EEN FEESTUITGAVE. ALLEEN P UIT BEN OMTREK. VOORHOUT. SPaARNDAM. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEROORD. BLOEMENDAAL. ZAANDAM. HEEMSKERK. NOORDWIJK. LISSE. CASTRICUM. SCHOTFN. HILLEGOM. MARKTNIEUWS. Na de schitterend geslaagde viering van het gouden priesterfeest van onzen Bis schop rees bij velen de wensch, een blijvend aandenken aan die viering te be zitten. Wij begrepen, dat die wensch, hoewel niet door allen nitgesproken, toch in 't hart van al onze lezers leefde. Daarom stelden wij samen een gedenkboek in groot formaat, en voegen dat heden, in plaats van het geïllustreerd Zondagsblad, als premie aan onze courant toe. Men zal zien, dat wij geen zorgen en geen kosten hebben gespaard, om dit ge denkschrift zoo fraai en compleet mogelijk te maken. En wij meenen te mogen zeg gen, dat het met zijn 44 foto's, waaronder meerdere groote platen uitstekend geslaagd is, en naar waarde de grootsche feestviering in woord en beeld weergeeft. Wij vertrouwen dan ook, dat onze lezers het bezit van dit album op prijs zullen stellen, en het met zorg zullen bewaren, opdat nog na jaren blijke, hoe Haarlems Katholieken hun Bisschop wisten te huldigen. DIRECTIE EN REDACTIE. JONGENSDAG txm eten Patronaten-Districtsbond in het Dekenaat Noordwijk op Zondag 10 September te Noordwijk. Onder bovenstaanden titel zien we op de diep-blauwe reclamebilejtten in de dorpen tusechen Haarlem en Lei den een oproep aangekondigd, om Zondag a.s. naar Noordwijk te gaan, waar we of als Patronaatslid of als belangstellende dit jongensfeest moe ten meemaken. Voor on-ingewijden dient ter verkla ring, dat in het Dekenaat Noordwijk de Patronaten van de verschillende parochies evenals elders zich in een Bond hebben vereenigd, om zoo luidt het tweede artikel der Statuten „door onderlinge samen werking de Patronaten krachtiger te doen worden, alsook om in de omge ving de oprichting van nieuwe Patro naten te bevorderen". De middelen, die hiervoor worden aangegeven: het houden van vergade ringen, het verstrekken van raad en voorlichting, het houden van gezamen lijke geestelijke oefeningen (triduum, retraite), gemeenschappelijke cursus sen (vakopleiding, tuinbouwcursus) zijn natuurlijk zeer geschikt, om dit doei van den Bond te bereiken. Een Jongensdag wil dit echler meer demonstrat e? doen. Dsn wordt getoond metterdaad, wat een Patronaat is en hoe het werkt. Een instelling voor de schoolvrije jeugd. Voor hunne godsdienstige, maat schappelijke ontwikkeling natuurlijk op de eerste plaats. Maar ook een instelling tot bescher ming in hun jonge, critieke jaren, zoo gevaarlijk voor hun onschuld en rein heid. Hiertoe moet dienen het godsdienst onderricht, dat op elk patronaat moet gegeven worden aan de thans meer vaibare jongentbegrippen; de Congre gatie. die zoo goed aan ieder pato-i naat kan verbonden worden; het her- halings- of vervolgonderwijs des win ters; missie», tooneel- en ontwikke» lingsclubs- Maar hiertoe diene ook en dit is een factor, die niet te licht geschat moet worden de ontspanning. Natuurlijk: de godsdienst is het voor naamste, het ééne noodzakelijke, ook van het Patronaat. Dat behoeft, dunkt mij, geen betoog meer. Daarom is het patronaat parochiaal, een zaak van de gewonegeregelde zielzorg, staat de Pastoor, als herder der parochie aan het hoofd, terwijl de Eerw. Directeur in alles de lei ding heeft. Maar juist omdat de godsdienst er zoo voornaam is, is de ontspanning er zoo belangrijk. Godsdienst is doel, maar de ont spanning is een middel en een zeer groot middel. Immers, jongens zijn nu eenmaal jongens, en hij, die verwacht de jon- £ens ik bedoel alle jongens van de parochie alléén door n streng gezicht Zondagsmiddags in de kerk te kunnen krijgen en aan de andere ernstige bijeenkomsten te doen deel nemen, kon zich wel eens vergissen. Bovendien, wat is er tegen, om. ze door een stoffelijk middel voor iets hoogers te winnen? 