ingezonden. Personalia. Overreden. Overreden. De directeur van het postkantoor. Aanrijding. Jubilea. Burgerlijke Stand. Statuten. SPORT EN SPEL UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. VELSEN. een binnenband van een fifofotrijwTeT; een gestreepte ceintuur; een stuk wit katoen; een arbeidskaart; een heeren rijwiel; drie stukken nieuw eikenhout; een geit; een gouden broche en een bruine hond. 1JMU1DEN. KROMMENIE. HEEMSKERK. HALFWEG. VELSEROORD. NOORDWIJK. SCHOTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS. HANSEL EN NIJVERHEID. 7de Jaarbeurs. Naar wij reeds meldden is de 7de jaarbeurs te Utrecht, Maandag, zon der eenige officieele plechtigheid ge opend. De toegangstoumiquets bevinden zich op het Vreeburg naast het res taurant Centraal de beperkter om vang van de Beurs deed één rij tour niquets ditmaal voldoende zijn. Vóór het bordes van het Jaarbeursgebouw prijkt een smaakvolle bloemversiering; men heeft goudsbloemen in een hoog opgaand perk aangebracht binnen een rand van roode geraniums. Het was Maandagmorgen schrijft het U. D„ tusschen 9 ea 10 uur een druk gedoe in de Beurs, in de eerste plaats van deelnemers, die in hun stands de laatste hand aan de inklee ding legden de omstandigheid, dat de Beurs op een Maandag opent, heeft natuurlijk eenige moeilijkheden met zich mede gebracht, omdat op den Zondag het werk ganschelijk stil staat, de spoorwegen geen goederen zendingen bezorgen, niet gearbeid wordt aan het interieur der stands enz. enz. Dat bracht van ochtend uit den aard der zaak eengroote druk te teweeg men wilde in de eerste vroege morgenuren nog in orde maken wat Zaterdagavond onvoltooid was ach tergelaten. Maar ook waren er van morgen vóór 12 al verschillende bezoekerszij zagen bij het binnenkomen van de stad hun aandacht getrokken door onzen gepavoiseerden Dom, die ter eere van de Zevende Jaarbeurs de gebruikelijke bevlagging draagt in den hoogen top. Jammer, dat een fijne stuifregen die voor den eersten Beursdag geen verandering van weers gesteldheid voorspelt, geen vroolijken aanblik bood aan het Vreeburg en omgeving. In de vestibule van het Jaarbeurs gebouw wordt een groot bord geplaatst waarop, met het oog op de buiten- landsche deelnemers ieder uur de koersen der verschillende geldsoorten zullen worden gepubliceerd. Het is niet van belang ontbloot hier even mede te deelen hoe talrijk de deelname is in de verschillende bran ches op deze zevende Jaarbeurs voedings- en genotmiddelen 63 elec- triciteit, machines, metaalindustrie 102industriebenoodigdheden 18 bouwvakken en bouwmaterialen 14; goud- en zilverwerken 11 drukwerk, papier, kantoorbehoeften 24tex- tielbehoeften 24 textielindustrie, con fectie 116; chemische en pharma- ceutische producten, verfwaren 14 leder en schoenen 28hout, kurk, manden werk, zeildoek, dekdoek 37; aardewerk, porcelein, glas 16 huis houdelijke-, toilet- en sportartikelen 35 diversen 25 economische dien sten 33. In totaal 536 deelnemers. Naar de nationaliteiten gegroepeerd is de deelname als volgt Nederland 427, Amerika 3, België 21, Dtiït«eh!an<ï 44, Ftigelancl 17, Finland 2, Frankrijk 9, Hongarije 1, Oostenrijk 3, Polen 6, Tsjecho-Slo- wakije 2, Zwitserland 1, Rusland 1. In verband met de deelname uit het buitenland kunnen we nog mede- deelen, dat ditmaal voor 't eerst ook Sovjet-Rusland vertegenwoordigd is. Men zou op 't eerste gezicht zoo zeg gen, dat de staat der communisten en de Jaarbeurs, die altijd voor een kapitalistisch einstelling is versleten, elkaar niet ai te best kunnen verdra gen. Maar wat oppervlakkig onver- eenigbaar iijftt, en wat een paar jaar geleden ongetwijfeld nog onvereenig- baar was, dat blijkt elkaar thans reeds te kunnen ontmoeten. Zoo heeft zich thans ook Sovjet-Rusland een mon sterkamer aangeschaft, rijt zijn jaar beurswoning zich tusschen de ver tegenwoordigers van kapitalisme in, en wordt mogelijk, wat aanvankelijk totaal onverzoenlijk leek. Als iets nieuws van deze Beurs moet nog worden vermeld, dat de bedoeling van den Raad van Beheer is, op enkele middagen van deze week samenkomsten te houden met de deel nemers, teneinde onderling te kunnen vaststellen, welke branches speciaal geschikt zijn voor de Najaarsbeurs, en v/elke voor de lentebeurs. Totnogtoe is daaromtrent