DAniAATJES STADSNIEUWS. In en om Haarlem. hmm V. Dinsdag 12 September 1922 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad HET NIEUWE MINISTERIE. L PAANAKKER, Gr. Houtstraat 46 HET DAHLIA-FEEST. SPORT £H SPEL e» i» v. e. 13 SEPTEMBER. - LAATSTE WEEK VAN RESTANTEN OPRUIMING Geelzwart—SI. G. IJ- 2—1. Het zwemfeest van G» Bt 45st0 Jaargang No. 14245 StMA Van het Zwemfeest van de H. V. G. B. in de inrichting aan de Hautvaart. bad- LMTSTE NIEUWS. Onlusten nabij Kaftowitz. Negen honderd Bs Etalageweek en de Dahiiakeuring. Skrggpüpe Sfai?d. De Prosessie naar Kevelaer. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koaingstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Aanrijding. Vereeniging van R.-K. Post-, Telegraaf- en Telephoon personeel „St. Joseph." Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. D« abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 325 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, by vooruitbet. f 3.57 IS Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. tTelefoonnuniaiers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Men seint ons uit Den Haag: r Woensdagavond zal in 't Staatsblad het Kon. Besluit verschijnen, waarbij met in gang van Maandag 18 tlezer aan de leden van het demdssionnaire kabinet ontslag .wordt verleend en een nieuw kabinet wondt benoemd. Daarin nemen zitting: Jhr. Mr. Ch. Ruys ide Beerenbroudk, minister van Binmen- landsche Zafcen en van Landbouw, Han del en Nijverheid ad int. Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, minister yan Buitenlandsche Zaken. Mr. Th. Heemskerk, minister van Jus titie. Dr. J. Th. De Visser, minister v. Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen E. P. Weslerveld, minister van Marine, Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister van Fi nanciën. J. J. C. van Dijk, minister van Oorlog. G. J. van Swaay, minister v. Waterstaat. Mr. P. J. M. Aalberse, minister v. Arbeid S. de Graaff, minister v. Koloniën. De nieuwbenoemde minister van Marine de heer Westerveld, is oud-zeeofficier en was de laatste jaren Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie. De nieuwbenoem de minister van Waterstaat, de heer» Van Swaay is hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Utrecht en is sedert 1913 lid der Eerste Kamer. i i ©e volgende week zal Haarlem zijn Dahlia-feest vieren. Er wordt hier ter stede, mede met het oog op propaganda, een dahlia-keuring gehouden, met daaraan verbonden ten toonstelling en de Haariemsche Midden standers hebben ^an dat festijn een win kelweek verbonden, waarvan wij hopen, dat zij ook in alle opzichten aan de ver wachtingen zal beantwoorden. We komen hierop nog wel terug. Wij zijn echter aan de heldin van het Ifeest, aan de „Dahlia", wel eenigszins verplicht, dat we haar aan onze lezers Voorstellen en zij verdient het ook, want in de bloemenwereld,!waarvan Haarlem zich, wat Nederland betreft, zoo gaarne ihet centrum en de ziel noemt, neemt freule „Dahlia" een heel hooge plaats in. De beste kweekers, ook in onze omgeving, hebben de dame, die ih groote verschei denheid en in wisselend, maar telkens schitterend, toillet haar bekoorlijk entrée maakt, onder hun hoede genomen. Het zal zeker wel onnoodig zijn er hier op te wijzen, hoe de tuinbouw zich in de laatste jaren hoe langer hoe meer gaat specialiseeren. Aanvankelijk bestond dit uitsluitend in de splitsingin eflkele groote bedrijven, doch hoe meer ook de laatste zich hebben uitgebreid, hoe wenschelij- ker het werd, dat de beoefenaars zich on derling verbonden, om opk de onder deden des te beter tot hun recht te doen komen. Zoo zijn er gaandeweg een aantal yereenigingen tot