bimhehundsch nieuws. ssraas nieuws. JP "o "4 -5 m ssk» LEVENSDURF DE KLOVE SPGHT m SPIL, B, H. v. e. Twseda Km® ft Hst viiagootgeluk op de Kooij, f Ts Koop lm Bakkerskar te koop tag©r Huisje. SPAARNDaM. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. SCHOTEN. DAMMER. Nederlanders te Smyrna. Prof. mr. A. S. Oppenheim. Bezuinigingscommissie voor de spoorwegen. Monument voor omgekomen visschers. Wering van pluimveeziekten. De Grondwetsherziening. PfAABLOOZE YELEF@©$3 De geallieerden en Turkije. NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT. De toestand te Konstantinopel. De Fransche Kamer. De rijkste man ter wereld. Verdronken in den Rijn. Een fijne beschuit. SF0RT m SPEL. De Missie-Voetbalwedstrijd. Het Hollandsche Elftal. Geertruida Maria van Mierlo, Pieter Albertus van Ketel A. B. A. VAN KETEL. J. C. VAN KETEL VAN HEMMEN. HeereiMs f45.- Wegels vertrek. Melkzaak-Pension. MAHQN SE- T@ S(@®p mak werkpaard Woensdag 27 Sept. 7 uur Raadsvergade ring. Te 8 uur kwam Donderdagavond de Heemsteedsche Baad ten Baadhuize bij een onder voorzitterschap van den bur gemeester jhr. J. P. W. van Doom. Alle leden waren aanwezig. De eerste vier punten betreffen de Vleeschkeuringswet. In de vorige zitting waren tie stemmen gestaakt 6S over een voorstel-Tromp om het adres van de Heemsteedsche slagers te behandelen vóór de drie overige agendapunten be treffende de Vleeschkenringswet. Thans wordt dat voorstel aangenomen met de stem van den heer Molenaar togen. Het adres werd dus eerst behandeld. B. en W. adviseerden het voor kennis geving aan te nemen. De heer Van Unen bespreekt eerst de gevolgen van het vroagere raadsbe sluit, waarbij de slachters te Heemstede koopman in vleesch zouden worden en wees er dan op hoe er hier drie wegen open liggen: absolute aansluiting bij Haarlem, een eigen keuringsdienst of wel slachten in Heemstede en een con tract met de Haarlemsche keurmeesters om fiet vleesch hier te doen keuren. Spr. prefereerde dit laatste omdat dan ook het onhygiënisch vleeschvervoer van de baan is. De heer Tromp sluit zich bierbij aan. Wethouder v. d. Poll betreurt het, dat de raad de zaak than3 weer in behan deling heeft genomen. Spr. wees er al leen nog op, dat de kwestie van vleesch vervoer van minder belang is wanneer men weet, dat in Amsterdam even groo- te of grootere afstanden zijn dan Heem stedeHaarlem. Verder verdedigt spr. nader de houding van B. en W. Dan wordt gestemd over het voorstel van B. en W. om het stuk voor ken nisgeving aan te nemen. Dit voorstel wordt met 76 stemmen aangenomen. Voor de heeren Preyde, van den Erf, Molenaar, de Boer, Breed, Droog en v. d. Poll. Dan wordt in behandeling genomen het voorstel tot vaststelling van een overeenkormst met Haarlem inzake uit- vcering Vleeschkeuringsdienst. De heer Van Unen stelt voor het raadsbesluit en 't voorgestelde in te trek ken en B. en W. op te dragen te trach ten met Haarlem eea overeenkomst aan te gaan, waarin aan de slachters te Heemstede vergunning wordt gegeven te slachten en te doen keuren door Haar lemsche keurmeesters. De heer Do Boer zegt, dat de zaak nu nog verwarder wordt en de Baad niet weet hoe te handelen, waar de cij fers ontbreken. De heer Van Unen zegt met zijn voorstel een compromis-voorstel te be doelen. De Voorzitter meent, dat de discus sies nu buiten de agenda gaan. In behandeling is nu de overeenkomst met Haarlem aan te gaan. Dr. Droog zegt, dat de heer Van Unen zijn idee in de vorige vergade ringen, toen de zaak behandeld werd, naar veren had moeten brengen. Toen was er alle gelegenheid toe. Het be sluit is al gevallen. Na eenige besprekingen komt in stemming het voorstel tot vaststelling der overeenkomst. Dit wordt met 67 verworpen. Tegen stemden de leden Waller, De Wilde, Tromp, Ta- tes, Van Unen, De Boer en Vring. Punt 4: verordening voor verbod van oprichting van slachterijen, komt in ver band hiermede niet in behandeling. Vastgesteld wordt