TSTE. NIEUWS kerk m school. 0 VAN OWZE PJIAR9LO0ZE TELEFOONLIJ; De Grieksch-Turksche oorlog. Een Japansche kruiser vergaan. Uit Mesopotamië. Uit Britscli-Indië. Nieuwe petroleutnbronnen. Voorbarig optimisme. Het Duitsche minister!» van Bui tenlandsche Zaken. Fransche spion gearresteerd. Het Amerikaansche leger aan den Rijn. De Ver. Staten en Sowjet-Rusland. Ierland. De staking te Havre en Parijs. Uit Opper-Süezië. Uit het Saarbekken. De Taegliche Rundschau In ge vaar. De r.iiinwerkersstaking in de Ver. Staten. Vereeniging van Rijksnormaal lessen. Missieweek en Missiecongres te Utrecht. GEHEfffiD fflEUWS* Malaise? De Beüadona-vergiftiging. Het hiërogliefen-tijdperk breekt weer aatt. Neemt geen zilvergeld mee naar Duitschland. Bierenkwelling. Leelijk er in geloopen. ÜV egblij vers» Onvoorzichtige Hagenaars. Brand te Breda. KGRTE BERI0NTIM. GRBE EN AR1ESB. Internationale Federatie van Chr. Tabaksbewerkersbonden. LANDBOUW EN VISSÖHERU. BloemboIIenhandel. KnoHen bij de Zweedscfce do SIHNENLSNBS8H NJEOIV:» Weenen heeft nog hulp noodt KUNST EN KEMKES*' SS2^> ï?c*rhpKót>F> ADANA, 30 Augustus. Mon meldt uit Angora, dat de Turksche cavalerie na een verwoed gevecht Eski Sjehir zou hebben bezet. De Turks die opmar,-ch in dit vak duurt voort. Op de verste pun ten zijn de Turken 70 K.M. opgerukt. Verdere berichten melden, dat do Tur ken Jar Hissar en Vidikenkru hebben bezet, waardoor het Grieksche front in drieën is gescheiden. ATHENE, 30 Augustus. De Koning is te Athene teruggekeerd en heeft een onderhoud gehad met Goenaris en den minister van oorlog. Da ministerraad heeft besloten onverwijld de ministers Stratos en Theotokis naar Smyrna to zenden om zich ter plaatse op de hoogta te stellen van den toestand en do te nemen maatregelen. NEW YORK, 30 Augustus. Volgens berichten uit Tokio deelt de admiraliteit mede, dat de kruiser Niitaka met nage noeg de heele bemanning in de tyfoon van 26 Augustus op de kust van Kam- sjatska naar den kelder is gegaan. De bemanning telde 300 man. üONDEN, 30 Augustus. Ecu-er ver neemt, dat de toestand in Irak thans als bevredigend wordt beschouwd, het geen grootendeels te danken is aan de vlugge en krachtige maatregelen van Cox, den hoogen commissaris. Men ligt er den nadruk op, dat Cox het volko men eens is mot Eoisoel, die, als hij niet ongesteld ware geweest, precies de zelfde gedragslijn zou hebben gevolgd. Het schijnt, dat do geheele moeilijk heid ontstaan is door do poging van het kabinet van Irak om in to grijpen in zekere kwesties, die in verband staan met het binnenlnndsch be«tuur, en die van geen belang zijn. Feisool's gezondheidstoestand gaat goed vooruit na uo operatie. Men zogt, dat hij thans buiten gevaar is. LAHORE, 30 Augustus. Tweehonderd dweepzieke Sikhs zijn gevangen gezet omdat zij hadden getracht, do schatten uit een Sikhseho tempel in do buurt van Amritsar te stel :n. WEENEN, 30 Aug. Te Göergcfeo in .Tongarije zijn rijke petroieumbronnen ■•ntdekt. BERLIJN, 30 Aug. De toestand is nog onveranderd. Van wege politieke kringen wordt gewaarschuwd voor een overdreven optimisme ten opzichte van de onder handelingen te Parijs daar nog niets er op wijst, dat de Fransclien hebben af gezien van hun eisch van productieve panden. BERLIJN, 30 Aug. Wolff verneemt, dat binnen- en buitenlandsche overwegin gen het op het oogenblik niet. geraden ma ken verandering te brengen in de leiding van het ministerie van buitenlandsche zaken, welke, sinds den dood van minis ter Pialhenau, bij den rijkskanselier be lust. BERLIJN, 30 Aug. Te Munchen is een ïïd der Rijnlandsehe commissie als Franseh spion in hechtenis genomen. BERLIJN, 30 Aug. Uit Mainz wordt be richt, dat het Amerikaansche bezettings leger, hetwelk thans 1800 man bedraagt tot 3000 zal worden vermeerderd. WASHINGTON, 30 Augustus. De be richtgever van Reuter verneemt, dat er stappen gedaan zijn door de Amerikaan sche regeering, ten einde spoedig naar Rusland eer\,technische commissie te zen den, om den toestand aldaar in oogen- scliouw te nemen, maar dat geen der leden van die commissie gemachtigd zal zijn om een verdrag te sluiten, dat de Ver. Staten bindt. LONDEN, 30 Augustus. De opstandelin gen zetten den guerilla-oorlog in het graafschap Cork voort. Een