STADSNIEUWS ETALAGE-WEEK. Thans vervolgen wij onze bespreking over de Anegang, die wij in ons num mer van gisteren maar even hebben aangeroerd. Binnenkomende van den kant der Groote Houtstraat wordt ons oog al dadelijk getroffen door de magazijnen der fa. Wisbrun en Liffmann nol—8. Wat een kleurenweeldeWat een keur van stoffen, zoo smaakvol ge arrangeerd. Uitnemende etalage kunst. Daarnaast komt flink voor den dag de firma W. van Liemt, no4, dames- confectie en aanverwante artikelen. De firma Koningsbruggen no7 heeft de harten der kleinen gestolen, die niet moe worden hunne bewondering lucht te geven bij al het schoons, dat de etalage te zien geeft, speciaal voor het kind aantrekkelijk. De welverzorgde etalage der firma Smink No 10 is alleszins beziens waardig. Bijzondere aandacht vraagt het fraaie Engelsche plate-werk. Het lijkt ons al bijzonder moeilijk in koloniale waren een aantrekkelijke etalage samen te stellen. Toch komt de firma Albert Heyn, No 16, met een welgeslaagde etalage voor den dag. De firma Wed. Oosten, zn. no24, doet haar naam eer aan. Een vriende lijke entrée, de wanden rijk gedrapeerd met keur van tapijten, waaronder wij handgeknoopte Smyrna tapijten op merkten, carpetten zeer modern van teekening die met den schitterend geslaagden achtergrond een artistiek geheel vormen. Alle tapijten zijn afkomstig van de Koninklijke Vereenig de Tapijtfabrieken, Deventer. Bij de firma H. B. Swarte no34 vin den wij een keurcollectie bontmantels, pelsartikelen, costumes, bonthoeden, -uiz. Met een rijk gesorteerde etalage is goud-en zilverwerken vinden wij innr 36 de firma D.J. Ellinkhuizen. De dames, die een keur van dames- stoffen willen bewonderen, verwijzen wij naar de firma Hömmen en Co,no. 38-40, waar de modekleuren in rijke verscheidenheid ten toon zijn ge spreid. (bruin, beige, taupe met lila., enz.) Niet onvermeld mag blijven de collectie in fluweelen stoffen. De firma Leeuwin vraagt de aan dacht voor een flinke sorteering de kens, bedden en verschillende andere goederen. Tijdens de winkelweek wordt een extra korting v&n 5% toegestaan. De firma MUNDHEIM, Groote Hout straat 40, geurt met een. prachtcol- lectie fluweelen en andere stoffen in allerlei tinten en daartusschen doet de dahlia-versiering het heel goed. We moeten hier nog een schrijffout in 't verslag van gisteren goedmaken. De ROODE WINKEL, Groote Hout straat 26, heeft zeer veel werk van de étalage gemaakt. De dame aan het spinnewiel trekt algemeen de aan dacht en niet minder de kostelijke drapeering met zakdoekjes. De uit stalling van fraaie en kostelijke stof fen maakt hier een prachtig geheel, dat den étaleur alle eer aandoet. De Firma B. VAN LIEMT, Groote Houtstraat 60, heeft een voorname étalage ingericht, waar een overvloed van tule het oog bekoort. De daar ten toongestelde wiegen, in allerlei model len, ontlokten natuurlijk aan de mon den dier dames niets dan uitroepen als „snoezig", „schattig", „eenig" en het is verdiend. Op kunstige wijze is hier de dahlia-versiering aange bracht. Deze firma houdt haar faam van mooi étaleeren ook deze week hoog. Aan de zijde van het Verwulft verlustigt zich het oog aan een schit terende collectie donzen dekens in zachte, harmonieerende tinten, terwijl n de derde étalage een keur van kostbare tapijten en meubelen 't oog bekoprt. Koningstraat Van de étalage's van den heer MAX WEBER op nummer 10 mag gezegd worden „Klein, maar fijn", Ze zien er werkelijk keurig uit, „snoeperig", zou den de dames zeggen. De fijne artike len, als prachtige messen en scharen en verschillende instrumenten komen goed tot hun recht, waarbij de bloemenver siering allerkeurigst is. Gebr. RIKMENSPOEL stallen in hun magazijn op nummer 27 ook alles even keurig en in 't oog loopend uit. De heer ALKEMA op nummer 37 heeft zijn suikerwerken, gebak en verdere artikelen te midden van een keurige versiering geëtaleerd. De heer H. BEEKMAN op 4854 heeft eenige keurige étalages inge richt. Langs de ramen ontelbare kleine electrische lichtjes en achter in 'n uit stalkast lichtjes in medaillonvorm, waarachter de dameskleeding uit stekend uitkomt. De bloemversiering is op smaakvolle wijze aangebracht. Het geheel vormt waarlijk iets aan trekkelijks en bevestigt den roem, welke den heer Beekman op 't gebied van étaleeren heeft. Gierstraat. De firma G. DE VLEESHOU WER op nummer 46 heeft op uit stekende wijze, welke een vaardige hand van étaleeren verraadt, hare tafelgoederen