BUITENLAN D. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad. - 13 Sepiesubei* 1922 Brieven uit Frankrijk. Ec VoEkenbofid. De neutraliteit der zeeëngten. Ongeregeldheden te Konstan tinopel. Grieken door Tyrken omgebracht? GEM. BOITEHL BERICHTEN. KERK m SDK0SL Utrechtsche Bfüssleweek Ned. Int. Misssecosigres. Bisschopswijding van Mgr. £rn, Versfraelen S.WJ. HET COCAïNE-GEVAAR. Herhaalde malen had ik hem reeds gezien, nu eens drentelend langs de groote boulevard café's, dan weer geheimzinnig iemand aansprekend in de avonduren, op een der drukste punten van „Montmartre". Zijn uiterlijk had niets opvallends; correct gekleed m zijn wat al te getailleerde phan- tasiepak, de handen veelal in zijn zakken, zou hii onopgemerkt zijn voorbijgegaan, als niet iets schuws in zijn blik, iets geheimzinnigs in zijn bewegingen de aandachtt had getrokken. Eenige dagen geleden zag ik hem weer, gevolgd door een armoedig gekleede jongen, die blijkbaar met hem in verbinding stond. Nu wist ik het zeker, hii was een van de vele handelaars in cocaïne, die tegenwoordig de Parijsche straten onveilig maken, op slinksche wijze het verderfelijk git aan de liefhebbers trachten te slijten. Denk niet dat hij u of mii daar mede lastig valt, als een gewone straatverkóoper Jan en alleman aanklampt. Hii kent zijn Pappenhei mers, weet nauwkeurig wien hii Ihebben moet. Het zijn de bleeke, afgeleefde mannen en vrouwen, wier nerveuse mondtrillingen hem [hun zondig verlangen naar het bedwelmende kruid verraden, die hii tot zijn prooi uitkiest. Soms ,waagt hij het een vreemdeling iets in te fluisteren, als hij vermoedt dat deze is ingewijd in de gehei men van het zinnen-verbijsterende genotsmiddel. Als een speurhond die van verre reeds het wild ruikt dat hem rijken buit belooft, zoo kent deze handelaar zijn toekom stige slachtoffers reeds op een afstand. En met den dag, helaas, worden die slachtoffers van de cocaïne talrijker en stijgt 't aantal der gewetenlooze handelaars. Zii hebben de meest scherpzinnige manieren uitgedacht om hun ver boden waar van de hand te doen, zonder gevaar te loopen, het duur door hen verkochte gift, zich nog •duurder door de Justitie te laten betalen. Een van die middelen wordt toegepast door den boule vard-slenteraar die mijn aandacht had getrokken. Hij bedient zich van een helper, een levensschip breukeling, die niets te verliezen heeft om de mondeling door hem gesloten contracten, ten uitvoer te brengen. Niet hii levert de ver woestende bedwelmingsmiddelen at aan zijn klanten, nu eens aan gediend als „cocoU, dan weer als „blanke sneeuw of zuiveringspoe- Ider", zijn voor weinige geldstuk ken omgekochte, slaafsche volge ling, moet voor hem de kastanjes pii het vuur halen of liever de co caine overreiken. De werkelijke schuldige gaat bii eventueele aanhouding vrijuit, het ontoerekenbare werktuig onder gaat de straf. Andere handelaars vinden zelfs jdeze wijze van verkoop nog te gevaarlijk. Zij deelen slechts tegen vooruitbetaling, aan hun cliënten mee, waar de geheime afleverings plaats is gevestigd en een voor 0e politie niets, voor den leveran der alleszeggenden bon, wordt in sommige gevallen verstrekt. Zoo zijn de duistere manieren van deze misdadigers, alleen denkend om financieelen eigenbaat, zelfs ten koste van phvsieken en moreelen (ondergang van anderen. Beperkten zii zich weleer tot 0e nachtgelegenheden van „Mont martre", tot die vunze dansloka- len, waar zelfrespect den mensch verre doet blijven, het was reeds Idroevig „genoeg, thans nu zit den openbaren weg tot hun domein hebben gekozen, in alle stadsdee- Ien van Parijs hun vernietigings werk verrichten, is het cocaïne-ge- vaar dermate in omvang toegeno men, dat een waarschuwing drin gend vereischt is. In het „Quartier Latin", de stu dentenwijk bii uitstek, ligt het co caïnemonster op de loer niet al leen, maar heeft er reeds velen tot zijn prooi gemaakt. Ik weet dat er jonge mannen zijn, die eerst uit dwaze nieuwsgierigheid hun han den naar de fokkende glanspoeder hebben uitgestoken, om, na eens van de verboden vrucht geproefd te hebben, zich voor goed er aan over te geven. Ik weet helaas ook dat eenige Hollanders in over moedige en grootdoenerige stem ming, de verleiding niet hebben weerstaan op hun vacantiereis, eenmaal 'althans, dat prikkelende gift op te snuiven, Het is daarom, dat ik allen, die