het bevorderen van de cultuur van en den handel in bijzondere planten tot stand gekomen en een der jongste daarvan is wel de' Nederlandsche Dahlia-Vereeniging, die den 18en Febru ari 1918 werd opgericht. In de jaren van haar bestaan heeft deze vereeniging reeds duidelijk getoond, dat zij goed werk kan doen. De Dahlia is een bloemplant, die zich tegenwoordig in een buitengewone popu lariteit mag verheugen, wat ten gevolge heeft, dat tal van kweekers zich met haar cultuur en het aanwinnen van nieuwe verscheidenheden bezig houden. Nu wordt zij zoowel voor tuinversiering als voor het vervaardigen van bloem- iwerken gebruikt en bij het-aankoopen er van, moet men dus weten ot zij voor het eene, het andere, of Beide doeleinden ge schikt is. Dit nu mogelijk te maken, is een der eerste dingen geweest, die de vereeni ging ter hand heeft genomen. Door con tact te zoeken met de Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk. en de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, is zy er in geslaagd éénheid in de keuringen der Dahlia's te brengen. Verder heeft ,zij het opplanten en laten keuren der nieuwigheden ook in een proeftuin zooveel mogelijk aange moedigd, waardoor het mogelijk werd haar waarde ook voor tuinversiering vast te stellen en ten slotte kent de vereeniging haar diploma toe aan die aanwinsten, welke een getuigschriftlste klasse der beide keuringen en een gètuigschrift van een proeftuin verwiervert. Om het eerste te verkrijgen, moet een Dahlia tegenwoor dig twee keer gekeurd worden, zoodat zij vijf keer door de keurmeester beoordeeld wordt, alvorens haar h^t Diploma der Dahlia-vereeniging wordt toegekend, leder kan er dus op vertrouwen, dat een Dahlia in het bezit van dit diploma werkelijk goed is. In verband hiermede zal de ver eeniging na eenigen tijd zeker overgaan tot het uitgeven van een beschrijvende lijst in 4 talen der werkelijk goede Nederland sche soorten, ten dienste van kweekers en liefhebbers. Dat de Vereeniging allës doet wat mo gelijk is om de Dahlia bij ons publiek meer en meer bekend te doen worden, spreekt vanzelf. In 1918 heeft zij het in zenden op'de speciale Dahlia-keuring te Leiden sterk aangemoedigd, 'n ander jaar maakte zij op de groote plantenkeuring te Utrecht een krachtige propaganda, waar door haar toedoen de z.g.n. leine zaal Cr geheel mede gevuld was en dit jaar zal zij weder samenwerken, om te Haarlem een speciale keuring van deze bloemen te houden. Het is zeer interessant, tevens om ook een indruk te krijgen van de wijze waarop bloemen door de eeuwen heen tot ons ge komen en veredeld zijn, iets te vertellen over de geschiedenis der Dahlia's. Het weekblad „Floralia" waaraan wij Verscheidene bijzonderheden ontleenen, Vertelt daar een en ander van. De Dahlia werd uit Mexico ingevoerd. In.haar vaderland werd zij reeds in het begin der zeventiende eeuw door natuur onderzoekers gevonden en in 1615 be schreef Francisco Hermandez haar al on der den naam van Acoctii. Het duurde tot 1787 alvorens de Dahlia andermaal besproken werd en wel door de Menonville, die haar op een studiereis ontdekt had. Kort daarop, n.l. in 1789, werd de eerste Dahlia in Europa inge voerd. Aan den botanischen tuin te Madrid waren n.i. zaden gezonden, welke gezaaid werden- en in 1791 de eerste bloeiende plant leverde. De directeur noemde het geslacht, dat hij als geheel nieuw be schouwde, naar den Zweedschen plant kundig^ Andréas Dahl, een leerling van Linnaeus. In 1791 werden door bovengenoemden directeur Dahlia pinnata en een paar jaar later Dahlia coccinea en Dahlia rosea be schreven. Verder als Madrid kwamen deze Dahlia's echter voorldopig niet, omdat men ze daar als 't ware