Maandag 4 September 1922 45ste Jaargang No. 14238 De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland Een Nederlandsche R.-K. Hoogeschool. STADSNIEUWS. T0ONEEL. aan de Hun toevertrouwde Geloovigen Zaligheid in den Heer. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD AGENDA 5 SEPTEMBER Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Giften. Postwissels. Gemeenteraad. Dierenbescherming. Het 3-jarig bestaan van Geel zwart. Fietsclub G. Z. O. D. Reddingsbrigade voor Drenke lingen. Gevonden voorwerpen. Eerste Hulp Vereeniging „Snelver- band". Als je maar 'n verleden hebt. De opgeknoopte, die werd afge knoopt. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telecrrdisch Weerbericht. Oud Heidelberg. Kunstzaal Peddemors. Vacantie H. O. V. Ut SDOOneireiusprijs w draagt vooi Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet. 3.57 ki Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. pn^trcln-ning No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bü contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Een jaar geleden hebben Wij, B. G„ een dringend beroep gedaap op uw gebed, op uwe eendrachtige samenwerking en op uwen geldelijken steun, om. het Ons mo gelijk te maken onzen innigen wensch in vervulling te doen gaan, ons vrije onder wijs te bekronen met de stichting van een eigen Katholieke Hoogeschool. Wij waren Ons bewust, dat dit beroep viel in een tijd, waarin de stoffelijke welvaart maar al te zeer dq droevige nawerking onder vond van den noodlottigen wereldoorlog. Maar aangemoedigd door het woord des Pausen, die getuigde niets van grooter nut voor onze kerkprovincie te achten dan eene Katholieke Universiteit, aangemoe digd door den drang, die van alle krin gen tot Ons uitging, aangemoedigd ook door de milddadigheid steeds door U voor het katholiek onderwijs aan den dag ge legd, vertrouwden Wij, in weinig hoop volle omstandigheden toch hoopvol, dat gij tot alle offers bereid zoudt worden gevonden om het hooge doel te bereiken. En Gode zij dank, Ons vertrouwen is niet beschaamd geworden. De Katholieken van Nederland hebben in dien wedstrijd der volkeren,waarvan Paus Benedictus XV z.g. in zijn schrijven aan Ons gewaag de, inderdaad voor niemand willen onder doen. De gelden, die Wij U vroegen voor het stichtingsfonds voor eene Universi teit met drie faculteiten zijn ruimschoots binnengekomen. Het is daarom dan ook een dringende behoefte onzes harten luide onze oprechte erkentelijkheid te betuigen aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt. Aan allen, die onzen oproep hebben ge steund door een offer van hun gebed, van hun persoon en van hun werk of van hun stoffelijk bezit, met name aan alle le den der diocesane én parochiale Univer- siteits-comité's, aan die allen onzen in nigen dank Het is niet mogelijk hierbij in bijzonderheden te treden. Maar één zaak kunnen Wij niet verzwijgen, n.l., dat het Ons eene bijzondere verheugenis is, dat ook zoovelen, die minder met aardsche goederen zijn bedeeld, zoo mild hun pen ningske hebben bijgedragen. De Universi teit zal waarlijk gebouwd mogen heeten door U allen. Moge de Gever van alle goeds, die in hetxverborgen ziet, U allen met zijne genade en troost honderdvoudig loonen, voor wat gij Hem ter eere hebt willen doen. Dat uw geloof en uwe gods vrucht, dat uw ijver voor de wetenschap, die uit God is, U in benarde tijden tot zulk een edelmoedigheid heeft bezield, dat zal in dankbare herinnering blijven tot in het verre nageslacht. Wij hopen dan, B. G., in de naaste toe komst eene Universiteit met drie facul teiten, die der Godgeleerdheid, die der Rechten, en die der Letteren en Wijsbe geerte, te stichten, waarvan Wij met den Opperherder der Kerk een rijke weelde van de edelste vruchten verwachten. Gaarne hadden Wij U bekend gemaakt, op welke wijze Wij onze plannen binnen korten tijd hopen te verwezenlijken. Maar de vele en gewichtige vraagstukken, die daarmede samenhangen, zijn nog niet tot die oplossing gekomen, dat Wij U hierom