'st ook het gildewezen in de middeleeuwen niet door vakbelangen te behartigen, de geloovigen te scha ren rondom hun gilde-altaar? Lokt ook de missionaris niet het heidenkind met een stukje gekleurd glas tot hooger goed? En zou de eerste dag van het Jeugd- congres, onlangs in Den Haag gehou den, zoo schitterend geslaagd zijn, als niet de turnpakjes der elfhonderd tur ners en turnsters de menigte eerst naar de kerk had gelokt? Trouwens, christelijke jongelingsver- eemgingen, die alle ontspanning op Zondag uit den booze achten, kun nen toch niet op meer sucoes bo gen dan wij. De Jongensdag, als een beeld van wat een Patronaat is, en hoe het werkt, heeft daarom ook wijselijk de twee elementen in zich opgenomen. 's Morgens aigemeene H. Communie in alle parochie's, 's middags om 3 uur plechtig Lof door de Eerw. Direc teuren van de Patronaten. En onder het Lof zal de voor de jongens, die wel eens het Retraite huis te Noordwijkerhout bezochten, niet onbekende jongensvriend Pater ft engs, thans kapelaan te Voorscho ten, komen spreken. En daarna gaan we in optocht met vaandels en banieren, naar het pas geopende Sportpark, wat het St. Je- roenspatronaat te Noordwijk zoo ge lukkig ia te bezitten. Dit laatste moge een attractie zijn voor het eerste. Het is geen „voetbal" dezen Zon dag op het Sportpark, maar om voor rneerrt ere jongens in den beperkten tijd gelegenheid te geven mee te doen, staat thans op het program: gym nastiek en wat daarbij behoort, hard- loopen, v'érspringen, hoogspringen enz. Alle patronaatsjongens uit ons deke naat, en ook natuurlijk alle Commis sieleden, worden met de Eerw. Direc teurs dus Zondag in Noordwijk ver wacht Maar laten ook degeneq, die belangstellen in wat er voor de jongens gedaan wordt, komen kijken naar deze demonstratie, waarvoor de ruim 500 leden der patronaten in ons district ach hebben opgegeven. Dat zal den Districtsbond ten goede komen, maar ook den bloei van ieder afzonderlijk patronaat bevorderen. S. BRAAKMAN, Pr., Secr. Districtsbond, Dekenaat Noordwijk. Volksfeesten (vervolg). Uitslagen van wedstrijden: Turfrapen: le .priis Greta Zwetsloot; 2e prijs Marie v. d. Berg; 3e prijs Marie van 't Hart. Prijsbiljarten: le priis T. Angevaare; 2e prijs P. v. d. Zon; 3e prijs C. Bakker. 's Avonds van 7 tot 8 uur gaf de Chr. Zangyereeniging „Voorhout's Gemengd Koor" een uitvoering, onder leiding van den heer A. Teljeur Jr., te 'sGra- venhage. De volgende nummers wer den ten gehoore gebracht: Wilhelmus, Bondslied, Wandellied, Serenade van een landsknecht, Reislied en Morgen wandeling. Van 8 tot 9.15 uur gaf de R. K. Mu- ziekvereeniging „St. Cecilia" een con cert, onder leiding van den heer M. Bolderdijk, te Leiden. De heer N. P. v. d. Burg, voerde met piston het solonummer „La Chardiner" uit. 2e dag. Donderdag 7 September. Uitslagen van wedstrijden. Versierde rijtuigen: le prijs B. Diis- selbloem; 2e prijs G. Lemmers; 3e prijs Th. Ruigrok; 4e prijs H. Dijs selbloem. Ringrijden met paard en tilbury: le prijs A. W. v. Noort; 2e prijs H. Dijs- selbloem; 3e prijs L. Vergeer; van de dames: le prijs Johanna Warmer dam; 2e prijs Keetje Warmerdam Pd.; j3e prijs Johanna Warmerdam Wed.d. Beschuit eten: le prijs J. Lemmers; 2e prijs S. Zoet; 3e prijs A. Nikes. Snelrooken: le prijs S. Zoet; 2e prijs H. Zoet; 3e prijs H. G. Lange- veld. Vogelschieten, le vogel: P. J. v. d. Hulst, romp; C. Hoogervorst, kop: A. de Groot, rechtervleugel; J. p. Vester, linkervleugel; Stratema, staart en vlag. 2e vogel: A. de Groot, romp; A. J. Dijsselbloem, linkervleugel; J. C. de Wilde, rechtervleugel. Versierde rijwielen, heeren: le prijs B. Dijsselbloem; 2e prijs A. Chris- tiaanse; 3e prijs F. Ruigrok; 4e prijs M. Dijsselbloem. Idem, dames: le prijs Neeltje de Roode; 2e prijs Angevaare; 3e prijs A. Meijer; 4e prijs W. Dijsselbloem. Tonknuppelen, le ton: le prijs B. v. Werkhoven; 2e prijs P. Zuidhoek. Idem, 2e ton: le prijs C. v. Werk hoven Bz.; 2e prijs L. v. d. Lans. Ringrijden voor heeren per rijwiel: le prijs J. v. d. Ploeg; 2e prijs M. Jansen; 3e prijs J. v. Werkhoven. Idem, voor dames als heeren.