angstvallig vasthield. Eerst in 1803, toen door bemiddeling van Von Humboldt en Bonpland aan den heer Otto, directeur van den botanischen tuin te Madrid, zaden uit Mexico verstrekt wer den, kwam er verandering. De hoog leeraar Wildenow herkende er, toen de planten Moeiden, onmiddellijk de dahlia in, welke in 1791 beschreven was. Maar, des niettegenstaande noemde Wildenow het geslacht niet Dahlia, maar Georgina, ter eere van den Russischen plantkundige Georgi. Deze naam is in Duitschland lan gen tijd gebleven en nog heden ten dage spreekt men daar van Georginen, als men de ouderwetsche Dahlia's bedoelt, terwijl b.v. de Cactusbloemige Edel-Dahlien. ge- heeten worden. Omstreeks 1810 werden de eerste Dahlia's in Nederland ingevoerd. Welke dat precies waren is moeilijk te zeggen, doch vermoedelijk, behalve de drie ge noemde species, ook de groolbloemige ge pijpte, ook wel Show-Dahlia's genoemd. In elk geval had nien hier te lande spoedig na 1810 gevuldbloemige Dahlia's. Deze ouderwetsche vormen, wtlké we ons uit onze jeugd nog wel herinneren hadden groote koolvormige bloemen, welke mees tentijds van -één kleur waren. Van een beetje variatie houdend kwam men in 1815 inet een gestreept ras, doch overigens gelijkvormig van bloem. Dit ras heeft zich lang gehandhaafd, want eerst omstreeks 1850 kwamen de Pompon- of Lilliput- Dahlia's welke nu nog bijzonder populair zijn. In 18Gg kwam Dahlia imperialis, wel ke zich met een lange tros enkele bloemen tooit maa'r ze bleek voor ons klimaat niet geschikt. Gottes Wunder of de Groene Dahlia dook in 1873 plotseling op. Zij bestaat nog, doch is meer eigenaardig dan mooi. Het jaar 1874 is voor onze Nederlandsche Dahliakweekers van hijzonder belang, om- dal in dat jaar de heer J. T. van den Berg te Jutphaas uit Mexico de Dahlia Juarezi ontving, welke hls de moeder van onze mooie Cactus-Dahlia's beschouwd kan worden. De Cactus-Dahlia's zijn reeds oud, doch we "mogen aannemen, dat de betere vor men, welke we nu kennen, sedert 1903 in den handel zijn. In dot zelfde jaar kwam ook _de heer Hornsveld te Baarn met een nieuw ras voor den dag, n.l. de Pioen- Dahlia's. Eerst noemde hij ze Splendid-, daarna Hollandsche Reuzenbloemige en eindelijk Pioen-Dahlia's. Heel dahlia- kweekend Nederland mag den heer Hornsveld dankbaar zijn, want door dit ras "hebben onze Dahlia's over de geheele wereld een groote vermaardheid ver kregen. Uit de Pioen-Dahlia's zijn de Decoratieve voortgekomen, terwijl we in de laatste ja ren nog de Mignon en Ster-Dahlia's zich snei-burgerrecht hebben zien verwerven. Nederlanders, die zich bijzonder ver- dieristelijk gemaakt hebben met het aan winnen van nieuwe verscheidenheden zijn uit den vroegeren tijd: Arentz te Leiden; Keizer te Haarlem; Affourtit, te Lisse en J. T. v. d. Berg te Jutphaas. Uit den laatsten tijd zijn meer bekend: E. A. Krelage en Zoon te Haarlem; J. G. Ballego, J. Kriest en Gebr. den Older te Leiden; Louis Germ Mutsaers te Dor drecht; H. Hornsveld, G. L. Hasseley Iiirchner, P .Majoor, Kroon, D. Bruide gom te Baarn; G Wouters te Nijkerk; M. Klcezeman te Watergraafsmeer; G. Vlee- ming te Arnhem; J. Unk te Worth-Rhe- den; Vianen en Van Delft te Rijnsbing; Liidwig en Co. te Hillegom; Becking en Cosijn te Arnhem en H. Carlee te Haar lem. Van de Dahlia kan met recht gezegd worden, dat zij een allemansvriend is, en dat mag een bloem als een groote deugd aangerekend worden. Immers, een alle mansvriend is gemakkelijker in den om gang! En welke bloem is zoowel voor liefhebber als vakman gemakkelijker te kweeken dan een Dahlia; zoo weinig kost baar, dat zelfs voor de geheele cultuur geen kunstmatige warmte noodig is, en dat wil in den tegenwoordigen