Hef valgfa-vraagsfuk In Limburg. Adres van den Llmburgschen Middenstand tot de R.-K. Kamerclub. Eerste Kamer. Tweede Kamer. De verloving van den ex- keizer. Huwelijksvoltrekking in November a.s. De Roode Kruisdag op 30 Sep tember. Grond wetsherziening. Het medenemen van kleine ge schenken uit Duitschland. Bezichtiging Grafelijke zaien. Geen voorschotten meer aan ver lofgangers. De buitenlandsche reis van H. M. de Koningin. VERKEER EN POSTERIJEN. Overcompleet. LUCHTVERKEER. De vliegmachine van prof. Junkers. QEisEikueqws. 40 graden koorts. Voor berooving behoed. In brand geraakt. Ceintuurbaan Zuid-Amsterdam. Verlovingen. Oplichter of ontoerekenbare? Een avontuurlijk motorrijder. MARKTNIEUWS. Door het bestuur van den bond van R. K. Middenstandsvereenigingen in Limburg, is een schrijven gericht aan de E. E. Kamerclub aangaande het va- lutavraagstnk in Limburg. Het luidt als volgt: Het is voorzeker een zeer verblijdend feit, dat allerwegen in Nederland ge tracht wordt 't zoozeer geschokt» econo mische leven te herstellen en handel en industrie te doen herleven. Meermalen verzochten wij uw aandacht te zullen schenken aan het valutavraagstnk in het algemeen en aan het importeenren door particulieren nit Duitschland in het bij- bijzonder, welk importeeren voor alle mogelijke handelaren in Nederland maar in het bijzonder in Limburg een ramp is. Tot heden werden maatregelen ge troffen als: scherpe controle, pasvisa, 't niet of met beduidende verhooging ver- koopen aan vreemden in Duitschland enz. enz. Dat alles mocht niet baten en met drommen ziet men nog dagelijks de par ticulieren trekken over de grenzen om in Duitschland goederen te koopen en naar hier te brengen. Het bij onze Hollandsche douanen de- clareeren der gekochte waren laat veel te wensehen over en betaalt men in voerrechten, dan zijn die zoo laag, ook al weer in verband met de valuta, dat zulks geen invloed heeft op de gekochte waren. Het niet verkoopein aan vreemden in Duitschland is practisoh onuitvoerbaar gebleken, daar de Duitschers tegen ge ringe provisie gaarne voor de vreem den koopen. Al tracht de middenstand in Limburg door het houden van grootsche tentoon stellingen (Weert, Heerlen), het orga- niseeren van winkelweken te toonen, dat hij de concurrentie ook van het bui tenland het hoofd kan en wil bieden, dat alles zal niet baten, zoolang het importeeren, om niet te spreken van het smokkelen, weelderig blijft voort- tieren. Zeer zeker juichen wij toe, dat door onze Katholieke Kamerleden voeling wordt gehouden met de werkgeversorga nisaties en met de afgevaardigden flor arbeidersorganisatie in Limburg een on derzoek is ingesteld omtrent de buiten- landsche arbeiders, valuta-arbeiders ge noemd. De E. K. middenstandsorgani satie betreurt echter ten zeerste, dat onze Katholieke Kamerfractie tot heden nog geen afdoende maatregelen heeft voorgesteld inzake het importeeren en smokkelen uit Duitschland. Het zijn abnormale omstandigheden waartegen naar onze bescheiden meening ook abnormale maar afdoende maatre gelen moeten worden getroffen. Naar ons werd medegedeeld, zullen omtrent de vreemde arbeidskrachten radi cale voorstellen worden ingediend opdat onze arbeiders de moordende valutacon- currentie niet meer zullen ondervinden. Alsdan zal het vraagstuk voor werk gevers en werknemers zoo niet geheel dan toch voor een groot deel zijn op gelost. Wij komen nu andermaal tot onze Ka tholieke Kamerfractie met het beleefd maar dringend verzoek ook den midden stand in zake de valuta te helpen en thans hetzij door tijdelijk invoerverbod, hetzij langs andere wegen het importeeren door particulieren onmogelijk te maken. Wij stellen met het volste vertrouwen de zoozeer belangrijke zaak voor handel en industrie in Limburg in uwe handen esn hopen dat onze Katholieke Kamer leden in het algemeen, de Limburgsche in het bijzonder de zaak tot een goeie oplossing zullen brengen. Vergadering van Dinsdag 19 September n.m, 2 uur. Voorzit Ier: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Geloofsbrieven Schönfeldt. Nadat de betrokken commissie de ge loofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer Schönfeldt heeft onderzocht en tot toelating heeft geadviseerd, legt dit nieuwe lid de vereischte eeden af en neemt zitting. Eveneens leggen de heeren Amtz, Bosch van Oud-Amelisweerd en Haazevoet die reeds eerder zijn toegelaten, thans de ver eischte eeden af en nemen zitting. Huishoudelijke commissie. Tot leden der Huishoudelijke commissie worden herkozen de heeren de Vos