KERKBERICHTEN. IEDERE ZAKENMAN O'H ZIJN BELANG BEGRIJPT B*sr*ao ms. Kenne.nerland roept! ZENUWACHTIGHEID* Verzekerd kapitaal achttien mïïlioen ACHT ZUN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Jlet verlofstractement voor Kamer leden. Ü38HTVERKEER. De vliegwedstrijd om Engeland. KERRHSEÜWS. Van 0. L. V. ter Nood te Heiioo Hout uit Petersburg. Tijdbeeld. Nederlanders te Smyrna. Werkloozen-demonstratie te Utrecht. Werkloozenbetooging te 'sHage. De vogel-cholera. KORT! BERIC^TER. L'HDBOÖW EM MSS8HERIJ, Hoelang moeten wij onze kippen houden? Veevergiftigingen. EO lyr —evens verzekering Maatschappij JOke* Spoorstraat 14 Nijmegen de eemg Katholieken maatschappij aangewezen voor Gunstige voorwaarden Billijke tarieven Ongevallen Verzekering MaatscM 17ïï\ïT/^t a 99 Spoorstraat 14 s-s Nijmegen yy«^ Il/UvlA Cathechlsmusbericht aan Ouders en Onderwijzers. \Veek v. 10 Sept tot 16 Sept. Leerstof: °P te fegjren bij den Priester 1* leerjaar I <1. Katech. v. Comm. 8*teLea. 7de Les. 2* en 3e leerjaar <leine Katechismus Vraag 8489 Vraag 80—83 4e,5,6en 7eieerj. jroote Katechismus 40ste Les. 39ste Las 6een 7e leerjaar, ook de kleine letters. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE Naar de „Reibode" verneemt, Is bij de Regeering in voorbereiding een regeling, houdende voorzieningen ten aanzien van bet verleenen van wachtgeld of verlofs tractement aan bezoldigde Landsdienaren die bet lidmaatschap van een der beide Kamers der Staten-Generaal waarnemen. Deze nieuwe regeling beoogt een aan merkelijke bezuiniging en bepaalt, dat het Irerlofstractement of wachtgeldregeling niet meer mag bedragen dan het verschil tusschen het genoten salaris en de scha deloosstelling als Kamerlid. De Tweede Kamerleden, wier tracte- ment op den dag van hun verkiezing min der was dan f 5000, ontvangen na de af kondiging der nieuwe grondwetsherziening geen wachtgeld of verlofstractement meer terwijl zij, die toen 6000 verdienden, thans slechts 1000 als wachtgeld of verlofstractement ontvangen. Verder wordt voor de leden der Eerste Kamer bepaald, dat hun verlofstractement of wachtgeldregeling hoogstens de helft mag zijn van hnn laatst genoten salaris. Ten slotte vernam het blad dat deze nieuwe regeering in verband staat met een gesloten compromis ten aanzien van de aanvaarding van het nieuwe artikel 89a, le Hd der Grondwet, waarin de schade loosstelling der Tweede Kamerleden wordt gebracht van 3000 op 5000. Indien deze nieuwe regeling tot stand komt is aanvaarding van het nieuwe grondwets artikel zoo goed als zeker. Uit Londen wordt 7 dezer geseind: Er zijn nu definitief 22 deelnemers In geschreven voor den vliegwedstrijd om Engeland, die morgen vroeg te Croydon begint. De totale afstand, die moet wor den afgelegd bedraagt 810 mijl. De ma chines rullenden nacht van Vrijdag op Zaterdag te Glasgow blijven en komen dan Zaterdag weder naar Croydon terug. De wedstrijd zal op wensch des konings worden beslist door de „luchtwaardigheid" der toestellen en hun geschiktheid voor luchtverkeer tn bet algemeen. Onder de bekende inschrijvers ls be halve, zoo als reeds werd gemeld, Win ston Churchill, ook de hertog van Suther land. Het izal de talrijke vereerders van O. L. Vrouw ter Nood een vreugde zijn te vernemen, dat op den heer lijken feestdag van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, den dag waarop „de En gelen juichen en den Heer zegenen", de Bisschoppelijke Commissie van O. L. V. ter Nood aan den heer O tb» Mengelberg de opdracht kon geven tot het vervaardigen van een levensgroot, rijk gepolychromeerd beeld van O. L. V. ter Nood, dat in de Beevaartskerk van Maria's Heiligdom te Heiioo ge plaatst zal worden. Het ia een kostbaar geschenk van de Haagsche Broederschap van O. L. .V. ter Nood. Van 1319 Augustus kwamen naar Oesdom ter bedevaart: Rinnegom (past. F. Karskens) met 400 deeln.); Rotterdam (past. E. Mersel) met 100 deeln.; Heemskerk (past. H. Boone kamp) met 385 deeln.; dekenaat Scha- gen (past A. J. v. Meeuwen) met 510 deeln.; Assendelft (past. J. M. Bots) met 300 deeln.; Bergen (past. E. Rengs) met 15 deeln.; Enkhuizen (past. A. Guilonard) met 63 deeln.; Bever wijk (St. Agatha: kap. J. A. Bekkers) met 105 deeln.; en eenige kleinere groepen met te samen 68 deelnemers. Woensdag arirveerde in de haven var} Zaandam het s-s. „Gouwestroom" met een lading van 650 st hout van Peters burg voor de "irma de Wed. Stadlander en Middelhoven. Dit is de eerste lading hout welke na den oorlog uit Petersburg aankomt In „Vrijheid en Recht" lezen wij het volgende „kreupelrijm" van Jantje: ÜIT. Ais mijn Paatje en mijn Moesje, 's Zomers knus uit fietsen gaan, Moet ik mee op Moesje's rijwiel In bet bakje achteraan. 1 7it met riempjes en met touwtje* met veters vastgesjord, WV? ze vreezen, dat ik anders Ongemerkt verloren wordt Moes zit op een veerend zadel En beweegt zich vrij en frank; Ik haar lieveling! vastgebonden, Zetel op een harde plank. In den wind, in kou of regen, In de felle zomerzon, In het stof van motorrijders, Waar geen kind ooit tegen kon. Bonkend over grove keien, Hortend in een karrespoor, Slierend, wiegend heen en weder, Zóó maak ik de tochten door. Onbeweeglijk moet ik zitten, Anders kantelt Moesjes fiets. En van alles, wat me langs vliegt, Hoor ik wat. maar zie ik niets. Tc Zit me gloeiend te vervelen; 'k Word zoo droom'rig als een schaap; Na een poosje knikkebollen Val ik eindelijk In slaap Als de menschen aan me vragen, Of ik het pleizierig vind, Antwoord haastig steeds mijn Moesje" ,,'t Is zoo heerlijk voor het kind. Biriten zijn is goed voor 't ventje, Daar wordt hij gezonder van". Maar zij denkt: „Ik zal wel zorgen. Dat ik ook de hort op kan". Van verschillende zijden mocht ik ervaren, dat mijn ingezonden stuk .Buck- fast Abbey" en „De Regale Abdij van Eg- mond" een weerklank was van het verlan gen dat in veler harten leeft, het herstellen van alles wat eens de glorie was van het gezegende en historisch zoo belangrijke Kennemerland. Het was natuurlijk eene groote voldoening dat mij reeds na enkele dagen een verzoek bereikte om een paar aandeeltjes te zenden van de St. Adel- bertstichting, dat ik postwisseltjes mocht ontvangen als bijdragen „Voor St. Adal bert" en „Voor Egmond". Maar..., ik moet om eerlijk te blijven, ook erkennen, dat ik meer adhaesiebetuigingen „zonder" dan „met" bijdragen ontving. Dit nu kan geen verwondering wekken; het is ver klaarbaar dat men niet onmiddellijk nadat men een sympathiek krantenbericht ge lezen heeft, opstaat om een postwissel uit te schrijven, of een „giro'tje" te sturen. Maar dat de goede wil bij velen gewekt is, staat vast en nu wacht men slechts op de goede gelegenheid om te kunnen doen waartoe het hart genegen is. Welnu, die gelegenheid zal allen weldra worden geschonken. Eerdaags zullen reeds op vele plaatsen en velen zullen nog volgen de rijkgeillustreerde brochures „Egmond en de St. Adelbertstichting" worden aan geboden, en wel tot zulk een minimum- prijsje, dat de meesten zich gedrongen zullen gevoelen om er meer voor te geven dan hetgeen er minstens voor moet wor den gevraagd. En wanneer men dan op zijn gemak leest wat er eens in Kennemerland was, wat er verloren ging, wat er ons wordt wedergegeven en wat daarvan de genadenrijke gevolgen zullen zijn, dan zal het zoo gemakkelijk vallen om het geper foreerde strookje in te vullen der circu laire welke men in iedere brochure zal vinden, want dan heeft men de roepstem gehoord van het herlevend Kennemerland, en die stem is „de roep des Heeren" tot ons komend uit dit heerlijk land van be lofte. Ja, „een land van belofte"; alles wijst daarop en wie de teekenen ziet, wie