een bouwplan voor den Leidschevaartweg. Ook het voorstel van B. en W. een crediet van f 4250 te verleenen voor het vernieuwen en omleggen van de gas- en waterleidingbuizen in den Leidschevaartweg over oen afstand van circa 300 M wor.dt aangenomen. Verder werd aan B. en Wl een ere- diet van f 4100 verleend voor het her stellen der cokesbreek- en sorteerinricb- ting aan het gasbedrijf. Toegestaan werd een afwijking van het bouwplan Land en Spaarnzicht aan gebroeders J. en H. v. d. Pol, Aangenomen werd het voorstel om den hinder te voorkomen, welke wordt on dervonden van het gebruik van den z.g. open knal pot door da arde rs van mo torrijtuigen. Tot gemeen te-vroedvrouw werd be noemd mej. M. Vel oboer, verloskundige te Denekamp. De heer 0. W. Jansen Hendriks, die periodiek moest aftreden al3 lid van 't Burgerlijk Armbestuur werd als zooda nig herbenoemd. B. en W. werden gemachtigd voor de gemeente aan W. Luiten te ver- koopen voor een prijs ven f 7.50 per M2 een strook grond ter breedte van 10 M., gelegen bij de Camplaan. Aangehouden werd een voorstel tot ruiling van grond met den heer van Wickevoort Crommelin. Aangenomen werd een voorstel om f 80.000 creliet te verleenen voor den aanleg van wegen op Valkenburg en bij de Koediefslaan- Aangeboden werd herziening XXIX van het uitbreidingsplan bereffende het Overbosch. Goedgekeurd werd een voorstel tot overname en verkoop van grond op het Overbosch. Zonder' stemming worden eenige stra ten op Overbosch, Bosch en Hoven en de Tvordiefslaan van een naam voorzien conform het voorstel van B. en W. Een crediet van f 250 werd B. en W. verleend over 1922 als vergoeding aan de hoofden der scholen voor de inning der schoolgelden, berekend naar een bedrag van: f 1 per betaalden aan slag. De vakken voor de school voor U.L.O. •erden vastgesteld. Goedgekeurd werd een afwijking van de rooilijn aan den Hoerenweg ten op zichte van den verbauw van perceel Hee- renweg 66a. Het vermenigvuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting 19221923 werd vast gesteld op 1.2. De neer Van Unen bracht dank aan B. en W. voor de verlaging van het percentage. Vastgesteld werden eenige comptabili- teitsbesluiten. Door de heeren Van Unen, Waller, do Wilde, Tates, Tromp was 'n voorstel in gediend waarbij; B. en W. uitgenoodigd worden toet Haarlem: In overleg fo tre den over slachten en keuren te Heem stede; het laatste door Haarlemsche keur meesters. B. ^n W. zullen praeadvies uitbren gen en onderzoeken of het uitvoerbaar is. Bxmdvraatff. De heer v. d. Erf wijst op den toestand aan de Kastanjelaan en vraagt of de huiseigenaren niet verplicht kunnen wor den hierin verbetering te brengen. De voorzitter zeide, dat dit laalste niet gaat en dat de zaak in onderzoek is. Daarna ging de raad in besloten zit- zing over. St. Bavo-parochie. Morgen 24 Sept. viert de St. Jozefsgezellen-vereeniging haar eerste stichiingsfeest. 's Morgens na de algemeene H. Communie heeft een ge meenschappelijk ontbijt plaats in de Ge- zellenzaaal aan de Kerklaan. 's Middags te half zes heeft de plechtige Intronisatie plaats in het gebouw, waarbij ook de le den van bet St. Aloysiuspatronaat zullen tegenwoordig zijn, want èn Gezellen-ver- eenigïng èn Patronaat worden dan plech tig aan het H. Hart toegewijd. Ook de ouders van Patronaatsleden en van de Gezellen alsmede de Donateurs en belang stellenden zullen allen welkom zijn For mulieren der Intronisatie zijn aan het ge bouw verkrijgbaar, 's Avonds na het Lof van half zeven hebben de Gezellen met hun ouders een feestavondje, terwijl ook de Donateurs der Gezellenvereeniging worden verwacht. Tooneel- en Muziekaf- deelingen zullen het avondfeest opluiste ren en een „verrassing" zal niet uitblijven!! De eerste competitie-Zondag van den D.H.V.B. is mislukt, tengevolge van het slechte weer. Morgen wordt er dus voor hét eerst gevoetbald voor de Eoomsche competitie. De indeeling van die competitie heeft weer