De grenswijziging. KROMMENIE. HEEMSTEDE. Het rapport der Commissie uit de ingezetenen. Het noemt de annexatieplannen van Heemstede een begeerte, om de bewoners van het te annexeeren gebied als belastingbetalers te annexeeren. Annexatie wordt geen werke lijke behoefte voor Haarlem, noch een algemeen belang genoemd. De havenpiannen van Haarlem geen motief tot annexatie ge noemd. dart een 'derde ,Ver£eïeken met 1913, afgenomen. ZANDVOO°T EGMOND-BINNEN. IJ' 'JIDEN. WIJK-AAN-ZEE. VELSEN. huize Waterland kVató 3s Chr. ZangVer- eeniging Hosanna van Velseroord en haar kinderkoor in de plaate en groepeerde zich voor het huis. Jhr. Boreel en zijn familie verscheen óp het bordes, -waar na de koren het volgende lied aanhie ven, waarvan meisjes in 't wit exem plaren aan den jubilaris en de zijnen van boden. "Wij zingen van vreugde en komen u danken Vcor 't vaandel, dat onze vereeniging siert. Omhoog gaat ons lied met zijn jubelende klanken, Nu Jonkheer Boreel zijn geboortdag viert. Het is voor ons een eer, die wij allen gevoelen, Nu gij, eedle Heer, onze hulde aanvaardt, Den zang te vereedlen blijft steeds ons bedoelen, Wel hem onder ons; die het vaandel bewaaij. En klimmen de jaren en wiss'len de tijden, God geev' U de krachten en sterke uw geest, Opdat g'in uw avond in Hem u moogt verblijden, Die U in heel uw leven tot heil is geweest. Prachtig klonk het lied door de stille dreven, mooi wa3 de samenzang der kin derstemmen en van volwassenen op de gedragen melodie van „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckklank. Jhr. Boreel dankte deer getroffen voor deze hulde. Hij zeide niet gedacht te hebben dat hij zoo'n groote plaats zou innemen bij de ingezetenen van Velsen en verzocht het lied nog eens te zingen, waaraan natuurlijk voldaan werd. Daarna gaven Hosanna en het kin derkoor eenige liederen ten beste. Als het groote kinderkoor weer een lied ge zongen had, gaf Jhr. Boreel zelf het sein tot applaus. Hij hield toen nog 'n toespraak, waarin hij er op wees, dat er veel is dat veredelt, maar niets dat zoo vereent en veredelt als zang en mu ziek. Jhr. Boreel gewaagde ook van den band, die Hosanna en zijne familie bindt, mede door het vaandel, dat Mevr. Bo reel aan de Vereeniging mocht schen ken, hoopte dat men het vaandel steeds in eere zou houden en- sprak d9 beste wenschen nit voor de vereenigingen, die hij hartelijk dank bracht voor deze echoone hulde. De directeur van de koren, de heer P. v. d. Bovaart, dankte voor deze ■woorden en zeide dat Hosanna zich ge drongen had gevoeld dezen avond aan hare dankbare gevoelens uiting te geven. Het vaandellied, gezongen bij de ont hulling der banier, werd nog eens aan geheven, ook een herhaald „Lang zal hij leven", terwijl allen vele hoera's aan hieven. De leden van Hosanna en de kinderen -werden onthaalddirecteur en bestuur werden op den huize genoodigd. De serenade werd begunstigd door schoon weder, wat het welslagen zeer ten goede kwam. De eereboog en de boomen van het park voor bet buis waren verlicht met vele kleurige lam pions, wat een prachtig effect maakte, 't Was al laat, teen de zangvereenigingen aftrokken, waarna het feest in den fami liekring nog werd voortgezet. Gemeenteraadsvergadering. Op d» laatstgehouden vergadering waren alle le den present 1. Vacature. Na de opening door Bur gemeester Klerk werderv de notulen van 7 en 28 Juli gdedgekeurd en kwam het punt: „ingekomen stukken" aan de orde. Van Ged. Staten was ontvangen: 1. goedkeuring van eene leening der gasfa briek groot 24.000; 2. de goedgekeurde verordeningen op secretarieleges, school geld en het gebruik der aanplakborden. Alvorens met de agenda begonnen werd, vroeg en verkreeg de heer Ofman (S.D.A.P.) toestemming om na afhande ling der verschillende punten te interpel- leeren over de woningtoestanden alhier. Voor het nazien der geloofsbrieven van het nieuwe lid, den heer L. ten Wolde Tz., werden aangewezen de heeren Albers, Of- man en Aten. Bij monde van den heer Albers werd tot toelating besloten. In verband met het jubileum van de Kolfclub „Onder Ons" werd besloten een medaille van gemeentewege beschikbaar te stellen. Punt 4. 