LOOSJES' ADRESBOEK VAN HAARLEM EN OMSTREKEN AHIAATJES L00SJES' ADRESBOEK VAN HAARLEM EN OMSTREKEN Maandag 11 September 1922 45st® Jaargang No. 14244 EERSTE BLAD UIT DEN GETREK. ri 0.25 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Van het Vatleaan- 1 ®ru^ery voorheen De Erven Loosjes, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem, IS IN BEWERKING - De Madonna van Loreto- HAARLEM. Gasbedrijf. Zilveren Professiefeest. "Winkelweek en de Dahlia versiering. Een adresboek van Haarlem. De Codro. Stadsschouwburg;. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap." Ledenvergadering H. O. V. Een bloemententoonstelling In 1925? Nieuwe zaak. Examens Hoofdacte. Waarschuwing. Propagandafeest R.-K. Voetbal- vereenigng „Zwaluwen". Het propagandafeest van boven genoemde vereeniging mag in aile opzichten schitterend geslaagd heetcn. Er kwam geen bezoeker binnen or hij werd direct getooid (voor z'n geld) met de kleur der vereeniging n.l. Zwart en wit, terwijl op het tooneel de eereteekenen, door de vereeniging in de verschillende wedstrijden be haald waren ten toongesteld, omgeven door een keurige bloementooi, waar boven de Zwaluwenvlag. Dit alles gaf aan het geheel een feestelijken aanblik. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den Zeer Eerw. Heer Pastoor J. P. Reijnenberg, den WelEerw. Heer J. Groot, geestelijk adviseur van het District Haarlem, de Eerw. Paters Verhaar en Frankenmolen respectie velijk praeses en vice-praeses der ,,St. Jozef Gezellen Vereeniging", verder veele bestuursleden van in den omtrek bestaande R. K. voetbalclubs, en Scheidsrechters. De voorzitter, de heer P. J. Bles graaf, opende om ruim 8 uur het feest met de gezellengroet en heette de aan wezigen allen hartelijk welkom, waar na hij in bijzonderheden trad, omtrent de oprichting der vereeniging, de behaalde successen, en haar voorstelde thans als vertegenwoordigd na een bestaan van 2% jaar van de hoogste tot de laagste klasse van den D, H. V. B. Spr. dankte hen die haar hierin finantieel hadden geholpen en sprak den wensch uit, dat zich hedenavond nog velen als donateur (trice) zouden opgeven. Dan had een alleraardigst tooneel- stukje plaats n.l. de huldiging van het 2e elftal der vereeniging, welke in de 3e klasse G met van de 14 gespeelde wedstrijden er 10 gewonnen, 3 gelijk en 1 verloren heeft, schitterend het kampioenschap hadden verkregen. De voorzitter feliciteerde het elftal met het succes. Spr. hoopte dat ook het a. s. seizoen zoo schitterend zal zijn, en stelde het 2e elftal tot voorbeeld voor de spelers van het eerste en lagere elf tallen bij de te spelen wedstrijd. Sp bood dan namens het bestuur den captain bloemen aan, en namens de vereeniging een groot portret in lijst waarop het kampioens-elftal staat afgebeeld. Een en ander lokte een spontaan applaus uit. De verschillende nummers, welke uitgevoerd werden, werden afgewis- sels met een keurig stukje muziek, ten gehoore gebracht door „Haarlem's Muzikale Vriendenking". Elk nummer verwierf een dankbaar applaus. Het succes van den avond valt ook voor een groot deel te danken, aan de negen man sterke samenstelling van dit muziekgezelschap. De acrobatenclub „D.O.S." §et weder aardige staaltjes zien op 't ge bied van acrobatiek, waarvoor zij eveneens dankbaar applaus inoogstte. Hierna werd door de R. K. Voet- balvereeniging ,,A. D. O." van Heems kerk een prachtig bloemstuk aange boden, terwijl de heer Blok, voorzitter van A. D. O. in hartelijke woorden de aangename samenwerking schetste van Zwaluwen met Heemskerk, en den wensch uitte dat deze verhouding heel lang mocht blijven voortduren. Vervolgens wekte de WelEerw. Heer J. Groot in een schitterende rede voering de aanwezigen op, om reeds uit beginsel de Zwaluwen