UIT DEN OMTREK. U) - Hl- AHIAATJE5 ili Woensdag 13 September 1922 45ste Jaargang No. 14246 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad HET NIEUWE MINISTERIE. HET NIEUWE KABINET. Het zwemfeest van S3. V» B, MA. Ge Etaiageweek en de Dahllakenring. De TenfconsielllRg der Floralia-vereeniging. De Processie naar Kevelaer. X HAARLEM. ti©Ë!zwartR. G. IJ. 2f Van hei Zwemfeest van de H. V. G. B. in inrichting aan de Houtvaart. prr _1a£. i\egert hondera J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Aanrijding. Vereeniging van R.-K. Post-, Telegraaf- en Telephoon personeel „St. Joseph." N Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. D* abonnementsprijs In draagt «uoi Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p kwart. eooruitbet 3.57 K Bureaux.' Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Tost'-. 1 ^ninj No 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Xdverlentfën 35 cent» per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling/ r- Men seint ons uit Den Haag: Hedenavond zal in het Staatsblad het Kon. Besluit verschijnen, waarbij met in gang van Maandag 18 dezer aan de leden van het demissionnaire kabinet ontslag wordt verleend en een nieuw kabinet wordt benoemd. Daarin nemen zitting: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnen- landsche Zaken en van Landbouw, Han del en Nijverheid ad int. J-hr. Mr. H. A. van Kamebeek, minister Van Buitenlandsche Zaken. Mr. Th. Heemskerk, minister van Jus titie. Dr. J. Th. De Visser, minister v. Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen E. P. Westerveld, minister van Marine, Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister van Fi nanciën. J. J. C. van Dijk, minister van Oorlog. G. J. van Swaay, minister v. Waterstaat. Mr. P. J. M. Aalberse, minister v. Arbeid S. de Graaff, minister v. Koloniën. De nieuwbenoemde minister van Marine de heer Westerveld, is oud-zeeofficier en was de laatste jaren Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie. De nieuwbenoem de minister van Waterstaat, de heer Van Swaay is hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Utrecht en is sedert 1913 lid der Eerste Kamer. De groote beteekenis van het nieuwe Kabinet schuilt natuurlijk in de overeen stemming, die verkrtegen werd tusschen de rechtsche partijen. Die verkregen overeenstemming geeft dan ook antwoord op sommiger vraag, waarom het eenige maanden duren moest vooraleer de samenstelling van dit nieu- |we kabinet in de Staatscourant verscheen. Niet dat de lange duur van de kabinets crisis aanleiding behoeft te geven tot de veronderstelling dat het vinden van die overeenstemming buitengewone moeilijk heden baarde, maar er moest een pro gram worden gevonden dat de drie-jarige ïegeeringsperiode, die voor ons ligt, dekt en dat elk der regeerende partijen, waar van ieder haar eigen wenschen heeft ■wenschen, die soms uiteenloopend zijn bevredigt. Heeds vroeger werd gemeld dat een ge meenschappelijke basis van samenwerking Werd gevonden en wij mogen hopen, zelfs Verzekerd zijn dat het accoord in het ware belang van ons Vaderland zal blijken te zijn- Wij hebben dus nu ons Tweede Kabi- jiet-Ruys de Beerenbrouck. Voor ons, Katholieken, een reden lot vreugde, al had natuurlijk niemand onzer, na den stembusuitslag van Juli j.l., iets B-iiders verwacht. Misschien hadden sommigen onzer niet geheel ten onrechte! verwacht dat meer minister-portefeuilles aan leden der Jt.K. Staatspartij zouden zijn ten deel ge vallen. Drie van de elf is niet te veel, maar