't Voorstel van B. en W. om 't salaris voor een nieuw te benoemen gemeenteontvanger van 1900 tot 2700 te brengen op f t)"»0f 1350.in ver band met de circulaire van Ged. Staten, die er op wiizen, dat door vermindering der werkzaamheden ook de salarissen verminderd kunnen worden, lokte tame lijk veel discussie uit. De heer Albers CC.H.l beweerde, dat de circulaire in vele gemeenten met misnoe gen was ontvangen en ook spreker stond er niet svrnoathiek tegenover, want 't is toch eigenliik te dwaas om nu reeds te beslissen over 't salaris van een ambte naar. die misschien over 20 of 30 jaar in functie moet treden. Ook dat de tegen woordige functionarissen hun salaris be houden. keur! sDr. af. Voor onze gemeen te geldt die uitspraak niet. want op de se cretarie zal voor den heer Kaan voldoen de werk ziïn. maar veel gemeenten, die zwaar zitten en waar de ontvanger door e".< eigen zaak of verschillend1 liiihetrok- kingen een mim inkomen beeft, worden door Ged. Staten vernlicbf tocb maar het volle salaris uit te betalen. Spr. kan er zich niet mee vereenigen, dat de heeren in Haarlem zich on eene dergelüke wiize met de eemeenternken bemoeien. Ook de heer Schaaoer fR.K.l is het met de strek king der circulaire niet eens en wil bet salaris vaststellen als er een vacature is. doch nu niet. Overigens is snr. er voor, dat de tegenwoordig» ontvanger zijn sa laris van thans houdt. Nadat de voorzitter betoogt, dat Ged. Stalen alleen willen weren. welk salaris thans aan een nieuwen ontvanger geffeven zou moeten worden, zegt weth. Labberté, dat hii gelooft dat versohitlende heeren de zaak niet begröoen. Ged. Staten stel len door de circulaire een enuuète in. Uit de beslissingen der verschillende gemeen teraden wordt dan een algemeene rege ling vastgesteld. Dus wij benalen het sa laris niet, maar wij geven slechts advies. Trouwens art. 73 der Gemeentewet hé- paalt. dat Ged. Staten de salarissen van verschillende ambtenaren vaststellen na ingewonnen advies van den raad. De heer Albers bliift echter van mee ring. dat Ged. Staten niet moeten voor- sehriiven de tegenwoordige salarissen voor alle gemeenten te laten, zoo als ze ziin. Na verdere discussies worden de voor stellen van B. en W. echter met algemee ne stemmen goedgekeurd. Na een toelichting aan den heer Schaa- per wordt vervolgens de verordening voor de gemeente a vond teek en scliool goedgekeurd. De Voorzitter deelt in ver hand met deze zaak mee. dal de inschrij ring geen succes geweest is. Waren er an dere Jaren ruim 80 leerlingen, nu hebben zTcTT sTeehTs 43 aahgembTd. Spreker fife'enl, dat we bet leergeld moeten verminderen en moeten bepalen op 5.10.of 15.voor inkomens van 1200. 1500.f 2000.en hooger. De inrich ting der nieuwe school is kostbaar en bij het hoogere schoolgeld zou Je gemeente op iedere leerling al f 50.m .eten bij passen, maar dit wordt nu natuurlijk nog meer. De heer Baars (S.D.A.P.) vond het leergeld ook te hoog en kan zich met de genoemde bedragen heel goed vereenigen. Aldus besloten. De nieuwe regeling der begrafenisrech ten vindt geen gunstig onthaal. Den heer Baars komt 7.50 voor een kwartier klok luiden zoo hoog voor. Vroeger was dat 2-a 3.De gemeente behoeft daar toch niet van over te houden. Dat de gra ven duurder zijn, spreker kan het begrij pen, want de nieuwe begraafplaats heeft verbazend veel gekost. Behalve het klok luiden, is de verhooging in prijs voor eigen graven, geheel niet naar den zin van den heer Albers. De familie gaat ge woonlijk al genoeg gebukt onder het ver lies van een dierbare en dan nog zoo'n groot financieel offer te vragen, dat gaat spr. te ver. Hij weet, hoe vele nabestaanden het op hoogen prijs stellen een eigen graf voor hun overledene te koopen en dan is de vermeerdering der kosten met 300 pCt. en meer veel te veel. De Voorzitter zegt dat de vroegere cij fers met 3 zijn vermenigvuldigd en on danks dat blijven we nog beneden de prijzen van Zaandam. Bovendien is spreker van meening dat de gemeenschap niet alle kosten moet dragen. De heer Mooy (R.K.) vindt de regeling in vele opzichten te hoog en zag gaarne, dat B. en W. eene volgende maal met la gere cijfers kwamen, welk voorstel ge steund wordt door de heeren Albers, Of- man en Molnaar. Ook de heer Schaaper is het met den heer Mooy eens, maar zou gaarne ook eens cijfers van andere plaatsen zien. Wethouder Labberté rekent voor, dat iemand, met een half uur klokluiden er bij, voor 25.begraven kan worden, volgens de voorgestelde regeling. Zaan dam is veel duurder. De heer Mooy vindt de redeneering van den weth. eenzijdig. Voor menschen met een hooger standpunt komt er nog wat meer kijken en daar moeten wij re kening teiee houden. De Voorzitter stelt voor de prijzen van 't klokluiden op 5, 10 en 15 te brengen, maar de andree cijfers kunnen niet ver laagd worden. Na eenige discussie der heeren Baars en Albers, staken de stemmen