Parijs bezoeken, waarschuw tegen dit kwaad, tegen die ééne maai, want de eerste stap die veelal het meeste kost, wordt al te vaak en te gemakkelijk door verderen gevolgd. Van alle kanten grijnst dit kwaad ons tegen, op den openba ren weg, geïijk ik reeds vertelde, in de ontspanningslokalen, al te graag en te veel door vreemdelin gen in Parijs bezocht. Let op den van het een enachtcafé naar het andere, rondtrekkenden muzikant, die in het inwendige van zijn in strument de poeder heeft verbor gen, op de bekoorlijke bloemen verkoopster die heimelijk in het bouquetje de „coco" aanbiedt, of zelfs speciaal bereidde versnape ringen verkoopt, die tot omhulsel er van dienen. Neen, let er liever niet op, gaat voorbü aan die ge legenheden, waar alles is bere kend op financieelen winst en mo- reele vernietiging. Het is ongelooflijk op welk een grooten schaal de cocaïne wordt innengesmokkeld uit alle oorden der wereld, uit Duitschland, en uit Mexico wellicht het meest. Onlangs werd een Amerikaan te Parijs aangehouden, die over niet minder dan zes auto's en zelfs over een vliegmachine beschikte, om de glinsterende, blinkende poe der, binnen te voeren. Het zijn de buitensporige winsten die tel-, kens nieuwe handelaars doen op staan. Verleden jaar kostte een K.G. cocaïne, inkoop 600 frs. en werd verkocht in den kleinhandel voor 8 a 10.000 frs. Heden kost een zelfde hoeveelheid 1300 frs. en le vert ften verkooper 25 a 30.000 frs. op. Men betaalt gaarne 30 k 40 frs. voor een gram, om eenige oocenblikken vergetelheid te zoe ken in dit vergift, onttrokken te worden aan de aardsche zorgen, niet bedenkend welk een ontwa ken er op .moet volgen, welk een geestelijke en lichamelijke verwoes üng er door wordt aangericht. Een blik op het politierapport is voldoende om te zien, hoe het aantal" aanhoudingen, van hande laars onrustbarend stijgt en dit aantal is nog slechts een kelin procent van de werkelijke geval- fen. Vóór den oorlog kwamen slechts zeer sporadisch 'deze over tredingen voor, in 1916 werden 53 handelaars in arrest genomen. In 1921 is dit getal tot 212 geste gen en mi] werd door een iustitie- autoriteit verzekerd, dat 1922 in dezen, het droeve record zal slaan. 1 De „Coco"-handel, het cocaïne gebruik 'is een dreigend gevaar geworden waartegen niet streng genoeg maatregelen dienen geno men. i Bepgrking der nachtgelegenhe den, zoo sluiting onmogelijk is; zware bestraffing van verkoopers maar ook vajn gebruikers, mede werking van allen om de justitie in te lichten, waar mededeefingen hunnerzijds kunnen dienen deze moderne misdadigers te ontmas keren. Ai deze middelen zullen echter weinïr baten, indien niet hoogere motieven, het zich overgeven aan dezen hartstocht, veroordeelen. Geen politie-maatregel zal aan dit euvei een einde kunnen maken, evenmin als aan de vele andere misdadige uitwassen van onzen tijd, zoolang de verdwaasde en moreei diepgezonken wereld, niet wil erkennen, dat onze handelin gen, niet omdat zii wettelijk al dan niet geoorloofd z'im, goed of slecht zijn, maar geleid moeten worden, door de Allerhoogste ze denwet die in het H. Geloof haar oorsprong jheeft. Parijs, 6 Sept. 1922. Mr. P. v. S. Het bericht betreffende de komst van Lloyd George voorbarig. De Commissies. Een telegram uit Angora aan den Volkenbond. De moord Ie Obercassel. FEUIL LETON De zoon van Jules Labroue zag zeer goed, wat er in het jonge meisje omging, maar behalve datjhij Lucie alleen en boven a es in de wereld beminde, scheen hem het onmetelijke fortuin van Paul Harmant een niet te overbruggen klove. Hij had dus een dubbele reden, om den schijn aan te nemen, alsof hij niet begreep, wat Mary wilde en haar lieftalligheid eenigszins koel te aanvaarden. Het was juist die koelheid welke Mary zoo stuitend vond en haar hin derde, wa weer een terugslag vond in hare lichamelijke gesteldheid. Het maakte haar ?ieker dan ze nog was. Voortdurend was zij in tweestrijd met haar zelf. „Misschien houd' hij van mij maar onbemiddeld en eenvoudig bediende bij rnijn vader, durft hij misschien de oogen niet naar mij opslaan r hij strijdt met zichzelf en verbergt voor mij zijne liefde. Dat moet 't zijn., ja. zoo is 't stellig. Ik moet hem inlichtenals ik hem niet zal toebehooren, zal ik sterven In dezen geestestoestand bevond zich het jonge meisje, toen de kame nier haar kwam waarschuwen, dat de tafel gedekt