BUITENLAND Kerkel. Kunst -V. OVEN. Den Haag - Vaandels, Vlaggen, Medailles Onschuldig veroordeeld Vierde Blad 23 September 1922 Van wet en wetgeving. GEM. BUITENL BERICHTEN. E@n csngres over draadlooze felegraie. Door een doode gedood. Een „vrouwelijke admiraal" De oogst in Duitsehland. De Duitsche kolenproduetie. MARKTNIEDWS. L DE RIJKSINKOMSTENBELAS TING. Aan een groot deel der personen, die in aanmerking komen om in de Rijks inkomstenbelasting te worden aan geslagen, wordt een aangiftebiljet uit gereikt. Dit aangiftebiljet bevat di verse vragen, die moeten worden be antwoord, ten einde de belasting administratie in staat te stellen een juisten aanslag te doen. Men kan echter zeer goed in de rijksinkomsten belasting zijn aangeslagen, zonder dat men een aangiftebiljet heeft ont vangen. Immers de uitreiking van aangiftebiljetten beperkt zich in hoofdzaak tot de (personen, die een vast traktement of salaris genieten, de personen, die in een vorig belasting jaar voor een inkomen van 2000 en meer zijn aangeslagen en de per sonen, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Intusschen moet aan ieder, die daarbij zijn verlangen te kennen geeft, een aangiftebiljet worden uitgereikt. De aanslagen van de personen, die geen aangiftebiljet hebben ontvan gen, worden vastgesteld door de schattingscommissie. Voor iedere Ge meente wordt een schattingscommis sie ingesteld. Voor enkele gemeenten zijn meerdere schattingscommissies. De schattingscommissie bestaat uit 5 leden. Voorzitter, tevens lid, is de inspecteur der directe belastingen. De overige vier leden worden benoemd door den Gemeenteraad voor een tijdvak van 4 jaren. Zij zijn herbe noembaar. Als presentiegeld genieten zij f 6.per dag, waarop zij eene vergadering bij wonen. In den regel wordt den geheelen dag vergaderd, zoodat de zes gulden wel verdiend zijn. De overige aanslagen, dus de aan slagen van hen, die wèl een aangifte biljet hebben ontvangen, worden vastgesteld door den Inspecteur der directe belastingen. Indien echter de belastingplichtige bij zijn aangifte biljet daartoe het verlangen te ken nen geeft of indien de inspecteur dit voor een goede regeling van den aanslag noodig acht, wordt de aan slag niet door den inspecteur doch door eene commissie van aanslag vast gesteld. In iedere inspectie is eene commissie van aanslag, die zetelt ter standplaats van den inspecteur. De inspecteur is lid en behoudens en kele uitzonderingsgevallen voor zitter der commissie. De overige vier ieden worden benoemd door Gedepu teerde Staten van de provincie, waar in de standplaats van de commissie is gelegen. Men verwarre de com missiën van aanslag niet met de schattingscommissiën. Evenals de le den der schattingscommissiën genie ten de leden van de commissiën van aanslag een presentiegeld van 6. per dag, waarop zij eene vergadering bij wonen. "Uit het vorenstaande blijkt, dat Jn diverse gevallen de schattings commissiën en de commissiën van aanslag in plaats van den inspecteur den aanslag vast stellen. Toch moet men den invloed dezer commissiën niet overschatten. Op de eerste plaats is de inspecteur voorzitter der com missiën en oefent zoodoende een overwegenden invloed uit op de be raadslagingen en besluiten. Op de tweede plaats kan de inspecteur, in dien hij zich met eene genomen be slissing niet kan vereenigen, de tus- schenkomst inroepen van den direc teur der directe belastingen. Deze laatste kan de door de bedoelde com missiën genomen besluiten vernie tigen en den inspecteur tot vaststel ling van een aanslag machtigen. In de praktijk komt het dan ook hierop neder, dat de commissiën meer als adviseerende^dan als beslissende col leges optreden. De lezer zal zich herinneren, dat in de loop van dit jaar de minister had voorgesteld om uit bezuinigings overwegingen de schattingscommis siën uit de wet te doen verdwijnen. De Tweede Kamer wilde hiervan ech ter niet hooren. Heeft men bezwaren tegen een