BUITENLAND. BINNENLAND LEVENSDURF DE KLOVE Tweede Blad 19 September 1922 GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET LAATSTE OORDEEL Hd Koninklijk bezoek aan Skandinavië. FINNENLANDS6H NIEUWS. Ne! regeerfngs-fubileum van Koningin Wilhelmina. LUCHTVERKEER. De kwestie van het naburige Oosten; Frankrijk en Italië voelen niets voor militaire maatregelen, zooals Engeland voorstelt; Engeland treedt reeds afzonderlijk op en landt troepen aan de Dardanellen; de houding der Britsche dominions; zal Rusland Kemal pasja steu nen? Ook Bulgarije wenscht van de partij te zijn; het oordeel van generaal Townshend; pest te Smyrna. De Volkenbondsvergadering: Frankrijk en de ontwapening; een voorste,! tot ingrijpen van den Vol kenbond in de Turksche kwestie. Nieuwe moordpartijen-te Belfast. Twee maanden gevangenisstraf wegens veronachtzaming van een kind. Uit de Duitsche krantenwereld. Een tramrit 1700 kronen. Brievenbussen aan trams. Het huis van Johan de Wit. Protestantsehe waardering, 'T BEZOEK AAN NOORWEGEN. Zondag. Het vertrek. De Ministers nemen ontslag als Kamerlid. De Ministers-wisseling. De Minister van Waterstaat De weigering tot benoeming van den Belg dr. Tack te Enschedé. Plaatsvervangend Directeur- Generaal. Vliegen zonder motor. De eensgezindheid van de geallieerden Jn zake de Turksche kwestie schijnt maar yen betrekkelijke eensgezindheid te zijn. Hoezeer ook de oude belangentegenstel ling tusschen Engeland en Frankrijk in het Naburige Oosten moge voortleven, men is het er over eens en Italië sluit zioh er bij aan dat de zegevierende Turken de neutrale zones aan de Darda nellen moeten eerbiedigen. Havas méldt dan ook dat de Fransche bladen vaststel len, dat de Britsche nota met betrekking tot de positie der Britsche regeering ten opzichte van het Naburig Oosten het eensgezinde standpunt der geallieerden .weergeeft. Zij stellen eveneens vast, dat de geallieerden 't er over eens zijn, dat het onvermijdelijk is Konstantinopel aan de Turken terug te geven. Zij herinneren er evenwel tevens aan, dat, door aan Enge land hun wil kenbaar te maken om het beginsel van de vrijheid der zeeëngten te Waarborgen en de neutrale zone te be schermen in afwachting van een alge- uneene vredesregeling, Frankrijk en Italië geen enkelen anderen waarborg hebben gegeven en de Fransche regeering er op staat, duidelijk te maken dat dé tot dus ver getroffen maatregelen in geen enkel opzicht de toekomstige vredesvoorwaar den vooruit loepen De „Echo de Paris" stemt volkomen met 'de voorzichtigheid van Frankrijk en Italië in, en merkt op, dat Engeland niet kan «schen, dat Frankrijk tegen zijn eigen be langen zal handelen, en het geenszins reden heeft te gelooven dat «Frankrijk be reid is de rol te aanvaarden, welke Enge land het zal toekennen. De bladen verklaren in dit verband dat het noodig is onverwijld het misverstand uit den weg te ruimen, hetwelk uit de Britsche nota zou kunnen voortkomen, als zou de samenwerking der geallieerden zich eveneens tot een gemeenschappelijke militaire deelneming in geval van een ge wapend conflict uitstrekken. De Parijsehe correspondent van het >H'bl." weet nog het volgende van 1 het Fransche antwoord op de Britsche nota te melden: Het Fransche antwoord op de jongste nota der Britsche regeering zal eenige ge wichtige bezwaren inhouden. De Fransche regeering blijft het voorstel tot het hou den eener conferentie aanvaarden, doch acht het onontbeerlijk rekening te houden met de wijzigingen in den toestand, welke sedert den wapenstilstand in 1918 hebben plaats gehad. Indien die conferentie een intergeallieerd karakter aanneemt, dient Griekenland niet te worden uitgenoodigd, daar dit sedert Konstantijn's terugkeer heeft opgehouden geallieerde te zijn. In dien de conferentie tusschen de geallieer den en alle belanghebbende Balkanstaten Wordt gehouden, dan dient Bulgarije eveneens te worden uitgenoodigd. Frank rijk beeft bezwaar tegen de toelating van Grieksche detachementen onder de ge allieerde strijdkrachten in de zone der Dardanellen, daar dit een rechtstreeksohe provocatie der Turken zou zijn. Men ge looft hier dat de zending van Britsche Versterkingen naar Konstantinopel de Islam overal in opstand zou kunnen bren gen. En een agitatie in de Musulmansche wereld zou de Aziatische politiek