Magazijn Kenaustraat 12 Kenaustr. 12 J. Berends Telef. 2554 Mumm. prachtkachels, Petroleumkachels, Kachel platen, Kolenemmers an andere winterartikelen Onschuldig veroordeeld Zaterdag 2 September 1922 45st0 Jaargang No. 14237 Eerste Blad. Het Katholiek Onderwijs. STADSMSËÜW& SPORT El SPEL UIT DEN OMTREK. Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïllus- streerd Zondagsblad in acht bladzijden. HOOFDREDACTEUR „N. HAARLEMSCHE CT." AGENDA 3 SEPTEMBER AGENDA 4 SEPTEMBER De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Douchebaden. H. O. V. Ongeluk met doodelijken afloop. Verkiezing Kamer van Koophandel. Het R.-K. Lyceum. Abonnementsconcerten Dr. G. de Koos. Ernstige verwonding. Verbetering. Onvoorzichtig. Vereen. Ned. Fabrikaat. Programma Stedelijke Missie-actie. LANGS DEN WEG. Ursus. R. K. S. V. De Damiaten. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. BLOEMENDAAL. reeds maken wij U attent op onze groote sorteering Mogen wij vooral onder Uwen aaedacht brengen, dat U bij ons VAKKUNDIG bediend wordt. Snsz eigen modern ingerichte werk plaats alsmede BEKWAAM personeel stel} ons biertoe in staat. LET WEL I De volgende week ontvangen wij een keurige collectie HAARDEN uit een der eerste fabrieken op dit gebied in Neder land. Bewaar dit adres I FEUILLETON Den dag daarop en de volgende dagen beklom de weduwe de hooge trap om Lucie persoonlijk te bedienen, in plaats van het brood, zooals ze ge zegd had, bij de concierge neer te leggen. Het jonge meisje voelde zich meer en meer aangetrokken tot deze brave vrouw, die met zooveel ijver haar vermoeienden arbeid verrichtte. Met het huis aan de Bourbonkade besloot Jeanne steeds haar ochtend ronde en zij haastte zich zooveel mo gelijk, om eenige oogenblikken bij het jonge meisje te kunnen vertoeven Zij zag, hoe Lucie werkte, kon dé oogen van het meisje niet afhouden en ging daarna met een tevreden gevoel weg. Zij durfde haar niet ondervragen over haar verleden. Wat had 't ook voor nut, om haar te ondervragen Met welk doel Het meisje heette Lucie, evenals haar dochter, dat is waar, maar hoeveel meisjes zijn er niet, die dezen naam dragen Nu en dan zag Jeanne, dat Lucien bij zijn ver loofde kwam. Het kwam niet bij de vluchtelinge op, dat die flinke jonge man de zoon was van Jules Labroue, die zij, aldus de aanklacht, zou hebben vermoord. De dag naderde, waarop de val- sche Paul Harmant in Parijs zou terugkeeren. Hij werd den tweeden verwacht. Mary had aan Georges Darier ge zegd „Vraag aan uw beschermeling mijn vader op den derden te bezoe ken." Op den eersten van de maand kreeg Lucien een briefje van zijn vriend. De jonge advocaat noodigde hem uit, den volgenden dag te komen eten. Op het aangegeven uur stapte Lucien binnen en zijn eerste woord was „Is er nieuws?" „Ja. Ik heb gisteren juffrouw Har- mant weer gezien. Gij moet oin tien uur in het hotel Murillostraat zijn en daar vraagt ge namens mij, of ge juffrouw Mary kunt spreken. Zij heeft haar maatregelen genomen en zal je dan bij haar vader brengen." »lk dank je van ganscher harte, beste Georges. Gij zijt mijn goede genius." „Die zaak komt wel in orde. Ik hoop en reken daarop. Ik heb dezen morgen een brief geschreven aan mijnheer Harmant..zie hier." Lucien nain den brief en las hem luid op. voor s „Geachte Heer Harmant, „Meermalen hebt u mij gezegd, „dat het u aangenaam zou zijn, mij „eens een dienst te bewijzen. Die ge degenheid doet zich nu voor. Deze „brief zal u