te steunen. Spr. zette uiteen waarom de Katho lieke sportbeweging aller steun en medewerking verdient. Met opwekking tot steun der Katho lieke sportbeweging sloot spr. zijn rede. Hierna werd de aandacht gevraagd voor een alleraardigst stukje tooneel, vertolkt door de leden van de rederij kerskamer „St. Genesius", dat aan de talrijke aanwezigen zoo nu en dan een onbedaarlijk gelach ontlokte, wat voldoende bewijst het succes, dat de rederijkers met hun werk hadden. Na de pauze werd aan hetzelfde tooneelgezelschap onder leiding van den heer H. v. Geldorp, opgevoerd „De gefopte Barbier", een pantomime in een acte met muzikale begeleiding van „Haarlem's Muzikale Vrienden kring. Het werd een overweldigend succes voor de spelers. Den regiseur, spelers en musicus komt een woord van hulde toe voor het schitterend verloop van deze pantomime. Nadat nog het woord was gevoerd door den heer H. Roosen Sr., der St. ozef-Gezellen-Vereeniging en den elEerw. Pater Verhaar, werden de prijzen aan d.e gelukkige winnaars uitgereikt. BLOEMENDAAL. Een vergelijking. Ook in dit blad, hebben de lezers zeer zeker kennis genomen van de mededeelingen over de politie in Bloemendaal. Het ge meenteraadslid van Kessel heeft bij de behandeling der Strandexploitatie over de bewaking van het Strand en over den dienst der politie in Bloe mendaal verschil ende zaken naar voren gebracht en mededeelingen ge daan, welke voor den Burgemeester aanleiding waren, om deze zaken te onderzoeken. Het gebeurde dan ook dat in de vergadering van den Raad, op verzoek van den Burgemeester, twee leden aan het College van Burge meester en Wethouders werden toe gevoegd, om nu toch eens uit te maken of hetgeen de heer van Kessel beweerd had, juist was. De lezers weten wat voor stof dit heeft opgewaaid. Dat nu lang niet alles, wat in den gemeenteraad van Bloemendaal wordt beweerd over één kam wordt gescho ren, moge vooral wat deze zaak be treft, blijken uit het volgende. In de maand Mei van het vorig jaar vragen twee onderwijzers aan de Openbare School, aan den Raad ont slag, waaronder ook O. F. Foelkel. Burgemeester en Wethouders advi- seeren den Raad om aan beide eervol ontslag te verleenen. Bij de behande ling echter van dit ontslag geeft de Burgemeester een uiteenzetting over den onderwijzer Foelkel, die alles behalve vleiend voor den onderwijzer F. was. De Raad trok uit de mededeelingen van den Burgemeester zijn conclusie en gaf aan Foelkel, op zijn verzoek, wel ontslag, maar niet eervol. De zaak was hiermede echter niet uit. In Maart van dit jaar wendde diezelfde Foelkiel zich met een uit voerig adres tot den Raad. In dit adres beklaagt hij zich, dat de Burge meester hem in een Openbare Ver gadering van den Raad heeft aangetast in zijn eer en goeden naam, en eischt van den Burgemeester dat hij de be- leedigingen aan zijn adres terug neemt en hem in zijn eer herstelt. Dat hij vervolgens kan aantoonen dat hij wel zenuwziek was en den naam zal noemen van den zenuwarts welke hem behandelde. Kortom in welk adres hij weerlegde hetgeen de Burgemeester hem in het openbaar verweten had. Mede verzoekt Foelkel in dit adres, dat de Raad hem alsnog eervol ont slag zal verleenen. En nu de wijze van behandeling. Wat gebeurt er nu Wordt er nu naar aanleiding van dit adres, evenals bij de mededeelingen van het Raads lid van Kessel een commissie benoemd, om de mededeelingen van den Burge meester aan een grondig onderzoek te onderwerpen Na hetgeen wij bij de mededeelingen over de politie ge zien hebben, zou men dit stellig ver wachten. Maar niets van dit alles. De lezers zullen misschien bij zichzelf zeggen, wij hebben er nooit iets van gelezen en nooit iets van gehoord. Best mogelijk, want de Burgemeester stelde voor, het adres