Maandag 18 September 1922 45ste Jaargang No. 14250 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD flet aanstaande Eucharisti sche Congres. STADSNIEUWS. AGENDA 19 SEPTEMBER Het programma der feestelijkheden verbonden aan de Etalage-week. Van onze Rechtbank. Dood door schuld. De 34-jarige fabrikant A. J. v. R., wonende te Bloemendaal (Aerdenhout) werd door de Rechtbank te Haarlem d.d. 23 Maart 1.1. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij kwam van dit vonnis bij het Gerechtshof te Amsterdam in hooge beroep. Dit werd j.l. Donderdag en Zaterdag behandeld. Beklaagde had in eersten aanleg opgegeven, dat hij op 5 October 1921 met zijn automobiel is gereden van Haarlem naar Halfweg langs den straatweg HaarlemAmsterdan. Om streeks 9 uur 's voormiddags reed hij over den weg vóór de Zwetbrug met een snelheid van 75 A 80 K.M. per uur, een vaart die hij vóór en op die brug heeft verminderd tot ongeveer 70 K.M. De Zwetbrug opkomende, zag hij op een afstand van 25 30 K.M. een jongen links vóór zich op den straat weg, die plotseling naar rechts over stak. Onmiddellijk heeft beklaagde een claxonsignaal gegeven en sterk geremd, maar hij kon niet voorkomen, dat de auto tegen den jongen aanreed. Door de snelheid, die de auto had, >ips het hem niet mogelijk geweest op een afstand van 10 a 15 K.M. te stoppen. De 13-jarige jongen, die in de rich ting van Haarlem liep, overleed kort na de aanrijding. De Rechtbank overwoog in haar vonnis, dat het rijden met een auto met een snelheid van 70 K.M per uur op een weg als waarvan in deze sprake is een smalle weg waarop veel verkeer oplevert een hoogst roeke- looze en onvoorzichtige hand eling is, terwijl ook het bij het naderen van iemand op dien weg weinig vaart verminderen, en het onvoldoende ge luidsignalen geven (aangenomen, dat beklaagde een claxonsignaal gegeven heeft) is een niet voldoen aan de eischen van de openbare veiligheid van het verkeer. Nadat vele getuigen en deskundigen voor het Hof waren gehoord, wees de advocaat-generaal mr. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten er heden in zijn requisitoir op, dat de weg, waar het ongeluk is gebeurd, slechts 4.25 M. breed is. Het is bovendien een weg met een zeer druk verkeer, zoodat hij als een der gevaarlijkste wegen van geheel Nederland aangemerkt kan worden. Ook is er aan dien weg geen officieel rijwielpad, maar een verhard grintpad, bestemd zoowel voor voet gangers als voor rijwielen. Op dien weg nu heeft beklaagde gereden met een snelheid van 70 k 80 K.M. sneltreinen in Nederland loopen over 't algemeen niet harder dan 70 K.M. Ook al zou de jongen volgens de bewering van beklaagde op den grasdijk hebben geloopen, dan had beklaagde moeten bedenken, dat dit geen plaats is om lang op te blijven en had hij dus moeten verwachten, dat de jongen elk oogenblik zou over steken. Maar spreker neemt niet aan, dat de jongen is overgestoken, daar de aanrijding op het grintpad heeft plaats gehad. Spreker beschouwt deze daad als een soort voorwaardelijk op zet. Bij informatie is hem gebleken, dat beklaagde als een rijder bekend staat, die zeer snel rijdt. Beklaagde schijnt iemand te zijn, tegen wien in „De Kampioen" is geschreven. Hij schijnt er zijn gewoonte van te maken om zoo dicht mogelijk lang.; wielrijders en berijders van motorrijwielen heen te rijden, eenvoudig met de bedoeling om hun schrik aan te jagen. Spreker eischt bevestiging van het vonnis, evenwel met dien verstande, dat het vonnis zal worden verzwaard tot vier maanden gevangenisstraf. Mr. J. de Vrieze, die beklaagde ver dedigde, betoogde, dat men deze zaak moet beoordeelen afgescheiden van de snelheid waarmee beklaagde placht te rijden en van de gerechtvaardigde ergernis, waartoe woeste automobilis ten aanleiding geven. Beklaagde rijdt al 13 jaar; kent als ingenieur zijn machine door en door en gevoelt zich als hij rijdt op den weg veilig. Ook al had hij veel langzamer gereden, met