BUITENLAND Onschuldig veroordeeld SPORT IH SPEET' Korte Berichten. CRICKET. r 1 Concours van den Haarlem- sshen Hengelaarsbond. GEBS. BUITEHL. BERICHTEN. De Fransche zeelieden eischen handhaving van den $-uren- MARKTNIEUWS. imm EM VLOOT. f -f De Oostersche kwestie: gunstig verloop der besprekingen te Parijs; concessie aan de Turken. Franklin Bouillon naar Angora. Groote werkloosheid in Engeland. De WSMrSSèT H gêtt'óWëfh' ïei deëTe in verband met de risics in het Nabu rige Oosten, ten deele wegens het nieu we Amerikaansche tarief. PEUILLÉTÓN Dat beloof ik je. Ik heb niet min der haast dan gij met de voltrekking van het huwelijk. Wat bent u goed.... Met uwe medewerking zal uw dochtertje de gelukkigste van alle vrouwen worden. Er was reeds lang voor het diner gescheld. Mary nam haar vader in den arm en geleidde hem naar de eetzaal. Paul Har mant vroeg zich met ontzetting af, hoe hij zich uit de moeilijkheden zou redden, waarin hij zich had begeven, door zijn dochter beloften te doen, waarvan de vervulling niet van hem afhing. Maar op hetzelfde oogenblik schoot hem iets te binnen en de sombere stern- min jpielke zich van hem had meester gemaakt, verdween. Gedurende den maaltijd was Mary uitgelaten en verder den ganschen avond. Toen zij weer in haar kamer terugkeerde was zij een geheel ander mensch geworden en scheen heelemaal niet meer ziek te zijn. Het huwelijk kan haar redden, zeide de millionnair bij zich zelf, dat moet doorgaan. Den volgenden morgen moest hij vroegtijdig vertrekken om toezicht te houden op het inpakken van kisten onderdeelen, die naar Bellegarde wer den gezonden, waar belangrijke fa brieken werden gebouwd aan de oevers van de Rhone. De chef mecanicien en twee werklieden zouden deze zen ding begeleiden, om ter plaatse behulp zaam te zijn bij het stellen der machi nes. Veertien dagen, misschien drie weken zouden die mannen afwezig moe ten zijn. Het was Zaterdag. Maandag daarop zou de verzending per spoor plaats vinden. Toen hij in de fabriek kwam, vond millionnair Lucien Labroue reeds op zijn post. Hij drukte hem hartelijk de hand. De jonge man, die een zekere koelheid had verwacht na het gesprek van den vorigen dag, betuigde zich niet minder hartelijk. -- U bent bezig met de zending voor Bellegarde Ja, mijnheer, er is niet veel meer aan te doen. ook weef ffloèife voor gedaan D.e tomaten worden van het onderste oude blad ontdaan en weer netjes vastgebon- den, want er hangt nog overvloed van vrucht. Toen 't product echter weinig of niets op bracht, liet men maar groei en wat groeien wilde. Door de stormen zijn de na- tuurtomaten in Engeland voor een groot gedeelte verloren gegaan en ter stond werd de vraag naar Hollandsche tomaten groot, de prijs steeg met den dag, was deze eerste tot f8 per 100 K.G. gedaald en dat alben nog maar voor de prima soort, spoedig werd 't 1216 ja 20 gld. De export wachtte toen eerst af hoe de Engelsche markt verder zou loopen en toen die naar wensch ging, stegen in 't begin dezer week de prijzen weer, zoodat nu reeds f29 besteed wordt. Zelfs onze natuurtomaten, die van geen aanzien meer waren, die met duizenden kilo's naar de mestverzame- ling werden gebracht, worden nu goed betaald, gisteren werd voor eerste soort van 16tot 22 gld. besteed en tweede soort bracht nog van 12 tot 12 gld op. De binnenlandsche handel blijft over het algemeen gedrukt. Voor bloemkool geeft men thans iets meer, daar gere geld van f5 tot f7,50 besteed wordt en tweede soort van 3 tot 4 gld opbrengt. De komkommers brengen iets op om dat de aanvoer sterk vermindert, voor de groene Engelsche geeft men van fl tot 1.80 per 100 stuks. Voor gele soort wordt nu weer betaald, de laatste dagen liep de prijs op tot f4.70. De wit te soort is niet erg gewild en noteert over 't algemeen nog lager dan de groe ne. Naar koolsoorten komt iets meeP vraag. De tijd van 20 ets voor 100 kilo roode kool schijnt nu toch voorbij men besteedt thans van f 1.30 totf'2. Groene gele en savoije is prijshoudend met neiging tot stijgen., ze kwam deze week meermalen tot f7 per 100 stuks., veel hangt natuurlijk af van de grootte en kwaliteit, maar de gemiddelde op brengst is toch f4.50. Perziken vermin deren sterk in prijs en aanvoer, toch wordt voor prima waar nog tot f20 