DE SCHOONE DAHLIA DE GRENSWIJZIGING. Middellandsoh® Zee. Haarlem, A/nhem e.i Den Haag. Naar aanleiding van berichten van de laatste dagen, waarin wordt mel ding gemaakt van verlaging der ge meentelijke inkomstenbelasting voor 1923 o.a. te Haarlem en fe Arnhem, in welke gemeenten het belasting percentage zou worden teruggebracht tot 3 (voor Arnhem is later gemeld tot 2y2), vestigt men er de aandacht op, dat uit die berichten zou kunnen worden afgeleid, dat deze gemeenten voor den belastingbetaler een dorado zouden worden, hetgeen echter verre van juist is. Ook bij het verlaagde percentage blijft de gemeentelijke inkomstenbe lasting zoowel in Haarlem als in Arn hem zéér hoog. Men bedenke n.L (hetgeen uit de berichten niet of niet duidelijk blijkt), dat de bedoelde heffing van 3 pCt. in die gemeenten slechts een aanvulling is van de eigenlijke heffing, te weten de heffing van 100 opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting. Naast een be lasting, precies gelijk aan en even hoog als de Rijksinkomstenbelasting, heffen Haarlem en Arnhem dus van alle in komens nog een ?el:ik percentage (niet progressief). Wordt die aanvullingsheffing ver laagd tot 3 pCt., dan komt men toch nog tot een zéér hooge gemeentelijke belasting. Geheven wordt dan in die gemeenten van een werkelijk inkomen van 3000 5,27 oCt., van t 4000 5,57 nCt, van j 5000 5,86 pCt. van 6000 6,05 pCt., vn 10,000 6,58 pCt., van f 25000 3,03 pCt., van 50.000 10,52 nC' en van f 100.000 13,96 pCt. Ter vergelijking volgen hier de per centages gemeentelijke inkomsten belasting in Ven Haag voor het be lastingjaar 1 Mei 19221 Mei 1923. Werkelijk inkomen. Belastingpercent. 3000 3.46 pCt. 4000 3.87 000 4.15 000 437 10000 4.92 25000 6.25 100000 7.69 Al deze percentages gelden voor gehuwde belastingplichtigen zonder kinderen. Goedkoope voorstellingen. Nederlandsch Tooneelverbond afd. Haarlem en omstreken. Het ophalen van vuilnis. Haarlemsche Orkesivereeniging. Personalia. Dahlia feesten. Statuten. Gevonden voorwerpen. Triduum R.-K. Volksbond. Kerkconcert Tilly Koenen. Etalage-WeeL De uitreiking der Dahlia's De vlaggen uit. De étalages. „PHILIP LOOTS" UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. Het rapport der Commissie van In gezetenen zegt, dat het door Haar lem te annexeeren gebied zich niet leent voor stelselmatigen stadsuit- bouw, niet geschikt is voor het vestigen van een groentenmarkt en niet dienstbaar kan worden ge maakt aan havenplannen. - De an nexatie van Bloemendaal een groot nadeel genoemd. HILLEGOM. NOORDWIJK. IN EEN KRISTALLEN VAAS H. J. LAMP - BARTELJORISSTR. 18 ZIJN VERKOOPERS VAN KRISTALLEN VAZEN UJVmipfn, BRIEFKAARTEN BUITENLAND. SPAARNDAM. BENNEBROEK. CASTRICUM. KROMMENIE. LMTSTE NIEUWS. Minister de Visser. De beëediging der Ministers. De Britsche vloet in de De toestand in Smyrna. De opening der Staten Generaal. KERK ER SCHOOL Vergadering van het Doorluchtig Episcopaat. Evenals andere jaren heeft het Bestuur van de afdeeling Haarlem en Omatre ken van het Nederlandsch Tooneelver bond besloten zes goedkoope voorstellin gen te geven, Soo mogelijk meer, in dien er genoeg leden zijn om de kos ten te bestrijden. Bij voorkeur zal het bestuur eerste opvoeringen doen geven van bier te Haarlem nog niet gespeelde stukken door de beate gezelschappen, waarmede het gelukken zal te contracteeren Om echter aan deze goede voornemens te voldoen is veel belangstelling noodig, zeer veel, schrijft bet in een circulaire. Alleen zij, die lid van de afdeeling zijn, kunnen de goedkoope voorstellingen hijwonen, indien zij zich tegelijk opge ven voor een of twee couponkaarten. Meer dan twee kaarten kan het be stuur niet toezeggen. Het lidmaatschap van het Tooneelver bond bedraagt 5 gulden plus rechten. De prijs van een couponkaart voor zes goedkoope voorstellingen bedraagt 12 gulden, inbegrepen alle rechten, behalve vestiaire en plaatsbespreking. De coupon- kaart is niet persoonlijk. Men meldt ons: Het bestuur van de Ned. Vereeniging van huisvrouwen, afdeeling Haarlem en Omstreken, heeft bij moDde van mevr. v. d. Vangst, een