tijd van brandstoffennood heel wat zeggenl De knollen behoeven slechts vorstvrij overwinterd te worden en kunnen zelfs in het voorjaar zonder moeite gesplitst worden, als er meerdere planten van ver langd worden. Een liefhebber, die eenmaal een goede verzameling Dahlia's voor snijbloemen heeft, behoeft enkel maar af en toe eeni- ge nieuwe variëteiten aan zijn collectie toe te voegen, om haar op voldoend peil te houden. Tegenwoordig wordt ook aan alle ras sen van Dahlia's de noodige aandacht ge geven en' terecht, want hel zijn niet uit sluitend de groote decoratieve bloemen die waarde hebben, ook de kleinere hebben weer aparte verdiensten. Van de 'kleinere zijn de pompons het meest als snijbloem gezocht, ze zijn ste vig van bouw en hebben afgesneden een zeer langen levensduur. De compacte bloemhoofdjes met de schitterende kleuren tdoen nogal denken aan ranonkels en ze hebben dit ook met de ranonkels gemeen, dat alle kleuren döorheen geschikt kunnen worden, en dan zelfs een ongemeen fraai schouwspel vormen, Zuiver enkelbloemige zijn voor bou- quetten ook niet; te versmaden, vooral voor bouquetten in den vorm van veld- bouquetten, luchtig geschikt en rondom van bloemen voorzien. De groote decoratieve- of pioen-Dah lia's treden als snijbloemen hét méést op den .voorgrond; djt zijn de bloemen die een reuzeneffect te weeg brengen: drie tot vijf bloemen in een vaas geeft al een heel gezicht, maar hoé meer er te zamen geschikt worden, en dit kan, dank zij de zeer lange slelen, een groot aantal zijn, hoe grooter het kleuren- en decoratief ef fect is. Er is geen dankbaarder bloem om gtoote ruimten te vullen en te overheer- schen. Dikwijls is dit al door onze Dahlia kweekers op de groote keuringen aan-; getoond en dat zal ongetwijfeld ook op de eerstvolgende Haariemsche keuring en tentoonstelling het geval zijn. De kweekers zullen er voorzeker prijs op stellen te laten zien wat de Nederlands, sche Dahlia-cultuur tegenwoordig vermag. Zondag speelde Geel Zwart op haar terrein een wedstrijd tegen R.C.IJ. uit IJmuiden om een bronzen beeld. Om 2 uur floot scheidsrechter Ver molen de eif allen in het veld. Geel Zw. is volledig, R.C.IJ. heeft één invaller. Geel Zwart wiht de toss en laat IV C.IJ. tegen zon en wind aftrappen. AL direct neemt Geel Zwart het spel in handen en brengteen bezoek bij^ den R.C.IJ.-doelverdediger, maar deze i3 op zijn po3t. Eenigen tijd blijft Geel Zwart in de meerderheid, maar dan is het met haar overwicht gedaan en krijgt men een mooi en vlug opgaanden strijd. Toch krijgt Balm weinig ballen te verwerken en moet zijn overbuur meer dere malen handelend optreden, om scho ten van Snoeks en Slenters te keeren, wat hij uitstekend diet. Toch neemt R. C.IJ. onverwachts dé leiding door een fout in de achterhoede en doordat Balm den bal verkeert beoordeelde. Spoedig daarop is het rusten. Na de rust verandert Gr. Zw. haar opste'ling. Mulders gaat in de voorhoede,' wat direct een verbetering geeft. Spoe dig maakt G. Zw. gelijk door Mulders. Dat geeft G. Zw. moed. Aangemoedigd- door het publiek, gaat zij weer tot don aanval over, maar de, achterhoede van R.C.IJ. retourneert alles. De R.C.IJ.