een vaart van 40 K.M. bijv., dan had hij een ongeluk als het onderhavige niet kunnen voorkomen. Er was toch voor beklaagde op dat moment geen enkel motief om in te grijpen. Hij kon niets op den weg verwachten. De jon gen liep op den berm en niemand kon verwachten, dat hij onverwachts zou oversteken, zich als het ware voor de auto stortend. Het verband tusschen het ongeluk en de snelheid waarmede beklaagde reed onbreekt. Dat van voorwaardelijk opzet bij beklaagde sprake zou kunnen zijn, betwistte pleiter met nadruk en hij concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Na re- én dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag. 28 September a.s.' Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Huldiging Louis Bouwmeester. Vischeoncours. yerduistering. 25 jaar Armen-CoHectant. Roode Kruisdag. Programma Jubileum-Broertjes. Statuten. Opening Flora-Theater. R.-K. Jeugdorganisatie. LANGS DEN WEG. LAATSTE NIEUWS. Amerika en de Turksche kwestie. Havenstein te Londen. Burgerlijke Stand. Personalia. De heer H. Zwiers was Zaterdag 25 jaar bode van Weldadigheid naar Vermogen. Bij zijn komst op het kan toor werd hij door den voorzitter Graaf A. J. H. van Lijnden toegesproken en den jubilaris een zilveren vulpot lood met inscriptie en een enveloppe met inhoud overhandigd. Gevonden voorwerpen. Frr A rrr Frr rrr belastingverlaging -m to J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. >DonQcaieniiprTj* n*. draagt root Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 ?er Week 0.25 Franco per post p. kwart, bfl roorultbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. iTeleioonnuu.ii erst 1426 2741 en 1748. PostK-kf-nmö No. 5970 BOUWT Gelijk men gelezen heeft in den op roep van den HoogEerw. Heer Bos man aan de Katholieken in ons diocees, zal er van 19 tot 22 October een eucharistisch congres worden gehouden, het eerste in Nederland. Het congres zal zijn een diocesaan Eucharistisch congres voor het Bis dom Haarlem en staat onder bescher ming van onzen Bisschop. Als plaats van bijeenkomst is na tuurlijk Amsterdam gekozen, de Hei lige Stede, de Stad van het H. Mi rakel, waar al sinds zoovele jaren telkens weer en altijd in groeiend ge tal de Katholieken uit den wijden omtrek der hoofdstad heentrekken, om er den „Stillen Omgang" te ma ken door de oude buurten, waar nog zooveel herinnert aan de dageh der Hervorming, toen de H. Eucharistie schuil moest gaan op zolders en in donkere kamers, aan de dagen vari geloofsafval en vervolging, maar ook van volharding, moed, opoffering, van heerlijke en verheffende geloofsdaden. De stad ook, waar onze grootste va der landsche dichter leefde en bekeerde tot 't ware geloof en den heerlijksten lofzang over de „altaargeheimenissen" schreef, welke in de niet-gewijde lite- Siatuur te vinden is. Geen betere plaats dus van samenkomst voor een con gres, dat de kennis van en de liefde tot het Hoog Heilig Sacrament ver- meerderen wil. De Eucharistische congressen in de wereld-hoofdsteden namen onder de laatste Pausen een grooten vlucht. Laat ieder naar vermogen hij- dragen om het aanstaande Haarlem- sche Congres zoo goed mogelijk te doen slagen. En dat niet zoozeer voor den uiterlijken luister en ter voldoe ning van al degenen, die zich met de Zware taak der voorbereiding belasten, als wel om aan dezen verheven opzet een zoo gunstig mogelijk gevolg te geven. De beteekenis van Eucharistische congressen ligt in hetgeen wij boven noemdende vermeerdering der kennis van en de liefde tot de H. Eucharisti een dieper doordringen en beseffen van de weldaad, welke Christus aan de menschen in het H. Sacrament gegeven heeft. En zoo beschouwd kunnen de Eu charistische congressen van onschat bare waarde zijri voor onzen tijd, een tjjd van ziele-armoede, van algemeene zucht naar stoffelijk goed en zin genot. Wanneer de blanke hostie als de levende Christus onder ons in zoo n tijd hoog wordt opgeheven, zichtbaar voor ieder, dan