Verkooplngen. Haarlemsche Orkestvereeniging. Het ophalen van vuilnis. Goedkoope voorstellingen. Nederlandsch Tooneel verbond afd. Haarlem en omstreken. IJMUIDPN. Het visschersbedrijf te IJmuiden. BLOEMENDAAL. DE GRENSWIJZIGING. Het rapport der Commissie van In gezetenen zegt, dat het door Haar lem te annexeeren gebied zich niet leent voor stelselmatigen stadsuit- bouw, niet geschikt is voor het vestigen van een groentenmarkt en niet dienstbaar kan worden ge maakt aan havenplannen. - De an nexatie van Bloemendaal een groot nadeel genoemd. smald, toet al de bézwaren uit admini stratief en justitieel oogpunt daaraan verbonden; en in plaats van de thans bestaande natuurlijke grens, zoude een geheel willekeurige, grillige lijn ont staan zonder eenige leidende gedachte. en de eenvoudige, hartelijke menstifi en vriend, die hij steeds was. ASSENDELFT. NOORDWIJKERHOUT. VELSEN. van F. van Galen. E. Adels. 82 jaar. Afloop der veiling in het Alg. Verkoop- lokaal op Maandag 18 September 1922, des avonds 7 uur ten overstaan van No taris J. A. Wilkens. Heerenhuis, get. 28, aan de Eindenhout- straat, groot 1 A. 89 c.A., 14200, J. A. v. Eerden. Men schrijft ons uit Amsterdam: 't Was Zondagavond een avond vol suc ces voor den heer Gerharz, directeur van de Haarlemsche Orchestvereeniging. Voor de tweede maal toch was de heer Gerharz uitgenoodigd het concert van het Concert- gebouw-Orchest te dirigeeren, waarbij de heer Willem Mengelberg den wensch te kennen had gegeven, zelf tegenwoordig te zijn. De zaal was dan ook tegen den avond niet alleen gevuld, maar zelfs wa ren alle plaatsen op het orahest-podium ingenomen. Een zeer hooggestemd publiek bereidde den heer Gerharz bij zijn verschijning een zeer hartelijke ontvangst. Ik wil hier niet treden in eene muzikale beschouwing, doch kan toch ook niet nalaten de uit voering als hoogstaande uiting van kunst aan te duiden. De zesde van Beethoven, het vioolconcert van Mozart, waarbij wij kennis maakten met den zeer begaafden violist Rud. Bergmann uit Wiesbaden, de eerste suite van Peer Gynt en tot slot het voorspel van „Die Meistersinger von Nürnberg", 't waren alle juweelen van leiding en uitvoering, waarbij de heer Gerharz alles uit het hoofd dirigeerde. Een welverdiende hulde werd dan ook na elk nummer door het enthousiaste publiek gebracht en een applaus, dat bij het eindigen eenige minuten aanhield, was zeker het bewijs, hoe de praestatie van den directeur der Haarlemsche Orchest vereeniging gewaardeerd is geworden. In de pauze kwam dan ook onze groote meester Willem Mengelberg den heer Gerharz de hand drukken en zijn uiterste tevredenheid betuigen en deze verklaarde dan ook aan den voorzitter der Haarlem sche Grcnesrvereentgmg, die met eenige bestuursleden het concert had bijgewoond, dat Haarlem trotsch móchi' zijn op zulk een dirigent, wiens capaciteiten zeker moesten leiden tot een succes voor de Haarlemsche Orchestvereeniging. Men meldt ons: Het bestuur van de Ned. Vereeniging van huisvrouwen, afdeeling Haarlem en Omstreken, heeft bij monde van mevr. v. d. Vangat, een onderhoud gehad met den directeur der gemeentereiniging over het ophalen van het vuilnis in de buiten wijken. Het bestuur had van verschillende zijden der leden aanvraag gekregen, of het stappen wilde doen, tot het verkrijgen van een doelmatiger verdeeling van de dagen, waarop 't vuilnis in de buiten wijken werd opgehaald. In de stad komen de vuilniskarren 3 maal per week, wat hier ook zeer zeker noodig is. De buiten wegen kunnen echter met het oog op be zuiniging, die ieder overwerk der gemeen tewerklieden buiten sluit, slechts 2 maal per week bediend worden. De directeur zal overwegen, of hij de tijdsruimten der ophaaldagen nog eenigs- zins in het belang der huisvrouw kan ver anderen Evenals andere jaren heeft het Bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstre ken van het Nederlandsch Tooneelver- bond besloten zes goedkoope voorstellin gen te geven, zoo mogelijk meer, in dien er genoeg leden zijn om de kos ten te bestrijden. Bij voorkeur zal het bestuur eerste opvoeringen doen geven van hier te Haarlem nog niet gespeelde stukken door de beste gezelschappen, waarmede het gelukken zal te contracteeren Om echter aan deze goede voornemens te voldoen is veel belangstelling noodig, zeer veel, schrijft het in een circulaire. Aileen zij, die lid van de afdeeling zijn, kunnen de goedkoope voorstellingen bijwonen, indien zij zich tegelijk opge ven voor een of twee couponkaarten. Meer dan twee kaarten kan het be stuur niet toezeggen. Het