DE TROONREDE. A/niAATJE f li Dinsdag 19 September 1922 45s1® Jaargang No. 14251 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad m DEM 0H9TREK. tyet aanstaande Eucharisti sche Congres. SPAARNDAM. BENNEBROEK. KROMMENIE. NOORDWIJK. CASTRICUM. LANGS DEN WEG. HILLEGOM. HEEMSTEDE. Gemeentezaken. rrr frr UMUJBEN. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. HAARI EM. Van oiwe Rechtbank. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. •oonnemenisprijs am draagt vooi Haarlem 'en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco pet post p. kwart, by vooruitbet. 3.5714 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnun uers: 1426 2741 en 1748. Postretf nint? No 5970 -L. De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in Uw midden verscheen, zijn de wetsontwerpen ingediend, wel ke vereischt worden om aan het aan gevangen werk der Grondwetsherzie ning de laatste hand te leggen. Aller eerst zal daarvoor Uwe aandacht ge vraagd worden. De crisis, welke een groot deel der wereld teistert, doet haar droeve ge volgen ook hier te lande in breeden kring gevoelen. Het evenwicht tus- schen 's Lands inkomsten en uilgaven is, zoowel in het Moedferland als in Üe overzeescbe deelen van den Staat, verstoord. Ingrijpende beperking van publieke uitgaven, mede te bereiken door wettelijke voorzieningen, is on vermijdelijk. Vermindering van het aantal Depar- rnenten van Algemeen Bestuur wordt noodig geacht. Het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden samen gesmolten, terwijl de behartiging van de landbouw-aangelegenheden voors hands zal worden toevertrouwd aan den Minister van Binnenlandsche Za ken. Enkele verschikkingen zullen bo vendien plaats vinden. De bedrijven van den Staat en de zoodanige welke daarmee op één lijn zijn te stellen, zullen aldus zijn te beheeren, dat nadeelige sloten worden Vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van Ide rechtspositie van de Kerkgenoot schappen en een Nieuw Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering aan de hand van de voorstellen der daartoe benoemde Staatscommissiën, zijn in voorbereiding. Overwogen wordt eene regeling van de Arbeids-overeenkomst welke zoo wel het burgerrechtelijke als het pu bliekrechtelijke element in zich bevat. Eene wijziging van de Kieswet ten einde ook de leden van de Eerste Kamer langs den weg van het even redig kiesrecht aan te wijzen, zal U, zoo spoedig mogelijk, bereiken. Ingediend zal worden eene herzie ning van de Gemeentewet, waarbij tot leiddraad dienen de door de Staats commissie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter ver eenvoudiging van de onderwijs- en de verzekeringswetgeving zullen U be- reikep. Geleidelijke afschaffing van de huur wetten is, evenals eene herziening van Üe Drankwet, in voorbereiding; eene wijziging van de wet op de besmet telijke ziekten wordt overwogen, waar bij tevens zal getracht worden om zonder de algemeene volksgezondheid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen de vaccina tie. Zoodra de grondwettelijke voorstel len het zullen gedoogen, zal het noo-t dige worden verricht om bestuur en wetgeving van de overzeesche deelen van den Staat te regelen in den geest welke de herziening van de desbe treffende bepalingen der. Grondwet be- heerschte. Tevens zal het belasting wezen aan eene ingrijpende verande ring zijn te onderwerpen, ten einde rekening te houden met de economi-. sche eischen, welke de tijdsomstandig heden stellen. Aan de geestelijke en stoffelijke be langen van de bevolking ook der over zeesche gebieden zal de onverdeelde aandacht der Overheid worden gewijd. Moge God in deze moeitevolle tijden Zijn zegen schenken aan de vervul ling van de zware taak welke U wacht. In naam der Koningin en daartoe Üoor Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaai zijn geopend. Met buitengewone belangstelling hebben ditmaal vrienden en vijanden