per 100 stuks gegeven. Naar salade is haast geen vraag, trouwens het weer is er ook niet naar en 't is al heel mooi als men voor de prachtige kroppen uit de Geesttuinen nog f2 per 100 krijgt. Winterproducten worden reeds aangevoerd, men kwam deze week meermalen met boeren kool; ze ging nog wel niet hoog n.l. van 20 tot 28 ct. per bushel, maar 't is ook nog wat vroeg er voor. Spruitkool bracht 12 tot 15 gld. per 100 kilo op voor de vaste kooltjes, de roosjes deden maar van f2,50 tot f6. De oude teelten van vroegere jaren herleven men komt weer met de groote strui ken bleekselderij, waarvan weer veel is verbouwd, terwijl de vraag er naap grooter wordt. Voor gewone struiken krijgt men van 14 tot 20 gld per 100, maar de groote brengen van 35 tot 45 gld op. Ook knolselderij wordt veel aangevoerd, de prijzen loopen naap grootte en kwaliteit zeer uiteen, men heeft ze van f4.50 tot f6, maar ook van f 16 tot f22 per 100 bos. Andyvie blijft vrijwel stationnair alleen groote strui ken met mooi geel hart komen nog tot f2 per 100. Spinazie brengt thans een goeden prijs op, voor jong gewas uit kassen en warenhuizen krijgt men van 45 tot 70 ct per bushel van 4 kilo. Ook postelein gaat er goed in, de op brengst varieert van 60 ct tot f 1.20 per mand van 6 kilo. De boonsoorten doen thans opgeld. Het natuurproduct heeft veel geleden door regen en hevi- gen wind, de stamboonen gelden van 6 tot 12 gld per 100 kilo en de staak- boonen gewoonlijk minder, omdat die het meest geleden hebben. Maar de kasboonen brengen betere prijzen op. Trosprinsessen loopen van 15 tot 23 gld. en voor de snijboonen wordt van 30 tot 55 gld. betaald. Zelfs de pronkboonen, mits jonge, worden goed betaald, men krijgt nog van 8 tot 10 gld. en ook de Duitsche prinsessen of spekboonen brengen behoorlijk geld op. In den vollen tijd kreeg men van f 1.50 tot f3, doch nu van f3 tot f7 pep 100 kilo. Aardappelen zijn voor export niets waard, ze brengen den vrachtprijs niet eens op. Voor mooie zandaardap- pelen, waar men in de steden een zwak voor heeft, worden nog wel eens goede prijzen gemaakt, van 5 tot 7 gld. pep 100 kilo, maar anders krijgt men maap van f 1.50 tot f2.50. TIEL. 23 Sept. Paarden. Op d« markt waren ongeveer 350 stuks aan gevoerd. Handel in al het aangevoerde slap. Men besteedde voor: 4 5- jarige paarden f300450, 2 y2 jarige f200350, 1 /4-jarige f 100250, veu lens f60100. Eervol ontslag gevraagd. Morgen moeten de kisten zoo vroeg mogelijk bij het spoor zijn Hebt u den mecanicins en de werk lieden verwittigd, die voor de installa tie ter plaatse zullen zorgen Zij vertrekken Maandag morgen. Ik heb er over nagedacht, dat het misschien wel goed was, wanneer u er ook bij waart. Als u meent, dat het noodig is, mijnheer, ben ik tot uw dienst. Ik geloof van wel. Het gaat hier om een huis, waarmee we voor een enorm bedragen zaken doen en nog zullen doen. Aangezien ik niet gaarne wegga, is het wenschelijk, dat u mij ginds vertegenwoordigt. Wat denk je daarvan, Lucien Juist zooals u, mijnheer. Wan neer zal ik vertrekken Maandag, met denzelfden trein als de andere mannen. Morgen middag zal ik u de noodige instructies geven. U wilt er wel voor zorgen, dat de collis nog heden avond op de wagens wor den geladen in dat ze morgen zoo vroeg mogelijk naar het spoor gebracht worden. Ik zal hier den nacht doorbren gen, om bij het vertrek aanwezig te kunnen zijn en ik zal zelf de wagens vergezellen. Bij voorbaat mijn dank. Voor verplaatsingskosten geef ik u eene vergoeding van vijf duizend franken. Dat is veel te veel, mijnheer. Ik wil het. Verder hecht ik er aan, dat u mij dagelijks schrijft, over wat er te Bellegarde gebeurt. Dat zal gebeuren mijnheer. De beide mannen gingen uiteen. Paul Harmant ging naar zijn kantoor. Dat is beter gegaan, dan ik dacht, zeide de millionnair bij zich zelf, toen hij alleen was. Lucien Labroue zal minstens veer tien dagen afwezig zijn en als 't noodig is, kan ik zijn verblijf ginds nog wat verlengen. Gedurende die afwezigheid heb ik tijd om informaties te nemen. Wie is de vrouw, die Lucien in haar macht heeft Wie heeft hij trouwbelofte gedaan Dat moet ik weten en wee zij, die zich tot concurrente van mijn dochter heeft gemaakt. Ik zal haar onschadelijk maken Haar onschadelijk