AWAATJE5 In en om Haarlem. Donderdag 7 September 1922 45sie Jaargang No. 14241 Dit numntet bestaat uit twee bladen. - Eerste blad VIT DEN OMTREK L PAANAKKER, Br. U!f den Haarlemschen Gemeenteraad. HAARLEM. De jaarwedde van gemeente ontvangers in Noord-Holland. Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren. Terecht. Gemeentelijke Dienst v. d. Lichamelijke Opvoeding. TOONEEL Weet jij 't? Door mij werd van den Heer EEN GOED A D. J. v. d. Wiik het recht van uitgave overgenomen van het sinds jaren door hem uitgegeven ADRESBOEK VAN HAARLEM DRESBOEK VAN HAARLEM ZAL BINNENKORT VERSCHIJNEN De opgeknoopte die werd afge- knoopt. N.V. Het Schouwtooneel. Inlichtingen betreffende het plaatsen van advertentiën enr. ver strekt gaarne, na zijn uitdiensttreden bij de N.V, Drukkerij voorheen OPRUIMING RESTANTE PAREN Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Zilveren Professiefeest. Jubileum. Personalia. Een rijwielongeluk. Burgerlijke Stand. VAN ONS KANTONGERECHT. Priesterfeest pater Lips. EGMOND-BINNEN. frr rrr De Tabaksbandem'ies J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. OVERVEEN. HEEMSTEDE. D« •bonneraenfsprïj» S*» draagt vuoi Haarleui en Agentschappen) Per Kwartaal «éi/ 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Teleloonnuw ners: 1426. 2741 en 1748. PoStr.-ti. rrOÖ No ">970 NIEUWE Adverfentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. „Niet veel zaaks" zou Nurks van deze raadszitting gezegd hebben indien hij de zen zonnigen Septembermiddag had be steed aan een bezoek bij de Haarlemsche vroede vaderen. De eerste zitting in September is im mer voor een deel gewijd aan de samen stelling van de vaste en andere commis sies en draagt dan ook in de kringen van raadsleden en verslaggevers niet on rechtmatig den naam van „groote verveel- dag". Intussohen was de raadsagenda van gis teren al heel magertjes en wellicht had behandeling van een der punten, die nog op afhandeling wachten en niet onwaar schijnlijk tot debat aanleiding zullen ge ven, de zitting wat pikanter kunnen ma ken. Laat ons echter niet klagen, want we hebben van dit goede ook wel eens te rui* onze portie gehad. Er hing nog zoo'n beetje vacantie-stem- ming in de lucht. Aan de tafel van B. en W. gaapte een hiaat doordat de heercn Heerkens Tliijssen en Bomans afwezig waren, ook de heer Boes, in het dagc- lijksch leven schoolopziener, was nog afwe zig, maar overigens worden de rijen van raadsleden al weer dichter: de wintercam- pagne kan beginnen. Het voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van medewerking tot stichting van een bijzondere school aan de Anthonie- straat, wat eigenlijk beteekent de ver bouwing van de bestaande onvoldoende zusterschool tot een betere inrichting, werd op verzoek van den heer v. d. Kamp aangehouden om het voorstel nog eens rustig in de commisie van openbare werken te onderzoeken. Het is te hopen, dat niet al te lang met een gunstige be schikking zal worden gewacht, want zijn onze inlichtingen juist, dan is er op de katholieke scholen zeker geen overvloed van ruimte. Verschillende aanvragen tot plaat sing van leerlingen op R. K. scholen moesten onlangs wegens plaatsgebrek Worden afgewezen. Een korte discussie ontspon zich over een besluit van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, houdende vernietiging van het raadsbesluit, waarbij het schoolge bouw aan de Gedempte Voldersgracht ter beschikking van de Neutrale Schoolver eeniging „de Hout" alhier werd gesteld. B. en W. stelden voor van dit besluit bij de Kroon in beroep te gaan. Men kent de geschiedenis. Genoemde schoolvereeniging wenscht een school te stichten op 't terrein van mej. Coenen en Vroeg daarvoor medewerking van den ge meenteraad. De Raad