britschen gids en twee muilezeldrijvers. Zij viel in een ra vijn doordat haar ezel schrikte, doch werd na een v»I van 40 voet tegengehouden door het kreupelhout en door haar reis gezellen met een touw naar boveng-haald. De muilezel ging teloor. Een dag raakte zij haar metgezellen kwijt. Op een open plaats in de wildernis vond zij twists jaguarwelpen, die bij het lijk van hun vader speelden. Toen zij met de welpen speelde, verscheen de moeder en viel haar aan. Miss Maegregor schoot de jaguar met een geweerschot neer. Zij deed haar tocht langs de voornaamste stroomen van de Amazone in een kano en ontsnapte verscheidene malen aan buitbeluste kro kodillen. Zij ontmoette ook Indianenstam men, die nog nooit een blanke vrouw hadden gezien. De 83-jarige ex-keizsrin Charlotte, die na den gewelddadigen dooi van haar gemaal, Maximiliaan van Oostenrijk, la ter Keizer van Mexico, krankzinnig is geworden en sedert 1867 in afzondering leeft in een kasteel bij Brussel, heeft haar Belgische nationa'iteit teruggekre gen. Zij is de zuster van Koning Leo pold, doch was door haar huwelijk Oos tenrijksche geworden. Een man, die zich Brown of Bo rodin noemt, een Zuid-Slavische commu nist, is te Glasgow tot zes maandeta gevangenisstraf veroordeeld wegens over treding van de bepalingen op vreem delingen. Het O.-M. zside, dat het in lichtingenbureau den beklaagde be schouwde als den gevaarlijksten man, die naar Engeland was gezonden om opruiing te prediken. Een 8-tal kleine kinderen vermaakten zich te Kerkrade met vuurtje spelen. De vreugde werd eensklaps gestoord, torn door een schot of twee schoten twee der kinderen, resp. van 4 en 5 jaar. getroffen werden. Een der aangeschotenen werd naar het hospitaal overgebracht. Het on derzoek naar den schutter wordt ten zeerste bemoeilijkt, daar de politie moet afgaan op de zeer vage elkaar tegenspre kende mededeelingen van do kinderen. Naar het „U. D." verneemt, heeft onze Pc geering bezwaar gemaakt tegen het bevorderen der Koninklijke goedkeuring die voor vreemdelingen noodig is om hier te land onderwijs te geven, ten opzichte van de uitgeweken Vlaamsche activisten. Het motief moet geweest zijn: vrees voor wrijvingen met do Bel gische Begeering. Te Velp, bij Arnhem, is in de aan den Dennenweg gelegen bewoonde villa „het Veldhuis" van den heer M. van Straaten ingebroken. De dieven hebben zich des nachts toegang tot do woning verschaft, door verbreking van een ruit van do serre, waardoor zij in de woon kamer kwamen. Uit het aldaar aanwo- zige buffet en kasten werden 70 stuks tafelzilver ontvreemd benevens een klein bedrag aan geld Do justitie stelde da delijk een onderzoek in en maakte daar bij gebruik van een politiehond. Naar dr. Daniel de Lange in de „Tri bune" mededeel bestaan er te Utrecht plannen om Koninginnedag een tegen-optocht n elkaar te zetten, voor stellende het transport van 't in kete nen geklonken restant der bewoner, van Banda naar Java. Nu zal 't spannen, Coen! Dispareori niet! Men schrijft uit Maastricht: De werkloosheid breidt zich hier ge stadig uit. Eenige dagen geleden zijn aan de aardewerkfabriek „Ceramique" weer een 50 arbeiders ontslagen. Maar in alle takken van bedrijf dringen hoe langer hoe meer Duitsche en Belgische werkkrachten binnen. Het wemelt hier van Duitsche dienstmeisjes; vele harer hebben zich reeds een Hollandschen „Schatz" aangeschaft. De musici in de café's met. s'trijkjes en in de Cinema's komen meest allen uit Luik. In de bouw vakken werken veel buitenlanders. De boeren krijgen voor hun aardappelen en voor het