op- gelegden aanslag dan kan men binnen twee maanden bij den inspecteur der directe belastingen reclameeren. In dien men dit uitdrukkelijk verzoekt, word(gmen in de gelegenheid gesteld om mondeling de réclame toe te lich ten. Deze toelichting behoeft men niet persoonlijk te doen, men kan ook een gemachtigde zenden. Is de aanslag opgelegd door een schat tingscommissie of door eene com missie van aanslag, dan beschikt deze en niet de inspecteurop het beroep. Desniettemin moet de recla me steeds bij den inspecteur worden ingediend. De beslissing op een inge diend bezwaarschrift is steeds met redenen omkleed. Neemt men met deze beslissing geen genoegen, dan kan men binnen eene maand in be roep komen bij den Raad van beroep voor de directe belastingen, tot wiens rechtsgebied de gemeente van aan slag behoort. Is de beschikking op het bezwaarschrift door de schat tingscommissie of de commissie van aanslag genomen en gaat de Inspec teur met de genomen beslissing niet accoord, dan kan deze bij den Raad van Beroep om voorziening vragen. Ook bij de Rijksinkomstenbelasting bestaat het onsympathieke instituut van navordering. Bijaldien eenig feit grond oplevert voor het vermoeden, dat een aanslag ten onrechte is achter wege gebleven of vernietigd, of dat een te lage aanslag is opgelegd, kan de te weinig geheven belasting van den belastingplichtige of zijn erfgena men worden nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het belas tingjaar drie jaren zijn verstreken. De in den naderen aanslag te begrij pen belasting wordt met het viervoud daarvan verhoogd, tenzij blijkt dat slechts over één belastingjaar te weinig belasting is geheven. De ver viervoudiging van de te kort betaalde belasting geschiedt echter slechts over één belastingjaar en wel over dat jaar, waarover de navordering^ het grootst is. Wij vinden het instituut van navordering onsympathiek, niet zoozeer om de navordering zelve de redelijkheid daarvan kan moeilijk worden 'betwist maar om het feit, dat één der nadere aanslagen ver viervoudigd wordt. De opbrengst der rijksinkomsten- belasting, d.w.z. van de zuivere rijks- inkomstenbelasting, dus zonder de op-centen en de overige belastingen, die het betreffend belastingbiljet sie ren, is voor 1922 geraamd op acht en tachtig millioen. Over de eerste 8 maanden van dit jaar is ruim 86 mil lioen ontvangen, zoodat althans deze post geen deficit op de begrooting zal veroorzaken. Integendeel te voor- zien is, dat deze post belangrijk zal worden overschreden. Toch is hier geen reden voor optimisme. Vergeten moet niet worden dat de ontvangsten in dit jaar, voor een groot deel be lastingpenningen zijn verschuldigd over het belastingjaar 1921/22, in hoofdzaak dus berekend over de in komens van 1920. En in 1920 was er de algemeene malaise nog niet. Te verwachten is dan ook, dat in de na bije toekomst de opbrengst der rijks- inkomstenbelasting zeer belangrijk zal verminderen. De crisis in het Oosten: bemiddeling van den Volkenbond? De hulp van Sovjet-Rusland. Een Bulgaarsch voorstel over Thracië. De hou ding der Ver. Staten. Z e verder onder Telegrammen over het verloop der besprekingen \e Parijs en de plannen der Kemalisten. dat KeE'aï aan' gehëba'aï Pelle Ia? eeö onderhoud te Smyrna mededeelde, dat hij zijn legers slechts eenige dagen kon ophouden, op voorwaarde dat terstond een conferentie te Moedania zal worden gehouden en dat Constan tinopel en Oost-Thracië aan de .Tur ken wordt afgestaan. Onrust onder d@ arbeiders in flnrïëë. Ford opent weer. FEUILLETON Met ongeduld wachtte M-ary Har- mant den terugkeer van haar vader af. Zij had enkele uren gerust en in den slaap een betrekkelijke kalmte en een zekere kracht teruggevonden. In den namiddag was zij naar me vrouw Augustine gegaan, hare cou peuse. Met haar kwam ook Lucie er binnen. Zoo zeide Mary, het doet me genoegen u hier te ontmoetenin de eerste plaats om u eenige verwijten te geven. Verwijten