BINNENLAND. Dingen die niet meer moeten gebeuren. Het Koninklijk bezoek aan Skandinavië. Eêsï Nederlantfoeh-ImiisGh visssherljbedrijf? LUGHTVEÜKEER. LEOLA'S ERFENIS Lezing met lichtbeelden- Missietentoonstelling. Naar de Missie. tIMNENLANDSGH NIEUWS. Het bezoek aan Noorwegen. TJit Christian ia wordt gemeld: De politieke beteekenis der bezoeken. Tapverbocten- Bestuursvergadering der M. Staatspartij. Hst I. C. A. Ui onder lief personeel. Hï| streefde ook niet naar populariteit. Velen ook zijn het niet met hem eens, wat betreft zijne inzichten met betrekking tot het bedrijf. Maar het groote deel van het per soneel erkent zijne meer dan gewone bekwaamheden Inderdaad, zijn aftreden is een ver lies voor den P.- en T.-dienst. De belangstelling. De nieuwe Katholieke Partij. Tweede Kamer. Eerste Kamer. Het Voorzitterschap van de Eerste Kamer. Sluiting der Staten-Generaal. Vragen aan den Minister van Buitenl. Zaken. Gratificatie bij ontslag uit 's Rijks dienst aan vrouwelijke ambtenaren VERKEER EN POSTERIJEN. G®ner®ai. De lieer jy.cslemld is niét populair Van eeuwen her. Een 103-jarige. De autoped. Vechtpartij te Brielle. Draadlooze telegrafie en specula tie ter Beurze. Jammerlijk verbrand. De moord op Rathenau. De regels van den weg. Ongeval op de Gelderland. MARKTNIEUWS. kseopt meï de EeidenscHe Indianen in Eun gebied. Het kleinste missie-gebied bezit de Or de wel in Australië, Hier zijn de Paters werkzaam op eenige missie-staties in den omtrek van Sydney. Eenige Nederland- sche Franciscanen leiden daar een college voor toekomstige priesters. Ziedaar in vogelvlucht het missievcld door de Orde van den H. Franciscus be werkt. Ook heden ten dage is nog waar heid wat de oude kroniekschrijver in den aanhef der lijdensgeschiedenis van de eer ste Martelaren der Orde aanteekent: „Als onze H. Vader gelijk eens de patriarch Jacob zag, dat hij tot een groot volk zou aangroeien en zijn nakomelingschap tal rijk zou worden ais de sterren aan het fir mament, wenschte hij naar de hem geda ne openbaring, dat zijn zonen zich naar de vier windstreken zouden uitbreiden, en de prachtige boom zijner Orde de takken tot aan de uiterste grenzen van den aard bol zou uitstrekken." M. L. V., O.F.M. 1) Duidelijkheidshalve volgen we de oude vóór-oorlogsche verdeeling, vooral wijl deze kerkelijk nog bestaat. De lezingen met lichtbeelden tijdens de Utrechtsche Missieweek worden gehouden in het gebouw St. Maarten, Achter Twijn- straat in het St. Josephgebouw, Kr. Nieu we Gracht, in de Bellisinischool, le Daal- schedijk. Voor schoolkinderen, 's morgens van 912 uur; Voor volwassenen, 's avonds van 810 uur. Onder meer zullen behandeld worden: „Missiegebied Zuid-Chansi" (China) door Pater Sigismundus O.F.M. „Nederlandsch Borneo," door de Pa ters Capucijnen. „Het Missiewerk op Sumatra," door de Paters Capucijnen. „Centraal Afrika," door de Paters J. Scholten en H. Vinke. „Boven Kongo-Afrika," door de Paters J. Scholten en H. Vinke „Het groote succes der Missie op de Kei- en Tanibar-eilanden," door Pater Jos. Vliegen. „Het werk onder de Koppensnellers van Z.-Nieuw-Guinea," door Pater Jos. Vliegen. „Lezing over China, Mongolië en de bergbewoners der Philippijnsche eilan den," door Pater Henry Raymakers en door Pater Popelier, Missionarissen van Scheut. „Aan de Bronnen van den NijH," door Pater C. Schoemaker (Mill-Hill). „Missie der Witte Paters in Equato riaal afrika," door Pater A. v. d. Wee. „Missie der Witte Paters in Noord- Afrika," door Pater J .de Louw. „De Indianen-Missie," door Pater Frie- drichs, Gezelschap van Maria. „Hawaï en Pater Damiaan," door de Paters der H. Harten. „De Missie van Flores" door Rector Jan Bouma, S. V. D. „China," door Th. de Baekere, (Laza rist). „Perzië, Abessinië, China en Zuid- Amerika," door Dr. J. Woest (Lazarist.) „De Surinaamsche Missie," door Pater J. 3e Kort, en dor Pater H. S. 3e Groot (Redemptorist.) „De Missie op Java," door Pater Jos. Frenken, S.J. „Het leven van den Missionaris," door Pater Jos. Frencken S.J. „Samos, Egypte en West-Afrika," door Pater L .Erkens (P. der Afr. Missiën in Lyon). „De Missie der Paters Carmelieten in Brazilië, door Pater Sebastianus Boer kamp. Definitief staat nu vast, dat de volgende congregaties op de Tentoonstelling tijdens de Utrechtsche Missieweek zullen ver tegenwoordigd zijn met hun inzendingen: I. Witte Paters Kard. Lavigerie, Boxtel (Centr. Afrika.) 