Het Eersfe Eiiehasisiisefie Congres. GEMENGD NIEUWS. Het bedreigde Gooi, Brand te Raaïte. De onschuldig veroordeelde pösï-1 beambte. Gasontploffing. Inbraak te Gorssel. Aangehouden. Nederlandsch schip gestrand. De Koningin naar den Haag. Brand te Ulft. De geluidsproefknallen. „Mtoto", het nieuwe Nijlpaard in Artis. Hij Verzocht "daarööt aaff ÏÏéfi BShïstéi* van Oorlog, om de kazernewoning, die hij thans in huur van het Rijk had, nog eeni- gen tijd uiterlijk tot 1 November a.s. te mogen bewonen. DE GERUCHTMAKENDE GESCHIEDENIS TE BERGEN. Het vreemde geval te Bergen, waar over wij dezer dagen een bericht op namen, begint een staartje te krijgen. Zooals men zich herinnert, ging het over het al of niet plaatsen van een jeugdigen pensiongast daar waar de pensionhoudster hem wou hebben. De jongen, die vluchtte en door de moeder, beïnvloed door de pension houdster teruggeëischt werd, is nog steeds niet terug en wordt ergens ver borgen gehouden. Nu is Donderdagavond een gewel- dadige poging gedaan om de tegen woordige verblijfplaats van den knaap gewaar te worden. De chauffeur van dokter Dekker (deze had zich het lot van den jongen aangetrokken) is, toen hij tegen 10 uur per fiets van een bezoek in Barsingerhorn te Bergen terug kwam, door een paar personen aangehouden, die hem, terwijl zij den voorband der fiets doorsneden, toeriepen „Waar ben je geweest Je zult ons zeggen waar Guus (dat is de naam van den jongen) is." De aangerande zeide het echter niet en wist met veel moeite te ont komen. Men meent de beide personen dien avond ook gezien te hebben nabij het huis, waar Guus het eerst na zijn vlucht onderdak vond en denkt dat het een paar particuliere detectieves zijn, belast met de opsporing van den jongen. Dat zij in lange zwarte jassen gekleed waren, is alles wat men met zekerheid omtrent hen weet. Men neemt aan, dat de bedoeling is den jongen onderdak te brengen bij zijn moeder en zuster in het tehuis, dat de pensionhoudster tijdelijk heeft betrokken, nu deze week haar pen sion is afgebrand. De officier van justitie uit Alkmaar heeft te Bei gen persoonlijk een onder zoek ingesteld naar het gebeurde met Guus. De rechtbank kan echter geen beslissing nemen in deze zaak, zoolang de Voogdijraad zijn advies nog niet heeft ingediend. Naar wij vernemen betracht deze hiermede zooveel mogelijk spoed. LANDBOUW EN MSSBHERIJ. Nood der tuinbouwers. Verpakking van fruit. plukken. 't' Mandje Waarin geplukt wbrdt gurfen voor Bepaalde doeleinden tinmen worden aangewend. KUNST EN KENNIS. Esperanto en de Volkenbond. Wasch uw hond. NANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch Fabrikaat. BINNENLANDSCH NIEUWS. - De Rijksseruminrichting. Voorkoming van dubbele belasting. L De reizen van den Franschen gezant. Posterijen en Telegrafie. MARKTNIEUWS. AMSTERDAM, 23 Sept. Aard- - appelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 2.652.80, ld. Blauwe 2.40—2.50, id. Eigenhei mers 1.80*—2, id. Blauwe Eigen heimers 22.10, Noord-Holland- sche Blauwe 1.902, id. Bonte 1.90 —2, Hillegommer Zandaardappelen 3.50—5, School meest erss 2.40 2.60 per H.L. S AMSTERDAM, 23 Sept. (Notee ring v.h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong en Koene.) Charlemonsky 12—20, The Queen 8—14, Graven-; steiners ƒ8—14, Cox pomona ƒ12—. 20, Tulpappelen 1012, Codlin Keswick ƒ7—10, Zonzoet 7II; Bloeme zoet 10—13, Vlaamsch zuur 6—9, Framboos zuur 6—8, Tri umph de Vienne 17—28, Annanas de Contrais 15—24, Williams rijp ƒ20 —24, id. 10—15, Maagdeperen ƒ11 15, Souvenir de Congres 16—22, Conseiller de la Cour 1014, Vijgen peren 1624, Soldat Laboureur 1215, Hertogin Elza 913, Beur- ré Lindauer 9*13, Beurré Hardy 16—24, Tesselaars 5—8, Jutteperen extra ƒ3460, id. I ƒ1826, Mar- garithe Marillat 1420, Louise Bonne 22—32, Clapp's favorite rijp 18—30, id. id. 16—18, Dr. Corne lls 10—16, Beurré d'Amalie 14 Cretien Williams 10—16, Diamant-; peren 811, Beurré de Merode f 10—14, Madame Mathou 16—18» Dirkjesperen 7—9, N.H. Suikerpe ren f 79, Goudsballen 8—9, Seig neur d'Esperen 1220, Reine Vic toria ƒ30—42, Druiven 52—66, id. wit ƒ40—48, Hazelnoten 18—24 per 100 K.G.Perziken 1 16—22, id. 11 ƒ612, Meloenen 2036, Bloemkool 5—12 per 100 stuks; Duinzand Eigenheimers 3.40—7.50, Spercieboonen enkele ƒ6—11, id. dubbele 6—10, Snijboonen 1427; Tomaten 911, Augurken fijn 54 62, id. basterd 12—24 per ZOO K.G. Bloemen. Chrysanthemums 28— 55, Rozen