TSTE NIEUWS UIT DEN OMTREK Geeï-Zwart's eerste Lustrum. Opening eigen terrein. Laatste middagconcert. Cursus in Kerklatijn in Bethanië. H. O. V. FEESTCONCERT IN DE GEM. CONCERTZAAL. De bloempjesverkoop voor de H. O. V. Loting voor den Dienstplicht. Aanbesteding. HEEMSTEDE. Jubileum W. J. Speller. Burgerlijke Stand. AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. Onder een kar en dood. Koninginnedag op Het Loo. Jk* VAN ONZE DRAADLOOZE TELEFOON* WSKfefl Ifi Sum De uitspraak van de Commissie van Herstel. De Raad van den Volkenbond. België en de Volkenbond. Australië en de Volkenbond. De conferentie voor internationaal recht. De bijeenroeping van het Iersche parlement. Een aanval der rebellen. Mijnongeluk op Vancouver. LONDEN, 31 Aug. Blijkens bericht uit Cumberland (Vancouver) is bii een ontploffing in de mijn Dunsmuir een man gedood en zijn er velen gewond. Twintig man worden vermist. De Leipziger Jaarbeurs en de duurte. LEIPZIG, 31 Aug. Op de Messe is een stagnatie in het zakenverkeer op getreden, daar de exposanten naar de meening der koopers exorbitante prij zen verlangden, zoo bijv. voor gewone heerenhemden 3000 mark, voor gewo ne heerenschoenen tot 7000 mark, d. i. het vierhonderdvoudige der gros siersprijzen in vredestijd. Het leegkoopen der grensstreken. BERLIJN, 31 Aug. In alle Duitsche grensgebieden, met name in Rijnland, moest de politie scherpe maatregelen treffen tegen het opkoopen van Duit sche goederen door buitenlanders. De strijd in Klein-Azië. Een Engelsch schip met oorlogs contrabande door de Grieken aan gehouden? De Britsche pers over het offensief der Kemalisten. Afneming der staking te Havre. gebouw der Ned. Herv. gemeente de lange rij van mooie versierde rijtui gen, auto's, fietsen enz. te zien voor bijtrekken, waarna H.M. te Beekber gen het kinderfeest met een bezoek vereerde. Een schitterend vuurwerk besloot 's avonds te 9 uur dit feest. VRAGENBUS. GEMENGD NIEUWS. Moeders met gekrulde zinnen. Ernstige mishandeling. ÜMNEMLANDSCH NIEUWS. Koninginnedag te Amsterdam. deelneemsters en cféelneftterS ep deWesl- Iets nieuws had de demonstratie van de Amsterdamsche reddingsbrigade. Het bestuur had aan de boorden van den Amstel een voorstelling van het redden van drenkelingen in elkaar gezet. Tot groote hilariteit van het publiek stort ten van de Amstelbrug plotseling een aantal personen, onder wie brievenbe stellers, agenten, veldwachters en cok twee dames in het water. Dit was da manier, waarop de deelnemers aan da verdere vertooning zich naar hun post, het clubhuis van de roeivereeniging Po seidon begaven. Hierop vo'gden de eigen lijk edemonstraties: telkens vielen er weer menschen in het water, die dan soms op de meest lachwekkende wijza uit het natte element gered worden. Duik- en drijf voorstellingen besloten hei programmal. Het bezoek der Koningin aan de Scandinavische Hoven. Naar aanleiding van de reis van H. M. de Koningin naar de Hoven van Denemarken, Zweden en Noorwegen kan het volgende worden meegedeeld: Het bezoek aan het Deensche Hof strekt ter beantwoording van het officieele bezoek, dat het Deensche Koningspaar in 1914 aan H. M. de Koningin heeft gebracht. De tijdsom standigheden hadden H. M. zeer tot Haar leedwezen belet dit bezoek te be antwoorden. Beide Koningshuizen zijn aan elkaar verwantde Koning van Denemarken is de kleinzoon van Prinses Louise der Nederlanden, Koningin van Zweden., en de Konin gin van Denemarken is een Mecklen- burgsche Prinses, dochter van den oudsten broeder van Prins Hendrik. De Koning van Zweden had in April van dit jaar den wensch te ken nen gegeven aan H. M. de Koningin een bezoek te brengen. Alles was voor dat bezoek geregeld, toen het overlij den ten Koninklijken Paleize te 's- Gravenhage van de Groot-Hertogin Marie van Mecklenburg den Koning deed besluiten aan de Koningin te ver zoeken het bezoek tot een meer gele gen tijdstip te mogen uitstellen. Het lag voor de hand, dat H. M., een be zoek brengende aan het Deensche en aan het Noordche Hof, van de gelegen heid gebruik maakte om, in antwoord op den hoff'elijken stap door den Ko ning van Zweden gedaan, aan