van Steenwijk en Idenburg. Gem. Commissie Stenografie. Tot leden der Gemengde Commissie voor den Stenografischen dienst worden herkozen de heeren 1 Verheven, v. Wasse naar v. Catwyck en Slingenberg. Trekken der af deelingen. Daarna gaat de Kamer over tot het trekken der af deelingen. De vergadering wordt verdaagd tot na dere bijeenroeping. Vergadering van Dinsdag 19 September des namiddags 3 uur. Tijdelijk voorzitter: mr. dr. D A. P. N. KOOLEN. Bij monde van den Minister van Finan- dën, den beer DE GEER, werd aan de Kamer op de gebruikelijke wijze de Staatsbegrooting voor 1923 aangeboden, met de nota betreffende den toestand van 's lands financiën. De VOORZITTER zeide den Minister «lank. De geloofsbrieven van het nieuwgeko zen lid den heer A. B. MichïeJsen (R.K-. vervangende den heer Reymer) werden onderzocht en in orde bevonden, waarna deze in handen van den Voorzitter de zuiveringseeden aflegde. De VOORZITTER wenschte het nieuwe Kamerlid geluk en verzocht hem, zijn plaats in te nemen. Op geheel dezelfde wijze nam hierop het nieuwe Kamerlid de heer mr. J. E. Gerritsen (Vrijb. B.) zitting. Nominatie voorzitter. De VOORZITTER benoemde in de com missie van stemopneming de heeren Kete laar, De Wilde, Decker en IJzerman. Ie candidaat: uitgebracht 83 stemmen; 59 stemmen op den heer Kooien, 22 blan co, 1 op den heer Colijn en 1 op den heer Knigge. 2e candidaat: uitgebracht 81 stemmen, waarvan 57 op den heer De Monté Ver loren, 19 blanco, 4 op den heer Mar- chant en 1 op den heer Dresselhuys. 3e candidaat: Ui [gebracht 83 stemmen, waarvan 50 op den heer Visser van IJzendoom. 1 op mr. Dresselhuys, 17 op den heer Schaper, 1 op den heer Braat, 10 blanco en 4 op mr. Marchant. Ie candidaat is dus de heer Kooien. 2e de Heer Monté Verloren, 3e de heer Vis sen van IJzendoorn. De vergadering werd om 4 uur ver daagd tot Donderdag a.s. één uur. Geen conflict met de familieleden. Uit Berlijn wordt aan de Msb. geseind dat de algemeen gevolmachtigde van het vroegere koninklijke huis wirklichen Ge- heimrat von Berg het voornemen van ex-keizer Wilhelm II bekend maakt om opnieuw in het huwelijk te treden, van welk voornemen reeds meermalen sprake is geweest. De bekendmaking geschiedde in de volgende bewoordingen: „Zijne Majesteit de keizer is besloten een nieuw huwelijk aau te gaan en zal ver moedelijk in November van dit jaar de douarière prinses Hermine van Schoe- naich-Carolath, geboren prinses Reuss, oudere linie als gemalin met zich voeren." De verloofde van den vroegeren keizer is een dochter van den overleden vorst van Reuss oudere linie en in haar 3óste levensjaar. Zij heeft den vorigen zomer het huis Doorn bezocht. Uit het huwelijk met den prins Schoenaich-Carolatlh, die bezit ter was van de heerlijkheid Saabort in Siiezië en die evenais de vroegere keizerin verleden jaar gestorven is, zijn vier kin deren geboren. De „Lok. Anz." spreekt de geruchten tegen, volgens welke het naar aanleiding van 's keizer's plan om opnieuw in het huwelijk te treden tot een conflict tus- schen hem en zijn familie zou komen. Het blad zegt: De prinsen en prinsessen van het huis Hohenzollern kennen bijna allen uit eigen aanschouwing en in elk geval veel beter dan het groote publiek de ontzettende eenzaamheid, waarin de keizer te Doom moet leven en weten, dat hij onder die omstandigheid dringende behoefte gevoelt een mensch te hebben, waarop hij geheel vertrouwen kan en die slechts voor hem bestaat. Is het onbe grijpelijk, dat de keizerlijke famiüe, hoe onvergetelijk het aandenken van de ge storven keizerin ook zijn moge, de be doeling van den keizer begrijpt en waar deert? Dat in elk geval de kroonprins en nog een prins het in November voorgenomen huwelijk zullen bijwonen, is eveneens een bewijs daarvan. De verloving van den ex-keizer is naar het Hbld. meldt, Dinsdagmorgen te 11 uur te Doom officieel bekend gemaakt. De ex-Kroonprins en prins August Wil helm zijn op het oogenbldk op het slot aanwezig. Voor de trouwplechtigheid wor den bereids ook reeds maatregelen ge troffen. Het beriaht dat de familie legen de verloving was, wordt onjuist genoemd. Men heeft getracht het bericht geheim te houden tot 22 Oct., den datum, waarop de overleden keizerin jarig was, om dezen eerst te laten passeeren. Maar nu gister ochtend telegrammen uit Berlijn ontijdig geplaatst zijn, heeft de Keizer onmiddellijk de bekendmaking hier in de omgeving per brief rondgezonden. De monarchistische Deutsche Tagesztg. spreeikt met beslistheid de in enkele bladen opgenomen bewering