JAARGANG VAN ADRESBOEK VAN HAARLEM" BAARS agaatjes t ZAL BINNENKORT VERSCHIJNEN JOH. P. KOPPEN Vrijdag 8 September 1922 45ste Jaargang No. 14242 L PAANAKKER, Gr Houtstraat 46 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 9 SEPTEMBER. R.-K. Kring. De luchtvaart in dienst van de filmjournalistiek. Gevonden voorwerpen. OPRUIMING RESTANTE PAREN H. M. Peltenburg. t Afscheid bil het onderwijs. Belasting Provincie Noord- Holland. Bloembollen tekort. Dahlia's. Examen Hoofdakte. De politierechter. Is iemand een fiets kwijt? Nieuwe zaak. Tentoongesteld. Modeshow. ff GOED en ACTUEEL, naar de LAATSTE GEGEVENS bewerkt, PRIJS BIJ INTEEKENING 16.- NA VERSCHIJNEN f 7.50 T00NEEL. „Weet jij 't? Louis Bouwmeester 80 jaar. N. V. Het Schouw tooneel. Zilveren professiefeest. Van onze Rechtbank. Te veel haast. Een groote verbetering. Personalia. Bestellingen enz. worden tevens gaarne aangenomen door den Boekhandel de Erven LOOSJES, Gr. Houtstraat 100, Haarlem Tel. 784 bij den Uitgever: Langendijkstraat 18 Haarlem Tel. 3401 Snelverband. De Lange Veerstraat weer vrij voor het verkeer. R.-K. Voetbalvereeniging „Zwaluwen." *'r r' BURGERLIJKE STAND. Warner van Koophandel en Fabrie ken vog. Haarlem en Omstreken. INGEZONDEN. Seriewedstrijden voor Haarlem sche Damclub. r"rr 1JL t>e Knngenwetten. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten, Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. D« kbohnemenUprfl» b*» draagt voot Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 28 Per Week 0.25 Franco pet post p kwart, bij vooruitbet. 3.57 J-i Bureaux. Nassaulaan 49 Haarlem. [Teleioonnun uers: 1426 2741 en 1748. Postr-nind No >970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ES AdverïenÜên 39 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod advertentiën 1—4 regel» 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Sociëteit „St. Bavo." Gewone zittingen. Gem. Concertgebouw Henri ter Hall „Weet jij 't?" 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansslraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. 7! K. Leeszaal en uitleenbibtiotheek Jansstraai 49. Eiken dag geopend van 1012)4, van 25 en van 710 u. glit leen van boeken van half 39 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. 'ff. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de. voorm. van 1012 en des nam. ran 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Goncert. Dreef zicht 2H5 uur Floralia-ver- eeniging. De lezing van het lid, den heer H. N. Smits, over het Jeugdcongres te 's Gravenhage, mocht zich Donderdag avond niet in al te groote belangstel ling verheugen; de Kringleden waren, en dat nog wel bij deze eerste lezing in het nieuwe seizoen, waarin het bestuur de ontwikkeling eens krachtig ter hand wil nemen, slecht opgekomen. Dit werd door den voorzitter ten zeerste betreurd, vooral omdat het on derwerp voor den Kring belang heeft en de verscheidene vraagstukken, die met de kwestie der Roomsche Jeugd beweging verband houden, wel dege lijk de interesse der jongere katho lieken moeten hebben. Dit werd door den spreker in een duidelijk betoog uiteengezet. De voordracht gaf een hel deren blik op de ontwikkeling der katholieke jeugdorganisatie en op het verloop van het voornaamste deel van het congres, waarbij speciaal beschou wingen werden gehouden over het vraagstuk van de eenheidsbevordering, het