Vrijdag 1 September 1922 45s,° Jaargang No. 14236 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad De viering van Koninginnedag. te schoten. HEEMSTEDE. AGENDA 2 SEPTEMBER J. J. WEBER ZOON. Opticiens fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Commissie van Toezicht op het L.O. Examen hoofdakte. Vergunning Drankwet. Haarlem-Kevelaar. T00NEEL. Als je maar een verleden hebt. Hinderwet. Snelverband. Vrijwillige Burgerwacht. V* «bonnemenïsprij» I)®1 draagt vooi Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij rooruitbet 3.57 K Bureaus: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426 j 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertenfjën 35 c«n(* per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tussehen den tekst als ingezonden tne- dedeeüng: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advcrfentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. TE HAARLEM. f Op recht hartelijke wijze is ook dit jaar door Haarlem weer Koninginne- verjaardag gevierd. Op enthousiaste wijze is uiting gegeven aan de trouw en de aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis. Uitbundig en toch niet buiten de gren zen tredend is meegevierd het Oranje feest, zoo goed voorbereid door de ver- eeniging „Koriiginnecbg." Haar bastuur komt weer een woord van lof en hulde daarvoor toe. In de lofprijzing willen we meteen de politie doen deelen, die de maatregelen, welke genomen diende te worden, uitstekend getroffen heeft onder leiding van den commissaris van poli tie, den heer E. H. Tenckinck, zelf. De dag, welke in zoo schitterende zonnepracht begon, is niet zoo mooi ge ëindigd. Tegen den middag begon het weer druilerig te worden en tegen een uur of 7 's avonds begon het te rege nen. Gelukkig werd het later weer droog, zoodat ook het avondprogramma Zonder stoornis kon afgewerkt worden. Tot laat in den avond heeft de feest vreugde voortgeduurd. Bij troepen hos ten de feestgangers des avonds door de stad, de nationale lie teren zingend, af gewisseld met populair geworden deun tjes, zooals: „Laat de klok maar lui den, het afgezaagde „.Jopie Slim e.a. Alles verliep zonder incidenten, enkele kleinigheden dan uitgezonderd. Op een zaak willen we even do aan dacht vestigen, omdat deze het vorige jaar ook reeds plaats greep. Bij de feesten in het Brongebouw heeft men ook thans weer de menschen zelf stoelen laten aandragen. Er stond wel een aantal gereed, maar lang niet genoeg. De feestvierders plaatsten na tuurlijk hun zitje daar, waar zij dach ten, het beste plaatsje te hebben. En toen de meesten zaten, kwam er een verzoek, dat ze wat meer naar voren moesten gaan. Een ieder kon zijn stoel opnemen en.... enfin, men begrijpt, wat er op zoo'n oogenblik van de orde over blijft. Laat men in den vervolge een behoorlijk aantal stoelen klaarzetten en laten wat orde-commissarissen zor gen, dat die stoelen niet verplaatst wor den. Tevens kunnen die commissarissen dan waken tegen het op de stoelen gaan gtaan, want dat is ook zeer hinderlijk. Hieronder laten we de verschillende verslagen der feestelijkheden volgen: Aubade. Tegen negen uur waren in vele stra ten kinderstoeten zichtbaar, welke alle naar de Groote Markt trokken, waar de aubade zou plaats vinden. Bond ne gen uur was het Marktplein vervuld met gerucht van kinderstemmen. Voor de eerste maal verleende de H. O. V. haar medewerking bij deze uitvoering. Even na negen uur beklom de heer de Nobel het podium. De muziek zet in en het geheele koor valt bij. De uitvoering valt over het geheel zeer te loven. Na afloop defileerden de kinderen voor den Burgemeester en andere autoriteiten op het balkon van het stadhuis staande, waarna het in optocht naar den Her tenkamp ging. Hier blijkt de organisatie uitmuntend te zijn. In minder dan geen tijd is elke groep kinderen op haar plaats. Onder leiding van onderwijzeressen en onderwij zers vangen nu de kinderspelen aan. Het beschaduwde terrein biedt een uitmuntende speelplaats voor de jeugd. Wij zagen hier den