over een voorstel van laatstgenoemde, zoodat de zaak een volgende maal opnieuw aan de orde komt. Op een reclame van den heer Ofman hadden B. en W. oorspronkelijk afwij zend beschikt, doch nadat de heer Ofman eene nadere verklaring gaf ('t betrof hon denbelasting) trokken B. en W. hun prae- advies in. Aan Mej. Bömcmann, onderwijzeres aan school B werd wegens a.s. huwelijk eervol ontslag verleend tegen 1 Dec. Als slot der agenda werden de rekenin gen over het dienstjaar 1921 van gasfa briek, Bewaarschool, Burg. Armbestuur en Godshuis met algemeene stemmen goedge keurd en vastgesteld. Nadat de Voorzitter mededeelde dat de eerstvolgende vergadering zou gehouden worden op 22 Sept. a.s. in welke verga" dering de gemeentebegrooting aangeboden wordt en verschillende benoemingen moe ten plaats hebben, verkreeg de interpel- fand, de heer Ofman het woord. Spreker gaf toe, dat hier veel woningen gesticht waren, maar toch zijn er nog le kort en dat is treurig, want zulks bevor dert het samenwonen van gezinnen en be lemmert het trouwen. Het tekort zou nog grooter zijn, als alle krotten, tot dusver nog bewoond, eens werden opgeruimd. In sommige woningen is bijna of in 't geheel geen vloer meer is, zoodat men eigentijk wel kan spreken van vahkenshokken. De bouwvereen. willen gaarne bouwen maar de minister heeft zulke belemme rende bepalingen gemaakt, dat het bijna onmogelijk is nieuwe plannen te maken en uit te voeren. Een woord van protest tegen den betrokken Minister kan dan ook niet achterwege blijven. De bouwkosten zijn weliswaar verlaagd maair van parti culiere zijde gebeurt er nog niets. Spreker vraagt dan ook, waar de zaken zoo staan moet de gemeente dan niet ingrijpen? In 's Hertogenbosch bouwt de gemeente huizen van beton voor f 2600 a f 2700, zoodat de huurwaarde f 4 5 f 5 is; een draaglijke prijs. Kunnen wij hier ook niet iets dergelijks tot stand brengen? De heer Schaaper komt wel beweren, dat de volks huisvesting hier achteruit gaat, maar de heer Ofman noemt geen cijfers. Over de ze zeer belangrijke kwestie zou spr. gaar ne een enquete willen instellen. De heer Ofman, aldus gaat spr. verder, protesteert tegen minister Aalberse, maar de minister verdient een woord van hulde en danik (stemmen: zeer juist!), immers geen regeering deed ooit zooveel voor den woningbouw als de tegenwoordige. Ver der wil spr. vragen: kunnen wij voor dien- zelfden prijs bouwen als te 's-Bosch? Im mers neent, daar wordt op zand gebouwd, terwijl hier eerst geheid moet worden. Weth. Labberté wil terstond met cijfers komen. In 't geheel zijn hier 19 gevallen wan samenwonen, maar 10 willen van geen schaiden weten, zoodat wij eigenlijk maar 9 woningen te kort komen. Iets eigenaardigs is het echter, dat in onze gemeente de malaise niet merkbaar is en daarom vestigen zich hier veel vreem J"':""en v.n. Duitschers. Moeten wij nu voor al die menschen huizen gaan bouwen? Spr. is het met den heer Schaaper eens, dat we duurder uit -i'"n als 's-Bosch. De heer Baars acht enquele na de me- dedeelingen van dokter Labberté overbo dig en bovendien zijn kort geleden de cij fers in verband met deze kwestie vastge steld. De heer Ofman meent te moeten op- erken dat de verschillende sprekers niet rennen van de krotwoningen, die noodig opgeruimd moeten worden. Het is nood zakelijk, dat hier 50 nieuwe woningen ko men, want de woningnood neemt hier zeer toe. De gemeente Amsterdam bouwt ook een massa woningen tegen een huur waarde van 5 5 6 gld. per week. Wat daar kan, behoort de gemeente Krommenie ook te doen. ♦v'eth. Labberté beweert dat 5 5 6 per week te hoog is, want laatst heeft een ad vertentie in ons plaatselijk blaadje ge staan om te trachten tegen dien prijs wo ningen te bouwen en slechts drie gegadig den meldden zich aan. De heer Schaaper dringt nogmaals op een enquete aan en vindt het een verblij dend verschijnsel, dat velen zich hier ko men vestigen. Het gemeentebestuur moet dan voor woningen zorgen. Als laatste spreker wil de heer Baars eens wijzen op een onbewoonbaar perceel, dat eigenlijk onbewoonbaar gemaakt wordt door het bedrijf van een buurman. Spr. wil in dat verband wijzen op een adre» van den heer Jongkind in de Vlusch, die vee! last ondervindt van den heer Mulder, welke suikerballetjes bakt in 't aangrenzende perceel, welke werk raam- EecTert een önrlraag'Ijtë Tucht verspreiden. De Voorzitter zal in die zaak nog eens een nader onderzoek instellen en heeft verder tengevolge van de interpellatie, de overtuiging gekregen dat B. en