automobiel, die vrijstaters van Cork naar Fermoy ver voerde, is door een mijn opgeblazen, waarbij écn persoon werd gedood en twee gewond. Op verschillende plaatsen is er op vrijstaters geschoten. In het hart van Cork werd er gisteravond duchtig gescho ten, maar hier werd een eind aan gemaakt door dc vrijstaters. Gewapende hebben tal van opticiens te Dublin geplunderd, en een aantal verrekijkers gestolen. HAVRE, 30 Augustus. Het is volkomen ruslig in de stad. Men krijgt den indruk van een ontspanning. PARIJS, 30 Augustus. Er zijn voorloo- pige maatregelen van schorsing genomen tegen de 15 bestellers van drukwerken, die zich hebben te buiten gegaan aan daden van sabotage. Dit besluit is geno men, in afwachting van de definitieve maatregelen van de ministers, na goedkeu ring door den raad van discipline van de P. T. T. BEUTHEN, 30 Augustus. Vanmiddag zijn twee auto's met ex-Poolsche insurgen- ten Makoschau door den Poolschen door gang bij de mijn Delbruck naar Kunzen- dorï gereden. De mijnwacht en Duitsche douaniers hebben hen vruchteloos beschu- ten. De laatste dagen is in het grensgebied al een verdachte roezigheid waargenomen en men verwacht vannacht een betooging bij de mijn, waartegen de noodige maat regelen zijn genomen. SAARBRUGGE, 30 Augustus. De sociaal democratische groep van den Landdag heeft aan de regeerir.gscommissie verzocht onverwijld den Landdag bijeen te roepen, in verband met de daling van de mark en de toenemende duurte, w BERLIJN, 30 Augustus. De Taegliche Rundschau heeft zich genoodzaakt gezien haar redacteuren en technisch personeel op te zeggen. Om het blad te behouden hebben de uilgevers zich tot Stinnes ge wend; men zal trachten de Taegliche Rundschau met behulp van den berich tendienst van de Deutsche Allgemeine op de been te houden. BERLIJN, 30 Augustus. Wegens de sta king in de steenkolenindustrie werden tc New York 700 kino-theaters gesloten. Weldra zal de sluiting der scholen plaats vinden. WASHINGTON, 30 Augustus. De leider van den Senaat heeft vandaag aan de mijnbezilters en de stakers voorstellen ge daan tot onmiddellijke hervatting van hel werk in de anthraciet-mijnen. Naar ver luidt behelzen die voorstellen, dat de mijn werkers onmiddellijk het werk moeten hervatten, op den grondslag van hel loon en de arbeidsvoorwaarden, die in April 1922 van kracht waren, terwijl de eigenaars hun eisch tot arbitrage voor het vaststellen van de toekomstige loonen in trekken. Met ingang van 1 September worden, al dus meldt het „Hbld.", de Rijksnormaal lessen van Katwijk en die van Voorschoten vereenigd en gevestigd te Leiden. Als direc teur zal optreden de heer Broezc, directeur de? Normaallessen te Voorchoten en hoofd eener openbare school te Leiden. Het aan tal leerlingen der Katwijksche Normaal school was den laalslen lijd zeer gering. Het Katholicisme op den Balkan- Wanneer van buitenlandsche Missies sprake is, denken velen uitsluitend aan heidensere of mahomedaansclie landen. Dit [Nichtspunt is echter te beperkt. Het katholieke Missievcld omvat ook en vooral het nabije Oosten met zijn van Rome afgescheiden chris tenkerken. ,,'t Oosten," heeft Dr. Brom zoo juist op 't Maastrichtsche Misfte- congres gezegd, „verdient onze pië teit als het land van Paulus en van klassieke Concilies; hoe eerbiedwaar dig van oudheid ons China ook ge- teekend wordt, dieper vereering vindt hij den Katholiek het land, waar schisma en Islam mogen huisgehouden hebben, maar waar de Kerk bij het graf van zooveel Kerkvaders eenmaal een stuk van haar hart heeft liggen." Niet minder dan elf zoogenaamde „orthodoxe", maar onderling onafhan kelijke kerken bestaan er op 't oogen blik. De voornaamste daarvan is on getwijfeld de Russische met haar pl.m. 130 millioen geloovigen; en sedert Mgr. Szeptycki ons op die Kerk heeft doen schouwen als op een veld, waar voor ons roomsch Geloof een over vloedige oogst te rijpen staat, denken we allicht dat in de aangrenzend© landen de kansen even gunstig zijn. Dit is nochtans niet zoo. Tusschen de Russische ziel en die der Balkan- volken gaapt een afgrond. Ook de geschiedkundige ontwikkeling dezer Kerken is een heel andere geweest en de politieke omstandigheden zijn op den Balkan voor elke beweging tot