maken herhaalde Jacques Garand na eenig stilzwijgen. Een misdaad, zooah een en twintig jaar terug.» Ja, maar als die misdaad de redding van mijn doch-' ter kan zijn, zal ik er niet voor terug schrikken. En bovendien, hoe gemak-_ kelijk kan ik dat doen, zonder dat er een haan naar kraait. Ik ben rijk ge noeg, om een vrouw te doen verdwij nen. De gewezen meesterknecht die met groote stappen in zijn kantoor heen en weer liep, stond plotseling stil. Een medeplichtige.... mompel de hij. Maar daarmee zou ik me overle veren aan dien man, zooals ik nu reeds overgeleverd ben aan de genade van dien ellendeling, Ovide Soliveau. Toen hij dezen naam had uitgespro ken, sidderde hij. „Ovide Soliveau...." herhaalde hij. Waarom zou ik hem niet in den arm nemen Het is zijn belang mij een genoegen te doen en het voor uitzicht om geld te verdienen, maakt hem voor alles geschikt. Ik moet Ovide hebben en niemand anders dan hem. Maar vóór alles moet ik zien te weten te komen, wie het meisje is, aan wie Lucien trouw heeft gezworen. De ezel Als dat meisje niet meer bestaat, wat zal hij dan gretig de hand van mijn dochter aanvaarden. Ik moet mij er nu van vergewissen, dat ik op Ovide kan rekenen. Ik ga hem dezen avond opzoeken." Omstreeks vier uur in den namid dag kwam Lucien Labroue aan mijn heer Harmant meedeelen, dat het verpakken in kisten van de groote stukken voor Bellegarde bestemd, was afgeloopen en dat men bezig was ze op de camions te laden. „Bestantwoordde de indus trieel en voegde er bij, terwijl hij ver schillende papieren zocht„Hier hebt u alle bijzonderheden voor het werk te Bellegarde, dat onder uwe leiding zal worden uitgevoerd. Verder heb ik hier tvvee bons, die u bij de kas kunt inwisselende eene is vijfdui zend franken, de vergoeding voor uwe verplaatsingskosten. De andere is vijftien honderd franken groot en bestemd voor diverse kleine uitgaven van de werklieden, die u vergezellen. Ik beveel alles in uw goede zorgen aan." „Reken op mij, mijnheer, O zult tevreden zijn." „Dan wensch ik u goede reis. U schrijft mij dagelijks, niet waar 'pnder m ankeeren.'* J IWflrdt yprvolgdjj i) De athletiekwedstrijd tusschen Fin land en Frankrijk is door de Finnen gewonnen met 102 tegen 78 punten. De Amsterdamsche Dames Zwetn- club, die op bezoek is te Hannover, be haalde aldaar eenige fraaie succesen. Het juniores-estafette-nummer over 4 X 50 M. werd door de Amsterdamsche dames gewonnen in een tijd van 3 min. 4 8/10 sec. De 100 M. vrije slag seniores leverde een overwinning voor mej. Beissenhertz (A.D.Z.) in 1 min. 20 sec. Het nummer 50 M. vrije slag juniores was voor mej. Schmitz (A.D.Z.) in 30 min. 4/10 sec. Een estafettewedstrijd over 3 X 50 M. werd eveneens door de A.D.Z. gewonnen in 1 min. 50 8/10 sec. i De voetbalwedstrijd Oostenrijk— Hongarije, te Weenen gespeeld, is geëin digd in een gelijk spel 22. DE LAATSTE COMPETITIEWED- STKIJD. De laatste wedstrijd voor de la klasse Competitie van den 1ST. 0. B. tusschen >V.V.V. en H.C,G>, welke zou worden gespeeld, is wegens den regen niet door gegaan. Krachtens de te voren gemaakte afspraak wordt het resultaat dezer ont moeting dus als een draw beschouwd. 1 De eindstand luidt: H.C.C. 12 1 9 2 23 Haarlem; 12 9 1 2 19 V. V. V. 12 6 2 4 14 V. R. A. 12 6 1 5 13 V. O. V. 12 1 3 1 7 10 R. en W. 12 1 2 1 8 8 H. D. V. S. 12 3 9 3 e Dit college hield gisteren, onder ge leide van haar bestuur, de heerea A. Rus, voorzitter; N. J. C. Venema, secretaris; P. Draijer, penningmeester; Jan de Geus, 2de voorzitter; H. Eikhof, 2de secretaris; H. J. Evers, 2de penningmeester; Phillip- po; de Groot; P. de Jong; Kroonsbergen; en Timmermans, commissarissen, een vischconcours op baars ter bevordering van de eendracht en samenwerking van de Nederlandsche Hengelaars. Er werden door de volgende 27 veree- nigingen deelgenomen: Avontuur, Schoten; Oostenburg, Am sterdam; Morgenstond, Heemstede; Tsaar Peter, Amsterdam; De Witvisch, Weesp; Onderling Genoegen, Wormerveer; Door Eendracht Verbonden, Amsterdam; nder- linge Genoegen, Amsterdam; Jonge Hen gelaar, Amsterdam; Vereenigde Visschers, •Haarlem; Vischlust, Haarlem; Door .Vriendschap Samengebracht, Amsterdam; 'Veredeling zij ons Doel, Assendelft; "Lustige Hengelaars, Haarlem; Kleine ;Baarsje, Zaandam; De