niets definitiefs vast gesteld. Alles was willekeurig. Bran ches, die op de voorjaarsbeurs ver schenen, waren ook op de najaars beurs gerepresenteerd. Men wil thans aan deze willekeur 'n einde maken en tot 'n vaste ordening komen, zoodat ieder bedrijf weet, waar 't thuis hoort. Elke beurs zal dan allthans wan neer deze regeling lukt een eigen karakter krijgen en de branches ver tegenwoordigen, die speciaal voor een bepaalde seizoenbeurs geëigend zijn. Wat al te schrijven over de stands Onze indruk was vanmorgen be grijpelijkerwijze heel vluchtig. Door dat aan dezen openingsdag een Zon dag voorafging, was aan vele stands nog niet de laatste hand gelegd, zoo dat de deelnemers zich meer met de installatie van hun monsterkamers dan met het ontvangen van bezoekers konden bezighouden. Toch begon het echte karakteri stieke Beursleven zich al te ontwik kelen, n'en déplaise de fijne lijntjes, die het motregentje over het Beurs terrein trok, en die de stemming op het Vreeburg wat miezerig maakten. Een jongen rijdt rond in een nieuw vervoermiddel, een soort Vliegende Hollander, waarin de jongen zeer behagelijk zit. Hij trekt zich aan een koord vooruit, maakt er een soort roeibeweging mee, de „trek" schijnt tamelijk zwaar te zijn, maar de jon gen schiet er aardig mee vooruit. Zou dit vervoermiddel meer ingang vin den dan de huppelstokken, waarmee op een vorige Beurs reclame gemaakt werd Evenals deze is het een buiten- landsche vinding. Philips heeft links van de trappen- hal weer zijn opvallende lichtinstal laties, waar tallooze lampjes hangen te gloeien. De koloniën-afdeeling is op de eer ste verdieping en ziet er buitenge woon aantrekkelijk uit. Een gebruind meneer, die onbewust coquetteeri met zijn witte tanden maakt op aan gename wijze reclame voor de Suri- naamsche sinaasappelen, waarvan hij iederen gast die dat wenscht partjes laat eten. De vrucht is grooter dan de bekende sinaasappel, ziet er niet zoo mooi uit, maar smaakt buiten gewoon. In de tropische zalen kan men gra tis Surinaamsche koffie drinken. De vertegenwoordigers van de of ficieele brandweer en de semi-brand- weer liepen de verschillende verdie pingen af en inspecteerden het ge bouw op de brandveiligheid. Liften ruischten heen en weer, het loketje waar de deelnemers de sleutels halen voor hun stands raakte geleide lijk leeg, de garderobe kwam lang zamerhand vol. Het beursraderwerk begon te loo- pen. En ook buiten openbaarde zich de beursactie. Op het Vreeburg speelden de hoem pa's hun eerste muziek, blijkbaar ter eere van de politie en van de jaarbeurs administratie, waar de dames op die manier een feestelijken Maandag morgen hadden. En ook op de staten begon zich een ietwat levendiger drukte te open baren dan gewoonlijk. IIHNENLANDSS^ «EUWS, LUCHTVERKEER. Het I. C. A. R. den ïöSsï. Die T sïaaï n.l. WrWwafett® in contact met een windwijzer; destul van de T is de windrichting, de dwars balk de richting waaruit de wind komt. De werkloosheid. 43ïïë NED. STAATSI DTPPTTT Trekking van Dinsdag 5 Sent. 4e Klasse 2e Uist. Hooge prijzen: 3388 5000. 14799 1500. 8806 13964 elk f 1000. 1076 7095 elk ƒ400. N.V. „DE TIJDGEEST'^ Maandag 4 September 1922 Mej. Polly Obdam is geslaagd voor het toelatingsexamen van de Tooneel- school le. Amsterdam. De toestand van het 8-jariige meisje C. I., dat Vrijdagmiddag op de Leidsche brug werd overreden wordt, naar men ons mededeelt, beter. Zij is ter verpleging in de Mariastichling opgenomen. In de Mariastichting is een jonge man opgenomen, die Zondagmiddag bij een fietstocht in den Haarlemmermeer kwam te vallen en zich zoodanig bezeerde dat een oogenblik voor zijn leven werd ge vreesd. Naar wij vernemen zal de heer Nauta Lemke, directeur van het postkantoor al hier, 's Rijks dienst binnenkort met pen sioen verlaten. Sinds half Juli 1919 is de heer Lemke hier werkzaam als directeur. Het pensioen zal ingaan met Januari, a.s. Hedenmiddag botsts een vracht-auto mobiel op den hoek van Kruis weg en Nieuwe '-acht tegen een tram wagen der N. Z. H. T. M. Van de auto werd een lantaarn vernield. Na wat ge kibbel fusschen wagenvoerder van de tram en chauffeur van de auto gingen tram en auto elk hun weegs. Zaterdag herdacht de heer Mentjax, Aocoladebewerker aan Ilroste's cacao- en chocoladefabrieken