voornaamste doel van het con gres. Een deel van de uiteenzetting •was voorts gewijd aan de plannen tot samenwerking, over het geheele land en in elk bisdom, van vereeni- gingen als de R. K. Kring, Katholiek Leven, enz., welke plannen hoofdza kelijk door den Bond „Jong Limburg" ontworpen zijn. Voor deze samenwer king zijn reeds twee nationale bij eenkomsten gehouden en een derde is nu in uitzicht gesteld. De wensch werd Uitgedrukt, dat samenwerking, in wel ken vorm dan ook, spoedig zou tot stand komen en dat de R. K. Kring daartoe moge medewerken als een krachtige vereeniging, die de ontwik keling als eerste doel in haar vaandel voert, en die dan zal zijn de aange wezen vereeniging voor katholieke jonge middenstanders boven 18 jaar, welke ontwikkeling en gepaste ont spanning zoeken. Dat 't er niet alleen in de gewone jour nalistiek op aan komt zeer snel, ja bij voorkeur de snelste te zijn, moge blijken uit het feit, dat de filmfabriek Polygoon uit Haarlem een vliegmachine van de K. L. M. gehuurd heeft om het negatief van den filmoperateur, die zij naar Ko penhagen heeft gezonden, naar Neder land te brengen. De bekende vliegenier Gey Sendorffer ging Donderdagmorgen om 6,15 v.m. de tucht in en daalde na een tusschenlanding in Hamburg, om 11,55 v.m. op Schiphol. Zoodoende was het mogelijk dat reeds Donderdagavond in de belangrijkste theaters van Nederland de opnamen vertoond konden worden, die Woensdag te Kopenhagen van het bezoek Van de Koningin werden vervaardigd. G. Reiber, Schaghelstraat 42rd, Scha kelarmband; G. Elzing, Rozenprieelstraat 37rd, Broche; G. Horn. Brouwersstraat 39, Broche; B Suurland, Damstr. 2, Broche; H. de Graaff, Oranjcboomstr. 113, Broche; A. Koek, Wilhelminastraat 1, Broche; H. Zandvoort, Ged. Raamgracht 55, Hondje; Kennel Fauna. Parklaan 119, Hond, zwart met bruin, gebracht door J van Riel, Prinsen Bolwerk 28; Kat, zwart, gebracht door Ten Kate, Leidscheplein 1; S. Mijn- ders, L. Margarethastraat 32rd, Honden penning; J Hoes, Wouwermanstraat 5. Medaillon; P. Blok, Rustenburgertaan 63, Manchetknoop; A. Gigengack, Nieuwe Groenmarkt 7, Muziekboek; M. Vader, Morinnesteeg 2, Portefeuille; K. Roos, Burgwat 40, Tafelkleed: P. Koomen, Wou wermanstraat 22, Zilverbon M. Klok, de Clercqstraat 138, Autoped; A. Drenth, 2e Zuidpolderstraat 42. Dames horloge; A. Willems, Tulpenstraat 23, Hondenhalsband met penning: F. v. Vier- sen, Luitensteeg 19. Blauwe handschoen: Kennel Fauna, Parklaan 119, Hond (ge- stroomdl gebracht door v. Marie, Zuid- Po'derstraat 18;Grijze kat, gebracht door ^r5esse'- Jansstraai 25; F, Gelaudi, L. 'T ,'~ca!>rdstraat 30 Griis met witte kat; Rood, Scheeperstraat 56, Loteriibrief- jCS.'„ ^jsser, Gen Jouberfstraat 56, Me daillon; P. Smit, Graaf v Wiedtsraat 19, Pakje mar rnni: G. 'Hug, Asterstraat 16, Zwarte portemonnaie: Fa Reus v. Ra vens rg, Zijlstraat 71, Heerennarapluie; G. KruiswijkZoeherstraat tl. Bruine por temonnaie: A. Perry, G. O. Gracht 102, Damesportemonnaie met sleutel; L Nv- man, Lange Heerenvest 102a, Reticule (geel); M. v. Lennep, v. Merielaan 23, Heemstede, Bruine riem; A. Otes, Leid- schevaart 32, Wit kinderrokje: G. J. L. Muller, Nassaukade 134-135, Amsterdam. Taschje; F- de Boer, Stuverstraat 13, Politiebureau, Smedestr., tramabonne- ment. A. Kruseman. Ampzingstr. 26, bril in <5tui. L. v. Norden, Leljostr. 27, tril. M. Hellekarap, As°enddverstr. 