BINNENLAND. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. GEMENGD NIEUWS. ORDE EN ARBEID. De Rijksmiddelen. mwmiMusm nieuws. LUCHTVERKEER. J Het I. C. A. R. NOORDWIJK. BLOEMEND AAL. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Do oesterteelt. Het manoeuvre-ongeluk in Limburg. De diefstal van een Rubens te Enschedé. Misdrijf? Protest tegen geiuidsproeven. De actie tegen de „valuta- strijkjes". De schillen en de doozen. De bedreiging van het Gooi. Goedkoope aardappelen. Arbeidsregeling voor het bakkers bedrijf. Veenarbeiders. Uit de metaalnijverheid. Oud-minister König. De Tubantia. De Italiaansche Kroonprins niet naar Alkmaar. Vereeniging van R.-K. Gemeente^ raadsleden. Parachute-sprong van Pottum De tentoonstelling. Wanneer wij de tentoonstellingszaal be treden valt aan de rechterzijde dadelijk de eerste stand, inzending van de fa. v. Empelen en Zn. te Heemstede in het oog. Bijzonder trekken de aandacht de prach tige kleuren der Dahlia's en een keurig bloemstuk: een wieg van bloemen, die de belangstelling der bezoekers ten volle waard is. Als no. 2 hebben wij eene schitterende collectie fruit, collectieve inzending van 4 kweekers, leden der vereeniging. Meer dan 100 verschillende soorten fruit zijn hier in de prachtigste exemplaren vertegen woordigd. Eenvoudig om te watertanden! Hierna volgt een keurige inzending bloe men en planten van den heer A. S. Berg, Huize Dennenheuvel, en eene groep plan ten ingezonden door 3 leerlingen van den Tuinbouw-wintercursus te Heemstede, waarvan M. v. Speren den lsten, F. Huls bosch den 2den en W. Heere den 3den prijs behaalden. Daarna komen we bij een stand van den heer A. Koper te Bennebroek: een keurig model van aanleg van rotspartijen en bij een buitengewoon mooie inzending Dahlia's, ingezonden door den heer H. Plant te Bennebroek. De heerlijke kleuren dezer prachtige exemplaren doen u slechts noode overgaan tot een volgenden stand, eene soortgelijke, en niet minder mooie inzending van de fa. de Wild en Romkes te Heemstede. Dan zien wij een keurigen stand opge maakte bloemstukken en vaasbouquetten, door de leden der vereeniging: een der grootste attracties der tentoonstelling. Door de jury werd de eerste prijs voor bloemstukken toegekend aan een krans van den heer G. Baljet ,te Heemstede, en de tweede aan den heerH. Plant te Bennebroek. Voor vaasbouquetten werd de 1ste prijs toegekend aan den heer G. Baljet en de 2de aan den heer H. van Gurp, beiden te Heemstede. Dan volgt eene prachtige inzending bloe men en planten van het personeel der fa. P. J. van Empelen en Zn. te Heem stede en pachtige Dahlia's van den heer Carlée te Heemstede, en een andere proe ve van aanleg van rotspartijen, ingezon den door den heer K. Heere te Heemstede. Bijzondere aandacht verdient ook de collectieve inzending groenten door leden der vereeniging, waar de mooiste exem plaren der hier geteelde groenten bijeen gebracht zijn. O.m. trekken heel mooie vroege exemplaren van Brusselsch witlof, de prachtige bossen bleekselderie en de zeldzaam mooie exemplaren van artisjok ken de belangstelling. Dit is een der uit gebreidste en meest belangwekkende stands. Als laatste stand van den rondgang krij gen we nu nog eene inzending bloemen manden en vazen met Dahlia's en andere bloemen, in de fijnste tinten, door de fa. F. van. Dort en Zoon te Heemstede, en dan bezien wij in het midden der zaal de clou van de tentoonstelling, de collec tie dahliabloemen, ingezonden door de le den der vereeniging. Voor deze inzending waren aan de le den een gelijk aantal planten uitgegeven, en de tentoonstelling toont de resultaten van den kweek. En dat deze zorgvuldig geweest is, ziet men dadelijk. Dit midden gedeelte der zaal vormt met die prach tige verzameling bloemen, waarvoor door de Tuinbouw-aankoop-Centrale van Aals meer 100 diaböla-vazen aan de Vereeni ging in bruikleen werden afgestaan en vijf groote tuinvazen door de Haarlemsche Kunststeenfabriek aan de Pijlslaan. Voor al het middenstuk van deze laatste is een mooi stuk. Door de jury werden als volgt de prijzen toegekend: 1ste prijs de heer J. Donselaar, 2e prijs de heer J. Pletting, 3e prijs de heer W. Hartman, 4e prijs de heer J. Mal ta, terwijl verder nog 6 troostprijzen wer den toegekend. Alles bijeengenomen maakt deze ten toonstelling een heel aangenamen indruk door de keurige, afwisselende indeeling en "door de schitterende pracht van kleuren. Wij kunnen dan ook een tocht naar Heem- stdde ter bezichtigiging dezer tentoonstel ling ten zeerste aanraden, en kunnen vol komen bevrediging van de hoogst gespan nen verwachtingen voorspellen. Aan de jnbileerende vereengiing onze welgemeende gelukwenschen met deze orach tig geslaagde tentoonstelling. Burgerlijke stand van 8 tot 15 Septembe 922. Geboren7 Sept. "etronella dichter van L. v. Duin en j. Klinkenberg. 