KERN EH SCHOOL Pastoor J. L. Th. Verhoeven. Onze industrie. DE GRENSWIJZIGING. LAATSTE NIEUWS. De loonen in de bouwvakken. Kemal-Pasja over de voornemens der Kemalisten. Fabrieksbrand. Naar de verwoeste gebieden. De Conferentie te Venetië. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. SCHOTEN. LISSE. BLOEMENDAAL. KROMMENIE. CASTRICUM. VELSEROORD. IJMUIDEN. VELSEN. NOORDWIJKERHOUT. ORDE EN ARBEID* -i Stopzetting werkverschaffing. Een Chineesehe promotie tc Delft. V LEDER EN VLOOT. —5 Invoering Militaire Straf- feil Tuchtwet. Aalmoezenier van het Ned.-Ind, Leger. f. De werving stilgezet. Gisteren, Donderdag, is van de laat- 6te TT-TT- Sacramenten voorzien, de Zeer- eerw. heer J. L. Th. Verhoeven, emeri tus-pastoor van Rhijndijk, verblijvend in 't St. Jozef-gesticht te Alphen a. d. Rijn. Aan W. Knoop is vergunning verleend iot uitbreiding van zijne boekbinderij, ge vestigd in het perceel aan de Antoniestr. no. 4, door het daarin veT- en bijplaatsen van kracht- en andere werktuigen. Aan de Naamlooze Vennootschap Van Ommeren en Ketelaar's Aannemersbedrijf is vergunning verleend tot uitbreiding van hare inrichting voor machiale houtbewer king, gevestigd aan de Spoorwegstraat, in het peroeel staande op het terrein no. t, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot een vermogen van 5 P.K. tot het aandrijven van een te plaat sen pennenbank. Aan Jac. Klerk en D. Bruijn is de ver gunning tot oprichting van eene inrich ting voor machinale houtbewerking ten dienste van een houtkooperij, in een te bouwen werkplaats op een terrein gelegen aan de Reguliersstraat no. 38 B. waarbij electrische beweegkracht zal worden aan gewend tot een gezamenlijk vermogen van 13)4 P.K. tot het aandrijven van een cir kelzaag, een vlakbank eneen slijpmachine, geweigerd. De heer M. L. A. Klein, lid van de Commissie uit den Haarlemschen Raad, die het vraagstuk der Grenswijziging onderzocht, schrijft ons: „Opzet en bedoeling van Haarlem is, belastingbetalers te annexeeren." „Een lamgeslagen Heemstede en een niet gebaat Haarlem." „Een strook gronds, groo-t circa 20.000 M2., willen we wel afstaan." Deze drie conclusiën zijn genomen uit het Heemsteedsche rapport van de Commissie uit de ingezetenen, welk rapport zeer veel overeenstemming vertoont met dat van den Raad der gemeente. Erg lief en vriendelijk ziet het er niet uit. De stad Haarlem is op roof uit en merkt in haar naïvi teit niet, dat het roofmes aan beide kanten snijdt en dus haar zelve ern stige wonden toebrengt. Gelukkig, dat Heemstede nog heldere koppen telt. Opzet en bedoeling van Haarlem is zich vrijelijk te kunnen ontwikkelen, zoo min mogelijk slachtoffers te ma ken, indien er slachtoffers zouden moeten zijn en grensuitbreiding te krij gen om in den woningnood op be hoorlijke wijze te kunnen voorzien. Op behoorlijke wijze, want 'n strookje grond, aan de Z.W.-zijde van den spoorbaan, voorziét absoluut onvol doende in den woningnood. De gron den, welke in het rapport als bouw grond worden aangewezen, zijn of te afgelegen of te laag, doch in beide gevallen te duur voor arbeiderswo ningen. Tijdens het bewind van het Mini- sterie-Ruys zijn een viertal steden het middenpunt van grenswijzigingen ge weest, n.l. Amsterdam. Leiden, Maas tricht en Eindhoven. Amsterdam en Eindhoven werden feitelijk gean nexeerd bij Sloten en Woensel (als men op de grootte der gemeenten zou letten), doch men gaf den naam van eerstgenoemde plaatsen aan de „nieuwe gemeente". Wat was van die annexaties de reden? Onzes inziens de natuurlijke groei dier steden. De handel en nijverheid breidden zich meer en meer uit; het inwonerstal vermeerderde geleidelijk, wat de vraag naar woningen deed toenemen; de grenzen werden, alsof zij niet beston den, overschreden en een vreem deling dacht reeds in de stad te zijn, als hij in zoo een buitenwijk aan kwam. Eigenaardig is ook, dat de ge bruiken en gewoonten geheel met de stad overeen kwamen en men steeds anti-dorps was. De bevrediging der be hoeften, kleeding, behuizing en alle levensgewoonten waren die eens stede- lings. De stad werd gezocht om in komsten te verkrijgen, het dorp om goedkoop te wonen. Historisch, eco nomisch en commercieel