liiuis m Willem van Liemt pahlia-Veek PELTERIJEN BINNENLAND^ u Ingezonden Mededeelingen. HALFWEG. CASTR1CUM. ZANDVOORT. HEEMSKERK. ZAANDAM. LISSE. BEVERWIJK. HEEMSTEDE. Utrechtsshe Süissiswesk (24 Sept.—1 Oef.) Ned. Int. Missleeongres. (25 tot 29 Sept.) 60 cent per regel EXPOSITIE: NIEUWE DINES CONFECTIE NttlEIIS AWECANG hoek WARM3ESSTRAAT LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De nieuwe inzichten omtrent hooihroei. ROOKT HET BEKENDE MERK PHILIP LOOTS 7, 8, 10, 12 Ct. NAGEL, 0STADESTR. 14 Toestand van de bijenteelt. KUNST EN KENNIS. De muziek van het Mysteriespel „Die Sevenste Bliscap van Onser Vrouwen". (Gecomponeerd door Joh. Winnubst). RECHTSZAKEN. Overtreding Arbeidswet. B@ Millloenennofa. ERNSTIG MOTOBONGELTte. Zogdag heeft op den Amsterdamschen straatweg, ter hoogte van de Liedebrug, een ernstig motorongeluk plaats gehad, ■waar een ooggetuige ons het volgende over mededeelt Een motor met zijspan, met, behalve den berijder, een heer op de duo en een dame met een kindje in den aanhang wagen, kwam vanuit de richting Am sterdam den straatweg oprijden, toen ter hoogte van de Liedebrug de aanhang wagen, door het breken der verbindings- stangen, los raakte. Door den schok vie len de dame en het kind uit het bakje en kwamen beiden in het water te recht. De motor sloeg om. De bestuur der verwondde zich ernstig aan zijn bee- nen, de heer op de duo kwam er zon der kwetsuren af. Het was een zeer stille plek, maar gelukkig waren toch spoedig eenige menschen bijeen om hulp te bieden. Het gelukte de dame door handreiking uit het water te helpen, waarna bleek, dat zij zwaar aan het hoofd gewond was. Intusschen was het kind afgedreven, het zonk galukkig niet, maar bleef drijven op de kleertjes. Het duurde geruimen tijd eer ben bootje was gehaald, waarmee men de kleine kon redden, maar de moeite was niet tevergeefs, ook het kind werd levend uit het water gehaald. Intusschen wa ren alle gewonden liefderijk opgenomen en van droge kleeren voorzien. Dr. Melchior, van Halfweg, was Bpoedig ter plaatse en legde het eerste verband. Des «aiddags werd het gezelschap per auto naar Amsterdam vervoerd. A.6. Zondag 24 September zal de St. Joseph-Gezellenvereeniging, afd. Half weg en omstreken, haar eerste lustrum vieren. Te dien einde zal er 's middags te twee uur een kinderfeest worden ge organiseerd voor de kinderen der leden vanaf ze3 tot zestien jaar. Des avonds heeft de feestvergadering plaats voor de leden en hunne huisgenooten. Vakteekenschool. Door de Patro- laatscommissie ,,St. Aloysius" is een ver soek. aan het gemeentebestuur ingediend tot het oprichten en instandhouden van een avond-vakteekenschool voor am bachtslieden. De bedoeling is dit ver zoek in den eerst volgenden Baad, te be handelen. Wij juichen dit voornemen van het bestuur, dat daardoor toont op de hoogte van zijn tijd te zijn, ten «eerste toe. Te hopen is dat dezen winter nog met den aanvang van het onderwijs kan worden begonnen. Bedrijven. Naar wij vernemen, is het rapport over het eerste halfjaar van het gas- en eleetriciteitsbedrijf ontvan gen en wijst voor het electrischbedrijf )9en winst aan van f 1000 en voor het gasbedrijf een verlies van f 200. Dit is voorzeker een mooi resultaat en toont aan, dat het gasbedrijf uit de put zal geraken en binnen niet al te langen tijd rendabel zal blijken te zijn. HET HAVENBEDBIJF. Men meldt ons: De haven- en transportarbeiders der 5 organisaties betrokken bij het stoom- visseherijbedrijf te IJmuiden en omvat tende de vischlcasers en vischpakkers, hebben besloten Donderdag 21 Septem ber in Is taking te gaan. Dien dag is de collectieve overeenkomst met de ree- der8vereeniging afgeloopen en de arbei der» wensohen de verlaagde loonen niet te aanvaarden. De staking omvat niet het personeel aan Duitsche stoomtrawlers die hoogere loonen ontvangen, ook de zeelieden zijn biet bij de staking inbegrepen. Nader meldt men ons dat de reeders hun voorstellen tot loonsverlaging heb ban ingetrokken, zoodat de staking nog is uitgesteld. Het conflict zou dus heden, Donder dag, ingaan. Door den Centralen Bond waren de zusterorganisaties in Duitsch- land en België reeds gewaarschuwd, met verzoek te zorgen, dat daar te lande geen IJmuider trawlers gelost ^zonden worden. Het is echter niet tot een conflict ge komen. Op 't laatste moment heeft de Eeedersvereeniging do voorstellen terug genomen.