8 Sept.Neeltje, dochter van N. v. Os en C. van Duijn. 10 Sept.Adrianus Johannes Jozef, zoon van J. A. v. d. Voort en Th C. C. Alkemade. 11 Sept.: Wilhelmus, zoon van W. v. Rhijn en J. M. de Haas. 13 Sept.Nico.aas, Zoon van J. Lind- hout en W. v. d. Voet. 12 Sept.Joseph Petrus Wilhelm, zoon van J. J. W. Hartmans en M. G. de Groot. 14 Sept.Fake, zoon van J. Bouw meester en J. Smit. 15 Sept. Aaltje, dochter van C. v. d. Luijt en M. Klinkenberg. Ondertrouwd Johannes Adrianus van der Geest 25 jaar en Elisabeth Hendrika Koelewijn, 26 jaar Petrus Adam Ruts, 23 jaar, te Rotterdam en Cornelia Marga- retha Etman, '22 jaar, te Noordwijk Antonius Bernardus ter Haar, 38 jaar, te Noordwijk en Wilhelmina Elisabeth Paalvast, 25 jaar, te Den Haag. GetrouwdP. A. Duivenvoorden, 25 jaar te Noordwijkerhout en M. F. Koe mans, 21 jaar te Noordwijk. Overleden 10 Sept.Hendrik v. d. Haak, 5 jr., zoon van P. v. d. Haak en G. v. Beveren. 13 Sept.Hendrika Opgelder, 84 jr., wed. P. Gooi. Begin van brand. Zaterdag ontstond in een der logeerkamers van Elswoutshoek een begin van brand in den haard, of liever onder den haard, doordat een houten balk vlam vatte, hoewel deze met een ijzeren en een betonnen plaat was af gedekt. Met eenige brandbluschapparaten werd de brand spoedig bedwongen. De gemeentelijke brandweer was spoe dig ter plaatse, maar die behoefde geen dienst te doen. Grenswijziging. In de alhier gehou den bijeenkomst van de Commissie uit de burgerij is in behandeling gekomen het door de rapporteurs ontworpen advies aan Ged. Staten van Noord-Holland, betref fende het ontwerp van wet tot wijziging der gemeentegrenzen. Behoudens eenige alsnog aan te bren gen redactiewijzigingen is het rapport in dezelfde vergadering vastgesteld zooals het aangeboden is. Bouw arbeiderswoningen Volgens het jEtaadsverslag heeft de Raad beslo ten aan de Paralelweg arbeiderswonin- te bouwen. Dit zou echter in strijd met de acte van aankoop van den voor die woningen bestemden grond, aangezien toch destijds die grond gekocht is voor het boawen van twee politiewaningen met arrestantenlokaal en brar.dbluschmiidelen bergplaats. Daarbij komt in de koop- acte de clausule voor, dat op bedoelden grond geen arbedswoningen ïnbgen wor den gebouwd. Burgerlijke Stand' Geboren: Cor nelia, dochter van H. J. Scholte enM. A. Rotteveel; Nicolaas Gerardus, z. v. J. J. Schackman en I. Teeling. Getrouwd: A. H. Leiding en C. M. Kassee; 0. van Straelen en J. M. van der Valk. Overleden: T. Keur, 3 mnd. Burgerlijke stand- Geboren: z. v. A. WillemseHeemskerk; d. v. A. M. WesselmanLoerakker; z. v. 'Ch. M. BraakmanNubbers; d.,v. C. BoonEs- kes. Ondertrouwd: W. A. Wiersinga en H. C. Marseille; 0. de Nijs en B. P. Kel der. Getrouwd: M. van den Akker met M. Z. Buitenhuis. Overleden: Jkvr. L. van Reenen, wed. A. v. Wickevoort Crommelin. Uitslag gehouden Loting. P. P. C. M. Bottelier 1; J. B. A. Vink 2; L. J. Willemse 3; M. Kwaak 4; P. M. van Steijnen 5; S. van Geldorp 6; J. A. Wortel 7; P. van den Doel 8; C. G. van Veen 9; A. A. van Brug gen 10; M. Oorthuisll; H. P. A Nelis 12; J. R. Eggerding 13; P. H. C. van Raaij 14; Th. Hoenderdos 15; W. Krijtenberg 16; L. van der Laan 17; C. van Drunen 18; E. H. Boellaard 19; P. Holleman 20; W. J. We zenbeek 21; J. F. Meegdes 22; D. van de Water 23; P. J. van Hoof 24; N. J. Schui temaker 25; H. Schaap 26; W. Jutjens 27; M. Bosland 28; J. A. Kroon 29; D. van Keulen 30; R. Buitenhuis 31; C. van Neste 32; A. Vink 33; G. J. Eijlders 34; T. H. Huizinga 35; J. J. van Koperen 36; J. P. Schaafsma 37; M. C. Eelman 38; J. A. Bakker 39; G. J. van den Nes 40; M. L. Koper 41; J. Wilderom 42; J. van de Polder 43; J. F. Meelker 44; T. van den Berg 45; W. J. Poelgeest 46; J. Boogaard 47; J. J. Nuisker 48; E. Nolting 49; J. F. van der Loo 50; P. C.Bottelier 51; N. van Domselaar 52; K. Zuiver 53; J. Luijken 54; C. J. Engele 55; J. Delforge 56; A. Freen 57; H. J. van der Maat 58; B. J Bank 59; Th. F. Roosen 60; P. J. van Bruggen 61; N. J. van Opzeeland 62; A. G. van Essen 63; A. Bakiker 64; P. E. J. Botlejier 65; J. Koningen 66; C. F. Bon- kerk 67; F. W. van Daalen 68. De oesterteelt wordt in alle landen van Europa, die door de Noordzee of Atlan- tischen Oceaan worden bespoeld, alsmede in Italië, uitgeoefend. Een zeer omvang rijke cultuur vindt men ook in