Burgemeester, den heer 0. Maarschalk, de heeren Hear kens Thijssen, Bomans, den commissaris van politie, den heer Tenckinck, den heer Wesstra, gemeentesecretaris, verge zeld van hunne dames. Omstreeks 12 uur, nadat de versna peringen zijn uitgedeeld, verlaten allen den Hertenkamp. Kerkconcert. De eeuwig-zwijgende kerk liet zich weer Vullen met een plechtige menschenmassa en het geduldige orgel steunde het natio nale feest met zijn grootsche klank. De massa stond op toen het Wien Neer- lands Bloed begon en waarbij men zich fceelemaal niet verveelde Er v. as niet ver zocht om mee te zingen, zoodat het en thousiasme tot zwaar luisteren beperkt bleef. Als een mild zonneschijntje begon daarna de viooltoon van Sam Swaap. Nooit kan met levendiger élégance de lichtende melodie van Vitali's Chaconne opklinken. De muziek steeg en zweefde, en men voel de de schoonheid met verkoelende vlucht over zich heengaan. He' stuk heeft in iedere noot en in het vast-bewegen van het rythme het groole sentiment van den meester-componist. Hoeveel sterker, duur zamer zijn de innerlijke zenuwen van dit Stuk van de muzikaliteit van La Folia van Carelli, dat men er maat voor maat mee kan vergelijken. Swaap speelde prachtig- vloeiend en moet bedankt worden voor zijn soli. De sopraan Di Moorlag zong de Bibli- sche Liederen van Doorak. Ze pasten niet in de Liturgie van den dag, maar ook niet en dit is erger in de muzikaliteit van ■de zangeres: de liederen zijn namelijk iets grooter hoewel ze gemakkelijk te overzien zijn. Wat alweer een verloren moeite, ook deze zangeres moet nog leeren een waar achtige phrase met duidelijke gebonden- beid te zingen. Enfin, hier deed de zange res tenminste haar best op goede muziek; later moest natuurlijk alles weer bedorren worden met een geleuter van Zagwijn. Mortelmans en Cath. van Bennes. De beide solisten vroegen van George Robert, den organist, met alle succes de goede kunst zijner illustratie. Hij speelde de on-kerkelijke begeleidingen met solisti sche aanwendingen en schaafde zoo veel moge lijk tie al te mooie oneffenheden van Dsorkn's muziek. Hij speelde natuurlijk ook solo: met verrassende vlotheid en een zeer goed, verfijnd staccato twee concert- deelen van Handel, de dwaze vogeltjes, tuureluur-muziek, wat ik hem vergeef, om dat het Koninginnedag was. Later; speelde hij van Nadia Boulanger: Pièce sur des airs populairs Flamands, een goed stuk, dat men aan Robert's registratie-smaak veilig kan toevertrouwen. Hadden we nu ook maar in deze kerk het Paleis-orgel. H. F. A. Het middagfeest. Om half 4 werd het middagfeest in de Bron geopend met een concert van de Haarlemsche Orkestvereeniging onder lei ding van den heer Willem Knikker. Er waren vrij veel bezoekers in den Brontuin bijeen, die de verschillende con certnummers luide beapplaudisseerden. (Waarom gingen zoovelen niet staan en ontblootten niet alle heeren het hoofd, toen het „Wilhelmus" gespeeld werd?) Na de H. O. V. voerde „Philip Loots" onder leiding van den dirigent Henri Pielage, op uitstekende wijze een drietal oud-Hollandsche liederen uit, voor man nenkoren bewerkt door Philip Loots: „Gelukkig is het land," „Heer, Die Uw tente" en „Fransche ratten." De vertol king dezer liederen oogstte uitbundig suc ces en zeer verdiend. Daarna was er gelegenheid voor kinde ren, om een dansje te maken, waarvan echter niet zoo'n heel druk gebruik ge maakt is. We hebben er ten minste niets van gezien, maar hoorden later, dat er toch nog wel gedanst is. Dan kwam de „clou" van den middag: het optreden van de Bostons, hoogdraad- kunstenaars, die op het 20 M. hooge staaldraad hun kunsten volvoerden. Wat zij vertoonden, was werkelijk een praes- talie en de bewondering voor hen was dan ook algemeen. Hun krasse toeren werden met belangstelling gevolgd, dik wijls ook met zekere, heel begrijpelijke, vrees. Maar hoe duizelingwekkend hun evenementen ook waren, ze eindigden alle even goed en bij het einde van hun optreden oogstten zij een warm applaus, dat nog eens herhaald werd, toen