overhandigd worden „door een .mijner vrienden van het „college, leerling van de Technische „school, mecanicien en verdienste lijk teekenaar. Maar aangezien ver dienste in deze wereld niet steeds „beloond wordt, is mijn vriend ten gevolge van familierampen, op het „oogenblik wel niet zonder betrek- ding, maar bevindt zich in een toe „stand, voor zijn talenten onwaardig, „Voor mijn vriend Lucien Labroue „vraag ik de betrekking van Direc teur uwer fabrieken. Hem in dienst nemen, kan niet anders dan'een aan- „winst voor uwe onderneming ge- „noemd worden. Hoogachtend" Georges Darier" Lucien drukte zijn vriend hartelijk de hand. „Dank je," zeide hij met bewogen stem. „Later moet ge mij danken. Doe den brief in de enveloppe en vervoeg je morgen om tien uur bij het hotel Murillostraat." Den volgenden dag maakte Lucien zich gereed om naar Paul Harmant te gaan. Aan zijn toilet besteedde hij de uiterste zorg. Hij wilde zoo voordeelig mogelijk verschijnen bij de dochter van den millionnair, niet -uit behaagzucht, maar om zich den steun van Mary te verzekeren. Vóór hij wegging, liep hij nog even bij Lu cie binnen. „Ga je weg, jongen," vroeg ze. „Ja, lieve Lucie, ik ga me voor stellen bij een industrieel-millionnair, die in Frankrijk de groote zaken gaat voortzetten, die hem in Amerika rijk hebben gemaakt en bekend in dé heele wereld." „Hoe heet die industrieel?" „Mijn vriend Georges had me ge vraagd dat aan niemand, wie ook te vertellen, maar voor jou heb ik natuurlijk geen geheimen.... Hij heet Paul Harmant." „Woont hij in de Murillostraat „Ja, kent ge hem „Hem niet, maar wel zijn dochter, juffrouw Mary Harmant. Voor haar heb ik onlangs die avondjapon ge maakt, die je zoo mooi vondt. Nu be hoef je ook niet bang te zijn. Juffrouw Mary is een zacht, goed en liefdevol meisje. De vader van zoo'n meisje kan niet anders dan een goed mensch zijn. Ik ben niet bang. Ga maar gauw. jongen." Lucien nam afscheid en spoedde zich naar de voorname wijk van liet park Monceau. Zoodra hij binnen was, werd hij door Marie ontvangen. Het jonge meisje had een goeden nacht gehad en zag er daarom minder ver moeid uit. Een rijk geborduurde och- tendjapon verborg eenigszins het zie- kelijk-magere van haar lichaam en deed haar voordeeliger uitkomen dan gewoonlijk. Toen Lucien verscheen, stond zij op en kwam hem tegemoet. Hij groette haar eerbiedig. Met één enkelen blik had zij den bezoeker opgenomen en vond dat hij elegant en beschaafd was en er zeer intelligent uitzag. Hij beviel haar op het eerste gezicht en zij moest toegeven, dat zij tot nu toe nog niet zoo'n aangenaam en charmant jongmensch had gezien. „U bent warm aanbevolen door mijnheer Georges Darier, voor wien mijn vader groote achting heeft." „Georges Darier. juffrouw, is mijn beste vriendmijn jeugdkanieraad." „Ik wachtte U, mijnheer." „Ik stel het ten zeerste op prijs juf frouw, dat u zich verwaardigt mij te ontvangen. Georges heeft mij gezegd, dat u mij wellicht uw almachtigen steuu zoudt kunnen verleenen en mij bij uw vader zoudt kunnen introducee- ren, voor wien ik een aanbevelings. schrijven 'neb van mijn vriend Georges. Lucien sprak op eerbiedigen toon, evenwel niet nederig of slaafsch. Hij vroeg een gunst als man, die weet wat hij waard is. „Neem plaats, mijnheer," zeide Mary, hem een stoel aanwijzend, „wij zullen samen eens praten. Mijnheer Darier heeft me gezegd, dat u erg flink bent, maar dat u tot op heden de gelegenheid heeft ontbroken uwe bekwaamheid te benuttten. U zoudt gaarne een betrekking hebben in de groote fabriek, die mijn vader eerst daags gaat openen." Da abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. (Telefoonnummers: .1426, 2741 en 1748. Postr.