Noord- Amerika. Men onderscheidt de talrijke soorten naar grootte, smaak, vorm en ge boorteplaats. In het Hbld. worden er in teressante bijzonderheden over meege deeld. De oester behoort tot de weekdieren. Wanneer men de twee schalen van de oester bekijkt, ziet men dat deze niet ge lijk zijn, maar dat het deksel veel ondie per is dan de schaal waaruit men eet Tusschen de schaal en het lichaam zit de z.g. sluitspier, die donker gekleurd is. Een bruine krans, onder den naam van „baard" bekend, omgeeft het lichaam en bestaat uit vier kieuwbladeren. In Hol land wordt deze bij gebruik weggesneden, terwijl de Franschen hun oester eten „avec la barbe." Het weeke gedeelte is meestal wit, soms ook donkerder; dit hangt af van de plaats van oorsprong. Het lichaam is door een gelei of kraak beenachtig omhulsel, den „mantel," om geven. Als het beest leeft, strekt deze zich tot het uiterste van dé schaal uit, maar hij trekt zich onmiddellijk terug, wan neer het mes tuschen de schelpen komt. Door den mantel wordt de schaal ge vormd; er vormen zich steeds nieuwe la gen aan den binnenkant. Onder den mantel bevindt zich een geleiachtig bind weefsel, waarin de iichaamsorganen lig gen. De mondopening, aan het vooreinde van het lichaam, loopt in een kieuwzak uit, welks wanden spleten hebben; deze vormen de verbinding met de buitenwe reld, zoodat de benoodigde zuurstof op genomen kan worden. Aan den ingang van den kieuwzak vindt men een wimper- boog, verder een ventrale (aan de buik zijde gelegen) en een dorsale (rugzijde) trilhargroeve. Door de beweging van de trilharen wordt het voedsel in den slok darm gevoerd, daarna naar de maag en verder naar den darm. Men kan zeggen, dat de oester het water filtreert en het voedsel zoodoende achterhoudt. Het voed sel bestaat uitsluitend uit microscopische plantaardige organen. De gewone oester is tweeslachtig; zelf- bevruchting heeft niet plaats, daar de voortplantingsstoffen zich niet tegelijkertijd ontwikkelen. Als de bevruchte eieren rijp zijn, worden zij allen ineens los gelaten; daarna ontstaan in het lichaam van het tot dusver vrouwelijke dier mannelijke geslachtsproducten. Op het oogenblik, dat de eieren gelegd worden, zijn zij niet al leen bevrucht, maar hebben reeds de eerste ontwikkelingstoestanden doorloo- pen. Nadat zij gelegd zijn, blijven zij tus schen den baard van de moeder-oester, totdat zij tot embryonen ontwikkeld zijn en geschikt om zelfstandig te leven. Zij worden dan uitgestooten en bewegen zich eenigen tijd vrij door het water, totdat zij door de ontwikkeling van de schelp zwaarder geworden zijn en dus zinken. Wanneer zij een geschikt voorwerp op den bodem vinden, hechten de oesters zich daaraan vast. Zij kunnen zich daar na niet meer bewegen. De Europeesche oester heeft in het al gemeen ronde schelpen. Het eerste jaar is de middellijn 25 m.M., het tweede jaar pl.m. 50 en het derde jaar 75 m.M. Een driejarige oester weegt ongeveer 70 gram, waarvan de schelp zoowat 80 pet. uit maakt. Is de oester tien jaar, dan weegt zij omstreeks 500 gram, doch dan is zij voor de voortplanting ongeschikt. Zij kan echter een veel hoogeren leeftijd berei ken. Het eerste jaar legt een oester pl.m. 100,000 eieren; het volgende jaar is het aantal twee en een haifmaal zoogroot. Het derde jaar produceert zij 700,000 tot 800,000 eieren. Hoogere leeftijden zijn niet nagegaan, maar ongetwijfeld zou het tot een millioen kunnen voortgaan. De Portugeesche en Noord-Amerikaan- sche oesters zijn éénslachtig; de bevruch ting heeft plaats in het water, zoodat kunstmatige bevruchting mogelijk is. In Frankrijk onderscheidt men centra voor de broedwinning, waar men zich hoofd zakelijk voor het verkrijgen en het leve ren van broed toelegt. Ten tweede heeft men centra voor den groei; daar legt men zich toe, om het elders verkregen broed op te kweeken. Ten laatste vindt men ook centra voor het mesten. Volwassen oesters worden daar speciaal voor de markt gemest. Dit heeft plaats in vijvers, z.g. „claires" en gebeurt het meeste in Marennes. De oesters voeden zich met de in de claires voorkomend groen Dig ment bevattende dlaïomeen "(kïezeïwler. Zij né men daardoor een groene kleur aan en komen als bijzondere delicatesse in den handel onder den naam van „huitres ver tes" of „huitres de Marennes". In België heeft diezelfde mestcultuur plaats, maar de oester wordt daar niet groen. In Nederland is de oesterteelt reeds eeuwen oud en had men de z.g. vrije vis- scherij. In navolging van Frankrijk heeft men hier echter verandering in gebraakt, om tot betere resultaten