der nieuw opgetreden regeering het programma van het tweede Kabinel-Ruys tegemoet gezien. De oplossing der regeeringscrisis toch zoo kort vóór de heropening der Staten Gene- raai heeft vele vragen open gelaten. Eén ding stond van den aanvang af wel vast: geen nieuwe regeering zon met kans van aanblijven kunnen optreden, welke niet de bezuiniging boven aan haar programma schreef. Vandaar gedurende de crisis de voortdurende geruchten over het heengaan van verschillende ministers uit het oude kabinet, geruchten, welke wel tegengespro ken en ten slotte niet bewaarheid zijn, maar welke niettemin een grond van waar heid bevatten. Wanneer nu niettemin het oude kabinet bijna ongewijzigd als nieuwe regeering op treedt, het oude kabinet, dat ongetwijfeld als het duurste van alle legeeringen in onze parlementaire geschiedenis vermeld zal worden, hoe zal het dan mogelijk zijn van diezelfde ministers een bezuinigings- program te verwachten? Ziedaar de vraag, welke vriend en vij and bezig hield. De hedenmiddag openbaar gemaakte Troonrede is daarop ten deel© het ant-i woord. Uit die rede spreekt een rustige ernst, een begrijpen van de crisis, welke een groot deel der wereld, waaronder ook ons land teistert, immers zij spreekt van, het verstoorde evenwicht van 's lands in komsten en uitgaven zoowel in 't Moeder land als in de Koloniën. Op tweeërlei wijze hoopt de regeering dat evenwicht te herstellen. Voorop staat als eerste punt in den aanhef ingrijpende beperking van pu blieke uitgaven en deze worden onvermij delijk genoemd. Dat is al vast een verkla ring waarop men zich later beroepen kan, en welke dus in het volle besef der be- teekenis van het woord is afgelegd. Hoe denkt de regeering tot die „ingrij pende beperking" te komen? Er worden enkele feitelijkheden genoemd en eenige algemeene lijnen aangegeven. Het depar tement van Landbouw, Nijverheid en Han del wordt opgeheven, zooals reeds gemeld. De opmerking zal worden gemaakt, dat dit geen bézuinigihg is, omdat tegen de op heffing in dit departement de wederinstel ling van het departement van marine staat, tot nu toe tijdelijk bij Oorlog onder gebracht. Die opmerking is echter niet juist. Het marine-departement is niet opge heven en;#er zou slechts van bezuiniging sprake kunnen zijn, wanneer een samen smelting van Oorlog en Marine tot één de partement van defensie plaats had. Nu dit, jammer genoeg, om politieke redenen niet gebeuren kan, blijft toch in ieder ge val de opheffing van het departement van Landbouw enz. als bezuinigingsmaatregel te loven Uit die opheffing spreekt echter nog meer. Het onderbrengen van Nijverheid en Handel bij het departement van Arbeid en wel onder minister Aalberse klopt geheel met hetgeen wij onmiddellijk na de ver kiezingen schreven, dat n.m. mr. Aalberse zijn groole talenten evengoed voor den handeldrijvenden en industrieelen midden stand als voor „arbeid" beschikbaar zou kunnen stellen. Nu neemt hij beide. Een symbool? zouden wij willen vragen. Mo gen wij hierin zien een streven van het nieuw opgetreden kabinet om in den geest van solidariteit arbeid en kapitaal te ver eenigen en te doen samenwerken naast el kander en niet legen elkaa Laten wij hopen. Een passage verdertjp in de Troonrede, waar in den geest van het Katholieke staatsprogram een wijzi ging der arbeidsovereenkomst wordt over wogen moge mede ten deze hoopvol stem men l Verder kondigt de regeering bezuinigin gen aan in de Staatsbedrijven (Posterijen, Telegrafie enz.), terwijl de aangekondigde „voorstellen ter vereenvoudiging van de onderwijs- en verzekeringswetgeving" ze ker ook belangrijke bezuinigingsmaatrege len —Ten inhouden. Ziedaar het positieve deel van het be- z.tir.igingsprogram. Wie dit .niet Voldoende a:!ti moge bedenken, dat er nog een andere kan'. P"" "eze Troonrede is n.m. deze, dat geen enkele nieuwe maatregel wordt voor gesteld, geen enkele nieuwe wet wordt aangekondigd, welke