Dinsdag 5 September 1922 45ste Jaargang No. 14239 Dit nummer bestaat uit twee biaden. - Eerste blad. Het Haarlemsche R.-K. Lyceum. HaarBem-Kevelaar STADSNIEUWS. AGENDA 6 SEPTEMBER De opening van het R.-K. Lyceum. Bekendmaking. Het Oranjekruis. LANGS DEN WEG. Onbestelbare stukken. Landdag postpersoneel. Het Rijksarchief in Noord-Holland. Hinderwet. Gevonden voorwerpen. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Dierenmishandeling. Vermissing. iFonn ëmè ntsprijs 8«i draagt voor Haarlem ea Agentschappen) Pet Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruit bet. 3.57 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnunciiers: 1426 2741 en 1748. Phstr<>ki-rinö No 5970 EUWE HAARLEMSCHE Adverlentiën 35 ceais per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me» dedeeiing: 60 cents pet regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Het is vandaag voor Roomsch Haar lem een dag van beteekenis. Het R.-K. Lyceum wordt immers ge opend. Heel bescheiden nog, het is waar, zul len de lessen voorloopig gegeven worden in eenige lokalen van de R.-K. school te Overveen maar de stichting van een waardiger gebouw is het stadium der voorbereiding lang voorbij, zoodat reeds de muren worden opgetrokken van een, ook uit architectonisch oogpunt, fraai ge bouw aan den Zijlweg, dat straks weer zal getuigen van het doorzettingsvermo gen van Haarlem's Katholieken. Er zal wellicht, bij de opening van dat nieuwe gebouw, straks na Paschen, ge juicht en gejubeld worden, hulde en eere zal gebracht worden aan degenen onder Haarlem's Katholieken, die dat verdienen in verband met de totstandkoming van dit R.-K. Lyceum, ondanks de zeer vele en velerlei moeilijkheden (want ook die waren er tallooze!), maar dat neemt niet weg, dat nu reeds de aandacht moge wor den gevestigd op de groote beteekenis voor Haarlem van dit nieuwe onderwijs instituut. Het was begin September 1917 (waar blijft de tijdl), dat een inzender in de Nieuwe Haarl. Courant de noodzakelijk heid bepleitte van een R.-K, Hoogere Burgerschool te Haarlem en met animo wakkerde onze redactie het aangestoken vuurtje in de eerst daarop volgende da gen aan. Er kwam animo voor het denkbeeld en niet lang daarna was een aantal mannen bereid de schouders te zetten onder den Dpbouw van dit nieuwe monument van Roomsche kracht en Roomschen durf. Er werd een vergadering belegd. Het enthousiasme was enorm. Het aantal toe gezegde bijdragen groot. Moeilijkheden bleven echter niet ge spaard, zóó zelfs, dat een oogenblik aan de verwezenlijking van het droombeeld werd gewanhoopt. Edoch, alles keerde ten goede en zoo wordt Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, kort na Zijn Gou den Priesterfeest, de vreugde bereid in Haarlem een R.-K. Lyceum te zien ver rijzen. Van den beginne af heeft Z. D. H. het denkbeeld toegejuicht en warm onder steund op velerlei wijze. Waarom is in Haarlem de stichting van een R.-K. school voor voorbereidend hooger onderwijs (waarvoor in Haarlem de vorm van een R.-K. Lyceum is geko zen) van zooveel belang? Om verschillende redenen, maar vooral tot behoud en versterking der Katholieke levensovertuiging in de harten onzer jon gelui, die later leidende of althans belang rijke plaatsen in ons openbare leven zul len innemen en ook om de middelbare en hoogere studiën bij onze Roomsche jongelingschap aan te moedigen. Wij, Roomsch-Katholieken, bezitten in Haarlem prachtige scholen voor lager on derwijs. Wij zijn er rechtmatig fier op. Maar de opleiding van onze rijpere jeugd, de opleiding van de jeugd in de jaren van de vorming der levensovertuiging en het karakter, moesten wij aan niet- Roomsche onderwijs-instituten over laten of de R.