te komen. Men kreeg toen de kunstmatige cultuur. Ge kalkte pannen werden in het water gela ten tot het verkrijgen van broed. Het broed werd daarna afgestoken en in z.g. hospitalen gebracht, tot het grood genoeg was om veilig op de perceelen gezaaid te worden. De pannen werden ook veel opgeborgen tot het volgend jaar en dan pas behandeld. In 1885 werden ruim 30 millioen pannen uitgebracht. Deze cul tuur was zeer kostbaar; gemiddeld raam de men de kosten op 25 per 100 stuks, vooral daar het zeer veel onderhoud ver- eischte. In Zeeland wordt de cultuur gedreven op derrie (turf) grond of spierbodem (klei grond). Voor den groei en het mesten der oesters gebruikt men de diepere percee len, waar zij het minst gevaar loopen te bevriezen; dit zijn de zaaiperceelen. Voor het verkrijgen van broed heeft men dena- tuurperceelen, ondiep en bij laag water geheel droog. Zij worden jaarlijks in het voorjaar met kokhaanschelpen (eetbare zandschelp) bezaaid. De broedjes zwerven dan eenige dagen rond bij een tempera tuur van pl.m. 20 gr. C. In het tweede jaar worden de natuurperceelen afgekort, éénjarige en de oudere worden gesorteerd en het overblijvende broed teruggezaaid. De oudere oesters worden dan op de die pere perceelen overgebracht en blijven daar, tot ze voor de markt gereed zijn. Zij blijven echter maar twee jaar op dezelfde plaats; zijn ze dan nog niet voor de vangst geschikt, dan worden ze weer naar schoone zaaiperceelen verhuisd, daar ver vuiling sterfte onder de oesters zou bren gen. Ook voor een al te overvloedigen plantengroei moet men oppassen; het aan wezig zijn van mosselzaad doet veel scha de aan de oesterteelt, evenals parasieten. De oesterputten, die binnendijks zijn ge legen, of door dijken tegen hoog water be schermd zijn, maar met elk getij van versch water worden voorzien, dienen als magazijnen voor den dagélijkschen voor raad. Behalve in Zeeland, vindt men ook in het noorden van de Zuiderzee oesterban- ken; hier zijn het bijna uitsluitend natuur lijke banken, die jaarlijks voor de pu blieke visscherij worden opengesteld. In Wieringen en Texel treft men eenige per ceelen aan, maar dit is alles nog op zeer kleine schaal. Dit is zeker geen reden om de droogmaking van de Zuiderzee tegen te houden. P. De „Limb. Koerier" meldt nog, dat het ongeluk met de militaire wielrijders niet de eenige „vergissing" isj welke bij deze manoeuvres is begaan. Reeds Woensdag, zegt het blad, is er iets met de machinegeweren voorge vallen, dat, thans gelukkig zonder on gelukken afgeloopen, de vreeselijke on heilen had kunnen veroorzaken, en waar bij waarsohijnlijk verscheidene dooden te betreuren zouden zijn geweest. Te Am- by werden mitrailleur-oefeningen gehou den, waarbij een huis, waarin en waar omheen soldaten verschanst lagen, onder vuur moest genomen worden. Door een noodlottige vergissing is zooals ons medegedeeld werd, een band soherpe patronen op een mitrailleur ge legd; 't waren minder geoefende man schappen, welke deze, met losse patronen te laden machinegeweren bedienden; zoo doende waren zij in de eerste oogenblik- ken niet ingetohoten. De verschanste mansohappon hoorden de kogels over hun hoofd fluiten en konden zich nog bij tijds plat op den grond werpen. Geluk kig werd de vergissing ten gevolge van het scherpe aanslaan van de mitrailleur al heel snel bemerkt maar intusschen waren 97 patronen verschoten. Wie weet welke ongelukken waren gebeurd, als er beter geoefende bedieningsmanschappen achter de mitrailleurs hadden gezeten. Zooels reeds wem gemeld werd in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. vol gens aangifte van den heer F. Scheffe- laar Klots, tijdens zijn afwezigheid in gebroken te zijnen woonhuize aldaar en o.m. een groot schilderij van Rubens, voorstellende het Hoofd van Johannes den Doopèr, gestolen. De waarde daar van wordt door den heer S. geschat op f 20.000. Nu is, naar de „Tel." meldt, uit een reeds vroeger ingesteld onderzoek geble ken, dat dit schilderij tijdens den oor log door Duitschers in Frankrijk werd gestolen en daarna in handen van den heer S. kwam. Naast de omstandigheid dat opvordering en beslaglogging namens de Fransche regeering te verwachten was, werd het schilderij eenige maanden ge leden voor f 15,000 tegen inbraakschade verzekerd. Door den commissaris van po- titie te Enschede is thans een belooning van f250 uitgeloofd voor het verstrek ken van inlichtingen, die tengevolge heb ben dat het gestolen schilderij weer te recht komt. Van Duitsche zijde wordt te dezer zake een belooning in mar ken beschikbaar