alhier, den dag waar op hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Nadat hij met zijn echtgenoot© per rijtuig van huis gehaald was, werd hem namens de directie een enveloppe met inhoud overhandigd, benevens een diplo ma van de Maatschappij van Nijverheid en een medaille. Namens het personeel mocht de jubilaris eveneens een cadeau ontvangen, n.l. twee crapeauis, 4 stoelen en een karpet. Overdag mocht de jubi laris nog vele blijken van belangstelling ontvangen. Gisteren herdacht mej. EL Böhm den dag, dat zij 25 jaar als telephonist» werkzaam was. Van het personeel ontving zij een zil veren eet- en een zilveren dessertcouvert en een zilveren servetring, alsmede bloemen. Zij werd toegesproken door den di recteur, den hoofdcommies, de chef-te lefoniste en door een der dames van den telephoondienst namens het ver dere personeel. cboren: 2 Sept. d. van T. Knib- t>eKoers. d. van V. Honnebier Bot, d. van J. P. M. v. Soe^l— v. Rooij. 3 Sept. z. van J. Hoe- kema—Troost. z. van M. H. v. Roersel—Duivenvoorden. 4 Sept. d. van G. v. d. Erf—Mens. d. van M. C. Walter—Venema. d. van A. M. v. Staveren—Rooij. 5 Sept. z. v. G. C. Westde Lang. z. van A. H. StamBouman. ^Overleden: 4 Sept. J. D. Schultz, 75 j. Groote Houtstraat. De „Staatscourant" bevat de Statu ten van de chemisch pharmaceutische fabriek „Zaanland", alhier. DE JAARVERGADERING VAN R.C.H. In het gebouw „de Nijverheid", in de Jansstraat, werd Zaterdag j.l. de elfde algemeene jaarlijksche vergade ring gehouden. De heer Scheen open de circa 8 uur de vergadering. In korte trekken memoreerde spreker het verloop van het vorig seizoen, daarna sprak hii den wensch uit, dat, nu, het elftal zich onder leiding van trai ner Julian zoo serieus had getraind, het succes zeker niet lang op iich zou laten wachten. Hierna werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester voorgelezen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Johns. Langeveld met J. M, C. de Winter. Goe'er me' G- Scheepmaker. Geboren: dochter van J. J. Sluijterde Wit. zoon van J. H. Elbersen—v. d. Berg. zoon van G. M. van Looy— Kneppel, dochter van A. v. d. Asdonk Hoogeboom. zoon van J. P. Beek Tollenaar. Overleden: Th. A. Adriaanse, 60 jaar. A. Ch. Geeve, wed. van Johs. Hendrik- sen, 75 jaar. Gevonden voonverpen. Terug te be komen bij G. A. Evers, Heerenweg 47, een hondje, bruin met wit; J. Breeuwer, Pijls- laan 15, een portefeuille met inhoud; Bu reau m politie. Raadhuis, een Lipssleu- tel, een groote vlag, een monsterzakje met haver en een ceintuur. Bureau van politie Boekenrodestraat 9, een blauw kinder- sdttrtje. BEDEVAART NAAR HELLO. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar eon er n' bestrijders' e'evaart ge - houen worden naar Heilo. Zij gaat uit van het Noordhollandsche Comité van K rui3verbonden an Maria-vereenigingen. Men verwacht dat Beverwijk en om streken op Zoensdag 6 Sept. goed ver tegenwoordigt zal zijn. De plechtige H. Mis in de bedevaarts kerk begint te 10.30 nnr en zal worden opgedragen door den Z.Eerw. heer B. E- de Jong. Pastoor te Heilo. Onder deze H. Mi3 predikatie door den Z.Eerw. Heer G. v. Niekerk, pastoor te Scher- merhorn, en te half twee is er plechtig Lof met predikatie door een Eerw. Pa ter Capucijn, van het klooster te Vel- seroord. Bedevaartgangers van Beverwijk en Omstreken worden verzocht met de tram van 8.56 uur en de fietsers om 9 nur van de Schans te vertrekken. Opdracht- Het loodgieters-werk voor de 50 in aanbouw zijnde wonin gen van de Woningstichting „Patrimo nium te Amstelveen, is opgedragen aan den heer A. van Dijk, alhier. Gevonden voorwerpen: een huissleu tel; een nieuw overhemd (donkerer.); Inlichtingen aan het Politiebureau op Wijkeroog. Redders beloond. Op het Duitsche vice-consulaat, alhier, is namens de Duitsche regeering aan de bemanning van den stoomtrawler „Derika VI IJ. M. 53" een belooning uitgereikt, we gens de met levensgevaar verrichte redding der bemanning van den Duit- schen motorkotter „Einigkeit". De schipper, M. Plokker, ontving een kijker; de stuurman, J. Duindam en de opvarenden J. Plokker en Q. Duindam, alhier, E. Prins, K. Blok en J. Wijker, te Egmond aan Zee, F. v. d. Leydcn, te Noordwijk-Binnen en E. de Roode, te Scheveningen, ieder een oorkonde en een