ƒ6—13, Am. Anjers ƒ5— 9, Lelies 18—26, Dahlia's ƒ4—7t Snijgroen 4—9.50, Eiketakkea 4-* 6, alles per 100 stuk%. Het Eucharistisch Congres te Amster- daam zal Donderdagavond 19 October te 7 uur door Z. D, H. Mgr. Callier plechtig worden geopend met een Pontificaal Lof in de St. Willibrorduskerk aan den Am- steldijk, waarna te 834 uur de openings vergadering in het Concertgebouw, waar pater Borromaeus de Greeve O.F.M. als spreker zal optreden. Vrijdag 20 October 's morgens in alle kerken van het Bisdom generale H. Com munie der kinderen. Te 8 34 uur Mis van eerherstel voor den Vrouwenbond in de Catharinakerk. Te 9 uur Pontificale Hoog mis in de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk door Z. D. H. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, voorzitter der Inter nationale Eucharistische Congressen, op te dragen. Te 11 uur en 334 uur sectiever gaderingen in verschillende lokalen der stad en te 1 uur kinderhulde in alle ker ken met aanbidding. Te 4 uur speciale Priester-bijeenkomst in het gebouw van „Geloof en Wetenschap" en 's avonds al- gemeene vergadering te 8 uur in het Con certgebouw, waar pater B. H. Molken- boer O. Pr. en dr. Gerard Brom zullen spreken. Zaterdag 21 October Pontificale Hoog mis in de kerk van de H.H. Nicolaas en Barbara (De Liefde). Te 11 uur, te 2 en te 334 uur sectievergaderingen. Te 1 uur kinderhulde als den vorigen dag. Te 8 uur in het Concertgebouw Kunstavond, waar de kunst de H. Eucharistie zal eeren en de heer Poelhekke als redenaar zal optreden. Zondag 22 October zal Z. D. H. Mgr. Callier te 934 uur in de Rozenkranskerk in de Jacob Obrechtstraat een Pontificale Hoogmis opdragen, terwijl te 8 uur in de St. Augustinuskerk een H. Mis van Eer herstel der mannen wordt opgedragen. In alle kerken van het Bisdom generale H. Communie en Aanbidding tot 12 uur *s middags. Te 1 uur optocht der katholieke orga nisaties met haar banieren (allen R. K. vereenigingen in het bisdom wordt ver zocht, om met haar banieren luister bij te zetten aan het Congres en uiterlijk 17 Oc tober deze te Amsterdam te doen zijn). Te 2 uur grootsche openluchtmeeting in het Stadion. Des avonds in alle kerken van het Bisdom Lof en Processie met toewijding van het geheele Bisdom aan Jezus Christus in de H. Eucharistie. Het Congres zal worden gesloten met een Pontificaal Lof op het Bagijnhof en Processie over het alsdan naar mooie ont werpen schitterend geïllumineerd Bagijn hof. Z. D. H. Mgr. Callier zal den zegen met het Allerheiligste geven. Wij laten hier in alfabetische volgorde de namen der uitgenoodigde sprekers vol gen: mr. dr. Jan van Best; mr. J. B. Bo- mans; L. A .P. M. van den Broeke; F. X. Duijnstee O. E.S. Aug.; W. van Dijk O. E. iS. Aug.; dr. J. van Ginneken S.J profes sor P. Groenen; dr. Huijgens O. F. M.; Alph. Laudy; G. van Lingen; mevr. Log ger; pastoor F. Lucassen; mej. A. Meijer; F. van Nimwegen C. s.s. R.; M. A. P. C. Poelhekke; pater Quirinus O. Cap.; H. v. Ruth S. J.; professor dr. A. Steger; J. Smit; mevr. A. SteenhoffSmulders; dr. Th. N. Vlaar O. E. S. Aug.; H. A. C. M. Wennen;pastooor L. J. Willenborg en B. Th. de Wolf. De Eerw. heeren Geestelijken, die deel wenschen te nemen aan het Eucharistisch Congres en onder de geestelijken vna Am sterdam geen bijzondere relaties hebben, kunnen zich voor eventueel logies wenden tot kapelaan W. Bosch, Jacob van Len- nepkade 211, .Amsterdam. Overige deelnemers, die tijdens de da gen van het Congres huisvesting wenschen bij particulieren, gelieven zich daarvoor op te geven bij mej. A. Rademaker, Kei zersgracht 242, te Amsterdam. De vergoe ding zal gemiddeld bedragen f 2.50 per persoon en per nacht, voor logies met ontbijt. Het hoofdbestuur wekt op tot het hou den van plaatselijke propagandavergade- ringerv in heel het bisdom ter opwekking tot deelname aan dit Congres. Enkele sprekers hebben zich daarvoor bij de Pers- en Propagandacommissie reeds be schikbaar gesteld. Gewezen wordt ook op de gezelschapsbiljetten, die voor 20 per sonen en meer kunnen worden aange vraagd en per persoon voor retour slechts 1/4 maal den gewonen prijs van een en kele reis kosten. Geldigheidsduur 3 dagen. Formulieren moeten daags te voren aan de gewone stations en vier dagen te vo ren aan stopplaatsen worden aangevraagd De biljetten zijn te verkrijgen voor alle klassen. Moge het Congres schitterend slagen! Een dezer dagen zal in perceel Heeren- 'gracht 259 