lidmaatschap van het Tooneelver- bond bedraagt 5 gulden plns rechten. De prijs van een couponkaart voor zes goedkoope voorstellingen bedraagt 12 gulden, inbegrepen alle rechten, behalve vestiaire en plaatsbespreking. De coupon- kaart is niet persoonlijk. Het bestuur der Reedersvereeniging te IJmuiden heeft aan de vijf vakorganisa ties voorstellen voor nieuwe loonovereen- komsten gezonden. Een der organisaties liet daarna niets van zich hooren; een ander berichtte dat de voorstellen met al- gemeene stemmen waren afgewezen. Met de drie overige organisaties werd overleg gepleegd echter kon men niet tot over eenstemming komen. Het bestuur beeft nu, rekening houdende met de bezwaren van de drie Chr. organisaties, de oor spronkelijke voorstellen herzien en is zoo veel mogeliïk aan de bezwaren tegemoet gekomen. Het bestuur vraagt de leden dringend zich van 21 September af aan deze nieuwe loon en arbeidsvoorwaarden te houden en geen arbeid te doen verrich ten dan op deze voorwaarden. Het Visscherijbedrijf. Nadat door het bestuur der afd. IJmuiden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders aan de Reedersvereeniging was geschreven en gewezen op de onmogelijkheid om vóór of 20 dezer met de Reedersvereeniging tot overeenstemimng te komen, werd 19 dezer, na ontvangst der nieuwe voorstel len. wederom een schrijven gezonden. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden en naar Haarlem overge bracht G. R., daar hii nog iets met de justitie te vereffenen had. Riimie! gevonden. Bij de politie is een rüwiel gedeponeerd, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag onbeheerd werd ge vonden voor de woning van den heer K. aan het Sluisplein. De storm. De inkomende logger Zee meeuw K. W. 121 is door den storm na- bii het semaphore aan den grond geva ren. Door de sleepboot Katwijk werd de logger in de Visschershaven gesleept. De Zweedsche motorboot Vivien, die hier binnenliep, heeft de reis naar Else- nem voortgezet. HF^MSTFOP Gemeentezaken. A. en W. stellen voor, aan onderstaan de wegen, gelegen of geprojecteerd tus- schen Heerenweg, Emauslaan, Bronstee- weg en Koediefslaan, de daarachter ver melde namen te geven: 31 en 32 Adriaan Pauwlaan, 33 Lanck- horstlaan, 34 en 390 Cravenestersingel, 35 vanaf Lanckhorstlaan tot Adriaan Pauw laan: Cravenesterknde, en van af Adriaan Pauwlaan tot brugje over de Cravenester- vaart: Craven-esterpad, 36 Van Oldenbar- neveltlaan. 37 Johan de Wittlaan, 38 Heinsiuslaan, 39 Jacob Catslaan, 305 Cas par Fagellaan, 468 en 469 Overbosch- laan, 470 Overboschpad. Verschenen is het rapport der oom missie uit de ingezetenen. Wij nemen het in zijn geheel op: De commissie van ingezetenen der ge meente Bloemendaal uit krachte van art. 131 en 132 de Gemeentewet geroepen U haar gevoelen uit te brengen om trent het aan haar oordeel voorgelegd „Ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Vel- sen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en op heffing der gemeenten Schoten en Spearndam", heeft de eer de navolgende beschouwingen onder Uwe gewaardeerde aandacht te bremgen. De commissie stelt op den voorgrond, dat zij de haar opgelegde taak door de voormelde wetsbepalingen afgebakend acht, dat zij zich dus heeft te beper ken tot het geven van advies omtrent het hierboven omsenreven oomcreet wets ontwerp, zooals dat door Uw College werd geformuleerd, en voorzoover het op de gemeente Bloemendaal betrekking heeft. Met name oordeelt de Commissie, dat zij de bevoegdheid mist amendementen op het bedoeld wetsontwerp voor te stellen, of eigen plannen naar voren te brengen, immers dus doende zich zou stellen op de plaats, wettelijk slechts aan Uw College toekomende. Hetgeen an dere Commissies van ingezetenen en zelfs Baden van bij het bedoeld wetsontwerp belanghebbende gemeenten in dit op zicht met aan onbescheidenheid gren zende vrijmoedigheid hebben ondernomen, heeft onze Commissie van bewondering vervuld voor de wijsheid van den wet gever, die het initiatief voor grenswijzi ging van gemeenten bij uit sluiting van elke and era macht heeft gelegd in handen van Gedeputeerde Sta ten, die onpartijdig kunnen beoordeelen of het algemeen belang verlegging van grenzen vordert, en beter dan de par tijdige organen van de betrokken gemeen ten dit algemeen belang van bijzonder of plaatselijk belang kunnen onderschei den. Na aldus bet terrein van haar taak te hebben afgepaald, heeft de Commissie het haar ter beoordeeling voorgelegd ont werp van wet nauwlettend onderzocht, welk onderzoek eenige zins werd