juffrouw, riep het jonge meisje verrast uit. Waarover U bent me niet komen opzoeken. Aangezien ik niets te passen had bij de juffrouw, heb ik het niet ge waagd bij haar te komen. Dat is verkeerd gedacht, Lucie. U weet, dat uwe tegenwoordigheid mij aangenaam is. U hadt moeten komen. Daarbij zal ik mevrouw Augustine verscheidene japonnen en costumes bestellen, die u dan komt passé? Zeer gaarne. Weet je, Lucie, dat ik een idee heb Welk „Ik heb plan je te bezoeken. Ik vind uw idee alleraardigst.... zeide het jonge meisje glimlachend. U zult op de zesde verdieping een kamertje vinden, heel bescheiden, maar u zult er welkom zijn. Daaraan twijfel ik niet. Schrijf even uw adres op. Lucie schreef op een stuk papier straat en huisnummer. Mary sloot het papier in een ivoren etui en ging voort: Dat is in orde. Ik kom je dezer dagen opzoeken. Mary bestelde om tijd zoek te bren gen nog enkele costumes, die zij iieelemaal niet noodig had en keerde daarna naar het Murillo-hotel terug. Het sloeg vijf uur. Het zou nog een heele poos kunnen duren, vóór Paul Harmant terug kwam. Terwijl de industrieel wist, hoe zeer naar zijn terugkeer werd verlangd, rekte hij opzettelijk zijn aanwezigheid in de fabriek en vroeg zich met schrik af, wat hij zou antwoorden op de vra gen zijner dochter. Eindelijk om half jzeven besloot hij naar huis te gaan. Toen hij uit 't rijtuig steeg, deed hij moeite een vroolijk gezicht te zetten. Toen hij de kamer van Mary binnen trad, liep het meisje hem tegemoet en viel hem om den hals. Ik zie tot mijn groote vreugde, dat alles best gaat, lief kind, zeide hij. O, uitstekend vadertje Na uw vertrek heb ik geslapen. Toen ik wak ker werd, was ik geheel in orde. Maar gij, vadertje, wat wat brengt u mij voor nieuws Prettige of minder prettige tijding Zonder te aarzelen, antwoordde Paul Harmant Ja, lief kind, ik breng je hoopvol le tijding. Hebt u Lucien gezegd, dat ik hem beminde Zoo gaat dat niet, lieveling.De eti- kette dient in acht te worden genomen. Zeker, vader, die neem ik in acht, antwoordde Mary. Mijne woorden heb ben mijne gedachten verraden. Maar u hadt Lucien kunnen te verstaan ge ven, dat een eventueel aanzoek bij u in goede aarde zou vallen. Dat heb ik natuurlijk gedaan. Ik heb in het kort ons onderhoud bij Georges Dariér herhaald met betrek king tot de terreinen, die bij in Alfort- ville bezit en er bij gevoegd De fabriek op die terreinen gebouwd, zal de bruidschat mijner dochter worden. Beter had ik 't al niet kunnen zeggen, niet waar OnmogelijkEn wat heeft hij geantwoord Lucien Labroue is een zeer cor rect mensch, zeide de millionnair hij kon niet gelooven, dat mijn aanbod in ernst geschiedde. Hij achtte de mogelijkheid van associatie en ver wantschap met mij onvereenigbaar met zijn bescheiden, tegenwoordige positie. Maar heeft hij toch geaccepteerd? vroeg Mary, die eenigszins wrevelig werd. Hij heeft aangenomenja maar op die delicate manier,hem eigen. Hij heeft aan zijn toestemming een voorwaarde verbonden. Welke, stamelde Mary bevend. Je weet, dat Lucien een werker is. Bovendien is het een zoeker. Hij heeft een zeer vernuftige machine uit gevonden, welke veel winst kan ople veren. Hij wil eerst weten, alvorens op onze plannen in te gaan, of zijne uit vinding inderdaad slagen zal. Dat zal dan zijn inbreng worden in de vennoot schap, een zeer waardevolle inbreng en op die wijze zal ook zijn eigenliefde zijn bevredigd. Niets was meer aannemelijk dan het verhaal, op eenvoudigen en natuurlij ken toon medegedeeld. Mary had geen achterdocht en eigenlijk kon bij haar niet de gedachte opkomen, dat zij be- logen werd. Zijn besluit getuigt van een edele ziel, antwoordde zijik begrijp en waar deer dat. Maar er is één ding, waar over u mij nog niet hebt gesproken Houdt Lucien van mij Was die vraag voor Mary van 't groot ste belang, voor den vader was zij zeer lastig. Zij noodzaakte hem nog meer te liegen, wilde hij het hart zijner doch ter niet