39, blauwe mantelceintuur. J. Meyer, Olie- slagerslaan 5, witte ceintuur. P. Beun der, Pepijnstr. 15, witte geit. A. J. y. d. Pigge, Gierstraat 3, Manchetknoop. Brederode, Groote Markt 21, zwarte hee- renportemonnaie. M. v. Donselaar Een- drachtstr. 19, bruine damesportemennaie 0. de Zomer p.a. Maas, Korte Spaarne, 15, damesportemonnaie. W. v. Bemme- len, Emmastr. 28, groene portemonnaie. W. Fehres, Anslynstr. 53, rijwielpomp. 0. Vrolijk, v. d. Hulststraat llrd., bruin kinderschoentje. 0. Boon, Sandpoorter- str. 54, bouwk teekeningen. A. v. Apel doorn, Elswoutslaan 7, Overveen, zwart damestaschje. H. Snip, Coltflrmanstr. 2a, Slagerszaag. F. Hasselmeyer, J. Leys- sterstr. 9, zilverbon. In den nog jeugdigen leeftijd van 30 jaren is hier ter stede overleden mr. H. M. Peltenburg, die zich sinds eenige jaren als advocaat hier ter stede gevestigd had. Zaterdagavond wordt een school vergadering gehouden in de voorma lige school no. 17, aan de Wilhelmi- nastraat, waar afscheid genomen zal worden van de heeren v. Dam, v. d. Have en Meerburg, die na lange ja ren bij 't onderwijs te zijn werkzaam geweest, dit met ingang van 1 Sep tember verlaten hebben. Naar het „Hbld." uit doorgaans goed ingelichte bron verneemt, zullen de te heffen opcenten op de verschillende Rijks belastingen ten behoeve van de provincie Noord-Holland in 1923 aanmerkelijk la ger zijn dan in dit jaar. Men spreekt zelfs van een verlaging van bijna één vierde. Zooals bekend, zijn de belastingen in Noord Holland, hoog. In 1922 werden b.v. geheven 34 opcenten op de grondbe lasting en de personeele belasting en 17 op de Rijksinkomstenbelasting. Als daar dus een vierde afgaat, zal dat in alle kringen een groote verlichting ge ven. De begrooting van het jaar 1923 zal hieromtrent zekerheid moeten geven. Do „Florist Exchange" van 26 Au gustus spreekt als zijne verwachting uit een te kort aan bollen in dit seizoen en knoopt er aan vast de vraag, wat de Atnerit arusche earth ndelarér en da marktbroeiers zullen doen als zij niet voldoende bollen kunnen bekomen. Holland zendt minder bollen dan een vorig jaar. Fransche bollen zijn schaarsch, terwijl de Janansche lelieoogst beneden het normale blijft. Freesia's zijn er evenmin voldoende, zoodat in het algemeen het bollenseizoen spoedig over zijn zal. Onze kweekers, wij denken aan Horns- veld, Ballego, Krelage, Majoor, Wou ters enz. hebben een pracht collectie Dahlia's gewonnen en deze zullen ten toongesteld wo d~n ie Noordwijk-Binnen in het Hotel Royal en wel op 15, 16 en 17 September a.s. Op den eerstge- noemden datum zal deze expositie door den voorzitter der afd. Noordwijk der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de, des middags te 2 u. geopend worden. HAARLEM, 6 en 7 September. Ge ëxamineerd 3 mannelijke en 11 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd de dames M. E. Breukelaar te IJmuiden, J. Steen huizen te Amsterdam, W. J. G. Ars- bach te Amsterdam, Oh. G. E. Blaser te Amsterdam, en de heeren J. H. Mul ler te IJmuiden, M. Klokman te Heems kerk, Wvan der Vlies te Heemskerk. De examens zijn afgeloopen. De eerstte zitting van den politie rechter te Haarlem zal gehouden wor den op Vrijdag 22 September. De zit tingen hebben plaats in het Paleis van Justitie. 