uitgestald. De gedekte tafel zou bijna tot aanzitten nooden. In een andere étalage is batikwerk ge ëxposeerd, dat doet watertanden. Ook hier hebben de dahlia's schitterend bijgedragen tot het vormen van een fraai geheel. De damesgoederen, waarin de heer A. A. v. RUYVEN op nummer 17 handelt, ziin in een keurige bloemver siering ui gsstal4« De fa. G. W. LAMPE heeft zijn étalages in de perceelen 2931 even eens keurig opgesierd. Deze winkel zal mede veel belangstelling trekken. De fa. JOH. P. A. SWEIJEN in perceel 68, handelend in damesgoe deren, heeft deze op het voordeeligst uitgestald, waartusschen de dahlia's het goed doen. De heer TH. PASVEER op nummer 87 heeft op keurige wijze een dahlia versiering tusschen zijn vele en veler lei soorten artikelen aangebracht. Ged.Oude Gracht. De fa. J. v. DIJK, in perceel 28 gevestigd, heeft eveneens een mooie uitstalling gemaakt. De artikelen, in hoofdzaak dames- en witte goederen, komen goed uit tusschen de mooie, donkere dahlia's. Bij de N. V. Woninginrichting voor heen J. Nederkoorn op nummer 56 is een mooie kamer-installatie te bewon deren. Een prachtig tapijt en eiken meubelen, waartusschen de bouquet- ten dahlia's prachtig afsteken. De heer H. J. WIJKHUIZEN, in perceel 49, heeft zijn bontwerken als skunk, opossum, enz., op in 't oog loo- pende wijze uitgestald. De bijpassende hoeden, fraaie modellen, maken alles tot een passend geheel. De bekende boekhandel van den heer H. COEBERGH op nummer 74 heeft zijn artikelen te midden van een keurige bloemversiering geëtaleerd. Het schoenenmagazijn van den Hee- J. VOLLAERTS, nr. 12, heeft een bij zondere etalage van schoeisel voor moeilijke voeten en schoollaarzen, smaakvol opgesierd door bloemen. Op keurige wijze, een deskundige hand in het étaleeren verradend, is alles keurig gegroepeerd. De Heer J. P. Meijer, nol, toont ondernemingsgeest te bezitten. Aan de etalage is veel zorg besteed, terwijl de gevel versierd js met een reuzen-sigaar, die bij volle verlichting des avonds ef fect maakt. In de etalage van den Heer Jac. v. Maris no 19 zien we een kameel, bela den met een collectie schoenwerk. De Heer P. Huibers no 20 heeft een zeer origineel idee toegepast. Een wiel, waarin de voornaamste deelen van een rijwiel zijn aangebracht, wordt door een ketting in draaiende beweging ge bracht. Bij avond, met volle verlich ting, zeer effectvol. De firma W. Brakel Jr. No 27 doet ons'n mooie etalage zien in electrische installatieartikelen, verlichting, e.d. Een groote, staande schemerlamp, waarvan de kap met bloemen is ver sierd en het statief eveneens, een en ander in afstekende kleuren, verdient als reclame-idee extra vermelding. f onrust, gejö&ga'heid,overspanning Gehmik N3MHAR.DrS Zenuw-tabletten J B. en W. schrijven aan dén Ge meenteraad Bij de behandeling van de gemeente- begrooling voor 1922 werd de wen- schelijkheid uitgesproken, dat ons Col lege pogingen zou aanwenden om meer eenheid te brengen in de wijze van werken der verschillende ver- eenigingien, werkzaam op het terrein der volksgezondheid, welke door de gemeente geldelijk worden gesteund. Bij andere overweging van dit vraag punt zijn wij tot de overtuiging ge komen, dat inderdaad zoowel uit een oogpunt van financieel belang voor de gemeente, als met betrekking tot de resultaten naar welke de vereeni- gingen streven, meerdere éenheid en samenwerking geboden is. Dit nu lijkt ons te bereiken, zoo van gemeentewege iemand, die op dat gebied geacht kan worden deskundig le zijn, zitting heeft in de onder scheidene besturen der vereenigingen, ten einde, bekend met de al gsm ee ne werkwijze en bemoeiingen der ver eenigingen, onnoodig en dubbel werk te voorkomen. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen in beginsel te besluiten om bij het verleenen van subsidies uit de gemeentekas aan bedoelde vereeni gingen de voorwaarde le stellen, dat iemand van gemeentewege, daartoe aan te wijzen door B. en W., zitting heeft in het bestuur, met adviseeren- dc bevoegdheid en recht tot bijwoning lan alle vergaderingen. Het stellen van de formeele voor waarde voor elke, daarvoor in aan merking komende vereeniging, kan geschieden bij het besluit lot het verleenen van subsidie, dat jaarlijks bij de behandeling van de gemeente- begrooting door Uwen Raad wordt vastgesteld. Een 00'werp-besluit is bijgevoegd. Wij hebben bovendien getracht aan le sturen op een fusie van de Ver eeniging voor Huisvlijt, de Toynbee- vereeniging en !de Afd. HaarleïS van de Ned. Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid, t BIjjkens de overgelegde correspon dentie heeft zulks tot geen resultaat geleid. Onderwijszaken. B. en W. schrijven aan den Raad: Een drietal besturen van bijzondere lagere scholen (t.w.: Kleine Houtweg 12, Klarenbeekstraat 62 en Nieuwe Gracht 16) hebben voor hunne in 1921 gehouden vervolgcursussen de vergoeding gevraagd bedoeld in art. 102 der L. O. wet 1920. Een aardige attentie. Men schrijft ons: Zooals men weet, viert de concierge van de St. Antoniusschool zijn Go us den huwelijksfeest. De leerlingen van de 7e klasse zonden hem, uit erkentes lijkheid, een bijzonder mooie taart. Een aardig idee! Haarlerasche Bankvereeniging. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Naamlooze Vennootschap Haarlems sche Bankvereeniging, te Haarlem', door verpanding van een waarborg- kapitaal tot nader bericht zal worden toegelaten als borg voor belasting plichtigen overeenkomstig de algemee ne wet van 26 Augustus 1822. i Gevonden voorwerpen. (Vervolg). De firma HASSINK, no. 20a, mode-ma gazijn, dames- en kinderconfectie en gros heeft hare vitrines met keur van artike len versierd. vVij zijn op onze wandeling in de Gr. Houtstraat blijven steken. Maar de le zer zal het ons vergeven; 't was ook juist bij de Luxor tea-room, en na daar onze krachten te hebben verfrischt stappen we nu recht op MAISON HETTY, no. 126 aan. De eenfe étalage van heeren-artikelen is uit sluitend in zwart en wit gehouden en maakt zoodoende een zeer fijnen deftigen indruk. In de andere uitstalkast is oranje de hoofdtint en de nieuwste modellen in Parijsche modekleuren van zijden en wol len met de hand gehaakte en gebreide jumpers en jersey's geven deze etalage een fijn en rijk aanzien. Vooral trekt de aandacht een zijden jumper in voor hier misschien wat ge durfde verscheidenheid van Bulgaarsche kleuren. We laveeren nu weer naar de overzijde. De firma M. FONVILLE, no. 129, heeft op aanlokkelijke wijze allerlei verleidelijke fruitsoorten geëxposeerd, waaronder bij zonder op te merken zijn prachtige peren en de laatste pruimen en perziken, maar vooral ook de nieuwe Surinaamsche sinaasappelen, prachtige groote gele vruchten. En dan de druiventros in het midden! Het lijkt wel de tros dien Jozue en Caleb's mannen meebrachten uit Canaan. Dan is ons goede Haarlem toch ook nog een land, dat van melk en honig overvloeit! U deelt niet mijn Lucullistische aspira ties lezer? De uwe gaan meer den kant uit van een flinken winterjas of mantel? Dan moet u aan den overkant zijn, no. 120, fa. JAC. P. KARSKENS; de nieuwste Engelsche en Schotsche stoffen voor dames en heeren vindt u te kust en te keur, strak-deftig uitgestald, zooals dat bij een maat-tailleur past, tusschen de fleurige dahlia's. Daarnaast ziet u bij de N.V. EICK- HOLTZ no. 188, een étalage, vooral van dessert-artikelen, als daar zijn Heinz- vruchtenconserven, biscuits van Huntley en Palmer, Crestona voor gebak, buiten- landsche kaassoorten, enz. De menschenstroom drijft ons alweer al die heerlijkheden voorbij, maar we blijven toch even staan voor de étalage der fa. H. P. MULLER, no. 110, in Dames modes. De hoofdkleur op den zwart fluwqelen ondergrond is de nieuwe Parijsche mode kleur: reseda, waarin bijna al de geëx poseerde hoeden gehouden zijn. De bloemenversiering is met het geheel natuurlijk in harmonie, en hoe fijn doet het die garneering in goudlint. We zien nog de heel bijzondere corsages en het nieuwste: de hoeden en baretten in chenille. Nu lokt ons aan den overkant de keu rige étalage van eerste klas Hollandsche chocolade, bonbons en desserten: De CHRYSANT no. 109. Prachtig zijn die kostelijke Chrysanthen op den donker- violetten achtergrond, en hoe precieus ligt al het fijns in het zilver papier daar tus schen uitgestald. Wat zegt u? Juist naast de Bioscoop hé? Ja. Den volgende keer dat u naar de Cinema gaat.... De fa. G. M. OORD, no. 108 heeft tus schen de beste His Master's Voice machi nes de fijnste opnamen naar de groote wereld-artisten geëxposeerd, en in de éta lage kunnen we ook eerbiedig eenige kostbare violen bewonderen. Dan verder naar de fa. MARTIN, no. 105, die een van hare smaakvolle étalages wijdde aan de Cutex manicure-artikelen, terwijl in de andere een keur van parfu merieën en toilet-benoodigdheden is uit gestald. Wat een luxueusen indruk maakt deze smaakvolle expositie, met haar artis tieke groepeering en versiering. Aan