was. Mary ging naar bene den en vond haar vader in de kleine salon. Zij iep hem tegemoet en kuste hem herhaa delijk. ,'Je bent later opgestaan dan ge woonlijk, lieveling, ben je niet goed „Niet bijzonderantwoordde het jonge meisje. „Maar daarom ben ik niet later opgestaan. Ik was in een stemming om na te denken." „Kom, laten we nu eerst aan tafel gaan." Ze gingen naar de eetzaalMary p.aatste zich tegenover haar vader „Vertel nu maar eens op," zeide de vader, na zijn dochter te hebben bediend. „Aan welke ernstige dingen hen je gedacht „Ik dacht zoo bij me zelf, dat er in 't leven eigenlijk meer schaduw is dan zonnqjcfiijfl,. meer lijden dan vreugde." Met verrassing hoorde Paul Har- mant deze mededeelingen aan. „Wat ontbreekt je. om gelukkig te zijn „Mag ik eerlijk zijn „Niets is me aangenamer." „Wel nu, ik voel me gelukkig bu u.gelukkig over uwe teederheid.. maar de teederheid van een vader alleen is niet voldoende, om 't hart van een jong meisje tevreden te stel en. Ik ben geen kind meer....k wordt weldra negentien jaar....Hebt u er nog nooit aan gedacht mij te la ten trouwen De gewezen meesterknecht kreeg een rilling over zijn leden. Hij ging naar Mary toe en sloot haar in zijn armen. „Nu reeds trouwen 1 En ik van je scheidenlieveling," mompelde hij. Maa weet je dan niet, dat uist jou tegenwoordigheid mij moed geeft en werkkracht en levenslust. Als jij niet bij me waart, zou alles gedaan zijn voor mij. In dat geval zou ik niet beter kunnen doen, dan te sterven." Wat Jacques Garaud zei, was waar. Sinds hij in Frankrijk terug was, had hij herhaaldelijk aanvallen van wroe ging en alleen de tegenwoordigheid van zijn dochter was in staat die som bere denkbeelden te verdrijven. Al leen in Mary vond hij de kracht, om die nare herinneringen te vergeten. „Maar ik zou kunnen trouwen, zonder dat ik u zou moeten verlaten." „Zou het niet beter zijn alles te la ten, zooals het nu is „U redeneert egoistisch vader, en dat is verkeerd. U moet bedenken, dat er eens een dag zal komen waarop mijn hart niet geheel meer aan u toe behoort. „Daaraan heb ik gedacht, lieve ling. Ik heb er al dikwijls aan gedacht, maar nooit zonder dat ik onder die gedachte leed. Ik heb bij me zelf ge zegd, dat er een dag zal komen, waar op ge helaas het grootste deel van je hart zult wegschenken. Ik weet, dat die dag zal komen, maar ik tracht hem te verschuiven. En toen ben ik gaan piekeren." „Waarover „Het vermogen, dat ik voor je ver zamel, stelt je in staat, de schitterend ste keuze te doen. Ik wensch een man voor je van allereersten stand.... een man, waarop je trotsch kunt zijn." „Dat is heelemaal niet noodig," onderbrak Mary. „Het geluk is niet te zoeken in een voldoening van ijdele wenschen." Mary voe de, dat tranen hare oogen vulden. Zij dacht aan Lucien Labroue. (24 Sept.1 Oct.) (25 tot 29 Sept.) Een Internationaal Missiecongres. Zij hief het hoofd op en zeide „In zake het huwelijk heb ik denk beelden, welke lijnrecht in strijd zijn met de uwe. Ik verlang geen schit terende partij, ik eisch niet, dat de man, die met mij trouwt, rijk moet zijn. Ik vraag drie dingen van hem hij moe openhartig, flink en moedig zijn. Het innerlijke is mij meer waard dan titels en geld." Paul Harmant hoorde zijn dochter met een volmaakte ongevoeligheid aan. Dergelijke banale ontboezemin gen maakten geen indruk op hen. Bovendien begreep hij maar al te goed, dat zij zinspeelde op den man, dien zij liefhad, op Lucien Labroue. Wellicht had die genegenheid nog niet dien omvang aangenomen, dat alles daarvoor moest wijken, maar zij bestond en dat feit vervulde hem met angst. Een lang stilzwijgen volgde op de woorden door het jonge meisje uit gesproken. Paul Harmant verbrak dit zwijgen. „Gaan we vandaag uit vroeg hij. „Zooals ge wilt, vader. We zullen visites maken. Ik moet een visite maken bij mevrouw Willamson, wiens dochter mijn vriendin is." W. v. d. W. „Uitstekend en terwijl jij je vrien din gaat bezoeken, loop'ik bij Georges Darier aan, dien ik sinds mijn terug keer nog niet heb gesproken." „Dan ga ik met u mee, zei Mary, eensklaps vroolijker door de gedach te, dat Georges 'haar over Lucien zou spreken. „Dat is in ordeGeorge Dariep heeft me geschreven en ik he nog geen tijd gehad hem te antwoorden. „Hij bedankte u zeker, omdat u op zijn aanbeveling mijnheer Labroue in dienst hebt genomen.' „Ja, maar voor die