Wisselkoersen en koersen m Bankpapier. TSTE NIEUW- pun Sec line-Prizes ROODE KRUIS-DAG OPROEP "~T3Sï!i"school Krulsstr. 40 Haarlem Parfumerieën Toiietarfikelen Lederwaren KENAUSTRAAT 9 Oewenscht. kinnenlandsch nieuws. B© eieetritafi© van da Gooische Stoomtram. IE1EM NIEUWS. Oostersche kwestie. U® Gricksch-Turksche oorlog. De Russisch-dapansehe ondsk handelingen. Abd-el-Krim biedt zijn endetv werping aan. Tandarts SWAAP R.-K', Geiteahoudarsveree- niging' te Haarl.Llede Dahlia-Week Zie de Etaiage mam Kennismaking. to. IC©@ir „Onder ®ns" PETRUS VAN STRIEN Huwelijk. Kennis te toen DAMES vriendelijk aan twee en MEISJES worden verzocht liefst twee zich aan te melden voor den verkoop van vlaggetjes op 30 September a.s. Voor denestafettedienst worden jongelui boven vijftien jaar ge vraagd. Spoedig® Aanmelding Biedsn zich aass: Te Huur een tweede dienstbode R.-K. Huishoudster R.-K. Boerenknecht Brandkast v Krullejengen eerlijke jongen Plaatsing aangeboden Wegens verhuizing te koop t Te Keop Te Koop t Te Koop Mooi Burger Woonhuis Privaatles boekhouden druk, welke hel blijvend, herstel van ons economisch leven in den weg staat, eenigermate te kunnen verlich ten. De boog kan ook hier niet al te strak gespannen blijven. De verloving van den ex-keizer. Het geval-Dr. P. C. Tack. De opheffing van het Ministerie van Landbouw. De N. K. P. en de organisatie der R.-K. Staatspartij. Vüegüiig in brand gevlogen. Een stad in 't Gooi. Onder de tram. Doodgereden. Twee menschen verdronken. Medegedeeld door de SPAARNEBABK NIET OFFICIEEL BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEENIN. LONDEN. STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL ROME NEW-YORK Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier LATERE KOERS 0.17% 0.18H 0.19 0.22 19.70 19.78 19.80 19 88 18 60 18.68 18.70 18.78 11.43 11.407. 11.47h4 68 40 68 60 53.70 53.90 44.35 44.55 48.10 48.30 2.573* 2.58 y. JL VAM ONZE MJIJMIDLO0ZE TELEFOON** Het schieten met scherp bij de Zuid-Limburgsche manoeuvres. Een moeilijke redding. Een garantieverdrag tussehen Frankrijk en Rusland. Utrechtsche Missietentoonsteülng, Retraites voor niet-KathoHeken. A. M. G. OÖMEN voortaan telefonisch aan gesloten onder No. 3723. IPAARLAARST. 5 Deze week RUM KANTOORLOKAAL TE HUUR Biedt zich aan Te koop gevraagd GEVRAAGD een De felicitatieregisters zijn Woensdag in 't poortgebouw van het kasteel te Doorn ter teekening neergelegd. De eerste varlovings-speech werd, zoo meldt het „Hbld." Dinsdagavond uitge sproken. door Baron Van Tuyll van Se- rooskerken, den burgemeester van Zeist bij wien de keizer en de kroonprins» reeds eenige dagen geleden, te dinee- ren waren gevraagd. De publicatie der verloving was zeer onverwachts geschied, anders was dé keizer zeker niet op' den avond van dezen dag de gast van" een ander geweest. Den laatsten tijd komen de keizer en de kroonprins nogal vaak te Zeist, o.a. bij de familie Blanckenbagen, die over een fraaie tennisbaan beschikt. Het heet dat deze familie gedurende een paar jaar buitenlands zal gaan wonen en gedurende dien tijd haar buiten plaats „Kersbergen", tegenover de kerk aan den Utrecktschen straatweg, aan den kroonprins ten gebruike aanbieden. Het gebrek aan 'n behoorlijke ruim te voor de nieuwe bewoners van het Huis Doorn baart blijkbaar veel zorg de hofmaarschalk confereert tenminste druk met bouwers en huizenverhuur ders. Op de vragen van den heer Albarda ,<i zake de wettelijke bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande door dr. P. C. Tack, be noemd lot 1 eeraar aan het gemeente lijk lyceum te Enschedé, heeft de lieer de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het vol gende geantwoord „De heer dr. P. C. Tack bezit de akte van bekwaamheid voor de Ne derlandsche taal- en letterkunde mid delbaar onderwijs. Hij mist echter niettemin de wette lijke bevoegdheid tot het geven van onderwijs aan een H. B. S. of gymna sium (lyceum), wijl hem niet de ver gunning is verleend, die vreemdelingen behoeven om hier te lande gymnasi aal of middelbaar onderwijs te mogen geven." In „De Tijd" schrijft mr. dr. P. .1. Wittenxan, in verband met de wei gering aan den Vlaming dr. P. Tack om hier te lande onderwijs te geven, o.m. het volgende: „Deze weigering mag met recht een novum worden genoemd. Naar het schijnt, is tot heden geen precedent aan te wijzen. Nog in de laatste jaren zijn volkomen analoge gevallen als van dr. Tack voorgekomen, waarin de ver gunning is toegestaan. Waarom in dit geval de vergunning geweigerd? Naar wij vernamen, moe ten door de Belgische regeering bü onzen gezant- te Brussel herhaaldelijk protesten zijn aangeteekend tegen be noemingen in ons land van uitgeweken nationalisten. Deze protesten werden in desbetreffende gevallen door het departement van Buitenlandscfee Za ken medegedeeld aan den Minister van Onderwijs, die deze protesten tot dus- vér naast zich neerlegde. Na het ver- leenen van de koninklijke vergunning op de benoeming van den heer De Schaepdrijver, moet het protest meer klemmend zijn geweest dan vroeger en den Minister van Onderwijs hebben bewogen, voor het eerstvolgende ver zoek, n.l. dat van dr. Tack, het iad- vies te vragen van zijn ambtgenoot van Builenlandsche Zaken. Deze heeft gemeend niet te kunnen adviseeren tot het bevorderen van de konink lijke vergunning, welke op' dien grond werd geweigerd. Hoe onlogisch de weigering der Re geering is, kan blijken, als men even bedenkt, dal de Nederlandsche over heid dr. Tack eerst door het diploma I M O. dat hij hier in December 1920 behaalde bekwaam verklaarde onder wijs te geven, en hem daarna de ver gunning weigerde. De overheid neemt met de eene hand terug, wat zij met de andere hand gaf. Het geval zou lichtelijk komisch aandoen, als het niet een tragische zijde had: den broodroof. Hier is iemand van meer dan middelbaren leeftijd, die na veel ellende te heb ben verduurd, eindelijk een uitweg meent gevonden te hebben. Die zijn geheele leven in dienst heeft gesteld van de Nederlandsche cultuur. Die al zijn energie vergaart, en wie weet, misschien zijn middelen verbruikt, om het diploma te verkrijgen, waarvan hij in zijn vak zich het levensonder houd kan verschaffen. En wien nu plotseling de deur wordt toegesme ten, omdat de conjunctuur der inter nationale diplomatieke, betrekkingen zulks meebrengt. Want van een vol kenrechtelijke verplichting van onze Regeering tegenover de Belgische was geen sprake. Het beginsel: Geen uit levering van politieke misdadigers, in ieder geval van zuiver politieke de linquenten, brengt mede, dat men zulke menschen in alle opzichten voor eventueele nadeelen, aan hun „ver grijp" verbonden, vrijwaart. Een ave- rechtsche toepassing daarvan is wel de. thans door de Regeering gevolgde, die den man wet niet uitlevert, maar hem tot straf broodeloos maakt. Moge de Regeering alsnog een weg vinden, op haar beslissing terug te komen." Het