2: P. Lazaristen, „Wemhoutsburg" Zun- dert, (China.) 3. P. Carmelieten, Oss, (Brazilië.) 4. P. Maristen, Hulst, (Polynesië, Aus tralië.) 5. P. Dominicanen, Zwolle, (Ned. W.- Indië.) 6. P. der Afr. Missiën van Lyon, Keer en Cadier bij Maastricht, (West-Afr.) 7. P. der H. Harten, Ginneken, (Austr., N.-Guinea, Polynes, Eil.) 8. P. v. d .Congr. v. d. H. Geest, Weert, (Negerras). 9. P. v. h. Goddelijk Woord, Uden, (KI. Soenda Eilanden.) 10. P. van Scheut, Sparrendaal, Vught, (China.) II. P. van de St. Jos. Congr. (Mill Hill), Roosendaal, (Negerras). 12. P. v. h. Gezelsch. van Maria, Meers- sen, (IJsland.) 13. P. Redemptoristen Amsterdam, (Ned. W.-Indië.) 14. Miss. v. h. H. Hart, Tilburg, (Moluk- ken en Ned. Guinea.) 15. Miss. v. d. Familie, Kaatsheuvel, (Zuid-Amerika.) 16. P. Capucijnen, 's-Bosch, (Borneo, Su matra.) 17. P. Franciscanen, Maastricht, (China.) 18. Priesters van het H. Hart, Bergen- op-Zoom, (Negerras, Centr.-Afrika.) 19. P. Passionisten, Mook, (Europa, Bul garije.) 20. P. Jesuieten, Directie St. Claverbond, Den Haag, (Java.) 21. St. Melaniawerk, Nijmegen, (Ned. 0.- Indië.) 22. Zusters v. h. H. Bloed, Aarle-Rixtel, (Negerras, Z. W.-Afrika.) 23. P. Kruisheeren St. Agatha bij Cuyck, (Negerras, C. Afrika.) 24. Franciscanessen Missionarissen van Maria, Nieuwe Heerengracht 103, Amsterdam. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Re demptoristen, J. Kronenburg, zal den 27en dezer maand naar Brazilië vertrekken tot het houden van de visitatie in de huizen der Paters Redemptoristen. Met Z. H. Eerw. begeven zich naar de Braziüaansche missie der Redemptoristen de Z.Eerw. paters J. Bazelmans uit Zeelst en A. Paschoal uit Rio de Janeiro, die in Nederland zijn studies hoeft voltooid, en Broeder Eduard (H. van Gurp) uit Prin- cenhage. Onder bovenstaand opschrift schrijft de ^Maasbode": „Dezer dagen vergaderde het Geert Groote Genootschap, een vereeniging van vooraanstaande katholieke intellectueelen, die zich voornemen de katholieke begin selen uit te dragen naar zoekende anders denkenden. Op deze vergadering werd besloten het ledental uit te breiden en alsnog tot het lidmaatschap uit te noodigen, waarop dan een zestal namen volgen van bekende yooraanstaande katholieken. Op zichzelf is dit zeer toe te juichen, en *t zij verre van ons daarop eenige aan merking te maken. Maar onder deze namen trof ons er een van een zeer bekend katholiek, die, zelfs voorzitter is van een katholieke vereeni ging, en ook als candidaat voorkwam op de groslijst der Katholieke Kamercandida- ten. De man schrijft artikelen in de Ka tholieke pers en houdt lezingen voor Ka tholieke vereenigingen. Alles zeer verdienstelijk en prijzens waardig. Maar nu trof het ons toch bizonder, dat Juist op denzelfden dag dat het Geelrt Groote Genootschap den man meende te moeten uitnoodigen om toe te treden tot zijn medewerkers, die toch een soort van apojtolaat krijgen te beoefenen, de be trokken persoon zijn verloving meende pu bliek te moeten maken uitsluitend langs den weg van de „N.R.Crt." en het „Va derland," terwijl wij deze advertentie te vergeefs zochten in „de Tijd," „Residen tiebode" en „De Maasbode." De betrokkene is blijkbaar nog jong ,en mag zich misschien beroepen op een on opzettelijke onnadenkendheid, maar het is juist van onze jongeren dat wij dergelijke dingen, uit den tijd onzeT liberaal-katho lieke voorouders, niet meer verwachten. En daarom leek 't ons leerzaam nog eens even de aandacht te vestigen op dit merk waardig anachronisme." Op 15 dezer in den namiddag worden Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik hier verwacht. Het feit dat de Konin gin en de Prins de laatste dagen van het verblijf in Zweden incognito door brengen, heeft ten gevolge, dat er geen berichten over het verblijf vermeld wor den. Ook de Zweedsche pers respecteert volkomen het gewenscht incognito. Ohristiania is inmiddels bezig zich in feestdosch te steken, al zal het vorstelijk bezoek ook slechts drie dagen duren. Al lerlei voorbereidselen zijn getroffen en met zekerheid kan worden voorspeld, dat op den middag