AflIAATJE Woensdag 20 September 1922 45ste Jaargang No. 14252 i UIT DEN OMTREK. Burgerlijke Stand. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. EERSTE BUD HAARLEM. R.-K. Jeugdorganisatie 4 Van oirae Rechtbank. Personalia. Statuten. Louis Bouwmeester. LANGS DEN WEG. De Etalage-Week. De uitreiking der Dahlia's De vlaggen uit. De étalages. Triduum R.-K. Volksbond. Kerkconcert Tilly Koenen. Dahlia feesten. Demonstratie in „Flora." WORSTELEN. Huldiging Louis Bouwmeester. De Dahlia-keuring. Gevonden voorwerpen. Programma Prr rrr kppp A b Prr Frr Oe prijzen der huizen J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Tegen de Gooische tramlijnen. iM anonnememspnp oe- draagt root Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal J 3 25 Per Week0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet 3.57 14 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Teleloonnuuimers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 HAARLEM Advertentiën 35 cants per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. -3-- (Vervolg.) Om kwart over één werd de vergade ring geschorst. Om half 3 werd zij her opend. Voortgezet werden de besprekingen over de concept-statuten voor de plaat- eelijke afd. van den R. K. Jongevrou- wenbond. Een amendement bij art. 5, inhou dende, dat die vereenigingen, welke bis schoppelijk en koninklijk goedgekeurd zijn, geen rekening en verantwoording schuldig zijn aan het algemeen bestuur, •werd met 3 stemmen voor verworpen. Een voorstel van pater Bouters, in bet bestuur der vereeniging slechts één lid van het bestuur van de plaatselijke afd. van den Dioc. R. K. Vrouwen bond zitting te doen nemen, werd ver worpen. Bij art. 7 (geldmiddelen) stelde ka pelaan Helmer voor een nieuwe alinea in te lasschen, inhoudende, dat de re kening en verantwoording over het fi nancieel beheer niet verplichtend is voor Üie groepen ep groepsgedeelten, welke reeds aan den bisschop rekenplichtig zijn. Over dit amendement staken met 27 tegen 27 de stemmen, waardoor het ge acht wordt, te zijn verworpen. De overige artikelen worden vastge steld. De voorzitter deelt mede, dat de sta tuten reeds door den bisschop zijn goed gekeurd. Overgegaan wordt dan tot de behan deling van de concept-statuten voor den Dioc. B. K. Jongevrouwenbond in het bisdom Haarlem. Ook deze worden goedgekeurd. Eveneens zijn zij reeds door den bis- Echop goedgekeurd. De plaatselijke en gewestelijke com missies moeten deze zaak nu regelen. Zij zijn verplicht, deze reorganisatie vóór einde October te regelen. De voorzitter meende, dat het het al lerbeste zou zijn, dat de voorzitters der plaatselijke jeugd-commissies de reorga nisatie ten duidelijkste bespraken met alle betrokken besturen. Dan was aan de orde de bespreking van de kwestie der geestelijk verwaar loosde jeugd, waarvoor voor de jongens bestaat het St. Franciscus-Liefdewerk en voor de meisjes het Liefdewerk St. Fran- pisea Bomana. De voorzitter zette uiteen, dat het een plicht is, dat de jeugdcommissies dit werk bevorderen. Het beste is, dit districts- of parochieelsgewijze te doen, dan vanuit 'n centraal punt. Spr. loochent niet de noodzakelijkheid van een cen traal verband, doch meent, dat dit voor de groot© steden niet wel doenlijk is. JRector Van Kompenhout deed daarna eenige mededeelingen over het Francis cus-Liefdewerk en gaf eenige practische wenken omtrent het oprichten van een Franciseus-Liefdewerk in de gemeenten. Spr. noemde het veel beter, indien het Liefdewerk niet districtsgewijze op gericht werd. Spr. noemde het veel prac- tischer, indien er één centraal punt op gericht werd, aan welks hoofd een pries ter kwam te staan, die er zich geheel laan kan geven. Later zouden er dan filialen opgericht kunnen worden. Pater Quirinus deed daarna