BINNENLAND. Chamotte-fabrfek afgebrand. Vloekverbod. Een mooie vangst. Onveilige treinen. Tragisch ongeval te Arnhem. De Bella-Donna-vergiftiging. KORTE BERICHTEN. HANDSLAG. EINNENLANDSCH NIEUWS. Burgerlijke rechtsvordering. Het Koninklijk bezoek aan Scandinavië. De Kabinetscrisis. Vreemde werkkrachten in Limburg. Uit de textielindustrie. De benoeming der nieuwe Zuider- zee-commissie. Het regeeringsprogram. Bezoek van den Franschen gezant. LUCHTVERKEER. Deensche watervliegtuigen naar de I. C. A. R. KUNST EN KENNIS. Wespengangen door loodgaten. Huldiging Louis Bouwmeester. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De landbouwtentoonstelling te Alkmaar. HANDEL EN NIJVERHEID.1 Prijzen vóór 1921. Stilstaan van Nederlandsche suU kerfabrieken. RECHTSZAKEN. Een vroegere Duitsche vlieger. SPORT EN SPEL. AUTO- EN MOTORSPORT. ZWEMSPORT. KAATSEN. MARKTNIEUWS. Woensdagmorgen is door onbekende Gorzaak op de chamottefabriek te Gelder- malsen in het vlamovengebouw een groots brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep. Het hoofdgebouw is geheel vernield. Vertrouwd wordt, dat het be drijf met de machines, welke in bijge bouwen stonden, kan worden voortgezet. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft de Algemeene Politieverordening aange vuld mot een artikel, krachtens hetwelk het verboden is den naam Gods vloe kende in het openbaar te gebruiken; en in het openbaar onzedelijke taal te bezigen. De Dordsche politie heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag, een mooie vangst gedaan. Omstreeks 3 uur ontdekte de inspecteur van politie Brak ker licht in de villa van den heer Kie vit», aan den Burgemeester de Baadt- singel, die een paar dagen tevoren aan het hoofdbureau kennis had gegeven, voor eenigen tijd op reis te gaan. Bij onderzoek bleek, aan de achterzijde een ruit ingeslagen, terwijl bij aanbellen het licht verdween. De inspecteur liet de villa afzetten en zond om den sleutel, waarna de villa werd doorzocht. In ver stellende kamers vond men sporen van inbraak en van baldadige vernielzucht. De kasten leeggehaald, en den inhoud over den grond gespreid, clubfauteuils stukgesneden enz. Ben Lips brandkast hadden de heeren niet kunnen open krij gen. Op «en aan de kast bevestigd pa pier vroegen zij waar de sleutel was. Het bleek voorts dat zij zich te goed hadden gedaan aan whisky enz. Na het geheele huis doorzocht te hebben vond men eindelijk in een dienstbodenkamer op den zolder onder een bed verborgen den 24-jarigen revolver-draaier W. J. M., den 23-jarigen varensgezel H. A. v. d. H. en den 19-jarigen loopknecht C. J. A. v. d. B. allen te Dordrecht. Op hen werd voor ongeveer f 500 aan geld gevonden, terwijl een van hen een paar gouden manchetknoopen van den heer K. reeds in zijn efgen overhemd had gedaan en een ander een paar nien- we schoenen van den bewoner had aan getrokken. De aangehoudenen werden naar het hoofdbureau van politie over gebracht, waarheen heden ook nog zijn getransporteerd de 19-jarige koopman G. C. S., de 16-jarige slagersknecht H. 8. en de 17-jarige koopman J. S. allen te Dordrecht. Woensdagmorgen is ook in braak ontdekt in de woning van den president van de arrondissementsrecht bank mr. K. Meyer Wiersma, aan den zelfden Singel, terwjjl eenige dagen ge leden ook inbraakpogingen zijn waar genomen aan de villa van den heer van Oldenburgh aan den Singel. Ver moedelijk weten de gearresteerden daar van ook wel iets af, terwijl men meent in hen ook de daders te moeten zien van den inbraak bij mr. Bens eenige we ken geleden en bij de familie Vriessen- dorp in het voorjaar. Den inspecteur Braker komt voor zijn activiteit wel een pluimpje tce. Een reiziger op het traject Den Haag Leiden zegt in de Tel.: Het komt sedert geruimen tijd her haaldelijk voor, dat studenten en vis- echers den laa'sten trein van den Haag naar Leiden onveilig maken door hun hinderlijk optreden tegenover medereizi gers. De visschers zijn Hagenaars die 's nachts in Leiden gaan hengelen en meestal ander invloed van sterken drank verkeeren. Zaterdagavond gaf het optreden van deze menschen aanleiding tot een vecht partij. Een aanmerking van een reiziger op de brute gedragingen der hengelaars had tot gevolg, dat een hunner op den man toesprong en hem en andere reizi gers te lijf ging. Het gevecht herhaalde zich bij het uitstappen te Leiden en op den Stationsweg aldaar, tot de politie er een eind aan maakte. Een lijkwagen door een tram aangereden. Naar aan de