overvloedige fruit lage prij zen, zoodat eenige hunner, de aardap pelen maar in den grond en het fruit aan de boomen laten zitten, omdat het plukken de kosten niet opbrengt. Met de groenten gaat het evenzoo. Toch vraagt de kleinhandel nog tamelijk hooge prijzen, 't Zou aanbeveling verdienen, dat de werkloozen aan het aardappelen rooien en fruit plukken werden gezet, in plaats van aan kiezelkruion en park- aanleg. Hoewel het vee goedkoop is we ten echter de slagers dank zij hun or ganisatie, wel hooge prijzen voor het vleesch te bedingen. Een waarschuwing voor eigenaars van paarden. De Taxus Baccata draagt zijn naam met eere, zooals uit het volgende blijkt: Op een buitenplaats bij Utrecht komt een vrachtrijder met een wagen, bespan nen met een paar paarden, die hij een plaats geeft bij den groenblijvenden ve nijnboom. Het eene paard beruikt deze overal aangeplante conifeer eens en bijt er eenige takjes af, gevolgd door het andere. Binnen een uur tijds waren de arme dieren dool en was de vracht rijder ten einde raad. Hij begreep er niets van, liet de magen op de Vee artsenijschool onderzoeken en de takjes kwamen te voorschijn, die de paarden had doen viallen. Nuttig is het dus dat iedere koetsier, iedere landbouwersknecht daze plant kent, die lijnvormige, vlakke, van bo ven donker van onder lichtgroene glan zende bladeren (naalden) bezit. De zaadmantel is echarlalenr ol, werd! gaarne door kinderen gegeten, zijn dus niet vergiftig en dragen hier den min der poëtischen naam van „snottebellen". Aan die vruchten zijn in September de vrouwelijke planten al zeer gemak kelijk te herkennen. In eiken botanischen tuinLeiden, Delft, Amsterdam, Groningen, Baarn en Tutrecht is de Venijnboom te zien. Te Krommenie is Dinsdagochtend om streeks half twaalf, door het overkoken van een ketel olie, brand uitgebroken] in de oliekokerij belioorende bij de Nederl. Linoleumfabriek en staande aan de overzijde van den Nauernaschen Vaart- dijk. In het van gewapend beton opgetrok ken gebouw bevinden zich 4 ketels waarvan de eerste ledig was. De brand ontstond, naar de „Tel." meldt, in de 2e ketel, gevuld met 2500 K.G. olie. Aanvankelijk meende men den brand te kunnen stutten, doch ook de heide an dere ketels vatten vuur en pl.m. 9000 K.G. olie stonden in lichte laaie. Van binnen was het gebouw één vuurzee en een dicht zwarte rook verspreidde zich over het land. Wel kwamen de motor spuit uit deze gemeente en de stoom spuit uit Wormerveer op de plek des onheils, maar zij mochten geen water geven, omdat men vreesde dat de weg vloeiende olie meer onheil zou veroorza ken. Men liet de ketels uitbranden en om ringde deze met hoopon zand en grind uit een inmiddels aangevoerde aak, die tamelijk dichtbij lag, bij een nieuw te bouwen fabriek. Het blad verneemt, dat het bedrijf niet behoeft te worden gestaakt, doch het gebouw en vermoedelijk de ketels zijn verloren. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. De werkwijze der roovers. Het is de „Tel." gebleken op welke lis tige wijze Brackee en Dorgeest te werk zijn gegaan en hoe zij hun gasten naar het perceel in de Lutmastra'at wisten te lokken. Zij bezochten dikwijls druk bezochte en goed bekend staande cafés. Daar wisten zij zich handig in een bitterclubje te dringen. Zoo is het ook gegaan in een café in de Linaeustraat, waar in 1918 zoo wel Dorgeest als Brackée tot de vaste klanten behoorden. Zooals 't meer gaat, raakten ook zij in kennis met een groep je heeren, dat daar iederen dag de ge bruikelijke hartversterking tot zich nam. Soms bleef het groepje tot 