Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. WIJ 1 IAIVP Eenig adres Korte Zijlstraat 32rd. iris I. van Veen F. L van dar Breien «HUT IS HET PRQVmClUL ELEETIIICITEITSBEDRIIF TEffiPELIEISTRAAT SO E. A. CATS Bloemistknecht P. CHAUDRON GEMENGD HIEHWS. Levering schoenen Politie net Meisje Flinke Keukenmeid Kippen - Konijnen Kost en inwoning Galvanische elementen. Medegedeeld door de SPAARNEBANK BERLIJN Bankpapier PARIJS. Bankpapier BRUSSEL. Bankpapier WEENEN. Bankpapier LONDEN. Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIAN IA 0.181* 0 23 0 22!* 0.26 19 85 19.95 19.95 20 05 1885 18.95 18.95 19.05 11.44 11 45 11.411* 11.485* 67.80 68 10 55.— 55.20 43.- 43.30 48.90 49.— 11.15 11.30 2.561/« 2.57K4" Verdwenen en afnemende diersoorten in Drente. verzoeken U beleefd bij Het koopen van uw artikel de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te noemen hervat 2 September de praktijk. HERVAT 4 SEPTEMBER zijn vioollessen. Floraplein 4 - Tel. 2491 med. docts. arts heeft de praktijk hervat. jSr Pantoffels tK» Shb. JONCKbLOEDTB BARTELiORISSTR. 27 g| wk met lederstool VAN noord-holland. Adverteert In dit blad. Kei Werkmeisje Leerling-Rellner. gevraagd- Kramer Zn. Bloemendaal. Ie klas D. Eng. fiets HAARLEM - TELEFOON 2168 - Zonder prljsverhooglng wordt alles thuis bezorgd. Timmermansjongen H. H. Banketbakkers Bleekersknecht Pracht Winterjas Indian te koop Piano f 285.- De Kabinetscrisis. We lezen in de Res. bode: Sommige bladen komen met be richten dat de Kabinetscrisis deze week zal opgelost worden. En ze voe gen er aan toe, dat zulks ook wel moet, met het oog op het feit dat H.M. de Koningin a.s. Maandag naar de Noorsche landen vertrekt en dus is vóór dien tijd de formateur niet ge reed de beëediging der nieuwe mini sters, de troonrede, enz., in gevaar zou den komen. We kunnen mededeelen, dat al deze onderstellingen en beschouwin gen er naast zijn. Vooreerst is het een feit, dat deze week de crisis zeker niet opgelost wordt. Van een zijde, die het weten kan, wordt ons verzekerd, dat er nog ten minste een volle week over heen g#at, voor de formateur gereed kan zijn. De oorzaak van den langen duur der crisis is makkelijk te raden. Voor eerst is bekend de omstandigheid, dat verschillende politieke groothe den, die geraadpleegd moesten wor den op vacantie waren. Maar dan, de evenredige vertegenwoordiging heeft de taak van den formateur niet verge makkelijkt. Zooals men weet, hebben alle partijen sinds de invoering der E. V. uitvoerige programs. De kabi netsformateur heeft die, bij de samen stelling van het regeeringsprogram te raadplegen. Heeft hij dan zijn program voorloopig geformuleerd, dan hebben de fracties er weer het oog over te la ten gaan. Haar aanmerkingen ko men dan weer bij den formateur, die in deze dagen wei zal weten wat wer ken is. De verschillende wenschen, waaronder sommige tegenstrijdige, tot één program verwerken, is geen sine cure. Vraagt men nu, hoe het dan zal moeten met de beëediging derministers enz., nu Hare Majesteit volgende week afreist, dan lijkt ons het antwoord nog al voor de hand liggend De nieuwe ministers zullen niet anders dan op termijn benoemd kunnen worden en het demissionaire Kabinet blijft voor lopig het werk afdoen. Het Ministerie van L. N. en H. Naar aanleiding van :t bericht over OOOeen splitsing en indeeling van het departement van landbouw, handel en nijverheid bij eenige departementen, verneemt de „Res.bode", dat dit veel te positief is uitgedrukt. Wat hier gezegd wordt, is één van de moge lijkheden. Verder