zal de wer kelijke beteekenis van ons bestaan en de verhouding tusschen onze ziel en ons lichaam weer beter tot ons door dringen. De H. Eucharistie leert, dat, waar Christus te midden van ons leeft, en zelfs geheel en al bezit van ons en in ons neemt, wij onze licha men mroeten beschouwen als tempels van een geest, die voorbestemd is voor een eeuwig leven. Bij zulk een be schouwing vergaat alle lust voor het ijdel vermaak, de wansmakelijke pret, het neertrekkende zingenot, waaraan onze jachtende wereld zoo'n behoefte heeft. „Hier toomt de geest het vleesch zijn dartelheden", zong Vondel in zijn heerlijke leerdicht. En dat juist heb ben wij in onzen tijd zoo hoog noo- dig: eeni nperking van het streven naar stoffelijke genietingen en een richten van den geelst naar hoogere en verhevener dingen. Moge het Eucharistisch Congres te Amsterdam daartoe het zijne bijdragen! Sociëteit „Si- Bavo" Rechtskundig ad vies van half 9half 10 Reddings brigade 8 uur. C roote Kerk Van 2 tot 3 uur orgelbespeling door den heer George Robert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. Jt. K. Leeszaal en uitlcenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—12)4. van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen Voorin, van 912 uur, nam. van 25 •nr. Zaterdags alleen van 912 uur. 'ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Flora-theater Kleine Houtweg Bios coop-voorstelling. De Commissie voor de vermakelijkhe den, die aan de etalage-week verbonden worden, is in zooverre gereed met haar arbeid, dat het voorloopig program ma reeds gepubliceerd kan worden. Wij ontvingen hieromtrent de volgende me- dedeelingen. Donderdagavond carillon-bespeling van f! uur tot half acht. Vrijdagmiddag 5 uur, ontvangst ten «tadhuize door het gemeentebestuur van de besturen der dahliavereeniging en 'Nederlandsche Maatschappij voor Tuin- bouw- en Plantkunde en der commissies.) Vrijdagavond, conosrt op de Groote Markt, door de Harmonie „Crescendo"! Zaterdagmiddag, orgelconcert in de Groote Kerk. Gratis bij te wonen. Alle dagen, behalve Zondag, carillon bespeling van 12 totli/2 uu*. Alle avonden cabaret in de bovenzalen van de Kroon. Maandagavond en sluitingsavond, Mu zikale wandeling door de stad door de Muziekvereeniging „Laurens Coster" Zaterdag 21 October a.s. herdenkt de heer H. Giljou den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Job. Enschedé en Zonen als lettergie ter op de afdeeling gieterij. Verduistering by den Boe renleenbank te Alkmaar' Tegen den kassier der Boerenleenbank te Alkmaar, W. 0. V. J., tegen wien door het OJM- wegens verduistering 2 jaar en 6 maanden was geëischt met aftrek van preventief, werd bij de uit spraak op heden de straf bepaald op 9 maanden met aftrek van preventie fi Bovengenoemde bond herdacht Zondag in de overdekte zweminrichting „De Regentes" in Den Haag, zijn eerste lustrum door het houden van nationale wedstrij den in het redden van drenkelingen. De bond, 16 September 1917 te Amsterdam gesticht door de toen bestaande brigades Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Breda en 's-Hertogenbosch, telt nu, na 5 jaar niet minder dan 16 afdeelingen, verspreid over ons land Dat het werk van den bond, het redden van drenkelingen belangstelling wekt in den lande, behoeft geen betoog. Voor de viering van dit eerste' lustrum was in samenwerking met de Haagsche brigade een programma opgemaakt voor snelzwemmen, duiken en redden ën be handelen van drenkelingen. De deelname aan 1 de verschillende wedstrijden was buitengewoon groot. Vooraf hield de bond van 1 tot 2 uur in een der met palmen getooide zalen van de Regentes receptie. Door Ifeürige familieomstandigheden was de voorzitter van den bond, Mr. L. H. Feschóttë, ver hinderd tegenwoordig te zijn; als waar nemende voorzitter fungeerde de heer A. A. Bierlee uit Amsterdam. Door damesleden van den bond werd bij monde van mevrouw Meyerink, uit Haarlem, aan den bond een