den overkant zien we nu bij de fa. D. BIJLEVELD, no. 104, achter de eene vitrine eenige fijne serviezen met bijzon der mooie, nieuwe décors en aan de an dere zijde eene expositie, voornamelijk van gekleurd kristal. De verlichting is in dezelfde kleuren als die van het tentoon gestelde kristal, dat in het met de hand aangebrachte slijpsel geen gekleurden, maar weer den witten glans vertoont. Een rijke verzameling met al die fijne nuancen. En dan blijven we natuurlijk staan voor den winkel van HEENK, no. 99, waar van de verlichting zooveel werk gemaakt werd en met zooveel succes. Zie u wel, hoe de verschillende lichtkleuren na el kander werken op den violetten onder grond, en ook vooral in het uitgestalde koper, daar links, waar vooral koper- waren voor huis- en tuinbouw zijn geëx poseerd, en rechts bij die koperen wand borden? Hier staan voornamelijk haarden, petroleum- en gewone kachels heel gun stig tentoongesteld, terwijl de middelste étalage allerhande huishoudelijke artike len bevat. De bloemenversiering is natuurlijk met het kleurenspel, eveneens in harmonie. Maar we moeten weer verder en dan komen we voor het Luilekkerland van de fa. M. H. C. v. REIJSEN, no. 89, waar ons een uitstalling tegenlacht van meer dan 40 verschillende fijne vieeschwaren. Wat zegt u? Ja zeker, zes weken lang kunt u iede- ren dag iets anders bij uw boterham heb ben. En dan weer van voren af aan. Een deftigen indruk maakt de keurige étalage van de N.V. fa. A. PRINSEN, no. 80, waar de fijnste en chique-ste nouveau- té's op het gebied van heerenmode zijn te zien. De fa. Wed. L. DE JONG, exposeert in hare winkels, no. 91 het mooiste,, wat zij aan te bieden heeft in porcelein, Géro- tafelzilver, en kristal, in no. 84, huishou delijke artikelen, en voornamelijk keuken- inrichting, in no. 82, eene prachtige col lectie Jaarsma-haarden in alle modellen en in no. 76 voornamelijk Géro-artikelen, vazen, enz. Bovendien wordt in alle win kels een plaats ingeruimd aan lampen, lampekappen en andere verlichtings artikelen. Nu valt dadelijk de hoofdétalage van VROOM DREESMANN ons op. In den stemmigen zwart met violetten achtergrond zien we drie stillevens van lichtroode dah lia's. Aan de rechterzijde van de hoofdétalage zien we nog andere confectie. In de andere uitstallingen zien we een reusachtige col lectie dekens, wollen ondergoederen en de nieuwste stoffen voor het juist aangevan gen seizoen. De firma HAVERSCHMIDT EN KLAJE exposeert mooie resultaten van chemisch reinigen en verven. Nu gaan we, tot waardig besluit van onzen tocht (want het overige gedeelte der Groote Houtstraat hebt ge al met een ander bezien) nog even een kijkje nemen voor den kunsthandel van de firma F. H. SMIT, no. 69. Op de bekende kunstzinnige wijze zijn hier eenige stillevens en bloemstukken ten toongesteld van den Haarlemschen schilder Blom, en eenige nieuwe etsen van de Groo te Kerk van Hendriks. Verder ligt tusschen de bekende Toorop-reproducties Miek Jan- sen's zooeven verschenen: de Kruiswegsta ties van Toorop. Van de firma G-ERZON, Groote Hout- straaat 5458 en 5557, trekken de éta lages ook nu weer, als altijd ri bij zondere aandacht door verfijning van etaleerkunst en rijkdom van tentoonge stelde modes. Het i3 een lust, niet al leen voor de dames, hier eenige mi nuten te toeven. De firma H. v. d. LAAN, Zijlweg 96, salon voor dames en heeren, heeft een aardig bedachte reclame, die vooral des avonds zeer de aandacht trekt. Eek) schijnwerper maakt, dat de voorbijgan gers bewonderend zelfs de straatste nen bekijken. Men ga dat eens zien! Kleine Houtstraat. Ook in de Kleine Houtstraat zijn verschillende fraaie étalages le be wonderen. Wij noemen de étalage der Firma BRAAKMAN, Kleine Houtstr. 1214, die naast een stemmige dahlia versiering een pracht-collectie goede ren laat zien met prijzen, die om te watertanden zijn. In een andere: étalage is een aardig, met electrische lampjes versierd middenstuk met de verlokkelijke aankondiging, dat 10 pro cent korting op alle goederen wordt gegeven. Een andere fraaie étalage, met veel smaak geordend, is die van de Fa. DE DOOD, op den hoek van de Ged. Oude Gracht en Kleine Houtstraat. Prachtige zalmkleurige- en witte dah lia's harmonieeren daar met allerlei smakelijks, dat getuigt uit een fijne banketbakkersoven afkomstig te zijn. De aandacht zij gevestigd op de mand met vruchten en chocolade van mar sepein, door den heer De Dood zelf vervaardigd. In de andere