trent juist omschreven mededeelingen kun nen doen. Wij hopen echter, dat deze ten spoedigste zullen volgen. Maar B. G., Wij moeten aan onze blijde tijding en onzen hartelijken dank een ern stig verzoek toevoegen. Hoezeer de ge brachte offers Ons en U allen tot vreug de verstrekken, toch mogen Wij Ons niet ontveinzen, dat de eigen Universiteit steeds een voorwerp van zorg, van groote zorg zal blijven onder geldelijk opzicht. Het jaarlijksch onderhoud voor de leer krachten en de hulpmiddelen bij onder wijs en wetenschappelijk onderzoek zul len steeds steun, steeds geldelijke offers blijven vragen, te i|neer daar het ons vu rig verlangen is, dat de beide nog ontbre- kendge faculteiten zoo spoedig mogelijk tot stand komen. Wij zullen daarom ieder jaar een beroep moeten blijven doen op uwe onbekrompen vrijgevigheid. Maar wij Weten, geleerd door het verleden, dat Wij op de offervaardigheid van Katholiek Ne derland veilig vertrouwen. Daarom heb ben. Wij besloten te bepalen en bepalen bij dezen, dat jaarlijks in de maanden October en November, te beginnen in 1923, in alle parochieën eene geldinzame ling zal gehouden worden voor de instand houding en uitbreiding der Katholieke Universiteit. Deze inzameling, die telken jare op den laatsten Zondag van Sep tember van den preekstoel zal worden aangekondigd, zal worden gehouden door de parochiale Sint-Radboudcomité's, waarvan Wij de reglementen tegelijk met dit herderlijk schrijven verzenden. Voor dit jaar echter zullen deze comité's zich alleen belasten met het innen van de reeds toegezegde bijdragen. Vervolgens bepalen Wij, dat op heden en gedurende de twee volgende weken in de H. Mis zal worden gebeden het gebed tot dankzeg ging. (Oratio imperata pro gratiarum ac- tione, omissa eo tempore imperata forsan alicubi iam praescripta). Wij blijven het groote werk èn in den verderen tijd van voorbereiding èn na de eerste voltooiing bij voortduring dringend aanbevelen in uwe gebeden, opdat de in stelling door onze gemeenschappelijke pogingen tot stand gebracht ook volko men moge beantwoorden aan haar doel. Mogen Gods rijke zegeningen nederdalen over allen, die hebben medegewerkt cn die zullen blijven medewerken aan de grondlegging en den verderen opbouw van onze Katholieke Universiteit. Moge zij gedijen tot zegen van onzen heiligen godsdienst, tot bloei van de ge wijde en ongewijde wetenschappen, tot heil van onze geheele samenleving. En zal dit ons' herderlijk schrijven dp Zondag 3 September a.s., den dertienden na Pinksteren op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. f HENRICUS VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, f AUGUSTINUS JOSEPHUS CALLIER, Bisschop van Haarlem, f LAURENTIUS SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond; t PETRUS HOPMANS, Bisschop van Breda, f ARNOLD FRANS DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Bovenstaand schrijven betreffende de R.-K. Universiteit werd gisteren in de R.-K. Kerken voorgelezen. "Wij weten niet of wel iedere'Katho liek, die Zondag de blijde boodschap der Nederlandsche bisschoppen be treffende de stichting eener Nederland- £>che R. K. Universiteit heeft hooren voorlezen, zich bewust is geweest op Jdat oogenblik getuige te zijn van een historisch gebeuren in de geschiedenis' ivan Nederland's Katholieken. Wie de groole beleekenis van dit Schrijven heeft begrepen, moest ook ,\vel diep ontroerd zijn. „Wij hopen dan, B. G., in de naaste toekomst een Universiteit met drie fa- teulteiten, die der Godgeleerdheid, die der Rechten en die der Letteren en Wijsbegeerte, te stichten, waarvan [Wij met den Opperherder der Kerk eene rijke weelde van de edelste vruchten verwachten," zoo luidde het in dat schrijven. Dat beteekent de stichting van een R. K. Hoogeschool in Nederland. Want al worden voorloopig nog slechts en kele faculteiten ingesteld, de voortva rendheid, de wilskracht, de opoffe ringsgezindheid van Nederland's Roomsch-Katholieken zijn de funda menten van hazalt en beton, waarop