onderhoud gehad met den directeur der gemeentereiniging over het ophalen van het vuilnis in de buiten wijken. Het bestuur had van verschillende zijden der leden aanvraag gekregen, of het stappen wilde doen, tot het verkrijgen van een doelmatiger verdeeling van de dagen, waarop 't vuilnis in de buiten wijken werd opgehaald. In de stad komen de vuilniskarren 3 maal per week, wat hier ook zeer zeker noodig is. De buiten wegen kunnen echter met het oog op be zuiniging, die ieder overwerk der gemeen tewerklieden buiten sluit, slechts 2 maal per week bediend worden. Dè directeur zal overwegen, of hij de tijdsruimten der ophaaldagen nog eenigs- zins in het belang der huisvrouw kan ver anderen Men schrijft ons uit Amsterdam: 't Was Zondagavond een avond vol suc ces voor den heer Gerharz, directeur van de Haarlemsche Orchestvereeniging. Voor de tweede maal toch was de heer Gerharz uitgenoodigd het concert van het Concert- gebouw-Orchest te dirigeeren, waarbij de heer Willem Mengelberg den wensch te kennen had gegeven, zelf tegenwoordig te zijn. De zaal was dan ook tegen den avond niet alleen gevuld, maar zedfs wa ren aüe plaatsen op het orchest-podium ogenomen. ncr hooggestemd publiek bereidde ien heer Gerharz bij zijn verschijning een seer hartelijke ontvangst. Ik wii hier niet :reden in eene muzikale -beschouwing, ioch kan toch eok niet nalaten de uit voering als hoogstaande uiting van kunst aan te duiden. De zesde van Beethoven, het vioolconcert van Mozart, waarbij wij kennis maakten met den zeer begaafden violist Rud. Bergmann uit Wiesbaden, de eerste suite van Peer Gynt en tot slot het voorspel van „Die Meistersinger von Nümberg", 't waren alle juweelen van leiding en uitvoering, waarbij de heer Gerharz alles uit het hoofd dirigeerde. Een welverdiende hulde werd dan ook na elk nummer door het enthousiaste publiek gebracht en een applaus, dat bij het eindigen eenige minuten aanhield, was zeker het bewijs, hoe de praestatie van den directeur der Haarlemsche Orchest vereeniging gewaardeerd is geworden. In de pauze kwam dan ook onze groote meester Willem Mengelberg den heer Gerharz de hand drukken en zijn uiterste tevredenheid betuigen en deze verklaarde dan ook aan den voorzitter der Haarlem sche Orchestvereeniging, die met eenige bestuursleden het concert had bijgewoond, dat Haarlem trotsch mocht zijn op zulk een dirigent, wiens capaciteiten zeker moesten leiden tot een succes voor de Baarieoucb» Grebeatxareeaiging. Bij het te Amsterdam gehouden ex amen voor het Politiediploma van den Alg. Nederl. Politiebond verwierf B. van Kampen te Heemstede het diploma met aanteekening, het diploma verwierf T. v. Iperen, alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het po- litie-diploma met aanteekening B. v. Kamp te Heemstede en voor het politie-diploma zonder aanteekening T. van Iperen, alhier. To VGravenhage is geslaagd voor diploma B van het Machinisten-examen de heer J. C. de Wilde, alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen M. O. acte K5 (hoogere wiskun de) de heer J. B. J. v. d. Haar alhier. Gisteren avond zijn de bewoners van de Koningstr., onder voorzitterschap van Jen heer Max Weber, bijeen gekomen, in prin cipe werd besloten de a.s. feesten zoo aan- trefckelijk mogelijk te maken. Wegens drukke werkzaamheden bedankte de heer Max Weber als voorloopig bestuurslid en werden bereid gevonden in het bestuur plaats te nemen de heeren v. Brussel, Bouman, Beekman en Al'kcma. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Hypothecaire Beleggingsbank, al hier. Terug te bekomen bij: J. van Es, Kinderhuissingel 62i, bril in étui; 0. v. d. Haak, Molensteeg 37, bus dop erwten; H. Uitenbogaard, Dnbbelebuurt 19, étui met schrijfbehoeften; T. Be rends, Slachthuisstraat 98, g'ramophoon- slinger; W. Bos, Oranjestraat 76, grij ze dameshandschoen; F. Kuijpers, Voor uitgangstraat 88, metalen halsketting; A. de Vries, Oranjestraat 29, hondenhals band; J. Gijteman, Hoofdmanstraat 24 R.K. leerboekje; F. van Kessel, Voor zorgstraat 43, mee in scheedeJ. Koop man, Voortingstraat 37rd., damesporte- monnaie (zwart)A. Mulder, Amster- damschevaart 74, bruine damesporte- monnaie, zakmes; H. v. G-iesen, Papen- torenvest 47, wit kinderschoentje. Het jaar lij ksche Triduum van den B. K. Volksbond wordt Woensdagavond 8 uur geopend. Het wordt gehouden in de kerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt. Donderdag- en Vrij dagavond is er ook weer Lof en preek om 8 uur. Zondag wordt het Triduum gesloten. Des morgens kwart vóór 7 is er in de Paterskerk een H. Mis, waar onder algemeene H. Communie en des avonds te 7 uur een plechtig Willi- brordus-Lof. Het zal wel niet noodig zijn, nog eens een extra-aansporing tot deelname aan dit Triduum te richten tot de B.K. Volksbonders. Elk jaar slaagt het schit terend en 1922 maakt daar natuurlijk geen uitzondering op. Alle B. K. Volks bonders weten, dat de godsdienst num mer één is, dat zij juist door het trouw nakomen hunner godsdienstplichten niet alleen hun eeuwig, maar ook hun tijde lijk heil dienen. Zij kennen allen „Rerum Novarum," zij zien graag de hun daarin voorgehouden rechten erkend, zij willen ook gaarne hun plichten nakomen En dit zal zich ook in dit Triduum weer uiten. Als een machtig leger zul len zij naar de oefeningen .optrekken, bezield door de leus, welke onlangs hun geestelijk adviseur aanhief: „Jezus de Koning, het Kruis onze vlag." Vrijdagavond a.s. zal de gevierde Alt- zangeres Tilly Koenen, met medewerking van den bekenden organist George Ro bert, een uitvoering van gewijde muziek geven, in de Groote Kerk, alhier. Een zéér mooi programma is samenge steld en bevat o.a. liederen van: Bach, Purcell, Rachmaninoff, Brahms, Peter Cor nelius en Constant van de Wall. Orgelwerken van Bach, Hendrik An- driessen en Guilmant. Het belooft dus een avond vol kunst genot te worden. Moge het Haarlemsche publiek door zijn groote belangstelling het toonen op prijs te stellen, dat een zoo groot zangeres en zoo veelzijdig kunstenares, ons nog eenmaal per jaar laat genieten van haar hooge kunst. Toegangsbewijzen voor deze uitvoering zijn dagelijks verkrijgbaar bij het Con certbureau A. Vernout, Warmoesstraat 10 De regelingscommissie deelt ons mede, dat de uitreiking der aangevraagde Dah lia's plaats zal vinden Woensdagmiddag van 3 uur af in de Pandpoort. De commissie doet een beroep op de welwillendheid der winkeliers wat betreft den toestand waarin de Dahlia's verkee- ren. Men hoopt natuurlijk dat deze in gaven toestand zullen aankomen en in hun volle frischheid kunnen worden ge distribueerd. Maar de regens der laatste dagaen hebben de bloemen min of meer gehavend, waaraan natuurlijk niemand iets heeft kunnen doen. Daarom roept de commissie aller medewerking in. Namaens de organisatie voor de étalage- week worden de ingezetenen van Haar lem uitgenoodigd gedurende die week de vlaggen uit te hangen. De étalageweek begint Donderdag 21 en eindigt 27 dezer Een zoo groot mogelijk vlaggenvertoon zal ongetwijfeld zeer bevorderlijk zijn aan de algemeene feestuiting, om welke reden de commissie ook hierin hoopt op medewerking van allen die in het bezit vana het vaderlandsche dunboek zijn. Het spreekt vanzelf dat de regelings commissie er op rekent, dat aan de éta- lagers de uiterste zorg zal worden be steed. Zonder inaachtneming van dat streven zou alles een fiasco kunnen wor den. De emblemen die aan de deelnemers der étalageweek door de commissie zullen worden uitgereikt, moeten op een duide lijk zichtbare plaats in de étalage worden aangebracht. In het bijzonder moeten de winkeliers werk maken van de verlichting. Dit is een zeer belangrijke factor. Aaanbevolen wordt voorts om in de étalages de artikelen te prijzen. De winkeliers die iets bijzonders étalee- ren (bijv. uitsluitend Nederlandsch fabri kaat) worden verzocht dit aan de rege lingscommissie op te geven. Aanbeveling verdient, dat, zoo mogelijk de étalages op Donderdagavond gereed zijn. Zooals men weet, is gedurende de étalage-week de wettelijke winkelsluiting opgeheven, riOOKi ri£l ücAEiïÜL MEfliv MANNENKOOR 7, 8, 10, 12 Ct. Fabr. P. HEMS fi Co., EINDHOVEN AGENT VOOR HAARLEM SC CHR. NAGEL, QSTADESTR. 