bood de school aan het Keizerrijk aan. Van dit besluit kwam de vereeniging „De Hout" in beroep bij Gedeputeerde Staten. Thans hebben Gedeputeerde Staten hét raadsbesluit vernietigd. Zij erkennen dat de Raad inplaats van de gevraagde loca- liteiten een ander schoolgebouw mocht aanbieden. Wat dit betreft werd het hoo- ger beroep van de vereeniging dus afge wezen, maar toch vernietigden Gedep. Staten het raadsbesluit omdat zij meenen dat aan de aanbieding van een ander schoolgebouw overleg met de betrok kenen moet voorafgaan. B. en W. ontzeg gen Gedep. Staten echter de bevoegdheid dat op te leggen, een bevoegdheid die de Lager Onderwijswet naar de meening van B. en W., aan Gedep. Staten niet geeft. Zij stelden daarom voor van dit besluit in hooger beroep te gaan bij de Kroon. Toch valt er voor minnelijk overleg veel te zeggen en de vereeniging „De Hout" is daartoe, blijkens de mededeeling van wet houder Bruch, ook wel bereid. De hecren Reinalda en txbi'.SSen. NNafzgrhe' dat overleg aan en vonden blijkbaar dat het voorstel van B. en W. wel wat riekt naar „rechtbaberei", wat door wethouder Bruch ten stelligste ontkend werd. Waar wethouder Bruch echter tegen overleg met de schoolvereeniging „De Hout" geen bezwaar heeft en dat overleg reeds offi cieus én officieel heeft gevoerd, was de brug vlug geslagen. Besloten werd dat van de beslissing van Gedep. Staten in beroep zat worden gegaan „in het belang van de wet" zouden we het in advocaten- termen kunnen noemen en intusschen zal overleg niet uilgesloten zijn. Zoodat we mischien de situatie krijgen dat de Kroon een beslissing neemt over een zaak, die al een oplossing heeft gevonden. Daarna een lange reeks benoemingen van leden der vaste raadscommissies, van commissarissen van gemeentelijke instel lingen enz. en het trekken der raadsaf- deelingen. Hierbij deed zich een pijnlijk incident voor. De heer v. d. Berg, nestor van den Raad, werd niet herkozen tot commissaris der Stads-Apotheek. in zijn plaats werd gesteld het jongste socialistische raads lid, de heer Tork. Deze verkreeg 19 stem men, terwijl de heer v. d. Berg 12 stem men op zich vereenigde, nadat heide heeren bij eerste stemming 12 stemmen hadden gehad. Het is niet moeilijk te be vroeden uit welken hoek de wind woei. Van fijnen smaak getuigt deze stemming niet. Meer willen we er niet van zeggen. De rondvraag liep prettig, vlot van sta pel. De heer Peper bracht de kwestie van den eenmanswagen nog eens naar voren. Een viertal maanden geleden is daarover geklaagd in den Raad en van de tafel van B. en W. werd toen medegedeeld dat het onderzoek reeds in gang was. Waar blijft het resultaat van dat onderzoek, vroeg de heer Peper. De heer Slingenberg kon, als altijd, den vrager tevreden stellen. Dat onderzoek is afgeloopen en het rapport over den eenmanswagen en nog heel wat andere zonden van de trammaatschappij in studie gezonden bij de tramcommissie. De vacanties hebben de afwerking wat vertraagd. Maar nu zal er weldra door den Raad nieuws over vernomen worden. Mogen wij den heer Slingenberg gelooven, dan is hij Dinsdag per estra-trein van zijn vacantie uit het buitenland terugge keerd om deze zaak zoo spoedig mogelijk aan te pakken. De heer Poppe vroeg naar den toe stand van den ophaaldienst en noemde den Incasso-dienst nog niet voorbeeldig, wat velen met hem eens zullen zijn. Een prettige mededeeling was dat op den bouw van het badhuis in het Amster- damsche kwartier, als dat tot stand komt, althans 65000 zal bezuinigd zijn in ver gelijking met de eerste aanvrage. Juist vóór de thee, welke om 3 uur wordt opgediend, werd de raadszitting opgeheven. Men schrijft aan het „N. v. d. D.": De bekende circulaire van Ged. Sta ten van Noord-Holland, nu ruim 2 