19 Augustus 1.1. is in een winkel hier ter stede achtergelaten een oud heeren rijwiel. Do commissaris van politie te Haarlem verzoekt hem, die inlichtingen over dit rijwiel kan geven, zich te vervoegen aan het bureau van politie, (recherche), Sme- destraat. In perceel Klein Heiligland 45 is door den heer J. Huiboom een groen- tenhal geopend, ,De Westlandsche Hal'' gedoopt. De hal, iets nieuws in Haarlem, ziet er keurig uit en het fraaie electrische licht alleen, door den heer Konings, in Schoten, aan gelegd, zou niet doen vermoeden in een groentenhal te zijn. Het frissche en nette der zaak zal, te zamen met de velerlei soorten artikelen est de lage prijzen, wel klanten trekken. De prijzen voor den op Zondag 10 September a.s. te houden kaatswedstrijd zijn van heden af tentoongesteld in het kleedingmagazijn van den heer v. d. Steur, Barteljorisstraat. Dinsdag a.s. zal door de firma's A. Weill, bontwerker, Th. H. Weill, dames kleermaker en H. P. Muller voor dames hoeden in de bovenzalen van „de Kroon" evenals vorige jaren weer een mode show gehouden worden. Een welkome gelegenheid voor de da mes, met het nieuwste op het gebied der mode ken nis te maken. HET Ook gisterenavond trok Henri ter Hall's revuegezelschap een volle zaal. De verschillende fraaie tafereelen, waarvan vooral dat der sterren uitmuntte, boeiden weer door pracht van kleuren en schitte ring van licbeffecten. Buziau met zijn on overtrefbaar komisch mimiek deed tel kens weer den lach uitbundig schateren en het al zeer „populaire" refrein „Weet jij 't?" werd met veel animo door het op getogen publiek meegezongen. Waarlijk, een avond bij ler Hall is kostelijkl Maandag 18 September zal in den Stadsschouwburg Louis Bouwmeester zijn 80sten verjaardag komen vieren met „De Koopman van Venetië,,. In den Haarlemschen Stadsschouwburg zal door de N.V. „Het Schouwtooneel", Directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch morgen, Zaterdag, voor het eerst te Haarlem worden opgevoerd „De °Pge- knoopte, die werd afgeknoopt (La farce du pendu dépendu) onder regie van Jan Musch. Zondag 10 September zal de eerste opvoering in dit seizoen plaatsvinden van „Opstanding", het boeiende teoneel- spel naar den roman van Leo To'.stoï, door Henri Ba taille. Regie Adr. v. d. Horst. In dit stuk treden op de dames Stine van der Caag, Coba Blankenstein, H. Rijken-van Rijk, E. Sandors-IIerzberg, L. Madier, M. v. d. Lugt-Melsert, C. van Warme'.o-Hannaerf, M. Heyermana- Peers en de heeren Pierre Mols, M. v. Warmelo, Car°l Rijken, Paul Kar- sten, Ezerman, Sam de Vries, Theo v. Vliet, P. Balledux, Oarpentier Alting, S. Parser en Ernst L. Arp. De Eerw. Zuster Maria Realino van de Congregatie der zusters van Liefde van O. L. Vr. Moeder van Barmhar tigheid herdacht heien haar zilveren professiefeest. Vanmorgen werd in de kapel van het Veronica-gesticht een H. Mis opgedra gen en verder werd het feest intiem gevierd. Morgen zal hot op de Theresia-school aan den Kleinen Houtweg, waarvan zus ter Realino hoofd is, gevierd worden. Vandaag hadden de kinderen vrijaf. Berooving. Wegens berooving s'onden gistermid dag in besloten zitting terecht J. B. en W. T. Tegen B. werd 2 jaar en tegen T. 1 jaar en 4 mnd. gevangenisstraf _ge- eischt. Uitspraken van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem op 7 September 1922. J. G., reiziger, wonende te Haarlem, verduistering, 5 maanden gev. straf met aftrek der prev. hechtenis. J. de G., varensgezel, wonende te Haar lem, diefstal, 9 