hereeniging bepaald ongunstig. De kleinere Kerken zijn haast in wezen nationaal. De draden van het gods dienstig en het openbaar leven loopen zoo vast ineen, dat wie het schisma tiek geloof verlaat, zich door dit feit zelf haast huilen de gemeenschap sluit en door de anderen als een land verrader wordt aangezien. De oorlog, die in Rusland den voornaamsten slagboom voor den te rugkeer heeft opgeruimd, wordt dooi de Balkanvolkeren beschouwd als de definitieve overwinning van het ortho doxe geloof op het katholicisme. Door de vergrooting van Servië is'n nieuwe, machtige Kerk ontstaan; „de schep ping van den nieuwen Staat, Joego slavië", schreef de „Slovenski Na- rod", „luidt de overwinning in van het orthodoxe geloof op Rome; de laatste illusie van de Romeinsche Cu rie iri zake hereeniging moet nu wel voorgoed verdwenen zijn." Het volk en de meeste geestelijken leven bovendien in de grootste on wetendheid, alleen star vasthoudend aan overgeleverde gewoonten en ge bruiken, zonder tot den geest daar van door te dringen. Godsdienstige opvoeding ontvangen de kinderen bijna niet; wel is het onderricht in dei godsdienst verplichtend, maar 't wordt gegeven door onderwijzers, die aan niets gelooven, „Ik denk niet," schreef een missionaris, „dal ge op de tien onderwijzers er één zult vinden, die niet materialist, socialist en ongeloo- vig is,." Hetzelfde kan men vim de meeste inlellectueelen zeggen. Daarbij komt nog, dat de orthodoxe Kerken van den Balkan erg nationa listisch gezind zijn. Ze achten een volslagen onafhankelijkheid even nood zakelijk voor dc Kerk als voor den Staat. De oude zuurdeesem, die tot de scheiding aanleiding gaf, is nog lang niet uil gegist. De gedachte, den Paus als opperhoofd der Kerk te moeten erkennen, is voor de leiders reeds voldoende om elke poging tot vereeniging met heftig gebaar af te wijzen. „Zoolang het hoogmoedig ge bouw van 't Pausdom recht blijft staan," schreven onlangs de profes soren van Ivarlowitz in hun theolo gisch tijdschrift, „zullen de wenschen tot vereeniging van alle christen Ker ken tot de „pia vota" blijven behoo- ren." Men begrijpt, dat in de gegeven omstandigheden de bekeeringen uiterst zeldzaam zijn. Mensdiclijleerwijze ge sproken, ziet de naaste toekomst er voor de Kerk niet bemoedigend uit. Toch zijn er ook lichtpunten. Zoo schijnt in sommige landen sedert den oorlog de band, welke dc orthodoxe Kerk aan den Staat bindt, te ver slappen. Ook heb!}en <le kleine schis- matieke Kerken steeds met den groot sten eerbied naar de Russische zuster kerk opgezien; mocht deze den weg naar het middelpunt van alle eenheid terugvinden, dan zou dit van meer dan gewonen invloed zijn op de ortho doxe Kerken van den Balkan en ook haar wellicht terugvoeren in de armen der Moederkerk. De katholieke minderheden, welke zich in de Balkanstaten bevinden, werken pi li een reeds door haar aan wezigheid zeer heilzaam. Het volk leert den katholieken godsdienst waar- deeren; het komt gaarne in onze ker ken bidden, en hij nadere kennis making verdwijnen van lieverlede de eeuwenoude vooroordeelcu. De tank der missionarissen bestaat dan ook voor 't oogenblik veelal in 't behouden, in 't zorgen dat de ka tholieken waarlijk ,ynls een licht schij nen voor de incnschen En wanneer eenmaal het door Benediclus XV in gestelde Ooslcrsche Instituut flink onderlegde Missionarissen zal kunnen zenden, mogelijk, dat dezen dan ook onder de schismatieen met veel vrucht zullen werken. Door ons gebed kunnen wij hun alvast het terrein voorbereiden. Zoo veel hebben wij met die Kerken ge meen: dezelfde Sacramenten, hetzelf de hoogheilig Offer, dezelfde teedcre devotie tot de II. Maagd. Vooral van onze devotie lot het II. Sacrament verwachtte Pius X z. g. veel voor den terugkeer dezer volken. Een vurige H. Communie is dus de eerste en voornaamste aalmoes, die wij dikwijls voor deze missiën moeten geven. Benedictus XV heeft zelf 'n prach tig gebed voor de hereeniging der Oostersche Christenen met de Katho lieke Kerk opgesteld. Laat ons dit gebed onder onze dagelijksche gebe den opnemen. Want „veel vermag het volhardend gebed van den rechtvaar dige". Zoo wij met vurigheid blijven bidden, zal God ons verhooren, wijl wij Hem vragen, wat Hij zelf