breken. Hij antwoordde, even wel niet met beslistheid Wie zou niet van je houden Dat is geen antwoordHoudt hij van mij Hij heeft mij dat niet positief verklaard, maar zijn schitterende oogen en stralend gelaat zeiden genoeg. Mary werd bleek. Bent u daarvan wel zeker vroeg zij Ja, heel zeker. Wat betreft de uitdrukking van zijn gezicht, daarin kan ik mij niet bedriegen. Boven dien moet hij, doordat hij dit huweliik aanneemt,genegenheid voor je heb! n. Lucien Labroue is geen man, uie zich voor zijn leven verbindt, zijn vrij heid prijs geeft om een fortuin, hoe groot dat ook zij. Dat geloof ik ook, vaderZegt u mij eens, zou ik nog lang moeten wachten Ik kan dat niet op een paar da gen zeggen. Maar voor die uitvinding heeft hij wel eenige maanden noodig. „Goed, ik zal geduld hebben. Maar zal Lucien mij het hof maken „Je weet, dat hij zeer bescheiden is.". „Dat belet niet,iemand te beminnen. Ik zal hem nu ook meer zien, niet waar? Dan moogt u hem niet behandelen als employe, maar als toekomstig schoonzoon. Zeer zeker zal ik dat doen^._ Lucien zal dikwijls hier komen. Ik ben geheel voldaan, zei Mary opgewekt,, ik zal wachten, zoolang het moet. Alleen moet u het wachten zooveel in uw vermogen is, zien ta bekorten. - Nog een paar opmerkingen. De berichten omtrent den toestand in het naburige Oosten en de plannen Van Kemal zijn min of meer tegen- Itrijdig. Eenerzijds wordt over bemiddeling van den Volkenbond gesproken. Uit Genève wordt n.m. be- jricht, dat de Kemalistische vertegen woordigers te Rome en te Genève taededeelen dat de regeering te Angora bereid is, de bemiddeling van den Vol kenbond te aanvaarden. Van gezlaghebbende zijde wordt te Londen verklaard, dat Groot-Britannië hartelijk de hulp van den Volkenbond zou aanvaarden tot het uitvoeren van de regelingen ten aanzien van het Nabije Oosten. Anderzijds wordt gemeld, dat i Kemal onmiddellijk een con ferentie te Moedania wil. De correspondent van de „Daily Mail" te Constantinopel meldt n.m. Ook wijst op een meer gespannen toestand een proclamatie van Gene raal Harrington. Uit Constantinopel wordt bericht, dat generaal Harrington, de opperbe velhebber der geallieerde troepen te Constantinopel, een communiqué uit gegeven heeft, waarin hij uiting geeft aan de hoop, dat de neutrale zóne zal worden geëerbiedigd in verband' met de a.s. conferentie, die de quaes- tie zal regelen, en zegt dat de auto riteiten voor de gevolgen van een schending van de zone verantwoorde lijk zullen worden gesteld. Het com muniqué verklaart, dat alle militaire en maritieme maatregelen zijn geno men in het belang van den vrede. Ook Rusland is niet te vertrouwen, waar er nog altijd teekenen zijn van hulp der Sovjets aan de Kemalisten. Uit Londen wordt n.m. gemeld, dat de Sovjetregeering groote hoeveelhe den wapens in Italië koopt, ook pant serauto's en machinegeweren. Geloofd wordt, dat de Bolsjewiken ten doel hebben den Kemalisten hun actie te vergemakkelijken. De thans te Londen heerschende meening over den toestand, wordt als- volgt door den draadloozen dienst weergegeven: Men denkt dat de uitnoodigingen voor de vredesconferentie over het Naburige Oos ten gedurende het einde van de week ver zonden zullen kunnen worden. Men ver wacht dat de kwestie te Parijs vandaag ter sprake zal komen. Met betrekking tot het voorstel (van Nansen) nopens den toestand in het Nabu rige Oosten, dat de Volkenbondsvergade ring te Genève is voorgelegd, wordt hier van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat Engeland voor zijn deel de hulp van den Bond hartelijk welkom zou heeten bij het tot stand brengen van een regeling in het naburige Oosten. De Britsche regeeribg schenkt groote aandacht aan de hulpverschaffing aan de vluchtelingen uit Smyrna. Het ministerie van koophandel organiseert het vervoer en treft maatregelen voor hun wegvoering. Er is nog altijd geen antwoord uit Ango ra aan de geallieerden, dat de onzijdige zo nes