eenigo mededeelingen over het werken van het Liefdewerk St. Franeisca Bomana te Am sterdam. Besloten wordt, dat getracht zal wor den, meer medewerking in deze te krij gen van de patronaten. Dan werd nog even de vraag onder de oogen gezien: „Waarom staat de or ganisatie van de vrouwelijke leerplicht- vrije jeugd achter bij die der mannen en welke middelen kunnen worden aan gewend, om in dezen achterstand te voor zien Besloten wordt, dat zij, die meenen, over deze kwestie nadere inlichtingen te kunnen verschaffen, deze schriftelijk aan het Dioc. Comité zullen mededeelen. Besloten wordt, dat de Jeugdcommis sies met alle daarvoor in aanmerking komende besturen zullen overleggen om trent de vakorganisatie der jeugd over eenkomstig den onlangs gepubliceerde leiddraad, alsmede omtrent de werkwijze en het werkprogram voor de plaatselijke en gewestelijke Jeugdcommissies. Bij de bespreking van kinderspeeltui gen en vacantiebezigheid voor de jeugd werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat ten krachtigste geprotesteerd zou wor den, dat men de jeugd reeds des Zon dagsmorgens vroeg, dikwijls in grooten getale, doet uittrekken, zooals in Amsterdam Zondag aan Zondag het ge val is. Bector Van Kampenhout zegde top, in deze alle mogelijke stappen bij de bevoegde overheden te doen. De kwestie zal ook in 't Dioc. Comité sporden besproken. Hierna werd de vergadering gesloten. Zitting van 18 Sept. 1922. Tragisch. ran een in aanbouw zijnd perceel in de Jacobijnenstraat, is door G. K. timmermansgereedschap ontvreemd. •Beklaagde bekent. In zijn requisitoir memoreert de Of ficier van Justitie, dat bekl. voor dief stal 14 maal is veroordeeld. Met het oog daarop acht het O. M. het wen- schelijk bekl. voor een jaar of vijf op te bergen in een rijksinrichting. Even wel zijn leeftijd in aanmerking ne mende (bekl. is 72 jaar) is de Officier bang, dat hij zijn straf niet zal over leven. Spr. vraagt gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventief. I Rectificatie. In ons nummer van gisteren vinden pnze lezers de uitspraak omtrent de verduistering aan de Boerenleenbank te Alkemade. Door een miszetting werd in ons bericht inplaats van Alkemade genoemd Alkmaar. Rijwieldiefstallen. Voor diefstal van 'n fiets omstreeks 18 Augustus j.l. ten nadeele van A. H., te Bloemendaal, stond terecht J. F. Bekl. is al herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking geweest. Het O. M. eischte 1 jaar met aftrek van preventief. M. S. en J. E. hadden zich eveneens te verantwoorden wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan D. Z., te Zaandam. Bekl. S. beweert, dat de bedoeling om te stelen niet voor zat, aangezien ze na gebruik het rij wiel zouden terugzenden. Op 'n vraag van den rechter, of hij dan het adres wist, kon bekl. geen voldoende ant woord geven. Eisch 4 maanden met aftrek van voorloopige hechtenis. Inbraak Kleeding magazijn. In den nacht van 5 op 6 Augustus werd door een viertal personen in gebroken in het kleedingmagazijn van den heer N., Barrevoetstraat. Uit het verhoor bleek, dat allen min of meer onder den invloed van sterken drank waren. Bekl. W. liad, toen hij door de politie werd gepakt, een nieuw costuum aan, afkomstig uit het maga zijn. Het O. M., dat zich buitengewoon clement toonde tegenover beklaagden, achtte de voorloopige hechtenis van 6 weken voldoende straf en waar schuwing. De verdedigers, Mr. Theysse en Willekes Macdonald, brachten hulde aan het O. M. 1 i Ontrouw bediende. W. v. Z-, bediende van G. S. M. D., had voor zijn patroon een kwitantie geïnd van f 32.50 en dit geld niet afgedragen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat hij reeds meer incasso's niet had verantwoord, totaal voor ongeveer f 77.