W. de wo ningtoestanden nader moeten besfudeeren. Overwogen zal borden of een enquete noodzakelijk is. De zaak komt in een der volgende vergaderingen zeker weer ter sprake. Hierna sluiting. Verschenen is het rapport der Com missie Hit de Ingezetenen in zake de grenswijziging. Evenals het rapport van het gemeente-bestuur, gaat het uitvoerig na, dat grensuitbreiding voor Haarlem naar de zijde van Heemstede h.i. niet noodig is wat betreft de noodzakelijkheid van aanbouw aan die zijde door Haarlem. De Commissie zegt, dat zij niet an ders kan inzien, dan dat de gansche opzet en bedoeling van Haarlem met annexatie aan de zijde van Heemste de geen andere is dan de begeerte, de bewoners van het te annexeeren gebied als belastingbetalers te an nexeeren. Het rapport gaat dan verder de fi- nancieele kwestie van annexatie na en zegt hierover: De Commissie meent de gepreci seerde becijfering aangaande het ka pitaal, dat met annexatie zoude zijn gemoeid over te moeten laten aan het Gemeentebestuur en in dezen te mo gen verwijzen naar hetgeen ter zake reeds is en nog zal worden geprodu ceerd. Het spreekt wel vanzelf, dat hoe ook berekend de kapitaals- afgifte door Haarlem aan Heemstede èn voor Haarlem bezwaarlijk zoude zijn èn voor Heemstede de nadeelen niet zoude compenseerenimmers Heemstede zoude door de annexatie rond twee-derde van het gansche be lastbare inkomen der Gemeente ver liezen, terwijl buitendien zooveel meer dan alleen hieruit voortvloeit te com penseeren zoude vallen, zooals boven reeds betoogd is. Het totale belastbare inkomen van Heemstede naar de laatste bekende cij fers bedraagt f 15.704.300, en dat van het te annexeeren gedeelte f 10.210.850. Duidelijk volgt hieruit, dat de ge meente Heemstede, plotseling geredu ceerd van een gemeente met bijna 16 millioen tot een gemeente van 5.5 nül- lioen belastbaar inkomen, volstrekt van karakter zoude veranderen en in haar instellingen en inrichtingen voor de zoo gansch andere huidige gemeen te, een lichaam zoude worden met een waterhoofd; in elk geval het even wicht in alles volkomen zoude wor den verbroken. In het te annexeeren gedeelte be draagt het inkomen van forensen circa 6 millioen der ruim 10.2 milliioen, doch van die 6 millioen betreft slechts 1.32 millioen Haarlemsche forensen, dus deze vormen slechts in inkomen rond 1/8 deel van het inkomen van het te annexeeren gedeelte. Van die 6 millioen betreft 4.1 mil lioen Amsterdamsche forensen, zoodat deze dus ver en ver de hoofdzaak vor men met 70% van het forensen-inko men en 41»/o van het gansche in», komen van het te annexeeren gedeelte. Maar de cijfers leeren nog meer en bevestigen ten scherpste het gansche geleverde betoog; immers de Amster damsche forensen zijn in aantal 195 met 4.1 millioen, dus rond f21.000 inkomen dooreen per hoofd, die uit diverse plaatsen 18 in aantal met f 580.000 dus f 32.000 per hoofd en de Haarlemsche 231 met f 1.320.000, dus slechts f 6000 per hoofd. Van de Laat- slen zouden allicht een grooj: deel moe ten blijven, de hoogsten daaruit zullen het echter ook elders zoeken, doch van de 195 en 18 zullen de blijvenden gering in getal zijn. Nu ligt voor de hand, dat men juist die laatste de diverse en del Amsterdamsche forensen speciaal al dadelijk zoude doen vluchten door de annexatie en waar deze de hoofd zaak inbrengen, bewijzen de cijfers evenzeer, hetgeen boven reeds is be toogd, dat het gevolg der annexatie zoude zijn: Vernietiging van kapitaal in en vlucht van verder kapitaal en van inkomen uit het te annexeeren gebied met het resultaat van een lamgesla gen Heemstede, een niet gebaat Haar lem en zwaar getroffen eigenaars en inwoners van het te annexeeren gebied. Al waren thans tijden en toestanden normaal vooruitgaande zooals vóór den oorlog, dan zoude nog dusdanige annexatie een onverantwoordelijke fi nancieel te veroordeelen operatie zijn naast natuurlijk moreel onverdedig baar. De tijden en toestanden zijn intus- schen thans duidelijk zeer slecht ge worden; zij waren dit in het tijdvak der schijn-hoogconjunctuur 1918 ook reeds, maar de „schijn" werd helaas niet algemeen doorgrond. Nu dit eindelijk anders begint te worden, nu eindelijk de klanken „versobering" en „bezuiniging" beginnen door te dringen, wordt de mentaliteit rijp om het wetsontwerp 1921 zuiverder te zien al gaf het bestuur van Haarlem daarvan nog geen blijken, getuige de stukken van die zijde over dat wets ontwerp nog recent uitgegaan en dan kan niet anders geconcludeerd worden, dan dat ernst en doorzicht