— Door de Beedersvareeniging is n.l. gis terenmiddag aan de vakorganisaties het volgende schrijven gezonden. Wij berichten u de ontvangst van uw schrijven, waaruit ons blijkt dat, niet tegenstaande van Beedersrijae al het mo gelijke wordt gedaan om het noodlijdende visscherijbedrijf staande te houden, de in het visscherij- en havenbedrijf werkzaam zijnde arbeiders willen medewerken aan de noodzakelijke en in verhouding tot den sleohten toestand zeer billijke wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden. Wij stellen derhalve hier vast, dat waar van arbeiderszijde geen medewer king wordt verleend om verbetering aan te brengen in het bedrijf, waarin wij werkzaam zijn, de verantwoordelijkheid voor de slechte gevolgen op hen rust, daar zij daarmede blijk geven blind voor de behoeften van het bedrijf te zijn. Met et oog op de noodlottige ge volgen, die een stilleggen vaS de vloot voor geheel IJmuiden en in het bij zonder voor de opvarenden thans zon hebben, moeten wij er van afzien thans een geschil over de loonsvoorwaarden op de spits te drijven en zullen wij nood gedwongen in de verschillende vakgroe pen op de oude voorwaarden laten door werken, tenzij u nog tot inkeer komt en metterdaad toont te willen medewer ken, om verbetering in de toestanden aan te brengen, in welk geval wij uwe daartoe stakende voorstellen nader te gemoet zien. I>e Hoop. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Dinsdag van zijn derden kruistocht bij de haringvisschers op de Noordzee alhier teruggekeerd. Het schip beeft op deze reis zeer slecht weer doorstaan. Vijf patiënten werden medegebracht, die alhier aan land gingen, om thuis verder behandeld te worden. Er waren geen ernstige patiënten bij. Verder was alles wel aan boord. Verkooping. Bij ,je gisteren ten overstaan van -„taris Dolleman gehou den verkooping der schepen, pakhuizen enz. van de N. V. Zeevisecherij Mij. ,De Elf Provinciën", in liquidatie, werd de stalen logger Zuid-Holland IJ M. 295 gekocht door de firma Groen q.q. benevens twee woonhuizen en een pak' huis aan de Middenhavenstraat werden opgehouden. Een partij haringvisscherijgoeierea bracht ruim f 10.000 op. Geen valseh geld. Op het politie bureau was een gulden gedeponeerd, die, wat afwerking betrof, geheel op een echt geldstuk geleek, maar aan den klank te hooren valsch was. Het munsluk is opgezonden naar Utrecht, waar bij onderzoek is gebleken, dat het geldstuk wel echt was, maar een technische fout had. Een ander geldstuk is er voor in de plaats gezonden. Diefstal. Van een villa aan de Brede- rodestraat wordt door diefstal vermist een kist en eenige kleedingstukken. I>e „Staatscourant" bevat de statuten van de B. K. Coöp. Boerenleenbank, al hier. i Alhier hebben zich in de week van 10 tot 18 September 2 gevallen van rood vonk en 1 van diphtheritis voorgedaan. Alhier heeft zich in de week van 10 tot 16 September 1 geval van rood vonk voorgedaan. Woensdag 20 Sept. vergaderde de Ma- ria-verEeniging en Kruisverbond ter be spreking der wintercampagne. Even 8 uur opende de voorzitter, de heer van Zutphen, met een toepasselijk woord, en op de gebruikelijke wijze de vergadering. Na de notulen voorgelezen te hebben, werden eenige huishoudelijke meiedeelin- gen gedaan, waarna spreker het doel van den bloemendag en den drankbe strijdersdag uiteenzette. Hieruit bleek dat a.s. Zondag 24 September een Natio nale bloemendag zal gehouden worden, waarvoor in iedere gemeente en ook in Beverwijk en omstreken een zeker aantal dames zich disponibel gesteld heb ben de speldjes en bloempjes te ver- koopen. Daarvan zal de grootste helft benut worden voor ©en te stichten fonds van de B. K. Beclasseering. De voor zitter spoorde de .leden aan voor dit bij uitstek prachtige doel