vlag aange boden; bij die vlag kwam een oorkonde, smaakvol gecalligrafeeTd door onzen stadgenoot, den heer Luitingh, waarop stond: Ter herinnering aan het vijfjarig bestaan van den Ned Bond tot het Red den van Drenkelingen, wordt een bonds- vlag aangeboden door de damesleden der brigades: Amsterdam, Haarlem, 's-Graven- hage, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Heem stede, Middelburg, Noordwijk aan Zee, Zwolle, Amersfoort en van de Amsterdam- sche Darfteszwemclub. Ook werden bloe men door het Dames-comité aangeboden. Verschillende sprekéf/s complimenteer den den Bond; we noemen 0.11. Dr. P. H. van Eden, namens de Maatschappij tot redding van Drenkelingen en de Amster- damsche Brigade, den heer W. E. 'Bredins W. E.zn. als voorzitter van den Ned. Zwembond, kapt. P. W. Scharroo voor het Ned. Olympisch Comité en <je Athl'etiek- Unie, afgevaardigdenvan de brigades Haarlem, Leiden, Zwolle, Utrecht, Amers foort, Heemstede, Noordwijk aan Zee, den Bosch en een vertegenwoordiger der. ver- eeniging „Het Stille Strand". De heer A. J. Meyerink bood namens de bestuursleden aan den voorzitter een prachtig bewerkten voorzittershamer aan. Te twee uur werd begonnen met het af werken van het interessante programma. De uitslagen zijn als volgt: Estafettewedstrijd met drenkeling 4 X 25 meter; Dames: le prijs Amsterdam; Dito voor heeren, le prijs: Leiden; 2e prijs Haarlem, 3e prijs Utrecht; 50 meter snelzwemmen, dames: le pr. mej. M. Vierdag, Amersfoort; 2e pr. mej. H. v. d. Laan, Amsterdam; id. voor heeren: le pr. L. K. Wegener, Amêrsfoort; 2e pr. J. Segaar, Lcijep! 3c' pï. J. Hêidendaal, Zwolle; 50 meter snelzwemmen rug, voor da mes: le pr. mej. H. v. d. Laan Amster dam; 2e pr. mej. B. Smit, Amsterdam; Dito voor heeren: le pr. J. Segaar, Lei den; 2e pr. H. Zweerus, Den Haag; 3e pr. H. P. van .Haselen, Amersfoort; Kampioenswedstrijd voor Dames, 160 M. gekleed zwemmen, waarvan 25 M. met drenkeling: mej. Lvelein, Amsterdam; Dito voor heeren: le prijs A. H. de Bruyn Jr., Haarlem; 2e pr. Totenburg, Utrecht; 3e pr. R. Kavelaar, den Haag; Popduiken Dames:, le pr. mej, B. Smit, Amsterdam ;mej. C. de Klerk, Haarlem; Dito voor heeren: le pr. H. Cuhfus, Utrecht, 2e pr. W. J .Kooiman, Amers foort, 3e pr. A. G. Geerts, Haarlem. Door de Haarlemsche brigadev werd met veel succes opgevoerd: „een redding in 1822 en een in 1922. De burgemeester van Den Haag, Mr. J- A. N. Patijn roemde aan het einde van den succesyollen middag het werk van den Bond en reikte de prijzen uit. Indien het weder hedenavond ongunstig mocht zijn, zal Louis Bouwmeester niet per opeD rijtuig en ook niet door een muziekkorps van het station gehaald wor den, doch zal de huldiging alleen in den Stadsschouwburg plaats vinden. De Haarlemsche Hengelaarsbond heeft a.s. Zondag een Concours uitgeschreven waaraan een dertigtal vereenigingen zullen deelnemen. Voor dezen wedstrijd zijn een tiental fraaie prijzen beschikbaar welke tentoon gesteld liggen in de étalagekast van de firma S. Bloemhof, Groote Houtstraat. Bij de polilie is aangifte gedaan, dat Zaterdag j l- door D. J. z., ten nadeele van zijn patroon, bij wien hij reiziger was, een bedrag van f 150 is verduisterd. Zondag 24 Sept. a.s. zullen de heeren J. P. P. v. Dijk en A. Harren den dag herdenken, dat zij 25 jaar lang in de Kerk van den H. Antonius van Padua de func tie vervullen van armen-collectant. Den beiden jubilarissen zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. De afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis heeft voor den Roode Kruis dag op 30 Sept. a.s. een commissie van uitvoering benoemd, waarin zitting heb ben gen omen: Mevr. M. Holtzschue-De Kruiff, voorzit ster; mevr. L. Levenkamp-Planten, secr.; mevr. A. v. d. Boon-Helper Sesbrugger; mevr. L. Hcerkens-Thijssen-v. d. Kun; mevr. H. L. W. Jessurun-Van Eibergen Santhagens; Zuster Knottenbelt; mevr. M. R. Robbers-Ten Oever; mej. A. Serphos; mevr. J. C. Visser 't Hooft-Lieftinck; Jomkvr. C. van den Wijck. der orgelbespeling in "de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 19 Sept. 1922, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga, c.kl.t. J. S. Bach; 2. Choralbearbertung: „Vater unser im Himmelreich". D. Buxtelhude; 3. Eerste Sonate, F. Mendelssohn Barthol dy; Allegro moderato e serioso, Adagio, Andante Recit, Allegro assai vivace; 4. Cantilène, Th. Salomé; 5. Choral Song, S.Wesley. j In aansluijjng.