STADSNIEUWS M Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Brieven uit Rome. Distributieve rechtvaardigheid. Dinsdag 26 September 1922 45ste Jaargang No. 14257 1SUM 27 SEPTEMBER De Etalage-Week. Burgerlijke Stad, AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUW& Onthulling monument ¥®röü- getet® vissefters. De H. Stoel en Italië. Uitbreiding zaak. Kleine Houtstraat-Vereeniging. Eervol ontslag. Gouden Huwelijksfeest. Ontsmet. Personalia. Ambtelijke verhuring. Gevallen. Gouden Huwelijksfeest. ffTr/a\ e Zusters aan de Koningstraa J. J. WEBER ZOON. Opticiens e- Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Dé 8ÏÏotvnernënT»pr!fr TO» draagt vuur Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5734 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ffdvèrTenïlén 3S cants per regel Bij .Oi,.ract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pel regeL Vraag- en Aanbod- advcrtentiên 1—4 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel tneer 15 cent, bij vooruitbetaling. De reis van Rome naar Loreto van Z.Em, Kardinaal Gasparri, ter gelegen heid van het overbrengen van het nieuwe Madonnabeeld voor het H. Huisje van Na zareth, heeft in de dagbladen heel wat stof gegeven tot artikelen over den H. Stoel in zijne tegenwoordige verhoudin gen tegenover den Italiaanschen Staat, of duidelijker gezegd, over de Romeinsche kwestie. Daargelaten hetgeen het „Giornale d'Italia" oneerbiedig schreef over de functie van Kardinaal Gasparri als Le gaat a latere voor de Loreto-feesten, knoopte het blad allerlei beschouwingen eraan vast over de tegenwoordige houding van den H. Stoel tegenover het konink rijk Italië en door den tijd overwonnene protesten. Wie Loreto kent, weet dat daar naast de groote basiliek, die het H. Huisje over schaduwt, een groot paleis is opgericht door Paus Sixtus V, waar de administra tie der goederen van het H. Huisje en der Basiliek, de woning van den Bisschop van Loreto en die der Penitenciers van het H. Huisje is ondergebracht, en waarvan de Pausen zich steeds een gedeelte voor behielden, voor het geval, dat ze te Lo reto vertoefden, hetgeen bijna geen Paus naliet. Het volk te Loreto noemt dit pa leis niet anders dan het Palazzo della Madonna, het Paleis der Madonna. In 1865 toen Loreto gelijk met de pro vincie der Marken, die bij de Pauselijke Staten behoorde, werd ingelijfd, bij het rich vormend ééne Italië, hetwelk be kroond moest worden in 1870 door de in neming van Rome, werden ook alle goe deren van het H. Huisje en der Basiliek aan de Kerk ontnomen, en werd de admi nistratie dier goederen en het Paleis van de Madonna verrijkt met het bijvoeglijk naamwoord van „koninklijke". Dit nu was een even wederrechtelijke toeëigening als die van zoovele kerken, kloosters en paleizen te Rome, na de overweldiging in 1870. In geheel Loreto nu, behoudens eenige kleine hotels of herbergen voor pelgrims, Is geen geschikt verblijf te vinden om aan de Kardinalen een behoorlijk onder komen te verzekeren. Deze verbleven dan In de woning van dén Bisschop van Lo reto en namen aldaar een uitnoodiging aan van Graaf Falconi, uitstekend katho liek, die ook het Paleis der Madonna be woont als administrateur der goederen van het H, Huisje en der Basiliek, door de Italiaansche regeering aangesteld. Graaf Falconi noodigde aan zijn tafel, ter gelegenheid van de fessten niet alleen de Kardinalen te Loreto aanwezig, maar ook den Bisschop en den Prefekt van An- cona, den generaal-commandant van An- cona, den commandant van het vlieg kamp, hooge officieren en ambtenaren in dienst van de Italiaansche regeering. In 'de eetzaal prijkte een buste van koning Victor Emmanuel en ook 'n groot portret van Paus Pius XI. Aan tafel hield graaf Falconi een redevoering om Paus Pius SI te bedanken voor de edelmoedigheid tan het H. Huisje het Madonnabeeld we- ler te schenken. Hij dronk op de gs- tondheid van koning Victor Emmanuel, ran den Paus, van den Kardiaal-Legaat tn van de andere Kardinalen. Kardiaal Gasparri beantwoordde deze tafelrede net zeer diplomatiek gekozen woorden. Bij sprak over de goede ontvangst den