-lf <*nin£ No 5970 NIEUWE NAARLEMSGHE COURANT Advertentién 3S r*nls per regel Bu .j.uract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pe! regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën t4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij ontvingen het „Jaarboek van het onderwijs en de opvoeding der R. K. jeugd in Nederland en Koloniën", voor 1922, het elfde, sinds de Nederland- sche R. K. Schoolraad tot deze uit gave besloot, het tweede, sinds de opening van het R. K. Centraal bu reau voor onderwijs en opvoeding te 's Gravenhage, welk instituut ook zijn naam aan deze uitgave verbindt. Men zal zich herinneren, dat wij het vorig jaar in den breede hulde hebben gebracht aan de eerste uilgave van dit werk door het Centraal bu reau, bij welke gelegenheid het jaar boek er feestelijk uitzag, ter viering van de zegepraal der vrije Katholieke School. Nu heeft het zijn Zondagsch gewaad uitgetrokken en zijn door-de- weeksche pak aangeschoten, zegt de directeur van het bureau, dr. Th. iVerhoeven in een voorwoord; en hij voegt daar zeer terecht aan toe, dat het in dat daagscbe pakje eveneens .een behoorlijk figuur maakt. Inderdaad! Het verschil ligt alleen in het uiterlijk, wat minder verguldsel, wat minder prentjes- de inhoud van het degelijke werk van meer dan Izevenhonderd bladzijden is even wel verzorgd, accuraat en volledig. Op aandrang van velen en een spe- Icialen wenk van mgr. Diepen, is be sloten jaarlijks de geschiedenis van hel Katholiek onderwijs en het jeugd werk te schrijven. En breed is die taak ditmaal opgevat, waar wij dr. Cassianus Hent.zen, rector Möller, dr. FWitlox en rector R. H. de Groot Uitmuntende artikelen over het lager onderwijs, de financieele gelijkstelling, het nijverheids- en voorbereidend hoo- ger onderwijs zien schrijven. Belangstellenden moeien wij echter naar het jaarboek zelf verwijzen, daar het niet aangaat zoo uitvoerig be handelde en zoo breed bewerkte stof in een dagblad te bespreken. Waar wij echter wel gelegenheid voor hebben is uit de statistische ge gevens van dit jaarboek eenige cij fers op te diepen, welke een prach tig beeld geven van den geweldigen en verblijdenden groei van ons Ka tholiek onderwijs, cijfers, die ieder een moeten interesseeren. In 1888, bij het optreden van het eerste christelijke ministerie, bedroeg het aantal R. K. bijzondere scholen 496; in 1913, voor de gelijkstelling, was dit getal gegroeid tot 950 en thans bedraagt het 1425. Het aantal leer krachten klom vaD 5600 in 1913 tol 8700 in 1922. Nóg sprekender is hel verloop der bevolking in de R. K. bijzondere scholen: bij het optreden van het eerste christelijke Kabinet in 1888 waren de cijfers: 27256 jongens en 51454 meisjes of totaal 78710. In 1913 bedroegen deze getallen 120.000 en 75000 jongens of totaal 195.000; in 1922 155.000 meisjes en 115.000 jon gens, in ronde cijfers of wel precies in totaal voor 1922: 273.649 leerlingen op de lagere scholen. Interessant is hierbij nog op te mer ken, dat van deze 273.649 leerlingen er 92.936 of 33.96 pet. op jongens scholen; 133.763 of 48.88 pet. op meisjesscholen en 46.949 of 17.16 pet. op gemengde scholen gaat. Hieruit volgt o. i. dat vooral met den bouw van Roomsehe