heel wat voeten in de aarde ge had, al ging het een heeleboel vlotter dan verleden jaar. Het laat zich aan zien dat de eerste klasse C, die ver leden jaar met zooveel strubbelingen had te kampen, dit jaar beter loopen zal. In deze afdeeling zijn ingedeeld acht clubs, 6 van het Haarlemsche, 2 van het Leidsche district en wel Warmond en Noordwijkerhout. Het Westen ont vangt de Warmondsche club S.M.C. thuis We zijn benieuwd wat dit worden zal. Het elftal van Warmond is flink van sterkte en het Westen heeft enkele ge voelige verliezen geleden. Toch zijn de Westen-mannen vol goeden moed op 'n succesvollen uitslag, dien wij ze harte lijk toewenschen. W.E.C. te Wijkeroog moet H.B.C II ontvangen en moet in dezen strijd geen 2 punten verwachten. Als ze er één krijgen, mogen ze blii zijn. In Bever wijk speelt S.D.O. tegen Concordia. Dat wordt een spannende strijd, waarvan het resultaat niet kan worden voorspeld. Af wachten is de boodschap nog, zoo in het begin van de competitie want dan valt er nog weinig peil te trekken op de verrichtingen der clubs. Voor de tweede klasse C moet A.D.O. in Heemskerk het Westen 2 ontvangen. Een zware strijd voor de Haarlemmers. We verwachten hier een flinke overwin ning voor Ado. Kinheim ontvangt B.C.IJ.. Ook hier verwachten wij veel spanning, maar toch een goed kansje voor IJmuiden geloo- ven we. Het Bloemendaalsche Amicitia ontvangt S.D..0 2. Een harden dobber zullen de Bloemendalers hier hebben. We verwachten tenminste een Bever- wijksch succes. Een paar Haarlemsche clubs zijn on dergebracht in tweede klasse D met de Leidsche tweede klassers. Zoo heeft Geel- Zwart toch zijn zin kunnen krijgen, Maar aan de vurige wenschen van Zilk kan tot ons leedwezen, niet geheel wor den voldaan, maar er is toch in zoo verre aan tegemoet gekomen, dat in de ze afdeeling ook een drietal Haarlem sche elftallen ondergebracht zijn. S.J.C. van Noordwijk ontvangt op haar mooi terrein Zilk I. Ook hier durven wij geen resultaat voorspellen, al schijnt ons de kans op een gelijk spel groot. Geel-Zwart ontmoet aan de Zomervaart Lisse I, een wedstrijd glien de Haar lemmers kunnen winnen. Voor de tierde klasse A, een klasse van Haarlemsche en Zaandamsche elf tallen, moet R.0.IJ. 2 den gastheer spe len tegenover A.D.O. 2, waarbij de punt jes waarschijnlijk in IJmuider banden zullen blijven. S.D.E. 3SVA I wint S.D.E. wel. Wat Vitesse uit Castricum prestoeren zal tegenover S.D.O. 3 wach ten we met belangstelling af. Voor 3 D, bindt Geel-Wit den strijd aan tegen Kinheim 2. Deze thuiswed strijd wordt waarschijnlijk door de Geel witters gewonnen. H.B.O. 3 ontvangt Geel-Zwart 2, dat .het wel niet zal bol werken. Victrix ontmoet de nieuweling Santpoort, waarvan we de krachten nog niet kennen. Afwachten dus. Voor 3 E, ontmoet Lisse 2 de reser ves van S.J.C. Wie wint hier? Wij houden het op Lisse. Voor de 4e klasse A, zal S.D.O. 4 wel winnen van Vitesse 2. W.E.C. 3S.VA 2 wordt een draw. A.D..0 3 zal moei te hebben, om bet te bolwerken tegen V.V.Z. 4. Voor de tweede klasse E noteeren we R.K.V.Z. 3Amicita 2, Santpoort 2Zilk 2 en S.D.S.Geel-Zwart 3, waarin o.i. overwinnink:es van de thuisclubs moeten worden verwacht. Een drukke Zondag, met meer dan 20 wedstrijden voor ons district! HANS. Zondag 24 Scpl. wordt te Alkmaar door den Ned. R. K. Damhond een groote dam- wedstrijd georganiseerd. In het gebouw der St. Jozefsgezellen- vereeniging Xieuwstraat, zullen de spelers van 6 vereenigingen elkaar in massakamp ontmoeten. Uit de navolgende plaatsen nemen ver eenigingen aan den wedstrijd deel: Oos terblokker, Bovencarspel, Lutjebroek, Haarlem, Heemstede en Amsterdam. Belangstellenden zijn van harte welkom. Zitting van Vrijdag 22 September 1922. De Donderdag aangevraagde inter pellaties worden toegestaan; zii zul len worden gehouden op een nader te bepalen dag. Aan de ordei s de tweede lezing der grondwetsherziening hoofdstuk I (van het rijk en zijn in woners) wordt aangenomen met 69 tegen 2 st. (tegen de communisten). Hoofdstuk II (van den koning) wordt bestreden door den heer VAN RAVESTEIJN C. P. wegens verdubbe ling van het inkomen der Ivroon. De heer VAN GIJN V. B. zou tegen stemmen als de verhooging van het inkomen der Kroon niet samenge voegd was met staatkundige quaes- ties. Het hoofdstuk tUordt aangenomen met 74 tegen 4 stemmen (plattelanders en communisten tegen). Aan de orde is hoofdstuk III (over de Staten-Generaal). De heer COLIJN A.