gesteld. In een woning in de Heerenstraat te Leeuwarden is Vrijdagmorgen een 30- jarige vrouw dood gevonden, onder zoo danige omstandigheden dat er aanleiding bestond de bewoonster, van dat perceel mej. R. in voorloopige hechtenis te ne men. In de legerplaats Oldenbroek zullen vóór 30 dezer geweldige ontploffingen, in verband met het nemen van geiuids proeven worden teweeggebracht. Ver moedelijk twee ontploffingen tegen den avond. De burgemeester van Epe beeft met 't oog op gevaar en schade geprotes teerd bij den Minister van Oorlog. Naar wij vernemen, is men in den strijd tegen de „valuta-strijkjes" te 's-Gravenhage tot overeenstemming ge komen. De actie van de Nederlandsche musici ging hier tegen de directeuren van een tweetal café's, Waar de buiten landers werken. Deze zullen 1 October weer plaats maken voor Nederlandsche musici. Een groot-grondbezitter in het centrum des lands, die zijn bezittingen altijd met veel vrijgevigheid voor het publiek open stelt, schreef aan het Dagelijksch Bestuur van den Touristenbond. „Ik moet mij tot uw bestuur richten over de bekende grief der boschbezitters tegen het toerisme: „het wanordelijk ach terlaten van bosch en veld door het ach terblijven van pic-nic-rommel". Over dit onderwerp staat juist weer wat te lezen in „De Kampioen" en ik kan mij voorstellen, hoe uw bestuur, hoezeer ter wille ook, radeloos is, wat hieraan te doen. Het volgende denkbeeld wil ik ter ken nis van uw bestuur brengen, aan uw prudentie overlatende of hiermede wat uit te richten is. Waar de bovenbedoelde ontsiering van het landschap, hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door de auto's en motorrijwielen met zijspan, welker inzittenden tijdelijk langs de openbare wegen in het bosch ver toeven, zou het mij gewenscht voorko men, dat, na behoorlijke waarschuwing uwerzijds in „De Kampioen", met verzoek aan de groote bladen deze waarschuwing over te nemen, de gelegenheid werd opengesteld in een bepaalde, vetgedrukte rubriek in „De Kampioen", wekelijks te doen opnemen de letters en nummers der motorvoertuigen welker inzittenden zich aan deze nalatigheid bezondigd hebben. De beheerder van een landgoed zal nu bij aantreffen van motorvoertuigen in het bosch de nummers kunnen noteeren en des anderen daags kunnen zien welke de zer inzittenden gebrek aan goede manie ren toonden. Door terstond de betrokken nummers aan u mede te deelen, kan de „Kampioen" de volgende week de ge wraakte nummers bevatten, wat voor an deren een aanwijzing kan wezen om bij het aantreffen van dit nummer in hun besschen hetzelfve de gastvrijheid op te zeggen. Hel komt mij voor, dat reeds uw waar schuwing in dezen opvoedend zou wer ken, terwijl zelfs verhuurders van auto's hun chauffeurs instructies zullen geven om het door hen vervoerde publiek op dergelijke nalatigheid te wijzen; immers het signaleeren van hun wagennummer in dit verband zou hun zaak in discrediet brengen. Ik geef m'n denkbeeld voor beter, doch meen dat het iets kan bijdragen om een euvel te bestrijden, waarvoor elke po ging, naar mijn meening, gedaan moet worden." (De Kampioen). Jao. P. Thijsee (over een paar dagen; h. o. dootor Thijsse) schrijft nog over bet Naardermeer, in de Groene van deze week: Op kaarten uit de veertiende eeuw zoekt men de Loosdrechtsche en Anke- veensche plassen te vergeefs, maar het Naardermeer is er te vinden, even groot als tegenwoordig en met een lange uit watering naar de Vecht. Het is dus waarschijnlijk wel de oudste en meest oorspronkelijke van de Vechtplassen, hoe wel het er niet naar uitziet. De bdde pogingen tot droogmaking toch hebben duidelijke sporen achtergelaten, vooral de laatste in 1883, die de vlakke plas door ploegd heeft met drie diepe kanalen in de lengte en eenige dwarstochten. Van de vele kavelslooten uit diem tijd zijn de meeste reeds verdwenen: dichtgespoeld waar golfslag staat, dichtgegroeid, waar men de planten ongestoord haar gang Het gaan. En indien die hoofd vaarten njet werden onderhouden, zonden zij in enkele tientallen jaren ook al voor 'n groot deel niet meer te vinden zijn. Een gedeelte van het Meer is onge rept gebleven, de droogmaking van 1883 is blijven steken aan de Zijpelingskade en alles wat zuidoostelijk daarvan ligt, jg nu minstens drie eeuwen lang on- gegtoord. Wij weten namelijk niet ze ker of de droogmaking van 1625 ook dien hoek gerespecteerd heeft. Maar wel ■wéten wij, dat de ontwerpers van het Gooische spoorwegplan hun baan juist door dien ongerepten hoek heen willen leggen, historisch en natuurhistorisch 't merkwaardigste deel