geëerbiedigd zullen worden. De Daily Chronicle zegt: Wij doen een beroep op het gezonde verstand en zullen niet vechten, vóór wij aangevallen, worden. Laat de Turken zich van een aanval ont houden en een redelijke geest van onder handeling zal zich dan ten volle laten gel den. Wij zullen niet oprukken over de grens van onzijdige zones, maar ook de Turken moeten dat niet doen. Wij houden de zee- ëngten niet voor ons zelf, maar als onder pand voor den wereldvrede. Indien de an dere pandbewaarders in gebreke blijven, is dat geen reden waarom de overblijvende hetzelfde zou doen. Voorts h er een bericht over 1 'f T- Een Bulgaarsch voorstel over Thracië. De Bulgaarsohe minister-president Stam- boeliski heeft voorgesteld, dat de kwestie van Thracië geregeld zou worden door Thracië, van het Turksche achterland van Konstantinopel af tot Maritza autonoom te maken onder jurisdictie van den Volken bond. Bulgarije heeft dit voorstel officieel bij de Fransehe en Britsche regeeringen in gediend. Wat betreft de houding der Ver. Staten in het conflict, wordt het volgende gemeld: Na een Kabinetszitting werd officieel me degedeeld, dat de Vereenigde Staten niet zullen deelnemen aan een actie der Geal lieerden tegen de Turken te Konstantino pel of ten aanzien van de Dardanellen. Van belang is verder nog een rede van Thomas over de Dardanellen. De Engelache arbeidersleider Thomas, die deel uitmaakte van de deputatie der Arbeiderspartij naar den premier ten aanzien van Klein-Azië, sprak gister avond te Colchester. Hij verklaarde: Wij staan pal met de rest van het land voor de absolute noodzakelijkheid van de handhaving van de vrijheid der Dar danellen. Niet voor, of door Brittanje alleen deze waterwegen onder de contröle van den Volkenbond ko men. De regeering mag het land niet in oorlog wikkelen zonder dat het Par lement eerst zijn stem heeft doen hoo ren. Wij gelooven dat een rechtvaar dige vrede _kan worden verkregen. Thomaé verklaarde verder dat de re geering aan de deputatie had verklaard haar opvatting te deelen, dat de Dar danellen rechtstreeks onder den volken bond moesten komen. Thomas beschreef het beroep op de dominions als tactloos en een groote fout en ook een verne dering daar de regeering zich niet zoo lang het mogelijk bleek tot de beval ling van deze eilanden had bepaald. Het Engófóche volk' was daardoor ïn eert viaï- sche positie geplaatst tegenover de do minions. Hoe enthousiast de Turken over Ke- mal's overwinning zijn, blijkt uit een verzoek om vernietiging van Kemal's doodvonnis. De „Morningpoet" verneemt uit Kon stantinopel, dat de Turksche bewoners aan den Sultan etn den Sjeik-ul-Islam een memorie hebben overhandigd, ver zoekend om onmiddellijke vernietiging van 't doodvonnis, twee-en-een jhalf jaar ge leden over Kemal uitgesproken. Ten slotte nog het volgende over den toestand der christenen te Smyrna. De consuls van Britannië, Frankrijk en Italië op het eiland Mitylene hebben aan de geallieerde Hooge Commissarissen te Konstantinopel een telegram gezonden, waarin zij volgens bericht van de „Asso ciated Press" zeggen, dat op de kust van Smyrna nog ongeveer 200.000 Chris tenen op hulp wachten en dat, aange zien de Turken de evacuatie van man nen van 17 tot 45 jaar verbieden, dit een opzettelijk blootstellen van de Chris tenen aan hongerdood en moord betee- kent, daar alle identificatiepapieren zijn verbrand. De consuls dringen er op aan, onverwijld pressie uit te oefenen, an ders zal niemand het er levend afbrengen. Van de V olkenbondsvergadering komen nog nadere berichten over de overeenstemming tusschen de Jouvenel en Cecil. De Fransehe bladen noemen de door den Volkenbond gehouden zitting, waarin de delegaties met algemeene stem men de Fransehe voorstellen van de ■Touvenel, betreffende de ontwapening, de schadevergoeding en de inter-gealüeerde schulden, welke de Franschen rechten be vestigen, aannamen, van historische be- teekenis. Zij hechten een bijzonder ge wicht aan de overeenkomst tusschen Lord Robert Cecil en de Jouvenel. Het „Journal" geeft aldus de algemeene opi nie weer: „De indruk, welke het groofe debat ahtecrlaat, is dat het 't zoo innig gewenschte resultaat heeft opgeleverd, waarop trouwens door Hymans en Cecil nader is gewezen, n.l. dat een over eenstemming tusschen Frankrijk en Enge land een onmisbare voorwaarde is voor de orde en harmonie in de wereld." 