Jonge Visscher, Amsterdam; Sport doet Leven; Worm er- weer; Krommenie en Omstreken; Het Baarsje, te Schoten; Vrije Hengel, Haar lem; De Germaan, Amsterdam; Dageraad, Schoten; Morgenrood, Schoten; Oostelijke Eilanden, Amsterdam; Jonge Hengelaars, Amsterdam; Karper, Zaandam; Jonge Hengelaars, Amsterdam. Verschillende vereenigingen hadden hun vaandels medegenomen, doch wegens het slechte weer werden deze niet ont plooid. Op de laatst gehouden vergadering was besloten per Doot naar Halfweg te gaan en dan in het door haar gepachte water te gaan baarzen. Om 8 uur kwamen de deelnemers bij den heer J. Bakker, Begijnestraat bijeen. Daarna ging men gezamenlijk naar de boot op het Buiten Spaame, Na een half uur varen, kwam men ter plaatse van het Begin van den wedstrijd. Het weer speelde ook thans weer den visscher leelijke parten, zoodat er reeds bij den aanvang der wedstrijd stemmen opgingen, om inplaats van 6 halve uren, zooals besloten was, 4 halve uren te visschen, maar het bleef bij 6 halve uren. Na het derde half uur werd er ge- pauseerd ten huize van den heer J. Deudekom, Nieuwenweg. Half drie werd met de tweede helft van den wedstrijd begonnen. Deze duurde tot 5 uur. Na afloop van den wedstrijd kwam men bijeen bij den heer Cion, Vijfhuizen, al waar de uitslag bekend werd gemaakt. Deze was als volgt: 1. D. V. S., Amsterdam, 24 st.; 2. Jon ge Visscher, Amsterdam, 16 st.; 3. De Karper, Zaandam, 16 st.; 4. Tsaar Peter, Amsterdam, 13 st.; 5. Morgenstond, Haar lem, 12 st.; 6. Lustige Hengelaar, Haar lem, 11 st., gr. 22K c.M.; 7. Dageraad, Schoten, 11, gr. 20J4 c.M.; 8. Vischlust, Haarlem, 11 st.; 9. Vrije Hengel, Haarlem, 10 st.; 10. Lustige Hengelaar, Amsterdam, 9 st., gr. 1934 C.M.; 11. Oostenburg, Am sterdam, 9 st., gr. 1814 C.M.; 12 Baarsje, Zaandam, 8 st.; 13. Baarsje, Schoten, 7 st 14. Ons Genoegen, Amsterdam, 6 st. gr. 19 cJVL De zilveren draagmedaille werd ge wonnen door den heer J. Schut, lid van D. V. S., Heerenstraat, te Amsterdam. Om half zeven werd de terugtocht weer aanvaard en ging het weer naar den heer Bakker, alwaar onder een gezellig samen zijn de prijzen aan de betrokkenen wer den uitgereikt. Een woord van dank mag den hecren H. v. d. Eikhof, C. Smal, Spoor, Martens en Bijlsmit niet onthouden worden voor de kranige manier, waarop zij hun functie van paaltjes zetters vervuld hebben. In het geheel werden 203 baarzen ge vangen. De Oostersche conferentie te Parijs is Zaterdagavond om 8 uur 20 geëindigd. Er werd onmiddellijk een gemeenschap pelijke uitnoodiging van de geallieerden, geteekend door Poincaxé, Curzon en Sforza, tot de Turken gericht, opgesteld. de uitnoodiging aan de Turken erkent, op voorwaarde, dat de Kemalis- ten de onzijdige strook eerbiedigen, de grens van de Maritsa, met inbegrip van Adrianopel en de souvereiniteit der Tur ken over de Zeestraten, onder toezicht op hun onzijdigheid. Lloyd George heeft Zaterdag in een toespraak tot journalisten verklaard, dat de Engelsche politiek de volledige vrij heid van de zeestraten ten doel heeft, onder toezicht van den Volkenbond, in het belang van alle landen gelijkelijk. In. de uiteenzetting van Lloyd George aan de journalisten zei hij o.a. dat alles wat de Engelsche regeering de laat ste dagen ondernomen heeft niets te ma ken Sbeefi met het gelijk of ongelijk in het Grieksch-Turksche geschil, dat ge regeld dient te worden door een congres van de geallieerden met de oorlogvoe renden. De Britsche handelingen wer den voorgeschreven door tweo verheven overwegingen, waarvan de eerste is dat het een eerste vereischte voor den vrede is, dat de vrijheid van de straten ge waarborgd zij. De voorgenomen Britsche actie dient om te verzekeren, dat niets deze vrijheid zal bedreigen. Daarin gaat Engeland niet een eigen weg, maar voert het eenvoudig de politiek uit, welke de geallieerden in October 1918 overeenge komen zijn. Wij zijn, zei Lloyd George, geen duimbreeds afgeweken van het standpunt, dat wij toen innamen. Ons tweede doel was het voorkomen van de uitbreiding van den oorlog tot Europa. Indien de oorlog zich uitbreidde tot Thra- cië, te midden van de wrijvingen tus schen Turken, Grieken, Bulgaren en Ser vië, zou het gevolg niet te overzien zijn. Met deze beide doeleinden voor oogen heeft