is het plan nog heelemaal niet. Er zijn nog verschil lende andere mogelijkheden, waartus- schen nog niet gekozen is. Uit den aard der ziaak zal eerst de nieuwe regeering hierover een woordje mee spreken. En, voegt het blad eraan toe, wordt de genoemde mogelijkheid gekozen, dan is nog evenmin voldaan aan den grooten aandrang van een afzonderlijk ministerie van landbouw als in de af- geloopen periode. -cn vechtlustige automobiliste. iïen bewoonster van de De Laires.se- Btraat, te Amsterdam, die menigmaal achter het stuur van haar auto Am sterdam doorkruist en meer dan eens door een beambte van de verkeers politie is aangehouden, daar zij zich niet hield aan de maximum-snelheid in de Leidschestraat, is wéér in con flict gekomen met de politie, Zij reed op de Heerengracht bij den Amstel en het viel, zegt de „Tel.", een po litieagent op, dat zij op allesbehalve vaste wijze het stuur hanteerde. Hij gelastte haar te stoppen en toen bleek, dat de vrouw in staat van dronken schap verkeerde. Eensklaps beet zij den agent, die wilde beletten, dal zij wegreed, in den arm. Bij de wor steling, welke volgde, is haar arm uit het lid getrokken, waardoor zij ter behandeling naar het Binnen-Gasthuis moest worden vervoerd. Heb het uitstekendste aan te bieden dat Iemand wenschen kan, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. Galvanische elementen hadden vroe ger meer beteekenis dan nu. Thans wordt bijna alle electrische stroom geproduceerd door de zoogenaamde dynamo's, maar vóór de uitvinding dier machines vormden de elementen de eenige practische bron van electrici- teit. Dat is dan ook wel de oorzaak van het feit, dat er zooveel verschillende elementen bekend zijn. Vele onder zoekers, ontevreden over de werking van een element, over zijn lage span ning, zijn duurte, trachtten nieuwe combinaties te vinden, die minder bezwaren zouden opleveren. Zoo kwa men al die elementen van Daniell, Grove, Bunsen, Leclanché en andere in de wereld. Thans zijn die allemaal weer verdwenen, begalve het laatst genoemde, want voor onze lectrische schellen wordt nog vaak een batterij van elementen gebruikt, al komt het langzamerhand meer in zwang, om ook de schel door middel van een trans formator op het stadsnet aan te slui ten. Daarvoor dient nu altijd een Le- clanché-element. Datzelfde treffen wij ook aan in onze electrische zaklan taarntjes hoeveel verschillende mer ken er ook mogen zijn, zij zijn toch alle van hetzelfde type, namelijk een lichtelijk gewijzigd Leclanché-element. De werking van alle galvanische elementen berust op een scheikundig nroces. De verschillende stoffen, die in het element aanwezig zijn, werken op elkaar in, onder vorming van nieu we lichamen, en daarbij ontstaat dan tevens een electrische stroom. Volgens de moderne opvatting is dit de be weging van electronen, de kleinste hoeveelheden negatieve electriciteit die bestaan kunnen, door een geleider. Een electrische stroom kan arbeid verrichten, heeft dus een zeker arbeids vermogen, of nog anders gezegd, ver tegenwoordigt een zekere hoeveelheid energie. Zoo komen er twee vragen op, namelijk waar komen die electronen vandaan en wat is de oorsprong van die energie De laatste vraag het eerst beant woordende, denken wij aan de we, van behoud van arbeidsvermogent die zegt, dat er geen energie wordt geschapen, doch dat het slechts moge lijk is, den eenen vorm van energie in een anderen om te zetten. Wat in het element gebeurt, is de overgang van scheikundige in electrische energie. Scheikundige energie is te