de daad van het Doorluchtig Episco paat is gebouwd en dit vertrouwen Zal niet beschaamd worden; de vol ledige, een volmaakte R. K. Hooge school in Nederland is slechts een kwestie van jaren. Over eeuwen zifllen de Nederland sche Katholieken zeer waarschijnlijk in dankbare herinnering gewagen van de schoone daad hunner voorvaderen der twintigste eeuw, die, nauwelijks bekomen van een vijftigjarigen strijd om de ziel van het kleine kind in de lagere school, zich onmiddellijk wierpen op de stichting van een R. K. Hoogeschool en de vervolmaking van bet middelbaar- en voorbereidend hoo- ger onderwijs. En dan zal worden genoemd de datum van 3 September 1922, als een historische, de dag, waarop het Door luchtig Episcopaat aan de Katholieken Nederland kond deed van de stichting der Nederlandsche R. K. Uni versiteit. Gevoelt iedere R. K. het historische van dit oogenblik, en tevens het ont roerende omdat nu bereikt wordt, waarnaar wij zoo lang gestreefd heb ben, bereikt, wat andere landen reeds jaren, eeuwen rijk zijn? Katholieken van Nederland, betui gen wij onze dankbaarheid tegenover God en het Episcopaat, dat de zaak van de stichting van een Katholieke Hoogeschool zoo stevig ter hand heeft genomen. On,ze katholieke samenleving zal, hopelijk, van deze stichting de grootst mogelijke vruchten plukken. Thans komen aan onze Universi teiten jongelieden, die seeds .uit liet derde geslacht zijn van hen, die zonder God of godsdienst zijn opgevoed. De banden van traditie, die bij het tweede geslacht nog eenigszins beston den, zijn bij deze jongeren geheel verbroken. De ziel hongert naar gees telijk voedsel als tegenwicht tegen de materialistische leer en krijgt 't niet. Dat geven onze 'openbare Hooge- scholèn filet. De R. K. Universiteit zal echter de juiste methode van wetenschappe lijk onderzoek in eere herstellen. En onze samenleving, geleid door aldus gevormde officieren, zal er voor deel van trekken. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Schilders- patroons 8 uur Bestuur Overheids personeel 8 uur Bestuur Metaalbe werkers 8 uur Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig advies van half 9 tot half 10 Bollenveiling 10 uur. Groote Kerk Van 2 tot 3 uur orgelbespeling door den heer George Robert. Café Brinkman Groote Marlkt Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Janutraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. f'. K. Leeszaal en uitleenbibliolheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 10 uur 's morgens10 uur 's avonds uitleen der boeken van half 3—9 uur. behalve op Zon- en feestdagen, Luxor-tcaroom, Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg t3 Alle werkdagen des voorin, van 1012 en des n*m. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Deze maatschappij vergadert Dinsdag 5 September. De agenda vermeldt o.m. be spreking Dahliakcuring. Voor de Weensche priesters van L. B 1.50 In den vervolge zijn postwissels boven de 20 gulden ook aan de Bijkantoren be taalbaar. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 6 Sep tember 1922, des namiddags ten li/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De agenda vermeldt: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2, .Voopstcl B. en W- tot goedkeuring balans, winst- en verliesrekening, diens tl921, Woningbouwverecniging „St. Bavo". 3. Voorstel B. en W. verleenen mede werking tot stichting eener bijzondere school aan de Antoniestraat. 4. Voorstel B. en W. tot het in hooger beroep uil lokken' van eene be slissing omtrent de weigering tot het verleenen van medewerking aan de Neutrale Schoolvereen. „De Hout 5- Benoeming van: a. gemeente-verloskundige (herbe noeming mevr. M. E. A. Sclimit Jong bloed—Terbach) b. twee tijdelijke leeraren Avond school voor handelsonderwijs; c. pianiste aan de Buitengewone school voor lager onderwijs; d. leden vaste commission; e. een Commissaris Gem. Bank v. Leening (vacature-Mev*. P. J Wille- kes MaedonaldReijnvaan) aftr., niet herkiesbaar f. twee Commissarissen Stads-apo- theek (vacatures C. H. Kuenen en H. van den Berg )aftr. en herkiesbaar. 