Donderdag 14 September 1922 45ste Jaargang No. 14247 Van het Vaticaan. Be Kardinalen bij den vlieg* wedstrijd te loreto. De Gemeentebearooting over 1923. Letterkundige Lezingen. Burgerlijke Stand. D< abonnemenitprijs fc* draagt VOOI Haarlem en Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Adhaesie werd gevraagd door de K. Z. Exc. E. P. WESTERVELD, LANGS DEN WEG. We beschikken op het oogenblik al over een bijzonder armzalig straat repertoire. De eenige deun, die tot uit den treure herhaald wordt en bij alle gelegenheden dienst doet, is- ,,Houd er den moed maar in We beleven ontegenzeggelijk ernstige tijden. Wat, zoo lang onze heugenis strekt, als hecht en solide heeft ge golden, brokkelt weg en verwordt tot ruine. Of evenwel die zangers den toestand zóó hopeloos inzien, dat te dag en vooral te avond in verschil lende toonaarden moet herhaald wor den „Houd er den moed maar in," betwijfelen wij. Is het niet beschamend voor ons, dat zelfs in den overwinningsroes der stembus deze armzalige deun dienst deed om onze vreugde te ver tolken En toen we enkele dagen ge leden uiting moesten geven aan onze liefde voor'het vorstenhuis, ook toen heette het „Houd er den moed maar in Wat een armoede van geest demonstreeren we eigenlijk met de eeuwige herhaling van dit zinledig refrein. Zijn we wel ingelicht, dan worden er door Vereenigingen tot verbetering van den Volkszang zangavonden be legd. Dat streven is ons alleszins sympathiek. Maar van de werking d zer vereenigingen naar buiten hebben we nog niet veel kunnen merken Is het niet mogelijk, dat zij zoo nu en dan eens een openlucht-demon stratie geven Aan belangstelling zal 't tiaar niet ontbreken. Wanl muzikaal gevoel schijnen we voldoen de te bezitten, getuige de groote toeloop, als de Duitsche muzikanten spelen, die ons gedurende dit seizoen zoowel hier als in de omstreken op goede muziek heblc.i vergast. Z. Ex. E. P. Westerveld. Avondorgelbespelingen. Inlichtingen verzocht. Vergadering Haarl Handelsschool- vereeniging Soirée Haarl. HandsIsschoolvereent' ging. Tram vertraging. R.K Coöp. Broodbakkerif en Ver- bruiksvereeniging „Abeld Adelt". Lagere belasting? Een onqectdcftt gevolg. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Giften. Agentschappen) Per Kwartaal 3.28 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart. bQ vooruitbet. 3.5754 Bureaus: Nassaulaan 49 Haarlem. ITeleioonnuu ners: 1426 I 2741 en 1748. Post- 1 Nn 5970 HAARLEM8GHE COURANT Adverlenïiën 38 en!i per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling; 60 cents pet regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Onze Romeinsche correspondent be richt: Na de kerkelijke feesten te Loreto ter eere van het overbrengen van het nieu we Mariabeeld, geplaatst in het H. Huisje van Nazareth, werden, gelijk gemeld, vliegdemonstraties gehouden in het nieu we vliegkamp, door de Italiaansche regefe- ring ingericht nabij Loreto, toen Paus Be- nedictus XV O. L. Vrouw van Loreto tot patrones der vliegeniers had benoemd. Ter gelegenheid van de feesten was een wedstrijd ingericht om den „Madonnabe ker". Na afloop van den wedstrijd ver schenen op het vliegveld, vergezeld van Generaal de Siebert, commandant van het vliegweren in Italië, H. H. E. E. Kardina len Tacci en Ranuzzi dei Bianchi. Na in spectie der vliegtuigen, in volmaakte orde geschikt, zag het zeer talrijke publiek op eens Z. Em, Kard. Tacci, vroeger inter nuntius in Den Haag, een leeren jas aan trekken en een vliegkap opzetten. Z. Em. besteeg het vliegtuig van kolonel Armani, die een groote Caproni piloteerde. De ma- tor werd aangezet, het tuig liep een eind over de vlakte en onder gejuich der aan wezigen steeg het de lucht in. De vlucht duurde een twintigtal minuten. De Kardi naal vloog over Loreto, over Ancona en de Adriatische Zee. Bij zijn terugkomst werd de Kardinaal luide toegejuicht