wie zoo denkt, vergete niet dat een kabimets-fortnateur met omstandigheden rekening moet houden, die aan buiten staanders onbekend blijven. De premier neemt voorloopig ad inte rim het departement van Landbouw, Nij verheid en Handei waar. Vrij zeker houdt dit verband met de reeds officieus aan gekondigde reorganisatie, waardoor 'n af zonderlijk ministerie van Landbouw zou worden gesticht en Handel en Nijverheid naar het Departement van Arbeid zal ver huizen. De middenstanders, die aanwezig waren op het ter gelegenheid van het lustrum der Haariemsche Hanze te Haarlem ge houden feest-diner weten, dat zulk een vereeniging een der hartewenschen is van Minister Aalberse; dat hij daarnaar vier jaren geleden reeds met aandrang ge streefd heeft en wij mogen hopen dat, de persoon van minister Aalberse in aan merkend nemend, deze combinatie een ge lukkige zou zijn ter oplossing van de veie urgente vraagstukken die deze in econo misch opzicht zoo moeilijke tijd, vraagt. Een tweetal functionarissen uit het oude kabinet, de heeren Van IJsselsteijn en König zijn van het regeeringsschip afge stapt. Van Exc. van IJsselsteijn was het reeds eenigen tijd bekend dat hij geen vre- nieuwing van zijn mandaat wenschte; het a.s. ontslag van minister König was niet zoo bekend. Deze excellentie schijnt zich nimmer erg thuis te hebben gevoeld in de politiek en behalve technische be kwaamheden worden ook in dit opzicht aan een minister bijzondere eischen ge steld. De plaats van minister König zal wor den ingenomen door prof. G. J. van Swaay, waarvan, dunkt ons, goede ver wachtingen mogen worden gekoesterd. Als minister van Waterstaat gaat hij een moeilijk tijdperk tegemoet. Een ander „nieuw man" in dit kabi net is de heer Westerveld, tot nu toe, directeur der Posterijen en Telegrafie. Met zjjn benoeming tot Minister van Marine wordt een einde gemaakt aan de moeilijko positie van den Minister van Oorlog die tevens Marine van ad interim is. Een moeilijk vraagstuk, de behandeling van de Vlootwet, wacht hem. Dat de heer Van Karnebeek Minis ter van Buitenlandsche Zaken bleef, zal wel niemand verwonderen en Neder land mag worden gelukwenscht dat hij opnieuw die moeilijke taak wilde aan vaarden. Wat men in den laatsten tijd ook te gen Min. de Visser moge hebben aan gevoerd, zijn aanblijven als Minister van Onderwijs mag niet als een verzwak king van dit Ministerie worden aange merkt. Wel niemand ook zal den heeren Mr. Th. Heemskerk. Minister van Justitie en Jhr. Mr. D. J. de Geer, de goe de hoedanigheden voor ©en ministersze tel ontzeggen. Met behulp van de Staten-Generaal waar figuren als Mgr. Nolens, Colijn, Idenburg en anderen, zeer zeker een niet te onderschatten steun voor de re geering zullen vormen, mogen wij ver trouwen dat, onder Gods Zegen, ons land, hoe moeilijk het huidig tijdsge wricht ook wezen moge, onder dit Mi nisterie een tijdperk tegemoet gaat, dat, in de gegeven omstandigheden, het bes te zal geven wat te verkrijgen is. Zondag speelde Geel Zwart op haar terrein een wedstrijd tegen R.O.IJ. uit JJmuiden om een bronzen beeld. Om 2 uur floot scheidsrechter Ver- molen de elf allen in het veld. Geel Zw. is volledig, R.O.IJ. heeft één invaller. Geel Zwart wint de toss en laat R. C.IJtegen zon en wind aftrappen. Al direct neemt Geel Zwart het spel in handen en brengt een bezoek bij den R.C.IJ.