vergroeiden de grenzen en een wetswijziging pastte zich daarbij aan. Deze zelfde motieven gelden onzes inziens onverzwakt voor Haarlem. Bii de vele bewijzen, door raad en commissies uit de ingezetenen van de betrekkelijke gemeenten gegeven, ach ten wij het niet ondienstig eens een vergelijking te maken met andere ste den, om te doen zien in welken engen kring onze goede stad Haarlem is om sloten. Wij nemen als voorbeeld de tien grootste steden van ons land en de gemeenten boven de 10.000 inwo- Bers uit onze provincie. Opgemerkt dient te worden, dat Leiden nadien haar grenzen zag verwijd. inwoners H.A. oppervlakte Tilburg 628:8 7046 Leiden 65635 565 Nijmegen 66899 4202 Arnhem 70714 6715 Haarlem 76858 641 Groningen 89895 1965 Utrecht 140189 2298 Den Haag 353286 4189 Rotterdam! 510538 7777 Amsterdam 677645 17455 inwoners H.A. oppervlakte Bloemendaal 10127 4036 Heemstede 10400 1151 Hoorn 11449 677 Schoten 12947 630 Sloten 15681 5817 (nu bij Amsterdam ingedeeld) Bussum ▼H v-H OO <0 OO T* OO Alkmaar 24097 1444 Haaxl.meer 23302 18525 Velsen 27779 4233 Helder 28818 4488 Zaandam 28846 2448 Hilversum 38852 2448 Haarlem 76858 641 Deze gegevens zijn ontleend aan de volkstelling 1920. Onder andere telt onze stad nu nam 78800 inwoners, doch wij hebben ons aan bepaalde tij den en cijfers willen houden. Hoe schriel is Haarlem dan toch bedeeld en hoe blijkt ook hieruit de nood zakelijkheid van uitbreiding. Na de uitbreiding zooals Haarlem het wenscht, telt de stad circa 100.000 zielen bij een oppervlakte, groot onge veer 2598 H.A. De belastbare opbrengst zal zeker stijgen, doch wij weten minstens even goed als onze naburen, dat er ook meerdere uitgaven mede gemoeid zul len zijn. Heemstede moge met haar rapport ingenomen zijn, op hoog peil staat het niet, want het wemelt van in sinuaties en beweringen, welke kant nog wal raken. Voegen wij hieraan toe, dat niemand minder dan Gede puteerde Staten zelf er in den tijd ernstig over nadachten voor de toe voeging Scholen eenige compensaties te moeten geven. Letterlijk zeide een lid van G.S. ons, dat „als Haarlem Schoten moet nemen, wat een arm lastige gemeente is, dan dienen wii er iets, wat daar tegen opweegt bii te geven". Is er voor deze meening veel, zeer veel te zeggen. Haarlem doet dit argument niet gelden, maar wijst op haar natuurlij kene en economischen groei, welke niet belemmerd mag wor den. Haarlem heeft de geheele kwes tie der grenswijziging eerlijk en open lijk behandeld wilde absoluut niet we ten van kleine middelen, moge ook Gedep. Staten inzien, dat een grooter ruimer en een zich „vrij" voelend Haarlem in het belang is zoowel van onze stad als van de omgeving. AMSTERDAM, 15 Sept. De commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen, hoe hoog het loon zal dienen te worden bepaald voor de werkers bij de Federatie van Zelfstandig Werkende groepen, kwam, na uitvoerig onderzoek en bespre kingen, tot de conclusie, dat het loon dient te worden vastgesteld op 1.35 per uur. Hierbij is uitgegaan van de wetenschap, dat bij eventueele winstmaking in de eer ste plaats een bedrag zal worden uitge trokken, om de werkers het thans ver minderde bedrag uit te keeren, alvorens een deel zal worden besteed om aan de Woningbouwvereenigingen te restitueeren. Een uitvoerig rapport zal binnen een paar dagen door de Commissie worden uitgebracht en zal een en ander nader worden uiteengezet en gemotiveerd. LONDEN, 15 Sept. De correspondent van de „Daily Mail" te Smyrna heeft Kemal- Pasja geinterviewd, die zeide, dat zijn vredesvoorwaarden waren: Teruggave van Konstantinopel, Thracië en Adriano- pel. overgave der Grieksche vloot en be taling: van schadevergoeding door de Grieksche regeering. Indien Konstantinopel niet wordt overgegeven, dreigt de Turk- sche leider, dat zijn overwinnend leger naar de stad zal oprukken. Kemal beloof de voorts, dat zeeëngten vrijgehouden zul len worden voor schepen van alle naties en voegde er aan toe dat de huidige Sul tan verdwijnen moet. In een interview met de „Daily Tele graph" zeide Kemal: „Wij zullen niet te gen Bi4tancië vechten, maar htet moet Konstantinopel opgeven. Wij willen het zoo mogelijk vredelievend verkrijgen, maar indien niet, dan zullen wij er om vechten. HELMOND, 15 Sept. Gisterenavond ongeveer half elf ontstond door tot dus ver onbekende oorzaak brand in de Ko per- en Metaalgieterij van de firma van Dongen en Zoon. De bergplaats der fabriek, gevuld met vaten smeerolie, petroleum, teer en een hoeveelheid zink, alsmede een aantal ma chines en gereedschappen brandde af. Door het krachtig optreden van de brandweer kon het hoofdgebouw van de fabriek gespaard worden. Toen de vlammen de olievaten be reikten, hadden telkenmale hevige ont ploffingen plaats. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt f 4000; alles was op beurspolis verzekerd. PARIJS, 15 Sept. De Italiaansche sche i ndustrieelen onder wie Hugo Stin- nee zal in Oct. de verwoeste gebieden bezoeken. PA R T.TH, 15 Sept. De Italiaansche zaakgelastigde heeft op de Quai d'Orsay een uiteenzetting gegeven van het be lang dat door Italië gehecht wordt aan het bijeenkomen van de conferentie te Venetië. Hij gaf verder te kennen dat zijn regeering in dien zin zal antwoor den op de Engelsche nota. Te Groningen is geslaagd voor het exa men Hoofdacte mej. A. de Vlies, alhier. In de Raadhuisstraat alhier geraakte het 4-jarig zoontje van v. L. spelender wijze onder een bespannen voelrituig en kreeg een der achterwielen over het li chaam. Na door Dr. Droog te zijn verbonden is het jongetje per politie-rijwiel bran card naar zijn woning overgebracht. De bestuurder van het voertuig treft in deze geen schuld. Terug te bekomen bij B. v. Kampen Heemstedeplein 4, twee velgen van een auto met binnen- en buitenbanden, Bron- steeweg 84, een bril in étui; Verdonlkschot Binnenweg 43, een portemonnaie met in houd; Rusman, Doodweg, een kip; Bur. v. pol. Boefken rodestraat 9, een huissleu tel, Bureau v. pol. Raadhuis, een school rapport. Bij verschillende personen werden in de laatsverloopen dagen kippen ver mist. Het is gebleken, dat die kippen door een hond werden weggehaaald. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: C. van der Werf, Leidsche- vaartweg 227rood, twee sleutels; mej. Dorsman, Van Hogendorpstraat 11, een beursje met inhoud; E. Kieft, Glipperweg 64, een armbandje; Bureau van Pol., Boekenrodestraat 9, een hondenpenning en een kinderjsortemonnaie; Bureau v. politie, Raadhuis, een tabakspijp en een griizen ceintuur. Terug te bekomen bij: H. Lindenbom, Billitonstr. 16, een bad-abonnement; A. v. Rigteren, Schoterweg 21b, een porte feuille; J. Bos, Gen. Jobertstr. 1, een witte- kinderschort; E. Lenders, Ged. Schallkbur- gergr. 60 een zilverbon; J. Wester, Paul Krugerkade 23 een daimesportemonnaie; E. Lenders, Ged. SchalkbUrgergr. 60, eenig geld; D. Rosier, Javastr. 47, een hond voorzien van penning 231; H. Scherpenhui- zen, Spaanschevaartstr. 29, een postduif; C. v. Stight, Atjehstr. 10, een portemon- na'é ineï Inhoud; T. Jansen, Sumaïrasïr. 3, een tennisschoen; F. Hoogewoonink, Paul Krugerkade 15, een spifituslichtje; aan het politiebureau, een ceintuur, een kinderportemonnaie, een beenen collier met hanger en eenige sleutels. Een adres. Het terrein gelegen tusschen Hoogenwoerd en de nieuwe wijk achter de R.K. begraafplaats wordt zoo als we reeds mededeelden, voor voet balveld ingericht. Dientengevolge werd het terrein afgebakend en de verbin dingsweg was alzoo verdwenen, tusschen deze twee stadsgedeelten. Dit beteekende voor de bewoners van Volkshuisvesting en andere betrokkenen die dagelijks dit terrein noodwendig moe ten betreden om in de stad ta komen een sta in den weg. daar men anders van den Eijksstraatweg af deze wijk moet bereiken, en dit voor menigeen een grooten omweg betoekent. Wel wordt nog gebruik gemaakt van dezen ver bindingsweg, doch er bestaan plannen een adres aan B. en W. te richten, om dezen verbindingsweg in stand te hou den. Qok voor de neringdoenden aan de Hoogenwoerd be teekent het een scha depost. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. Diemei en A. M. Warmerdam J. H. Baak en P. Kortekaas. Geboren: Jaeobus, z. van A. Bon en van L. A. van Velzen Emile Jozefus Fran- ciscus Maria, dochter van F. G. M. Haase en van C. M. H. J. Hanrath. Overleden: Johannes Hageman, oud 9 m. Johannes Blok, oud 42 j. Aartje Lintner, wed. van R. Segers, oud 66 j. Burgerlijke Stand. Levenl. z. van L. van der ScheerLe Poole. Ondertrouwd; W. Th. Gerrets en J. A. H. Sorée. Overleden: A. H. Staalstra 89 j. A. M. Müller 68 j. D. Haagmans 59 j. Vergadering „Tuinbouw- en Plant kunde. Gisteravond werd, na de zo merrust in hotel Vreeburg de eerste le denvergadering gehouden van de afdeeling BloemendaalVelzen der Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Met een kort inleidend woord opende de voorzitter Dr. Posthumus Meyes, de vergadering. Hij sprak de hoop uit, dat de leden ook gedurende dezen winter door een trouwe opkomst uiting zouden geven van hun waardeering voor het stre ven van het bestuur, de bijeenkomsten zoo aangenaam en leerzaam mogelijk te maken. We zijn hier, zei spd. met man nen van de praktijk en van de theorie. De theorie-menschen willen gaarne leeren van de praktijk-menschen. Dat kan, als de laatsten ons wat van hun praktische kennis willen meedeelen. Groote, keurig gestyleerde speechen zijn daarvoor niet noodig. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het H. B„ houdende ver zoek aan afdeeling en leden om donatie voor het in 1923 te houden Congres bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Ned. Mij. voor T. en P. Naar aanleiding van dit schrijven stelt de voorzitter voor, voor dit doel 25 uit de afdeelingskas te storten. Verschillende leden zijn voor een hoo- ger bedrag. 't Bestuur zal bij den penningmeester te rade gaan, ten einde aan dit verlangen tegemoet te komen. In de vacature voor lid van het be stuur wordt vervolgens voorzien door ver kiezing van den heer Van Buren als niet- vakman. Vervolgens beveelt de voorzifter den Tuinbouw-teekencursus, te geven door den heer G. Bleeker te Bloemendaal en den nieuwen Tuinbouw-wintercursus bij de le den aan. Daarna deed de commissie van voor bereiding voor de te houden onderlinge tentoonstelling, bij monde van den heer J. Ende, eenige mededeelingen over het resultaat harer beraadslagingen. De commissie stelt voor de tentoonstel ling te houden op 26 Sept a.s. in café Rusthoek. Wel heeft Haarlem dan pas een tentoonstelling gehouden, maar de 26ste September heeft dit voor, dat ook zij, die niet over 'n kas beschikken, met hun „bui tengoed" mee kunnen dingen. Wel zijn en kele leden voor een lateren datum, maar de tentoonstelling blijft op 26 bepaald. De voorzitter wekt de leden op, naar hun beste krachten mede te werken om er een mooie tentoonstelling van te maken. In de pauze was er gelegenheid, de reuzencollectie van pl.m. 50 besdragende hulsters op naam, bijeengebracht door den heer G. Bleeker te bezichtigen. Was het bijeengaren van deze collectie al een heel werk, niet minder het voor zien van de juiste namen. Het complimen tje van den voorzitter was dan ook alles zins verdiend. Na de pauze hield de heer R. Muven een inleiding over „de vijanden der plan ten." De vijanden der planten, aldus de in leider, zijn te verdeelen in plantaardige en dierlijke vijanden. Van de laatsten is de mensch zeker wel de grootste te noemen, die de planten vaak ziek maakt door verkeerde behandeling. Door die verkeerde behandeling verzwakt de plant en wordt vatbaar voor verschillende ziek ten. Onder de dierlijke viianden zijn te noemen de gewervelde dieren (knaag dieren) en de talrijke insecten-soorten met hun larven, rupsen, maden enz. Verder duizendpooten, oorwurmen en spinnen. (Al dat gedierte brengt spr. onder bij de geleepootigen.). Van plantaardige vijanden noemt spre ker vooral de sporeplanten of zwammen, verdeeld in saprofieten, die op doode planten en de parasieten, welke op en ten koste van levende planten leven. De zwammen ziin te verdeelen in lo. slijm- zwammen (een slijmzwam veroorzaakt de knolvoet bii koolnlanten). 2o. soliit- zwammen of bacteriën. 