- le prijs A. v. d. Berg; 2e prijs K. Prins; 3e prijs A. v. Schooten. Blaastrappen v. vrouwen, le groen: le prijs mej. P. v. Leeuwen; 2e prijs mej. Augustinus; 3e prijs mej. v. d. Werf. Idem, 2e groep: le prijs mej. Klazina Vink; 2e prijs mej. v. d. Berg: Je prijs mej. v. Tongeren. Des avonds 7 uur had prijsuitdeeling plaats. Hierbij dankte de Burgemeester de burgerij, voor 't ordelijk doen ver- loopen der feesten. Spr. bracht ook dank aan de Oranjevereeniging en in 't bijzonder aan haren voorzitter, den heer W, v. d. Laan, voor de prach tige voorbereiding. De voorzitter heeft de zwaarste taak gehad, spr. brengt hem openlijk hulde en hoopt, dat hji nog vele jaren de leiding moge heb ben. (Applaus.) 't Is spr. een genoegen de prijzen te mogen uitreiken, want 't gaat met deze steeds crescendo, waarna spr. onder toepasselijke toespraken de prij zen uitreikt. Na afloop sprak de voorzitter nog eenige dankwoorden aan het adres der jury, Voorhout's Gemengd Koor, de Gymnastiekclub, de R. K. Muiziek- vereeniging „St. Cecilia" en verder aan allen, die medegewerkt hebben tot het welslagen van dit feest en uitte den wensch, dat allen den avond pleizierig zullen doorbrengen. Spr. vraagt nu reeds medewerking voor het feest in 1923. Met een driewerf hoera voor den burgemeester, den eer e-voorzit ter en het bestuur der Oranjevereeniging besloot spr. zijn toespraak. Men bleef hierna nog lang gezellig bijeen. Er heerschte beide dagen een vTcolijke stemming Van verschillende bui zen wapperde de driekleur. Voorhout beeft wederom op een waar dige wijze feest gevierd. Onder leiding van het Hoofd der school en Mej. v. d. Linde maakten dezer dagen de leerlingen van het zesde leerjaar een reisje naar Arnhem, met een bezoek aan Rozendaal en de Westerbouwing Don derdag deden Mej. van Beynen en de heer Blanksma met het vijfde leerjaar het bekende uitstapje naar Marken en Volendam, per trein, tram, botter en trek schuit. Op beide reizen werden de kleine toeristen per motorbootje van onze werf „Vooruit" naar en van het station ver voerd, een ten zeerst gewaardeerde vrien delijkheid van den heer C. Stapel Jr. en diens motorschipper. Kosterbenoeming. De heer H. Eyking alhier is benoemd tot koster-doodgraver» tninman aan de pastorie van O.L. Vrouw v. Goeden Raad. Opdracht. Aan de firma D. G. Min- kema is opgedragen de aanleg der elcc trische geleidingen voor de school van Christ. Nation. Onderwijs alhier en van de O.L. school te Assendelft Aangehouden. De politie alhier heeft aangenouoen J. v. g.i me van ztjfi princi paal te Westzaan vermoedelijk 8000 verduisterd heeft Straatnamen. Voor de derde maal is een der straten van St Aagtendorp men weet wel: Het prachtige huizencom plex van de R. K. Woningbouwvereeni- ging St Agatha thans verschillend ge doopt. Wat in tweede instantie Kronen burgstraat was, is nu Jan Vermeyden- straat geworden. Ook is men het er niet over eens, of een andere straat haar naam ontleenen moet aan Nicolaas Scholten of aan Passtoors. Voor de brand verzekerden wel vervelend om zoo nu en dan ver plicht te worden hun polissen ad 50 of 60 cent te laten veranderen tengevolge van deze namenwijzigingen. Bij Koninklijk besluit van 4 Septem ber 1922 is benoemd tot ontvanger van het tweede kantoor der directe belas tingen te Utrecht E. Overbosch, ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen alhier. Politierapport. In de Kanaalstraa werden twee knaapjes van 5 en 6 jaar huilende aangetroffen. Ze waren ver dwaald en zijn toen door de politie weer naar de ouders gebracht. Donderdag berichtte de politie te Velseroord dat daar twee paarden wa ren opgevangen, waarvan de eigenaar niet bekend was. Later meldde zich als eigenaar aan P. S., caféhouder in de Bloemstraat alhier. Gevonden voorwerpen. Halsketting met gouden slot, een étui met gereed schap, een nikkelen beursje, ©en hals ketting. Het gezonken schip. Het lichten van den dezen week gezonken kolom- lichter „Helena Geertruida" is opgedra gen aan bureau Wijsmuller's Bergings- dienst alhier. Tevens maken wij van deze gelegen heid gebruik om ons verslag over het zinken van het schip te verduidelijken. Er was n.l. wel een sleepboot van de firma Wijsmuller bij, dat was de Nes tor, dia wij de sleepboot van den heer Kok noemden. De heer Kok is n.l. kapitein op de Nestor. De loodskotter ging er 't eerst been, omdat de Nestor, die bij het Sema phore lag, nog gewaarschuwd moest wor den. Hospitaal-kerkschip. Het hospitaal- kerkschip „De Hoop" is voor ziin der den kruistocht bij da haringvis-obers van hier naar de Noordzee vertrokken. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. van Asperen van Overveen, die ook de vorige reis heeft meegemaakt. VELSEN. Gemeenteraad. Openbare verga dering van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 12 September 1922, des namiddags 7 uur ten ge meentehuize. De Agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Verleenen van ontslag en op wachtgeldstelling van eenige werk lieden van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst. gn 3. Veeartsenijkundige behande ling der gemeèntepaarden. 4. Vaststelling van instructiën voor het personeel van den vleeschkeu- ringsdienst. 5. Verkoop van een gedeelte brand gang. 6. Toekenning van eene vergoe ding voor het bezit van het diploma gasfitter en gratificatie aan J.J., Schliker voor het leiden van een cur sus ter opleiding van fitters. 7. Wijziging der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 8. Tijdelijke huisvesting eener klas se van de openbare lagere school D. te Velseroord in een lokaal der open bare bewaarschool aldaar. 9. Aanstelling van tijdelijke leer- <rachten aan de Nijverheidsavond school voor ambachtslieden voor den cursus 1922/1923, verhoogin^ van het maximum aantal wekelïjksche lesuren voor enkle vaste leerkrach ten en verlenging van de tijdelijke aanstelling van den directeur der school. 10. Verzoek van D. de Wilde, on derwijzer der openbare lagere school D. te Velseroord, om, als zoodanig, met ingang van 1 October 1922 te worden over geplaatst naar de open bare lagere school G. te Wijkeroog. 11. Voorloopige vaststelling van de volgende rekeningen over 1921 a. der gemeente b. van het bedrijf openbare werken; c. van het grondbedrijf d. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst e. van de burgerlijke armbesturen f. van de gezondheidscommissie!; g. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 12. Benoeming van: a. twee deskundigen in de commissie voor het uitbrengen van een rapport inzake het geschil met K.L.G. Molle- vanger te IJmuiden over de uitbe taling van een bedrag voor het druk ken der kohieren van den hoofdelijken omslag, dienst 1920/1921. b. één tijdelijk leeraar in de prak tische scheepswerktuigkunde aan de visscherijschool te IJmuiden. c. zes tijdelijke leeraren aan de handelsavondschool te IJmuiden. B. en W. stellen een wijziging voor der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren, alsmede een wijzi ging der verordening, betreffende het gasbedrijf van en de gaslevering door de gemeente. B. en W. stellen den gemeente raad voor, hen te machtigen met R. H. P. Fischer tot wederopzegging eene overeenkomst aan te gaan, waarbij hem met ingang van 1 Januari 1923 de veeartsenijkundige behandeling van de gemeentepaarden wordt opgedragen, tegen een jaariijksche vergoeding van f300. B. en W. stellen voor, aan J. J. P. Spruijt te verkoopen, een gedeelte van het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie I no. 1084, ter grootte van on geveer 8 M2., tegen een prijs van f 100. Onze wonderdokteres. Wij waren verlangend wat meer te weten om trent one wonderdokteres, bij wie de marechauseee de vorige week den boel in beslag genomen en tegen haar pro- ces-verbaal opgemaakt heeft. Dus is d-or ons een consult gemaakt bij het Duit- sche vrouwtje, om een en ander omtrent haar en haar wetenschap te kunnen ver tellen. In het kleine, lage huisje aan den Engelmundusweg oefent ze nog steeds de practijk uit. Men komt eerst in 'n kamer, die als wachtkamer dienst doet en waar meerdere menschen