maanden geleden verzonden aan de ge meentebesturen in die provincie, is nu in vrijwel alle gemeenteraden behandeld. Bedoeling dier circulaire was, van de gemeentebesturen het advies te verne men voor het te bepalen salaris van eventueel nieuw aan te stellen gemeen te-ontvangers. Aan de salarissen der te genwoordige functionarissen mocht evenwel niet worden getornd. Voor zoo ver ons bekend is, is deze circulaire door de gemeentebesturen mét groot mis noegen ontvangen en de discussie in de diverse gemeenteraadszittingen gaf daar van de duidelijkste blijken. Overal kwam men er ten sterkste tegen op, dat, waar Ged. Staten zelf zeggen, dat de werk zaamheden aanmerkelijk zijn verminderd, zij niettemin niet toestaan, dat tot ver mindering van salaris wordt overge gaan. In sommige gemeenteraden werd berekend, dat de overgebleven werkzaam heden nu zullen worden beloond met f 20 per uur. In verschillende andere was men het er over eens, dat zoo goed als niets meer te doen bleef voor de ge meente-ontvangers: alleen het innen van hondenbelasting en schoolgeld, dat veelal door den gemeente-veldwachter ge schiedt, behoorde nog tot het werk, dat voor den gemeente-ontvanger overbleef. "F,Ti daarvoor wordt tot f 1000 it f 1800 betaald. Er waren gemeenteraden, die waar Ged. Staten nog nooit rekening hadden gehouden met het gegeven ad vies tot vaststelling der salarissen va,n de gemeente-amb ena:ea, ee voudig -wei gerden in dezen advies te geven, te meer, daar dit toch niet mag gelden voor de in functie-zijnden. Is dit een maal noodig, dan kan nog altijd van advies worden gediend. Weer andere besloten zich tot Ged. Staten te wen den met het verzoek, bij den minister op spoedige wetswijziging aan te drin gen opdat tot salarisvermindering kan worden overgegaan, of wel te bevor deren, dat het den gemeentebesturen vrij staat al of niet een gemeente-ontvanger te benoemen. Sommige overwogen daar bij, dat, bij de tegenwoordige' uitbrei ding van het Post- en Giro-bedrijf, de betalingen aan en door het gemeente bestuur zeer goed door middel van den giro-dienst kunnen worden verricht. Sum ma summarum kon men als algemeene meening hooren uitspreken een ernstige grief tegen Ged. Staten, die in deze tijden, waarin een algemeene roep om bezuiniging klinkt, zoo'n verkeerd voor beeld geven. Wij twijfelen dan ook niet, of dit college zal zijn standpunt herzien Door de afd. Haarlem van bovenge- noemden Bond is aan den Amsterdam- schen gemeenteraad het volgende tele gram gericht: De afdeeling Haarlem van het Natio naal Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland, kennis genomen hebbende van de besluiten betreffende: Stopzetting der bevorderingen. Werktijdverlenging der ambtenaren, Inkrimping van personeel, Intrekking van het besluit betreffende het verplicht klerken-examen, Intrekking van bevordering van schrij ver tot klerk, Intrekking van de gelegenheid voor het afleggen van het klerkenexamen, protesteert dat deze besluiten genomen zijn zonder overleg met c'e grootste amb- tenaren-organisatiën, dringt bij Uwen Raad aan tot intrek king dezer besluiten tot het tijdstip, waar op de leidende ambtenaren-organisaties in de gelegenheid zijn geweest, in het ge wijzigde Georganiseerd Overleg haar ad vies uit te brengen. Van E. A. te 's-Gravenhage, die bij de politie alhier aangifte gedaan had, dat hij een aantal zilveren ringen hier ter stede kwijtgeraakt was, is thans bij de politie bericht ingekomen, dat hij die vermiste voorwerpen terug gevonden heeft. In het tijdvak 1531 Augustus zijn in de gem. zweminrichtitngen 12237 ba den genomen, verdeeld als volgt: abon- né's mannen 4793; abonné's vrouwen 3575; baden ad f 0.35 mannen 164; ba den ad f 0.35 vrouwen 158; baden ad f 0.10 mannen 