-R. verklaart, dat enkele anti-revolutionnairen on danks vrouwenkiesrecht en verhoo ging der vergoedingen aan Kamer leden in dat stadium van behandeling zullen voorstemmen, omdat de stem plicht anders in de Grondwet zou blijven. De heer KERSTEN Chr. zal tegen stemmen wegens het vrouwenkiesrecht nen de verhooging der schadeloos stelling aan Kamerleden. Mej. VAN DORP V. B. zal eveneens tegen-stemmen, om de verhooging der schadeloosstelling, al spijt haar dit wegens het vrouwenkiesrecht en de heffing van de stemplicht. De heer SCHOKKING C.-H. deelt mede, dat de christelijk-historischeai zullen voorstemmen, ondanks de be zwaren van velen hunner tegen vrou wenkiesrecht en verhoogina der scha deloosstelling. De heer TROELSTRA S.D.A.P. ver dedigt de verhooging der schadeloos stelling, die geelgenheid zal geven, volksvertegenwoordigers te kiezen uit alle klassen. MINISTER RUYS beveelt aanneming van het hoofdstuk aan. Het hoofd stuk wordt aangenomen met 73 te gen 12 stem«men. Hoofdstuk IV (provinciale staten en gemeentebestuur) wordt aangenomen met 84 stemmen tegen 1 (den heer Kersten). Hoofdstuk V (justitie) wordt aan genomen met algem. stemmen (85). Hoofdstuk VII (financiën) wordt aangenomen met alg. stemmen (86). Hoofdstuk VIII (defensie) wordt aangenomen met alg. stemmen (85). Hoofdstuk; IX (waterstaat) wordt aangenomen met 83 tegen 1 st. (tegen Mej. v. Dorp, die bezwaar heeft te gen de mogelijkheid van nieuwe pu bliekrechtelijke lichamen). Hoofdstuk XI (van de veranderingen de grondwet) wordt aangenomen met 83 tegen 2 st. (tegen de communisten.) De additioneele artikelen worden aangenomen met 83 tegen 2 st. (tegen de communisten). De vergadering wordt daaro pgeslo- ten. Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis verzond telegrafisch voorloopig een bedrag van f2000 aan den Nederlandschen gezant te Kon stantinopel, ten behoeve der nood lijdende uit Smyrna gevluchte Neder landers. Prof. mr. A. S. Oppenheim, sinds 2 December 1914 hoogleeraar in het Handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering aan de Leidsche Uni versiteit, is benoemd tot rechtskun dig adviseur van de Koninklijke Ne derl. Petroleum-Maatschappij en zal als gevolg daarvan binnenkort zijn ambt als hoogleeraar neerleggen. Op de vragen van den heer van Braambeek, betreffende het voorne men der regeering tot instelling van een bezuinigingscommissie voor de spoorwegen heeft de minister van Waterstaat, de heer Van Swaay geant woord, dat er geen aanleiding be staat, om het in de vragen bedoelde persbericht als juist te beschouwen. Dinsdag a.s. zal de Koningin het monument onthullen dat voor de om gekomen visschers op den Schevening- schenweg is opgericht. Verschenen is thans het K.B. tot wering van pluimveeziekten. Bepaald is: tot wering van be smettelijke pluimveeziekten kunnen door den Minister van L., N .en H. de i n- en doorvoer worden verboden of niet dan voorwaardelijk worden toegestaan voor bepaald aangewezen soorten van pluimvee. Het is verboden pluimvee, waarvan de in- en doorvoer voorwaardelijk is toegestaan, in of door te voeren langs anderen dan de door den Minister van L., N. en H. aangewezen kan toren. Indien de in- of doorvoer is toe gestaan onder voorwaarde van voor afgaand onderzoek, wordt voor dat onderzoek vergoeding van kosten ge heven naar een door den Minister van L., N. en H. vast te stellen tarief., Dit besluit treedt in werking op 17 September 1922. De