zij den beganen grond bereikt hadden. Als slot van den middag volgde het op laten van heete-lucht-ballons. De eerste vloog in brand voordat zij omhoog steeg, de tweede echter steeg prachtig omhoog en verdween in de richting der stad. De derde ging ook goed omhoog, doch vloog in de lucht in brand. Een ballon, in den vorm van een pop en door het publiek Jopie Slim gedoopt, ging heelemaal niet omhoog, hoeveel moeite ook gedaan werd, met de beide laatste ballonnen, eindelijk behaalde men ook het noodige succes. Dit nummer was dus nog al varieerend en het vermaakte allen dan ook uit stekend. Onder het oplaten der ballonnen zong het gemengd koor „Onder Ons," eveneens onder leiding van Henri Pielage, een twee tal oud-Hollandsche liederen: „Oranje houtje kan geen kwaad" en ..In 't Voor hout", waarmede de feestmiddag beëin digd werd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester, den heer C. Maar schalk, den oud-burgemeester van Haar lem, jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, en de heeren dr. J. F. M. Sterck, mr. P. Fuhri Snethlage en M. H. Binger, resp. vice-voorzitter, secretaris en penningmees ter van „Koninginnedag',, met hun dames. Zwemwedstrijden voor Politie en leden der Reddingsbrigade. Precies 1.45 vertrok de motorboot, welwillend afgestaan door de werf „Conrad", waarop aanwezig waren het bestuur (gedeeltelijk), genoodigden en de pers, naar het Z. Buitenspaarne, waar de wedstrijden zouden plaats vinden. Een dichte stoet beweegt zich voort langs den Schalkwijkerweg en op de plaats, waar de wedstrijden zullen worden gehouden, staat een breede menschenhaag, terwijl op het water een groot getal belangstellenden de wedstrijden in 'n bootje zullen volgen. Wij laten hieronder de volledige uit slagen volgen Start IPolitie-wedstrijd 100 M. in uniform: 1- G. H. v. d. Wel, 3 min. 33 sec. 2. J. A. v. Huis, 3 min. 52 sec. Start II: Politie-wedstrijd 150 M. in uniform 1. P.. A. v. Zonneveld, 5 min. 52 sec. 2. H. J. Mulder, 5 min. 56 sec. De derde deelnemer, de heer W. Buckens, viel op de terugreis uit. Start III: Damesleden der Brigade 250 M. gekleed zwemmen: 1. Mej. A. Meijer, 7 min. 12 sec. 2. Mej. B. Forfgens, 7 min. 15 sec. 3. Mej. E. Visser, 7 min. 49 sec. Mej. A. Meijer zwom 500 M., welken afstand zij aflegde in 15 min. 16 sec. Mej. W. Kuiper ontving een troost prijs. Start IV: Heerenleden der Brigade 300 M. gekleed zwemmen: 1. G. de Lugt, 8 min. 5 sec. 2. C. Kolderie, 8 min. 48 sec. 3. J. van El, 9 min. 4 sec. Start V: Heerenleden der Brigade 600 M. gekleed zwemmen: 1. A. H. de Bruyn, 14 min. 27 sec. 2. C. Vrugt, 14 min. 36 sec. 3. J. Geerts, 15 min. 45 sec. Na afloop der wedstrijden bracht de voorzitter, de heer A. J. Meye- rink, dank aan de deelnemers en be langstellenden, waarna de uitreiking der prijzen plaats had. Concert op de Markt- Op de Groole Markt werd in de muziektent van half 89 uur een con cert gegeven doo> de Muziekvereeni- ging Laurens Janszoon Coster", dir. J. H. J. Mulder, dat honderden en honderden belangstellenden trok. De drukte op de Markt en in de omgeving was dan ook oudergewoonte weer enorm. De verschillende nummers werden voortreffelijk uitgevoerd. I Muzikale wandeling. Kwart voor 8 vertrok van het Ken- nemerplein, waar de opstelling plaats vond, de Harmonie „Crescendo tot het houden van een muzikale wande ling. Een groote massa menschen be geleidde het korps, dat langs Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Gr. Houtstraat en Plein naar het Brongebouw trok, waar gehouden werd. het avondfeest Het avondfeest. Ondanks den regen is de opkomst bui tengewoon groot. Omstreeks negen uur is het droog, doch verder in den avond tegen elf uur begint het opnieuw en vrij hevig te regenen. Een en ander heeft ech ter geen invloed, noch op de stemming, noch op het programma, dat zonder stoornis wordt afgewerkt. Er is werkelijk voor een afwisselend programma gezorgd: muziek, zang, bios coop (voorstelling en opname), vuurwerk draadloopen. Interessant was de opname van de feestende