vergelijken met arbeidsvermogen van plaats of potentieele energie. Wanneer een hei blok hoog is opgeheschen, dan bezit het arbeidsvermogen van plaats het kan, als het valt, arbeid verrichten. Uiterlijk is er echter niets aan te zien het lijkt precies hetzelfde, of het be neden op de heipaal rust, dan wel bo ven in de stelling hangt. Zoo ziet men ook aan de verschillende stoffen, die scheikundig kunnen reageeren, niets bijzonders, men heeft geen enkele reden om te-vermoeden, dat er zoovel enrgie in besloten ligt. Toch isd it het geval. Zoodra wij de stoffen met elkaa- in aanraking brengen, mits op geschik te wijze, bijv. opgelost in water of in fijn verdeelden toestand of nog anders, en ze eventueel op hoogere temperatuur brengen, werken zij op elkaar in, en komt er energie in welken vorm dan ook vrij. Wij moeten gelooven, dat de atomen, die de moleculen op bouwen, krachten op elkaar oefenen, en dat die krachten in de verschillende moleculen niet gelijk zijn. Het zal dan arbeid kosten, om het verband der atomen in de moleculen van het eerste stel stoffen te verbreken, terwijl de vorming van het verband in de moleculen van het tweede stel arbeid levert. In dit laatste deel van het proces hebben wij het volmaakt ana- logon van het heiblok; de atomen' hebben potentieele energie ten op zichte van elkaar, zooals het heiblok in de hoogte. Schikken zij zich in eenig verband dan wordt een deel dier ener gie in een of anderen nieuwe vorm omgezet, juist als bij het heiblok, naarmate het lager valt, een grooter deel van zijn arbeidsvermogen van nlaats in een anderen vorm overgaat. Het eerste deel van bet proces is te vergelijken met het ophalen van het heiblok. Om het beeld nog verderfe gebruiken, moeten wij aan de mogelijk heid denken, dat het heiblok van een hnnfref punt af wordt opgeheschen, dan waarop het later terugvalt. Het is duidelijk, dat men dan minder ar beid behoeft te geven dan men terug krijgt, orpdat immers die arbeid wordt gemeten door het product van gewicht en hoogte. Kost de ontleding der moleculen van het eerste stel stoffen minder arbeid dan de vorming van die van het tweede stel, dan is daarvan de bron van de energie aangewezen, dan is het duidelijk, dat er arbeids vermogen in een of anderen vorm voor den dag moet komen. Meestal geschiedt dit als warmte, soms als licht, soms als electriciteit. Dit laatste brengt ons tot de elemen ten terug, en tot de tweede vraag, de herkomst der electronen. In de gal vanische cellen treden altijd oplos singen op, van zouten of zuren in water. Nu heeft men vele redenen om aan te nemen, dat deze verbindingen niet als zoodanig in water oplossen, doch als positief en negatief electrisch geladen gedeeltes van moleculen. Deze kunnen uit atomen of uit groepen van atomen bestaan, en worden ionen ge noemd. Negatieve ionen zijn dan atomen of groepen met een electron of meer extra, terwijl de positieve ionen zijn te beschouwen als atomen of groepen, die één of meer electronen hebben verloren, en dus minder be zitten dan in den neutralen toestand. Het chemisch proces in het element blijkt nu uit twee deelen te bestaan, namelijk het overgaan vaneen atoom in een positief ion, dus een afgifte van electronen, en daartegenover het opnemen van electronen door een anders positief ion, anders gezegd het overgaan van een ion in een neutraal atoom. Aan de eene pool gebeurt het eene, aan de tweede pool het andere gedeelte van de reactie en nu loopen de aan de eerste vrijgekomen electronen door den geleider heen naar de tweede, om daar