-doelverdediger, maar deze is op zijn post. Eenigen tijd blijft Geel Zwart in de meerderheid, maar dan is het met haar overwicht gedaan en krijgt men een, mooi en vlug opgaanden strijd. Toch krijgt Balm weinig ballen te Verwerken en moet zijn overbuur meer dere malen handelend optreden, om scho ten van Snooks en Slenters te keeren, wat hij uitstekend doet. Toch neemt R. C.IJ. onverwachts ds leiding 'door een fout in de achterhoede en doordat Balm den bal verkeert beoordeelde. Spoedig daarop is het rusten. Na de rust verandert G. Zw. haar opstelling. Mulders gaat in de voorhoede, wat direct een verbetering geeft. Spoe dig maakt G. Zw. gelijk door Mulders. Dat geeft G. Zw. moed. Aangemoedigd door het publiek, gaat zij weer tot don aanval over, maar de achterhoede van R.C.IJ. retourneert alle3. De R.C.IJ.-voorhoede zit ook niet stil en brengt enkele malen een bezoek aan Balm, die niet thuis geeft. Als er nog eenige minutten te spe len zijn, geeft Draayer den hal aan Slenters Sr. Deze zet mooi voor en Snoeks geeft met 'n schitterenden kop bal Geel Zwart de leiding. Het aanwezige publiek juicht met de spelers mee. R.C.IJdoet hardnekkige po gingen om gelijk te maken, maar G. Zw. verdedigt goed en met 21 in haar voordeel komt onder groote spanning het einde. De Geel Zwart-capfain neemt onder hartelijke woorden van den voorzitter het prachtige beeld in ontvangst. Als Geel Zwart zoo ia de competitie uitkomt, dan zal ze met wat beter schieten menig overwinning behalen. H. V. G. B. heeft weer feest gevierd en kan jttet trots daar op terugzien. Het feest was in één woord af. Pluvius die H. V. G. B. op 2 Juli in de wielen regd, was haar nu goedgezind en de zon droeg het hare er toe bij om het verblijf in de gemeen telijke zwemschool aangenaam te maken. Kwart over één werd begonnen met het juniores-nummer t/m 12 jaar. Er werd met flyingstart gestart, dat een handicap bleek voor sommige jongens. De juniores gaven elkaar niet veel toe. Den len prijs behaalde R. G. Niermans, 2en J. Schouw en 3en J. Wapstra. Zeer spannend was de wedstrijd 50 M. vrije slag voor juniores t/m 16 jaar. C. Vrugt verwierf den len prijs; P. van Om meren den 2en en J. Smit den 3en prijs. De 100 M. vrije slag was voor de Zaan dammers. Ie prijs Dekker, 2e prijs Hazel- hoff, beiden leden van Neptunus te Zaan dam. Hierna volgde de schoolploeg-estafette (4 maal 25 M.) Drie schooiploegen kwa men hierin uit; de H. H. S., de le H. B. S. 5 j. c. en de Openb. L. School van den heer Kingma. De ploeg van de H. H. S., die nu was samengesteld uit J. .Scharpf, J. de la Cour, J. Roosendaal en P. van Ommeren, wist weer als no. 1 aan te ko men en heeft nu den Sprenger-beker de finitief in haar bezit; de winnaars kregen ieder een zilveren medaille. De le H. B. S. 5-j. c. won den tweeden prijs, bestaande uit 4 bronzen medailles. Een aardig nummer was de behendig heidswedstrijd met den bal voor H. V. G. B.-adspiranten. Hierin wist A. J. Nodelijk zich als eerste te plaatsen; tweede was P. van Ommeren en derde G. Berends. De polo-wedstrijden kwamen dan aan de beurt. De H.V.G.B.-adspiranten speelden tegen de dito van Neptunus en verloren met 1—0. Spannend was de match H. V. G. B. I Neptunus II. Vooral de H. V. G. B.'er 0. Hoogesteyn speelde een schitterende partij en scoorde niet minder dan 4 maal. Nep tunus kon het net niet vinden, zoodat H. V. G. B .1 den wedstrijd won met 40. De polo-match H. V. G. B. IIWater ratten, was een gelijk opgaand spel. De uitslag 11 gaf de verhouding zeer goed weer. Het nummer schoonspringen was weer zeer aantrekkelijk, mooie sprongen werden gemaakt. De uitslag was: 1. P. Okhuysen; 2. F .Werner en 3. F. Pielage. Tot slot de grootsche pantomihe, ge