jongensscholen nog moet worden doorgegaan, waardoor dan vauzelf het aantal gemengde scho len zal verminderen. Immers de ver houding van 3-4 pet. jongens tegen over 49 pet. meisjesscholen komt niet overeen met het slechts kleine over schot van meisjes, hetwelk de Neder- landsche geboortecijfers laten zien. Buitengewoon belangwekkend is ook in dit jaarboek de groei van het mid delbaar- en voorbereidend hooger,- het nijverheids-, landbouw- en han delsonderwijs na te gaan-Vergelijkende statistieken als bij het lager onderwijs1 ontbreken nog wel; maar de abso lute getallen zijn al merkwaardig ge noeg. Zoo vinden wij b.v. op den verzamelstaat van 1 Januari 1922 ver meldt een totaal van 74899 kinderen voor de bewaarscholen en meer dan 13.000 leerlingen voor de nijverheids scholen en -cursussen; de land- en tuinbouw en de middelbare handels scholen; meer dan 3600 leerlingen voor de gymnasia en lycea, meer dan 500 voor de R. K. Leergangen, ter wijl voor de klein-Seminaria het ge tal van 4110 studenten staan geno teerd. Wie deze reusachtige getallen over ziet en bedenkt, welk een weldaad) het bijzonder Katholiek onderwijs voor de vorming van een toekomstig] Roomsch geslacht heeft, die behoeft voor de toekomst van Katholiek Ne derland niet bevreesd te zijn, maar heeft integendeel reden om dankbaar te wezen. BERICHT. Ondergeleekende zal tot 19 SeptemL ber aanstaande afwezig zijn. Sociëteit ,J$t. Bavo" Feestavond Geel wit, Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. In den Hout 2)4 uur Concert H. O. V. Rusthoek Bloemendaal Avondcon cert 7 K uuir. Bisschoppelijk Museum. Jansstrnat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- «n feestdagen toegankelijk. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert R. K. Leeszaal en uitlecnbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 10 uur 's morgens10 uur 's avonds uitleen der boeken van half 39 uur. behalve op Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 Our. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de» voorm. van 1012 »n des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. St. Eiisabethvereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de Centraal Apotheek, Groote Houtstraat 78 en J. M. Gerrits Kleverparkwe» 13. Woensdag van 7)4-9 uur. NIEUWE GROENMARKT. In de afgeloopen week zijn in het dou che badhuis aan het Leidscheplein 502, in dat aan den Koudenhorn 272 en in dat aan den Schotersingel 1002 baden geno men. Aan de musici van de Haarlemsche Orkestvereeniging is een vacantia ver leend van Maandag 4 tot 18 September a.s. Op 29 Augustus j.l. 's namiddags half vier klom de 6-jarige H. J. S. op de treeplank van een auto-vuilniswagen, viel er af en kreeg het linkerachterwiel over het linkerbeen. Hij is naar de Maria- Stichting vervoerd, waar hij inmiddels aan de gevolgen is overleden. In dg. vacature van den heer W. G. H. Jacobs werd tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het dis trict Haarlem verkozen de heer A. J. J. Beijnes. Zooals onzen lezers bereids bekend is, is het R. K. Lyceum, dat op het punt staat geopend te worden, een inrichting van voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs, die tot doel heeft de gods dienstige, zedelijke en wetenschappelijke vorming van R. K. jongelieden. De voorbereidende maatregelen zijn nu zoover gevorderd, dat Dinsdag a.s. 5 Sept. het Lyceum gopend wordt met een plech- lige H Mis ter eere van den H. Geest in de parochie-kerk