a EXTRA NUMMER VAN 20 SEPTEMBER 1922 Q Q O BS O wk L. Paaaiakker's Schoenenmagazijn Uitsluitend 46 GROOTE HOUTSTRAAT 46 v Ons Etalageweek-nummer. De middenstand te Haarlem Daar is in de laatste jaren heel wat gepraat, heel wat gesmaald ook op den zoogenaamd „gedrukten" midden stand, op de menschen, die zich arm voordoen, die klagen over moeilijk heden in de uitoefening van hun beroep en zich middelerwijl rijk maken door veel te hooge prijzen te vragen voor de door hen verhandelde waren. Ik heb daaraan nooit meegedaan, al mopperde ik en ik doe het nog wel eens over dé hooge prijzen, die men vaak vraagt, vergeleken bij die van vóór den oorlog. Om te smalen, om openlijk afkeuring uit te spreken, moet men meer weten verpoozing was in den dagelijkschen sleur van het leven. Daarvan is niet veel meer overge bleven, en dat het anders is geworden heeft onze winkelstand aan zich zelf HAARLEM, 19 September 1922 Een krachtige, actieve middenstand is voor de geheele samenleving, - evenals voor de stad onzer inwoning,— van groot en algemeen belang. Daarom begroet ik met vreugde de Haarlemsche etalageweek als eene flinke uiting van onder nemingsgeest en wensch haar gaarne toe het succes, dat onze winkeliers er van verwachten. in casu naar Amsterdam jaagt. En zijn we er nu Kan onze Midden stand op zijn lauweren gaan rusten Verre van dien. We zijn op het gebied van winkels enorm vooruitgegaaan, maar elders heeft men ook niet stil gezetenook elders heeft de kunst zich verder ontplooid ook Amsterdam vertoont op dit gebied heel wat meer dan twintig jaar geleden. Zoo mag er, ja zoo moet er een gestadige naijver bestaan om door ruime keuze, door fraaie uitstalling het gaan winkelen in de hoofdstad te bezweren, en zooveel mogelijk hier te bieden, wat men ginder in ruime maat vinden kan. Wij, Haarlemmers, zijn trotsch op onze stad, op onze gezellige winkel straten, waar we zoo graag toeren om naar nieuwe vindingen, naar mooie dingen te kijken en ons oog te verlusti gen aan schoone winkeletalages. Moge het onzen winkeliers, onzen midden stand gegeven zijn hunne belangrijke bijdragen aan het behoud van die trots te geven. De aantrekkelijkheid van Haarlem als woonstad ligt voor een goed deel in hunne handen. Haarlem 17 September 1922. J. HEERKENS TH1JSSEN. dan de gewone sterveling, die in het bedrijf niet thuis is en alleen den buitenkant beziet. Wat we wèl kunnen beoordeelen, dat is het stadsbeeld, zooals het ver levendigd wordt door de fraaie win kels met verlokkende etalages. Wat is onze stad in de laatste jaren op dat gebied vooruitgegaan Ik heb nog den tijd gekend, dat een welge steld Haarlemmer de gewoonte had om'voor inkoopen van eenig aanbelang den steven naar Amsterdam te wen den. Wanneer ik hier van „Haarlem mer" spreek, dan heb ik vooral het oog op het vrouwelijk deel, op de dames, bij wie het winkelen te Amsterdam om zoo te zeggen in het bloed zat, omdat het zoo'n prettige te danken. Ze hebben begrepen, dat een stad van bij de 80.000 zielen zich zelf kan zijn en niet behoeft de voorstad te zijn van de groote zuster in de buurt. Ze hebben ook geleerd, dat etaleeren een kunst is, die men zich alleen door naarstige studie eigen kan maken, en dat men zonder die kunst de men schen niet aantrekt, maar afstoot, Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de Redactie der Nieuwe Haar lemsche Courant om iets te schrijven over de Haarlemsche Winkelweek. Het was ongetwijfeld een goede ge-' dachte van de Haarlemsche Winke liers, om aan het publiek eens te laten zien wat zij hebben en wat zij kunnen. Het is een daad van gepasten durf. Om in dezen tijd van malaise niet tegen moeite en kosten op te zien, om deze winkelweek te doen slagen. Het is te hopen, dat het U gelukken moge door deze winkelweek de koopers er van te doordringen dat gij Haar lemsche winkeliers volkomen in staat zijt om Uwe taak te vervullen, door de ingezetenen van Haarlem en omstreken van het noodige te voor zien, en dat het eene kortzichtigheid is, indien het publiek valutakoopjes van uit Duitschland of Oostenrijk tracht binnen te smokkelen. Houdt den moed er maar