vurig verlangt en wat Zijn Goddelijke Zoon Hem juist voor Zijn lijden zoo drin gend gevraagd heeft: „ut omnes unum sint": dat' zij allen één wezen! PATER JOANNES, Passion!.si Procurator der Bul'jaarsche Missie. A. A. Sedis, 1916, p. 137. Ver krijgbaar bij den Priester-Missiebond. Men schrijft aan 't „Hbld. Door een dorp bij Amersioort pas seerden dezer dagen een paar wagens, beladen met het materiaal van een ouder- wetsche cents-draaimolen. Terwijl ©ven rust gehouden werd, maakte de eigener van de gelegenheid gebruik om aan hot gemeentebestuur vergunning te vragen tot het opslaan van zijn molen. Hij ver kreeg de permissie, onder conditio van een uurtje vrij draaien voor de school jeugd. In één middag en avond bedroog do recette f 375. Een niet gering be drag voor een dorp van 'n 1500 zielen. Nog een arrestatie. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de politie van het bureau Laurier gracht, te Amsterdam, Vrijdagavond nog een arrestat/e gedaan, in verband met de beroovingszaken door middel van bedwelming. Aangehouden is n.l. de 22-jarige M. J. S., schoonzusier van den bootwer ker Doorgeest, wier medeplichtigheid aan het misdrijf is komen vast te staan. Dit meisje was nog geen 18 jaar, toen zij door hoar zwager werd over gehaald aan de praktijken der bende doel te nemen. Ilij stelde haar veel geldverdienen in uitzicht. Het behoorde tot haar taak op straat te flaneeren en als zij door hceren werd aangesproken, dezen mee te nemen en met hen'te gaan drinken. Volgens haar verklaringen heeft zij dat tweemaal gedaan en beide keeren ongemerkt eenige druppels uit de noodlottige tube, haar door Doorgeest verstrekt, in de consumptie van het slachtoffer weten te doen. Na den tweeden keer kreeg ZÜ wroeging en weigerde verder haar medewerking. Haar zuster, die nog niet is opge spoord, ging er evenwel mee door. Het Dagbl. v. N. Br. schrijft raak: Straks beginnen ze weer tc voetballen cn worden de eerste dagen der weck ko lommen vol gewijd aan „keepers die vis- schen", „het beruchte strafschopge bied", „trillende netten", „akelig harde schuivers" - „geen krimp gevende centerhalfs" Fanny die er met den bal van door gaat", „Jenny die kramp heeft", „Deetje, die zijn vorm niet had", „Loeki, die wel beter kan". „Jaap die buiten het bereik des kee pers", - mitsgaders eenige tientallen an dere tot uit den treure herhaalde voctbal- verslagcliché's. In dat noodlot berust men. Men moge er geen zier om geven, men snapt ten minste die letterkundige ontboezemingen der sportverslaggevers en van allen, die het meenen te zijn. t Maar waartegen de strijd toch soms moest aangebonden worden, is tegen die raadselachtige hiërogliefen, zooals daar ziin: T.C.S. T.O.P. A.Q.R. P.O.S. N.O.K. G.E.K. I.A.B. V.V.V. S.S.S. S.O.P. G.O.K. Daar zou Joh zelfs zijn geduld mee ver liezen, gesteld dat zijn lot nog verzwaard was geworden doer in een voetbalwaan- zinnige wereld te moeten leven. De beklagcnswaardigen, die zoo achter lijk en dom ziin om zich niet voor ai die clubs gloeiend te interesseeren, peinzen zich telkens suf en komen nooit tot een oplossing. Allernederigst vragen wij daarom den Heercn-Bestuurderen dier hiërogliefen- voetbalclubs, de namen toch eindelijk eens te veranderen in kernachtige en mak kelijk te onthouden clubnamen. Men schrijft aan het „Centr.": I'Iet is misschien niet ondienstig, de aandacht tc vestigen op de wenschclijk- heid van géén zilvergeld mee te nemen. Ten eerste heeft men er in Duitschlqnd niets aan Zilverguldens o! raaksdaalders worden namelijk niet gewisseld tegen beurskoers; men krijgt er slechts de waarde van het zilver voor terug. En die is zéér veel minder dan de beurskoers. Ik zag toevallig de vorige week, dat een dame een Hollandschen zilver gulden aan een bank wilde wisselen. Tot haar groote teleurstelling ontving zij er slechts 90 mark voor, terwijl voor een zilverbon 550 mark werd gegeven; een schadepost van 460 mark! Ten tweede is uitvoer van zilver uit Duitschland verboden. Ten gevolge van die bepaling wordt aan Nederlanders, die uit Duitschland naar Nederland terugkee- ren, slechts toegestaan één zilvergulden mee c-ver de grens te nemen. Meer gul dens of één of meer rijksdaalders moeten in Duitsch papiergeld worden omgewis