te Amsterdam, Kamer No. 7, telefoon Noord 9599, een Congres-bureau worden geopend. .Wij lezen in het „Hbld.": Het plan-de Miranda, op de Gooische heiden 20.000 eensgezinswoningen neer te zetten met Amsterdammers, wekt in het Gooi zelf een vrij hevige beroering. Over het algemeen is men daar met "iet plan heelemaal niet ingenomen en hoopt men van harte, dat die Miranda- stad zal blijven bestaan uit luchtkastee- len. Ten gomeentehuize van Hilversum heeft Zaterdagmiddag op initiatief van den burgemeester dier gemeente, den heer M. Paul J. Beijmer, een conferentie plaats, waartoe zijn uitgenoodigd de bur gemeesters van Bussum, Naarden, Baam, Laren, Blaricum, Huizen, Muiden, Eem- nes, Weesp en 's-Graveland, terwijl ook is gevraagd de heer E. Luden, voor zitter van de vereeniging „Stad en Lande van Gooiland". Heze laatste ia uitgenoo- digd, wijl zoo goed als alle weidegron den in het Gooi, toebehooren aan de Erfgooiers. Naar wij vernemen bestaat er bij de burgemeesters niet veel liefde voor het plan, terwijl ook de medewer king der Erfgooiers hoogst twijfelachtig zoo niet, absoluut uitgesloten is. Op deze conferentie zal het plan wor den besproken. Bevreemding wekt het^ dat de Gooische autoriteiten van dit plan alleen door de bladen hebben kennis' gekregen en men het blijkbaar niet de moeit/9 waard heeft geacht, htm mee- ning eerst te hooien. r Te Raalte is de boerderij, bewoond dooi den landbouwer J. N. Ouwert, aan den Almeloschen weg, tot den grond toe afge brand Van den inboedel is hoegenaamd niets gered. Het vee is in veiligheid ge bracht. Verzekering dekt de schade, oor zaak vermoedelijk een defect aan den schoorsteen. Eenige hoeveelheden rogge en hooi, die 5n de nabijheid van dep schoorsteen lagen .vatten het eerst .vlam, Wij deelden onlangs mede, dat een post beambte al geruimen tijd, bijna een jaar in hechtenis zit, op aanklacht van dief stal. De voornaamste beschuldiger in deze zaak de postbeambte H., heeft nu giste ren te 's-Gravenhage terechtgestaan ter zake van verduistering en een jaar gevan genisstraf is tegen hem geëischt. Waar bovendien één der getuigen in de eerste zaak zijn indertijd afgelegde ver klaringen heeft ingetrokken komt de be schuldiging steeds meer op losse schroe ven te staan, zegt de „Avondp." Naar het blad is medegedeeld, bestond lusschen de beide zich in arrest bevinden de beambten een veete en men vermoedt, dat de beschuldiger den ander een hak heeft willen zetten, zonder de draagwijdte zijner beschuldiging te beseffen. Inmiddels heeft de waarschijnlijk on schuldig veroordeelde reeds ongeveer een jaar achter slot en grendel gezeten Het moet echter reeds nu vrijwel vaststaan, dat de veroordeelde in elk geval weer in dienst zal worden gesteld zoodra hij uit de gevangenis wordt ontslagen. (N.v.d.D.) Zaterdag is te Doetinchem naar men meldt door onbekende oorzaak een gasontploffing ontstaan in de rijwielfabriek van den heer Bulten. Drie groote spiegel ruiten en tal van kleinere werden versplin terd. Een arbeider werd vrij ernstig aan de hand gewond en kreeg bovendien brandwonden aan het hoofd. Te Gorsel is Vrijdagnacht ingebroken in de villa van mevrouw Crommelin. Uit een schrijfbureau werden gestolen 2 bankbil jetten van 60, één van 40, 13 gul dens en nog wat klein geld, benevens een gouden heerenhorloge en een zilveren sauslepel. Te Baam beeft de politie zekeren H. van W. aangehouden, verdacht van dief stal ten huize van Jhr. Clifford aldaar, in den nacht van 28 op 29 Aug. Vele waar devolle gouden voorweipen, van diefstal afkomstig, zijn in beslag genomen in een Stadsbank van leening te Rotterdam, waar van W. ze had beleend. Uit Londen wordt gemeld: Het Neder- landsche stoomschip „Boeton" van Bata via naar Amsterdam is in den Theems- mond gestrand, doch zonder hulp weer vlot gekomen. Het zou Zaterdag te Gra- vesend binnenloopen. 