14 Ondertrouwd: 19 Sept. C. B. Rein- hold en A. F. Bouvij. Geboren: 17 Sept. z. van C. C. Na gelhout— Machielsen. 17 Sept. d. van I. J. B. Schemmekes— v. Elten. d. van N. C. Hop—Roest. z. van. A. HoeksemaTor. d. van M. J. v. d. Horst—Muller. d. van H. Weber—Denekamp. 19 Sept. d. v, M. Molenaar—Houtman. Overleden: 17 Sept. S. M. Kiekens, 33 j. Burgwal. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede, op Don derdag 21 September 1922, des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Herstemming voorstel inzake uit voering Vleeschkeuringswet. 2. Vaststelling verordening Vleeschkeu ringswet. 3. Overeenkomst met Haarlem in zake uitvoering Vleeschkeuringswet. 4. Verordening verbod oprichting sla gerijen. 5. Vaststelling bouwplan Leidsche- vaartweg. 6. Vernieuwing en omlegging buizennet Leidschevaartweg. 7. Herstelling cokesbreekinrichting. 8. Afwijking bouwplan Land- en Spaamzicht. 9. 2e Wijziging Algemeene Politiever ordening. 10. Benoeming van een gemeente-vroed vrouw. 11. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. 12. Verkoop strookje grond nabij de Camplaan. 13. Ruiling grond met den heer van Wickevoort Crommelin. 14. Aanleg wegen op Valkenburg en bij de Koediefslaan. 15. Anbieding herziening XXIX uitbrei dingsplan betreffende het Overbosch. 16. Overname terrein op het Over bosch en verkoop terreinen van het Overbosch. 17. Straatnamen op Overbosch, Bosoh en Hoven en by de Koediefslaan. 18. Vaststelling belooning voor inning schoolgeld. 19. Vaststelling vakken voor het Open baar Uitgebreid Lager Onderwijs. 20. Afwijking rooilijn Heerenweg. 21. Vaststelling vermenigvuldigingscij- fer Inkomstenbelasting 1922/1923. 22. Vaststelling comptabiliteitsbesluiten. 23. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 24. Suppletoir kohier Hoofdelijken Om slag. Verschonen is het rapport der oom missie uit de ingezetenen. Wij nemen bet in zijn geheel op: De commissie van ingezetenen der ge meente Bloemendaal uit krachte van art. 131 en 132 de Gemeentewet geroepen U baar gevoelen uit te brengen om trent het aan haar oordeel voorgelegd „Ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Vel- sen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en op heffing der gemeenten Schoten en Spaarndam", heeft de eer de navolgende beschouwingen onder Uwe gewaardeerde aandacht te brengen. De commissie stelt op den voorgrond, dat zij de haar opgelegde taak door de voormelde wetsbepalingen afgebakend acht, dat zij zich dus heeft te beper ken tot het geven van alvie? omtrent) het hierboven omsenrevea concreet wets ontwerp, zooals dat door Uw College werd geformuleerd, en voorzoover het op de gemeente Bloemendaal betrekking heeft. Met name oordeelt de Commissie, dat zij de bevoegdheid mist amendementen op het bedoeld wetsontwerp voor te stellen, of eigen plannen naar voren te brengen, immers dus doende zich zou stellen op de plaats, wettelijk slechts aan Uw College toekomende. Hetgeen an dere Commissies van ingezetenen en zelfs Baden van bij het bedoeld wetsontwerp belanghebbende gemeenten in dit op zicht mat aan onbescheidenheid gren zende vrijmoedigheid hobben ondernomen, beeft onze Oommissie van bewondering vervuld voor de wijsheid van den wet gever, die het initiatief voor grenswijzi ging van gemeenten bij uit sluiting van elke an lere macht heeft gelegd in handen van Gede uteerde Sta ten, die onpartijdig kunnen beoordeelen of het algemeen belang verlegging van grenzen vordert, en beter dan de par tijdige organen, van de betrokken gemeen ten dit algemeen belang van bijzonder of plaatselijk belang kunnen onderschei den. Na aldus het terrein van haar taak te hebben afgepaald, heeft de Commissie het haar ter beoordeeling voorgelegd ont werp van wet nauwlettend onderzocht, welk onderzoek eenigszins werd bemoei lijkt, nu elke toelichting daarop ontbrak. De Commissie meende die toelichting echter te kunnen putten nit de ge schiedenis van het ontwerp. Zij herin nerde zich, dat na herhaalde, doch steeds vruchteloos gebleven pogingen om de grenzen van Haarlem ten koste