BUITE NLAND. BINNENLAND. Tweede Blad Onschuldig veroordeeld i September 1922 Rérlc en School Brieven it Borneo. De Commissie van Herstel. FEUIL LETO N „Dus, u neemt mij aan." „Zekertenminste op proef (vaar woont u „Seinestraat 24." „Bent u getrouwd „Ik ben weduwe." „Voldoende. Hoe heet u „Lise Perrin." „Wel nu, Lise, dan zijn we gereed. U kunt morgen vroeg komen.... Vandaag kunt u met de dienstbode meegaan naar de k'anten, waarvan ik u de adressen zal geven." „Hoe laat moet ik hier zijn „Om zes uur voor de morgenuit- jeeling. Hoewel er klanten bij zijn, jie tamelijk ver wonen, kunt toch Dm negen uur terug zijn, om af te rekenen. Dan moet u om vijf uur te rugkomen 's avonds, om nog enkele huizen en de restaurants te bedienen, maar dat duurt hoogstens anderhalf tot twee uur." „Goed, madame."- „U krijgt drie franken per dag en daarbij twee pond brood." „Ik naem 't aan, madame." „Dus u komt straks terug. Zie hier," zeide zei, terwijl zij in de lade een billet van tien franken nam, „dat is uw godspennning." De vluchtelinge dankte erkente lijk, beloofde haar werk stipt te doen en ging welgemoed heen. 's Middags was zij' in de bakkerij terug, waar de dienstbode haar wachtte. Zij gingen «amen weg en twee uur later had Jeanne de verschillende adressen der klanten opgenomen en in haar ge heugen geprent. Jeanne kon hare maaltijden niet thuis nemen. Hare dagelijksche werk zaamheden en haar voortdurende na sporingen lieten haar geen tijd, die zelf gereed te maken, „tn de bakkers- beurs" was het niet duur en evenals zoovele anderen, zou ook zij <laar haar maaltijden kunnen nemen. Zij ging er binnen, trof er weer den jongen man van den vorigen avond en bedankte hem. „Geen dank, Liseantwoordde de jonge man. „Het doet me genoegen, dat ik u van dienst ben geweest." Den volgenden morgen was Jeanne Een manifest van Lloyd George. De Volkenbondscommissie. Beperking van bewapening. De Grieksch-Turksche oorlog. Oorlogsconfrabande. De interparlementaire Unie. stipt op tijd aanwezig. Met het adres boek in de hamd had zij dep avond te voren, nadat ze thuis was gekomen haar route zorgvuldig bestudeerd, om zoo min mogelijk tijd te verliezen. De Bourbonkade was het verst afge legen, daar zou ze dus het laatst heen gaan. Toen zij daar aankwam, sloeg het juist half negen. „Al weer een nieuwe .zeide de concierge, terwijl zij haar opnam. „Ja, madame"antwoordde Jeanne glimlachend. „Maar ik hoop, dat u mij nu gedurende een heelen tijd zult zien terugkomen." „Nu, dat zal niet erg zijn, vooral niet, als u eiken morgen zoo stipt komt als vandaag." Jeanne ging naar boven. Op de zesde verdieping waren twee deuren tegenover elkaar, welke geen van bei de een naamplaatje droegen. Terwijl zij overlegde, waar aan te kloppen, deed Lucie haar deur open. „Zoo, madame, brengt u mijn brood boven „Ja, juffrouw," antwoordde Jeanne. „Een twee ponds brood, niet waar?" „Twee pond, jakom even bin nen.... ik zal u betalen. De vluchte linge van Clermont trad de kamer Tsjecho-Siowakije en Zuid-Slavië. De Japanners in Siberië. Spoorwegongeluk in Italië. De schipbreuk van de Itata. Loodwit. GEEti. BUITENL. BERICHTEN. Lenin. binnen, welke buitengewoon ordelijk en zindelijk was. Jeanne was buiten adem van het klimmen der hooge trap. ,,U schijnt vermoeid te zijn zeide Lucie, terwijl zij haar het geld voor het brood gaf. „Een beetje wel, juffrouw. De weg is lang en het is de' eerste maal, dat ik hem maak." „Wilt u een oogenblik gaan zit ten „O, neen, dank u wel....voor he den morgen ben ik klaar.... Ik ga naar den winkel om af te rekenen en daarna zal ik wat rusten." „U bent zeker vroeger geen brood draagster geweest vroeg Lucie. „Neen, juffrouw, maar ik zal er wel spoedig aan gewoon worden... Kracht en moed bezit ik voldoende. Kom, tot ziens „Tot ziens, madame." Jeanne ging echter niet heen. Het was haar, alsof zij vastgehouden werd. Haar blikken konden zich niet afwen den van Lucie's gelaat. Zij voelde ieen niet te verklaren sympathie voor het meisje. Aandachtig nam zij de kamer op, zag een naaimachine en japonstoffen. De toestand van Mgr. Luypen. VERSOBERING VAN BOVEN AF. Wij