bemoei lijkt, nu elke toelichting daarop ontbrak. De Commissie meende die toelichting echter te kunnen putten uit de ge schiedenis van het ontwerp. Zij herin nerde zich, dat na herhaalde, doch steeds vruchteloos gebleven pogingen om de grenzen van Haarlem ten koste van Bloemendaal uit te breiden, Uw College in het vroege voorjaar van 1917, uit voering gevende aan art. 129 Gemeen tewet, Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal had in kennis gesteld met een voorontwerp, dat ter vervulling van Haarlem's wenschen, het overgroot deel van Bloemendaal, bepaaldelijk de wijk van dien naam, bij Haarlem beoogde in te lij ven. De publicatie van dit voorontwerp ver wekte groote beroering in de anders zoo rustige gemeente Blosmendaal. Jong en oud, zonder onderscheid van politieke richting, godsdienstige gezindheid of le vensopvatting, geheel Bloemendaal liep te hoop om eendrachtelijk het gevaar, dat dit dorp bedreigde, af te wenden. In druk bezochte vergaderingen, in uitvoe rige dagbladartikelen, werd uiting ge geven aan den feilen afkeer tegen Haar lem's annexatiezucht ten opzichte van Bloemendaal, die daar als een onrecht werd gevoeld. En het Dagelijksch Be stuur van die gemeente vertolkte zonder eenigen twijfel hetgeen er in hare inwo ners leefde, toen het in een uitgewerkt en gedocumenteerd betoog zich tegen die plannen te weer stelde. Met succes, al thans voor een groot deel. Uw College deelde blijkbaar niet de meening van Haarlem's vroedschap, dat het algemeen belang de door haar be geerde grenswijziging ten opzichte van Bloemendaal eischte; slechts op beschei den wijze werd door het tegenwoordig ontwerp van wet eene verlegging van grenzen voorbereid. Bij vergelijking van de beide plannen blijkt dit aanstonds; de geheele wijk Bloemendaal is thans bijna onaangetast gelaten, de grenswij ziging betreft in hoofdzaak een deel van de wijk Overveen. Welk algemeen belang heeft dit ont werp noodzakelijk, gemaakt? Op deze ge wettigde vraag heeft de Commissie vruchteloos gepoogd een antwoord te vinden. Een enkele blik op de kaart doet zien, dat het te annexeeren grondgebied zich niet leent voor stelselmatigen stadsuit- bouw, niet geschikt is voor het vesti gen van een groentenmarkt. aan haven plannen niet dienstbaar kan worden ge maakt. Deze drie verlangens, door Haar lem indertijd op den voorgrond gesteld ter ondersteuning van zijn grootsche plannen, kunnen dus door de onderwer- pelijke grenswijziging niet worden be vredigd. En daartegenover staat het belangrijk nadeel, dat Bloemendaal zou lijden, in dien het van dit gedeelte van zijn ge bied zou worden beroofd. Die gemeente zou hierdoor de zoo moeizaam verkregen arbeiderswijk „Tuindorp" verliezen en te vens de terreinen, die zich bij uitstek leenen voor uitbreiding van die wijk en voor middenstandswoningen, waaraan in Bloemendaal nog altijd groote behoefte bestaat, niettegenstaande het vele dat in de laatste jaren aldaar op dit gebied is gesticht en ondernomen. Kon Haarlem vroeger met eenig recht beweren, dat zij die in Bloemendaal hun arbeidsveld of werkkring hadden, bij ge breke aan woongelegenheid aldaar, ge dwongen waren zich in de groote na burige gemeente te huisvesten, de ge projecteerde grenswijziging zou dien on- gunstigen toestand opnieuw in het leven roepen. Daarenboven blijkt duidelijk uit de kaart, dat onze gemeente, toch reeds zoo smal, wat haar grondgebied betreft, ter plaatse van de beraamde grenswij ziging nog belangrijk zou warden ver Brengt het plan voor Bloemendaal slechts nadeel en verlies, Haarlem biedt het geen voordeelen, en het kan dan ook geen verwondering baren, dat zoo vel onze Zustercommissie in als de Baad vèn die gemeente het eenstemmig on aannemelijk hebben verklaard. Daarmede is de zaak beslsit, want ook in deze materie geldt de eeuwige waar heid, dat weldaden niet opgedrongen mo gen worden. De Commissie zou hiermede kunnen volstaan, doch van de haar thans ge boden gelegenheid maakt zij gaarne ge bruik om enkele argumenten, door de Haarlemsche autoriteiten voor grensuit- breiding naar de zijde van Bloemendaal aangevoerd, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Met niet te miskennen talent in het overdrijven van wenschelijkheden en het aggraveeren van bezwaren, zijn die argumenten verzameld in een io >r het Gemeentebestuur van Haarlem op 16 Sep tember 1919 tot. Uw College gericht schrijven, dat sedert openbaar werd ge maakt. En ofschoon dat betoog reeds afdoend werd weerlegd in het mede gepubliceerd .Antwoord van Burgemeester en Wet houders van