bedrag in geld. Gevonden voorwerpen: Een blauw geëm. werkmanskruikje in zak; een Noorsche brief; een pakje v. Nelle's thee; een huissleutel; een kinderpor- tcmonnaie met inhoud; een gouden damesarmbandhorloge; een witte céin- tuur; een paars kinderslaapmutsje; 2 riiunlbiljetten van f 10; een Lipssleu- tel, gemerkt 1512; een fietsbel: een wit kinderkousje; 'n roodgroen kinder mutsje; een boekentasch; een groen lederen kindertasch met bruin porte- monnaitje; een portemonnaie met in houd; een ceintuur; een grijze joc key-pet; een gouden speldje; een nik kel horloge; een zwartlederen porte monnaie met inhoud; een witwollen muts met rood randje. Nieuwe School Het bouwen van 'n nieuwe Bewaarschool voor rekening van de Ned. Herv. Gemeente, is op gedragen aan de heeren P. Bart en J. C. Dunnebier, alhier. Het Oranje/eest. De Christelijken heb ben hier voor het eerst een Oranjefeest gevierd, 's Middags werden de kinderen van de School met den Bijbel onthaald, 's Avonds om aebt uur werd er een op tocht gehouden dwars door het dorp; daarna concert achter de Christelijke School, gegeven door het muziekcorps van Zaandijk, lichtbeelden met voorstellingen van personen uit het Oranjehuis en een korte toespraak van Ds. Moolhuizen. Marktbericht. Op de laatstgehouden markt werden aangevoerd 600 eieren, die 99.50 de 100 stuks opbrachten. Athletiekwedstrijden. Oe Nationale Ath- lethiekwedstrijden, die op 9 Juli 1.1. tenge volge van het slechte weer, geen doorgang konden hebben, "worden op Zondag 17 Sept. a.s. voortgezet. Ofschoon reeds 's morgens om tien uur met enkele num mers een aanvang wordt gemaakt, wordt het voornaamste 's middags afge-; werkt; om 1 uur groote optocht van deel nemende vereenigingen. Gemeenteraad. Vrijdag 8 September 1922 's avonds 7 >4 uur Raadsvergadering. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer L. ten Wolde. 3. Voorstel tot het verleenen van een medaille voor een kolfwedstrijd. 4. Voorstel betreffende het salaris van den Gemeente-Ontvanger. 5. Vaststelling van een verordening voor de gemeentelijke avondteekenschool voor ambachtslieden. 6. Vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van schoolgel den voor de gemeentelijke avondteeken school voor ambachtslieden. 7. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van Begrafenisrechten. 8. Reclame van J. Ofman tegen zijn aanslag in de hondenbelasting. 9. Verzoek om eervol ontslag van de onderwijzeres Mej. A E. Bornemann. 10. Vaststelling van de rekeningen over 1921 der gemeente, gasfabriek, Bewaar school, Burgerlijk Armbestuur en Gods huis. De „Staatscourant" bevat de Statu ten van de Aannemersmaatschappij „Noord-Holland", alhier. Loting. De loting voor de lichting 1923 wordt voor deze gemeente gehouden le Haarlem in het gebouw den Doelen op Vrijdag 15 September a.s. Waterleiding. Thans is ook „Zwanen burg" aan het Provinciaal Waterleidings- net aangesloten Een mooie verbetering voorwaar. Gemeenschappelijke waschinrichting. Het ligt in de bedoeling bij genoegzame deel name, alhier een gemeenschappelijke wasch-. strijk- en ngelinrichting te ves tigen. Rijkspolitie. De heer J. Vos, rijksveld wachter alhier wordt met ingang van 16 September a.s. overgeplaatst naar Gorin- chem. De „Staatscourant" bevat de Statu ten van de Exploitatie-Mij. „Velser- oord", alhier. Ter aarde bestelling. Zaterdagmorgen half elf, werd het stoffelijk overschot van den op zoo treurige wijze omgekomen jongeling L, v. d. Z., ter aarde besteld op de R.-K. begraafplaats. De WelEerw. kapelaan van Diepen, verrichtte de plech tigheden. De droefheid der ouders, wier eenige zoon hij was, was onbeschrijfelijk, evenals die van de familie. Twee kransen dekten de lijkbaar, een van de N. Z. H. T. M„ in welker dienst hij was en een van de drie vrienden, waar hij altijd ge trouw mee omging. Ook toonden ver schillenden van het personeel hun belang stelling. Naar wij vernemen, zal mevr. Munnik Vastenhoudt binnenkort als lid van den raad bedanken. Haar plaatsvervanger heeft reeds zitting. De lijst van de S. D. A. P. is nu uitgeput, zoodat de vacature onvervuld zal moeten blijven. Mocht de nieuwe wet in werking treden, volgens welke, wanneer een lijst uitgeput is, de zetel toegewezen wordt aan de lijst met het grootste overschot, dan zal naar we meenen de vacature bezet worden door de christelijk-historischen. De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen 6 pet. N.W.S. 100%, 5 pet. Nederland 88, 6 pet. Indië 95 X, 7 pet. Indië 102. Indische Bank 91, Vorstenlanden 148%, H. V. A 344%, ïnïïüsfneeTe waarden. 