maanden gev. straf met af trek der prev. hechtenis. A. v. d. M., stoker, wonende te Haar lem, heling, 11 weken gev. straf met af trek der prev. hechtenis. C. v D., huisknecht, wonende te Haar lem, diefstal, 6 weken gev. straf met af trek der prev. hechtenis. G. N„ huisknecht, wonende te Haar lem, heling, 6 weken gev. straf met af trek der prev. hechtenis. C. C., arbeider, wonende te Haarlem- merliede c.a.. art. 245 W. v. S., 2 jaren gev. straf met aftr. prev. hecht. L. P. S., los werkman, 2 .J. P. D. koetssier, beiden wonende te Zaandam, diefstal, No. 1. 3 maanden gev. straf, No. 2. 6 maanden gev. straf. Beiden wordt de prev. hechtenis in mindering gebracht. H. S., los werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, diefstal, 4 maanden gev. straf, met aftr. prev. hecht. H. K. zonder beroep, wonende te Vo- lendam .diefstal, 1 jaar gev. straf, met aftr. der prev. hecht. Donderdagmiddag reden twee fietsrij ders, door verkeerd uitwijken, tegen el kaar in op het Klokhuisplein, met het ge volg dat van den eenen fietser, die een groote mand met boodschappen (krui denierswaren) voorop had, over de straat gingen. Van de boodschappen werd door een paar voorbijgangers nog veel gered, maar een paar flesschen met inhoud wer den verbrijzeld. Het jonge mensch was zeer zenuw achtig. Aan het einde van de Kruistochtstraat is men bezig met een straat te leggen naar de Slachthuisstraat over het opge spoten land. Voor de bewoners van de noodwoningen een groote verbetering. Op den te Den Haag gehouden al- gemeene vergadering van den Ned. Uit geversbond is de heer H. D. Tjeenk Willink van Haarlem als penningmees ter herbenoemd. Tot vertegenwoordiger in den Centralen Raad van Vakbonden in het grafisch en boekbedrijf is o.a. Men meldt ons Het aantal aanvragen om een cur sus in E. H. bij O. mede te maken is zoo groot, dat het haast ondoenlijk wordt alle verzoeken om inlichtingen te beantwoorden. Dien ten gevo'ge is door het bestuur besloten eerstdaags al deze aspirant-curisten bijeen te roepen in het oefenlokaal, waar dan alle bijzonderhe den zullen worden bekend gemaakt. J. BALM Zn. 2, 3, 4 in 1 pond Bioemendaal aangewezen de heer Jan Tadema van Haarlem. Het certificaat voor maohineschrij- ven volgens Wery's Tien vingersysteem fblindschrijven) is verstrekt aan mej. 1. Blankenaar, alhier en aan de heeren H. P. J. v. Beek, alhier en F. C. Beyer te Heemstede. Vandaag herdacht de heer C. C. Coers onder de gewone blijken van belangstel ling den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad der Nderlandsche Spoorwe gen. De jubilaris is thans werkzaam in de afdeeling Ketelmakerij aan de Centra- Ie Werkplaats. Het gedeelte van de Lange Veerstraat, dat eenige tijd voor het rijverkeer is af gesloten geweest, is nu weer opengesteld. De afsluiting was gemaakt wegens den bouw die daar plaats heeft van de firma Vroom Dreesman. De aannemer, de heer Klein Schiphorst, zat daar met een put van 5 meter diep, waarvan 1.80 meter in het water, welk water hij door fraisee- ring moest weghalen. De grond werd daar door zeer zacht, zoodat de kans niet uit gesloten was, dat door de drilling van het verkeer, hoofdzakelijk van de zware vrachtauto's den grond zou inzakken en met den grond de straat, waardoor onge lukken niet uitgeslotten zijn. Ook gebeurde het wel eens dat zware vrachtauto's die vroeger konden passeeren door met de