WOLLEN DEKENS Herm. A. Willenborg Wisselloerssn en koersen van Bankpapier. HEDEN 15 SEPTEMBER j De „Salamander De „Salamander De „Salamander De „Salamander De „Salamander" „Salamander" Salamander" De De ■Schoenen Schoenen ■Schoenen ■Schoenen ■Schoenen ■Schoenen Schoenen tot dies datrnn geen polikliniek Verkooping van inboedel. begint de verkoop der KRUISWEG 50 H. VISSERS&Zntelef. 368? afwezig tot Bs r®t§e van Jhr. London in den Volkenbond. baandag 18 September JOH. G. SCHöLLER en J. STARK, Tandarts. KATHOLIEKEN alleen die lectuur Het öevoel van Zware brand in Smyrna, ChiEieezen-hoefdman dood» gescheten. Kei spa®rweg®ngGlufc bij W\mm, SPORT EN SPEL. VAN m ZE PJRAADLOOZE TELEFOON Slt%ï Wesnen n®g zonder pers» berichten. Oe Britscha eorlogssshuld. Hef vsrgaaüs der „Kammc* nia". Opheffing van Dierentuinen. Bezuiniging door de stad Berlijn. Pr. Wirth aan hof woord. Werhsogde activiteit der re» beliesi - Plaatselijke g@- veehfeu. Be Valera en isilcafoy* Be Brltsaha NinBstarraacL SCHOENWERK H B. J0NCKBL0EDT jgj Barteljorisstraat 27 KI. Houtstraat 79rood «3 vindt men in ruime keuze II en lage prijzen bij II FRANS HALSSTR. 29 - TEL. 2484 Zie Etalage 8® 8© (8® cS® (8® (8® (8® (8® (8® 8® (8® 8® c8® (8® (8® <8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® Ion complot m range's aanhangers ontdekt. Ds Grlekseh-Tnrksdie oorlog, Brifsek@ troepsn naar Konsfanfinopel. GEStëNGD NIEUWS. Ernstig ongeval bij een militaire manoeuvre. Medegedeeld door de SPAARNEBAWK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIjN 0.17* 0.18 V. Bankpapier 0 20 0.243* PARIJS. 19 62 19.73 Bankpapier 19.72 19 83 BRUSSEL, i 18 52 18.63 Bankpapier 18.62 18.73 WEENEN. Bankpapier LONDEN. 11.43'/i 11 MYt Bankpapier 11.40 11.46* STOCKHOLM 68 20 68.40 KOPENHAGEN 54.80 55.— CHRISTIANIA 42.90 43.10 BAZEL v 48.35 48.45 10.80 10.90 NEW-YORK 2.58 2.59 Onweer te Oóstzaan. Inval in een jeneverstokerij. Werkloözen-demonstratie te Rots terdam. Berooving met geweldpleging. Sparta-Haarlem. dragen nevenstaand handelsmerk munten uit door kwaliteit munten uit door pasvorm munten uit door elegance zijn met den prijs in de zool gestempeld zijn wereldbekend zijn alle met de Good- yearmachine vervaar digd 8® 8® 8® 8© 8® 8® 8 8® 8® 8® 8® 8@ 8® 8® 8® 8 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8© 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8® 8© 8® 8® 8 8® 8® 8® V/Nxi ££%- S' WEENEN, 14 Sept. Te Weenen ver- Ichijnen nog geen bladen. WASHINGTON, 14 Sept Britsche fi- /ancieele gedelegeerden worden hier in den aanvang van Oct. verwacht over de fundeering der Britsche oorlogsschuld aan de Verecnigde Staten. Aan het departe ment van Financiën werd heden mede gedeeld, dat de Britsche missie volgens de laatste berichten einde September zal ver trekken. De correspondent van het Hbd. té Ge- ytève meldt, dat, terwijl de meeste Zwit- Sersche bladen niet veel begrepen hebben van jhr. Loudon's rede en zich er van af maken met de banaliteit, dat jhr. Loudon sprak over ontwapening en opheffing van de economische barrières, wijdt 't „Jour nal de Genève" er meer aandacht aan. Dit blad is onder de Fransch-Zwitsersche bladen vrijwel het eenige, dat niet al te fel gebeten is op wat men het utopisme roemt van Lord Robert Cecil, maar het toont zich er nu toch hoogelijk mee in genomen dat de gedelegeerde van Neder land positie nam tegenover Lord Cecil, wiens