aanbeveiign ben ik hem verplicht. Daarmee heeft hij mij werkelijk een dienst bewezen." „Bent u tevreden over mijnheer Labroue „Ja....dat is werkelijk iemand met verdienste." „En daarbij zoo'n nette jonge man, zoo correct, niet waar voegde Mary er bij. „U ziet, vader, dat ik mij niet heb vergist, toen ik op 't eerste gezicht al die eigenschappen in hem meende te ontdekken. (Wordt vervolgdj t DONDEN, 12 Sept. De berichten, als zou Lloyd George voornemens zijn naar Genève te gaan tot het houden van een toespraak tot den Volkenbond, zijn voor barig. Ofschoon hier algemeen bekend is, dat de premier zeer gaarne de reis naar Genève zou maken, is het nog niet moge lijk te zeggen, of de omstandigheden deze reis zullen toelaten. De premier heeft tot nog toe geen besluit genomen. Uit Genève wordt aan het Hbld. ge meld: Er zijn in den Volkenbond zooveel com missies, "dat de lezer er stellig geen over zicht meer over heeft. Er zijn de perma nente consultatieve commissies en er zijn allerlei speciale commissies. Maar de commissies, waarvan in de eerstvolgende dagen sprake zal zijn, zijn de zes com missies van de Vergadering, de „afdeelin- gen" zou men ze kunnen noemen. Jhr. Loudon is, zooals men reeds weet, voorzitter der zesde commissie (politieke zaken). De vierde commissie (budget en fi nanciën) koos prof. jhr. Van Eysinga tot vice-voorzitler. En prof. Struycken is een van de vijf leden van het juristen-comité der eerste commissie (juridische kwes ties). Nederland heeft dus wel zijn portie gekregen en evenals bij alle internationale samenkomsten der laatste jaren, heeft men ook hier weer getoond de deugdelijk heid van de samenstelling onzer delegatie te erkennen door haar een belangrijk aan deel in de eigenlijke werkzaamheden te geven. De corr. van de „Information" te Ge nève meldt, dat het internationale comité van het Roode Kruis Zaterdag, met op dracht het over te brengen aan den Raad van den Volkenbond, een telegram uit An gora heeft ontvangen, meldend, dat de regeering van Angora geenerlei verant woordelijkheid kan aanvaarden voor het geval er in Klein-Azië moorden zouden plaats hebben. De Raad van den Volken bond heeft er langdurig over beraadslaagd zonder een beslissing te nemen; de regee ringen zijn onverwijld van het telegram in kennis gesteld. De corr. van het Fransche blad vestigde er de aandacht op, dat deze stap der re geering van Angora de eerste van dezen aard is en dat hij uitgaat van een regee ring, die tot dusver den Volkenbond niet heeft willen erkennen. Hij vraagt zich af of deze stap der Kemalistische regeering door nieuwe zal gevolgd worden en of de oplossing van het Oostersche vraagstuk wellicht eens zal worden voorgelegd aan de arbitrage van den Volkenbond. DUSSELDORF, 12 Sept. Niettegen staande ook van Belgische zijde thans is geconstateerd, dat er aan Duitsche zijde geen schuld was bij den moord op de twee Belgische soldaten te Obercassel, hebben de bezettingsautoriteiten de verkeersvoorschriften opnieuw aanzien lijk verscherpt, In Obercassel moeten de bewoners tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens afzonderlijk loopen en het trottoir verlaten en op 2 meter afstand daarvan blijven, zoodra ze op 25 meter afstand een militair persoon of op 50 meter afstand een wachtpost zien. Deze bepaling treedt heden in werking en geldt tot 30 September. De heer Mage, professor aan de krijgs school ,door het Belgische parket be noemd tot deskundige in het onderzoek over het drama van Obercassel, heeft Maandagmorgen een verslag ingediend. Volgens een officieele mededeeling luidt de conclusie van dit verslag als volgt: Intusschen is er nog een tweede verslag van kolonel Mage te wachten. „De ter plaatse gevonden hulzen wer den afgeschoten door het pistool „Colt" nr. 230350, dus door het pistool dat ser geant Stas in handen had toen hij viel. De kogel ter plaatse gevonden werd af geschoten door een pistool van kaliber 7.65, identiek aan het pistool „Colt", nr. 230350, dus zonder twijfel eveneens door het pistool van sergeant Stasi', De besluiten van kolonel Mage verster ken dus de vermoedens die in de offi cieele mededeeling van het Ministerie van Justitie waren uitgesproken, aldus „De Standaard", Na deze besluiten blijft er om zoo te zeggen geen twijfel meer over de pijnlijke waarheid: Soldaat Bouckhuyt neergeschoten door de kogels van sergeant