door de aanwezige officieren, die bij het uit stappen de militaire houding aannamen Z. Em. Kard. Ranuzzi dei Bianchi, die eveneens aanwezig was, stapte toen in hetzelfde vliegtuig en werd in de Caproni van kolonel Armanni eveneens boven Lo reto, Ancona en de Adriatische Zee gedra- gen. Beide Kardinalen waren opgetogen over hun tocht en schudden hartelijk de hand van kolonel Armanni, die overvoldaan was over de eer twee gepurperden te hebben gepiloteerd. „Het is voor mij bij na even groote voldoening," zei de koene vlieger, „dan die der twintig eeremedailles die ik bezit". De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken verga derde Dinsdagavond in haar gebouw, Kruisweg 70, onder voorzitterschap van iden heer Ernst H. Krelage. De VOORZITTER heette ip 't bijzonder Welkom den heer Brokmeyer, die thans weer, na van een ernstige ziekte hersteld te zijn, de vergadering bijwoonde. Afwezig de heeren Brinkman, Mensing jde Swart en de Clercq. De notulen worden goedgekeurd.. De geloofsbrieven van het nieuw inko mend lid (vac. Jacobs), den heer A. J. J. Bevnes, werden goedgekeurd. De heer Beynes wordt dan door den voorzitter geïnstalleerd. Spr. wenscht hem geluk en hoopt, dat de naam, die in industriëele kringen een goede klank geeft, voor hem een aansporing moge zijn, zijn beste krachten aan de Kamer te schenken. Tot ondervoorzitter, tevens voorzitter van hel Grootbedrijf wordt gekozen de beer Jhr. mr. Teding van Berkhont. Deze wenscht zijn benoeming even in beraad te houden. Ingekomen was een schrijven van den minister van Landbouw, behelzende de goedkeuring der gewijzigde begrooting yoor 1922; Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van voornoemden minis ter, waarin deze mededeelt, geen bezwaar te hebben om het besluit der Kamer hij het verleenen van een subsidie van f 750 aan het bureau van advies alhier, voor ditmaal goed te keuren; Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den minister van Waterstaat met een afschrift van ©en schrijven aan de K. v. K. te 's-Bosch. waarin afwijzend beschikt wordt op een verzoek in zake de openstelling van rijks- en hulptelefoonkantoren; Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de directie der Ned. Spoorwegen, waarin medegedeeld wordt, idat zii niet kan overgaan tot het instellen van een latere reisgelegenheid tusschen Hoofddorp en Haarlem, waar te verwach ten is, dat van dergelijke late treinen een zeer gering gebruik zal gemaakt worden; Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de K. v. K. van Sal- land, betreffende het binnenlandsch ver voer te water. Genoemde Kamer vraagt, in beginsel bereid te zijn tot instelling van een kleine studiecommissie, die de op dracht zou krijgen tot het ontwerpen van een vervoerregeling voor het binnenland- sche vervoer te water. In die commissie zouden zoowel de ver- Zenders als de vervoerders als gelijkwaar dige partijen vertegenwoordigd zijn. Besloten werd dat de Kamer haar me dewerking zou verleenen en tot lid dier studiecommissie werd benoemd baron Van Hardenbroek. Een afschrift van een door den Ned. Verladersbond aan den Minister van Land bouw gericht adres inzake beurtvaart- adres, waarin gevraagd wordt, of 't moge lijk is, vast te stellen, dat naar den eisch goede vervocrdocumenten aangenomen moeten worden door eiken vervoerder, zonder dat dwang opgelegd worde aan den verzender, om alleen dat document te moeten gebruiken, dat door den betrokken .Vervoerder in den handel gebracht wordt. Voor kennisgeving aangenomen. Adhaesie werd gevraagd door eenige houders van trajectkaarten op het traject HaarlemIJmuiden inzake een verzoek aan de Directie en den Raad van Toezicht der Ned. Spoorwegen, om een andere in deeling voor de middagtreinen te maken. In handen der commissie van verkeer en vervoer gesteld. De K. v. K. voor Friesland verzocht in een adres