leizen in hqt „Huisgezin": „Het woord is niets, het voorbeeld alles. Dit is ook en vooral van toepassing ten aanzien van de noodzakelijk ge oordeelde en aangeprezen versobe ring. Men mag aan het volk, vooral aan den kleinen man, tien keer per dag meer zuinigheid voorhouden, het baat niet, zoolang de vermogenden blijven voortgaan zich alle genoegens, ont- en uitspanningen te gunnen. Wees matig, wees zuinig is een mooi woord, maar het wordt een aan fluiting, indien zij,' bij wie het er aanzit (zit het er wel altijd aan?) blijven voortgaan met veel geld stuk te slaan, vooral als dit geschiedt op in het oog loopende, prikkelende en irriteerende wijze. De domme, dwaze, schreeuwende geldverkwisting, waarvan men te vaak getuige is, is lijnrecht in strijd met het versoberingswachtwoord, en niets is meer in staat, de menigte, die haar inkomsten ziet dalen, de vele stillen in den lande, maar harde werkers voor hun talrijk huisgezin, in een ver,zeistemming te brengen. Men weet, dat voor een deel van het spoorwegpersoneel de loonen reeds verlaagd zijn, en dat zij het voor vele anderen dreigen te worden. Voor de ijzeren noodzakelijkheid moet alles buigen, ook dit. Maar nu valt het niet tegen te spreken, dat met de loonsverlaging, in welk bedrijf ook, eerder zou wor den genoegen genomen, indien men maar wist, maar zekerheid had, dat de groote traktementen en de groote winsten een evenredige, beter nog een meer dan evenredige, verlaging on dergingen. „Bent u naaister, juffrouw?" „Tot uw dienst, madame." „O, ik kan geen japon laten maken van zulke prachtige stoffen, zooals u daar hebt. U werkt zeker voor rijke menschen." „Zeer juist. Maar dat neemt niet weg, dat ik in mijn verloren oogen- blikken ook voor arme menschen werk en hen zoo goedkoop mogelijk help." „O, juffrouw, hoe vriendelijk van u." „Het is heel natuurlijk." Lucie wilde het gesprek op een an der onderwerp brengm „Dus brengt u nu geregeld voortaan brood „Zoolang als ik brooddraagster zal blijven bij madame Lebreten ik hoop niet, dat dat spoedig zal zijn afgeloopen." „Als het te vermoeiend voor u is, naar boven te komen, kunt u mijn brood beneden bij de concierge laten en zeggen, dat het voor juffrouw Lucie is. Ik kom het dan wel bij haar halen later." Toen zij dien naam hoorde, werd Jeanne bleek. Haar hart begon hevig te kloppen. Weinig menschkundig was dan ook het woord van mr. Dresseihuys, dezer dagen in de „Nieuwe Crt.", dat een weddeverlaging der directeuren en hooge ambtenaren aan de spoorwegen een naar verhouding maar geringe be zuiniging zou opleveren. EHfNENLANDSCH NIEUWS. De begrooting der Ministerieel® Departementen. De Kabinetsformatie. De bedreiging van het Gooi. KONINGINNEDAG. In de Residentie. „Zoo," stamelde zij, „heet u Lu cie „Ja, madame." „Een heel mooie naame«n naam, waar ik van houd." Jeanne bekeek het meisjt nog eenmaal zeer aandachtig en ging daar na heen, zeggende „Tot morgen, juffrouw. Terwijl zij naar de bakkerij in de Dauphinstraat terugkeerde, dacht de brooddraagster „Luciezij heet Lucie, juist als mijn dochtertje. Haar naam heeft wreede herinneringen bij mij wakker geroepen. Mijn dochter moet onge veer haar leeftijd hebben. Zij moet even grooteven schoon zijn en misschien zal ik haar nooit terugzien. Wat is er van mijn kind geworden Wist ik tenminste maar, of ze nog leefdeWat een marteling Maar ik wil dit meisje terugzien. Eiken dag zal ik haar brood naar boven brengen. Dat zal bij mij de gedachte aan mijn kind levendig houden." Mijn laatste brief ging over droomerij, 'doch hij had over „geesterij" moeten gaan. We zullen er dus nu voor gaan zitten. De Doesoens zijn animisten, zoodat ze voi zitten met geesten en geestjes Men kan het zoo gek niet uitdenken of ze houden er 'n geest op na, en van die meer kwade dan goede. Het land, de lucht, het dorp, en huizen, water en bosch in alles leven geesten. Als men hen vraagt wat dat zijn, zullen ze u wijsma ken dat zij zielen zijn van vóór-menschen, menschen van heel het begin. Dat is al gemeen. Vraagt ge verder waar die tul vandaan kwamen, dan is er hutspot, dan zoovee! hoofden zooveel zinnen. De een zegt