menigte voor de film. Dat scheen ook wel in te slaan, allhans wij zagen groepen, die onder de belichting wuifden met hoeden en handen en de hal zen rekten of op stoelen klauterden, om opgenomen te worden. De voorstelling, welke daarop volgde, bracht eveneens een aangename afwis seling. Verzuimen wij niet te vermeiden de Kunstrijwielvaart. Vreemd deed het aan den gehamasten man naar boven te zien klauteren en daar onder de oogen van honderden toeschouwers zijn duizeling wekkende rit te zien volvoeren, fantastisch verlicht met zelf ontstoken vuurwerk. Daarna werd het eigenlijEce vuurwerk afgestoken, 't Was dit jaar alles „groot werk." Al dadelijk stoud de geheele tuin van de Bron in een hellen gloed, welke, naar wij vernamen, lot aan het andere einde van de stad gezien werd. De voch tige lucht benam overigens wel veel van den glans en de schittering, zoodat er soms meer geknal Ie hooren dan vuur le zien was. Maar het publiek was niettemin tevreden en volop voldaan en terecht, 't was een mooie, gezellige avond geweest, waarop geen wanklank werd gehoord. Na afloop van de feestelijkheden in den tuin vereenigden de danslusligen zich in de zaal. Al reeds vroeg was het een drukke bedrijvigheid in het kwartier. Onder be gunstiging van een vriendelijk zonnetje waren de straten gevuld met het jeugdig, vroolijk volkje, getooid met oranje-sjer pen en linten, gewapend met de nationale driekleur, allen optrekkend naar de Ge neraal De Wetstraat, alwaar de opstelling plaats had voor den te houden optocht. Onder de lustige tonen der muziek, voor afgegaan door het vaandel van de ver- eeniging „Koninginnedag Schoten", trok de stoet door de Paul Krugerstraat naar de Cronjéstraat, vervolgens langs Kloos terstraat en Schalkburgergracht naar het Raadhuis, alwaar om kwart voor tien een aubade werd gehouden. De burge meester was verhinderd en als waarne mend burgemeester fungeerde de heer Wolf, oudste wethouder. De gezongen nummers werden keurig uitgevoerd onder leiding van den heer de Jong. Na een driewerf „Hiep, hiep, hiep, hoera!" voor de Koningin, ging de jubelende jeugd zin gend naar het feestterrein, aan den Rijks- traatweg, n.l. het terrein voor lichamelijke opvoeding van Haarlem, Daar was het een pret en jool en na eerst de onontbeer lijke ijsco's genuttigd te hebben, begonnen de kinderspelen onder leiding van het bestuur en de commissieleden. Verschil lende spelen waren georganiseerd en de noodige versnaperingen en eetwaren ont braken niet, zoodat ieder kind volop ge noot. Voor ieder was een prijs gereser veerd, naar verhouding van den leeftijd. De kinderen waren ingedeeld in groepen van 4 tot 15 jaar. De geschonken horlo ges door den beschermheer, den heer Bredius, werden onder de kinderen ver loot. Circa half vier verlieten de kinderen het terrein in optocht, weder voorafge gaan door de muziek, waarna de ontbin ding plaats had in de Generaal de Wet straat. Het kinderfeest mag volkomen geslaagd heeten. Het avondfeest werd gehouden op het terrein van „Haarlem". Precies kwart over zes vertrok uit het kwartier de muziek, gevolgd door de gecostumeerde voetballers. Dit sloeg in en meteen sloot het publiek zich daar achter aan Het dagzonnetje verdween en maakte plaats voor regendruppels. Des niettegenstaande trokken de bewoners uit het kwartier op naar het terrein en spoedig waren de tribunes bezet. Het dolle spel der gecostumeerde voet ballers deed menigeen schaterlachen. Alle mogelijke en onmogelijke spelregels werden door deze spelers overtreden. Om acht uur was de wedstrijd afgeloopen en werd opgevolgd door een aardig bios coopprogramma, gegeven door het bios cooptheater „De Kroon", Groote Markt, Haarlem. Om half elf kwam de hoofd schotel van den avond, n.l. het vuur werk. Jammer, dat de aanhoudende regen een te grooten invloed hierop had uit geoefend, zoodat verschillende stukken niet geheel tot hun recht kwamen, wat te betreuren viel. Ondanks dit heerschte er onder de aanwezigen een gezellige stemming en werd bij herhaling