kast is er een smakelijke uitstalling van luxe brood. Jansstraat. De heer F. DUIJN, die in zijn meu bel-departement in de Korte Jans straat kostbare fauteuils en mooie de kens exposeert, heeft in zijn bekend magazijn in de Jansstraat twee mooie étalages voor mode-artikelen en ma nufacturen. In de étalage aan de Nieuwe Gracht-zijde heeft men aar dig gewerkt met spiegel-effect, dat zeer de aandacht trekt. De fa. J. P. IJSEBRAND maakte een mooie étalage van sigaren en si garetten, in diverse doozen en kist jes, vol varia Lie van kleur en soort. De heer JOS. KNEEPKENS expo seert eenige fraaie borduurwerken in een mooi versierde uitstalkast vol mooie kleuren. In het piano-magazijn van den heer G. OTTO vinden we een paar kostbare muzien-instrumenten opge steld. De heer R. MULLER étaleert sta pels blinke rookworsten, met bloemen opgetuigd. De heer LIJNZAAD sierde zijn éta lage met bloemen op. De heer LOS heeft mooie kapwerk en haarvverk-benoodigdheden tentoon gesteld in een frissche étalage. Jansweg. De heer J. G. WASSENAAR heeft twee groote étalages, mooi versierd Een met fijne, kostelijke gordijnen- stoffen, één' met fraai en sierlijk meu bilair. Bij den heer F. WILDEBOER zijn voortbrengselen van de lekkere keu ken des banketbakkers geëxposeerd, te midden van vele lekkernijen. De heer VEENSTRA heeft beide éta lages met elegant schoenwerk van degelijke kwaliteit smaakvol ingericht. De heer BEAUMONT exposeert op no. 50 degelijke ameublementen. Kruisstraat Op nummer 53 exposeert de heer G. A. A. GUSSENHOVEN in een mooi gesierde uitstalkast de lekkernijen van zijn fijne keuken en sierlijke doozen fijne bonbons. Een suikeren vliegmachine en chocolade dwergen zorgen voor zeer varieerend de coratief. De heer J. SWAALF, heeft op no. 43 een eenvoudige, maar aantrekkelijke eta lage, waarin diverse rijwiel-benoodigdhe- den smaakvol zijn gerangschikt, rond een solied rijwiel. De heer W. J. VAN WOUW, heeft een etalage vol muziek. Kostelijke instrumen ten, mooi versierd met bloemen, trekken hier de aandacht De firma v. d. MAAREN JANSEN, op no. 35, exposoeert aan de eene zijde di verse soorten kaas als hoofdmotief, aan den anderen kant een partij keurig-opge- maakte koude schotels. Een hoekje om te watertanden! De firma WIJNBERGH maakt reclame voor Nejade-chocolade en Java-koffie, voor Buisman's koffie-stroop en koek en havermout en andere hartige etenswaar. Op nummer 15 heeft de heer F. A. BEELEN één etalage met reclame voor de altijd zindelijk verpakte Droste's cacao, in de bekende hygiënische Pleegzuster-bus sen. Van de andere zijde een pracht col lectie smakelijk ooft in aller-eerste kwali teit. De heer PEDDEMORS heeft een uit stalling vol kostbaarheden als steeds. Gou den en zilveren sieraden trekken hier de aandacht, naast een nieuw soort typische Japansche lampjes. Een uitstalling voor kunstliefhebbers! De- firma H. VISSER Zn, op no. 50, maakt volop reclame voor het Duitsche Salamander-schoenwerk. De salamander- zelf speelt de hoofdrol in het etalage-de cor. De heer W ALPHEN AAR, etaleert mu ziekstukken van allerlei rang en soort. O.a. een paar juist verschenen nummers van Nico Hoogerwerff. Hotel LION D'OR trekt de aandacht met een vlak aan de ramen geplaatste ge dekte tafel, die er waarlijk sprookjes achtig uitziet, zoo rijk is ze met kristal en bloemen en prachtig opgemaakte scha len opgetuigd. Diüer sen. De Firma H. J. ALLES heeft het paviljoen in Den Hout geïmiteerd in chocolade en marsepain. Ook de Firma H. SERNÉ heeft een bijzonder aardige étalage gemaakt. In de Nassaustraat, vlak bij de Kruisstraat, trekken de magazijnen der Fa. SMIT, schoenmagazijn en van den slager HARTEL de aandacht door een stemmige dahlia-versiering en de laatste met een bijzondere verlichting. Wat verder uit de buurt, maar hei bezichtigen wel waard, is de uitstal ling van de Firma DE WILDE op den hoek van de Kampervest en Turf markt. Men bezie hier de waarlijk kostelijke collectie haarden en de an dere artikelen, die de firma in ruime keuze tentoonstelt. Een prachtige sche merlamp met kap van dahlia-bloemen trekt hier terecht zeer de aandacht. De meubelzaak van den heer H. v. ELK, Brouwersplein 5, prijkt met door de firma zelf vervaardigde meu belen, opgesierd met veelkleurige dah lia's. Ook de fietsenzaak van den heer LOHMANN, in de Anlhoniestraat 63, komt mooi voor den dag. Ook hier zijn met de dahlia's wonderen ge wrocht en is een prachtuitstailing ge maakt. De firma