Engeland de stellingen aan de straten versterkt. Wat de onzijdige strook betreft is het volkomen onpartij dig. Toen hij de Grieken onlangs waar schuwde tegen den opmarsch naar Kon- stantdnopel heeft de Engelsche opper bevelhebber dezelfde termen gebruikt als nu tegen Kemal bij Tsjanak, n.l., dat hij niet kon toestaan, dat zij de onzijdige strook betraden. Ten aanzien van het praatje, dat wij een botsing zouden uitlokken door Tsja nak te houden, zei Lloyd George voorts, zij opgemerkt, dat naar de meening van onze militaire raadgevers het behoud van Tsjanak noodzakelijk is om de vrijheid van de straten voor ongewapende sche pen te verzekeren. Wij willen Galipoli en Tsjanak niet vasthouden alleen in OEngeland's belang. Wij zijn niet van meening, dat Engeland daar alleen de verantwoordelijkheid dient te dragen. Wij nemen geen woord terug van wat wij verklaard hebben over rug van wat wij verklaard hebben over het Turksch blijven van Konstantinopel. Wij willen geen strijd ontketenen over de souvereiniteit over Oost-Thraoië, maar eerst moet de vrede tot stand zijn ge bracht. Wij zullen ons best doen on middellijk een congres te beleggen van alle betrokken landen, ten einde een blijvenden vrede te vestigen. De vrede is ons doel. Wij beschouwen den oor log als een ramp. Dientengevolge ne men wij de beste maatregelen om hem te voorkomen. Het Fransche standpunt. wordt opnieuw weergegeven in een ar tikel in de Temps over de jongste be sprekingen. Daarin heet het: Het is redelijkerwijs te verwachten, dat de Oostersche quaestie zal worden opgelost. De wensch, zonder ophouden door Frankrijk en Italië geuit, dat de vrede bewaard zal blijven, begint uit werking te hebben. Indien er geen to taal onvoorzien incident voorvalt mag men hopen, dat er morgen een aanzien lijke verbetering in den toestand zal zijn ingetreden. Er bestaat thans een goede kans op vrede. Ook heeft het feit dat er te Smyrna contact is geweest tusschen Moestafa Kemal aan den eenen kant en admiraal Dumesnil en generaal Pellé aan den anderen kant, er krachtig toe bijgedra gen opheldering in den toestand te bren gen. Men verkrijgt de overtuiging, dat, in tegenspraak met de meest tegenstrij dig© inlichtingen, die van verschillende zijden worden in omloop gebracht, Ke mal zijn opvatting niet heeft gewijzigd. Hij houdt vast aan de eischen van het Nationale Handvest. Aan den anderen kant geeft hij blijk van reëelen politie- ken zindoor te trachten een vreed zame oplossing te verkrijgen van het Oostersche vraagstuk. Het komt er niettemin op aan aldus vervolgt de Temps geen kostbaren tijd te verliezen met onderhandelingen over bijzaken. Want de toestand wordt met het uur ingewikkelder, en indien er een of ander incident zou voorvallen tusschen de Britsche strijdkrachten en de ongere gelde Turksche troepen op den Aziati- schen oever van de Zeeëngten, zou dat de lont in het kruit kunnen zijn. Frankrijk zal alle diplomatieke midde len waarover het te beschikken heeft ge bruiken om de Turken aan te sporen tot voorzichtigheid. Het vertrek van Franklin Bouillon van wiens vroegere onderhandelingen met de regeering van Angora men op de hoog te is en van wiens actie de regeeringen van Engeland en Italië in kennis zijn ge steld heeft zeker de strekking om de Turken tot kalmte en geduld aan te spo ren en hen er van te overtuigen, van hoe groot belang het voor hen is, het succes niet in de waagschaal te stellen van de pogingen, die te Parijs en te Rome wor den gedaan om den weg te bereiden voor een billijken vrede. Het Italiaansche kabinet heeft de houding van Schanzer in 't Oos tersche vraagstuk goedgekeurd. De minis ters waren overtuigd van de noodzakelijk heid, dat Italië met Frankrijk op de Oos tersche conferentie moest trachten Enge- land's opvatting te wijzigen, ten einde een herziening van 't verdrag van Sèvres en een blijvende verzoening tusschen de oorlogvoerende partijen te verkrijgen. Italië eischt bovendien het recht om rechtstreeksche politieke en oeconomische onderhandelingen met Angora te voeren. Schanzer vatte zijn standpunt als volgt samen: de verdediging van de vrijheid der Dardanellen, geen nieuwe militaire actie, daar deze slechts nieuwe complicaties ten gevolge kan hebben. De Italiaansche troe pen, die