van Sovjet-Rusland begunstigen. Eenige bladen uiten zelfs de vrees dat de Russische legers de Turken te hulp zullen schieten om Konstantinopel te heroveren, en dit voor uitzicht verklaart volgens hen de jongste versterkingen der militaire conventies, Welke Polen, Roemenië en Servië verbindt. De „Petit Parisien" bezweert de Britsche Tegeering verstandig te zijn en een alge meen conflict te vermijden. Het blad herinnert er aan, dat Lloyd George Poin- caré heeft gewaarschuwd toen er sprake was van militaire maatregelen in het Ruhrgebied. Dezelfde waarschuwingen, al dus de „Petit Parisien", verdient Lloyd George thans met betrekking tot de maat regelen ten opzichte van Konstantinopel, daar het oorlogsgevaar duidelijk is. Wij deelden gisteren reeds het een en ander mee over h... dè houding der Brtische do- in het GrieksohTurksch geschil en wel speciaal over de bereidwilligheid van Aus tralië om troepen te zenden. Wat de andere dominions betreft, wordt het volgende gemeld: De „Cape Times", die de uitnoodiging der Britsche regeering tot het zeritien van troepen bespreekt, verklaart, dat geen dér Dominions, hoe ver ook verwijderd van het huidig conflict, zich onverschillig kan toonen voor iets dat een levensbelang is voor het economisch herstel der wereld. Maar voor het oogenblik bestaat er geen dringende noodzakelijkheid voor Zuid- Afrika om een contingent naar de Darda nellen te zenden. De Afrikaansche regee ring behoort in de duidelijkste termen aan te kondigen dat de Britsche regeering Zuid-Afrika's moreelen steun za lhebben jn haar vastbeslotenheid om zich tegen elke schending der gedemilitariseerde zone te verzetten en zoo noodig, en indien het parlement het goedkeurt, ook materieelen «teun te verleenen. Uit Ottawa (Canada) wordt gemeld, dat ér waarschijnlijk een speciale zitting van het parlement zal worden bijeengeroepen, ten einde te beraadslagen over het Verzoek der Britsche regeering. En uit Torronto: Ofschoon de regeering de quaestie nog niet heeft overwogen, be- staat het algemeen gevoelen dat er een contingent Canadeezen naar Turkije zal worden gezonden. Zondag meldden zich reeds verscheidenen voor den dienst aan, bijna allen oud-soldaten. In bepaalde krin gen wordt voorgesteld Canada's deelne ming den vorm te doen aannemen van een goed toegeruste luchtmacht, welke binnen een week zou kunnen worden aangewor ven en geëxpedieerd. Uit Melbourne komt inmiddels nog een onder geluid, dat n.m. de leider der arbeiderspartij van Australië verzet heeft aangeteekend 'tegen uitzending van troe pen naar het Nabijo' Oosten, tenzij het volk eerst bij referendum wordt geraad pleegd, daar Australië nog niet her steld is van de gevolgen van den oor- log. Hoe dit sl'as ook zij, de Engelsche jegeering heeft het noodzakelijk geacht een zelfstandig Britsch op treden jdoor fa zetten. Uit Malta wordt ge meld, dat een Schotsch regiment en een luchtvaartafdeeling naar Konstantinopel zijn vertrokken. Voorts seint Keuter uit Konstantinopel De sleutel der positie is op het oogen blik Kale Sultanie (Tsjanak) aan, de Dardanellen. Kemal's vrienden dringen er hij hem op aan deze plaats te be zetten, aldus de a.s. conferentie voor een fait accompli stellend. De „Iron Duke" heeft marine-soldaten geland, zoodat het gevaar voor een be zetting bij verrassing geweken is. De Britsche troepen zijn reeds in aanzien lijken getale aangekomen. De matrozen helpen de geallieerde soldaten loopgra ven maken, waaraan zes uur per dag gewerkt wordt. Zie verder over de besluiten van den Britschen Kabinetsraad onder de Tele grammen. Wat verder betreft de toestand in Klein-Azië komt het ernstige bericht: in Smyrna is pest uitgebroken ten gevolge van de afwezigheid van sa nitaire maatregelen voor de verzorging der vluchtelingen. Er zijn reeds een twin tig slachtoffers. Een nieuwe complicatie, ofschoon niet geheel onverwacht, kan de houding van Rusland brengen. Uit Kiga wordt n.m. gemeld: Te Moskou had een geheime conferen tie plaats van den revolutionairen raad onder Trotzky, waarin naar verluidt be sloten, werd, de in het zuiden aanwezige' militaire- en marinemachten gereed te maken voor een actie, blijkbaar teneinde de Kemalisten bij te staan. Vernomen wordt, dat het Russo-Turksch verdrag de Sovjet verplicht, met de nationa listen samen te