STADSNIEUWS pjpSbfiai om Dit nummer bestaat uit drie bladen. Eerste blad BE WINKELWEEK, Maandag 25 September 1922 45ste Jaargang No. 14256 iltüfl V ySMSBtë AQE1M 26 SEPTEMBER De groote Dahlia-tentoon stelling. -A.ATSTC~jitEFJW$. Ja, je kunt praten wat je wilt van H. E. W. en Dahliaweek, maar hoe sierlijk de H.E.W.-reclameplaten zijn en hoe mooi ik de Dahlia's en al haar verscheidenheden ook vind, voor mij zijn deze dagen de Winkelweek, al mag dan ook étalage wat chiquer en uitheemscher klinken. Is de winkelweek geslaagd Dat is geen vraag meer voor wie 's avonds de feestelijke drukte in de straten en de belangstelling, waar mede onze Haarlemmers de prachtige etalages bekeken, gezien en gewaar deerd heeft. Daar mag hier en daar een winke lier zijn, die nog te veel verwend door beter dagen, toen het publiek vanzèlf wel kwam moppert over nieuwe onkosten, die misschien niets zullen opleveren, de groote meerder heid der winkeliers toont te begrijpen, dat de „cost voor de baet uit moet gaen," en dat de oud-Hollandsche deugd van zuinigheid niet mag doen vergeten, dat we nü in de twintigste eeuw leven, die de eeuw der reclame is. W at een mooie etalages en wat een aardige reclame-vormen zijn er in onze hoofdstraten te zienMeubelmaga zijnen met zalenreeksen als paleizen, mode-shows die voor de fraaiste uit stallingen der groote wereldsteden niet behoeven onder te doen en in andere branches evenzeer de bewij zen, hoe op alle gebied de knappe, zorgende etaleur zijn artikelen weet te rangschikken zóó, dat het oog van den kijker en kooper geboeid wordt. Méér nog, dat de algemeene indruk, geboren uit de samenwerking der Haar lemsche winkeliers, déze wordt: blijf gerust met uw geld in Haarlem, want ge kunt er goed en goedkoop alles hebben wat ge maar zoekt. Die solidariteit moet de Haarlem sche winkelstand beoefenen, zóó dat wezenlijk stedeling en plattelands bewoner wèl deze en gene etalage „de mooiste van allen" vindt, maar dat boven alles de de eind-indruk stevig en blijvend deze is dat, men in Haarlem werkelijk goed en pret tig koopt. Is de koopkracht verminderd Och, ga toch niet bij de pakken neer zitten, want uw buurman, pient rei en energieker dan gij, zal redeneeren dat men dan den kooplust maar moet prikkelen en ook dat voor vele branches de koopkracht misschien meer verplaatst is dan verminderd. Zeker, niet voor alle, ik geef het dade lijk toe. Maar dan voeg ik er toch bij dat in die zaken, voor wie de koop kracht wezenlijk sterk geslonken is, er een „strijd om het bestaan" komt, waa in de energiekste, die begrijpt dat in donkere tijden dubbele in spanning noodig is, er door komt, en dat de ander, die niet veel anders doet dan zuchten en stenen over slechte tijden, ondergaat. Tot welke soort wilt gij behooren Heusch, de beslissing ligt wel een beetje bij u zelf. H Maar terug naar de winkelweek. Er zijn aardige opmerkingen te maken en te beluisteren. De dah ia doet bet goéd, zoo goed, dat ze sterk gemist word in de eta lages die niet mee versieren. En als symbool van het nauwe verband tus schen de bloembollencultuur en Haar lem's welvaart doet ze het nog beter. Ik heb haast spijt dat ik in het begin van dit praatje het woord „dahlia- week" zoo stiefmoederlijk behandeld heb. Niet enkel de bloemen, ook het electrisch licht in zijn stralende schoon heid, en de vele vlaggen vooral, stemmen het publiek opgewekt en feestelijk. En wie de winkels zoo eens inkijkt, ziet op vele plaatsen binnen e n even groote en gezellige drukte als buiten Jammer dat de bloemen te duur zijn om er onze etalages iederen dag mee te sieren, 't Zou zoo echt karakteristiek zijn voor onze bloemenstad En wat het licht betreft, ik zal niet