Kardinaal Pausefijk-Legaat bereid te Lo reto, over het geloof der bevolking der provincie, welke geheel uitgeloopen was Dm het nieuwe beeld te begroeten en aan Maria een echte volkshulde te bereiden, over de vaderlijke goedheid van Paus Pius, over de voorkomendheid van Graaf Falconi en eindigde met de gezondheid te drinken van de aanwezige Kardinalen en alle overheidspersonen aan lafel aan wezig. Men ziet gemakkelijk, dat deze rede geheel voorbereid, met opzet alle zinspeling over den toestand tusschen den H. Stoel en Italië wegliet, dat er geen -sprake was van koning of koninklijk huis if Italiaansche regeering, en dit aldus door fen Kardinaal-Legaat gewild was. Geen sprake dus van openlijken of stilzwij- genden afstand van den H. Stoel van ai- oude rechten, geen erkenning van de Ita liaansche regeering, nog minder van ko ning of koninklijk huis. Nu ziet echter het „Giornale d'Italia" in dit alles een politieke daad, een er kenning van het voldongen feit. Het blad sprak over het Paleis door de Pausen gebouwd en genoemd Paleis der Madon na als van het Koninklijk Paleis, van den Kardinaal-Legaat des Pausen en de an dere Kardinalen als gasten van een ver tegenwoordiger der Italiaansche regeering van de oplossing der Romeinsche kwestie door dit feit, enz. De „Osservatore Romano" in een op stel van Graaf Dalla Torre, zeker door het Vatikaan ingegeven, neemt onder het hoofd „Politiek te Loreto" het blad even geducht onder handen en brengt alle door het blad bijeengeraapte en uitgepluiste bizonderheden tot de kale werkelijkheid terug. De welopgevoede Graaf Falconi, een edelman van 't oude ras, uitstekend katholiek, zegt het Pauselijk blad, maakt den Bisschop van Loreto de onaangename positie, waarin deze zich bevindt, iets minder moeilijk. De Bisschop van Loreto is beroofd van al hetgeen het heiligdom bezat in roerende en onroerende goede ren, het Pauselijk Paleis erbij inbegre pen, waar de Bisschop alleen tegenwoor dig het recht heeft een woning in te ne men. We zeiden Pauselijk Paleis, zegt het blad, want het groote gebouw door Paus Sixtus V opgetrokken, is werkelijk een Paleis des Pausen, als men tenminste liet het beginsel huldigt dat de overweldiging aan den overweldiger eenig recht geeft. Men begrijpt, dat de maaltijd niet in an dere lokalen kon gehouden worden dan die der Administratie, die zich gedwon gen zag alle burgerlijke en militaire over heidspersonen van de plaats uit te noo- digen, zonder dat de Kardinaal-Legaat daarover ingelicht was. In dezen stand van zaken heeft Kardinaal Gasparri niet al te streng willen zijn tegenover Graaf Falconi en alles achterwege gelaten wat niet in overeenstemming was met de fees ten van het oogenblik, ofschoon eenige aanmerking met onbeleefd zou geweest zijn, daar ze geheel zou gerechtvaardigd zijn. Het is dus geheel overbodig en on nuttig te Loreto elementen te zoeken voor een zoogenaamd steeds meer op den voor grond tredend afwijken van de Pauselij ke aanspraken. Loreto laat de Romein sche kwestie in den toestand van tevo ren. De les door de „Osservatore Romano" aan het vrijmetselaarsblad gegeven zal wel van geen nut zijn voor het blad zeli, hetwelk eiken dag opnieuw aan de Kerk en kerkelijke instellingen tracht afbreuk te doen. De sekte in Italië kan nu een maal den Paus en de Kerk niet met rust laten. Steeds worden nieuwe aanwijzin gen of onthullingen gedaan over de poli tiek van het Vatikaan, over handelingen en woorden van personen die voor den H. Stoel verantwoordelijk zijn. De Ro meinsche kwestie heeft in dit alles e :a zeer voorname rol te spelen en als er iets gebeurt of gezegd wordt, waaruit een toenadering van den H. Stoel tot den Italiaanschen staat kan opgemaakt wor den, is men er onmiddellijk bij. Dit alles doet zien, welke beteekenis er moet gehecht worden aan het geschrijf van die sektebladen, die steeds beweren, dat voor hen de Romeinsche kwestie niet meer bestaat, dat ze sedert 1870 opgelost is. Ze herhalen dit al te dikwijls, zoodat gewettigd is aan te nemen, dat ze zelf niet gelooven, hetgeen ze schrijven. Dit kan ook niet. Een ieder, die ziet en oor deelt, weet dat de Romeinsche kwestie steeds open is, niet opgelost kan wor den zonder dat de voornaamste belang hebbende partij met de andere overeen komt. Dit echter zal niet kunnen geschie den, voordat er een einde komt aan den tegenwoordigen stand van zaken, en alvo rens de bestaande veranderd worde in dien van vóór de overweldiging der Pau selijke Staten. CIVIS ROMANUS. Men heeft gisteren in ons blad onder de Gemeentezaken een verzoek kunnen lezen van het bestuur der R.