't Is niet bekend, of er schade is. Naar wij vernemen zullen de Koningin en Prins Hendrik Maandag omstreeks 11 uur van het Loo in de Residentie aanko men, om daar tot Dinsdagmiddag d.a.v. te verblijven. Te Ulft (Geld.) is Vrijdagmiddag ten 12 uur een begin van brand ontstaan in de rietmeubelen-fabriek van den heer Hulst. Het vuur was spoedig gebluscht. Om 5 uur 's middags brak de brand opnieuw uit, thans in hevigen vorm. Ook nu was men het vuur spoedig meester maar Vrij dagnacht om 2 uur sloegen de vlammen opnieuw uit het perceel met het gevolg dat dit geheel uitbrandde en het aangren zende gebouw, waarin het filiaal te Ulft van de Hanzebank gevestigd is, mede een prooi der vlammen werd. De waarden der bank zijn gespaard gebleven, de oor zaak van den brand is niet bekend. De burgemeester van Epe heeft bericht ontvangen van het Departement van Oor log, dat de Minister verdere geluidsproe- ven door middel van ontploffing, verbo den heeft. Het Kon. Zoölogisch Genootschap te Am sterdam, heeft voor zijn levende have een buitengemeen belangrijke en waardevolle aanwinst gekregen, waarmede niet alleen een gevoelig verlies weer opgeheven, maar bovendien de mogelijkheid geopend wordt op een mede uit financieel oogpunt niet te onderschatten fokken van nijl paarden op grooter schaal dan ooit te vo ren. Toen „Cyrus" de kolossale mannetjes hippopotamus, onlangs plotseling te ster ven kwam, zag Artis, dat van zijn tweede Nijlpaardenpaar met succes reuzen jongen grootgebracht en voordeelig verkocht had, en terstond na den oorlog nog voor een belangrijk bedrag een ruim driejarig man netje aan de Zoological Society te Londen kon leveren, zich plotseling de mogelijk heid ontnomen, om verder te fokken, 'n Gevoelig verlies in de moeilijke tijden die het Genootschap tijdens en na den oorlog heeft meegemaakt. Daar kwam de tijding, dat de Konings berger TiergaTten zijn nijlpaard, destijds als éénjarig dier uit Duitsch-Oost-Afrika geïmporteerd en inmiddels tot een flink ongeveer negenjarig mannetje ontwikkeld, wenschte te verkoopen. Dat was een kans voor „Artis" die gewaagd moest worden, waar in meer dan één opzicht „toekomst" in zat. Niettegenstaande het „Artisfonds" wat ledental en financiën betreft ook zeer on der de tijdsomstandigheden gebukt gaat, werd het bestuur dadelijk bereid gevonden om in samenwerking met eenige bestuurs leden en vrienden van Artis, den koop mo gelijk te maken. Een vorst gelijk, voor wiens reis overal de noodige toebereidselen getroffen wa ren, heeft „Mtoto" in een specialen D- treinwagen, waarin het reusachtige transporthok geplaatst kon wonden, den langen tocht van Koningsbergen naar hier afgelegd. Zondagmiddag werd de zwaarlijvige Afrikaansche potentaat per groote vracht auto van het Centraalstation afgehaald, en niet lang daarna betrad hij onder het herhaald, dreunend basgebulder, waarmede zijn toekomstige harem hem ontving, ge lukkig gezond en onbeschadigd, schoon ietwat verreisd en angstvallig weifelend zijn nieuw verblijf. Het transport van Koningsbergen naar hier werd geleid door den inspecteur over de levende have, den heer A. F. J. Por- tielje. Men schrijft aan de „Avp."j Aoe weinig „hoogerhand" zich laat ge legen liggen aan het lot van de, door de -afvloeiïngsmaatregelen, toch reeds in moei lijke omstandigheden verkeerende onder officieren, moge blijke uit het navolgende: Een adjudant-onderofficier in Venlo, die, naar aanleiding van zijn 35 dienstjaren op 16 Aug. j.l. zou worden ontslagen, heeft toen dat ontslag vaststond, al het moge lijke aangewend om een woning te vinden die hij zou kunnen betrekken zoodra hij den militairen dienst zou verlaten. Hij slaagde in zooverre, dat hij een wo ning vond, doch die Das einde October zou .kunnen betrekken, Dit verzoek werd door alle autoriteiten ondersteund, doch „hoogerhand" dacht er anders over en nam de volgende beslis sing: „Aangezien de onderwerpelijke woning eene ambtswoning is, wordt het verzoek met het oog op de belangen van den mi litairen dienst afgewezen." Nu is het absoluut onbegrijpelijk dat ge sproken wordt van een ambtswoning. Deze woning heeft niets met het ambt gemeen, daar belanghebbende niet ver plicht was daarin te wonen. En welke belangen van den militairen dienst worden geschaad, wanneer die woning eenige weken langer door dezen bewoner zou betrokken blijven, begrijpen wij niet. Deze woning valt helaas niet onder de huurcommissie, anders. Doch het Rijk (het M. v. O.) geeft hier wel een alleszins mooi voorbeeld hoe een huurcommissie niet moet optreden. Uit een en ander blijkt duidelijkt dat er naar een motief gezocht is voor eene af wijzende beslissing en dit tegenover een onderofficier die meer dan 35 jaar naar zijn beste weten zijn vaderland heeft ge diend. Het wordt voor de onderofficieren hoe langer hoe moeilijker een vergenoegd ge zicht te toonen. Zij trachten dan ook den laatsten tijd te leven in een soort „opge wekte ontevredenheid." De burgemeesters der gemeenten