Z.M. een bezoek te gaan brengen. Door zijn Moeder, een Prinses van Nassau is de Koning na verwant aan H. M. de Koningin. Op het bezoek aan den Koning van Noorwegen behoeft wel geen uit drukkelijke verklaring. Na twee ja ren achtereen in streng incognito, zonder eenige aanraking met het Noorsche Hof, Noorwegen te hebben bezocht, wenschte de Koningin den Koning, die een broeder is van den Koning van Denemarken, thans een officieel bezoek te brengen, en uiting te geven aan Hare waardeering voop de in de Noorsche wateren genoten ontspanning. Bestond dus voor elk der drie be zoeken eene bijzondere aanleiding, er mag bovendien aan herinnerd wor den, dat de gebeurtenissen der laatste jaren er veel toe hebben bijgedragen om Nederland en de Scandinavische landen, met welke het reeds door zoovele historische herinneringen was verbonden, nader tot elkander te bren gen. Al waren de omstandigheden in de genoemde landengedurende den oorlog niet overal dezelfde, als kleine onzijdige staten hadden zij toch alle te lijden van de maatregelen der oor logvoerende mogendheden. De daar uit geboren aanleiding om meer dan voorheen voeling met elkander te zoeken, is ook nadat de oorlog beëin digd was, blijven bestaan, en bij herha ling hebben de zorgen voor gelijke be langen er toe geleid, dat daaromtrent tusschen de Nederlandsche Regeering en die van de Scandinavische Rijken overleg werd gepleegd. De betrekkin gen zijn dientengevolge menigvuldiges geworden. Dat dit niet uitsluitend geldt vooP de betrekkingen tusschen de regeerin gen moge blijken uit de oprichting van Zweedsch Nederlandsche en Deensch Nederlandsche vereenigingen terwijl ook de tentoonstelling te Kopenhagen er het hare toe bij brengt om de volken die op menig punt verwante eigenschap pen hebben, nader tot elkander ta brengen en de handelsbetrekkingen t« bevorderen. Uit een en ander worde intusschen niet avgeleid dat de reis van H. M. de Koningin met politieke doeleinden wordt obdernomen. Dit is niet het ge val en het feit, dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken H. M. op de reis vergezelt, mag niet wojden misduid. Hoewel men het geen vasten regel kan noemen, zijn toch bij officeele ont moetingen van Staatshoofden in den laatsten tijd de Ministers van Bui tenlandsche Zaken veelal tegenwoor dig bij den President der Fransche republiek is zulks zelfs regel. Toen in 1914 de Koning van Denemarken aan H. M. de Koningin zijn officieel bezoek bracht, was Z. M. ook door zijn Minister van Buitenlandsche Zaken vergezeld en er bestond dus alle aan leiding voor, dat bij het contra-bezoek hetzelfde geschiedde. Ter eere van het bezoek van Konin-1 gin Wilhelmina aan Christiania za in het koninklijk paleis aldaar op 15 September een galamaaltijd worden gegeven, waaraan ongeveer honderd personen zullen deelnemen. Men schrijft ons: Geel Zwart gaat feest vieren. Dat beloven mooie dagen te worden, 2 en 3 September. Zaterdag feestavond in gebouw „St. Bavo", ter gelegenheid van bet eerste lustrum, met welwil lende medewerking van het Mandoline- gezelschap „L'Estudisnioa de vera:aar* de „Flower Comp.met 'n pantomime; de heer Jos. Mathot met z'n camische nummers en de heeren F. Blom en P. Tos met 'n Geel Zwart-revue. 't Belooft inderdaad een schitterende avond te wordenallen dus op tijd aan wezig en 't beste beentje voor gezet Voor Zondag is vastgesteld: Algemeene H. Communie te 7 uur, in de Parochiekerk Spaarne. Alle leden warden dringend verzocht hieraan deel te nemen. 's Middags half twee aanvang der ope ningswedstrijden: „D.O.S.S. H uit Am sterdamGeel Zwart I; drie uur H.M.S. IIGeel Zwart II en om vier uur Zwa* luwen III—Geel Zwart UI. -t Ziet e rnaar uit, dat 't spannende 't Ziet er naar uit, dat 't spannende wedstrijden zullen worden, te meer daar voor iederen wedstrijd een pracht-me- daille beschikbaar is gesteld. Komt dus Zondag allen naar 't G. Zw.