propaganda ta maken. Ook werd bekend gemaakt dal een groote propaganda-vergadering in 't verschiet is waar verschillende attracties aan verbonden en zeer interessant zul len zijn. Na nog verschillende zakén besproken te hebben volgde een geanimeerde rond vraag, waarna de vergadering met een opwekking, op gebruikelijke wijze werd gesloten. Scholenbouw. Voor de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, is gisteren behandeld het be roep van het bestuur der Vereeniging Bijzondere Protestantsche School te Heemstede tegen een besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland tot handhaving van het besluit van den raad der gemeente Heemstede, waarbij afwijzend werd be schikt op de verzoeken van de vereeniging voornoemd om uit de gemeentekas de be- noodigde gelden beschikbaar ta stellen voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs en een voor uitgebreid lager onderwijs. Ged. Staten overwogen hierbij, dat noch de woorden, nooh de geschiedenis, noch ook het zinsverband van art. 72 der Lager On derwijswet steun geeft aan de opvatting, dat een vereeniging, die eene bestaande lagere school wenscht rit te breiden, ge rechtigd is met terzijde stelling van andere oplossingen, uitsluitend de voor de stich ting van een nieuw gebouw benoodigde gelden te erlangen en dat ook art. 75, 2de lid, bepalende, dat de medewerking van den gemeenteraad slechts wordt gewei gerd, wanneer niet aan de in art. 73 om schreven vereischtcn is voldaan, geenszins eischt, dat die medewerking in geen an deren vorm wordt verleend dan in dien van inwilliging der gedane aanvrage. Nadat staatsraad mr. Cort van der Linden, het verslag over deze zaak had uitgebracht, heeft de secretaris der ge meente Heemstede het beroep bestreden namens het gemeentebestuur. De Missiin. Het tweede tijdperk der Missiën is dat der volksverhuizingen. Heerlijk bloeide Gods Kerk. Er be stonden Christen-gemeenten aan de oevers van den Rijn en den Donau, alsooK aan den Euphraat en den Nijl, zoowel in Colchis als in Engeland, in Griekenland als in Spanje en in Portugal. Wolkgevaarten echter re zen langzaam aan den horizon en voorspelden een verwoestenden storm: de volksverhuizing. Het eene volk joeg het andere op en bij den val der al oude wereldheerschappij scheen alle maatschappelijke orde en beschaving te verdwijnen. De Kerk begreep haar roeping: „Gaat en onderwijst alle vol keren". Zij richtte zich tot de bar baren en verkondigde hun de leer van Jezus. De barbaar leende hieraan het oor. West-Gothen, Bourgondiërs en Longobarden bekeerden zich tot het Christendom. Een blijde, schoo- ne dag was het, toen Clovis, koning der Franken, zich door den H. Remi- gius liet doopen. De doop van Clovis was de oorzaak en het begin ten le van de vernietiging van het Arianisme en ten 2e. van het ontstaan van het Christelijk Germaansche wereldrijk.*) De Angelen en Saksen- waren in 450 naar Engeland overgestoken en hadden de oude Christelijke bevolking naar het Westen verdrongen. De H. Paus Gregorius de Groote zond den Benedictijner monnik, den H. Augus- tinus, met 40 gezellen naar het eiland. Zij hadden het geluk de Angelsak sen te bekeeren. (596) De H. Patricus had reeds een eeuw vroeger met het beste gevolg onder de Ieren gewerkt en de H. Colum- banus de Oudere had door zijn ijve rige prediking de Schotten voor den Heiland gewonnen. De H. Kerk vierde schoone triomfen in het Westen, maar leed door dien dweepzieken Mohammed groote ver- Mohammedanen beroofden de Kerk van volken en landen, die eertijds haar kroon en sieraad waren. Met nieuwe paarlen zou zij verrijkt wor den door de onvermoeide prediking van de zendelingen uit Engeland en Ierland met recht „het Land der heiligen" genoemd. De bewoners der Rijnstreken heb ben in Duitschland het eerst de ver kondiging van het H. Evangelie -ge hoord. Toen de H. Athanasdus van Alexandria naar Trier verbannen werd, vond hij tot zijn groote vreugde in de landen langs den Rijn vijf bis dommen. Ook in andere gewesten van Duitschland was de leer van Christus bekend. Zwitserland vereert