-voorhoedo zit ook niet stil en brengt enkele malen eon bezook aan- Balm, die niet thuis geeft. Als er nog eenige minutten te spe len zijn, geeft Draayer don hal aan Slenters Sr. Deze zét mooi voor en- Srioeks' geeft met 'n schitterenden kop bal Geel Zwart de leiding. liet aanwezige publiek juicht met de spelers meo. R.C.jCJ. doet hardnekkige po gingen om ge'ijk te maken, maar G. Zw. verdedigt goed en met 2—1 in haar voordeel komt onder gr co ie spanning het einde. De Geel Zwart-caniain neemt onder harte'ijke woorden van den voorzitter het prachtige beeld in ontvangst. Als Geel Zwart zoo 'in de competitie uitkomt, dan zal ze met 'wat beter schieten menig overwinning behalen. Men meldt ons: A.s. Zondag 17 September zullen de competities van den D. H. V. B. een aan vang nemen. Deze zijn dit jaar weer belangrijk uit gebreid en daardoor is het tekort aan scheidsrechters zeer toegenomen. Allen van wie verwacht wordt, dat zij dit jaar als scheidsrechter van den D. H. V. B- wenschen te fungeeren, zenden wij dezer dagen een formulier ter invulling toe. Men gelieve dit formulier zoo spoedig mogelijk te retourneeren. Wij wekken nogmaals vooral R.K. oud-voeballers en allen die bekend zijn met de spelregels op, zich dis ponibel te stellen. Personen, die in aan merking wenschen te komen en geen for mulier mochten ontvangen, worden ver zocht dit even aan het Bondsbureau. (Postbus 38, Zaandaml te willen berich ten H. V. G. B. heeft weer feest gevierd en kan met trots daar op terugzien. Het feest was in één woord af. Pluvius die II. V. G. B. op 2 Juli in de wielen reed, was haar nu goedgezind en de zon droeg het hare er toe bij om het verblijf in de gemeen telijke zwemschool aangenaam te maken. Kwart over één werd begonnen met het juniores-nummer t/m 12 jaar. Er werd met flyingstart gestart, dat een handicap bleek voor sommige jongens. De juniores gaven elkaar niet veel toe. Den ten prijs behaalde R. G. Niermans, 2en J. Schouw en 3en J. Wapstra. Zeer spannend wa^ de wedstrijd 50 M- vrije slag voor juniores t/m 16 jaar. C. Vrugt verwierf den len prijs; P. van Om meren den 2en en J. Smit den 3en prijs. De 100 M. vrije slag was voor de Zaan dammers. Ie prijs Dekker, 2e prijs Hazel- hoff, beiden leden van Neptunus te Zaan dam. Hierna volgde de schoolploeg-estafelte (4 maal 25 M.) Drie schoolploegen kwa men hierin uit; de H. H. S., de le H. B. S. 5 j. c. en de Openb. L. School van den heer Kingma. De ploeg van de H. H. S., die nu was samengesteld uit J. Scharpf» J. de la Cour, J. Roosendaal en P. van Ommeren, wist weer als no. 1 aan te ko men en heeft nu den Sprenger-beker de finitief in haar bezit; de winnaars kregen ieder een zilveren medaille. De le H. B. S. 5-j. c. won den tweeden prijs, bestaande uit 4 bronzen medailles. Een aardig nummer was de behendig heid swedstrijd met den bal voor H. V. G. B.-adspiranten. Hierin wist A. J. Nodelijk zich als eersle te plaatsen; tweede was P. van Ommeren en derde G. Berends. De polo-wedstrijden kwamen dan aan de beurt. De H.V.G.B.-adspiranten speelden tegen de dito van Neptunus en verloren met 1—0. Spannend was de match II. V. G. B. I— Neptunus II. Vooral de H. V. G. B.'er O. Hoogesteyn speelde een schitterende partij en «scoorde niet minder dan 4 maal. Nep tunus kon het net niet vinden, zoodat H. Acteer Cfcctiën 35 c«si> per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën fusscben den tekst als Ingezonden a<- dedeeting: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regeli 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. rr V. G. B .1 den wedstrijd won met 40. De polo-match H. V. G. B. IIWater ratten, was een gelijk opgaand spel. De uitslag 11 gaf de verhouding zeer goed weer. Het nummer schoonspringen was weer zeer aantrekkelijk, mooie sprongen werden gemaakt. De uitslag was: 1. P. Ok'huysen; 2. F .Werner en 3. F. Pielage. Tot slot de grootsche pantomine, ge titeld: Icarus of De Vleugelen der Liefde, uitgevoerd door ongeveer 100 personen. Onbedaarlijk is er gelachen en het was voor den auteur, den heer v. d. Berg, een beslist succes. Het was een frappant ge zicht toen aan het slot der pantomine al die-deelnemers gecostumeerd in het bas sin sprongen. De