van Bloemendaal uit te breiden, Uw College in het vroege voorjaar van 1917, uit voering gevende aan art. 129 Gemeen tewet, Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal had in kennis gesteld met een voorontwerp, dat tor vervulling van Haarlem's wenschen, het overgroot deel van Bloemendaal, bepaaldelijk de wijk van dien naam, bij Haarlem beoogde in te lijven. De publicatie van dit voorontwerp, ver wekte groote beroering in"de anders zoo rustige gemeente Bloamendaal. Jong en oud, zonder onderscheid van politieke richting, godsdienstige gezindheid of le veneopvatting, geheel Bloemendaal liep te hoop om eendrachtelijk het gevaar, dat dit dorp bedreigde, af te wenden. In druk bezochte vergaderingen, in uitvoe rige dagbladartikelen, werd uiting ge geven aan den feilen afkeer tegen Haar lem's annexatiezucht ten opzichte van Bloemendaal, die daar als een onrecht werd gevoeld. En het Dagelijksch Be stuur van die gemeente vertolkte zonder eenigen 'twijfel hetgeen er in hare inwo ners leefde, toen het in een uitgewerkt en gedocumenteerd betoog zich tegen die plannen te weer stelde. Met succes, al thans voor een groot deel. Uw College deelde blijkbaar niet de meening van Haarlem's vroedschap, dat het algemeen belang de door baar be geerde grenswijziging ten opzichte van Bloemendaal eischte; slechts op beschei den wijze werd door het tegenwoordig ontwerp van wet eene verlegging van grenzen voorbereid. Bij vergelijking van de beide plannen blijkt dit aanstonds; de geheele wijk Bloemendaal is thans bijna onaangetast gelaten, de grenswij ziging betreft in hoofdzaak een deel van de wijk Overveen. Welk algemeen belang heeft dit ont werp noodzakelijk gemaakt? Op deze ge wettigde vraag heeft de Commissie vruchteloos gopoogd een antwoord te vinden. Een enkele blik op de kaart doet zien, dat het te annexeeren grondgebied zich niet leent voor stelselmatigen stadsuit- bouw, niet geschikt is voor het vesti gen van een groentenmarkt, aan haven- plannen niet dienstbaar kan worden ge maakt. Deze drie verlangens, door Haar lem indertijd op den voorgrond gesteld ter ondersteuning van zijn grootscbe plannen, kunnen dus door de onderwer- pelijke grenswijziging niet worden be vredigd. En daartegenover staat het belangrijk nadeel, dat Bloemendaal zou lijden, in dien het van dit gedeelte van zijn ge bied zou worden beroofd. Die gemeente zou hierdoor de zoo moeizaam verkregen arbeiderswijk „Tuindorp" verliezen en te vens de terreinen, die zich bij uitstek leenen voor uitbreiding van die wijk en voor middenstandswaningen, waaraan in Bloemendaal nog altijd groote behoefte bestaat, niettegenstaande het vele dat in de laatste jaren aldaar op dit gebied is gesticht en ondernomen Kon Haarlem vroeger met eenig recht beweren, dat zij die in Bloemendaal hun arbeidsveld of werkkring hadden, bij ge breke aan woongelegenheid aldaar, ge dwongen waren zich in de groote na burige gemeente te huisvesten, de ge projecteerde grenswijziging zou dien on- gunstigen toestand opnieuw in het leven roepen. Daarenboven blijkt duidelijk uit de kaart, dat onze gemeente, toch reeds zoo smal, wat haar grondgebied betreft, ter plaatse van de beraamde grenswij ziging nog belangrijk zou worden ver smald, mfet al de bezwaren uit admini stratief en justitieel oogpunt daaraan veerbonden; en in plaats van de thans bestaande natuurlijke grens, zoude een geheel willekeurige, grillige lijn ont staan zonder eenige leidende gedacht»., Brengt het plan voor Bloemendaal slechts nadeel en verlies, Haarlem biedt het geen voordeelen, en het kan dan ook geen verwondering baren, dat zoo wel onze Zustercommissie in als de Baad vin die gemeente het eenstemmig on aannemelijk hebben verklaard. Daarmede is de zaak beslsit, .wantook in deze materie geldt de eeuwige waar heid, dat weldaden niet opgedrongen mo gen worden. De Commissie zon hiermede kunnen volstaan, doch van de haar thans ge boden gelegenheid maakt zij gaarne ge bruik om enkele argumenten, door de Haarlemsche autoriteiten voor grensuit- breiding naar de zijde van Bloemendaal aangevoerd, aan een nader