van het meer. En daarmede wordt ernstig inbreuk gemaakt op de waarde van ons natuurmonumenlt! als studieveld. De bestudeering van onze zoo uiterst merkwaardige Nederlandsche flora en fauna 6tuit telkens op de ontstellende omstandigheid, dat een studieveld na eenige jaren van onder zoek plotseling aan de wetenschap wordt ontroofd door ontginning of aanleg van kanalen, wegen, militaire werken etc. Onze natuuronderzoekers hebben dat ge dragen met fatalistisch geduld, temeer doordat het Groote Publiek er weinig van besefte. Toen in 1883 het Naar dermeer werd drooggemaakt, is daar in het geheel gesn protest tegen gerezen. Xn hetzelfde moest ook het Eiland bij Amsterdam er aan gelooven met het oeverland van het Nieuwe Diep bij de Zuiderzee, een van de rijkste en heer lijkste rietlanden ter wereld met fabel- achtigen plantengroei en dierenwereld. Daar beeft toen geen baan naar ge kraaid. Reeds eerder was de klassieke Breesaap doorgegraven en nog eerder valt ontwatering van den Zuidwesthoek der Texelsche duinen, wel de grootste misdaad, die aan de Nederlandsche na tuur is bedreven. Ik zou dit lijstje nog veel langer kunnen maken, maar zie liever uit naar wat ons nog overblijft en waar wij met eenig gevoel van ze kerheid aan het werk kunnen gaan. Dat zijn dan in de eerste plaats de bezit tingen van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, met aan de spits het Naardermeer. Xn Duitschland heeft men ook een merkwaardig Meer en Ven ais natuur monument, het Plagevenn. De staats dienst voor natuurmonumenten heeft daar voor den oorlog een studie over in het licht gegeven, een lijvig boekdeel met vele platen en kaarten, een mooie grondslag voor verdere studie. Dat boek laat zien hoe belangrijk het behoud van zoo'n meer is. Ook put ik er de zeker heid uit dat ons Naardermeer veel en veel belangrijker is dan dat Plagevenn. XXet behoud van het Naardermeer en de onschendbaarheid van het terrein in daar om ook niet alleen van belang voor de Nederlandsche wetenschap, maar voor de heele wereld. De kwalen, waaronder wij lijden, worden ook elders gevoeld en de roep om natuurbescherming wordt steeds meer algemeen. Het kan niet uitblij ven, of deze natuurbescherming most internationaal worden geregeld. Laat ons toch zorgen wij, zijn het aan de heerlijkheid van ons land verplicht dat wij dan behoorlijke dingen kunnen „inbrengen" en wel in de eerste plaats een ongeschonden Naardermeer. In de omgeving van Roermond is het, aldus de „Limb. Koerier", op het oogen blik een feit geworden, dat de landbou wers hun aardappelen op het veld door de koopers zelf laten rooien tegen 1 cent per kilo. Door den geringen kostprijs doen zij geen moeite dit product uit het veld te halen Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Bakkers, enz. meldt ons; In de gisteren gehouden vergadering der Centr. Commissie, deelden vertegenwoor digers zoowel van patroons- als gezellen- bonden over en weer mede, dat, geen op zegging der overeenkomst zal plaats heb ben, zoodat deze thans ongewijzigd van kracht blijft tot 15 December e.k. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van veenderijen in alle gemeenten des Rijks vergunning verleend, dat arbeiders van 16 jaar of ouder werkzaam in veenderijen, geduren de het tijdvak van 18 tot en met 30 Sept., 10 uren per dag en 45 uren per week verrichten. Naar aanleiding van de door de B.K. Vereeniging van Werkgevers ïn de Metaal- nijverheid medegedeelde feiten omtrent da loonverlaging in de metaalnijverheid ver nemen we van de zijde van den Alg. Ned, Metaalbewerütersbond het volgende: Bij de op 28 Augustus gevoerde onder handelingen tusschen de R.K. Werkgever» en de Algemeene R.K. en Christelijke Me- taalbewerkersbopden gingen de werkge vers niet accoord met de voorstellen tot loonsverlaging, die hierop neerkwamen: le, dat bij de leden, die na Januari '22 geen nieuwe loonsverlaging hadden inge voerd, doordat de werktijd was verlengd met gelijk gebleven weekinkomen, met in gang van 15 September een loonsverlaging van 6 pCt. toegepast zal worden en met ingang van 1 Januari 1923 een nieuwe loonsverlaging van 6 pCt.; 2e dat verschillende voorrechten, betref fende het werken op Katholieke feestda gen, die de werknemers bij de R.K. werk gevers genoten boven de werknemers bij andere werkgevers, zullen worden afge schaft. Van werknemerszijde kwam men daarop met eenige voorstellen. Het resultaat van de onderhandelingen was, dat de R.K. werkgevers deze voorstellen in eigen kring, nog eens zouden bespreken en dan zouden schrijven. De inhoud van dien brief