-K. Lees zaal en Bibliotheek te Haarlem, om de contributie van 1.50 op 2.50 te mogen verhoogen. Gelijk men gelezen heeft stel len B. en W, genadiglijk voor dit verzoek in te willigen. Wellicht is het niet tot een ieder door gedrongen, waarom het Leeszaalbestuur aan het Gemeentebestuur verlof moet vragen om zijn eigen zaken anders te regelen, dan tot nog toe. De reden is, dat de R.-K. Leeszaal met den zilveren band van 2000 subsidie aan de ge meente gebonden is en dus in zake de regeling harer financiën niet vrij staat. Waarom, zal men verder vragen, moet er dan aan de R.-K. Leeszaal zooveel zorg geleden worden; waarom moet er zooveel en zooveel ingespannen arbeid gratis worden verricht; waarom moeten er weldadige katholieken bijspringen, om deze instelling van openbaar nut op de been te houden? Dat lijkt inderdaad een raadsel. En net raadsel wordt een mysterie, wanneer men de bescheiden poging van het bestuur, verzoekende, om 't subsidie van ƒ2000 op 4500 te brengen, ziet afgewezen voor 1922, terwijl voor 1923 naar de volgende begrooting verwezen worclt. De reden? Bezuiniging; natuurlijk. En dat is voor ons in de meeste gevallen een doorslaand argument. Niet echter altijd. Het nut en noodzakelijkheid eener R.-K Leeszaal bepleiten wij nu niet meer; daar hebben wij al zooveel over geschreven. Wij maken voor heden slechts een ver gelijking. Bij het adres van het R.-K. Leeszaalbestuur is de volgende statistiek gevp.fwS Bezoekers Uitgeleende der R. K, O. boeken Leeszaal R.-K. Lees- Gem. O. zaal. Leeszaal Januari 621 777 Februari van af opening 720 1222 1018 Maart 1040 2349 1297 April 833 2537 1256 Mei 744 2533 1389 Juni 601 2350 1711 En wij voegen er nog de volgende ver gelijkende cijfers aan toe: Voor de Openbare Leeszaal is in 1920 uitgegeven 14,690.73, Voor 1921 werd een bedrag aan uitga ven geraamd van 14,331.66 en voor 1922 staat in de begrooting een som van 39.750. De R.-K. Leeszaal heeft over 1921 een subsidie gekregen van 2014,50. Voor 1922 krijgt ze geen cent meer; voor 1923 kan het de belofte niet lijden, dat er een gulden bij zal komen. Is dat de distributieve rechtvaardig heid, waarvan men in onzen Raad den mond altijd zoo vol heeft? Laat de gemeenteraad tenminste mor gen zeggen, dat de R.-K. Leeszaal voor 1923 wat minder als stiefkind behandeld zal worden. Sociëteit „St. Bavo'' Esperanto half 8 Haarl. Inkoop Comb. half 9 Hoofdbestuur Volksbond half 8 Bestuur „St. Joseph" half negen. Café-Restaurant „De Kroon" Groote Markt Concert van half 8-11 uur. Luxor-thealer Groote Houtstraat 139--. 141 Bioscoop- en variété-Voorstelling ,.De Drie Musketiers." Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Concert. Oud-Iiolland Verwulf t Matinée en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansslraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. H. K. Leeszaal en uilleenbibliotheek Jansslraat 49, Eiken dag geopend van 10—1234, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen, Uitleen van boeken van half 3—9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur. nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 10—12 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Onder enorme belangstelling heeft gis terenavond de muzikale wandeling plaats gehad door de muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster". Rond kwart over acht werd van de Groote Markt afgemarcheerd. De opstelling had onder groote belang stelling plaats gehad. Voorafgegaan door een tweetal agenten te paard en gevojgd door evenveel, werd de tocht in goede orde volbracht langs: Groote