-K. Ouders waren genood zaakt groote uitgaven te doen om hun jongens op R.-K. Gymnasia of H. B. S. buiten Haarlem te laten studeeren. En nog maar alleen physiek sterke jongelui kon den zich de weelde van eiken dag heen en weer reizen, wat daarvan dikwijls het gevolg was, veroorloven. We wenschen hier absoluut geen kwaad te spreken van het Haarlemsche neutraal middelbaar en voorbereidend Hooger On derwijs; we hebben de laatste jaren nim mer klachten van belang gehoord over de wijze waarop in Haarlem de wetenschap gedoceerd werd; we willen aannemen, dat als er wel eens klachten geuit zijn of worden, die overdreven zijn en zelfs wen schen we hier een woord van lof te laten hooren voor de wijze, waarop in 't alge meen op de Haarlemsche inrichtingen voor hooger onderwijs rekening gehouden wordt met de innerlijke gevoelens der R.-K. leerlingen, maar deze lof sluit de wensche- lijkheid van specifiek Roomsch onderwijs niet uit. Het is niet voldoende dat voor het Roomsch-Katholiek gemoed niets kwet- sends wordt geleeraard, het onderwijs der R.K. jeugd moet positiever zijn en er op gericht zijn 't katholiek zelfbewustzijn te versterken. In plaats van met een angst valligheid, die dikwijls virtuositeit ver- eischt, in het onderwijs nimmer over God te spreken noch van Zijn heerschappij over de natuur, noch over Zijn in de wereld geschiedenis zichtbare leiding, inplaats van God dood te zwijgen, dient het onderwijs juist overal den Vinger Gods te wijzen. Daarvoor is neutraal onderwijs onge schikt. Daarvoor is Roomsch onderwijs noo- dig. Wij verwachten van de opening van het R.-K. Lyceum in Haarlem veel goeds. Wij zijn gelukkig met de voordeelen van Roomsch onderwijs, maar bovendien ho pen we allerhartelijkst, dat het onderwijs der Paters Augustijnen waarlijk ook de vergelijking met het neutrale onderwijs in alle opzichten kunne doorstaan wat de wetenschappelijke qualiteit en deugdelijk heid betreft. Dat zal in Haarlem een zeer moeilijk werk zijn, want eere gevend wien eere toekomt erkennen we gaarne, dat het Haarlemsche neutrale middelbaar- en hooger onderwijs op hoog wetenschappe lijk peil staat. De leeraren aan het R.-K. Lyceum zul len hierdoor voor een moeilijke taak komen te staan, want, wil het R.-K. Lyceum niet mislukken, dan is de eerste vereischte dat het daar gegeven onderwijs de vergelijking met onze stedelijke H. B. S. en 't gymnasium kan doorstaan. Het is goed, dat de pioniers van het Roomsche middelbaar onderwijs in Haarlem weten, waar zij aan toe zijn en wat van hen wordt verwacht. We durven echter met groot vertrouwen de verwachting uitspreken, dat de R.-K. ouders niet zullen teleurgesteld worden: de personen en het gehalte der leeraren staan ons daar borg voor. Wij verwachten van het R.-K. Lyceum ook een aanmoediging der hoogere stu diën bij onze Haarlemsche Katholieke jongelingschap. Het is bekend, dat er in dit opzicht nog een groot tekort onder de katholieken heerscht. We klagen wel eens over achteruitstel ling bij benoemingen, maar we dienen ook te weten dat percentsgewijze het aantal katholieke geneesheeren, juristen enz. niet voldoende is in verhouding tot het katho lieke bevolkingspercentage. Een onlangs gehouden enquête toonde zulk een ach terstand ook aan in het aantal katholieke studenten aan onze Universiteiten. In de administratieve betrekkingen op han dels- en staatskantoren, in de officiers- en ingenieurswereld is het niet beter gesteld. En Haarlem met omgeving maakt in dit opzicht, dunkt ons, zeker geen beter figuur dan het overige deel van katholiek Nederland. Het R.