8 uur des avonds bijeen het tijdstip, waarna geen sterke drank meer werd geschonken. Op een avond had een zekereB., die thans naar een andere stad is verhuisd, nog geen trek met het borrelen op te houden. Brackée en Dorgeest, die geheel en al het vertrouwen van de bitterclub geno ten, noodigden B. uit nog een paar glaas jes „thuis" te gaan drinken. De bewuste persoon nam dit aanbod aan en zoo verliet het drietal het café en begaf zich per tram naar het hol in de Lutmastraat. Daar werd nog een glaasje gebruikt. Des morgens vroeg, toen de zon reeds aan den hemel stond, werd B. in de Van Woustraat aangetroffen. Hij was totaal versuft, en wat hij zeide was war taal. De menschen, die hem vonden, meenden met een krankzinnige te doen te hebben. De politie, die wonder boven wonder geen aanleiding vond den bewus- ten persoon later eens goed uit te hooren, waarschuwde den geneeskundigen dienst en per auto-brancard werd B. naar het Wilhelnnnagasthuis vervoerd. Dienzelfden dag een Donderdag werd hij ontslagen. Hij was nog een beet je duizelig, maar overigens weer normaal. Des middag richtte hij zijn schreden weer paar het café in de Linnaeusstraat om zijn vrienden van het zonderlinge avontuur te vertellen. Tot zijn verwondering waren zij echter reeds gedeeltelijk van het gebeurde op de hoogte. Brackée en Dorgeest hadden na melijk de club ingelicht. Zoo hadden zij verteld, dal B. was meegegaan, maar zich zóó aan sterken drank te buiten had ge gaan, dat hij „als een krankzinnige" te keer was gegaan. IIij zag niets anders dan muizen en slan gen, die tegen het behangsel naar den zolder kropen. Ik ben er van overtuigd, dat hij delirium moet hebben gehad, ver klaarde Dorgeest. Uit de verdere woorden van het twee tal zou dan moeten blijken, dat B. in be schonken toestand het huis had verlaten. Zij toonden zich niet zeer verbaasd, toen de betrokkene hun vertelde, dat hij in het gasthuis was ontwaakt. Ieder was het er over eens, dat B. een attaque van delirium had gehad. Toen deze vertelde dat hij geld uit zijn porte feuille miste, werd het vermoeden uitge sproken, dat hij dan wel op straat be roofd zou zijn. Een der aanwezigen heeft hem toen nog geld geleend. Na dien tijd, wanneer B. een borrel be stelde, werd spottender wijze tot hem gezegd: Denk aan het delirium! Het schijnt dat niemand Brackée en z'n amice Dorgeest wantrouwde, want nog dikwijls hebben zij zich in het bewuste café vertoond. Nu eens was „mevrouw" Salberne er bij, dan weer een meisje, met wie Dorgeest verloofd was. Een enkele maal vertoonde het viertal zich te samen. Dorgeest moet een zeer onderhoudend persoon geweest zijn, die z'n Engelsch en Duitsch vloeiend sprak. Naar wij tevens vernemen, ontkennen Vos en Dorgeest in het Huis van Bewa ring alle schuld. Nog drie arrestaties. De Centrale Recherche, te Amsterdam heeft nog drie vrouwen gearresteerd, die verdacht worden meermalen personen met belladonna te hebben bedwelmd. De eerste arrestatie heeft reeds Vrijdag j.l. plaats gehad; de tweede geschiedde Maandag. Het was bekend, dat een derde vrouw zich nog in Duitschland ophield. Deze kwam echter Woensdag in Holland terug. Aan de grens vond zij eenige recher cheurs der Centrale Recherche, die haar onmiddellijk arresteerden en naar de hoofdstad overbrachten, alwaar zij aan het hoofdbureau werd ingesloten, In totaal zijn' zeven personen In "deze geruchtmakende zaak gearresteerd. Het omwisselen van guldens in marken gaat crescendo. Hoe hooger de gulden staat, hoe drukker het de Banken en Wisselkantoren te Kerkrade hebben. Bij de