1 Over Hardings veto van de pre- miewet wordt nog het volgende gemeld. De boodschap, die Harding aan bet Congres heeft gezonden ter motiveering van 't veto dat hij heeft uitgesproken over het wetsontwerp inzake de soldaten- premies, is van beteekenis, omdat de toe stand van 's lands financiën erin wordt blootgelegd. Het ontwerp zou in de eer ste vier jaren van 795.000.000 dollar, ©n in totaal meer dan vier milliard dollar, hebben gevorderd. Amerika zou in de eerstkomende zes jaren meer dan tien milliard aan 6chuld moeten betalen waar voor de gelden op een of andere wij zie nog móeten worden gevonden. Harding hu herinnert er 't Congres aan dat de „verminderde inkomsten der regeering" als gevolg van den achteruitgang van den handel, voor bet oogenblik voorbij zijn gezien, doch niet veel langer kun nen worden geïgnoreerd. De laatste bie- grootingscijfers voor bet lcopende fisca le jaar toornen een geraamd tekort aan van 650.000.000 dollar en wijzen ook op een tekort voor het volgend jaar, allen te ontvangen interest, en de vermoede lijke ontvangst van de verschuldigde gel den van het buitenland, medegerekend." Men beschouwt het wetsontwerp thans als van de baan Heden wordt te Parijs een nationaal congres over draadlooze telegrafie ge opend, onder voorzitterschap van Sarraut, minister van Koloniën. Tal van quaesties zullen worden behandeld, o.a. de vraag in hoeverre de rechten van den staat tot het uitoefenen von controle zich mogen uit strekken, daar van verschillende zijden de vrees wordt geuit, dat de regeeringscon- tröle ten slotte elk particulier initiatief zal dooden. De gouverneurs van bijkans alle kolo niën hebben gedelegeerden naar het con gres gestuurd. Te Havre beroofde zich eergisterochtend een man van het leven, door zich in de na bijheid van een diepe put op een der kaden met een pistool voor den kop te schieten. Hij viel daarop in de put. Een aantal arbeiders schoot toe en poogde den ongelukkige op te halen. Zij wisten een touw om het lijk te brengen en heschen dit langzaam op. De doode hield zijn revolver nog krampachtig in de hand. Blijkbaar door het stooten tegen een der wanden van de put ging het eensklaps af, en het schot trof een jongen arbeider, die aanstonds dood was. Een poging om mrs. Laverton, die in Ulster bekend staat als de „vrouwelijke admiraal", te ontvoeren, is mislukt. Bij de operaties d#r Vrijstaters tegen Pettigo heeft deze moedige vrouw zich een zekere reputatie verworven doordat zij de Britsche troepen met haar jacht, dat bekend is on der den naam van „H. M. S. Pandom", in aanzienlijke mate heeft bijgestaan. Den laatsten tijd bemerkte zij, dat zij werd ge volgd door twee verdacht uitziende man nen, die zij voor Sinn Feiners hield, die zich ook ophielden in de buurt van haar jacht, waar mrs. Laverton gewoonlijk ver toeft en dat in de Lough Erne ligt. Op een plek nu in de nabijheid van Lenaghan zag zij een auto ledig op het midden van den weg staan. Zij trok onmiddellijk haar re volver. Een politieman, die toevalligerwijze op een motorfiets kwam aanrijden, noo- digde haar uit snel in den zijspanwagen te komen, daar achter een haag enkele man nen op den loer lagen. Zij voldeed aan deze uitnoodiging en reed weg, haar revol ver op de mannen gericht houdend. De correspondent van de „Times" te Bombay meldt, dat er teekenen zijn, die er op wijzen, dat Indië aan den vooravond staat van een nieuwen tijd van onrust on der de industrieele arbeiders. De tramweg- Meden te Bombay hebben zonder opzeggings