werken bij de verover- ring van de Dardanellen, waardoor Rus land als belooning volledige bewegings vrijheid in de Zwarte Zee zou ontvangen. Wanneer overigens niet handig wordt gemanoeuvreerd door de geallieerden, is er kans, dat het Grieksch-Turksche in cident de geheele' Balkan opnieuw in vlammen zet. De Minister van Buiten- landscbe Zaken van Servië is reeds ijlings naar Londen vertrokken en had een bespreking met Lloyd George. Roe menië zal op Engeland's verlangen een woordje mee spreken; maar nu begint Bulgarije zich ook te roeren. Een medewerker van de „Temps" heeft den heer Petkof, den Bulgaarschen zaak gelastigde te Parijs, gevraagd naar het standpunt, dat zijn land ten opzichte van den Grieksoh-Turkschen oorlog inneemt. De heer Petkof antwoordde, dat de re geering te Sofia vast besloten is haar koelbloedigheid ie bewaren en den toe stand niet te compliceeren. Toch meent zij goed te doen op dit oogenblik nog eens te herinneeren aan het recht van Bulga rije op een uitgang, aan de Aegeische zee, welke het in art. 48 van het verdrag van Neuilly is beloofd. Een Bulgaarsche uit gang van de Aegeische zee is voor de on derteekenaars der tegenpartij tot een ver bintenis van internationale beteekenis ge worden. Het gaat er niet om het verdrag van Neuilly te wijzigen, doch sléchts om het toe te passen. Niet alleen Bulgarije's handel en economische ontwikkeling, maar zijn geheele toekomst hangen er van af. Het is een kwestie van leven en dood. Van belang voor het inzicht in de Turk sche kwestie is verder nog het oordeel van generaal Townshend Vrijdag ontving reeds de „Evening Standard"een telegrafisch bericht uit Pa rijs, behelzende, dat generaal Townshend het voornemen koestert, aan Lloyd George zijn diensten aan te bieden in verband met de Turksche kwestie, en dat Towns hend van oordeel is, dat de geallieerden Konstantinopel dienen te ontruimen, wli- Ien zij een heiligen oorlog voorkomen. De Parijsche correspondent van het blad pu bliceert thans het interview, dat generaal Townshend hem heeft toegestaan, in ex- tenso. Hieruit blijkt, dat hij van meening is, dat niet alleen Konstantinopel, doch ook Adrianopel aan de Turken dient te worden teruggegeven, zoo men wil voor komen dat heel Azië in opstand komt. Hij is voorts van oordeel, dat Engeland bij de onderhandelingen over het vraagstuk van Klein-Azië een man noodig heeft, die den Islam kent en het vertrouwen van de Turken geniet en verklaart, dat hij daar voor de aangewezen man is, daar hij in het beleg van Koet-el-Amara het recpect der Turken en bij de wapenstilstandson- derhandelingen hun vertrouwen heeft ge wonnen. Generaal Townshend ziet geen heil in een algemeene vredesconferentie; vier of vijf man moeten de zaak in orde brengen, o.a. Kemal pasja, Goufaud, de Fransche sreneraal, hooge commissaris in Syrië, en Townshend zelf, die van a tot z alles weet. Townshend verklaarde verder, dat de bezetting door de geallieerden van Kon stantinopel de grootste strategische en po litieke blunder was en dat hij destijds, toen hij hoorde dat de geallieerden er troepen aan land brachten, lord Long en de regeering gewaarschuwd had voor de fout, welke zij begingen. Daze fout had reeds vruchten gedragen in den vorm van een emstigen slag, toegebracht aan het prestige van Britannië bii den Islam, en wanneer Britannië deze fout niet alsnog snel herstelde, zou het 'de kans van een groote calamiteit loopen Hii verzekerde dat Kemal pasja volkomen bereid was ge noegen te nemen met de bezetting van de Dardanellen door geallieerde troepen on der een neutralen gouverneur. Hii geloof de niet dat het moeilijk zou vallen, de vriiheid van den Bosporus te verkrijgen onder een of anderen militairen waarborg, waardoor het doel van de geallieerde be zettingstroepen van Konstantinopel zou zijn bereikt. Ten slotte nog de volgende Engelsche persstemmen uit de ochtendbladen van Maandag: De „Daily Mail' zegt: Het Britsch pu bliek vernam verwonderd en ontsteld dat Lloyd George en zijn collega's een niéu wen oorlog in het Nabije Oosten organi seerden De politiek, ontvouwd in de me- dedeeling van de regep.rim>sr>lann»n vrenst aan krankzinnigheid, De „Daily Chronicle" zegt dat dit een dier gevallen is, waarbij een sterke hou ding waarschijnlijk minder inspanning en onkosten zal vergen