An- dijk, Grootebroek, Hoogkarspel, Boven- spel, Venhuizen en Wervershoof, heb ben in een adres den Ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën, Wa terstaat, Arbeid en Landbouw, Nijverheid en Handel, gewezen op den onhoudbaren toestand, waarin de bevolking dier ge meenten verkeert. In 'Tiet uitvoerige adres wordt eerst behandeld: de noodzakelijkheid om de vrachttarieven te verlagen met minstens 75 pCt., waardoor de toestand der groententelers aanmerkelijk zal worden verbeterd, Hoewel daardoor nog geen loonende exploitatie zal worden verkre gen. Voorts wordt in overweging ge geven, of bet niet mogelijk zou z'jn met Duitschland een handelsovereenkomst aan te gaan, opdat daaruit de gelden worden verkegen voor het verleenenvan een toeslag op de geveilde groenten. Adressanten roepen afdoende hulp in voor de tuinders, anders Btaat het ergste dezen winter te wachten, wijl n catastrofe kan niet uitblijven. Nader ■wordt gewezen op het groote belang van uitvoering van dat deel van het kanalenplan, ontworpen door de West- friesche kanaalvereeniging, dat den tuin bouw zou verlossen uit haar isolement op scheepvaartgebied. Nog zijn tengevolge van den jarenlangen tegenslag de eigendommen sterk bezwaard, en roept de prijsdaling der huizen en landerij en een buitengewoon kritieken toestand in 'h,et levenhet tot stand brengen van 'n billijke credietregeling is een der eerste vereischten om een massa executie te voorkomen. Ten slotte wordt dringend verzocht het 1/2 pCt. registratierecht, dat op de veilingen van de opbrengst der groen ten wordt geheven, in deze zorgvolle tijden, af te schaffen. De handel ligt lamgeslagen. Groote werkloosheid in ongekende mate staat voor de deur. Algeheele ondergang van den groententelersstand dreigt. Onmoge lijk kan eenige inkomstenbelasting van beteekenis worden geïnd, terwijl voor het volgend jaar zelfs bijna iedere basis van aanslag ontbreekt. Naar aanleiding van de te Tiel ge houden fruittentoonstelling bespreekt de heer D. L. Rooy te Ochten, seceretaris van de Provinciale Commissie van de veilingen in Gelderland, Utrecht en Overijsel in „De Betuwe als Fruitstreek" o.m. de Amerikaansche wijze van ver pakking van appels voor export. De zorg, die de Amerikanen beste den aan hun fruit, begint al bij bet is klein en van binnen gevoerd, zoo dat daarbij geen kneuzingen kunnen voorkomen. Zoo spoedig mogelijk wordt het fruit in stevige kisten naar de plaats gevoerd, waar het verpakt moet worden. Dit vervoer heeft plaats met voertuigen op voeren. Op deze plaats (meestal een koele schuur, maar in ieder geval koel) blijft het fruit en kele dagen in den boomgaard in kis ten staan, om mogelijk toeh bij het pluk ken ontstane kneuzingen bij het la tere plukken beter te kunnen vinden Als het tijd is om te pakken, wordt het fruit gesorteerd naar de kwaliteit en daarna naar de grootte en vervol gens verpakt. De systemen, die bij de sorteering en verpakking worden toegepast, verschil len nog al eens; het komt voor dat door speciaal personeel alle appelen naar kwaliteit worden gesorteerd. Deze sorteering is Extra Fancy, Fancy en öhoise. Daarna worden de appelen voor de tweede maal gesorteerd en wel naar de grootte. Deze sorteering ge schiedt meestal door den pakker. Hij zorgt er voor, dat de appelen, die in één kist gaan zoo gelijk mogelijk van grootte zijn. Door toepassing van dit sorteeringssysteem krijgen we dus, dat van alle drie kwaliteiten ook nog en kele grootten voorkomen. De grootte wordt meestal aangegeven door het aan tal appelen per kist ook wel door het aantal rijen per kist. In Californië onderscheidt men in de grootte de 4 rijen, de 4Va-rijen en 31/2'-rijen. Het sor- teeren naar de grootte geschiedt ook wel machinaal, terwijl dan tevens de appelen machinaal worden schoongeveegd, d.W.z. dat de resten van sproeivloeistaf- fen worden afgeveegd door heen en weer bewegende lappen. De verpakker wikkelt alle vruchten in een afzonder lijk papiertje (althans van de fijnste soorten hoewel het ook nog wel voor komt op enkele plaatsen dat de choise in papier gewikkeld wordt). De kist wordt van binnen afgezet met papier, dat soms in een randje eindigt, dit al les om de geopende kist een fleurig aanzien te geven. De kist wordt dicht gespijkerd en voorzien van een merk of etiket. Zoodra het pakken geëindigd is wordt de kist met fruit naar de bewaarplaats gebracht; dit is soms een door