Stas; Sergeant Stas voor den kop geschoten door de kogels van zijn eigen revolver. Er blijkt dus geen uitweg meer voor een andere interpreta tie dan zelfmoord na den dood van sol daat Bouckhuyt." KONSTANTINOPEL, 11 Sept. De hooge commissarissen der geallieerden hebben er den vertegenwoordiger van Angora van in kennis gesteld, dat de ge allieerde mogendheden hopen, dat de re geering van Angora de neutrale wateren van de Dardanellen en van Konstanti- nopel zal eerbiedigen. De vertegenwoordiger van Angora ant woordde, dat hij deze mededeeling met spoed aan de regeering van Angora zou overbrengen. LONDEN, 12 Sept. Bij besluit van het geallieerde opperbevel, goedgekeurd door de geallieerde hooge commissarissen, zullen de Fransche, de Italiaansche en de Engelsche vlag geheschen worden in de Aziatische neutrale zones van Konstan- tinopel en de Dardanellen, als waarschu wing aan de Kemalisten, hetzij gregelde of ongeregelde troepen, dat eenigerlei schending dezer zones als een vijande lijke daad tegenover de geallieerden ge zamenlijk zal worden beschouwd. KONSTANTINOPEL, 11 Sept. Bij de gisteren gehouden betoogingen slaagde een groep van 300 personen er ondanks de politiemaatregelen in de wijk Pera door te dringen, waar de ruiten en uit hangborden van winkels zonder onder scheid van nationaliteit werden stukge slagen. De opperbevelhebber der geallieerde troepen publiceert een mededeeling, waarin gezegd wordt, dat het te betreu ren is, dat de particuliere eigendom niet werd geëerbiedigd en dat vreedzame buf- gers gewond werden. De betoogingen moeten derhalave onmiddellijk ophouden en de inwoners mogen zich na het inval len der duisternis niet op straat begeven. Indien aan een en ander geen gevolg wordt gegeven, zal de krijgswet moeten worden toegepast. Volgens een, bericht van de „Times"- correspondent te Konstantinopel, meege deeld door R. B. D, werden er ruiten in gegooid bij de Roemeensche legatie, vatt het huis der Grieksche militaire missie, van het Fransche postkantoor, het „Crédit Lyonnais" en van de eetzaal der Fransche officieren in het Bristolhotel. Een telegram uit Athene meldt, dat volgens berichten uit Konstantinopel de Kemalisten alle Grieksche beambten der tabaksregie te Chionen bij Vandorma (Panderma, aan de Aziatische kust der zee van Marmora?) hebben omgebracht. Het orgaan der communisten van het Cher-departement in Frankrijk „l'Eman- cipateur", meldt, dat Maurice Boin, di recteur van dat blad, die tevens onder wijzer is aan een openbare school te Bourges, bij disciplinairen maatregel door de regeering van zijn functies in die plaats zal worden ontheven. De communistische jeugdopvoeder pu bliceert nu in zijn blad heftige protesten tegen een besluit, dat hij willekeurig noemt en als een manoeuvre van zijn politieke tegenstanders bestempelt, voor wie zijn toenemenden invloed een gevaar werd. Maurice Boin was candidaat der com munisten bij de laatste cantonale verkie zingen en had bij die gelegenheid bijna evenveel stemmen behaald als de radicaal socialistische candidaat Foucrier, plaats vervangend burgemeester van Bourges en de socialistische afgevaardigde Laudier. De maatregel, tegen Maurice Boin ge nomen, wordt gemotiveerd door de re- volutionnaire taal, door hem bij de jong ste verkiezingscampagne gebezigd. In de ministeriëele mededeeling, wordt gezegd, „dat hij niet langer onderwijs zou kunnen geven in een stad, waar hij can didaat geweest is van de communistische partij." De „Manchster Evning News" publi ceert een interview, dat zijn correspon dent te Dublin met De Valera heeft ge had Deze besprak zonder voorbehoud den politieken en militairen toestand met hem. Hij verklaarde nog steeds gekant te zijn tegen het Engelsch-Iersch verdrag in zijn tegenwoordigen vorm. Hij meende echter, dat een aannemelijke revisie mogelijk zou zijn, indien mannen van goeden wil zich aan die taak willen wijden. Zonder die revisie, zeide De Valera, zal er in Ierland een hevige politieke agita tie blijven bestaan en een jarenlang du rende warboel. De Ulster-kwestie moet in Ierland zelf opgelost worden door de vertegenwoordi gers der betrokken bevolking. Te Dublin is onlangs een postzegel ver kocht, die misschier een der zeldzaamste postzegels van de wereld zal worden. Een eigenaardige omstandigheid is bovendien dat de kooper van den postzegel geheel onbewust is geweest