Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad* 6 September 1922 BOKSEN. FRANKRIJK EN DE WERELD POLITIEK. Het is of de Fransche Rejec ting met blindheid is geslagen. Geheel de wereld heeft d„ pvertui .ging dat Duitschland onmachtig is zijn schulden te betalen; een ver dere val van de mark (het uiterste is bijna bereikt) onherroepelijk een financieele debacle ten gevolge moet hebben die niet tot dat Rijk beperkt zal blijven. Frankrijk al leen ziet dit blijkbaar niet in. Poin caré 'wijkt niet van zijn standpunt. Het echéc te Londen is hem hoog stens een aanmoediging geweest, ziin onverzoenlijkheid nog, eens sterker aan de wereld té toonen. IZijn rede te Bar Ie Vuc, de tweede sedert eennige maanden xn die plaats, heeft opnieuw zijn onver zettelijkheid bewezen en voor de zoovéelste maal 'doen zien, wat Duitschland heeft te verwachten, indien Frankrijk van ^ijn voorbe houden recht tot zelfstandig op treden, gaat gebruik maken. De „mark" gaat met verbijsterende ze keiheid de kroon" achterna en de „franc" vertoont duidelijk spo ren een zdfden weg, zij het dan look in minder snel tempo, oo te aan; de binnenlandsche toestan den in Duitschland verontrusten een ieder, de invloed er van op Frankrijk en geheel de wereld ver vult de menschheid met redelijken .angst' Poincaré alleen, verstaat die (teekenen niet en gaat voort nog sterker de duimschroeven den Overwonnene te willen aanleggen. Een moratorium' waarover de be slissing .binnen enkele dagen zal .vallen, adht hit ongewenscht, als nieuwe waarborgen niet .worden gegeven. Onafgebroken klinkt nog .Steeds ziin leuze; „Duitschland imoet en zal betalen." Hii gelooft niet in den goeden wil van ziin vroegeren tegenstander, hit wijt laan hem zelf de schuld van ziin ©economischen ondergang. Het Verdrag van Versailles heeft hii een domheid genoemd en toch bouwt hit daarop zijn gansche diwang .politiek. Een beslissing! door een „Internationale justitie prijst hii in ziin jongste rede aan, imaar te Londen verwierp hii het voorstel om den volkerenbond uit spraak te laten doen. De verwachtingen van de door hem geeischte garanties, stelt hii niet hoog, hii is er van overtuigd dat de Fransche schuldvordering daardoor, .binnen afzienbaren tijd geen merkbare kwijting zal onder vinden, en toch verzet hij zich (tegen een moratorium, dat, indien het niet reeds te laat is, eenigen jsteun kan geven. l Inconsequent op^jal van punten, hinkend bii, wijlen oj>twee .gedach tenv is hjj, alleen consequent in ziin haat tegcren Duitschland en in zijn niet te vervullen eisdhen. Hii spreekt van de noodzakelijkheid een wereld politiek te voeren maar op hetzelfde oogenblik laat hii frankrijk een weg volgen, die jneer en meer afleidt van het Eu- jropeesdh belang. De vriendschap piet Engeland 'heeft hij, felle anti pode van Lloyd George, een hevi ge knauw toegebracht en hij hoort de stemmen niet, die waarschu wend in het buitenland opgaan, om zijn heillooze politiek te sta ken. Hii luistert alleen naar de Fransche persorganen, die, haast (allen Regeeringsgezind, ouder ge [woonte meegaan met hem die de (macht in handen heeft. Zir hebben gejuicht toen de veel soepelere Briand heenging en de onwrikbare Poincaré verscheen zii zullen opnieuw juichen als de ze laatste plaats voor een ander ïnoet maken. Een eigen meening hebben de meesten niet, zii, ziin nieuwsbladen in den ruimsten en niet altijd besten zin van het (woord Journaux d'information ft. pas d'opinion" gelijk de term hjidt Poincaré, zelf publicist, moet dit beter weten dan wie ook en (toch baseert hii op hun uitspra ken de verzekering dat het .Fran- jsche volk grqotencleels achter hem staat. Wel kiezen velen ziin zijde luit slecht begrepen eigen belang; bevredigt hen de gedachte dat 'Duitschland en niet de eigen bur ger de Ieegie staatskas Zal vullen, maar mets is minder waar dan .dat zijn onbuigzame politiek het mee- rendeel des volks, uit het hart zou zijn gegrepen. Zoowel de uiterste rechterzijde, hem in vele opzich ten zeer na.,maar voor wie: Poin caré's buitenlandsche politiek nog niet ver genoeg gaat, als de uiter ste linkerzijde, die meer verwacht van een vriendschappelijke hou ding jegens Duitschland, staan