lucht- circulatie verkoeld pakhuis en ook dik wijls een pakhuis in een der groote steden, dat met behulp van ijs of met andere middelen verkoeld wordt. Er wordt in beide gevallen zorg gedragen dat het fruit zoo spoedig mogelijk komt op een temperatuur van 3230 graden Farenheit, en dat het zoo constant mo gelijk op die temperatuur wordt ge houden. Als het fruit eenmaal in de koelpakhuizen is, wordt het er niet weer uitgehaald dan alleen voor het vervoer naar de laatste verkoopplaats en naar de plaats van consumptie. Alle vervoer naar de plaatsen ge schiedt in koelwagens en in koelruim ten in het schip. Uit door de regee ring genomen proeven is gebleken, dat het fruit, dat het meest constant op een temperatuur van 32 gr. gehouden is de meeste houdbaarheid heeft. Het is gelukt op deze wijze fruit tot negen maanden na het ofogsten goed te hou den. Als we de bewerking van het fruit in ons eigen land gaan vergelijken met die uit Amerika dan valt ons 't ver schil terdege op. Het is niet mijn be doeling om te beweren dat de Neder- landsehe telers en exporteurs deze Ame rikaansche practijken voetstoots over moeten nomen, maar ik wil slechts wij zen op het verschil in behandeling van fruit hier en daar, en trek dan de con clusie, dat er voor de Nederlandsohe telers en exporteurs nog heel wat te verbeteren valt. Tijdens den oorlog in het jaar 1916 heeft de bekende Duitsche petroleum- maatschappij, de Deutsche Erdol Ak- tien Gesellschaft, het haar toenmaals be- hoorende petroleumveld te Pechelbronn bij Straatsburg, waarvan de productie zeer sterk aan het dalen was, terwijl de behoefte aan olieproducten in het Duitsche rijk zeer groot was, mijn- bouwkundig doen inrichten. Er werd na melijk een diepe schacht gegraven, wel ke men schacht Noellenburg noemde. La ter hebben de Franschen de schacht naar hun beroemden staatsman Olemen- ceau genoemd. Van deze schacht uit werden galerijen in de petroleumhouden- de lagen gedreven en wel met zulk een succes, dat de Franschen na den oor log het bedrijf met deze nieuwe metho de hebben voortgezet. De productie van dit veld, dat vele jaren reeds als uitgeput was beschouwd, steeg, tengevolge dezer nieuwe methode van ontginning dermate, dat nog vijf of zes nieuwe schachten zijn gegraven, welke met een groot aantal galerijen uitgebouwd, voortdurend met goed ge volg produceeren. 1 Na den oorlog voerde de Deutsche Erdol Aktien Gesellschaft ook op haar petroleumveld te Wietze bij Hannover het mijnbouwkundig bedrijf in. De ge steldheid der velden is daar zeer on gunstig, men ondervindt nl. daar veel overlast van drijfzand. Desondanks is het bedrijf zeer loonend, omdat men daar thans een menigte olie wint, wel ke vroeger door boorgaten niet gewon nen kon worden. Ook in Argentinië moet thans door dezelfde onderneming dezelfde wijze van exploitatie worden toegepast en wel op grootere diepte; voorts bevatte de „Pe troleum Times" voor korten tijd afbeel dingen van een mijnbouwkundig gedre ven petroleumwinning in Kentucky in Noord-Amerika, waaruit blijkt dat men in de Vereenigde Staten ook reeds be gint deze methode ter hand te nemen, terwijl in Poemenië een Engelsche maat schappij, de Danube Oil Trading Com pany ook deze wijze van petroleumwin ning in praktijk brengt. Laatstgenoem de maatschappij, die over zeer groote complexen petroleumvelden in Poemenië beschikt, heeft op hare oencessies naast het boorbedrijf ook twee mijnbedrijven geïnstalleerd, waarin zij galerijen met eene neiging van 28 A 30 °/o heeft gegraven. Peeds heeft men op deze wijze verscheidene malen kleine oliela- gen aangetroffen en men verwacht, dat deze galerijen in korten tijd zeer pro ductief zullen worden. Ook de gassen, die tegenwoordig meestentijds ongecontroleerd ontsnappen, Het steeds grooter wordende verbruik van petroleum en hare derivaten in de automobiel-nijverheid, de vliegtuigen-in dustrie, het scheepvaartbedrijf en wat niet al, is zoo voor iedereen van be lang geworden, dat het vraagstuk der methoden tot winning der petroleum velen wel niet onverschillig zal laten, waarom wij meenden deze uiteenzettin gen, die ons van bevoegde zijde gewer den, niet aan onze lezers te moeten onthouden. DE TEELT VAN ARTISJOKKEN. Een in ons land wèl bekende, maar nog weinig geteelde groenteplant, is de Artis jok (Cynard Scolymus.) in Frankrijk, en ook in België, wordt dit distelachtig gewas meer geteeld en is daar ook veel