Tweede Kamer heeft Donderdag de voorstellen -fot Grondwetsherzie ning i n tweede lezing goedgekeurd. Het vliegongeluk, dat de Ned. marine- luchtvaart van twee harer beste vertegen woordigers de vliegofficieren G. F. L. Goedhart en W. de Jong berooft, wekt diepe deernis. De dood van den lt. t. z. Ie kl. Goedhart is des te tragischer, omdat hij kert geleden gehuwd was en zijn schit terende triomfen op de I. C. A. R. groole verwachtingen op hem deden stellen. Hij was het, die voor een paar jaar het plan maakte, naar Indië te vliegen, dat echter wegens administratieve bezwaren niet kop doorgaan. Hij vloog steeds in de VAN OMZE nu _T_— iMun&aw PABIJS, 22 September. De bespre kingen tusschen Poincaré Curzon en Sforza zijn vanmiddag om 2 uur her vat. RA.BIJS, 22 Sept. De bijeenkomst van de conferenties over de Levant eindig de om kwart voor zes. Bij het weg gaan zeide lord Curzon: „Wij zullen morgenmiddag om 2 uur voortgaan want er blijft nog heel wat te bespreken. TG Fransche minister-president wil eerst den ministerraad bijeen roepen. Wij ho pen morgenavond met ons werk klaar te zijn. Volgens inlichtingen uit goede bron liepen de besprekingen vandaag over den vorm, waarin men de uitnoodiging aan de Turken zal gieten, om deel te n|b- men aan de vredesconferentie, en wel over de vraag, of men bij deze uitnoo diging zekere territoriale verbeteringen zal aangeven, welke in 't verdrag van Sèvres zullen worden aangebracht, met name wat Tkacië betreft. PABUS, 22 Sept. De tweede dag van de Oostersche conferentie beeft een be langrijke toenadering gebrazht tusschen de zienswijze van Frankrijk en Italië eener- en Engeland anderzijds. Havas heeft na afloop van de bijeen komst in geallieerde kringen den in druk gekregen, dat de onderhandelingen een gunstigen loop nemen en morgen kunnen afloopen. Van Eransehen en Ita- liaanschen kant zou men het gewenscht achten aan de Turken, met de uitnoo diging tot de conferentie, toezeggingen te doen ten aanzien van hun territoriale aanspraken, terwijl Curzon zou wenschen dat de wijzigingen in het verdrag van Sèvres pas geformuleerd zouden worden bij de vredesonderhandelingen. Dienten gevolge zal de conferentie moeten be slissen of de geallieerden de Turken 'n collectieve nota zullen zenden dan wel of elke mogendheid hun afzonderlijk zii'n zienswijze zal te kennen geven. In ieder geval zal de geallieerde meedeeling hoe genaamd geen dwingend karakter dra gen en geen enkele bedreiging met sancties inhouden. LONDEN, 22 September. De Britsche regeering verlangt ten zeerste een vol maakt minnelijke regeling van de Levant- kwestie te bereiken door een beroep op rede en niet op geweld. De gealieerde mi nisters hebben in hun bijeenkomst te Pa rijs in Maart j.l. aanmerkelijke territoriale wijzigingen in het tractaat van Sèvres aan gebracht en voordeele van Turkije. De Britsche regeering heeft in deze conces sies toegesemd en is volkomen bereid, on- partig deel te nemen aan verdere beraad slaging nopens de toekomst van Thracië en ander gebied, datt Turkije op de vre desconferentie opeischt. De Britsche regeering staat echter na drukkelijk op het standpunt dat deze kwesttie niet beslist moeten worden door een gewapenden inval in Europa met zijn beste machines en alle voorzorgen werden altijd met de uiterste zorgvuldigheid ge nomen. Het ongeluk schijnt op dezelfde wijze ge schied te zijn als dat hetwelk zoo kortge leden op de I. C. A. R. twee Belgische vlieger trof en aan lt. Sauveur het leven kostte. Op 800 meter hoogte raakte de vliegmachine in een vrille, een kurktrek- ker-vormige beweging, waarbij het toestel zdch omlaag boort. Op de Icar gebeurde dit tengevolge van te geringe snelheid bij het overtrekken van een bocht; de hoogte was toen zoo gering (40 meter) dat het vlieg tuig terstond ter aarde kwakte. Begint de vrille op zeer groote hoogte, dan gelukt het een geoefenden vlieger nog wel eens, zijn machine recht te krijgen en