centraal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad heeft een adre3 aan de Koningin gezonden, naar aanleiding van het voornemen tot opheffing van het Ministerie van Landbouw. In het adres wordt betoogd, dat de voorgestelde ver andering niet in overeenstemming zou zijn met de beteekenis die land- en tuinbouw in den loop dei jaren voor Nederland hebben verkregen, en dat naar het adressant voorkomt, juist in dezen tijd, nu aan de ontwikkeling van lar.d- en tuinbouw als factor van pro ductie en volkswelvaart bijzondere aan dacht behoort te worden geschonken, 't wel buitengewoon bedenkelijk zijn zou indien nu steun en belangstelling van de zijde der Regeering werd beperkts Een zoodanige .verandering zou bui tendien afbreuk doen aan het prestige van land- en tuinbouw in het buiten land, waar overal elders afzonderlijke landbouwministeries op dit terrein werk zaam zijn. Adressant verzoekt, alvorens de plan nen tot uitvoering worden gebracht, de 'in het adres ontwikkelde bezwaren daar- tegen wel in orerweging te willen nemen. Een schrijven aan het Nederlandse!» Episcopaat. Naar de „Utrechtsche Courant" ver neemt, heeft do voorzitter der Nieuwe Ka tholieke Partij zich met een uitvoerig schrijven tot het Doorluchtig Episcopaat van Nederland gewend. In dit schrijven wordt er met nadruk op gewezen, dat de inrichting der kiesor- ganisaties dringend verandering behoeft om het herstel der eenheid mogelijk te maken. Als grief wordt in het schrijven verder aangevoerd, dat door de reglementen aan groóte minderheden in en door die orga nisaties belet wordt politieke rechten uit te oefenen. Op het Episcopaat wordt daarom door den voorzitter van de N. K. P. een beroep gedaan om vanwege het hoogst kerkelijk gezag in ons land den wensch te kennen te geven tot wijziging van de organisatie der R. IC. Staatspartij of een geheel nieu wen opzet te maken zoodanig, dat in de toekomst gedacht wordt aan dé n.s. Staten- en Raadsverkiezingen met de rechten van minderheden en dezer belan gen rekening moet worden gehouden, ten einde aldus te voorkomen bestendiging van de verdeeldheid onder de katholieken. De bestuurder gedood. Een droevig ongeval vond Woensdag morgen plaats op het vliegveld van Gos- soncourt nabij Tirlemont.. De 20-jarige piloot Duraortier van Brussel, zou juist opstijgen, toen het door hem bestuurde vliegtuig weigerde, plotseling over stag ging, in brand vloog en op een huis in het dorp neerstort te, dat door het toestel in brand werd gestoken. De bestuurder kwam in de vlammen om. Naar de „Gooi en Eeml." uit betrouw bare bron verneemt, zal het wetsont werp betreffende de electricificatie van de Gooische stoomtram niet vóór Pa sohen van het volgend jaar in bespre-: king genomen worden. Er moet in par lementaire kringen het voornemen be staan om het wetsontwerp zonder meer af te wij zen. Naar men „De Amsterd." meldt, heeft Amsterdam voor de stichti/ig van het wooncomplex van 20.000 perceelen het oog geslagen op do heide tussehen La ren en Hilversum, oostwaarts begrensd door de bosschen van N. Engeland en Annahoeve in de richting van Baarn en de Gooiersgracht. Het middelste deel is bekend als „de Zevenbergjes" en be vat de schilderachtige heuvelgroepen en zandstuivingen. Hat bedoelde terrein is ean der groot ste Gooische heiden en behoort bijna go- heel tot het bezit van fitad en Lande van Gooiland, zoodat de medewerking der Algem. Erfgooiers-vergadering zal noodig zijn. Een oude dame reed Dinsdagmiddag