dit, de ander dat en een derde weer wat anders, veelal beweringen die lijn recht tegen elkander staan. Voor conse quentie voelt de Doesoen niet veel. Het leekedicht je van de Genestet is wel op hen van toepassing: „Gek zijn we een van beiden, wij" Dat's evident voor u en dit voor mij, Dus een van beiden, ik of gij Of beide, dacht er een en ging voor bij." Namen worden u genoemd bij de vleet, Waar men kippevel van krijgt. Dikwijls zijn die in een dorp bekend en niet tn een ander. Vaak ook geesten voor ver schillende zaken. Futumuhong b.v. is 'n geest die de priesteressen vroeger den „eere-dienst" geleerd heeft. Hier is hij zoo bekend, op andere plaatsen geheel onbe kend. Pandahatan is hier de geest van den bliksem: in Papar is hij een vampier die op lijken aast. En zoo gaat het. Geen een heid. Hun taal, gewoonte, religie, alles loopt uiteen. Doch in al die harrewar, Is het 'n interessant puntje, dat de naam van het Opperwezen meer of meer het zelfde is. Zou men dezen naam in 12 dor pen langs verschillende rivieren opschrij ven, dan kreeg men 12 verschillende schrijfwijzen, doch de zelfde klank zit in alle. Er is 'n geest die overal bekend is zoover ik weet. De Doesoens planten rijst en het is de beschermgeest van de rijst en Bombason heet ie. Wanneer Doe soens op stap gaan en eten meenemen voor onderweg, zullen ze, als ze langs of in 'n rijstveld rusten om te eten ook hem een paar korrels rijst geven, 't Is niet uit dankbaarheid, want daar hebben ze geen benul van, doch om te lokken, te bevre- Gisteren werd nog uit Londen gemeld: De bladen erkennen nu ten volle dat de kwestie van de vergoeding op een kritiek punt is gekomen. Bijkans zonder uitzon dering onthouden zij zich van commentaar op den toestand, met het blijkbare ver langen om de moeilijkheden van de leden van de commisie van herstel, die een stemmigheid over de moratoriumkwestie trachten te bereeiiken, niet te vermeerde ren. De Parijsche corespondenten van de Londensche bladen uiten de ernstige hoop dat niet zonder de zorgvuldigste overwe ging een stap zal gedaan worden, die de Entente ïn gevaar zou kunnen brengen. Bradbury heeft in een gesprek met een man van de Daily Telegraph gezegd: „Als wij een eenstemmig? beslissing bereiken,, zat de uitslag voor iedereen bevredigend zijn, maar als de beslissing bereikt wordt met een meerderheid zal hij nietbevredi- gend zijn," Louis Dubois, de Fransche gedelegeerde, heeft na de vergadering van gisteren tot den man van de Daily Telegraph ge zegd: „Ik kan niet zeggen dat onze in drukken van het hooren van de Duit- sehers kwaad zijn geweest". Naar verluidt zal in de beslissende ver gadering van de commissie van herstel van vandaag antwoord gegeven worden op de vragen, die aan de commissie zijn Voorgelegd. In grove trekken zijn he« deze: Ie. Moet men Duitsehland een moratorium voor betalingen verleenen of weigeren? 2e. Hoe lang zal een moratorium Indien het toegestaan wordt, duren en onder we'ke voorwaarden? De „Times" zegt: „Nu. zoo goed als honderd jaar geleden, is het onze eigen lijke taak te trachten, of wii de wereld weer tot vreedzame gewoonten kunnen terugbrengen Noch Engeland, noch Frankrijk kunnen verwachten dit alleen klaar te spelen. Als zij hartelijk samen werken, kunnen zij redelijkerwiize ver wachten haar biitijds te vervullen". Gisterenochtend was de openingskoers >an de Duitsche mark op de Londensche Veurs 7300 voor een pond. Bet Duitsche standpunt. Staatssecretaris Schroder heeft giste ren voor de commisie van herstel het standpunt der Duitsche regeering uiteen gezet. De slotsom van zijn betoog was, dat de economischp en financïeele nood toestand van het Duitsche rijk een mora torium voor de betalingen in geld onver mijdelijk maakt. Als oorzaken van de paniek zoowel in «Is buiten Duitsehland over de Duitsche financiën noemde hij de verijdeling van de verwachtingen omtrent de Parijsche onderhandelingen van minister Humes, de mislukking van de bankiersconferentie en den moo.'d on Bathenau. Deze paniek, heeft de geheele rijksbe- grooting omvergeworpen en elke hoop op beperking van de vlottende schuld in rook