te genover dezen minister president. Het lijdt geen twijfel of 'harde no ten zal hii,in de eerstvolgende zit tingen van het parlement te kra ken hebben. Zeker door zjjn te genstanders maar zelfs door zijn vrienden zal hem het vuur nauw aan de schenen worden gelegd. Bii zeer velen heeft hier de overtui ging dat het ministerie Poincaré zijn langsten tijd heeft gehad. Niet openlijk 'maar heimelijk worden reeds namen genoemd. Rapers op de politieke kust zijn hier steeds talrijk. Briand met ziin vrienden staat reeds op den uitkijk; Cail- laux hoe ongelooflijk het ook mo ge klinken en hoe ongewenscht ziin verschijnen ook zou zijn wordt een kans gegeven en meer deren koesteren het onbegrijpelij ke verlangen, het uit den koers gedwaalde Fransche schip van Staat te mogen geleiden. Zoover is het echter nog niet, nog zwaait Poincaré "zijn onbarmhartigen scep ter, is hii de leidende man van het oogenblik. De dagen waarin wii thans leven, zijn uiterst kritiek en zoowel in de omgeving van het parlement als in die van het hotel „Astoria", waar de commissie van herstel is gevestigd, is men zich hier van bewust. Men ontveinst zich niet, dat sinds de ondertee- kening van het onzalige verdrag yan Versailles, geen oogenblik zoo gewichtig is geweest als het huidige. Een ieder weet wel, dat de Fran sche soep nooit zoo heet wordt gegeten als zii ter tafel wordt ge bracht, (de kort naar haar in wer king treden wederom opgeschorte dwang maatregelen in den Elzas toonen het opnieuw^ maar een ie der weet ook dat Duitschland aan het einde is van zijn kunnen, zelfs de geringste uitvoering van Poin- caré's plannen de genadeslag kan zijn. Wat een ineenstorten van dit machtige Rijk zou beduiden is men zich hier niet bewust in krin gen, waar de politieke lakens wor den uitgedeeld of men wil de oo- gen daarvoor liever sluiten. Iedere stem die een ander gP- fuia Iaat hooren wordt voor anti nationaal en Duitschgezind versle ten. Laten de verstokte leiders ech ter bedenken dat het juist de ware vrienden zijn, die de feiten durven toonen, en bovenal, dat ook de po litieke kruik zoolang te water gaat tot hii barst. De schueren ziin reeds merkbaar en wellicht eerder dan zii zelf meenen, zal de ontgoo cheling komen. Geen verontschuldiging zal dan te vinden zijn in voorgewende on bekendheid met de werkelijke toe standen in Duitschland. De waar schuwende alarmklok is genoeg geslagen. Het failliet der Fransche politiek zal te danken zijn aan ei gen schuld, die het meeste plaagt; des te heviger waar de redding dan moeilijk zal zijn te vinden. Wii zullen ons aan verdere voorspel lingen die maar al te zeer voor de hand liggen en alleen weinig hoop vol zouden luiden, niet overge ven, wii moeten afwachten wat de komende weken zullen brengen. Hoe ver is de wereld nog af van den „heiligen weg" naar de vrede hoe beweegt zii zich nog voort op den lijdensweg, waarvan het einde niet is te zien. Poincaré heeft onlangs den ,.vo- ié sacré, den heiligen oorlogsweg naar Verdun ingewijd, moge hii tot heil van het dierbare Frank rijk en van geheel Europa, den eersten stap spoedig zetten op den heiligen vredesweg, door Ro me herhaaldelijk aangewezen en de eenige die tot herstel der ver dwaasde wereld kan voeren. Parijs. 30 Augustus 1922. Mc. P. v. S. Sir Bradbury over de schade vergoedingen. Volkenbond. De Oostenrllksche kwestie. De V. S. en de Volkenbond. Beperking der bewapening. Uit Duitschland. Het vraagstuk der Dardanelles Konstantinopel. GEM. BMTUL BERICHTEN, 73.800 doeumenleh mo's'en raadplegen'. Ten einde het den juryleden gemakke lijk te maken, waren slaapgelegenheden in het gerechtegebouw in gereedheid ge bracht, zoodat zij het gebouw niet be hoefden te verlaten. Geen bokswedstrijden meer In Amsterdam. FEUILLETON t>9 „Dat zullen we straks zien. De persoon, die mijn rechterarm zal wor den, moet zeer bijzondere eigenschap pen bezitten. Ik wil Darier gaarne ter wille zijn en ook jou, maar ik moet me er van overtuigen, dat de persoon in kwestie geschikt is dezen post van vertrouwen waar te nemen en dat ik met gerustheid mijne balan- gen in zijne handen kan stellen. Ik zal daarvoor op staanden voet aan uw beschermeling schrijven en hem