-Qp. wat we reeds Zater- Advertentiën 35 c«nt« per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeting: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regel* 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. dag meldden kunnen we nog mededeelen, dat nadat P. Broertjes Vrijdag reeds vele blijken van belangstelling had ondervon den, hij Zaterdag in zijn woning namens de directie werd gecomplimenteerd door den heer Mul en den heer Gieske, chef van den uitvoerenden dienst. De heer Mul huldigde Broertjes als een ijverig, plicht getrouw man en hoopte dat hij nog lange jaren aan dAram zou verbonden blijven. Hij overhandigde hem, namens de direc tie een enveloppe met inhoud. Broertjes dankte geroerd. Nog vele andere blijken van belangstelling ontving Broertjes. Van abonné's der tram ontving hij o.m. een fruitmand, een taart, sigaren enz. Ontelbare brieven, kaarjes en bloemen ontving hij voorts nog De Staatscourant bevat de statuten van de Haarlemsche grondwerkersvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven",, geves tigd alhier. Zaterdagavond werd in de zaal van wij len de Familie-bioscoop onder meer be langstelling dan waarin de heengegane ge meenlijk zich vermeien mocht, een nieuwe onderneming geopend onder den naam van FloraTheater. Het programma van deze week is een goed begin voor de onderneming en kan eene vergelijking met andere theaters glansrijk doorstaan. Na de gebruikelijke natu'ur-tafereelen, volgt een caricatuur-film: „Pimmetje zoekt een woning" en een aardig blijspel „Drie uur aristocraat". Na de pauze gaal: „Het meisje van Mont-Martre" in 5 acten, een spannend en goed geënsceneerd spel, waar het theater zeker succes mee hebben zal. Een niet te vermoeien pianist zorgt voor de muzikale begeleiding der films en werkt gedurende de pauze in de Koffie kamer rusteloos aan zijn repertoire door. Het geheel is een goede vertooning. Door de Dioc. Commissie voor de R.-K. Jeugdorganisatie in het bisdom Haarlem was in overleg en te zamen met het Dioc. bestuur van den R.-K. Jongevrouwenbond in het Bisdom Haarlem tegen Maandag 18 September een algemeene vergadering uitgeschreven van voorzitters en bestuurs leden der plaatselijke en gewestelijke Jeugdcommissies, van de besturen van den Dioc. R.-K. Jongevrouwenbond en diens plaatselijke afd., van de besturen van den Dioc. Bond van R.-K. Meisjespatronaten en diens plaatselijke en gewestelijke afd en andere Meisjesjeugdvereenigingen en Van de besturen van de bij de Dioc. Jeugd commissie aangesloten organisaties. De ZeerEerw, Heer J. B, W. M. Möller, opende de vergadering met den Chr. groet en zette dan het doel der vergadering uiteen. Deze is uitgeschreven op verzoek van den R.-K. Jongevrouwenbond. De bedoe ling is, dat er kome een R.-K. Meisjes- vereeniging, n.l. de R,-K. Jongevrouwen bond, welke bedoelt, alle leerplichtvrije meisjes tot den leeftijd van 21 jaar, te omvatten, In dien bond moet het opvoe dende werk tot karaktervorming geschie den. Die moet zich aanpassen aan de ont wikkeling der meisjes. Daarbij zal niet uit het oog verloren mogen worden de standsorganisatie, daar de ontwikkeling met die standsorganisatie nauw verband houdt. Er zouden dan 3 groepen in dien Jongevrouwenbond moe ten komen: voor het lager onderwijs, voor het M. U. L. O. en voor jong-studenten. De eerste groep is practisch de patro naten. Er zijn echter nog te weinig meis jes-patronaten, daarom is deze groep in tweeën gesplitst: voor haar, die op de patronaten zijn en voor haar, die er op moesten wezen, maar er niet op zijn. De op te richtèn bond wil het in het leven roepen van instellingen, welke zich be lasten, te zorgen, dat alle meisjes lid kunnen worden van de meisjespatronaten, in handen der bestaande meisjespatrona ten zelf leggen, om alle mogelijke verwar rende ideeën, dat de Jongevrouwenbond tegenover de meisjespatronaten staat, weg te némen. Na deze korte inleiding werden de alge meene beschouwingen over de concept statuten van den R.