dan een zwakke. De „Daily News" verklaart: Indien er wezenlijk een blijvende regeling moet zijn, kan deze alleen worden bereikt door een spoedige Europeesche conferentie, bijge woond door alle Balkanstaten, met inbe grip van Bulgarije, waar de stemmen der kleine mogendheden even effectief moeten zijn als die van de groote. De „Daily Express" meent, dat sotiede gronden aanwezig zijn voor vertrouwen, daar er tot nu toe geen reden is te geloo ven, dat Kemal en zijn raadsmannen krankzinnig zijn geworden. Zij hebben al les te verliezen wanneer zij de gemakke lijke Grieksche overwinning omzetten m een Aziatisch-Europeesch gericht. De „Times" schrijft: Het land zal de re geering steunen in zijn redelijke, vastbera den en niet-uitldagende politiek, zoo moge lijk te zamen met Frankrijk; maar het land zal de regeering onfeilbaar verguizen, indien zij den smadelijken weg blijft vol gen, welke zij de laatste jaren gevolgd heeft. De „Westminster Gazette" is van mee ning dat het optreden der Britsche regee ring, en het feit, dat haar standpunt fun damenteel wordit gedeeld door Frankrijk en Italië, te zamen in staat zijn, een vreed zame oplossing van de crisis nader te bren gen. „De regeering heeft het bij het rechte eind, wgnneer zij m-oen-t dat een eensge zinde en vastbesloten demonstratie op het oogenblik het eerstaoodige is. Wat in de tweede plaats van noode is, dait de gealli eerden tezamen komen en met de Turken een steviger vrede sluiten." De „Manchester Guardm" verklaart; „De Turken hebben zich uitstekend gehou den en indien zij het verstaan zich in het uur hunner overwinning te matigen, zullen zij het meerendeel der doeleinden, die zij op het oog hebben, zonder verdere offers bereiken. Doch het verbranden van Smyr na, en het bloedbad dat er mede gepaard gaat, is ternauwernood een aanwijzing van een gematigden geest. Onzerzijds echter dienen wij in ieder geval, ofschoon ons op bet ergste voorbereidend, geen poging na te laten, om een oplossing tot stand te brengen." Van de Volkenbondsverga- dering is van belang te melden, dat in de com missie voor de ontwapening De Jouvenel het standpunt van Frankrijk heeft uit eengezet, n.-l. dat het de vermindering zij ner bewapening afhankelijk maakt van het sluiten van het waarborgverdrag. Hij advi seerde om te beginnen met verdragen, welke zich tot bepaalde staten beperkten, zonder de onderstelling van een algemeen verdrag uit te sluiten. Het spreekt van zelf, zoo zeide De Jouvenel, dat twee groote na ties, die zich veilig gevoelen achter haar militaire grenzen het gevaarlijk achten om haar waarborgen te geven aan jonge sta len, welker leven nog onzeker en slecht georganiseerd is. Hierin steekt stellig een gevaar voor een groote natie, maar ik ver klaar namens mijn ,land Ie spreken, welks gevoelens en tradities ik ken, zoo besloot hij, indien ik zeg, dat dit jrnistt «moet ge schieden, daar het de zwakken betreft, en het de plicht der sterken is hun te hulp te komen. Na het onderhoud tusschen Lord Ro bert Cecil en De Jouversea verklaarde de Britsche gedelegeerde te hopen tot overeen stemming met den Franscben gedelegeerde te komen. Besloten werd de resoluties naar de redactie-commissie te verwijzen om een eenvormigien tekst te zoeken. Voorts wordt gemeld, dat het hoofdcom missariaat van het Nansen-comité mede deelt, dat op 19 Sept. te Genève een con gres zal worden gehouden van de onder leiding van dr. Nansen werkende vereeni- ging tot hulpverteening. Ongeveer 40 or ganisaties zullen daaraan deelnemen. Dr. Namsien 'zal rapporteeren ovée het ver richte wetk en het plan ontwikkelen van den In de eerstvolgende martnden te ver richten arbeid. Inzonderheid zullen alle deelnemers worden verzocht -hun krachten te richten op de oplossing van het pro bleem van het economisch her stel. Een belangrijk voorstel op de algemee ne vergadering giedaan, om de Volkenbond in de Turksche kwestie te laten, bemidde len vindt men onder de Telegnammen. In zake de Ierscihe kwestie worden weer nieuwe schietpartijen te Belfort gemeld. Framctireurs heLben Zon dag twee mannen doodgeschoten. Zaterdag werden door het ontploffen van een bom een vrouw gedood en verscheidene kinde ren gewond. Ue politierechter te Londen hieeft Za terdag een zekeren George Saunders on zijn vrouw veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf wegens veronachtza ming van hun 8-jarig kind, 'n meisje ge naamd Joan. Het echtpaar was geduren de de week-end op reis gegaan en had het kind alleen, in gezelschap van een hond, achter gelaten. Het meisje was, na het verrichten van wat huiselijlke be zigheden, gaan spel en in een park in de buurt en toen zij later weer bij haar huis was aangekomen, bleek het dat zij den huissleutel verloren had. Zij was toen maar op de stoep vooa* de deur gaan zitten en daal' was zij laat op den avond door een inspecteur van po litie gevonden, die haar vermoeid en hongerig medenam naar het politiebu reau, waar zij vertelde dat haar ouders niet voor den volgenden dag zouden thuiskomen. De vereeniging tot voorko ming van wreedheid tegenover kinderen, die van het geval kennis nam, dienote een aanklacht tegen het echtpaar in Bij het verhoor voor den rechter bleek, dat Saunders, een ea-gadoor, voor d<? tweede maal gehuwd was.. Hij had twee kinderen, 'n jongen en 'n meisje. Het meisje was sedert het tweede huwelijk twee jaar in een klooster geweest en logeerde tegenwoordig dikwijls bij haar grootmoeder; de jongen werd opgevoed bij een vriendin van het echtpaar. Het meisje was den loatsten tijd niet naar school geweest, ging zelden met haar moeder uit en nooit hebben de vader en zijn vrouw de vraag besproken, of het wel goed was om hét kind alleen thuis te laten. Mevrouw Saunders verklaarde voor den rechter dat zij erg veel van kin deren en dieren hield, doch zij had zich tegenover den inspecteur uitgelaten dat zij niet verantwoordelijk was voor een stiefkind, terwijl zij voor haar hu welijk had verklaard, dat zij Saunders* „spruiten" niet wilde hebben. Zij bad Joan alleen thuis gelaten, omdat zij zoo bij de hand was voor haar leeftijd en haar daarom ook gerust het zetten van thee op een gasstel toevertrouwd Verder bleek dat het kind niet wist, waar haar ouders waren heengegaan. De magistraat zeide in zijn samen vatting, dat hij nog- nooit een dergelijk geval bij de hand had gehad; de be klaagden waren menschen van zekere beschaving en van positie en geen onwetenden in den gewonen zin van het woord. Er was wel geen sprake van feitelijke wreedheid tegenover het kind, doch het gedrag van het echt paar was toch buitengewoon harte loos, waardoor het kind gemakkelijk iets had kunnen overkomen. Hij meen de, dat een boete in dit geval geen effect zou sorteeren en veroordeelde elk der beklaagden tot twee maanden gevangenisstraf. De veroordeelden gingen in hooger beroep. De moeilijke toestand, waarin de Duitsche krantenwereld verkeert, is bekend: het eehe blad na het andere moet zijn uitgave staken. De „Frankf. Z", die een en ander bespreekt, wijst in dit verband op een gevaarlijk uiting, dezer dagen in een rede ge daan door den leider van de Vereeni ging van industrieelen uit Midden- Duitschland, waarbij hij verklaarde, dat de industrie zich slechts interes seeren kan voor de instandhouding van een haar belangen dienende pers. Hetgeen met andere woorden wil zeg gen, dat de onafhankelijkheid van de Duitsche pers in gevaar komt, in dien het niet gelukt dit proces het welk reeds begonnen is, alsnog tot staan te brengen. Een rit met de Weensche tram, tot dusver 1000 kronen, kost van heden af 1700 kronen! Tevens is 't spoor wegtarief, hetwelk pas enkele weken verviervoudigd was, w'ederom met 20 pCt. verhoogd. Het Chileensehe kabinet had zijn ontslag ingediend, om het kort daar op weer iri te trekken. Uit Rio de Janeiro wordt ge meld, dat de president der Portu- geesche republiek aldaar is aangeko men en geestdriftig is begroet De gedachte aan het laatste oordeel is een ontzaglijke gedachte, die de zielen moet aangrijpen. Dat dit ontzettend Godsgericht wordt misbruikt voor laffen spot, schijnt on denkbaar. Toch zijn er, die dat aandurven. Een Parijsch journalist wendde zich tot een aantal vooraanstaande mannen met de vraag wat zij zouden doen, indien over acht dagen de wereld verging. Enkele antwoorden zijn publiek ge maakt en daaronder trekt dat van den tegenwoordigen minister-president in Frankrijk de aandacht. De „hoog-beschaafde" Poincaré durft schrijven: „Leve het einde der wereldl Want =op dien dag zal ik het met Lloyd George eens zijn over het uitstel aan Duitsch- land van het totaal zijner