van den 15den alles in de puntjes in orde zal zqn. De Koningin en de Prins zullen hun intrek nemen in het Koninklijk Paleis, alwaar ongeveer dertig vertrekken tot hunne beschikking zijn gesteld. Sedert Zaterdag ia de heer Bidder van Bappard, onze gezant, die niet alleen te Kopenhagen, doch ook in Ohristiania aan het Hof is geaccrediteerd, hier aan wezig ten einde zijnerzijds over de voor bereidingen het oog te laten gaan. De Gezant deelde mede, dat het bezoek aan Kopenhagen de verwachtingen heeft overtroffen. Over de ontvangst te Stock holm, welke hii niet bijwoonde, kon hij zich natuurlijk niet uitlaten. De Konin gin was verrukt geweest over de wijze, waarop de bevolking der Deensche hoofd stad haar had ontvangen. Aangaand© de politieke beteekenis van deze bezoeken zeide de gezant, dat er in Kopenhagen besprekingen gehouden zijn tusschen Minister van Karnebeek en den Deensehea minister van Buiten- landsche Zaken. De besprekingen hadden een economische basis. Het lag in de bedoeling ze in Stockholm en nu iu Ohristiania met de ministers van Bui- tenlandsche Zaken aldaar voort te zetten. Samenwerking op dit gebied is zeer gewenscht en het bezoek der Koningin zal er natuurlijk veel toe bijdragen om de betrekkingen tusschen Nederland en d© Skandinavische staten te versterken. De „Labuan Mrak" is Woensdagmiddag uit de Wilhelminahaven te Vlaardingen vertrokken naar Java om in de Ne- derlandsch-Indische wateren de vissche- rij te gaan uitoefenen. Slaagt de proef met dit schip, dan mag deze onderne ming beschouwd worden als het begin van de vestiging van een modern Euro- Ipeesch visscherijbedrijf in Indië. De „Labuan Mrak" is in 1896 bij Wilton in Botterdam gebouwd. Dit vaar tuig, dat 300 ton groot is (180 register ton) was de eerste stoomlogger en is tevens een van de grootste gebleven, heette vroeger „Koningin Wilhelmina", heeft in de oorlogsjaren gloeilampen ge varen voor Philips, is door de machine fabriek en scheepswerf De Jong te Vlaardingen uitgerust, en bevindt zich thans op weg naar de Indische wa teren. Zooals men weet, Wordt er in Indië veel visch verbruikt. Zoowel van de in- landsche als van de Europeesche voe ding maakt visch het hoofdbestanddeel uit. Niettemin wordt 4/5 van de benoo- digde visch uit Siam ingevoerd, en be staan er in Indië geen moderne Euro peesche visscherijbedrijven, maar slechts enkele primitieve bedrijven van inlan ders, dus met een zeer geringe capa citeit .De mijnen, de groote maatschap pijen geven jaarlijks belangrijke be dragen uit voor de voeding van hun personeel met visch en het gouverne ment betaalt voor zijn gevangenen zoo ongeveer f 500 per dag alleen aan visch. De wateren van straat Bali, waar bij Labuan Mrak, (Labuan beteekent ha ven, en Mrak pranw) in de buurt van Banjoewangi bet bedrijf begonnen zal worden, bevatten een massa visch. Het plan van de heeren G. J. Oor en G. D. Birnie, die deze onderneming op touw hebben gezet, is nu allereerst, gezouten en gedroogde visch te brengen op de landsche markt. („N. B. C.") Wij lezen in het „Hbld.": Voor een paar jaren besloten bijna alle gemeenteraden in Friesland tot in voering van een Tapverbod, om daar door het drankmisbruik, vooral op Za terdagmiddag en Zondag tegen te gaan. Het eene verbod werd strenger ge maakt dan het andere, in sommige ge meenten werd zelfs het tappen van hier en likeurtjes verboden. Al die verboden gaven aanleiding tot processen, die in hoogste instantie door den Hoogea Baad ziia uitgemaakt ea waarbij werd uitgesproken', dat de ge meenteraden op grond van de Gemeen tewet en Drankwet bevoegd zijn Tap- verboden in te voeren. De ondervin ding van een paar jaren heeft nu ge leerd, dat het misbruik van eterken drank er niet minder op geworden is, dat op „droge dagen" ook nog beschon ken menschen worden gezien. Want de Tapverboden worden veel overtreden, maar de overtreding te con- stateeren is zoo uiterst moeilijk dat heeft de ondervinding geleerd. )De verboden hebben dan ook niet de sympathie van vele politie-beambten en sommige burgemeesters klagen over de onmogelijkheid het door den gemeente raad vastgestelde Tapverbod te handha ven. De burgemeester van Utingeradeel acht de bezwaren, in de practijk opgedaan, langzamerhand