geld zal kosten. En dat heeft men tot nu toe var* geen enkel regeeringsprogram voor drie jaren kunnen zeggen. Toch zal het parlement niet werkeloos blijven; belangrijke wetswijzigingen en nieuwe wetsontwerpen worden aangekon digd, legislatieve arbeid, waarop reeds zoo lang wordt gewacht, maar die ver drongen werd door meei urgente zaken: levensmiddelenvoorziening, arbeids- en verzekeringswetgeving, onderwijsbevredi- ging, grondwetsherziening enz. Thans, in de komende bezuinigin;speriode,. zij tijd voor meer rustigen en niet minder nood zakelijken wetgevenden arbeid: rechtsposi tie der kerkgenootschappen,, een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering, herziening der gemeentewet, arbeid waar-, van de voorbereiding ten deele reeds grondig is geschied in uitmuntende rap porten van Staatscommissies. Zóó beschouwd, meenen wij, dat minis ter Ruys zijn taak geslaagd mag achten en dat hij, zij 'het dan met een hart vol zorg, toch gerust de komende drie moei lijke jaren te gemoet kan gaan. Uit heel de Troonrede blijkt de ernst van alle ministers om. mee te werken ten einde het gestoorde financieele evenwicht weer te herstellen. Waar die goede wil aanwezig is, zal een bekwaam "Taan als Minister de Geer ook wel den weg weten te vinden om niet alleen voor 1923 maar voor heel de regeeringsperiode de eindjes aan elkaar te knoopen. In die verwachting spreken wij het vertrouwen uit, dat, waar het 1ste Kabi- net-Ruys een regeering van vruchtbaar wetgevenden arbeid is geweest het 2de Kabinet-Ruys een regeering van recon structie moge wezen en land en volk in moeilijke jaren door de branding moge heen helpen! Advert entiën 35 cao tl per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tnsschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. noemden: de vermeerdering der kennis van en de liefde tot de H. Eudharisti een dieper doordringen en beseffen van de weldaad, welke Christus aan de menschen in het H. Sacrament gegeven heeft. En zoo beschouwd kunnen de Eu charistische congressen van onschat bare waarde zijn voor onzen lijd, een tijd van ziele-armoede, van algemeene zucht naar stoffelijk goed eri zin genot. Wanneer de blanke bostie als de levende Christus onder ons in zoo'n tijd hoog wordt opgeheven, zichtbaar voor ieder, dan zal de wer kelijke beteekenis van ons bestaan en de verhouding tusschen onze ziel en ons lichaam weer beter tot ons door dringen. De H. Eucharistie leert, dat, waar Christus te midden van ons leeft, en zelfs geheel en al bezit van ons en in ons neemt, wij onze licha men mroeten beschouwen ais tempels van een geest, die voorbestemd is voor een eeuwig leven. Bij zulk een be schouwing vergaat alle lust voor het ijdel vermaak, de wansmakelijke pret, het neertrekkende zingenot, waaraan onze jachtende wereld zoo'n behoefte heeft. „Hier toomt de geest het vleesch zijn dartelheden", zong Vondel in zijn heerlijke leerdicht. En dat juist heb ben wij in onzen tijd zoo hoog noo dig: een inperking van het streven naar stoffelijke genietingen en een richten van den geelst naar hoogere en verhevener dingen. Moge het Eucharistisch Congres te Amsterdam daartoe het zijne bijdragen! Selijk men gelezen heeft in den op roep van den HoogEerw. Heer Bos man aan de Katholieken in ons diocees, zal ér van 19 tot 22 October a.s. een eucharistisch congres worden gehouden, het eerste in Nederland. Het congres zal zijn een diocesaan Eucharistisch congres voor het Bis dom Haarlem en staat onder bescher ming vari onzen Bisschop. Als plaats van bijeenkomst is na tuurlijk Amsterdam gekozen, de Hei lige Stede, de Stad van het H. Mi rakel, waar al sinds zoovele jaren telkens weer en altijd in groeiend ge tal de Katholieken uit den wijden omtrek der hoofdstad heentrekken, om er den „Stillen Omgang" te ma ken door de oude buurten, waar nog zooveel herinnert aan de dagen der Hervorming, toen de H. Eucharistie schuil moest gaan