geapplaudiseerd. Om kwart over elven waren de feeste lijkheden geëindigd en onder een heerlijk buitje gingen de feestvierenden huis waarts. Met trots mag het bestuur van de Ver- eeniging „Koninginnedag Schoten" terug zien op het vele, dat zij heeft gepresteerd en daardoor dezen dag tot een zeer aan- genamen heeft gemaakt voor groot en klein TE HEEMSTEDE. Den avond vóór den feestdag was er een gezellige drukte in ons anders zoo rustige dorp. Vele winkels waren ver sierd. Het is natuurlijk niet mogelijk om alle efalage's te noemen, maar de firma P. v. Empelen en Zn. dient hier gemeld te worden. De firma Schellekens heeft tussehen oranje en bloemen de prijzen zeer fraai geëtaleerd, benevens in het midden het horstbeeld van H. M. Het weer was gistermorgen nog wat triestig, maar om 9 uur was het een echte zomerdag. Reeds vroeg in den morgen trokken de pl.m. 900 kinderen allen ver sierd met oranjestrikken en sjerpen, naar hun scholen, om onder geleide van on derwijzeressen en onderwijzers en een le ger van dames en heeren naar Groenen- daal te gaan voor de te houden spelen. De leidiilg was in handen der hoofden van scholen, ieder afzonderlijk. Elke groep bestond uit pl.m. 20 kinderen. De ruimte aan beide zijden van den grooten zijweg even voor het ververschingshuis was zoo groot, dat er van verwarring geen sprake was. De spelen waren turfrapen .zakloopen, touwtrekken, tonrijden, hoog en ver sprin gen, kleertjes ophangen, wortelhappen en slaan. Om beurten trokken de groepen naar de ververschingstent, waar een legertje van dames stond te bedienen, en waar ze in een oogenblik geholpen waren aan limonade, gevulde en andere koeken, cho colade en peren. Er was volop. Hier had de heer Bron de leiding, die weder getoond heeft voor dergelijke gele genheden de man te zijn. Genoten de kin deren, niet minder ook de ouders, die in zeer grooten getale waren opgekomen, en die in dichte rijen om de spelende kin deren stonden. Met de kinderen zullen zij zeker het bestuur van Koninginnedag dankbaar zijn voor zulk een heerlijken ochtend. Tussehen dit alles door bewogen zich de commissieleden en vele belangstellenden, waaronder o.m. Jhr. v. Doorn, burge meester, Dr. E. A. M. Droog, wethouder, benevens vele dames en heeren uit den meer gegoeden stand. Om 12 uur werd weer opgesteld. Nog even werd ,,'t Is plicht dat iedere jongen" en „Wilhelmus" gezongen, en met een „Lang leve onze Koningin" en een drie- werk „Hoera" was het heerlijke kinder feest afgeloopen. Ieder kind had 5 bons gekregen voor den draaimolen, die op het Wilhelminaplein een standplaats heeft. Nog in de feest stemming werd de molen bestormd, zoo dat het feest als het ware van Groenen- daal naar hier werd verplaatst. Des middags werden de feesten op het H. B. C.-terrein voortgezet. Aangevangen werd met 100 meter hardloopen, waar voor 17 deelnemers aan den start versche nen. Na een zeer spannenden strijd wer den de prijzen gewonnen als volgt: 1. Toledo, verg. zilv. medaille. 2. Hoekendijk, zilv. medaille. 3. Compier, bronzen medaille. Daarna stellen zich de loopers op voor den afstandsloop, afstand 9 K.M. 800 M. 11 deelnemers verschenen, waarvan de heeren H. Galjaard en J. Affourtit al spoe dig afvielen. De overigen hebben den aangegeven loop volbracht. De deelnemers passeerden in deze volgorde de finish: 1. J. Neeskens, 37 min. 4 sec; 2. A. De- lissen, 37 min. 7 sec.; 3. G. v. d. Aar, 37 min. 13 sec.; 4. Jac. Beijer, 37 min. 40 sec.; 5. Th. v. Rooij, 39 min. 27 sec.; 6. J. v. d. Linden, 41 min. 47 sec. 7. H. Koelettneyer, 41min. 52 sec.; 8. M. J. Kramer, 46 min. 27 sec.; 9. B. Sluiters, 47 min. 50 sec. No. 1 ontving een verguld zilveren me daille, no. 2, 3 en 4, daar er bijna geen verschil in tijd was, allen een zilveren medaille, terwijl de overigen allen een bronzen herinneringsmedaille kregen. Terwijl de loopers onderweg waren w-erd de eerste helft van den Voetbalwed strijd H. R. C. Comb—V. G. W. H, ge speeld. H. B. C. verscheen met 4 inval lers. Scheidsrechter was de de heer