bevredigde echter den werknemers niet, waarop van deze zijde aan de R.K. werkgevers werd verzocht de loonsverlaging op te schorten, zoolang het overleg duurt, terwijl een nieu we bespreking werd aangevraagd. Op dit laatste verzoek had het bestuul van den Alg. Nederl. Metaalbevverikersbond tot dusver nog geen antwoord ontvangen, Ondertusschen had het uit Utrecht en Deventer bericht gekregen, dat een tweetal R.K. werkgevers aldaar de loonsverlaging I met ingang van 21 September in toepa?' sing zullen brengen. Dat de Rijksmiddelen over Augustus 1 y2 millioen meer hebben opgeleverd dan in de correspondeerende maand van 1921, is meer geluk dan wijsheid; wij danken het haast alléén aan de vermeerdering der successierechten die bijna 1.3 millioen meer binnen, brachten, dus aan een geheel toevallige bate. De vermeerdering der in komstenbelasting, die van 5.2 op bijna 10 millioen steeg wel een der grootste stij gingen die wij ooit hebben gezien, den suikeraccijns die van 3.5 op 3.6 millioen kwam; gedistilleerd, dat van 4.4. tot 4.9 ge stegen is; de invoerrechten, die het van 3.1 op 3.14 millioen brachten dit alles wordt bijna geheel geneutraliseerd door scherpe dalingen op verschillende andere voorname middelen. Zoo daalden (in millioenen): Grondbelasting van 2,3 op 1,7 Personeel 2,4 1,9 Dividend en tant. bel. 3,3 2,1 Vermosensbel. 0.5 0A Dit zijn zeer bedroevende cijfers vooral de vermindering van de dividend- en tan tième-belasting met 1,2 millioen. Ook de daling der drie andere hierbovengenoemde middelen is een teelten van den economi- schen achteruitgang. Niet minder teeke nend zijn de cijfers die de daling aanwij zen bij de Zegelrechten van 1,3 op 1,2 Registratierechten 2,1 1,5 Sedert 1917 is de opbrengst der registra tierechten niet zoo laag geweest als thans. Iets anders was niet te verwachten bij de vermindering der verkoopen. van vaste goe deren gepaard aan de geweldige daling in waarde, en bij de voortdurende verminde ring der emissies op de effectenbeurs. Ge ringer is de vermindering der zegelrechten, waarbij in aanmerking moet worden ge nomen, dat Augustus 1921 al zeer slecht was. De beursbelasting, die in het cijfer der zegelrechten begrepen is, gaf weinig meer dan f 159.000 tegen f 224.000 in Aug. 1921. Drie jaar geleden was de op brengst niet minder dan f 761.000. De belasting op den waarborg is, niette genstaande de rechten werden verdubbeld, slechts toegenomen van f 56.000 tot f 68.000 wat dus feitelijk een achteruit gang beduidt Gunstige verschijnselen hiertegenover zijn vermeerderingen bij de invoerrechten en loodsgelden: Invoerrechten vermeend, van 3,1 op 3,14 Loodsgelden 0.2 0,233 welke cijfers voor de invoerrechten nog gunstiger zijn wanneer men de waardeda ling der goederen in de rekening betrekt. De opbrengst der acht maanden is f 290.907.000 geweest tegen 287.200.000 dus een stijging van ongeveer 3.7 millioen. De oorlogswinstbelasting gaf bovendien 28.8 millioen (in Augustus slechts 1,1 mil lioen) terwijl 84 millioen in het Leening- fonds 1914 is gevloeid, zoodat tot dusver in totaal 403.7 millioen is binnengekomen tegen 435.7 millioen in 1921 en 436.6 mil lioen in 1920. Het feit dat de inkomstenbelasting in deze vermeerdering voor. niet minder dan 10.5 millioen deelt, schijnt gunstiger dan het is, daar het altijd nog betalingen op het dienstjaar 192122 zijn die thans bin nenkomen, waartoe de buitengewone be- drijfsinkomsten van een, zeer voorspoedig jaar tot grondslag hebben gediend. „De Nieuwe Koerier", de bijzondere verdiensten van den pa's afgetreden digni taris ten aanzien van Limburg memoree- rend, schrijft o.m. het volgende: „De werken der Maaskanalisatie kregen onder minister König een grootschen om vang en met voortvarendheid wordt er aan gearbeid, evenals aan het kanaal van de Maas naar de Zuid-Willemsvaart tus schen Wessem en Nederweert. De beide Kamers aanvaardden 's minis ters voorstellen tot het aanleggen van de kanalen MaasbrachtBorn en Born Maastricht. En op een buitengewone wijze heeft minister König Limburg aan zich verplicht door de instelling met een spoedopdracht van de Staaiscommissie- Bongaerts, wier met ongekende vlugheid tot stand gekomen uitgebreide tramweg plan door den minister werd overgenomen, terwijl hij er spoedig de goedkeuring voor wist te verkrijgen van de Staten- Generaal. Blijkens de maandelijksche op gaven van de Limburgsche Tramweg- Maatschappij wordt in geheel Zuid-Lim burg hard aan de uitvoering van dit plan gewerkt. Ook de naam van minister Kö nig zal aan de uitvoering van deze werken verbonden