vèr-gaande plannen wat betreft de uitbreiding van het arbeidsveld van den Volkenbond misschien inderdaad de gren zen van Real Politik te buiten gaan. Het „Journal dc Genève" schrijft: „De zeer stellige en heldere rede van jhr. Lou don had eveneens het oor der vergade ring. Hii heeft aangetoond, dat het een gevaarlijke illussie was te gelooven, dat de Volkenbond in staat zou zijn een eind te maken aan de huidige economische crisis. Die groote taak behoort tot het res sort van de regeeringen en wij kunnen daarbij niet medewerken. In den mond van den gedelegeerde van Nederland heeft deze waarschuwing een bijzondere waarde". BERLIJN, 14 Sept. De „Tïapag" deelt tnerle, dat blijkens de tot hedenmiddag ontvangen berichten van de passagiers en de equipage der „Hammonia" allen op IS personen na zijn gered. Omtrent het verblijf van 10 passagiers, die in Spanje aan boord waren gekomen en vijf man der equipage is tot dusver geen bericht ontvangen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het stadsbestuur van Hannover voornemens is den dierentuin aldaar te sluiten en de dieren te verkoopen, daar de hooge kosten door de. stad niet kunnen wor den opgebracht. Ook de Berlijnsche zoölogische tuin zal om dezelfde roden worden gesloten. Al leen het aquarium blijft geopend. BERLIJN, 14 Sept. Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft zich heden op nieuw bezig gehouden met de kwestie van de beperking der stedelijke uitga ven. Besloten werd alle gemeentelijke bouwwerken stop te zetten, onverschil lig of hot materiaal daarvoor reeds is aangeschaft of niet, en verder om in den winter het schoolonderwijs gedurende zes weken te onderbreken, ten einde aldus op de brandstoffen te besparen. •Daarentegen zal de herfstvacantie ver ballen. BERLIJN, 14 Sept. In de vergadering van den Duitschen Industrie- en Han delsdag wees de rijkskanselier er in een uitvoerige rede op, dat het een utopie was te gelooven, dat één volk alleen de kosten van den grooten oorlog kon dra gen. Het gevaar bestaat, dat wanneer deze waarheid wordt omgezet in een daad, in een werkelijk economische be perking der schadevergoeding, de daar bij betrokken volken reeds zijn geruï neerd en Europa is ineengestort. Allen, die aan den oorlog deelnamen, moeten nog eenmaal bijeenkomen om den afloop van den oorlog nogmaals te bespreken en dan paragraaf voor paragra&f een vre desverdrag samen te stellen, waarin voor de wereld een werkelijke vrede wordt gewaarborgd. De politiek, die thans wordt gevoerd, beteekent de vivisectie van Europa. Wil men hot doel bereiken, dan moet het schadevergoedingsvraagstuk op een nuchteren grondslag worden gesteld. De internationale mentaliteit moet niet tel kens bevreesd zijn voor crisis en ulti matums, wanneer de Duitsche regeoring opkomt tegen de eischen, die niet in overeenstemming zijn met de Duitsche prestaties en capaciteiten. LONDEN, 14 Sept. Heden wordt van uit Ierland een aanmerkelijke ac tiviteit der rebellen gemeld. De re bellen, die geweren en machinegewe ren gebruikten, deden verwoede aan vallen op posten van het Vrijstaat- leger op verschillende punten van Dublin. Deze beantwoordden het vuur. waarbij drie burgers werden gewond. Naar wórdt gemeld zijn een aantal rebellen gevangen genomen, De rebellen vermeesterden Bullina, in het graafschap Mayo. De staking bii de posterijen duurt voort. De autoriteiten in Ulster