Banken heerscht een chronisch gebrek aan het Duitsche papier. Den geheelen dag zijn de loopers van de Banken naar Aken, om er marken te halen. Maar in Aken is al evenzeer gebrek aan papieren marken. De Banken aldaar vullen zoo mogelijk hun voorraden aan uit andere Duitsche plaat sen. Woensdagnamiddag is volgens de 's-H. Crt. tusschen Aalst en Nederhemcrt een automobiel van den dijk geslagen; van de zes inzittenden werd een persoon gedood en drie gewond. De gedoode is de heer den Otter uit Gemonde; de gewonden wer den door de auto-verhuurinrichting Vos uit Ammerzoden naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. Het Fransche consulaat-generaa.1 deelt mede, dat Nederlanders, die naar Ma rokko, Indo China of Tunesië willen reizen hun paspoorten moeten doen voor zien van een Eransoh visum. Geen winterdienstregeling? Naar het „Huisgezin" vernam, zal er geen nieuwe winterdienstregeling voor de Nederlandsohe Spoorwegen worden ingevoerd, doch zullen met ingang van 8 October, in verband met het eindi gen van den zomertijd, eenige wijzigin gen worden gebracht in de zomer dienstregeling. Het „Centrum" daarentegen verneemt van bevoegde zijde, dat er met ingang van 8 October wel degelijk tamelijk be langrijke wijzigingen in de dienstrege ling zullen komen. Er zal dan ook 'n nieuw spoorboekje worden uitgegeven. Wil men echter onder een nieuwe dienstregeling een geheel nieuwen op zet van den treinenloop verstaan, dan is het bericht van het „Huisgezin" lüist. Een conflict te Leiden. Naar de „Tel." uit Leiden ver neemt, schijnt het met de werkverschaf fing vanwege de Vereenigde Sigarenfa brikanten 'in Nederland in samenwer king met rijk en gemeente spaak te zullen loopen. Reeds dadelijk maakten de arbeiders bhzwaar tegen den 10-uri- sen werkdag, al hadden de leiders der organisaties d aarin toegestemd. Woensdagmorgen hebben alle 29 werk lieden onder protest de werkplaats ver laten en gezegd niét weder terug te zullen komen vóór de 8V2-urige werk dag voor hen is ingevoerd. De directie heeft nu. in overleg met autoriteiten de werkplaats gesloten. De werklieden hopen dat hun optre den ook de werklooze sigarenmakers el ders in actie zal brengen. Een ongunstige positie. Er zijn den laatsten tijd nogal wat Ne- derlandsche landarbeiders in Frankrijk te werk gesteld. Vertegenwoordigers van den R.-K. en den Chr. Landarbeidersbond, die daar een onderzoek instelden, kwamen tot de bevinding, dat de arbeidsvoor waarden er over het algemeen onvoldoen de zijn en de positie der arbeiders vrij wel rechteloos is, terwijl het voor de R.-K. arbeiders practisch buitengesloten is hun godsdienstplichten waar te ne men. De minister van Financiën heeft be paald dat de aanstellingen van ambtena ren niet vallen onder de vrijstelling van art. 32, 40 der Zegelwet en daarom ze- gelplichtig zijn. (Hbld.) Als antwoord op het bericht van het Vad. dat „alle pogingen van de anti-re volutionairen om te komen tot een Ka- binet-Colijn, waarin deze minister van fi nanciën zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijn, door de volstrekte wei gering van de katholieken en Christelijk- historischen", verzekert de Ned., dat althans aan de Christelijk-historische ka merleden niets bekend is van eenigen directen of indirecten stap, om te komen tot een Kabinet-Colijn, zoodat van een weigering hunnerzijds uiteraard geen sprake kan zijn. Bij Kon. besl. zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: Mgr. A. E. Diepen, bisschop van 's-HertogenboschMgr. 