7006; baden ad f 0.10 vrouwen 709; kostelooze baden mannen 1127; kostelooze baden vrouwen 1005. Och, wat kunnen we beter zeggen om Henri Ter Hall's (25ste) revue te prijzen dan dat zij weer gemaakt is volgens het oude, beproefde recept? Een feest voor de lachspieren en een lust voor de oogen door kleurenweelde en betooverende too- neeleffecten is zij ook dit jaar weer, en bovendien onderschrijven wij gaarne wat de „revue-nar" in zijn proloog zegt tot het publiek ter gelegenheid van de opvoering van deze 25ste revue:. s I „Als 'k nu herdenk, wat 'k allemaal verzon „Om zonder schunnigheid uw oor en oog te streelen, „Dan zeg ik: „Nar, je bent een knappe vent." „En 5 propos, een lastig concurrent." De revue's van Henri tér Hall munten nog altijd uit boven alles wat wij op dit gebied in Nederland zagsn en wat die concurrentie betreft, weten wij, dat velen ook in Haarlem niet gaarne één jaar de bijwoning van een opvoering zouden mis sen. „We vlassen er al een heel jaar op", hoorden we Dinsdagavond iemand zeggen. En zoo is het voor velen, die eens een der revue's zagen! Den inhoud navertellen is natuurlijk ook nu weer onbegonnen werk. Het ge heel is als een parelende waterval, waar van elk dropje in den zon glinstert en druipt van humor of decorglans, terwijl hier en daar een weemoedig tintje relief geeft aan het vroolijke gedeelte. De onbetaalbare komieken, de heeren J. Buziau en S. Nieuwenhuizen hebben voor dit jaar den tooneelnaam van Kris en Kras aangenomen; de eerste is uitvin der, de tweede zijn helper. Ze vinden voor Ter Hall een commère uit en daarin slaagt Kris al bijzonder goed door mej. W. Rijnvis als Roosje aan 't publiek voor te stellen. Het zijn een paar koddige scènes en als de revue zoo ver is, blijkt er geen houden meer aan te zijn en de dolste kluchten volgen elkaar op. Een boottocht, waarbij Kris en Kras zeeziek worden, doet de zaal bulderen van 't lachen. De valuta-scène, waar Marken en Kronen, Franken, Ponden, Guldens en Dollars ten tooneele gevoerd worden in schilderachtige costuums, wedijvert in glans met het kijkje in het oude Venetië, dat op een sprookje gelijkt. Van het tweede bedrijf zij gememoreerd de kostelijke parodie van Kris op den mo dernen verkeersagent; het aantrekkelijke nummertje: de modes vanaf 1800;. vooral ook de om schitterende costuums vermel denswaardige pluimveetentoonstelling en het oer-kluchtigie Stierengevecht, waarin Kris en Kras hun toreador-kunsten ver tonnen. Keurig van ensceneering is verder het Rusland van voorheen en een mooi nummertje zang wordt gegeven in het Rusland van heden. Het slot van dit gedeel te is de feeërieke Sterren finale, waar met alle in onze gemeentelijke concertzaal be schikbare tooneelmogeiijkheden gewoekerd wordt. In het Derde bedrijf wonen Kris en Kras een oefening van muzikale padvin ders bij, die alleszins geslaagd is. Een mooi kijknummertje is de vertooning van de fraaie vlinders, en „dolletjes" is weer het tooneel in den Schouwburg, waar Kris en Kras in den „engelenbak" de opvoe ring der ;,Twee Weezen" bijwonen. De toe schouwers gieren van 't lachen. Een schit terende apotheose, waarin de „metalen" in levenden lijve vertoond worden besluit, de revue. Vermelden wij nog dat de muziek en zang zoowel uitvoering aisi composatie, goed verzorgd is, en dat ook de dansen mooie uitgevoerd worden. Een oude bekende werd gemist, n.1. de heer Nieuwenhuyzen Sr., die andere jaren zoo grappig de rol van leutige, oude dame vertolkte. Wie zich vermaken wil, kan dat onbe zorgd een dezer avonden in de gemeente lijke concertzaal doen. Voor de niet-Haarlemmers zij medege deeld dat de voorstelling ruim 11 uur was afgeloopen. De gemeentelijke concertzaal is aardig opgeknapt en doet 't gezellig al