blijven. Limburg zal zich im mer zijner herinneren met een dankbaar gemoed, omdat hij in de korte spanne tijds van een ministerieel leven zulk een krachtigen stoot heeft gegeven aan het geen geschieden moet, om Limburgs grooten achter'md op het gebied van het verkeerswezen in te halen". De heer Deckers heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd om inlichtingen omtrent den stand der werk zaamheden ter vaststelling van de scha de, veroorzaakt door de torpedeering van de Tubantia. Kan de schaderegeling spoe dig worden verwacht Het voorgenomen bezoek van den thani te A'dam vertoevenden Italiaanschen kroonprins met gevolg en 200 adelborsten aan Alkmaar, is niet doorgegaan. Zaterdagavond halftwaalf zijn de Ita liaansche oorlogsschepen Ferrucio en San Martino uit de haven van Amsterdam vertrokken. Gedurende de voorbereiding van de So ciale Week, van 25 tot 30 Sept. te houden en gewijd aan de behandeling der R.K. Gemeentepolitiek, is het aan het Dag. Be stuur der K. S. A. meer en meer duidelijk geworden, dat voor velen onzer R.K. ge meenteraadsleden een sterke behoefte ge voeld wordt om te geraken tot de stich ting eener Vereeniging van R.K. gemeen teraadsleden. Het Dagelijksch Bestuur der K. S. A.,- van oordeel, dat de Sociale Week een bij uitstek gunstige gelegenheid biedt om ter bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid van de stichting eener zoo danige vereeniging een groot aantal ge meenteraadsleden bijeen te brengen, heeft gemeend op Zaterdag 30 September, des namiddags 2 uur in het gebouw der R.K. Werkliedenvereeniging te Eindhoven eene vergadering te moeten beleggen van R.K, gemeenteraadsleden. Zoowel deelnemers san de Sociale Week' als gemeenteraadsleden, die niet in de ge legenheid waren de Sociale Week te be zoeken, zullen tot deze vergadering, diel onder leiding zal staan van het Dag. Be stuur der K. S. A„ toegang hebben. Indien deze bijeenkomst, waar de mo gelijkheid en wenschelijkheid der oprich ting eener vereeniging van R.K. gemeen teraadsleden, zal besproken worden, zich verheugen mag in de belangstelling en. medewerking van een groot aantal ge meenteraadsleden, gelijk op goede gron den mag verwacht worden, kan zij_ tot re sultaat hebben, dat de wensch, geuit in de „Gemeente-politiek" van 1 September 1922, n.l. „dat de katholieke raadsleden in nader verband met elkaar komen, ge lijk de sociaal-democratische en anti-revo lutionaire raadsleden" inderdaad in ver vulling gaat. Dit ware zeer zeker een schitterende bq-, kroning van de Sociale Weekl De belangrijkste gebeurtenis, welke Zaé tsTdag een flink aantal bezoekers naar de Icar heeft getrokken, is wel de pa- rachute-sproHg geweest van W. Pottum, den populairon Rotterdamsohen ballon- reiziger. Op een flinke hoogte is hij in het Zuid-Oosten van het terrein uit een K.L.M. Fokker gesprongen en kwam na een prachtige daling ongeveer mid den op het veld terecht. In den middag werd een rondvlucht gehouden van een viertal verkeersvlieg tuigen van Rotterdam over Schevenin- gen naar Schiphol. Daar werd 20 mi nuten gepauzeerd, waarna de terugtocht over Utrecht werd aanvaard. Boven schip hol en boven de Waalhaven werden pak jes kranten uitgegooid. Over bet passeeren van Schiphol schrijft de „Msb." het volgende: De I.C.A.R.-vliegfeesten hebben ons on willekeurig wel even aan de dagen van de Elta herinnerd. Wij Amsterdammers hadden toen van onzen overdaad aan vliegsport-genoegens tenminste nog ieta voor anderen over. Geen enkele wed strijd of rondvlucht of er werden andere steden in de route opgenomen en vooral de Rotterdammers kregen daarbij rijke lijk hun deel. Die welwillendheid is nu in de dagen der I.C.A.R.-vliegfeesten maar karig gereciproceerd. Wij hebben nog geen enkel der deelnemende vlieg tuigen boven Amsterdam gezien en wa ren op het minst genoopt naar Schip hol te gaan om er ook maar uit de verte iets van te kunnen waarnemen. Ondanka het dreigende weer hebben wij dit gis terenmiddag gedaan, nu Schiphol ala pleisterplaats was aangewezen in de rondvlucht voor verkeersvliegtuigen. Omstreeks half twee vonden we op het vrijwel verlaten vliegveld Schiphol aan wezig de leden der controle-commissie. Inmiddels was in het midden Van het veld, waar een honderd meter cirkel uit gezet is, een groot wit kruis gespreid} hierop of binnen den cirkel moesten door de vliegeniers pakken couranten tvorden uitgeworpen aan parachuten, welke door de Luchtvaartafdeeling Soesterberg ter beschikking waren gesteld- De geheel metalen (dun-aluminium). j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2