-terrein aan de Zomervaaart (Zwar te weg.) Zondag 3 September a.s. geeft de H. O. V. zijn laatste middagconcert van dit seizoen in de stadstent in den Hout. Men schrijft ons: Nu allerwege in ons land de liturgi sche beweging veld wint, deed het ons genoegen dezer dagen te vernemen, dat in Bethanië, het oefenhuis der St. Eeinilda-stiehling in Bloemendaal, begin October een zevenmaandsche cursus m kerklatijn zal worden gegeven voor ont wikkelde dames. Het hoeft immers niet gezegd te worden met hoeveel meer nut en devotie de Misgebeden en de andere liturgische plechtigheden gevolgd worden, wanneer men de officieele kerktaal ver staat en begrijpt. Als bijzonderheid hoorden wij ook, dat ▼oor de cursisten af en toe 'n lezing zal worden gehouden gedurende den loop van den cursus, oa. door pater dr. Jac. v. Ginniken S.J., pater Al, Slijper SJ., pastoor L. Willenborg, miej. P. A. M. Peeters en dr. Gerard Brom. Wie er iets voor voelt, kan zich tot 15 Sept. neg opgeven bij de cursusleid* ster Agnes Westermann S.B.S., huize Bethani Bloemendaal. Vrijdag 8 September vergadert in „de "Kroon" de „H. O. V." De agenda vermeldt o.m. jaaarverslag, begrooting over het volgende dienstjaar, verkiezing bestuursleden en voorstel tot verhooging der contributie met het be drag der gemeentelijke belasting. Bij heele troepen kan men op dezen dag de Haarlemmers zien trekken naar de hoofdstad, ja waarheen niet? En niet het slechtste deel kiezen zij. die aan het strand verpoozing zoeken, hun vrijen althans nog nuttig besteden. Is het een feest, die Koninginnedag te Haarlem? Voor de kinderen mis schien, althans tot zekeren leeftijd. Zij kunnen kosteloos zich eenigen tijd ver maken en de „vereeniging Koninginne dag" slooft zich rinds lang nit om 't hun recht naar den zin te maken. Voor zoo ver er op de Groote Markt ruimte is, kunnen belangstellenden g-atis de traditioneele aubade bijwonen. Daarmee is het feest afgeloopen. Kerkeoncert: entree zóóveel. Soit. Maar in welke stad moet de burgrij, om een vuurwerk bij te wonen, nog eens extra diep in den zak tasten? En de onver mogende? Laat ons er niet van spreken. Om half negen 's avonds, de Groote Markt pass eerend, kreeg men nog eenig idee van een feest. Het gezelschap .Lau rens Koster" bood gelegenheid, let wel: voor iedereen, om eenige verpoozing te zoeken. Daar kon men ook hooren, hoe de menschen niet erg best te spreken waren over het feit, dat voor alles entree geheven werd. Daar werd ook aange haald het concert in de gem. Conoert- zaal waar men tegen vergoeding van één gulden een drietal opera-solisten kon hooren. Misschien heeft het uiterlijk van het raambiljet dat dit concert aankon digde, wel eenigszins bijgedragen om de menschen ontevreden te stemmen. In de nationale kleuren gedrukt, bracht bo vendien nog de zinsnede: „tot verdere viering van „Koninginnedag" enz. de menschen in den waan, dat het hier een officieele feestviering gold, waar oe wel licht ook nog nit algemeene beurs zou zijn geput om dit concert van stapel te doen loopen. Dit nu is niet het geval. Het concert heeft zijn impressario, die natuurlijk zijn recht heeft om, evenals onze Haarlemsehe winkelstand, van de gelegenheid gebruik te maken en uit en dag van 31 Augustus een slaatje te slaan. Het Haarlemsch publiek was alzoo over verschillende terreinen verd e'd. Wie zijn ooren te muzikaal dacht voor knallende zwerfpotten en voetzoekers, of in een luchtigen Duitschen maxseh, of dito wals op de Groote Markt geen behagen kon scheppen, trok naar de Begijnestraat om zich aan de stevige kunst van het drie tal opera-solisten te goed te doen: An nie Ligthart, Chris de Vos, Rich, van Helvoirt Pel. En waarachtig, men ver gat er den heelen Koninginnedag. Want het oudbakken lie! van Rich. Hol „Ons Vaderland" was toch zeker als een „mop" doeling om hen bespottelijk te maken, achtig mijnheer, dat was geestig. Een soort parodie op de vaderlandsliefde van opa en opoe. Och ja, waarom niet, de goede menschen zijn reeds lang ter ziele, en 't ligt niet in 't minst in onze be- oeling om hen bespottelijk te maken. Waarachtig een prachtige mop Nog eea voor Hollandsche ooren slecht verstaan baar lied of liedje van den Hollandschen Bern. Zweers, een herhaling dan van mop no. 1 in den vorm van Spoel's „Ko- ningsvrouwe" en dan kwam het eigen lijke opera-repertoire voor den dag. Toen was voor