staat zij nog in de grondverf. De gekozen kleuren zijn van 'n warmen tint. Zooals wij reeds vroeger meldden zal de zaal over- geverfd worden, na de verbouwing der zaal. Deze zal hopelijk het volgend jaar plaats hebben, om daarin dan het or gel te plaatsen dat vroeger in het Paleis van Volksvlijt stond en door de heeren Bunge en Stoop aan de gemeente Haarlem is ten geschenke gegeven. Ook de gordij nen van de tuindeuren zijn vernieuwd, maar daarbij steekt nu wel erg af de dra perie, die voor het groot tooneel gebruikt wordt. Zooals wij reeds mededeelden, zal de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch als openings voorstelling voor het nieuwe seizoen, Za terdag 9 September in den Stadsschouw burg te Haarlem doen opvoeren „De op geknoopte, die werd afgeknoopt" (La Farce du pendu dépendu), een komisch mirakelspel van Henri Ghéon. De regie van dit eigenaardige stuk, dat in Marionetten-trant zal worden gespeeld en bizondere belangstelling verdient, is van Jan Musch. Speciaal décor voor dit stuk werd vervaardigd door W. de Maaré, decora teur van den Utrechtschen Stadsschouw burg. De costumes leverde de firma J. N. Mulder, te Utrecht, onder toezicht van Mej. Jo Blauwkuip. Wij ontvingen het eerste nummer van een tijdschrift onder redactie van dr. L. J. Walch, dramaturgisch medewerker van „Het Schouwtooneel". In de inleiding le zen wij het volgende: „Dit blaadje gaat uit van de directie van „Het Schouwtooneel", en wordt gere digeerd door den dramaturgischen mede werker van dat tooneelgezelschap. Het doel is ons werk toe te lichten, en daar door het begrip van, het genot aan de tooneelkunst in het algemeen, en aan on ze voorstellingen in het bijzonder, te ver- hoogen. We willen dan zeggen, waarom we dit of dat werk opvoeren; waarom we het mooi vinden, of belangwekkend, of karakteristiek; ook wel: waarom we het bijzonder geschikt achten voor ons ge zelschap of enkelen harer leden." In dit eerste nummer worden behan deld: „De opgeknoopte, die werd afge knoopt", en Hoen's „Comedie der Liefde". Sinds haar oprichting heeft de N.V. Het Schouwtooneel de volgende oorspronke lijke Nederlandsche stukken ter opvoering gebracht: Seizoen 1919—1920. „Het wederzijdsch huwelijksbedrog," Pie- ter Langendijk. „De Paradijsvloek", Al- De Erven Loosjes. JOH.P. KOPPEN Langendijkstraat 18 - Haarlem - Telefoon 3 401 phons Laudy. „De Meteoor", Jan Fabri- cius. „Zijne Majesteit," Hendrik van der Wall. „Max Havelaar", Multatuli. „Mari- ken van Nieumeghen", een middeleeuwsch spel. „Don Quichot", Pieter Langendijk. Seizoen 1920—1921. „Het gouden juk," A. Jurriaan Zoet mulder. „Klatergoud", Betsy Ranucci— Beckmann. „Mara", Herman Middendorp. Seizoen 19211922. „Z. B. B. H. H. (Zijn bezigheden bui tenshuis hebbend), Archibald Laafs. „Ca sanova in Amsterdam", Maurits Wagen voort. „Sprotje", M. Scharten-Antink. „Bella Donna", Jaap van der Poll. „Om in het leven te slagen", Frits van Raalte en Jean Stapelveld. Deze stukken hebben het volgend aan tal opvoeringen beleefd: Het wederzijdsch huwelijksbedrog 37; De Paradijsvloek 205; De Meteoor 15; Zijne Majesteit 12; Max Havelaar 16; Ma nken van Nieumeghen 29; Don Quichot 25; Het gouden juk 12; Klatergoud 21; Mara 14; Z. B. B. H. H. 45; Casanova in Amsterdam 13; Sprotje 25; Bella Don na 9; Om in 't leven te slagen 2. In het seizoen 19221923 zullen o.m. opgevoerd worden: „St. Franciscus" van Dr. J. L. Walch. „De vreemde gast", een fantastisch spel van Anton van de Velde. „Anneken" van Willem Adriaanse. Dinsdagavond hield de afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een ta melijk druk bezochte vergadering in de tuinzaal van café Brinkmann. De voorzitter, de heer Joh. de Breuk, opende de vergadering en herdacht met een enkel