zich op de Aziatische kust be vinden moeten worden teruggeroepen. Verder moet men het recht van de Tur ken op hetgeen voor hun nationaal be staan en onafhankelijkheid noodzakelijk is, erkennen. In een onderhoud verklaarde Schanzer verheugd te zijn dat zijn collega's in het kabinet het met hem eens zijn. Indien Engeland en Frankrijk de uitnoodiging ter conferentie van Venetië hadden aan vaard, zou men misschien bloedvergie ten hebben kunnen vermijden. Italië zal trouw met zijn bondgenooten samen wer ken. Het wenscht echter, dat de conferen tie in elk geval op Italiaansch gebied zal plaats vinden. De Popole d'Italia, het orgaan van Mus solini, verwijt Engeland voortdurend tegen Italië te intrigeeren. De vriendschap, die Italië jegens Engeland koestert, dreigt op jammerlijke wijze te worden verbroken. De houding van Frankrijk blijkt verder uit het besluit van Franklin Bouillion, die het verdrag van Angora in dertijd tusschen de Kemaldsten en Frank rijk tot stand bracht, naar Smyrna te zen den om met Kemal te praten. Verder meldt Reuter nog, dat de Fransche regeering aan Kemal heeft geseind, zich van elke actie te onthouden, totdat de speciale Fran sche afgezant, die den 23sten uit Parijs naar Smyrna was vertrokken, daar zou zijn aangekomen. De Fransche bevelhebber te Konstanti nopel heeft den Britschen bevelhebber doen weten dat hij de orde in Konstantino pel zal handhaven, voor het geval zich daar moeilijkheden mochten voordoen. Het Fransche garnizoen te Konstantinopel is versterkt met een Fransch bataljon, dat uit de Tatsjaidsja-ünia waa ontboden. Omtrent de houding der Ver. Staten wordt uit Philadelphia gemeld', dat de kruiser Pittsburgh te Philadeipia aan de marinewerf wordt gereedgemaakt om in allerijl naar het Naburige Oosten te kun nen vertrekken, teneinde Armeniërs en Grieken die bescherming verdienen te hulp te komen. De Pittsburg zal zich te Kon stantinopel ter beschikking stellen van den Amerikaanschien Hoogen Commissaris, schout-bij-nacht L. Bristol. Als het einde van den Grieksch-Turk- schen ooriog wordt voorts bericht, dat blijkens een bericht uit Smyrna de spoor wegverbinding van Angora met Affioen Karahissar en Smyrna is hersteld. De dienst zal spoedig hervat worden. 13000 Grieksche krijgsgevangenen, die zich bij de bezetting van Smyrna hebben overgegeven, zijn te Angora aanglekomen. Uit Griekenland wordt een samenzwering gemeld. Grivas die minister van oorlog in het kabinet Wenizelos is geweest is aangehouden ander aanklacht van poli tieke samenzwering. Volgens de bladen heeft de overheid bij tal van Wenizelis- ten verborgen wapens ontdekt. Uit Londen komen ernstige berichten over werkloosheid in Engeland. De bladen van Zaterdag melden, dat 25.000 menschen te Ebhrale, in Wales met ontbering bedreigd worden ten ge volge van de beslissing der plaatselijke ijzer- en staalfabrieken, welke de meer derheid van de bevolking in dienst heb ben, om de fabrieken te sluiten. De directie verklaart haar besluit als de uitkomst van een lange reeks van arbeidersgeschillen. De „Times"' verneemt uit Manchester: In de afdeelingen van de katoennij verheid die voor Amerika werken is be sloten van 30 September af, vier weken lang met verkorten werktijd te produ- ceeren. Er zijn tusschen de 300 en 400 fabrieken en ongeveer 100.000 werk krachten bij deze arbeidsbeperking be trokken. De bladen melden verder, dat ruim 60 pet. van de arbeiders op de Engel sche scheepswerven werkloos zijn. Als de schepen die nu nog op de helling Btaan, af zijn, zullen er nog maar enkele be stellingen zijn voor nieuwe schepen. In de eerstvolgende twee maanden denkt men dat het aantal werkloozen op de werven tot 80 pet. zal stijgen. Dit is driemaal zooveel als het percen tage dat men vroeger in den slechten sten tijd gekend heeft. Als reden geeft men op dat de scheepsbouw een ernstigen knauw haeft gekregen door het aan de markt bren gen van de schepen, die de Duitschers volgens het vredestractaat hebben moe ten uitleveren. j Zaterdagmorgen 6 uur heeft de beman ning van de „Lutetia", het schip, waarop de nieuwe bepalingen voor den werktijd toegepast zouden worden, verlaten, zoo- dat het vertrek naar Zuid-Amerika uitge steld moest worden. Uit Marseille wordt gemeld: De sleep bootmaatschappijen hebben alle booten opgelegd. 