—. Uit liet verhoor blijkt, dat er 'n meisje in het spel is. Het O. M., dat het ten laste ge legde bewezen acht door bekentenis en getuigenis, eischt een voorwaarde lijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De patroon zal toezicht op hem houden, terwijl hij niet zonder toestemming van de R. K. Reclasseering van betrekking mag veranderen. G. B. had zich ook aan onregel matigheden schuldig gemaakt. In dienst van de Erven de Jong, teWor- merveer, had hij uit het loonzakje van een kameraad een bedrag van f21.05 weggenomen. Bekl. had deze som later terugbetaald. Het O. M., met deze omstandigheid rekening houden de, vraagt 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger bepleitte voorwaarde lijke straf. 1 i Bestaten beurtschipper. Te Haarlemmermeer hadden om streeks 9 Juli drie jongelui, K. C., C. D. en P. C. G., zich toegang ver schaft tot het schip van C. de I. en hadden uit het vooronder goederen weggenomen. Het O. M. eischte 3 we ken gevangenisstraf. Uitspraken van 18 September. W. U., tapijtwever, zwervend, thans ge detineerd H. v. Bew. Haarlem, dief stal, 9 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. A. K., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd H. v. Bew. Haarlem, dief stal, 6 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. W. Ch. P. J., voorheen boekhouder en kassier te Alkmaar, thans gedetineerd, verduistering, 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. P. J. S„ timmerman te Hillegom, dief stal, voorw. gevangenisstraf van 3 maan den met een proeftijd van 2 jaar. 1. 0. R„ te Haarlemmermeer; 2.. M R., arbeider te Haarlemmermeer, we- derspannigheid, ieder geldboete van f 15 eubs. 10 dagen hechtenis. W. V., monteur te Amsterdam, mis handeling, geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis. B. V., stroorijder te Haarlemmermeer, vrijgesproken. J. 0. K., schippersknecht te Zaan dam, bij verstek, mishandeling, 14 da gen gevangenisstraf. M. v. 't H., los werkman te Zaan dam, bij verstek, wederspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. H. E., bakker te Zaandam, bij ver stek, mishandeling, 2 maanden gevan genisstraf. W. O., melkslijter te Zaandam, bij ver stek, dierenmishandeling, ge'dboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. E. A., los werkman te Purmerend, bij verstek, eenig goed, dat geheel aan een ander toebehoort, beschadigen, 14 dagen gevangenisstraf. J. S., visschersknecht te Volendam, we derspannigheid, 1 week gevangenisstraf. Bij het te Amsterdam gehouden ex amen voor het Politiediploma van den Alg. Nederl. Politiebond verwierf B. van Kampen te Heemstede het diploma met aanteekening, het diploma verwierf T. v. Iperen, alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het po- litie-diploma met aanteekening B. v. Kamp te Heemstede en voor het politie-diploma zonder aanteekening T. van Iperen. alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor diploma B van het Machinisten-examen de heer J. C. de Wilde, alhier. Te 's-Gravenhage is geslaiigd voor hel examen M. O. acte K5 (hoogere wiskun de) de heer J. B. J. v. d. Haar. alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van dp Hypothecaire Beleggingsbamk, al- hjer.. - De 80-jarige Louis Bouwmeester als Shylock. Zoo heeft dan de tachtigjarige kun stenaar ook te Haarlem gejubileerd. Al werden hem niet veel woorden van ge- lukwensch toegezonden, geen schooner huldiging kon hem ten deel vallen dan deze stampvolle, uitverkochte Stads schouwburgzaal, die in bijna ademlooze stilte zijn onsterfelijke Shylock volgde. Noch gisteravond moesten, ondanks de aankondiging dat de zaal uitverkocht was, tientallen worden afgewezen. Doch een tweede Bouwmeester-avond is in de smaak, zoodat ook de teleurgestelden van gisterenavond nog een kans krijgen. De muziekvereeniging „Harmonie-Cres