doen vervliegen. Schroder wraakte het verwijt dat 65 digen. Zoo gooien ze een paar korels over het veld en zeggen dan: Bombason kano makan: Ada ongoi t'obu Mongoi t'opoi, enz. Er is meer doch 't is te vervelend voor ons hef in Doesoensch te zeggen. De be- teekenis komt hier op neer: „Hier is wat voor je te bikken, Bombason, zoo je mag niet lui wezen: eet niet te veel, want dan kan je niet werken: doe de rijst groeien en pas op dat je niets verwoest." Hij zal zijn eigen zeivers vast niet verslikken aan die twee of drie rijstjes. Maar 't teekent weer den Doesoen. Niets voor niets ofte wel quid pro quo. Hij moet wel 'n goeie geest zijn, want 'n ander zou het vertik ken om voor zoo'n schijntje te werken. Er is een kwaje geest die vroeger erg huishield in Doesoeuland. Maar voorou ders in het begin hebben hem te pakken gekregen en gedood. Men zegt dat in zeker dorp ziin schedel nog bewaard wordt. Die geesten schedel is viifmaal zoo groot als die van 'n os. Ik heb 'm nooit gezien, want het is hier ver vandaan. Ben 'n paar maal van plan geweest om er op uit te trekken, doch er kwam niets van. Hoop toch, voor ik veel ouder ben, te zien wat het kan zijn. Zijn klauwen, zegt men, ziin elders. En nu nog leeft hij!! Een ander was geboren van 'n onge trouwde vrouw. Da.t geest je in den vleeze! trok gewoonweg 'n palmboom uit den grond en gebruikte dien als knods en daarmee sloeg hij de Doesoens mët hun huizen tegen de wereld. Na lansen tüd kwam Kineingan (God) zelf op de aarde om hem te verslaan. De lui weten nu nog waar en waarheen Penvakit zoo heette de geest gevlucht is. Hij werd gedood, doch z'n „geest" ontsnante en zwerft nog rond: besmetlelüke ziekten. Vroeger woonde er een hier op den Missieheuvel. Hij is heengeeaan. Dat was 'n kanjer staat wel 10 meter hoog, zooals de Doesoens zeggen. Hij wordt nu en dan nog gezien, 's Nachts dwaalt hij rond zijn vroegere heimat! En zoo kan men doorgaan tot alles 'n ons weegt. Ze ademen geesten! Een wees gegroetje asfutblief, dat zij dien geesten- rommel ïn den doofpot stoppen. J. STAAL, Pr. Miss. INOBONG, .Tuli '22. Duitsehland opzettelijk het verval van de mark heeft veroorzaakt en betoogde dat de buitenlandsche politieke toestand en het telkens opnieuw opschuiven, van een praktische oplossing der schadevergoe ding de oorzaken zijn. Herstel is niet mo gelijk door bedreiging of dwang, doch slechts door overeenkomst en samenwer king. Schroder overhandigde daarna de Duit sche voorstellen tot deponeering van 50 millioen goudmark uit de Reichsbanlc in een stad in 't bezette gebied als waarborg voor de naleving van de verplichte leve ring van steenkool, en hout. De beslissing over een moratorium verdaagd; het Belgische voorstel als voorloopige regeling aan vaard. Gisterenavond werd uit Parijs gemeld: De commissie vaft herstel heeft een offi- cieuse bijeenkomst gehouden van half elf ochtends tot kwart voor één. Deze bijeenkomst werd alleen bijgewoond door de gedelegeerden van Frankrijk, België, Italië en Engeland, de adjunct-gedelegeer den, een officieel vertegenwoordiger van Amerika, en door den algemeenen secre taris Bergery. De Duitschers hebben geen enkel nieuw stuk overgelegd. Zij zullen niet vragen om gehoord te worden en het is waarschijnlijk, dat de commissie hen niet meer hooren zal alvorens zich uit te spreken. De delegaties zijn vanochtend weder met een aantal nieuwe voorstellen gekomen, waarvan de groote lijnen be kend zijn. Later werd gemeld: De commissie van herstel heeft het voorstel van Bradbury, tot het verleenen van een moratorium zonder voorwaarden, verworpen. Engeland stemde voor, Frankrijk en België tegen, Italië onthield zich. De commissie heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat zij heeft gemeend, geen moratorium te moeten verleenen, omdat zij van meening was, dat het oogenblik niet geschikt was om zich uit te spreken over het Duitsche voorstel, strekkende tot het verzekeren van de stipte uitvoering van de levering van kolen en hout. De commissie behoudt zich het recht voor, een schikking te treffen, volgens de Duitsche voorstellen, als de leveringen niet