uitnoodigen eens te komen praten. „Dat is onnoodig, onderbrak Mary. „Hij is hier, in het aang enzende ver trek en heeft een aanbevelingsschrij- ven bij zich van mijnheer Darier. „Komaan, het heeft veel weg van een complot, zeide de million- nair, opnieuw lachend. „Een echt complot, vadertjeU zult niet weigeren den besten vriend van uw advocaat te ontvangen, niet waar „Neen, zeker niet." Mary spoedde zich naar de deur en opende haar. „Kom binnen, mijnheer Lucien Mijn vader wacht u." Lucien trad, eenigszins bedeesd, den brief in de hand, binnen. Paul Harmant nam hem op bij het binnenkomen en het scheen, dat de eerste indruk alleszins gunstig was, te oordeelen naar de veranderde gelaatsuitdrukking van den million- nair. „U hebt een aanbevelingsschrijven van mijnheer Darier, niet waar mijn heer vroeg hij op weiwillenden toon. „Jawel, mijnheer. Hier is het." Hij overhandigde den brief aan den industrieel. „U wordt ook op een bijzondere wijze door mijn dochter aanbevolen. Dat zal niet in uw nadeel zijn, evenwel zaken zijn zaken, dat weet u zoo goed als ik en ik kan eerst een besluit nemen, nadat ik met u heb gespro ken." „Zeer juist, mijnheer. „Vader, ik laat u alleen met mijn heer, zeide Mary, „en wacht met ongeduld het resultaat van het on derhoud af. „Best, kind. Het jonge meisje ging weg en wierp een blik van aanmoediging naar Lu cien, die een lichte buiging maakte. Paul Harmant beduidde den solli citant plaats te nemen, die gejaagder werd, naarmate het^sslissende oogen- blik naderde. „U solliciteert naar de betrekking van directeur in mijne ateliers „Ja mijnheer, en laat ik er dadelijk bijvoegen, dat ik alleszins overtuigd ben van het gewicht dezer positie en de kwaliteiten, welke voor het goed vervullen vereischt wordenMaar, vóór wij verder gaan, zou het mij aangenaam zijn, eerst kennis te ne men van den brief, dien ik u overhan digd heb. Hij is geschreven dooriemand die mij kent en voor mij in staat." Jacques Garaud nam dem brief op, opende hem, las den aanhef en legde hem weer neer. „Georges Darier, zeide hij ver volgens, „beveelt u bij mij aan met de overtuiging van een man, die uwe verdienste kent. Hij schrijft zeer waardeerend over u. U bent leerling van de Technische school „Ja, mijnheer en ik heb speciale studie gemaakt van de mecaniek met betrekking tot de spoorwegen, eene zaak, die u, blijkens verschillende artikelen in de dagbladen, op het oogenblik sterk schijnt bezig te hou den. Ik heb mij daarbij niet bepaald tot de theorie, maar heb ook practisch gewerkt. Ik werk zelf mee, de gereed schappen in de hand en laat de werk lui zien, hoe men moet smeden en een stuk moet klaar maken." „Dat is inderdaad knap. Ik zal u wel niet behoeven te vragen, of u teekenaar bent „Als ik dat niet was, had ik het niet gewaagd hier te komen. Op het oogenblik ben ik teekenaar voor de firma Simons en Co. van Sint Quen." „Zoo, zoo 1 Voert u op 't oogenblik de teekeningen uit voor het huis Simons en Co.? Hoe oud bent u „Zeven en twintig jaar. „Is u Parijzenaar „Niet heelemaalik ben geboren in Alfortville." De naam Alfortville had dezelfde uitwerking op Paul Harmant als een ijskoud stortbad. Hij vervolgde i „Leeft uw vader nog „Neen, mijnheer." „Dan hebt u zeker uw moeder nog „Neen mijnheer, beiden zijn dood. Mijn moeder stierf bij mijn geboorte.. mijn vader toen ik nog een kind was. Jacques Garaud kon bij deze mede- deelingen zijn aandoening nauwelijks beheerschen. „Zonder onbescheiden te zijn, wat deed uw vader „Mijn vader was een verdienstelijk ingenieur, die een fabriek bezat in Alfortville." j Pail Harmant werd vaalbleek. „Hoe heet u, vroeg hij met onvaste stem." „x Lucien Labroue," antwoordde de jonge man. „Lucien Labroue....' herhaalde de" millionnair. Ja, mijnheer," antwoordde Lu cien die de blijkbare verbazing van den'industrieel niet kon begrijpen. Hebt u mijn vader gekend Die vraag, in plaats van hem ge heel uit zijn evenwicht te lichten, gaf Jacques Garaud zijne koelbloedig heid terug. „Ja, zeide hij op beslisten toon, ik heb uw vader gekendik heb zelfs zaken- en vriendschapsrelaties met hem gehad..tenminste als hij Jules Labroue heette. „Dat was inderdaad zijn naam mijnheer." „U zult nu mijn aandoening be grijpen, toen ik geheel onverwacht hoorde spreken van een man, waar van ik hield en waarvan ik later in Amerika vernam, op welk een tragi sche manier hij het leven heeft ver loren. Zoo, 't is u bekend hoe mijn vadef om het leven is gekomen Ja, mijnheer; hij is vermoord in zijn brandende fabriek.