den H. Beatus, die in 112 gestorven is, als zijn Apos tel, en reeds in de eerste lijden van 't Christendom waren hier bisschops zetels. Door de invallen van vreemde, lieidensche volkeren ging de Kerk in dit bergland, evenals in Duitschland, voor een gróót deel ten gronde. Door het gebed en den zegenrijken arbeid van de H.H. Valentinus, Severinu.s Gal lus, CcliimbanuS den Jongere, Ruper- tus en Kiliaan, werden de volkeren van Tyrol, Oostenrijk, Zwitserland en Beieren voor den Heer gewonnen. Duitschland beschouwt den H. Boni- facius, die ook in ons land gewerkt heeft, als zijn Apostel. Men beweert, dat in ons Vaderland een leerling van den H, Petrus, de H. Matcrnus, het geloof heeft verkon- »'gd aan de oevers van de Maas en dat hjj in Maastricht is geweest. Zeker is het, dat de H. Servatius in deze- stad. een bisschopszetel vestigde (355). Omstreeks 650 predikten in het Zuiden en ook in het land der Friezen de H. Eligius, de H. Amandus cn vele andere Frankische zendelingen. De Friezen hadden een %afkeer van de Franken en luisterden daarom ook niet naar de Frankische priesters, die trouw door de Fransche koningen en hofmeiers gesteund werden. Het Noor den van ons land dankt zijn bckeering aan den onvermoeiden arbeid van' En- gelsche kloosterlingen: den H.Willi- brordus en zijn staf. Door de goede zorgen van Karei den Grooten had de H. Kerk zich gevesligd in het- land der Saksen. Ver der noord- en oostwaarts zou zij haar zegenrijk werk uitbreiden. De H. Ans- gar predikte het geloof in Denemarken en Zweden en wRrdt met recht „de Apostel van het Noorden" genoemd. Denemarken had weldra een heilige tot koning: Kanut IV, die als marte laar gestorven is (1035). Zweden werd geheel voor het Christendom gewon nen door zijn vorst Erich den heilige (1160). Engelsche geloofsverkondigers strooiden het zaad des Evangelies in Noorwegen, dat overal heerlijk bloeide onder het bestuur van den heiligen koning Olaf. Vanuit Noorwegen ver spreidde de leer der zaligheid zich over IJsland en Groenland. De Slavische stammen werden door de. prediking der gebroeders Cyrillus en Methodeus voor de Kerk gewon nen. Uit Moravië drong het Christen dom in Polen door. De Duitsche kei zer Otto I ijverde voor de verkon diging van het H. Geloof bij de Wen den, terwijl de H. Koning Winceslaus bezorgd was voor de verbreiding en bevestiging er van in Bohemen. Grootvorst Wladimir. de groote Apostel, maakte een einde aan het heidendom in Rusland en liet zijn onderdanen zelfs geen vrijheid. Ste phanas de Heilige stond bij de ver kondiging van het Christendom de ge- loofsgenooten zoo ijverig ter zijde, dat de Paus hem en zijn opvolgers in Hongarije den titel verleende vpn „Apostolisch Koning". Van Rome ging alle godsdienstig leven uit. De geloofsverkondigers be gaven zich allen naar Rome en vroe gen den zegen en de volmachten voor hun apostolischen arbeid aan het Op perhoofd der Kerk. Het Christendom droeg in de nieuwbekeerde landen, vooral in En geland, zijn overvloedige vruchten. Als frisch groen en schoon gebloemte ontkiemden en ontsproten bovendien overal kunsten en wetenschappen Langs dien vruchtbaar makenden stroom. Het tweede Missietijdvak kenmerkte zich: 1. door het scheppen van le vensbronnen voor de volkeren, die men bekeerde en 2. door het oplei den van geschikte personen voor het priesterschap. In deze landen was daardoor spoe dig welvaart en de volkeren voor zagen in hun eigen geestelijke belan gen. We zullen in een ander artikel zien, dat men dit in onze dagen ook tracht te bereiken. U. J. B. Zie hierover uitvoeriger de „Klei ne Kerkelijke Geschiedenis" inge leid en aanbevolen door Mgr. H. v. Wetering door J. A. Buil en J. i: c Hoe ontstaat Hooibroei Dat is -de vraag, waarover van weten schappelijke zjjde al heel wat disoussie is gevoerd. De moeilijkheid van de op lossing heeft altijd gelegen in de ver klaring van het eerste begin der warm- te-ontwikkeling in de vochtige hooi-mas sa. Die warmte-ontwikkeling heeft niet plaats gelijkmatig in den geheelen hooi berg, maar is geconcentreerd in bepaalde min