door het tin te worden opgenomen. Wij zullen deze voorstellen toelichten aan het element, dat, zooals reeds gezegd, het meest gebruikte is, al is het niet het eenvoudigste, wat de chemische reac tie betreft. Het Leclanché-element bestaat uit een staaf ink (ook wel een cylinder van blik), die de negatieve pool vormt, een koolstaaf, bedekt met een laag samengerperste grafiet en bruinsteen, welke de positieve pool wordt, en een oplossing van Salmiak (in de weten schap ammoniumchloride genoemd). De chemie zegt nu alleen dit: zink en ammoniumchloride geven samen zink- chloride, ammoniak en waterstof de waterstof wordt door den bruinsteen tot water geocydeerd,waarbij de bruinsteen zelf in mangaanoxyde overgaat. Vol gens de bovengegeven uiteenzetting is dus de scheikundige energie der atomen in het verband der moleculen zink, ammoniumchloride, bruinsteen, grooter dan die in de moleculen zink- chloride, ammoniak, mangaanoxyde en water. De reactie, die tusschen al die moleculen geschiedt, valt in vele tusschenprocessen uiteen, bij een paar van welke de electronen een rol spelen. Het is in dit geval het zink, waarvan de atomen als positieve ionen in het water oplossen, terwijl er een overeen komstige hoeveelheid electronen in den staaf in vrijen toestand achter blijft. Er ontstaat dus in den staaf een teveel aan electronen. Deze kunnen niet in de vloeistof overgaan, m:ar bewegen zich wel ongehinderd door den draad. Het teveel, dat aan de eene pool is ontwikkeld, zal zich dus over den geheelen geleider verbreiden, en ook tot aan de andere pool door dringen. Daar is nu echter een gele genheid om het teveel weder op te heffen. Want de aangekomen electro nen kunnen zich met de positief ge laden waterstofionen der salmiak- oplossing tot neutrale waterstof ver eenigen, welke daarna zonder tusschen- komst van electronen door den bruin steen in water worden veranderd. Zoo kan de stroom altijd doorgaan, zoolang de beide polen door een draad zijn verbonden aan de positieve pool gaan de electronen uit den draad weg en in de oplossing binnen door hun verbinding met de waterstofionen aan de negatieve daarentegen stroo men zij voortdurend den draad in. Verbreekt men echter de metallieke geleiding op eenige plaats, dan houdt het proces op, daar nu het te veel aan de zinkpool niet meer kan wegvloeien. Deze pool behoudt nu haar negatieve lading en daardoor wordt het verder in oplossing gaan van positieve zink- ionen belet, positief en negatief geladen lichamen trekken elkaar immers steeds aan. Er is dus in zoo'n element en den geleiddraad een geheel gesloten stroom van electronen, die alleen maar van het eene atoon op het andere over springen; bij het begin zijn zij in de zinkatomen gebonden, aan het einde zitten zij in de waterstofatomen. Hun aantal is niet veranderd, want het is evenmin mogelijk electronen als ato men of eenergie te scheppen wij kun nen hen slechts in beweging brengen en verplaatsen. De stroom is ten slotte te danken aan de neiging der zink atomen, om electronen af te splitsen en als positief geladen atoomresten in oplossing te gaan. Gelijk reeds opgemerkt, zijn de zoogenaamde droge elementjes even eens van het type Leclanché Strikt genomen zijn zij niet droog, want dan zou er geen werking mogelijk zijn er wordt zelfs opzettelijk voor ge zorgd, dat zij vochtig blijven. Bij deze elementen laat men nl. de salmiak oplossing opzuigen in zaagsel, infu- soriënaarde of dergelijk fijn materiaal, en doet er dan nog wel glycerine bij, om te zorgen dat het mengsel niet indroogt. De