-.-., mom pelde Jacques." „Tuist, mijnheer, vermoord.,.., hernam Lucien, vermoord in zijn fa briek, door den moordenaar in brand "CS Als^i'k me wel herinner, zeide Tacques Garaud volmaakt koelbloe dig, was de moordenaar een vrouw de 'concierge van de fabriek. (Wordt vervolgdj Sir John Bradbury heeft in een ver klaring over de schadevergoedingskwes ties het hem gisteren door de „Times" toegeschreven standpunt als volkomen ongegrond gekenschetst. Hij zeide ten aanzien der waarborgen voor de Duit- sche schatkistbiljetten, die aan België gullen worden gegeven, dat dit een zaak is, die uitsluitend Duitschland en België aangaat, Hij zou echter naar de meening van Bradbury ongelukkig zijn met het oog op het belang van het Duitsche cre- diet en ten slotte ook van dat der scha devergoedingen als eenig belangrijk per centage van den waarborg moest worden verstrekt door de goudreserve der Reichs- bank. De kwestie van Britschen steun tot verschaffing der noodige waarborgen is thans niet aan de orde <a die kwestie zou alleen aan de orde Kunnen Komen ais de Belgische en Duitsche regeering den steun van Engeland inroepen. Ten aanzien der kwestie van het ver minderen der schadevergoedingsverplich tingen óf ineens, óf door een beperking der jaarlijksche betalingen voor een reeks van jaren, waarbij de hoofdschuld intact zou blijven, is het bekend, dat Bradbury reeds lang een voorstander van een der gelijke regeling is. Hij is van meening, dat zonder een dergelijke vermindering het Duitsche crediet niet kan worden her steld en dat zonder dit herstel het ineen storten van de Duitsche financiën en het laten varen van alle hoop op schadever goeding onvermijdelijk zijn. De meest drin gende zorg moet voor het oogenblik zijn krachtig over te gaan tot een hervorming der binnenlandsche financiën van Duitsch land, teneinde zoowel het evenwicht in de begrooting en het doen ophouden der in flatie te verzekeren, daar de schadever goedingsbetalingen zoowel in geld als in natura voor het oogenblik beperkt zijn tot het bedrag waarin op de begrooting kan worden voorzien. Jhr. Loudon is te Genève gekozen tot voorzitter der zesde commissie, die voor de politieke kwesties. Een van de kwesties, welke de Confe rentie van Genève naar den Volkenbond verwees, was: de billijke behande.ing van den handel. Uit Genève wordt aan het „rlbld. ge schreven, dat het Economisch Comité zich op dit probleem geworpen heeft, en tot het inzicht is gekomen, dat het oogenblik nog niet daar is voor een internationale conventie in deze materie. Gezien den huidigen toestand en de uiteenloopende meeningen van verschillende regeerin- gen, zou elke internationale overeenkomst met zooveel uitzonderingen en restricties gepaard gaan, dat zij alle protectische waarde verloor. Daarom heeft het Comité liever een aantal speciale punten bestudeerd om tot partieele voorzieningen te geraken. Zoo bijvoorbeeld wat betreft de douane- en andere grensformaliteiten. Talloos zijn de moeilijkheden welke de handel ondervindt door de uitvoer- en invoerverboden, door de voortdurende wijzigingen der voorwaarden om licenten te verkrijgen en der verificatiemethoden. Door een internationale regeling van deze zaken zou de handel ten zeerste gebaat zijn. Het Comité heeft daarom een ontwerp-conventie gemaakt, evenals in zake de ondernemingen van buitenlanders. Een ander ontwerp-conventie geeft de uitwerking van het beginsel van de toe passing voor alle Staten van de clausule der meest begunstigde natie. Een andere kwestie waarmee net eco nomisch comité zich bezig houdt, betreft de arbitrage-clausule in de handels-con tracten. Het is gewoonte in die contracten de clausule op te nemen, dat elk geschil tusschen contractanten aan arbitrage on derworpen zal worden. Toch gebeurt het dikwijls, dat men met die clausule geen rekening houdt en de nationale recht banken