voldoende zijn. Uitspraak doende over het verzoek om een moratorium, wijst de commissie erop, dat Duitsehland elk binnenlandsch crediet heeft verloren. Zij wijst erop, dat het geld voortdurend werd gedeprecieerd. De commissie stelt haar beslissing over het verzoek om een moratorium, zooals dit door Duitsehland is gedaan, uit, tot dat de commissie een ontwerp zal hebben op gesteld, strekkende tot een radicale her vorming van de Duitsche financiën, welk ontwerp zal behelzen: evenwicht in de be grooting, vermindering van de Jmitenland- sche lasten, hervorming van het geldwezen en uitgifte van buiten- en binnenlandsche leeningen. In afwachting van de voorbereiding van deze maatregelen zal de, commissie, ter voldoening van de betaling op 15 Augus tus en 15 S»>-tember, en, behoudens nadere regeling, van de volgende beta lingen in 1922, schatkistbons op 6 maan den, in goud betaalbaar, aannemen, die waarborgen behelzen voor België, voor welk land die betalingen bestemd zijn. De commissie heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij besloten wordt Duitsche schatkistbiljetten aan te nemen voor betalingen in con tanten, welke voor eind 1922 moeten ge daan worden, wanneer daarmee tevens gepaard gaat een strenge controle over de Duitsche financiën en over de geld circulatie in het rijk. De Engelsche bladen maken een mani fest openbaar, dat geteekend is door Lloyd George en tal van andere bekende mannen. Het dringt aan op de noodzakelijkheid op dit oogenblik van het handhaven van een geest van welwillendheid zoowel op industrieel als op politiek gebied. Die geest is in de industrieele wereld reeds voorbereid door den industrieclen bond en den industrieelen raad. Het stuk legt verder nadruk op het ge wicht van het persoonlijke verantwoorde lijkheidsgevoel. Welwillendheid onder de menschen tegenover elkaar is het eenige wat de beschaving kan redden. Maar die welwillendheid kan niet beperkt blijven tot staatslieden en hun militaire raadslie den. De werkelijke beheerscher van de wereld is thans de handel. Het is de eenige werker die op kan bouwen wat de soldaat vernietigd heeft. De Volkenbondsraad heeft haar zitting onder leiding van den Spaanschen afge vaardigde Quinones de Leon geopend met oen buitengewone bijeenkomst, waarin het vraagstuk van de heilige plaatsen in Pales tina is besproken. Gisteren begon de gewone zitting onder leiding van den Braziliaanschen vertegen woordiger Degama. Men hoopt Zaterdag door het grootste deel der agenda heen te zijn. Maandag wordt de derde algemeene ver gadering van' den Volkenbond geopend, die 3 a 4 weiken zal duren. Tijdens deze zitting zal ook de Raad herhaaldelijk bij eenkomen. Gisteren is de Volkenbondscommissie voor militaire aangelegenheden onder lei ding van den Franschen admiraal Joh enne bijeengekomen om lord Esker's voorstellen tot beperking van wapening te overwegen. Zij heeft subcommissies voor leger, vloot en luchtscheepvaart met een nader onder zoek belast. Uit Angora wordt gemeld: De Turksehe colonnes blijven voortrukken in alle vak ken. In het vak van den Meander zijn de Grieksche stellingen tusschen Goezilpinar en Goenaï door vliegende Turksehe colon nes bezet. De Grieken trekken terug in het vak van Afroen-Karahassan, waar de Turken strategische stellingen ten Noord- Westen van Elvanlar .ingenomen hebben. In het vak van Nicomedie blijven de Turi ken vooruitgaan. De Grieksche verliezen zijn zeer groot. Zie Grieken laten hun materieel in ae« steek. De Turken maken gevangenen. De Engelsche bladen zijn verdeeld van meening over de emst van het offensief van Kemal. Ook wordt de opvatting ver dedigd dat de omstandigheden onder wel ke de aanval ondernomen is, een aanwij zing zijn dat het eigenlijk doel meer poli tiek dan militair is Het regenseizoen be gint in Klein-Azië in September en dan worden de wegen om Afioen Karahissar heen onbegaanbaar. In October kan sneeuw verwacht worden. Te Genève is bericht ontvangen dat de Vereenigde Staten weigeren de conventie van St. Germain nopens oorlogscontraban de te bekrachtigen. Alle Staten hebben de conventie geteekend onder voorbehoud