cendo" haalde Bouwmeester van den trein en geleidde hem, onder grooté be langstelling, met muziek naar den Schouwburg. Hartelijk werd de grijze kunstenaar toegejuicht. Voor de voorstelling en in de pauze gaf „Harmonie-Crescendo" eenige mu zieknummers ten beste en zette aldus luister aan de huldiging bij. Het publiek heeft genoten. Is het niet binnen enkele dagen voor de 2000ste maal dat Bouwmeester zijn Shylock zal spelen? En wat 'n kracht nog! Wat 'n vitaliteit. Is dat een tachtigjarige? Wie Bouwmeester gisterenavond zag, zal zich dat zijn heele leven nog herinneren. Zooals gewoonlijk was het Bouwmeester weer, die het heele 6pel droeg. Een reus tusschen dwergen. Mevr. Erfmann Sasbach gaf een fraaie Portia en Pey- ters een niet onverdienstelijke Neri'ssa. En na het laatste tafereel bracht het gansche auditorium, staande, Bouwmees ter een geestdriftige ovatie. De heer Van Gasteren, onze schouw burgdirecteur, nam daarop de honiieurs waar en overhandigde den kunstenaar een tweetal kransen, één, in opdracht van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, voorzit ter der afdeeling Haarlem van het Ned. Tooneelverbond, namens d''e organisatie en één namens de schouwburgcommissieJ Vervolgens sprak hij hem hartelijke woorden toe en herinnerde er aan hoe- vele jaren Van Gasteren en Bouwmees ter elkander reeds kennen en hoevele Bouwmeesters-jubilea onze schouwburg directeur reeds mocht meemaken. Hij wenschte hem nog vele tooneeljaren toe en overhandigde hem een bouquet voor zijn dochtertje met den wensch dat het Bouwmeester gegeven mag zijn haar nog eens haar bestemming te zien bereiken. Weer geestdriftige toejuichingen en herhaaldelijk moest Bouwmeester zich weer voor het voetlicht toonen. Per atax reed Bouwmeester na afloop der voorstelling naar t station. Velen hadden zich bij den Schouwburg ge- deposteerd om hem nog toe te juichen. Onder de aanwezigen was o.m. de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem met zijn echtgenoot©, en de hee- ren Mr. Bomans en Mr. Slingenberg, wethouders der gemeente Haarlem. Nog eens: de autoped. Onlangs plaatsten we een ingekomen klacht over den overlast, door het speel goed autoped, ook wel éénstapper ge naamd, veroorzaakt. Thans bereikt ons weer een dergelijke klacht en wel van be woners uit de Anegang. In die klacht wordt de toestand voor de Anegangbewo- ners onhoudbaar genoemd. En dit moeten we geheel onderschrijven. In hun vrijen tijd rennen de kinderen op de autopeds langs de straat langs voetgangers en tus schen wagens, fietsen en andere vervoer middelen. Ze vormen soms heele rijen en dan moeten de voetgangers beenen ma ken, willen zij niet met dit nieuw soort speelgoed in aanraking komen, want uit- kijkij doet de lieve jeugd niet. Daarbij komt nog, dat de Anegang winkelstraat is en nu wordt ook gezegd, dat het koo- pend'publiek de straat mijdt, op tijden, dat zij herschapen is in autoped-speelplaats. De waarheid er van is natuurlijk moeilijk te controleeren, maar begrijpen kunnen we het ons alleszins. De Anegang schijnt, omdat zij geasphal- teerd is, wel graag ais speelplaats gebruikt te worden. Eenige jaren geleden door rol- schaatsliefhehbers. Daar is toen, meenen we door politie-bemoeiingen een einde aan gemaakt. Zou dit nu ook niet kunnen met deze plaag, want zoo durven we ge rust het autopedden (nieuw werkwoord) noemen. In Den Haag worden al nolilie-maatre- gelen overwogen en in een Rotterdamsch blad werd dezer dagen ook voor de Rotte-stad in dien geest gepleit. De inzen der wilde de kinderen naar de parken, in ieder geval buiten het centrum der stad verbannen, mede met het oog op den last welken het snerpend geknars der auto peds veroorzaakt aan zieken en ouden van dagen. Die idee is wel een overdenking waard. Hoe het