-K, Lyceum zal dien toestand zeker verbeteren en zoo zullen ook vanuit Haarlem een grooter aantal R.-K. jonge lui zich tot Universitaire studiën voelen aangetrokken. Ten slotte zal de samenleving in Haar lem en omgeving de vruchten van het R.-K. middelbaar onderwij» plukken. Meerdere R.-K. jongelui dan tot nu toe zullen ongetwijfeld het middelbaar onder wijs volgen en deze zullen op den duur een kern vormen van R.-K. intellectueelen, waarop gebouwd kan worden. Dat zal de Roomsche zaak in Haarlem en omgeving zeer zeker ten goede komen. Het is te verwachten, dat in breede la gen onzer Roomsche samenleving meer zal worden gevoeld dan tot dusver voor een meer dan lagere schoolopleiding. En dat is wenschelijk, wil men voor komen, dat langzamerhand het ontwikke lingspeil der Katholieken daalt. De 4e September van het jaar onzes Heeren 1922 is voor Roomsch Haarlem van groote beteekenis. Sociëteit „St. Bavo" R-K. Volksbond 8 uur N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5—half 8. Gem. Concertgebouw Henri ter Hall Weet jij 't?" 8 uur. Bisschoppelijk Museum Janwtraat Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- «n feestdagen toegankelijk. jft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansslraat 49, Eiken dag geopend van 10 uur 's morgens10 uur 'i avonds uitleen der boeken van half 39 uur. behalve op Zon- en feestdagen, jfl. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 liur. Zaterdags alleen van 912 uur. p. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Luxor-tearoom, Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hotel Spoor zicht Stationsplein. Concert. 'Stadhuis Commissie van toezicht op k hel L. 0. 8 uur, Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Vandaag heeft de opening van het R. K. Lyceum te Overveen plaats ge had. „De opening van het lyceum in zijn werkpakje,zooals pater Vlaar in zijn openingswoord zei. Als het nieuwe gebouw klaar is, komt de eigenlijke opening eerst. Om 9 uur werd in de parochiekerk te Overveen een plechtige H. Mis op gedragen door den Z.Eerw. pater dr. Th. N. Vlaar, O.E.S.A., rector van het lyceum, geassisteerd door denZ.- Eerw. pater J. K. C. Wouters O.E. S.A., pastoor der Augustinuskerlc te Amsterdam als diaken en den Zeer- Eerw. pater Ph. Esser O.E.S.A., con rector van het lyceum, als sub-dia ken. Onder de H. Mis hield pater Vlaar ©en toespraak tot de leerlingen. Om kwart over 10 vereenigden zich leeraren en leerlingen in de gymnas tiekzaal der St. Aloysiusschool, in welke school, zooals we reeds gemeld hebben, ook voorloopig het onder wijs gegeven zal worden. Na DONDERDAG 7 SEPTEMBER 4 uur, worden geen plaatskaarten meer afgegeven. Ook de ZeerEerw. Heer pastoor L. ten Brink was aanwezig. Pater Vlaar hield een korte ope ningsrede. „Het is vandaag," aldus de Eerw. spr., „wel niet de feestelijke opening van het lyceum, toegewijd aan de H. Drievuldigheid, het is nu de opening van het lyceum in zijn werkpakje. Doch als wij straks onder Gods zegen het nieuwe gebouw intrekken, zullen we het anders doen, dan zullen er ook meer officieele personen zijn. Maar we kunnen de opening veiljg zonder feestgewaad doen geschieden, want in de H. Mis hebben we allen beloofd," en hier wendde ZijnEerw. zich tot de leerlingen, „godsdienstig te blijven en ons in de wetenschap te bekwamen en die belofte zullen we gestand doen". De Eerw. spr. richtte dan 'n woord van welkom tot de leeraren en zeide vervolgens, dat het hem bijzonder trof, dat de 83-jarige pastoor ten Brink aanwezig was, om aldus van zijn be langstelling blijk te geven. Deze daad werd ten zeerste door het