er de geldigheid niet van erken nen. Een sub-comité van juristen zal ho pelijk in deze definitieve voorstellen aan bieden. De unificatie van de wisselwetgeving heeft eveneens de aandacht van het eco nomisch comité geboeid. Er is te dezer zake reeds een conferentie gehouden in 1912, samen geroepen door de Nederland- sche regeering. Een nieuwe conferentie is niet onwaarschijnlijk. Het economisch comité, waarvan hier telkens sprake is, is een onderdeel van de economisch-financieele commissie. Het andere onderdeel van die commissie is het financieele comité. Dit heeft ook een heel moeilijk en heel urgent probleem te behandelen: de financieele toestand van Oostenrijk. Reeds meer dan een jaar gele den had dit comité een compleet plan voor het economisch en financieel herstel van Oostenrijk opgesteld. De vertraging, welke ondervonden werd bij de ten slotte wel geslaagde pogingen om de opschor ting van de pandrechten van Oostenrijk's schuldeischers gedurende 20 jaar te ver krijgen, heeft de moeilijkheden van Oos tenrijk's herstel sterk doen toenemen. De Conferentie van Londen heeft den Vol kenbond opgedragen den economischen en financieelen toestand van Oostenrijk te bestudeeren en Oostenrijk zelf heeft dringend om hulp gevraagd. Het is dus Oostenrijk, dat deze dagen in het mid- dclpunt der belangstelling staat. Behalve Oostenrijk vereischt ook de financieele toestand van Albanië de aan dacht van het financieel comité. Andere kwesties, waarmee het zich bezig houdt, zijn: de te plotselinge deflatie, de dubbele belasting en de kapitaalvlucht. De financieele commissie van den Vol kenbond houdt zich heden bezig met het Oostenrijksche vraagstuk. De correspon dent van de „Daily News" te Genève heeft reden te gelooven, dat de Kleine Entente thans definitief vóór een optreden van den Volkenbond is, daar zij het gevaar beseft van naijver, voortvloeiend uit pogingen tot afzonderlijk optreden door de onmiddellijke buren van Oostenrijk. Hij voegt er hij, dat daar met blijkt dat óf de Kleine Entente óf Oostenrijk een be paald plan naar voren brengt, zal de Vol kenbond zijn eigen procedure moeten onderwerpen. Uit Washington wordt gemeld, dat Clarke als rechter van het Opperste Ge rechtshof is afgetreden. In een interview met de „World" heeft hij verklaard te ge looven, dat van politiek en commercieel standpunt beschouwd de toekomst van Amerika afhangt van toetreding tot den Volkenbond. Een der redenen van zijn aftreden was, dat hij zijn landgenooten wilde helpen dit inzicht te verkrijgen. De correspondent van het Hbld. te Gennève schrijft: De tekst van het thans door de Ge mengde Commissie voor de beperking van bewapening, aangenomen plan van Lord Robert Cecil luidt als volgt: 1. Geen plan tot beperking van bewa pening zal werkelijk tot iets kunnen lei den, als het niet algemeen is. 2. Bij den huidigen stand van zaken in de wereld, zouden de meeste regeerin gen niet de verantwoordelijkheid voor een beduidende beperking van bewapening kunnen aanvaarden zonder in ruil daar voor een bevredigende garantie voor de veiligheid van hun land te ontvangen. 3. Zulk een garantie kan slechts ver schaft worden door een algemeen „ac- coord défensif" van alle betrokken landen, waardoor deze verplicht zouden zijn ge heel of gedeeltelijk effectieven en onmid- dellijken bijstand te verleenen volgens een te voren vastgesteld plan, in geval een hunner aangevallen mocht worden. De verplichting om een aangevallen land te hulp te komen zij echter beperkt tot de landen, die in hetzelfde werelddeel gele gen zijn. In gevallen waarin om histori sche, geografische of andere redenen een land bijzonder gevaar loopt om aange vallen te worden, zullen, ter uitvoering van bovenvermeld plan, speciale maatre gelen genomen moeten worden. 