meer populair. Door de weinige teelt, is de artisjok nogal prijzig hier te lande, waarbij nog het feit komt, dat velen deze fijne groenten niet weten te bereiden, niet naar behooren weten te genieten en dus ook niet voldoende op prijs kun nen stellen. In de keuken verwerkt men de artisjok op velerlei manieren. Zij wordt gekookt en met een smakelijke witte eiersaus of wel met een pikante saus opgediend. De omwindelblaadjes van de bloemhoofdjes, welk een aangenaam smakend dik sappig merg bevatten, dienen voor consumptie Een andere manier van bereiding bestaat hierin dat men de bloembladen verwij dert en het vleezige ondergedeelte alleen kookt en verder toebereidt. Bij menigeen zal de gastronomische waarde van deze „fonds" d' artichaut" wei bekend zijn. Op twee manieren kunnen wij de Artisjok voortteelen, n.l. door zaad en door scheuren. In Maart ongeveer zaaien wij het goed gezuiverde zaad uit onder glas, in een goed bemesten lossen grond. Een veel toegepaste manier is dejvóórtte- Iing in potjes waarna de planten einde Mei in den vollen grond uitgeplant kunnen worden. Een veel meer zekerheid biedende ma nier van vóórtteien is echter die, welke men met scheuren verkrijgt. Hierbij gaan we op de volgende manier te werk. In het voorjaar zoo in het begin van April deelen wij de planten in stukjes, er voor zorgend, dat elk uit te planten stukje een worteldeel heeft. Daartoe hebben we de te verdeelen planten eerst in bak of kas vóórgekweekt, tot zij een tamelijk flink wortelstel hebben. Het is wenschelijk ook de bladen der gescheur de planten in bakken met genoegzame bodemwarmte te zetten. Wanneer ze daarna goed aan den groei zijn, planten wij ze in vollen grond uit, met een flinke onderlinge tusschenruimte. Daar de vol wassen planten een nogal ruime plaats innemen, is een onderlinge afstand van plm. een Meter niet te veel. Een flinke beendermeelgift als bijmest, geeft bij de teelt goede resultaten. De artisjok is een overblijvende plant en, al kan men bij doelmatige bemesting en op geschikte gronden ook wel in het eerste jaar een tamelijken oogst verwach ten, toch is deze in het tweede jaar door gaans belangrijker. Het oogsten vereischt nogal eenige han digheid en ervaring. De vrucht word met een flink gedeelte van den stengel afge sneden, en daarna de overblijvende bloem stengel tot juist bij den hoofdstengel af genomen, om te groote verzwakking den plant te voorkomen. Bij het snijden moet men er op letten, de bladeren niet te knakken, daar dit een oorzaak van ziek worden en afsterven der planten kan wezen. Willen we de afgesneden vruchten eeni- gen tijd bewaren en frisch houden, dan zetten we ze met het afgesneden stengel- gedeelte in water, zooals wij dit bij snij bloemen doen. De planten moeten gedurende den win ter worden overdekt, en voordat wij hier in het najaar toe overgaan, kunnen wij ze nog een kalkverdunning geven als mest. Het afdekken moet met omzichtig heid geschieden. Bij sterke|afdekking|kun- nen wij n.l. last krijgen van rotting (voor al bij zachte winters,) bij onvoldoende be dekking speelt de vorst ons parten. Wij kunnen op verschillende manieren dekken. Een bedekking met biad is niet aan bevelenswaardig, omdat dan nogal gauw rotting kan intreden. Een goede manier is, de planten eerst aan te aarden of om te wallen, dan déarover takkebossen aan te brengen, en daarop blad. Het beste en meest doelmatige dekmiddel is turfstrooi- sei of turfmolm., dit toch kan heel wat vocht opslurpen en vasthouden, terwijl het voldoende beschutting biedt, zelfs bij strenge vorst. Bedekking met oude manden, en daarover loof wordt ookiwei toegepast. Aanbeveling verdient het, het dek in het voorjaar niet te spoedig te verwijderen, maar de planten gedurende de geheele wispelturige Aprilmaand nog tegen mogelijke vorst beschut te houden. Goed behandeld, kan de plant ons plm. zeven jaren lang een goeden oogst geven. Goede soorten zijn de „Green", „Artichaut de Venise," „Purple," „Gros Vert de Laon." „Gros camus de Bretagne" en „Giobe." Ons dunkt, hoe meer de artisjok in Nederland wordt aangekweekt, hoe popu lairder ook déze fijne groentensoort hier worden zal.... (De Zaaier.) Door de Algemeene Vergadering vati den Volkenbond werd, na een verslag van Jen Franschen Senator Georges Reynold, besloten het rapport van den Algemeenen Secretaris, betreffende Esperanto in de scholen, benevens de conclusies van de commissie, goed