echter ook zij, inzonderheid voor de Anegangbewoners is een spoedig ingrijpen in deze wel gewenscht. Omtrent het opnemen der klacht over de autopeds in ons blad eenige weken te rug zijn we hard gevallen door een ver- kooper van hef nieuwe speelgoed. Het ligt natuurlijk geenszins in de be doeling van klagers, noch van ons, de verkoopers te dupeeren (zooals ons aan gewreven wordt). Alleen wordt opgeko men, en dit worde wel onderscheiden, te gen den waarlijk grooten overlast, in drukke winkelstraten door de autopeds veroorzaakt. De regelingscommissie deelt ons mede, dat de uitreiking der aangevraagde Dah lia's plaats zal vinden Woensdagmiddag van 3 uur af in de Pandpoort. De commissie doet een beroep op de welwillendheid der winkeliers wat betreft den toestand waarin de Dahlia's verkee- ren. Men hoopt natuurlijk dat deze in gaven toestand zullen aankomen en in hun volle frischheid kunnen worden ge distribueerd. Maar de regens der laatste dagen hebben de bloemen min of meer gehavend, waaraan natuurlijk niemand iets heeft kunnen doen. Daarom roept de commissie aller medewerking in. Namens de organisatie voor de étalage- week worden de ingezetenen van Haar lem uitgenoodigd gedurende die week de vlaggen uit te hangen. De étalageweek begint Donderdag 21 en eindigt 27 dezer. Een zoo groot mogelijk vlaggenvertoon zal ongetwijfeld zeer bevorderlijk zijn aan de algemeene feestuiting, om welke reden de commissie ook hierin hoopt op medewerking van allen die in het bezit van het vaderlandsche dundoek zijn. Het spreekt vanzelf dat de regelings commissie er op rekent, dat aan de éta lages de uiterste zorg zal worden be steed. Zonder inaachtneming van dat streven zou alles een fiasco kunnen wor den. De emblemen die aan de deelnemers der étalageweek door de commissie zullen worden uitgereikt, moeten op een duide lijk zichtbare plaats in de étalage worden aangebracht. In het bijzonder moeten de winkeliers werk maken van de verlichting. Dit is een zeer belangrijke factor. Aanbevolen wordt voorts om in de étalages de artikelen te prijzen. De winkeliers die iets bijzonders étalee- ren (bijv. uitsluitend Nederlandsch fabri kaat) worden verzocht dit aan de rege lingscommissie op te geven. Aanbeveling verdient, dat, zoo mogelijk, de étalages op Donderdagavond gereed zijn. Zooals men weef, is gedurende de étalage-week de wettelijke winkelsluiting opgeheven. Het jaarlijksche Triduum van den B. K. Volkshond wordt Woensdagavond 8 uur geopend. Het wordt gehouden in de kerk van den H. Antonins aan de Nieuwe Groenmarkt. Donderdag- en Vrij dagavond is er ook weer Lof en preek om 8 uur. Zondag wordt het Triduum gesloten. Des morgens kwart vóór 7 is er in de Paterskerk een H. Mis, waar onder algemeene H. Communie en des avonds te 7 unr een plechtig Willi- brordus-Lof. Het zal wel niet noodig zijn, nog eens een extra-aansporing tot deelname aan dit Triduum te richten tot de B.K. Volksbonders. Elk jaar slaagt het schit terend en 1922 maakt daar natuurlijk geen uitzondering dp. Alle B. K. Volks bonders weten, dat de godsdienst num mer één is, dat zij juist door het trouw nakomen hunner godsdienstplichten niet alleen hun eeuwig, maar ook hun tijde lijk heil dienen. Zij kennen allen „Rerum Novarum," zij zien graag de hun daarin voorgehouden rechten erkend, zij willen ook gaarne hun plichten nakomen. En dit zal zich ook in dit Triduum weer uiten. Als een machtig leger zul len zij naar de oefeningen optrekken, bezield door de leus, welke onlangs hun geestelijk adviseur aanhief: „Jezus de Koning, het Kruis onze vlag." Vrijdagavond a.s. zal de gevierde Alt zangeres Tilly Koenen, met medewerking van den bekenden organist George Ro bert, een uitvoering van gewijde muziek geven, in de Groote Kerk, alhier. Een zéér mooi programma is