Tel. uit Arnhem gemeld wordt, heeft zich Dinsdagmiddag aldaar omstreeks halfdrie op den Apeidoorn- schen Weg het volgende afgespeeld. Van een lijkstoet, die zich langs den Apeldoorn- schen Weg in de richting van het kerkhof Moskowa begaf, werd de lijkwagen door een tramwagen van lijn 3, welke met groo- te snelheid uit de Sint-Peterlaan kwam aansnorren, dermate aangereden dat het linkerachterwiel bezweek en de wagen om kantelde. De kransen en bloemen, welke aan het rouwfloers bevestigd waren, wer den door den geweldigen schok over den grond geslingerd. Wonder boven wonder bleef de kist onbeschadigd. De familiele den, die evenals de omstanders danig on der den indruk van het gebeurde waren, vonden bij den portier van het park Sons- beek onderdak, totdat met een inmiddels gearriveerden lijkwagen de weg naar het keikhof kon worden vervolgd. Van den tramwagen werd hek voorbal- con gedeeltelijk vernield. De politie, die onmiddellijk na het ongeval ter plaatse was, constateerde dat de bestuurder van den tramwagen te hard gereden had. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt, zoodat hij zich voor zijn roefceloo- ze daad zal hebben te verantwoorden. Berooving in een bekend restaurant. Thans is het in de residentie zeifs reeds Zoo ver gekomen, meldt de „Tel.", dat de Bella Donna-experts openlijk in bekende eafé's hun bedrijf uitoefenen. Aan het blad kwam het volgend zeld zaam brutale staaltje ter oore, dat door den digenaar van het betrokken café werd bevestigd. De Eerste Hulpdienst werd de zer dagen opgebeld, om een heer naar het ziekenhuis over te brengen die plot seling onwel was geworden. Nadat hy weer opgeknapt was, bleek hem, dat hij beroofd was voor een bedrag van circa f 500. Di rect werd de recherche gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Gebleken is, dat de bewuste heer in ge- zeischap van enkele „dames" en een jong- mensch in «en bekend restaurant gerui men tijd heeft vertoefd. Er werden ver schillende dranken genuttigd en veel siga retten gerookt Na dit restaurant verlaten te hebben, is men getogen naar een even eens zeer bekend café, waar het slachtof fer zich niet wel begon te gevoelen en besloot zich op te knappen door het drin ken van een kopje kofSe. Hij voelde zich evenwel zoo ziek worden, dat hij naar de toilette snelde, waar het zweet hem van alle kanten ontgutste en hij plotseling in- eenzeeg. Hier werd hij door een in allerijl toegesenlden bedienden gevonden dien hem door den Eersten Hulpdienst bet opnemen. Van h'eï gezelschap wak naïuurlijk geen spoor meer te vinden. Het is zeer waarschijnlijk, dat de beroo- viing in het laatste café heeft plaats ge vonden en vermoedelijk in dé toiletten. Evenals bij vorige Bella Donna-slachtoffers was zijn herinneringsvermogen danig in de war en wist hij niet meer in finesses, hoe zich de zaak heeft toegedragen. Hij schrijft zijn onwel worden toe aan het rooken van met Bella Donna vergiftigde sigaretten tijdens zijn oponthoud in het restaurant, maar het is ook mogelijk, dat men ongemerkt aldaar wat in zijn glaasje heeft gedaan. In ieder geval schijnt vast te staan, dat men de brutaliteit heeft geha ddn een be kend restaurant, op een moment, dat het gezelschap door anderen kon worden ga degeslagen, den aanslag te plegen. Doch juist dez omstandigheid wettigt het ver moeden, dat men sigaretten heeft gebezigd om 't slachtoffer te bedwelmen. De recherche is ijverig in de weer om het complot op te sporen. Ernstige val. De heer H. Spoon te Hellevoetsluis, had het ongeluk, terwijl hij bezig was de dakgoot schoon te ma ken, van een ladder te vallen. In bewus- teloozen toestand werd hij opgenomen. De dadelijk ontboden geneesheer con stateerde gebroken ribben en een ernstige longbloeding. Zijn toestand is hoogst ernstig. Bot/aal! De rijwielbewaarder D. aan het spoorwegstation te Almelo vond een damestaschje met f 5464. Het verlorene kreeg een veilig plaatsje, totdat de eigenares zich zou aanmelden. Deze liet niet lang op zich wachten. Met een: dank je wel! nam zij het verlorene in ontvangst. Naar aanleiding van het bericht, dat tusschen de 3 rechtsche fracties, over eenstemming verkregen is op het re- geeringsprogram van den Kabinets-for- mateur schrijft het „Centr." onder bo venstaand opschrift: „De pers van links en de pessimisten, die er ook in onze kringen waren, heb ben dus ongelijk gehad. Al zijn natuurlijk moeilijkheden te overwinnen geweest, ze zijn dan ook overwonnen. Juist door den dieperen grondslag