3o. draadzwam- men ('t „wit" op verschillende gewnsfn en de „meeldauw" (Hollandsche en Ame- rikaansche-) worden door draadzwam- men veroorzaakt). Spreker had verschillende takjes meege nomen, welke door deze zwammen waren aangetast. Ter bestrijding werden verschil lende middelen aangegeven. Zoo b.v. voor Knolvoeten' 4 steken omspitten, om alle sporen in den grond diep in den grond weg te werken en verschen grond boven te brengen Tegen de kruisbessen meel dauw: het wegsnijden in den winter van alle jonge aangetaste loten. (Op oud hout beeft de meeldauw geen vat). Met den wel eens toegepasten zomersnoei verergert men de kwaal. Echter, ook de winter- snoei is geen radicaal middel. Dit is nog niet gevonden. Verder behandelde spreker nog de roestzwammen op appelen en pe ren (waarvan de sporen overwinteren op Junipersoorten en een verstandig fruit- kweeker duldt dus geen Juniperen in de buurt van zijn ooftboomen. Ook de monillia ziekte, die de pruimen kersen en morellen vaak teistert (te be strijden met carbolineum) kwam ter sprake. Met 't oog op 't vergevorderd uur, moest spreker zich zeer bekorten. Bij een volgende vergadering zal er gelegenheid zijn, over dit onderwerp met inleider van gedachten Te wïsseTerr. De „Vragenbus" bevatte Verschillende vragen. Enkele ervan zullen op een vol gende bijeenkomst besproken worden. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Dinsdag 19 September 1922, des namiddags 2 uur, op het Raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Bespreking ontwerp inzeke de grens regeling. Volksbonden. Op Zondag 17 Sept. a.s. heeft de processie naar Heilo voor de leden van den R.K. Volksr bond alhier plaats, 's Morgens vier uur worden alle deelnemers verwacht bii de R.K. Kerk. Het lijdt geen twijfel, of bij goed weer zal de deelname groot zijn. Wedstrijd v. d. Nederl. Kol/bond. Als er één sport is, die zich maar weinig in de publieke belangstelling mag verheugen, dan is 't het kolven. Het feest van de kolfclub „Onder Ons" alhier is echter niet ongemerkt voor bij gegaan, integendeel het is mede door den driedaagschen wedstrijd, die er aan verbonden was, luisterrijk ge vierd. Het Gemeentebestuur toonde bii monde van den Edelachtb. heer Bur gemeester, zijne belangstelling, terwijl de Voorzitters van verschillende ver- eenigingen als „Kunst en Sport", de Hengelaarsvereeniging, de Noord-Hol- landsche kolfvereeniging, hunne beste wenschen uitspraken en schoone bloemstukken aanboden. Vooral „Onderling Genoegen" heeft door het gegeven concert op Zondag avond den feesten veel luister bijge zet en terecht sprak de heer J. L. Groot hartelijke woorden van dank aan den directeur, den heer Schaar, en de leden. Op één speech willen wij tenslotte extra de aandacht vestigen en wel op die van den Voorzitter van den Ne derl. Kolfbond Dr. van Balen Blan ken. Deze spreker complimenteerde op humoristische wijze in schoone woor den de jubileerende vereeniging, de leden er van, 't Gemeentebestuur en voorn, den heer Burgemeester Klerk, wien hij den verguld zilveren eere medaille v. d. Nederl. Kolfb. schonk, iets wat voor Z. Edelachtb. eene groo te verrassing was. Over het spel kunnen we eigenlijk geen woorden van lof spreken. Er was veel liefhebberij, maar zelfs de beste kolvers sloegen geen hoog aan tal punten. De uitslag is -als volgt: le Korpsprijs gummi, groote Zilv. med. met 3 kleine herinneringsmed, door Onder Ons, Krommenie (korps spelers K. Booy, S. Waiagmeester en C. Keyne) met 463 punten. Hieraan is tevens verbonden een zilv. wissel beker met oorkonde. 2e Idem „Bijeenkomst als Vrienden" te Oudkarspel, met 377 p. le Korpsprijs voor sajetballen „Mik- wis" te Koog a. d. Zaan met 326 pi. 2e Idem „De Prins van Oranje" te Goes met 301 p. le Personcele prijsK. Booy te Krommenie, kunstvoorwerp met zilv. med. van het Hoofdbestuur. 2e Idem. W. Kostelijk te Noord- Scharwoude, kunstvoorwerp met verg. zilv. med., aangeboden door den heer C. Woud, eerelid van „Onder Ons". 3e pr. idem. C. Reyne Kz., Krom menie, kunstvoorwerp met zilveren me daille van 't Gemeentebestuur. 4e pr. idem. S. Waagmeester Jz., le Krommenie, kunstvoorwerp met verg. zilv. med., aangeboden door den Voorzitter van „O. O." zilv. med. van „Kunst en Sport". 5e pr. idem. A. v. d. Toorn te Krommenie, kunstvoorwerp met verg. 6e pr. idem. P. Hagenaar te Zuid- Scharwoude, kunstvoorwerp met ver^. zilv. med. van „Krommenie Vooruit' 7e pr. idem. S. Evers, Oudkarspel, kunstvoorwerp met zilv. med. van de Kolfclub „O. 0." Krommenie. 