zal het kunnen ontkennen? Nog in 1904 vinden wij te Heiioo een zoo goed als onbekend stukje arm kreupel hout waar eens het heerlijk Heiligdom was van O. L. V. ter Nood; slechts wat oude steenen vinden wij over op de plek waar eens de luisterijke „Koninklijke" Abdij van Egmond het landschap sierde, en de meest historische plaats aldaar, w*ar het verheerlijkte graf was van den Apostel van Kennemerland, St. Adelbert, was slechts een onbeduidend stukje bouwland, waarvan alleen de naam „St. Adelbert- akker" droeve herinnering wakker riep, ziende het jammerlijk verval van de plaats waar wij het begin hebben te zoeken van de voornaamste bladzijden uit de ge schiedenis van Roomsch Holland. En nu? In schooner luister dan ooit trekt het heerlijk genadenoord der H. Maagd te Heiioo jaarlijks duizenden pelgrims naar „Capelle soet", waar men tevens eert den Apostel van Nederland, St. Willibror- dus, zooals dat van ouds placht te geschie den. Meer dan ooit trekt het aloude Egmond aller aandacht, waar de Benedictijnen, in het zelfde jaar waarin de kapel der H. Maagd hersteld was (1909) weder de be zitters werden van de gronden der „Ko ninklijke" Abdij, welke in 1573 gelijk met de kapel der H. Maagd verwoest was, en waar in dit jaar St. Adelbert's graf, als van ouds, ons heerlijk roomsch bezit werd; het is alles het ontwaken van ons rijke Roomsche verleden. „Kennemerland roept" en wat wij hoo- ren is de roep des Heeren; wie zal er weerstand aan bieden? Roomsch Holland, dat op edelmoedige wijze aan de H. Maagd te Heiioo Haar Heiligdom heeft weergegeven, zal er voor zorgen dat wat te Heiioo begonnen is, in Egmond zijn bekroning zal vinden. Als al len iets doen, dan zal ook, ondanks den nood des tijds, de Egmonder Abdijgronden weldra „onbezwaard bezit" zijn, wat pas send is, en zal men spoedig een aanvang kunnen maken met den bnuw van een bescheiden kapelletje bij St. Adelbert's graf. En als dat bereikt is, als weder het H. Offer zal worden opgedragen op de plek waar eens St. Adelbert bad voor het door Hem gekerstende volk, dan zal er een ongekende bron van zegen uitgaan over ons land en zijn geheele bevolking, waartoe zeer velen mogen medewerken. Alkmaar den 4en September 1922. Kennemersingel 12. G. TH. M. VAN DEN BOSCH. Naar da „N. R. Crt." verneemt, ko men uit Smyrna ernstig berichten. De vrij talrijke Nederlandsche kolonie ver keert zeer in onrust over den Loop der dingen. Er worden allerlei maa'regelen van ontruiming genomen. De Neder'.and- sohe onderdanen verkeeren in vrees, eveneens in de noodzakelijkheid te ko men, Smyrna te verlaten, en er is geen Nederlandseh oor! ogs -chip in de nabijheid, om hen op te nemen. Deze toestand is te moeilijker, omdat er in derdaad geen oorlogsschip op 't oogen- blik voor dit doel beeehikbaar is. In geval van nood zal onze regesring dua tot andere maatregelen haar toevlucht moeten nemen. In aansluiting met dit bericht, wordt medegedeeld, dat de directie der Ko ninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Amsterdam, op verzoek van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, don gezagvoerder van het ter ree- de van Smyrna liggende stoomschip „Deucalion" heeft orged.agvn voorls»- nig daar te blijven, om zoo noodig de Nedsrlandsehe kolonie aan boerd te nemen. Uit Londen wordt nog aan de „Mab." I ovenpannmq, dajxloostieid, onrust l Gebruik MIJMHAR-DTiS Zenuw-i&bletten. 