van de waarde daar van. De zaak droeg zich als volgt toe. Op verscheidene veilen postzegels van een halve penny, werd de overdruk van den Ierschen vrijstaat abusievelijk onderstbo ven gedrukt. Dadelijk toen de directeur-generaal der Iersehe posterijen hiervan hoorde, gaf hij instructie om al deze postzegels te vernie tigen. Dat bevel werd opgevolgd voor al le postzegels op één na, die reeds op één der postkantoren te Dublin was verkocht. Het jongste nummer van „Stamp Collec ting", dat van bovenstaand nieuwtje melding maakt, bericht niet, of de post zegel reeds is opgespoord. Zoo deze door den ontvanger bewaard is, zal hij het eenige exemplaar van zijn soort in de wereld zijn en mettertijd misschien een fortuin waard worden. Te Chambéry in Savoye werden door den vroegeren raadsheer bij het hof van beroep van het Aix-departement, Marig- nan, 8 schilderijen ter verzending gede clareerd. De schilderijen, bestemd voor Parijs, waren in twee kisten gesloten en hadden een waarde van 889,000 francs. Bij aankomst te Parijs bleken de kisten echter van hun inhoud te zijn beroofd. Een poosje geleden opende een man een rekening bij het Londensche filiaal van de Guaranty Trust Company te New- York, een van de grootste banken der Ver- eenigde Staten. Gedurende de volgende twee maanden werden verscheidene stor tingen gedaan. Het filiaal ontving ten slotte een draadbericht, dat voorgaf af komstig te zijn van een bank, die optrad als zijn agent in China en machtiging gaf voor de uitbetaling aan den Londenschen cliënt van 32000 pond. Het telegram was opgesteld volgens de code der bank. De bank ging er derhalve toe over, het be drag op de rekening van haar cliënt te boeken, die het onmiddellijk inde en het in twee gedeelten naar twee Engelsche banken in China opzond. De bank kwam echter tot de ontdekking, dat er fraude in het spel was, toen de bank telegrafisch aan de bank in China mededeeling deed van de uitbetaling van het bedrag. Zij slaagde er in, een groot deel van de som te Peking te achterhalen. Aan de bank is men van meening, dat men hier te doen heeft met het werk van een bende,die tusschen Londen en China opereert en op een buitengewoon handige wijze van de code der bank gebruik had gemaakt. Hoe de dieven op de hoogte wa ren gekomen niet alleen van de code, doch ook van het geheime controlestelsel, j dat te Londen wordt toegepast om de echtheid van een draadbericht vast te stellen en dat bestaat in een uit het tele gram zelf samengesteld voorvoegsel voor het telegram, dat onberispelijk was, is een raadsel. Na de bevredigende politieke overwin ning der rechtsche partijen, die een periode van zenuwachtige actie heeft afgesloten en een nieuwe met weinig min der eischen inluidt, doet het aangenaam aan, om de laatste jaren maatschappelijk Roomsch leven de revue te laten passee- ren en waar te nemen, dat er groei zit in het Hollandsch Katholicisme. Het politiek leven echter palmt ons bijna zoo heele maal in, dat zelfs de naam „katholiek" een meer politieken dan godsdienstigen klank heeft gekregen. Daarom is ons thans, in den rustigen vacantietoestand der politiek, alle actie des te meer wel kom, die zich ten doel stelt aan de con- fessioneele beteekenis van dit woord herstel te doen. Want de apostolaatsge- dachte behoort rechtstreeks tot onze wereldbeschouwing, de politieke actie is in ons bijgevormd door den noodzakelij ken strijd met onze tegenstanders in ons vaderland; en ook voor hen is het door voeren hunner levensbeschouwing de lei dende gedachte. Zulk een actie is die van het Internationaal Missiecongres, dat van 25 tot 29 September a.s. te Utrecht zal plaats vinden. In de dagen, dat de Jezuiet Pater van Rijckevorsel in de serie „Geloof en Wetenschap" zijn bescheiden boekjes „Missie en Missieactie" en „Missieactie in Nederland" uitgaf, waarin hij met de meest welsprekende nuchterheid de noodklok luidde voor den onhoudbaren toestand en donkere toekomst der mis siegebieden, in dien tijd is de apostolaats- gedachte in Nederland tot bewustzijn ge komen. In 't begin kon het niet anders of de Missiebeweging werd door de meesten opgevat als een soort van heldhaftige liefhebberij, een wèl-aandoend enthou siasme, een eerste liefde voor een ver jongde gedachte; maar alles wat enthou siasme heet, heeft enge grenzen, en het lag voor de hand, dat een solieder basis noodig