seld en dan tegen een zeer onvoordeeli- gen koers. Ik was van die bepaling niet op de hoogte en moest daardoor 1.1. Vrijdag in Elten een zilveren rijksdaalder wisselen voor 1500 papieren marken, wat op een koers van 600 Mark per gulden neer komt, terwijl daags te voren de beurs koers 771 was geweest. Bovendien moet men de papieren Marken dan in Neder land weer in guldens omzetten. Bij één zilveren rijksdaalder maakt een en ander niet zoo veel uit, maar er waren ook een paar dames in den trein, die een handvol rijksdaalders hadden en die danig gedupeerd werden. Indien zij geen ander Hollandsch geld bij zich hebben ge had, dan die rijksdaalders en wanneer zij in Zevenaar misschien een kaartje voor de verdere reis hebben moeten nemen en dus met de in Elten gekregen papieren Marken hebben moeten betalen, is de schade dubbel groot voor baar geweest. Want de Nederiandsche spoorwegen, die een eigen, aparten koers hebben, gaven dien dag slechts 1/10 cent voor een Mark. Voor iederen ingewisselden rijksdaalder ontvingen de dames in Elten 1500 Mark. Maar voor 1500 mark rekende men aan het loket in Zevenaar slechts 1.50, zoo dat er een leelijke schadepost ontstond! Nu kan men zich daartegen wel is waar vrijwaren, door bij de heenreis, op het Duitsche grensstation, aan den daarvoor aangewezen ambtenaar op te geven, hoe veel geld in papier en in zilver men bij zich heeft en mee naar Duitschland neemt; men ontvangt daarvan dan een schriftelijke bevestiging en op vertoon van die bevestiging mag men dan even zoo veel geld weer mee terug over de grens nemen, naar Holland. Men moet die opgave trouwens doen, als men méér dan 50 of 20.000 mark denkt mee te zullen brengen, want uitvoer van méér dan dat is niet geoorloofd en men wordt bij het verlaten van Duitschland gedwongen, zijn geldvoorraad te laten zien. In alle geval echter is het aan te beve len, geen zilvergeld mee naar Duitschland te nemen. Bankbiljetten en zilverbons komen uitstekend te pas; maar van zil veren guldens of rijksdaalders heeft men maar last!" Men schrijft aan het „N. v. d. D.": „Aangezien het herhaaldelijk voor komt, dat bij het vervoer van kippen en hanen, in 't (algemeen pluimvee), deze dieren aan de pooten gedragen worden, soms bovendien met vastgebonden pooten, ook wel aan één poot, waarbij dan zooveel pooten als maar eenigszins mogelijk is in één hand worden gestopt, dus zooveel mogelijk van genoemde die ren in één hand worden gedragen, is het niet van belang ontbloot het volgende onder dc aandacht te brengen: Art. 455 van het Wetb. van Strafrecht zegt: „Met hechtenis van ten hoogste acht dagen cf geldboete van het hoogste hon derd vijftig gulden wordt gestraft: 1. Hij, die dieren arbeid doet verrich ten, welke kennelijk hunne krachten te boven gaat; 2. Hij, die dieren noodeloos arbeid doet verrichten op pijnlijke of kwellen de wijze; 3. Hij, die kreupele, schurftige, gewon de of kenlijk drachtige of zoogende dieren arbeid doet verrichten, waartoe zij uit hoofde van hun toestand ongeschikt zijn, of op pijnlijke of kwellende wijze; 4. Kïj, die dieren noodeloos vervoert of doet vervoeren op pijnlijke of kwel lende wijze; 5. Hij, die dieren vervoert of doet ver voeren, zonder hun het noodige levens onderhoud te verschaffen of te doen ver schaffen." Het dragen ntr van kippen, hanen, een den, ganzen; zwanen, in 't kort van pluim vee of gevogelte aan vleugels hals of pooten; konijnen aan de ooren of pooten, is te rangschikken onder 4 „pijnlijk of kwellend vervoer" en dus strafbaar. Wij weten wel dat de meeste menschen het op genoemde wijze vervoeren van dieren meer uit onattentie, sleur en ver keerde gewoonte doen, dan wel om den dieren pijn te veroorzaken, maar daar vraagt de wet, die ieder Nederlander ge acht wordt te kennen, niet naar. Wij waarschuwen dus togen genoemd euvel, want een proces-verbaal kan het gevolg zijn van deze verkeerde handel wijze ten opzichte van de dieren. Wil men pluimvee vervoeren, dan doe men die dieren in een mand of in een van onderen geheel gesloten kist, die aan den bovenkant van tralies is voorzién, ofwel men drage de dieren zóó op den arm dat het geheele lichaam gesteund wordt. De tot het vervoer te gebruiken mand of kist moet zoo ruim ziin, dat