te keuren. Volgens die conclusies verzoekt de Volkenbond de meening van de Permanente Commissie van gedelegeerden voor inteliectueele sa menwerking, welke gepresideerd zal wor den door den beroemden wijsgeer Berg- son, over het wereldtaalvraagstuk. De gedelegeerden van Finland, China, Japan, Perzië, Zuid-Afrika en Bulgarije ondersteunden krachtig de invoering van Esperanto. Een rapport van gelijke strek king werd aangeboden door den voortnef- felijken taalkundige Gilbert Murray, pro fessor aan de Ltniversiteit te Oxford. Lord Robert Cecil, de bekende Engel sche staatsman, beval Esperanto in de Ver gadering te Genève warm aan. In winter en zomer en altijd heeft uw hond een wekelijksch bad noodig. Weel warm water en groene zeep zijn de eerste noodzakelijkheden en dan nog eenige oude handdoeken, die vlugger zul len drogen als zij warm gemaakt zijn. Een warm hapje eten of slokje melk mag eveneens klaargezet worden als een belooning na het bad, die kouvatten kan voorkomen. Zet den hond in de teil, die met water gevuld is, en giet een paar kitten warm water over zijn rug. Wrijf hem vervolgens ter dege met zeep in en tracht niet al leen zijn haren, maar ook zijn huid goed Schoon te krijgen. Daarvoor ïs inwrijven met de handen zeer gewenscht-. Laat zoo lang mogelijk den kop droog, om te voorkomen dat er zeep in do oogea komt. Ten slotte moet deze echter na tuurlijk ook gewasschen worden. Wasch zijn ooren van binnen en van buiten, de flappen alleen, laat het tee re orgaan daar binnen met rust. Spoel den hond goed af, geef hem een lauwe en een koude douche, om kouvatten te voorkomen, en droog hem vervolgens ferm af. Heeft de hond witte haren en heeft hij geen wondjes, dan mag er in het water een weinig blauwsel gedaan wor den. In den regel is het 't beste kleine hondjes niet te heden voor zij zes maan den oud zijn. Wanneer zij lange ooren hebben en deze vuil worden, moeten aa evenwel gereinigd worden. Soms is het eveneens noodzakelijk het kleine hondje geheel te wasschen. 1 u g De aflevering van 20 September bevat o.a. een uitvoerig verslag van hetgeen be sproken is op de algemeene vergadering der Vereeniging, 4 September j.L te Rot terdam gehouden. Van de besluiten, welke aidaar genomen zijn, vermelden wij in het bizonder: den steun te verieenen aan de tentoonstelling welke de afdeeling Rotterdam in het vol gend voorjaar zal houden, met het doel een beeld te geven van de Rotterdamsche Nij verheid, en het medewerken tot het tot stand brengen van Nederlandsche winkel weken in den lande, in 1923 ter gelegen heid van de vijf-en-twintig-jarige regeeriftgj van H.M. de Koningin. „De Nijverheid in en om Eindhoven* bevat een uitvoerig overzicht van de in dustrie, zooals deze zich in die plaats en in de omgeving in den loop der jaren heetf ontwikkeld. Ten slotte vermelden wij nog de rubrie ken „Van alles wat" en „Van en Voor de Vrouw," welke als steeds een aantal korte, belangwekkende mededeelingen bevatten. Blijkens de begrooting van Landbouw» Nijverheid en Handel, heeft de Minister het plan de Rijksseruminrichting te Rotterdam te splitsen en over te plaatsen naar Bergen op Zoom en Utrecht. De Minister van Financiën heeft bepaald dat de regeling ter voorkoming van dubbe le belasting, vervat m een beschikking van 7 Juli 1920, te rekenen van 1 Mei 1920 me de van toepassing zal zijn op binnen het Rijk wonende vreemdelingen, die onderda nen zijn van een Staat, die in zijn gebied wonende Nederlanders onder gelijke of ge lijksoortige voorwaarden van dubbele be lasting vrijstelt. Dit zal ter kennis woTdea gebracht van de ambtenaren der directe be lastingen en van die der registratie en domei nen, onder mededeeling, dat op grond van deze regeling vrijstelling van dubbele he- lasting behoort te worden verleend aan bin. nen het Rijk wonende Canadeezen, Naar wij vernemen, heeft de Fransche! gezant het voornemen in de week van 2 tot 7 October a.s. een reis te maken naar de provinciën Overijsel en Drente. De heen Benoist zal bezoeken: Zwolle, Kampen, Meppel, Asen, Almelo, Enschede, Hengelo en Deventer, en verschillende instellingen van landbouw, nijverheid en handel bezich tigen. v Als directeur der Posterijen en Telegrafid wordt, naar we vernemen, genoemd als op volger van den heer Westerveld, do heer G. B. Noorthoven van Goor, thans majoor bij de Generale Staf te den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7