onderzoekt» onderwerpen. Met niet te miskennen talent in het overdrijven van wenschelijkheden en het aggraveeren van bezwaren, zijn die argumenten verzameld in een door het Gemeentebestuur van Haarlem op 16 Sep tember 1919 tot Uw College gericht schrijven, dat sedert openbaar werd ge maakt. En ofschoon dat betoog reeds afdoend werd weerlegd in het mede gepubliceerd „Antwoord van Burgemeester en Wet houders van Bloemendaal op het adres van die van Haarlem van September '19", kan het zijn nut hebben eerstgemelden brief thans te herlezen. Aanstonds blijkt dan hoe snel wij le ven en hoe hierdoor bijna alles wat in dien brief met betrekking tot Bloemen daal werd aangevoerd, door de Rijkswet geving en door de omstandigheden, in nog geen drie jaren totaal is ontzenuwd, terwijl nieuwe gronden voor grenswijzi ging niet kunnen worden aangevoerd, (Wordt voortgezetJ Personalia. Mej. C. de Wreede alhier is benoemd tot onderwijzeres aan school 6 te Abbeslis, gem. Haarlemmermeer. Verdronken. De arbeider H. van der Linden, die sinds eenige dagen vermist werd, is levenloos uit een gracht te Am sterdam opgehaald. De ongelukkige was pas 26 jaar en ongehuwd. Patrimonium. Het vergaderlokaal van „Patrimonium" aan de Van den En delaan is bijna gereed De volgende week zal het in tegenwoordigheid van genoo- digden worden geopend. Boaz-bank. Alhier is door de Cen trale Boaz-bank te Utrecht een correspon dentschap opgericht. De heer Somers aan de Hoofdstraat werd benoemd tot corres pondent. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. Steensma en G. S. Philippo; G. van de Marei en A. Wiedemeifer; N. A. Mark man en L. M. C Speelman; H. C. Damen en W. M. van Tol. Getrouwd: M. van Rijswijk en C. S. Schoneveld. Geboren: d. van G. Bakkervan den Brug; d. van A. J. M. Hulkensbergvan Oostveen; d van M. VeenMeijer; d. van M. van BiezenSchouten; z. van G. Per- forsBartels; z. van J. J. van Deursen Langelaan; z. van C. Pothuizenvan der Aar. Dahlia-tentoonstellingD© tentoon stelling werd Vrijdagmiddag te twee uur geopend (wij maakten reeds Zaterdag middag hiervan melding, doch het of ficieel© gedeelte konden wij toen nog IS DES TE SCHOONER ALSZ,. GEPLAATST WORDT niet plaatsen) door den heer J. Braun, wegens verhindering van den voorzitter. Spr. heette allen welkom, in het bij zonder den heer H. Witte, Hortulanus te Leiden, lid van bet Hoofdbestuur van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, en den heer Volkersz, Rijkstui- bouw-consulent Hij verheugde zich in den vooruitgang van de Dahlia-cultuur in de laatste 40 jaren. Hoe uit de oude Dahlia, door de werklust en veredeling, waaraan door den Ned. tuinbouwer zoo veel aandacht wordt gesohonken, pracht exemplaren zijn te voorschijn geroepen, zooals onze tegenwoordige decoratieve en ook zeer mooie caotussoorten. Spr. brengt dank aan den heer Overvelde, voorzit ter van de regelingscommissie voor zijn on vermoeiden ijver, die zooveel aan het welslagen had bijgedragen, en dank aan de jury voor haar moeilijke, maar mooie taak en verklaarde daarna de tentoon stelling voor geopend. De jury bestond uit de beeren H. Witte, J. G. Ballego, W. van Veen, v. Waveren en 0. Vianen. Hierna sprak de heer Witte, lid van het H. B. van de Ned. Mij., en wenschte Noord wijk geluk met haar succes. De Noordwijksche afdeeling staat bij het H. B. aangeschreven als een afdeeling, waarvan kracht en ambitie uitgaat, wat ook blijkt uit den bind- en schikoursus, waaraan in hoofdzaak door menschen op leeftijd wordt deelgenomen. De heer Witte noemde de tentoonstelling in alle opzichten geslaagd. De heer K. Volkersz, Rijkstuinbouw- consulent, feliciteert de afd., roemt de animo en samenwerking en hij besloot met een woord van dank aan den heer Buurman, leider van den bind- en schik oursus, die getoond heeft niet alleen zijn vak grondig te verstaan, maar ook zijn kennis aan anderen te kunnen me- dedeelen. Prijzen voor inzenders van groepen Dahlia's: D. L. Grullemans, eerste prijs, gouden medaille. J. A. v. d. Voort, zilveren medaille. Konijnenburg Mark, verg. zilveren medaille. Zand- voort