van eenheid, welke de partijen van rechts en de hier en daar uiteen- loopende stroomingen in die partijen zel ve verbindt. En thans staan we er veel beter voor, dan wanneer men over die meeningsver- schillen ware heengegleden om een spoe dig uiterlijk succes te bereiken. Thans weten we, wat we aan elkaar hebben en dat we op elkaar kunnen rekenen in de moeilijke regeeringspe- riode dié wacht, doch die met Gods raad en hulp dan ook tot een goed einde kan worden gebracht. We kennen natuurlijk het program nog niet, waarop de handslag werd verkre gen, doch we weten reeds met zeker heid, dat het een goed, een christelijk en practisch program zal zijn. Hulde aan den Premier voor zijn vol harding en wijs beleid." Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van eenige artikelen van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering. Hiermede worden beoogd aanvullingen en wijzigingen welke, behoudens kleine wijzigingen van de Staatscommissie-Lim burg zijn overgenomen. In de eerste piaals bedoelt het ont werp den rechter meer invloed te ver schaffen op den gang van het proces; hem in staat te stellen ook aan de partijen zel ve iedere inlichting te vragen, die hij meent te behoeven en de mogelijkheid van nauwere aanraking tusschen hem en de partijen te openen. Wordt het voorstel tot wet verheven, dan zal voortaan niet meer uit art 144 Rv. kunnen worden afgeleid, dat de rech ter alleen bij gelegenheid van de plei dooien inlichtingen kan vragen; laatstbe doelde bevoegdheid zal, naast de thans uitdrukkelijk vastgestelde, blijven bestaan zij het dan in den beperkten zin, dat van de partij slechts dan bij gelegenheid der pleidooien inlichtingen kunnen worden gevraagd indien de partij overeenkomstig art. 30 Rv. haar eigen zaak bepleit. Het voorstel regelt slechts voor het ge val verschijning is bevolen tot het geven van inlichtingen, wat rechtens is, indien aan het bevel niet wordt gevolg gegeven. Is verschijning bevolen teneinde een schik king te beproeven, dan zijn partijen vrij, weg te blijven of te weigeren op vragen in te gaan, zonder dat daaruit na- deelige gevolgen voor haar kunnen ont staan. In navolging van het ontwerp der Staatscommïssie-Gratama, wordt verder voorgesteld de mogelijkheid te openen, dat deskundigen ook mondeling worden gehoord. Hieraan bestaat in het bijzonder behoefte, wanneer het deskundigen be treft, wier ontwikkeling hen tot het op maken van een behoorlijk met redenen omkleed schriftelijk rapport niet in staat stelt, hoewel zij desniettemin bij uitstek deskundig kunnen zijn. Gevolg van de voorgestelde wijziging zal ook zijn, dat in vele gevallen de noodza kelijkheid om nieuwe deskundigen te be noemen wordt vermeden, daar immers de rechter bij het mondeling verhoor zoolang kan vragen tot hij voldoende is ingelicht. Zoowel schriftelijke aanvulling of toe lichting van een mondeling verslag als mondelinge aanvulling of toelichting van een schriftelijk verslag zal kunnen worden gevraagd. De talrijke verhooren op vraag punten kosten thans aan de rechtbanken zeer veel tijd, die beter tot het houden van pleidooien kan worden besteed. Voor gesteld wordt, het mogelijk te maken, bedoelde verhooren voor een rcchter-com- missaris te doen houden. Een groote besparing van tijd en werkkrachten zal van de voorgestelde wij ziging het gevolg zijn en een tweede niet minder belangrijk gevolg zal daarin zijn gelegen, dat het bezwaar om dergelijke zaken, waar dit mogelijk en wenschelijk is, door den „unus judex" te doen be handelen, zal zijn opgeheven. Rede van den Koning van Denemarken. Uit Kopenhagen wordt d.d. 5 dezer ge meld: Hedenavond werd een gala-diner ge houden in het paleis Amaliënberg, waar toe de heele Koninklijke familie, de Ne- derlandsche minister van buitenlandsche zaken, de Nederlandsche gezant, de Deen- sche ministers en de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten waren uitgenoo- digd. Koning Christiaan leidde Koningin Wil- helmina naar tafel en Koningin Alexandra werd door Prins Hendrik naar tafel ge leid. Tijdens het diner hield de Koning in het Fransch de volgende rede: „Mevrouw, „Na de warme ontvangst, die de Deen sche hoofdstad Uwe Majesteit heden be reid heeft, danken de Koningin en ik U zoo hartelijk mogelijk voor het vriende lijke bezoek, dat Uwe Majesteit ons wel heeft willen brengen en wij willen daarbij tevens uiting geven aan onze dankbaar heid voor de beminnelijke gastvrijheid, die ons door Uwe Majesteit is verleend tijdens