was om de Missie-gedachte in ons land te verheffen tot een moreele macht, deel uitmakend van de geestesbeschaving. Dat was de plaats waar ze tenminste recht op had. Zoo kwam men er toe in een wedijver van boeken, tijdschriften en brochures, kalenders, preeken, toespra ken en tentoonstellingen de belangstel ling blijvend, met intellectueele voorlich ting omtrent missiebelangen, te consoli- deeren. Zoo ooit, dan was het nu in zake de Missiebeweging, dat rekening gehou den moest worden met de normale gang van zaken, dat kennis het eerste deel van hechte liefde is. Daarbij kwam de geluk kige omstandigheid: de deelname der in- tellectueelen met die der minder ontwik kelden hield in dezen gelijken tred; ook de academisch gevormden onder ons zijn tot groote daden gekomen onder het be sef, dat actie tot geloofsverbreiding bij goed katholicisme impliciet is, onverschil lig of die zich richt naar Java of de tafel- landen van Afrika, naar de eilanden der Mexicaansche zeeën, naar Noorwegen, of ook naar de achterstraten van Den Haag en Amsterdam, waarheen Pater van Gin- nekens medelijden ons den weg wees. Na veel missiedagen in de steden, zonder eenige concentratie, staat daar het Maas- trichtsch Nationaal Missiecongres als een mijlpaal in de Hollandsche Kerkgeschie denis, en thans staan wij aan den voor avond van het Utrechtsch Internationaal Missie-Congres, dat de waarheid van het universeel karakter der Katholieke Kerk gestand zal doen. Er ligt een heel bijzondere karaktertrek in deze samenkomst. Alle andere con gressen bedoelen meer eenheid van mee ning te bereiken; hier en hier alleen be leven wij het omgekeerde: de eenheid is als basis aangenomen, als axioma ver ondersteld. Wij stellen geen vraag en ge ven geen antwoord over de gelijk- en ge lijkvormigheid onzer beginselen. De dagen van liefhebberij en enthousiasme liggen achter ons; ze hebben hun plaats ingeruimd aan een algemeen bezonken, volwassen sympathie. Daarom zijn wij zoo gerust op de goede vruchten, die de Septemberdagen te Utrecht voor katho liek Holland zullen afwerpen. Dit internationaal congres toont verder het enorme verschil aan met nationale congressen, dat hierin de zuivere alge- meene bekeeringsidee, die van geen bar baar of scyth weet, beter naar voren kan treden. Dit lijkt op het eerste gezicht wat vreemd. Wij Hollanders stellen ons maar moeilijk voor, dat zelfs tot een breeduitgezette missieactie nog andere drijfveeren kunnen meewerken dan de godsdienstige. Wij vergeten namelijk hoe toevallig het is, dat onze binnenlandsche samenkomsten enkel en alleen van de zuivere kosmopolitische bekeeringsge- dachte uitgingen. Dat komt, omdat we eigenlijk gezegd kosmopolieten zijn. In Duitschland spreken wij Duitsch, in Enge land Engelsch en in Frankrijk Fransch, terwijl onze volksaard en kuituur een- alliage mag heeten van Engelsche, Fran sche, Duitsche en Hollandsche bestand- deelen. Als burgers van een zeer klein land laten wij ons niet veel voorstaan op onze nationaliteit. Wij vertegenwoordigen geen aparte be schaving en het grootste deel der in Nederland gevestigde orden en congre gaties werkt niet in de Hollandsche Kolo niën. Die toestand en in zoo'n grooten omvang is een unicum op de wereld. Dit alles komt ten goede aan de zuiverheid onzer intentie voor het rijk van Christus, en niet voor het rijk van Nederland. Maar in de groote landen gaat het anders toe: een nationaal missiecongres beteekent daar gedeeltelijk de propaganda voor de specifiek-nationale kuituur. Dit begrijpe lijke verschijnsel valt bij de protestant- sche zending waar te nemen, doch ook de katholieke missieactie is er niet vrij van. Paul Rohrbach, de schrijver van het boek: „De Duitsche gedachte in de wereld", dat reeds zijn honderddertigste duizendtal beleeft, zegt hierover het vol gende: Het komt voor het Duitsche be lang, en met name na het einde van den oorlog nog veel beslissender dan vroeger erop aan, dat ook ons missiewezen in China de juiste ontwikkelingsgang volgt en dat Duitsche Missiescholen, van wie naast haar godsdienstige actie ook nog een bevordering van den algemeenen Duitschen beschavingsinvloed uitgaat, in naam van onze nationale idee energi- schen steun ontvangen." Wanneer de -schrijver bedoelt, dat het Christendom eigenlijk maar een hulpmiddel zou mogen zijn voor de Duitsche gedachte, had hij zich niet rondborstiger kunnen uitdruk ken. Ook met de Engelsche en Amerikaan- sche Missieactie is het weinig anders ge steld: ,...