van algemeene goedkeuring in de geheele wereld. Om die reden maakt de weigering van Amerika grooten indruk. Op de conferentie van de interparlemen taire Unie te Weenen is op voorstel van den Franschman Buisson een motie aan genomen, waarbij de wensch wordt uilge sproken, dat geleerden van alle landen zonder onderscheid van nationaliteit aan internationale wetenschappelijke congres sen zullen kunnen deelnemen De Franschman Moutet heeft vertrou wen uitgesproken in den Volkenbond ter uitwerking van een plan van beperking der bewapeningen. De socialistische leden van de interpar lementaire conferentie te Weenen hebben besloten de uitnoodiging van de Hongaar- sche regeering om een bezoek aan Boeda pest te brengen, uitnoodiging die alle con ferentieleden hebben ontvangen, van de hand te wijzen omdat zij zich niet naar een land willen begeven, waar nog steeds een militairistische geest heerscht en waar duizenden personen in kerkers zitten, ter wijl het verdrag van Trianon een politieke amnestie voorziet. Eduard Bernstein heeft dit namens de socialistische leden in de algemeene vergadering medegedeeld. Graaf Apponyi antwoordde, dat de com munistische heerschappij in Hongarije in derdaad een reactionaire beweging heeft uitgelokt. Persoonlijk heeft hij deze bewe- ging bestreden. De howling van BernsTem en de andere socialisten bewijst intusschen een slechten dienst aan allen, die hun best doen wettelijke toestanden in Hongarije te doen terugkeeren. De socialisten zouden wel naar Boedapest moeten komen, ten einde zich persoonlijk op de hoogte van den toestand te stellen. De socialisten heb ben hun besluit echter gehandhaafd. Naar aanleiding van de talrijke onjuiste berichten die verspreid zijn over duur en omvang van het verdrag tusscfien Tsjecho- Siowakije en Zuiid-Slavië wordt medege deeld, dat de tekst van het verdrag weldra openbaar gemaakt zal worden. Volgens een telegram uit Wladiwostock aan de bladen heett de bevelhebber over de Japansche troepen te Wladiwostock het plan tot ontruiming van Oost-Siberië bekend gemaakt. Volgens dat plan zullen de geregelde detachementen zich in Sep tember geheel terugtrekken en de plaats ruimen voor de plaatselijke militie. Het bericht van den terugtocht van de Japan ners heeft in de anti-bolsjewistische krin gen een paniek verwekt. Een trein heeft bij het passeeren van een overweg een grooten wagen verbrij zeld, waarin zich een troep muzikanten bevond. Er zijn 12 dooden en 30 gewon den. Volgens de laatste berichten zijn van de opvarenden van het Chileensche s.s. Atata 13 gered en 300 verdronken. Gevolg gevende aan de aanbevelingen van de arbeidsconferentie van den Vol kenbond van verleden jaar, zal de En gelsche regeering nieuwe voorschriften uitvaardigen ter vermijding van de ge varen van verven met loodwit. Engeland gaat hierin alle andere landen voor, waar het gebruik van loodwit reeds niet ten eenen male verboden is. De sowjet-pers deelt mede, dat Lenin persoonlijk deel wil nemen aan het aan staand congres der communistische jeugd. Dit zal het eerste optreden in het open baar leven van Lenin na zijn ziekte zijn. Daar de doctoren aan Lenin echter nog elke deelneming aan actieven politieken arbeid verboden hebben, is het congres uitgesteld tot 10 October. De „Krasnaja Gazeta" No. 181 be vat een artikel, waarin gezegd wordt, dat de oogst van dit jaar niet beantwoordt aan de verwachting, die de regeering er van had gekoesterd. In verschillende stre ken heeft het koren zeer veel van de sprinkhanen en andere schadelijke insec ten geleden. Ook dezen winter zal de broodvoorziening een der gewichtigste en moeilijkste kwesties zijn, waarmee de sowjet-regeering zich zal hebben bezig te houden. De geweldige tekorten, waarmee de gemeentebedrijven te Berlijn werken, heb ben het gemeentebestuur aanleiding ge geven een commissie van deskundigen te raadplegen. Naar de „Lok, Anzeiger" ver neemt, heeft deze thans haar rapport uit-_ gebracht, waarin zij adviseert een anderen bedrijfsvorm te kiezen, die de bedrijven uit het bureaukratisch keurslijf verlost, doch den invloed der gemeente op den gang van