mij de eigenlijke piet er af. Want ik ha/1 me alreeds kostelijk geamu seerd. En om nou in eens naar de se rieuze Elsa uit Lohengrin te luisteren •-hoe was 't ook weer, wat kwam Elsa eigenlijk doen, waarom zong ze die aria. Dan dat kleine stapje naar Hamlet en Ophelia, met als einddoel van de reis het drietal uit „Eaust", via de altijd temperamentvolle „Tosca"; nee, de prat wa3 er af. Geen tooneeldecor, geen schittering van costumes, geen karakteristieke or kestklanken maar slechts een Ersatz op den vleugel, hoe goed dan ook gespeeld. Maar komaan, Koninginnedag is een feestdag en voor zoo eenen dag heeft critiek geen zin, al mag ik niet ver zwijgen, dat het altijd bloeiende en ge zande geluid van Annie Ligthart in de concertzaal zoowel als in de kerkruimte heel wat aan charme inboet door een onverdraaglijk tegen-den-toon-aan zingen. Haar plaats is daér, waar nit stalles en loge en engelenbak haar de geest drift toezwiert. Echte opera-zangers, het geldt ook voor de Vos en van Heivoort Pel, geven in de concertzaal zlh gehe 1 anders dan zij werkelijk zijn. En wie in de concertzaal nog 't beet voldoet, is doorgaans ook de slechtste speler. G. J. K. De bloempjesverkoop, gisteren gehouden ten bate van de Haarlemsehe Orkestvereeniging, heeft bijna 2200 op gebracht. Een flink bedrag, dat de sym pathie der Haarlemmers voor het voort bestaan van het orkest wel illustreert! De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1923 voor deze gemeente zal plaats hebben in het gebouw „de Doelen", aan de Gasthuisstraat No. 32, alhier op Donderdag, 14 September 1922, des voormiddags 8.30. voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A of B.; des voormiddags 10.30, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters C, D, of E: des namiddags 2 uur voor hen, wier namen aanvangen met een der letters F, G, H, I, J, K, L, of M; Vrijdag 15 September 1922, des voor middags 8.30 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters N, O, P, Q, of R; des voormiddags 10 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der let ters S, T, U, of V; en des namiddags 2 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters W, X, IJ, of Z. Heden werd aanbesteed het bouwen van drie dienstwoningen en een magazijn bij de Duivendrechtsche brug, gemeente Am sterdam. Raming f 42.400. (Laagste inschrijver was G. Lastdrager te Helder voor f 38.768. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: E. M. v. Pel, Haemstedeplein, een broche (speldvorm). J. Hageman, Lin delaan 9, een bos touw. J. Mudde, Prin senlaan 40, een nummerplaat van auto, Arnoldus Eikenlaan 64, een schooltasch met inhoud en een schop. Van Vijen, Lin- naeuslaan 1, een rugzak. J. van Steijn, Zandvoortschelaan 123, een koffer, C. H. Kemper, Achterweg 13, een heerenrijwiel. Van Wijk, Cruquiusdijk 37 Haarlemmer meer, een wandelstok. Bureau van politie, Raadhuis, een nikkel sleuteltje, een lorgnet in étui en een jockeypet. Bureau van po litie Boekenrodestraat 9. een hondenpen ning. H'eden herdacht de heer W. J. Speller, hoofd der St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht, dan dag, dat hij 25 jaar aan het onderwijs ver bonden is. Op treffende en voor den jubila ris onvergetelijke wijze is dit feest ge vierd geworden en de sympathie je gens den heer Speller door zoovelen gekoesterd, is duidelijk naar voren getreden. Om 8 uur hedenmorgen vond in de St. Josephskerk aan de Jansstraat een plechtig gezongen H. Mis plaats, tot intentie van den jubilaris, bijge woond door dezen met familieleden, terwijl ook de schoolkinderen in deze H. Mis tegenwoordig waren. Om hen uur had de officieele hul diging plaats in het schoolgebouw aan de Nieuwe Gracht, waar het gymnas tieklokaal tot feestzaal was ingericht. Het lokaal zag er keurig uit, sober, maar alleszins smaakvol versierd. Om streeks 10 uur arriveerde de jubila ris met echtgenoote per auto, ter wijl in de zaal de kinderen opge steld waren en bij het binnentreden een feestlied zongen. De heer en mevrouw Speller namen plaats, te midden van genoodigden en belangstellenden: den HoogEerw. heer Deken, verschillende