van Foelkel in de geheime vergadering te behandelen, en alhoewel er nog een stem opging om het in het openbaar te behandelen, gebeurde dit niet en werd de zaak op deze wijze n den doofpot gestopt. Nadien werd in Openbare vergadering mededeeling gedaan dat het adres voor kennisgeving aangenomen was. Ziehier de behandeling van twee op elkaar gelijkende zaken, waarvan de mededeelingen over den onder wijzer van zuiver persoonlijken aard waren, terwijl de mededeelingen over de politie niets meer betroffen dan den dienst. De eenige verklaring die men ervan kan geven dat deze zaken zoo geheel anders werden behandeld, is, dat de mededeelingen in het eerste geval werden gedaan door Jhr. Bas Backer, Burge meester, en in het an dere geval door het Raadslid van Kes sel. De lezer oordeele of beider behan deling gelijk was. VAN KESSEL. ZANDVOORT. Mb frr t ten nieuw Straatbeeld J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. D« abonnementsprijs Be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week Franco per post p- kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnuu. riers: 1426 2741 en 1748. Pngtrc'ji-'nintf No 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverfentiën 35 cent* per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusscben den tekst als ingezonden me dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. een met veel zorg samengestelde, zoo volledig mogelijke Handleiding voor ieder, die adressen zoekt in Haarlem en omliggende gemeenten, met aanwijzing van officieele lichamen, instellingen, commissiën enz. In deze Uitgave zal tevens de gelegenheid worden opengesteld tot het plaatsen van aankondigingen. Firma's en maatschappijen, die op speciale plaatsen in dit boek refiecteeren, wordt beleefd verzocht hier van zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het „Bureau van Samenstelling van Loosjes Adresboek", Ged. Oude Gracht 88, Telefoon 144. - De prijs van het Adresboek, dat alleen verkrijgbaar is Ged. Oude Gracht 88, is bi| inteekonlng vastgesteld op f6. welke prijs bij verschijning van het werk zal worden verhoogd Op plechtige wijze kroonde Paus Pius XI heden het nieuwe beeld van de Madon na van Loreto, daar het vroegere beeld, hetwelk sedert eeuwen in het H. Huisje van Nazareth een plaats vond, in Februari 1921 door brand werd vernield. Tarijke Kardinalen, diplomaten en persoonlijkhe den van Rome, alsmede talrijke pelgrims uit Loreto en omgeving woonden de plech tigheid bij. Paus Benedictus had reeds be vel gegeven voor Loreto een nieuw beeld te laten snijden in cederhout geheel gelijk het vorige. De tegenwoordige Paus deed kostbare kronen vervaardigen voor Maria en het Kindje Jezus. In de basiliek van de H. Maria de Meerdere werd het beeld nu aan de godsvrucht der Romeinen tentoon gesteld en gisteren vertrok de Pauselijke le gaat, Kard. Gasparri met een stoet van een tiental auto's naar Loreto om het nieuwe beeld de oude plaats in het H. Huisje we der te geven. Het beeld is gesneden in ce derhout door Prof. Celand en de kronen bevatten talrijke brillanten en edelgesteen ten. De wereldbol in de handen van hot Kindje Jezus is gemaakt van z.g. blauwe sleen, de kostbaarste die men kent. Der tien sterren, in brillanten versieren de 'kroon van Maria. Op den tocht van Rome naar Loreto schaarde zich de bevolking van steden en dorpen op den weg om Ma ria hulde te bewijzen en te Loreto zullen de groote feesten ter eere van Maria die wederkeert in het Huisje van Nazareth ge- Sloten worden met groote vliegdemonstra- ties, daar Paus Benedictus de Madonna van Loreto, patrones der vliegeniers verklaarde. De kardinalen Vico en Tacci vergezelden den Kard. Legaat, evenals talrijke persoon lijkheden uit 's Pausen omgeving. Verschenen is