woord den heer Van Cruy- ningen Sr., die in den afgeloopen zo mer is overleden, als een trouw lid van de afdeeling en bracht hulde aan alles wat hij voor den tuinbouw in het algemeen en voor de afdeeling in het bijzonder heeft gedaan. Vervolgens sprak de heer De Breuk een woord van dank uit voor alle blij ken van belangstelling, die hij op ziin 70sten verjaardag mocht ontvangen. Nadat de notulen goedgekeurd waren werden de ingekomen stukken behan deld. Ingekomen was o.a. een mededee ling van de afdeeling Noordwijk, dat deze afdeeling ook 'n dahlia-tentoonstel ling zal houden en wel vermoedelijk einde van de volgende week. Wat betreft de a.s. dahlia-keuring kon de voorzitter mededeelen, dat reeds een groot aantal inzendingen is toegezegd, terwijl men van verschillende zijden groote plannen heeft, wat betreft deze tentoonstelling, zoodat men groote ver wachtingen mag koesteren. Het verzoek om inschrijvingen voor het waarborgfonds en om medailles, heeft ook suoces gehad. Het waarborg fonds is bijna volgestort en een aan tal medailles zijn toegezegd in zoo verre, dat een bloemenweek in de eta lages zal gehouden worden. Eenig de bat ontstond er tussohan het bestuur en den heer Van Cruyningen Jr. alhier, naar aanleiding van het feit, dat voor deze etalage-wedstrijden door de Haar lemsche Handelsvereeniging dahlia's be schikbaar zijn gesteld 5 3 cent. De heer Bolderdijk lichtte echter deze kwestie nader toe, waardoor hij bit den heer v. Cruyningen een andere opvat ting wist te vestigen. Vervolgens werden nog verschillende interne kwesties behandeld. Voor de onderlinge tentoonstelling wa ren door verschillende firma's mooie bloemen uitgestald. Voornamelijk waren er fraaie soorten dahlia's, terwijl ook een mooie bouquet anjers en een vaas met witte asters de aandacht trokken. De directietafel was versierd met lo3se zalmkleurige begonia's. Do inzendingen werden beoordeeld door de heeren J. van Cruyningen, M. J. Bolderdijk en W. Dix, die aan ver schillende inzendnjgen vijf punten als hoogste aantal toekenden. De heer v. Cruyningen Jr. dankte daar op ook namens zijn familie voor de gevoelvolle wóórden, door den voorzit ter ter vergadering en bij de begra fenis van zijn vader gesproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Vrijdag a.s. hoopt de Eerw. Zuster Ma ria Realino, van de Congregatie der Zus ters van Liefde van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid, in het klooster aan het Spaarne 87. haar zilveren professie- feest te herdenken. Het zal de jubilaresse, die hoofd der St. Theresiaschool aan den Kleinen Hout weg is, op dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Den 22en Augustus was het 12J4 jaar geleden, dat de heer H. Rijkens, tot be stuurslid van de Typ.- en Lith. vereeni ging „Kunst na Arbeid" werd gekozen. Daar er voor de vereeniging vacantietijd was gedurende Augustus, werd hem op dien dag een bloemenhulde gebracht, doch Dinsdagavond op de eerste repititie na de vacantie, werd het feit feestelijk herdacht en werd de jubilaris hartelijk toegespro ken door den voorzitter en een commis sielid. Laatstgenoemde had het genoegen hem een cadeau te overhandigen namens alle leden. Zichtbaar verrast dankte de jubilaris voor deze hulde. Bij den dienst der Posterijen en Te legrafie zijn den 16en Augustus ver plaatst: de heeren L. A. v. Hoeve van Leeuwarden pkt. naar Haarlem pkt.; J. D. Aukes, J. J. de Koning en M. A. Oremus te Haarlem van het bijkantoor „Plein" en J. de Kadt te Haarlem van het bijkantoor „Frans Halsstraat" naar het postkantoor te Haarlem; de telegrafiste 2e kl. mevr. M. van Huizen te Haarlem van het telegraafkantoor naar het bureel van den controleur aldaar (magazijn van postzegels en andere geldswaardige