ons verblijf in Nederland. „Talrijk zijn de bladzijden in de Deen- sche geschiedenis, waarop de naam van Nederland voorkomt, niet alleen naar aan leiding van daden van vriendschap in de gebeurtenissen, die ons nationale leven beroerden, maar ook bij vele bewijzen van samenwerking voor de ontwikkeling der economische betrekkingen tusschen onze landen, door scheepvaart en handel. On langs nog heeft de mooie Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen ons het bewijs gegeven van de hooge ontwikke ling der beschaving en van den geest van initiatief der Nederlandsche natie, van de veelzijdigheid en het belang der landen, die onder de Kroon van Uwe Majesteit zijn vereenigd. Ook is het ons een zeer buitengewoon genoegen, hier de Koningin der Nederlanden te kunnen begroeten en jegens Uwe Majesteit de hoop uit te spre ken, dat wij in de toekomst de hartelijke betrekkingen, die sedert eeuwen Dene marken en IJsland met de Nederlanden hebben verbonden, zich nog zullen zien versterken. „Uit naam der Koningin en uit de Mijne dank ik Uwe Majesteit nogmaals voor het bezoek, dat de Koningin, ik en het Deen- sche volk zoo op prijs stellen. Ik verhef mijn glas op de gezondheid van Uwe Ma jesteit, van den Prins der Nederlanden en van de Koninklijke familie en ik drink op den voorspoed en het geluk der Neder landen en van het Nederlandsche volk." Rede van onze Koningin. Bij de ontvangst in het stadhuis heeft Koningin Wilhelmina met de volgende eveneens in het Fransch uitgesproken rede geantwoord.' „Wij zijn bijzonder gevoelig, mijn echt genoot en ik, voor de welsprekende woor den, waarmee Gij ons uit naam van den gemeenteraad hebt welkom geheeten in dit monumentale gebouw, dat de hoeder is der eeuwenoude traditie van Kopenhagen. Ik ben zeer gelukkig hier mijn hooge waardeering en zeer oprechten dank te kunnen uitspreken voor de warme ont vangst, die de bevolking der hoofdstad ons heeft bereid. Ik zie daarin een getui genis voor de gevoelens van vriendschap, die de Deensche natie ten aanzien van de Nederlandsche bezielen. Het is niet alleen overeenkomst in smaak en gewoonten, het is misschien nog meer de gemeenschappe lijke liefde voor vrijheid, recht en onaf hankelijkheid, die den grondslag vormt der goede betrekkingen tusschen beide naties. „De schitterende geschiedenis van De nemarken is ons niet onbekend en wij zijn er trotsch op, dat verscheidene blad zijden uit de Nederlandsche historie daar mee verbonden zijn. „Mijnheer de voorzitter, gij hebt in uw toespraak gezinspeeld op den economi- schen toestand, waarin Europa zich be vindt en gij hebt de hoop uitgesproken, dat de rust in de wereld zou terugkeeren, waardoor geest en hand zouden kunnen werken aan den vooruitgang der mensrh- heid. Met ontroering sluit ik mij aan bij deze verheven gedachte, die beantwoordt aan de diepste gevoelens van mijn volk. In denzelfden geest spreek ik den vuri- gen wenseh uit, dat Kopenhagen voor spoedig en zijn bewoners gelukkig mogen zijn." Onderscheidingen. Een bericht uit Kopenhagen meldt: De Koning heeft aan Koningin Wilhel mina de onderscheidingsteekenen van de orde van den Olifant verleend. Koningin Wilhelmina schonk aan kroon prins Frederik en aan prins Knud het Grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw. Koning Christiaan verleende aan den Nederlandschen minister van buitenland- sche zaken, Van Karnebeek, het groot kruis der orde van Danebrog en de IJs- landsche orde van den Valk. Nader wordt nog gemeld: Na de ontvangst ten Stadhuize te Ko penhagen hebben de Koningin en de Prins het slot Rosenborg bezocht en het daar gevestigde museum van historische schat ten bezichtigd. Het weder houdt zich uitstekend en de stemming der bevolking is zeer sympa thiek. Men ziet bijna iedereen getooid met speldjes, met de Nederlandsche vlag. Een telegram uit Kopenhagen van Woensdagavond meldt verder: Het programma van heden was niet zeer uitgebreid, althans niet voor zoover het publiek er iets van bemerkt. Te 10 uur hedenmorgen heeft Koningin Wilhelmina de verschillende vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, die bij het Deen sche hof zijn geaccrediteerd, in gehoor ontvangen op het slot Amaliënborg. Daar na werd in familiekring het dejeuner ge bruikt. Na afloop hiervan begaven de Koningin en de Prins vergezeld <jpor Koning Chris tiaan en zijn gemalin, zich naar het Kunstmuseum waar werken van oude meesters, o.a. verschillende oud-Holland- sche schilderijen werden bezichtigd. Later