de dieren rechtop staan of liggen, zonder op el kander te moeten liggen. Ook het vervoer van kalveren met saamgebonden pooten is onder kwellend vervoer te rekenen. Deze dieren doe men in een zak, welke men bij den hals van het dier dicht bindt, zoodat de kop zicht baar is, en legge ze op stroo in of op het vervoermiddel. Het vervoeren van een koe met over volle uier wordt gequalificeerd als: „een dier vervoeren op een noodeloos kwel lende wijze" en is dus strafbaar. (Arrest van den Hoogen Raad 6 Oct. 1913, te vinden in de „Nederl. Jurisprudentie 1913" blz. 1254.) Men zij dus gewaarschuwd en waar schuwe ook anderen. Met een weinig goeden wil en oplet tendheid is veel. zeer veel dierenleed te voorkomen. Maandagochtend werd door een paar rechercheurs 1e Amsterdam opgemerkt dat een 19-jarige jongmensoh, dat hun voor kwam banklooper te zijn, werd vergezeld door iemand, die er niet bepaald gunstig uitzag. Even later zagen zij het iongmensch aan dien persoon iets overhandigen, waarop beiiden elkander verlieten. De verdachte persoon, die daarna door de rechercheurs aangehouden werd, bleek in het bezit van f 8250 te zijn. Aanvanke lijk kon oF wilde hij de herkomst niet ver klaren, doch bekende tenslotte het bedrag van het jongmensch te hebben overgeno men, waarvoor deze zijn belooning later wel zou ontvangen. Het jongmensch deed infusschen aan een der politiebureau* aan gifte van het verliezen van dat bedrag, het welk hij ten nadeele vna zijn patroon had verduisterd. Beide verdachten werden ter beschik- t.ing van de justitie gesteld. Te Amersfoort waren er ruim 1200 inge schreven kiezers, welke bij de stemming voor de Tweede Kamer wegbleven. Allen zijn aangemaand om oorzaak of reden op te geven. Veel meer dan 1100 gaven, vol gens het „Vad." hieraan gehoor. Meestal werd ziekte of ongesteldheid opgegeven, anderen hadden verzuimd toeslemming te vragen om elders te mogen stemmen. Een honderdtal had principieele bezwa ren. Deels was het 't communistische be zwaar, deels was het een bezwaar van godsdienst tegen het vrouwenkiesrecht. Twee Hagenaars, vertelt het „Vad.", de heeren M. en Seh. hadden Dinsdagavond ongeveer 6 uur de roekeloosheid, met een kleine kano uit de Visschershaven te Sche- veningen in zee te gaan. Een 300 meter in zee gekomen, sloeg de kano om en de in zittenden zouden zeker omgekomen zijn, indien de heer H. Dekkema, die een kij ker bij zich had, niet opgelet had, dat 't schuitje gekanteld ronddreef. Op zijn waar schuwing ging een vlet van de baggermaat- sehnppij in zee, welker bemanning het ge noegen mocht smaken de beide drenkelin gen die reeds een 20 min. spartelden, te redden. Een pakhuis met koloniale waren gelegen a'an de Valkenstraat te Bre da en eigendom van Piet de Kroon, stond Dinsdagmorgen half elf plot seling in lichte laaie. Met groote moeite kon de juffrouw die op het kantoor werkzaam was, fiet brandende perceel verlaten. Zeer snel en krachtig pakle de brandweer het vuur aan, waardoor de brand tot dat eene pakhuis be perkt bleef. De omringende wonin gen, die direct ontruimd moesten wor den, beliepen veel waterschade. Bur gemeester, officier van justitie, com- missarisnt van politie en meer dere autoriteiten waren op het ter rein aanwezig. De eigenaar was dien morgen op zijn motor uitgereden. Ook paard en wagen waren naar buiten. Oorzaak tot nu toe onbekend. Om een appel. Te Haaksbergen kregen twee jongens van 12 en 10 jaar ruzie om een appel. Een vechtpartij was er het gevolg van, waarbij de oudste den jongste de keel dichtkneep. De knaap bleef roerloos liggen en de inmiddels ont boden arts achtte den toestand zoo ge vaarlijk, dat het knaapje de laatste H. Sacramenten toegediend zijn. Gearresteerd. Te Delft is zekere U. Z. gearrsteerd, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad wegens verduiste ring van 260, ten nadeele van een inge zetene van 's-Hertogenbosch. Hij is naar Den Bosch overgebracht. Aan den grond geloopen. Het Ne deriandsche stoomschip Papendrecht, ge laden met steenkolen van Engeland, be stemd naar Harlingen, is bij den stroom- Ieidenden dam aan den grond geloopen. Na een gedeelte der lading in de lichters te hebben gelost, is het vlot gekomen cn in de haven gearriveerd. Een