samenge steld en bevat o.a. liederen van: Bach, Purcell, Rachmaninoff, Brahms, Peter Cor nelius en Constant van de Wall. Orgelwerken van Bach, Hendrik An- driessen en Guilmant. Het belooft dus een avond vol kunst genot te worden. Moge het Haarlemsche publiek door zijn groote belangstelling het toonen op prijs te stellen, dat een zoo groot zangeres en zoo veelzijdig kunstenares, ons nog eenmaal per jaar laat genieten van haar hooge kunst. Toegangsbewijzen voor deze uitvoering zijn dagelijks verkrijgbaar bij het Con certbureau A. Vernout, Warmoesstraat 10. Maandagavond zijn de bewoners van de Ivoningstr., onder voorzitterschap van Jen heer Max Weber, bijeen gekomen, in prin cipe werd besloten de a.s. feesten zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. Wegens drukke werkzaamheden bedankte de heer Max Weber als voorloopig bestuurslid en werden bereid gevonden in hel bestuur plaals te nemen de heeren v. Brussel, Bonman, Beekman en Afkcma. De Haarl. Athletiek- en Worstelclub „Door Oefening Kracht" gaf de door haar aangekondigde demonstratie in gewichtheffen in haar oefenlokaal aan het Pretoriaplein te Schoten. Jammer genoeg werkte het weer niet mede, om de kracht sportbewonderaars naar Sehoten te lok ken, om van de werkelijk kranige staaltjes krachtsport te genieten. Er is veel gepres teerd, dit bewijzen wel de onderstaande uitslagen. Allereerst werd met de aspiranten-afdee- ling begonnen (leeftijd beneden 18 jaar). Er werd gedemonstreerd één-handig trek ken, één-handig stooten met vrijen omzet, twee-handig stooten met vrijen omzet. Vermelding verdient dat het één-handig stcoten met vrijen omzet nog niet lang ge leden ingevoerd, een zeer moeilijke oefe ning is, daar het gewicht absoluut niets van het lichaam mag raken en ook de heele arm vrij van het lichaam moet zijn. Het hoogste gewicht in de aspiranten-af- deeling werd bereikt door J. Brand, trek ken links 90 pond stooten rechts 90 pond, drukken 125 pond en stooten 150 pond. In de eerste afdeeling werd door allen goed werk te zien gegeven. Gezien de ver richtingen van deze jonge krachtmen- schen, kunnen zij het nog ver in de krachtsport brengen. Uitslag: Wolf, ve dergewicht, links trekken 110, rechts stoo ten 120, drukken 150, stooten 175, G. Scheffer, licht gewicht, vermelding ver dient van dezen athleet, dat hij het ge wicht van 145 pond met één hand trok. Een zeldzaam gewicht voor deze afdee ling, rechts stooten 140, drukken 175, stooten 210. Moseman midden-gewicht A. trekken 125, stooten 150, drukken 150, stooten 195. C. de Graaf, midden-gewicht A, trekken 120, stooten 145, drukken 165, stooten 200, P. A. Kuyken, zwaar gewicht. Door dezen kranigen athleet werd één-han dig 150 pond getrokken en 170 pond één- handig gestooten, voorwaar een mooie prestatie; drukken 190, stooten 210. Ziehier de prestaties der athleten van D.O.S., die allen hard hebben gewerkt om den opgekomen belangstellenden iets moois te geven, waarin ze dan ook volkomen zijn geslaagd. Aan de huldiging in den Stadsschouw burg is Maandagavond ook 'n huldiging in de stad gepaard gegaan, d.w.z. de groote tooneelspeler is afgehaald geworden aan het station met een rijtuig met 4 paarden, waarin ook gezeten was de directeur van den Stadsschouwburg, de heer G. J van Gasteren. Het rijtuig werd voorafgegaan door het muziekkorps „Harmonie Cres cendo", dat een vroolijken marsch speelde Reeds om een uur of zes had zich na bij het station een dichte menigte verza meld, die nog steeds aangroeide tot het uur van Bouwmeester's aankomst (half zeven) toe. Een inspecteur en een aantal agenten hadden de handen vol, alles in de goede banen te houden, doch het was hun wel toevertrouwd. Toen Bouwmeester op het stationsplein verscheen, ging er een luid geju...., ach pardon, bleven de