tegen, dat de zonen van den keizer tegen de verlovings plannen hadden gepresteerd. Naar het blad mededeelt, heeft de kroonprins, toen hij bij zijn laatste bezoek in Doom van het aanstaand huwelijk van zijn vader hoorde, zijn volle instemming met de#en stap te kennen gegeven. De kroonprins zal vermoedelijk bij de huwelijksplechtig heid niet alleen persoonlijk tegenwoordig zijn, maar tevens als vertegenwoordiger van zijn broeders optreden, die verhinderd zijn te verschijnen. Het feit. dat de prin ses von Schöenaich Carolath thans bij haar tante, groothertogin Louise van Baden, de oudste prinses van het Huis Hohen zollern, vertoeft, is reeds teekenend voor de wijze waarop de verloving in het huis Hohenzollern wordt opgenomen." Zooals reeds bekend is gemaakt:, is het Ned, Roode Kruis van plan 30 dezer een coUectedag te honden in alle plaatsen van ons land. Het hoofdbestuur heeft daartoe de medewerking verkregen van het Depar tement van Bimnenlandsche Zaken, dat tot alle burgemeesters het verzoek om mede werking heeft gericht, ten einde dezen col lectedag te doen slagen. Het houden van deze collecte heeft de volle instemming der regeerimg, aangezien de opbrengst aan gewend zal worden voor de vredestaak ■van het Ned. Roode Kruis. Erkend moet worden, dat in eigen land nog veel te doen valt op het gebied van hygiëne in het algemeen; daaraan wordt hier te lande nog te weinig gedaan. Het is de plicht van allen om de juiste begrippen van hygiëne aan het geheele volk bij te brengen, zoo mogelijk overal voorlichting te verschaffen 'en bekwame krachten te vormen, die deze noodige maar ontzaglijk groote taak op zich zullen nemen. Dikwijls zullen deze tegelijk met het voorkomen van ziekte, ook hulp ter genezing moeten brengen. Hier zal het Ned. Roode Kruis aanslui ting moeten zoeken bij de nationale ver enigingen, welke op dit terrein reeds werkzaam zijn en, waar deze door gebrek aan fondsen haar krachten niet genoeg kunnen ontplooien, zal haar daadwerke lijke steun moeten worden gegeven. Hert Ned. Roode Kruis zal dus moeten streven naar samenwerking en gemeenschappelijke ontwikkeling. Het Ned. Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hierboven om schreven vredestaak in het algemeen, maar het wil behalve de instandhouding der transportcolonnes, de hulpverleening bij het uitbreken van rampen en de opleiding van Roode Krhls-zusters en helpsters, zich ook nog met meer kracht wenden tot de jeugd, ten einde de groote internatio nale Roode Kruis-gedachte, hulp aan de lijdende menschheid, bij de jongelingschap sterker ingang te doen vinden. Het zal om dit doel te bereiken de me dewerking van den onderwijzer buitenge woon op prijs stellen, en wil financieel in staat gesteld worden hem alle mate riaal te verschaffen om doorl propaganda op de scholen een leerling te doen ver staan wat hij op zijn jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot bescherming van zijn eigen gezondheid en die van zijn ka meraad. De Memorie van Antwoord is versche nen op de wetsontwerpen tot verandering in verschillende hoofdstukken en in de Additioneele Artikelen der Grondwet. Van de verklaring, dat zeer vele leden gaarne aan de totstandkoming van deze dcor hem als „zeer gunstig" gekwalificeer de wetsontwerpen zouden medewerken nam de Regeering met groote voldoening kennis. Ook haar komt het voor dat na de uitvoerige behandeling in eerste lezing het verstandig is thans niet meer terug te treden in de destijds gevoerde debatten. De meening, dat de regeling van de ver- lofstra&tementen en wat daarmee samen hajash. njgt 't&uis behoort bjj de grondwets herziening, is ook die der Regeering. Ynïus- schen kan worden medegedeeld, dat cene regeling van deze materie in voorbereiding is. Het verheugt den minister dat er leden waren die, hoewel bij de eerste behande ling gekanit tegen verhooging van het in komen der Kroon, hun stem aan liet wets ontwerp zullen schenken. Afgezien hiervan blijft de Regeering van oordeel op de meer malen herhaalde gronden, dat deze ver hooging zelfs onder de bestaande omstan digheden onvermijdelijk moet heeten. Wat hoofdstuk III betreft, de Minister moet zich buiten machte verklaren nog nieuwe gronden aan te voeren ter verde diging vaa de verhoogde schadeloosstel ling van de leden der Tweede Kamer. Vermits het pensioen verleend worde volgens de op het oogenblik van aftreding geldende bepalingen en aan de nieuwe re geling geen terugwerkende kracht is gege ven. zullen gewezen Kamerleden die in 1918 of 1922 niet zijn herkozen geen