bestuur van het lyceum geapprecieerd. ZijnEerw. zeide dan, dat hij de taak hem door de gehoorzaamheid opge legd, vol vertrouwen heeft aanvaard, omdat hij weet, op uitstekende leer krachten te kunnen bouwen. De leer aren zullen steeds op sprekers steun en waardeering kunnen rekenen en, waar het noodig is, zal hij helpen, het gezag hoog te houden. Z.Eerw. j3 overtuigd, dal het contact tusschen leeraren en leerlingen altijd een idealen geest zal ademen. Dan richtte spr. het woord tot de leerlingen, die hij aanspoorde te trachten, mannen van karakter te worden. Hij wees hen op het voor beeld van een H. Joannes den Dooper en een Garcia Moreno en zeide, dat voornamelijk drie zaken voor de. ka raktervorming noodig waren: arbeid, izelfbeheersching en gebed.Trouw moe ten zij de hun opgelegde taak vervul len, stipt datgene nakomen, wat do reglementen hun opleggen, want daar door juist zal hun zelfbeheersching gevormd worden en vooral ook ver der het gebed beoefenen. ZijnEerw. rekende er stellig op, dat alle leer lingen iederen dag de H. Mis zullen bijwonen en veelvuldig lot de H. Tafel zullen naderen. Dat toch zal hun le vensgeluk waarborgen en dan ook zal de goede geest van de nieuwe in richting verzekerd zijn. De Z.Eerw. heer pastoor ten Brink sprak ten slotte eenige woorden van gelukwensch, sprak zijn vreugde uit, dat hij deze opening had mogen bij wonen en uitte ten slotte den wensch, dat het licht des H. Geestes allen zou mogen verlichten, opdat allen eenmaal vereenigd zouden worden in den tchoonen hemel. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag, 13 September 1922 des middags ten 12 ure in het gebouw der Provinciale Griffie, (Jansstraat 46), zal worden gehouden de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ter mondelinge behandeling van het besluit van den Raar der gemeente d.d. 19 April j.l. en van het daartegen ingediende bezwaar schrift. Bij dat raadsbesluit werd afgewezen het verzoek van het bestuur der „Ver- eeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem om medewerking, ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920, tot verbe tering var. het kunstlicht in de school aan de Bakenessergracht. Als secretaris der Provinciale Commis sie voor Noord-Holland van den Nat. Bond voor Reddingswezen „Het Oranje- kruis" is opgetreden de heer Th. J.Wijnol- dy Daniels te Santpoort. Hangende pootjes." Het is merkwaardig op te merken, welke zonderlinge gewoonten soms bin nensluipen. Gewoonten, waarvan nie mand weet, hoe ze in de wereld komen. Zoo kon men voor enkele jaren zien, toen 't rooken van sigaretten wel toe nam, maar nog lang niet den tegen- woordigen omvang had aangenomen, hoe de sigaret, vóór ze werd aangestoken, eerst in loodrechten stand werd gezet en ©ven op de tafel (later deden daar voor allerlei voorwerpen dienst) werd beklopt. Ik weet niet, of die gewoonte uit Rusland of wel uit het Nijlgebied, twee sigare tei-lei erende centre, afkom stig is. Wel weet ik, dat ik op mijn her haalde vraag, nog nooit voldoende ant woord mocht ontvangen omtrent her komst en beteekenis van deze hebbelijk heid. Zoo behoort het op 't oogenblik tót den goeden toon, het eene been te laten sleepen, wanneer men per fiets den hoek van een straat of in 't algemeen een gevaarlijk punt passeert, om dan, wan neer het terrein veilig is, met een ge wichtig gezicht, of er nieuwe gebieden aan een der polen ontdekt moeten wor den, door te rijden. Dat ziet men tegen woordig den slagersjongen en den H. B. S.