17 booten liggen verlaten; er vaart geen enkele sleepboot. De zeelieden verklaren, dat er geen enkel schip zal vertrekken, waarop niet de achturige werkdag wordt toegepast. Naar de „Braunschweigsche Landts- zeitung" meldt, zou Zaterdag en Zondag te Brunswijk een bijeenkomst plaats heb ben van alle democratische ministers uit het Duitsche rijk om te komen tot een heid van politiek. Een blad te Hongkong beweert, dat in de papieren van dr. Soen-jat-sen, die, naar men weet, Kanton had verlaten geheime stukken zijn aangetroffen over plannen (uit begin van dit jaar) om te komen tot een verdrag tusschen Duitsch- land, Sowjet-Rusland en China. De voormalige Duitsche gezant te Pe king, admiraal Hintz, zou te Berlijn onder handelingen over dit verdrag hebben ge voerd met een afgezant van dr. Soen- jat-sen. Deze had aan Hintz gevraagd cm als zijn adviseur naar Peking te komen. Op 24 October zal de koopman Goethe uit Halle zich voor het staatsge- rechtshof te Leipzig wegens beleediging van den rijkspresident te verantwoorden hebben. Om in de behoefte aan papieren geld te voorzien, heeft de stad Aken van de regeering machtiging gekregen tot de uitgifte van 300 millioen mark noodgeld. Den llen Juli is te Mariënburg de vrouw van dr. Reiss, hoofdredacteur van de Duitsch-nationale „Mariënburger Zei- tung" vermoord. Na een betooging, die aan de nagedachtenis van dr. Walter Rathenau was gewijd, waren een aantal links-radicalen naar het huis van dr. Reiss getrokken. Mevrouw Reiss opende het raam om te zien wat er gaande was en werd daarop door een kogel in het hoofd getroffen. Zij was onmiddellijk dood. Zoo luidde het eerste verhaal. Van nationalistische zijde is uit deze zaak ge weldig veel munt geslagen, vooral omdat de daders onvindbaar bleven. Thans meldt men, dat dr. Reiss zelf is gearresteerd, onder aanklacht zijn vrouw te hebben vermoord. Het te Langensalza verschijnende Tageblatt deelt aan zijn lezers mede, dat de abonnementsprijs voor de maand Oc tober is bepaald op 600 mark of 6 pond graan of 10 eieren. De Duitsche Zeppelin-Maatschappij gaat een luchtvaartdienst met Zeppelins op touw zetten tuschen Spanje en Argen tinië (Buenos-Ayres). Het geld is nu bij een en al voor een groot deel gedeponeerd bij Spaansche banken. Men verwacht den afstand Madrid—Buenos-Ayres met die luchtschepen te zullen afleggen in 90 uur. Volgens een bericht uit Boedapest aan de Prager Presse heeft ex-koningin Zita aan de Hongaarsche regeering ver zocht een spoedige beslissing fe nemen no pens haar installatie in Hongarije, daar zij geen misbruik wil maken van de Spaan sche gastvrijheid. De Hongaarsche regee ring heeft zich onbevoegd verklaard en heeft de ex-koningin verwezen naar den Oppersten Raad te Parijs. De Politische Korrespondenz ver neem', dat de gezantenraad aan de Oos- tenrijksche regeering heeft laten weten, dat het verbod van het bouwen, in- en uitvoeren van luchtvaartuigen voor ver- keersdoeleinden in Oostenrijk is opgehe ven. - De Russische sowjet-regeering heeft verklaard tegen de benoeming van graaf Brockdorff Rantzau tot Duitsch ambassa deur geen bezwaar te hebben. Rantzau zal waarschijnhlijk reeds in den loop der volgende week naar Rusland vertrekken. Aan de Frankf. Ztg. wordt gemeld dat do Tsjechische regeering sinds gisteren geen pasvisa meer geeft voor reizen naar Hongarije. Er was in Hongarije een Hon gaarsche agitator die in Tsjechischen dienst was getreden, gevangen genomen en trots de protesten van de Tsjechische re geering, niet weer vrijgelaten. De Tsje chische regeering dreigt nu met nog andere dwangmaatregelen en wil de zaak voor den Volkenbond brengen. GOUDA. [Veiling Van 22 Sept. Snijboonen f 1545, idem sprot f 1 —24; Stokboonen f 4—26; Stamboo- nen f518; Spekboonen f 0.70—6; Pronkboonen f0.30—4; Uien fl.80— 4.20; Kroten f 0.30—1.50; Augurken, fijn f 61—68, idem fijn basterd f 26 —30, idem basterd f 15, idem grof f67; Postelein f5.1013.10; Spina zie f5.90—21 per 100 Kg.; Komkom mers f 0.10—1.50, idem gele fO.10— 4.80; Bloemkool f 0.1021; Roode kool f2—5.10; Gele Savoyekool f2.30 —5.80, Groene idem f 1.90—5.20; An dijvie le soort f 1.10—2.40, idem 2e soort f 0.20-1.10; Kropsla f 0.10—1.10 per 100 stuks; Peen f 0.90—3.60; Kro