heer Schmidt, voorzitter van H. V. G. B., bedankte, alvorens hij tot prijsuit reiking overging, de jury, bestaande uit de heeren dr. Merens en Huiswil voor hun welwillende medewerking en voorts allen die er toe medegewerkt hadden om het zwemfeest zoo schitterend te doen^ slagen. Bij de prijsuitreiking had de heer Schmidt voor eiken prijswinnaar een aar dig speechje, hetwelk de lachspieren van de aanwezigen danig in beweging bracht. Vermelden wij nog, dat een zeer goed orkestje, onder leiding van den heer Jon- gewaard de stemming er in hield. BERLIJN, 12 Sept. Nabij. Kaltowitz hebben bloedige onlusten plaats gehad; 7000 arbeiders protesteerden voor de villa van den generaal-directeur der mijn te gen het niet op tijd uitbetalen der loonen en het uitbetalen in Poolsche marken. De directeur werd uit zijn woning gesleurd en mishandeld, met bloed overdekt werd hij in 't hospitaal opgenomen. De menig te ontwapende zelfs de politie. De Pool sche infanterie greep in. Er zijn 10 doo- den en vele zwaar en licht gewonden. 11u.'i Negen honderd pelgrims telt de Haar iemsche processie naar Kevelaer. Het eerste jaar dat na den oorlog de processie trok, waren er driehonderd, toen vijfhonderd, nu negenhonderd. Men medt ons dat het een recordcijfer is en we kunnen ons begrijpen dat de direc teur der Broederschap de Zeereerw. heer Pastoor Reynenberg, èn zijn nopje. is. over zulk een deelname. Zeker de valuta zal hier ook wel 'n woord je meespreken, maar we stellen het ons graag zóó voor dat velen, die anders om de kosten het genade oord van Maria, nog nooit of slechts zelden bezochten, nu gaarne deze gelegenheid aangrijpen om Ma ria in Kevelaer te gaan eeren. Maar ook is het een eer voor Haarlem en naaste omgeving dat zoo velen de pel- grimsreize medemaken. Alle pelgrimstoch ten zijn een succes, die naar den Brie!, die naar Heilo, naar Nooxdwijk en nu ook die weer naar Kevelaer. Zie dat geeft moed! Negenhonderd! Katholiek Haarlem kan trotsch en gerust wezenl Katholiek Haar lem is nog niet verloren! 1 Sociëteit „St. BavoBestuursraad 8 uurH. I. C..— half 9 Spaarbank voor R.K. Nederland, van 5haf 8. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variétévoorstelling Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. K.Leeszaal en uitlecnbibliotheek Jansslraat 49. Eiken dag geopend» van 1012J4, van 2—5 en van 710 u. behalve des Maandagsochlends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. ft K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 ittrr. Zaterdags alleen van 912 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Doneert Zooals men weet, is, op initiatief van het bestuur der Haariemsche Handelsvereeriigfrig, besloten, ter ge legenheid van de groote Dahliakeu ring een Etahrgeweek te houden,waar van de duur bestemd was van den l9den tot den 25sten van deze maand. Gelijk reeds is medegedeeld, w: s een reg. 1, rgs-commi! sie hiervoor benoemd, die echter al spoedig bleek le zwak le zijn voor deze taak, omdat de werk zaamheden hieraan verbonden binnen Itorlen tijd zulk een ongedachten om vang genomen hadden, als zelfs de grootste optimist niet had kunnen voorzien. Vooral ten opzichte van den verkoop der dahlia's bleek zulks. Had genoem de commissie aanvankelijk gedacht, dat deze hoogstens het getal drie a vier dui.zend zou bereiken, zoo bleek al spoedig, dal zij hierin had misgetast, want op dit oogenblik is het getal van twintig duizend reeds overschre den. Hierdoor aangemoedigd, wilde de commissie, nu de zaak zoo voorspoe dig verliep, hare werkzaamheden uit breiden, waarvoor echter noodzakelijk was, dat zij zich de medewerking van eenige andere i n gazet en n verzekerd. Deze versterkte