op zolders en in (donkere kamers, aan die dagen van geloofsafval en vervolging, maar ook van volharding, moed, opoffering, van heerlijke en verheffende geloofsdaden. De stad ook, waar onze grootste va- derlandsche dichter leefde en bekeerde tot 't ware geloof en den heerlijksten lofzang over de „altaargeheimenissen" schreef, welke in de niet-gewijde lite ratuur te vinden is. Geen betere plaats dus van samenkomst voor een con gres, dat de kennis van en de liefde tot het Hoog Heilig Sacrament ver meerderen wil. De Eucharistische congressen in de wereld-hoofdsteden namen onder de laatste Pausen een grooten vlucht. Laat ieder haar vermogen bij dragen om het aanstaande Haarlem- sche Congres zoo goed mogelijk te doen slagen. En dat niet zoozeer voor den uiterlijken luister en ter voldoe ning van al degenen, die zich met de zware taak der voorbereiding belasten, als wel om aan dezen verheven opzet een zoo gunstig mogelijk gevolg te geven. De beteekenis van Eucharistische j congressen ligt in hetgeen wij boven Het fanfarecorps „Crescendo" bouwt thans ook een muziektent, zoodat er op ons kleine dorpje 2 fanfarecorpsen zijn, ieder met een tent! Het loon der werklieden op de werf „Vooruit", is 10 verlaagd. Alhier arriveerde een zeilschip met paling dat regelrecht uit Danzig kwam. - Naar wij vernemen, zal de lang gekoesterde wensoh van het bestuur van „het Witte Kruis", een eigen gebouw te bezitten, thans in vervulling gaan. Aan den Zwarten weg, achter de dames Lense, zal een gebouwtje verrijzen. Zondag is tegen J. H. B., woon achtig aan de Glip, proces-verbaal opge maakt wegens beleediging van den gemeen teveldwachter Bos. Het moet niet de eerste keer zijn dat dit jongmensch de politie lastig is. De voetbal- en danspartijen op Zondag schijnen nogal eens iets uit te werken. 1 Schoolfeest' De ldnderen der laag ste drie klassen van de R.K. en de Openb. Lager© Scholen hebben Zaterdag middag genoten. De Directeur der Bios coop „Centraal" was zoo gelukkig ge weest, prachtige films, voor kleinen ge schikt, te huren. Na afloop van die pret 4»lgde een tractatie op limonade, koek en een reep chocolade. Dankbaar ge stemd ging de lieve jeugd huiswaarts! B-K. Spaarkas. Leden van Spaarkas B (afdeeling winterprovisie) komt allen а.s. Donderdag 21 Sept. ter vergadering, 's avonds acht uur in 't R.K. Vereenh- gingsgebouw. Punten van behandeling: 1. Inkoop van winteraardappelen. 2. Betaling der brandstoffen. Geringe deelname Een klein aan tal Volksbonders took Zondag j 1. op ter bedevaart naar Ileilo. 't Slechte weer was zeer zeker een beletsel voor velen, maar menigeen zou het toejuichen, als in '23 de tocht gemaakt werd in het voorjaar, zooals tot dusver steeds de ge woonte geweest is. KROMMENIE. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aange voerd 550 eieren, welke f 10.50 tot f 11.50 de 100 stuks opbrachten. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 22 September a.s. 's namiddags half 8. Agenda: 1. Installatie van het nieuw benoemde lid, den heer L. ten Wolde. 2. Ingekomen stukken. 3. Adres van D. Jongkind, over hinder van een sui kerbakkerij. 4- Voorstel tot continueering van de salarisregeling voor gemeente ambtenaren en werklieden. 5. Voorstel tot overplaatsing van eene onderwijzeres. voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing en invordering tvan begrafenisrechten. 7. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de hef fing en invordering van schoolgelden voor lageronderwijs. 8. Voorstel tot vast stelling van een bijzonderen gasprijs voor kamer ver warming. 9. Aanbieding van de begrootingen voor 1923 van de gemeente gasfabriek, Burgert. Armbestuur, Gods huis en de bewaarschool. 10. Benoeming van een wethouder. 11. Benoeming van een lid van het bestuur van de woning stichting „Krommenie." 