in den namiddag begaf het ge zelschap zich in auto's naar het slot Fre- deriksborg, in de Westelijke voorstad van Kopenhagen. Dit voormalige slot van den Koning van Denemarken, thans ingericht tot museum, ligt te midden van een prach tig park in een heuvelachtige omgeving. Langs anderen weg keerde men naar Ama liënborg terug. Het weer is er niet beter op gewor den, maar op de stemming van het pu bliek heeft dit geen invloed. Hedenavond zal er in den Koninklijken Schouwburg een galavoorstelling worden gegeven. De Nederlandsche Kolonie te Kopenhagen zal daarbij waarschijnlijk niet aanwezig zijn, daar reeds vroeger voor dezen avond een feestelijke bijeenkomst was vastgesteld. Oplossing deze week nog niet te wachten. Verschillende teelkcnen wijzen erop, dat de oplossing van de kabinetscrisis niet deze week, doch eerst de volgende week le verwachten is. (Msb.) Te Heerlen zal Vrijdag a.s. een bijeen komst gehouden worden van Katholieke Kamerleden en de leiders der R.K. arbei ders-organisaties in Limburg ter bespre king van de kwestie omtrent de vreemde arbeidskrachten in Limburg, Loonsverlaging of verlenging van werktijd. De besturen van de Fabrikantenvereeni- ging te Enschedé, Bond van Textielonder nemingen in en buiten Twente, Twentsch- Geldersche Fabrikanten veneeniging en Vereeniging van Hengelosche Textielfabri- kan-en, hebben gezamenlijk aan de Gecom bineerde Besturen der Textielarbeiders- organisaties het volgende schrijven gericht: Wij hebben de eer U mede te deelen, dat de omstandigheden in de textielindu strie, van dien aard zijn, dat de werkge vers, aangesloten bij de hieronder genoem de vereenigingen, genoodzaakt zullen zijn, in de naaste toekomst tot eene belangrijke loonsverlaging over te gaan, tenzij de ar beiders bereid mochten zijn, met eene ver lenging van den werktijd genoegen te ne men ,in welk geval de tegenwoordige week iconen,, bij een volle werkweek, voorloopig gehandhaafd zouden kunnen worden. Met het oog op het bovenstaande zal het ons aangenaam zijn, vóór 15 Septem ber 1922 van U te vernemen, of U bereid zoudt zijn, tot een zoodanige verlenging van den werktijd mede te werken, dat de tegenwoordige eindloonen gehandhaafd kunnen worden. Door den heer Wedtkamp zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Zijn de loopende geruchten juist, als zoude de Minister van Waterstaat de nieu we Zuiderzee-commissie hebben benoemd, zonder de landbouworganisaties, die van de door bedoelde commissie te beobrdee- len zaken diepgaande studie maakten, daarover te hooren? Zoo ja, welke is de reden dat Zijn Ex cellentie dit standpunt innam? tl pCt. bezuiniging per departement In aansluiting op vroegere mededeelin- gen in zake de bezuiniging en het nieuwe regeeringsprogram, meldt het Gentrum nog het volgende: „De bezuiniging is voor alle departe menten gelijkelijk voorgeschreven en zal per departement 17 pCt. bedragen. Waar de salarieering van ambtenaiV een groot deel van de uitgaven van een departement uitmaakt, zal het waarschijn lijk niet kunnen uitblijven, dat, waar 17 pCt. bezuinigd moet worden, dit ook voor een deel zal moeten gevonden worden in de salarissen. Naar ons verder ter oore kwam, zal de kwestie van het processieverbod in het re geeringsprogram buiten geding blijven. Zeker is dat het departement van han del, landbouw en nijverheid verdwijnt; nij verheid wordt ondergebracht bij minister Aalberse, terwijl het zoo goed als zetter is, dat landbouw bij Bmnenlandsche Za ken komt. Het Ministerie van Financiën blijft onder minister De Geer. De Fransche gezant, de heer Benoist, vergezeld door den heer Glaser, bracht Dinsdag, onder begeleiding van den in specteur van het Zuivelwezen, den heer Dr. A. J. Swaving, een bezoek aan het Bijkszuivelstation te Leiden en aan de kaasmerkenfabriek van de Vereeniging „Het Kaasmerk" aldaar. Aan het Bijkszuivelstation werden de heeren door den directeur, den heer Dr. Van Sillevoldt, ontvangen, die bij de bezichtiging van het chemisch labora torium inlichtingen gaf omtrent de bo ter- en kaascontrolestations. Aan de fabriek, alwaar onder Bijkstoe- ziebt de kaasmerkeu worden vervaardigd, ontving de directeur, de heer De With het g z 1 chap. Achtereenvolgens werden de lokalen bezichtigd, waar de grond stof (caseïne) door lebstremming uit me'.k afgescheiden, wordt opgekookt, door wal sen tot breede elastische strooken wordt uitgetrokken, welke na geleidelijke dro ging, automatisch in smallere reepen wor den gesneden, die de