titeld: Icarus of De Vleugelen der Liefde, uitgevoerd door ongeveer 100 personen. Onbedaarlijk is er gelachen en het was voor den auteur, den heer v. d. Berg, een beslist succes. Het was een frappant ge richt toen aan het slot der pantomine al die deelnemers gecostumeerd in het bas sin sprongen. n De heer Schmidt, voorzitter van II. V. G. B., bedankte, alvorens hij tot prijsuit reiking overging, de jury, bestaande uit de heeren dr. Merens en Huiswil voor hun welwillende medewerking en voorts allen die er toe medegewerkt hadden om het zwemfeest zoo schitterend te doen slagen. Bij de prijsuitreiking had de heer Schmidt voor eiken prijswinnaar een aar dig speechje, hetwelk de lachspieren van de aanwezigen danig in beweging bracht. Vermelden wij nog, dat een zper goed orkestje, onder leiding van den heer Jon- gewaard de stemming er in hield. Zooals men weet, is, op initiatief van het bestuur der Haariemsche Handelsvereeniging, besloten, ter ge legenheid van de groote Dahliakeu ring een Etalageweek te houden,waar van de duur bestemd was van den 19den tot den 25sten van deze maand. Gelijk reeds is medegedeeld, was een regelings-commissie hiervoor benoemd, die echter al spoedig bleek te zwak te zijn voor deze taak, omdat de werk zaamheden hieraan verbonden binnen korten tijd zulk een ongedachten om vang genomen hadden, als zelfs de grootste optimist niet had kunnen voorzien. Vooral ten opzichte van den verkoop der dahlia's bleek zulks. Had genoem de commissie aanvankelijk gedacht, dat deze hoogstens het getal drie a vier duizend zou bereiken, zoo bleek al spoedig, dat zij hierin had misgetast, want op dit oogenblik is het getal van twintig duizend reeds overschre den. Hierdoor aangemoedigd, wilde de commissie, nu de zaak zoo voorspoe dig verliep, hare werkzaamheden uit breiden, waarvoor echter noodzakelijk was, dat zij zich de medewerking van eenige andere ingüzetenn verzekerd. Deze versterkte commissie heeft gis terenmiddag in het gebouw der Haar iemsche Handelsvereeniging, onder evoorzitterschap van den heer A. H- Weijburg, vergaderd. De bijeenkomst werd bijgewoond door twee deskun digen, de heeren J. L. Brouwer, Direc teur van Hout en Plantsoenen en H- Cariée, namens de Dahliavereeniging, door wiens voorlichting de besprekin gen aanmerkelijk bekort werden en in het goede spoor jaleven. Onder meer werd besloten eene cir culaire aan de winkeliers, te zenden, waarin o. m. wordt gezegd, datde commissie er op is gewezen, dat de dahlia-bloem nieL zoo sterk is, dat zij zich dagen achtereen goed houdt en zeker niet in drogen toestand, om welke reden besloten werd de étalage- week in plaats van 1925 September, van 21—27 September le houden, waar door de versierde étalages bij de ope- opening der bloemenkeuring, die den 22sten wordt gehouden, er zoo frisch mogelijk kunnen uitzien. Verder wordt er in dé circulaire op gewezen, dat de bestellingen een zoo overweldigenden omvang hebben aan genomen, dat het voor een goede distributie allernoodzakelijkst is dat de winkeliers hierbij in alle opzichten hun medewerking moeten verleenen. Deze medewerking bestaat vooral daarin dat men zich niet al te veel aan de letter hunner opgave houdt. Dat wil zeggen, dat de winkeliers die b.v. besteld hebben lichte en donke re paarse dahlia's eventueel genoegen nemen met alleen paarse dahlia's, wanneer door de uitgebreidheid de zer reusachtige distributie het voor de commissie niet mogelijk is, de ge vraagde nuanceering te leveren. Men moet toch bedenken, dat de verdee ling