van Overveen. Daarna vangen de lessen aan in de R. K. school te Overveen, waar eenige lokalen beschik baar zijn. De eigenlijke school, die in aan bouw is op den Zijlweg te Overveen, wordt waarschijnlijk na de Paaschvacan- tie, dus in April geopend. De school ver keert reeds in een vergevorderd stadium van voltooiing. De Eerw. Paters Augustijnen, onder wier leiding het R. K. Lyceum „Sanctissiniae Trinitatis" slaat, beginnen hunne lessen met 35 leerlingen uit Haarlem, Overveen, Hillegom en Heemslede. De 2e klasse be gint met 8 leerlingen. Er zijn 10 leeraren aan de school verbonden. Het Lyoeum „Sanctissiniae Trinitatis" is er een met onderbouw voor H. B. S. In de eeftte en tweede klasse wordt geen Latijn en Grieksch onderwezen. Ge streefd wordt hier naar het volledig uit gevoerd lyceum-plan, dat zal bestaan uit Gymnasium, H. B. S. en Handelsschool. Na enkele jaren hoopt men dit plan te kunnen uitvoeren. Bij het in aanbouw zijnde Lyceum aan den Zijlweg te Overveen, zal ook een klooster gebouwd worden. Vóór Sept. 1923 zal dit echter niet gereed zijn. Het Concertbureau Vernout schrijft ons: De Serie-abonnementsconcerten van de Hóllandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, zal dezen winter als bijzondere at tractie een voorstelling van de beroemde Yvette Guilbert inhouden, welke wereld beroemdheid sedert 1913 niet meer in Holland is opgetreden. Zij zal vergezeld worden door enkelen van hare leerlingen, die mede in enkele nummers met haar zullen optreden. Harold Bauer, de beroemde Engelsche pianist, die in het Kurhaus te Schevenin- gen dezen zomer door een overweldigend succes de oude aangename herinneringen van zijn vroeger optreden weer bij het Hollandsch publiek is komen opfris- schen, zal de rij der concerten openen. Na Yvette Guilbert, zal dan op het derde concert de groote violist Alexander Schuller, die gedurende 2 seizoenen ach tereen met Mengelberg in Amerika zijn lauweren oogstte, zich doen hooren. De rij der abonnementconcerten zal op waardige wijze gesloten worden door het Capet Kwartet, het beroemde Fransche Ensemble, dat ook reeds in Holland vol doende bekend is geworden na het afge loopen winterseizoen. (De concerten zullen worden gegeven in den Stadsschouwburg, Wilsonsplcin o,p de volgende data: 21 Oct.; 25 Nov.; 28 Dec. en 7 Febr. Gisterenmiddag omstreeks half drie is tengevolge van het verplaatsen van het schip „Op hoop van Zegen" de mast gebroken. Vrachtrijder H. V. van Heemstede, die assistentie verleende werd daarbij aan den rechtervoet ge wond, zoodanig dat Dr. Mauritz advi seerde hem over te brengen naar het St. Elisabeth's gasthuis, waarheen hij per brancard is vervoerd. Heden is men begonnen met de bestra ting en ophooging van het tweede ge deelte der Pijlslaan. Dit is een groote ver betering, vooral voor de daar wonenden. Gisterennamiddag reed een man met een platten wagen van de Leidsche vaart naar het Wilsonplein. Eenige kinderen uit de buurt reden mes. De 8-jarige 0. Z. sprong onder het rijden, zonder dat de bestuurder 't zag of kon voor komen, van den wagen, struikelde en kreeg het achterwiel over 't lichaam. Zij is overgehracht naar de Maria-Stich- ting, waar geconstateerd werd, dat zij geen fractuur had bekomen en niet in levensgevaar verkeerde. Vrijdagavond hield de Haarlemsche afd. van bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. Uit verslagen van secre taris en penningmeesteresse bleek, dat de toestand van de