hebben een complot ontdekt, om het arrestanten schip in de haven van Lame op te blazen. De noodige voorzorgsmaatrege len zijn getroffen, LONDEN, 14 Sept. In Blarney en Courtmacsherry, in het graafschap Cork, is een gevecht geleverd, waar bij de rebellen negen dooden en veer tien gewonden hadden. DUBLIN, 14 Sept. De Valera heeft een antwoord Openbaar gemaakt op Mulcahy's verklaring in het Dail, waarin hij zegt, dat dé partij', welke vóór het verdrag is, öp verzoek van Churchill en Lloyd George het ver bond met De Valera's partii heeft verbroken. De verdragspartij wenschte een goedkoopen militairen roem te be halen, om dan hen, die met hen van meening verschillen, vóór een fait ac compli te stellen. De Valera voegt er aan toe: „Ik houd mij aan elk woord, dat ik gedurende de verkie zingscampagne heb gesproken". LONDEN, 14 Sept. De grootste be- teekenis wordt gehecht aan de bij eenkomst van het Britsche kabinet, morgenmiddag. De minister spoedden zich naar Londen terug, ten einde haar bij te wonen en de eenige af wezige van beteekenis zal Balfour zijn, die te Geneve blijft. Verwacht wordt, dat de Britsche re- SST Ontvangen lÉfe een groote collectie voor het a.s. seizoen. Ziet de Etalage. koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. Malthusiaansche artikelen Worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenkasten Welke geen gevaar oplevert. Een goed onderhouden, nog bijna geheel complete INBOEDEL (pracht meubelen), wordt verkocht vanuit de bergplaats waar het zich nu be vindt, w.o, zware Eiken Stoelen, met rood en groen trijp, Eiken Ta lels, Eiken Bnffetje, Mahonie Stoe len, Tafels, Buffet, Overgordijnen, Rolgordijnen, echt Perzisch Tapijt, 2Vt bij^ 3Ü, Divankleed, Fauteuils, Canapé, Eiken bank voor hal of wachtkamer, Spiegels, Kleedjes enz. Te bezichtigen bij den bewaar der den geheelen dag. idoor gé- "vatte koude wordt i^in enkele uren verdreven door 't gebruik van een paar Prijs 75 i Bil koker Apoth en Drogisten FabnkAnl i «eérfng fSorgen in het bezit zal zijn van de besluiten van het Fransche kabinet, en het dan mogelijk zal zijn te zien in hoeverre de standpunten der beide regeeringen in zake het Na burige Oosten met elkaar overeenstem men, en van welken aard de meenings- verschillen zijn, indien deze er moch ten wezen. SOEIA, 14 Sept. De politie heeft ge durende de laatste dagen bij do verte genwoordigers van het leger van gene raal Wrangél in Bulgarije de volledige archieven in beslag genomen met een groote hoeveelheid compromitteerende documenten, volgens welke de aanhan gers van Wrangel voornemens zouden zijn oen actie te ondernemen met het doel de regeering omver te werpen en de neutraliteit van het land te schen den. De in beslag genomen documen ten doen vermoeden, dat de aanhan gers van Wrangel bij de voorbereiding van den staatsgreep rekenden op den steun van enkele leden der oppositie. Door de ontdekking der documenten is de staatsgreep mislukt. De zorg voor de vluchtelingen. LONDEN, 14 Sept. Te Londen is 't bericht ontvangen, dat er voldoende re gelingen zijn getroffen ten aanzien van de half millioen vluchtelingen,^ meeren- deels vrouwen en kinderen, uit Smyr na, die naar de nabijgelegen plaatsen zijn vervoerd, waar zij het best kunnen worden opgenomen. De Britsche Dispo sal Board is gemachtigd een hoeveel heid medicijnen en andere voorraden ter beschikking te stellen. Reeds