„Wat missie voor de doelein den eener krachtige nationale kultuurpo- litiek beteekenen kan, dringt ons de En gelsche, Amerikaansche en Fransche Missie in China, in het Oosten, alsook in Afrika zoo beslissend op, dat werkelijk meer dan enkel maar onwetendheid noo dig is, om de oogen voor de feiten te sluiten." En verder: „De magnaten van het Amerikaansche economisch leven hebben aan de Missie millioenen funda ties ter hand gesteld, om daarmee op groote schaal georganiseerde, van Angel- saksischen geest doortrokken schoolcur- sussen voor de Chineezen op te richten," Uit Frankrijk weten wij bovendien, dat de politiek van Napoleon III schatten heeft gekost ten voordeele der katholieke missies in Turkije. Dat Duitsche missionarissen uit de En gelsche koloniën geweerd worden, is waarschijnlijk meer een kwestie van kui tuur dan van godsdiensthaat. En tot de gemeenste bladzijden, die Multatuli ooit geschreven heeft, behoort zonder twijfel het grijnzende tiende hoofdstuk uit Max Havelaar, waarin hij, om het zendings werk te bespotten, aantoont, dat het ten voordeele der politiek werd uitgebuit en dan resumeert hij als volgt: „Ik hoop toch, dat mijn boek onder de oogen van den Koning komt, en dat er weldra door grootere koffieveilingen blijken moge, hoe nauw de kennisse Gods in verband staat met het welbegrepen belang van de geheele burgerij!" Maar het zij ons voldoende er op te wijzen, dat geweldige missieactie nog wel uit andere motieven kan voortkomen dan uit het eenig ware, zooals ons de Heilige Ignatius van Loyola in zijn meditatie over het rijk van Christus aangeeft. Op alle andere moeten wij zeggen: non tali auxilio, en ze als minderwaardig afwijzen, maar wij Hollanders, die ons niet laten beheerschen door een groot-nationaal zelfbewustzijn, moeten deze mentaliteit in de beschavingsvolkeren kunnen plaats geven en zelfs in zekeren zin waardeeren. Op een Internationaal Missiecongres als wij in deze maand te Utrecht georga niseerd zien, waar veel nationaliteiten bijeenkomen en het nationaal gevoel ach terwege blijft, zal de zuivere kerkelijke missiegedachte zich ten volle kunnen ont plooien en verbreedend inwerken op de enge harten, waarin religieuze en poli tieke vroomheid elkander nog mochten verdringen. Daar gaan wij terug op den Roomschen geest, die er waait in de acta apostolical sedis, het staatsblad der Ka tholieke Kerk, waarin wij bij iedere nieuwe aflevering kunnen opmerken, dat het Vaticaan gestadig door gaat met de wereldverovering door het eene diocees op te richten naast het andere. En inderdaad, wanneer Aartsbisschop Mgr. Guébriant uit Marcianopolis, Pater Wang uit China, Prof. Tragella uit Rome, Aartsbisschop Mgr. Aelen uit Madras en anderen ons zullen toespreken, dan moet er wel een Pinksterstemming in ons neer dalen, dan trilt er een toon in ons van de katholieke wereldharmonie dan dringt het onwillekeurig eerst goed tot ons door, dat wij doende zijn aan een wereldbewe ging, die, over alle nationale emoties heen, groeien wil tegen de verdrukking in, zooals de Katholieke Kerk dat gedaan heeft van keizer Tiberius af tot Lenin toe, 't Is daarom, dat het bijwonen van dit Congres in Utrecht de kans beteekent op een verhooging onzer zedelijke en kultu- reele waarde als katholieken. De mini- maalste financieele uitgaven zullen toe reikend zijn, want de Utrechtsche katho lieken zullen toonen te begrijpen, wat de Franschman noemt payer de sa personne. Laat ons daarom het oogenblik benutten, en door deze unieke gelegenheid ook aan ons vaderland toonen, dat het katholiek Holland geen politieke machine is, maar een geestelijke macht van menschen, die na hun godsdienstoefeningen telkens op nieuw den psalm aanheffen: „Looft den Heer, alle geslachten, looft Hem, alle volkeren." Op Zondag 1 October zal het Moeder huis der Congregatie van het Goddelijk Woord te Steijl de Bisschopswijding plaats hebben van Mgr. Am. Verstraelen, den eersten Apost. Vicaris der Kleine Soenda-eilaiiden (Missie van Flores). De H. Wijding zal worden toegediend door Mgr. Laurentius Schrijnen, Bisschop van Roermond, onder assistentie van H. D. H. de Bisschoppen van Breda en Den Bosch. Zijn eerste Pontificale H. Mis zal Mgr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5