-leerling met dezelfde bravour vol brengen, als meer gedistingueerde ty pen, die zich door een soort mode-in vloed ook tot deze gewoonte hebben la ten vernederen. Hoe zijn we tot dit malle gebruik gekomen? Niemand, die 't kan zeggen, maar na volgers vindt 't; daarvan kan men zich dagelijks overtuigen, BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZENDERS ORBEKEND ZIJN. Onbekende binnenlandsche brieven. Anny en Willy, Amsterdam Mej. C. Bergman, Amsterdam J. A. v. d. Bie, RotterdamAnton Bischoff, Württemberg Ph. Blanken, Amster dam Beundenverlaat, J. H. de Bussy, Amsterdam J. Ploetingh Zn., DeventerBetsy v. Dijsten, Noord- wijk aan Zee Handelsblad, Amster dam v. Heiningen, Amsterdam J. Keizer, Wieringen Mej. Tr. King- ma, Oosterzee Krauwer, Alkmaar N. v. d. Dag, Amsterdam Mej. C. v. Ooijen, den HaagW. J. v. or- mondt, Amsterdam D. Pauw, Wes- ter-Blokker J. de Vries. Amsterdam Mej. G. v. d. Wat, Amsterdam Mej. de Wit, Haarlem Zwaardemaker Co., Amsterdam Onbekende binnenlandsche brief kaarten. Mej. D. v. d. Aar, Wieringen A. Baars, den Haag Mej. M. Arenz, AmersfoortBots, Valkenswaard Mevr. Brand v. Straaten, Amsterdam Jorigej. M. Brijder, LemmerBrunt v. d. Wint Mej. E. de Bruijn Knol, RotterdamM. v. d. Bijl, Amster dam Mevr. H. de Burlet, Haarlem J. Coster, HaarlemPastorie, Jongej. R. Diepersloot, Amsterdam Mej. Dora v. Dijk, NijmegenA. Duijster, Velp C. v. Elven, Amster dam Mej. G. Engerink, Katwijk aan Zee Nelly Gigengack, Amsterdam fam. Heil, den HaagMej. D. v. Helmond, NijmegenK. Huijs, den Haag Mej. R. de Jager, Amsterdam Mej. K. Kapper, Amsterdam Jongej. K. Lely, den Haag; Mej. Kinders, UdenJ. de Koter, Apeldoorn Mej. M. Leiz, Amsterdam Mej. M. v. d. Linden, RotterdamMej. Joost v. Meegen, Amsterdamfam. v. d. Meer, Mej. A. v. Muijeri, den Haag D. Nebbeling, UtrechtTootje Peters, Egmond aan ZeeJ. Plaats, Amster dam Riningnass, Amsterdam fam. de Rooy, HaarlemMevr. J. P. Schrijver, RotterdamMej. Schu- maker, AmsterdamAnnie Smiek, Amsterdam J. G. Stam, Amsterdam C. v. Veen, DelftJ. P. Veldhuis, Amsterdam G. J. Veldwijk, Middel burg fam. Verdooner, Amsterdam Vermeulen, den HaagMej. M. v. Vessem, Schoten Wed. Willemsen, Zwartsluisfam. Winter, Haarlem A. Wormer, Amsterdam Cor Zwart jes, den Haag Schip „Rudel", Am sterdam 8 briefkaarten zonder adres. Onbekende buitenlandsche brieven. Anna Bischoff, BrüchsalAnna Braun, OberwittstadtJ. W. Clerx, Leipzig; Jozeph Dtihr, Duisburg; M. Geesteranus, SSckingenF. de Haas, Port Said F. Hoss, Freistadt G. Karlsson, DrammenA. Klein, Bulack Kokkelink, Osnabrück Ph. R. Landsberg, Bochüm G. Verhoren, v. Thennent, WiesbadenCijs, Hei delberg. Onbekende buitenlandsche briefkaar ten. Mevr. de Blieck, Köln Th. Dollé, Remagen L. G. Eschanzier, Neuen- stadtArie v. Es, Weltevreden; J. Golücke, Boltrop Alida Hesche- ïink, DusseldorfW. Hilterhaus, RührortM. Joachinesthal, Norder- neij Mej. F. de Jong, Innsbrück v. Lochum de Josselin de Jong, PontresinaJ. Keiler, Knete- mann, Freudenbergfam. Kuntzel, Steindam Mej. A. Lamping, Weshoff Irving Mahler, Berlin F. Meinert, Zien Merks, DusseldorfKarl Oechsle, WilrttembergC. de Regt, Werni- gerode Reiber, Friberg R. Schröck, Hamborn dito dito Delan Sullivan, New IJorkA. Frigge, Bruxelles M. E. v. Walsein, Radenweiler K. Weiier, Pforzheim. Stukken met port belast, waarvan afzender onbekend. Bisschop, HaarlemH. Brevée, Haarlem Droste's cacaofabr. Haar lem M. Germeraad, Schiedam 7648 Haarl. Dagblad, Haarlem; 7443 Haarl. Dagblad, Haarlem 7407 Haarl. Dag blad, Haarlem 3796 N. Haarl. Cou rant, Haarlem Wentzel, Haarlem 7244 Haarl. Dagblad, Haarlem Ma- rietje v. d. Berg, Haarlem; J. J. Daudey, Den Haag; P. Eindhoven, Rotterdam Anni Mozer, Haarlem F. Schattorge, Swalmen. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de srukken te vermelden opdat deze bij onbestel baarheid kunnen worden teruggege ven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. In samenwerking met de afdeelingen Heemstede. Hoofddorp, Aalsmeer, Zaan dam, Zaanstreek, Kennemerland, Leiden en Haarlem, van den Centralen Bond van Post-, Telegaaf- en Telefoonpersoneel, is Zondagmiddag een propaganda-landdag gehouden op het terrein van V.V.V. te Vogelenzang aan de Leidsche vaart; ter wijl de medewerking was verzocht en ver kregen van de bekende Haarlemsche Post- Harmonie. Ongeveer een tweehonderdtal manne lijke zoowel als vrouwelijke leden hadden aan den oproep tot deze vergadering ge volg gegeven. Als eerste spreker trad op de heer J. Semeins, voorzitter van de afdeeling Ken nemerland. Als tweede spreker trad op de heer A. Kooiman, hoofdbestuurslid van het Nationaal Verbond van Gem. Ambte naren, De derde spreker was de heer D. Stoffels, bestuurslid C. B. P. T. T. Daarmee werd deze welgeslaagde land dag, door den voorzitter van de afdee ling Haarlem gesloten. Tusschen de ver schillende redevoeringen liet de muziek zich hooren, zeer tot tevredenheid van de aanwezigen, die door luid applaus hun bijval betuigden. De waarnemende Rijksarchivaris in Noord-Holland, de heer R. D. Baart de la Faille wijdt in het jaarverslag van het archief een hartelijk woord aan den met 31 Dec. 1920 afgetre den Rijksarchivaris den heer Gonnet, die bijna 35 jaar als zoodanig in functie was en geeft een globaal over zicht van hetgeen in dien tijd aan' het Haarlemsche archief is tot stand gebracht. Vermeldenswaard is de overbrenging naar het Rijksarchief van de zeer belangrijke provinciale verzamelingen. Behalve enkele resten van archieven, is wel het voornaamste het archief van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemer land en West-Friesland, in 1544 door Karei V opgericht; aan handschrif ten bevinden zich daarbij de brieven van N. Ruychaver over den 80-jari- gen oorlog, de nalatenschap van mr. G. de Vries Azn. over de geschiede nis van den waterstaat, verder de Memorieën van Claesz Barentsz over West-Friesland en een menigte hand vest- en privilegieboeken. De biblio theek bevat een zeer fraaie verzame ling werken over Nederlandsche, spe ciaal Noord-Hollandsche plaatsbe schrijving, waarbij menig zeldzaam werkje over de geschiedenis van den waterstaat, vooral over den tijd van 1731, toen de paalworm ontdekt werd. Deze bibliotheek, belangrijk voor de provincie en locale geschiede nis en plaatsbeschrijving, zou hier en daar uitgebreid kunnen worden; de catalogus, aldus vermeerderd, zou een kostbaren legger vormen voor een vol ledige bibliografie van Noord-Holland sche geschiedenis en plaatsbeschrij ving, zooals Gelderland die bezit van de hand van den heer Gouda Quint. Ook de kaartverzameling zou, in dien zij met enkele ontbrekende exem plaren vermeerderd werd, een waar devolle basis kunnen vormen voor een volledige cartografie van Noord-Hol land. Behalve een kleinestaat van aan winsten, bevat het verslag twee inven tarissen van de notarieele archieven 1811—1842, welke uit de algemeene bewaarplaatsen te Alkmaar en Haar lem naar het Rijksarchief zijn over gebracht, een door den heer Baart de la Faille opgemaakte inventaris der archieven van het Geneeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland 1801 —1865, voorts, twee door den heer H. L. Driessen met medewerking vaü den heer G. van Es bewerkte in ventarissen van het archief der Hoo- ge Heerlijkheid Oudkarspel en van, het archief der Ambachtsheerlijkheid' ZunderdorpeNieuwendam. Middelbare Technische School te Haarlem. Sinds de vorige opgaaf, werden nog op grond van hunne diploma's of van de toelatings- en herexamens toegelaten: Tot de afdeeling Bouw- en Waterbouw kunde, le studiejaar: P O. Koets, Leiden; G. van der Vliet, Amsterdam; H. J. Wormgoor, Harskamp; P. J. van der Zanden, Leiden. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electrotechniek, le studiejaar: R. H, J. Angenot, Den Haag; W. A. van den Boogaard, IJmuiden; A. C. J. Fournier, IJmuiden, A. Hartkoorn, Scho ten; F. L. S. van der Heyden en H. J. Koets, Leiden; D. J. Rempt, Purmerend; J. H. C. Teune, Amersfoort; A. L. Winkler Bloemen daal; J. H. L. van Wijk, Haar lem. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde, le studiejaar: S. H. Brongersma, Bloemendaal; W. E. van Bunge, Bemmel. Na gehouden herexamen werden bevor derd tot de afd. Werktuigbouwkunde en Electrotecniek, 2e studiejaar: J. W. Jongbloed, Enkhuizen en P. M. Smits, Diepenveen. Niet bevorderd 3. Aangemeld totaal 109 candidaten; terug getrokken: 9 candidaten; afgewezen 21 candidaten, toegelaten 79 candidaten. De M. T. S. telt thans in het le stu diejaar 92, in het 2e studiejaar 52, in het practisch leerjaar 30 en in het laatste stu diejaar 32, totaal 206 leerlingen. Ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van W. F. Kruijer, te Bloemendaal, om ver gunning tot oprichting van een rookerij van worst, vleesch en spek en van een inrichting tot het machinaal bewerken van vleeschwaren in het perceel aan de Generaal Cronjéstraat No, 9, waarbij electrische beweegkracht tot een vermo gen van 2 P.K. voor het aandrijven van een werktuig zal worden aangewend. Terug te bekomen bijP. Ligtvoet, Breestraat 12 rd., Tramabonnement; J Torcque, Colensostraat 52rd., Schoten, Mo torbinnenband; ,T. Lubbers, Heerensingel 67rd., Broche; 0. Assendelft, Kruis tochtstraat 16, collierJansen, N. Gracht 32, hond (kl. harig)D. de Ruijter, Zocherstraat 72, hond (Dobermann)G. Alofs, Olycanstraat 13, hondenhalsband; J. Stadt, Burgwal 51f, hondje (gladha- rig)K. Overdijk, Esschilderstraat 52, halsketting (git)J. v. Marsbergen, Berk- heydestraat 12rd., laorstrikKennel Fau na, Parklaan 119, 2 katten; R. Bos, N. Heiligland 2, medaillon met por tretten; F. Ilardesmeets, de Clercqstraat 73rd., Hondenpenning; v. Vastenhoven, v. Ostadestraat 4, kinderportemonnaieL. L. Elfring, Vooruitgangstraat 131, gelakt pakje; A. Kok, de Clercqstraat 168, kin derportemonnaie; De la Court, Adr. Loos- jesstraat 1H, jongenspet; T. de Vries, Leidschestraat 114, Rozenkrans in étui; 0. Harren, L. Boogaardstraat 5zw., zwart taschje. J. H. van Kipshagen, Nassaulaan 13, armband; J. P. van Oostenhout, Harmen- jansweg 20, amuket (bureau van politie); Th. v. Dusseldorp, Barteljorisstraat 5, broodtrommeltje; Bureau van Politie, Smedestraat, ceintuur; A. Meijer, Brou wersvaart 10, ceintuur en jongenscos- tuum; J. de Graaf, Teylerstraat 9, cein tuur; Kennel Fauna, Parklaan, hond; P- H, Meijer, Voorzorgstraat 14, regenjas; Ek Uacantie. Het is allemaal heel mooi in stillen droom te zitten op een duintop en te luis teren naar de hoe is 't ook weer? „eeuwige muziek" der branding. En het is nog mooier naar den verren blauwen he mel te kijken en te lachen in je eentje over die domme menschen, die zich afjak keren om geld bijeen te schrapen, masker- tjes voor d'r gezicht dragen en intrigee ren, maar onomstootelijk waar blijft het dat de mensch moet leven, dat hij aan zijn instinctmatige begeerten wil voldoen, dat hij moet eten, drinken, geld uitgeven en dus moet werken om het te verdienen. Ik wil maar zeggen dat er ook aan va- cantie een einde komen moet. Wie dit jaar zijn vacantie