van ruim twintig duizend lang- stelige dahlia's in een zoo korte span ne tijds door een expeditie die uit den aard der zaai» hierin niet ge oefend is, geweldige moeilijkheden op levert, wil alles op tijd gereed zijn. Om die reden verzoekt de commissie dus dringend aan de winkeliers wel willendheid te betrachten. Want de zaak moet goed marcheeren. Ten slotte wordt medegedeeld dat .zoodra mogelijk de winkeliers in ken nis zullen worden gesteld op welken dag en van waar de bestelde dahlia's kunnen worden afgehaald. Tot zoover de circulaire. Met groote voldoening, natuurlijk, kon de heer Weijburg ter vergadering mededeelen dat het gemeentebestuur en inzonderheid de burgemeester al le mogelijke medewerking heeft toe gezegd, om deze bloemcnweek te doen slagen. Reeds is het gemeentebestuur zoo welwillend geweest, de beschikking te verleenen over de binnenplaats van het z.g. Pand, waar de bloemen in de frissche lucht kunnen worden be waard. Nadat de vergadering met groote instemming van deze mededoelingen had kennis genomen, werden ampele besprekingen gevoerd over de feesle lijkheden die men denkt in deze bloemenweek te zullen organiseeren. Te zijner tijd zullen daarover mede- deelingen aan de pers verstrekt wor den. Ten einde de voorbereidingen tot deze feestelijkheden zoo goed moge lijk te doen slagen, zijn de volgende commissies benoemd: Commissie voor On s": n i g: De heeren J. C. Caderius van Veen, W. Worst en E. Wildeboer. Pers-Commissie De heeren A. H. Weijburg, J. B. Las- schuit, Joh. E' Lamp, H. Stinis en P. 0. Akkerman. Regelings-Commissie De heeren A. H. Weijburg, L. B. Lassohui t en II. Stinis. Commissie voor Bloemen, Versieringen en Verlichting: De heeren W. B. J. v. Liemt, lid va.n den gemeenteraad, Joh. F. Lamp, Max Weber, J. C. Caderius van Veen, W. Worst en E. Wildeboer. Commissie voor Muziek De heeren W. Dyserinck, H. Stinis en P. 0. Akkerman. Zaterdag en Zondag heeft deze ver eeniging in het r^taurant „Dreef- zicht" in den Hour hare jaarlijksche tentoonstelling gehouden. In begin Mei zijn aan ongeveer 3500 kinderen plantjes uitgereikt, welke door henzelf moesten worden voortgekweekt en waarvtan men thans het resultaat te zien zon krijgen. Vrijdagmiddag na vier uur moesten deze plantjes aan „Dreefzicht" wor den bezorgd, toen- zag* men menig scholier zijn plantje angstvallig ver huizen het potplantjejaan hetwelk 4 maanden alle zorg was besteed, moest thans door een gevaarlijke zóne heengebracht worden.Veron derstel, dat een takje ;zou afbreken of dat die mooie ge/anium-bloem geschonden op de tentoonstelling aan kwam. Eenigen gingen wijselijk met de tram naar o'eri Hout, maar natuurlijk voor op bij den wagenbestuurder, daar was de minste kans Van verdrukking. Bij '„Dreefzicht" waren duizenden kinderen, velen begeleid door hunne ouders.' Hier hadden de bestuursleden der vereeniging verbazend veel werk, elk potje moest geplaatst worden bij de schoolgroep, waarvan de inzender (ster) leerling(e) was, waarbij nog kwam, dat de één nog wat wist te vertellen, eeri andere nog wat te vra gen had over het plantje, maar het liefst haddep allen direct maar willen weten, of hun plantje een prijsje zou krijgen'. Gelukkig hebben allen hun vertroe- teling zonder ongelukken aan de damés' én"Tïeeren afgegeven, waarna deze laatsten tot laat in den avond zijn bezig geweest met het arrangeeren. Met versierings-materiaal, zooals Laurieren; Kentia enz., belangeloos door de firma's Berker Sr., van Nor- den-Teunis en Smit beschikbaar ge steld, was het geheel tot