Evers, zilv. med. S. A. v. Konijnenburg Co., zilveren medaille en 5 gld. P. v. d. .Meer Az„ zilv, med, H. Wiecherink, kunstvoorwerp. J. de Groot Pz„ bronzen med. A. Meyer bronzen med. De Admiraal, kunst voorwerp. Prijzen voor den Bindcursus: Kleine gouden med., H. de Boer, P. v.d, Meer Az„ verg. z.lv. med. A, D, Rotteveel, zilv. med. A- R. Over velde, bronzen med. H. Wiecherink, bronzen med. Galjaard, bronzen med. Th. Oostveen, f 2.50. Nie Meyer f2.50 en J. Minne© f2.50. Buiten mededinging: C. Vianen, eerv. vermelding. J. Glasbergen, eerv. ver melding. J. 0. Ballego, eerv. ver melding. J. Rakhorst, getuigschrift van Cultuur. H. Wiecherink, gei van Cultuur. Electrische tramDe bestaande seu- zoen dienstregeling tram Leiden-Katwijk- Noordwijk (half uur-dienst) blijft van kracht tot en met 7 October a.s. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand September 1922. BRIEVEN-BINNENLAND. Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem; Veerman, U. Huizen. BRIEFKAARTEN BINNENLAND 0. Groen, HaarlemL. de Kaning, Rotterdam; J. de Vries, Amsterdam. Grete Kümel, Weissenbach. Aanbesteding. Bij de gehouden on- derhandsche aanbesteding voor het bou wen van een woon- en winkelhuls aan de Kennemerlaan alhier, voor rekening van den heer L. Brandwijk, onder architec tuur van den bouwkundige K. Boon, werd ingeschreven als volgt: Lindhout en de Waard alhier, 10099; P. de Jong, Velseroord, 10065; Cupido en Dalmeyer, alhier, 9794; J. Buis, Vel seroord, 9743; Gebr. Servaas, Velser oord 9324; Oudshoom en Dykstra, Vel seroord, 9110. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Weer vertrokken. De Italiaansche kruiser Ferrucdo met den Italiaanschen kroonprins Umberto aan boord en de torpedojager San Martino zijn Zondag nacht van hier bij zeer sleoht weer in zee gestoken naar Antwerpen. Binnengeloopen. Alhier zijn binnen- geloopen de Engelsche 2 mast motor schoener Soyus, op reis van Londen naar Hamburg, met stormschade en defecten motor en het Zweedsche motorschip Vivien, op reis van Londen naar Elseneur, wegens gebrek aan stookolie. Het fanfarecorps „Crescendo" bouwt thans ook een muziektent, zoodat er op ons kleine dorpje 2 fanfarecorpsen zijn, ieder met een tentl Het loon der werklieden op de werf „Vooruit", is 10 verlaagd. Alhier arriveerde een zeilschip met paling dat regelrecht uit Danzig kwam. Naar wij vernemen, zal de lang gekoesterde wensch van het bestuur van „het Witte Kruis", een eigen gebouw te bezitten, thans in vervulling gaan. Aan den Zwarten weg, achter de dames Lense, zal een gebouwtje verrijzen. Zondag is tegen J.éH. B., woon achtig aan de Glip, proces-verbaal opge maakt wegens beleediging van den gemeen teveldwachter Bos. Het moet niet de eerste keer zijn dat dit jongmensch de politie lastig is. De voetbal- en danspartijen op Zondag schijnen nogal eens iets uit te werken. Vleeschkeuringswet. Door Ged. Staten dezer provincie is bezwaar gemaakt tegen het besluit van den raad dezer gemeente tot het instellen van een eigen keurings dienst ter uitvoering van de Vleeschkeu ringswet. In de eerstvolgende week zal deze zaak in den raad opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Keuringsdienst JVarenwet. Naar ons is medegedeeld zal door de gemeente Alk- maar aan de kringgemeenten in rekening worden gebracht per inwoner tot uitvoe ring van de Warenwet een bedrag van 0.19J4 per inwoner Burgel .Stand. Geboren Catharina, Helena Antonia, d. van W. Koot en V. C. Admiraal. Florentina Johanna Ma ria, d. van A. van Benthem en E. Lute, Eva Cornelia, d. van P. Kuys en C. Brandjes. Geertruida Maria, d. van H. M. Poel en H. Beentjes. Martinus Jacobus, z. van J. Bakker en M. Morsch. Theodorus Johannes, z. van J. Tromp en A M. Theissling. Taetska Elisabeth Petronella, d. van A. H. Vliet- sfra en A. Wortman. Maria Anna, d, van W. Breetveld en A. Beentjes. Overleden: Johanna Poppes, oud 94 jaar, te Amsterdam. Maartje Castri- curn, oud 70 jaar, te Castricum. Jas coba Maria Bolhuis, 49 jaar te Amster dam. Johanna Elisabeth Deen Hart, 36 jaar te Amsterdam. Peter Hubert Mathijs Hovens oud 59 