1 lufgens 30. Oliewaarden. Koninklijke 445, Con sols 12114, Orion 37. Tabakken. Deli 186, Besoeki 32, Rot terdam Deli 16, Senembah 275. Rubbers. Amsterdam Rubber 68, Deli Batavia 37, Nederl. Rubber 40, Rott. Ta- panoeli 12. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 104, Holl. Boot 17%, Kon. Holl. Lloyd 10, Japanüjn 65, Paketvaart 77, Scheepvaart Unie 83%, Marine 14%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 75, Stee] 110, Smelting 66%, Ana conda 112, Cigar 82%, Atchison Topeka 109%, Voting Rails 2S%, Denver 1, Sou thern Pacific 100, Union Pacific 158. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 1 Sept. 1922. SCHOOLGELD-HEFFING VÓLGENS AANSLAG BELASTING. Geachte Redactie, Nu hel nieuwe schooljaar weer is begonnen, zult u mij en vele andere belanghebbenden een groot genoegen doen, zoo u eens kunt mededeetem in uw blad, hoe de heffing der schoolgelden thans is geregeld. Van 1 Jan. tot 31 Aug. van dit jaar zijn de schoolgelden nog aan de Schoolbesturen betaald, voor som migen waren de bedragen te hoog, voor anderen te laag, wanneer wordt dit verschil verrekend en hoe? Ik schat voor mij zelf, dat ik f 100 te veel heb betaald voor 4 kinderen en zou het dus niet aangenaam vin den, nu ik in het nieuwe Schooljaar 5 kinderen naar school zend, op den- Kelfden voet voort te gaan. Wellicht weet u den weg, om tot de juiste rekening te komen en zal ik u daarvoor ten zeerste erkentelijk zijn. Met de meeste hoogachting, PATER FAMILIAS. Noot der Redactie. Door den Gemeenteraad is een nieuwe school geldregeling vastgesteld. Het school geld wordt volgens die nieuwe re geling bepaald naar de grootte van het inkomen en het aantal kinderen, dat op school is. Op die nieuwe schoolgeidregeling is echter nog niet de vereischte goedkeuring verkregen. Komt die af, dan wordt het kohier opgemaakt, waarna onmiddellijk de aanslagbiljetten rondgezonden worden. Het schooljaar loopt van September tot September, de nieuwe schoolgeld regeling treedt in werking 1 Jan. 1922, zoodat over dit jaar de aanslag over 8 maanden loopt. Wanneer de vereischte goedkeuring afkomt, zijn de Schoolbesturen verplicht, bij den ge meente-ontvanger, de -afrekening in te zenden van de reeds betaalde school gelden. In den vervolge toch moet het voldoen der schoolgelden bij den ontvanger geschieden. Deze teekent op de aanslagbiljetten de reeds bij de schoolbesturen gestorte bedragen als voldaan aan. Zij worden dus in mindering gebracht van het te be talen bedrag. Mocht het reeds gestorte bedrag den aanslag overtreffen, dan wordt 'bij den aanslag een kwitantie gevoegd, waarop men bij den ont vanger het te veel betaalde terug ontvangt. De verkeerswedstrijden, die Maandag: en Dinsdag: zouden geboudon worden, zijn uitgesteld tot 14 en 15 Soptember a.s. omdat een tiental Fransche ver keersvliegtuigen niet zijn aangekomen. Er worden nog drie Deensche ma rine-vliegtuigen verwacht. Een evon groot aantal van de boste Belgische mi litaire vliegers zal op 10 September aankomen Heden, Dinsdag, om el unr is de stijgwedst.rijd begonnen. Burgemeester Zimmerman heeft een kunstvoorwerp uitgeloofd voor de beste Nederlandsche escadrille. De prijs van den marine-luchtvaartdienst is bestemd voor de beste buitenlandsche escadrille. Maandagavond heeft een demonstratie plaats gevonden van vliegen bij nacht. Begunstigd door het zachtste Feptem- ber-weer heeft zij een groote schare be langstellenden getrokken. De terreindienst op het vliegveld was als steeds in de puntjes in orde, want hier komt hot bij nachtvliegen op aan; de piloot moet in voortdurend eontaot blijven met, den gronddienst. Daartoe heeft hij (te beschikking over een pi stool voor roode en groene licht kogels. Zijn seinen worden steeds door den gronddienst herhaald, ten teelten dat zij begrepen zijn. De grootste moeilijkheid ligt in het landen. Dit moet tegen wind in gebeuren. De vlieger zelf kan, voor al in den nacht, zelf daar bov*m del windrichting niet vaststellen. Men