aan spraak kunnen doen gelden op verhoogd pensioen. Het voorgestelde art. 191bis in hoofdstuk IX legt den wetgever allerminst eenige verplichting op om stappen te doen op den weg naar socialisatie. Overigens is er vol komen terecht op gewezen, dat de bepaling geenszins overbodig mag heeten, zoolang gezaghebbende juristen den wetgever de hem hier toegedachte bevoegdheid aan de hand van de bepalingen der bestaande Grondwet ontzeggen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Duitsche „Reichskommissar für Aus- und Einfu'hrbewilligung'' bij beschik king van 11 Aug. j.l. de maximum waar le van kleine geschenken en souvenirs, die niet door de betrokken reizigers bij de douane-controle aangegeven, zonder uit voervergunning ten uitvoer kunnen wor den toegelaten, nader heeft bepaald, op 300 mark. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gele genheid bestaat tot bezichtiging van de Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's-Hage eiken werkdag des namiddags van 2 tot 4 uur Naar de „N. Ort." verneemt, zullen aan van verlof naar Nederlandsch-Indië terugkeerende landsdienaren in het ver volg slechts in zeer bijzondere geval len, ter beoordeeling van den minis ter van Koloniën, voorschotten kunnen worden verleend. Verlofgangers zullen dus niet meer op een dergelijk voorschot mogen rekenen. Een Belgische persstem. In verband met de reis van H. M. de Koningin naar de Scandinavische landen schrijft Servus in het „Handels blad van Antwerpen" o.m. het vol gende: „Wij hebben geoordeeld, dat ook voor ons, Belgen, de „vacantiereis" van Ko ningin Wilhelmina niet onopgemerkt mag voorbijgaan, vooral in een tijd als de onze waar alles wat diplomaat is of zou wil len zijn, zich blind staart naar het Zuiden. Het is precies alsof voor de Brusselsche pers, die ook aan buiten landsche politiek liefhebbert, de wereld in het Noorden met planken is dicht gespijkerd. De Haagsche regeering, die in beleid op buitenlandsch gebied voor niemand hoeft onder te doen, kijkt in tegendeel naar het Noorden, houdt zich bij haars gelijken en tracht een con- sortorium te vormen. Dat alléén zou de aandacht moeten trekken van onze re geerders uit de Wetstraat. Dezen zul len nu wel weten, denk ik, vooral na de kale reis van Berlijn, dat het ge vaarlijk is met groote heeren kersen te eten". Als een bewijs van het groote over compleet dat er bij de Posterijen en Te legrafie aan hoogere ambtenaren heerscht, meldt men aan het „Hbld.", dat op een belangrijk kantoor in het zuiden, een oommies (tractement onge veer f 4000 's jaars) werkzaam is, die niets anders te doen heeft, dan na te gaan, of brieven en drukwerken wel voldoende gefrankeerd zijn. Vologens een bericht in de Duitsche bladen heeft prof. Junkers in Nederland een kleine vliegmachine gebouwd met een spanwijdte van 11 en een lengte van 8 Meter met een 60 P.K. Siemens-Stern- motor. De machine is aan romp en vleu gels geheel met duraluminium bekleed. Het is bestemd voor vluchten met weinig passagiers. Tevens is hij bezig met het ontwerp van een groot zee-vliegtiiig van een nieuw type. Het is een dubbele vliegboot met slechts een draaghek, dat een span wijdte heeft van 60 Meter en in het mid den een dikte van ongeveer 2 Meter, fn dit draaghek zullen motoren, gangen, brandstof-reservoir en ruimte voor goe deren, de vlieger en mecanicien worden ondergebracht. De beide drijfbooten be vinden zich aan weerszijden van de stuurcabine onder de vleugels. Ze zijn ingericht voor 60 passagiers. Rechts en links van elke boot is een motor met een schroef ingebouwd, zoodat er 4 geheel zelfstandige machine-installaties aanwe zig zijn. De machine zal in ons land wor den gebouwd. Detotale prestatie der machines zal 2800 P.K. bedragen, de snel heid 170 K.M. per uur en de capiciteit met 60 passagiers 1300 K.M. Een medicus schrijft in „De Amsterdam mer": Juffrouw Roos trok de deur van mijn spreekkamer wel een beetje te hard ach ter zich dicht. Het kan natuurlijk onwille keurig zijn, dat een deur wat hard achter je dicht valt, maar meestal is zooiets een teeken, een symptoom van de gemoedsge steldheid, waarin iemand verkeert. We zullen allemaal wel eens een deur achter ons hebben, laten we 't maar zeggen, dichtgesmeten, niet omdat we zoo erg blij waren, maar omdat we nijdig waren. En juffrouw Roos was nijdig, nijdig op mij, omdat ik haar iets afgenomen had, iets waar ze fune placht te geuren. En toch, 3ïe juffrouw1 Roos ha3 Kétiscfi geen échte reden om nijdig te zijn. Nu dan, onze vriendin zijn we niet al