te Amsterdam: Catharina Duinmeier, oud 6 m., te Cas tricum Juliana Kat, oud 32 jaar, tö Amsterdam. Albertus Sikman, oud 47 jaar, te Haarlem. Ondertrouwd: Klaas Jacobs 23 jaar en Neeltje Haringa .23 j., beiden te Castris cum. SchoolfeestDe kinderen der laag* ste drie klassen van de R.K. en da Openb. Lager» Scholen hebben Zaterdag middag genoten. De Directeur der Bios coop „Centraal" was zoo gelukkig ge weest, prachtige films, voor kleinen ge schikt, te buren. Na afloop van die prei «*>lgde een tractaiie op limonade, koek en een reep chocolade. Dankbaar ge stemd ging de lieve jeugd huiswaarts! B-K. Spaarkas. Leden van Spaarkas B (afdeeling winterprovisie) komt allen a.s. Donderdag 21 Sept. ter vergadering, 's avonds acht uur in 't R.K. Vereeni- gingsgebouw. Punten van behandeling: 1. Inkoop van winteraardappelen. 2. Betaling der brandstoffen. Geringe deelname Een klein aan*" tal Volksbonders trok Zondag j 1. op ter bedevaart naar Heilo. 't Slechte weer was zeer zeker een beletsel voor velen, maar menigeen zou het toejuichen, ala in '23 de tocht gemaakt werd in het voorjaar, zooals tot dusver steeds de ge woonte geweest is. KROMMENIE. Marktbericht. Op do laatstgehouden weekmarkt werden aange voerd 550 eieren, welke f 10.50 tot f 11.50! de 100 stuka opbrachten. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 22 September a.s. 's namiddags half 8. Agenda: 1. Installatie van het nieu$" benoemde lid, den heer L. ten Wolde. 2. Ingekomen stukken. 3. Adres van D. Jongkind, over hinder van een sui kerbakkerij. 4. Voorstel tot continueering van de salarisregeling voor gemeente ambtenaren en werklieden. 5. Voorstel tot overplaatsing van een» onderwijzeres, 0. voorstel tot vaststelling eener nieuwer verordening op de heffing en invordering Van begrafenisrechten. 7. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de hef fing en invordering van schoolgelden voor lager onderwijs. 8. Voorstel tot vast stelling van een bijzonderen gasprijs voor kamerverwarming. 9. Aanbieding van de begrootingen voor 1923 van de gemeente gasfabriek, Burgerl. Armbestuur, Gods huis en de bewaarschool. 10. Benoeming van een wethouder. 11. Benoeming van een lid van het bestuur van de woning stichting „Krommenie." 12. Benoeming van commissies van onderzoek van de ingediende begrooting. Waarom f Waarom zijn alle boa- men, op één na, van gemeentewege ge plant in de Prins Hendrikstraat dood gegaan,zoo vragen zich velen af. Om dat, naar een deskundige ons verze kerde, de jonge boomen geplaatst zijn pp de rioleering. Is 't niet treurfafl Ook Minister do Visser heeft aan 1 Centraal Stembureau bericht, dat hij ont slag neemt als Tweede Kamerlid De beëediging van de leden van hel nieuw gevormde kabinet door HM. do Koningin, die morgenavond van haar Scandinavische reis op het Loo terug verwacht wordt, zal plaats hebben a S. Donderdagmiddag op het Loo (Kon pa leis) na aankomst van den trein 12 41 aldaar. PARUS, 18 Sept. De Turken hebben tot nu toe geen enkele poging gedaan, om de lijken die in de straten van Smyr na liggen te vervoeren. Het is een weerzinwekkende toestand. De straten KONSTANTINOPEL, 19 Sept. D« zijn gevuld met lijken. Volgens de Chi cago Tribune is drie-vierde van dW stad verwoest en zijn 300.000 personen gedood. De schade bedraagt neer dan 2500 millioen francs. De rest van het Griek sche leger in Klein-Azië, ongeveer 7000 man is door de Turken gevangen genomen. Briteche Middellandsche Zeevloot zal aanzienlijk versterkt worden. DEN HAAG, 19 Sept. De Commissie uit de Vereenigde Vergadering der Sta ten Generaal, welke heden de Commissïa door de Koningin benoemd, tot opening der Staten Generaal in het Gebouw der Tweede Kamer in- en uitgeleidde, be stond uit de heeren Van der Hoeven, Blomjous en Anema van de Eerste Ka mer, en Rutgers, v. Rijckevorsel, v. Gijn, Tilanus, en mevr. Bakker Nort van de Tweede Kamer. I Naar „de Tijd" verneemt, zal de eerst volgende vergadering van het Doorluchtig Episcopaat worden gehouden a.s. Don derdag 21 September te 'e-Hertogesjbosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2