6. Trekken der afdeelingen. Men zendt ons het volgende uit treksel uit het verslag over de maand Augustus 1922 van den Inspecteur der Vereeniging legen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Deze maand werd bijzondere aandacht besteed aan de oogkleppen van trek paarden en beproefd de voerlieden te bewegen die weg te laten. Zoo dik wijls werd opgemerkt dat die kleppen hinder veroorzaakten, werden de ver- eischte voorzieningen getroffen. Vele gevallen van lichte kreupelheid werden waargenomen, waarbij bleek, dat die meerendeels aan slecht hoef beslag te wijten waren. Bij het lossen van slachtvee werd toezicht gehouden. Een slagersknecht, die ruw optrad bij het geleiden van een stier, werd daarover onderhouden. Er werden wederom verschillende gebreken aan voertuigen en bespan ningen van hondenkarren opgemerkt, (waartegen de noodige maatregelen ge nomen werden. In de Asphyxiatie-inrichting werden pijnloos gedood 175 dieren, waaronder 56 honden, 117 katten en 2 konijner»; Van deze dieren waren er 39, die te voren als zwervers in den Kennel van den heer Klaassen gebracht wa ren, waar ze gedurende eeniga dagen ter beschikking van de eigenaars ge houden werden. Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de Asphyxiatie-inrich ting dagelijks van 2—4 uur geopend is en dat dieren, die men pijnloos wil laten dooden, niet in den Konnel „Fauna", maar rechtstreeks naar vo rengenoemde inrichling (op het Phoe- nix-terrein, einde Parklaan) - moeten xgebracht worden. Desverlangd kun- xnen ze worden afgehaald. Geel-Zwart gaf Zaterdagavond ter ge legenheid van het 3-jarig bestaan van haar vereeniging aan leden en dona teurs en genoodigden een feestavond. Om half acht was de zaal van St. Bavo tjokvol en opende de voorzitter van "het feestcomité met een hartelijk welkom en hoopte dat deze avond moge slagen tot ieders genoegen. Ingekomen was een bloemstuk van de .R. K. S. V. „.Zwaluwen." De avond werd opgeluisterd door de mandolineclub „Studentiana" en den hu morist Jos. Mathot. Ondertusschen kwam er nog een mooie bloemenmand van de R.K.S.V. „R. 0, IJ." uit IJmuiden, welke door den voor zitter van R. 0. IJwerd aangeboden. Ook de afgevaardigde van het District feliciteerde de vereeniging met haar 3- jarig bestaan en hoopte dat zij nog lang in het Diocees moge blijven tot voorbeeld van anderen. Hierna kregen we een opvoering van de Geel Zwart-revue. Deze revue was goed in elkaar gezet, maar jammer dat het niet erg vlot ging. Anders wel eon aardig propcgwd-m'd'el vo:r de Room- sche sport. Verder kregen we nog feen tombola waarin prachtige prijzen werden ver loot, o.a. een H. Hartbeeld. Nog werd muziek' en voordrachten gegeven, waar na het klokje van gehoorzaamheid luid de en de voorzitter van Geel-Zwart al len hartelijk dankte voor de flinke op komst, wat wel bewijst dat G. Z. popu lair is hier in Haarlem. Op Zaterdag 2 September vierde de R. K. Fietsclub „G. Z. O .D." haar eer sten feestavond in het gebouw „Zang en Vriendschap". Hij mag uitstekend geslaagd worden genoemd. Daarvoor een woord van hulde aan het bestuur en de feest commissie van deze vereeniging. Nadat de voorzitter een woordje gesproken had, kwamen de leden met de tooneelstukjes, die zij allen schitterend ten uitvoer brach ten. Daar het bestuur en de feestcommis sie voor een afwisselend programma ge zorgd hadden, kregen wij cenige stukjes zang te hooren van de mezzo sopraan mej. M. Langeveld uit Zandvoort. O.a- heeft ze- het liedje van Godfr. Man en „De Storm" van Nico Hoogerwerff uit muntend tot haar recht laten komen. Ook het dubbel-mannen kwartet „Aurora" komt een woord van lof toe, daar ook zij uitstekend gezongen hebben. Als de leden zoo doorgaan met stu- deeren, kunnen zij in de toekomst heel wat bereiken. De leden vierden tot laat in den avond feest. Er heerschte een ge zellige feeststemming. Als deze eensge zindheid onder allen zoo blijft voort bestaan, 