afd. gunstig is. In de plaats van mr. J. J. M. Noback en Ir. W. Kaars Sypesteyn, die bedankt hadden wegens drukke bezigheden, wer den tot leden van het bestuur gekozen jonkvr. C. C. v. d. Wijck en de heer W, F. Bloemendaal. Het bestuur bereidt een tweetal excur- ies voor,-waartoe de leden eerstdaags zul len worden uitgenoodigd. voor het namiddagconcert in den Hout, te geven door de Haarlemsche Orkest vereeniging, onder leiding van Willem Knikker, op Zondag 3 September om half drie. 1. Cadettenmarsch J. Souza 2. Ouverture „Leichte Kavallerie, F. v. Suppé 3. „Manola", walzer E. Waldteufel 4. Fantasie „The Geisha", Sidney Jones 5. Ouverture „La Princesse" jaune, C. Saint-Saëns Fantasie „La Traviata", G. Verdi 7. „Coppélia", ballet L. Deliber Ruim li/z jaar geleden is ook hier ter stede het St. Franciscus-Liefdewerk opgericht. 'Thans is vanwege haar een blaadje uitgegeven, de eersteling van een on afzienbare rij, naar wij hopen, waarin doel en actie van het liefdewerk uit eengezet en besproken worden. Het nieuwe beokje ziet er keurig ver zorgd uit én is gedoopt „Stedelijke Mis sie-actie," welke naam duidelijk zegt, wat het Franciscus-Liefdewerk beoogt. Dit bij uitstek mooie werk wordt in de verschillende artikelen op treffende, maar ook dikwijls leuke wijze beschre ven' en verraden alle een vlotte pen. Mo0e het boekje velen, zeer velen in handen komen en het doel bereiken, dat het zich voorstelt: medewerking, fi- nanciëel, zoowel als persoonlijk, te ver krijgen voor de zedelijke en godsdien stige verheffing van de verwaarloosde Katholieke jeugd dezer stad en liefde voor dien arbeid t© verwekken. M W m m Kleingeestig- Onlangs hebben we gewezen op de kleingeestigheid, welke ten opzichte van de menschen van recht en orde door leden van *de andere zijde betracht wordt. Dié kleinzieligheid uit zich veelal in het neer- plakken van opschriften e. d., welke ten doel hebben, zooveel mogelijk te kwetsen. Ook op Koninginnedag heeft men dat weer getracht. In een buurt, waar „rood" over- heerscht, had men op „Konmgmne-ver- jaardag een opschrift neergeklad, waarin maar eventjes gezegd werd, dat zij, die feest vierden op dien dag,dol wa ren. Och ja, zoo iets is makkelijk genoeg neergeschreven; de straat is zeker zoo ge duldig als het papier Maar klein is het. Wat zou er niet een herrie zijn in het an dere kamp, als wij op 1 Mei iets hatelijks voor de ronden deden. Maar zelf zijn zij in hun handelwijze tegenover ons niet zoo nauwlettend. Of wij ons daarom gekwetst voelen door dat onnoozele rijmpje? Waarom zou den we? Boven zulke akelige kleinigheden achten we ons verheven. Maar aan de kleinzieligheid doet het niets af. HAARLEM—GO-AÏIE AH. De Il.F.C. „Haarlem" speelt morgen een oefenwedstrijd tegen Go-Ahead, kam pioen van Nederland. Haarlem brengt waarschijnlijk het volgende elftal in 't veld: Aengenent, Baum, Maas of Stol, Bieshaar, F. Tekelenburg, Schotsman, Schravendijk, M. Houtkooper, v. Haaien, Brakel, v. Pellecom. Hieronder volgen de uitslagen van de wedstrijden van Ursus, welke Zondag 1.1. zijn voortgezet, terwijl voor de ingeschre venen, die dien dag naar „Wilskracht" te Amsterdam moesten, Woensdagavond de gelegenheid nog was opengesteld om hun praestaties te doen blijken. 100 M. Wedloop. 1. Ant. Verheem (Ursus) 12 2/5 sec. 2. H. Korfoge (W. I. K.) 13 1/10 sec. 3. E. Schut (W. I. K.) 13 1/5 sec. 4. B. Gros (Ursus) 13 1/5 sec. Verspringen. 