is veel nuttige arbeid verricht door de Brit sche, Amerikaansche èn internationale Roode Kruisvereenigingen. GENèVE, 14 Sept. De Grieksche Oecumenische Patriarch te Kbnstantino- pel heeft een beroep op den Volken bond Igedaan ten gunste van de Chris tenen, die gedwongen zijn hun land te verlaten ten gevolge van de Grieksche nederlaag en die aan honger en ont bering zijn blootgesteld. MALTA, 14 Sept. Het tweede ba taljon van het Royal Sussex regiment vertrekt hedenavond naar Konstan tin Opel. aan boord van het transportschip „So mali". Het eerste bataljon Gordon Highlan ders en andere troepen te Malta wor den gereed gehouden. ROME, 14 Sept. Een telegram uit Smyrna meldt dat de Grieksche en Ar- meensche wijken zijn verwoest door een brand, die zich tot andere wijken uit breidt. De bevolking verkeert in paniek. ROME, 14 Sept. De Italiaansche schepen trachten de Italiaansche kolonie te redden. Omtrent den moord op den Ghineeschen Contractman vat, de Stoomvaartmaat schappij „Nederland," den 54 jarigen Mr. IJoung, die tal van jaren belast was met de werving van Chineesche stokers voor de Mij. vermeldt het „Hbld." nog dé vol gende bijzonderheden: Mr. Young bevond zich met zijn land genoot aan boord van het Schefllingwou- derbootje; met hun beiden gingen zij naar de terreinen van de „Nederland." Zij had den zich op het vaariuig. blijkens dé ver klaring van mede-passagiers nog met el kaar Onderhouden. Mr. Young, niets kwaads vermoedende, glngl mèl 3erï 'an deren Chinees de Sumatrakade op. Nauwe lijks had hij, met zijn landgenoot aan zijn zijde, eenige stappen gedaan, toen laatstge noemde een buuldogrevolver te voorschijn haalde, en op een zeer korten afstand, den contractman der Chineesche stokers door het hoofd schoot. Onmiddellijk kwa men voorbijgangers, die de misdaad had den zien volvoeren, toeloopen. Onder hen waren eenige politie-mannen, die den, op het eerste gezicht nog jeugdigen dader, ar resteerden. Hoewel de moordenaar nog eenige ma len met zijn vuurwapen zwaaide, bood hij geen tegenstand en liét zich kalm op brengen. Zijn slachtoffer, dat plotseling in eenzakte en waarvan de levensgeesten on middellijk waren geweken, bleek 'n dum- dum-patroon in den slaap te zijn gescho ten; in zijn rechterslaap was de ingang, die de patroon gemaakt had, duidelijk zichtbaar. Het lijk werd voorloopig naar een der loodsen overgebracht. Inmiddels werden de politie-autoritei-ten gewaarschuwd. Commissaris J. A. Tinholt, van het bureau Kattenburgergracht, begaf zich, vergezeld van de inspecteurs C. J. de Vries Humel en G. C. de Vries, en eeni ge rechercheurs naar het voor hen zoo bekende Chineezenverblijf. Daar is de op heeterdaad betrapte dader wien ontkennen niet mogelijk was, aan een eerste verhoor onderworpen. Later werd hij per politiewagen naar het bureau Kat tenburg overgebracht. Onderwijl had com missaris Quanjer van het bureau War moesstraat, voor herhaling van de wraak oefening van eenige maanden geleden be ducht, zijne maatregelen genomen. Alle Chineezen, komende uit de richting der „Eilanden", werden aangehouden en ter fouilleering naar het bureau geleid. Er werden politieposten geplaatst voor het huis van den vermoorden Chinees in de Binnen-Bantammerstraat 21, voor de ove rige Chineesche logementen in de Buiten- Bantammerstraat 8 en 12 en voor dat van de Prins Hendrikkade 103. De Chineezen die er in waren