schulden! Per soonlijk ben ik besloten mij tot het einde toe te vermaken. Eiken avond zal er bal en cotillon in het Elysée zijn; de cham pagne zal stroomen; de hoofden zullen dermate op hol zijn, dat niemand onder ons het oogenblik zal bemerken, waarop hij uit deze uitnemende wereld naar een nog betere zal overgaan." Zoo uit zich een van Frankrijk's eerste mannen, die vroeger nog al den naam had een denker te zijn. De „Rotterd." zegt bij rijn uitlating: „Het is welhaaast of tusschen de Fran sche staatslieden een wedstrijd is aange gaan om zich in hemeltergende blasphe- mie met elkaar te meten. Enkele jaren terug verontrustte ons Vi- viani met zijn: „De lichten des hemels zijn gedoofd en zij zullen niet meer ont stoken worden". Wat Poincaré thans be drijft, is niet minder kwaadaardig. Arm Frankrijk, dat zich moet laten lei den door wie roekeloos met God en gods dienst spotten." Men heeft, sinds den vrede, van Poin- cairé gezegd, dat hij oppervlakkig is en niet doordenkt De pro-ef op de som heeft hij hier weer geleverd. Oorspronkelijke roman d. H. B. V. D. SANDft Prijs gebondenf 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.—, franco ja. p, f 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijvet Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.5T Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij di N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. Te Amsterdam worden als proef brie venbussen aan de tramwagens Van lijn 2 gehangen. Het bekende huis aan den Kneuterdijk Aan de Zaterdag verschenen „Heraut", het bekende godsdienstig weekbldd voor Gereformeerde Kerken in Nederland, ont- leenen wij: We hebben aan onze Roomsahe Iandge- nooten twee bezienswaardigheden te dan- den, die ook door Protestanten zeer druk bezocht worden. De eene bezienswaardigheid bevindt zioh te Valkenburg. In de zandsteenber- gen, die zich daar bevinden, is' een voor treffelijke nabootsing gemaakt van de Ca tacomben te Rome. Het eerste leven der Christelijke Kerk heeft zich te Rome in deze onderaardsche Catacomben afge speeld en vandaar het hoog belang, dat deze Catacomben voor ieder Christen hebben. Ze zijn de plaatsen, waar de mar telaren zijn begraven en waar de gods dienstoefeningen der vervolgden werden gehouden. De nabootsing dezer Catacom ben te Valkenburg is op voortreffelijke wijze gelukt. Wie, zooals schrijver dezes het genoegen had eerst de Catacomben te Valkenburg en daarna die te Rome te bezoeken, kan getuigen, dat metterdaad geen poging onbeproefd is gelaten om een zuivere reproductie te geveri. Zelfs bieden de Catacomben te Valkenburg het voordeel, dat men daar in kort bestek bijeen gebracht vindt, wat te Rome dagen kost om het te bezoeken. Naast deze reproductie van de Cata comben, waar de oudste geschiedenis der Christelijke Kerk ons veraanschouwelijkt Wordt, danken we, evenzeer aan Roomsch initiatief, de Heilige Lanstictoting te Nij megen. Een groote uitgestrektheid lands is hier aangekocht, waarop men gepoogd heeft een reproductie te geven van de heilige plaatsen uit het Heilige Land, zoo als ze oorspronkelijk moeten geweest zijn. Alle huizen op dit terrein gebouwd, dra gen een Oostersch type. Men vindt er zeer getrouwe afbeeldingen, hoe een Oostersch huis er van binnen uit ziet, van de groo te tenten, waarin de aartsvaderen geleefd hebben, van de persbakken, waarin de druiven getreden werden. Voorts is er een afbeelding van de grot te Bethlehem, waarin, volgens de overlevering, Christus zou geboren zijn, van den heuvel Gol gotha met het kruis en van het graf van Jozef van Arimathea, waarin Christus' lichaam werd begraven. Al ontbreekt het Oostexsche milieu, al kan men op deze heuvelen met dennen beplant, toch geen voorstelling van het Heilige 'Land zelf krij gen en al is daarom het reproductiebeeld veel onzuiverder, dan van de Catacom ben te Rome, toch kan het geheel als aanschouwelijk onderwijs zeker dienen, om een beteren indruk te krijgen van de Oostersche zeden en van de heilige plaat sen. En het is daarom volkomen te be grijpen, dat ook tal van Protestanten, die geen reis naar het Heilige Land kunnen doen, deze Heilige Landstichting bezoeken Huldigingscomité 1898—1923, onder voor zitterschap van den heer Albert van der Horst, welke 16 dezer in het gebouw van de Vrijwillige