onoverkomelijk. Het ver lies van klanten brengt de kasteleins tot overtredingen, die in de meeste ge vallen niet te constateeren zijn. Hij zou het verbod beperkt willen zien tot feestdagen en avonduitvoeringen en vraagt den gemeenteraad daarover eens na te denken. In de gemeente Haskerland, waar vroeger met een flinke meerderheid tot invoering van het tapverbod werd be sloten, is nu een voorstel ingediend 't weer in te trekken. Daarover staakten de stemmen. Ook daar is dus een ken tering te constateeren omtrent het vroe ger verwachte resultaat dezer drankver koopbeperking. Op 9 Sept. j.l. te Utrecht gehouden. Bii den aanvang dezer vergadering slaat de voorzitter mr. A. baron van Wijnbergen allereerst een terugblik op den afgeloopen stembu'strijd, daarbij me- moreerende, da-t het behaalde succes van 32 Katholieke Kamerzetels te danken is aan den ijver en 't enthousiasme, waar mede in de onderscheiden kieskringen is gewerkt en de propaganda is ge voerd, aan de Bisschoppelijke verkla ring. betreffende de Nieuwe Katholieke Partij en tenslotte aan de gunstige ver binding der lijsten in de achttien kies kringen ingediend. Het mag worden verwacht dat in de komende driejarige regeeringsperiode door Begeering en Kamerfractie in het bij zonder de aan dacht zal worden geschonken aan de verwezenlijking van de vijf punten, wel ke onder het motto „Algemeen" aan het hoofd van het B.K. Staatsprogram zijn geplaatst. Het verdient aanbeveling in den loop dezer periode wellicht meerdere malen dan tot heden gebruikelijk is, een ver gadering van het Bcmdsbestuur bijeen te roepen. Van deze vergaderingen zal in het vervolg een communiqué aan de Pers worden verstrekt, waarin mede zal worden vermeld, welke kieskringen niet ter vergadering waren vertegenwoor digd. Voorts werd o.a. besloten: 1. dat het Dagelijksch Bestuur bin nen eenige weken een vergadering zal uitschrijven van de voorzitters en se cretaressen der achttien Bijkskieskrin- gen ter bespreking van: a. hot aanbrengen van eventueel noo- dig gebleken wijzigingen in de samen stelling der besturen; b. het bevorderen van aansluiting van personen uit allen rang en stand bij de Katholieke kiesvereenigingen c. een regeling omtrent de contribu tiebetaling der Rijkskieskring-organisa ties; 2. dat het Dagelijksch Bestuur de voor- zifters, secretarissen en adviseurs van de sociale organLaties van werkgevers, middenstanders, boeren en arbeiders een voorstel zal doen tot samonspreking over de prakrijk der onderlinge verhouding van sociale en politieke organisaties; 3. dat ter bespreking van het belang der verkiezingen voor de Provinciale Sla ton, een vergadering worde gehouden van het Dagelijksch Bestuur met de voorzit ters en secretarissen der Provinciale Kies- kringbesturen. Van het verhandelde op deze vergade ringen zal na afloop een communiqué aan de Pers worden verstrekt. Ter uitvoering van de hesluiten ter laatst gehouden Algemeene Bondsvergade ring genomen in zake het ontwerpen van een algemeen Kiesreglement voor de ver kiezingen voor de Tweede Kamer, werd besloten een commissie samen te stellen, die hiertoe een proeve zal ontwerpen en deze bij het Bondsbestuur indienen. Bij het samenstellen van dit ontwerp zal o,a. met de betrekkelijke voorstellen op de jongste algemeene vergadering, ingediend, worden rekening gehouden. De namen der leden van deze Com missie zullen nader worden bekend ge maakt. Aan de pers zal worden verzocht, aan ingezonden bijdragen betreffende de or ganisatie en werkwijze van de R.K. Staats partij slechts dan plaatsing te verleenen, indien deze met den vóllen naam van den inzender worden onderteekend. Naar aanleiding van het in de Pers cir- culeerend bericht omtrent een aanstaand definitief aftreden van den voorzitter der B.K. Staatspartij, deelde deze mede, dat hij over do plaatsing van dit bericht niet was geraadpleegd. Wat den inhoud van het bericht betreft deelde de voorzitter mede, dat hij zich nog niet had beraden of hij zich bij zijn aftreden opnieuw ter beschikking zou stel len. Wel achtte hij het zeer wel mogelijk, dat men tot het inzicht zou komen, dat de functie van voorzitter beter aan an dere handen werd toevertrouwd. Hij ver zocht daarom de leden hierover ernstig na te