P. v. d. Horst. H. B. C. is iets sterker, en bestookt het doel der Gem. Werklieden, waar A. Moo- ren een paar kansjes krijgt, doch naast en hoog over schiet. A. Leuven krijgt aan de overzijde een kans, doch valt. Dan een voorzet van Herman Neeskens. A. Mooren passeert den back en plaatst kalm in 't hoekje 10. Nauwelijks is afgetrapt, of Bek kriigt een kans om gelijk te maken, doch schiet rakelings naast. Als H. Neeskens nog een kei van A. Leuven heeft gestopt en L. v. d. Vlugt al les passeert, doch Kat hem nog het laat ste moment den bal afneemt, breekt rust aan. Na een lange rust, daar gewacht moest worden on de aankomst des Wedloo- Pers, wordt weder aangevangen. Direct valt II. B. C. weer aan, en door missen van den back scoort Th. v. d. Eem ten 2den male 20. Dan komt V. G. W. H. gevnarliik op- beften, maar 2 man in de voorhoede fa len H. B C. wordt steeds sterker, of liever de achterhoede en vooral de Keeper der V.G.W.H 'er raken schiinbaar de kluts kwijt, en staan eevaarliik te werken. Een hoog ebnl van Klaver slaat hij in eigen doel, terwijl uit een corner A Mooren den bal voor H.Leuven legt, die er for tuinlijk 40 van maakt met een houd baar schot. Nog nroheert G. K. W. H. tenminste de eer te redden en A. Leuven heeft pech als hii hard teeen de bovenlat schiet. Al- tas eaaf dan hij H. B. C. schieten, L. v. d.Vlugt hppft succes met een hard sehot. 59. Met dezen stand knmt het einde, "n heeft H. R. C. de vewnld zilveren me daille gewonnen, terwijl V. G. W. H. een nieuwen voethal als troosfnriis ontvangt. Een aardig nummer was. mastklimmen an ffiid, maar de paal is le hoog en le dik. Van de 22 deelnemers bereikten er slechts 2 den hel. die er bovenin hing. Ie pr. G. F. Peters in 40 sec., 2e pr. I Galjaard in 46 sec. Als stof Eslafetteloen voor dames, 400 M. in ploegen van 4. Er tienen 4 ploegen. De winnende plop» bestond uit de da mes A. Roossloot, M. Geuskens, J. Hee ren Pn A Kulk, in 1 min. 10 sec. Deze dames ontvingen ieder een zilve ren broche-medaille. De belangstelling was vrii groot de or de werd, dank zij de goede leiding der commissie, en het politie-tozicht goed ge handhaafd, en het flinike nrogramma werd vlug en op ti'id afgewerkt. De drukte in het dorp was vrij groot. Vooral op het Wilhelminaplein, waar draaimolen en „hoeplalenl' goede zaken maalden. Nog zelden is het bij het avondfeest te Heemstede zoo druk geweest. Op het Wil helminaplein was het recht gezellig. Paling-, haring-, appelen- en peeren- kooplni maakfen goede zaken. In de ca fe's heersehte een gezellige drukte, op straat danste en hoste alles dooreen. Van 8 tol 10 uur was c concert van „Eensgezindheid" voor het Raadhuis, dat veel publiek trok. Als slot een vuurwerk, dat duizenden naar ons „„Valkenburg" had getrokken. Het vuurwerk was niet zoo mooi als andere jaren. Na afloop tot Iaat inden nacht feest in café's en op straat, Het bestuur van „Koinginnedag" mag weder met genoegen terugzien op de goedgeslaagde feesten ter eere van den verjaardag van onze Koningin. ZWEMFEEST TE HEEMSTEDE. De exploitatie van den Heemsteedschen Zwemvijver had „Koninginnedag" te baat genomen, om een extra zwemfeest te houden. Het feest is alleszins geslaagd. Het pu bliek was in zeer grooten getale opgeko men, terwijl het uitgebreide programma zeer verdienstelijk werd afgewerkt. No. 1. Snelzwemmen door meisjes- né's. 50 M. borst, slag naar keuze. 6 deel- deelneemsters. 1. Ida Braam 59 1/5 sec.; 2. Thea Eldering, 60 3/5 sec. II. Snelzwëmmen door jongens-abon- né's (50 M. borst, slag naar keuze), 8 deelnemers. 1. F. W. Moolenaar, 43 1/5 sec.; 2. J. B .Kampschuur, 45 3/5 sec.; 3. J. Kooijman, 48 1/5 sec. III. Snelzwemmen, door meisjes-abon- n"s. 50 M. borst, slag naar keuze. 6 deel neemsters. 1. Mej. N. Bolding 1 min. 10 2/5 sec. IV. Snelzwemmen door heeren-abon- né s. 50 M. rug. 1. J. J, Moolenaars, 51 4/5 sec.; 2. J. Kooijman 53 1/5 sec.. V. Hindernis-zwemmen door meisjes- abonné's. De meisjes moesten eerst een doek op een lijn hangen en met knijpers vastzetten, dan 2 M. onder water zwem men, terug 2 M, onder water zwemmen, doek van de lijn afhalen en naar het uit- gangspunt brengen. 