het verslag over 1921 van het gemeentelijk gasbedrijf. Er is een batig saldo van f 233.265.96. Zaterdag is de Eerw. Zuster Marie Realino, die Vrijdag haar zilveren pro fessiefeest vierde, door de schoolkin deren in de St. Theresiaschool aan den Kleinen Houtweg, waarvan de jubila resse hoofd is, gehuldigd geworden. Op treffende wijze is de sympathie jegens haar tot uiting gekomen en de band, welke jubilaresse en leerlingen bindt, zal er voorzeker hechter door tzijn geworden. Om kwart over 8 werd Zaterdagmorgen "een H. Mis opgedragen in de parochie kerk aan het Spaarne, bijgewoond door de Eerw. Zusters, alle leerlingen en •verscheidene oud-leerlingen, die tot de H. Tafel naderden. Om half 10 begon het feest in de gymnastiekzaal der school, welke door de kinderen op fraaie wijze was ver sierd geworden, terwijl ook in de gan gen een heel aardige versiering was aangebracht. Zuster Realino, die vergezeld was van de Eerw. Moeder en verscheidene andere Zusters, werd door een aantal bruidjes ingehaald én naar de gym nastiekzaal gebracht, waar haar een ■welkomstlied werd toegezongen, onder piano-begeleiding van de jongedame Jacoba Stammeyer. Daarna sprak een der jongste leer lingen, Marietje Stappers, namens al len, de jubilaresse toe. „Gij hebt," aldus de kleine, „den lieven Jezus 25 jaar geleden beloofd, Zijn bruid te wezen. Hoe hebt gji toen gebeden, dat Hij U helpen en (zegenen zou. En thans hebt gij een dankbede ten hemel gezonden voor de van Hem verkregen hulp. Maar ook de kinderen hebben reden tot dankbaarheid. Zeer vele jaren hebt gij reeds aan deze school gearbeid, om de kinderen te leeren en hen beter en godvruchtiger te maken en' hen op te voeden voor den lieven Jezus. Daarvoor zijn we U dankbaar. En de lieve Jezus zal U zeker daarvoor een maal de eeuwige kroon schenken. Moge Hij dan mijnen kinderwensch verhooren, dat gij n.l. eenmaal met allen, hier thans hijeen, gelukkig wor de voor eeuwig in den schoonen hemel." Daarna overhandigde de kleine het cadeau der leerlingen: een altaardwaal vooi de kapel in het Veronicagesticht. De lieve toespraak, welke de kleine uitstekend ten einde bracht, trof allen. Zuster Realino dankte ontroerd. Nadat hierna een „Six mains" was gespeeld, werd een feestlied gezongen, op de piano begeleid door een der kleinere leerlingen, Gonnie Kromhout. De morgen werd verder afgewisseld met een aantal voordrachten der leer lingen, muziek en zang. Namens eenige oud-leerlingen com plimenteerde de jongedame Annie Kui per de jubilaresse. Van vele andere zijden ontving deze nog een groot aantal blijken van be langstelling, o.m. van de onderwijzeres sen 'n couvert met inhoud, van eenige oud-leerlingen een theeservies, ten ge- bruike van de Theresia-school en voorts zeer vele bloemstukken. Van middag wordt van half 3half 4 de Theresia-school receptie gehou- Men schrijft ons: Naar wij van de uitvoerende commis sie voor de -étalageweek vernemen is de deelname aan deze week buitengewoon groot. In verband biermede is bet te begrijpen dat de aanvraag om Dahlia's zoo overweldigend is, dat de vakmen- pcketii die zieb voor deze week heb ben gespannen er zich nog geen denk beeld van kunnen vormen, hoe in een zoo korten tijd deze zaak voor elkan der moet komen. Toch zal alles naar wenscb slagen en zal blijken, dat de winkelweek, een zoodanig succes zal wor den als Haarlem nog niet beleefd beeft. De commissie is genoodzaakt zich nog eenige ingezetenen toe te voegen omdat zij alleen de taak niet af kan wegens de ongedachte uitbreiding der werkzaamheden. Naar wij thans vernemen en ook uit de Advertentierubriek kan blijken heeft de beer Joh. P. Koppen het oude Adresboek, waarvan reeds 21 jaargan gen zijn verschenen van den beer D. J. van der Wilk aangekocht