electrodes zijn dezelfde als bij de natte elementen gewoonlijk zijn zij concentrisch. De zinkelectroden dienen zelf als omhulling bij de zeer kleine cellen dient als zoodanig, nog eenvoudiger, dik papier dat met een flinke laag lak is overtrokken. NIET OFFICIEEL a a a a a a a a a a a LATERE KOERS BAZEL ROME NEW-YORK "a—~ Drente moet oudtijds, in het begin onzer jaartelling, een land met vele en groote bosschen zijn geweest, ver telt de Asser Crt. En wat zich daar in die bosschen wel heeft opgehouden, laat zich wellicht beter denken dan beschrijven. Er waren eens maar dat was dan al vóór er menschen kwamen zeer groote cerossen, waarvan men de tanden en beenderen veel in 't veen gevonden heeft, in de Exloër en Val- thermonden vooral. Misschien zijn ze daar in het water of in het veen omgekomen of zijn de overblijfselen van beenderen derwaarts gedreven op ijsschotsen. Er hielden zich later vele wilde varkens op, waarop de wilde inenschenhorden jacht maakten. Er waren herten en reeën, er was allerlei gevogelte, dat later niet meer bekend was. Het langzamerhand geheel uit roeien der bosschen heeft in de fauna der natuur een heele verandering ge bracht. Sommige diersoorten, als ha zen en konijnen, vossen en enkele vogelsoorten, bleven nog in stand, maar meer zijn verdwenen. De heer Hofdijk geeft in zijn gedicht ,Aeddon" een menigte van diersoorten aan, waarop deze wilddooder jacht maakte toen hij gevangen genomen en voor eenige jaren in ballingschap wegge voerd werd, die later nog terugkwam en bij een gevecht om zijn hem be twiste bruid de overwinning behaald zal hebben, ongeveer ter plaatse, waar het grootste hunnebed in Drente, te Borger, ligt. In de middeleeuwen, toen reeds vele groote bosschen waren uitgeroeid, had men hier altijd nog veel last van de wolven, die zich nu eens meer, dan weer minder, in sommige jaren in het geheel niet, in Drente vertoonden, en waarop groote jachten werden ge maakt. Wolven hebben zich na 1800 niet meer in Drente vertoond. Van de wilde everzwijnen kwam zoo nu en dan nog wel eens een exem plaar voor m Drente. Voor eenige jaren werd er nog een op het platte land aan de huizen vertoond, een opgestopte, waarvan beweerd werd, dat het in de gemeente Emmen, aan de Duitsche grens, zou zijn gevangen. Zij waren hier niet meer inheemsch, en men denkt dat de zich hier ver- toonenden vluchtelingen of verdwaal den waren, uit andere landstreken hierheen gekomen. In het ruwe veen en in de lange Drentsche heide, die in oude tijden tot meer dan een meter hoogte op groeide en een zeer dichten stand had, hielden zich vele vossen en andere roofdieren op, die door hun verniel zucht van wild en vogels het even wicht in de natuur bewaarden en een al te snelie vermeetdering van sommige diersoorten tegenhielden. Dassen waren hier ook. Hun be staan heet echter niet zoo lang ge- I duurd als dat der vossen, maar toch waren zij in de tweede helft der vorige eeuw nog aanwezig en werden te Schoonloo een of meer exemplaren •gevangen en gedood. Ook in zake het houden van tamme dieren heeft in dit landschap een heele verandering plaats gehad. Sommige schrijvers meenen dat in Drente vroe ger veel meer ossen dan paarden als werkkrachten werden gebruikt. Ossen trokken langzaam, maar trokken den moeilijkst te bewerken grond om, als men er maar werktuigen voor had die sterk genoeg waren. Paarden werden niet zeer veel gehouden en zij werden meer als rijpaarden voor snelle ver plaatsing gebruikt. Allengs namen de paarden toe en werden de trekossen verminderd. Ook