te zaïmen vrienden en vriendinnen? had een paar jaren geleden longontste king gehad en daarbij hooge temperatu ren. En waar we in een tijd leven, waar in alles blootgelegd wordt, was aan juf frouw Roos verteld, dat ze dagen lang een temperatuur van 40 graden gehad had. Als haar nu verteld was, dat ze zes tig graden gehad had, zou ze daar ook genoegen mee genomen hebben, maar de manier waarop dat verteld werd: veertig graden, verried wel, dat dat iets heel ergs geweest was, iets geweldigs. Ze begreep dadelijk, dat de juffrouw, die naast haar lag, lang niet zoo'n belangrijke patiënt was, omdat die niet eens negen en dertig haalde en dus wel een tikje onbeduidend was tegenover haar, juffrouw Roos, die boven de veertig geklommen was, niet een keer, maar meerdere malen. Zoo had dat voorname feit van wat ze noemde veertig graden „koorts" zich lekkertjes een nestje gemaakt in de hersenen van juffrouw Roos, en waar ze maar kon, plaatste ze het verhaal van haar ziek zijn en dat ze dagen lang veertig graden „koorts" gehad had. Dat werd op den duur een tikje vervelend voor de buurt. Men was begonnen er haar een beetje mee in 't ootje te nemen. Eerst had men haar stiekum „juffrouw veertig graden koorts" genoemd, maar dat dreigde van wege de langheid toch niet lang te zullen duren, totdat een van die schelmen van buurjongens, die natuurlijk voetbalden wie voetbalt er niet van onze jongens? op de guitige gedachte kwam, om juf frouw Roos 40 te noemen, hetgeen een reuzensucces had. Als er in de heel-lange straat geen voetbal te zien was en alleen juffrouw Roos een kannetje melk ging halen, werd er ergens 40 geroepen. Zij had het eindelijk wel moeten merken en had zioh beklaagd bij één der moeders van de voetballende bengels en deze had haar nu meteen maar eens de les gelezen: jij met je gek,les ook van die veertig gra den, mensch, dat bestaat niet eens. Dat bestond niet! Verbeeld je, zij, juf frouw Roos, zou nooit veertig graden koors gehad hebben I Het was om te lachenl Wat had ze gelachen! Maar de moeder van een dier voetballende ben gels had ook gelachen, had haar hoonend uitgelachen en zoo hadden die twee een allerdwaast lachspel gehouden, dat in een klein, vechtpartijtje geëindigd was. En nu was juffrouw Roos bij me geko men, want ze wou en ze zou weten of een mensch veertig graden koorts kon heb ben. Toen bekende ik, dat ze drie graden koorts gehad had! En daar zat ze voor me als een leven de mark, die van 40 op 3 gedaald is, neen, naar beneden gestort is, plotseling. Het was een ontgoocheling voor de arme juffrouw Roos, als een schande, die haar wreed werd aangedaan. Als een lucht ballon van 40 zoo maar ineens samen te schrompelen tot een velletje van drie! Juffrouw Roos zweeg verbitterd. Ik zag en voelde, dat ik wat goed te maken had en ging uitleggen, dat een temperatuur van 40 graden nog geen 40 graden koorts was, want dat wij, juf. frouvr Roos en ik, zooals we daar zaten en hoe zaten we er een lichaams temperatuur hadden van 37 graden. En dat we van koorts spraken, als die nor male temperatuur overschreden werd. Zoodat doceerde ik zoo'n beetje als iemand den thermometer aanlei en deze 38 graden aanwees, je dan een graad koorts had. Dat 40 graden een hooge, 3 graden te hoog, dat is véél te hooge tem peratuur was, die een mensch niet lang verdragen konMaar juffrouw Roos luisterde niet. Ze had met al die geleerd heid niks te maken, hoonde ze, terwijl ze opstond, en als de zaak zóó stond, dan kon ze wel heengaan, maar ze wist wél, dat als ze wéér eens ziek werd, dat ze dan maar liever naar het ziekenhuis van toen gong, want déar wisten ze wel, wat veer tig graden koorts was.... en ik begreep, dat ik afgedaan haden ik vond, dat ze toch niet zoo met mijn arme deur te smijten had. Op het Beursplein te Rotterdam zag een agent van politie Maandagavond), dat iemand, in beschonken toestand verkee- rend, na eenig gepraat met den chauf feur in één dier auto's stapte, welke in den laten avond door de straten rijden om vraditjes te snorren en die gewoon lijk een veilig operatieterrein bieden voor beroovers en beroofsters. Ook) thans kwam de zaak den politieman verdacht voor en hij deed den beschonkene uitstappen, na tuurlijk onder hevig protest van den chauffeur, die rich mogelijk een goeden buit zag ontglippen. De beschonkene werd in het politiebu reau aan de Groote Paauwensteeg onder dak gebracht. Het bleek dat hij een por tefeuille met f 2200 bij zich droeg. Toen de man, een koopman, des morgens ont nuchterd werd heengezonden, was hij