LEOLA'S ERFENIS LUSHTVERKEER. IM I. G. A. R. GEMENGD NIEUWS. van je familie. Inbraak bij een uitgever, Grafschennis, Houtzagerij afgebrand. Een laat huwelijk. Een ware geschiedenis ter waar schuwing. eiNNENLANDSCH NIEUWS. Het koninklijk bezoek aan Skandinavië. Antwoord der Koningin. Minister Van Kernebeek. De ontvangst van de Ne- derlandsche Kolonie. Het vertrek uit Stockholm. Sneller visehvervoer naar Frankrijk. De toeneming van het aantal ambtenaren. Het voorzitterschap van de R.-K. Staatspartij. De Pensioenwet 1922. Berekening der inkoopsom. D@ mum feï§f@rse Minister Van Swaay. Minister Westerveld. De Koningin van Griekenland. Minister van IJsseisteijn. Nieuwe Kamerleden. KUNST EN KENNIS. Lichtgevende verf. KARKÏNIEUWS. Verstraelen kort daarna opdragen in zijn geboorteplaats Sevenum (L.). P. Amoldus Verstraelen werd* geboren te Sevenum, bisdom Roermond, in het jaar 1882, begon zijn studies in 1895 te Sfceijl, legde zijn eerste tijdelijke belofte af in 1903, werd priester gewijd in 1907 en was vervolgens als missionaris in Togo werkzaam. In 1913 vertrok hij met Mgr. Petrus Noyen naar de nieuw-opgerichte prefectuur der KI. Soenda-eilanden, waar hij tot nu toe als overste der missie op het eiland Timor werHte. Bij decreet der Propaganda van 24 Februari j.L werd de apostolische prefectuur tot vicariaat ver heven en P. Verstraelen tot apostolisch- vicaris benoemd. Een meisje uit de Ceramstraat te Amsterdam, dat op een kantoor in be trekking wa3, kreeg opdracht een brief met f 250 aan bankpapier en 'n chèque van f 150 naar het postkantoor te bren gen. Daar het te laat daarvoor was ge worden, nam zij den brief met 't geld voorloopig mee naar huis. De vader kwam tot de ontdekking welken schat zijn dochter in huis bracht. Hij nam den buit en ging er mede vandoor. Een broer van het meisje deed bij de po litie aangifte van de verdwijning van den vade ren het geld. (Hbld) Het schijnt mode te worden voor h.h. inbrekers om een bezoek te brengen bij uitgevers. Blijkbaar slaan ze die even hoog aan als juweliers en renteniers. Bij schrijvers zullen ze wel niet komen. Na dat een paar jaar geleden de gerucht makende inbraak bij de firma v. Kam pen en Zn., te Amsterdam plaats heeft gehad waarbij voor f 20.000 effecten i3 buit gemaakt, is dezer dagen ingebro ken en met een acetyleenvlam 'n brand kast geforceerd bij de uitgeversfirma L. J. Veen op de Leidsche Gracht te Am sterdam. De buit was echter de we tenschappelijke le klasse inbraak niet waard, die met kousenvoeten en hand schoenen is opgediend, zoodat de hee- ren niet het minste spoor hebben ach tergelaten. Zij hadden n.l. de verkeerde brandkast te pakken, waaruit zij slechts f 40 aan bankpanier konden medene- men, geen behoorlijk werkloon voor zoo veel uren eersteklas arbeid! Een man uit Deventer beeft, naar de „N. R. Ort." meldt, te Apeldoorn van een kerkhof een grafkrans gestolen. Bij het politfe-onderzoek is gebleken dat hij de bloemen van den krans aan zijn meisje schonk en blufte den krans te Nijmegen te hebben gekregen bij een overwinning in een bokswedstrijd. Toen het meisje vroeg, waarom aan den krans zwart-witte linten waren gehecht, trachtte hij haar wijs te maken, dat dit de Belgische kleuren waren; de door hem overwonnen tegenstander was een bekende Belgische bokser. Vroeger stal hij al eens een bloemenbeker van een kerkhof en trachtte hij een meisje te doen gelooven, dat het een prij6 was, in een wedstrijd gewonnen. In den vroegen morgen van Dinsdag is te Oudkarspel de Stoomhoutzagerij en echaverij van de firma J. Eecen tot den grond afgebrand. De brand ont stond omstreeks half vier in de zaagsel- bergplaats. Het vuur, dat overal voedsel vond, zette spoedig alles in lichte laaie, en de brandweer moe6t zich bepalen tot het behouden van de in de nabij heid liggende houtloodsen. Groot gevaar voor deze en de andere omliggende ge bouwen bestond niet, daar er geen wind was. Een en ander was verzekerd. Zaagsel- broei is waarschijnlijk de oorzaak van den brand. ®x>r dezen brand is de machinale houtbewerking geheel stilgelegd. Te Zuidwolde is een paartje onder trouwd, waarvan de man ruim 70 en de vrouw 18 jaar oud is. De vrouw zal door het huwelijk moe der worden over eenige zoons en doch ters, waarvan de oudste ruim 40 jaar oud is. Wij lezen in de „Msb.": lste tooneel. Pastorie in kleine stad ran Zuid-Holland. Pastoor wordt in de spreekkamer geroepen, ziet een jon gen man, eenvoudig maar net gekleed, grijze overjas, gitzwart