-K. Jongevrouwen bond geopend. Kapelaan Helmer, uit 's-Gravenhage, vroeg, of het voldoende was, als meisjes in een Congregatie vereenigd waren. De voorzitter antwoordde, dat dit z.i. niet voldoende w;\. De leiders der jeugdorganisaties mee- nen, dat de jeugd in de overgangspe riode moet opgevoed worden tot ge- Vaarwel zomer! Eigenlijk is het onnoodig u vaarwel le zeggen. Wij hebben U nauwelijks gezien. Een enkele maal hebt 11 ons vriendelijk toegelachen, maar dan slechts heel even. Wij zijn niet moede geworden te hopen, aldoor maar te hopen dat gij zoudt ver goeden, wat gij ons hebt onthouden. Het 1 schijnt, dat gij niet zijt te vermurwen. Nu hopen wij niet meer. De vele teleur stellingen hebben ons laatste restje hoop weggenomen. In, onze schoone vacantiedagen hebben we getroost toegezien, hoe de eene dag na den andere onze plannen verstoord wer den, hoe we moesten vluchten voor wolk breuken en doornat en huiverig in onze schuilplaats het opklaren van de lucht af wachtten. Wij hebben niet gemurmureerd, want wij hebben geleerd te berusten zon der klagen. Wij wachten gelaten af, wat gij ons nog zult brengen. En wij gaan toebereidselen maken voor den herfst. Be reids hebben we onze petroleumkachel van den zolder gehaald en zullen bij den verdoovenden kwalm gediohten lezen over de weelde van den zomer. En we zullen ons recht knus voelen bij de beha- gelijke warmte, welke zij afstraalt en trach ten te vergeten den regen en de bemod- derde straten en onze doorweekte schoen zolen en klamme kleeding. Wij wachten gelaten. Onze inmaakpot- ten zijn boordevol en onze zolders gevuld met proviand. Wij zijn bereid. Alle zomersche gdachten zijn voor goed uit ons gebannen. Door uwe grillen en luimen zijn wij gehard en wachten glim lachend den herfst af en hebben geen vrees' voor den komenden winter. Er was iemand, die eene verhuizing naar de Canarische eilanden bijzonder aanbe val. Het heele jaar door heerschte daar een heerlijk klimaat. De schalk! Hij sprak alleen van het klimaat en zei niets van .een baantje. WASHINGTON, 18 Sept. Naar verluidt, zullen de Vereen. Staten aan e een enkele actie tegen Turkije deelnenmi. De hulp van Amerika zal zich bepalen tot het helpen van vluchtelingen in Klein-Azië. BERLIJN, 18 Sept. De besprekingen te Londen tusschen den president van den Duitschen Rijksdag Havenstein en de directie van de Bank van Engeland, zul len waarschijnlijk heden voortgezet wor den. In deskundige kringen te Berlijn worden in ieder geval nog heden de eerste berichten verwacht, welke een beeld geven van den stand van zaken. Naar de Petit Parisien meldt, worden te Londen krachtige pogingen gedaan om een overeenkomst met Duitschers te be wegen. In offic. Engelsche kringen zou men zich hierover uiterst beslist uitlaten, ofschoon de directie van de Bank van Engeland niet geheel geneigd schijnt tot een verdrag, dat voor haar geen finan cieel voordeel meebrengt, doch een na genoeg uitsluitend politiek karakter draagt. meenschapsmensch en voorts tot mannen en vrouwen van karakter. Dat werk kan niet in congregaties gedaan worden. De ZeerEerw. Pater v. d. Bosch, O.F.M. uit Rotterdam, vroeg, of de naam R.-K. Jongevrouwenbond niet gewijzigd kon worden in R.-K. Meisjesbond. Juist door dien naam zullen moeilijkheden ontstaan. De voorzitter meende, dat de moeilijk heden niet in den naam zitten, doch in de bereidwilligheid, zich te beschouwen als een deel van het geheel. Over de kwestie is echter verschil in de Dioc, Commissie voor den R.