met het voornemen nog dit jaar en wel zoo spoedig mogelijk den nieuwen jaargang te doen verschijnen, geheel herzien en bijgewerkt. Daarvoor wordt de medewer king gevraagd van particulieren en ver- eenigingen. De zaak staat dus nu zoo dat gaan alle plannen door er twee Adresboe ken van Haarlem zullen verschijnen. Ter terechtzitting van de Haagsche Rechtbank van Donderdag j.l. waar op de rol voorkwam, de vordering der Coüp. groentendrogerij der Bloembollenstreek Oodro tegen den Staat der Nederlanden tot schadevergoeding wegens niet over nemen van groenten, toen deze niet mochten worden uitgevoerd, is deze zaak 4 weken aangehouden. „OUD HEIDELBERG," gezel schap Rooij aards. Voor een bijna geheel gevulden schouw burg heeft Rooyaards' gezelschap Vrij dagavond Oud Heidelberg nog weer eens gegeven. Opnieuw hebben de brui se de studen e i taonee'tj©" sp anke ijk voor ons geleefd en Greta èijswijk heeft bijna zoo élégant en schalks als Emma Morel weleer, maar toch vol le ven èn gevoel, de rol van Kathie ver vuld. Jacq. Beule speelde nóg de rol van Kar! Heinz, zooals we het vijf ec meer jaren geleden ook van hem heb ben gezien, maar toen toch jeugdiger en wat meer frisch, zouden we zeggen. Dr. Güttner werd weer gaaf en rond uitgebeeld. Het was voor een groot, dank baar publiek, dat Kathie met twee fraaie bouquetten huldigde, een avond van vroo- lijk en fijn genot. Roeske neemt ontslag. Donderdag 7 September hield de Kon. Liededtafel „Zang en Vriendschap" haar jaarvergadering, welke door ruim 80 wer kende leden werd bijgewoond. In de openingsrede door den voorzitter werden nog eenige hartelijke woorden gewijd aan de nagedachtenis van den oud-secretaris T. C. Niephaus en den archivaris W. Swart. Het breedvoerig jaarverslag door den heer K. van Eden, als waarnemend secre taris werd onder aandachtig gehoor voor gelezen en oogstte meermalen een dank baar en warm applaus. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. P. Loots, bleek, dat de lie dertafel in een gunstige financieele positie staat, en dat met vertrouwen het nieuwe seizoen tegemoet wordt gegaan. Een groot gevaar blijft echter de gemeentebelasting op de diploma's voor donateurs en kunst lievende leden, maar laat ons hopen dat de fiscus de vereenigingen alsnog in de gelegenheid zal stellen, haar bestaan niet onmogelijk te maken. De volgens rooster aftredende bestuurs leden, de heeren H. P. Loots, B. Langeveld en J. Lomans, werden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen en als zoodanig werden benoemd: voor de 2 vacatures door het overlijden van de heeren P. C. Niephaus en W. Swart, wer den gekozen de heeren F. Grimberg en J. A. M. Blansert. De eerstgenoemde heeft de benoeming aangenomen en wegens af wezigheid van laatstgenoemde, zal door twee afgevaardigden uit het bestuur deze keuze aan hem medegedeeld worden. Besloten werd aan het verzoek van de ziekeninrichting Serepta te voldoen, door op den 21 Sept. aldaar een concert te geven. Een minder aangename mededeeling werd ten slotte nog door den voorzitter gedaan, n.l. dat door den heer Fred. J. Roeske tegen 1 Januari a.s. als directeur der liedertafel ontslag wordt genomen, wegens zijne benoeming tot leeraar aan het Lyceum en als directeur van een da meskoor, beide te Amsterdam. Nog zij ver meld dat door het werkend lid den heer G. Mes, een prachtige penteekening is ver vaardigd als titelblad in de receptie-al bum ter gelegenheid van het 90-jarig be staan dier liedertafel in 1920, waarvoor hem door den voorzitter den dank der vergadering werd gebracht. Vrijdagavond om 8 uur had in „De Kroon" de ledenvergadering der H. O. V. plaats. De opkomst was matig te noemen. De voorzitter, Mr Toulon v. d. Koog opent de vergadering, waarna de secreta