zitten. Daarachter is de s->rsokkam»r van de dokteres, waarvan de kamerdeur open staat. Als bij 't binnenkomen gevraagd wordt of hier het Duitsche vrouwtje woont, is ze zeker wat ongerust, want wat scherp vraagt ze waarvoor we ko men. Als daarop gezegd wordt: „voor een patiënt van buiten", is het goed en klinkt een vriendelijk „komt u maar binnen". Tegelijk mogen we ook in de spreekkamer, ofschoon daar nog andera patiënten zitten. We toonen een fleschje urine van iemand, die werkelijk een chronische ziekte heeft. Wij staan nieuwsgierig in afwachting, wat ze er in zien zal, of ze de plagerige kwaal er in zal vin den. De dokteres neemt het fleechie, opent het niet, maar bekijkt het van buiten en zegt dan„Deze persoon heeft het aan zijn maag." Méér niet. Of 't al of niet gevaarlijk is, wat het is, ze zegt het er niet bij. Wel dat hii medi cijnen noodig heeft en deze begint ze gereed te maken. Ondertusschen zijn er meerdere pa tiënten binnengekomen, n.l. eenige da mes uit Haarlem. Ze komen allen in de spreekkamer. De dokteres is vol van haar bekeuring door de marrechauasoe en spreekt er over. „Maar ze hebben mij nog niet," zegt ze, een weinig triomfantelijk, hoewel mén aan haar kan zien, dat zo er nog steeds van onder den indruk is. „Ze denken dat ze nu mijn naam weten" zegt ze, „maar het is niet zoo. En ik blijf de menschen toch helpen." Dan geeft ze constructies. Een man krijgt de boodschap mee, dat zijn kind dagelijks zitbaden moet hebben. Wii zelf krijgen pillen en poeders, meng sels, die er verre van aangenaam uit zien, vooral de pillen, uit drie soor ten bestaande, zien er niet aanlokke- uih We hebben een klein beetje ver stand van medicijnen en als we ons niet vergissen bevinden zich onder de drie soorten pillen ook opium-tabletten. Dat is toch wel bedenkelijk, want opium is een zwaar vergift en al mogen maag patiënten nu vaak opium-pastilles krij gen, de bedoelde persoon, had momen teel heel geen last van zijn maag en de pastilles zouden dus een fatale uit werking gehad hebben. Onderwijl spreekt de dokteres weer over de politie. Deze heeft baar toch leelijk gehandicapt, want al haar me dicijnen zijn in beslag genomen. En nu valt haar 't werken moeilijk, al heeft ze gelukkig nog wel wat. Opeens zegt ze, dat, aks de vervolging teganl haar doorgaat, wij' er ook bij zijn. Wa zullen dan een kwartje moeten betalen. Of ze daarmede bedoeld een kwartje oöètkdoor den kantonrechter of om haar boetegeid te helpen opbrengen, be grijpen we niet. De Haarlemsche dames vinden echter dat een kwartje niet ■vteel is. We kunnen echter on3 consult niet rekken, nemen dus onze medicijnen en leggen een geldstuk op tafel. Daar lag al een aardig bedrag, vier rijksdaalders, meerdere guldens enz. en de dokteres yjorid' dan ook, dat zs 't geld maar eens moeet opbergen. Ons volk voelt nu eenmaal wel voor wonderdokters en offert er gaarne voor. We vernamen nog, dat onzo recherche ook met do zaak op de hoogte was ©n juist een dag later had willen ingrijpen. De marechaussee was haar echter voor geweest. De poïitie-kwestie. Hieronder vol gen de conclusies van de commissie van onderzoek in zake politie-aangelegenhe- den Burgemeester en Wethouders (de hee ren Jhr. A. Bas Backer, A. J. de Waal Malefijt en E. W. A. van Nederhas- selt) en d» Raadsleden (de heeren 0. E. de Roo van Alderwerelt en W. Noor man) tezamen vormende eene door den Raad ingestelde Commissie van Onder zoek inzake politie-aangelegenheden, ter vergadering bijeen op Vrijdag 2-3 Juni 1922; gehoord den heer J. O. van Kessel, raadslid, en den Gommis aris van Poli tie den heer Hismstra, terzake van de door den heer van Kessel gemaakte aan merkingen in de raadsverga leringen van 20 April en 18 Mei j.l. omtrent min der gewenschte toestanden bij de politie; zijn tot de volgende conclusies geko men: lo. dat ten opzichte van het over compleet zijn van 3 4 4 agenten niets is gebleken; de heer van Kessel heeft blijkbaar gedoeld op 3 agenten, die re serve-dienst vervullen, en 't woord over compleet gebruikt