nuchtere Haarlemmers hem heel nuchter aangapen en wisten geen kreet van welkom of een toejuiching uit de schijnbaar dichtgeschroefde kelen te ontwringen. Het was hartelijk voor den zoozeer gevierden acteur! I Langs den weg, welken het rijtuig volg de, stond ook een groot aantal belang stellenden geschaard, maar ook hier heerschte een opvallend stilzwijgen. Niet een enkele toejuiching weerklonk. Neen, de ontvangst van den 80-jarigen Bouwmeester had wel wat waardiger kun nen zün. In een étalage-kast van het magazijn der firma Donker op den hoek van de Bartel- jorisstraat en de Zijlstraat zijn tentoon gesteld een wisselbeker en de medailles voor de Dahlia-keuring. Ondertrouwd: 19 Sept. C. B. Rein- hold en A. F. Bouvij. Geboren: 17 Sept. z. van C. C. Na gelhoutMachielsen. 17 Sept. d. van I. J. B. Schemmekes—v. Elten. d. van N. C. Hop—Roest. z. van A. HoeksemaTor. d. van M. J. v. d. HorstMuller. d. van H. WeberDenekamp. 19 Sept. d. v. M. Molenaar—Houtman. Overleden: 17 Sept. S. M. Kiekens, 33 j. Burgwal. Terug te bekomen bijJ. van Es, Kinderhuissingel 62i, bril in étui; 0. v. d. Haak, Molensteeg 37, bus dop erwten; H. Uitenbogaard, Duhhelehuurt 19, étui met schrijfbehoeften; T. Be rends, Slachthuisstraat 98, gramophoon- slinger; W. Bos, Oranjestraat 76, grij ze dameshandschoen; P. Kuijpers, Voor uitgangstraat 88, mei alen halsketting; A. de Vries, Oranjestraat 29, hondenhals band; J. Gijteman, Hoofdmanstraat 24 R.K. leerboekje; F. van Kessel, Voor zorgstraat 43, mes in scheedeJ. Koop man, Voortingstraat 37rd„ damesporte- monnaie (zwart); A. Mulder, Amster- damschevaart 74, bruine damesporte- monnaie, zakmes; H. v. Giesen, Papen- torenvest 47, wit kinderschoentje. J. Verlaan, Ged. Voldersgr. 20, School atlas; P. Hofmans, Kennemerstr. 12, Bril; E. Bekelaar, Pieterstraat 3zw„ Broche; Caderius v. Veen, Zijlstraat 96, Alpacca beursje; R. v. Maas, Brouwersstraat 28, Blauwe ceintuur; Wed. Vrij, Zonnesteeg 5zw., Grijze ceintuur; M. Nelissen, Prin- cessekade 19, Grijze ceintuur; M. Bronk- hout, Brouwersplein 38, Grijze ceintuur; W. Sjilpzand, Ged. Voldersgracht 29c, Duimstok; J. Vermey, Graaf v. Wiedstr. 27, .Tortelduif: R Spleet, Assendelverstr. 45, Grijze dameshandschoen: Kennel Fau na, Parklaan 119, Holl. Herdershond, ge bracht door Peltenburg, Schalkwijkerstr. 9; Zwarte hond, gebracht door N. v. Dorssen, Kleverparkweg 41: Bonte kat, ge bracht door Bruyn, Leidschevaart 226; A. de Vries. Oranjestraat 29. Medaillon met damesportret; H. Kion. Westergracht 63, Damesportemonnaie; P. Bakker, de Clereq- straat 112, Rozenkrans; L. Brakel, Gier straat 13, Heerenrijwiel; A. Verhage, Parklaan 8, Huisleutel; C. Vos, 2e Zuid- poldersfraat 55, Sleutels aan een ring; P. Geerlings, Zakstraat 16, Taschje met Ro zenkrans;; Wed. Eissen, Groote Markt 33, Tabaksdoos; C. Loman, Tetterodestraat 94, Vulpotlood: G. Schouten, Gen. de la Revstraat 75, Zak met porfemonnnie. enz Vroom Dreesmann, Groote Houtstr. 70, Bankbiljet; Kennel Fauna. Parklaan 119, Hond (bastaard herder) gebracht door J. P. Hendriks. Soendaplein 4; Zw. kat, gebracht door Boon, Duvenvoorde- straat 85: Grijze kat, gebracht door Ca rols, Kinderhuisvest 39: K. Kerkhof, Pie- ter Kïesstraat 50. Kruis: M. Boellaart, Rarberossastraat 13, Danskaart: ,T van Huet, Sontmanstraat 45, Muziekboek; H. Forluin, Palmstraat 25rd. Poppenwagen; A. v Veldhuizen. Zoetestraat 42. Ring; A. Weseling, Gaasthuislaan 141. Ring; J. v. Eekhout, Gierstraat 85, Kinderschoen; H. P. Kloos, Witte Heerenstraat 20, Da- mestaschje; J. Harren, Schermerstraat 26rd, Zwart damestaschje. van de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavolcerk te Haarlem, op Donder dag 21 September 1922, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert, ra In kringen van belanghebbenden ziet men