een gezellig interieur gemaakt. Zaterdagmorgen heeft de jury, be staande uit dé heeren C. van Blanken- stein, Pool, de. Kruiff, Herm. Boeg- schoten, Nieuwenhuizen en Smit, de plantjes gekeurd. Aan elke school groep werden gemiddeld lsten2deen 3de prijs toegekend, maar was er een buitengewoon mooi exemplaar onder vertegenwoordigd, dan werd een extra prijs daarboven gesteld. Met elkander werden ongeveer 150 prijzen toege wezen. Zaterdagmiddag om 2 uur had de opening der tentoonstelling plaats. Mevrouw de Bijll-Nachenius, presi dente van Floralia, sprak eerst een woord van welkom aan de aanwezigen in het bijzonder aan Mr. A. Bruch, Wethouder van Onderwijs, die als zoodanig Haarlem's Gemeentebestuur vertegenwoordigde. Zij gaf verder een overzicht van de vereeniging, welke in ledental sterk was vooruitgegaan, evenzoo was het aantal uitgereikte potjes veel meer dan in 't vorige jaar. Dank werd gebracht aan de mede bestuursleden, aan mevr. Bunge- Engeling van „Spaarn en Hout" voor een geschenk aan plantjes, aan den heer J. L. Bouwer, directeur van Hout en plantsoenen voor zijne mede werking bij de gemeentelijke tegemoet koming van een flink aantal plantjes. Verder aan hoofden en onderwijzers van scholen, aan de Pers, aan de hee ren die gezorgd hadden voor het versieringsmateriaal. Door de firma Oostwald was belangeloos voor de gracieuse stoffeering van het podium gezorgd Daarna gaf de presidente het woord aan den heer Mr. A. Bruch. Deze stelde de tentoonstelling voor in drievoudigen bloeibloeiende planten, bloeiende kinderen en bloeiende ver eeniging. Namens B. en W.' kon spr. o. m. zeggen, dat het college overtuig^t-i? van de opvoedende kracht welke vim deze vereeniging uitgaatzij be schouwt dit werk als aanvulling van het onderwijs en zij hoopt dat deze vereeniging moge voortgaan op den ingeslagen weg om te bevorderen de liefde en toewijding voor deze Flora's- kinderen bij de Haariemsche jeugd. Hiermede verklaarde de Wethouder van Onderwijs de tentoonstelling voor geopend. Onder de aanwezigen zagen we den Burgemeester van Haarlem, den heer Maarschalk en echtgenoote. Voorts den heer Sterck, Inspecteur bij het Lager Onderwijs, den heer de Breuk, voorz. van de afd. Haarlem der Ned. Maatsch. van Tuinb. en PL, den heer Bouwer, Dir. plantsoenen enz. Onder de vroolijke muziek van de Post-Harmonie, die in de muziek tent op het terras hare belanglooze medewerking gaf, stroomden honder den kinderen de zaal binnen om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Dit gaf aan 't bestuur weder een tijd lang handen vol werk opdat niets beschadigd of vertrapt zou worden. Maar als altijs was een kleine wenk 'van den leider voldoende om de Haar iemsche jeugd in de goede richting te sturen. Vermelding verdient nog een acht tal prachtplanten, geschonken door de firma van Empelen en van Dijk te Heemstede, welke planten dienen zullen als extra prijzen. Ook een aar dige inzending ter opluistering, be staande uit cactussen in een minia tuur bloemenkasje van den heer J. Hoppenbrouwer was zeer verdienste lijk. Zondag was de tentoonstelling van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds voor publiek toegankelijk. Hiervan is druk gebruik gemaakt. Op beide dagen hebben ruim 800 betalende bezoekers deze tenroonstelling be zocht en de vereen. Floralia verkreeg steun door toetreding van 70 nieuwe leden en 5 donateurs. Wel een bewijs dat het publiek het werk dezer vereen, meer leert waardeeren. Voor 17 kinderen was nog «en meevallertje, doordat het bestuur na