stempelmachine3 passeeren, waarin zij worden bedrukt, van een doorloopende nummering voor zien en ten slotte worden geperforeerd. De perforatie van de merken is noo- dig om ze beter op de kaas te laten hechten en om de wei door te laten. Ongeveer 25 millioen kaasmerken wor den op deze wijze jaarlijks vervaardigd en aan de kaascontrolestations onder Rijkstoezicht, ten behoeve van hun aan geslotenen uitgereikt. Met veel belangstelling nam de ge zant tot in de kleinste bijzonderheden van een en ander kennis. Bij het. geven van inlichtingen, mede omtrent de controle op de boekhouding der Rijksmerken, werd o.m. gewezen op de omstandigheid, dat de doorloopende nummering van het Bijksbotermerk toe laat ten allen tijde de oorsprong van de betrokken boter, den naam en de plaats van het betrokken bedrijf op te sporen en tevens ten naaste bij de samenstelling van de boter aan te geven. Tot op zekere hoogte geldt een en ander ook voor de kaas met Bijksmerk. Voor de Nederlandsche Zuivelbereiding is het, met- 't oog op den export naar Frankrijk, ten zeerste te waardeeren, dat de hooge representtant van het Fran sche gouvernement zich wel de moeite heeft willen geven zich persoonlijk van een en ander op de hoogte te stellen. Zulks kan slechts dienstig wezen voor een juiste beoordeeling in zijn land, van de waarborgen omtrent zuiverheid en echtheid, welke door onze Rijksboter- en kaasmerken aan den buitenlandschen afnemer worden gegeven. Drie Deensche watervliegtuigen zullen zoo spoedig mogelijk naar Nederland ver trekken om deel te nemen aan de wedstrij den op de Icar. Het is een bekend feit, dat de larven van vele insecten door knagen veel schade aan bewerkt hout toebrengen. Minder bekend is het wat de Beuzen- houtwesp of Sparrenhoutwesp (Sirex gi- gas) in dit opzicht presteert. Hierover deelt G. v. H. in Weten schappelijke Bladen het volgende mede. De wijfjes dezer dieren, die in Juli en Augustus vliegen, leggen hun eieren in pas gevelde stammen van dennon la- rix en sparren. De larven maken ge durende twee tot vier jaren hun gan gen in het hout en verpoppen zich dan. Bij het ontpoppen en het zoeken naar vrijheid nemen de dieren steeds den kortsten weg en wijken van de een maal ingeslagen richting piet af, ook niet wanneer het hout ïntussehen ver werkt is en hun zelfs een loodplaaft in den weg staat. Ook in de laatste» knagen zij verder. Volgens Harts heeft de houtwesp voor het doorkna gen van een loodplaat van 4 m.M. wel uren noodig. Hoe nauwkeurig de die ren den rechten weg volgen, bewijzen de proefnemingen van Pax, waarbij de gang juist aan de grens van een loodplaat uitmondde en deze voor een deel doorboord werd. Door een afwij king van slechts enkele mM. van den rechten weg zou het dier zich het doorknagen van het lood hebben kunnen besparen. Nieuw gebouwde zwavelzuurfabrieken ondervinden dikwijls grooten hinder, om dat door de doorboorde loodkamers het zwavelzuur wegstroomt. Ncoit is de schade zoo groot geweest als in een zwavelzuurfabriek bij Saurau (Silezië). Toen men n.l. in den zomer van 1921 de loodkamers onderzocht, op hun bruikbaarheid, vond men ze niet dicht, doordat zich tal van vlieggaten van de houtwespen gevormd hadden. Het pas ingerichte bedrijf kon niet geopend wor den, zoolang men vrees kon hebben voor het weer geopend worden der wanden. Wilde men wachten tot de laatste wesp zich bevrijd zou hebben, dan moest de fabriek tot 1923 stil liggen. De gebrui kelijke middelen als blauwzuur, ereosoot, enz. waren niet te gebruiken, daar de dieren zich zeer dietp in het hout op houden. IJzerplaten, die de fabriek toen 100.000 Mk. kostten, werden aangebracht Uit technische overweging moesten zij wederom verwijderd worden, nadat het gevaar voor vlieggaten voorbij was. Daar bij kwamen nog de vele duizenden ton nen zwavelzuur, die weggevloeid waren; de houtwespen brachten dus hier een jtroote schade teweeg. Bij het bouwen van zulke fabrieken mag dus wel zeer nauwkeurig op de kwaliteit van het hout gelet en slechts hout gebruikt worden van boomen, die in den winter zijn geveld en wegge voerd voor het uitvliegen der wespen. Louis Bouwmeester, die den leeftijd, van 80 jaren heeft bereikt, is Dinsdag avond op de meest enthousiaste wijlze gehuldigd. In zijne rol van Shylock heeft hij overigens het talrijke publiek, dat den Stadsschouwburg te Amster dam, tot den nok vulde, ruimschoots de gelegenheid gegeven, hem herhaal delijk ovaties te brengen. Minutenlang duurde telkens het