aan die zijde ontbreken. Er heerscht een nog steeds toenemende malaise; de komende jaren beloven voorloopig nog geen vooruitgang, geen welvaart; het opbrengen der belastingen valt buiten gewoon zwaar; de inkomsten zijn da lende en de belastingopbrengsten moe ten evenzeer dalen, méér zelfs dan evenredig met de inkomsten, omdat de belastingen te hoog opgezet zijn. Het totale nationale vermogen is met meer De financieele gevolgen van een dus danige annexatie, toch reeds in nor malen tijd moeilijk zuiver te doorgron den, zijn gansch onberekenbaar. Kapi taais vernietiging is altijd een fout, daar welvaart ten nauwste sa menhangt met kapitaalsvorming tegen over bevolkingstoename, namelijk zóó, dat de eerste in verhouding per hoofd, de laatste moet overtreffen, wil er vooruitgang en welvaart zijn; maar forceeren in den huidigen tijd van ge waagde kapitaalsverplaatsingen en van nog meer kapitaalsvernietiging wat van annexatie het gevolg is zou niet alleen een fout zijn, maar een daad van zóó roekeloos wanbeleid, dat de scherpste qualificatie daarvoor nog te zacht zoude wezen. Er moet worden gestreefd met alle kracht naar bezuini ging; en annexatie kost in elk geval kapitalen. Zoude men in een tijd van groote welvaart moreele en andere redenen tegen annexatie even daargelaten nog kunnen heenstappen over de ka pitaalskwestie in deze en dit dan te meer, omdat in een tijd van voorspoed en groote welvaart de gevolgen van een financieel verkeerde daad minder ingrijpend zijn; thans moet elk finan cieel waagstuk pertinent worden ver meden. Het rapport gaat dan voort: Ten opzichte van Heemstede is er geen enkele reden voor annexatie aan te voeren. De Commissie meent echter haar beoordeeling van het Wetsont werp wat ruimer te moeten opvatten en dan wil zij nog een en ander ten berde brengen aangaande de annexatie door Haarlem naar andere zijden. Zij verwijst dan in het bijzonder naar blz. 46 van het adres van 15 Februari 1919, terzake van den drang van Haarlem naar havenwerken en industrie-terrein, van welk adres zij de geheele lezing instantelijk aanbe veelt. Natuurlijk kan voor den drang aan de Noord-zijde van Haarlem nooit als motief gelden het afnemen van be lastingbetalers van Heemstede aan de Zuid-zijde van Haarlem, die niets met die haven-fantasiën hebben te maken, maar ook wenscht de Commissie hier het slot van dat doel van het betoog blz. 6 van punt 1 van meergemeldl adres te herhalen. Dat werd einde 1918 geschreven en Februari 1919 ge drukt en toont juister kijk op den komenden algemeenen toestand (hoe wel toen de roes der schijn-hoogoorw- junctuur algemeen heerschte en door ging tot thans voor enke'.o maanden), dan toen in het algemeen werd aiangetroffen. Het adres zegt daar: „Het kan ook nimmer een algemeen Nederlandsch belang zijn, dat Haar lem met kunst- en vliegwerk vesti ging van allerlei fabrieken wil lok ken, waarvan de vestiging voor Haar lem trouwens nog maar een zeer pro blematiek voordeel zoude blijken te zijn, die evengoed of beter elders ge vestigd kunnen worden vooral thans, gegeven de algemeene zeer twijfelach tige en in elk geval ongunstige voor uitzichten voor industrie in Nederland, is er dus wel zeer negatieve reden* voor dusdanig drijven." Meer aandacht voor dusdanig, in middels juist gebleken inzicht, ware bij Haarlem, dat maar doorholde met haar plannen, wel zeer gewenscht. Haarlem koketteert al 20 of 50 of meer jaren met havenplannen, terwijl voor de bestaande industrie het Spaar- ne alleszins voldoende is en desniet tegenstaande weinig nieuwe industrie in Haart®111 ontstond, hoewel aan het Spaaxne alle ruimte bereids aanwezig is, terwijl voor groot-industrie, die zee schepen direct voor den wal wenscht, ruimte te over is aan Noordzee-ka- naal en Nieuwen-Waterweg. pie drang van Haarlem om kapitalen te willen besteden aan den waan „Haar lem-—Zeehaven", was reeds voor den corlog een niet-economisch juist gefun deerde zucht tot grootdoenderij, maar thans thans nu alles gebukt gaat an ger het groote kaiptaalsverlies, nu ons land meer dan een derde van zijn ka pitaal van 1913 inboette, nog aan te komen met groote kapitaalsuitgaven voor havenplannen zonder zin overiges ter vestiging van nieuwe industrieën, ter wijl bestaande met moet te het hoofd boven water houden of zinken, heeft natuurlijk minder zin dan ooit tevoren. Het wetsontwerp voor de annexatie voorziet in een werkelijke behoefte van Haarlem noch eene in het algemeen belang, maar in een door Haarlem voor- geewnde behoeften vele