haar, vurige oogen. Deze stelt zich voor als inspec teur der spoorwegen, voor eenige dagen uit M. naar hier verplaatst en vraagt den pastoor zijn eerstgeborene te wil len doopen, die denzelfden dag 's mor gens ter wereld kwam. Pastoor bepaalt uur, doch bezoeker vraagt te wachten tot den volgenden dag, daar Peter en Meter eerst na den middag per trein zullen aankomen en hij gaarne zag, dal deze bij den doop tegenwoordig zou den zijn. Alzoo wordt vastgesteld dat het doopsel den volgenden dag om 41/5 uur zal plaats hebben. De bezoeker blijft nog eenigen tijd met den pastoor in vertrouwelijk gesprek, waaruit moet blij ken, dat hij een ijverig geloofsgenoot is, zoodat de pastoor terecht meent een voorbeeldig katholiek huisgezin in zijne parochie te hebben gekregen. Bezoeker neemt zeer hartelijk afscheid. 2de tooneel: Volgenden dag, vóórmid dag. Dezelfde bezoeker in de spreek kamer. Pastoor, neem me niet kwalijk, maar de familie kan eerst met den trein van 5 uur bier wezen, mag het kind om 51/s uur gebracht worden? Best, wij zullen u om 51/2 air ver wachten. Mijne vrouw is nogal ziek, Eerwaarde, en nu moet ik aanstonds op voorschrift van den dokter naar N(hij noemde eene naburige grootere stad) om genees middelen, die hier, zooals hij Z3gt, niet te krijgen zijn, deze moeten nog al duur wezen en mijn gereel geld is voor ver- huis-kosten enz. verbruikt, om 5 uur brengt mijne zuster wel geld voor me mee, dat staat op de bank te M., doch dan is 't te laat, ik moet aanstonds gaan. Kunt u me soms helpen? Ik ben hier nas onbekend. Pastoor aarzelt. Eerwaarde, als u me niet vertrouwt, moet u het niet doen. Wilt u zoo goed zijn het geld aan mijn huis te laten brengen, dan kunt gij n overtuigen, dat ik u niet bedrieg. Pastoor bewogen door 't beslist en be leefd optreden van zijn bezoeker neemt het geld reeds in de hand, doch bedenkt zich en sjtelt den "bezoeker eerst nog eens op de proef.... U komt uit M., zegt u? Jawel, Eerwaarde. Pastoor (toevallig in M. bekend) stelt hem eenige vragen over die stad en omgeving. Geen en kel antwoord klopte. Toen verhuisde het geld uit de hand naar den pantalonzak van den pastoor, terwijl hij zeide: vriend neem me niet kwalijk, maar nu vertrouw ik je niet meer. Bezoeker af met de woorden: Pastoor ik geef u gelijk, dan zal ikelders zien geholpen te worden, maar om Sr/a uur komt de doopeling. Pastoor zit nog op 't doopje te wach ten. Maar ook de bezoeker op zijn geld. Op de rede van koning Gustaaf van Zweden aan den gala-maaltijd te Stock holm werd als volgt door H. M. de Ko ningin geantwoord: „Ik dank Uwe Majesteit oprecht voor de hartelijke woorden van welkom, wel ke Uwe Majesteit wel tot mij heeft willen richten. Nadat het bezoek, dat Uwe Ma jesteit mij had aangekondigd in het laat ste voorjaar tot mijn levendig leedwezen moest worden uitgesteld tengevolge van den rouw die ons trof, heb ik niet willen dralen om met mijn gemaal, in Uw schoo- ne hoofdstad Uwe Majesteit te begroeten. De banden, die onze Huizen verbinden, doen mij evenzeer het genoegen op prijs te stellen, de gast van Uwe Majesteit te zijn. Ik ben diep getroffen door de ont vangst, welke Zweden mij heeft bereid en waarin ik een uiting zie van de oprechte en sympathieke gevoelens, die tusschen onze beide volkeren bestaan. Deze gevoelens, geboren uit de overeen stemming van verlangens en gevoed door de groote en trotsche nationale traditie, hebben nieuwe kracht ontleend aan de ernstige gebeurtenissen van de periode, die wij thans doormaken. Door de kracht der omstandigheden nader tot elkander gebracht, zijn onze beide landen zich be wust van hun belangen en van de ver wantschap die hen vereenigt. Gehoorza mend aan dezelfde impulsies van hart en geest, hebben onze volkeren elkaar ont moet in hun voortdurende samenwerking in dienst van het recht en den vrede. Met het oog op de moeilijkheden van den toestand, waarin de wereld zich thans bevindt, geef ik uiting aan den wensch, dat deze nuttige en vruchtbare samenwerking moge voortduren en in de toekomst nog inniger zal worden. Door de uitstekende betrekkingen, welke tus schen Zweden en Nederland bestaan, te versterken, zal zij bijdragen tot de be scherming der belangen van beide staten. Ik hef mijn glas op en stel een dronk in op de gezondheid van Uwe Majesteit, Hare Majesteit de Koningin en de koninklijke familie, evenals op den bloei van Zweden en op het geluk van zijn ridderlijk volk." De Koning van Zweden heeft minister Van Karnebeer nog in