23 deelneemsters. 1. Ida Braam, in 1 min. 21 3/5 sec.; 2. Cor Schelling, in 2 min. 24 sec. VI. Idem voor jongens-abonné's. 13 deelnemers. In de heenreis over een boot dan 2 M. onder water zwemmen, ver volgens over een ton terug, eerst onder den ton door. 1. H. Möller. 2. H. Roze- meijer. Deze nummers hadden een enorm succes. Er is gelachen! VII. Idem voor heeren-abonné's. Deze moesten eerst over een boot, dan 3 M. onder water zwemmen, dan over een ton en terug. 10 deelnemers. Wegens onvol doende nemen der hindernissen werd hiervoor geen prijs uitgereikt. VIII. Gemengd Estafette-zwemmen, door 4 dames en heeren. De vojgorde was eerst dame dan heer, tussehen Heemstede comb. HaarlemAmsterdam. Gewonnen door de Heemsteders. IX. Figuurzwemmen door leden der Da- mes-Zwemclub „Zignea". Hieraan namen 8 dames deel. Dit was een zeer schitte rend nummer. Het elkander passeeren in den vorm van een X, was zeer zuiver. X. Touwtrekken door heeren-abonné's in ploegen van 6. Hiervoor waren 20 deel nemers. In 42 sec. wist de ploeg R. v. d. Aardweg, T. C. v. Zwieten, J. H?erkens Thijssen te zegevieren. XI. Schoonspringen door heeren-abon né's. Hiervoor waren 6 deelnemers. Al spoedig bleek, dat de heer H. Kodde de beste was, die dan ook met 117 punten won. No. 2. A. J. Kop met 109 punten. Hoogste aantal te bereiken punten was 120. XII. Waterpolo tussehen H. P. C. I en A. Z. I, Amsterdam. H. P. C. Jac Roest J. Kooijman, J. Kodde B. Moolenaar Aug. Braam, E. Jansen, J. Moolenaar D. v. d. Linden, J. A. Goedmys Jr. O. Hoogestijn D. Woudenberg J. H. Teeseling C. Pettersen A. Z. B. Tijsse Scheidsrechter de heer Segaar, uit Leiden. A. Z. blijkt iets sterker, doch de ach terhoede van H. P. C. weet van geen wij ken. Uit een snellen aanval van H. P, C. schiet Kooijman keihard, doch de keeper werkt corner. Roest krijgt dan 3 moeilij ke hallen te verwerken, wat hij op keu rige wijze doet. Mooi samenspelend gaat H. P. C. op Tijsse af en Braam geeft aan H. P. C. de leiding. 10. Hoe A. Z. ook werkt, in hoofdzaak Roest zorgt, dat de gelijkma ker voor rust uitblijft. In de 2e helft blijkt A. Z. sterker en met een onverwacht schot maakt A. Z. gelijk. 1-1. Wel beleeft het H. P. C. doel nog be nauwde oogenblikken, maar zij weten den druk te weerstaan, en met 1-1 komt het einde. De zeer mooie medaille, uit geloofd door den heer J. Hasper, zal nu op een lateren datum nog eens verspeeld worden. Ter opluistering speelde ook nog een dames Zignea-team tegen „Tetes" uit Wormerveer. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel. 22. Als slot een waterspel. 2 visschers zit ten aan den waterkant om te trachten eenige vischjes te verschalken. In 2 roei bootjes komen twee paartjes spelevaren, waardoor zij de visschers in hun liefhebbe rij storen. Een paar straatmuzikanten ver schijnen ten tooneele. Zij worden verzocht in een der booten plaats te nemen, wat zij doen, maar door een hooger bod te doen probeert het andere paartje hen bij zich te krijgen, wat zij gaarne doen. Ruzie tussehen de paartjes, maar de muzikanten willen overstappen, doch raken te water willen zich redden, maar zorgen dat daardoor ook de anderen te water raken. Het slot is natuurlijk alles te water en de booten onderstboven. Uit een herberg komen dan een paar „van de natte gemeente", allen op het „droge" brengen Het stuk, saamgesteld door het bestuur van den zwemvijver, werd zeer verdienstelijk uitgevoerd door de leden der Heemsteedsche reddingsbri gade, met medewerking van 2 dames. De prijzen bestonden allen uit fraaie kunst voorwerpen. De jury voor de wedstrijden bestond uit mevr. Heuft en de heeren J. de Jong, L. Kooyman en J. C. F. Kroon. Een draaiorgel zorgde er voor, het tal rijke publiek in de stemming te houden. Sociëteit ..St. Bavo." Jaarvergadering Geel-Zwart 8 uur Gewone zittingen. R. K Leeszaal en uitlcenhibliotheek Jansstraal 49. - Eiken dag geopend van 10 uur 's morgens10 uur 's avonds uitleen der boelken van half 39 uur. behalve op 7-on- en feestdagen. Luxor-tearaom. Groote Houtstraat 139. Middag en avondconcert. Hotel Spoor zicht. Stationsplein Concert. R. K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnensfraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen dej voorm. van 1012 en dei aam. vaij j. 