geestelijken leden van het Schoolbestuur, school opziener, enz. Dan nam Henk van Damme het woord, die het jubileerende hoofd namens de leerlingen toesprak. Namens het personeel sprak de heer van Duren, als plaatsvervanger van den heer Brockbergen. Spreker zegde den jubilaris dank voor de aange name samenwerking en goede ver standhouding die steeds tusschen hoofd en personeel bestaan had, huldigde hem als sympathiek chef, als mensch als gezinshoofd en sprak de hoop uit, dat het den jubilaris gegeven zii nog lange jaren zijne krachten aan de school te mogen wijden. De HoogEerw. Heer Deken Stof fels rekent het zich een voorrecht den heer Speller te mogen felicitee- ren. Dit is geen gelegenheidsphrase, aldus spreker. Z.Eerw. releveert de moeilijke jaren voor den Katholieken onderwijzer, die ook de heer Spel ler heeft gekend en meegemaakt. Reeds in de negentiger jaren, toen spr. de school van den heer Speller bezocht, rapporteerde Z.Eerw. aan den Bisschop, dat de toestand on houdbaar was en toen spr. in 1913 pastoor werd, was het weinig an ders geworden. Spr. brengt hulde aan den jubi laris als den bij uitstek katholieke onderwijzer, die steeds zijn taak met ijver en energie heeft vervuld. De school van den heer Sp. is niet Ka tholiek in naam, maar ook in daad. Spr. dankte voor de aangename sa menwerking met het Schoolbestuur. Namens het schooltoezicht nam tahns de heer Bredée, school-opzie- ner het woord. Zoover zijn ervaring strekt, aldus spreker, is de school' van den heer Speller goed, hij heeft er een goeden geest in gevonden en een vruchtbare samenwerking. De heer Jansen sprak namens de oud-collega's. Thans was het de beurt aan den feesteling zelf. Spr. brengt in de allereerste plaats dank aan den Hoog- geachten Heer Deken voor zijn pret tige samenwerking. Dat heeft spre kers taak in al die jaren verlicht, te weten, dat hij steeds op den steun van het Schoolbestuur kon rekenen. Het is spr. een behoefte daarvoor op dezen dag van deze plaats recht hartelijk dank te zeggen. Hij dankte in het bijzonder de heeren geestelijken, met wie hij in verschillends functies samenwerkt, den schoolopziener, de leden van het schoolbestuur, den heer Jansen en overige aaanwezigen, voor hunne belangstelling en hulle. Dan richtte spr. nog een kort woord aan personeel en jeugd. De jongens kregen verder vrijaf voor heden en zullen a.s. Woensdag een feestelijke namiddag-bij eenkomst hebben in de St. Joseph-Gte- zellenvereeniging. Eenige van de allerkleinste holen den heer Speller een bloemstuk aan, voor afgegaan door een samenspraak. Namens het personeel ontving de ju bilaris een fraai schilderij op piëdestal, voorstellende Madanno met Kind. Na mens de oud-leerlingen een tafelkleed en bureaustoel. Van verschillende kinderen waren mooie bloemstukken binnengekomen. Ondertrouwd: 30 Aug., W. Horn en M. E. Steenkist; 1 Sept., A Nieman en M. C. G. Schotman; P Aartsen en A. Duits; S. v. d. Zee en E. M. Hunting. Bevallen: 30 Aug., M. G. Knapev. d. Zwet, z.; J. H. M. VigeSpoor, d.; 31 Aug. P. M. KaulingDerks, d.; E. M. Augustinusde Jong, d.; A. L. van Offe renDonker, z. Overleden: 30 Aug., J. van Vulpen, 64 j. Aelbertsbergstraat; P. de WitPeetam, 27 j., Kamperlaan; A. TrompVink, 50 j., Kamperlaan; 31 Aug., H. C. Bekker, 18 j., Kamperlaart; H. J., 6 j., z. van J. A. So- mers, Voorzorgstraat; J. v. d. Steen, 71 j., Gasthuisvest De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen. 6 pet. Nederland 1922, 995 pet. Nederland 876 pet. Inddë 957 pet. Indië 102%. Culturen. Koloniale Bank 119In dische Bank 92, Vorstenlanden 149, H. V. A. 345. Industrieele waarden. Jurgens 31%. Oliewaarden. Koninklijke 435, Con sols 122, Orion 37. Tabakken. Deli Mij. 187, Besoeki 2", Rotterdam Deli 16, Senembah 282. Rubbers. Amsterdam Rubber 69%, Deli Batavia 40, Néderl. Rubber 40, Rott. Tapanoeli 12. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 112, Holl. Boot 17 Kon. Ho.ll. Lloyd 10%, Japanlijn 65%, Paketvaart 80,- Scheepvaart Unie 87, Marine 15%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 75%, Steel 107%, Smelting 66%, Anaconda 113, Cigar 81. Atchison Topeka 109%, Voting Rails 28%, Denver 1%> Southern Pacific 99, Union Pacific 156. TE SPAARNDAM. Koninginnedag. Het was Donderdag een feestdag bjj uitnemendheid! De bur gerij heeft genoten van het kinderfeest op Koninginnedag; 'smorgens vroeg wer den de schoolkinderen opgesteld op de schoolplaats en onder begeleiding van de muziek trok de optocht door het dorp. Hoe feestelijk waren alle kin deren in het wit met oranje in het haar en de vlag in de hand. De op tocht ging naar de Kolk het feestter rein, waar de muziektent stond. Ver schillende tentjes met oliebollen, visch, vruchten, in een woord het zag er ge zellig uit. Wat hebben de kleinen ge noten van de poppenkast, die van Dik Trom gaf. Hoe wist de heer Meiman de kleinen te boeien, wat waren zij enthousiast. Groot was de blijdschan toen hij vertelde dat hij 's avonds terugkwam en ook tooveren ging. Hierna hadden de spelletjes plaats waarbij prijzen werden uitgeloofd. Het spreekt van zelf dat de tracta'ie niet uitbleef, 's Mid dags had het touwknippen, vooral het tobbesteken, veel bekijks, waar menige mededinger een nat pak opliep. 's Avonds kwam Mellian weer en ver maakte het publiek. De zangvereeniging alhier, gaf eenige mooie nummers en ten slotte vuurwerk op de Rietpol. Hulde aan feestcommissie en fanfare korps „Kunstkring" en de Zangvereeni ging. Het feest is in alle opzichten ge slaagd. Jammer dat behalve het Hoofd der school, het overige onderwijzend per soneel schitterde door afwezigheid! Men seint ons uit Maastricht d. d. 1 Sept.: De 44-jarige vrouw Magermans uit Rey- merstoc kwam met haar rijwiel vlak voor een kolenkar te vallen. Een der wielen ging haar over hoofd en borst, zoodat de vrouw bijna onmiddellijk dood was. APELDOORN, 31 Aug. Ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin was Donderdag van alle openbare gebouwen en zeer vele par ticuliere woningen de Nederlandsche driekleur ontplooid en heerschte 'n fees telijke stemming langs de wegen. Ten paleize Het Loo werden de felicitatie- registers zeer druk geteekend. H.M. en de leden van het Koninklijk Huis na men vanaf het bordes den optocht in oogenschouw van de ruim 5000 school gaande kinderen, die met muziek voorop over het cour defileerden en H.M. toe juichten. Namens de Oranje Vereeniging boden een paar kleintjes H.M. een mand met bloemen aan. Tenslotte on derhield H.M. zich enkele oogenblikken met het hoofdbestuur van deze ver eeniging. Hierna begaven de vorstelijke personen zich met gevolg naar het hek van het cour, waarlangs de hier lig gende marechaussee's, onder commando van M ajoor Bauduin, defileerden. Op het feestterrein waar ook kin derspelen gehouden werden, kwam de Kon. Familie te 3 uur een rondrit maken en bezichtigde met veel be langstelling den opgeslelden stoet van het Bloemencorso waaraan bijzonder veel zorg besteed was. Hierna reed de Kon. Familie naaF het paleis om even daarna in auto bij bet Kerk- «i8 'S c-, II IIll PARIJS, 31 Aug. De president der Com missie van Herstel, Dubois, deelde aan journalisten mede, dat het de Belgische gedeleerde was, die, speciaal belang heb bende bij de betaling over 1922, het voor stel deed inzake de schalkistbons. Dit voorstel had vooral ten doel de be staande moeilijkheden te overwinnen om in de toekomst een rustig onderzoek en een algemeene regeling der schadever- goedingsquaestie en der intergeallieerde schulden mogelijk te maken. BERLIJN, 31 Augustus. Van officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat, volgens officieele berichten uit Parijs, staatssecretaris Schroeder aan de commis sie van herstel het eerste voorstel, dat bij de besprekingen met Bradbury en Mau- clère te Berlijn gedaan is, ter verzeke ring van de leveringen van hout en kolen door een deviezenfonds van 40 tot 50 millioen in een stad in het bezette gebied niet heeft herhaald. GENèVE, 31 Augustus. Bij de opening van de openbare vergadering van den Raad van den Volkenbond, heeft de Gama, de voorzitter, onder aanwezigheid van de Oostenrijksche afvaardiging, w.o. Grimberger, de minister van buitenland- sche zaken, een korte verklaring afgelegd, waarin hij, na te hebben