jaren terug en in 1917 in economische blindheid voor den werkelijken toestand, weer opnieuw geplanteerd. Thans kan echter ook die blindheid niet meer als excuus gelden en daar door verderfelijke gevolgen hebben. Im mers overduidelijk is thans wel alge meen, voor wie niet opzettelijk blind wil zijn, dat van uitzetting, zooals bij vooruitgang mogelijk is, geen sprake kan zijn, dat Haarlem geen kapitalen zoude kunnen besteden, zelfs niet zoude kun nen loenen om zijn plannen voor bovendien onnoodige havens en indu strieterreinen door te voeren, 'aangeno men dat Haarlem nog niet van die fantasiën is genezen. De Commissie kan zich indenken, dat Haarlem voor bouwgrond direct aan zijn grenzen terrein wenscht, hoewel dan toch einde 1917 alweer binnen Haarlem's grenzen nog veel terrein is bebouwd zij het in kunstmatigen crisisbouw nog reel is vrijgekomen aan Klopper- singel, Kinderhuissingel en Kamperlaan door opheffing van groote kweekerijen en een groot oud fabriek-complex en bovendien nog veel terrein ten Oosten van het Spaarne, ten Zuiden van het Slachthuis onbebouwd ligt, zooals ook van het voorafgenoemde nog veel braak ligt Inmiddels kan wegens noodzaak tot bouwen direct tegen bestaand Haarlem aan Oost-, Noord- en Westzijde, zoo lang 't systeem annexatie bestaa, even tueel reden zijn of nader komen voor grensverplaatsing. Aan de Zuid-zijde, dus aan de zijde van Heemstede, geldt dit echter niet, omdat daar tegen Haar lem's grens feitelijk geen bouwgrond meer ligt, zooals bereids boven is aangetoond. In verband met mogelijke uitzetting der grens naar de Westzijde kan de Commissi© toegeven dat de eigenaardi ge „appendix" waarop reeds in het 'begin van dit rapport ia gedoeld aan de Noord-Westzijde vain Heemstede gelegen, ten Westen van den spoorweg en begrensd door dezen en overigens de Houtvaart aan den Westzijde en de Pijlslaan aan de Zuidzijde, welke laan verder de Noordgrens van Heemstede aldaar vormt, door Heemstede zoude kunnen worden afgestaan. Bedoelde strook grond, loopende onge veer Noord-Zuid, is circa 200 M. breed en 1000 M. lang, bevat sledhts eenige onbeteekenende huizen en wordt bewoond door 12 gezinnen van totaal 57 personen en zoude inderdaad bij uitzetting van Haarlem naar het Westen zoo niet een beletsel, althans een ongewenschten toe stand vormen. Wat betreft de nadere annexatieplan nen van de commissie uit Haarlem's ingezetenen en het zoogenaamde plan Slingenberg, die geheel Bloemendaal op heffen en Heemstede willen annexeeren tot de Aerdenhoutslaan (Zandvoortsche- laan" en vandaar naar het Spaarne of nog verder strekkend van de Zandvoort- schelaan langs den Rijksweg naar de nog Zuidelijker Koediefslaan en langs dezen tot den Binnenweg en reoht door naar het Spaarde, zij het volgende op gemerkt: De bedoeling bij die plannen is dan het Zuidelijk deel van Bloemendaal (d.i. een gedeelte Aerdenhout en Voge lenzang) bij Heemstede te voegen. Natuurlijk zoude dit geen compensatie zijn voor hetgeen men Heemstede aan haar Noordzijde wenscht af te nemen, te meer niet waar de grens Haarlem- Heemstede in die plannen nog verder Zuidelijk wordt verplaatst en Heemstede dus nog ver onder 1/3 van haar huidig belastbare inkomen zoude worden gere duceerd. Bovendien, Heemstede begeert niet het goed zijns naasten zooals Haarlem te genover Heemstede wel doet zonder eenig ander motief dan annexatie van Heem- stede's Belastingbetalers. Immers, grond tot uitzetting, hetgeen feitelijk het mo tief voor deze annexatie heet te zijn, vindt Haarlem aan hare Zuidzijde, dus in Heemstede niet. De Commissie wil dan ook met eiken nadruk als hare meening aangaande het voorstel Slingen berg en hetgeen daaraan is vastgeknoopt door Raad of Commissie van ingezete nen van Haarlem zeggen, dat zij het gansche opheffen en annexeeren van Bloemendaal ongehoord acht. De mogelijkheid moet blijven bestaan tot het behouden van gemeenten waar de belastingen nog niet hoog zijn te noemen. Het kapitaal vlucht weg van de ge meenten, waar de belastingen te hoog worden en brengt daardoor de achter- blij venden op zwaarder lasten niet al leen, maar de omliggende gemeenten en vooral decentraal-gemeente met haar neringdoenden zullen de nadeelige ge volgen van het wegvlieden van het ka pitaal ondervinden. Het is een levenskwestie voor het ge- iheele land de begeerde eigenschappen van de verschillende gemeenten te be houden, het kapitaal te laten neerstrij ken waar het dat zal verkiezen. Werkt- men dat tegen dan zal dit tengevolge hebben, dat de