12. Benoeming van commissies van onderzoek van de ingediende begrooting. Waarom Waaróm zijn alle hoo rnen, op één. na, van gemeentewege ge plant in de Prins Hendrikstraat dood gegaan,zoo vragen zich velen af. Om dat, naar een deskundige ons verze kerde, de jonge boomen geplaatst zijn op de rioleering. Is 't niet treurig? de Hoofdstraat werd benoemd tot corres pondent. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. Steensma en G. S. Philippo; G. van de Marei en A. Wiedemeijer; N. A. Mark man en L. M. C. Speelman; H. C. Damen en W. M. van Tol. Getrouwd: M. van Rijswijk en C. S. Schoneveld. Geboren: d. van G. Bakkervan den Brug; d. van A. J. M. Hulkensbergvan Oostveen; d. van M. VeenMeijer; d. van M. van BiezenSchouten; z. van G. Per- forsBartels; z. van J. J. van Deursen Langelaan; z. van C. Pothuizenvan der Aar. Dahlia-tentoonstellingDe tentoon stelling werd Vrijdagmiddag te twee uur geopend (wij maakten reeds Zaterdag- jniddag hiervan melding, doch het of- ficieele gedeelte konden wij toen nog niet plaatsen) door den heer J. Braun, wegens verhindering van den voorzitter* Spr. heette allen welkom, in het bij zonder den heer H. Witte, ITortulanus te Leiden, lid van het-Hoofdbestuur vbn de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, en den heer Volkersz, Rijkstui- bouw-consulent Hij verheugde zich in den vooruitgang van de Dahlia-cultuur in de laatste 40 jaren. Hoe uit de oude Dahlia, door de werklust en veredeling, waaraan door den Ned. tuinbouwer zoo veel aandacht wordt geschonken, pracht exemplaren zijn te voorschijn geroepen, zooals onze tegenwoordige decoratieve en ook zeer mooie cactnssoorten. Spr. brengt dank aan den heer Overvelde, voorzit ter van de regelingscommissie voor zijn onvermoeiden ijver, die zooveel aan het welslagen had bijgedragen, en dank aan de jury voor haar moeilijke, maar mooie taak en verklaarde daarna de tentoon stelling voor geopend. De jury bestond uit de heeren H.! Witte, J. G. Ballego, W. van Veen, v. Waveren en 0. Vianen. Hierna sprak de heer Witte, lid van het H. B. van de Ned. Mij., en wenschte Noordwijk geluk met haar succes. De Noordwijksche afdeeling staat bij het H. B. aangeschreven als een afdeeling, waarvan kracht en ambitie uitgaat, wat ook blijkt uit den bind- en schikcursus, waaraan in hoofdzaak door menschen op leeftijd wordt deelgenomen. De heer Witte noemde de tentoonstelling in alle opzichten geslaagd. De heer K. Volkersz, Rijkatuinbouw- consulent, feliciteert de afd., roemt de animo en samenwerking en hij besloot met een wooTd van dank aan den heer Buurman, leider van den bind- en schik cursus, die getoond heeft niet alleen zijn vak grondig te verstaan, maar ook zijn kennis aan anderen te kunnen me- dedeelen. Prijzen voor inzenders van groepen Dahlia's: D. L. Grullemans, eerste prijs, gouden medaille. J. A. v. d. Voort, zilveren medaille. Konijnenburg Mark, verg.-- zilveren medaille. Zand- voort Evers, zilv. med. S. A. v. Konijnenburg Co., zilveren medaille en 5 gld. P. v. d. Meer Az., zilv, med, H. Wiecherihk, kunstvoorwerp. J. de Groot Pz., bronzen mei. A. Meyer bronzen med. De Admiraal, kunst voorwerp. Prijzen voor den Bindcursus: Kleine gouden med., H. de Boer. P. v. d, Meer Az., verg. ziv. med. A, D, Rotteveel, zilv. med. A. R. Over velde, bronzen med. H. Wiecherink, bronzen med.' Galjaard, bronzen med. Th. Oostveen, f 2.50. Nie Meyer f 2.50 en J. Minne® f 2.50. Buiten mededinging: C. Vianen, eerv. vermelding. J. Glasbergen, eerv. ver melding. J. C- Ballego, eerv. ver melding. J. Rakhorst, getuigschrift van Cultuur. H. Wiecherink, get. van Cultuur. Electrische tram.' De bestaande seu- zoen dienstregeling tram Leiden-Katwijk- Noordwijk (half uur-dienst) blijft van kracht tot en met 7 October a.s. Vleeschkeuringswet. Door Ged. Staten dezer provincie is bezwaar gemaakt tegen het besluit van den raad dezer gemeente tot het instellen van een eigen keurings- Personalia. Mej. C. de Wrecde alhier is benoemd tot onderwijzeres aan school 6 te Abbeslis, gem. Haarlemmermeer. Verdronken. De