4. Het spreekt vanzelf, dat het boven staande afhankelijk is van een beperking van bewapening volgens een te voren vastgestelde basis en van de instelling van een doelmatig organisme, dat vast kan stellen of zulk een beperking tot stand gebracht en gehandhaafd is. Een contract met de wederopbouw- coöperaties. Naar de „Sozialistische Parlements- dienst" schrijft, hebben Stinnes en het al gemeen verbond der Fransche weder- opbouw-coöperaties een leveringscontract in grooten stijl gesloten, dat betrekking heeft op de levering van bouwmaterialen van den meest verschillende aard. Welken omvang de voorgenomen leveringen heb ben, blijkt hieruit, dat het gaat om het materiaal voor herstellingen voor totaal 190,000 benadeelde huiseigenaren, wier schadeloosstellings-eischen 13 milliard francs bedragen, dus volgens den tegen- woordigen koers ongeveer 1479 milliard mark. Het socialistisch corresponidentie- bureau beweert dat Stinnes voor zijn be middeling 6 pCt. krijgt De Fransche diplomatie is van oordeel dat thans het oogenblik is gekomen, om het probleem van Konstantinopel en Thracië te bespreken, en vóór de confe rentie van Venetië besluiten gereed te ma ken, welke voor de geallieerden aanneme lijk zijn. Zoo acht zij het tevens mogelijk het verzoek betreffende een Grieksch- Turkschen wapenstilstand te steunen, mits de Grieksehe regeering zich verbindt de eventueele beslissing der geallieerden in zake de nieuwe afbakening der Grieksehe gebieden in Europa te aanvaarden en af stand te doen van alle aanspraken tot deelneming aan het toekomstig beheer der Dardanelles Wat het Grieksehe aanbod betreft om Klein-Azië te ontruimen en alleen de ha ven van Smyrna te behouden, zoo is men hier van oordeel, dat dit voor Grieken land geen enkel offer ten gunste van den vrede beduidt, zooals men te Londen ver klaart, daar het voortdringen der Turken de kwestie van Smyrna ondanks de Grie ken zal oplossen. Frankrijk zou bereid zijn den Turken de souvereiniteit over de Dardanellen te rug te geven, den geallieerden het recht te laten er voortdurend schepen ter surveil- dance op te houden, en zonder dralen Konstantinopel te ontruimen. Men gelooft dat de Britsche regeering, welke niet meer op de Grieksehe troepen kan re kenen om haar politiek in het Oosten te verwezenlijken, deze radicale beslissing on der bepaalde voorwaarden zou aan nemen. De oud-gezant van de V. S. te Konstan tinopel, Morgenthau, heeft in een inter- vieuw met de „Daily Telegraph" gezegd, dat de mogendheden krachtig tegen de Turken moeten optreden en den Kemalis- ten den doorgang door de zee-engten moeten weigeren. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid van internationalisee- ring van den doorgang der Dardanellen en van den Bosporus en voegde er aan toe, dat het een misdaad zou zijn, Kon stantinopel in Turksche handen te laten. Deze stad dient volgens hem onder be scherming van den Volkenbond te wor den geplaatst en onder controle der geal lieerden, nadat deze de Turken verslagen hebben. Voor de veiligheid van de wereld is een Balkanbond noodig met Konstan tinopel onder internationale controle. Volgens de „Epoca" zon d'Annun- zio binnenkort bij Kon. besluit tot sena tor worden benoemd. In Bari (Italië) had de jury zich dezer dagen over een buitengewoon ge compliceerd proces uit te spreken. Het geding sproot voort uit den verwoeden strijd, welke in Juli 1920 tusschen de grondbezitters en de boeren in de zui delijke districten is gevoerd. Zeventien grondbezitters en veertig boeren hadden zich te verantwoorden. Na een behandeling van drie volle maanden, waarbij 42 advocaten optraden en een ontelbaar aantal getuigen wer den gehooid, trok de jury zich terug. Zij had niet minder dan... 12.0000 vra gen te beantwoorden, waarvoor zij Geen enkel blad publiceert de volle dige antwoorden op de 12.000 vragen. Alle beklaagden, behalve twee boeren, werden echter vrijgesproken. De Amerikaansche gezant te Wee- nen heeft aan alle Amerikaansche con sulaten in de hoofdsteden een schrijven gezonden, waarin hij wijst op den cri- tioken toestand in Oostenrijk en ad viseert niet naar Weenen te komen, ten zij voor zaken of een dringende reden. Ofschoon uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksehe regeering beslist heeft, dat er geen sprake meer kan zijn van een handhaven der verdediging in Klein- Azië nu het leger in een toestand van debacle verkeert, wijst de „Daily News" er op, dat de geschiedenis der laatste jaren ons leert, dat het een gewoon verschijnsel is dat een met succes aan gevangen offensief verslapt als 't oogea- schijnlijk