tégen de acht-uurs-sluiting met hare vele socia le en ethische voordeelen pleiten, maar Haarlem ziet er deze week avonds stukken beter uit dan an ders „Juffrouw, hoe heeten ze hier 't Was natuurlijk in de Zijlstraat, waar jong. en oud met zakboekjes ge wapend de winkels afloopt om de let ters op te zoeken, wier bijeenvoeging de kans op mooie p ijzen geeft. Als half Haarlem de volgende week een stijven hals of vermoeide nekspieren heeft, dan hebben de slimme en vin dingrijke Zijlstraters dat op hun ge weten. Want ze hebben allerboos- aardigst de letters op de onmogelijk ste plaatsen in hun uitstalkasten ver borgen. Maar let eens op die vraag hoe hee ten ze hier. Ik heb eens rondgekeken toen ik dit hoorde, en ge kunt niet gelooven, hoeveel winkeliers verzui men, hun naam en huisnummer duide lijk aan hun pui ('t mocht gerust op twee of drie plaatsen, en dan ni t enkel in de hoogte) te doen uitkomen. Eén raad wordt schitterend opge volgd niet te karig te zijn met prijs vermeldingen. In sommige etalages liggen de prijs-kartonnetjes als ge zaaid; en wie ze critisch bekijkt, ziet dat ook in dit opzicht de Haarlemsche winkelstand gerust voor den dag kan komen. „Geeft toch allemaal niets," bromt een achterneef van Hildebrand's be aamden Robertus Nurks, „alleen de „kroegen" de min vleiende uit drukking is niet van mij, lezer „alleen de kroegen hebben voordeel van zoo'n feestweek." Bromt gij maar, Robertus, en knies in je zelf over de malaise, uw concurrent zal intusschen in gezonder optimisme wel zorgen dat hij de aandacht trekt, het vertrouwen van het publiek in zijn kwaliteiten en prijzen wint, zoo dat hij straks over u, onverbeterlijke pessimist, die niet begrijpt dat men de slechte tijden tenminste zoo goed mogelijk moet doorkomen, de schou ders kan ophalen. Voorzichtig beleid heeft ieder koop man nu meer dan ooit noodig, maar meer opgewekt en flink voor den dag komen misschien nog meer. Daar kan een feestweek als deze veel aan doen, 'en deplaise de mopperaars en pessimisten. En nu de afzonderlijke etalages Vertellen hoe in de Koningstraat de rebus van Beekman trekt of hoe de Gulden Druvf op de gelukkigste wijze de knusse Middeleeuwsche gezellig heid n gemoedelijkheid ook in deze feestweek met 20ste eeuwsch zaken doen weet te vereenigen hoe Haar lem's bloemenhandelaars hun uitstal asten in een soort aarsch paradijs hebben veranderd of hoe de Faam stormenderhand de harten der Haar lemsche jeugd en daardoor van de moeders verovert Ik zal er wel op passen zoo voort te gaan. Want ik ben geen jury, zou dus allicht de verdienstelijksten vergeten en al is het een publiek getlfcim dat de toe kenning der prijzen tot de meest vol komen bevrediging van niet-winners en winners gebeurd is wat een jury lukt, lukt daarom een eenvoudigen krantenman nog niet, en daarom Haarlemmers en buitenmenschen, kijkt zelf, bekijkt de groote èn de kleine etalages, en denkt er dan om Haarlem's welvaart is die van ons allen, en iedere gulden die in Haarlem besteed wordt, is er een die meehelpt om ons allen samen te beschermen zooveel het gaat) tegen het monster dat malaise heet. Leve de winkelweek en haar organisators Zang en Vriendschap. Jaarvergadering H. F. C. „Haarlem". 