een val te voorkomen. Hiertoe heeft echter luitenant Goedhart geen gelegenheid gehad. De hevige luchtdruk op de rondslaande vleugels was blijkbaar tengevolge van de zwaarte van den motor van den Fokker-verkenner, waarin de beide officieren gezeten waren, te sterk, zoodat het doek van den rechter- boven-vleugel scheurde. Toen was het lot van het ongelukkige vliegtuig beslist; het stortte omlaag op de schorren ten Zuiden van de haven en werd geheel vernield. Beide inzittenden kwamen om. De motor zit diep in de modder, de passagiersplaats is gekraakt. Goedhart was instructeur van het vliegkamp De Kooi, terwijl De Jong, die ongehuwd was met het toezicht op den bouw der toestellen was belast. Het zou voorbarig zijn uit dit ongeluk conclusies te willen trekken over den toe stand van ons luchtvaartwapen. De herin nering aan vroegere ongelukken van vlie gers uit de Kooi, is echter niet uitgewischt. Wij moeten het hier leeren, zoo goed als elders. Nederland mist de ervaring, die an dere landen in den oorlog hebben doorge maakt. Wel doet zich de vraag voor, of er bij den bouw der Fokker-toestellen die voor de beste gelden wel op een vol doende veiligheidsmarge gerekend wordt; of de motoren niet, om toch maar vooral een groote snelheid te kunnen bereiken, te zwaar zijn, zoodat een klein defect spoe diger een ongeval veroorzaakt; of niet al te roekeiooze proeven worden genomen. Het ongeval heeft groote ontsteltenis gewekt bij allen, die in de luchtvaart be lang stellen, en hartelijke deelneming ge voelt men voor de nabestaanden der slachtoffers, die door den ontijdigen dood van deze jonge levens zoo smartelijk wor den getroffen. Moge dit offer niet te ver geefs gebracht zijn in zoover als het an deren tot leering kan dienen. Onmiddellijk na het bekend worden van het vliegongeval bij Den Helder, heeft de minister van Marine, de heer Westerveld, schriftelijk van zijn deelneming doen blij ken aan de naaste betrekkingen van de bij het ongeval omgekomen officieren van den Marine Luchtvaartdienst. Twee tandtechnikers ge arresteerd. Een juffrouw in Den Haag heeft voor ©enigen tijd bij twee tandtechnikers, men- schen zonder hoogeschoolstudie, die zelf standig werkten, twee gouden bruggem in haar mond laten zetten, waarvoor zij f 180 moest betalen. Na eenigen tijd werden de bruggen zwart en de juf frouw is toen teruggegaan naar de tand technikers om te vragen of misschien haar tandvleesch ontstoken was, waar door het goud zou zijn aangeslagen. De tandtechnikers verzekerden echter, dat het goud van prima kwaliteit was, zoodat dit buitengesloten moest zijn. De juffrouw, niet gerust, is toen naar het Medisch Instituut voor Tandheelkun de, Laan van Meerdervoort 'g-Haga, dat onvermijdelijk afschuuwelijke gevolgen, maar door een conferentie waaraan alle belanghebbende mogendheden deelnemen. Daar Lord Curzon een zoodanige confe rentie heeft voorgeslagen en de andere geallieerden haar aanvaard hebben, is het woord thans aan Kemal. Men heeft er kennis van genomen, dat hij een bijeenkomst van zijne ministers belegd heeft, die, naar men verwacht, morgen te Smyrna gehouden zal worden. Men heeft wijd en zijd verkondigd dat Kemal niet bij machte zal wezen, zijn vol gers te weerhouden, om het gebied te schenden, dat de geallieerden als onzij dige zone voor de bescherming van de Zeeëngten hebben afgebakend. Indien zulk een verwachting ongelukkig juist mocht blijken, zou het niettemin hier een armzalige verontschuldiging geacht wor den voor het terugtrekken uit de zones van de troepen, die ze moeten bescher men. Het is de reden die algemeen wordt op gegeven voor het terugtrekken van de Fransche en Ilaliaansche contingenten uit Tsjanak, maar zij is niet naar den smaak van de Britsche regeering. Hier hoopt men van harte dat Moestafa Kemal zal trachten zijn troepen in bedwang te houden en dat hij daarin zal slagen. In elk geval zuilen de Biitsche troepen de vrijheid van de