spatborden over het trottoir te scheeren, nu den draai niet konden nemen en tegen de schutting aankwamen. Verondersteld dat op een ongelukkigen dag zoo'n auto door de schutting kwam, dan zou hij ge lijk een meter of vijf in de diepte zijn getuimeld. Om alle ongelukken te voor komen is daarom de Lange Veerstraat ge deeltelijk afgesloten geweest. De afsluiting heeft wel een paar maanden geduurd. Donderdag gaf bovengenoemde ver eeniging een propagandafeest, dat in alle opzichten geslaagd mag heeten. Wij ko men in een volgend nummer met een uit voerig verslag hierop terug. Geboren: 6 September, z van E. v. d. BruggePhilippo. z. van E. Martin— v. d. Steur. 7 September, d. van J. M. DaemenPiers. z. van M. J. Rooze- kransWiegant. 8 September, d. van P. M. NijssenKoning. d. van J. M. v. d. Ledenv. Egmond. Overleden: 7 September M. v. Houten- Caspers, 57 j„ Eendjespoortstraat. E. Loerakker, 83 j., Kamperlaan. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken op Dinsdag 12 Sep tember 1922 des avonds 7 uur in het gebouw Kruisweg 70. De Agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrie ven nieuw gekozen lid 3. (Zoo mogelijk) Installatie nieuw gekozen lid. 4. Verkie zing ondervoorzitter, tevens voorzitter Af deeling Grootbedrijf. 5. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 6. Prae-advies Bureau van de Kamer, inzake aansluiting bij de Internationale Kamer van Koop handel. 7. Prae advies Bureau van de Kamer, inzake lidmaatschap „Nederland in den Vreemde." 8. Subsidie aanvraag Commissie Haarlemsche Winkelweek. 9. Voorstel HooijVan der Burg tot beleg gen van eene vergadering van organisa ties po het gebied van Handel en Nijver heid. 10. Verzoek „Handelsbelangen" tot vertrekken van de gegevens uit het Han delsregister. 11. Voorstel fa. Jung en v. da Hoek tot het uitgeven van een adres boek. 12. Concept antwoord Commisie Verkeer en Vervoer op schrijven van den Reizigersbond, inzake het invoeren van een nieuw reizigerstariefsysteem. 13. Con cept antword Commissie Verkeer en Vervoer, inzake adres Kamer van Koop handel te Vlaardingen, betreffende cen tralisatie postcheque- en girodienst. 14. Concept adres van de Commissie Verkeer en Vervoer aan den Minister van Water staat, inzake de centralisatie van den postcheque- en gidodienst. 15. Concept antwoord op het adres Kamer van Koop handel te Vlardingen inzake eene nieuwe regeling van de kosten van openbare verpachtingen. 16 Rondvraag. 17. Beslo ten vergadering. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie. Eenige weken geleden stond er in Uw blad een bericht, dat in Huize „Bethanië" te Bioemendaal voor ontwikkelde dames een cursus in Kerklatijn zou gegeven wor den. Er stond indat bericht, dat met genoe gen die mededeeling vernomen werd. Dat genoegen zal wel aan den kant van een ieder geweest zijn, die dien cursus wilde volgen. Doch, helaas, bij nadere inlich tingen bleek mij, dat die cursus alleen door moergegoeden zal kunnen gevolgd worden. De prijs ervoor is m.i. wel wat hoog gesteld. Het zal toch zeker niet in de bedoeling liggen, slechts de hoogere standen voor bet volgen van den cursus in aanmerking te laten komen? Ook in de andere stan den vindt men ontwikkelden. Zou de prijs nog niet in overeenstem ming gebracht kunnen worden met ieders beurs? U, mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, EEN LEZERES. Naschrift van