formulieren). De commies der posterijen en telegrafie D. Woelinga is verplaatst van Vlissingen (ingenieurs-bureel) naar Leeuwarden. Omtrent het rijwielongeluk, in de Haarlemmermeer, waarvan wij Dinsdag melding maakten, vernemen wij nog dat het plaats had nabij den Vijfhuizenweg te Vijfhuizen. De 19-jarige J. N. Brand uit Am sterdam, die aldaar met een fietsclub passeerde, werd zoodanig door een der wielrijders aangereden, dat zijn racefiets over den kop sloeg en hij voorover met het hoofd tegen den grond werd geslin gerd. Eenige personen van de club, die met een flinke vaart reden en niet direct konden stoppen, kwamen ook te vallen, zoodat een ware paniek ont stond. B. werd in zorgwekkenden toestand op genomen. De ontboden geneesheer acht te onmiddellijke overbrenging naar de Mariastichting noodzakelijk, hetgeen per auto geschiedde. Daar werden hem de H.H. Sacramenten der Stervenden toe gediend. Eenigen van zijn kameraden liepen ook verschillende kwetsuren op; van een hun ner werd 't neusbeen gebroken. De toestand van B. is op het oogen- blik naar omstandigheden goed. Ondertrouwd: 6 Sept. W. Bax en E. v. d. Bijl. P. Kolk en C. Steffers. J. C. Bos en M. H. Janus. J. Schreuder en M. A. Franken. D. Jacobs en H .M. C. D hont. P. Bouwer en B. W. Gubbels. Getrouwd: 6 Sept. L. Kroon en J. Oudolf. M. Verweij en G. ten Braak. G. Koot en J. v. d. Sluis. C. Akkerboom en J. J. Wisse. P. Kool en E. Tak. C. Ph. Robbé en H. Timmer, H. van Dijk en A. v. d. Pol. P. J. Rosenhart en B. E. Glas. J. F. Broeken en H. A. Nelissen. W. Bergsma en S. Wolff. Geboren: 4 Sept. d. van M. C. J. StuySchardaun. z. van W. L. v. d. EijkhofKamp. 6 Sept. d. van G. v. d. Steeg—Kok. z. van A. E. de .Vos—van de Laar. z. van H. Ph. RuysGerritsen. Ondanks het respectabel getal van 258 zaken, welke Woensdag op de rol ston den, was er niets belangrijks bij Het en kele gevalletje, dat nog een klein beetje de moeite van het verslaan waard was, had toch ook niets interessants. Het betrof een bouwkwestie te Zand- voort. Er waren verscheidene officieele personen als getuigen opgeroepen: burge meester, een voormalige wethouder, enz. Bekl. S. werd primair beschuldigd, een woning aan de Groote Krocht gebouwd te hebben, zonder dat de rooilijn vastge steld was door den raad en secondair, dat bij 75 c.M. buiten de vastgestelde rooilijn gebouwd had. Uit verklaringen bleek, dat 22 Maart door B. en W. een rooilijn was aangewe zen, onder een bepaalde voorwaarde, waarop zij later weer waren terug geko men. 28 April werd de rooilijn door den raad vastgesteld, doch 25 April was S. verba- liseerd geworden. Bekl. J. K., werd ten laste gelegd, dat hij een woning in gebruik zou hebben genomen, zonder vergunning van B. en W. Die vergunning was geweigerd, om dat 32 c.M. buiten de rooilijn gebouwd was. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat deze zaak te Zandvoort veel stof had opgeworpen, hetgeen echter niet had be hoeven te geschieden. Hij vroeg voor S. vrijspraak en eischte tegen K. 15 boete of 15 dagen hechtenis. Mr. dr. Vis, die voor beiden pleitte, vroeg ook voor K. vrijspraak. Woensdag vierde de WelEerw. pater J. Lips O.F.M., die tijdelijk aan de pastorie N. Groenmarkt verblijft, zijn 12V2-jarig Priesterfeest. In stilte is dit jubilé herdacht. Om half tien werd door den jubi laris een stille H. Mis gelezen. Inden loop van den dag kwamen vele vrien den en kennissen hem gelukwenschen. Opbrengst, De verkoop van medail les ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft hier ruim 44.opgebracht. Overleg. Dinsdagavond vergaderden op verzoek van het Bestuur der „Hanze" het bestuur van genoemde vereeniging met die van den Volksbond van Egmond a.d. Hoef en van Egmond-binnen. Onderwerp der bespreking