geheele streek verarmt, aangezien elders streken zijn waar het kapitaal me' veel zorg wordt ontzien en gelokt. Daarmede moet rekening worden ge houden; alle theorie moet daaraan ten offer vallen. Gebroken moet dus wor den met het in ons land in de laatste tijden misbruikte systeem van gedwon gen samensmelting van gemeenten. Het is en blijft onrecht onder het mom van „algemeen belang" het belang te dienen van een centraal-gemeente, ten koste van bloeiende aangrenzende ge meenten. Tenslotte meent de Commissie aan gaande het wetsvoorstel nog te moeten opmerken; dat uitzetting van Haarlem naar het Westen, waar dadelijk open terrein tegen Haarlem aanwezig is, dus zooals door Gedeputeerde Staten is ont worpen, tot in lengte Van dagen uit zettingsmogelijkheid aan die zijde bie t dat ingeval die grensverandering zo de plaats hebben, Heemstede dient med te werken door afstand van meergemel de appendix van Heemstede ten Noor den van de Pijlslaan gelegen; dat uitzetting van Haarlem aan de Oostzijde, dus ten OoUe van het Spaar ne waar dit -onbebouwd polderland be treft, geen bedenking ontmoet en wat uitzetting aan de Noordzijde betreft, de Commissie van meening is, dat Haar lem zich verkeerde fantasiën maakt ten opzichte van havens en industrie, maar dat, wanneer dusdanige uitzetting door betrokkenen ook gewenscht wordt, de Commissie meent het annexatieplan naar Weet-, Oost- en Noordzijde niet te moe ten bestrijden al komt het haar groo- tendeels geheel overbodig voor en al gaat het speciaal aan de Noordzijde in verband met de haven-illusie zeker veel te ver. Resumeerende geeft de Commissie uit de Ingezetenen ten slotte haar oordeel te kennen: dat geen enkel steekhoudend argument is of kan worden aangevoerd voor de voorgestelde grenswijziging aan de zijde van Heemstede dat Heemstede in verband met moge lijke grenswijziging van Haarlem naar het Westen echter meergemelde strook ten Noorden van de Pijlslaan ter mede werking zal dienen prijs te geven: dat behoudens dan deze bijzake- lijke uitzondering aldus de grens tus- schen Haarlem en Heemstede dient te blijven zooals deze is; dat de noodzakelijkheid van de grens wijziging met Iteemstede, zooals door Haarlem voorgesteld, en in het wets ontwerp is overgenomen, niet is aan getoond, noch ooit aangetoond zóudekun- nen worden en deze wijziging niet zoude zijn in het belang van Heemstede zoowel van het overblijvende als van het af te scheuren gedeelte dier gemeente, noch in het algemeen belang en zelfs niet in dat van Haarlem; dat dus in elk geval het Ontwerp van Wet bovenbedoeld tot verandering der grenzen tusschen Haarlem en Heem stede volstrekt verwerpelijk is. Dit seizoen zijn er verscheidene badgas ten geweest, die, naar thans blijkt. e'Se"* lijk hier niet thuis hoofden. Nu er betaald moet worden komt dit aan het licht. Vele badgasten zijn vertrokken, zonder de huur geheel te voldoen, of zonder ëlectriciteits- of gasprijs betaald te hebben. Andere ja ren waren er ook wel zoo, doch thans is het aantal heel wat meer. Dezer dagen heeft een eigenaar yan een pêfcëeT aan de Grooïe Krocht krasse maat regelen genomen. Een familie, die het bo venhuis gehuurd had, had nog geen cent van het verschuldigde voldaan. En nu liet de eigenaar al het meubilair op straat zetten en weigerde de familie verderen toegang. Een dochtertje wist zich met be hulp van een ladder toch toegang te ver schaffen. Doch later op den avond werden de kinderen bij medelijdende menschen ondergebracht. De man en de vrouw ver toeven echter nog steeds in het huis. De eigenaar zal nu een deurwaarder in den arm nemen en trachten, aldus zijn huis ontruimd te krijgen, Dergelijke badgasten maken een mensch anders odk niet rijk! Uitstapje. Het reisje van de leerlin gen der hoogste klasse naar Amst<Jdam is dit jaar al bijzonder prettig en leerzaam geweest. Terstond na aankomst werd een, wandeling gemaakt langs de Prins Hen drikkade, waar al dadelijk de drukte op de straten en de beweging te water op viel. Na een kleine verfrissching werd Artis bezocht, steeds een aantrekkelijk heid en, niet alleen voor de jongelui. Om half 2 perd daar gedineerd, en toen kwam een nieuw punt van het program ma:: de motor-rondvaart met een pleizier- vaartuig van Verfschure Co. Achtereen volgens werd gevaren door Rokin, Binnen- Amstel, Heerengracht, Brouwersgracht, Korte Prinscgracht, Westerdok, het IJ, langs de Ruyterkade, de aanlegplaats van de Oost-Indiëstoomers der Mij. Nederland, de Kon. Ned. Stoomboot Mij., rond het eiland, langs