of meer in de massa verspreid lig gende broeihaarden. Langen tijd is door velen aangenomen, dat dit begin der warmte-ontwikkeling moest worden ver oorzaakt door bacteriën. Een tweetal Ne- derlandsehe onderzoekers, dr. W. F. I. Boekhout en dr. J. J. Otto de Vries van het Bijklandbonwprce fsa' ion te Hoorn hebben de kwestie, of inderdaad het gevaarlijke broeiproces in d?n aan vang door micro-organismen wordt in geleid, aan een nader onderzoek onder worpen en zijn daarbii tot de conolusie gekomen, dat die bacteriën-theorie niet juist kon wezen. Zij meenden een an dere oplossing van het raadsel naar vo ren te moeten brengen. Een uitvoerige publicatie van hun ar beid in deze voor iederen landbouwer zoo belangrijke zaak, is destijds versohe nen in de door het Département van Landbouw uitgegeven „Verslagen van Landbouwkundige onderzoekingen" Pogingen om in hcoi dat een begin van broei vertoonde, mioro-organismen in eenigszins belangrijke hoeveelheid aan te toonen, leverden een negatief resul taat. Nooh direct met 't microscoop, noch door kweeking uit de hooimassa, lie ten zich bacillen in massa vinden. Maar ook het microscopisch onderzoek van reeds eenigszins bruin gebroeide hooi- stengels leverde aanwijzingen tegen bac teriën-werking. Van de plantencellen vond men de inwendige celstof, het protoplas- m, geheel of ten deels zwart gekleurd maar de eelwanden gaaf en hoogstens pas lichtgeel gekleurd. De kleuring was dus niet veroorzaakt door invlosden van buiten, maar door inwendige werkingen in de cel. Reeds dit geeft grond tot het ver moeden, dat het gansche broeiproces van den aanvang af een scheikundig proces is. Onderzoekingen van de samenstelling der lucht in het broeiende hooi gaven eon verdere aanwijzing. 'Daar viel een belangrijke vermindering on ta merken van het gehalte aan zuurstof, terwijl een storke ontwikkeling van koolzuur hact plaats gehal. Bovendien kon de aanwe zigheid worlen aangetoond van mieren- zuur, dat ook bij het broeien moet ziin gevormd en dat den zuren reuk geeft aan het broe'ende hooi. Een onderzoek van 't gebroei !e hooi zelf too ode, dat dit in vergelijking met versch hooi een ver lies had geleden aan zetmoe'aohtige en suikcrochtig© bestAnddeelen. Dat allee wijst op een verbinding der zuurstof uit'de lucht met bepaalde be- standdee'en der plantenvezels; oxylalia dus van organische stof. Nu is dat oxydatienroces iets zeer ge woons bij roei» verhoogde temperatuur, Bij die o-'ydatie wordt verder warmte ontwikkeld. Maar rij meet al heel krach tig en snel plaats hebben, wil die warmte-ontwikkeling voldoende zijn om een massa vochtig hooi in temperatuur sterk te doen 6tijgen. En het proces moet bij de gewone, oorspronkelijke tem peratuur der lucht al een aanvang ne men. Dat was juist de moeilijkheid, waarom voor de inleiding van het pro ces tot dusver de medewerking van bac teriën was aangenomen. De heeren Boekhout en OttodeVrias onderzochten nu eerst in het laborato rium of hooi onder algeheele buiten sluiting van bacteriën soortgelijke ver bindingen met zuurstof khn aangaan als bij broei optreden. Daartoe werd hooi in een met zuurstof doorstroomde buis urenlang op 100 graden verhit gehou den. Bij die temperatuur worden alle bacteriën gedood. IJni resultaat was dat de veranderingen in het hooi, de ont wikkelde gassen en de reuk geheel overeenkomstig werden bevonden met hetgeen bij hooibroei gebeurt. Alleen men begon nu direct bij 100 graden.' Om die reden werd de proef her haald, ook onder zooveel mogelijke bui tensluiting .van bacteriën, bij een tempe ratuur van 33 graden en bij doorvoe ring van gewon© lucht (dus niet meer van zuivere stuurstof). En ook bij die proef bleken zij het ook langzamer dezelfde omzettingen te geschieden als bij hooibroei.In lucht ledig gepompte glazen buizen hadden bij gelijke temperatuur de omzettin gen niet. plaats. Aanwezigheid van vocht daarentegen bevorderde de om zetting. De mogelijkheid van het oxydatie- proces bij gewone lucht-temperaturen zonder eenige bacteriënmedewerking, was hiermede aangetoond. Voor de verklaring