in een zin, dien het niet heeft 2o. dat ten opzichte van de bewering, dat de hoofdagenten geen nachtliensit doen, de heer van Kessel in gebreke is gebleven hiervoor eenig bewijs aan te voeren 3o. dat ten opzichte van de bewe ring, dat de agent van politie Wierta uit Leiden zou zijn aangesteld niette genstaande hij aldaar wegens gezond heidsredenen geen nachtdienst mocht doen, niets is gebleken, hebbende de heer van Kessel toegegeven te dien aan zien verkeerd te zijn ingelicht. Erkend wordt, dat juist is de bewe ring van den heer van Kessel, betref fende het zonder keuring in dienst tre den van dezen agent, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat hij vóór zijne aanstelling in deze gemeente reeds driemaal gekeurd was. Geborenz. van K. KokHos. d. van 0. LangelaanStoop. z. van H. A. BremerKoek. Ondertrouwd: W. F. Bax en J. Pette. Getrouwd: J. J. Hirs en Tj. Kooistra. Overleden: J. H. Wamaars 30 j. M. van Bemmelen, 72 j. A. S Ko nijn, 17 j., wonende te Amsterdam. K. Mooij, 68 j. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. „Nederlandaehe Basalt-Maatschappijalhier. cm» ÊtölMTE OU EXAMENVREE/. 9VCR/PS3- •MSfiJUPRCWHEO.SNBWT EN «EJAAS0RR3 PES KOKER 60 CEH7 BU ELKE DS05I/U, H. DAUDEIJ J. KUIPERS, Kruisweg, v. d. PIGGE, Gierstraat; VAN GULIK, Zijlstraat; Fa. G. A. JOHNSON, Krocht 8; R. HOOG LAND, Dr. Leydstraat 56; VAN INGEN, Zandvoort. Eerlang zal een gedeelte men spreekt zelfs van een belangrijk ge deelte der vaste gpederen van de fam. Gevers van Marquette publiek onderden hamer komen. Voor het examen h oofdacte te 's-Gravenhage slaagde gisteren de heer Tromp, onderwijzer aan de R.K. school alhier. Wegverbetering. De hoek Molen straatWilhelminastraat ondergaat een groote verbetering, doordat een stuk van de Molenwerf aan de straat wordt toe gevoegd, waardoor de bocht belangrijk wordt verbreed en dientengevolge het verkeer, dat op dit punt zeer druk' is, wordt vergemakkelijkt. Men is be zig aan de bestrating van dit stuk. Burgerlijke Stand. Geboren: Wil helmus Cornelis, z. van G. V. Augusti- nus en A. v. d. Klugt. Hendrik Jan z. van E. Th. Gieles en 0. P. M, Groenewegen. Getrouwd: C. J. Heemskerk en J. A. Pijnacker. Overleden: Joanna Agatha Beelen, 7 weken. Guurtje Verkerk, echtgenoote van P. Weijers, 54 j. Huldiging. Het fanfarecorps „Dcor Inspanning Uitspanning" van Duin en Bosch is Vrijdagavond om 8 uur in de tooneelzaal van het gesticht gehuldigd door verschillende vereenigingen uit de gemeente, wegens het door haar behaal de groote succes op het concours te Aalsmeer. Zanguitvoering. Dinsdagavond werd in de tooneelzaal van het gesticht Duin en Bosch voor patiënten en personeel een zanguitvoering gegeven door „De Vereenigde Zangers" van Alkmaar, di recteur de heer L. 0. Keereweer van Amsterdam. Het gezelschap bestond uit 50 4 60 mannen, en droeg bijzonder mooi een achttal liederen voor. Vooral het laatste nummer, een „Lied aan het gangspil", viel zeer in den smaak en werd om het langdurige applaus her haald. R.K. Geitenfokvereeniging De vo rige week hield de R.K. Geitenfokver- eeniging „De Goede Verwachting" haar jaariijksche keuring. Er was dit jaar buitengewoon veel belangstelling en er waren veel geiten. De prijzen werden als volgt behaald: Mooiste gaiten: Wed. Kaandorp 1ste prijs fl.60; J. Zwaneburg 2e prijs fl.- J. Helhoret 8e prijs f 0.50. Eén-jarig gelamd: J. v. Schie 1ste prijs fl.M. Boutna, 2e prijs f0.75; F. Vader 3e prijs f 0.50. Geheomde geiten: F. Vader 1ste pr. fl.—M. Bouma, 2e prijs f0.75; L, Breukers 3e prijs f0.50. Overloopers: J. Zwaneburg 1ste prijs fl.—F. Vader 2e prijs f0.7ö. Lammeren: J. Heihorst 1ste en 2de 's Avonds op de vergadering, die druk P^ijs. bezocht was, werd een geit verloot die door A. v. d. Putten werd gewonnen. Deze schonk het dier weer aan de vereeniging. Tevens werd vastgesteld dat de bok 17 Sept. bij M. Bouma zou komen te staan. Daarna werd de vergadering ge sloten. Gevonden voorwerpen. Lijst van in de gemeente Schoten gevonden voor werpen. Terug te bekomen bijJ. van Eden, Reitzstr. 