bijzondere audiën tie ontvangen, waarna de heer Van Kar- nebeek een bezoek bracht aan Minister Branting. De Ned. Minister heeft vervol gens aangezeten aan een noenmaal te zijner eere door Branting gegeven. De Ne- derlandsche gezant te Stockholm gaf een maaltijd waaraan aanzaten minister Van Karnebeek, minister Branting en andere hooge autoriteiten. Reeds meldden wij, dat de Koningin aan boord van de „Zeeland' de leden van de Nederlandsche kolcnie te Stockholm ont vangen heeft. Naar aan het Hbld. gemeld wordt, wer den H. M. bloemen aangeboden door mej. Meta Immink, dochter van den heer C. N. E. Immink, consul-generaal der Neder landen, en mej. Kitty Rippe, dochter van den gep. kapitein bij het Oost-Indische leger J. Rippe, penningmeester van de Zweedsch-Nederlandsche vereeniging. Voorts wordt aan genoemd blad ge- meid, dat op de „Zeeland" alle Neder landers zonder onderscheid van stand of rang, in totaal een vijftigtal, uitgenoodigd waren. Het bestuur van de Zweedsch- Nederlandsche Vereeniging bood H. M. een adres van hulde aan. Dit bestuur, dat in groot ornaat ver scheen, waarvan alleen de vice-voorzitter door een ernstige ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zijn .bestaat uit de heeren: Commandeur H. Ericsson, oud minister van marine, voorzitter; C. Uggla, consul der Nederlanden, vice-voorzitter; H. Hirsch, directeur van het Zweedsche Telegraafbureau, secretaris; J.Rippe, gep. kap. O.-I. L. en directeur van den Stock-, holmer Nachtveiligheidsdienst, penning meester; en de leden: dr. Helmer Key, hoofdredacteur van „Svenska Dagbladet"; G. N. E. Immink, cons.-gen. der Neder landen; D. C. F. van Eendenburg, gene- raal-agent van Philips gloeilampen; C. A. Meijes, directeur eener Zweedsche Le- vensverz. Mij. en de grootindustrieelen, de gen.-directeuren A. Jochnick en K. A. Fryxell. De heer Immink, consul-generaal, las het adres in de Nederlandsche taal voor en bood Hare Majesteit het prachtig ge- calligrapheerde origineel aan. Het is ontworpen geschilderd en gecal- ligrapheerd door mej. Bertha Svensson, en uitgevoerd door den Stockholmer Hof boekbinder Hedberg. Op antiek bruin-groen leder is in Oud- Zweedschen stijl van omsfreeks 1700 op den buitenkant in een gouden lijst een .groote gouden gekroonde W. De binnen kant stelt ter rechterzijde, onder het Zweedsche Rijkswapen den frontgevel van het Koninklijk Slot te Stockholm voor. Daaronder begint het gecalligrapheerde adres. Boven aan de linkerzijde is het Ne derlandsche Rijkswapen aangebracht. En onder 't adres staan de handteekeningen der bovengenoemde heeren. Elke zijde is ongeveer 28 op 37 c.M. Het adres luidt: Majesteit, Vier jaren geleden werd de Zweedsch- Nederlandsche Vereeniging te Stockholm opgericht. Het doel was om in Zweden werkzaam te zijn, ten einde de aldaar woonachtige Nederlanders samen te bren gen en bij de Zweden belangstelling voor Nederland te wekken, als ook om de kennis van Nederland en zijne koloniën, van zijn literatuur, kunst en wetenschap- Vtij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur üar- vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. pen, van zijne toestanden op maatschap pelijk gebied, alsmede op dat van nijver heid en beschaving te bevorderen. Onze vereeniging, die in de afgeloopen jaren in toenemende mate aansluiting en waardeering heeft verworven, mocht reeds in de eerste dagen van haar bestaan de groote voldoening smaken Uwer Majesteit hoogst gewaardeerden groet te ontvangen. Het bezoek van Uwe Majesteit aan de schoone Zweedsche hoofdstad is ons een nieuw en waardevol bewijs van de groote belangstelling welke Uwe Majesteit voor Zweden en zijne bewoners koestert. Ook voor onze vereeniging zal dit bezoek een aansporing zijn om steeds krachtiger de bereiking van het door ons beoogde doel na te streven. Met de meest dankbare gevoelens in dachtig aan de door Uwe Majesteit ge toonde welwillendheid, waag^ de Zweedsch -Nederlandsche Vereeniging het thans Hoogstderzelve hare zeer eerbiedige hulde aan te bieden en welkom in de hoofdstad van Zweden toe te roepen. Stockholm, September 1922. Dinsdagochtend zijn de Koningin en de Prins uit Stockholm vertrokken naar Norsholm, waar overnacht wordt. Woens dag bezoek aan Motala, aan het Wettern- meer, 's middags vertrek naar Eryksta in het Wermeland. Het Koninklijk echtpaar blijft daar tot Vrijdag en reist dien dag over Charlottenburg naar Kristiana. De aankomst aldaar is te 3,25 in den na middag. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is in overleg met de buiten- landsche spoorwegen een regeling getrof fen voor versnelde verzending van visch naar Frankrijk. In den tijd van 18 uur is de visch uit het midden van Noord-Hol land in Parijs garriveerd. Voor de vis- scherij die zeer moeilijke tijden doorleeft, was dit een verheugend besluit, daar door den langen duur der reis de visch niet in den gewenschten verschen toestand aan kwam, om voor goede prijzen te worden verkocht. Thans vernemen we echter, dat de tarieven voor dit snelvervoer dubbel zoo hoog zijn als voor het gewone, zoo dat de betere prijzen weer teniet worden gedaan door de verhoogde transportkos ten. Blijkens het maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het aan tal mannelijke ambtenaren hier te lande gestegen van 15,538 in 1891 tot 42,360 in 1921. Het aantal vrouwelijke ambtenaren vermeerderde van 195 in 1891 tot 6211 in 1921. Verdoe kan met betrekking tot de toe neming van het aantal ambtenaren in de laatste jaren nog het volgende wor den medegedeeld. Bij de posterijen en te legrafie werden in 1919 en 1920, mede ten behoeve van den postcheque- en giro dienst resp. 1895 en 1954 mannelijke en 1047 en 1120 vrouwelijke ambtenaren, zijnde in totaal resp. 2942 en 3074 amb-, Jenaren aangesteld, terwijl in 1920 bij de Raden van Arbeid 754 mannelijke en 361 vrouwelijke, in totaal 1115 ambtenaren benoemd werden. „De Tijd" meldt thans, dat mr. A. ba ron van Wijnbergen in de Zaterdag gehou den bestuursvergadering van den Alg. Bond van Rijkskieskringorganisaties (R.K. Staatspartij) zijn medebestuursleden ver zocht heeft instantelijk zich bezig te hou den met de vraag, of het niet gewenscht zou zijn dat het volgend jaar een nieuwe bondsvoorzitter optreedt, opdat wanneer die wenschelijkheid mocht blijken, de a.s. bondsvergadering een bezonnen besluit kan .nemen. Dit punt zal nogmaals ter sprake worden gebracht in de volgende bestuursvergadering. In het bestuur zelf bestaat echter geen stemming, het aan vankelijk voornemen tot-aftreden van den bondsvoorzitter in de hand te werken. De „Tel," meldt: Zooals bekend is, opent de Pensioen wet 1922 die 1 Juli 1.1. is in werking ge treden, voor tal van ambtenaren de ge legenheid, om vóór dien datum bewezen diensten voor pensioen geldig te maken. Zij moeten daartoe vóór 1 Januari 1923 aan den pensioenraad de benoodigde stukken inzenden. Daartoe behoort o.a. ook een stuk, waarbij zij verklaren er genoegen mede te nemen, dat een vierde deel der inkoopsom op hen zal worden verhaald. Het overige gedeelte der in koopsom blijft voor rekening van het openbaar lichaam, dat de ambtenaar ge durende den tijd, dien hij inkoopt, heeft gediend. Het eigenaardige van het geval is ech ter. dat de ambtenaren en ook de open bare lichamen tot nog toe niet in staat zijn gesteld om te berekenen, wat de gel- digmaking dier diensten hun zal kosten. Het is geenszins buitengesloten, dat tal van ambtenaren niet tot inkoop van dien sten x zullen overgaan, indien zij tijdig weten, welke de financieele gevolgen daarvan zullen zijn. De Pensioenraad is verplicht te zorgen, dat ieder ambtenaar weet, welke bijdra gen op hem verhaald zullen kunnen wor den. Wat is de zaak? Art. 135 der Pensioenwet bepaalt, dat de bijdrage voor inkoop van bovenbe doelden diensttijd afhankelijk is van een tarief, dat wordt vastgesteld bij algemee- nen maatregel van bestuur. Dat tarief had vroeger moeten verschijnen. En dat was mogelijk geweest, immers het is ons bekend, dat het reeds geruimen tijd bij den Pensioenraad berust. Die Raad had. moeten zorg dragen, dat hij niet de oor zaak was geweest van het te laat ver schijnen van 'de algemeene maatregelen van bestuur ter uitvoering der Pensioen wet. Wij zijn in staat, om mede te deelen, naar welke grondslagen de berekening van de inkoopsom plaats hebben. Dat zal niet, zoo|ils vroeger, geschieden naar de wedde, die een ambtenaar genoot ge durende den tijd, dien hij inkoopt, maar naar de wedde, die hij had op het tijdstip, waarop de wet hem de gelegenheid geeft zijn vroegere diensten in te koopen, in casu 1 Juli 1922, terwijl de inkoopsom. mede afhankelijk zal zijn van den leef tijd, dien de ambtenaar op dat tijdstip had bereikt. Wanneer door een burgemeester, die thans een wedde geniet van 5000. zijn vroegeren tijdelijken diensttijd in een kleine gemeente, waar hij als ambtenaar werkzaam was op een jaarwedde van 400.wenscht in te koopen, dan zul len de bijdragen voor die kleine