werden zij meer tot slachtdieren bestemd in den tijd toen devarkenshouderij nog niet van zooveel beteekenis was. Voor 30 a 40 jaar zagen we op de Drentsche herfst- jaarmarkten een 10 tot 20 een-jarige ossen bijeen, die dan voor 20 tot 30 verkocht werden en naar de fabrie ken werden gebracht om met afval producten vet gemest te worden. Ezels moeten er stellig ook meer in Drente zijn gehouden, die wij nu nog bij hooge uitzondering als trekdier voor een kar zien gespannen. Toen de eerste straatwegen in Drente werden aangelegd en bij elk tolhuis een tol tarief werd bevestigd aan den voor gevelmuur, kwam daarop ook altijd een tolbepaling voor een ezel voor, waar meermalen om gelachen werd, wijl er toch geen werkelijke ezels in Drente gehouden werden. In de nog in natuurstaat liggende weilanden met veel gagel- en wilgen bosch en met vele „dambeeren bosch- jes", d.i. de jeneverbes (Juniperus communis) hielden zich vroeger veel gewone katten op, die in hun wilden aard van de huiskatten verschilden, maar overigens in alle opzichten hier mede overeenkwamen. Zij leefden van kleine vogels, van muizen in het land, van kevers en van vischjes, die in de soms uitgedroogde slooten gestorven waren. Wij hebben wel eens het maken van een jacht op zulke in het wild loo- pende katten bijgewoond, wat veel vermaak gaf. Tot de verdwenen diersoorten in Drente moeten vooral ook de ganzen gerekend worden. Vooral in het Zuid- Oosten van Drente deed men veel aan de ganzenhouderij, en te Koevorden bestond vroeger in den laten herfst een ganzenmarkt, voorzoover bekend de eenige in Drente. In alle dorpen hield men toen ganzen, die een of meermalen in het jaar geplukt werden, waarbij deze dieren het uitschreeuw den van angst en zich ongelukkig ge voelden als zij van hun zachte vacht ontdaan en in de eerste dagen na die pluk gewoonlijk zeer boos op menschen waren. Voor ongeveer 20 jaar zagen we nog een vier- of vijftal ganzen op een boerenerf in een Drentsch gehucht rondloopen. Onder de kruipende diersoorten was vroeger opmerkelijk het in de gemeente Rolde voorkomend aantal adders en slangen. Te Schoonloo kwamen zij meestal in de schapenhokken voor, en als 't winter was, kropen ze uit hun schuilholen en gingen op de zachte wol der schapenruggen liggen. Kwam het liggend schaap op de been, dan vielen ze er af en zochten hun schuil hoeken weer op. In de andere kleine gehuchten dier gemeente was hun aantal kleiner, maar toch kwamen zij ook daar in de schapenhokken voor. Thans zijn er nog wel schapen, maar de slangen in de hokken der schapen zijn reeds lang verdwenen. Adders kwamen vroeger in de wilde groenlanden en heidevelden veel meer dan nu voor. 't Schijnt wel, dat deze bij voortgaande landontginning en grondverbetering aanmerkelijk achter uitgegaan zijn. Wellicht komt er een tijd, waarin geen enkele slang of adder in Drente zal zijn overgebleven. De Drentenaren van dezen tijd zijn veel praktischer geworden dan hun voorouders. Zij houden nu veel meer van paarden en koeien en varkens, veredeld ras, waarvan voordeelen te behalen zijn, zelfs de duiven, in den bijbel voorgesteld als het beeld der oprechtheid, worden niet meer geëerd enfaangefokt, waarvoor men vroeger zooveel duivenhokken aan de muren van huizen en schuren zag, bevevens in enkele dorpen een duiventil, die wij vele jaren in Rolde aan denweg naar Assen en op het landgoed de Klencke gezien hebben. Alles verandert, welke verandering het meest wordt opge merkt aan den bouw van woonhuizen, het bewerken van het land, aan de