op een driewieler in de Groot-Hertoginnelaan te 's-Gravenhage, meldt het „Vad." Op het punt, waar de tramrails aan beide zijden van den gesplitsten weg liggen, reed zij iinks van de rails maar nog op de rech terhelft van den weg. Plotseling werd zij gegrepen door een meubel-vrachtauto, waardoor zij van haar rijwiel werd geslin gerd en onmiddellijk dood was. Even voorbij Hak.relaarsbrttg bij Muiden had Woensdagmiddag mot de tram van 3.17 eer treurig ongeval plaats. Een 18-ja- rigc wielrenner wonende te Amsterdam reed met zijn vriend langs de trambaun toen hij plotseling iets achter zich hoorde. Hij meende, volgens zijn vriend, dat het oen auto was en week nog meer naar rechts, doch werd toen gegrepen door de locomotief en kreeg alle wagens over zich heen, niettegenstaande de machinist oogen- blikkelijk remde. Men vond slechts een decFÜjk verminkt lijk. Een geneesheer uit Den Haag, die juist oaar :net zijn auto passeerde nam liet lijk mee naar Naarden. Woensdagmiddag is te Amsterdam een met paard bespannen groenlenkar, op den bok waarvan de groentenhandelaar Fran seman en diens 7-jarig neefje gezeten waren te water gereden op den hoek van de Prins Hendrikkade bij het 's-Graven- 11 44l* cut d 'O LONDEN, 20 September, Vandaag was hier de aandacht gespannen op de bijeen komst te Parijs tussehen lord Curzon en Poincaré. Vanochtend hebben Curzon en lord Hardinge, de Engelsche gezant, zich naar de Quai d'Orsay begeven en er langdurig met den Franschen minister-president be raadslaagd. Na afloop heeft Curzon tot journalisten gezegd: „ik heb een vertrou welijk onderhoud met den Franschen premier gehad. We maken vorderingen en zuilen onze gedachtenwisseling vanmiddag vootzetlen." Men verwacht dat graaf Sforza bij dat tweede gesprek tegenwoordig zou zijn. De feitelijke toestand in den Levant is niet noemenswaard veranderd. Turksche hekje. De beide personen kwamen onder j troepenafdeelingen, die noordwaarts opruk- den wagen in het water terecht. Nadat ken, blijken verscheidene dorpen te heb ben bereikt, welke binnen de onzijdige zone liggen, die was vastgesteld bij het vredesverdrag van Sèvres, doch buiten de gewijzigde zone, door de Geallieerden bij de latere herziening van dat verdrag om schreven. Op alle punten zijn de Turken op eenigen afstand gebleven van de En tentetroepen, met wie zij. nergens contact hebben gehad. Vanavond is weer een kabinetsraad in Downingslreet gehouden ter nadere over weging van den toestand. LONDEN, 30 September. Tegelijk met de Hiding dat de conferentie tussehen Poincaré en Curzon vanmiddag na het tweede onderhoud tot Vrijdag is verdaagd, kwam de mededeeling dat vanavond een spoedcischende vergadering van hel En gelsche kabinet wordt gehouden. Het was niet de bedoeling vandaag een kabinetsraad te houden, maar er kwam ean dringende convocatie" en Lloyd George haastte zich van zijn buitenverblijf naar Londen terug. Naar verluidt is de kabinetsraad be legd ingevolge een mededeeling van Cur zon over zijn onderhoud met Poincaré. LONDEN. 