termijn den arbeid neergelegd, naar zij voorgeven wegens het niet erkennen hun ner vakvereeniging, doch in werkelijkheid tot het afdwingen van loonsverhooging. Voorts dreigen er moeilijkheden in een der groote metaalbedrijven. Een met succes gevoerde staking zou het sein zijn voor een groote uitbreiding van de stakingsbe weging. De werkgevers dreigen met uitslui ting. Betreffende den stand van den Duitschen oogst deelt de Duitsche Landbouwraad het volgende mede: De hoop dat droog weer in September het binnenhalen van den graanoogst moge lijk zou maken en den aardappeloogst zou begunstigen is niet vervuld. Ook in den tijd van midden Augustus tot midden Sep tember was het weer in de meeste streken van Duitsehland koel en regenachtig. De graanoogst is dientengevolge nog niet over al binnengebracht, vooral haver staat nog overal op het veld. Men kon eveneens nog niet met den aardappelenoogst beginnen en de uitzaai der wintergewassen is geheel ten achter. Niet minder dan 60 pet. van de be richtgevers deelen mede, dat de uitzaai der wintergewassen nog niet begonnen is, te genover 40 pet. in het vorige jaar. Hoewel volgens de tegenwoordige ramingen, de aardappeloogst belangrijk grooter zal zijn dan in het vorige jaar, bestaat het gevaar, dat de knollen bij het voortdurende natte weer zullen verrotten. De kolenproduetie van het Ruhrgebied, inclusief de mijnen aan den linker-Rijnoever heeft in Augustus, bij 27 arbeidsdagen, 8.336.773 ton bedragen, tegen 7.864.200 ton bij 26 werkdagen in Juli, en 8.068.065 ton in Augustus 1921. De productie per werk dag is in vergelijking met de vorige maand met 6300 ton gestegen. Het aantal arbei ders bedroeg einde Augustus 544.538, tegen 539.472 in Juli. Aan cokes werden in Augustus 3.176.208 ton geproduceerd of 70.200 ton per dag, tegen 2.105.706 ton of 67.926 ton in Juli. De fabrieken van Henry Ford te De troit, welke Zaterdag j.l. werden gesloten in verband met den toestand in de steenkoolindustrie, tengevolge waarvan 100.000 arbeiders werkloos werden, zul len Maandag weer geopend worden. In een geveoht in het gebergte in bet graafschap Sligo is Devins, een te gen het tractaat gekant lid van de Dail, met vijf rebellen gesneuveld. Alle Britsche onderdanen die de bolsjewiki te Tiflis in hechtenis hadden genomen, onder beschuldiging van han- delsspionage, zijn volgens een bericht uit Moskou vrijgelaten, met uitzondering van eenen Edwardes. De vrijgelatenen zijn zes in getal. Te Aldershot is gisteren een ge slaagde proef genomen met een nieuw type van militair vliegtuig, dat twaalf infanteristen met hun volle uitrusting kan meevoeren. De meeste vliegtuigen die nu bij het Engelsche leger in ge bruik zijn, kunnen al twaalf menschen bergen. Voor Mesopotamia zijn er nog nieuwer9 typen in aanbouw, die ze'fs vijf-en-twintig man kunnen vervoeren. Een ervan dat van metaal is, is in aan bouw bij Armstrong, Whitworth en Co., het andere van hout bij Vickers. Te Londen is Woensdag het lijk geschouwd van een arme vrouw, die zelfmoord gepleegd had, omdat zij 15 p. st., die zij van een woekeraar geleend had, niet terug kon betalen. Zij betaalde een rente van een stuiver per shilling in de week, en toen zij die rente niet kon opbrengen, leende de geldschieter haar een nieuwe som, waarvan hij drie vierde afhield ter betaling van interest. De vrouw moest in werkelijkheid 433rij pet. rente betalen. Het uitvoerend comité van St. Pe tersburg heeft gelden beschikbaar ge t.ld voor het uitgeven van een adresboek van St. Petersburg, dat bij den vijfden verjaardag van de October-omwemteling in het Russisch en eene Weet-Euro- peesohe taal zal verschijnen. HOOFDDORP, 22 Sept. 1922. Tarwe oude 1414.50; Tarwe nieuwe f 9.25 10.50; Rogge 8.259: Gerst Chevallier f 8.5010; Wintergerst f 8.509.25; Ha. ver f 910; Paardeboonen f 1011; Groene erwten f 1819.50; Vale erwten f 1517; Karwei 8286: Geel mosterd 2328; Blauwmaanzaad f 3840, alles per 100 