applaus, als Bouw meester bij elke scène in „De Koop man vian Venetië" zijne talrijke ver eerders door zijne komst in verruk king bracht. Na afloop der voorstel ling had de officieele huldiging plaats. Te midden van de leden van het co mité verscheen Bouwmeester met zijn .zuster Doortje voor het voetlicht, geestdriftig toegejuicht door het pu bliek. Namens het gemeentebestuur voerde het eerst de wethouder voor kunst- Kaken, de heer W. H. Vliegen, het woord. Hij huldigde den grooten kun stenaar, dien hij den meest populairen man van alle Amsterdammers noemde. Iedereen kent hem, waardeert hem en houdt van hem. Duizenden heeft hij door zijn kunst verrukt door het hoog ste te geven, wat in tooneelspeelkunst bereikbaar is. Spr. eindigde met den wenseh, dat, wanneer wij op 5 Sept. 1932 des ochtends de courant krijgen, wij daarin slechts dien eenen regel zullen lezen: „Heden viert Louis Boiïw- meesler zijn 90en verjaardag". De heer Vliegen bood daarop den jarige namens het gemeentebestuur eene krans aan. Vervolgens werden tal van kransen en bloemstukken van prachtige oranje dahlia's, gladiolussen, roode en witte rozen, chrysantemums aangeboden vanwege het Tooneel ver bond, de leden der Koninklijke Ver eeniging „Het Nederlandsch Tooneel", de Directie en de leden van „Het Schouwtooneel", het Gezelschap Louis Bouwmeester Jr., het Hofstadtooneel, Max van Gelder, het Haarlemsch Too neel, de Nieuwe Directie „De Nation. Opera", dr. Royaards, de Nederland sche Tooneelkunstenaarsvereenigjng en de Amsterdamsche Politie van het Bu reau Leidsche Plein. Verder waren tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen inge komen, w.o. van de Koningin, den Mi nister van Onderwijs, den burgemees ter van Den Haag, den burgemeester van Middelharnis (Bouwmeester's ge boorteplaats), en vele anderen. De ovatie, door het publiek ge bracht, duurde verscheidene minuten. Bouwmeester dankte diep bewogen het publiek, dat in zoo grooten getale was opgekomen en hem dus nog niet ver geten had en vervolgens allen, die hem gehuldigd hadden. In „Trianon" begon tegen midder nacht de receptie, die druk bezocht was en waarbij behalve generaal Kolle- wijn, wethouder Vliegen en de leden van het eerecomité, ook wethouder Vos en vele vereerders van Bouw meester tegenwoordig waren. Omtrent deze tentoonstelling wordt nog het volgende medegedeeld: Het Hoofdcomité der Landbouwtentoon stelling heeft gemeend de ochtenduren der tentoonstellingsdagen te benutten door korte excursiën in den omtrek te maken. Op 14, 15 en 16September zullen er uit stapjes tusschen 's morgens 8.30 en 11.30 uur gemaakt worden. De eerste dag zal de reis gaan naar de Langedijker Groentenveiling te Broek op Langendijk. Aldaar zal de veiling, welke met een automatisch afmijn-systeem ge schiedt, in vollen gang zijn. Tevens zul len de pakloodsen en laadplaatsen worden bezocht alsmede het betaalkantoor. Den tweeden dag komt de duinbebos- sching nabij Schoorl aan de beurt. Onder leiding van den bekende^ opperhoutves ter Steijn belooft dit een tocht van echt natuurgenot te worden. Tot slot den derden dag een bezoek aan de moderne zuivelfabriek de „Neerlandia" te Stompetoren welke tijdens de bezoek uren in volle werking zal zijn. Een ieder zal van de geboden gelegen heid om het nuttige met het aangename te paren gebruik kunnen maken, mits vóór of op 12 September zulks met op gave van den tocht welken men wenscht mede te maken, men mededeeling doet aan den heer Jb. Swaag Jr., Koogerdijk, te Bergen, Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgegeven de prijzen van een aan tal artikelen in de jaren voor 1921. Het eerste jaar is 1901, het laatste 1920. Wij doen hier en daar een greep. Bruine boonen (per H.L. van 80 K.G. ia 1902 f 9, in 1913 f 13,67, in 1915 24,99, in 1916 35,50, in 1919 31,15, in 1920 27. Eieren (per 100 stuks): in 1901 3,2714» in 1914 4,66% in 1916 7,94, in 1918 13,77, in 1920 14.02JL Java-koffie per pond: in 1901 0,32, in 1914 f 0.42, in 1916 1,06, in 1918 0,70, in 1920 0.56%. Inlandsche rogge (per H.L. van 70 K.G.): in 1901 4,53 in 1914 5,67%, ia 1916 9,10, in 1917 13,30, in 1918 18,20, in 1919 17,85, in 1920 15,53. Rijst (Java-type) per 100 K.G.: in 1914! 16,50, in 1916 29, in 1917 37,50, ia 1918 18,25, in 1919 70,50, in 1920 86,98. Boter per K.G.: in 1901 1.37, in 1914! 