mochten de huizen niet verlaten, dé geeltjes die aankwamen, wer den, voor het onderzoek Of zij ook wa penen bij zich droegen, naar het bureau van commissaris Quanjer gebracht. Bij dat onderzoek „aam den lijve" is geen énkel wapen, noch iets wat met den moord in verband stond, gevonden. Er worden échter twaalf dezer arrestanten voorloopig aangehouden, op nader Onder zoek hunner legitimatiepapieren. Het afzetten der straatgedeelten, waarin de Chineezen-tehuizen zijn gevestigd, bracht ter plaatse veel volk bijeen. Bij de in de groepen van buurtbewoners ge voerde gesprekken werden de genomen voorzorgsmaatregelen ten zeerste toege juicht. Commissaris Tinholt heeft aan zijn bu reau het verhoor van den op heeterdaad betrapte, voortgezet. Deze gaf voor Jiep- ta te heeten en uit Kanton, Zuid-China, afkomstig te zijn. Over de beweegredenen die hem tot de daad hebben geleid, liet hij zich niet uit. Voor een sluwen zoort van hét Hemelsche rijk is de gemakke lijkste Uitvlucht om aan een lastige vraag te ontkomen, het maken van het gebaar dat hij er niets van verstaat, of begrijpt. Onze politiemannen van Kattenburg hebben echter reeds zoovele malen Chi- neezenzaken behandeld, dat zij met de ge woonten der geeltjes wel op de hoogtè kwamen. In politiekringen vreest men ook, dat dit slachtoffer van d-en onderlingen Chineezenhaat, niet de laatste zal zijn van het Chineezenkwnrtier. Het is de oude kwestie tusschen de „Drie Vingers" en de „Bo-Onners". Hoofd man Young had veel „Bo-Onners" in de werving voor de machinekamers der boo ten betrokken, de „Drie Vingers" zónnen op wraak en hebben, naar door de politie autoriteiten wordt verondersteld, iemand uit hun midden aangewezen om Mr. Young van het leven te berooven. De dader houdt zich tot nu ook Onwetend, als hem wórdt gevraagd tot welke der beide organisaties hij behoort, doch het Staat vast dat het genootschap der „Drie Vingers" hem öndèr zijn leden telt. De verdachte Jiép-Ta Is reeds ter be schikking van dé justitie gesteld. Uit Valkenburg wordt gemeldBij een militair© manoeuvre reden wielrijders, niettegenstaande er op het waarschu- wingsbord stond, dat er een gevaarlijke helling was, van dan Gauberg af, met rijwielen zonder remmen. De voorste wielrijder kwam vermoedelijk door een kettingdefect te vallen en de achter hem rijdende troep viel over hem heen. Twee militairen zijn met hersensschudding ster vende opgenomen. Van de gewonden zijn er vier ernstig gekwetst. Omtrent dit ongeluk vernemen we na der nog het volgende: Drie militairen zijn hopeloos gewond, 2 zwaar; 15 werden licht gewond. De troep behoorde tot het garnizoen te Maastricht. Aangaande het spoorwegongeluk bii Winsum vernamen wij, dat met een officieel onderzoek begonnen werd. De heeren E. F. baron van Haersolte, inspecteur van het vervoer en Mr. T. G. Haitsma Muiier, inspecteur 2e kl. zijn reeds ter plaatse geweest. Ba ron van Haersolte verklaarde ons, dat dit onderzoek een negatief resultaat opleverde. Speciaal hebben de heeren gelet op den onderbouw die ondeug delijk zou zijn. Hiervan is niets ge bleken. Alles was in de beste conditie. De suppositie, dat de rails door de warmte getrokken zouden zijn, bleek eveneens onjuist. Ook is er niet te hard gereden. De trein is overal op* tijd aangekomen. Er was dus abso luut geen aanleiding om sneller te rijden, dan normaal, wat dan ook niet gebeurd is. Het