Kilogjam. LEEUWARDEN, 22 Sept. Vee. Aange voerd 182 stieren 120—670, 55 ossen, 435 vette koeien f 220—470, per K.G. 1.051.30, 1280 melk- en kalfkoeien 200540, 95 vette kalveren 3085, 96 pinken, 70150, 1490 graskalveren 40115, 48 nuchtere kalveren 10 21, 715 vette schapen 2054, 440 wei- deschapen 1430, 565 lammeren 10 30, 405 vette varkens 85190, per K.G. 0.900.98, 85 magere varkens 35 80, 298 vette biggen 35—63, 90 kleine biggen 1425, 47 paarden, 45 bokken. Kalfkoeien met flinken handel voor uit voer, overigens gebruiksvee traag en prij zen iets lager; vette koeien iets flauwer; stieren traag; graskalveren traag; stier kalveren met goeden handel voor uitvoer; vette kalveren duur en lui. Varkens vrij wel prijshoudend, zouters 9092 ct., per K.G.; Wolvee lager. Eiereen. Aanvoer 70.000 kippen- 911K c., 50 eenden- 10-» 11 c. AMSTERDAM. 22 Sept. Aardappel (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 2.602,90, id. blauwen f 2.50 2.75, id. eigenheimers f 1.802 id. blauwe eigenheimers f 22,10 Noord- Hollandsche blauwen f 22,20 id. bon- ten f 22.50, IJpolder eigenheimers f 1.501.70, Zeeuwsche eigenheimers poters f 1.201,50. Anna Pauwlowna Zandaardappelen f 34,60 "FTillegommer Zandaardappelen f 34,50 Schoolmees ters f 2,402 60, alles per H.L. GOUDA. Bloemenveiling 22 Sept. Dahlia's 5—30 ct.; Rozen 10—35 ct.; Helianthus 1520 ct.; Asters 35 ct.; Hydrangea's 520 ct.; Leeuwenbek ken 5—10 ct.; Gladiolen 1025 ct.; Arab. Anjers 1730 ct.; Afrikanen 1—5 ct.; Resida 41/!8 ct.; Chrysaot- (tros) 10—25 ct. per 10 stuks. AMSTERDAM, 22 Sept. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Triumph de Vienne 1728, ananas de Contrais f 1524, williams rijp f 2028, maagdeperen f 1115, souvenir de con gres 1622, conseiller de la cour f 10 14, vugemperen f 1624, soldat laboureur 1213, hertogin Elze f 913, Beurré lindauer f 1213, hertogin Elze f 913, Beurré lindauer f 913, beurre hardy f 1624, tesselaars f 5—8, jutte peren extra 3460, idem idem f 1832, Mar- garetha Marülat f 1420, Louise Sonne 2238, clapp's favorite rijp f 2034, ider I f 1720, dr. comelis f 1017, beurré d'amalie f 1421, dr. Jules Guyot 1218, bon cretien Williams f 1016, cüamantperen f 811, beurré de Merode f 1014, Madame Mathou f 1618, dirk jesperen f 79, N.H. suikerperen f 79, goudsballen f 79, heerenperen f 1520, Seigneur d'Esperen f 1214, Charbonne- ry 1220, The Koen f 1015, grave- steiners f 1014, cox pomona 12—20, tulpappelen f 1012, Codün Keswick f 712, zonzoet f 812, bloem zoet f 11 16, Vlaamsch zuur f 69, framboos zuur f 68, Reine Victoria 3042, druiven 54—70, id. wit f 4048, hazel noten f 1824, perziken I f 1622, id. II f 612, meloenen f 2036, duinzand eigenheimers f 3.407.50, spercieboonen enkele 712, id. dubbele f 714, snij- boonen f 1427, tomaten 911, augur ken fijn f 5462, id. basterd f 1224, alles per 100 K.G. Bloemen. Rozen f 613, Chrysanthe mums f 2855, Amanjers f 69, Lelies f 1826, Dalias 4—8, Snijgroen 4- 9.50, Eiketakken f 4-6, alles per 100 stuks. ALKMAAR, 22 Sept. Kaas. Ter markt waren 160 stapels, wagende 120.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 48%, commissie f 54, middelbare fboerenkaas kleine f 48, commissie f 52, middelbare Handel vlug. LEEUWARDEN, 22 Sept. Boter. Aan voer 26/8 en 118/16 v. Fabrieks- 1.75 2,34, noteering v.d. commissie 2,35 per K G. Kaas. Sleutelkaas 0.510,61, Na gelkaas 0.190.33, Goudsche 0.10 0,72, Edammer f 0,350.70. Aanvoer 58,274 K.G. ZWOLLE, 22 Sept. Boter. Aangevoerd 75/8 v., 20/16 v. en 280 stukken, samen 1840 K.G.. Prijs 1 42—47, per K.G. 2,352.50. Vee. Aanvoer 689 runderen, 146 gras- Ralveren, 32 nuchtere kalveren, 182 sch»' pen, 342 varkens en 983 biggen. Men besteedde voor vette koeien 85-. 120 ct., dito kalveren 100140 ct., dito varkens 90—98 ct. per K.G., schaapen 1545 per stuk. De handel was algemeen traag. Vetta koeien waren minder en kalveren even eens. '83 (ÖSördt vervolgcLJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3