'crkrjkerZScibijApcih mdrotjisien* geseind, dat op verzoek der Nederl. re geering, de Britsche regeering op zich genomen heeft, Nederlandsche onderda nen in Smyrna te beschermen, in ge val daartoe aanleiding zou bestaan. Ver moedelijk zullen de Nederlan Ische on derdanen, die dit zouden wenechan, evenals de Engolsche, van Smyrna wor den overgebracht naar Cyprus of Malta. Vóór den aanvang van de gemeente raadsvergadering op Donderdagmorgen had vóór 't stadhuis te Utrecht wederom een werkloozendemonstratie plaats. Een deputatie van de demonstranten werd bij den burgemeester toegelaten. Na afloop van het onderhoud deelde de deputatie aan de wachtende kameraden mede, dat de burgemeester had toegezegd in het college van B. en W. middelen te zullen voorslaan, die er toe zullen kunnen leiden, dat Maandag a.s. 5 600 man van de straat af geholpen zal kunnen worden. Vrijdagmiddag zullen de werkloozen daar omtrent de beslissing komen vernemen. De demonstranten waren met deze toezeg ging niet geheel tevreden. Een deel hun ner wilde hel stadhuis instormen naar de openbare tribune van de raadszaal, waar de gemeenteraadsvergadering ging begin nen. De politie verstrooide echter de demonstranten. Botsing tusschen politie en demonstranten. In het gebouw van het Haagsch Vak comité in de Resadentie, vergaderden Donderdagmiddag een 600-tal werkloozen. Na afloop dezer vergadering werd ge tracht in optocht door de stad te gaan. Bij de Gedempte Gracht, hoek Wagen- straal, kwam de optocht in botsing met de politie, die gebruik maakte van wapen stok en sabel. Verscheidene personen liepen kwetsuren op, zoo o.m. kreeg een man een sabelslag in den nek. Er hadden 4 arrestaties plaats. Weldra verscheen een detachement bereden po litie, dat eenige straten afzette. Te Den lip Igew. ilpendam) en te Landsmeer komt onder de duizenden eenden en kippen weer de besmettelijke ziekte voor, mei gevoig dal, vooral le Den lip, reeds veie dieren, goeddeels eenden, zijn gestorven. in verhand hiermede belegde de pluiin- veehoudersvereemging te hlen lip Don derdagavond aluaar een openbare verga dering waar dr. Te Henuepe van de rija-S- serunnnnciiting te Kolterduin met de pluimveehouders een bespreking zou hou den over de te nemen maatregelen ter voorkoming en bestrijding der pluimvee ziekte. in de goed bezochte vergadering wa ren ook aanwezig de burgemeester van Landsmeer, burgemeester eu wethouders van ilpendam en eenige leden van bet bestuur. De heer dr. Te Hennepe begon met te zeggen, dat met samenwerking de ziekte wet bestreden kan worden. Daarom deed het hem bijzonder genoegen dal de ge- meenleoesturen en het polderbestuur hier tegenwoordig waren, waaruit blees, hunne belangstelling. De te Den Up onder de eenden beerschende ziekte is wel zoo goed ais zeker de gevreesde vogeicholera. De ziekte onder de kippen is vermoedelijk een andere ziekte, de zg. kleinste ziekte. Voor alle zezerheid is nog een onderzoek noodig aan de njksserummxicbling. Hoe zijn wij nu in Nederland aan die cholera gekomen? Spreker herinnert er aan, dat hij in 1914 te Landsmeer legende vogel-cholera is werkzaam geweest. Van dien lijd al is bekend, dat de vogel-cholera met lta- liaansche kippen in ons land is gebracht. Ook eenrge weken geleden bleek dit weer gebeurd le zijn. Toen zijn die buttenland- scbe luppen bij Eysdeu in ons land ge komen. Te Voiendum heerschte bet voiig jaar de cholera in zeer ernstige male, mede ais gevolg van het vervuilde sloot water en het ongeaend groote aantal rat ten, die de smetstof verspreiden. De in enting is daar het beste redmiddel. Daarna deed spreker eenige mededee- lingen over het venoop van de cholera en besprak hij de verschillende te nemen maatregelen. De ziekte komt ineens op en is zeer verraderlijk. De gestorven een den waren soms eén uur te voren nog zoodanig, dat er niets aan te zien was. De eerste verschijnselen zijn, dat het dier suf en dorstig is. Soms duurt de ziekte ook wel een paar dagen. Met mooi zoning weer kan de ziekte schijnbaar geweken zijn, doordal de smetstof dan door de zon wordt vernie tigd. Zoodra er eenige dieren niet goed blij ken te zijn moeten deze worden afgezon derd om besmetting te voorkomen. En de bokken, vooral de grond, moeten met een oplossing van 3 pek