'A •a'\ r>7 H t m IE n TOö|1 STEi, E1 M<5 De Zijlstraat was in trek! Aanrijding. Concert. E. S. M. en N. Z. H. T. M. Luxor Theater. Personalia. Bestrating. Gevonden voorwerpen. ETALAGE-WEEK. Programma Gemeedezaksn. Aanbesteding. J. J. WEBER ZOON. i Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Zwemcursus. Opening nieuwe zaak. Sluiting der fabriek van Gebr, Merens. Aanrijding. Tram vertraging. Eu eerlijke Stand. Prof. Dr. J. P. Kuenen f Dt «EotinemenTspnjs Fe* draagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Z Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No, 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE Advert entiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel. Vraag- en Aanbod- advcrfenfiên 1—4 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. In de begrooting van Waterstaat over 1923 lezen we onder het hoofd „Wegen in Noord-Holland" o.m. het volgende: De verbetering van de meeste Rijkswegen is hier, tengevolge van de eischen, die het moderne verkeer stelt, meer en meer ur gent. De voor deze verbetering aange vraagde fondsen zullen in hoofdzaak moe ten worden bestemd voor den weg Amster damHaarlem. De daartoe uitgetrokken bedragen dienen tot Vjorlzetting van de reeds aangevangen verbinding tusschen Amsterdam en Halfweg benevens van de plaatselijke verbetering te Halfweg door de daar nieuw te maken overbrugging van Rijnland's boezemwater, alsmede voor den aankoop van de laatste voor de geheete voltooiing van het werk nog noodige eigendommen. Donderdagavond gaf de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap een concert in Haarlem, te Heemstede, dit is vanaf de Meester Lottelaan, begonnen met 't aanleggen van een nieuwe klinker- bestrating op den Heerenweg. De klinkers worden kruiselings gelegd. Vrijdagavond hield de H.F.C. „Haar lem" haar jaarl. algem. vergadering. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag was samen gesteld door den heer J. A. J. Paulen, die het wel en wee der vereeniging besprak en den wensch koesterde, dat evenlueele geschillen op faire wij ze zouden worden opgelost. Alle 33 voorgedragen leden werden daarna met groote meerderheid aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. 4jKr 3 VtSr Sociëteit „St. Bavo" Bollenveiling 10 uur Schoenmakerspatroons 6 uur Bestuur R.K. Leeszaal 8 uur Be stuur Spoor en Tram 8 uur Be stuur Metaalbewerkers 8 uur Red dingsbrigade 8 uur Rechtskundig Bureau van half 9half 10. Groote Kerk. Orgelbespeling door den beer George Robert van 23 uur, Café-Bestaurarrt „De Kroon" Groote Markt Concert van half 811 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat 139— 141 Bioscoop- en variété-voorstelling „De Drie Musketiers." Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. 'Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. Oud-Holland Verwulft Matinee en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ds. gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlecnbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012}4, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. p. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 3 tot 4 en van 8 tol 9 uur. De rijwielhersteller S., Vrijdagnamid dag rijdende per auto van de Gierstraat naar de Koningstraat, had op het Ver wulft eene aanrijding met de 64-jarige C. H. de B., uit de Barrevoetestraat. De bestuurder gaf signalen. Toan de vrouw zich midden op den weg bevond, weifelde zij. S. wierp zijn stuur nog naar rechts, wat echter eene aanrijding niet kon verhinderen. De vrouw bekwam een lichte hoofd wonde en een kneuzing aan de Imker knieschijf. Zij is per brancard naar het St.. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. TT Op Zondag 1 October opent de Haar- lemsche Orkestvereeniging haar winter seizoen met een populair concert, onder leiding van den heer N. Gerhorz, in de Gemeentelijke Concertzaal alhier. Te- Vans zal geregeld de hierna volgende Zondagen een middagconcert gegeven worden in dezelfde Concertzaal. Gedurende de maand Augustus zijn door de E. S. M. op de lijn AmsterdamZand- voort 412.595 reizigers vervoerd (in 1921: 431382); op de lijn BloemendaalCeintuur 224.867 (in 1921: 254.412); op de lijn Haar lemOverveen 20594 (in 1921: 23479). Door de N.Z.H.T.M. werden op de lijn HeemstedeHaarlemOverveen 574.393 reizigers vervoerd (in 1921: 579.618). Bethesda-Sarepla. Ze had eenvoudige, ge dragen muziek op haar programma ge plaatst, waarnaar door verpleegden en verpleegsters met belangstelling werd ge luisterd. Er werd zeer goed gezongen. De oogenblikken, waarin de Liedertafel niet aan het woord was, werden gevuld door zeer verdienstelijk pianospel van den jon gen musicus Piet Halsema, leerling van het conservatorium. Ten slotte gaf de directeur, de heer F. J. Roeske, zelf nog een schitterende piano solo ten beste. De kennismaking van Sarepta en Zang en Vriendschap geschiedde tot wederzijdsch genoegen en waar ds. van Leeuwen in zijn bedankje van eene herhaling in het voor jaar gewaagde, daar meende de heer J. Kuyper namens Zang en Vriendschap te mogen zeggen, dat een dergelijk verzoek zeker in goede aarde zou vallen. In bovenstaand theater draadt de eerst volgende weken een seriefilm, waarvan thans het eerste gedeelte gaat. De film is getiteld „De drie Musketiers," naar het hetende werk van Alexandre Dumas Père „Les trois Mousquetaires." Het werk is in 12 hoofdstukken verdeeld, waarvan er thans 3 op het witte doek ver toond worden. In deze gedeelten wordt ver toond, hoe de jonge d'Artagnan zich naar Parijs begeeft, om bij de musketiers inge lijfd te worden en kennis maakt met oen. drietal musketiers. Intusschen wordt de hertog van Bucking ham uit Engeland naar Frankrijk gelokt. Zijn vijanden willen hem in een val lokken, doch door verschillende omstandigheden weet hij er aan te ontkomen en komt vei lig in Engeland terug. Tot zoover deze week. Het is een keu rige film, zooals nog maar zelden in dit theater vertoond is. Er wordt van het stuk werkelijk genoten en men leeft er geheel in mee. Voorzeker zal het een .succesnummer voor het Luxor-theater blijken te zijn- Een aardige reclame wordt voor dit film werk in de stad gemaakt. Eenige musketiers rijden door de stad en trekken wel de aandacht. Op het tooneel verricht het Anny Car rel fs Trio stoute stukjes. Bij hef orp 20 en 21 September 1922 gehouden toelatingsexamen aam de Eijksbloembollenschool te Lisse slaagden: L. J. Beelm te Lisse, A. W. Blom te Sassenheim, J. P. Gerritsen te Voor schoten, G. G. van Grieken te Lisse, L. J. M. Peeperkorn te Heemstede, D. Twisk te Uitgeest en E. van Waverea te Hillegom, terwijl als vakleerling wer den toegelatenO. J. v. d. Laan te Voorhout en S. Verdegaal te Sassenheim Teruggetrokken 1 candidaat. Na herexamen werden tot de 3de klasse toegelaten: C. Valkering te Lim- men en R. J. Veldhuijzen van Zanten te Hillegom. Geslaagd voor het cand.-examen in de geneeskunde, de heer C. J. Bouwer. Te Amsterdam is geslaagd voor het politie-diploma B. ten Broek, alhier. "Waarschijnlijk met het oog op de aanstaande verbetering van den Wa genweg is men vanaf de erens van P Wijs, Raaks 7 b, Geschiedenisboek; W. Snoek, Olieslagerslaan 28, Bruine ceintuur; H. Mulders, Zomervaart 14 a, Cape; J. Semé, Tuinstraat 7, Handwagen; Schakel, Kruisweg 4, Zwart met witte kat; Langereis, Barrevoetestraat 8, Fiets- ketting met slot; E. L. Loerakker, Z. Brou wersstraat 25, Kinderwagenkleedje; Ken nel Fauna, Parklaan 119, licht-grijze kat, gebracht door G. v. Dijeke, Ripperda- steeg 2 c; Kat (muiskleurig), gebracht door W. Goosen, Gen. Cronjéstraat 7; 2 grijze katten, gebracht door Zur Miihlen, Cloosterlaan 1; grijze kat, gebracht door Lamp, Parklaan 99; Hulppostkantoor Plein, Parapluie; A. v. d. Spree, I.eliestr. 