-K. Jon gevrouwenbond. Spr. licht nader toe, evenals mej. Peeters, eveneens lid van het bestuur der Dioc. Comm. van den J. V. B„ waarom men aan den naam van Jongevrouwen- vond vastgehouden moet worden. Mej. Stavenuiter, uit Haarlem, vroeg, waarom, wanneer de meisjespatronaten onafhankelijk zijn, zij rekening en verant woording moeten doen aan de algemeene leiding. De voorzitter antwoordde, dat de patro naten wel zelfstandig, doch geen onafhan kelijke deelen van het geheel kunnen zijn. Voor een goede algemeene leiding is het noodzakelijk, dat haar rekening en verant woording wordt gedaan. De patronaten moeten niet onafhankelijk zijn. Op een vraag van kapelaan Nieuwen- huizen uit Heemstede, of de gewestelijke (districts) bonden konden blijven voort bestaan, antwoordde de voorzitter, dat dit in groep A geregeld kan worden. Dan werden de conceptstatuten voor afd. van den Dioc. R. K. Jongevrouwen bond artikelsgewijze behandeld. Bij art. 1 stelt pater v. d. Bosch voor, den naam te wijzigen in R. K. Jongemeis- jesbond. Mej. Stavenuiter wenscht, dat in den Jongevrouwenbond niet opgenomen wor den de meisjes, die in de patronaten zijn, daar h. i. in de patronaten voldoende ge daan wordt voor de meisjes. De voorzitter antwoordt, dat daar twee groote bezwaren tegen zijn en wel, dat men dan geen vereeniging van meisjes en massa krijgt en ten tweede, omdat er nog lang niet genoeg mesjes-patronaten zijn. Er moet komen één groote, hechte meis- jesvereeniging. Spr. meent voorts, dat het het beste is, dat na deze vergadering door de voorzit ters der gewestelijke commissie een ver gadering belegd wordt voor allen bij de zaak betrokkenen,kwaar dan de kwestie onderling geregeld kan worden. Met 3725 stemmen wordt dan beslo ten, dat over verschillende voorstellen in dividueel en niet organisatie-gewijze ge stemd zal worden. Het voorstel van pater Van den Bosch wordt dan verworpen met 3528 stem men en 11 blanco. Getrouwd: 18 Sept. G. M. L, van. Engelen en H. M. G. Kerstel. Geboren: 14 Sept. z. van W. A, Venekamp—Akkerman. 15 Sept. d. van F. Baars—Slot. z. van A. F. Wesseldijk—v. Kempen. z. van F. A. M. Smit—Herzberger. d. van N. WesthofEleveld. z. van T. R. TurkenburgKroon v. Diest. d. van C. v. Nassau—Schoon. 16 Sept. d. van J. G. J. Dekker—v. d. Veldt. d. van H. G. v. d. ZeeBakker. d. van F. de VriesDrijver. 17 Sept. d. van L. DeviesGeiger. z. van W. v. WijkVogelvang. z. v. E. C. H. M. Vroonv. Ginkel. d. van A. Heiligers—Dekker. Overleden: 16 Sept. J. W. Bar biers, 71 j. Rolhuizen. J. F. Mul ler, 78 j. Molensteeg. 18 Sept. T„ 5 mnd., z. van T. Groeneveld, Zo- mervaart. Üp 16 October a.s. hoopt het echtpaar Wilhelmus Zwart, oud 75 jaar en Johanna Harkmans, oud 74 jaar, wo nende Schalkwijkerstraat 11b (walletje) dag te herdenken, dat het vóór 50 jaar in het huwelijk werd verbonden. Dat deze dag niet ongemerkt voorbij zal gaan, daarvoor zullen de kinderen en buren wel zorgen. De heer M. Godvliet, chef der Hoofd werkplaats van het seinwezen der Ned. Spoorwegen te Haarlem, was 40 jaar in dienst. Het is geen officieel jubileum, maar niettemin ontbrak het den jubilaris niet aan belangstellig van de zijde van het personeel. In zijn woning werd gis terenmiddag een druk bezochte receptie gehouden. De jubilaris ontving vele bloemstukken en tal van persoonlijke ge- lukwenschen o.m. van den heer A. Vis, uit Amsterdam. E. Wiedijk, Heerensingel 71 D, Schakel armband; J. Meelberg, L. Margarethastr. 