het punt bereikt waarop er een beslissend gebruik van kan worden ge maakt. Het blad acht het twijfelach tig of de Turken, wier troepen betrek kelijk beperkt in aantal zijn en wier methoden van organisatie hun voor naamste militaire zwakheid vormen, in staat zijn de verdrijving der Grieken vol te houden aan het uiteinde eener lange en steeds grooter wordende ver bindingslinie in moeilijk terrein, terwijl de Grieken den geest geven door hun eigen demoralisatie. De mogelijkheid om een staking der vijandelijkheden tusschen Grieken land en Turkije teweeg te brengen, hield Maandag, volgens de „Times," de aan dacht bezig van de geallieerde hooge commissarissen in Konstantinopel. Dit optreden maakt geen deel nit van een of andere voorgenomen politieke rege ling, zegt het blad. Het is eenvoudig een dringende maatregel, ingegeven door den wensch om de uitbreiding van wan orde in Klein-Azië tegen te gaan, om menschenlevens te redden en zooveel mo gelijk verder leed voor de bevolking te voorkomen. Er worden maatregelen be sproken voor de bescherming der chris telijke minderheden. Te Boekarest is naar een B. T. A.- bericht meldt, een complot ontdekt te gen de koninklijke familie. De daders van het complot zijn oud-Hongaarsche officieren, die deel uitmaken van de organisatie van kolonel Gabodeski. Zij hebben bekend, dat de ontplofbare stof fen bij hen gevonden, bestemd waren om de koninklijke en diplomatieke tri bunes te doen springen gedurende het concours hippique. Het krachtig optreden van den hoogen commissaris heeft door geheel Mesopotamië een gunstigen indruk ge maakt, aldus de „Daily News." Ge ruchten uit Basrah gewagen van een aftreden van het kabinet. De ministers zouden dreigbrieven ontvangen hebben, welke zij aan koning Feisoel toonden met het verzoek, dat de terroristen zon den worden gestraft. De koning vrees- do evenwel, dat maatregelen van on derdrukking een algemeenen opstand zou den ontketenen en weigerde deswege het verzoek dor ministers in te willigen, die daarop aftraden. Een nieuwe en ernstige crisis is, volgens den „Times"-corresp. te New-York ontstaan in de Amerikaansche Industrie door de inwilliging, door het bondsge- rechtshof van Chicago, van het vermelde verzoek van het hoofd van het departe ment van justitie Daugherty, om maat-, regelen te nemen tegen de stakende ar beiders van de spoorwegwerkplaatsen en alle bij de American Federation of La bour aangesloten organisaties. Niet alleen wordt geweld tegen werkwilligen en in menging in den treinenloop verboden, maar ook wordt den stakers belet vreed zaam te posten of zich op andere wijze op te houden bij de in- en uitgangen van aan de spoorwegen toebehoorende instellingen. Verboden wordt „samen te zweren of overeen te komen de spoor wegen te belemmeren in het transport van reizigers, goederen of postzendingen". Een andere bepaling verbiedt om schrif telijk of mondeling iemand aan te moedi gen den dienst der spoorwegen te verla ten of zich er van te onthouden er bij in dienst te treden. Bovendien wordt den stakers van andere vakvereenigingen ver boden eenigerlei mededeeling of openlijke aanwijzing aan leden hunner org. te doen om hen er toe te brengen iets te doen of te zeggen, dat een spoorwegman aan leiding kan geven zijn werk in den steek te laten. Het bezigen der vakvereenigings- fondsen voor de bevordering van eenige op deze wijze verboden daad wordt even eens als een overtreding beschouwd. Dit optreden van het departement van justitie heeft groote verbittering gewekt onder de arbeidersklasse. De militaire ontruiming van Siberië door Japan is gisteren begonnen. De burgemeester van New York, zoo schrijft de „Cicerone" heeft grootsche plannen. Hij wil van New York een be roemde kunststad maken en daartoe in een ruim park een groot complex van kunstgebouwen oprichten, bestemd^ voor tentoonstellingen, tooneel- en muziekuit voeringen. Het middelste gebouw moet het omvangrijkste en schoonste opera-the ater der wereld worden; rechts daarvan komt een statige concertzaal, en schouw- b'urg, Knies 3e expos'tleruTmle voor beel dende kunst. Scholen voor muziek, too neel en beeldende kunst zullen er tevens worden ondergebracht. Het