32, Parapluie; B. Nijssen, Colensostraat 1, Damesportemonnaie; W. Smits, Bilder- dijkstraat 1, Zwart kinderschoentje; R. Weers, Brouwersstraat 123, Zwart kinder schoentje; C. Lichtvorst, Olycanstraat 25, Zwart damestaschje; C. Voges, Paul Kru- gerstraat 78, Zakmes (wit been). De fa. v. d. LAAN op de Riviervisch- markt trekt groote belangstelling met haar étalage. Zij stelt daarin ten toon een viertal opgemaakte koude schotels, o.w. bijzonder geslaagd mogen heeten de opgemaakte kreeft en de zalm-schotel met het fraai-bewerkte ijsfiguur. De heer GURVERS in de Smedestraat étaleert een aantal fraaie schilderijen en plaatwerken, geëncadreerd in bijzonder mooie lijsten. Ook verschillende mon sters van lijstwerk zijn uitgesteld. De heer MUL in de Kruisstraat heeft een zeer fijne étalage van boekwerken in prachtbanden. Een eenvoudige éta lage, maar van rijke voornaamheid en deftig cachet. Spaame. De firma J. O. Hoffmann, 4244, zadelmakerij en auto-bekleeding, geeft in hare étalage eene ruime collectie te zien van artikelen in hare branche. Passen de bloemversieringen zijn aangebracht. Paarlaarsteeg. In Paarlaarsteeg no. 5 heeft het Tip Top magazijn een keurige uitstalling ge maakt. Koudenhorn. De N.V. Broodfabriek v.h. B. Hus heeft in haar filiaal Koudenhorn 26, een aan trekkelijke étalage gemaakt. Een groote broodkorf, van brooddeeg gebakken, ge vuld met luxe-broodjes, trekt zeer de aandacht. Groote Markt. De firma's J. J. SCHOUTEN (in foto artikelen) en E. W. ENGELGEER (hor logerie enz.) hebben een keur van bil lijk geprijsde en van uitnemende quali- teit getuigende voorwerpen geëtaleerd en daartusschen smaakvol geëtaleerde dah lia's. Het Heerenmodemagazijn „MODERN", Anthoniestraat 81, heeft een mooie keur hoeden en petten, flanellen en zijn verdere artikelen te midden van fraaie bouquetten bloemen uitgestald. Wie de Barteljorisstraat passeert, blijft ongetwijfeld even stilstaan voor de etala ges van perceel 5, waarin gevestigd is de heeren- en dameskleermakerij van den heer Th. G. VAN DUSSELDORP. Op min of meer artistieke wijze heeft deze zijn artikelen uitgestald te midden van een keurige bloemversiering. Eén uit stalkast is speciaal geëtaleerd met krul- duffel, uit de fabrieken van de firma Elias te Tilburg. De goede eigenschappen van krulduffel zijn op een fraaie étalagekaart te lezen. De ruwe wol is eerst geverfd en daarna gesponnen, waarmee bereikt wordt, dat het niet plet en niet vlekt. Een van de voordeelen van krulduffel is nog, dat het bijzonder licht is. Ongetwijfeld is deze étalage een mooie reclame voor die stof. Het WYNHUYS „DE GULDE DRUYF" heeft zijn echt-gezellig-huiselijk 17e eeuwsch kamertje in de Koningstraat ge sierd met dahliasoorten, welke reeds in de 17e eeuw bekend waren. Zij staan in oud- Hollandsche kannen en vazen. Ook in deze versiering is de heer v. Tetering dus zijn opzet, in zijn 17e eeuwsch kamertje alles in oud-HoIlandscben stijl in te richten, getrouw gebleven. Bij de verlichting 's avonds doen mede csienst de vroeger itrt gebruik zijinde olie lampen. Dat het vertrek veel bekijks trekt, zal dan ook wel niet verwonderen. De heer A. LOHMANN, Anthoniestraat 6365, exposeert een Nederlandsch fabri kaat, de „Talisman." Voor ieder per soon, voor wat postuur ook, maakt de heer Lohmann een fiets. Zelfs is er een kleine kinderfiets, speciaal gemaakt. In één der étalages wordt aanschouwe lijk voorgesteld, welke bewerking de fra mes moeten ondergaan, alvorens zij prach tig verlakt onder de oogen van het pu bliek kunnen komen; men ziet, hoe ze' ruw in elkaar gesoldeerd zijn en hoe de verdere afwerking is. Dit alles, evenals de verdere artikelen, trekt van zelf groote aandacht. Van de fraaie versiering vermelden we speciaal de zilveren bloemenmand met dahlia's. De fa. H. M. HASSINK, Anegang 20, en 20a, dames.