kleederdrachten, maar die ook bestaal in het houden van huisdieren, terwijl zelfs de natuur schijnt mede te werken om deze evolutie tot uitvoering t« brengen. Ook het menscheiijk ge slacht is aan die evolutiewet onder worpen, want waar is het nageslacht van de sterke mannen, die drie, viei zakken koren tegelijk droegen, en van de twee smeden in de gemeente Beilen of Dwingeloo, die ieder in een gehuchl een kwartier uur gaans van elkander af woonden, en te zamen één zwaren smidshamer of vóórhamer hadden, welke zij elkander toegooiden als zij dien gebruiken moesten UNIE-JENEVER a f 3.30 per Liter uit de Slijterij „DEIINIE" Heden overleed na een kortstondig lijden, onze kleine lieveling HUBERTES JOHANNES SOMERS in den ouderdom van 6 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, Broeders en Zusters. J. A. SOMERS M. SOMERS-v. d. Schinkel. Haarlem, 31 Aug. 1922. Voorzorgstraat 13, mi U zoudt het heusch niet zeg gen, dat in zoo'n rustig hoekje van Haarlem zoo'n goed adre» is. Prima Engelsch gemaakte Heerencostuums vanaf f 25 tot 145) Regenjassen van f 22.50 tot 147.50, De nieuwste des sins en modellen. Ook voor corpulente Heeren. Allen dus een kiikje nemen. De Directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, vestigt er de aandacht van de stroomaf nemers in Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld en Zandvoort op, dat in verband met werkzaamheden in het net de stroomlevering op Zondag 3 September van 9—11 uur v.m. GESTAAKT zal worden. De COMMISSARIS VAN POLI TIE te HAARLEM brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat be- noodigd zijn voor het politie-perso- neel 180 paar (of zooveel meer als noodig mocht blijken) winterschoe- nen, te leveren voor 1 November a.s. Zij, die voor de levering in aan merking wenschen te komen kun nen vóór 26 September a.s. hun be monsterde offerte inzenden bij den ondergeteekende, aan zijn bureau Stadhuis, ingang Zijlstraat, waar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn tot des namiddags 5 uur. De Commissaris van Politie E. H. TENCKINCK. J. FORTGENS Czn.( goud, zilver en horloges, Koningstraat 12, vraagt voor den winkel, niet beneden 17 jaar. Brieven niet opgaaf van vo rige werkkring en genoten salaris. Mevrouw P- STUIJT-van Heuke- lum vraagt voor 1 Nov., wegens hu welijk van de tegenwoordige een R.-K. Brieven onder No. 4009 Bur, van dit blad. Jonge hennen, Barneveld, Boe- renkip en Patrijs Leghorn 2543 maanden a 2.50; 3544 maanden a 3.4545 maanden a 3.25. Slachtkippen 75 ct. per pond. Dui ven alle soorten 75 ct. Jonge ko nijnen 50 ct. DELFTSTRAAT 13. gevraagd. Hotel DUIN EN DAAL, Bloemendaal. Hotel DUIN EN DAAL, Bloemen daal vraagt een als nieuw. Gebrek plaatsing, 70. ZIJLSTRAAT 93. Pruimenv. a. 10 ct. p.p. Peren5 Appelen 5 Ananas90 p. st, Meloenen25 Tomaten8 p.p. 'evraagd om kistjes te timmeren bi} iebr. A. en P. NIJSSEN, te Sant poort. Plaatsing gezocht voor een jon* gen van 15 jaar, om opgeleid te wor den in de banketbakkerij. Br. fry onder No. 3827 Bur. van dit blad. of flinke jongen gevraagd voor d« sorteerkamer, bij JAN KLAUWERS en Zoon, Hoek en Vaart, Santpoort aangeboden, voor zeer net persoon Schoten. Brieven onder No, 4007 Bur. van dit blad. te koop aangeboden. GED. OUDE GRACHT 64. 5 P.K., wegens vertrek. Te bevragen iederen dag tot 's avonds 8 uur. G, L. DE KIEVIT, L. Molenstraat 20. Ter overname uitstekende Pianoi zonder gebreken. Zwarte kast. Ta bezichtigen bij G. OTTO's Piano- en Orgelhande', Jansstraat 51. Telef, 2515.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3