'draagt deze vereeniging haar naam met eere. Na het beëindigen der zangnummers hadden mej. Langeveld en Mej. van Waard mooie bloemen in ont vangst tg nemen, D§ begeleiding yan de zangnummers was best toevertrouwd aan den heer Th. v. Waard, welke met zijn zuster mej. Tr. v. Waard nog eenige mu zieknummers ten gehoore bracht. Zondagmorgen, 3 September, had in de zweminrichting aan de Houtvaart hel jaarlijksche examen plaats tot het be halen van het diploma A (zwemmend redden) van de Reddingsbrigade. Dat er in den afgeloopen zomer duch tig geoefend was, bewees de uitslag. Aan 13 candidate^ van de 14 deelnemenden zal het diplom en insigne worden uit gereikt; met 1 candidaat wordt het exa men nog voortgezet. Geslaagd zijn: Mevrouw de KerkOut, Mejuffrouw A. Ruygrok en Mejuffrouw M. Meyer- de heeren: G. de Lugt, A. J. v. d. Mesr, J. Geerts, M. C. J. Ca- derius van Veen, v. d. Berg, J. P. Te- fol, II. de Wijs, M. Brandt, P. Meyer mi O. Kolderie. De examencommissie bestond uit de dames 0. J. F. van Esch en A. Meyer en de heeren A. van Amstel, A. J. Meyerink en D. N. H. Haase. J. Scheerlings, Delftstraat 19, beursje; T. de Groot, Kamperstraat 45rd, leesboek; M. Witteman, Leidschevaarl 134, ceintuur: P. van Dam, Doelstraat 27 D, dekkleed; D. Zandstra, Scheepmakersdijk 41, das speld; N. A. Noordstrand, Esdorperwcg 54, Amsterdam, gewicht, (Bureau van po litie, Haarlem); W. van Gasteren, Kleine Houtweg 121, gewicht; A. W. Slager, Mr. Joostenlaan 19, hondenpenning, sluitstuk armbandhorloge; P. Buijs, Edisonstraat 9, horloge; M. Hanner, Leijjscheplein 19rd„ horloge; P. v. d. Valk, Palmstraat 11 rd., horloge; W. Oppenkamp, Spionkopstraat 14, hondje, Kennel Fauna; L. v. Soest, v. Oosten de Bruvnstraat 74, zakmfsje; H. Hasselt, Westergracht 51 zw„ oorrin getje; J. Casteren, Zijlweg 63, portetmon- naie; H. Gielen, Z. B. Spaarne 14, porte- monnaie; P. Steffens L. Vlamingstraat 16, portemonnaie; A. M. v. d. Pol, v. Marum- straat 16, souvenir van Haarlem; W. Bos man, Da Costastraat 16, R. K. Kerkboek je; T. v. d. Hulst, Harmenjansweg 22, poes, Kennel Fauna; M. Bouffaer, Scho tersingel 15, poes, Kennel Fauna. J. Kunst, Grebbestraat 10, ceintuur; P. Veenstra, le Zuidpolderstraat 84, ceintuurJ. Hogemolen, Hagestraat 45, ceintuurMej. Blad, KI. Hout straat 105rood, vingerhoed in etui Gem. Reiniging, keeshond T. Kuiper, Voorzorgstraat 40, nachtjapon en thee doek H. Moot, Morinnesteeg 17, oor knopje; J. Smit, Tuinstraat 7rood, portemonnaie Directeur Postkantoor, parapluiesJ. Willemse, Rolland straat 46, reticule met inhoud Lich tenberg, Romolenstraat 60c rood, idem met inhoud C. Kuit, Gen. Cron- jéstraat 54 (Schoten) reticule (ledig) Kiliam, KI. Heiligland 32rood, Schoentje J. P. Bijnsdorp, Zijlvest 13, wschoentje; van Zon, Pres. Steyn- straat 28, taschje met inhoud P. Boks, L. Wijngaardstraat 16, vulpen houder F. 'Laatstra, Damstraat 20, vingerhoed M. v. Everdingen, Velser- straat 20rood, zakmes v. Borselen, Schoterweg 9, poes Kennel Fauna v. d. Broek, Zijhuizen 5, poés Kennel Fauna. H. H. Essenberger, Magda- lenastraat 18rood, kaart H.IJ.S.M. P. v. d. Stel, Kruisochtstraat 49, porte monnaie met inhoud M. v. d. Molen, Ravensteeg 20, parapluieKremer, v. Beeresteynstraat 34, taschje mer inhoud. i Als ge over het kalf spreekt, breng dan een kalf mee, heeft eens een groot opvoed kundige gezegd. Of met andere woorden, laat de menschen de dingen zien, als ge er over spreekt en ge zijt verzekerd van hun belangstelling. Want beter dan de keurigst gebouwde lezing, de fraaiste pla ten of zelfs de veel geprezen lichtbeelden, is ons en wij mogen aannemen allen met ons de groote demonstratie beval len, welke de Eerste Hulp Vereeniging „Snelverband" Zaterdag j.l. in het Bron gebouw beeft gegeven, ter gelegenheid van haar 12 Vz -jarig bestaan. Het was goed gezien van het bestuur, deze demonstratie te organiseeren, want met niets had zij beter haar doel bereikt: belangstellenden nader te brengen tot het streven der ver eeniging, dat in zoo hooge