denken ten einde in een volgende ver gadering daarover te kunnen beraadsla gen en in deze gewichtige benoeming tij dig de noodige leiding te kunnen geven. Het programma. Het programma voor de nog resteeren- de dagen van het I. C. A. R. is ©enigszins gewijzigd. Het luidt thans als volgt: Vrijdag 11 uur internationaal concours voor verkeersvliegtuigen, 1 uur: rammen op ballons, 2.30 uur: ballonvaart van de Neerlandia, Zaterdag 1.30 uur; rondvlucht voor verkeersvliegtuigen, 4.30 uur: para chutespong door Van Pottum. Zaterdag avond nachtvluchten met verlichte vliegtoe stellen. Zondag 3 uur: schoonheidswedstrijd. De beoordeeling hiervan heeft plaats door een jury bestaande uit dames. Deze jury zal bet volgende in acht moeten nemen: De plaatsen, waar de oefeningen wor den uitgevoerd; het aantal verschillende evoluties; de harmonische samenstelling van de ylucht; de landing. Vtij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur Gar- vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. De vliegers mogen niet langer dan tien minuten in de lucht blijven, 4.30 uur duo- sprong met parachutes door Duchereux en mej. Renée Jacquart; 6 uur: Prijsuit- deeling. Des avonds vuurwerk. Gisteren hebben 5203 betalende perso nen het I.C.A.R. bezocht. In totaal hebben 95.172 personen tot nu toe een bezoek aan het I.C.A.R. gebracht. Het totaal aantal passagiersvluchten was tot gisterenmiddag 2372. Naar de „Tijd" verneemt, heeft het bestuur der Nieuwe Katholieke Partij zich eeni- gen tijd geleden gewend tot het Doorluch tig Episcopaat in verband met 't voortbe staan en de toekomstige actie van genoem de partij, en als gevolg hiervan zou de voorzitter van den Bond van R.-K. Kies verenigingen opnieuw met de N. K. P. gaan onderhandelen. De Tweede Kamer houdt Dinsdag 19 dezer des middags 3 uur een vergadering voor de aanbieding van de Staatsbegro ting voor het dienstjaar 1923 en het op maken van de nominatie voor het voor zitterschap. De Eerste Kamer houdt Dinsdag 19 dezer 's middags half 3 eene vergadering voor onderzoek van den geloofsbrief van het gekozen lid der Kamer mr. H. I. Sehönfeld, verkiezing van twee leden der commissie voor de huishoudelijke aange legenheden, verkiezing van drie leden der gemengde commissie voor de stenografie en het trekken der afdeelingen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, welke zal aanvangen den derden Dinsdag in September 1922, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de te genwoordige buitengewone zitting der Sta ten-Generaal zal worden gesloten op Za terdag 16 Sept. a.s. des namiddags te 3 uren. De Minister van Binnenlandschè Zaken zal, volgens machtiging, in naam der Ko ningin de vergadering der Staten-Gene raal, in vereenigde zitting bijeen, sluiten. De communist Van Ravesteyn heeft den Min. van Buitenl. Zaken de volgende vras gen gesteld, meldt de Tribune: Wil de minister mededeelen, met welk doel hij in zijn ambtelijke functie de Ko ningin heeft vergezeld op de reis naar de hoven van Kopenhagen, Stockholm en Christiana Heeft het bezoek de bevordering van commercieele en economische betrekkin gen ten doel gehad of had het een verdere strekking, namelijk een algemeene poli tieke toenadering tot de regeeringen der Skandinavische staten? Kan de minister mededeelen,welké kos ten voor den Staat der Nederlanden uit deze bezoeken voortvloeien? Zooals wellicht bekend zal zijn, werd aan de vrouwelijke ambtenaren, die we gens huwelijk 's Rijks dienst gingen ver laten, hetzij bij of onmiddellijk na het aangaan van het huwelijk een gratificatie verleend, gelijk aan de door haar voor pensioen gestorte premie. Nu artikel 48 3de lid de mogelijkheid opent aan zulke ambtenaren, indien zij 15 dienstjaren heb ben, om op 65-jarigen leeftijd nog in het genot van pensioen gesteld te worden (het zoogenaamde uitgestelde pensioen) is be slist, dat de huwelijksgratificatie niet meer zal worden toegekend, aan die ambtena ren, die voor dat uitgestelde pensioen in aanmerking komen. Een en ander is be slist op grond van de overweging, dat de destijds getroffen regeling uitging van de gedachte, dat de vrouwelijke ambtenaar, die uittrad, alle aanspraak op pensioen verloor en de stortingen voor niets had gedaan. Nu deze