1. Ant. Verheem (Ursus) 5,25 M. 2. v. Hoften (Exelsior) 5,21 M. 3. C. Swaalf (Ursus) 5,21 M. 4. B. Langeveld (Ursus) 4.75 M. 5. Schoonderbeek (Exelcior) 4,69% M. 400 M. Wedloop. 1. M. Pielage (Exelsior) 59 5/10 sec. 2. A. Mulders (Excelsior) 61 7/10 sec. 3. N. de Zwager (Ursus) 63 1/5 sec. 4. E. Schut (W. I. K.) 65 2/5 sec. W. de Zwager buiten mededinging 63 2/5 sec. (Exelsior). 5000 M. Wedloop. 1. A. Mulders (Exelsior) 18.45 min. 2. J. Mathot (Exelsior) 19 Jhin. Kogelstooten. 1. A. Schoonderbeek (Exelsior) 7.97 M. 2. B. Langeveld (Ursus) 7.75 M. 3. Ant. Verheen (Ursus) 7,68 M. 4. G. v. d. Wetering (W. I. K.) 6.96 M. 100 M. Hordenloop. 1. Ant. Verheem (Ursus) 13 4/5 sec. 2. C. Swaalf (Ursus) 14 9/10 sec. 3. B. Gras (Ursus) 16 sec^. 4. Buuringen (Ursus) 16 3/5 sec. .4. S. A. Mulders (Exelsior) 16 3/5 sec. Vierkamp. 1. Ant. Verheem 23 punten. 2. Schoonderbeek 16 punten. 3. B. Langeveld 15 punten.. 4. C. Swaalf 15 punten. Polstok Hoogspringen. 1. Ant. Verheem (Ursus) 2.80 M. 2. Schoonderbeek (Exelsior) 2,40 M. 2. C. Swaalf (Ursus) 2.40 M. 3. B. Langeveld (Urusus) 2.10 M. 4. Kruijver (Ursus) 2.00 M. De slingerbalwedstrijd tusschen Ursus en W. I. K., eindigde met een 810 uitslag in 't voordeel vanUrsus, echter dient hierbij opgemerkt, dat W. I. K. twee in- Onze katholieke voetbalvereeniging de Damiaten, die onlangs ook in een sport- vereeniging is omgezet, begint morgen het nieuwe seizoen. Voor do oranje- zwarten en voor den Roomschen sport- naam in Haarlem wordt dit een belang rijk seizoen. Het eerste elftal, dat de tweede plaats bezette in de Bonds-competitie van 't vorig jaar, promoveert, „naar de Federatie". Het gaa'. nu zeker in de Federatieve tweede klasse, waar het de afdeeling I vormt met, clubs als H.B.C. uit Heemstede, Wilhelmus uit Voor burg, Graaf Willem 2 uit Den Haag, R.K.A.V. uit Amsterdam, D.HL uit Delft en nog enkele anderen. Welke, dat moet nog definitief worden bepaald. Die promotie naar de Federatie be- teekent voor de Damiaten wat voor een N.V.B- derde klasse de promotie naar do tweede klasse is. En al is geen „Damiaat" zoo dwaas om te mee- nen, dat hun eerste nu net zoo sterk is als bijv. IL.F.C. verleden jaar (al ware het interessant geweest, de kracht meting eens te houden!) toch hebben de Damiaten nu een betere gelegenheid, te toonen, dat de katholieke voetbalbewe ging ook in Haarlem al op een peil komt te staan, dat het aankijken waard is. Wij hopen daarom, dat de Haarlem sche katholieken, nu de Spaarnestad ook een Federatieclub bezit, eens wat be ter hun belangstelling 'in de katho lieke voetbalsport zullen toonen. Wij ho pen daar nog eens nader over te spre ken. Voor het oogenblik besluiten wij met de mededeeling, dat de Damiaten mor gen in Delft de gast zijn van hun toe komstige coiripe!i'i°tegenstander D.IL.L. die het kampte' eest viert. Wij zijn benieuwd, wat deze eerste ontmoeting HaarlemDelft zal opleve ren! POLO-WEDSTRIJD. Morgen zal in de zweminrichting aan de Houtvaart een polomiddag worden gehou den. O.m. heeft dan de beslissingswedstrijd plaats tusschen Dolfijn II uit Amsterdam en L. L. C. uit Leiden. Verder spelen twee zeventallen van H. V. G. B. tegen Neptunus-zeventallen uit Zaandam. ATHLETIEKDAG TE HAARLEM. Voor de turnsters en turners van het gewest Noordholland (K.N.G.V.) zal door dit gewest een athletiekdag worden ge houden te Haarlem op 1 October a.s. Het programma omvat o.m. voor de heeren100 Af., 400 M. en 150 M. hard- loopen; speer- en discuswerpen; polstok- springen; voor de