20 September. De vrees, dat de overhaaste avondvergadering van het kabinet een gevolg was van moei lijkheden in verband met de Oostersche kwestie is klaarblijkelijk ongegrond en men verzekert, dat de toestand helderder is en dat de Engelsche regeering de overeenkomst tussehen de geallieerden no pens het bijeenroepen van een conferen tie uiterst bevredigend acht. wagen en paard door het gem. reddings toestel naar boven gebracht waren, vond men na eenigen tijd het lijk van den groenteman. Het knaapje was des avonds nog niet opgehaald. Naar aanleiding van de mededeeling van deskundige zijde in ons blad, dat het niét aan te nemen is, dat bij d« manoeuvres door een mitralleur met schérp geschoten is, schrijft men ons nog, dat wel degelijk met scherpe patronen geschoten is. Hoe het gebeurd ik, daarover loopen de mee ningen uileen. Door de betreffende auto riteiten is het schieten met scherpe patro nen niet tegengesproken. Wellicht krijgen we hierover schrifte lijke vragen van een kamerlid om een officieele uitspraak te krijgen! (Msb.) Men meldt uit Helder aan de „Msb.": De redding vau de bemanning van de in de Zuiderhaaksgronden gestrande Engel sche zeetjalk is met groote moeilijkheden gepaard gegaan. Toen 's morgens de tij ding van de kustwacht kwam, werd de reddingsboot dadelijk klaar gemaakt ooi uit te varen. De sleepboot Cycloop, de eenige sleepboot was niet in de haven en daarom nam een bootje van den torpedo- dienst de taak op zich om de reddings boot naar de strandingsplaats te brengen op zichzelf al een waagstuk, omdat ge noemd bootje geen zeefooot is. Gelukkig kwam de Cycloop haar al tegemoet om de taak van haar over te nemen, die de reddingsboot full speed naar de strandings plaats bracht; Intusschen was het vaar tuig ai lek geslagen en moest de beman ning haar heil zoeken in den mast. Toen ie ongeveer 12 uur de reddingsboot het gestrande vaartuig had bereikt, was er van het schip niets meer te zien en stak de mast nog maar voor de helft boven het water uit, waarin de mannen een schuilplaats hadden gezocht. Nadat de reddingsboot nog ongeveer een kwartier tegen de hoogloopende zeeën had gewor steld, wist zij eindelijk de uitgeputte men schen in de reddingsboot te krijgen, om het zoo spoedig mogelijk aan boord \an de Cycloop over te brengen, waar zij direct van iets warms werden voorzien. Te ongeveer 2 uur kwamen de schipbreuke lingen in de haven nadat zij een benauw den morgen hadden doorgemaakt. Deze redding heeft alweder bewezen, dat er nog mannen aan onze kusten zijn, die hun leven veil hebben om dat van hun evenmensch te redden. Daarvoor hulde. Do voorwaarden van Turkije, ADANA, 20 September. Men omschrijft het Tuéksche standpunt als volgt: „Het vraagstuk van de zeeënglen bestaat niet, daar de regeering van de groote Turksche nationale vergadering twee jaar geleden het nationaal handvest heeft vast-gesteld, waarin zij het beginsel van de vrijheid van de engten heeft aanvaard. De regeering is bereid over de bijzonderheden in deze te onderhandelen. Wat Konstantinopel en Tbracië betreft, zal de regeering eisehen dat beiden aan Turkije worden teruggege ven." 1 Uit de Fransche pers. PARIJS, 20 September. De Fransche bladen blijven zonder voorbehoud de te gelijk duidelijke en vredelievende politiek goedkeuren, welke de Fransche regeering volgt in het Oostersche vraagstuk. De Pe tit Parisien stelt vast, dat ais ooit een re geering het hcele land achter zich heeft gehad, het de Fransche regeering is ge weest, toen zij te Londen de officieele ver klaring aflegde, dat zij van meening was, dat de Oostersche kwestie alleen langs di- plomatieken weg geregeld mocht worden, met uitsluiting van elk beroep op de wa pens. De socialistische Journal du Peuple verklaart, dat de minister-president het heele voik achter zich heeft. Dit gevoelen wordt nog versteitt door de eenheid van standpunt van het kabinet te