commks'e heelt gis terenmiddag in het gebouw der Haar iemsche Handelsvereeniging, onder «voorzitterschap van den hger A. H. Weijburg, vergaderd'. De bijeenkomst werd bijgewoond door twee deskun digen, dé hee.e i J. L. Brouwt r, Direc teur van Hout en Plantsoenen en H. Carlée, namens de Dahliavereeniging, door wiens voorlichting de besprekin gen aanmerkelijk bekort werden /en in het goede spoor bleven. Onder meer werd besloten eene cir culaire aan de winkeliers te zenden, waarin, o.m. wordt gezegd, dat de commissie er op is geê/ezen, dal de dahlia-bloem niet zoo sterk is, dat zij zich dagen achtereen goed houdt en zeker niet in drogen toestand, om welke reden besloten werd de étalage- week in plaats van 1925 September, van' 21—27 September te houden, waar door de versierde étalages bij de ope- opening der bloemenkeuring, die den 22sten wordt gehouden, er zoo frisch mogelijk kunnen uitzien. Verder wordt er in de circulaiie op gewezen, dat de bestellingen een zoo overweldigenden omvang hebben aan genomen, dat het voor een goede distributie aüerndodzakelijkst is dat de winkeliers hierbij in alle opzichten hun medewerking moeten verleenen. Deze medewerking bestaat vooral da.arin dat men zich niet al te veel aan de letter hunner opgave houdt. Dat wil zeggen, dat de winkeliers die b.v. besteld hebben lichte en donke re paarse dahlia's evejitueel genoegen nemen met alleen paarse dahlia's, wanneer door de uitgebreidheid de zer reusachtige distributie het voor de commissie niet mogelijk is, de ge vraagde nuanceering te leveren. Men moet toch bedenken, dat de verdee ling v;gi ruim twintig duizend lang- stelige dahlia's in een zoo korte span ne tij'ds door een expeditie die uit den aard der zaa' hierin niet ge oefend is, geweldige moeilijkheden op levert, wil alles op tijd gereed zijn. Om die reden verzoekt de commissie dus dringend a.an de winkeliers wel willendheid te betrachten. Want de zaak moet goed m are heeren. Ten slotte wordt medegedeeld dat izoo&il'a mogelijk de winkeliers in ken nis zullen worden gesleld op welken dag en van waar de bestelde dahlias kunnen worden afgehaald. Tot zoover- dé circulaire. Met groote voldoening, natuurlijk, kon de heer Weijburg ter vergadering mededeelen dat het gemeentebestuur en inzonderheid de burgemeester al le mogelijke medewerking heeft toe gezegd, om deze bloemenweek le doen slagen. Reeds is het gemeentebestuur zoo welwillend geweest, de beschikking te verleenen over de binnenplaats van het z.g. Pand, waar de bloemen in de frissche lucht kunnen worden be waard. Nadat de vergadering met groote instemming van deze mededeolingcn had kennis genomen, werden ampele besprekingen gevoerd over de feeste lijkheden die men denkt in deze bloemenweek te zullen organiseeren. Te zijner tijd zullen daarover mede- declingen aan de pers verstrekt wor den. Ten einde de voorbereidingen tot dfcze feestelijkheden zoo goed moge lijk le doen slagen, zijn de volgende commissies benoemd: Commissie voor On s anting De heeren J. C. Caderius van Veen, W. Worst en F. Wildeboer. Pers-Commissie; De heeren A. H. Weijburg, J. B. Las- sohuit, Joh. F' Lamp, H. Stinis en P. C. Akkerman. Eegelings-Commissie De heeren A. II. Weijburg, L. B. La-schuit en II. Stinis. Commi sie voor Bloemen, Verdringen en Verlichting: De heeren W. B. J. v. Liemt, lid van den gemeenteraad, Joh. F. Lamp, Max Weber, J. C. Caderius van Veen, W. Worst en F. Wildeboer. Commissie voor Muziek De hse-en W. Dyserinek, H. Stinis en P. 0. Akkerman. Ondertrouwd: 12 Sept., J. H. v. d. Weijde en S. M. Ruhn. Geboren: 9 Sept. z. van J. P. Haan-v. d. Smissen. d. van J. G. v. Zonneveld- Bouman. - z. v. M. L. Di Bon-Oentazzo- Turisin. 