on uitputtelijk in z'n dankbetuigingen! De op lettendheid en de voorzichtigheid van een agent heeft hem zeer waarschijnlijk voor een berooving behoed. De 45-jarige huishoudster G. B. te Rot terdam zou in de keuken van haar wo ning een muizenval uitzwavelen. In die val legde zij een brandende zwavelstok en wikkelde er papier om heen. Toen de zwaveldamp zich in de keuken verspreid de, wilde de huishondster de val naar buiten brengen, doch nauwelijks had zij de keukendeur open, of door den tocht geraakte het papier in brand, tengevolge waarvan ook de kleeren van de juffrouw vlam vatten. Eenige mannen, die voorbij kwamen, doofden met jassen het vuur, doch de huishoudster had over het giehee- le lichaam ernstige brandwonden beko men. Door den geneeskundigen dienst werd zij in zorgwdkkenden toestand naar het ziekenhuis óvergebracht. Naar het Hbld. vernoemt zal naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar oen begin worden gemaakt met den aanleg van de ceintuurspoorlijn, welke zal loopen van het emplacement bij Watergraafsmeer met een groote bocht zuidwaarts om, zoodal ter hoogte van Rozenoord de Amstel wordt gekruist en even ten noorden van de Kalfjeslaan-de Schinkel, naar Sloterdijk. Daar zal de lijn zich splitsen. Eén tak sluit aau op de lijn naar Haarlem, de an dere gaat naar de Coenhaven. Met den aanleg wordt begonnen tnssehen Amstel en Schinkel. De gemeente stelt voor deze lijn kosteloos gronden beschikbaar. In het bedoelde gedeelte nu, zijn de lande rijen huurvrij gemaakt op verzoek van den Raad van Toezicht op de spoorwegen. De vereischte contracten zijn Teeds opgesteld en het wachten is nu nog maar op de machtiging van de regeering om te begin nen. De Amstel en de Schinkel zullen dan worden overbrugd. De lijn komt hoog te liggen, zoodat op den Amsteldijk en den Amstelveenschenweg geen overwegen zul len komen, maar viaducten. Ook is het de bedoeling een viaduct te maken over den Hnarlemmermeerspoorweg. Hot station, dart gedacht is fwschen Am- sfel en. Schlnfrel, zal voorin op?g nïeï wor den gebouwd. Onder dit onderwerp schrijft Criticus in „Bergopwaarts" Zooals 'n meisje uit „het volk" met zekeren trots vertelt dat ze „vaste ver keering" heeft, zoo voelt het meisje uit de „beschaafde kringen" zich groot, als ze geëngageerd is. Publiek! Toch is ook hier weer het nadeel bij de laatsten, Want, publiek geëngageerd te zijn, wat zit daar al niet aan vast! Receptie, na tuurlijk! en visities maken natuurlijk! en dinertjes, natuurlijk! en bloemen en cadeautjes en samen op reis en brieven schrijven als je elkaar in drie dagen niet ziet, en overspanning en zenuwen en scènes, dat alles twee, drie, vier, vijf, zes jaren lang! Geëngageerde menschen uit lïe „be schaafde kringen" eischen ontzettend veel van elkaar, veel meer dan normaal ge huwde menschen en ze geven er elkaar bijna niets voor terug. Tijd, geld, ar beidskracht, levensvreugd wordt in die jaren vermorst. Familieverhoudingen worden in zulke langdurige engagemen ten bedorven, waarmee de jonggetrouw den nog jaren te worstelen hebben. En dat alles niet ter wille van de liefde dan was het tenslotte niet te veel maar ter wille van de publieke opi nie. Want als twee het ééns zijn, dan eischt „men", vader en moeder of ooms en tantes, of wie ook, dat die twee het aan iedereen zullen zeggen. En als zij het aan iedereen gezegd hebben, dan is de teerheid, de schuch terheid, de schroom, de poëzie voor een goed deel weg. Dan is het bovendien veel en veel moeilijker om eerlijk te gen elkaar te zeggenneen, wij hoe ren toch niet samen, laten we elk zijn eigen weg gaan. Het is misschien wel heel dwaas, maar ik zou willen voorstellen: laten we de publieke engagementen afschaf fen. Laten jonge menschen, die elkaar waarachtig liefhebben en vertrouwen, el kaar vrij laten, totdat de een de an der een huis, een levensonderhoud kan aant&eden. En laten ze tot zoolang hun kracht, hun tijd en hun geld niet ver spillen aan noodeloos vertoon, maar wer ken en sparen en innerlijk groeien Als ze dan zelfstandig zijn, zullen ze ook geestelijk rijp zijn voor de zware taak van een goed huwelijksleven. Het is toch belachelijk, dat in dezen tijd, waarin ieder klaagt over de hoo ge belastingen, nog telkens honderden guldens verknoeid worden aan bloemen voor recepties van engagementen, die misschien na drie maanden weer uit zijn of zes jaar duren; dat jongens en meisjes, die nog geen cent verdienen, allerlei uitgeven voor bloemen en bon bons en presentjes en sieraden en por to's en reisjes ter