Bloemendaal op het adres van die van Haarlem van September '19", kan het zijn nut hebben eeratgemelden brief thans te herlezen. Aanstonds blijkt dan hoe snel wij le ven en hoe hierdoor bijna alles wat in dien brief met betrekking tot Bloemen daal werd aangevoerd, door de Rijkswet geving en door de omstandigheden, in nog geen drie jaren totaal is ontzenuwd, terwijl nieuwe gronden voor grenswijzi ging niet kunnen worden aangevoerd. Bij de belastingheffing waarover hieronder nader paraisseert Bloemen daal met een omslag van 1.598 pCt., thans is het 5 pCt. geworden. Wetswij ziging op fiscaal gebied heeft de fo- rensenplaag voor groote gemeenten in 'n manna herschapen ton nadeele van hunne woongemeenten. Genieten zij slechts gedeeltelijk van de lusten hunner werk- gemeente, en moeten zij desniettemin over twee derden van hun geheel inko men in de lasten van die gemeente bij dragen, van de lusten in hunne woon- gemeente ton volle profiteerende contri- bueeren zij daar slechts voor twee derden in hare belasting. Voor een gemeente als Bloemendaal, waarin zooals nader zal blijken een betrekkelijk groot aantal vermogende forensen woont, is dit een gevoelig nadeel, dat al hare inge zetenen treft. Al wat in den brief omtrent een in het Kleverpark, met het oog op de na bijheid van Bloemendaal te stichten Hoo- gere Burgerschool wordt ten beste ge geven, is inmiddels gelogenstraft. Ter plaatse staat een Middelbaar Technische- eai een ambachtsschool, welke beide in richtingen vermoedelijk niet veel leer lingen uit Bloemendaal zullen trekken. Daarentegen word te zelfder tijd door particulieren het Kennemer Lyceum te Bloemendaal gevestigd, dat ook voor Haarlem een aanwinst mag heeten; met opzet werd in den naam en in de sa menstelling van het Curatorium de utili teit voor geheel de streek gedemon streerd. Ook het onlangs in deze ge meente gestichte Boomsch-Katholieke Ly ceum betrekt een zeer belangrijk deel van zijn leerlingen uit Haarlem Trouwens alle jammerklachten, welke het Dagelijksch Bestuur van Haarlem in 1919 aanhief in verband met het nadeel dat die gemeente van de omwo nenden ondervond op het gebied van Lager en Middelbaar Onderwijs zullen thans wel spoedig verstomd zijn, nu deze materie eerlang wettelijk en afdoend zal zijn geregeld. Ten opzichte van de keuring van voe dingsmiddelen heeft de inmiddels inge voerde Warenwet, alle bezwaren van Haarlem weggevaagd. Ook behoeft Haarlem niet meer be vreesd te zijn, dat het hinder en nadeel zal ondervinden van eene in zijne nabij heid te Bloemendaal op te richten gas fabriek; tusschen deze gemeenten is na 1919 eene regeling getroffen, die beiden bevredigt. Eenigszins komisch doet het aan in den brief te lezen, dat Burgemeester en Wethouders van Haarlem bevreesd zijn voor schending van natuurschoon op Bloemendaal'® gebied. De Nieuwe Zee weg en het herschapen Bloemendaalscha bosch zijn stellig monumenten die het afdoend bewijs leveren, dat de zorg voor het behoud van natuurschoon, dat tevens onder het bereik van het algemeen wordt gebracht, aan Bloemendaal's bestuur vei lig mag worden toevertrouwd; Stoop's Bad en. het Kennemer Lyceum getui gen van den gemeenschapszin en de of fervaardigheid van zijne ingezetenen. De vrees voor schending van cultureele belangen in Bloemendaal is waarlijk her senschimmig. Welke andere gemeente in ons land, zoo weinig zielen tellend als deze, kan op zulk een complex van ide- ëele aantrekkelijkheden bogen Van het geheele betoog, in 1919 gele verd, blijft dus, althans wat Bloemendaal betreft, alleen de bevolkingsaanwas en de finantiëele questie over. De eerste wordt met veel cijfers en statistieken in het licht gesteld, doch de daaruit getrokken conclusies falen. Inderdaad de bevolkingsaanwas van Haarlem in den laat-ten tijd is gering in vergelijking van die der omliggen de gemeenten, doch deze wanverhouding als ze het is kan niet door grens wijziging worden verholpen. Ze spruit voort uit den zich overal openbarenden trek naar buiten, eene natuurlijke reac tie op den uittocht van het land naar de stad in een vroegere periode. Kunst matige vergrooting van Haarlem zou zijn aantal inwoners slechts tijdelijk vermeer deren, een deel hunner zou zijn tenten elders opslaan, op nieuwe vestingen zon niet mogen worden gerekend. Wie het stadsleven boven het buitenverblijf ver kiest, vindt op een afstand van enkele kilometers de groote stad, die aantrek kelijker is dan het stedeke. Kunnen derhalve de door Haarlem aangevoerde statistische gegevens aan grenswijziging, welke dan ook, met