deelt hem die van de landingsplaats mede door een rozet-vormig lichtputten stel sel, in den grond gegraven. Door nu van dat rozet juist een vijftal lichten zóó te verlichten, dat zij een grooten T vormen, weet de vlieger hoe hij lan Bij dit stelsel wordt ten overvloede nog door twee zoeklichttroepen, over den grond geprojecteerd, de windrichting aangegeven. Ongeveer half tien startte de piloot Wende met een H.N A,B.F. tusschen de geblindeerde zoeklichten. Men hoorde wel het ronken van den motor, maar het vliegtuig zelf bleef o nzichtbaar. Dan weer was het geluid ver af, dan weex plotseling héél dichtbij. Soms vlerkte de machine als een monsterachtig groote vleermuis vlak over de hoofden der toe schouwers. Uit het vliegtuig ging eensklaps een vuurbolletje omhoog, om als een lage 'groene vuurtraan neer te druipen. Dit was het sein: beschijning. Dadelijk scho ten twee bundels licht zoekend omhoog. De lichtsterkte van deze zoeklichten bleek niet bijzonder sterk te ziin. Toch ontdekten ze de groote nacht vogel en deden ze zijn vlerken blik-» keren in den fluweelen nacht. Weder om ging een vuurbol de lucht in uit het vliegtuig, ditmaal druilde het als een groote roode droppel naar beneden. „Lichten uit", beteekende dit sein, dat evenals het vorige dadelijk door den gronddienst herhaald werd. Alleen 'n zwaar gegons vertelde nog dat daarboven een vliegtuig cirkelde. Even schaduwde het boven onze hoof den, daarna zagen we het scherp om lijnde vliegtuig-silhouet zwart geteekend tegen de wolken, die de groote mat glazen maanhol fantastisch verlichtte. Daarna loste de zwarte vogel zich weer weer op in het duister. Twee roode lichtkogels, achter elkan der afgevuurd, seinden dat de piloot Wendi wenschte te landen. Dadelijk trokken de beide zoeklichten weer hun lichtende strepen langs den grond. Lang duurde dit moeilijk moment, tot de groote trillende vogel ineens vlak voor ons stond. Een geestdriftig applaus be loonde den vlieger. Even daarna startte de Eranschman JtVuchereux, hij vloog iets hooger dan zijn voorganger, overigens gaf hii ach tereenvolgens dezelfde manoeuvres te be wonderen. Deze demonstratie is een proef ge weest; het ligt in de bedoeling om Vrijdagavond a.s. een uitgebreider pro gramma af te werken, waarbij dan zoeklichten van de genie, met hun groo- tere licht-capaciteit zullen medewerken. Sombere vooruitzichten. In een gesprek met een vertegenwoor diger van „Het Volk" heeft de heer Gerritsz, secretaris van den werkloosheids- raad zich zeer somber uitgelaten over de toekomst wat de werkloosheid betreft. De bevolking van ons land, aldus de heer Gerritsz, neemt per jaar toe met ruim 100,000 zielen. De ten plattelande gevestig de bevolking blijft gelijk of neemt met eenige percenten toe. Voor het overgroote deel van de toeneming der bevolking moet elders dan te plattelande werkgelegenheid worden gevonden. Vroeger werd werkge legenheid geboden door een stad als Rot terdam, door fabriekscentra als Twente en Tilburg, door de bollenstreek (Hille- gom, Lisse, enz.) en den tuinbouw (het VVestland e.d.). Desondanks vestigden zich toen nog 10,000 personen per jaar overzee en gihgen 25,000 tijdelijk in het buitenland arbeiden, met name in het Rijnland, Westfalen, enz. De laatsten vonden arbeid aan mijnen (bovengrond) fabrieken, als boerenarbeiders, enz. Hoe belangrijk het verschijnsel van dat tijdelijk werken in Duitschland was, blijkt wel uit het feit, dal, wat de landarbeider betreft een groote, Duitsche organisatie bestond de Feldarbeiterzentrale van de Duitsche landbouwkamers, die in ons land filialen had. Velen van hen, die elders werkten maar hier bleven wonen, gingen zich mettertijd voor goed in het buitenland vestigen. Zoo waren alleen in Westfalen 125 a 150 duizend Hollandsche arbeiders, die daar vaste woonplaats hadden gekozen. Voor de betrokken gezinnen bestonden cursussen voor onderwijs in het Neder- landsch, door de Nederlandsche. regeering gesubsidieerd en waarvoor te Arnhem een inspecteur was gevestigd. Inkrimping der emigratie. Die tijdelijke en vaste trek naar het buitenland is voor een zeer groot deel thans uit. Wat betreft den vasten trek, heeft Ame rika paal en perk aan zijn immigratie ge steld. Het land wil de vele ongeletterde elementen die het