Zeeëngten hadhaven. De maatregelen van Engeland zijn geheel en al voorzorgsmaatregelen en het kan al leen lot vijanaelijkheden komen door lief initiatizf van de Turken, op wiz de ver antwoordelijkheid komt tz rusten. LONDEN, 22 September. Reuter ver neemt, dat er nog altijd geen bericht van de Kemalisten gekomen is en dat er in Britsche officieele kringen neiging bestaat wat af te dingen op de opzienbarende me- dedeelingen, die aan Kemalistische verte- woordigers in, het buitenland toegeschreven worden. Het Britsche kabinet wacht op recht- streeksche en officieele tijdingen uit verant woordelijke Turksche kringen en stelt mid delerwijl vertrouwen in den matigenden in vloed van de Franschen op de Kemalisten. KONSTANTINOPEL, 22 September. De Kemalisten hebben tot dusver nog geen enkele openlijk vijandige handeling begaan aan de grens bij Tsjanak, hoewel hun aan tal daar snel stijgt. Men verzekert uit goe de bron, dat er ernistige troepenconcentra ties plaats vinden bij Isjmid, waar Moestafa zich zelf heen zou begeven. Er schijnt re den te zijn om aan te nemen, dat de Ke malisten meer op Konstantinopel dan Tsjanak het oog gericht hebben. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. San fy Prijs gebonden f 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.franco p. p. f 3.25 ROME, 22 September. Telegrammen van den secretaris van het Pauselijk gezant schap te Konstantinopel noemen den toe stand aldaar hoogst ernstig. PARIJS, 22 September. President Mille- rand heeft vandaag in den ministerraad het besluit geteekend tot het bijeenroepen van de Kamers op 12 October, dat morgen officieel zal verschjjien. onder directie staat van. dr. L. B. Ub- bens, gegaan en deze geneesheer bevond, dat het goud geen goud was, maar..*, verguld koper. De dame was, zooals men begrijpen kan, verontwaardigd. Zij heeft onmid dellijk de politie met het geval in ken nis gesteld en deze heeft de zaak on derzocht. Eerst ontkenden de technikers J. H. on M D., maar na confrontatie met de juffrouw hebben zij een volle dige bekentenis afgelegd. De politie heeft ze daarop beiden in voorloopige bewaring gesteld. („Xad-") Berichten uit New-York verklaren, dat de magnaten in Wall-sreet Henry Ford, den auto-fabrikant, thans voor den rijk- sten man op de wereld houden, rijker nog dan J. D. Rockefeller. De winst van de Ford Motor Car Com pany in dit jaar (het blijkt niet, of ee.n afgeslot enboekjaar bedoeld is) heeft 125 millioen dollars beloopen of na aftrek van belasting 110 millioen dolars. Uit de ze getallen vat af te leiden dat do Ford Company gekapitaliseerd zou kunnen worden op 2 milliard dollars, waarvan 5 pCt. dividend wordt betaald. Daar Ford feitelijk de uitsluitende eigenaar van de Ford Company is, bedraagt zijn fortuin het dubbele van dat van Rockefeller dat geschat wordt op een milliard dollar. Ford heeft echter niet alleen het groot ste fortuin op de wereld, maar beschikt ook over het grootste persoonlijke bezit aan contanten. Men schat dit bezit op 180 millioen dollars. In het drukke seizoen heeft Ford een inkomen van ruim een half millioen dol lars daaags, maar dat mindert aanmerke lijk in den slappen tijd. In de bad- en zweminrichting in den Rijn, te Arnhem, is Vrijdagmiddag een jongmensch verdronken. Toen hij van de plank wilde springen, waarschuwde de badmeester hem, dat het water zeer koud en ongeveer 5 M. diep was. De jongen dook, maar hij kwam niet weer boven. De badmeesters gingen onmiddellijk te water, doch zij vonden hem niet. Waarschijnlijk is hij onder het net doorgeschoten. De kleeren leverden geen aanwijzing op, wie de verdronkene is. Enkele dagen geleden, zoo wordt uit Kampen aan het „N. v. d. D." geschreven, vervoegde zich hij den Pastoor hier ter stede een man, die zich voorstelde als spoorwegbeambte, overgeplaatst van Den Bosch naar Kampen. Hij zeide, dat hij een bovenhuis kon huren een buiten kansje bij den heerschenden woningnood! maar een kwartaal vooruit moest be talen, ten bedrage van 60. Hij had ech ter op het oogenblik maar 40 en ver zocht nu den pastoor hem voor korten tijd 20 te leenen. Hij was persoonlijk bekend met Mons. Mutsaers, met wien hij in diens hoedanigheid van geestelijk adviseur der R.