aan de Koningin, de regeling der tapverboden en sluitingsuren wette lijk vast te stellen. Op verzoek van den heer Hooy wordt dit adres aangehouden tot de besloten vergadering. van K. voor Drente aan een adres aan den Minister van Landbouw inzake practischer zegels plakken. Aangehouden, daar de Kamer deze kwestie zelf in onderzoek heeft. Adhaesie werd gevraagd door de K. van K. te 's-Gravenhage aan een adres inzake de werkloosheid in de sigarenin- dustrie. Voor kennisgeving aangenomen, daar de Kamer zich hierin reeds uitgesproken heeft. De K. van K. te Groningen zou gaarne een samenkomst en bespreking met afge vaardigden van alle K. v. K. willen heb ben, teneinde een actie op touw te kun nen zetten tegen de zakelijke belasting op het bedrijf. Door de Kamer wordt medewerking toegezegd. De K. v. K., voor de Neder-Betuwe vroeg adhaesie aan haar adres inzake wij ziging der wet van 30 December 1920, waardoor de bevoegdheid der gemeenten eeri zakelijke belasting op het bedrijf te kunnen heffen, vervalt. Aangehouden in verband met het vorig ingekomen stuk. De K. v. K. te 's-Bosch vroeg adhaesie aan een adres aan den Minister van Wa terstaat inzake verlaging der vracht- en staangelden bij de Ned. Spoorwegen. In handen der commissie van vervoer gesteld. De K. v. K. te Tilburg vroeg adhaesie aan een adres aan de directie der Ncd. Spoorwegen, betreffende weder-invoering der Kilometerboekjes. In handen der commissie van vervoer gesteld. De K. v. K. te Tilburg verzocht adhaesie aan een adres aan den directeur-generaal der posterijen, betreffende het aandringen op verandering van de samenstelling van de telefoongids. Voor kennisgeving aangenomen. De K. v. K. voor het land van Maas en Waal vroeg adhaesie aan een adres om verbetering van de postverbinding Holland—Engeland. Voor kennisgeving aangenomen. De K. v. K. voor de Langstraat vroeg adhaesie aan een adres in zake invoer van schoenen en leder. Voor kennisgeving aangenomen. De Ned. Slagershond verzocht adhaesie aan het adres in zake langeren arbeids tijd in het slagersbedrijf. In handen der commissie voor het winkelbedrijf gesteld. De Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" verzocht een jaarlijksche subsidie van f 100. Dit verzoek wordt met 147 stem men algewezen. Vóór de heeren v. d. Burg, Hooy, Beynes, Burgersdijk, Meyer, Teding v. Berkhout en Weyburg. Jhr. mr. TEDING VAN BERKHOUT deelt dan mede, zijn benoeming tot voorzitter van 't Grootbedrijf niot aan te nemen. De verkieing wordt dan tot 'n vol gende vergadering aangehouden. De Internationale K. v. K. verzocht, dat de Kamer zich hij haar aansloot. Aldus wordt besloten. De contributie bedraagt f 50. Besloten wordt, niet toe te treden als lid tot de vereeniging „Nederland in den Vreemde". De commissie voor de Haaxlomsche Winkelweek verzocht f 100 subsidie. Aldus besloten. De heeren Hooy en v. d. Burg had den een voorstel ingediend, over te gaan tot het beleggen van een vergadering van organisa'ies op het gebied van Handel en Nijverheid. De heer HOOY lichtte zijn voorstel nader toe. Bedoeld wa' 'n nauwer con tact te krijgen tusschen Handel en Nij verheid. De voorstellers meenen, dat niet alle takken van nijverheid en handel in de Kamer vertegenwoordigd zijn en zou den daarom een vergadering van de or ganisaties wenschen. De heer WEBER meent, dat de Ka mer niet over behoeft te gaan tot het oproepen dier organisaties. Als deze er belang bij hebben, zich te vereenigen moeien zij zelf het initiatief er toe no men. De heer v. LIEMT is het hiermee eens. De middenstan dsvereenigingen moe ten zelf zich aansluiten en desnoods kun nen zij later in gecombineerde verga dering met de afd. Kleinbedrijf bijeen komen ter nadere bespreking. De heer HOOY meent, dat het niet alleen op den weg der Kamer ligt, het particulier initiatief te steunen, maar, waar dit afwezig blijft, zelf