Burgerwacht te Am sterdam is gehouden, werd besloten, dat getracht zal worden, provinciegewijze be wijzen van instemming in te zamelen van zooveel mogelijk in de provincie geves tigde vereenigingen. Na inzameling de zer bewijzen van instemming zullen in de provincies vergaderingen worden ge houden, waaruit provinciale afdeelings- besturen zullen worden gekozen. Elk dier afdeelingsbesturen zal twee afgevaardig den kiezen, welke zitting zullen nemen in het Centraal Landshuldigingseomité, dat dus met deze 22 leden zal worden uitgebreid. Het öentraal Landshuldigingseomité zal een programma vaststellêm voor een groote nationale huldebetooging te houden te Amsterdam, waartoe alle aan gesloten vereenigingen met bun banieren zullen worden uitgenoodigd. Verder zal in opdracht van het Lands huldigingseomité een Nationaal Gedenk boek 1898—1923 worden uitgegeven, waartoe een 70-tal vooraanstaande letter kundigen uit den lande belangeloos hun medewerking hebben toegezegd. Verdere plannen en regelingen worden door het voorloopige comité in overweging geno men, om later aan het volledig uitge breid comité ter uitvoering te worden voorgelegd. Betuigingen van instemming kunnen thans reeds worden gezonden aan het algemeen secretariaat (tot uiterlijk 1 Oc tober a.s.) gevestigd Lutherschen Burg wal 13 's-Gravenhage. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik, begeleid door prof. Broegar, hebben Zaterdag het historische mu seum te Christiania bezocht. Zij be zichtigden met groote belangstelling het Vikink Osebergschip, met zijn mooie inventaris. De Koningin en de Prins hebben daarna geluncht in de villa van den Koning, op huize Bygdoe. Zaterdagmiddag heeft de Koningin een ontvangst gehouden op den krui- 'ser Zeeland. Naast de Zeeland lag de Noorsche kruiser Tordenskjold. keurig gepavoiseerd. Toen de Konin gin zich in een sloep met 12 roeiers naar boord begaf, loste de Tordensk jold de gebruikelijke saluutschoten. Er xvaren ongeveer 70 Nederlanders aanwezig, onder wie consul-generaal MöUracil Thellebsen en de vice-consul Matak Fontein en verder de vice-con suls te Drammen, Frederikshald, Skiën en Erederikstad. De gezant stelde de gasten voor, waarna de Koningin zioh met de aanwezigen onderhield. De muzikale soiree, die 's avonds ten paleize gegeven werd, was zeer druk bezocht. Deze feestavond werd ook bijgewoond door de te Christiania ver- blijfhoudende Nederlandse he journa listen. wat het Heilige Land is. Aan deze waardeermg van protestant- sche zijde doet niet af een slotopmerking in het stukje van den schrijver, dr. H. H. K(uiper), dat de beide geprezen stichtin gen -ook een weinig aan „Roomsche pro paganda" zouden doen, een opmerking, die overigens voor tegenspraak vatbaar is. Zondagochtend hebben Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik de gods dienstoefening in de paleiskapel bijge woond. Bij het verlaten van het paleis werden de vorstelijke bezoekers door de buiten samengestroonfcle menigte hartelijk begroet. Het Koninklijk echt paar begaf zich daarna met hun gast heer en de leden der Koninklijke Fa milie naar de in de heuvels gelegen plaatsjes Holmenkollen en Volksholm. In de in deze streek gelegen villa van den Koning werd het noenmaal gebruikt. In den namiddag werd nog een tocht door het prachtige land schap gemaakt,waarna s middags naar het paleis te Christiania teruggereden werd. Na den maaltijd bood Koning Haa kon aan Koningin Wilhelmina het Grootkruis met keten van de Orde van St. Olaf aan. De Koning heeft voorts het Grootkruis in deze Orde overhandigd aan vice-admiraal F. Bau- duin, adjudant-generaal van H- M. de Koningin; aan den heer Ridder van Rappard, Ned. Gezant te Christiania en aan graaf Du Monceau, op per ceremoniemeester van de Koningin. om aldus een indruk te ontvangen van »Aan vele autoriteiten werden nog Ia de vergadering van het voorloopig ridderorden verleend. Koningin Wil helmina heeft den Kroonprins van Noorwegen 't Grootkruis van de Orde van den Nederland-schen Leeuw aan geboden. Maandagmorgen zijn de Koningin en de Prins met een extra-trein uit Chris tiania vertrokken, om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Een groote menigte was voor het station samengestroomd, welke den Vorste- lijken bezoekers een hartelijke ovatie bracht. De Koninklijke