omstandigheid bij het verkrijgen van recht op uitgesteld pen sioen niet meer aanwezig is, werd het billijk geacht wijziging in de bestaande regeling te brengen. Uit postkringen wordt aan de „Msb geschreven: Door de benoeming van den hoer Wester veld, Directeur-generaal der P. en T., tot Minister van Marine, ver liest het Staatsbedrijf der P. en T. een uiterst bekwaam Directeur-Géneraal, iemand die, dank zij zijne organisatori sche talenten in betrekkelijk korten tijd cn onder ongunstige omstandig heden, veel tot stand wist te brengen. Bij zijn optreden in 1918 kwam de heer West er veld aan het hoofd van een tak van staatsdienst, waarin zeer veel om verbetering vroeg, vooral op het gebied der personeelsorganisatie. Opmerkelijk wa® hêt binnen hoe horten tijd hij, de buitenstaander, de zoo ingewikkelde personeelsorganisatie en haar geheele geschiedenis, gron dig kende, plannen tot verbetering ont wierp en deze ten uitvoer bracht. Met vaste hand streefde hij naar verbetering der financieele uitkomsten van het bedrijf en reeds lang vóórdat bezuiniging het wachtwoord was, streefde hij naar een economisch be heer van het Staatsbedrijf en voerde hij velerlei wijzigingen in, die zoowel op betere financieele uitkomsten als op betere functioneering van den dienst gericht waren. Want de telkens herhaalde klachten in de pers over den „gedesorganiseerden postdienst" waren hem een voortdurende erger nis. Man van hoogè plichtsopvatting werkte hij dag en nacht. En al moge hij, doordien hij (misschien onbewust) zich zelf als norm van plichtsopvat- ting nam, de norm voor anderen te> hoog gesteld hebben, feit is dat zijn voorbeeld niet zonder uitwerking ge bleven is. Op een kleine binnenplaats ten stad- huize van Amsterdam waren eenige werklieden bezig met een put te gra ven, toen zij oj> gedeeltelijk vermolm de planken stieten. Onder het hout von den zij een skelet dat door het inzak ken van de eikenhouten doodkist ver moedelijk uit het verband was gerukt. De schedel was verbrijzeld; een aantal kleine beentjes, een stuk van den sche del, henevens een aantal tanden zijn van het doodshoofd teruggevonden. De plek, waar de ontdekking gedaan werd, ligt precies tegen den muur van het Prinsenhof. De kist bevond zich on geveer een meter onder den harden grond. Uit de afmetingen der heende ren zou op te maken zijn, dat het ge raamte van een vrouw afkomstig is. Op de bewuste plek heeft, zegt de „Tel.", in de vijftiende eeuw het St, Ceciliën-klooster gestaan. Naar alle waarschijnlijkheid is het geraamt9 dus afkomstig van een non, die ongeveer vijfhonderd jaren geleden in de nabij heid van het klooster hegraven werd. Men bericht ons uit Breda: Den 25en September 1922 wordt Jan Matthijsen te Bijsbergen bij Breda, oud rentmeester der familie van Mierlo, 103 iaar. Ter plaatse vernamen wij over de zen nog krassen grijsaard o.m. het vol gende: Zijn hooge ouderdom heeft Jan Matthijssen in de eerste plaats te dan ken aan zijn matige en geregelde le venswijze. Hij' is eenmaal getrouwd ge weest en woont thans in hij rijn 70- jarige dochter (heel eenvoudige boeren mensehen waarmede bij den eenvoudigen soheren Brahantschen boerenkost deelt. Het eenige extratje dat Jan Matthijssen zich veroorlooft is een tweede dejeuner om 9 uur (het eerste neemt hij al om 6 uur 's ochtends) welk tweede dejeuner bestaat in een paar hard gekookte eie ren, flink bestrooid met zout. Vroeg naar bed en vroeg op is steeds het parool geweest van den 103-jarige. Ook is hij gewoon na de maaltijden eenige oogenblikken te rusten. Zijn memorie is nog heel helder en met vuur vertelt hij nog van het jaar 1848, toen hij bij het leggen van een brug over de Aa of Weerys (een riviertje nabij Bijsber gen) de soldaten hielp. Tot op zijn lOOen verjaardag heeft Jan Matthijssen geheel matig zijn „ScMedammertje" ge dronken. Het vorige jaar deed hij nog een kerkgang, en, ofschoon hij thans op twee stokken loooen moet, moet hij in Juli 11. nog zijn Kiesplicht vervuld hebben. Jan Matthijssen is voor rijfi jaren nog een qpgewekt en levenslustig man, wien inderdaad de hooge jaren een eei-ekroon geworden zijn. Dat Bijsbergen en rijp zeer bemin de Harmonie op 25 September feest vieren, zullen wij hier wel niet behoe ven