gewezen op den ernstigen toestand van Oostenrijk, den raad uitnoodigt tot het nemen van zekere maatregelen, strekkende tot oplossing van het Oostenrijksche vraagstuk. BRUSSEL, 31 Augustus. De Assemblee Wallonne heeft geprotesteerd tegen de uitsluiting van Walen uit de Belgische af vaardiging naar den Volkenbond. LONDEN, 31 Augustus. Behalve me vrouw Coombe Tennant, die door de En- gelsche regeering benoemd is tot plaats vervangend afgevaardigde op de bijeen komst van den Volkenbond, is er nog een vrouw mevrouw Dale benoemd door de Australische regeering als plaats vervangend afgevaardigde. PARIJS, 31 Aug. De conferentie voor internationaal recht te Buenos Ayres heeft haar werkzaamheden beëindigd. Zij verwierp het voorstel van den af gevaardigde van Bolivia, strekkende tol afstand, van Bolivia, van 'n strook grond, waardoor dit lang ingang tot de zee zou krijgen, welke het ver loren heeft in een oorlog. De regee ring van Bolivia heeft besloten, hier van in beroep te gaan bij den Vol kenbond. DUBLIN ,31 Arg. In verband met het besluit van het congres der Iersche arbeiderspartij, waarbij de leden wor den uitgenoodigd af te zien van him mandaten, indien het nieuwe parle ment niet op 26 Aug. is bijeengekomen, heeft het partijbestuur heden medege deeld, de verzekering te hebben ont vangen, dat het parlement stellig op 9 Sept. zal bijeenkomen en dat het uitstel een gevolg was van den dood van Collins en Griffith. Het bestuur verklaart, in verband hiermee de meening te zijn toegedaan, dat de noodzakelijkheid der voorgenomen handelwijze thans niet bestaat. CORK, 31 Aug. Dinsdagnacht en Woensdag had in Bantry een hevig gevecht plaats, waarbij een leider der rebellen en vier anderen werden ge dood, terwijl de Vrijstaters een doode en twee gewonden hadden. De aan val werd afgeslagen, maar de insur- genten bereiden een nieuwen aanval voor. ADANA, 31 Aug. Het bericht omtrent de verovering van Eskisjehir is tot dusver nog niet officieel bevestigd. ATHENE, 30 Aug. Uit Smyrna wordt gemeld dat een Grieksch patrouillevaar tuig een schip onder Engelsche vlag aan hield, dat oorlogscontrabande vervoerde, bestemd voor de Kemalisten. LONDEN, 31 Aug. Er is te Londen geen bevestiging ontvangen van het bericht uit Athene, dat een Grieksch patrouillevaartuig een schip onder Britsche vlag, dat contra bande naar de Kemalisten bracht, heeft genomen en naar Chios gebracht. Even wel wordt verklaard, dat de Britsche re geering het recht van Griekenland heeft erkend van onderzoek op zee en derhalve geen bezwaar kan hebben tegen een der gelijk optreden der Griekschc marine. Britannië, Frankrijk en Italië kwamen on geveer een jaar geleden overeen, dat, ter wijl geen dezer regeeringen een der beide oorlogvoerenden van wapens of munitie zou voorzien, er geen bezwaar tegen kon zijn, dat particuliere firma's dit deden. LONDEN, 31 Aug. De Engelsche bladen zijn verdeeld van meening over den ernst van het offensief van Kemal. De opvatting wordt echter gehuldigd, dat de omstan digheden onder welke de aanval onderno men is, een aanwijzing zijn dat het eigen lijk doel meer politiek dan militair is. Het regenseizoen begint in Klein-Azië in September en dan worden de wegen om Afioem Karahissar heen onbegaanbaar. In October kan sneeuw verwacht worden. Als men een militair doel voor oogen had, zou, zoo wordt betoogd, de aanval eerder zijn ingezet. HAVRE, 31 Aug. Alle vakvereenigingen hebben besloten het werk onmiddellijk te hervatten, behalve de metaalwerkers, de textielarbeiders, de arbeiders in de haven en op de zeilschepen. Vraag: Kunt u mij een gelegenheid opgeven, waar men luiers en pelgoed stopt? Antw.Dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. Is een patroon verplicht salaris uit te betalen gedurende den tijd, dat men onder de wapenen wordt geroepen voor herhalingsoefeningen? (Duur van de oefeningen 12 dagen). Antw.: Neem. Vr, Bestaat voor gewone particulie re personen gelegenheid tot 't behalen van acte L. O. of M. O. in 't Fransch, En gelsch en Duitsch, dus personen, die niet van kweek- of H, B. S.