telkemale met spanning den uitslag van een publieke huizenverkooping tege moet. Zullen de prijzen der woningen stij gen? Zullen zij dalen? Zullen ze stationair blijven? Zullen de huizen verkoopbaar blijken te zijn? Dat zijn de vragen, die deskundigen en belanghebbenden zich stellen. En al is er wel eens een verrassing, zooals op de laatste verkooping in 't al gemeen Verkooplokaal, tuen het winkel huis op den hoek van Groote Houtstraat en Verwulft, waarin het sigarenmagazijn der firma Bouman is gevestigd, verkocht werd voor meer dan 1078 per M2. of- te-wel voor 43125, (een ongekend hooge prijs), in den regel zijn de verrassingen van niet zoo aangenamen aard voor de verkoopers. De prijzen der huizen zijn ontegenzeg gelijk gedaald in vergelijking met een twee, drie jaar geleden. De dure huizen, zooals villa's e. d., blijken onverkoopbaar te zijn. Perceelen, die twee, drie jaar ge leden voor 40 a 50,000 weggingen, bedingen thans, als ze verkocht kunnen worden, soms 20,000 minder. In Bloemendaal zijn tal van perceelen, ook die niet staan aangeslagen, te koop. Zoogenaamde middenstandswoningen doen 't beter. Woningen, die vóór den oorlog eeD waarde zouden hebben van, laat ons zeggen, 6000 en die in den tijd dat de hooge prijzen werden betaald een 16000 op zouden brengen, doen nu nog wel 12,000. Het is wat men noemt, courant goed. Arbeiderswoningen gaan ook goed weg. De prijzen der huizen zijn echter onte genzeggelijk lager dan zij geweest zijn. Wat is daarvan de reden? Wel niemand kan het met zekerheid zeggen. Op de eerste plaats werken de tijdsom standigheden niet mede om hooge prijzen voor woningen te betalen. Er wordt geen geld verdiend over 't algemeen, soms zelfs verlies geleden,waardoor ook aanbod van huizen komt. En denk eens aan de hooge belastingen. Ten tweede was het eenige jaren gele den een zenuwachtige tijd, waarin ve len, uit vrees op straat te komen, huizen kochten of genoodzaakt waren een huis te koopen, waarbij kwam dat er geld werd verdiend. De woningnood is nu zeker zoo nijpend niet meer als eenige jaren terug. Zullen de prijzen der huizen nog meer dalen? Makelaars en notarissen beweren dat de prijzen der huizen niet veel meer zul len dalen en zij voeren daarvoor als mo tief aan de hooge arbeidsloonen en dure ma teriaal-prijzen. Wij echter begrijpen niet waarom de prijzen der huizen, die steeds zakkende zijn gebleven vanaf het oogenblik dat de hoogste prijzen zijn betaald, nu niet meer door zouden blijven zakken. Er kan, dunkt ons, nog wel wat af. Veel zal afhangen natuurlijk van aller lei omstandigheden, b.v. of de malaise doorzet en zich nog erger doet gevoelen dan nu, of hoe het gaat met den woning bouw enz. Dat zijn allemaal factoren, die te voren niet berekend kunnen worden. Barometerstand 763. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bill. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Sept. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Lyon. Laagste barometerstand 736.6 m.M. te Voldersund. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Sept.: Aanvankelijk nog krachtige, later afne mende Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog ro genbuien, iets koelre. 1. Fantasia et Fuga g.kl.t., J. S, Bach; 2. Jesu, meine Freude, (Canzone) Sigfried Karg Elert; 3. Trois Módita- tions, J. Guy Ropartz; 4. a. Morclau symphonique, b. Mélodie, Alex. Guil mant; 5. Offertoire, (op verzoek), Jos. Jongen. Naar wij vernemen heeft ook de Centra le Commissie voor Bezuiniging ingesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem zich in een schrijven aan den minister van Wa terstaat uitgesproken tegen den aanleg van electrische spoorlijnen in het Gooi, volgens de onlangs ter visie gelegde plan nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1