tot steun strekken door andere oijfers kan de Commissie bewijzen dat Bloemendaal slechts een gering aantal inwoners om vat, dat zijn economisch middelpunt in Haarlem heeft. In het belastingjaar 1921/22 woonden te Bloemendaal 560 personen, die hun werkking elder3 uitoefenden, waarvan 349 te Amsterdam, 18 in de Zaanstreek, 137 to Haarlem en 56 elders verspreid. Tezamen vertegenwoordigen die 560 te Bloemendaal wonende forensen een be lastbaar jaarlij ksch inkomen van f 14.728.033 en daarvan komt op reke ning van Amsterdam f 11.073.215, van de Zaanstreek f 1.611.649, van Haar lem f 1.624.297 en van de overige plaat sen f 418.872. En deze uit officieele bronnen ge putte cijfers winnen nog in beteekenis, wanneer men weet dat onder de hier- bovenbedoelde Haarlemsche forensen er 13 zijn, tezamen een inkomen hebbende van f 663.838, die in de wijk Aerden- hout wonen, welk deel van Bloemendaal in Haarlem's oorspronkelijk plan niet was begrepen. Daartegenover staat, dat de meesten van die 137 Haarlemsche forensen slechts zeer bescheiden inkomens genie ten, zelfs tot de finantieel zwakken be- hooren, doch tengevolge van den wo ningnood bij toeval en tijdelijk in Bloe mendaal huizen. Anders ware niet te verklaren waarom een gemeentebode van Haarlem, een portier van een gasthuis aldaar, velen die in loondienst zijn, zóó ver van de plaats waar zij arbeiden zouden wonen. Tot voormeld aantal be- hooren ook vele Rijksambtenaren, wien, in afwijking van wettelijke bepalingen, vergund is tijdelijk te wonen buiten de plaats van hun werkkring. En al zouden deze cijfers en beschou wingen minder sterk spreken, dan nog zouden voor grenswijziging finantieele overwegingen de reden niet mogen zijn. Beeds langen tijd geleden werd dit door de beste kenners van ons Staats- en Gemeenterecht, de professoren Buys en Oppenheim geleerd, en laatstelijk uit voerig betoogd door prof. Struycken, in zijn bekend werk „de gemeenten en haar gebied," waaruit geciteerd worde„dat grensveranderingen niet behooren te wor den ingewilligd zoo dikwijls het motief, waarom ze worden begeerd in den grond geen ander is dan het finantieel belang van één der gemeenten, verband houden de betzij met hare speculatie in bouw grond, hetzij met hare belastingheffing. In beide opzichten hebben de gemeen ten zich, met eerbiediging van bestaan de toestanden, te houden aan het ge- meene recht, dat op de verdeeling van het land in gemeenten is gebouwd, en flaarom de gevolgen daarvan voor de finantieele belangen der gemeenten heeft aanvaard. Dat de finantieele toestand der ver schillende gemeenten zoo verschillend is, dat de belastingdruk in 'le eene gemeente rooveel zwaarder is dan in de andere, en dit somtijds zonder evenreJig verband met de voordeelen, die Je bewoning der verschillende gemeenten biedt, dat ook zij die niet in eene gemeente wonen, en niet of niet geheel in hare lasten mededragen, niettemin mede genot kunnen hebben van wat die gemeente ten behoeve van hare inwoners ten koste legt, is een even nood zakelijk als gewenscht gevolg der decentra lisatie. De „Énlgeltlichkeits"-gi»dac!)fe moge een plaats hebben in de gemeentelijke be las tingpolitiek, de wetgever moge met haar bij de regeling van het gemeentelijk belas tingstelsel rekening houden, een annexatie politiek, alleen op die gedachte glebouwd, zou indruisChen tegen de allereerste begin selen eener gezonde decentralisatie." Even te voren in zijn werk had de Hoogleeraar geleerd: „De gemeenten zijn geen producten van Grondwet of Wet, zijn niet staatsrechterlijke districten, van staats wege gevormd, maar historisch gegroeide plaatselijke corporation die zich, niettegen staande alle tegenwerking sinds het einde der 18e eeuw van op centralisatie beluste geslachten en regeeringen, als zoodanig hebben weten te handhaven, en vooral sinds 1848, toen men haar in 't algemeen de juiste plaats wist te geven in onze staatkundige organisatie, een behoorüijk evenwicht in onzen staat hebben weten te ontwikkelen." Kort maar krachtig ondergraaft de ge leerde schrijver den grond waarop het on- derwerpelijk plan en nog zooveel andere, door Haarlem gekoesterd, rusten. De juistheid van het door prof. Struyc ken betoogde, de noodzakelijkheid van zijne waarschuwing, bleek onlangis onver wacht. In eene Raads- of Commissievergadering te Velsen, dat mede in de geprojecteerde grenswijziging is betrokken, werd aange drongen op annexatie van geheel Bloemen daal bij Haarlem, opdat ook de inwoners van Velsen de voordeelen zouden genieten van een financieel krachtiger