merkwaardigste is wel, dat de lijn, even voordat dé bewuste trein passeerde, op die plaats juist door. den ploegbaas was gecon troleerd en deze niets abnormaals con stateerde. Men tast dus op het oogenblik nog in het duister. Te Oostzaan viel Woensdagmiddag een geweldige plasregen, gevolgd door een buitengewoon zwaren donderslag. Het bleek spoedig, dat de bliksem in de groote Ned. Herv. Kerk was ingeslagen, Men zag vlammen uit de luiga tem van den toren komen. Geluk kig is er geen brand door ontstaan Bij onderzoek bleek echter Op ver schillende en zeer verwijderde plaat sen vernieling aangericht, b.v. binnen in den toren, bij het orgel, ónder den preekstoel, aan de muren enz, Aan den buitenkant van den toren zijn stukken hout weggeslagen, De politie heeft Woensdag te Piet Gq- zenbrug in een schuur van L. V. d. B. een inval gedaan op vermoeden dat ér een ge heime jeneverstokerij was. Dit vermoeden bleek gegrond. Drie Amsterdammers; die daar bezig waren met het stoken van jenever, trachtten zich door uit het raam te springen aan de handen van de poli tie te onttrekken. Een hunner wist te ontkomen. De twee anderen zijn ingere- kend. Het toestel is in beslag genomen. (N. R. Ct.) Door de politie uiteengedreven. ROTTERDAM, 14 Sept. Vrijdag hebbel te Rotterdam de werkloozen gedemon streerd. Een troep van ongeveer 400 werk loozen, is, nadat zij in de Baan hadden gestempeld, naar het Stadhuis getrokken, om daar te demonstreeren. Voor zij het stadhuis bereikten, trachtte de politie hen uiteen te jagen. Zij gingen daarop da Wester Wagenstraat in, waar zij voor da tweede maal uiteen werden gedreven. Daarop trachtten zij zich in de Langa To ren straat te verzamelen. Toen kwam een groote politiemacht opzetten, dia eerst eenige schoten in de lucht loste en vervolgens met de blanke sabel er op int ging. Zij slaagden er toen in den troep te verdrijven. De bankwerker J. D. U. kreeg een sabelhouw aan het hoofd en moest naar het politiebureau Langa Torenstraat worden gebracht Sinds eenigen tijd werd Arnhem onveilig gemaakt door eenige onbekende indivi- duën, die er hun werk van maakten in da stille en afgelegen wijken niets kwaads vermoedende voetgangers aan te vallen en tè berooven. Zoo hadden de vorige week op één avond niet minder dan drie be- rcovingen met geweld plaats. De slachtof fers, die gewoonlijk onder eenig voor wendsel werden aangesproken, werden! plotseling tegen den grond geslagen en: vervolgens van hun kostbaarheden be roofd. De politie, die gegronde vermoedens meende te koesteren tegen zekeren Pv. I. werd hierin gesterkt, toen aan het licht kwam, dat een der geroofde voorwerpen! een zi'veren horloge door le moe der van P. v. I. in de Stads Bank vari Leening was beleend. Aan' de hand van dit kostbaar gegeven viel het de recherche ten slotte niet zoo heel moeilijk de daders op te sporen en tq arresteeren. Uit het onderzoek is reeds komen vast ie staan, dat P. v. I. en R. A. v. V. beiden goede bekenden der politie de heofddadigers zijn. De moeder van P. v. I. en haar zooni A. v. I. zijn vermoedelijk medeplichtig. De vermoedelijke opstelling van hel Haarlem elftal voor dezen wedstrijd is: Angenent, Baay, Maas, Baum, Bieshaar, v. Daalcn, u Schravendijk, Houtkooper, Brakel, Juf! Haak, v. Pellecom. Als reserve is aangewezen v. d .Lijke. „Salamander"-Schoenen 99 99 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3