vroeger met name uit Oost-Europa kwamen bevolken, niet meer binnenlaten en stelt eischen ten aan zien van de ontwikkeling der immigranten hen voorts aan een strenge keuring on derwerpende. Goede landbouwers uit ons land wil Amerika nog wel gebruiken. Het wil drie procent toelaten van het aantal personen uil ons land, dat vroeger bin nenkwam. Die drie procent wordt thans niet eens bereikt. De overtocht is te duur voor de menschen en zij kunnen boven dien bezwaarlijk werkgelegenheid ginds vinden. En wat de tijdelijke vestiging buiten slands aangaat, is uiteraard Duitschland als factor weggevallen. Het spreekt vanzelf, dat deze gang van zaken grooten invloed oefent op de om standigheden van de bevolking hier te lande. Tal van dorpen met kleine bevol king hebben een betrekkelijk groot aan tal werkloozen, wat voor die dorpen fnuikend werk. Voorts veroorzaakt de werkloosheid ten plattelande een trek naar de steden, waardoor daar de toe stand slechter wordt. Zoo waren in een kleine stad als Haarlem 750 werkloozen, niet doordat daar zooveel minder werk gelegenheid was, maar doordat men uit de Haarlemmermeer en bollenstreek ar beiders kreeg voor loonen tot de laagste grens van het coll. contr. en aan wie men, b.v. omdat zij krachtiger zijn, boven stads- arbeiders de voorkeur geeft. Mij is een plaats bekend, waar als gevolg van de geringe werkgelegenheid bouwvakarbei ders werken voor een loon, lager dan volgens het collectief contract. Vakken als metaalindustrie beschikten door den toevloed van werklooze plattelanders over een grootere keus van arbeidskrachten, waardoor tal van anderen werkloos blijven Anderzijds moeten rekening worden ge houden met het vraagstug van de arbeidskrachten uit het buitenland, die zich hier willen vestigen. In het al gemeen is haar dit alleen vergund, wan neer vo°r .lo-hnii-ofi*,-T>rte vol gens onderzoek der arbeidsbeurzen geen Hollandsche werkkrachten be schikbaar blijken. Een zoodanige regeling geldt niet voor dienstboden, kellners, mu sici, metselaars en stucadoors, waarom trent wordt aangenomen, dat daaraan een algemeene behoefte bestaat. Ten aanzien 513 3088 5427 5645 13170 19985 22774 e® ƒ100. li Prijzen van 65: 243 16 28 162 211 223 240 252 392 468 563 717 731 859 877 890 930 1056 1145 1181 1283 1334 1721 1742 1759 1916 1924 1976 1979 1987 2023 2030 2078 2129 2136 2319 2322 2323 2336 2407 2410 2420 2431 2448 2463 2474 2575 2629 2645 2796 2797 2820 2831 2837 2868 2952 3002 3008 3069 3160 3180 3258 3322 3347 3414 3415 3422 3449 3462 3476 3479 3531 3613 3629 3633 3666 3751 3815 3847 3950 3992 4058 4085 4099 4121 4159 4176 4228 4300 4336 4356 4425 4446 4483 4552 4614 4631 4651 4719 4739 4774 4776 4914 4927 4958 5043 5047 5170 5227 5251 5325 5412 5527 5533 5568 5613 5751 5758 5782 57S4 5793 5920 5923 6051 6245 6319 6399 6413 6420 6482 6489 6491 6648 6683 6734 6828 6916 6951 6963 7034 7094 7188 7201 7322 7414 7459 7614 7636 7696 7727 7737 7792 7795 7807 7965 8005 8010 8135 8177 8331 8375 8394 8440 8456 8536 8580 8596 8670 8850 8865 8894 8895 8907 8934 8992 9002 9123 9192 9194 9363 9385 9397 9419 9460 9466 9504 9550 9565 9870 9900 10082 10106 10200 10564 10613 10626 10641 10816 10823 10863 10985 11044 11304 11210 11214 11220 11241 11253 11306 11320 11352 11376 11415 11439 11457 11520 11548 11557 11691 11708 11713 11737 11743 11779 11817, 11836 11879 11919 11933 11951 11971 12005 12008 12075 12158 12201 12209 12243 12245 12611' 12292 12294 12302 12337 12463 12519 12629 12672 12704 12744 12774 12788 12806: 12807 12841 12960 13000 13014 13022 13059' 13080 13111 13166 13408 13425 13437 13452 13457 13498 13539 13594 13613 13764 13845 13916 13935 13941 13944 14026 14034 14048 14051 14057 14062 14103 14171 14223 14254 14279 14424 14445 14459 14476 14562 14.581; 14585 14612 14657 14673 14722 14763 14776 14793 14957 14988 15008 15077 15143 15287 15293 15314 15413 15414 15445 15475 15543 15562 15567 15655 15667 15669 15736 15842 15912 15971 16024 16052 16087 16215 16233 16299 16364 16367 16430 16439 16531 16551 16600 16612 16645 16681 16760 16870 16883 16887 16999 17095 17097 17110 17146 17195 17339 17365 17478 17514 17561 17569 17591 17596 17640 17672 17730 17868 17951 17959 17976 17982 17986 18021 18135 18138 18170 18305 18316 18372 18383 18384 18406 