Haarlem. Van zulk een theorie zouden piraten nog iets kunnen leeren! „Daarbij komt nog" vervolgt prof. Struycken „dat annexaties om fiscale motieven altijd min of meer zijn specula tief. Het staatkundig bedrijf heeft niet ge toond, dat het met het economisch bedrijf gemeen heeft, dat de betrekkelijke kosten van het bedrijf geringer worden, naarma te zijn omvang zich uitbreidt. Zeker is dat er een grens bestaat, waar de uitbreiding van het grondgebied der gemeente meer dan evenredige kostenvermeerdering met zich brengt. Zoo is de kans dus zeker niet uitgesloten, dat de groote gemeente, be- geerig de bewoners der onmiddellijk aan liggende gemeenten mede te doen betaler, in de door haar geheven hooge belastin gen, omdat deze bewoners in zoo menig ppzicht mede genieten van hetgeen uit die belastingen wordt bekostigd door de an nexatie wèl die bewoners benadeelt, maar niet zich zelve bevoordeelt. Regeering en Weigever mogen tegenover zulke specula tieve annexatieplannen op hunne hoede zijn." Bestond voor deze ernstige waarschu wing, in 1912 gedaan, eenige reden, thans bij de sedert zoozeer gewijzigde omstan digheden, is zij dringend noodig gewor den. Bij eene grenswijziging als de onder- werpelijke, zijn nu niet alleen plaatselijke en individueele belangen betrokken, een groot landsbelang is er tevens mede ge moeid. Van de vermogenden, vooral van de zeer vermogenden, die geheel vrij zijn in de keuze van hunne woonplaats, zullen vele het geannexeerd gebied verlaten, on willig om zich aan nog grooler belasting druk te onderwerpen. In vroegere tijden zouden zij een andere woonplaats binnen de landspalen betrokken hebben, tegen woordig is de kans groot dat valuta-ver- houdingen en veel lagere belastingen dan bier te lande, hen over onze grenzen bren gen, tot groote schade van het nationaal vermogen en van de overblijvenden. De motieven voor uittocht van groote kapi talen naar het buitenland worde niet met nog een vermeerderd. Caveant consules! Waarom dan Bloemendaal in zijn grondgebied aangetast? Grenswijziging tusschen Haarlem en de omliaueude gemeenten is onvermijdelijk, Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. zoo wordt beweerd. Schoten, voornamelijk door werklieden bewoond, is hulpbehoe vend, moet door Haarlem geannexeerd worden, en voor het groot finantieel na deel dat Haarlem door deze annexatie lijdt, moet het compensatie vinden in een grensuitbreiding, o.a. aan de zijde van Bloemendaal. Reeds de praemisse, waarop deze stel ling is gebouwd, staat allerminst vast. Of Schoten inderdaad hulpbehoevend is kan uit de tegenstrijdige berichten, die hieromtrent worden verluid, niet met ze kerheid worden afgeleid. In het huidig tijdsgewricht mag zelfs met grond worden betwijfeld dat een gemeente, die een groot aanlal tot den werkenden stand behooren- de inwoners omvat, finantieele zorgen moeilijker zou te boven komen dan menig andere welke voornamelijk middenstan ders, kleine kapitalisten en intellectueelen tot woonplaats strekt. Doch voor een oogenhlik aannemende, dat Sdhotlen inderdaad hulpbehoevend, zelfs armlastig is, dan ligt het op den weg van het overige Nederland, dus van den Staat, om in den nood te voorzien. Niet op Haarlem mag die last worden ge legd, stellig niet middellijk op zijn omlig gende gemeenten. Nederland is gelukkig een rechtsstaat, waarin de macht onderge schikt is aan het recht, dat op de billijk heid is gegrondvest. Geen annexaties tegen den wil der in woners, zoo klinkt het door heel de we reld, sedert het kanon niet meer dreunt; de Volkenbond en zijne organen hebben tot taak de menschelijke zucht tot machts- en gebiedsuitbreiding buiten de 'bestaande Staatsgrenzen te breidelen. Die zelfde taak rust op de Overheid bin nen de landsgrenzen. Steunend op haar goed recht legt de Commissie van ingezetenen te Bloemendaal als één van hare organen, de belangen van die gemeente m uwe handen, overtuigd van eene even onpartijdige als billijke be slissing. JAC. P. THIJSSE. Naar aanleiding van de promotie van den heer Thijsse tot doctor ho noris causa (welke plechtigheid, ten gevolge van den plotselingen dood van prof. Wertheim Salomonson voor eenigen tijd is uitgesteld) geeft de groene „Amsterdammer" een portret van den aanstaanden doctor, met een bijschrift van den heer P. v. d. Burg. Het samenvattend slot van dit met groote waardeering geschreven arti kel luidt aldus: In 1914 trof Thijsse een groote en smartelijke slag, toen zijn vriend Hei mans zoo plotseling heenging. Maar Thijsse zou Thijsse niet geweest