van de heftig heid, waarmee in de practijk hooi broei kan optieden zoodat een snelle temperatuurstijging plaats heeft, die het proces zelf weer bevordert, is verder van belang de aanwijzing der beide onderzoekers dat in hooi steeds sporen aanwezig zijn van twee stoffen, die batalytisch werken, d.w.z. stoffen, welker aanwezigheid ver snellend werkt op bepaalde scheikun dige verbindingen. Die stoffen zijn in dit geval: ijzer, dat een bestanddeel is van het bladgroen, en verder man gaan. Zij wijzen er op, dat men uit de practijk reeds prist, dat de aan wezigheid van weégbree, hondstong en klaver in het hooi het broeien be vordert en dat die planten daarbii nog eerder verkolen dan het gras. Onderzoek wees uit, dat het ijzer- gehalte dier plantendeelen D/s k 2y? maal zoo hoog is als van gras. Tegen deze theorie van den hooi broei is door den Oostenrijker Hirmke aangevoerd, dat uit vele waarnemingen is gebleken, dat het broeiproces bij de stijgende temperatuur zich niet gelijkmatig versnelt, maar tusschen 35 en 55 gr. integendeel vertraagt en eerst daarna weer sneller plaats heeft. De heeren Roekbont en Otto de f» MANNENKOOR Fabr. P. HEMS Co., EINDHOVEN AGENT VOOR HAARLEM <3 O de temperatuur ook wel zou kunnen samenhangen met een wijziging in de sterkte der katalyseer ende werking van het int de plantenstoffen vrij komende ijzer bij die temperatuur. Die mogelijkheid is in elk geval niet bui tengesloten en waar het onderzoek naar bacteriën zoo sterk negatief uit viel, lijkt het eenigszins gewaagd nog langer aan bacteriën .een belangrijke rol in het broeiproces te willen toe kennen. Over het algemeen is, volgens made- deeling der bijenteelt-consulenten, de ho- nigdracht der bijen beneden het middel matige. De heide leverde op de Veluwe een matig© dracht; in oostelijk Noord brabant was de dracht vrij goed, in midden Noordbrabant goed, dooh plaat selijk slecht, en in Limburg sleoht. Men zal in deze muziek niet villen hooren de inspiratie van een modernen geest, maar een trachten naar een stijl, leunende aan die der klassieken (oud- Nederlandsche School), teneinde zooveel mogelijk Vin de kleur en sfeer van dit mysteriespel eene samensmelting te ver krijgen. Geen geweldige, dramatische ontboeze mingen, maar eene reine, jubelende stem ming zullen deze gezangen brengen, on danks den eenvoud van gedachten, be werking en uitvoering. Een simpel Marialledeke zal terstond ècne stemming verwekken. „Het was een maghet uytenkoren," klinkt het ter inleiding, voor sopraan, alt, tenor en bas, bewerkt met een uitgespro ken melodische lijn der primitieven. Eerste b e d r ij f. Na de klacht van Maria heft een vierstemmig koor aan „Sanctus", onmiddellijk door een ander koor overgenomen in hooger ligging. Af- v. isseiend en samengaand bereiken zij bij „Dominus Deus Sabaoth" een climax. Uit deze klanken treedt de stem van God den Vader. Na het Godsbesluit wordt dit koor herhaald. Tweede bedrijf. Terwijl St. Jan voor de Epbesiërs predikt dalen Engelen, teneinde hem naar Maria's woning te voe ren. De Engelen begeleiden dezen tocht al spelend op violen en orgel. De melodische lijn van dit stukje is gehouden in vage contouren, meer bedoeld voor omlijsting dézer acèpe. Derde b e d r ij f. Nadat de Apostelen in huldigende bewoordingen afscheid van Maria hebben genomen en St. Jan in hoogste ontroering uitroept: „Gebcnedijt 'is dinen name", stemmen de Engelen,, jn een stijgend rythme en tempo, vierstem mig aan: „Ave Maria gratia plena Domi nus tecum benedicta tu in mulieriibus". Vierde be dr ij f. Voordat God de Vader melding maakt van zijn besluit, om het lichaam van Maria ten hemel op te nemen, zingt een koor: „Plena est omnis terra, gloria ejus". Ofschoon voor drie stemmen geschreven, maakt dit stukje door het slotstretto grooten indruk. Ter wijl Maria liaar einde voelt naderen, hoort zij haar lof reeds bezingen in het gezang „Benedicta es tu Virgo- Maria", Sopraan een en twee, alt en tenor heffen aan, sopraan twee en tenor vervolgen „a Domini Deo excelso", overgenomen door het vrouwenkoor, en gezamenlijk