Nederiandsche schoener gezonken. De uit zee komende Amerikaansche stoomboot Idint Paul, is Zondagnacht in Cuxhaven met de in de haven aldaar lig gende Nederiandsche driemastschoener St. Antonio in aanvaring gekomen. Het laat ste schip, dat een houtlading had, werd zwaar beschadigd en liep vol water. Een sleepboot heeft den schoener aan den grond gezet. De organisaties, aangesloten bij de In ternationale Federatie van Chritelijke Tabnlksbewerkersbonden, hebben op 23 en 24 Augustus 1.1. in het Residentiegebouw te Salsburg hun tweede internationaal con gres gehouden, TJ.it Oostenrijk, Duitschland, België, Tsjecho-Slowakië en Nederland waren ver tegenwoordigers aanwezig; uit Hongarije was een bericht van verhindering ingeko men. De heer J. Gemen uit Eindhoven, secre' taris der Internationale Federatie, bracht een verslag uit over zijn werkzaamheden sinds het stichtingscongres. De gedelegeerden der verschillende lan den rapporteerden over de verhoudingen in de tabaksindustrie in hun land en de daarmede samenhangende economische po- si lie der tabakbewerkers. De loonen zijn in België en Tsjecho- Slowakië stabiel gebleven. In Duitschland en Oostenrijk eischt de voortdurende da ling van Mark en Kroon telkens weer loonsverhooging, zonder in werkelijkheid echter meer dan een derde te bereiken van het peil waarop de Iooen voor den oorlog stonden. In Nederland is een loonsvermindering ingevoerd. Er heerscht een groote werk- looshid, als gevolg van de netelige posilie, waarin de industrie zich bevindt. Vervolgens gaven de rapporteurs een overzicht van de overige arbeidscondities in hun industrie en van de sociale verze kering in hun land. Nog heeft de secretaris, de heer Gemen, gesproken over het te Innsbruck gehouden tweede congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Het Internationaal Bestuur werd als volgt herkozen: Cannann, Duitschland, voorzitter; Gemen, Nederland, secretaris; Kayaerts. België, penningmeester. De autoriteiten van Salzburg deden zich op het congres vertegenwoordigen. Als vertegenwoordiger van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond woonde de heer Serrarens, secretaris-generaal, het congés bij. De in- en uilvoercijfers gedurende dc eerste maand van het tweede halfjaar 1922 van onze bloembollen van en naar den vreemde bedroegen resp. 48.246 K.G. voor 29.514 en 92.410 K.G. voor f 92.391. In totaal bedroeg de omzet van Janu ariJuli 1.088.662 K.G voor een waarde van 1.077.822, tegen 853.500 K. G. voor 975.191 gelijk tijdvok vorig jaar. Juli zal nu wel de laatste maand we zen dat de uitvoer per gewicht beneden het millioen blijft. Gedurende de maanden JuniAugustus worden de meeste contracten gesloten daar de leveringstijd einde Juli begin Augustus aanvangt. We mogen verwachten dat de omzet in deze maand grooter zal zijn dan alle reeds verschenen maanden van dit jaar. Tol nu toe bedraagt de uitvoè-p K.G. nog minder dan een guide:i. Wegens de nog steeds hooge e: kende bedrijfsoDkosten in het vit ten de prijzen minstens f t.50 zij" Hel is ook zoo duidelijk te mor de droge veilingen. Het leverbaar - wild. Meer dan het muds op p!a- Dit brengt werk aan den winkel in werkkrachten zijn duur. Reeds vroeger hebben we fc'e: meld. schrijft Julius W. Cox in het delsblad de Tuinbouw", dat vei' jaar de Zwcedsche douane Crocus, I nia, enz. ook onder de bloembollen kende, waardoor er dezelfde invt er ten op werden gelegd als op de wi bollen. Expediteur Axel Andrén ia borg klaagde daarover bij het do 'a: stuur, zonder succes, daarna ging hij ter den gerechtelijken weg, en dezer gen heeft de hoogste rechtbank <!e tanisten gelijk gegeven, en zullen voortaan uitsluitend bollen met in\ rechten belegd worden, en knollen van invoerrechten in Zweden in :ev< kunnen worden. Wkbl. v. Dl. Dezer dagen werd een bericht verspre waaruit blijken zou, dat Weener; g i verdere buitenlandsche hulp noodiz I t en daarvoor ook bedanken zou. lloev de berichten, die de laatste weken da; - lijks uit Weenen ontvangen worden i i van alarmeerenden aard zijn, reeds v - komen daarmee in tegenspraak zijn. he l het dageljjksch bestuur van 't Ned' - landsch R.