te zeggen. Te 's-Gravenhage overwegen de autori teiten, meldt het „Vad." in hoeverre het gewenscht en mogelijk is in de algemeene politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het verboden wordt met. een autoped het bekende kinderspeel goed op het trottoir te rijden. Te Brielle heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen een scharenslijper van ongeveèr 18 jaar en L. den B. van daar. Plotseling stortte laatstgenoemde hevig bloedend ter aarde. Bij onderzoek bleek hij een diepe steekwonde in de borst be komen te hebben met een tamelijk groot mes toegebracht. Hij werd weldra door de politie, die spoedig tér plaatse was naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van den getroffene is levensgevaarlijk. De dader is in hechtenis gesteld. Het „Vad." deelt nice, dat sergeant S.( gewezen radio-telegrafist aan het Departe ment van Oorlog, verdacht wordt van het bankiershuis G. en Co. geld te hebben aan genomen voor het onder code doorseinen van koersen der Koninklijke ter Amster- damsche beurze, naar de Loüdensche beurs, opdat de firma G. en Co., die in middels surséance van betaling heeft ver kregen, daarmede haar voordeel kon doen. Deze handeling is in art. 363. W, v. S. gequalificeerd als het aannnemen van een gift tot belofte door een ambtenaar, wetende dat zij hem ge daan wordt tieneinde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bedie ning iets te doen of na te laten, en wordt in dat art. strafbaar gesteld met gevan- gennisstraf van ten hoogste 4 jaar. De sergeant S. zal voor den Krijgsraad verschijnen. Op het oogenblik is de zaak nog in vooronderzoek. Wanneer de beslis sing van den Kriigsraad is gevallen, zal de heer P. J. M. G., lid van voornoemde firma voor den burgerlijken rechter wor den geroepen. Men meldt uit Oldebroek, d.d. 13 Sep tember: Hedenmorgen, ongeveer 10 uur, werd in de woning van dé wed. J. K., gelegen in de buurtschap „Achter de Vree", een be gin van brand ontdekt. Een zoon van de weduwe, zich ijlings naar binnen bege vende, kwam tot de vreeselijke ontdek king, dat zijn 74-jarige moeder gedeelte lijk Verbrand op den vloer lag. Toen men haar naar buiten had gedragen, ble ken de levensgeesten reeds geweken. Ver moedelijk is zij bij het stoken van het haardvuur in brand geraakt. Het begin van brand was spoedig gebluscht. Aneta seint uit Weltevreden: Een jongmensch, aan boord van êen stoomschip uit Bochum, heeft zich uit eigen beweging bij de politie te Medan aangemeld, zeggende medeplichtig te rijn aan den moord op Rathenau. Hij had del, auto gehaald .waaruit de aanslag ge pleegd werd en Was ié Hamburg aaa boord geslopen. Het jongmensch is onder politietoezicht gesteld. De politie is niet bereid rijn naam te noemen. Een nader telegram uit Medan, d.d. 13 dezer, meldt, dat de vermoedelijke mede plichtige aan den moord op Rathenau heet Prinz, uit Berlijn afkomstig. Hij is 20 jaar oud. Op den. Lcersumschen straatweg even voorbij de Landenburgerlaan ia door verkeerd uitwijken de motomi1- der Brinkman, onderchef van de steenfabriek Klinkenberg van Rhe* nen, tegen een wielrijder opgereden, waardoor hij leelijk kwam te vallen. Het gelukte den spoedig aanwezigen dokter van Doorn niet hem tot be"1 wustzijn te brengen. Na voorloopig verbonden te zijn werd hij in zorp- wekkenden toestand onmiddellijk naar de klinieken te Utrecht overgebracht. De wielrijder kwam met den schrils vrij. Dit ongeluk, volgens het „Hbld.", ontstaan door de onzekerheid welke bij sommigen blijkt te bestaan omtrent) het recht van rijden door motorbe* stuurders óp het wielerpad. De motorrijder kwam van Leersuml en reed op het wielerpad rechts vaal den weg. De wielrijder kwam van Doorn en reed ook op het zelfde wielerpad, dus links van den weg, In de huurt van den motorrijder kot mende wijkt de fietser uit naai; rechts, dus op de straat. De motor* rijder wijkt op hetzelfde oogenblik ook van het pad af de straat op om* dat hij blijkbaar, hoewel ten onrech te, meende, op den straatweg te moe* ten passeeren. Al wijkende reden bei den geheel) aan den overkant van den weg tusschen de tramrails tegen el kaar op met het ongelukkig gevolg. Woensdagmorgen is aan boord van! H. M.'s Gelderland een stoomleiding ge sprongen, waarbij