gemeente berekend worden naar 5000.Een vierde dier bijdrage kan op belangheb benden worden verhaald. Een spoedige publicatie van het tarief is gewenscht, zoowel in 't belang der openbare licha men als der ambtenaren. In het gereconstrueerde KabinetRuys komen twee nieuwe ministers: de heeren G. J. van Swaay en E. .P Westerveld. De heer G. J. van Swaay die op 22 Juni 1867 te Loemen a. d. Vecht geboren is, is hoogleeraar te Deift en een erkende auto riteit in eleotrotechnische aangelegenhe den. Zoo was hij lid van de Staatscom missie inzake electriciteitsvoorziening, in gesteld bij K.B. van 1911, lid van de eiec- triciteitscommissie van 1913, adviseur van het Dep. van Waterstaat, omtrent electro- technische aangelegenheden; van Noord- Brabant inzke de electrdfacatie van. die provincie, alsmede van Overijsel. Prof. van Swaay heeft de electrische centrale en het kabelnet voor Tilburg ont worpen en doen uitvoeren, en is ook als bouwkundige werkzaam geweest; de R.K. kerk te Oud-Gastel werd naar een ontwerp van zijn hand gebouwd. De heer Van Swaay heeft na in 1889 te Delft het diploma van civiel ingenieur te hebben verworven, het onderwijs gediend: eerst als leeraar aan de H.B.S. te Winters wijk, daarna als leeraar aan de Polytech nische schooi. In 1904 werd hij tot hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool benoemd tot het geven van onderwijs in de electrische meetkunde en de elctrotechni- sche toepassingen. Hij had toen reeds een standaardwerk over magnetische en elec trische metingen geschreven, dat ook in het Duitsch vertaald is. In 1911 werd de heer Van Swaay geko zen tot lid van Prov. Staten van Z.-Hol- land. In 1913 volgde zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer tot 1922. De heer Van Swaay is Roomsch Katho liek. De nieuwbenoemde minister van Ma rine, de heer E. P. Westerveld, werd den 21sten Augustus 1873-te Haarlem geboren. Na zijn opleiding aan het Koninklijk In-' stiluut voor de Marine werd de heer Wes terveld op 2 Augustus 1893 benoemd tot adelborst le klasse, waarna hij in onder scheidene rangen bij de zeemacht heeft ge diend tot 1 Maart 1915 toen de nieuw-be- noemde minister als luitenant er zee den zeedienst verliet. Gedurende zijn marine-loopbaan is de heer Westerveld verscheiden jaren aan het departement van Maimne werkzaam ge weest, terwijl hij voor deze tewerkstelling aan het departement gedurende 3 jaren be last is geweest met de betrekking van in genieur van scheepsbouw aan het mari ne-établissement le Soerabaja. Na het verlaten van den zeedienst in 1915 werd de heer Westerveld benoemd tot Directeur van de Rijkswerven, en op 16 November 1918 tot directeur-generaal van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, welke functie hij tot op dit oogenblik be kleed heeft. Gedurende zijn directeur-generaalschap heeft de nieuwbenoemde minister Neder" land o.a. vertegenwoordigd op de Inter- Europeesche Conferentie voor het ver keerswezen, welke in 1920 te Parijs onder de auspiciën van den volkenbond is ge houden. Donderdag zal met de mailboot uit En geland aankomen de koningin van Grie kenland, die met den mailtrein haar reis naar Hamburg zal voortzetten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer H. A. van IJssei steijn, heeft Dinsdag afscheid genomen van de ambtenaren op zijn departement. Heden Woensdag zal minister Van IJssei steijn zijn portefeuille overdragen aan den minister ad interim jhr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Vijf van de nieuw benoemde minis ters zijn tevens lid van de Tweede Ka mer, n.l. de heeren Ruys de Béeren- brouok, De Geer, De Visser/ Heems kerk en Van Dijk. Hoewel het geen vereischte is, dat zij, na hun herbenoeming tot minister, als Kamerlid bedanken, i3 het toch een tra ditie gewo-rden, dat beide functies niet vereenigd blijven, zoodat verwacht mag worden, dat de vijf genoemde ministers binnenkort voor hun Kamerlidmaatschap zullen bedanken. Hun opvolgers zijn voor Jhr. Ruys de Beerenbrouck, de heer P. J. Rutten (R.K.;) voor Mr. Th. Heemskerk, de hoer Chr. van den Heuvel (A.R.), landbou wer te Haarlemmermeer; voor den heer Van Dijk, de heer Th. Heukels (A. It.), oud-onderwijzer, lid van den Rotterdamschen gemeenteraad voor Jhr. De Geer, Jhr. Dr. J. iW Rutgers van Rozenburg (O.H.), burge meester van Baarn voor Dr. J. Th. de Visser, Dr. H J. Lovink (C.H.) oud-directeur-gene- raal van het Departement van Landbouw oud-directeur van Landbouw in Ned.