wille van hun en gagement, dat voor hen zelf èn voor hun omgeving een last is." Een pianohandelaar te Arnhem ontving dezer dagen bezoek van 'n onbekend heer, die een pianola van 1700 bestelde, af te leveren aan een adres te Brammen. De winkelier huurde een wagen en bracht de pianola naar Brammen. Het opgegeven adres bleek onvindbaar. Een Arnhemsche winkelier in sanitaire artikelen ontving eveneens een bestelling: hij moest een bad met geyser in Brammen afleveren, aan hetzelfd adres waar de pianola moest zijn. Het wias ook nu niet te vinden. Ver moed wordt dat men of met een oplichter of met iemand die ontoerekenbaar is te doen had. Men meldt ons uit Winterswijk- De militaire-politie te Aalten heeft een 16-jarige jongen aangehouden, afkomstig uit Amsterdam. Hij was met een kame raad op een motorfiets naar Duitschland gegaan en daar waren beiden wegens ver zet tegen de politie tot gevangenisstraf veroordeeld. Hij was uit de gevangenis ontsnapt en kwam in zijn boevenpakje hier over de grens. Zaterdag is hij ónder politiegeleide naar Amsterdam overge bracht. GRONINGEN, 19 Sept. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: Noteering van 19 en 12 Sept. Roode tarwe f 8—9.75, f 8—9.75; Witte tarwe f 8—9.75, 8—9.75; Inl. rogge 6.509, 68.75; Wintergerst 7.50 9.40, 7.509.25; Zomergerst f 7.50 9, 7.08.62 M; Witte haver 89.25, 7.50—8.75; Gele haver 89.50, 7.50 8.60; Zwarte haver f 7.509, 7.50 8.60; BI. peulerwten 814, 813; Gr. erwten 14—19.50, 14—18.25; Schok kers 2028, 182)5; Karwijzaad f 65 86, 6588; Geel mosterdzaad f 15 26, 1526; Blauw maanzaad 20 41, f 20—40. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 Kg., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per Kg. PURMIEIREIND, 19 Sept. Kaas, Aanvoer 14 stapels fabrieks- 47.50, met rijksmerk 49; 34 stapels boeren- f 46, met rijks- merk ƒ4 9; 6 stapels Goudsohe- 43, met rijksmerk 46. Boter. Aanvoer 879 Kg., f 2 602.70 p. K.G. Vee. Aanvoer 800 runderen, w.o. 350 vette koeien, 0.801.50 per Kg.; gelde koeien 125275; melkkoeien f 175 400; 120 vette kalveren 1.351.50 per K.G.; 186 nuchtere kalveren: slaclitkalve- ren 1040; mestkalveren f 1735; 86 stieren 0.751 per Kg.; 35 paarden 150250; 500 vette varkens 1;02 1.08; zouters 0.981.02; 40 magere var kens f 2648; 160 biggen 1428; 1180 schapen en vette lammeren 3555; ma gere schapen 25—35; 960 weide lam meren 20—35, 107 bokken. Handel in runderen stug, vette koeien iets lager in prijs, schapen ving, kalveren matig en vette varkens vlug en iets hoo- ger. Er werden kalfkoeien gekocht voor verzending naar Frankrijk. Eieren. Kippen- 9.5010.50. Fruit. 600 zak appelen 25; 550 zak peren f 1—6 per zak. WOERDEN, 19 Sept. Kaasmarkt. Aan voer 263 partijen, le kwaliteit f 46 50; 2e kwaliteit f 4144. Handel vlug. BODEGRAVEN, 19 Sept. Kaas. Ter markt waren 283 wagons. Prijzen le soort f 4648, 2e soort f 4244, rijks merk f 4354. Handel vlug. GRONINGEN, 19 Sept. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450525, 2e soort f 350—400, 3e soort f 200— —300, kalfvaarzen le soort f 2x5325, 2e' soort f 175225, varekóeien ïe soort f 325375, 2e soort f 250300, stieren le soort f 11.05, 2e soort f 0.70 0.80, slachtvee le soort f 1.201.25, 2e soort f 11.05 per K.G. slachtgew. vette kalveren le soort f 1.051.10, 2e soort f 0.850.95 per K.G. slachtgew; weideschapen le soort f 3037, 2e soort f 2024, melkschapen f 1822, vette lammeren f 2428, weidel animeren f 15 25, vette schapen le soort f 4550, 2e soort f 3840, loopvarkens f 25— —35, biggen f 16—22 (f 2.50—3 per week), vette varkens f 0.981, 2e soort f - 0.940.96, Londensche varkens f 0.90. 0.93, zouters f 0,880.90. Aanvoer 234 vette koeien, 156 vette kalveren, 315 kalf- en melkkoeien, 97 stieren, 1284 schapen en lammeren, 517; vette en Londensche varkens, 233 ma gere varkens en biggen. f Eieren nauwelijks prijshoudend. Het kalf- en melkvee werd evenals het slachtvee traag verhandeld, waar door de prijzen zich nauwelijks staande hielden. Voor de stieren gingen de prijzen iets lager. Vette kalveren bij kleinen aanvoer prijshoudend. De wolveehandel had in alle soorten een kalm en nau welijks prijshoudend verloop. De handel in vette varkens was vlug, waardoor en kele van de beste exemplaren boven no teering werden verkocht. Zouters prijs houdend. Londensche varkens iets hoo- ger. Loopvarkens en biggen met gelijke! prijzen als de vorige week. ROTTERDAM, 19 Sept. Eieren. (Rotterdamsche Consumptie Veiling.)' Aanvoer 177.000 stuks. Kippen- f 9.50 11.50, kleine f 8.50—9, Eenden- f9 —10, Ganzen- f 