mate sympa- tiek is. Bij monde van den voorzitter werd bij het binnenkomen de pers welkom gehee- ten. In zijn openingswoord verwelkomde de heer Saeys alle aanwezigen. Onder de belangstellenden merkten wij op: Burgemeester en Mevrouw; Wethou der Mr. J. N, J. Heerkens Thijssen; raads leden mevrouw P. J. Willekes Mac Do- nald-Reynvaan; mevrouw Maarschal-Ko- min; mejuffrouw W. G. van Vliet; W. A. J. van de Kamp; W. J. B. van Liemt; K. Kingma; M. L. A. Klein; M. H. Groe- nendaal; F. Keerwolff M. de Braai; D. J. Tork; M. A. Reinalda; commissaris van politie E. H. Tenckinck; hoofdinspecteur van politie, C. J. Bos; medisch leider van de vereeniging Snelverband, Dr. C. L. W. Ruys; hoofdverpleegster van het St. Elisabeths Gasthuis als vertegenwoordiger van Dr. Kersbergen; de vertegenwoordi ging van den Directeur v. d. Geneeskun digen Dienst; commandant van de brand weer v. d. Broek; 1ste adjudant van de brandweer J. G. Martin; voorzitter van den Nationalen Bond tot redden van drenkelingen, Dr. v. Eeden, Amsterdam; Secretaris v. d. Ned. Vereeniging Eerste Hulp bij ongeluken, C. F. Ütermöhlen, Amsterdam; het bestuur der Roode Kruis Transportcolonne, vertegenwoordigd door den secretaris C. Nel en J. J. Broeker; Koninklijke Nationale Bond voor reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, „Het Oranie Huis", vertegenwoordigd door kolonel van der Moer, Amsterdam. Gemeente Architect A, A. Hillebrand en mevrouw; Hoofdinspecteur v. d. Telefoon dienst; Het dageliiksch bestuur van den Ned. Aannemers Bond, afd. Haarlem, Dr. C. H. Kuenen; Dr. Mauritz; Dr. H. Leyb en anderen. Spr. zet in het kort de wording en den groei der vereeniging uiteen. Hij memoreert daarbii bet werk van Dr. Götte, die als de eigenlijke oprichter der Vereeniging kan worden beschouwd, In zijn werk ziet spr. een tweevoudig schoon: 1. de sanctie, door een medicus aan de vereeniging gegeven en 2. het voeden van de gedachte zich het lot aan te trekken van ongelukkigen. Dr. Ruys, de tegen woordige medische leider, is geheel in het voetspoor van zijn voorganger ge treden. Als spreker zich afvraagt, welke de resultaten zijn geweest over de laatste jaren, dan moet hij bekennen, dat' die mooier zijn dan de grootste optimist had verwacht. Wat, zegt spr., zal de toe komst ons brengen? Dat binnen afzien- baren tijd kan worden gesproken van een geregelden eersten hulpdienst. Het ligt in het voornemen der vereeniging de huizen der leden te voorzien van een ^plaatje, aangevende, dat aldaar een lid woon achtig is, met vermelding eventueel van het bezit van telefoon of verbandtasch. Aan het slot van zijn toespraak herdenkt spr. dankbaar de schenking van den heer Scholier, die daardoor getoond heeft, ver trouwen in de vereeniging te stellen. Thans neemt de heer L. Holzhaus het woord. Op zijn uitnoodiging begeven al len zich naar dén tuin, waar de demon stratie zal worden gehouden. De plaat sen, rond het plankier, zijn zoo opgesteld, dat elkeen kan zien, wat er gebeurt. In een vijftien tal voorbeelden,werd ons daar getoond, hoe op te treden, wanneer hulp moet worden verleend. De ensceneering eischte geweldig veel van onze fantasie daarop had de heer Holzhaus ons voorbereid maar waar het op aankwam, de eigenlijke hulpverlee ning, de behandeling van een bepaald ge val, dat kregen we in alle bizonderheden te zien. Wij vragen ons af, .of niet de meeste der aanwezigen met schande heb ben moeten erkennen, dat hun eigenlijk de handen links staan, als ze eens voor het feit zouden komen te staan, hulp te moeten verleenen. Bij overlevering heb ben wij gehoord, wat er in dat of dat ge val moet gebeuren, maar die methoden zijn in den regel op zijn zachtst gesproken gevaarlijk of zelfs doodelijk. In 't gezicht dezer moderne behande ling, blijft er van 't oude al heel weinig over. Geen sjouwen of sleepen of zeulen met den patiënt, niet zich verdringen om het slachtoffer, zoodat de lucht wordt af gesloten, maar een rustige, doelbewuste behandeling. In geval no. 1 zagen we, hoe