zijn, wanneer dit hem geheel temeer ge slagen had. Zijn onverwoestbare le venslust en geestkracht deden hem verder gaan op zijn weg en uitge breider werd steeds zijn werkkring. In' 1905 opgericht, eischte „De Ver eeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland" voor een groot deel zijn werk! voortdurend meer van zijn lijd en arbeidskracht. Hier konden zijn illusies verwerke lijkt worden, hier al zijn eigenschap pen tot zijn recht komen. Want al zijn werken en schrijven op natuur-historisch gebied is dit wel de innerlijkste drijfveer geweest; zijn medemenschen iets te geven van de innige liefde voor de schepping, die hem bezielde; hen te laten beseffen welke een onuitputtelijke bron van genot, welk een verhooging van le venslust en levensvreugde het meele ven met en het doordringen in de na tuur geeft. Wat moest dat heerlijk voor hem zijn, voor zoovelen de ge legenheid te scheppen tot genieten en wandelen in de merkwaardigste en mooiste terreinen van ons land! En wien zou dat beter toevertrouwd zijn dan den man, die in zijn jonge dagen half Nederland in zijn vacan- ües doorwandelde en met z n vlugge opmerkingsgave tweemaal zooveel zag en hoorde als een gewone wande laar? Hoeveel geduld, hoeveel volharding hoeveel optimisme was en is daar voor echter noodig, vooral optimisme en nooit versagend geloof in het goe de der menschen! Velen zijn, als Thijsse in hun jeugd vervuld ge weest van idealen, maar hoe weini gen hebben als hij, bij het klimmen der jaren, na de vele en onvermijde lijke tegenslagen, die ook hem niet gespaard zijn gebleven, die idealen ongerept bewaard en staan, als hij, met eenzelfde feu sacré bezield, steeds op de bres, wanneer zij bedreigd wor den. Hoe kan hij dan op de hem eigene wijze, een mengeling van jo vialiteit, ernst en geest, een heele ver gadering, uit heterogene elementen sa mengesteld, tot zijn inzichten over tuigen, hoe weet hij dan jonge enthou siasten en ouderen en voorzichtige- ren, aan den eenen kant te tempe ren, anderzijds op te wekken! Is 't wonder, dat hij zitting heeft in bijna alle besturen van lichamen, die zich op natuurhistorisch gebied bewegen? De meeste daarvan richtte hij trou wens mede op: om enkele der be langrijkste te noemen: de Nederland- sche Natuurhistorische Vereeniging, de Ornithologische Vereeniging, de Veree niging tot Behoud van Natuurmonu menten, die alle veel aan hem te danken hebben. Niettegenstaande al dit werk, en ik somde nog lang niet alles op, (al leen, wat hij in dit weekblad schreef, vult een boekdeel!) blijft Thijsse jong en frisch. Wie, die hem de laatste jaren zag of hoorde, gelooft, dat die kwieke figuur de vijftig reeds enkele jaren achter den rug heeft en al een paar maal grootvader is? Neen, hij mag ouder in jaren worden en ik hoop, dat er hem nog vele ge geven mogen zijn een „ouwe heer wordt hij nooit! Daarvoor is zijn al tijd bezige geest te levendig, zijn hoofd te vol toekomstplannen, zijn levens lust te exuberant. En wanneer straks de plechtige promotie heeft plaats gehad en hij het deftige „doctor" vóór zijn Jac. P. mag schrijven, dan zal hij blijven, wat de vogeltjes zijn op z'a brief vignet: „onbekommerd. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderd» de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig de heeren Bijvoet en Laan. Van den heer Jac. P, Thijsse was een schrijven ingekomen, het raadsbesluit, den Parallelweg, waaraan hij woont, naar hem te noemen, niet uit te voeren. De heer Thijsse meent, nog in den mid dag van zijn leven te zijn. Hij verzoekt met de hulde te wachten tot den avond van zijn leven. Besloten wordt, den Parallelweg niet van naam te vernaderen. Mej. Van Oord wordt eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Bloemendaal verleend. In plaats van den heer Carp, die be dankt als lid der Commissie van Toezicht op het M. O., wordt benoemd de heer Langelaan. Besloten wordt, aan de Ned. Hervorm de Gemeente een lokaal van de Openbare Lagere School te Overveen te verhuren voor vergaderingen, samenkomsten e. d., tegen 10 per maand. B. en W. vragen een crediet van f 5000 voor de werkloosheidsbestrijding, waar door het crediet op 10.000 gebracht wordt. Wethouder De Waal Malefijt deelt me de, dat door overeenkomst met de Bin- nenlandsche Exploitatie-Mij. het mogelijk zal zijn, dat de werkloozen te werk wor den gesteld op de gronden aan den Zee weg, waardoor zij de gemeente geen cent zullen kosten. Besloten wordt, het crediet voor de werkloosheidsbestrijding met 2000 te verhoogen en aldus op 7000 te brengen. Ofschoon