geheele bouw werk, in Grieksehe stijl gedacht, zal 30 millioen dollars kosten. Een groot deel van deze som moet door openbare in schrijving worden gevonden, waarmee nog wel wat tijd zal heengaan. In een Engelsch droogdok is, vol gens „The Electrician" de eerste de monstratie gehouden met de z.g. Handblom eietrical scaling hammer Deze bestaat uit een dunne as, •welke met 1200 omw./min. draait en voor zien is van een aantal kettinkjes (2 a 8), aan het vrije einde voorzien van hamertjes. De as wordt gedreven door een electromotortje, dat gemak kelijk door den werkman kan wor den gehanteerd. De hamertjes doen 10.000 slagen per minuut, energieverbruik 330 W. In Kopenhagen gaf een proef als uit komst, dat één electrische hamer het werk deed van 10 tot 25 man met hamers. Bovendien is de oppervlakte in het eerstgenoemde geval veel glad der, zoodat reeds i n Zweden en Noor wegen het nieuwe werktuigje is inge voerd. Het ML Everest-comité heeft in de „Times" een bericht doen opnemen over hetgeen de heer Mallory over de derde op 3 Juni gewaagde poging tot beklimming van den berg heeft mede gedeeld. Men ondernam den tocht na den eersten sneeuwval, die de moesson had ingeleid, in de verwachting, dat nu een reeks van dagen met gunstiger weer 'zou beginnen en dat de inge treden moesson de expeditie zou be vrijden van haar ergsten vijand, den Westenwind. De drie klimmers, die den 7en Juni door een Lawine werden verrast, had dien zooveel mogelijk hun weg ge kozen langs hellingen, die naar zij krachtens hun bergbeklimmers-erva ring meenden te mogen denken de minste kans boden voor sneeuw- verschuivingen. Inlusschen kwam, toen zij onderweg waren, honderd voet bo ven hen, wat poederachtige sneeuw aan deu voet van een uitstekende rotspunt, die de sneeuw in de scha duw had doen blijven, waardoor baar toestand niet zoo stabiel was, in be weging. De massa werd grooter en tenslotte kwam het heele hellende sneeuwvlak in beweging. Somervell, Crawford en Mallory werden meegesleept en meermalen on der de sneeuw bedolven, maar nooit zeer diep, zoodat toen de lawine tot staan kwam, zij drieën in staat waren zich zelf te bevrijden. Minder geluk kig kwam gelijk men weet een aantal dragers er af. Twee van negen hunner, die diep onder de sneeuw waren geraakt, konden nog levend er onder uit worden gehaald, maar de overigen waren reeds dood, toen men er in slaagde hen te voorschijn te brengen. Te Wallasey (Engeland) zijn bij een bruiloft 40 van de 80 gasten na den maaltijd ziek geworden ander vergifti gingsverschijnselen, bestaande uit hoofd pijn, rillingen, maagkrampen en m som mige gevallen flauwten. Verscheidene der slachtoffers klagen ook over een eoort verlamming der ledematen. Een van de mogelijkheden, die men aanneemt, is dat de spijzen arsenicum- dampen van de pas geschilderde mu ren, die groen gekleurd zijn, geabsor beerd heben. Er is een uitgebreid onderzoek naar het geval ingesteld. Zoo zijn aa. aan alle bruiloftsgasten oopieën gezonden van het menu, met verzoek om de gerechten door te willen schrappen, die zij niet gebruikt hebben. Naar uit Sjefoe (Sjantoeng) wordt gemeld, heeft daar Zaterdag een he vige typhoon gewoed, welke 36 aren duurde. Verscheidene schepen lie pen aan den grond. Een aantal öhi- neesche gehouwen werden vernield en enkele buitenlandsche. De hoofdcommissaris van politie, te Amsterdam, de heer Marcussa, heeft den burgemeester voorgesteld, het houden van openbare bokswedstrijden in deze gemeente te verbieden. - Deze daad zal door de overgroot® meerderheid van de burgerij met in stemming vernomen worden. Hier heeft men te doen met vertooningen die van sport zich alleen den naam hebben toe geëigend, en dan ook bij ernstige sport beoefenaren niet als zoodanig medetel len. Ieder die wel eens boksers bij wedstrijden aan het werk heeft gezien, zal dat oordeel onderschrijven. Wij jvillen natuurlijk niet op 't be sluit van den burgemeester vooruitioo- pen zegt het „N. v. d. B." maar mem mag wel als zeer waarschijnlijk aanne men, dat de heer He Vlugrt ander dit sympathieke voorstel van den hoofdcom missaris gaarne zijn handteekening zet ten zal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5