arbeider H. van der Linden, die sinds oenige dagen vermist werd, is levenloos uit een gracht te Am sterdam opgehaald. De ongelukkige was pas 26 jaar en ongehuwd. Patrimonium. Het vergaderlokaal van „Patrimonium" aan de Van den En delaan is bijna gereed. De volgende week zal het in tegenwoordigheid van genoo- digden worden geopend. Boaz-bank. Alhier is door de Cen trale Boaz-bank te Utrecht een correspon dentschap opgericht, Pc heer Somers aan Vaarwel zomer! Eigenlijk is het onnoodig u vaarwel te zeggen. Wij hebben U nauwelijks gezien. Een enkele maal hebt u ons vriendelijK toegelachen, maar dan slechts heel even. Wij zijn niet moede geworden te hopen, aldoor maar te hopen dat gij zoudt ver goeden, wat gij ons hebt onthouden. Het schijnt, dat gij niet zijt te vermurwen. Nu hopen wij niet meer. De vele teleur stellingen hebben ons laatste restje hoop weggenomen. In onze schoone vacantieflagen hebben we getroost toegezien, hoe de eene dag na den andere onze plannen verstoord wer den, hoe we moesten vluchten voor wolk breuken en doomat en huiverig in onze schuilplaats het opklaren van de lucht af wachtten. Wij hebben niet gemurmureerd, want wij hebben geleerd te berusten zon der klagen. Wij wachten gelaten af, wat gij ons nog zult brengen. En wij gaan toebereidselen maken voor den herfst. Be reids hebben we onze petroleumkachel van den zolder gehaald en zullen bij den verdooveilden kwalm gedichten lezen over de weelde van den zomer. En we zullen ons recht knus voelen bij de beha- gelijke warmte, welke zij afstraalt en trach ten te vergeten den regen en de bemod- derde straten en onze doorweekte schoen zolen en klamme kleeding. Wij wachten gelaten. Onze inmaakpot- ten zijn boordevol en onze zolders gevuld met proviand. Wij zijn bereid. Alle zomersche gdachten zijn voor goed uit ons gebannen. Door uwe grillen en luimen zijn wij gehard en wachten glim lachend den herfst af en hebben geen vrees voor den komenden winter. dienst ter uitvoering van de Vleeschkeu- ringswet. In de eerstvolgende week zal deze zaak in den raad opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Keuringsdienst WarenwetNaar ons is medegedeeld zal door de gemeente Alk maar aan de kringgemeenten in rekening worden gebracht per inwoner tot uitvoe ring van de Warenwet een bedrag van 0.19% per inwoner. Bur gel .Stand. Gebpren Catharina Helena Antonia, d. van W. Koot en V. C. Admiraal. Florentina Johanna Ma ria, d. van A. van Benthem en E. Lute. Eva Cornelia, d. van P. Kuys en C. Brandjes. Geertruida Maria, d. van H. M. Poel en H. Beentjes. Martinus Jacobus, z. van J. Bakker en M. Morsch. Theodoras Johannes, z. van J. Tromp en A. M. Theissling. Taetske Elisabeth Petronella, d. van A. H. Vliet- stra en A. Wortman. Maria Anna, d. van W. Breetveld en A. Beentjes. Overleden: Johanna Poppes, oud 94 jaar, te Amsterdam. Maartje Castri- cum, oud 70 jaar, te Castricum. Ja- coba Maria Bolhuis. 49 jaar te Amster dam. Johanna Elisabeth Deen Hart, 36 jaar te Amsterdam. Peter Hubert Mathijs Hovens oud 59 te Amsterdam: Catharina Duinmeier, oud 6 m., te Cas tricum. Juliana Kat, oud 32 jaar, te Amsterdam. Albertus Sikman, oud 47 jaar, te Haarlem. Ondertrouwd: Klaas Jacobs 23 jaar en Neeltje Haringa 23 j., beiden te Castri cum. Blijkens een advies van de Oommis sie voor de Bedrijven dient d® cokes- breek- en sorteerinrichting aan het Gas bedrijf noodzakelijk te worden hersteld, omdat de onderhoudskosten dezer inrich ting, waarvan verschillende deelen na genoeg versleten zijn, abnormaal hoog jgaan worden. De commissie acht het noodzakelijk de inrichting te laten voor zien van nieuwe bunkers en zeven en verder eenige kleine onderdeelen te la ten vernieuwen en herstellen. Wij kunnen ons met dit advies ver eenigen. Voor uitvoering van bovengenoemde werken is een offerte ingekomen van f 3750, terwijl de kosten van montage op f 350 worden geraamd. Wij stellen u daarom voor ons een crediet te verschaffen van f 4100. B. en W. -stellen voor de volgende bepalingen op te nemen in de Alge meene Politieverordeningen: Het is verboden de afgewerkte gassen van motorrijtuigen, waarmede over den openharen weg w®dt gereden of waar mede op den openbaren weg wordt stil gestaan, anders af te voeren dan door een kennelijk goed werkenden geluid demper. Onder motorrijtuigen worden verstaan alle rij of voertuigen-, genoemd in art. 1 sub 1 der Motor- en Rijwielwel. Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met boete van ten hoogste f 25- of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Wijkverpleging Heemstede. Ten huize van mevr. van de Poll Gevers aan den Heerenweg no. 4, „Eikenrode" te Heem stede zal op Woensdag 20 September a.s., des namiddags van 3 tot 6 uur een bazar worden gehouden ten behoeve van de ver- eeniging „Wijkverpleging" in deze ge meente. Door #verschillende personen is medewerking verleend en wanneer nu een groot aantal menschen aan de uitnoodi- ging tot bezoeken gevolg geven, zal dit zeker ten goede komen aan de minder gunstige financieele omstandigheden waar in deze vereeniging verkeert. Zeer zeker is een opwekking tot bezoek niet onge motiveerd en mag er zeker op worden gewezen, dat deze vereeniging reeds veel heeft gedaan in het belang van de wijk verpleging, terwijl het door milde bijdra gen alleen in de gelegenheid zal blijven haar mooi werk te blijven volhouden. Vervolgonderwijs. Tot 20 September a.s. bestaat bij het Hoofd der O. L. School aan den Vporweg alhier, gelegenheid tot aanmelding voor deelname aan den cursus voor vervolgonderwijs, welke gedurende den komenden winter zal worden gehou den. óelastioqverlagmg De mededeeling over een mogelijke verlaging van het belastingpercentage in Haarlem werkt al door naar buiten. Het is nog lang zoo ver niet en eerst, moet de gemeenteraad nog zijn sanctie aan zulk een voorstel hechten dat voorbehoud is lang geen appelenpap maar toch schijnt zelfs officiëele per sonen buiten Haarlem de schrik om 't hart te zijn geslagen. In het nummer van heden vinden onze lezers daarover een bericht, dat Zaterdag wegens plaats gebrek moest blijven liggen. Dat bericht is een officiëel commu niqué van een dagblad-correspondentie bureau en dat beteekent dat het min of meer officieel gelanceerd wordt. Waar in dat communiqué den Haag wordt aangeprezen als een bij uitstek geschikt verblijf voor liefhebbers van lage be lastingen, durven we de veronderstelling uiten dat men in den Haag meer van de verspreiding van dit communiqué af weet. De vergelijking in dat communiqué gaat mank, want het wordt voorgesteld alsof Haarlem het evenredig percentage nu pas tot drie procent gaat verlagen, terwijl dit reeds voor het loopend belas tingjaar het geval is. Vpor het volgend belastingjaar zou dit belastingpercentage zelfs kunnen dalen van drie op nul procent. De in dat communiqué ver strekte percentages moeten dus voor Haarlem nog met drie procent verlaagd worden. Maar uit het bericht blijkt wel hi men in verschillende gemeenten de ves tiging van gezeten burgers tracht te bevorderen door het lokmiddel van lage belastingen. Nu zeggen lage belastingen niet alles en een dom menseh is het, die zich bij de keuze van een woonplaats alleen laat leiden door een belastingcijfer, zon der nadere bijzonderheden Te zoeken om trent andere factoren. Er zijn nog zoo veel andere omstandigheden, die een woonplaats min of meer duur, en min of meer aantrekkelijk maken, dat voor een juiste keuze heusoh nog wel aan wat anders gedacht mag worden dan aan een onderzoek naar de belastingen. Maar toch is het een belangrijke factor, en wanneer daarmede de vestiging van eenige grootere inkomens, b.v. van f 100,000 en meer kan worden bevor derd, dan komt dat aan alle inwoners ten goede. Trouwens we hebben gezien dat in de laatste jaren heel wat ge zeten burgers de gemeente