het ini tiatief tot een of andere zaak te ne men. Daarom handhaaft spr. zijn voor stel. De hoer v. LIEMT blijft er bij, dat de actie moet uitgaan van de midden standsorganisaties uit het district Haar lem. Gaat het initiatief van de Kamer uit, dan kon het wel eens op een mislukking uitloopen. De heer TEN BOOM erkent, dat er weinig ambitie is bij de middenstanders doch zou daarom juist willen, dat de Kamer het initiatief nam. De VOORZITTER zet uiteen, dat de zaak het Bureau zeer sympathiek is, doch dat het het voorstel niet kan aanvaar den, omdat het niet op zijn weg ligt in deze kwestie de eerste stappen te doen. Het voorstel Hooy-v. d. Burg wordt, in stemming gebracht, met 157 stem men verworpen. Voorgesteld wordt, afwijzend te be schikken op het verzoek van „Handels belangen" tot het verstrekken van de gegevens uit het Handelsregister. Aldus besloten. Afgewezen wordt het verzoek van de firma Jung en v. d. Hoek om steun tot het uitgeven van een Adresboek. In het concept-antwoord van de com missie van verkeer en vervoer op het schrijven van den Reizigersbond in za ke het instellen van een nieuw reizi gerstarief wordt medegedeeld, dat zij geen vo'dcende termen heeft kunnen vin den, het adres aan de Tweede Kamer te steunen. Tariefsverlaging, wat aangaat 't ver voer, acht zij in dezen tijd ten aanzien 1 van de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf een experiment, waar- j nieuw benoemd Minister van Marine, Haarlemmer van geboort toe zij tot het nemen er van geen vrij heid vindt, aan te dringen- Ten slotte zegt bet advies, dat het niet op den weg der Kamer Ugt, aan te sluiten bij den Reizigersbond, maar dat deze zich bereid kan verklaren, waar dit wenschelijk is, de organisatie op andere wijze te steunen. Na eenige discussie wordt het advies der commissie met 3 stemmen voor, ver worpen. Vóór waren de heeren Beijnes, Bur- gersdijk en Enschedé. De heer TEN BOOM stelt voor, een adres in tegenovergestelden zin dan het voorgestelde door de commissie van ver voer in te zenden, onafhankelijk van het adres van den Reizigersbond. Alzoo wordt besloten. De K. van K. te Vtaardingen verzoekt adhaesie aan haar adres inzake het niet- centraliseeren van den post-chéque- en girodienst. De commissie van verkeer en vervoer adviseerde, aan voornoemde Kamer te ant woorden, dat in tegenstelling met haar adres, door de K. v. K. te Haarlem cen tralisatie van den postchèque en gif0" dienst van groot voordeel wordt geacht. Aldus wordt besloten. Besloten wordt een adres te zenden aan de Minister van Waterstaat, in zake de centralisatie van den postchèque- en gi rodienst. Aan de andere K. v. K. zal ad haesie worden verzocht. De K. v. K. te Vlaardingen verzocht adhaesie in zake een nieuwe regeling van de kosten van openbare verpachting. De commissie uit de Kamer meent, dat het adres moet worden gesplitst. Zij meent, dat de sub a genoemde premiën moeten worden afgeschaft, maar dat die in de sub b genoemde aangaande huizen dienen te worden gehandhaafd. De heer v. d. BURG zou handhaving van lale premies willen. De heer MEIJER verdedigt het voor stel tot splitsing. De SECRETARIS zet uileen, dat hem is verklaard, dat afschaffing der premies fnuikend is voor alle verkoopingen en verpachtingen. Gaat men over tot het af schaffen van het plokgeld, dan verdwijnt de animo voor verkoopingen en verpach tingen. De heeren TREUR en MEIJER verde digen afschaffing der premiën, hetwelk zij in het belang van den landbouwer achten. Den heer v. HARDENBROEK lijkt het verbazend gevaarlijk, aan een oud ge bruik te tornen. Spr. kan niet inzien, dat zgn. plokjesmakerij duurzaam een nadeel kan zijn. Het meeste land is in handen der boeren. Spr. vindt het moeilijk, on derscheid te maken tusschen boerenland en andere objecten. De heeren WEBER en DEDDENS doen een voorstel, te geraken tot afschaffing van alle plok. Het