zingen zij in lichtende-'accoorden: „prae omnibus mulieri'bus super omnem terram." Na het sterven van Maria wordt haar ziel door de Engelen begroet met „Veni Sponsa Christi", in teere en lichte stem ming geschreven. Op bevel van God dra gen de Apostelen het lichaam naar het dal van Josaphat, zingende den Gregoriaan- schen psalm „In exitu Israël de Egypto". Een koor, bestaande uit sopraan, alt en tenor begeleidt den stoet al zingende „Ave Maria" tot raulieribus, in een rustig ge dragen rythme, terwijl een tweede koor in een bewegolijker rythme Alleluja Alleluja aanheft, dus hier drie stemmingen tegen elkander. V ij f d e b e d r ij f. Nadat het graf is geopend en de Apostelen God danken voor de eer, aan Zijne Moeder bewezen, zingen de Engelen achtstemmig „Hodie Maria Virgo Maria coelos ascendit", beurtelings in twee koren gedeeld, in steeds stijgende beweging, totdat zij door gezamenlijk op gaan bij „gaudetc quia cum Christo reg- nat in aeternum" een grooten en machti gen climax bereiken in lange en galmende accoorden. C. v. H. 923% '430e NED. STAATSLOTERIJ. -J Trekking van Woensdag 20 Sent 5e Klasse 2e Lllst. Hooge nriteen: 6257 17133 elk 1000. 13798 ƒ400. 228 14791 22195 elk 200. ,v 456 11988 elk ƒ100. Priizen van 70: 135 200 569 707 716 790 1027 1159 1532 1631 1669 1737 2013 2387 2402 3022 3130 3283 3787 3894 3918 4234 4246 4307 4353 4503 4731 4755 5130 5653 5796 5931 6166 6530 6701 6732 6812 6894 6967 7084 7230 7363 7588 7793 7963 8141 8199 8357 8840 8886 8903 8929 8935 9094 9214 9343 9514 9592 9693 10133 10183 1058» 10614 10647 10820 10990 11017 11034 11209, 11265 11285 11400 11545 11715 11782 120971 12161 12210 12305 12421 12483 12592 127.33) 12760 12843 13252 13533 13585 13618 13712! 13746 13808 13811 13986 14161 14198 1423U 14397 14454 14493 14683 15073 15265 15406! 15672 15740 15911 16026 16128 16293 16461 16613 16991 17004 17196 17259 17495 17694) 17610 17706 17839 18278 18354 18579 186131 18791 18907 18913 18985 19092 19102 191031 19109 19292 19584 19615 19633 19681 19P17 19924 20044 20350 20504 20795 20839 20900 20933 20984 21046 21061 21111 21256 214668 21613 21659 21877 22089 22100 22223 22399! 22489 22499 22529 22619 22616 22722 22726) NIETEN: 110 138 448 482 725 807 1071 1072 1362 1368 1813 1861 2045 2109 2491 2516 2763 2920 3255 3267 56 318 688 1066 1351 1701 1991 260 558 825 1120 1484 1883 2239 2529 2987 3317 288 606 1015 1146 1511 1891 2253 2555 3035 3333 29 301 687 1051 1340 1668 1914 2326 2378 2623 2631 3052 3110 3357 3358 3410 3458 3483 3521 3668 3730 3747 3964 4012 4022 4061 4169 4265 4326 4342 4352 4584 4594 4601 4659 4677 4726 4933 4990 5034 5102 5199 5319 5344 5450 5463 5537 5654 5659 5762 5821 5874 5S76 5900 6033 6239 6241 6315 6322 6428 6475 6527 6537 6551 6616 6745 6773 6793 6851 6927 6959 6975 7189 7232 7265 7300 7354 7441 7455 7538 7579 7638 7661 7667 7683 7797 7823 7842 7906 7918 8027 8360 8421 3477 8517 8559 8584 8613 8649 8669 8855 8874 8905 9104 9106 9107 9111 9142 9171 9274 9292 945S 9478 9541 9578 9704 9722 9757 9793 9830 9840 30Ö 63i; 103» 1193 1647, 1898 2255 2609: 3044 3341(1 3581F 4057! 4506 4733 5337, 5666 6165 6484 6774 7207i 7484 7786 8089 8602 8925 9201 9614 9858 In hooger beroep stond voor de RotterdamSche Rechtbank terecht de 33-jarige C. A. S., directeur eener Naaml. Venn., te Gouda, wegens over treding van de Arbeidswet. Hij had van den Minister een overwerkver- gunning voor een jaar gekregen om iederen dag 11 uur te laten werken. Op 9 September evenwel heeft hij nog langer laten werken, althans niet belet en goedgevonden dat er langer gewerkt werd. Bekl. deelde mede, dat hij voor een tentoonstelling, waarvan hij zelf in het comité zat, drukwerk had. Het werk viel tegen, want het nam meer tijd in beslag, dan gerekend was. Toen bekl. zag, dat hij niet klaar zou ko men, heeft hij het personeel één voor één gevraagd, of zij tegen een behoor lijk salaris langer wilden werken. Sommige arbeiders weigerden, de meesten stemden toe. U haid er geen bezwaar tegen? vroeg de President, mr. W. F. Ra- moordt, aan een