een voet baller bewusteloos is geschopt en door kunstmatige ademhaling wordt bijgebracht. De patiënt wordt na de behandeling loopende naar de kleedkamer gebracht. Daarentegen in geval no. 2 (hersen schudding) wordt de patiënt niet vervoerd. No. 4, geeft de behandeling van den toe vallijder, waartegen door leeken zeer vaak gezondigd wordt. De behandeling van een kind, dat heete koffie krijgt over hoofd, armpjes en borst, wordt in no, 7 gedemon streerd, In no. 1 zien we een slagader breuk, in no. 12 het verstuiken van een voet. Een zeer kritiek geval geeft no. 15. Een motorfietsrijder wordt door een trein gegrepen, weggeslingerd en krijgt een wervelbreuk. De demonstratie toont ons, hoe het geval wèl en hoe niet moet wor den behandeld. Hoe een verkeerde be handeling den dood ten gevolge kan heb ben. Typeerend is dit geval, doordat in tijden van nood van alle hulpmiddelen wordt gebruik gemaakt. De regenjas van den patiënt, twee staven van een land meter, toevallig daar werkzaam, bene vens 'n brcede plank doen dienst om den patiënt te vervoeren No. 18 toont de be handeling van een verbrijzeld been. Onze ruimte laat niet toe alle gevallen te bespreken, doch wij meenen goed te doen den oproep van den heer Holzhaus tot het volgen van een cursus, waarvoor zich tijdens de demonstratie vijftien deel nemers opgaven, te steunen, evenals zijn verzoek de vereeniging finantieelen steun te verleenen. Vijftien nieuwe donateurs gaven zich Zaterdag j.l. op. Wie volgen nog? De demonstratie van de Eerste Hulp Vereeniging „Snelverband" mag in eik opzicht goed geslaagd genoemd worden. De belangstelling voor de wederopvoe ring in Haarlem van het overweldigend lachsucces: „Ats je maar 'n verleden hebt" is wederom zoo groot, dat de di rectie van de N. V. Het Schouwtooneel reeds nu aan het verzoek heeft voldaan om het stuk ook morgen, Dinsdag 5 en Woensdag 6 September in den Haarlem- schen Stadsschouwburg op te voeren. De aanvraag om dit blijspel te komen opvoeren is zoo onf;p,^in'' groot, dat „Het Schouwtooneel" niet in staat is er aan te voldoen, zonder ernstige schade te berokkenen aan het nieuwe repertoire. Daartegen heeft de directie dan ook voldoende waarborgen genomen en kan als eerste voorstelling die gerekend kan worden als opening van het nieuwe sei zoen, aankondigen „De opgeknoopte, die werd afgeknoopt". (La farce du pendu dépendu) een komisch mirakelspel in drie bedrijven van Henri Ghéon op Zater dag 9 Sept. a.s. Daarna volgt „De co- medie der Liefde" van Hendrik Ibsen. Men deelt ons het volgende mede: In de opvoeringen van „De opge knoopte die werd afgeknoopt" (La farce du pendu dépendu), een komisch mira kelspel van Henri Ghéon, door de N.V. Het Schouwtoonel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, zullen optreden me Barometerstand 7,67. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Sept. Hoogste barometerstand 776.3 m.M. te Falun (Zweden). Laagste barometerstand 754.9 m.M. t» Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 Sep tember' tot den avond van 5 Scpt: Meest, zwakke wind uit Noordelijke rich tingen, zwaar bewolkt of betrokken, aan vankelijk nog eenige regen, zelfde tem peratuur. de zaak er een is als die van den. heer Peddemors, dan zetten we er ons gaarne toe. Het bekende „kunstfiijverheidshuis" aan den Kruisweg heeft een groote ver andering ondergaan die de term is wat afgezaagd maar niettemin zeer op z'n plaats in alle opzichten eert verbetering blijkt te zijn. Reeds van buiten zien we, dat dit een winkel is met een eigen cachet, de kleuren waar in de pui geschilderd is grijs met zwart en oranje zijn lang niet alle- daagsch en trekken de aandacht, zonder schreeuwerig te zijn. De smaakvolle eta lage geeft een voorproefje van wat er in de toonkamers te vinden is. We zien er aardige byouterieën welke op de zwarte stof op z'n voordeeligst uitko men, verder het bekende glaswerk van de Bazel en artistiek koperwerk uit het eigen atelier. Een mooi stuk handwerk is de kloek gedreven schotel, terwijl