Rome met de Fransche regeering. Aan den anderen kant bespreekt men met instemming de berich ten volgens welke Boekarest en •'grade den huidigen toestand met groote kalmte en met volkomen vredelievende verwach tingen onder de oogen zien. Zelfs in En geland begint de vrees, dat de stelling, welke de Engelsche regeering heeft inge nomen, zou kunnen leiden tot militaire verwikkelingen en een gevaarlijken weer slag zou kunnen vinden m de moslimiehe wereld, zich baan te breken. De arbeiders kringen hebben al legen een mogelijken oorlog verzet aangeteekend. De meening van Lloyd George. LONDEN, 20 September. In een ingezon. den stuk aan de Times legt lord Grey den nadruk op het gevaar van een afzonder lijk optreden van Engeland in het Naburige Oosten. Er kan, zegt hij, geen vordering gemaakt worden in de Europeesche vraag- slukken, zonder dat Frankrijk en Enge land samenwerken. Men zal hel pielI ver liezen bij een afzonderlijken handel, doch kan het winnen door waarachtige ovit- ienstemming tussehen beide landen, liet n-ee-eelen van het heele plan van aan dien taor de Engelsche regeering, klaar blijkelijk zander overleg met rritzkrilk, was een ver-ehrikkelijke fout. -tot ant woord is geweest het terugtrekken van de Frunsehi vlag uit fsjanak. Indien e.n/e fi ut noodlottig mocht blijken voor de Fransch-Engelsche samenwerking, kunnen de gevolgen rampspoediger zijn, dan men zich denken kan of in woorden kan uit spreken. Curzon is naar Parijs vertrokken, naar men meent, als de drager van een be tere politiek, te woten die van over eenstemming, in plaats van afzonder lijk handelen. Indien zufks inderdaad 't geval is, laat ons dan deze politiek» steunen. Nagenoeg elke politiek, welke hét resultaat is van de eendracht en het vertrouwen tussehen de Westerscho bondgenooten, kan in Btaat- zijn het ge vaar voor de wereld weg te nemen en haar tenminste eenigszins te redden, maar a's de Engelsche regesring afzon derlijk gaat handelen in het Naburige Oosten, zouden wij een ramp tegemoet kunnen gaan. ATHENE, 20 Sept. Particuliere be richten uit Konstantinopel melden, dat da Europeanen en christenen aldaar zich algemeen ongerust maken, niet om dat zij vreezen voor een inval van de Kema'isien, maar to r 'n uitbarsting van de met den dag toenemende aanhangers van Kemal te Konstantinopel, van wie men zegt, dat zij zich wapenen en go- reed staan om ernstige onlusten te verwekken, als de Kemalisten naderen op den Aziatischen oever van den Bos porus. NEW-YORK, 20 Sept. De correspon dent van de Associated Press te Kon* stantinopel meldt, dat Eaoef bei de eerste minister, in een toespraak tot de buitenlandsche vertegenwoordigers te An gora verklaard zou hebben, dat Turkije geen veroveringsoorlog voert, maar dat de nationalisten besloten rijn hun wet tige rechten ten allen koste te verde digen. Het is hun plicht door te zet ten ten einde al hun nationale verlan gens te verwezenlijken. Dezelfde correspondent meldt, dat da Amerikaansche en Engelsche verzeke ringsdeskundigen de totale schade te Smyrna schatten op 150 millioen dol lar, waarvan slechts 60 miljoen door verzekering gedekt is. De Engelsche as suradeurs zullen het leeuwendeel van 't verlies te dragen hebben. Het verlies aan Amerikaansch bezit schat men op 12 miljoen dollar, waarvan het meeren- deel verzekerd is. SJANGSOEN, 19 September. De Ru» sischJapansche bijeenkomst heeft gis teren de besprekingen van de ontwerp overeenkomst hervat en is tot