v. d. Laan, Zijlweg 96, heeft een zeer fijne étalage, waartoe de fijne artikelen, welke zij voert, zich dan ook uitstekend leenen, waarbij versiering en verlichting in rood en wit gehouden zijn. De diverse keurige flacons en smaakvolle artikelen maken in deze étalage een rijken indruk. Op no. 25 etaleert magazijn „ZONZIJ", eenige fraaie met de hand beschilderde doeken. De UNIEWINKEL maakt op no. 21 mooie reclame voor verschillende wijn soorten en voor de geurige Unie-koffie, waarmee de etalage is gedecoreerd. De firma UCHTMANN etaleert Japan sche voorwerpen en een stel soliede rieten stoelen, op eigen ateliers vervaardigd. De ruime magazijnen van de Wed. A. BOCKMAN, nos. 911, komen met flinke etalages uit, welke een bezichtiging over waard zijn. t Op de Oude Groenmarkt zien we de fir ma J. C. v. d. BROEK, nos. 24, in ijzer waren, met een flink gesorteerde etaiage, terwijl de firma H. F. KUIPERS zeer keurig hare artikelen uitstalt. Het rijwielmagazijn van den heer DE VRIES, no. 71, heeft eene goed geslaagde uitstalling in Bato-rijwielen. Een bloemen- roset, kunstig samengesteld, vermeld nog eens extra het merk Bato. Wij merken hier op het meubelmaga zijn van den heer BOERRIGTER met een fraaie etalage. Vermelding verdienen de kaarten in de etalage, uitgevoerd in de Haarlemsclie kleuren door den heer J. F. W. Isselman, kunstschilder, alhier, Geldelooze pad, 23 i De fa. GEUL VOET, in de Doelstraat 37, exposeert eene mooie collectie naai machines en aan het andere raam onder-'* doelen, smaakvol tusschen de dahlia's ge rangschikt. Eene heel mooie étalage heeft de fa. BRAKEL, Botermarkt 27. Voor het raarti zien we een heel bijzondere collectie van allerhande electrische verwarmingsappa raten en daarachter in den winkel een lampekap op zuil, geheel van bloemen en electrische lichtjes. We zien verder veel mooie kappen, alle eigen fabrikaat, sanitaire installaties, gascomforen, petro leumkachels, lichtkronen, enz. Iets heel bijzonders is de étalage van den rijwielhandel fa. P. HUBERS, Boter markt 20.. In de smaakvolle, stemmige uitstalkasten zijn twee wielen aange bracht, door een motor in beweging ge houden, waardoor de lichtsterkte gede monstreerd wordt van Berko en U. T.- lampen. We zien hier als versiering be kroonde Crequius-dahlia's en achter de vitrines kunnen we verder nog eenige nieuwe moiellen in lampen, als IT. T. handmagnestlamp, Franconia Carbid-lam- pen, enz. bewonderen. Voor een zaak in dit genre, is dit al een bijzonder smaakvolle étalage. De fa. MULDER EN LAMMERS op den hoek van Botermarkt en Gasthuis straat heeft in hare étalages complete slaapkamer- huiskamer- en salon-ameu blementen uitgestald en in eene tweede afdeeling een collectie bedden en ledi kanten, alles met bloemen en electrisch B. en W. stellen voor: Het le suppletoire kohier van de za kelijke belasting op hot bedrijf dezer gemeente, belastingjaar 1921, vast te stel len tot een bedrag van f 23.226. B. en Wi stellen voor De verordeningen op de heffing en invordering eener etraatbelAsting en plaatselijke inkomstenbelasting opnieuw vast te stellen overeenkomstig raadsbe sluiten van 21 September 1921 en 22 Maart 1922. B. en W. doen de volgende aanbeve ling ter benoeming van 3 onderwijze ressen A. School no. 6: 1. mevr. wed. J, Dicke-Jansen2. mevr. B. 0. Eerwerda- Advokaat en mej. D. J. M. Jeroe. B. School no. 30: 1. mej. A, M. Brink man; 2.mej. J, C. van Alpen en mej. J. M. Breek. Werkverschaffing aan sigarenmakers. B. en W. schrijven aan den Raad: De Minister van Arbeid heeft ons mede gedeeld, dar er gelegenheid bestaat om in Pep koker 75d bijApolh. en drogisletv^ Yeixrijgbaar te HAARLEM o. a. bij K. van Eden, Spaarne 38 en Gr. Hout straat 161, A. J. v. d. Pigge, Gier straat 3, J. Kuipers, Kruisweg 35, R. Hoogland, Dr. Leydstraat 56; te ZAND VOORT bij C. Luttik, Halte straat 15 en verder bij alle goede drogisten ter plaatse en in den omtrek. deze gemeente woonachtige werklooze sigarenmakers te werk te stellen bij het vervaardigen van cigarillos tot welker vervaardiging de N. V. Vereenigde Hol landsche Sigarenfabrieken opdracht heeft gekregen van de Spaansche regie. Deze tewerkstelling moet geschieden onder de door dien Minister vastgestelde voorwaarden betreffende o.m. werktijden en loonen, welke voorwaarden zijn opge nomen in den brief van voornoemden Minister, welke voor uwe leden ter lezing is nedergelegd. Wij zijn van meening, dat de gemeente op deze voorwaarden, waarbij het Rijk