was hoofdzakelijk coöpe ratieve aankoop. De „Hanze" spoorde aan op de eerste plaats de inwonende han- Neen, over de tabaksbelasting zelf, zal ik het nu eens niet hebben. Ik ben er geen bewonderaar noch voorstander van, ik vind ze duur en omslachtig en. vanuit een consumenten-standpunt ge heel overbodig, want ze maakt m'n si gaartje weer duurder. Maar dat is nu al zoo dikwijls gezegd en herzegd, vooral ook door direct-belanghebbenden, dat ik daar nu maar het zwijgen toe doe. Ik wil bet hebben over de banderolles, die tot uitvoering van de tabaksbelas ting dienen, om de sigaren geringd zite ten en hier in Haarlem gefabriceerd en ontworpen zijn. Nog niet gezien, zegt u? Dan zal u dat genoegen niet lang meer onthouden worden. Wij hebben de banderolles wel gezien en vinden ze leelijk en anpractisch. Hun practische waarde beoordeelend allen modernen kunstenaars ten spijt, ben ik zoo vrij bij de beoordeeling van een „kunstwerk" ook nog eenig gewicht aan de practische bruikbaarheid te hechten zou ik ze, bij 'n prijskamp, hoog stens een 2 of 3 toekennen. Pas na nauwgezet onderzoek komt men tot de wetenschap wat het eigenlijk voor dingen zijn, en na nog meer onderzoek is het mogelijk de teekening te ontcijferen. Het geheel is onrustig, verward en mist practische bruikbaarheid. Vraagt men mij bif zulk een zegel alleen de kunstwaarde te beschouwen, dan komt ons ook geen woord van be wondering uit de pen. Aan de regeering ligt het niet. Zij heeft niet alleen wat haar van die zijde al zoo dikwijls met aandrang was verzocht een kans aan de z.g. moderne kunstrichting gegeven, maar ook heeft zij de opdracht verleend aan iemand, die het, volgens eigen zeggen en volgens zeggen van broeders in het moderne kunstwerk, wel weet. Het resultaat is niet bemoedigend en ieder had wat anders verwacht na de opgewekte verwachtingen. Het is niet alleen voldoende iets buiten den gewo nen regel te geven, maar het moert; ook iets goeds zijn. Voor mij is nu alleen de vraag of het niet geheel bevredigend resultaaat te wijten is aan den kunstenaar of de kunstrichting. Zeker is het gebódens beter dan veel tot nu toe geleverd prullewerk, maar men vergelijke toch niet het slechtste van het oude met het beste van het nieuwe. Barometerstand 774. Stilstand. OPGAVE VAN; delaars te bevoordeelen. De beide andere besturen wide hierin gaarne meewerken, mits de prijzen niet te veel boven an dere inschrijvers liepen. Ter sprake kwam ook de wenschelijkheid van een gemeen telijke Kiesvereeniging. Hoewel de ge noemde bonden niet aan politiek wenschen te doen, meenden de besturen toch, hun leden te mogen opwekken, toe te treden tot een dergelijke Kath. ver eeniging. AangehoudenVerdacht van rij wieldiefstal is te Heemstede aangehou den W. V., oud 29 jaar. De verdachte is hedenmorgen overgebracht naar het parket en Ier beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Proces-verbaal is opgemaakt gen \V. G., te Haarlem, ter zake ver duistering van een heerenrijwiel. G. is aan de politie te Bloem endaal over gegeven, omdat hij wordt verdacht al daar een rijwiel te hebben ontvreemd. Gevonden voorwerpenTerug te bekomen bij: J- Lensen, Graaf Floris- laan 31, Vogelenzang, een nummer plaat van een auto; Leijsing, Z. Bui- lenspaarne 40, Haarlem, een kinder tas ch je met inhoud; H. v. d. Vecht, Eikenlaan, een duif; Snoeks, Voor weg 57, 5 kleedjes (borduurwerk); W. C. Wit, Geweerstraat 4, een vulpen: H. Feije, Leddschevaarhveg 9, een her dershond; F. Saarloos, Glipperweg 119, een hondenpennirig; G. Koning, Heere- weg 23, een jonge herdershond; Leeu wenberg, Oranjeplein 3, een zwart poesje; Bureau van Politie, Boeken* rodestraiat 9, ring met 2 sleutels,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1