8e pr. idem. H. Mijnders, Krom menie, beker van de kolfclub te Haar lem. 9e pr. idem. K. Kroon, Oudkarspel, kunstvoorwerp, aangeboden door Jb. Booy Pz. le Serieprijs gummibollen: J. Ha genaar, Alkmaar. 2e idem. A. Berkhout, Zuid-Schar- woude. Prijs voor le en 2e serie samen M. v. Zaanen, Krommenie. le Serieprijs sajetballen: A. F. R. van Odorp, te Goes. 2e idem: P. Dil Sr., te Koog a. d. Zaan. Prijs voor le en 2e serie samen K. van Vliet, Krommenie. Twaalvenprijs, M. Schots te Krom menie met 4 twaalven. Junioresprijs: Jb. Klooster te Krom menie. Medaille aangeboden door den heer Burgemeester van Krommenie voor een lid van het Hoofdbestuur dat de meeste punten slaat in de 2 eerste en geen prijswinnaar is, D. Tiemeyer te Koog a. d. Zaan. Medaille voor het lid van O. O. dat met de voorgift het hoogste aan tal punten in de 2 eerste series be haalt H. J. Klooster. Feesten Lycurgus. Meldden wij, dat a.s. Zondag d-e feesten van Lycurgus dezen zomer afgebroken door het slechte weer, zouden worden voort gezet, het Bestuur van genoemde ver eeniging ondervindt zoo weinig mede werking, dat het van verdere door voering der plannen afziet. Burgert. Stand. Geboren: Gerritje, d. van W. Altink en A. M. Boekelaar. - Johannes, z. van J. van der Eng en M. C. Klous. Jacobus, Johannes, z. van G. Drost en J. van den Anker. Johanna Baafje, d. van F. A. Con- telaar en A. A. Boek daar. Pieter, z. van H. Booy en*J. A. Leys. Eli sabeth Catharina, d. van J. Veenis en M. Bankersen. Maarten, z. van A. Pool en N. Aafjes. Ondertrouwd: C. Wouda en G. Haas. C. v. Vliet en K. Wanningen. Getrouwd: A. de Jong en A. Dol. Overleden: J. de Wit, wedr. van G. Jaapios, oud 73 jaar. De Tooneelvereeniging. „Eendracht maakt Macht", heeft voor haar eerste opvoering in 't a.s. seizoen ia studie ;,'t Hoogsïe Goed". Met dit stuk heeft zij een goede keus gedaan, daar met de opvoe ring van ,,'t Hoogste Goed", zoo veel goeds is te bereiken. Voetbalwedstrijd VeteranenViesse 1. Ter gelegenheid van de kermis heb ben de bovengenoemde elftallen Dins dag j.l. gematcht. De opstelling der beide elftallen was als volgt: Van Lunen. Winkeler Lommen. Easing W. Groot Bregmaa Erans Hol Wt Res Middelhoff Koot G. de Nijs. J. Nijs Ko Res Jan Brasser Oor Twisk H. Beentjes. Jn. Dekker Ber van Benthem Cor Res Siem Bakker Piet de Nijs P. Kuijs. De aftrap werd gedaan door den can- didaat notaris den heer Stuijt, die al vorens hiertoe over te gaan in een kort doch hartelijk speechje de voordeelen der sport naar voren bracht. De Veteranen speelden met wind te gen, maar men kon zien, dat ze wa ren getraind. Het ging recht op het Vitesse-doel af, een schuiver kon de keeper niet nemen en hij vischte achter het het. De Vitessers waren gecostumeerd op gekomen, hetgeen het grappige van den wedstrijd niet weinig verhoogde. Voor al de keeper als dame verkleed verwekte groote hilariteit Er waren nog: een kok, eeD politie-agent, een boer en an dere leuke typen. De Veteranen hadden handen (en bee nen) vol werk zich te weren tegen het sterke Vitesse-elftal. Gelukkig beschik ten zij over een sterke achterhoede en was v. Lunen niet gemakkelijk te ver schalken, vooral voor de rust. Maar aan den anderen kant gaven de Veteranen-voormannen aan de Vitessers heel wat werk. Er zat flink samen spel in de voorhoede. Erans, die op de huwelijksreis was, droeg er het zijne toe bij, om den moed erin te houden. De keeper had handen en voeten tekort en moest de rokken erbij gebruiken om de schoten te houden. Voor half-time was de stand 52 voor de Veteranen. Echter na de thee scheen het of Eor- tuna de Veteranen den rug had ge keerd. Met den wind sloeg ook 't geluk over naar Vitosse. De Veteranen-achter hoede verzwakte, Winkeler viel uit we gens verschuiving van zijn knieschijven. De jaren waren de heeren niet in de koude kleeren gaan zitten. De talrijke aanmoedigingen uit het publiek, konden niet voorkomen, dat er door Vitesse nog zesmaal gedoelpunt werd. Zoo erg zelfs, dat na de rust de Vetranem niet eens zich meer gewaagd hebben bij het Vi- tessedoel. Voorhoede en halfs verdedig den; hacks en keeper lagen buiten spel. Na medisch consult kon met een opont houd van 5 minlnten het spel weer voort gezet worden. Het eind was, dat Vitesse onverdiend won met 85. De Weleerw. Heer Sterrenburg