een stoker gewond werd. Hij is in 't Marine-hospitaal opge nomen. SOHAGEN, 14 Sept. 1922. Aangevoerd 7 Paarden f 4520018 stieren f 100- 25Ö; 75 Geldekoeien (mag.) f150250; 97 idem (vette) f275650; 15 kalfkoeien f400—500; 48 pinken f 80—210; 13 nuchtere kalveren f 183397 schapen (magere) f 2436; 497 idem (vette) f34—52; 378 lammeren f 15273895 vette varkens per K.G. f 0.961.0745 biggen f 182816 konijnen f 0.503) 450 kippen f 0.75—1.50; 113 K.G. bo ter f 2.302.5010334 stuks kipeieren f 8.509.50 per 100 st. 1318 st. eend eieren per 100 stuks f 7. AMSTERDAM, 14 Sept. Aardappelen. Bericht van Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonte 3.403.50, id. blauwe f 3, id. Eigen heimers f 1.701.90, id. blauwe Eigen heimers f 2.20, N.-Hollandsche blauwe! f 2,30—2.40, id. bonte f 2.60—2.70, Zeeuwsche Eigenheimer poters 1.20— 1.50, Hillegotnmer Zandaardappelen f 3- 4.50, Schoolmeesters 2.40 per H.L. AMSTERDAM, 14 Sept. Noteering v.h'. Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene. Ananas de Courtrais f 1624; Williams 1626; maagdeperen f 20—t 24; Souvenir de Congres f 1622; Con- seiller de Ia Cour f 1016; vijgenperen f 1824; Soldat Laboureur f 1016; Beurré Hardy f 1424; koningsperem 710; Tesseüaars f 38; jutteperem extra f 3448; id. le soort 2230; Margarithe Marillat f 1216; Bon Louis f 2634; Clapp's favorite f 1628; Dr. Cornelis f 8—13; Beurre d'Amalie f 1218; Dr. Jules Guyot f 1116; Boni Cretien Williams 1018; dubb. dirk jesperen 813; dirkjesperen f 79{ N.N. suikerperen f 79; goudsballeni f 7—9; heerenperen f 68; Madame Tryfe f 15—22; Beurre Ciffar f 15—20; Seigneur d'Esperen f 1218; The Queen 1018; Cox Pomona f 1220; Charle- monsky 1230; Gravensteiners f 10i 14; Tullpappelen f 1012; Codlin Keswic f 912; zonzoet f 812; bloemezoet f 11.13; framboos zuur f 68; Vlaamsch zoet f 68; Reine Victoria: 3042; hazelnoten f 1826; druiven 54—62; id. wit f 40—48 per 100 K.G, perziken le s. f 1622; id. 2e s. f 612{ meloenen f 2035 per 100 stuks; duin zand eigenheimers f 3.307.20; tomaten f 5—10; spercieboonen enkele f 811! per 100 K.G.; augurken fijn 0.380.65; id. basterd f 0.090.16 per K.G. Bloemen. Rozen 4.5011; Chrysan- thenums f 2843; Am. anjers f 68; da- lia's f 25.50.. lelies f 2028; snij- gröen 4.509 per 100 stuks. DELFT, 14 Sept. Boter. Ter markt wa ren 154/8 v. en 5/16 v., tezamen 3180i K.G. Prijs f 2,30—2.60 per K.G, HOORN, 14 Sept. Kaas. Aangevoerd S stapels fabriekskaas 48; 35 st. boeren kaas 47, 12 st. boerencommissie 49j totaal 52 stapels wegende 22.825 Kg. Han del vlug. WAGENINGEN, 13 Sept. Paarden. Tel najaarspaardenmarkt werden heden aan gevoerd 350 paarden en hitten. Men be steedde bij matigen handel voor 1 K-jari ge paarden f 200525; veulens 100—i 200; hitten 150300; voljarige paarden f 300—400. WIJK BIJ DUURSTEDE. 13 Sept. Vci- lingsvereeniging Wijk bij Duurstede en Omstr. Ter fruitveiling besteedde men heden de volgende prijzen voor: calabas- peren le soort 13—16 ct„ silezieperen le soort 911 c., nouveau pateau le soort 711 c., durandeau le soort 712 c.j muldersperen le soort 79 ct., harms- peren le soort 56K ct., vijgeperen lel soort 12—16 ct., groene jutteperen le srt, 6—8 ct., the queen le soort 11—14 ct., keizer Aelexander le soort 814 c., wijn peren le soort 811 ct., maagdeperen le srt. 912 ct., beurré de Merode le soorf 10—12 ct., sijsjesperen le soort 69 ct.,- muskusperen le soort 913 ct., beurré lebrum le soort 11—14 ct., dubbele heé- renperen le soorl 67 ct., roode calvinen le soort 57 ct., seigneur d'Esperen le soort 811 ct., damperen le soort 57 ct., princesse nobles le soort 17 ct., klaasperen le soort 56 ct., candijzoet le soort 35 ct., trijntjes lammertjes le soort 79 Ct„ beurré claseau le soort 1014 ct., Jacobsappelen le soort 46 ct., soldat laboureur le soort 1014 ct., William duchesse le soort 12-rpl6 ct., dia- mantperen le srt. 811 ct., Juliana-appe len le soort 1316 ct., bonne louise le soort 18—25 ct., honingzoet le soort 6—- 8 ct., beurré hardy le soort 1317 ct., Maria Louisê le soort 810 ct., blauwe pruimen le soort 1215 c.» kwetsen le soort 1417 ct., alles per Kg.; perziken 39 ct. per stuk. Aardapoelveiling:. Ei genheimers .3—4 cent per Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6