-scbolen komen? Waar en wanneer worden de examens gehouden? Bij wien moet men zich op geven? Als men geslaagd is, heeft men dan recht van lesgeven? Ten slotte, wat is er ongeveer voor vereischt? Antw. Personen, die niet aan het onder wijs verbonden zijn kunnen alleen exa men doen voor de M. O. akte Fransch, Duitsch of Engelsch niet voor de akte L. O. De verkrijging van het diploma schenkt de bevoegdheid tot lesgeven. Verdere inlichtingen verschaft u iedere leeraar M. O. J. O., te Driehuis (Velsen). U heeft niet het recht, de reeds betaalde pre- miën terug te vorderen, hetgeen het door u aangehaalde artikel der algemeene voorwaarden duidelijk genoeg zegt. De R. K. „Bazuin" geeft het volgende voor zekere kringen onzer samenleving helaas niet zeldzame tijdbeeld: Waar je dochter al geen lid van is! We zullen het eens optellen. 'n Mandolineclub. 'n Tennisclub. 'n Fietsclub. 'n Tooneelclub. 'n Zangvereeniging. Wat je dochter zooal kent. Mandoline Piano Viool Tennis Fietsen Zingen Dansen Zwem men Korfballen Engelsch Fransch Duitsch. Wat je dochter nog meer kentl 'n Brutale mond opzetten Flirten Liegen Rooken Dubbelzinnige taal spreken Snoepen Romannetjes van verdachte soort lezen. Wat je dochter niet kentl Fatsoentijk koken 'n Kous breien fe=* Stoppen Mazen Goed verstellen Van oud goed, nieuw goed maken Zuinig zijn Huishouden doen Fat soenlijk zich kleeden en praten Een voudigheid Oprechtheid Bescheiden heid Gehoorzaamheid Hulpvaardig heid Goed Hollandsch. In een logement aan de Willemstraat te Utrecht maakte een logeergast ruzie. Hij was ontevreden, dat hij zijn maal niet op tijd klaar vond en gaf zijn misnoegen daarover te kennen aan de vrouw van den logementhouder V. Hij schold haar uit, wat den houder van 't logement reden gaf de partij vanzijn vrouw op te nemen. Na een wederzijdsche scheldpartij, werden de beide mannen handgemeen. Plotseling greep de logeergast een knipmes, waar mee den ander 3 sneden in de borst toe. mee den ander drie sneden in de bost toe. V. moest overgebracht worden naar de klinieken, zijn toestand was zóó ern stig, dat de politie hem geen verhoor kon afnemen. De dader werd overgebracht naar den politiepost aan het Vreeburg. De man, die waarschijnlijk onder in vloed verkeerd heeft van sterken drank, bleek zich bij het verhoor van het geval niet veel meer te kunnen herinneren. Hij is een 74-iarig gepensioneerd Oost-Indisch militair. Reeds vroeg in den morgen was, dank zij het feit, dat scholen en kantoren gesloten waren, de drukte groot, Hier en daar woei 'n eenzame vlag; de dure tijden schijnen greoter vlagvertoon te (««•hinderen, en aan de Engelsche ma nier van talrijke kleine vlaggetjes, schijnen wij hier in Holland nog nieit toe te zijn. De zon lichtte uit een on bewolkte hemel over talrijke sjerpen, strikken, knoopen en andere versierse len, die zich leenen tot het aannemen van de kleur van ons Vorstenhuis en die onder het publiek onder den ver zamelnaam: „oranje-nationaal" gretig af trek vonden. Verschillende vereenigingen haddon weer voor de noodige optochten en ver maken gezorgd. Onder de opperleiding van „Wat ook vall', trouw staat pal", welke vereeni ging des morgens ook het muziekkorps van Goulm yen Baar, dat dezen dag zich bij alle gelegenheden liet hooren, aan het station ontving, hadden enkele vereenigingen en kinderspeeltuinen een grooten kinderoptocht in elkaar gezet. Reeds «m 9, uur kwamen de eerste termarkt, en toen reeds stonden kijk lustige ouders, broertjes en zusjes in dichte rijen opgesteld langs den weg, dien de stoet zou nemen. Om 11 uur trokken de deelnemers, voorop de mu ziek, dan een aantal meisjes met de wapens van de verschillende provincies, naar het IJsclubterrein, waar de oom missie aan de kinderen versnaperingen aanbood, en waar de kleinen zioh met allerhande spelen vermaakten. Ook de Vereeniging tot Veredeling van Volksvermaak had niet stil gezeten. Voor 's middags en 's avonds had zij in het Stadion een keurig programma in elkaar gezet; 's middags een bal'onopstijging, iportdemons rati s, acro' a 6:, var ooningen, enz. Voor de jeugdige toeschouwers was het een mooie dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2