-K. Huisvestingscomité i plaatse inlichtingen ingewonnen, op groi i waarvan het voorloopig kan meedecle dat hulpverleeniging aan Weenen dringer. I noodig blijft, dat zij zelfs dringender no>i- dig is dan nog ooit het geval is gewees'. Wat ten aanzien van de Amerikaanse!: hulpactie voor de kinderkeukens is voor gevallen, draagt een politiek karakte' Het bestuur wacht nog nadere gegevens af om dan tot een s'ollediger meded elin;; omtrent den toestand over te gaan. Voor loopig zij voldoende te verklaren, dr! het tot zijn conclusie, dat huipverleenin;; no;; dringend noodig is, gekomen is o.a. op grond van een schrijven, dat het bestuur ontving van den Oostenrijkschen Bonds kanselier Dr. Seipel.. Het bestuur van het R.-K. Huisveslings- Comité vertrouwt, dat de kringen <n comité's hunne actie thans zullen verdub belen en dat het Nederiandsche publiek, eigen economische moeilijkheden ten spijt, in zijn heerlijk liefdewerk voor de een-, trale landen niet zal verflauwen KLEINE ARTIKELEN Uil STA AU De Amerikaansche tariefc om- missie, die bezig is de gegevens te ver zamelen voor een nog hoogeren tol muur rondom de Vereenigde Staten, dan nu reeds bestaat, geeft een aantal cijfers, die doen zien, dat de kleinere artikelen uit staal toch nog vang-oot belang zijn. De grootere artikelen zijn rails, balken, scheepsplaten, etc. Ais eerste klein artikel kunnen we noe men de „cotton tie" een stalen brnd, die gebruikt wordt voor het bijoen- houden van de balen ruwe katoen. Deze banden zijn bijna een millimeter dik, 2.2. c.M. breed en bijna 350 c.M. lang en worden in bundels van 45 Eng. ponden (ruim 20 K.G.) verhan deld. Amerika produceert jaarlijks tusschen 2 a 3 millioen bundels, ter wijl ongeveer de helft daarvan door Engeland en Duitschland geleverd kan worden. Dat groote hoeveelheden van dit artikel noodig zijn, volgt reers uit den Amerikaanschen katoenoogst, die op zijn hoogst 13.000.000 balen heeft bedragen, terwijl elke baal vele banden vereischt. Wat wij in het algemeen aanduiden met kippengaas is een belangrijk arti kel, dat in 1919 in meer dan 3Q0.0C0. 000 K.G. afgeleverd werd. Het eigen lijke gaas, dat bruikbaar is voor re ven, het afweren van insecten, etc. en dat ook uit andere metalen ge maakt wordt, bereikt in Amerika nog een iaarlijksche productie van 26.000.000 K.G. Ook de wielen voor locomotieven en wagons behooren tot de kleinere artikelen. Ze zijn in vele gevallen gemaakt uit een gegoten centraal stuk met een band, die eromheen ge krompen wordt, maar worden ook gewalst of gesmeed. Van de gegoten soort wordt jaarlijks ongeveer 30000f 0 stuks gemaakt en in totaal in 1919 meer dan 100.000.000 K.G. Van ket tingen van diversen aard wordt niet de hoeveelheid opgegeven, maar alle< n de waarde, die geraamd wordt op 10.000.000 per jaar. Hieronder zi j dan begfepen zoowel de zware kettin gen voor kranen en schepen, als die voor rijwielen, etc. Aan bouten, schroeven, klinknagels en dergellijke artikelen wordt voor meer dan 20.000.000 gefabriceerd, terwijl het bouwbedrijf nog een gro«- ter bedrag aan stalen en ijzeren kleine artikelen verlangt. Aan kleine spijkertjes van allerlei aard werd voor meer dan 10.000.000 gemaakt en wel ongeveer 60.000.000 K.G. Hoefijzers hebben een geschatte waarde van 9.000.000. Als bijzonder klein artikel wordt nog vermeld stalen krullen, die ge bruikt worden voor het schuren van hout en waarvan Amerika jaarlijks van 500.000 tot 750.000 K.G. maakt en verbruikt. Aan baleinen voor parapluies en parasols wordt jaarlijks bijna 2.000.000 besteed en aan gespen, haken, etc, voor kleeding en schoeisel meer dan 6.000.000. Stalen broek- knoopen bereikten verleden jaar 500.000 gros ter waarde van 300.000. Ook spelden worden nog wel van staal gemaakt en wel 1.800.000 pakken van 3360 stuks, terwijl er ruim 9.000.000 gros haarspelden geprodu ceerd worden en 4.700.000 gros stalen veiligheidsspelden. De productie van stalen pennen wordt er geraamd op 2.500.000 gros, ter waarde van 1.700.000. De aangegeven lijst is natuurlijk lang niet compleet, daar allerlei arti kelen, zooals schuurnagel, schroeven, zadelmakerswaar, etc. niet nader op gegeven zijn. De bedoeling was dan ook alleen een indruk te geven van het belang van menig artikel, waar men anders geen aandacht aan wijdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3