19, een taschje met in houd A. van Leeuwen, Gen. Cronjéstr. 41, een bril; L. Bouwmeester, Soenda- plein 10. een taschje met inhoud; J. Loerakker, Schotervóetpad 4, een pana mahoed A. Appelboom, Celebesstr. 5, een zilveren broche met eenig haar J. Freling, Gen. de Ia Reijstr. 38, een zilveren manchetknoopJ. Wijkman, Spaanschevaartstr. 88, een herdershond B. Wiegel, Spionkopstraat 46, een porte- monnaie met inhoud Mevr. v. d. Meijle, Middenweg 24, een zilveren halskettink je J. Nieuwenhuis, Paul Krugerstr. 34, een badmutsP. Pelsers, Gen. de Ia Reijstr. 60, een vulpenA. Bruseker, Brandstr. 28, een damesspeldjeA. Zille, Sumatrastr. 6, een portemonnale j. v. Straten, Tugelastr. 39, een wit kinderbefjeP. v. Amersfoort, Gen. Bothastr. 126, een koperen etui met gereedschap G. Jansen, Judit Leijdsstr. 46, een metalen beursje met inhoud N. Buurman, le Hoogewoerddwarsstr. 13, een hond, voorzien van penning 628 y. Koedooder, Paul Krugerstr. 26, een bankbiljetJ. v. Meijl, Middenweg 24, een kindertrekwagentjeA. Slinger, Korteweg 13, een ceintuurW. Weber, Lindenstr. 24, een zilveren horloge met armband; Mevr. Krab, Overtonstr. 12, een langharige zwarte hond. Aan het Politiebureau, een geel-bruin kinder schoentje, een ceintuur, een witte kin dermuts en een metalen stempel G. D. GEMEENTERAAD. Do Raad I zer gemeente houdt eene openbare vergadering op Vrijdag 15 Sep tember 1922, des nammiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vast stelling van do notulen der vorige ver gadering. 2. Ingekomen stukken. Dene be vatten goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Slaton; opneming kas van den ge meente-ontvanger; dankbetuiging R. K. Geitenfokv. afd. Hiliegom en omstreken voor verleende subsidie; aanneming keu ringsveearts, H. van Beekum e. a. 3. Benoeming van vier leden der Distribu tie-commissie, wegens periodieke aftre ding. Aftredend zijn de heeren Th. Jonk heer, J. H. A. Vooren, P. Klaver en P. |de Vreugd. 4. Aanbieding verslag Volkshuisvesting over 1921; 5. Aanbie ding Gemeente-verslag over 1921; 6. Ver zoek om eervol ontslag als onderwijze res aan de O. School voor G. en U. L. O. (hoofd de heer W, JL van der Wal). Het ontslag wordt gevraagd met ingang van den door hen te bepalen dag. 7. Verslag en rekeningen Gasbe drijf 1921. 8. Voorloopige vaststelling Gemeenterekening, dienst 1921. 9. Aan bieding begrooting Gasbedrijf dienst 1923. 10. Aanbieding Gemeente begrooting, dienst 1923. Aan de Raadsleden zal een afdruk van de Memorie van Toelich ting worden gezonden. 11. Verordening op de keuring van waren in de ge meente Hiliegom. Dit betreft een nieuwe verordening, terwijl die, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 'Februari. 1921 wordt ingetrokken. 12. Verzoek van de Gym nastiek- en Schermvereeniging „Kracht door Oefening" te Hiliegom, om sub sidie uit de gemeentekas. Gevraagd wordt f 156 voor zaalhuur. B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. 13. Verzoek van „Het Groene Kruis" om een subsidie uit de Gemeentekas. Gevraagd wordt ©en jaariijksche subsidie van minstens f 10. en W. stellen den Raad voor, daar deze gemeente geen afdeeling van do Vereeniging „Het Groene Kruis" be staat, op het verzoek afwjjzend te be schikken. 14. Beschikbaarstelling van gel den voor uitbreiding van de St. Joseph- school, Hoofdstraat no. 133. Gevraagd worden gelden voor het schilderen der Leerschool, van buiten. B. en W. over wogen, dat de kosten voor het schilderen behooren tot die van instandhouding en dus ingevolge art. 101 5e lid der La ger Onderwijswet 1920 zijn begrepen ia de vergoeding, berekend volgens het 2e lid van dat artikel en stellen den Raad voor, afwijzend te beschikken. 15. Aan bieding straatweg Hoftuin door de N.V» Mercator. B. en W. stellen den raad voor op deze aanbieding in to gaan op door hen bepaalde voorwaarden. AMSTERDAM, 8 Sept. Aardappelen'. (Ber. v. Jac. Knoop). Zeeuweche oontw f 33.25, id. blauwe f 2.502.60, id« Eigenheimers f 1.50—1.90, id- blauwe Eigenheimers f 1.252.25, Noord-Hol- landsehe blauwe t 2—2.10, id. bon tal f 2.502.60, IJpolder Eigenheimers fl— 1,50 Hillegommer Zandaardappelen f 2.8Ö —5 per H.L. VOLENDAM, 8 Sept. Eieren. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 80.000 eendeneieren f7.60—7.85 per 100 si ZWOLLE, 8 Sept. Boter. Aangevoerd 75/8 v., 20/16 v. en 860 stukken, sa men 1860 K.G. Prijs 1/8 v. f4144.50 per K.G. f2.40—2.50. Vee. Aanvoer 438 runderen, 138 gras kalveren, 39 nuchtere kalveren, 153 scha pen, 277 varkens en 688 biggen. Men besteedde voor vette kosien 88 •125 el, dito kalveren 100140 ct,. dito varkens 9092 et. per K.G., scha pen f 1838 per stok. Neurende en kalvende koeien met vluggen handel veor het buitenland; ove rige soorten traag; alle slachtvee iets beter. ALKMAAR, 8 Sept. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 12O.Ó0O K.G. Fabriekskaas kleine f 48, commissie f 51, boerenkaas kleine f 46,50, ooramissie f 49, Handel vlug. HOOFDDORP, 7 Sept. Granen. Tarwe le soort f 1414.50, idem 2e f 910,26, rogge f 8—8.50, hsaver f 8.75—9.50, dui- veboonen f 20—22, karwei zaad f 85—» 90, geel mosterdzaad f 2327, blauw-* maanzaad f 4042, vale erwten f 14— 15, groene erwten f 1517,50, alles per 100 K.G. GOUDA. Bloemenveiling 8 Sept. Dahlia's 5—26 cent; Ro®en 10—30 ct: Asters 2—3 cent; Anjers 5—15 cent; Helianthus 5—11 cent; Delphinum 3—6 cent; Zinnia's 2—4 cent per 10 stuks. LEEUWARDEN, 8 Sept. Vee. Aange voerd 195 stieren 126720, 88 ossen, 330 vette koeien f 220470, per K.G, 1.051.30, 815 melk- en kalfkoeien 200—550. 127 vette kalveren 30—80, 140 pinken 70150, 870 graskalveren f 40—90, 53 nuchtere kalveren 1018; 574 vette schapen 2055, 488 weiden schapen 1431, 424 lammeren 10—* 30, 495 vette varkens 85—190, per K.G, 0.880,96, 46 magere varkens 35—» 80, 316 vette biggen f 8562, 82 kleine biggen f 1424, 11 paarden, 63 bokken, Kalfkoeien met goeden handel voor uitvoer, overigens gebruiksvee kalmer;' vette koeien prijshoudend; stieren ruim! prijshoudend; graskalveren langzaam en niet duurder; vette kalveren stug prijs», houdend; varkens zouters iets flauwer 9092 ct, voor Londen 8892 ct per K.G. Wolvee stug prijshoudend. LEEUWARDEN, 8 Sept. Boter. Aan voer 23-8 en 121-16 V. Fabrieks- 1.69 2.24, noteering v. d. commissie 2.27 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.29—0.57,' Nagelkaas 0.110,29, Goudsche 0.08 —0.61, Edammer f 0.20—0.85. Aanvoer. 52.350 K.G. AMSTERDAM, 8 Sept. Noteeringen vaft het Nieuwe Veitingsgebouw expl. De Jong Koene. Beurré Hardy 11,14; Ko ningsperen 710; Tesselaars 68f Jutte peren extra 2632; id. id. 1/18 24; Margarithe Marillat 1214; Boa Louis 1420; Clapp's favorite 81;2; Dr. Cornelis 814; Beurré d'Amalie f 8 -15; Dr. Jules Guyot 812; Bon Chre tien Williams 916; Diamantperen 68; Zwaanhalzen 78; Beurre da Merode 713; Madame Mathou 14— 16; dubb. Dirkjesperen 813; Dirkjes peren 4—7; N. H. Suikerperen 4—8# Goudsballen; f 46; Heerenperen 57{ Madame Tryfe 14—20; Beurré Ciffar 1416; Poire Madatne 1013; Seig neur d'Esperen 812; Charlemonsy 1226; Yellow Transparant extra 16 —24; id. id. I 10—12; Mr. Gladstone 7'11; Gravensteiners 811; Tulpop- penen 8—11; Godlin Cheswiek f 9121 Zonzoet 711; Framboos zuur 57j Vlaamsch zoet 6—8; Reine Victoria 30—40; Reine claude 3242; Bella de Louvain 12—16; Hazelnooten 26—* 36; Druiven 40—48; id. wit 30—40j Perziken I f 1430; id. II 5—9; Meloe nen 1539; Duinrand Eigenheimer» 4—8,50; Aardappelen 1.50—2,70; Tomaten 410; Spercieboonen dubbel 513; id. enkele 817; Snijboonen io32; alles per 100 K.G.; Augurken fijn 0.32—35; id. id. 0,09—0,16 per K.G. Bloemen. Rozen 512; Chrysan- themus f 1838; Am. Anjers 710{ Dahlia's 46; Lelies 2026; Snij- groen 411, alles per 100 stuks. HOOFDDORP, 7 Sept 1922. Aange voerd Tarwe, oude f1414.50; Tarwe nieuwe f 9—10.25Rogge f 88.50Win- tergerst f33.50; Haver f3.759.50; Gerst Chevallier f8—8.50; Groene erw ten f 15—17.50; Vale erwten £14—15; Karwei f8590; Witte Duiveboonen f20 —22; Blauwmaanzaad f4Q—42.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2