ris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onder dankzegging wor den goedgekeurd. Daarna komt punt A der agenda aan de orde: Jaarverslag. Dit wordt eveneens door den secretaris voor gelezen. De finantieele toestand der ver eeniging is treurig, wat voor een deel zijn oorzaak vindt in de verhoogde salarissen der orkestleden en het matig bezoek aan de concerten in het Brongebouw. In Au gustus was de ttoestand zeer precari. De gemeente Haarlem en ook de omliggende gemeenten hebben steun verleend. Afdoen de was die hulp niet. Besloten werd toen het jaar per 30 September te doen ein digen. De stand der vereeniging was op dien datum als volgt: 380 Iedenkaarten, 200 dameskaarten, 85 heerenkaarten en 38 bijkaarten. Het jaarverslag wordt on der dank der vergadering goedgekeurd. Rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Dcz eis door eene commissie van drie heeren onderzocht en accoord bevonden. De uitgaven bedroegen 58.228.98, de inkomsten 52.594,23%, nadeelig saldo 5634.74JA De penning meester wordt onder dankzegging der vergadering decharge van zijn beheer ge geven. Punt C. Begrooting voor het volgende dienstjaar. 1 Eenige leden vragen hierover inlichtingen. De voorzitter deelt mede, dat eenl begrooting voor hem heel weinig waarde heeft en dan ook slechts als een voorloopige raming van inkomsten en uit gaven moet worden beschouwd, zonder dat daaraan al te veel befeekenis moet worden gehecht. Punt D. Verkiezing van bestuursleden. De voorzitter deelt mede. dat met hem, ook de secretaris en penningmeester hun ne functie ter beschikking hebben gesteld. Spr. schetst de vele werszaam heden hier aan verbonden, speciaal aan het penning meesterschap. Ook spr.: die vooral de laatste jaren sterk door de vereeniging werd in beslag genomen, zal gaarne zien, dat een ander nu eens zijne krachten daaraan geeft. De heeren A. Koolhoven, Bloemendaal, J. A. J. Svbrandi, v. Hee keren v. Waliën en mevr. Frensel We gener zijn bereid gevonden een niuw be stuur te vormen. Spr. releveert in 't bij zonder de verdienste van mevr. Frensel Wegener voor de vereeniging. Uit de daarop gehouden stemming blijkt, dat heeren A. Koolhoven, Svbrandi en v. Hee keren v. Waliën zijn gekozen, onderschei» denliik als voorzitter, penningmeester en secretaris, met resp. 23, 22 en 21 st. De voorzitter vraagt de aandacht voor de aftredende bestuursleden en brengt hulde aan den heer Scheer, die 3 jaren ongeveer het moeilijke ambt van penning meester heeft waargenomen. Ook den se cretaris, hoewel niet zoo l4">g in functie, worden woorden van waardeering toege sproken. Spr. hoopt, dat beide heeren hunne belangstelling voor de vereeniging zullen Bewaren. Punt E Verhooging contributie met het bedrag der gemeentelijke belasting, wordt na langdurige discussie aangenomen. De heer Nieman c.s. vraagt, of er geen mo gelijkheid bestaat progressieve contributie te heffen, terwijl de heer v. Liempt de contributie onveranderd wil laten en trachten op de uitgaven te bezuinigen. De voorzitter beantwoordt deZe vragen. Con tributie naar draagkracht is voor hem een probleem, welke maatstaf moet daarbij aangelegd worden? Spr. betoogt, dat hij sterk voor bezuinigen is, maar vraagt zich af, waarop bezuinigd kan worden? Op de orkestleden? Dan loopen de goede krachten weg. Volgens spreker moeten de volksconcerten beter bezocht worden rn voor het overige is de eenige oplossing: de duimschroeven aandraaien. Voorgesteld wordt, ook voor de populavre concerten leden te vinden. Worden de concerten dan niet bezocht, dan beteekent dit ten minste geen ve 'ics De verhooging der entrihu de wo-dt met 3 stemmen tegen aangeno men. Bij de rondvraag wordt door den heer Nieman de mogelijkheid bepleit van de stoelen bi.i d concerten in Den