reikte onder een geestige toespraak de schit terende medaille uit. Aan den heer Lommen, den aanvoerder der Veteranen werd de troostprijs, een marmer beeld, voorstellende een voetballer, uitgereikt. De wedstrijd, die ten bate der armen f 18.30 opbracht werd schitterend ge leid door Jan Bes Gzn. Grensrechters waren de heeren Peperkamp, die ondanks zijn bekende dikte door vlugheid uit blonk en P. Kuijs, minder dik, doch even vlug. De wedstrijd verschafte èn spielers èn toeschouwers een paar uurtjes van ge zonden lach en sportvermaak. Do elftallen werden voor den wed strijd gekiekt. Oranjevereeniging. De de vorige week opgerichte vereeniging tot viering van den Koninginnedag hield gisteravond een vergadering, die flink bezocht was, en waarin heel wat leden toetraden. Besloten werd de vereeniging te noemen „Velser- oordsdhe Oranje Vereeniging," zoodat de vereeniging meer beoogt dan de viering van den Koninginnedag alleen. De statuten werden vastgesteld met als deel der vereeniging het versterken van de liefde voor het Vorstenhuis en Vooral bij de jeugd aan te kweeken. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. de Wit, terwijl tot verdere bestuursleden werden gekozen de heeren A. Taanman, F. - .1. Bontenbal, F. J. Martens; L. Jansen, D. H. Eijnthoven, Ds. W. Kroese, D. Bruijn, J. Visser en R. de Boet, Weer vrijgelaten. De vischandelaar Soh., die aangehouden was als verdacht van verduistering van f 3000 ten na- deele der firma O alhier, is weer op vrije voeten gesteld. De nieuwe brvtg. De brug over de spoorbaan voor de Kennemerlaan schijnt niet gebouwd op het moderne vervoermiddel: de vrachtauto. Er zijn n.l. bordjes bij geplaatst, waarop staat dat het passeeren met zulke zwarei vehikels gevaar oplevert, i i Jubileum. Op 15 October is het 121/2 jaar geleden, dat de R. K. Medst- jesschool alhier werd gesticht door Pastoor Keet, thans te Bodegraven. Dit feit zal op 25 en 26 Oct. feeste lijk herdacht worden. Opdracht. Aan dé Amsterdam- sche Baliast-Mij. is opgedragen het op- hoogen en aanleggen van een nieuw gedeelte begraafplaats te Ouderkerk a. d. Amstel, voor de Portugeesch Isr. Gemeente, te Amsterdam. Te water. Donderdagmiddag ge raakte een van de hengelaars, die op de Zuidpier zijn sport uitoefende, te water, hetgeen toevallig werd opge merkt door de bemanning van den loodsafhaalkotter. Onmiddellijk ging deze er op af. Evenwel mocht het den anderen hengelaars, net voor de motorboot aankwam, gelukken, den drenkeling met touwen op het droge te halen. i De zomerkermis. De kermessé d'eté en de sportfeesten op Wijkeroog zijn bezocht geworden door ruim 26.000 per sonen, waarvan ruim 9000 op Zondag. De gemeente ontving dus atut belas ting bijkans f 800 De Oranjefeesten. Wat keken velen gistermorgen bezorgd naar de lucht, waar dreigende wolken hingen en zelfs een tij nu stofregen viel, toen de tijd naderde, dat de optocht der kinderen zou beginnen. Er gingen zelfs stemmen op, om het feest uit te stellen, maar de feestcommissie, met aan het hoofd de burgemeester, als altijd onversaagd, besloot om trots alles het feest te doen doorgaan. Reeds vroeg trok de R.-K. Harmoniu „St. Jeanne d'Arc", dan ook naar da Kerkbuurt, om daar de schoolkinderen der „Voorzienigheid" af te halen. Eni weldra trok de stoet met muziek voorop* naar het dorp, waar zich ook de kinderen der „St. Jozefschool" en der gemeenten school met de muziek der Chr. Muziek* vereeniging „De Harpe Davids" bij den stoet aansloten. In optocht trok men nu door het dorp. Het weer begon nu gelukkig op te knap pen en zoodoende slaagde de optocht uit-, stekend. Ook de deelnemers aan de ring, rijderij voor fietsen namen er aan deel met hun versierde rijwielen, waaronder zeer mooie. Een heel aardige attractial was een drietal, voorstellende, een reus met 2 dwergen, terwijl ook een zigeuner familie in den optocht meetrok met een reclame, om lid te worden der Oranje-, vereeniging. Nadat onder de vroolijke toonen der beide muziekkorpsen het geheele dorp was doorgetrokken, werd de stoet bij het raadhuis ontbonden, waar de kinderen werden onthaald op elk 2 reepen choco lade, waarna begonnen werd met ring steken per fiets voor de heeren, hiervoor