0. Abels, aposto'i ch vicaris van Oost-Mon golië, Mgr. dr. II. A. Pools te Heerion, hoofdaalmoezenier van sociale werken, voorzitter van „Ons Limburg"; tot officier in de orde van Oranjo- Nassau: de ZeerEerw. heeren P. Stroo- mer, deken te Gouda, E. W. Bult, pas toor te Gaanderen, oud-geestelijk advi seur van het P. K. Vakbureau, A. P. E. van Velsen, pastoor te Buitenzorg; de HoogEerw. heeren Mgr. P. A. P. Thier, kanunnik, deken en pastoor te RotterdamMgr. J. A. S. van Schaik, kanunnik, president van het seminarie te Culemburg; Mgr. J. A. H. Wouters, kanunnik, deken en pastoor te Maas tricht; Mgr. A. Hermus, directeur van l et d'o'stommm-inst'tuut te St. Mi heis gesticht tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: de ZeerEerw. heeren L. J. A. N. Simonis. directeur Van het Centraal-bu- reau van Sobriëtas te 's-Hertogenbosch. De uitstalling van de koloniale grond stoffen en producten in verschillende sta dia van bewerking, modellen, maquettes, elc, bevindt zich evenals op de beide laat ste Jaarbeurzen, in de noordelijke helft van de eerste verdieping van het vaste Jaarbeursgebouw. Daar zijn ook de spreekkamers waar ambtenaren van het Departement van Koloniën (handelsadres sen) en van de afd. Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut (technische en eco nomische zaken.; inlichtingen, .voor betrek- kingzoekenden In Ned-Indië) dagelijks zi«* ting houden. Voorts zijn eenige heeren uit Suriname aanwezig om in het bijzon» der inlichtingen over dat land te verstreks ken. De inzending is, evenals de vorige ma len collectief; opstelling en rangschikking zijn verzorgd door de afd. Handelsmuseunv van het Koloniaal Instituut; de kern, die op zeer belangrijke wijze is aangevuld door materiaal van de regeering van Ne derlandse!} Oost- en West-Indië en par-. ticuHeren, (maatschappijen, proefstations* firma's etc.), wordt gevormd door de ei-, gendommen van het Koloniaal Instituut. Tijdens deze Jaarbeurs wordt in het bijzonder de aandacht voor Suriname ge vraagd; de geheele oostelijke zaai word' ingenomen door Surirvaamsche producten grootendeels afkomstig van een op last van den Gouverneur van Suriname doo® het Departement van den Landbouw als daar bijeengebrachte verzameling (koffie; sinaasappelen, hout, meubelen, cacao, wijs nen suiker en rum, balata, vezels, hoeden* bauxiet, enz. In die zaal worden, voor zoover da voorraad strekt, gratis Surinaamscha sinaasappelen aangeboden, ten einde het Nederlandsche publiek nog beter met die zeer smakelijke vrucht, waarvan een paar verschillende soorten aanwezig zijn, be kend te maken; in de daarnaast gelegen: koffie-kamer wordt 's ochtends en 's mid-t dags gratis Suriname-koffie gesehonken* terwijl ieder belangstellende een pakje gebrande en gemalen Surinaamschë kof fie voor een zelf te nemen proef kan medekrijgen. In de noordelijke en oostelijke zalen zijn de producten uit Oost-Indië bijeen gebracht. De eerste ervan bevat slechts enkele zaken kunnen hier ge noemd worden o.a. die van de groo te cultures (cacao, kina, koffie, rubber, suikerriet; tabak, thee, etc. etc.) voe dingsmiddelen (stuk van een sago-startf in natura, 4 M. lang, 0.40 M. dik, cas save, rijst); oliën en vetten (een vrij wel volledige verzameling vruchten der in Ned. Ood-Indië aanwezige oliepalm- soortsn, een zeer groote oliepalm-vrucht- trosgewone klappers en dwergklap pers; een molel van een olie-pers; een serie van verschillende bewerkingsstadia van het raffinage-proce3 vanaf het ruwe tot het afgewerkte protect; hou, bamboe en rotan, gommen en harsen, een model van moderne Javanenwoningen op een Delische