de Redactie: Wii hebben eens in Bethanië geïnfor meerd en vernomen dat het aldus is met den priis van de cursus. Wie den cursus plus alle lezingen wil biiwonen betaald 60.We niet tevoren van plan is alle lezingen bij te wonen kan ook minder betalen, Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. EEN PROTEST. Het bestuur van de afd Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden meent openlijk te moeten protesteeren tegen het feit dat voetstoots gedurende de a.s. winkelweek onheffing is verleend inzake de winkel sluiting, die o.i. door* niets gemotiveerd is en dus onnoodig honderden winkelbe dienden hun dagtaak aanmerkelijk ver lengt. Alsof van 's morgens half negen tot 's avonds 8 uur niet ruim voldoende is. Hetzelfde effect bereikt men als men 's avonds z'n etalages verlicht. Het ligt immers voor de hand dat 's avonds veel kijkers worden aangetroffen maar geen koopers. Bovendien is het publiek alreeds zoo gewend zijne inkoonen voor 8 uur te doen, dat men 's avonds na 8 uur geen mensch meer in de winkel ziet. En om de belangen van al die winkelbedienden be hoort ook door de autoriteiten te worden gedacht. Meen niet dat onze bond onbe kend is met de malaise in den handel en industrie en ook hij betaalt reeds ziin tol daaraan (niet in voeren vande benalingen arbeidswet voor winkelpersoneel) maar tegen deze wijze van handelen nogmaals ons krachtig protest. Het Bestuur van de Afd. Haar lem van den Ned. R.K. Rond van Handels-, Kantoor-, Wnkelbe- dienden. Zondag 10 September a.s. zullen te Haarlem in de groote bovenzaal van Café-Restaurant „De Kroon", Gr. Markt, de seriewedstrijden plaats vin den, welke ter gelegenheid van het 15-jarig beslaan der „Haarlemsche Damclub" zijn georganiseerd. In deze wedstrijden zullen de vol gende tientallen mededingen: „Gezellig Samenzijn" I uit Amster dam (Kampioen van Nederland 1921- 1922; Damgenootschap „De Zaan streek" I uit Zaandam; „Mutua Delec- tatio" I uit 's-Gravenhage; Haarlem sche Damclub" I uit Haarlem. Voor deze wedstrijden zijn de vol gende prijzen beschikbaar gesteld: lste Prijs verguld zilveren medaille en 10 bronzen draagmedailles voor de spelers van het winnende tiental. Deze medaille werd door den Ne derlandsehen Dambond geschonken. 2de Prijs zilveren medaille, geschon ken door de Voetbalvereeniging R.C.H 3de Prijs verguld zilveren medaille, geschonken door de Atlethiekvereeni" ging „D.O.K." De eerste ronde vangt 's morgens te 10 uur aan. De tweede ronde (hierin spelen de winnaars uit de eerste ronde om den lsten en 2den prijs en de verliezers om den derden prijs) vangt 's middags te 5 uur aan. Belangstellenden welke deze wed strijden wenschen bij Je wonen heb ben vrijen toegang. vV'-. Nadat we gezien hebben, hoe fu nest de werking van deze wetten op den bloei van gemeenten als Haarlem- merliede is, willen we eens zien, hoe er verandering in te brengen is. Op Dinsdag 15 Aug. is er een ver gadering gehouden op Halfweg van alle belanghebbenden bij deze kwestie. Druk was ze niet bezocht, ongeveer twintig personen, waaronder de Ed.