Hout 10 cent te heffen. Hierover wordt uitvoerig van gedachten gewisseld en betoogd, dat deze heffing niet mogelijk is, zijnde die in strijd met den geest der schenking. De secretaris meent, dat deze heffing geen redding kan brengen: meer leden en meer Ynenschen naar de volksconcerten. De heer v. Zanten brengt nog dank en hulde aan den heengaanden voorzitter, waarna deze laatste de vergadering sluit. Naar aanleiding van een vraag van het Gemeentebestuur van Heemstede in verband met het eventueel verhuren van terreinen op Groenendaal, heeft het hoofdbestuur der Algem. Vereeniging v- Bloembollencultuur in beginsel besloten, om aan de eerstvolgende algemeene ver gadering het voorstel te doen tot het houden van een groote voorjaarstentoon stelling in het jaar 1925. Het Electro-, Technisch- en Werktuig kundig Installatiebureau Joh. G. Spruyt is van de Damiaitestraat verplaatst naar Bar- barossastraat 38. Het is een zeer mooie zaak, uitstekend ingericht en tot in de kleinste onderdeelen nauwkeurig verzorgd. De vele en velerlei artikelen op het ge bied, waarop de firma handeldrijft, zijn op het voordeeligst en tevens smaakvol uitgestald. Dat de kunst verlichting in orde is, behoeft van een electrisch installatie bureau zeker niet gezegd. Een mooie aan winst is deze zaak voor het Bavodorp. Aan het hoofdakte-examen te Haarlem hebben deelgenomen 225 mannelijke en 129 vrouwelijke candidaten. Waarvan res pectievelijk geslas£d ziin 113 m. en 73 vr. candidates De commissaris van Politie te TüJbuTg geeft belanghebbenden im overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Adr. M. van Houten wonende te Tilburg, Prins Hendrikstraat 4. J02 We LUXOR-THEATER. Het groot aantal bezoekers, dat gister avond reeds het theater vulde, zal in de komende week nog wel vermeerderen, want het program, dat thans afgewerkt wordt, is punctueel verzorgd en verschaft alleszins een genotvollen avond. Het hoofdnummer „New-York Ex press-kabel" is een detective-geschiedenis van het beste soort en houdt de aanwe zigen alle 6 acten door in spanning. Met pleizier volgt men de verschillende avon turen, welke de hoofdpersonen beleven. Eenige mooie natuuropnamen en een klucht maken het program volledig. Het „Wereldnieuws" is wel wat oud en bevat o.m. kiekjes van de Haagsche conferentie. Het doet wel wat vreemd aan, nu nog te lezenScheveningen, waar thans ver tegenwoordigers allerhandenver blijven, waar de conferentie al eenige maanden achter den rug is. Op het tooneel vertoonen de 4 Ismay girls eenige leuke Engelsche dansen, door goeden 'zang begeleid. Vooral de verschil lende standen van het laatste nummer zijn mooi. Het strijkje zorgde voor goede muziek. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad onder voorziterschap van den burgemees ter. Afwezig de heer Koning. De notulen worden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van Ged. Staten, waarbij de aanslag van den heer S. Speyer te Am sterdam gehandhaafd bleef, dat de school geldkohieren waren goedgekeurd, dat aan den burgemeester verlof was verleend van 12 September tot 12 October, dat de schoolgeldheffing van het L. O., U. L. O. en Vervolgonderwijs was goedgekeurd, dat de post onvoorziene uitgaven over 1921 was goedgekeurd tot een bedrag van 2142,25J4, dat de 4e suppl. begrooling van den dienst 1921 was goedgekeurd tot een bedrag van 4026.70. We hebben wel eens geklaagd over de langzame rechtspleging in Neder land. Maanden, jaren soms, moesten boosdoeners en boosdoensters wach ten op hun straf en soms was de schuldige reeds lang de misdaad, bijv. van kleedjes in verboden uren te heb ben geklopt, vergeten, als pas de deurwaarder met een dagvaarding nieuwe stuipen in huis kwam jagen. Ook in dat opzicht zijn we moder ner geworden