waren 65 deelnemers, de prijzen werden behaald als volgt: le prijs, N. Duivenvoorde Dz; 2e prijs, W, v. d. Zalme; 3e prijs, Jan Mooyman; 4a Prijs Henri Pompe; 5e prijs Jac. Nulkens Jacz.; 6e prijs, Hendrik Pompe; 7e prijs, A. v. d. Burg Cz„ 8e prijs, H. Oostdami Ez., 9e prijs, J. Knoppert; 10e prijs, N. v, Noort L. Mz. Voor de versiering van heerenfietsen werd de le prijs toegekend aan A. Koudijsj de overige prijzen werden echter niet toe gekend, daar over het algemeen te weinig werk van deze versiering was gemaakt. Anders was het met de versiering van! damesfietsen. Hier had de jury een zeer moeilijke taak, daar de dames zeer veel werk van de versiering hadden gemi.akt. Na lange beraadslagingen werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs, Coba Heemskerk Pd.; 2e prijs, Ali Stroomber-, gen; 3e prijs, Ali Hoogenstraaten. Voor het ringsteken per fiets voor dames waren 55 deelneemsters. De uitslag hiervan was: le prijs, Jansjei van Amsterdam; 2e prijs, Lena Bramajj 3e prijs, Coba Heemskerk Pd.; 4e prijs, Coba Heemskerk L. Pd.; 5e prijs, Cor Mooijman; 6e prijs, Pietje van Noort L.Md.; 7e prijs, Lientje Duindam; 8e prijs* Anna Warmerdam Dd. Inmiddels had op het feestterrein gratia beschikbaar gesteld door de familie Mens* het tonknuppellen plaats voor hoofden van gezinnen. Hiervoor waren 53 deelnemers. De uitslag hiervan is als volgt: le ton* G. Bakker Lz., L. Zuiderduin, C. v. d, Voort; 2e ton, P. Turenhout, Ant. v. d, Ploeg, N. Turenhout; 3e ton, Jac. Haas-: noot, C. J. Borst, H. v. d. Voet; 4e ton* Jac de Winter, Joh. v. d. Voet, J. van Den zen; 5e ton, P. Heemskerk Pz., P. den Elzen, C. v. d. Berg Cz.; 6e ton, G. War* menhoven, J. Passchier, Joh. Koenen. Dezen ontvingen elk 4 pond en 3 pond spek, terwijl elk der andere deelnemers ook 1 pond spek ontvingen. Tegen het middaguur werd de uitslag van den étalagewedstrijd door de jury be kend gemaakt. De uitslag hiervan was: 10 prijs, P. P .van Denzen; 2e prijs, G. Loede; 3e prijs, Jac. Uitendaal, terwijl nog een 4e prijs ten deel viel aan A. de Winter Nz. Het weder knapte hoe langer hoe meer op en er heerschte een feestelijke stem ming onder het talrijke publiek, welke stemming er werd ingehouden door de muziek van „St. Jeanne d'Arc." Van 12 tot 2 uur was het pauze, waarna' het hoofdnummer, het ringsteken van' paren met paard en rijtuig begon, waar-i over we morgen verslag zullen geven, r-r scr- De hoofddirecteur van de Rijkswerkin* richtingen te Veenhuizen heeft aan en kele gemeentebesturenmeegedeeld, dat op last van den minister van justitie de werkverschaffing aldaar uiterlijk 1 Janu ari moet worden gestaakt. In verband daarmee zal een geleidelijke inkrimping van het aantal tewerkgestelde werkloozen moeten plaats hebben. Uit dé gemeenten Ooststellingwierf, Smilde en Norg zijd thans enkele honderden werkloozen op de ontginningswerken te Veenhuizen werk* zaam. Er zullen pogingen worden aange wend, den datum van, stopzetting gewij zigd te krijgen. Woensdag '13 Sept. promoveerde ff Delft tot doctor in de technische weten schappen de heer Hau Tiauw Tjong, op een dissertatie over „De Industrialisatie van China", De promotie op dit belang rijke werk, dat weldra als een standaard werk zal worden beschouwd, geschiedde „met lof". Begrijpelijkerwijze was de be langstelling voor deze promotie zeer groot en werd deze vooral geuit door de talrijke Chineesehe studenten ta Delft. De plannen tot de vorming van een Chineesch-Hollandsche Vereeniging wer den druk besproken en zullen eerlang worden verwezenlijkt. Het tijdstip van inwerkingtreding vaa de Invoeringswet militair straf- en tuchtrecht, alsmede van het Wetboek van Militair Strafrecht zelf is bepaald 05 1 Januari 1923. 1 De Weleerw. heer Werners, kapelaai) der H. Augustinuskerk te Nijmegen, zal benoemd worden tot aalmoezenier van het Ned.-Ind. leger. (Hgz.) Men meldt, dat de minister van Oorlog zijn standpunt inzake het stopzetten der werving voor vrijwillige dienstneming prijsgegeven heeft. Dit blijkt n.l. uit het feit, dat de openbare werving door den minister is verboden, zoodat de afvloeiing wellicht yrüwillig zal plaats hebben, -■*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2