10 Sept. z. van J. Smrnk- v. Bockhooven. 11 Sept. d. van J. S. Korenstra-Sax. 12 Sept. z. van M. C. v, Duffelen-Heertjes. z. van W. H. Koning-Le Maitre. Overleden: 10 Sept. G. Meier-Vaart]es, 72 j., Jansstraat. 11 Sept. H. Zoontjes, 48 jM. v. Heemskerkstraat. 12 Sept. J. Smits, 1 j., Ged. Voldersgracht. Vandaag vertrok de Haariemsche Pro cessie naar Kevelaer. Zondag half elf was er een plechtige H. Mis "van Voorbereiding. Zondagavond werd een plechtig Lof gehouden, waar onder preek door Pastoor Reijnenberg over de intentie, waarmede de bede vaart ondernomen wordt n.l. om op de voorspraak van de H. Maagd Maria Gods zegen af te smeeken ovor het werk der Ned. Missiën. De kerk was geheel, gevuld met bedevaartgangers, die na aflooj. een Kevelaarslied zongen. He denmorgen 6i/a uur was er eau H- His Barometerstand 754. Achteruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den van 12 September. Hoogste barometerstand 761.7 m.M. le Riaritz. Laagste baromelerstand 743.5 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 12 tot den nVond van 13 Sept.: Meest mati ge Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. voor de leden, waaronder velen tot de H. Tafel naderden. Om 8.55 uur vertrok de trein, be staande uit 14 wagons met 930 pelgrims, (het grootste aantal dat ooit behaald is) naar Kevelaer. Onder de pelgripis bevinden zich een 20-tal Eerw. Heeren Geestelijken. Op het perron waren vele familieleden van pelgrims aanwezig en aan de via duct langs den Jansweg hadden zich vele anderen opgesteld, die de pelgrims ten afscheid wuifden, toen de trein weg reed. Gisterenavond omstreeks half 7 is de 58-jarige A. v. cL W., wonende in de Linschotenstraat, op den Rijksstraatweg te Schoten, ter hoogte van „Huis ter Zaanen," door de stoomtram aangereden. Hij wilde voor een tweetal uit de rich ting Velsen komende auto's uitwijken en kwam daarbij op de tramrails, zonder de naderende stoomtram te bemerken. Deze kon niet meer tijdig stoppen en gaf den man een duw, waardoor hij kwam te vallen. Hij bekwam een kneu zing aan het linkerbeen en klaagde over pijn in de borst. Dr. Lanting, die in de tram zat, verleende de eerste hulp, waarna v. d. W. naar huis is vervoerd geworden. Men schrijft ons: Het bestuur noodigt dringend de leden uit ter vergadering van a.s. Donderdag avond. In 't bijzonder het bestellend per soneel, met het oog op de nieuwe dienst regeling die de directie wenscht in te voeren.Komt allen op. Het is noodig dat die dienst nog aan een bespreking onder worpen wordt. Wij meldden reeds dat Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud- burgemeeester van Haarlem, oud-lid van Gedeputeerde Staten Zondag 70 jaar is geworden. Dien middag verscheen op den huize Waterland te Velsen de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. RoëU; het lid der Gedeputeerde Staten Jhr. Mr. D. E. van Lennep; oud-minister J. F. Cremer, de oud-wethouder van Haarlem de heer Joh. de Breuk, om den jubi laris te complimenteeren. Gisteren ontving Jhr. Boreel tal van gelukwenschen, in den vorm van tele- gelukwenschen, in (ien vorm van tan grammen. brieven, kaartjes enz. Voorts vele bloemstukken, waaronder van het gemeentebestuur van Haarlem, van de directies der Haariemsche Hypotheekbank en der Haariemsche Brandverzekering Maatschappij, van Mr. Pijnacker Hordijk, oud-gemeentesecretaris van Haarlem enz. Het personeel van Waterland had voor den hoofdingang van het huis een mooie eeereeboog opgericht, met in t midden do jaartallen 1852—1922. Gifteravond is Jhr. Boreel gehuldigd geworden. Na een familieedmcr op den huizo Waterland kwam do Cl'.r. Sangver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1