B. en W. geneigd zijn, om den Raad voor te stellen aan H.A. Slot geen ontheffing te verleenen van art. 7 der Bouwverordening in verband met het verbreeden van den Bloemendaalscheweg daar ter plaatse, vinden zij toch met het oog op de eventueele kosten van aankoop van het voor verbreeding benoodigde ge deelte (niet alleen de strook gronds, plm. 12 M- breed, doch ook de kosten van het bedrijf, dat door afbraak van het perceel vrijwel waardeloos wordt) geen vrijheid afwijzend prae-advies nit te brengen. Zij merken tevens op, dat, als het per ceel op de door Slot gewenschte wijze verbouwd is, het blijft voldoen aan de in de Bouwverordening gestelde eischen ten aanzien van de oppervlakte van de woning en het voorgeschreven aantal ka mers. Goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Ge#. Staten, waarin B. en W. aangeraden wordt, zich, in verband met de uitvoe ring der Vleeschkeuringswet, met heti slachthuis te Haarlem in verbinding te stellen. Na enkele opmerkingen wordt besloten, déze zaak tot de volgende raadsvergade ring aan te houden. Hierna gaat de raad in geheime zit- ting tot behandeling van het rapport inl zake de grenswijziging. De besprekingen werden in deze gehei me zitting nog niet beëindigd en zullen voortgezet worden in de vergadering vanl Donderdag 28 September. Schoolcommissie. Mevrouw Langelaav Stoop, lid van de Plaatselijke Commis sie voor Toezicht op het Lager Onder wijs, heeft voor die functie bedankt. Tentoonstelling. De onderlinge tentoon stelling van bloemen, planten, fruit enz.,- te houden door de afd. Bloemendaal—i Velsen van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, is verzet van den 26sten naar den 28en en 29sten Sept. a.s. Uitgesteld. De Bloemendaalsche Gynt- nastiek-Vereeniging heeft haar Openluoht- dag, welke Zondag j.I. gehouden zou! worden, uitgesteld tot Zondag 24 Sepv 0 Het vervolgonderwijs. Het vervolg onderwijs aan de B. K. Bijzondere Sdhool is begonnen; 12 leerlingen ne men er aan deel. Do lessen worden gegeven door het hoofd der school, den heer Van der Lijden op 3 avonden per week van 7 tot 9 uur. Het aantal deel nemers had grooter kunnen zijn. Wil het lager onderwijs, op de school ge noten, blijvend nut afwerpen, dan moet het herhalingsonderwijs gevolgd worden. Aanbesteding. Het tweede lokaal der leegstaande Noorderschool zal door een dakloos gezin in gebruik genomen worden. Het lokaal zal voor dat gezin ingericht worden. De bebouwing is de zer dagen aanbesteed. De uitslag wan als volgt: 0. Zuidervaart f 809, Wed. KI. Vrouwe f 820, J. Kroon Jz. f 1183 en J. Weenis Ga. f 1143. Het werk is aan den laagsten insohrijver gegund. Raadsvergadering. Vrijdagavond 22 September zal de Baad vergaderen. Op de vergadering zullen de nieuwe raads leden de heeren Boon en Kleijn beëedigd en geinstalleerd worden. Op de agenda enkele urgente zaken. Dat komt er van. Zaterdagavond ha# iemand uit Naaldwijk de kermis alhier bezocht en zou per rijwiel huiswaarts keeren. Toen hij echter op zijn rijwiel zon stappen, bleek het, dat hij te veel aan Bacchus had geofferd, zoodat hij besloot de reis dan maar te voet af te leggen. Ter hoogte echter van de Langelaan over mande hem de slaap en legde hij zich in het kreupelhout ter ruste. Toen hij des morgens wakker werd svas zijn rijwiel ver dwenen. Een ander, blijkbaar nuchterder dan hij, had zeker deze gelegenheid ta baat genomen om zich gratis van een goed rijwiel te voorzien. Van het geval is door den bètrokkene aangifte gedaan bij de politie. De kermis. De kermis behoort weer tol het verleden, de laatste kramen zijn ver dwenen. Tot spijt vooral van de jeugd, liet het weder zich j.I. Zondag aanvanke lijk zeer slecht aanzien. Tegen den tijd dat de kermis geopend werd, klaarde hel op en werd het goed weer. Het stroomde dan ook van vreemdelingen uit de nabu rige plaatsen. Er was dan ook een groo te drukte en de verschillende kramen maakten goede zaken. Ook de café's en andere vermakelijk heden waren overvol. Alles is in de besta orde afg-eloopen. En de politie, welke in flink aantal aanwezig was, behoefde ge- lukkig niet handelend op te treden. Tegen middernacht begon men te sluiten en een uurtje later was alles weer afgeloopen. Burg. Stand. Geboren: z. van J. Saager Clemits. z. van G. v. d. VeerBoe»,. d. van C A. JuryGerritsen. - z. v. C. KromRosier. d. van E C. Ouden dijkHooggreef. d. van C. Braams Beusekom. z. van J. M. DemmersKok i. van C. J. B. ZwaaneveldRaaman, Overleden: F. J. de Graaf, 23 ja.r, vr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2