verlieten, juist om de hooge belastingen. Dat is nadeel voor. de gemeentekas, maar ook voor de gemeente zelf. We kennen b.v. uit vroegere jaren iemand die een inkomen had van 100,000 per jaar. Hij had dat bedrag natuurlijk lang niet noodig om in zijn persoonlijke behoeften te voorzien, maar toch werd dat inkomen elk jaar uitgegeven, voor het grootste deel in Haarlem. Zoo klopten liefdadige instellingen, en kunstinstellingen b.v. nooit tevergeefs bij dezen Haarlem mer aan. Intusschen geven wij grif toe, dat om een laag belastingcijfer te verkrijgen de indi recte belastingen als b.v. gasprijs en wa terleiding-tarieven niet omhoog gestuwd moeten worden. Dat is slechts een verleg gen van de moeilijkheid. Geen van tweeën is wenschelijk, maar dan is zuinigheid; de grootst mogelijke zuinigheid noodzakelijk. Er was iemand, die eene verhuizing naar de Canarische eilanden bijzonder aanbe val. Het heele jaar door heerschte daar een heerlijk klimaat. De schalk! Hij sprak alleen van het klimaat en zei niets van. een baantje. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de Ie helft der maand September 1922. BRIEVEN—BINNENLAND. Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem; Veerman, U. Huizen. BRIEFKAARTEN BINNENLAND G. Groen, HaarlemL. de Koning, Rotterdam; J. de Vries, Amsterdam. Grete Kiimel, Weissenbach. Aanbesteding. Bij de gehouden on- derhandsche aanbesteding voor het bou wen van een woon- en winkelhuis aan de Kennemerlaan alhier, voor rekeifing van den heer L. Brandwijk, onder architec tuur van den bouwkundige K. Boon, werd ingeschreven als volgt: Lindhout en de Waard alhier, 10099; P. de Jong, Velseroord, 10065; Cupido en Dalmeyer, alhier, 9794; J. Buis, Vel seroord, 9743; Gebr. Servaas, Velser oord 9324; Oudsboom en Dijkstra, Vel seroord, 9110. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Weer vertrokken. De Itahaansche kruiser Ferruccao met den Italiaanschen kroonprins Umberto aan boord en de torpedojager San Martino zijn Zondag nacht van hier bij zeer slecht weer in zee gestoken naar Antwerpen. Binnengeloopen. Alhier zijn binnen- geloopen de Engelsche 2 mast motor- schoener Soyus, op reis van Londen naar Hamburg, met stormschade en defecten motor en het Zweedsche motorschip Vivien, op reis van Londen naar Elseneür, wegens gebrek aan stookolie. Uitspraken van 18 September. W. U., tapijtwever, zwervend, thans ge detineerd H. v. Bew. Haarlem, dief stal, 9 maanden gevangenisstraf .met af trek preventieve hechtenis. A. K., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd H. v. Bew. Haarlem, dief stal, 6 maanden gevangenisstraf mot af- ,toek preventieve, hechten*' S Barometerstand 770. Vooruit. Barometerstand 765. Vooruit. OPGAVE VAN: W. Oh. P. I,, voorheen boekhouder en kassier te Alkmaar, thans gedetineerd,, verduistering, 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. P. J. S., timmerman te Hillegom, dief stal, voorw. gevangenisstraf van 3 maan den met een proeftijd van 2 jaar. 1. 0. R„ te Haarlemmermeer; 2. M R., arbeider te Haarlemmermeer we- derspannigheid, ieder geldboete van f 15 subs. 10 dagen hechtenis. W. V., monteur te Amsterdam, mis handeling, geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis. B. V., stroorijder te Haarlemmermeer, vrijgesproken. J. 0.' K., schippersknecht te Zaan dam, bij verstek, mishandeling, 14 da gen gevangenisstraf. M. v. 't H., los werkman te Zaan dam, bij verstek, wederspannigheid, T.4 dagen gevangenisstraf. H. E., bakker te Zaandam, bij ver stek, mishandeling, 2 maanden gevan genisstraf. W. O., melkslijter te Zaandam, bij ver stek, dierenmishandeling, geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. E. A., los werkman te Punnerend, hij verstek, eenig goed, dat geheel aan een ander toebehoort, beschadigen, 14 dagen gevangenisstraf. J. S., visschersknecht te Volendam, we derspannigheid,, 1 yf-eek gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1