zaken ongerept laat. Vermoede lijk zal de bedrijfsvorm van de naamlooze vennootschap worden gekozen, zegt het blad. Blijkens een mededccling van den rijks-spoorwegraad zal het passagiersta rief op de sporen met ingang van 1 Dec. nogmaals met 60 worden verhoogd. (Met 1 October wordt het met 50 ver hoogd, zoodat het reizen over enkele maanden dubbel zoo duur zal zijn als thans.) De rijksregeering heeft bij de geal lieerde Rijnlandcommissie geprotesteerd tegen het ontslag van den regeeringspresi- dent te Wiesbaden Momm. Naar men weet is deze uit zijn ambt ontzet omdat de Rijn landcommissie hem verantwoordelijk stelt voor de relletjes op 4 Juli. Gisteren zetten de twee Italiaansche oorlogsschepen, Ferrucio en San Martino, na een bezoek van enkele dagen aan Kopenhagen, hun reis voort. Zij gaan achtereenvolgens naar Zweden, Neder land en Engeland, Vanmiddag zal de Italiaansche kroon prins, die tot den staf van de Ferrucio behoort, de gast van den koning zijn op diens jacht Dannebrog. Na MiehWin, den onder-voorzit ter van de Fransche commissie voor 1 ucliIva,art-propaganda, heeft nu ook Bréguct, een deskundige op lucht vaartgebied, een prijs van 15.000 frank uitgeloofd ter bevordering van het vliegen met vliegtuigen zonder mo tor. Bréguet stelt dezen prijs be schikbaar voor den bestuurder van het snelste vliegtuig zonder motor, dat op zijn minst een uur gevlogen heeft. De snelheid moet meer dan 45 kilometer per uur zijn. Het verschil in hoogte tusschen het punt van ver trek en dat van landing mag niet meer bedragen dan 1000 nieter per Uur vliegen. Voor den registrar in Somerset House te Londen is gisteren, onder groote belangstelling van het publiek, de kwestie van de twee testamenten van Lord Norlhcliffe aanhangig ge maakt. De zitting was voor het overige van geen belang. Zij diende tot het regelen van de gebruikelijke formali teiten. Ten slotte werd Sir George Augus tus Sutton tot beheerder van den boedel benoemd „pendente lite" dus voor zoolang het rechtsgeding han gende is. Op den Katholiekendag te Mun- chen heeft kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van Munchen gisteren over het thema Vredesmacht der Kerk het woord gevoerd. Het is liet stre ven van de Katholieke Kerk, zeide hij, oorlogen zooveel mogelijk uit het Jeven der volkeren te schakelen. De gruwelijkheden van den laakten oor log mogen niet worden vergeten, maar ook niet door militaire feesten wor den opgcfrischt. Wijlen Paus Bene- dictus XV heeft tijdens den oorlog herhaaldelijk pogingen ten gunste van den vrede aangewend. Duitsehland wilde echter niel naqr Canossa gaan, maar is daarom later naar Genua moeten gaan zonder daar absolutie te krijgen. Op de basis van den pau- el ij ken vrede had men Europa kun nen redden, terwijl de vrede thans een vloek is geworden. Waar haat en vernielingslust aan de groene ta- 'fel zaten en de vrede met dis macht van het zwaard werd opgedrongen, zal altijd oorlog heerschen. Spreker somde dan de voorwaarden op voor den vrede in eigen land. In dit verband zeide hij, dat de politieke moorden afschuwelijke misdaden zijn. Hetzelfde kan worden gezegd, van de actie tegen bepaalde leidende persoon lijkheden, actie die moorden uitlokt. Om de moordenaars te vervolgen is geen staatsgerechtshof noodig, want de moordenaars zitten in de redactie kantoren der bladen, die de driften door hun propaganda opzweepen. De kardinaal hekelde den Volkenbond, eveneens scherp. Deze heeft thans slechts ten doel economisch zwakke volkeren ten gunste van sterke vol keren nog meer te verzwakken. Een dergelijke Volkenbond brengt geen wereldvrede, maar wel een wereld kerkhof. Onder stormachtig applaus stelde de kardinaal den Franschen katholieken de vraag of zij kunnen voelen, wat er in de harten der Duit sche katholieken omgaat, als Frank rijk naar de katholieke Rijnstreek mo hammedanen en heidenen als bewa kers zendt. We lezen in de „Java-Post" van 28 Juli: De beterschap in den toestand van Monseigneur blijft verheugend voortgaan; maar het zal nog wel leenige weken duren alvorens Z.D.H. het St. Oarolus- ziekenhuis zal mogen verlaten. Wat maken