de helft van de kosten van toeslag zal beta len, de tewerkstelling moet doen plaats vinden, te meer daar de werkverschaffing eeniger male voordeeliger is voor de ge meente dan de steunverleening. De mogelijkheid bestaat, om, naast de door den Minister vastgestelde loonen, van gemeentewege een kindertoeslag le verleenen, in de kosten waarvan door het Rijk de helft wordt bijgedragen. Wij heb ben eene firma alhier bereid gevonden om 'fabrieksruimte beschikbaar te stellen (daaronder begrepen vuur en licht) tegen eene vergoeding van 3.per week en per man, benevens restitutie van de door die firma te dezer zake te betalen zakelijke bedrijfsbelasting. Waarschijnlijk wordt ook in de kosten van fabrieksruimte eene Rijksbijdrage verleend. Bij de Arbeidsbeurs zijn thans een 30-tal sigarenmakers ingeschreven, waarvan er 25 in aanmerking komen voor werkver schaffing. Bij een toeslag op het loon ad 2. per 1000 gedurende de eerste vier weken, waarvan de helft door het Rijk wordt be taald en rekenende dat elke sigarenma ker gemiddeld 3000 sigaren per week kan maken, bedragen de kosten voor de ge meente per wgek: Toeslag voor 25 man 75. Kindertoeslag berekend voor pl.m. 40 kinderen, volgens de toeslagregeling van den Minister 20. Fabrieksruimte en toezicht 80. Totaal 175. Indien door het Rijk eveneens wordt bijgedragen in de kosten van fabrieks ruimte vermindert dit bedrag, terwijl ook de toeslag na verloop van vier weken wordt teruggebracht van 2.op 1.50. Waar de toezegging der tewerkstelling wordt gedaan voor 3 maanden, wordt een bedrag van 2700voor dien termijn alleszins voldoende geacht. Wij hebben de eer u voor te stellen: lo. Ons College te machtigen om den Minister van Arbeid te verzoeken de ge meente Haarlem aan te wijzen voor de vervaardiging in werkverschaffing van cigarillos voor de Spaansche regie; 2o. aan de aldus te werkgestelde siga renmakers een kindertoeslag te verleenen overeenkomstig de regeling van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken; en 3o. ter onzer beschikking te stellen een bedrag van 2700. B. en W. bevelen aan: A. voor eene benoeming tot Onderwij zeres aan school No. 17: 1. Mevr. wed. J. de JongeSnieder; 2. Mevr. A. M. ter HoretJongkees; en 3. Mej. A. M. Brinkman; B. voor eene benoeming tot onder wijzeres aan school No. 18: 1. Mevr. A. M. ter HorstJongkees; 2. Mevr. wed. J. DickeJansen; en 3. Mevr. J. de JongeSnieder; C. voor eene benoeming tot onderwij zer aan school No. 18: 1. de lieer J. IC. J. S. Apell; 2. de heer J. H. G. Nachtweh Jr.; en 3. de heer P. Mur. Wegens het bedanken van den heer D. Peereboom, is in de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs eene vacature ontstaan. Ten einde hierin te kunnen voorzien, werd door genoemde Commissie de vol gende aanbeveling ingezonden: 1. de heer J. Jansen, onderwijzer aan School No. 25, en 2. de heer E. II. Dik, onderwijzer aan School No. 21. B. en W. stellen voor: De balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1921, betreffende de 41 éénge- zins-arbeiderswoningen aan de Emostraat en de Damiatestraat, van de Woningbouw- vereendging „St. Bavo" goed te keuren, zooals deze den 5den Augustus 1922 bij Burgemeester en Wethouders zijn ingeko men. Volgens dat artikel is de gemeente ver plicht eene bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs toe te kennen, mits dat onderwijs voldoet aan de voor waarden, door de gemeente voor het openbaar vervolgonderwijs gesteld. Op grond van verschillende overwegin gen stellen B, en W. voor de bijdragen in de kosten van het bijzonder vervolgonder wijs, bedoeld in art. 102 der L. O. wet 1920, over 1921 vast te stellen, zooals in een ontwerp-besluit is aangegeven en wel over 1921 voor de school Klarenbeek straat 62 en Westergracht 1 212.81; Nieuwe Gracht 16 321.56; KL Houtweg 22 en KL Houtweg 12, 384.6914. Verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank. Door de heeren G. A. A. Gussenhoven, H. N. J. Waalewijn en G. W. v. Setten, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester, vormende 't Dagelijksch Bestuur van en optredende voor de Afd. Haarlem der Ned. Bank. Vereen, is een adres gezonden (reeds door ons vermeld) waarin adressanten verzoeken, hetzij art, 105bis der A. P. V. in te trekken, of in dier voege te wijzigen, dat het doel van dit art. niet wordt voorbijgestreefd en daardoor gevolgen geschapen, die wel licht niet voorzien, maar toch zeer na- deelig op de bedrijven van de betrokken