de droogdokken, door Oos terdok, IJgracht, Nieuwe Heerengracht en Blnnen-Amstel terug naar Rokin. Dat ge durende dit tochtje, ruim 144 uur, heel wat opgemerkt werd, behoeft niet gezegd te worden; zoo'n rondvaart kan elk wor den aanbevolen. Na nog de Kalverstraat doorgewandeld te zijn, de voornaamste bezienswaardig heden van den Dam bekeken te hebben, en een laatste Verfrissching, ging 't zeer voldaan huiswaarts, waar leerlingen en geleiders, behalve door vele belangstel lenden, door de commissie werden opge wacht. Tot slot een gezamenlijk lied, een dank aan de commissie en de schoone dag schoon ookom zijn prachtig weer was weer voorbij; hij zal echted niet spoedig vergeten zijn. Muziek. Naar wij vernemen zal de fanfare „Eensgezindheid", die ook de feesten van de L. E. T. T. te Heilo en j.L Zondag de opening van het R. K. Sport terrein te Castricum opluisterde, zich Zon dag gedurende het concours hippiq-" te Alkmaar doen hooren. Kiesvereeniging. De plannen tot het oprichten van een nieuwe R. K. Kies vereeniging, die zich zal bezighouden met de raadsverkiezingen, nemen vaster vorm aan. Binnenkort zullen kiezers en kiezer essen worden opgeroepen tot een algar meene bijeenkomst. Hoog bezoek. Het Italiaansch oor logschip „Feruccio", met den Italiaan- schen kroonprins aan boord is gister middag tegen half vier van de Noor- sche wateren alhier aangekomen. Het pantserfort loste hij' het binnenkomen de gebruikelijke saluutschoten. Toen het 6chip de sluis binnenstoomde, stond de geheele bemanning aan dek. Onder hen was de kroonprins gemakkelijk op te merken, hij had een mantel om met gouden opstiksels. Op de sluizen wa3 een enorme belangstelling, de mensohen werden door de rijksveldwacht op een eerbiedigen afstand van het schip ge- honden. Het schutten ging zeer snel en was binnen het half uur geschied. Te 4 uur stoomde de fraaie oorlogsbodem op naar Amsterdam, voorafgegaan door een motorboot der rijkspolitie, terwijl eveneens een motorboot het schip volg de. Pas uit de sluis kwam het Duitschei handelastoomschip „Diana" voorhij, dat met de vlag salueerde, welke groet door „Feruccio" die de koninklijke standaard voerde, beantwoord werd. Ook bij Velseroord en Velsen sloeg een talrijke massa het voorbij varen van het schip gade. Tijdens het oponthoud in de sluis speelde de muziekkapel van het oorlogsschip eenige nummers. Verduistering. Door de rechercln alhier is aangehouden zekere Sch., thans vischhandelaar, vroeger boekhouder bij de firma H .A; Osendorp alhier, wegens verduistering van een bedrag van ver moedelijk f 3000. Politievaartuig. Hel Fransche pant serschip Quentin Roosevelt voor het politietoezicht bij de visscherij op de Noordzee, dat eenige dagen te Amster dam heeft vertoefd, is van hier naar de Engelsche wateren vertrokken. Politierapport Aan het bureau werd gebracht door de politie van Wijker- oog een Amsterdamsche minderjarige jongen, die daar zwervende was aan getroffen. Hij is op de boot naar Am sterdam gezet. Natuurlijk zijn er weer de noodig« staaltjes van baldadigheid. Ingooien van ruiten; jongens die de tent van de Tentzending te Velseroord niet rus tig kunnen laten staan enz. Drie meis jes trokken een ander meisje hard handig van de fiets, -waarvoor de poi litie ze ernstig zal onderhouden: Bij de feestelijke ingebruikneming van het kleedlokaaal op het voetbalterrein van W.Z.V., waar onder meer een match werdgespeeld tusschen V.V.W. (uitWor- merveer) en W.Z.V. I, alhier, gebeurde helaas een groot ongeluk. Een der spe lers van W.Z.V. kreeg een trap, waar door hij van het veld moest. Toen de dokter hem thuis bezocht, werd een beenbreuk geconstateerd, wel geen ern stige, maar erg genoeg, zoodat de spe ler veel moet lijden en e enigen tijd huisarrest zal hebben. Voor dezen wedstrijd was door het bestuur van W.Z.V. een móóie medaille uitgeloofd. Het spel eindigde met 1—1, W.Z.V. was niet in goede conditie en de gekwetste speler was een groot verLies voor het spel. Besloten was bij gelijk spel niet te lo ten, maar de medaille aan de gasten uit te reiken. Een paar wedstrijden voor jongens en ook een voor volwassenen, besloten de feestelijkheden. Er was veel publiek Burg. Stand. Geboren: d. van J. M. Oudendijk—Wichert. z. van M. van EgmondBrakenhoff. z. van J. G. Schade—Rem. z. van F. J. van. Galen—de Graaf. d. van H. van Bel—Menke. d. van F. Gooyer Folkersma. d. van J. v. d. Berg —Dekker. z. van M. van Rijswijk de Bie. d. van M. Ensering—Snel,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2