ten f 0.30-2; Prei f 0.10-3.90; Sel derie f 0.20—1.50; Peterselie f 0.10— 0.70 per 100 bos Tomaten A f 10.20 12.20, idem B f 6.40—8.20, idem C f 8.50—9.90, idem rijp f211, idem krielm f 0.10—1 per 100 pond; Zu ring f 0.06—0.28 per kist; Maagde peren. f 11; Klaasjes f7; Williams f 8—9; Soldat Laboureur f 10; Beurré Hardy f 13—19; Bonne Louise f 15 31; Seigneur d'Ésperer f 19 p. 100 Kg.: Meloenen f 0.05—0.60; Perziken f0.02 —0.07 per stuk; Eieren f9.80—10.20 per 100 stulis. DELFT, 23 Sept. Kaas. Ter markt waren 31 stapels. Komijnekaas f 0.62 0.82 per K.G. UTRECHT, 23 Sept. Vee. Aange voerd waren 700 st. Handel stug. Prijzen waren Stieren f 70200, vaarzen f 120 230, pinken f 65125, melkkoeien f 140 375, kalf koeien f 170395, vaarkoeien f 120250, magere kalveren f 3070, nuchtere kalveren f 1018, magere varkens f 2960, biggen f 13—29, magere schapen f 3040, lammeren f 22 28.50. Boter. Gras- f 1.35. Eieren, f 11—13. Kaas 40—80 ct. per K.G. WIJK BIJ DUURSTEDE, 22 Sept. (Veilingsvereeniging Wijk bij Duur stede en Omstreken). Ter fruitveiling besteedde men heden de volgende prij zen voor: maagdeperen le soort 1012 ct., id. val le s. 45 ct., St. Germain le s. 5 ct., Lissahonners le s. 34%!ct„ Trijntje Lammertjes le s. 6 ct., cala"bas- peren le s. 16 ct., jodenperen val 4 ct., pippelingen le s. 6y2 ct., val zure appelen 2 ct., val harmsperen 2 y2 ct., goudrei- netten val 3 ct., harsperen le s. 56 ct., grijze beurré le s. 5 ct., id. val 3y2 ct., knolperen 4 ct., beurré Hardy le 6% ct., bergamotten le s. 7% ct., id. val 4 ct., Duchesse d'Amelien le s. 1012 ct., fokkeperen le s. 5 ct., zure Grieten le s. 2 ct., Keulsche paradijs van 3 ct. Louwtjes le s. 5 ct., zoete appelen le s. 4 ct., zoet val 12 ct., stoofperen val 3 y2 ct., val campagnezoet 3 ct., val belle fleur le s. 2 ct., blanke maagdeperen le s. 6 ct., soldat laboureur le s. 11 ct., Fransche schrijvers extra 7y2 ct., zomer- schrijvers val 1 y2 ct., verbeterde goud- reinetten val 3 ct., witzoet le s. 5 ct., damperen le s. 4 ct., i Williams extra 12 18 ct., id. geel 11 ct., spelperen le s. 3y2 ct., Bonne Louise|le s. 15%26 ct., keizer Alexander le s. 2% ct., handperen val 2 ct., gele beurré de nierode 15 ct., d. le s. 1315 ct., beurré classeau val 3 ct., stoofperen le s. 3 ct., Duitsche Ber gamotten val 24 ct., Eva-appelen le s. 6—7 ct., vijgeperen le s. 1520 ct., alles per K.G. ALKMAAR, 23 Sept. Vee. Aan voer 17 paarden f150—400; 145 koeien f275—550., 35 nuchtere kalve ren f1028 874 schapen f4060 5 vette varkens f 100125., 57 magere varkens f4065 140 biggen f2234 9 bokken en geiten f411. Boter f 1.251.35 per K. G. Eieren f10 12 per 100 stuks. BOVENKARSPEL. (Station,) 23 Sept. Aardappelen. Koks fl1.05; Due f 11.10, Schotse fl.101.20, Blauwe f 0.800.95 Bonte f0.80 0.95 per baal. Aangevoerd 1650 baal. Augurken f0.160.47 per K. G. Aan gevoerd 350 K. G. Uien. Groote gele f 1.15—1.40, kleine gele f 1.90—2.25 per K. G. Aangevoerd 950 baal. le bloemkool f 3.258.75, 2e dito f0.85 2.70 per 100 st. Aangevoerd 90.600 st. Roode kool 0.65 1.60 per 100 K.G. Aangevoerd 107.200 K. G. Gele kool f0.951.25 per 100 K.G. Aangevoerd 22.000 K.G. Witte kool f 1.40—1.70. Aangevoerd 33.700 K. G. Bieten groote f7.508 per 1000 st. Aange voerd 4750 st. Slaboonen f0.851.35 per 15 K. G. Aangevoerd 760 zak. GORINCHEM. 23 Sept. Paarden. Op de heden gehouden paarden markt waren aangevoerd 700 stuks, tegen 1321 stuks het vorige jaar. Men besteedde voorluxe-paarden f400— 550, werkpaarden f200275, 2*4- jarige paarden f200270, 1% jarige paarden f 150250, veulens f50100, hitten f200350. Er was weinig handel ,en er waren ook niet veel kooplieden. LEIDEN, 23 Sept. Boter. Prima fabrieksboter (controle) f2.352.40, prima boeren f 2.502.56 per K. G. Met goeden handel en middelmatigen aanvoer. Turf. Lange f8—9, zwarte f 13 per 1000 stuks. LOOSDUINEN, 23 Sept. (Week bericht der Loosduinsche veilingen.) Er is weer levendigheid gekomen in de warenhuizen. Nu men weer een goeden prijs voor zijn producten krijgt, wordt De kapitein bij den Generalen Staf J. Kooiman, tevens een bekende figuur op het gebied der pluimveeteelt in Ne derland, heeft tegen 1 Januari a.s. eer vol ontslag uit den militairen dienst gevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6