rubber-onderneming. De oostelijke zaal bevat vezels, aetheri- sclie oliën (een aantal voorwerpen uit akar-wangi-wortels vervaardigd, specerijen dierlijke "producten, minerale brandstof fen; iets over het leven van den Europe aan in Oost-Indië (een paar modellen van huizen en een gedekte rijsttafel met de spijzen)voorts maquettes van empla cementen der groote scheepsmaatschap pijen in Nederland en Indië, model van een mailschip, verkeersstatistieken. De wanden der verschillende zalen worden versierd door een groot aantal platen en fotografieën. GOUDA, 30 Augustus. Aangevoerd} kaas, 90 partijen, handel matig, ld kwal. f 4245, 2e kwal. f 3841, rijks- merk f 38—47. Boter, weinig aanvoer, handel vlug weiboter f 1.10—1.25. Eieren, red. aanvoer, handel red. f 9—10 per 100 stuks. Veemarkt. Vette varkens weinig aan voer, handel vlug 49—52 cent per half Kg.; magere varkens red. aan voer, handel matig 5053 cent per half Kg.; magere biggen rerl. aanvoer* handel matig f 2.50—3 per weekVette schapen red. aanvoer, handel red, f30—40; zuiglammeren red. aanvoer, handel red. f 18—26; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel red. f 12—20. AMSTERDAM, 30 Aug. (Bericht v.h. Nieuwe Veilingsgeb., expl. De Jong en Koene). Yellow Transperant extra f 22 28, id. id. f 13—17, Mr. Gladstone f 13 17, Zure Kruilingen f 68, Graven- steiner f 812, Zweden f 2024, Kei zer Alexander f 1822, Zonzoet f 10— 12, Golin Keswick f 6—1 2, Tulpappelen f 8—13, Riine van Denekamp f 18— 22, Jutteperen f 24—32, Clap's favorite f 13—20, Margarithe Marillat f 12—16, Diamantperen f 811, Zwaanhalzen f 6 —8, Beurrê de Merode f 1114, Ma dame Mathou f 914, Dubb. Dirkjes peren f 10—14, Dirkjesperen f 5—7, N- II. Suikerperen f 58, Goudballen f 5 7, Hesrenpeeien f 78, Madame Tryfa f 1620, Poire Madame f 1622, Beur- ré Giffar f 1216, Seigneur d'Ésperen f 1114, Eriesche pruimen f 2430, Reine Victoria f 2634 per 100 K.G.; Druiven f0.600.70, id. wit f 0.400,52, Perziken I f 0.14—0.24, id. H f 0.03— 0,10, Meloenen f 0.26—0.38 -per K.G.; Bloemkool I f 814 per 100 stuks; Duin zand Eigenheimers f 4.20—8, Aardappe len f 2.703.90, Tomaten f 1622, Sper- eieboonen enkele f 12, id. dubbele f 4 7-, Snijboonen f2140 per 100 K.G.; Augurken fijn f 0.300,46, id. basterd f 0.11—0.17, per K.G. Bloemen. Rozen f510, Gladiolen f 2 4.50, Am. Anjers f 68, Violieren f4 5.50, Dahlia's f 36, Chrysanthenums f 16—27, Lelies f 1823, Snijgroen f .50 7 per 100 stuks. DELFT, 30 Aug. Boter. Ter markt waren 138/8 en 6/16 v., te zamen 282Q K.G. Prijs f 2.352.57Vz per K.G. ENSCHEDE, 29 Aug. Eieren. Aan», voer 19,000 stuks. Prijzen f 79 per 100 stuks. GOUDA, 30 Aug. Kaas. Aangevoerd 90 partijen, le soort f 4245, 2e soort f 3841, rijksmerk f 3847. Handel matig. VEENENDAAL, 29 Aug. Eieren. Kip pen- f 8.50—10 per 100 stuks. Han del vlug. Woerden, 30 Aug. Kaas. Ter marki waren 397 partijen, le soort f 4144* 2e soort f 3740, rijksmerk f 3846,, 3Handel traag. AMSTERDAM, 30 Aug. Aardappelen, Bericht van Jac. Knoop. Zeeuwsche bon-: •e 2.603, id. blauwe 2.603, id. eigenheimers 1.902, id. blauwe eigen heimers MO1.90, Noord Holland sche blauwe 1.401.S0T id. bonte 1.90- 2, IJpoider, eigenheimers f 1.751-90 Hillegommer zandaardappelen f 45.20, schoolmeesters 2.40, alles per H.L. AMSTERDAM, 30 Aug. Vee. Ter markV waren aangevoerd: 224 vette kalveren le kwal. 1.45—1.50, 2e kwal. 1.20, 3e kwal. 1 per Kg.; 53 nuchtere kalveren 1322 per stuk; 569 vette varkens: la kwal. f 1.24, 2e kwal. 1.20, spekval kens 1.18 per Kg. schoon gewicht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2