3, Armband; P. van der Ham, Ged. Raam gracht 26, Boodschappentasch; C. Huis, Hooimarkt 2, Roeiboot; J. Koops, Rol landstraat 89, Gjjmmi bal; C. Jansen. Rol- De mededeeling over eon mogelijke verlaging van het belastingpercentage in Haarlem werkt al door naar buiten. Het is nog lang zoo ver niet en eerst moet de gemeenteraad nog zijn sanctie aan zulk een voorstel hechten dat voorbehoud is lang geen appelenpap maar toch schijnt zelfs officiëele per sonen buiten Haarlem de schrik om 't hart te zijn geslagen. In het nummer van heden vinden onze lezers daarover een bericht, dat Zaterdag wegens plaats gebrek Moest blijven liggen. Dat bericht is een officiëel commu niqué van een dagblad-correspondentie- bureau en dat beteekent dat het min of meer officieel gelanceerd wordt. Waar in dat communiqué den Haag wordt aangeprezen als een bij uitstek geschikt verblijf voor liefhebbers van lage be lastingen, durven we de veronderstelling uiten dat men in den Haag meer van de verspreiding van dit communiqué af weet. De vergelijking in dat communiqué gaat mank, want het wordt voorgesteld alsof Haarlem het evenredig percentage nu pas tot drie procent gaat verlagen, terwijl dit reeds voor het loopend belas tingjaar het geval is. Voor het volgend belastingjaar zou dit belastingpercentage zelfs kunnen dalen van drie op nul procent. De in dat communiqué ver strekte percentages moeten dus voor Haarlem nog met drie procent verlaagd worden. Maar uit het bericht blijkt wel hoe men in verschillende gemeenten de ves tiging van gezeten burgers tracht te bevorderen door het lokmiddel van lage belastingen. Nu zeggen lage belastingen niet alles en een dom mensch is het, die zich. bij de keuze van een woonplaats alleen laat leiden door een belastingcijfer, zon der nadere bijzonderheden te zoeken om trent andere factoren. Er zijn nog zoo veel andere omstandigheden, die een woonplaats min of meer duur, en min of meer aantrekkelijk maken, dat voor een juiste keuze heusch nog wel aan wat anders gedacht mag worden dan aan een onderzoek naar de belastingen. Maar toch is het een belangrijke factor, en wanneer daarmede de vestiging van eenige grootere inkomens, b.v. van f 100,000 en meer kan worden bevor derd, dan komt dat aan alle inwoners ten goede. Trouwens we hebben gezien dat in de laatste jaren heel wat ge zeten burgers de gemeente verlieten, juist om de hooge belastingen. Dat i3 nadeel voor de gemeentekas, maar ook voor de gemeente zelf. We kennen b.v. uit vroegere jaren iemand die een inkomen had van 100,000 per jaar. Hij had dat bedrag natuurlijk lang niet noodig om in zijn persoonlijke behoeften te voorzien, maar toch werd dat inkomen elk jaar uitgegeven, voor het grootste deel in Haarlem. Zoo klopten liefdadige instellingen, en kunstinstellingen b.v. nooit tevergeefs bij dezen Haarlem mer aan. Intusschen geven wij grif toe, dat c*m een laag belastingcijfer te verkrijgen de indi recte belastingen als b.v. gasprijs en wa terleiding-tarieven niet omhoog gestuwd moeten worden. Dat is slechts een verleg gen van de moeilijkheid. Geen van tweeën is wenschelijk, maar dan is zuinigheid; de grootst mogelijke zuinigheid noodzakelijk. Barometerstand 765. Voornit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meten»- rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den moTgen van 17 September. Hoogste barometerstand 771.0 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 743.6 m.M. te Hernoesand. Verwachting tot den avond van 17 tot den avond van 18 Sept.: Meest matige, later afnemende Noord westelijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind. Aanvankelijk nog zwaarbewolkt, met regenbuien. Later opklarend. Zelfde temperatuur. landstraat la, Grijze ceintuur; Fr. v. Zijp, Westerstraat 73, Ceintuur met gesp; H. Reis, Rollandstraat 10, Tricot dameshand schoenen; D. J. Fabel, Spaarnwouder- straat 15, Damesarmbandhorloge; Kennel Fauna, Parklaan 119, Grijs katje, gebracht door Van Houten, Oudeweg 5a; Zwart katje, gebracht door Scheerlings, Lange Hofstraat 3rd; Wit-zwart katje, gebracht door Kranwela, Ripperdapark 12; Wit- zwart katje gebracht door Hendriks, KL Houtstraat 2; H. Dijkmans, Drossestraat 14rd, Teenen mand; K. de Vries. Oost- vest 32rd, Bruine portemonnaie: B. Hees terbeek, Westerstraat 55, Rozenkrans; H. Buitenhuis, N. Beetsstraat 16rd, Pannen- sDonsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1