1,49, in 1916 1,64, in 1917 2,37, ia 1918 3,69, in 1919 3,32, in 1920 2,87, Rundvleesch per K.G.: in 1901 0,61 in 1914 0,81%, in 1915 0,93, in 1916 1,16, in 1918 1,54, in 1919 1,81$^ in 1920 1,78. Manchester broeken: in 1913 1,90, ia 1919 7,00% in 1920 7,35. Zooileder per K.G.: in 1901 1,50, ia 1914 3, in 1916 3,90, in 1918 4,75, in 1919 5, in 1920 3,42%. Eindhovensche lucifers (per 1000 doos- jes): in 1913 5, in 1919 en 1920 19,90. Krantenpapier (per 100 K.G.): in 19011 12, in 1914 11,33, in 1916 f 17,83,, ia 1917 f 27,83, in 1918 40.90%, in 1919 f 35,49 ,in 1920 f 65.37K. De groote inkrimping van den suiker* aanplant in Nederland, van 73,000 tot 57,000 hectaren, zal volgens een mededee- ling in het maandbericht der firma Theo* door Gilissen, aanleiding geven om enkele Nederlandsche suikerfabrieken in het jaar 1922/23 niet in werking te stellen, doch! de door haar gecontracteerde beetworte len door andere ondernemingen te doen verwerken. De Rechtbank te Amsterdam heeft uit* spraak gedaan in een oplichtingszaak, waarin twee Duitschers betrokken waren. Een vroeger Duitsche oorlogsvlieger had bij Fokker een betrekking gekregen als monteur. Hij gaf zich uit, als iemand, die bij de firma veel te zeggen had, en hij beloofde een jongmensch een plaats aan deze vliegtuigenfabriek. Op deze wijze wist hij en een andere Duitscher in het complot, van een dokter geld los te krij gen. De vroegere vlieger kreeg 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden preventief; de andere Duitscher 9 maan den. DE HOLLAND—ENGELANDRIT AFGE LAST. De secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. M o torwiel rijders vereeniging heeft uit Engeland een telegram ontvan gen, waarin de Autocycle Union mededeelt, tot haar leedwezen niet in staat te zijn een! Engelsch team samen te stellen voor den HollandEngelandrit, welke van 15 tot 18 September in ons land zou plaats heb ben. Voor de K.N.M.V. is dit wel een teleur stellend bericht, want zij had alles in het werk gesteld om dezen wedstrijd in iedefl opzicht te doen slagen en. zich zelfs dn medewerking verzekerd van vele gemeente besturen. Inmiddels kan nog worden medegedeeld, dat de wedstrijden om de kampioenschap pen der K.N.M.V., welke tegelijkertijd met den HollandEngelandrit zouden plaats hebben, toch doorgang zullen vinden ea dus 16 en 17 dezer worden gehouden over het reeds vastgestelde traject. OVER 'T HOLLANDSCH DIEP. Zaterdagmiddag zwommen mej. R. L. en de heer C. v. H. uit Brasschat (bij Ant werpen) van Willemsdorp naar Moerdijk over 't Holandsch diep in den tijd van 1 uur en 7 minuten. BEKERWEDSTRIJD. Zondag 10 Sept. a.s. zal op het Gent, Speelterrein aan de Kleverlaan een beker wedstrijd worden gehouden. Frisia en vereenigingen uit andere plaat sen nemen aan den strijd die om 12 uuN een aanvang neemt deel. wen van bier gehalte te chetaoinshrdlctn, GOUDA. Bloemenveiling 6 Sept. Dahlia's 5—20 cent; Delphinium 5—IQ cent; Gladiolen 10 cent; Rozen 10—2Q cent; Anjers 5—15 cent; Pyrethruml 5 cent per 10 stuks. LANGENDIJK, 6 Sept.. In de heden' gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool I Leoerf 3.307.80; id, 1 Langed. 23.80 per 100 stuks; Roode kool I0.60—1.90; Gel ekool I 1.10 —1.70 per 100 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen, f 2.20 3.90; Schoolmeesters 1.703.40;' Blauwe 2.703.70; Eigenheimers 1.40 —2.30; Kleine 1.50; Due 1.50—2; Bie ten 1.201.30; Zilvemep f 8.30; Gelet nep 3.904.30; Drielingen 2.803.20 Uien I 3.10—4.20; id. II 190—1; Los se wortelen 0.90—1; Slaboonen f 5— 10.10 alles per 100 K.G. Aanvoer 32250 stuks bloemkool, 14650Ö K.G. roode kool, 73000 K.G. witte kool, 45300 K.G gele kool; 4700 K.G. losse wor telen, 56800 K.G. aardappelen; 365 K.G- slaboonen; 700 K.G. bieten, 23500 K.Git uien, 1865 K.G. nep. Amsterdam, 6 September. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 227 vette, kalveren le kwal. 1,401,50, 2e kwaL 1,20, 3e kwal. ,1 per K.G.; 56 nuch tere kalveren 1425 per stuk; 589 vette varkens le kwal 1,401,50 1,26, 2e 1,-22, spekvarkens 1,20 per K.G., schoon gewicht. AMSTERDAM, 6 Sept. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwschfli bonte 2,703; blauwe 2,502,60; eigenheimers f 1,80—2; blauwe eigen heimers 2,102,20; Friesohe borgers 1,60—1,80; N.-Holl. blauwe 2—2,10; bonte 22,10; IJpolder eigenheimers ƒ1,50—1,60 blauwe 1,80—2; Hillegom- mer zandaardappelen 35, school meesters 2,40. ENSCHEDE, 5 September. Eieren. Aanvoer 30,000 stuks. Prijzen 810 peit 100 stuks. WOERDEN, 6 Sept. Kaas. Ter markt waren 417 partijen, le soort 42—46, 2a 3740. rijksmerk 40—48, Handel matig,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6