25, Kalkoenen- f 15, (Rotterdamsche Veiling.) Aanvoer; 125.000 stuks. Kippen- f9.25—11,50, kleine f 6.50—9. Vee. Aangevoerd waren: 205 paar-* den, 58 veulens, 1596 magere runde ren, 1216 vette en graskalveren, 217 nuchtere kalveren, 442 schapen of lammeren, 54 varkens, 275 biggen, 20 bokken of geiten. Prijzen waren: koei en le kwal. 130—140 ct., 2e 125—115 ct., 3e 120110 ct.; ossen le kwal. 130-1371/2 ct., 2e 12O-110 ct., 3e 100 90 ct.; stieren le kwal. 105—95 ct., 2e 8575 ct., 3e 65 ct.; kalveren le kwal. 120—140 ct., 2e 110—100 ct., 3e 9080 ct. per K.G. Melkkoeien! f200—300; kalfkoeien f210—325; stie ren f 140—275; pinken f 125—175; gras- kalveren f 3565; vaarzen f 140—185; werkpaarden f125225; slachtpaarden f 100—150; hitten f 100185; nuchtere kalveren f 14—19; fokkalveren f 16—30 tigen aanvoer tamelijk verhandeld'. Vet vee, alsmede melkvee, met iets! williger handel door vraag voor het buitenland. Nuchtere kalveren bij ma- tigene aanvoer tamelijk verhandeld. Biggen en overloopers met redelijken' omzet. Paarden matig verhandeid. f. AMSTERDAM 19 Sept. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop) Zeeuwsche bon ten f 2. 903.25, id. blauwen f 2.602.70! id. eigenheimers f 1.601.80, id. blau we eigenheimers f 1.902 Noord-Hol- landsche blauwen f 2.202.30, id. bonten f 2.502,60, Zeeuwsche eigenheimers, po ters f 1.201.50, Hillegommer Zand- aardappelen f 3.50—4.50, Schoolmeesters f 2.402 60 alles per H.L. AMSTERDAM, 19 Sept. (Not. v. h'. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene) Triomph de .vienne f 1626, ana nas de contrade f 1626, williams rijp f 2230, id. f 1422, maagdeperen f 12 24, souvenir de congres f 1622, oon- seiUer de la cour f 1014, vijgeperen f 1524, soldat laboureur f 10—14, Her togin Elza f 913, beurre Hindauer f 913, beurre hardy f 1624, konings peren f 712, tesselaars f 58, jutte peren f 2648, Margarèthe Marillat f 14 22, Bon Louis f 22—38, Olapps favorite rijp f 2438, id. id. x 1824, dr. Cor nelia f 613, beurre d'Amalie f 1420, dr. Jules Guyot f 1218, bon ehretien Williams f 1018, diamantperen f 811' beurre de Merode f 1014, Madame Matthou f 16—18, dirkjeeperen f7—9, N.-H. Suikerperen f7—9, gouden ballen f 79, heerenperen f 1520, Seigneur d'Esperen f12—14, the queen f 10—15, cox pomona f 1220, hcarlemonsky f 12 20, gravensteiners f 10—14, tulpappelen f 1012, Codlin Keswick f 912, zon- zoet f 612, bloemzoet f 1115, gram- boos zuur f 68, Vlaamsch zoet f 5— 9, reine Victoria f 3048, hazelnoten f 1824, druiven f 5678, id. wit f 40 48, alles per 100 K.G.perziken I f 1622, id. II f 618, meloenen f 20 35 per stukduinzand eigenheimers f 3.708 per H.L.spercieboonen dub bel f 713, id. enkele f 713, snijboo- nen f 1427, tomaten f 911, augurken f 3847, id, basterd f 911 per 100 Kg. Bloemen. Rozen f 714» Chrysanthe mums f 3255, Am. Anjers f 811, Dah lia's 3.507, Lelies f 2423 Snij- groen f 49.50 per 100 stuks. SNEEK, 19 Sept. Vee. Ter markt wa ren 303 melk- en kalfkoeien f 150 500, 90 vette koeien f 225480, 122 vet te kalveren f 3580, 680 graskalveren f 4590, 45 nuchteren kalveren f 12 22, 724 schapen f 2554, 238 lamme ren f 1832, 427 varkens f 85180, 53 biggen f 1626. Men betaalde voor vette runderen 4565 ct., vette kalve ren 5060 ct., vette varkens 4448 ct., zouters 4446 ct., Londensche 4446 ct. per i/2 K.G. Handel in eerste soort melk- en kalf koeien prijshoudend, in tweede soort traag; in vette en graskalveren en in wol vee levendig; prijzen als vorige week' in nuchtere kalveren prijshoudend; i varkens behoorlijk, zouters en Londen sche prijshoudend. GOUDA. Veiling van 18 Sept. 1922. Snijboonen f 1446. Snijboonen sprot f 1—12. Stokboonen f 7.90—25. Stam- boonen f 11-8018. Spekboonen f 23, Pronkboonen f 29.50. Uien f 2.20— 3.60. Sjalotten f 35. Augurken, fijn, f 47. Id. fijn basterd f 29. Id. basterd: f 15. Kroten f 1.30—2.10. Postelein f5 14.80. Spinazie f 10.4019.70, alles per 100 K.G. Komkommers f 0.101.1,10. Id. gele f 1.504. Bloemkool f 117» Roode kool f 35. Gele savoye kool f 2.90 4.20. Groene savoye kool f 1.703.60. Andijvie le soort f 13.70. Id. 2de srfc. f 0.401.10. Kropsla f 0.901.80, alles per 100 stuks. Tomaten A f 7.708.60. Id. B. f 3.50—3.60. ld. O. f 5.70—620 ld. rijp f 1.504, per 100 pond. Peen f 3.0—5.880. Prei f 3.60. Selderie f 1.20 1.30. Peterselie 2090 ct. per 100 bos. Diamantperen f 16. Williams f 910. Beurré Hardy f 1015, per 100 K.G. Meloenen 1074 ct. Perziken 310 ct per stuk. Eieren f 9.50 per 1,00 stuk»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6