Zaterdag tot overtuiging kwam, dat, hoewel aan elke schoolgroep le, 2e en 3de prijs was toegekend, er nog eenige planten waren, die nog een prijsje hadden moeten ontvangen. Besloten werd nog 17 bestuursprijzen toe te kennen. De prijsuitdeeling zal plaats hebben op a.s. Woensdag 13 Sept., 's namid dags 3 uur in de Nijverheid aan de Jansstraat. Over de prijzen moeten wij thans nog zwijgen, maar het zal de kinderen wel meevallen. Hieronder laten wij den uitslag volgen le prijzen, met extra vermelding werden toegekend aanJ. Hoppen brouwer, Ei Jeltes, B. Been, Trijntje Luijten, M. van Norden, Geertje van Haarlem, F. v. d. Aardweg en H. Nieuwenhuys. le prijzen ontvingen: Ida Veenho- ven, Guus v. d. Veldt, J. v. Straaten, J. P. Visser, G. Suurland, Anna Block, A. Bij, M. Henneman, M. Haak, H. C. Giesbers, H. Tuin, Frans de Wilde, Adriaan v. Heerden, W. v. Daalen, W. Biese, A. J. Hazelaar, M. Bronk- horst, J. H. Bultcrs, W. Bakker, Max Paardebek, W. Nederkoorn, L. Ruy- senaars, Coba Scheckman, E. Wie- land, Greta Bergman, I. Fockens, Tjeerd Geerts, Jopie v. Twuyver, Lena Gerlach, A, Vonk, J. Boeré, A. van Dongen, Johan Voet, C. Jansen, A. de Graaf, H. v.an Hofwegen, Marie Waning, J. F. Koer, M. Kumpe, A. Bakker, Henk Visser en Annie Alberding. 2e prijzen werden toegekend aan M. Raadersma, Cor Rooslood, G. v. Rotterdam, J. v. Poelgeest, M. v. Hemsbergen Meyer, A. Reus, C. H. R. van IJperen, J. Stalling, Corry de Graaf, A. v. Deutekom, T. Homburg0 Corrie ten Brink, A. C. Heintjes, G. Kraak, Truus Geerlings, M. Beumaker, A. Kabel, M. Treffers, A. B. de Drog, Dora Kerkhoff, J. Beekelaar, Jacobus Beekelaar, J. v. Dam, M. Veldljuysen, C. Schijf, S. Hesselink, W. Metzelaar, Alie v. Deutekom, B. Jansen, A. Provoost, W. Hoogendijk, Toos de Groot, W. Zuurendonk, B. Zwanevel, Bob Hage, Jan v. Voorst Vader, Bartha Faase, G. v. Buuren, M. v. Bilderbeek, Annie Spijkstra, Willem v. d. Pol, J. Plevier, W. Jongewaard A. Scheilinger, Annie Alberding en klasse VII van school no. 26. 3e prijzen werden toegekend aan J. Visser, Ella v. Dorp, B. v. d. Veldt, A. v. d. Wouwer, T. v. d. Putten, H. Aalpol, Elli Lichtenberg, L. Verdel, Jo Schouten, S. W. Trost, H. Reusz, en Rathony, A. v. Beek Vollehoven, P. André, Nelly de Quastemet, H. v. Veen, Betsy Slot, N. Roosjes, L. v. d. Weyden, J. Burggraaf, J. Beu- mer, M. v.d. Aar, C. Neunink, B. v. d. Horst, W. Bosma, Hetty Sevts, Mary van Galen, H. .Vroom, G. Wilde, Aart v. d. Vlies, E. Loerakker, Piet Meuring, Johan Vrouwings, Mar* Kuipenaars, Cor Meyland, P. Swaans- wijk, H. Costers, G. Nachtegaal, W. Gigengack, C. v. d. Laan, Lena Krouwel, Anna Perdon, Ada Norman, Sophia Bruyns, L. Silvis, M. v. Son, Duister, J. Kolkman en Lientje Kollerie. Een bestuursprijs werd toegekend aanA. Reedijk, H. v. Hofwegen, M. Cv Wijkhuizen, A. v. Zutphen, C. Hommers, D. Mijnders v. Vr&den, W. Nederkoorn, Molly Bouman, Ma- thias Foeken, Jansie ter Maat, Henk Kuiper, C. v. d. Klugt, J. A. Nilant, C. v. Bourgondiën, Han v. Zuylen en Kees v. Driei. De cultuurprijs werd toegekend aan M. Oosterhagen. Negen honderd pelgrims telt de Haar iemsche processie naar Kevelaer. Het eerste jaar dat na den oorlog de processie trok, waren er driehonderd, toen vijfhonderd, nu negenhonderd. Men medt ons dat het een recordcijfer is en we kunnen ons begrijpen dat de direc teur der Broederschap de Zeereerw. beer Pastoor Reynenberg, in zijn nopjes is. over zulk een deelname. Zeker de valuta zal hier ook wel 'n woord je meespreken, maar we stellen het ons graag zóó voor