arbeider-getuige. Welnee, Edelachtbare, ik was blij, dat ik nog wat werk had, in dezen duren tijd. Zoo dachten alle andere werklieden- getuigen er ook over. Het mocht even wel niet. Het kantongerecht te Gouda heeft bekl. veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. j 9967 100S9 10066 10114 10115 10118 10239 10311 10326 10414 10445 10468 10556 10560 10603 10624 10654 10669 10745 10S31 10851 11002 11013 11018 11079 11126 11150 11229 11260 11278 11372 11374 11416 11542 11543, 11591 11666 11699 11747 11824 11908 11982 12035 12052 12090 12094 12110 12139 12141 12217 12227 12293 12397 12455 12477 12522 12553 12555 12646 12719 12778 12796 12903* 12985 13021 13060 13082 13156 13185 13187: 13244 13247 13275 13321 13378 13388 13454* 13532 13596 13697 13718 13755 13757 13903 •<3903 13918 13923 13936 14032 14040 14041 14067 14091 14133 14156 14192 14211 14307 14349 14378 14440 14461 14486 14533 1454Z 14556 14584 14646 14699 14796 14807 14850 14905 14923 14963 14978 14993 15042 150511, 15100 15162 15269 15270 15303 15353 15401' 35402 15659 15660 15756 15778 15780 15043 15901 15996 16049 16055 16113 16121 16212 16234 l6247i 16337 16410 16451 16488 16517 16526 1654ÖÏ 16565 16596 16601 16652 16712 16747 16762 16796 16868 16897 16905 17037 17064 17067: 17078 17103 17112 17190 17224 17262 17267j 17278 17346 17420 17423 17464 17485 17518 17632 17653 17789 17833 17844 17931 17957 18041 18078 18193 18200 18253 18265, 18293 18309 18377 18392 18408 18426 18474 18482 18503 18511 18589 J8602 18620 18637. 18665 18692 18700 18723 18724 18752 18769 18807 18827 18841 18852 18860 18894 18909 18924 18951 1S9S0 18991 19053 19140 19143( 19158 19177 19248 19293 19328 19363 19364, 19399 19445 19447 19515 19566 19586 19686 19753 19772 19774 19802 19804 19805 19829: 19857 19897 19904 19911 19931 19936 19937- 20004 20204 20283 20344 20363 20382 203951 20402 20450 20457 20468 20702 20792 20816, 20823 20878 20913 21039 21107 21134 21228. 21236 21253 21259 21280 21298 21334 21383. 21415 21477 21498 21508 21535 21578 21595' 21614 21672 21675 21703 21719 21765 21766. 21802 21865 21913 21916 21918 21943 22027,* 22046 22048 22130 22168 22184 22275 22295 22347, 22422 22446 22458 22518 22674 22688 22772P 22866 22898 5e klasse le lijst: 7039 m. 70 m.z. 7069 nu 70: 8863 m.z. 9863; 8868 m.z. 9868: 8S73 m.i 9873: 8890 m.z. 9890: 10508 m.z. m. 70; 124^ m. ƒ.70 en 16344 m. 70 nut. met niet. „Het Centrum" constateert als nieuw feit in onze politieke geschiedenis van den tateren tijd, dat de regeering een stelsel van rantsoeneering heeft totw gepast en aldus naar een vast es* gelijk percentage de uitgaven heeft besnoeid. Iets willekeurigs ligt hieraan on-1 tegenzeggelijk ten grondslag en het door den minister aangevoerde argu ment lijkt niet geheel afdoende. Zwaar zal toch altijd wegen het verschil tussöhen nuttige en produc tieve uitgaven en andere, die, laten wijl zeggen: in mindere mate noodig zijn. Maar toegegeven moet worden, dat heir een ouder elk opzicht juiste grens te trekken, onmogelijk is, terwijl de toestand van het oogenblik en de verre van gunstige financieele vooruitzichten meebrengen, dat ook ten opzichte van nuttig en noodig geachte uitgaven de versobering zich doe gelden. Maar de minister is er dan ook in geslaagd, het tekort op die uitgaven voor '23, dat, volgens de raming meer dan 52Vj millioen zou bedragen, te verlagen tot ongeveer 5 millioen, ter wijl de mogelijkheid bestaat, dat het geheel verdwijnt. Dat is bemoedigend. Maar daartegenover staat, dat wij, naar alle waarschijnlijkheid, nog niet spoedig het einde der depressie en der daarmee gepaarde daling van in komsten zullen zien. De minister verwacht een verdere vermindering der inkomsten in de eerstvolgende jaren. En wjj staan nog altijd tegenover begrootingen, welke de zware bui tengewone en crisis-uitgaven buiten rekening gelaten ook verhoudings gewijs belangrijk zijn gestegen boven! die van de jaren vóór den oorlog. I De noodwendigheid van verdere be zuiniging en inkrimping is dus geensH zins uitgesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2