18462 18473 18484 18523 18529 18614 18675 18710 18735 18741 18808 18845 18903 18975 19038' 19055 19195 19250 19259 19283 19322 19436, 19690 19474 19504 19524 19541 19591 19674 19720 19883 19884 19887 19908 19932 19933 19934 19941 19943 19966 20017 20073 20138 20153 20289 20309 20326 20341 20464 20470 20495 20502 20532 20591 20609 20659 20717 20721 20788 20808 20876 20897 20944 21021 21025 21086 21174 21176 21354 2136S 21419 21424 21490 21534 21570 21656 21679 21705 21715 21755 21836 21844 21874 21936 21948 21983 21988 22015 22045 22191 22212 22305 22325 22469 22506 22591 22614 22630 22637 22718 22727 22821 22855 22873 22879 22936 22962 J Trekking van 500 nummers ten overstaan van. Notaris A. G. Mulle. Prijs van f 1500 630 1000 5204 18062 400 12223 13140 1649? 200 8669 100 1903 7252 7573 7839 11316 13139 19388 Brij zen van f 90.-- eigen geld.) 10 1859 469S 7172 9505 1J820 14416 16229 18604 27 IS88 4751 88 72 50 46 69 35 59 2001 81 7209 S603 63 92 16381 18726 60 28 4816 21 3511937 14530 16426 42 180 31 35 89 9766 12017 83 51 71 220 2192 38 7343 9802 19 99 16663 18874 82 2222 99 76 9915 20 14617 16708 18947 305 42 4903 7433 16 38 20 54 78 18 12103 31 99 40 12215 62 99 91 88 73 7556 429 2365 98 72 39 82 5016 7659 58 2552 71 7713 523 2609 99 38 34 2761 5101 90 39 95 99 41 16810 19110 67 34 11 83 64 82 80 12324 14738 88 19232 96 29 48 16916 19329 70 65 35 7802 10000 62 14847 78 92 78 2851 5237 10 10183 12645 56 17025 19511 99 2920 5302 7945 10280 12824 14909 28 43 603 3096 59 8015 93 68 41 17211 82 6 3296 85 21 10353 81 90 27 106C9 43 3319 5476 69 99 12986 95 49 15 57 64 5544 73-10442 92 15001 83 31 59 3510 5613 95 44 13024 57 17314 44 66 40 32 8117 10505 41 15124 85 75 746 68 72 8232 7 87 2617452 19820 77 3009 5746 79 68 13125 34 85 53 876 26 79 8510618 99 64 17510 63 906 3813 5854 87 35 13223 70 97 64 38 22 5922 8339 t 37 85 72 17607 87 47 46 67 11 10717 13378 82 13 92 49 71 70 23 30 13415 15343 28 93 1063 3911 0105 32 39 44 49 33 17 42 59 13510 90 49 19907' 20 8455 10823 .19 15467 17852 33 40 77 17905 2019OÏ 56 15588 32 202281 5715639 69 56] 90 4J 1801420316 3813601 82 37 49 715700 45 72 20 1115 52 28 72 89 62 34 56 84 6225 78 57 69 89 84 8513 92 83 4007. 6323 16 10925 1261 24 55 39 63 39 75 49 1309 81 87 9511CQ3 59 72 18128 14 91 6456 8615 51 13734 15828 84 1410 4107 89 8732 58 13822 40 18332 36 424® «SS 55 74 37 79 38 49 49 fSS 8804 11217 13983 85 79 4308 6707 911325 14061 89 89 33 6832 29 35 85 15954 1505 60 41 96 70 98 73 60 8916 87 14222 16012 93 g2< 63 4611414 29 3518412 20720' 86 64 49 75 91 76 32; JP 9207 11628 14307 16181 79 30808; 64 4549 6939 9305 57 54 88 84 79 1778 94 7068 942311703 74 9418518 209171 1809 4683 7133 76 56 75 97 46 52] 62 93 1633 4402 37 44 56 81 20538; van kellners blijkt hier behoefte te be staan aan Duitsche kellners met talent kennis. Voorts zijn in Duitschland velen, die, door een grensverkeerkaart daartoe in' slaat gesteld, dagelijks in het grensgebied werken, genoegen nemende met een ge ring loon, daar dit in Nederlandsche guldens wordt uitbetaald. Dit veroorzaakt een opschuiving van arbeiders uit plaatsen als Winterswijk, 's-Heeren- berg, e.d. naar het westen van ons land* waar zij zich op hun beurt tegen de laag ste loonen gaan aanbieden. Moet den arbeider uit het Duitsche grensgebied nu worden verboden, hier te komen werken? Er zijn er, die dat wil len. Ik wil, zei de heer Gerritz, op dil oogenblik niet spreken over het princi- pieele element, dat deze vraag bevat, maar wijs slechts op het gevolg, dat een zoodanig verbod kan hebben: een verbod van Duitsche zijde voor arbeiders in het Hollandsche grensgebied om in Duitsch land te komen werken. Het aantal dezer arbeiders, wonende in plaatsen als Lonne- ker, Enschede, enz. en die aldus aan de werkloosheid ten slachtoffer zou vallen, is waarlijk niet gering. Een kleine afvloeiing van Nederlandsche werkkrachten naar het buitenland is het gevolg van den trek van landarbeider# naar Noord-Frankrijk. Hun aantal be draagt thans ongeveer duizend. Van in vloed op 't gebied der werkloosheid hief le lande is dit niet. Hoe treurig de toestand ten plattelande is, blijkt uit het feit, dat de menschen arbeiden bij het door de regeering ges

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2