overeen», stemming gekomen over de artikelen, welke het recht opischrijven om handel^ nijverheid en bedrjjf uit te oefenen voor de onderdanen van het eene land binnen de grenzen van het ander, de vrijheid van handej en scheejtvaart vastleggen, hande len over het openen van post- en telegraaf verbindingen, de herziening van de Rus sischJapansche visscherij-overeenkomst, de afschaffing van de beperkende bepalin gen, w.elke tot dusver voor vreemdelingen golden inzake het ontginnen van mijnen, bosschen en andere ondernemingen. NEW YORK, 19 September. Een tele gram uit Sjangsoen zegt, dat Joffe aan Japan heeft meegedeeld, dat de handels overeenkomst met Sjita niet kan worden uitgevoerd, voordat Japan Siberië oni ruimd heeft. MELILLA, 20 Sept. Afgezanten van Abd- el-Krim kwamen zijn onderwerping aan Spanje aanbieden. De Spaansche hoogq commissaris vroeg naar de voorwaarden. Men gelooft, dat de onderwerping weldra een voldongen feit zal zijn. PARIJS, 20 September. De Berlijn» ech© correspondent van de „Temps" zeg uit de beste bron te hebben vernemen, dat Rusland het oogenblik gunstig ach» om met Frankrijk samen te werken tart bevestiging van den vrede in Europa Een met-communistische persoonlijkheid, die nauwe betrekkingen onderhoudt mort de sovjet-regeering en die -medewerkte aan onlangs gesloten overeenkomsten, verklaarde hem, dat Rusland bereid i« om aan Frankrijk, in het belang var» den vrede, den waarborg tegen een aan val van Duitechland te geven, die En geland en Amerika het niet hebben kun nen geven. De gestabiliseerde Russische regeering bevrijd van de vrees voor binnenlandsdja beroeringen, kan dezen onmiddellijk te verwezenlijken waarborg geven op den grondslag van de oude Fransch-Rus sische alliantie tot handhaving van den Franschen territerialen „status quo" van 1914. Krassin zóu verder gaan en verklaard hebben, dat de eventueele Fransch-Rus- eiaohe onderhandelingen in staat zouden stellen den Russischen waarborg uit te breiden tot den territorialen „status quo" van 1922 en gezamenlijk de belangen van beide landen op zulk ean wijze te regalen, dat de oude alliantie zou her boren worden in dienst van het werk des vredee. De gebeurtenissen ia het Oosten zouden de Russen hebben overtuigd van het dringende van een gemeenschappelijke actie. De Parijsche correspondent van de Dolly Mail" vernam, dat er eenige grond was voor dit ,,Tempe"-bericht De Missie-tenio nsteTing, welke gedu rende de Utrechtsche Missiewesk in Ti-» voli wordt gehouden, zal Zondagmiddag 24 September om 2 uur worden ge* opend door Z. D. H. Mgr. H. v. d». Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, j Voor de Katholieke retraites voor niet* Katholieken is blijvend een secretariaat ingericht, voor het geven van alle ge* wenschte inlichtingen omtrent datum,' plaats, kosten enz., dat wordt waarge* nomen door mej. N. Julie Alma te dati Haag, Tweelnickstraat 185. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een ge duldig lijden, voorzien van de laatste H. H. Sacramenten, onze innig geliefde Jongen en Broeder PIET, in den leeftijd van 18 jaren. P. KONINGSTEIN H. KONINGSTEIN— Keimpema CHRISTINA KONINGSTEIN Haarlem, 20 Sept. 1922." Kleverpark 67. De Profundusdag Vrijdag 22 September van 35 uur. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Zaterdag 23 September a.s. jn de Parochiekerk van het H, Hart (Kleverpark) des mor gens ten TA en 8 uur en ten 9A uur de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de be grafenis vanuit de Kerk. Eenige en algemeene kennis geving. Getrouwd: p. M. HARREN en dfe mede namens wederzijdsche fa milie hun hartelijken dank betuigen, voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervon den. Haarlem, 21 September 1922. j Bakenessertfracht 103» Den leden der vterdt bekend gemaakt, dat de Bok geplaatst is bij J. v. d. AAR, Lieweg, bij fort Liebrug. Door net persoon, 27 jaar oud, in eigen zaak, wordt langs dezen weg kennismaking gezocht met net dienstmeisje of jonge weduwe. Ge- heimh. Verz. Brieven liefst met por tret onder No. 8203 Bur. v. d. bl. Dir. HENRI PIELAGE, verzoekt spoedige aanmelding van nieuwe leden COORNHER1STR. No. 35. - Zij, die iets te vórderen hebben van verschuldigd zijn aan za ken onder zich hebben, behoorende tot of borgtochten hebben loopen ten laste van de nalatenschap van den Heer overleden te Haarlein 25 Augustus j.l., worden verzocht daarvan ten spoedigste opgaaf en betaling te doen ten kantore van Notaris P. F. DE BORDES, te Haarlem, Ged. Oude Gracht 108. Een R.-K. weduwnaar zoekt ken nismaking met R.-K, wed. of jónge dochter, tussehen 40 en 50 jaar, niet geheel onbemiddeld, om na. weder- zijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Brieven onder No. 8205 Bur. van dit blad. Een R.-K. persoon, 26 jaar, wenscht met R.-K. Meisje, ongeveer dez. leeftijd. Brieven onder No. 8195 Bur. van dit blad. In de Jansstraat nabij de Rechtbank. Spoedig te aanvaarden. Refl. onder no. 4258 bureau van dit blad. twee nette meisjes, tegen 1 Nov. als meisje-alleen of beiden in een ge zin. Brieven onder No. 4268 Bur. van dit blad- 300 roede Bollenland. Ook genegen het te bewerken. Adres te verne men bij den agent van dit blad te Heemskerk. M. BAKKUM. Meisje, goed kunnende naaien en verstellen. Brieven onder No. 4237 Bur. van dit blad. In de R.-K. Pastorie te Voorburg bij den Haag wordt met 1 Nov. a.s. gevraagd leeftijd boven de 25 jaar., kunnende tafeldienen en naaien. GEVRAAGD een in een klein gezin, jongste 8 jaar. Te bespreken tussehen 12 en half 2 en 's avonds na 7 uur, P. WEIJERS, Vreeuwijk, Lisse. Wordt gevraagd, om terstond in dienst te treden een nette goed kunnende melken, v.g.g.v., bij E. VAN BEUSEKOM, Heerenweg, Heemstede. nieuwe bruine boonen en capucij» ners. Monster en prijs aan F. VAN HENSBERGEN, Noordwijk. rt Te koop een zeer solide brandkast, merk Cramer-Elsenburg Co., Am sterdam. Hoog 145, breed 81, diep 60 c.M. Brjeven onder No. 4239 Bur. van dit blad. gevraagd bij N. GOOSSENS, Kruis- weg 280, Haarlemmermeer bij Heemstede. goed kunnende fietsen. Aanvangs- ïoon 8.per week. Adres A. COBELENS, Expeditie Op Amster dam, Ged. Oude Gracht 13. voor 2 nette R.-K. Commensaals, >ij lieden zonder kinderen tegen bil. lijke vergoeding. Omtrek Amsterd. Poort, Haarlem. Brieven onder No, 4255 Bur. van dit blad. een 1ste klas Heeren- en Dames rijwiel, beiden zoo goed als nieuwt Te zamen voor 120. HAGESTRAAT 51. j i, .r> i. Veeren Bedstel 37.50. Gespijkerd kleed f 22.50. OLIESLAGERS- LAAN 44. - -- - i i' een platte wagen, zoo goed aH nieuw. Draagvermogen 1500 K.G. Adres: KLOOSTERSTRAAT 11, Schoten. een mak paard. N. VRIESEKOOP. Cz., Haarlemmerliede. met voor- en achtertuin a.d. Ged Schalkb. gracht te koop van eiga. naar-bewoner, voor 5500.best onderh. Direct te aanv. Brieven on der No. 8193 Bur. van dit blad. gevraagd, van Leeraar M. O. Br onder No, 4267 Bur. van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3