behouden van de plokgelden wordt door hen een reden tot prijsopdrijving ge noemd. Dit voorstel wordt verworpen met 4 stemmen voor, die van de heeren Weber, Enschdé, Deddens en Jonkheer. De heer BURGERSDIJK stelt voor, af te schaffen alle periodieke verhoogingen voor verpachtingen. De heer TEDING VAN BERKIIYUT stelt voor, de zaak opnieuw in han den der commissie te stellen. De heer TREUR stelt voor, dat de commissie nu nog even apert vergadert. Het punt wordt dan even aange houden. Bij de rondvraag vraagtöe heer DED DENS, of het schrijven van de Mid denstandstentoonstelling om subsidie nog niet is ingekomen. De vraag wordt ontkennend beant woord. Besloten wordt, alsnog f 100 subsidie te verleenen. De heer WEBER zegt, dat de dienst der stoomtram HaarlemLeiden nu 'n 70-minutendienst is geworden. Spr. zou wilien, dat de Kamer stappen deed, dat er 'n snellere tramverbinding tot stand komt. Besloten wórdt dat de heer Weber deze vraag zal zenden aan het Bureau en dat dit het verzoek verder zal behandelen en het doorsluren naar de maatschappij. Voorts vraagt de heer WEBER of de .'avondvergaderingen der Kamer niet in nrid d vergaderingen kunnen omgezet worden. Dit verzoek zal in huishoudelijke verga dering nader besproken worden. De heer BEIJNES dankt voor de vrien delijke woorden van welkom. De heer BURGERSDIJK herinnert er aan, dat in de vorige vergadering welke zeer onvoltallig was, met één stem meer derheid een adres aangenomen is betref fende de tabaksbelasting, welk adres een min of meer. protectionistische strekking had. Dit adres acht spr. zeer belangrijk en hij zou willen, dat bij dergelijke be langrijke besluiten medegedeeld werd, met hoeveel stemmen voor en tegen het be sluit genomen was. De VOORZITTER zet uiteen, dat het betreffende adres geheel reglementair be handeld is. Spr. wijst er voorts op, dat het moeilijk is, een voltallig© vergadering te verkrijgen en acht het verkeerd, mede te deelcn, hoe hel besluit genomen is. Den heer v. HARDENBROEK spijt het. dat het adres der tabaksbelasting zonder verdere voorbereiding in één vergadering behandeld is geworden. Spr. heeft deze kwestie meermalen onder de oogen gezien en heeft er zich nog geen opinie over kunnen vormen. Spr. noemt het besluit der Kamer in het wilde weg genomen en meent, dat liet niet geacht kan worden, de gebaseerde opinie der kamer te zijn. De VOORZITTER merkt op dat de heer Van Hardenbroek niet bij de behandeling van het adres geweest is en protesteert er tegen, dat deze de behandeling een in hel wilde weg noemt. De heer Van Har denbroek moet de genomen besluiten, wel ke hem niet sympathiek zijn, niet bestem- Straatzang. pelen als zijnde in het wilde weg behan deld. De heer BURGERSDIJK zegt nog na der, dat het zijn bedoeling niet geweest is, bemerikingen te maken op de behan deling van het adres. Bij hem zat alleen de bedoeling voor, de wenschelijkheid naar voren te brengen, mee te deelen, met hoeveel stemmen voor en tegen een besluit genomen is. D, VOORZITTER zegt, dat dit nog na der onder de oogen gezien kan worden bij de behandeling van een adres, waar bij men het noodig zou achten, het be sluit mee te deelen in den geest, zooals de heer Burgersdijk verlangt. Dan wordt de kwestie van de verpach tingen verder behandeld. De heer MEIJER deelt dan mede, dat de commissie thans haar opinie gewijzigd heeft en van oordeel is, dat geheel mee gegaan moet worden met het adres van Vlaardingen, hetwelk tot strekking heeft het behoud der premie-betalingen. De heer TREUR zou het adres voor kennisgeving willen aannemen. Het voorstel der commissie wordt dan aangenomen met 5 stemmen tegen en 1 blanco. Tegen de heeren Treur, ten Boom, Ded dens, Jonkheer en Weber. Hierna gaat de Kamer in besloten zit ting. De nieuwbenoemde minister van Marine is te Haarlem geboren, waar zijn vader een kruidenierszaak dreef aan de Groote Houtstraat ter hoogte ongeveer waar nu de firma Huziing een schoenenmagazijn heeft. Tot voor eenige jaren woonde zijn vader nog aan den Zijlweg en vervulde o.m. een bestuursfunctie bij de afdeeling Haarlem van den Protestantenbond. Naar wij vernemen is eerstdaags een besluit te verwachten van B. en W., om ook in deze maand op Donderdagavond orgelbespelingen te doen geven in plaats van Donderdagmiddag. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt het meisje, dat op Zondag 3 Sep tember j.l. des namiddags omstreeks 3 uur op de Baan alhier een bejaarde dame met haar rijwiel aanreed, waardoor deze dame kwam te vallen, zich aan te melden aan het Bureau van Politie aan de Sme- destraat alhier. Zaterdag 16 Sept e.k. des avonds om 8 uur zal in de boven-voorzaal van het Ca fé-Restaurant Brinkmann op de Groote Markt de jaarlijksche algemeene leden vergadering plaats hebben van de leerlin- genafdeeling der H. H. V. Men schrijft ons Het nieuwe bestuur van de leerlingen- afdeeling der H. H. V. vangt zijn werk- zaamhedei aan met den Introductie- avond, welke gehouden zal worden op Zaterdag 7 October e.k. in de Groote Zaal van het Brongebouw. Als steeds wordt voor de samenstelling van een afwisselend programma gezorgd. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is op den Kleinen Houtweg van een met kalk en steenen beladen bespannen wagen de as gebroken. De lading kwam juist op de tramlijn terecht, waardoor het tramver keer 3 kwartier over een lijn moest wor den onderhouden. De vracht, is op een an deren wagen overgeladen, waarmee de zaak weer in het reine kwam. Bovenstaande coöperatie vergadert Vrij dag 15 September in gebouw „St. Bavo", ter bespreking van den toestand, waarin zij verkeert en ter vaststelling van de aan te nemen houding. Aan de leden is een circulaire rondge zonden, waarin gezegd wordt, dat blij kens de resultaten het beheer en de con trole zeer slecht geweest zijn. De circulaire merkt voorts nog op dat het bestuur zich genoodzaakt zag, een deel van het personeel te ontslaan, waar door eenige duizenden guldens per jaar kon bezuinigd worden. Ten slotte zegt de circulaire nog. dat door deskundigen aangeraden wordt, de kruideniersafdeeling op te heffen, doch dat de meerderheid van het bestuur en den raad van commissarissen meent, dat de bakkerij dan te veel bezwaard zal wor den. Reeds van verschillende gemeenten werd bekend hoe de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1923 er uitziet en reeds in vele andere is die begrooling voor 1923 verschenen. Wij hebben ook een geïnformeerd bij den heer Mr. Bomans, onzen wethouder van Financiën, hoe het met de Haarlem- sche begrooting voor het jaar 1923 staat. Deze zal nog wel een maandje op zich laten wachten, deelde de wethouder ons mede, want ik ben niet van plan met cijfers in de lucht Ie slaan, zooals klaar blijkelijk in andere gemeenten, o.a. in Amsterdam is geschied. De Haarlemsche begrooting zal op de ouderwetsche, be proefde manier zijn samengesteld, zóó dat de in de begrooling genoemde cijfers ook werkelijk een leiddraad voor het begroo- tingsjaar zijn en het gemeentebestuur daaraan vast zal houden. Thans wordt nog gewacht op de cijfers van enkele be drijven. Wij vroegen den wethouder of er nog kans zou zijn op belastingvermindering voor het jaar 1923. Zooals bekend werd aan plaatselijke directe inkomstenbelas ting verleden jaar geheven, behalve 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting, nog 654 pet. daarboven. Dit groote belas tingbedrag onderging dit jaar reeds een belangrijke vermindering doordat dit per centage van 6 Yi pet. werd teruggebracht op 3 pet. A's zijn persoonlijke meening (de wet houder maakte uitdrukke'ijk dit voorbe houd, want de beslissing is in dezen De naam Oosterstraat is onlangs veranderd in Nagtzaamstraat Laat de ploeterende redacteur van