creoline en wa ter ontsmet worden. Ook de iooppaden moeten ontsmet worden en de handen met creoline gewasschen, nadat een dood dier is aangepakt. Voorts moeten de die ren van goed water voorzien worden en dienen de ratten zooveel mogelijk te wor den verdeldgd. De doede dieren mogen niet in de sloot geworpen worden, daar dit de besmetting zeer in de hand werkt. Overigens kunnen, indien dit verlangd wordt, de eenden en kippen door spreker met entstof worden ingespoten. Dit enten heeft het vorig jaar te Volendam goed resultaat opgeleverd en wordt daar ook nu weer door spreker gedaan. De eier- produclie wordt door het inspuiten niet geschaad. De heer Te Hennepe eindigde zijn aan dachtig gevolgde rede met te concludee- ren, dat met de genoemde voorzorgsmaat regelen en de inspuiting de pluimveeziekte kan worden bestreden. De heer J. M. van Beek, burgemeester van Landsmeer, daarna het woord ver krijgende, deelde mede, dat dr. Te Hen nepe in 1914 te Landsmeer 12000 eenden met goed resultaat heeft ingeënt. Spreker zal, indien inenting verlangd wordt, aan den Minister van Landbouw verzoeken om dit kosteloos te doen plaats hebben. Ook zal hij den minister vragen een hoe veelheid rattenserum voor lagen prijs be schikbaar te willen stellen. En verder zal het gemeentebestuur van Landsmeer maatregelen nemen om het in het water gooien van de doode dieren tegen te gaan. De heer A. Peereboom, burgemeester van Ilpendam, deelde mede, dat in de politieverordening een bepaling H opge nomen, waarin het in het water werpen van doode dieren is verboden. Voer een goede handhaving van dit verbod moeien echter alle ingezetenen medewerken. Spreker drong hierop sterk aan. Vervolgens werden neg eenige vragen door den inleider beantwoord. En toen daarna de voorzitter aan dr. Te Hennepe een woerd van hartelijken dank richtte voor diens nuttige wenken en toegeeegde medewerking, klonk een laid en langdu rig applaus, waaruit bleek hoe dankbaar de eendenhouders hun „eendendokter" waren. Daarna was er gelegenheid om het aan tal dieren op te geven voor welke inen ting werd verlangd. De opgave bedroeg in totaal ongeveer 20.000 eenden en kippen, alleen te De Up. Hel gemeentebestuur van Ilpendam zal nu aan den Minister verzoeken deze 20.000 dieren kosteloos te doen inspuiten. Aan de rijksseruminrichting te Rotter dam zijn eenige doode dieren voor een onderzoek opgezonden. Onder den trein- Te Klooster- haere ls Dinsdagavond het 11-jarig zoontje van den werkman Boshove, vermoedelijk door onvoorzichtigheid, onder hel turflreintje van de veen derij Crullsveen geraakt en onmiddel lijk gedood. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 5 minuten afstand van de ouderlijke woning. Oude zilveren munten. Te Haren heeft men bij het graven op 'n diepte van li/j meter 16 oude zilveren mun ten gevonden, welke uit de 15e eeuw dateerden, benevens een gouden speld. InbraakIn den nacht van Maan dag op Dinsdag is ingebroken door uilboring en uiLsteking van een slot, aan de schuur (wagenhuis), bij den Landbouwer G. E., te Nieuw-Vennep. Vermist worden een paardentuig, een rijdeken en een rijwiel. De inbraak geschiedde in de onmiddellijke nabij heid van de slaapkamer en niemand der hui&genooten heeft iets gehoord. We leizen hierover in „De Boer derij" We zouden kunnen beginnen met een andere vraag te stellen en wel deze: „leggen de kippen, .natuurlijk onder dezelfde omstandigheden gehou den, in de opeenvolgende jaren van haar leven evenveel eieren?" Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden. Een kip legt in het eerste jaar, dat zij legt, de meeste eieren en dat aantal neemt in de volgende jaren geregeld al. Die afname zal wel niet constant zijn, maar ons is een geval bekend, dat men in drie opeenvol gende jaren van een toom witte leg horns gemiddeld raapte 160, 140 en 120 eieren. Een afname dus van 20 eieren per jaar. Hoe ouder dus een kip wordt, hoe kleiner het aantal eieren is, dat zij in een jaar legt. Oude kippen zijn dus minder voor- deelig dan jonge, afgezien van het feit, dat de jongen in den regel in het najaar eerder beginnen en dus ook duurdere eieren lengen. Deze waarheid schijnt nog lang niet overal doorgedrongen te zjjn. Er zijn heel wat kippenhouders, die hun die ren veel te lang aanhouden, ja zoo lang soms, dat zij er den juist** leeftijd niet eens van kennen. Dat moet op den duur anders worden. Alle onderdeelen van het landbouw bedrijf moeten in de toekomst inten siever gedreven worden, dus ook de pluimveehouder^. Daarom raden we de pluimvee houders aan, schaft na den tweeden leg uw hennen af en zorgt er voor, dat er weer jongen voor in de plaats staan. Alleen met waardevolle fok- dieren zouden we een uitzondering wenschen te maken, deze kunnen lan ger aangehouden worden. Het dezer dagen gepublioeerde jaar verdag van het Veeartsenijkundig Staats toezicht over 1920 geeft o.a. eenige ge vallen aan van veevergiftiging. Hot kan voor vele veehouders zijn nut hebben, hiervan kennis te nemen. Ieder jaar komen in ons land bij 't vee vergiftigingen voor door schimmelig voe b 1; door com ast heme ti g; ver etoff&n; pekel; smeermiddelen, waarin kwik zit; waschmiddelenverontreinigd water; vergiftige plan tan enz. Verder werd nog in 1920 vergifti ging waargenomen door het toedienen aan varkens van zout van Amerikaansoh spek, deerdat een koe gedronken had van wakr, waarin ohilizakken waren uit gespeeld, Mj melkkoeien in een weide, waar restanten van ingekuild gras wa ren uitgerooid en bij een koe door het vreten van zieke aardappelen; kippen gtiorveo na het gebruik van zoute mais. Door het voederen van oocosmoel tra den hier en daar nog al eens sto ringen op. Zoo zag de veearts te Gou da op een stal alle runderen en var kens gelijktijdig ziek worden, hetgeen geweten moest worden aan de groote hoeveelheid ricinuszaad, die in dit moei werd gevonden. De veearts te Bodegraven zag onder Nieuwerhrug een plotseling sterfgeval van een rund, terwijl drie andere ern stig'' ke sm-versrhij !s?leri vrton'en, welke aan lood vergiftiging deden den ken. Het onderzoek aan het Landbouw proefstation gaf echtor geen onzuiver heden aan. Na het niet meer voeren van dit meel gebeurde er niets meer. Kort daarna stierven aldaar bij een anderen veehouder drie runleren en drie kalveren onder dozelfde verschijn selen; ook hier werd cocovmeal gevoerd, waarin velgens opgave der Rijksserum inrichting sporen van ricinus waren ge vonden. Door dezelfde partij oocosmeel stierven echter onder Zegveld runderen nu werd echter op de Rijfcsserumiurioh- ting op 100 gram meel 0.723 gram lood wit gevonden. Een eigenaardig geval van vergifti ging door naalden van den venijnboom vermeldt de districteveearts te Middel burg. Op den fojcpaardendag te Axel was de tribune aa. versierd met ve- nijnboompjee. Bij de opruiming waren de overblijfselen op een weide gewor pen, waarin 6 paarden van hooge waar de liepen. Den volgenden dag waren er 3 dood. In de Omstreken van Veghel werd een geval geconstateerd door het eten van z.g. boterbloemen (ranun culaceae) in afgemaaid gras. Patiënt herstelde na eenige dagen. I* de streken met bieieabenw kwa men tal van malen vergiftigingen voor tengevolge van het veerea van besohim- melde bietenkonuen. Persoonlijke Ongevallen-Verzekering op GUNSTIGE voorwaarden ALLERHEILIGST HART, ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen. Te half 11 de Hoogmis, Te 12 uur catechismus. Te 4 uur lof met rozen hoedje. DINSDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitge steld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te- half 8 Lof en van half 8 tot 9 uur gelegen heid om katholieke lectuur te bekomen. VRIJDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te half 8 Lof. ZATERDAGnamiddag van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK ST. JOSEPH. ZONDAO de H.H.Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 de Hoogmis. Te 1 uur leering.. 7 uur Lof met rozenhoedje. MAANDAG heden en volgende dagen op gewonen tijd leering. DINSDAG 7 uur congregatie. WOENSDAG 7 uur congregatie. DONDERDAG half 8 Lof. VRIJDAG half 8 oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG te half 8 H. Mis voor de bekeering der zondaren. Na den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met rozenhoedje. H. JOANNES DE DOOPER. (Amsterdamstraat.) ZONDAG de H.H.Missen te 7 uur en half 9 en te half 11 de Hoogmis. 3 uur Vespers. MAANDAG 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG half 11 gezongen H. Mis voor bruidegom en bruid. 7 uur Lof ter eere van het AUerh. Sacrament. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 biechthooren. O. L. VROUW v.d. H. ROZENKRANS. (Spaarne.) ZONDAO de H.H.Missen te 6, 7 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur catechismus voor de meisjes. Te 1 uur voor de jongens. Half 3 jongens-Congre- grile. 's Avonds 7 uur Lof en Rozenhoej MAANDAG half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG 10 uur gezongen huwelijks mis. WOENSDAGavond half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG half 11 gezongen hu welijksmis. ZATERDAGnamiddag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. lederen Maandagavond om 8 uur ver gadering. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als aspirantlid der Aarts broederschap der H. Familie te doen in schrijven In de bij-sacristie. ZONDAO 10 Sept. Alg. H. Communie 16de tot laatste Sectie Asp. en koorafd. MAR1AKRANS. ZONDAG 10 Sept. Alg. H. Communie onder de H. Mis van 7 uur. ST. BAVO. Leidsche Vaart. ZONDAG de H.H.Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de Hoogmis. Om één uur catechismus in de paroch. jongensschool. Half 7 Lof met rozenhoedje. MAANDAG half 11 plechtige H. Mis van het Hoogw. Kapittel. Half 8 Zielenlof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. DINSDAG de eerste H. Mis om half zeven, ten gerieve der processie-gangers naar Keveiaar. De H. Communie zal vóór de H. Mis worden uitgereikt. ZATERDAG 7 uur Rozenhoedje in de Maria-kapel. Deze week geen H. Mis om kwart over 8, uitgezonderd Vrijdag. H.H. ELISABETH EN BARBARA. P. Krugerstraat. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 u. en te half 11 de Hoog mis. 12 uur, kwart voor 1, half 2 en kwart over 2 catechismus. Half 7 Lof en wijding van het nieuwe orgel. MAANDAG 8 uur congregatie der H. Familie. DINSDAG half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG te 9 uur H. Mis voor de leden der Aartsbroederschap van O. L. V. van Altijddurenden Bijstand. Half 8 Lof ter eere van het AUerh. Sacrament tot bekeering der zondaars. ZATERDAG gelegenheid tot biechten van half 8 tot half 10 en van 4 uur tot half 10. Deze week Maandag 7 uur, kwart over 8 en 9 uur H.H. Missen voor de overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. Maandagsavonds te 8 'uur Congregatie Vóór en na de congregatie gelegenheid zich als aspirant op te geven bij den Di recteur of bij de Prefecten. PAROCHIEKERK VAN DEN H. AN TONIUS. ZONDAG de stille H.H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur de Kinder mis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Om 12 uur catechismus. Geen Vespers, doch 's avonds te 7 uur plechtig Lof en preek voor de pelgrims naar Kevelaar. DINSDAG om half 7 H. Mis voor pelgrims naar Kevelaar. De H. Commu- nie wordt uitgereikt onder de H. Mis,. Om 7 uur uitstelling van het AUerh. Sacrament, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius en gebeden van de Broederschap. VRIJDAG om 8 