en passen we ons beter aan bij dezen tijd van automobielen en vliegmachines. Sinds 1 September is de nieuwe rechtspleging in werking en is het mogelijk dat een agent van politie, die een boosdoener be trapt op fietsrijden zonder licht aan zijn karretje, rijden in verkeerde richting, kleedjes kloppen als 't niet mag enz. bekeurt en onmiddellijk een dagvaarding uitreikt om voor den kantonrechter te verschijnen, of voor den politierechter als het iets zwaar dere, maar toch nog eenvoudige de licten geldt. Naar ik hoor, wordt daarvan door de Haarlemsche politie een dankbaar gebruik gemaakt. Donderdag b.v. wer den niet minder dan 17 bekeuringen gemaakt, waarbij de bekeurende poli tieman boter bij de visch gaf en den overtreder een dagvaarding overreikte, waarbij hij tegen a.s. Woensdagmor gen voor den kantonrechter wordt ge daagd. De agenten hebben daarvoor in hun borstzak potlood en een boekje met gedrukte formulieren, waarvan zij er slechts één hebben in te vullen. Door middel van 'n „blauwtje" schrij ven zij twee exemplaren tegelijk, waar van zij er één overhandigen aan den delinquent en het ander meenemen naar het politiebureau. Dat is het nieuwe straatbeeld, waar op wij doelden: de bekeurende politie-agent, die tegelijk uitnoodigt op een bepaalden dag bij den rechter te komen. Maar het is ook mogelijk dat de agent, wanneer hij 'n bekeuring maakt op een uur dat de kantonrechter zit ting houdt, den wetsovertreder uitnoo digt op staanden voet met hem mee te gaan om voor den rechter te ver schijnen. Deze kan de zaak dan direct behandelen en onmiddellijk vonnis wij zen, zoodat je binnen het half uur een overtreding kunt hebben begaan, je dagvaarding ontvangen en veroor deeld zijn. Laten we niet zeggen in de „nor zitten om je straf te boeten, want zoo'n vaart zal het met de over treding wel nooit loopen. Dat is een ander straatbeeld en me dunkt dat zulke „voorgeleidingen", zooals ze genoemd worden, een enor- men indruk kunnen maken. Verbeeld je dat op 'n mooien Woens dagmorgen een juffrouw, die kleedjes klopte ,met stoffer en veger door 'n agent voor den kantonrechter wordt gebracht. Wat 'n afschrikwekkend voorbeeld voor andere ondeugende da mes. En wat kan 'n agent van politie b.v. kracht zetten bij zijn bekeuring van een te snel rijdenden automobilist. Tot nu toe kon hij hem bekeuren en wanneer naam, adres, ouderdom, be roep enz. was opgegeven, reed de hardrijder verder en lachte soms den agent uit, want om 'n boete geeft zoo'n maniak in den regel niet. Nu echter kan de agent hem sommeeren. direct mee te gaan naar den kanton rechter. Behalve een malsche verma ning, die hij van den rechter zal mede- krijgen, kost hem dit grapje allicht eenige uurtjes, die hij liever aan auto racen zou hebben besteed. Er zijn nieuwe en aardige straat- tooneeltjes in 't zicht, die bovendien passen in onzen snellen, vluggen tijd. Barometerstand 767. Stilstand. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Ned. Maatschapapij tot Behartiging van de Belangen der Verlos kundigen, vraagt de heer Zwaan inlich tingen, in hoeverre het advies van den hoofdinspecteur der volksgezondheid van invloed kan zijn in de ontslagkwestie van mej. Jankei. De heer Van der Plas meent, dat het advies te laat is ingekomen, daar het ont slag reeds verleend is. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat mej. Jankei haar beroep blijft uitoe fenen, zoodat, ook al wordt niet dadelijk in de vacature voorzien, er toch de noo- dige hulp in de gemeente is, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. De jaarwedde der gemeente-vroedvrouw wordt verhoogd tot f 1700. De oproep voor een nieuwe gemeente- vroedvrouw. zal zoodanig geplaatst wor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1