he' socialistisch orgaan hier ter stede, ge rust zijn, ik ga niet nog eens waarheden over den heer Nagtzaam vertellen, die voor dien pruttelenden meneer misschien zwaar te verduwen zijn. De raad veranderde den naam Oos terstraat in Nagtzaamstraat, maar dicht daarbij waarschijnlijk niet dat hij vele bewnoers van die straat op onkosten jaagt. Toch is dit zoo. De bewoners en eigenaars van de in die straat gelegen perceelen, die tegen brand verzekerd zijn, en wie heeft zich in onzen tijd niet tegen brand la ten verzekeren moeten nu hun brand verzekeringspolissen laten veranderen daarop moet door de Maatschappij, zoo als dat heet, een „aanteekening" gemaakt worden, en dat kost den verzekerden 'n 50, 60 A 70 cent, al naar gelang de Maatschappij. Er zijn wellicht wel maatschappijen die dat zonder vergoeding doen, maar de meeste eischen een kleinigheid er voor en dat is ook billijk, want per slot van rekening is aan zoo'n verandering administratiewerk verbonden (men zegt zelfs héél wat werk) en de kantoren heb ben personeel dat voor dat werk moet worden betaald. De raad heeft daaraan natuurlijk niet gedacht en niet alle bewoners van de Oosterstraat zullen even gaarne een zes, zeven dubbeltjes neertellen voor het ge noegen voortaan in de Nagtzaamstraat te wonen. Gelukkig doet de Raad van Haarlem niet veel aan straatnamen veranderen. We hoorden van een gemeenteraad in den omtrek van Haarlem, die in één jaar driemaal den naam van eenzelfde straat veranderde. Dan wordt het dwaas I Barometerstand 739. Achteruit. OPGAVE VAN: aan den Raad) als zijn persoonlijke mee ning dus gaf de heer Bomans te ken nen dat naar zijn meening het percen tage van 3 pet. in 1923 nog belang rijk zal kunnen worden verminderd, als de Raad daartoe besluit. Dit is een ver heugend bericht, want er blijkt uit ten minste dat de toestand van onze ge- meente-financieën niet hopeloos is. Betreffende de rekening over het dienstjaar 1921, welke afsluiting nog moet plaats hebben, deelde de wethouder mede, dat deze in Haarlem niet, zoo als in andere plaatsen, een aanzienlijk voordeelig saldo zal na'aten. Er zal ver moedelijk geen voordeelig, ook geen na- deelig saldo zijn. Maar wel hoopt de wethouder er in te slagen de nadeelixe saldi van de voorgaande jaren (waar onder een nadeelig saldo van f 1.050.009 over 1919) in de gemeenterekening 1921 weg te werken. Aan de financieele commissie uit den Raad is een vertrouwelijke nota gezon den met mededeelingen over den toe stand van de gemeents-financieën. Ter intentie van Z. H. den Paus voor hongerend Rusland f 1.van N.N Men meldt ons Evenals vorige jaren zal mevrouw W. L. Boldingh-Goemans dezen winter 12 let terkundige lezingen houden in het Ge bouw Zang en Vriendschap, Jausstr. Een zéér interessant programma is samenge steld. Voor bijzonderheden wordt men verwezen naar de firma A. Vemout, boek handel, Warmoesstraat 10, alwaar pro spectus verkrijgbaar is. Ondertrouwd: 12 Sept., J. W. v. d. Poll en J. H. W. v. d. Bel: J. Loos en W. Bor- reman; B. Pots en G. Koolstra; F. A. .T. Postema en M. Raahl; P. Bogaart en W. S. Groenewoud: K. Eterman en M. E. Pie- Iers: F N. Geerlings en M. J. v Zaanen: J. P. Matheij en W. C. Langschmidt; J. A. Kuenen en J. C. W. v. Roode; C. .1. R. Ran en A. M. v. Loenen. Getrouwd: 13 Sept.. P. K. Fiege en H. P. v. Vugt: L. H. Vrieslander en S. Ba rend: J. Nooteboom er. J. A. de Jager; G. Christiaans en W. Molenaar: D. Werf en E. S. Iddink: F. C. Heinlzberger en F. L. Peters: M. Bijsterbosch en D M. de Vries: J. v. Sprang en T. Oosterveen: L. Sluijter en F. T. Mollema; G. Prent en A. M. Droog. Bevallen: 8 Sept.. J. M. v. Zorgev. d. Niet. z.; 10 Sept., J. Brandselen Hoopr. d.; 11 Sept. R. A. PostKwast, z: 13 Sent., M G. E. Horningv. d. Bosch, z. Overleden: 12 Sept., J. A. Vreenegoor, 19 j., Frans Halsstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1