in t Ik wensch U van harte succes. M. SL1NGENBERG. NIEUWE HAARL. COURANT De Haarlemsche Middenstand besloot, ter gelegenheid van de Dahlia-tentoon stelling, een Haarlemsche Etalageweek te houden. Dat plan kwam op, bloeide en rijpte zoo rijk, dat de mededeelingen, welke wij gevoelens dier heeren ten opzichte van den Middenstand, en den Haarlemschen winkelstand in 't bijzonder. Allen, die voor dit nummer een bij drage leverden zeggen wij mede na mens den Haarlemschen Winkelstand, vertrouwen wij hier nog eens openlijk hartelijk dank, Over de Haarlemsche festiviteit zelve zullen wij niet veel zeggen. Het is onze gewoonte wel alle belang rijke Haarlemsche gebeurtenissen te be spreken en te belichten, maar ditmaal is onze taak gemakkelijk. Anderen en meer bevoegden namen haar voor deze gelegenheid van ons over. Wij volstaan met den hartelijken wensch uit te spreken, dat de Haarlem sche Etalageweek in alle opzichten moge slagen en dat de inwoners van Haarlem door deze Etalageweek moge overtuigd Middenstand, alsmede die van de heeren der Regelings-commissies voor de Haar lemsche Etalageweek. Waarom? Om velerlei redenen, maar vooral ook om hen te eeren voor het vele en be- langlooze werk dat zij doen in het belang der gemeenschap. Zoo weinigen onder ons voelen al truïstisch genoeg om belangloos werk te doen in 't algemeen belang; zoo velen schrikken terug voor arbeid die niet on middellijk hun egoïsme bevredigt. Er zijn er zoo in alle kringen onzer samenleving. Daarom mogen zij, die zich te eeniger tijd in het gemeen belang verdienstelijk maken en een verdienste is het werken voor het gemeenschappelijk belang zeker! gehuldigd worden. Wellicht dat ook anderen opgewekt worden hun krachten voor een deel meer aan het algemeen welzijn te wijden dan zij tot nu toe deden. De firma Krelage stond ons welwillend een tweetal cliché's van Dahlia's af, die wij afdrukken, om het verband te doen uitkomen tusschen de Haarlemsche Eta lageweek en de Dahlia-tentoonstelling. De EdelAchtbare Heer C, MAARSCHALK, Burgemeester van Haarlem BLERGEMEES TER ren Haarlem, CACTUS DAHLIA, naar een cliché, welwillend afgestaan door den Heer E, H, Krelage te Haarlem daaromtrent ontvingen, een groot succes doen verwachten. Van onzen kant meenden wij op de Haarlemsche Etalageweek, door middel van een extra-uitgave, de aandacht te moeten vestigen. Ons doel daarbij was in ruimen kring de meening te doen hooren van verschil lende autoriteiten omtrent deze onderne ming van de Haarlemsche Middenstan ders en breed opgevat allerlei naar v-ren te doen treden, wat naar aanleiding van het houden der Haarlemsche Winkelweek gezegd dient te worden. Met dankbaarheid gedenken wij de medewerking, die wij daarbij mochten ondervinden. Niet alleen autoriteiten in plaatselijke en landelijke middenstandskringen, maar ook de leden van ons gemeentebestuur, burgemeester en wethouders, waren, op ons verzoek, bereid een invallende ge dachte, een vriendelijk woord of welge- meenden wensch aan het adres van de Haarlemsche Etalageweek of den Midden stand, voor ons extra-nummer te schrij ven. En men meene niet, dat het inwilligen van dit verzoek veel voeten in de aarde had. Nauwelijks had men van ons verzoek kennis genomen, of reeds onmiddellijk werden wij verblijd met een toestemmend antwoord. Wij vleien ons dat deze milde stemming een gevolg is van de zeer waardeerende worden, dat de Haarlemsche winkelstand, nevens de uitgebreide keuze van pro ducten op allerlei gebied, het beste en goedkoopste heeft aan te bieden. De vergelijking en waardeering met el ke andere winkelstad durft de Haarlem sche Middenstander wel aan. Deze overtuiging te vestigen moge het groote resultaat zijn van de. Etalageweek. De vruchten zullen dan in de toekomst overvloedig zijn, ook al zouden de ont vangsten in de winkelladen, gedurende de winkelweek zelf, beneden de verwachting blijven. Wij reproduceeren in dit nummer de conterfeitsels van de voorzitters der drie Haarlemsche standsorganisaties van den Exposeert MOOI, SIERLIJK en SOLIED Herfst- en Winlerschoeisel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9