- en kindercanfediie, trekt door hare ruime smaakvolle étalages de aandacht. Wij zien eene rijke sorteering bontmantels en pel sen, avondtoiletten in de allernieuw ste creaties, blouses, enz. De firma W. VAN LIEM T. A-pr;ang hoek Warmoesstraat, mag. van dames- confectie, kousen, handschoenen, corset- ten, enz., komt uit met smaakvol gear rangeerde uitstalkasten, met groote ver scheidenheid van artikelen. De fraaie p'a- ten van den schilder Isselman, Wijde Geldeloozepad geven aan het geheel een mooi cachet. De dames vinden in elk gewenscht artikel ruime keuze in de nieuwste genres en modellen. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond is het wederom zeer druk geweest in de win kelstraten. Men deelde ons mede dat het in de winkels zelf niet zoo druk was ge weest als wel verwacht werd. Maar dat komt, dunkt ons, nog wel. Het slechte weer gisteren is een spelbreker geweest. Toch waren er gisterenavond nog vele kijklustigen in de straten. Zaterdagmiddag werd van 3i uur een orgelbespeling gehouden in de Groote Kerk door den heer George Robert. Zij was druk bezocht. Vanavond wordt wederom een feest avond gegeven in de bovenzalen van de Kroon. Muzikale wandeling Vanavond wordt eon zoogenaamde mu zikale wandeling door de stad gehouden door het muziekcorps „Laurens Janszoon Coster." Afmarsch 8 uur. Groote Markt. De te volgen weg is: Groote Markt, Jansstraat, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Ko ningstraat, Gierstraat, Proveniershuis, om zwenken in de Gr. Houstraat, Anegang, Kleine Houtstraat, Gaslhuisvest, Doelstr,. Voldersgracht, Raamvest, Botermarkt, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Zijl straat, Gr. Markt, Lange Veerstraat, Kor te Veerstraat, Spaarne, Waag, ontbinding. De Dahliafentoonstelling heeft zich Zaterdag en Zondag in een groote piate van belangstelling mogen verheugen. De vazen voor de tentoonstelling waren door de N.V. Haarlemsche Kunststeenfa briek v.h. D. Hogeberg, welwillend afge staan. Koningstraat. Het Bestuur der Koningstr.Vereeniging bericht ons dat de uitslag van den Etala ge-wedstrijd voor die straat gehouden, is als volgt: lste prijs de lieer Max Weber; 2de prijs de heer Beekman; 3de prijs de heer Bou- man. De Dahlia-tentoonstelling is bezocht door totaal 5239 perronen. De vijfdui zendste bezoeker was mej. Kruier uit de Kleine Houtstraat. Deze kreeg een mooie vaas met Dahlia's ter herinnering. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 26 September 1922, des namiddags van 23 uur, door den heer George Ro bert. 1. Wir glauben all' an einen Gott, J. S. Bach. 2. Euge as moll, Joh. Brahms. 3. Eerste Sonate, F. Borowskï. Allegro ma non troppo. Andante. Allegro con fucco. 4. Prière, O. Alkan. 5. a. Mélodie, b. Grand Choeur, Th. Salomé. Het bestuur der R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek verzoekt den raad het subsidie over 1923 te verhoogen van f 2000 tot f 4500, over 1923 een subsidie van 4500 toe te kennen, terwijl tevens toe stemming gevraagd wordt, de contributie- gelden van f 1.50 op f 2.50 per jaar le mogen brengen. B. en W. stellen voor op het eerste verzoek afwijzend te beschikken, het 2de te behandelen bij de begrooting voor 1923 en het derde in te willigen. Door den architect A. M. J. Sevenhuy- sen is aanbesteed het bouwen van 58 ar beiderswoningen. Laagste inschrijver P. J. Voorneveld, ie Haarlem voor 181.700, zonder grond werk. Barometerstand 762. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Sept. Hoogste barometerstand 764.0 m.M. te Sninemunde. Laagste barometerstand 754.7 m.M. te Scilly. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Sept.: Matige, later toenemende Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken met regen, iets zachter. De commissie voor het zwemonderwijs van den Nederlandschen Zwembond zal bij voldoende deelname dezen winter een cursus organiseeren tot opleiding van Z wem onderwijzer (es) De lessen, te geven door de H.H. Mau- rilz, J. A. Meyerink en P. C. G. Duvergé, zullen bestaan in een theoretisch- en praktisch gedeelte. Duur van den cursus is 6 maanden, waarna het examen onder leiding van den N. Z. B. zal plaats vinden in April 1923. Wij hadden gelegenheid het fotogra fisch atelier van den oud-Haarlemmer, den heer M. J. v. d. Vlerk, KI, Hout straat 112, dat Zaterdag jj. werd ge opend, te bezichtigen. De etalage doet vriendelijk aan: een ruime sorteering fo to's, "benevens fraaie kleurenfoto's, welke den laatsten tijd nog al gewild zijn. Een gang voert naar de wachtkamer en het daaraan grenzende atelier, geheel volgens de nieuwste eischen ingericht. Wij wenschen den Heer v. d. Vlerk met zijne onderneming goed succes! Wij vernemen, dat de firma Gebr. Merens hare fabriek van caout.-art. aan het Spaarne met ingang van 3G dezer tijdelijk sluit. Bij onderzoek bleek ons, dat dit geenszins wil zeg gen dat haar bedrijf opgeheven wordt De loopende en toekomstige bestel lingen zullen worden uitgevoerd in de lot dusverre geleverde qualiteiten en constructie. Verder kon men ons voor het oogenblik niets mededeelem. Het personeel wordt tegen den 30en dezer ontslagen. Zaterdagmorgen ongeveer kwart over 11 heeft vlak vóór de Langebrug een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto en een tram der E. S. M. De tram ging in de richting Amsterdam, de auto in tegen overgestelde richting. De bestuurder dei auto, B. genaamd, moest de tram laten passeeren en reed daarbij achteruit. Hij kwam daarbij te dicht langs de rails, met het gevolg, dat het middengedeelte van de tram in aanraking kwam met de auto, waardoor deze eenige meters meegesleurd werd en met het achterste gedeelte tegen de brugleuning geworpen werd. waardoor deze ingedrukt werd. De chauffeur en de 5 inzittenden bekwamen geen letsel. De auto is met een lorrie naar de garage ge bracht. De tram werd ook eenigszins be schadigd. Het tramverkeer ondervond een uur vertraging. Zaterdagmorgen kwam op de Zijlvest pen vuiniskar in botsing met een E. N. E. T.-wagen. Het wiel van den vuilniswagen brak; waardoor de vuilnis over de rails terecht kwam. Later is alles op een an deren wagen overgeladen. Het tramver- ker ondervond 10 minuten vertraging. Ondertrouwd25 Sept. O. A. H. O. Elias en A. M. J. van Marselis Hart- rinck Th. F. P. Ermers en O. E, Roode. Geboren: 21 September, z. van Th. C. VosMeerts. 22 September, d. van H. RiemsdiifcTreffers. d. van M. C. van AstenRusch. 23 September, z. van J. M. KoopmansLooijénga. d. van V. E. HuibersKórner. z. van W. H. HoonhontBrouwer. 24 September, z. van .1. SchoolingsVeldhuizen. Overleden: 22 Sept. W„ 12 j., z. v. W. Verhagen, Fr. Halsstr. T. Kuipers, 75 7.. Brouwersstr. J. A. van Heil, 57 j Kleverlaan. P. A. van Ketel, 19 j„ Kam perlaan. M. G. van Mierlo-Markus, 84 i.. Kamperlaan. J. van Leeuwen-van de Weerd, 53 j„ Hazepaterslaan. C. W. "an Dijk-Dictus, 65 i„ Wolstraat. 23 Sept. C„ 13 j., d. v. J. J. Göopinger. Hazepaters laan. 24 Sept. J. C. van Wiingaarden, 81 j.. M. van Heemskerkstr. M. M. van Til-Metselaar, 57 j„ Frankestraat. F. J. Visser, 25 j„ Ged. Oude Gracht. C. J„ 1 mnd., d. v. R. H. Christoffels, Kam perlaan. LEIDEN 25 Sept. Hier ter stede 13 plotseling overleden prof. dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar in de Natuurkunde en ree tor-magnificus der Universiteit te Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1