leden der Afd. Haarlem der Ned. Banket bakkers Vereen, werken. Ook de drie Middenstandsorganisatie's zonden een dergelijk adres. B. en W. antwoorden hiernp als volgt: De hierbij afgedrukte adressen, welke bij Uw besluit van 23 Aug. j.l. onder No. 3 in onze handen werden gesteld om prae- advies, mochten in eene vergadering van ons College instemming verwerven. Hoewel wij het verbod van toelating van personen, aR aangeduid sub le ?n art. 105bis der Algemeene Politieverorde ning, in eene localiteit, waarvoor verlof is verleend voor den verkoop van alco holhoudenden, anderen dan sterken drank wenschen te behouden, komt het ons toch voor, dat ad verbod ook enkel en uitsluitend voor zoodanige localiteit De- hoort te gelden. Nu de practijk aantoont, dat die ver bodsbepaling belemmerend werkt voor localiteiten, waarin een ander bedrijf als hoofdberoep wordt uitgeoefend, waren de ze localiteiten aan het gestelde verbod ts onttrekken. Wij heben derhalve de eer Uw College in overweging te geven de Commissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet uit te noodigen een voorstel te ontwerpen en aan U in te dienen, waarbij art. 105bis der Algemeene Politieverordening wordt ge wijzigd, in dier voege, dat de verbodsbe paling sub le van gemeld artikel niet van toepassing is op eene localiteit of localitei ten, ten aanzien waarvan Burgemeester en Wethouders hebben bepaald, dat daar in als hoofdberoep een ander bedrijf uit geoefend wordt, of wel wordt aangemerkt als gelegenheid, welke naar haar bestem ming op bepaalde uren van den dag me de voor personen beneden 16 jaar is ge opend. B. en W. stellen voor over te plaatsen als onderwijzer van school no. 12 naar school no! 7, den heer J. Mulder. B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van Ged. Staten der provincia Noordholland, de voorgevel- en de ach terrooilijnen voor de gronden gelegen ten zuiden van de Kleverlaan, aangegeven op de bij het besluit behoorende teekeningen, gemerkt A, B en C, vast te stellen als volgt: de voorgevellijnen, zooals die met eene blauwe lijn waarachter eene roode bies, op de teekening A, met inachtneming van de wijziging aangegeven op teekening ge merkt B, zijn aangeduid; en de aebterrooilijnen en de daartusschen gelegen voor open ruimte bestemde i gronden, zooals die in groene kleur zijn aangegeven op de teekening gemerkt C. B. en W. stellen voor den heer J. Pan man, onderwijzer aan school no. 12, met ingang van 1 October 1922 over te plaats sen als onderwijzer naar school no. 11. J. Verlaan, Ged. Voldersgr. 20, School atlas; P. Ilofmans, Kennemerstr. 12, Bril; E. Bekelaar, Pieterstraat 3zw„ Broche; Caderius v. Veen, Zijlstraat 96, Alpacca beursje; R. v. Maas, Brouwersstraat 28, Blauwe ceintuur; Wed Vrij, Zonnesteeg 5zw., Grijze ceintuur; M. Nelissen, Prin- cessekade 19, Grijze ceintuur; M. Bronk- hout, Brouwersplein 38, Grijze ceintuur; W. Sjilpzand, Ged. Voldersgracht 29c, Duimstok; J. Vermey, Graaf v. Wiedstr, 27, Tortelduif: R Spleet, Assendelverstr, 45, Grijze dameshandschoen; Kennel Fau na, Parklaan 119, Holl. Herdershond, ge- hracht door Peltenburg, Schalkwijkerstr, 9; Zwarte hond, gebracht door N. v. Dorssen, Kleverparkweg 41: Bonte kat, ge bracht door Bruyn, Leidschevaart 226; A. de Vries. Oranjestraat 29. Medaillon met damesportret; H. Kion, Westergracht 63, Damesportemonnaie; P. Bakker, de Clercq- sfraat 112, Rozenkrans; L. Brakel, Gier straat 13, Heerenrijwiel; A. Verhage, Parklaan 8, Huisleutel; C. Vos, 2e Zuid polderstraat 55, Sleutels aan een ring; P. Geerlings, Zakstraat 16, Taschje met Ro zenkrans;; Wed. Eissen, Groote Markt 33, Tabaksdoos; C. Loman, TeHer°destraat 94, Vulpotlood; G. Schouten, Gen. de Ia! Revstraat 75, Zak met portemonnaie, enz. Vroom Dreesmnnn, Groote Houtstr. 70, Bankbiljet; Kennel Fauna, Parklaan: U9, Hond (bastaard herder) gebracht door J. P, Hendriks, Soendaplein 4; Zw. kat, gebracht door Boon, Duvenvoorde- straat 85; Grijze kat. gehsacht door Ca rets, Kinderhuisvest 39; K. Kerkhof, Pie- ter Kiesstraat 50, Kruis; M. Boellaart, Barberossastraat 13, Danskaart; J van Huet, Soutmanstraat 45, Muziekboek; H. Fortuin, Palmstraat 25rd, Poppenwagen; A. v. Veldhuizen, Zoetestraat 42. Ring; A. Weseling, Gaasthuislaan 141, Ring; J. ri Fekhout, Gierstraat 85, Kinderschoen; H. P. Kloos, Witte Heerenstraat 20, Da- mestaschje; J. Harren, Schermerstraat 26rd, Zwart damestaschje, y-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10