-K. vereeniging van spoorwegpersoneel „St. Raphael" had samengewerkt. Daarvan wist hij een en ander te vertellen, en ten slotte legde hij nog een aanbevelingsbrief over. Door dit alles wist hij zooveel ver trouwen te wekken, dat de pastoor hem het geld leende. Denzelfden avond las de pastoor van oplichterij te vVormerveer, die sprekend geleek op hetgeen hem juist was wedervaren. Hij waarschuwde nu de politie, die onmiddellijk een onderzoek instele en medewerking verzocht in andere plaatsen. Dit had spoedig succes. De op lichter, met name C. F. van den D. ver voegde zich met hetzelfde praatje bij den pastoor te Meppel, piaar daar liep hij in Roman van denzelfden populairen schrijve* Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij d® N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD". N 4 ssaulaan 49, HAARLEM. de val, want de pastoor, behoorlijk ges waarschuwd, alarmeerde de politie. Giste ren is de man naar Kampen overgebracht. Hij zal daarna nog te Harderwijk worden geconfronteerd en dan te Wormerveer, waar hij vermoedelijk dezelfde truc heeft toegepast Het elftal, hetwelk a.s. Zondag den Aartsdiocesanen Voetbalbond bil den Intern. Missie wed strijd tegen West- Duitschland „Deutsche Jugemdknaft", zal vertegenwoordigen, is als volrrt samengesteld: Th. v. d. Brink (L.V.V.) M. Huvenaers C. Leeuwenkam'p P.V.C. (Albatros) Puthaak G. Feennis Wortel (Volharding D.) (S.D.O.) (E.M.M.); W.Hunnink, .C.v.Noessel, Ch.Campmaa (Volh.D.) (Volh.D. (L.V..) J. v. Eijden W- v. Veenendaaï (S.D.O.) (P:V.C. Scheidsrechter: Armkreuts,Ch èvre» mont. Grensrechter: B. H. Ravier, Utrecht, itertentiëii. In plaats van kaarten. Heden overleed tot onze diepe droefheid in de Maria- Stichting te Haarlem, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd, Groot- en Overgrootmoeder geb. MARCUS, in den ouderdom van 84 jaar. Familie J. VAN MIERLO. Familie M. KOKKELKOREN. Overveen, 22 Sept. 1922. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de Parochie Kerk te Overveen, op Dinsdag 26 Sept. te 8'A en 9 tuur. Na kortstondig geduldig lijden, overleed heden, voor zien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, tot onze diepe droefheid, onze in-lieve jongen in den ouderdom van negen tien jaar. Overveen, 22 September 1922. Volstrekt eenige kennisgeving. Geen rouwbezoek Drs. Med. J. H. van Grafhorst, arts. Verliulststraat 79. Den Haag. zendt U op aanvrage gratis en franco zijne brochure over Branuline, het middel tegenatuberculose en scrofulosc (klierziekte of kliertuberculosej. «_j twee nette woonhuizen, waarvan één onbewoond. Ook afzonderlijk te koop. Te bevragen bij H. VAN ROON, Munnikenweg 55, Bever wijk. GR. HOUTSTRAAT 46. Dames en Heerenfiets, nieuw, elk 75. Spotkoopje. 26 insch Heeren rijwiel 110. SCHOTERWEG 74r<l, te koop een prima 1ste klas Hee renfiets 50. Tevens gevraagd een zee-baboe voor de reis. Spoed. Pen sion KRUISWEG 27rood. Nieuw huis met schuur te koop, voor beide zaken geschikt, bene vens beste boomgaard. Electrisch licht enz. Vlak bij R.-K. Kerk en school te Heer Hugowaard, Noord, Middenweg. Billijke prijs. Eigenaar C. STOOP. Een zoo goed als nieuw burger huisje te koop, met tuin en schuur, Electrisch licht enz. Prijs 2700 gld. Te zien bij C. STOOP, Heer Hu gowaard Noord, vlak bij de kerk van het H. Hart en R.-K. School. buffetje 78, 4 mah. stoelen m, rood trijp, mah. tafel en 2 fau teuils met zijden trijp, te samen 85, prachtstel. KLEINE HOUTSTRAAT 79rood. Een Onder- en Bovenhuis, waar van het bovenhuis leeg is. Te be vragen: Oranjeboomstraat 99. Een 8-jarig best i te koop bij D, VOGEL, Zijl-weg 70, Overveen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2