een paar tonnen uit, ais men een tekort van tientallen tnil- licenen heeft? Natuurlijk mogen ook die tonnen ■niet worden versmaad (wie het kleine niet eert, enz.), maar het ging hier toch voornamelijk om het voorbeeld. Directeuren en hooge ambtenaren kunnen, als zij minder traktement ont vangen, op uitgaven van weelde, com fort, gemak enz., bezuinigen; de ge wone man moet het doen oi) het noodzakelijke of wat aan het nood zakelijke grenst. De gevallen staan dus niet gelijk. Maar men krijgt geen loonsverlaging voor de menigte aanvaard^, men krijgt ze althans niet aanvaard, in den geest, dien men in het belang van den vrede in de maatschappij en in het belang eener goede dienstverrichting moet wenschen, indien niet door de hpo- geren het voorbeeld wordt gegeven. Al zou de financieele bate geen door slag geven, er is op dit gebied nog andere winst te behalen. Kortom, zuinigheid, versobering, best, maar dan minstens ook van bovenaf, liefst het eerst en het meest van bovenaf. Als men het zoo niet verstaat en toe past, bederft men den goeden geest, waaraan thans wel het allermeest be hoefte bestaat, en handelt men in strijd met de christelijke rechtvaar digheid. De bezuiniging en de ambtenaren-sala rissen. Naar de Msb. verneemt, zal het streven van het gereconstrueerde Kabinet-Ruys aangenomen wat mag verwacht worden, dat de formateur zijn pogingen met suc ces bekroond ziet er op gericht zijn, pp de begrooting van elk der ministerieele departementen circa 20 procent te bezui nigen. Het zal daartoe onvermijdelijk blij ken, dat de pensioen-korting, die eenigen tijd geleden voor rekening van het Rijk genomen werd, weder ten laste van de sa larissen der ambtenaren wordt gebracht Opheffing ven het Departement va* Landbouw? Thans verneemt het Ilaagsche Aneta- bureau, dat 't zeker is, dat minister Van I.Tsselsteijn zal aftreden en voorts, dat het gehtele departement van Landbouw, Han del en Nijverheid opgeheven wordt, 't Voornemen zou bestaan om deelen van het departement onder te brengen bij de departementen van Waterstaat en Arbeid. Minister Aalberse zou zijn departement naar het gebouw van het tegenwoordige departement van L. H. en N. overbren gen. Van andere zijde wordt dit bericht bevestigd. De Directie van Landbouw gaat, vol gens de berichten, naar het departement van Binnenlandsche Zaken; de afd. Nij verheid komt bij het Ministerie van Ar beid onder Minister Aalberse, terwijl de afdeeling Handel ten deele naar Water staat en ten deele naar Buitenlandsche Zaken overgaat. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van dieren» heeft zich tot den Minister van iy&er- staat gewend met een schrijven ter on dersteuning van het verzoek van het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Vogels om de onge reptheid van het Naardermeer, voor zoo ver dit ligt in de macht van den Minis ter in alle deelen en tot eiken prijs te willen handhaven. De verjaardag van de Koningin U Donderdag te 's-Gravenhage op de ge bruikelijke wijze gevierd. Het mooie weer lokte heel wat wandelaars naar buiten. De omstandigheid, dat verschillende Rijks- en Gemeenteinstellingen, a'smeda onderscheidene instellingen ar.n hun per soneel vrijaf hadden gegeven, terwijl de sohooljeugd bovendien nog vacantie had, was zeer bevorderlijk aan de drukte op straat. Van de verschillende openbare gebouwen wapperde de driekleur, ter wijl vele particulieren, met name in de binnenstad, eveneens hun dundoek had den uigtestoken. Ook van de geoant- schapsgefcouwen woei de vlag. Reeds in de morgenuren begaven ve len zioh op het pad ten einde tegen woordig te zijn bij de muziek-uitvoe- ringen, die in verschillende deelen der stad tusschen 12 en 1 uur gegeven wer den. In den namiddag was de groote trek echter naar het feest in de Herten kamp, terwijl ook de straatmuziek in verschillende wijken der stad zich zeer in de belangstelling mocht verheugen. De gepavoiseerde trams, druk bezet net feestgangers, verleenden aan het stads beeld een fleurig aanzien. De felicitatie-registers ten paleiza werden druk geteekend. v V"" Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5