in Holland doorbracht, heeft over de vriendelijkheid van hoteliers, kellners en dergelijke niet te klagen. Dat schijnt wel eens anders geweest te zijn, maar de grootere voorkomendheid is een gevolg van den lagen maiken kronen- en frankenkoers. In Duitschland en Oostenrijk schijnt die zelfde oorzaak een juist tegenovergesteld gevolg te hebben. In Duitschland reis je goedkoop, maar mag je uren lang staan of op een puntig handkoffertje zitten in een klein boekje van valutatrcinen; in Duitschland en Oos tenrijk moet je het maar niet wagen op reis te gaan zonder tevoren deugdelijk je hotels te hebben besproken, want anders loop je de kans, 's nachts om 12 uur van Pontius naar Pilatus te kuieren, zonder ergens anders een slaapgelegenheid op te doen dan op den stoel van een hotelper- tier of op een bank in een openbaar park. In Duitschland zijn reizigers genoeg en ze zijn allemaal „steinreich," dan wordt het met de voorkomendheid en beleefdheid in café's, hotels en openbare wandel- en vermaakgelegenheden in den regel zoo nauw niet genomen. De hooge valuta hebben alzoo een heel verschillende uitwerking in Centraal Euro pa en in Holland. In Holland is het nu tegenover de reizi gers over 't algemeen „poes, wat heh je mooie jongen," een en al vriendelijkheid; de kellners zijn beleefd, de kamerverhuur sters een en al glimlach; er wordt weer gedongen naar „de gunst en de recomman datie." Nu is het waar dat je het met hon derd. gulden op zak in Zandvoort of Scheveningen nauwelijks een week bol werkt als derderangs-badgast, terwijl je met honderd gulden marken in Wies- baden een week lang het heertje kunt zijn, maar goede behandeling is ook wat waard. Zou je zoo zeggen Maar de Hollanders denken er anders over en zijn in dit opzicht geen haar slechter of beter dan de buitenlanders. Je kunt het strand zoo mooi maken als je wilt, de zee zoo grootsch noemen! als je wilt, de duinen zoo dichterlijk be zingen als je wilt, als Baden-Baden, Os- tende, Vichy, en Deauville goedkooper zijn dan Zandvoort, gaan de badgasten daarheen en is het in Zandvoort misère. Barometerstand 7.70. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo- rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 September. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. tt Karlstadt. Laagste barometerstand 751.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 5 September tot den avond van 6 Sept.: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Meest nevilig tot zwaar bewolkt, droog weer. Zelfde temperatuurt F. Wempe, Voorzorgstraat 72, kinder manteltje; S. Cohen, Wilhelminastraat 23, parapluie; M, Hesseling, P. Kiesstraat 73, pakje met pet; W. Traksel, Schoterweg 48, portemonnaie; P. C. Kreuger, Bakenesser gracht 48, portemonnaie; H. Krom, Oranje straat 89, rijwiel; P. Zwart, Romolen- straat 66, rozenkrans; H. Meijboom, Saarnwouderstraet 97zwart, tasch; C. v. Zwol, Gen. de la Reystraat 51, taschje met inhoud; Pi. van der Roest, Ted. van Berkhoutstraat 28, vulpenhouder; Bur, van politie, Smedestraat, handwagen; Vis ser, Warmoesstraat 17, koffer. Wegens het gebruik van een paard als trekkracht, dat daarvoor niet geschikt was, werd gisteren A. V., alhier bekeurd. Het dier had vier wonden op het lichaam. Door een agent van politie werd gelast het paard uit te spannen. DoorE. A., grossier in goud- en zilver werken te 's-Gravenhage, is bij de politie alhier aangifte gedaan, dat op een rond gang bij zijn clièntè le dezer stede zija vermist 60/70 zilveren vingerringen, waarde ongeveer 60 a 70. Een nader-, zoek wordt ingesteld,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1