dat velen, die anders om de kosten het genade oord van Maria, nog nooit of slechts zelden bezochten, nu gaarne deze gelegenheid aangrijpen om Ma ria in Kevelaer te gaan eeren. Maar ook is het een eer voor Haarlem en naaste omgeving dat zoo velen de pel- grimsreize medemaken. Alle pelgrimstoch ten zijn een succes, die naar den Briel, die naar Heilo, naar Noordwijk en nu ook die weer naar Kevelaer. Zie dat geeft moed! Negenhonderd 1 Katholiek Haarlem kan trotsch en gerust wezen 1 Katholiek Haar lem is nog niet verforen! Barometerstand 740. Achteruit. Dinsdag vertrok de Haariemsche Pro cessie naar Kevelaer. Zondag half elf was er een plechtige H. Mis van Voorbereiding. Zondagavond werd een plechtig Lof gehouden, waar onder preek door Pastoor Reijnenberg over de intentie, waarmede de bede vaart ondernomen wordt n.L om op de voorspraak van de H. Maagd Maria Gods zegen af te smeeken over het werk der Ned. Missiën. De kerk was geheel gevuld met bedevaartgangers, die na afloop een Kevelaarslied zongen Dins dagmorgen 6 >4 uur was er eeD H. Mis voor de leden, waaronder velen tot de H. Tafel naderden. Om 8.55 uur vertrok de trein, be staande uit 14 wagons met 930 pelgrims, (het grootste aantal dat ooit behaald is) naar Kevelaer. Onder de pelgrims bevinden zich een 20-tal Eerw. Heeren Geestelijken. Op het perron waren vele familieleden van pelgrims aanwezig en aan de via duct langs den Jansweg hadden zich vele anderen opgesteld, die de pelgrims ten afscheid wuifden, toen de trein weg reed. Maandagavond omstreeks half 7 is de 58-jarige A. v. d. W., wonende in de Linschotenstraat, op den Rijksstraatweg te Schoten, ter hoogte van „Huis ter Zaanen," door de stoomtram aangereden. Hij wilde voor een tweetal uit de rich ting Velsen komende auto's uitwijken en kwam daarbij op de tramrails, zonder de naderende stoomtram te bemerken. Deze kon niet 'meer tijdig stoppen en gaf den man een duw, waardoor hij kwam te vallen. Hij bekwam een kneu zing aan het linkerbeen en klaagde over pijn in de borst. Dr. Lanting, die in de tram zat, verleende de eerste hulp, waarna v. d. W. naar huis is vervoerd geworden. Men schrijft ons: Het bestuur noodigt dringend de leden uit ter vergadering van a.s. Donderdag avond. In 't bijzonder het bestellend per soneel, met het oog op de nieuwe dienst regeling die de directie wenscht in te voeren.Komt allen op. Het is noodig dat die dienst nog aan een bespreking onder worpen wordt. Wij meldden reeds dat Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud- burgemeeester van Haarlem, oud-lid vatf Gedeputeerde Staten Zondag 70 jaarca geworden. Dien middag verscheen op den huize Waterland te Velsen de Commissaris dez Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll; het lid der Gedeputeerde Staten Jhr. Mr. D. E. van Lennep; oud-minister J. F. Cremer, de oud-wethouder van Haarlem de heer Joh. de Breuk, om den jubi laris te complimenteeren. Maandag ontving Jhr. Boreel tal van gelukwenschen, m den vorm van tele grammen, brieven, kaartjes enz. Voorts vele bloemstukken, waaronder van het gemeentebestuur van Haarlem, van de directies der Haariemsche Hypotheekbank en der Haariemsche Brandverzekering Maatschappij, van Mr. Pijnacker Hordijk, oud-gemeentesecretaris van Haarlem enz. Het 'personeel van Waterland had voor den hoofdingang van het huis een mooie eeereeboog opgericht, met in 't midden de jaartallen 18521922. Maandagavond is Jhr. Boreel gehuldigd geworden. Na een familieediner op den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1