Familie deed het Nedertandsehe Vorstelijk echtpaar tot aan den trein uitgeleide. Het af scheid was ^eer hartelijk. te 's-Hage, dat eerst voor den Raad van State bestemd scheen en dat om zijn historische beteekenis en zijn klas sieke schoonheid tot de monumenten vaa ons land behoort, heeft thans 'n waar- dgie bestemming gekregen. De bekends kunsthandelaar Dorus Hermsen gaat naar de „Meb"" meldt, er zijn oollectie oude meesterwerken in onder brengen. Het gebouw wordt, na een algeheels restauratie, op 1 Mei 1923 door hem betrokken. Veilig kan worden aangeno men, dat bij dezen kunstzinnigen Hage naar deze mooie woning als object vaa 17e eeuwsche bouwkunst zorgzaam zal worden bewaard. De benoemde ministers jhr. nr. Buy de Beerenbrouck mr. Heemskerk, jhr. mr. de Geer en J. J. 0. van Dijk heb ben thans aan het Centraal Stembureau bericht, dat zjj hun ontslag nemen air lid der Tweede Kamer, als hoedanig zij hij de jongste algemeene verkiezin gen gekozen waren. Hun namen blijven echter ingevolge artikel 130 le lid der Kieswet op de candidatenlijst geplaatst, ten einde by later openvallen van een plaats even tueel weder een mandaat te kunne» aanvaarden. Maandagochtend heeft de minister van Oorlog, de heer Van Dijk, die gerni- men tijd minister tan Marine ad in terim ie» geweest, het beheer van het departement van marine overgedragen aan den nieuwbenoemden en heden in functie getreden minister van Marine, den heer E. P. Westerveld. Minister Van Dijk nam hartelijk afscheid van de vlag- en hoofdofficieren en hoofdamb tenaren van het Marine-departement, waarna de voorstelling dezer autoritei ten - aan den nieuw-optredenden be windsman plaats had. Ook heeft Maandagochtend de afge treden minister van Waterstaat, de heer König, zijn portefeuille overgedragen aan zijn opvolger prof. Van Swaay. De nieuw benoemde minister van Ma rine, de heer Westerveld, heeft Zater dagmiddag afscheid genomen van de dagmiddag afscheid genomen van de hoofdambtenaren van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Hy zegdö hartelijk dank voor de groote medewer king in de afgeloopen vier jaren van de ambtenaren ondervonden. De hoofdin genieur-directeur de heer Collette-sprak namens de ambtenaren en huldigde in den heer Westerveld den stoeren wer ker. Daarna nam de heer Westerveld van alle aanwezigen afscheid. De Minister van Waterstaat, prof. Van Swaay, heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. De Minister brengt ter kennis, dat hij eiken Vrijdag te beginnen met 29 Sept. a.s„ des namiddags te twee uur, in het Departement van Waterstaat op het Binnenhof, allen zal ontvangen, die hem over de zaken van rijn Departe ment wenschen te gpreken. Op de vragen wan den heer Gerret- son betreffende bet niet verleenen van de Koninklijke goedkeuring aan dr. P. Taek tot het geven van onderwijs als leeraar aan het lyceum te Enschedé, heeft Minister dr. De Visser geant woord: Hot is juist, dat de Minister bezwaar heeft gemaakt te bevorderen, dat aan dr. P. Tack de Koninklijke vergunning wordt verleend, welke hij, om hier te lande onderwijs te kunnen geven, als vreemdeling behoeft. De redenen, waarom de Minister ge meend heeft de inwilliging van het verzoek niet te moeten bevorderen, heb ben niet betrekking op dr. Tacks meer dere of mindere geschiktheid of be kwaamheid als docent, doch zyn va» staatkundigen aard. Zoolang geeB nieuwe titularis benoemd is zal de heer W. No!ting, als oudste hoofd inspecteur der P. ren T., de functie va plaatsvervangend Directeur-Generaal ve» vullen. De Fransche vliegers, die het niet goed kunnen verkroppen, dat het vlie gen zonder motor in Duitschland zoo veel grooter vorderingen heeft ge maakt dan in Frankrijk, doen al bun best om te trachten de Duitsche re cords te benaderen. Tot dusver was het Fransche record voor de langste vlucht 9 minuten "2 se conden, terwijl men het in Duitschland al tot een vlucht van meer dan 8 uren gebracht heeft. De Duitsche voorsprong as dus nog aanzienlijk. Thans is de Fransche vlieger Barbot erin geslaagd een motorloozen vliegtocht van 20 mi nuten 33 seconden te maken dus meer dan het dubbele van het vorig recordj De vliegtocht werd gemaakt van het plateau van Superbagnères in de Py- reneëa op -de Spaansche grens

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5