- Indië. De heer Lovink is voorzitter van de op 23 Augustus ingestelde commissie voor hernieuwd onderzoek aan de baten te verwachten van droogmaking van de Zuiderzee. De Fransche militaire vlieger Delepïne heeft in de buurt van Barendreclit met zijn Nieuportjager een noodlanding moe ten maken, tengevolge waarvan zijn toe stel tegen den grond is geslagen. De kop van de machine drong in het weiland, waarbij het vliegtuig ook aan de vleugels zwaar beschadigd werd. De vlieger zelf is er gelukkig goed afgekomen. Hij be kwam eenige lichte kwetsuren aan neus en voorhoofd. Het toestel is ter plaatse gedemonteerd en naar het vliegterrein overgebracht. Het lijk van den bij het vliegongeval op de Icar omgekomen Belgischen luitenant Sauveur zal Woensdag per trein naar Bel gië worden overgebracht. Te elf uur des morgens vindt er in het ziekenhuis een z.g. réunion plaats, waarbij de verschil lende autoriteiten aanwezig zullen zijn. Een speciale chapel-ardente richt men hiertoe in. Het lijk wordt dan pgr lijkwagen naar het station Delftsche Poort vervoerd. Heï gaat vandaar naar Luik. In de omgeving van deze stad wordt het in het familiegraf bijgezet. De toestand van luitenant Meurice was Maandagavond bevredigend. Irf den laatsten tijd is de lichgevende verf vrij algemeen bekend geworden en in gebruik gekomen voor de cijfers en wijzers van horloges en klokken, terwijl ook allerlei toepassingen ervan gemaakt worden voor het gemakkelijk vinden van de diverse schakelaars voor het electrische licht, die in het donker duidelijk zichtbaar worden en daardoor in hotels of andere plaatsen, waar men niet goed den weg weet, veel gemakkelijker te vinden zijn. Het meest wordt gebruikt een mengsel van calcium of zinksulfide met mesothorium. De laatste stof behoort tot de vrij sterk radioactieve stoffen, die door het uitzen den van diverse stralen het sulfide aan het lichten brengt. Dit bestanddeel maakt de verf ook vrij duur, terwijl de beperkte levensduur ook niet aangenaam is. Men rekent, dat in vier jaren de helft van het mesothorium omgezet is. Een stof, die bij langzame oxydatie licht geeft is fosfor, maar, deze is wegens de vreeselijke gif tigheid en de groote brandbaarheid voor het gebruik als lichtgever wel geheel uit te schakelen. Een Duitsch tijdschrift geeft een reoept om lichtgevende verf te ma ken uit oesterschelpen. Die verf is echter alleen lichtgevend na langdurige belichting zoo dat ze alleen kan dienen op plaatasen, die een tijdlang blootgesteld zijn aan fel licht. Niet alleen zonlicht, maar ook elec- trisch licht wordt erin opgeslorpt en als het ware voor later gebruik bewaard.. Eerst is het licht duidelijk paars om later wit te worden. Er wordt' beweerd, dat na een nacht de ermee bestreken voorwerpen nog duidelijk licht geven. Volgens het be doelde recept worden de schelpen met heet water goed schoon gemaakt en een half uur boven vuur goed verhit. Na af koelen stampt men alles fijn en zoekt men de bruikbare deelen eruit. Welke die zijn, wordt niet gezegd, maar vermoedelijk zijn het de deelen, waar niets van den buiten kant aan is blijven zitten. De bruikbare deelen legt men met een weinig zwavel in een kroes, die luchtdicht gesloten en dan anderhalf uur bij ongeveer 900 graden gegloeid wordt. Men krijgt daardoor een wit poeder, dat met Iijnolievernis of met arabische gom tot een verf aangemaakt kan worden. Het bestaat in hoofdzaak uit calciumfosfaat, terwijl ook wat sulfide aanwezig is. Volgens de berichten wordt deze verf door allerlei fabrieken geleverd en is ze wegens den betrekkelijk lagen prijs bruikbaar voor het lichtgevend ma ken van wegwijzers, naamborden, waar schuwingsborden, etc. We geven het re cept onder de noodige reserve en vermel den met nadruk erbij, dat een leek niet makkelijk het recept kan toepassen, daar hij meestal niet beschikt over een goed afsluitbaren kroes en over een vuur, dat de noodige temperatuur gedurende den verlangden tijd kan geven. GOUDA. Veiling van II Sept. Snij- boonen le soort f 1548, idem 2e srt. f 0.10—14; Slokboonen f 4.90—15; Stamboonen f 2.1011.90; Spekboonen f 0.30—14.30; Pronkboonen f 1.40—7.70 Uien f 1.70-3; Sjalotten f 1-5; Kroten f 1.30-1.50; Postelein f 7.50-10.20; Spinaizie f7.10—11; Zuring f 1.60; Au gurken, fijn f 43—49, idem fijne bas terd f28; idem basterd f 10i5, idem grof f 79, idem bommen f 2—4 per 100 Kg.; Komkommers, le soort f 1.20 1.70, idem 2e soort f 0.20—0.60, idem gele f 0.10—3160; Bloemkool f 0.7016; Roode kool f 1.504; Gele Savoyekool f 0.60— 