uur gezongen H. Mis tot dankzegging voor de volbrachte pelgrimsreis, 's Avonds half 8 Lof en oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ZONDAG a.s. aanbiddingsdag voor de leden van den Eucharistischen Bond. BROEDERSCHAP VAN DEN jf H. KRUISWEG. ZATERDAG 7 uur en half 8 voor d« wed. Maria] Catharina Kamerbeek- Toneman. OVERVEEN. ZONDAG de H.H.Missen te 7 uuf. Te half 9 en te 10 uur de Hoogmis. VRIJDAG te half 9 gez. H. Mis. Te half 8 des avonds Lof. ZATERDAG te half 8 Lof. Gedurende de week zijn de H.H. MI», sen te 7 uur en half 9. ST. BAVO. Schoten. ZONDAG de H.H.Missen om 7 en 9 um en om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur catechismus. Om half 8 Lof met Rozen hoedje. DINSDAG om half 8 gezongen school* mis ter eere van St. Antonius. WOENSDAG om half 8 gezongen Re quiem voor alle overleden parochianen. Om half 8 Lof ter eere van St. Bavo. VRIJDAGavond om half 8 godvruch tige oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAGmiddag van 49 uui gelegenheid om te biechten. SCHOTEN. St. Lidufna. ZONDAG 14de Zondag na Pinksteren. Half 8 Vroegmis. 10 uur de Hoogmis. Half 1 catechismus. 7 uur Marlalof met Rozenhoedje. Schaalcollecte voor de St. Pieterspenning. MAANDAG catechismus als naar ge woonte. 's Avonds half 8 Lof ter eere van de H. Llduina met vereering van ds relekwie. VRIJDAGavond om half 8 lof tei eere van Jesus' H. Hart voor de bekeering der Zondaars. ZATERDAGavond van 7—9 uur ge* tegenheid om te biechten. Om 12 uuf biechthooren voor de lste en 2de leering, ATTENTIE. Er wordt wel eens gezegdt „De kerk van Pastoor Brouwers staat nu eenmaal, dus die heeft het niet meer noo dig." Maar U weet toch wel, dat de kerk niet zonder zware lasten ls Daarom komt hij elke week zoo vriendelijk bij u aankloppen, omdat hij dringend hulp noodig heeft. U kunt zoo gemakkelijk dis zware zorgen verlichten door uwe bijdra gen te blijven schenken en kleine offer tjes te geven ter liefde Gods, terwijl groo- tere giften ook welkom zijn. Uw dankb. Pastoor C. BROUWERS Rijksstraatw. 20 BLOEMENDAAL. ZONDAG H.H.Missen om 7, 9 uur es half 11 Hoogmis. 1 uur catechismus. 7 uui Lof met Rozenhoedjê. MAANDAG 12 uur catechismus. Half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DINSDAG feest van Maria's Naam. Half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. WOENSDAG 12 uur catechismus. Haflf 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DONDERDAG feest van Kruisver heffing. Half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VR1JDAO feest van zeven Smarten van Maria. 12 uur catechismus. Half 8 oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG 12 en 2 uur catechismus. Half 8 Lof ter eere van Maria. Van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ZONDAG begin van 40 urengebed. HAARLEMMERLIEDE. ZONDAG kerk en school volgens den ouden tijd, die één uur achter ls bij den stadstijd. Half 8 Vroegmis. Kwart over 9 leering. Kwart over 10 Hoogmis. Half 3 Vespers. DINSDAG kwart voor 6 H. Mis in het klooster. WOENSDAG geen H. Mis. DONDERDAG geen H. Mis. ZATERDAG 9 uur leering. 4—8 ge legenheid om te biechten. 7 uur Lof. HEEMSTEDE. ZONDAG 7 en 9 uur stille H.H.Missen. Half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Lof. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds 7 uur Lof, VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG Eucharistische dag. Kwarl voor 2 catechismus. Half 3 Lof en luid» aanbidding. DONDERDAG kwart over 8 gezongen H. Mis ter eere vantühet H. Sacrament VRIJDAG half 4 biechten voor d« kinderen van de mlddenleering. ZATERDAG biechthooren van 48. WIJK AAN ZEE. ZONDAG H.H.Missen te half 8 en 19 uur. Half 7 H. Familie. In de week H. Mis half 8. WOENSDAG- en ZATERDAGavond 7 uur Lof. ZATERDAG van 48 biechthooren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6