dames: 80 M. hard- loopen; slingerbal-, grensbc.l- en speer werpen, alsmede hoog- en vèrspringen. (Tel.) Door den Ned. R.K. Dambond, District Haarlem en Omstreken, wordt Zondag 3 September a.s. des middags te drie uur een propagandamiddag gehouden te Assen- delft in het gebouw der St. Jozefgezellen- vereeniging, daartoe welwillend afgestaan door den Weloerw. Praeses dezer vereeni ging. Een bekend dammer uit het Noor den, de heer Wagenaar, zal o.a. een si multaan séance geven, waaraan ook een aantal dammers uit Haarlem van de Dam club „St. Joseph" en uit Heemstede van de Damclub „St. Bavo deelnemen; bij vol doende belangstelling zal de heer G. J. Roeland, districtsbestuurder, een korte pro- pagandarede houden, om te geraken tot het oprichten van R.K. Damclubs Ie As sendelft en omliggende plaatsen. Katholie ken, die deze séance wenschen bij te wo nen of er deel aan te nemen, zijn harte lijk welkom; men wordt echter verzocht hiervan opgave te doen aan den Weleerw. heer Ruigewaard, Praeses der Gezellenver- eeniging en tevens zooveel mogelijk dam borden en stukken mede te nemen. Barometerstand: 758. Neiging VooruiO ZWALUWENPRAATJE. Morgen spelen de Zwaluwen als ope ning van het seizoen, tegen R.KA.V. II een le klasse D.H.V.B.'er uit Am sterdam, in de wedstrijden om den Bis schopsbeker. Wanneer de zwart-witte thans goed spelen, dan kan er wel ge wonnen worden en komen zij in de 2e ronde tegen R.KA.V. I 2e klasse «fe deratie. Het belooft morgen een mooie wed strijd te worden, welke een tocht naar het Sportpark, in Heemstede kan recht vaardigen. Het Muziekkorps „Utile Dulci" zal aanwezig zijn om allen, Zwaluwen zoo wel als R.Iv.A.V.'ers moed in te bla zen. Dit geeft dus aan het geheel 'n feestelijk cachetje. Zwaluwen 3 bekampt morgen het 3e elftal van het feestvierend Geel-Zwart Deze beide elftallen, hebben elkaar in de afgeloopen competities niet veel toe gegeven, en waren altijd ernstige can- didaten voor de eerste plaats. Iets voor spellen waag ik dus niet. Laten de Zwaluwen er echter om denken, dat er een mooie prijs beschik baar is gesteld, welke de collectie prij zen van de Zwarte man kan vermeer deren. Allen dus den moed er maar in. „ZWALUW". Jubileum Van Twisk. Vrijdag her dacht J. van Twisk, zijn 12)4-jarige dienst vervulling als chef-kok bij hotel „Duin en Daal." Met een auto werd de jubilaris des mor gens door den oudsten kok, den heer Dijk stra, van zijn woning gehaald en naar „Duin-en-Daal" gebracht, waar hij op het kantoor door den directeur werd toege sproken en hem door dezen, namens de commissarissen een enveloppe met inhoud overhandigd werd. Van den directeur per soonlijk ontving hij een fraaie lederen por tefeuille en een bloemstuk. Van wege den Ned. Hotelhoudersbond werd hem een oorkonde en een zilveren modaillle geschonken. Naar een der feestzalen geleid, werd de heer Van Twisk gehuldigd door de hotel gasten, van wie de heer Boissevain als oudste van hen, hem toesprak en hem eveneens een enveloppe met inhoud over handigde. Namens het personeel voerde de heer Dijkstra het woord en schonk hem een koperen rookstel, een eikenhouten sigaren kist en eenige bloemstukken. Per auto werd de jubilaris, nadat nog door een der leden van het personeel een zelfgemaakt gedicht voorgelezen was, naar zijn woning terug gebracht, waar verder de dag gevierd werd en hij nog vele blijken van sympathie ont ving. j AANBEVELEND (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1