6; Groene idem f 4—6; Andij vie le soort f 11.80, idem 2e soort f 0.300.90; Kropsla f 0.40—1.20 per 100 stuks; Eieren f 9—9.60 per 100 st.; Kaas f 0.350.43 per pond; Tomaten A f3.10—3 90, idem B f 1.10—1.70, idem C f 1.50—2.10, idem rijp f 1—3 per 100 pond; Augurken, fijn f 1.391.49, idem fijn basterd f 0.891.14 per mandje; Perzikperen f 8 Beurré d'Amalis f 12 —15; Williams f 9—12; Bonne Louise f27; Kalebas f5; Muskus f7; Diamant f 10; Beurré Hardy f 12; Yellow trans parant f 9; Reswickappelen f 8 per 100 Kg.; Meloenen f 0.10—0.42; Perzi ken f 0.11—0.28 per stuk; Peen f 0.60— 4.10; Kroten f 0.30—2.20; Prei f 1.30— 3.30; Peterselie f 0.20; Selderie f 0.20 —0.80 per 100 bos. ROTTERDAM, 12 Sept. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 196 paarden, 49 veulens, 1 ezel, 1858 ma gere runderen, 718 vette runderen, 250 vette kalveren, 299 nuchtere kalveren, 492 graskalveren, 287 schapen of lam meren, 285 biggen, 6 bokken of geiten, 52 overloopers. Prijzen per Va K.G.: koeien 35-60-70-721/2 ct., ossen 471/2-55 571/2 ct„ stieren 35-47i/2-55-5772, kal veren 45-55-721/2-75. Prijzen per stuk: mager vee: melkkoeien f 250500,.kalf- koeien f 370550, stieren f 160480, pinken f 13527O, graskalveren f 40 80, vaarzen f 240360, paarden f 200 350, biggen f 2234, slachtpaardeu f 100150 p we ek f 22—34, per week f 3.50 —4, slachtpaarden f 100300, fok nuchtere kalveren f 3035, slacht idem f 16—21, overloopers f 4060, veulens f 50—70. BODEGRAVEN, 12 Sept. Kaas. Ter mankt waren 380 wagons. Prijzen le soort 4447. 2e soort f 40—43, rijksmerk f 40—5214- Handel vlug. PURMEREND, 12 Sept. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabriekskaas 45,50, met rijksmerk f 48; 48 stapels boerenkaas 46, met rijksmerk 47; 3 stapels Goudsche 39, met rijksmerk 43. Boter. Aanvoer 934 K.G. 2.50 2,60 per K.G. Vee. Aanvoer 760 runderen w.o. 420 vette koeien f 0.801.45 per K.G.; ma gere koeien 125275; melkkoeien 175 400; 91 vette kalveren 1,301,50 per K.G.;167 nuchtere kalveren; s^chtkalve- ren 2440; mestkalveren f 3550; 68 stieren 0,600,95 per K.G.; 31 paarden 150250; 511 vette varkens 11,08; zouters 0.95ƒ1; 20 magere varkens 26—40; 140 biggen 12—26; 1382 scha pen en vette lammeren 3554; 950 weidelammeren 2035; 45 bokken. Handel in runderen matig prijshou dend, vftrkens, kalveren en schapen le vendig, stieren stug en lager in prijs. Eieren.Kippeneieren f 910. Fruit. 400 zak appelen 25; 500 zak peren 16 per zak. SNEEK, 12 Sept. Vee. Ter markt wa ren 408 melk- en kalfkoeien 140525; 40 vette koeien 300480 30 vette kal veren 35—80; 484 graskalveren 35— 90; 67, nuchtere kalveren 12—24; 423 schapen 25—05;' Ï27 lammeren 16— 30; 472 varkens 85195 65 biggen 1828. Men betaalde voor vette run deren 4565 ct.; vette varkens 46—49 ct.; zouters 4446 ct.; Londensch 4244 ct, per K.G. Melg- en kalfkoeien met gelijke prijzen als vorige week; nuchtere en vette kal veren en varkens gewild; slachtkalveren en vette koeien prijshoudend; koekalveren traag; wolvee met behoorlijken handel. VENLO, 11 Sept. Eieren. (Coöp. Veiling, ver.) Aanvoer 140,000 stuks. Prijzen kip pen- 9,20—10,30; eenden- 9,50—9,70, WINSCHOTEN, 11 Sept. Granen. Roggen 7,50—8,20; tarwe 8,50—9.75; gerst 78; witte haver 78,50; zwar te haver 7,508,50; paardeboonen 11 11,50; blauwp. erwten 1013; groene erwten 1416,50. Rogge, tamelijk aan gevoerd en met koopers tot prijzen der vorige week. Voor gerst ging iets om voor consumptie. GRONINGEN, 12 Sept. Granen. Da laagst en hoogste prijzen waren als volgt: Van 12 Sept en 5 Aug. Roode tarwe 8—9.75, f 8—9.75; Wit te tarwe 8—10, 8—10; Inl. Rogge 910; Nieuwe rogge 68.75, f 6— 8.75; Wintergerst f 7.50—9.25, 7—8.75; Zomergerst 7.50—8.62 y2, 7—8.50;; Nieuwe witte haver f 7.50—8.75, 7.50—» 8.7ÈT; Gele haver 7.508.60, 7.50—. 8.50; Zwarte haver nw. oogst f 7.50—» 8.60, 7.508.50; Bi. Peulerwten 81 13, 8—14; Gr. erwten 14—18.25, 14-17.50; Schokkers IA25, f 181 25; Karwijzaad 6588, 6590; Geel mosterdz. 1526, 1524; Blauaw maanz. f 2040. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 Kg., rogge, boekweit, kanariezaad, inland schfll gerst, alle haversoorten 10 ct. per Kg. LANGENDIJK, 12 Sept. In do he den gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort per 100 stuka Lecerf f 5.607Bloemkool le soort pet 100 stuks Lanrlfd. f57; Roode kool, le soort, per 100 K.G. f 0.50—1.70; Gela kool, le soort per 100 K.G. f0.402.10; Witte kool, le soort per 100 K.G. f 1.20 1.80; Witte kool per wagon f 1.221.26 Aardappelen: Sqhotsche muizen f 2.10 4.10 ;Schoolmeesters fl.904.10; Blau» we f44.20; Eigenheimers f 2; Kleina f 1.50Due f.110; Rammenas f 6.80; Ge'e nep. f 4.805.40Drielingen f 2.70 3.40; Uien le soort f3.30—4.20; Los se wortelen f 0.901,20; Slaboonen f 9.30 —12.70. Aanvoer 22900 stuks bloemkool, 110000 K.G. roode kool, 131000 K.G. witte kool 49500 K.G. gele kool, 3050 K.G. lossa wortelen, 20000 K.G. aardappelen, 400 K.G. slaboonen, 13300 K.G. "uien, 2220 K.G. gele nep. 150 K.G, rammenas NAALDWIJK, 12--Sept. (Ver. West- land). Exportveiling, Black Alicante 52 54 ct. per Kg.blauwe druiven 46 ct. per Kg.; tomaten A 512 ct. per Kg.; id. B 4—6 ct.; id. 0 6—9i/g ct;'? id. CO 3—51/s ct.i natuur 14 ct. id. natuur 14 cent per Kilo. AMSTERDAM, 12 Sept. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwschei Bonte, geen aanvoer, id. Blauwe f 2.75 3, id. Eigenheimers 1.701.90, id. Blau» we Eigenheimers f 1.902, Noord-Hol» iandsche blauwe f 22.10, id. Bonte f 2.502.60, Zeeuwsche Eigenheimers po ters f 1.201.50, Hmegommer Zandaard» appelen Drielingen f 22,20, id. bonken 1, Schoolmeesters f 2.40 per H.L. AMSTERDAM, 12 Sept. (Noteering v.h. Nieuwe veilinggebouw expi. De Jong eni Koene.) Beurre Hardy f 1214, Konings peren 710, Tesselaafs f 68, Juttepe- ren extra f 3040, id. I f 2028, Marga» rithe Morilla f 13—16, Bon Louis f 18— 36, Clapps favorite f 1220, Dr. Cornelia 8—15, Beurre d'Amalia f 1118, Dr, Jules Guyot f 914, Bon Gretien Willi» ams 917, Diamantperen f 811, Beurre de Merode 1014 Madame Na- thou f 15'18, Dubb. Dirkjesperen f813 Dirkjesperen f 47, N.-H. Suikerperen f 5—8, Goudsballen 58, Heerenperen f 57, Madame Tryfe f 1522, Beurre Giffar 1620, Seigneur d'Esperen f 10 18, Chalemonslky f 1322, Gravenster- ners f 1014, Tulpappelen f 1012, Ccstin Keswick f 912, Zonzoet f 812, Bloemé zoet f 1115, Framboos zuur f 68, Reine Victoria f 30-^42, Hazelno" ten 2030, Druiven f 54—62, id. wit f 40—48 per 100 K.G.; Perziken I f 16— 32, id. II f 6—12, Meloenen 20—35 pen 100 st.; Duinzand Eigenheimers f 4.101 8.40, Tomaten f 510, Spercieboonen dubbel f 915, id. enkele f 1016, Snij» boonen 1530 per 100 K.G.; Augurken! fijn f 0.32—0.83, id. basterd f 0.09—0.16 per K.G. Bloemen: Rozen 512, Ghrysanthe» mums f 2338, Am. Anjers f 710, Dahlia's f 46, Lelies f 2026, Snij» groen f 411 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 11 Sept. Blauwe aardap» pelen 1.25 per baal (100 pd.). Bloem» kool le soort f 66.50, 2e soort f 2 4.50 per 100 stuks. Peren: prinsen f 4.504.55; mandjes» peren f 3.353.50; perzikperen f 2.75; herfstfonsen f 2; vijgeperen 5.40; bonne Louise f 7.7512,75, 2e soort 3.35— 4.65; Lnidauer f 3.40; beurré de Mérode f 2.853.70; Clapp's Favorite f 5.20. 5.50; Conseilier de la Cour f 2.903.50; bon chretien William f 3.15; beurré vaS den Ham 3.90; beurré d'Amalis f 3.40 3.65; beurré Hardy 6.75. Appelen: Cheswick f 4; keizer Alexan» der f 5, alles per 10O pond; Slaboonen f 1.404.30 per zak (30 pd.) Pruimen» blauwe 57 ct., groote victoria 810 ct., kleine 27 ct. per pond. GRONINGEN, 12 Sept. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450525, 2e soort f 350—400, 3e soort f 200—300, kalf' vaarzen le soort 275325. 2e soort 175225, vare koeien le soort f 325— 3?5, 2e soort f 250300, stieren le soort f 11.10, 2e soort f 2.50300, stieren le soort f 11.10, 2e soort f 0.700.80; slachtvee le soort 1.201.25, 2e soort f 11.05 per K.G. slachtgew.; vette kal veren le soort 1.051.10, 2e soort f 0.85—0.95 per K.G. slachtgew.; weide» schapen f 1822, vette lammeren f 24— 28, weidelammeren f 1525, vette scha» pen le soort f 4550, 2e soort 38— 40, loopvahkens f 2536, biggen 16— 22 f 2.503 per week) velte varkens f 0.98—1, 2e soort f 0.94—0.96. Londen» sche varkens f 0.880.92 zouters 0.88 —0.90. Aanvoer 227 vette koeien, 191 vettd kalveren, 282Jkalf- en melkkoeien, 92 stie» ren, 1227 schapen en lammeren, 584 vette en Londensche varkens, 319 magere var» kens en biggen. Eieren f 8.509. Voor kalf- en melkkoeien bleven de prij» zen onveranderd, besle ks^fkoeien vooK export boven noteering. Slachtvee en stie ren ruim prijshoudend verhandeld. Voor vette kalveren was weinig kooplust, en konden de prijzen zich bij kleinen aan voer met moeite Jtaande houden. De wol veehandel had in alle soorten een prijs houdend verloop. De vette varkens en dn zouters werden prijshoudend verhandeld. Voor Londensche varkens liepen prijzen hooger. Loopvarkens en biggen prijshou dend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6