de electrische lamp als. een fraai staal van metaalarbeid mag worden aangemerkt. De koepelvormige kap, A jour bewerkt en geciseleerd, wordt gedragen door drie opengewerkte steunssls op voetstuk waarin vernuftig de aansluiting is op genomen. Emaille en kralenver.siering verrijken het geheel. Het lampje is lo gisch en toch sierlijk van bouw en ge heel vrij van het opdringerige dat we in modem nog al eens aantreffen. Wanneer we binnentreden treft het ons dadelijk dat door de verbouwing ruime toonkamers zijn ontstaan, wier practische inrichting het mogelijk maakt de voorwerpen naaar behooren ten toon te stellen. In een zaak als deze, waar de nijverheidskunst in zoo ruimen zin vertegenwoordigd is, is zulks van zeer groot belang Het ziet er prettig uit, de wanden met grijze jute bekleed en van boven afgesloten door lijstwerk in zwart en oranje maken deze vertrekken tot een voor exposeeren alleszins ge schikte omgeving, Licht is er voldoende en een legraam (z.g. lantaarn) van ge kleurd glas in lood brengt in het ach tergedeelte een fijne lichtwerking teweeg. De toonkamers bevatten een ruime collectie kunstnijverheid, werk van Hol- landsche kunstnijveraars en ook van buitenlanders. Metaalwerk is er van Achterberg, wiens broches met de tee- kens van den dierenriem door hun aar dige styleering en mooie afwerking tot het „betere" in dit artikel behooren. Er is werk van Jan Eisenloefel en van Winkelman, namen die een goeden, klank hebben en van Peddemors o.a. mooie sierschotels. Kunstaardewerk, goed van vorm cn aangenaam van kleur, zien we van Lanooy, vanHobbel, van „da vier Paddesioelen", Mobaeh en „Nieuw Rozenburg". Moderne meubelen zijn er van Barteb e.a. Niet alles op dit ge bied kan ons bekoren, enkele stoelen bijv. zijn nog-al „gewild" van vorm, doch er is veel te waardoeren; men zie bijv. het wandkastje met goëtat eterniet pa neel. De jonge Haarlemsohe beeldhouwer v. d. Kaay, wiens werk op eene ten toonstelling van den Haarlemschen Kunstkring onze waardeering opwokte, heeft hier een knap stuk werk; kikkers, vlot in hout gestoken. vrouw Wilh. van der Horst-van der Lugt Het glaswerk van de fabriek „Leer Melsert en de heeren Jan Musch, Ko van Dijk, M. van Warmelo, Paul Karsten en Ezerman. Speciaal decor vervaardigd door W, de Maar', Décorateur van den Utrechtschen Stadsschouwburg. Costumes van de firma J. N. Mulder, onder toezicht van mej. Jo. Blauwkuip. Regie Jan Musch. Men schrijft ons: Vrijdag 8 September, aanvang 8 uur, geeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" in den Stadsschouwburg te Haarlem een opvoering van „Oud Heidel- berg", tooneelspel in 5 bedrijven van Wil helm Meyer-Forster. In dit stuk treden o.a. op, de dames: Greta Gyswyt, Mina Buderman, Antoi nette Sohns en de heeren: Jacques Reule, Louis Gimberg, Bart Kreeft, Alex Hoek, Louis van Gasteren, Hans Brüning, Elias van Praag, Henri Eerens, Anton van Ei sen, Maurits Parser en anderen. Hei ligt niet op den weg van den kunstveralaggever te schrijven over de opening eener nieuwe zaak of de res tauratie «ener bestaande, doch wanneer tot 2Q September, dam", naar ontwerp van de Bazel, vult bijna een geheele toonkamer. Ook za gen we Uuitsch en Ooslenrijksch glas werk. Memoreeren we nog even de voort brengselen van Japansche kunstnijverheid en besluiten we met de opmerking, dat de minnaar van goede sjer- en nijver heidskunst hier veel van zijn gading zal vinden. Moge het den heer Peddemors gelukken zijn zaak op het peil te houden waarop deze momenteel staat; bazar- goed is er veel te veel onder de men schen, goede sier- en gebruiksvoorwer pen koopt men nog veel te weinig. M. v. d. W, Het bericht omtrent de vacantie van de Haarl. Orkestvereeniging, ver- eischt eenige verbetering, daar op 't laatste oogenblik van B. en W. nog afkwam de mededeeling dat het mu ziekkorps op Woensdagavond 6 Sep tember a.s. nog één concert moet geven in de stadslent in den Hout. Dev acantie is nu gesteld van 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1