- Achtb. heer Burgemeester van Haar- lemmerliede. Als tijd. voorzitter fun geerde N. van Geldorp, die als aanne mer en timmerman wel over de krin- genwetten kon meespreken. Als resul taat van deze bijeenkomst valt te ver melden, dat er een commissie, be staande uit Burgemeester Simons, als voorzitter, N. Stokman, secretaris en N. van Geldorp, gekozen werd, die eerst alle feiten vóór 1 September in ontvangst wilden nemen, die gegevens in een rapport wilden verwerken, om dan te trachten door bemiddeling van de Kamerleden Mr. Bomans en onzen oud-Burgemeester A. B. Michielsen, een Koninklijk Besluit uit te lokken, waar door de bedoelde wetten niet op Haar- lemmerliede van toepassing zijn. Ieder heeft na z'n feiten-materiaal ingele verd en de secretaris was zoo vrien delijk ons inzage daarvan te geven. 'tWas een bonte verzameling, maar onze totaalindruk was, dat het kwaad veel grooter is, dan menigeen denkt. Daar was een afwijzende beschikking van een aannemer in den scheeps bouw, die 20.00 M*. grond aan de Buiten-Liede had gekocht, het terrein had laten ophoogen (ook aangevraagd) en daarna niet hooger mocht bouwen dan z'n grond lag. Wat een schade voor den eigenaar, maar tevens werd voor het dorp een bron van wel vaart vernietigd. Daar waren heel veel boeren, die gaarne één flinke stal wil den bouwen voor twee, drie houten schuren en becijferden welke bezui niging zij dan op arbeidsloon, licht enz. verkregen. Ten slotte waren er gevallen zóó belachelijk, dat een seri eus dagblad ze eigenlijk niet kan pu- hlioeeren. Verbeeldt u, daar moet de Amsterd. Straatweg gedeeltelijk vernieuwd wor den. Natuurlijk werd er eerst 'n hoop steenen aan den weg gezet en daarna wilden de stratenmakers beginnen, maar de Genie eischte eerst een aan vrage voor die hoop steenen. Er moest 'ns in dien tusschentijd oorlog komen. Stel je voor, dat het heele Belgische leger dekking zocht achter dien steen hoop 48 escadrons cavallerie, moet je niet uitpoetsen. Het Rijk ging dus aan 't Rijk vragen om permissie. Zoo was er iemand, die z'n huis van binnen wat vertimmerde.Van twee kamers maakte hij een suite. Niet aan gevraagd, doch de Genie oordeelde, dat de „gevechtswaarde" van dat huis veel verminderd was en stond op een aanvrage. Dat is nu nog wel eenigszins te begrijpen, niet waar? Gesteld, de vijand heeft de voorkamer genomen: uit het raam van de achterkamer wap pert de Ned. driekleur. Is daar nu een muur tusschen, dan is 't beleg nog lang vol te houden, maar nu moet je rekenen op een muur en 't zijn porte- brisé's. Dan is 't aanpakken, Jan! Zoo vertelde de aannemer me nog, dat hij eens een muur (schrik niet) één centimeter te hoog gebouwd had. Nu kon men er niet over heen schie- «csilllïll! Hoewel zulke gevalletjes den lach lust opwekken, is de zaak zelf toch zeer te betreuren. Er ligt veel meer dan 100 H.A. land, waarop niets groeit dan slecht gras en veel riet, z.g. buitenland, waarvan veel getrokken kon worden, als het maar opgehoogd mocht worden. Dan zijn er veel kapitaalkrachtige personen uit de parochie en de ge meente getrokken, omdat er geen huis voor hen gebouwd mocht worden. Geen wonder dan ook, dat ieder met spanning den uitslag van de Commis sie-bemoeiingen in deze zaak tegemoet ziet. Barometerstand 772. Vooruit OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 September 1922. Hoogste barometerstand 778,0 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 761,5 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 8 September tot den avond van 9 Sept. meest matige wind uit noordelijke rich tingen; zwaarbewolkt of betrokken, .wel- 'icht eenige razen, iets koeler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1