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur, Barometerstand 7,56. Vooruit Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo- rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Sept. Hoogste barometerstand 7.66 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 753.3 m.M. te Shields. Verwachting van den avond van 1 Sept. tot den avond van 2 Sept. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke, later uit westelijke richtingen, betrokken tot zwaarbewolkt met nog regen, zelfde temperatuur. Vergadering van de Commissie van Toe. zicht op het Lager Onderwijs op Woens. dag, 6 September des namiddags 8 nut ten Stadhuize. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken 3. Bericht omtrent ouderavonden. 4. Advies school no. 23. 5. Aanbeveling vacatnre D. Peereboom, 6. Rondvraag. Haarlem. 31 Aug. Geslaagd de dames W. Cupery te Westwoud; H. Prent, G. H. L. Vos, P. Verbrugge en J. Couve te Am sterdam; A. Dell te Hoorn; G. B. Klijn t«s Hem; K. G. Dell Ie Groothuizen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen Ier openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland is ingekomen een verzoekschrift van M. F. van Gunsteren om vergunning, ingevolge art. 2, 2e lid dier wol. tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaalse van verkoop, al leen aan logeergasten in de conversatiezaal van het perceel aan den Kruisweg 26. De bedevaart, die dit jaar gehouden wordt met de algemeene intentie, om op de voorspraak van de H. Maagd Maria, Gods zegen af te smeeken over het werk der Nederlandsche Missiën, heeft veel belangstelling van de Eerw, Heeren Geestelijken. Naar wij vernémen, gaan dit jaar vele ZeerEerw. Heeren Pastoors mede, waaronder de HoogEerw. Heer Ple baan. Zij, die plan hebben, de bedevaart mede te maken, kunnen niet lang meer wachten met het nemen vani kaartjes, daar ze met het oog op het te vragen pasvisum slechts tot 7, September verkrijgbaar zijn. Morgen, Zaterdagavond, zal in den Haarlemschen Stadsschouwburg, door de N.V. ,JHet Schouwtooneel', Dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, de 106e opvoering worden gegeven van „Als je maar 'n verleden hebt" (der Keusche Lebemann), met de hee ren Jan Musch en Ko van Dijk in de hoofdrollen. Zondag 3 September hetzelfde blfj- spel in een geheel andere rol-bezetting met de heeren M. van Warmelo en Ezerman in de hoofdrollen. De Directie van de N. V. „Het Schouwtooneel" heeft inderdaad kans gezien het speelplan zóó te regelen, dat men om der curiositeitswille het amusante blijspel twee avonden ach tereen door verschillende artisten kan zien vertoonen. „Het Schouwtooneel" meent met dit zeer eigenaardige ex periment een groot deel van het pu bliek te gerieven en ziet dan ook met belangstelling het resultaat daarvan tegemoet. Voor hen, die een avond willen schaterlachen en tevens een vergelijking maken tussehen de ver schillende wijzen, waarop 't lachsuc ces wordt verkregen, is dit zeer zéker een zeldzaam voorkomende gelegen heid. B. en W. van Haarlem maken bekende dat bij hunne beschikking van heden de beslissing op het verzoek van de Maat schappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat", om vergunning tot op richting van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapinrichting is ver daagd. Wij voldoen gaarne aan het verzoek nog eens op te wekken tot het bijwonen der demonstratie van E. H. B. O. in het Bron- gebouw bij gcflegenheid van het 12 jarig bestaan van „Snelverband". 9, 10 en 11 September worden op de banen te Overveen de schietwedstrijden gehouden van de burgerwachten in dg provincie Noord-Holland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1