Markt, Jans- straal, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteijorisstraat, Gr. Markt, Koningstraat, Gierstraat, Proveniershuis, omzwenken in de Gr. Houtstraat, Ancgang, Kleine Houtstraat, Gasthuisvest, Doelstr., Voldersgracht, Haamvest, Botermarkt, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Zijl straat, Gr. Markt, Lange Veerstraat, Korte Veerstraat, Spaarne, Waag, waar de stoet om kwart voor tien ongeveer aankwam en ontbonden werd. De orde bleef, volgens het politie-rapport, uitstekend bewaard. Langs den geheelen weg was de belang stelling enorm, waartoe voorzeker het fraaie herfstweer meewerkte. Vooral op de Groote Markt was het aantal belangstel lenden enorm. Op verschillende punlen van de stad, waar de „ommeganck" voor bij trok, werd Bengaalsch vuur aangesto ken, wat een fantastisch gezicht opleverde. Toen de stoet om 9 uur ongeveer vanaf het station de Groote Markt passeerde, werden daar wel een 10 a 15 potten Bengaalsch vuur gebrand. Die mengeling van rood, groen en wit gaf een aardig gezicht en daarbovenuit deed de stoet met een 12- tal fakkeldragers fantastisch aan. De Markt was een oogenblik in een bijna ver- stikkenden walm van Bengaalsch vuur ge huld. Hier toefde het muziekkorps eenige minuten en trook toen verder. Van alle bloemzuilen en in alle straten, waar buurtvereenigingen zijn, werd Bengaalsch vuur gebrand. Er heerschte een drukte van belang in de stad, een op gewekte stemming, maar de goede orde werd, dank het oordeelkundig optreden der politie niet verstoord. Na afloop van de ommeganck werden de muzikanten uit- genoodigd bij Brinkmann te komen. Daar werd hun een verfrissching aangeboden en een hartelijk woord van dank gebracht door de heer W. Dyserinck, voorzitter van de sub-commissie voor de muziek. Etalages. De firma GEBRS. BOSSE, electrotech- nikers, Oranjestraat 4, nabij de Leidsche Vaart, demonstreert des avonds in de eta lagekast van haar winkel, ter gelegenheid van de Haarlemsche etalageweek, een proef, die niet alleen interessant en tot op zekere hoogte wetenschappelijk is, maar tevens de firmanten stempelt tot goede technikers. In de duisternis van den avond en de winkelkast ziet de voorbijganger een straal lichtend water dat bij wijze van fon tein ontspuit aan een soort obelisk en m een kristallen vaas stort, die nimmer vol wordt. Wisselend is de kleur van het wa ter geel, wit, paars, rood, blauw, enz. Dit effect wordt als volgt verkregen. Achter de waterstraal is een duizendkaars sterke electrische lamp aangebracht, diè haar schijnsel door de kleine opening werpt. Het licht van de lamp straalt niet recht vooruit, doch volgt in gebogen lijn de wa terstraal, zoodat die geheel verlicht is, even als de vaas. Een cirkelvormig glas in lood, van glas in verschillende kleuren voorzien, heeft aan de kanten schoepjes, waarop een straal van de waterleiding valt,zoodat het glas in lood ronddraait en afwisselend het verschillend gekleurd glas voor de dul* zend-kaars sterke lamp brengt. Daardoor ontstaan de verschillende kleuren. Blijft nog over het raadsel waarom de vaas nooit voller wordt, maar dat vertellen we niet. Er moet wat te gissen overblijven. Het is de moeite waard die demonstratie eens te gaan zien. Ondertrouwd: 26 Sept. E. A. [Wolff en G. P. C. La Rondelle. Getrouwd: 26 Sept. J. H. van der Weijde en S. M. Kuhn. Geboren: 25 Sept. z. van J. Metse laarvan der Bijl. Overleden: 23 Sept. W- H. Nee lissen, 59 j. Parklaan. 24 Sept. J. M. Miesijerus—Cornet, 64 j., Zuidpol ders tras* Weinig winkel-uitbreidingen zijn zóó doeltreffend als die, welke de firma Driessen thans hare welbekende zaak, gevestigd Anegang 9, heeft doen onder gaan. De bij trekking aan den winkel van het voorheen er achter gelegen kan toor is tot in de kleinste onderdeelen zoo subliem afgewerkt, dat niet aan het geringste de vergrooting valt te onder kennen. Het nieuwe gedeelte is bijge bouwd geheel in den trant van den reeds hestaanden winkel, want aan dit gedeelte behoefde niets veranderd te worden, waaruit wei blijkt, hoe modern dit reeds was. Alleen het plafond moest vernieuwd worden in verband met het aanbrengen van nieuwe lichtkronen, welk werk zoo uitstekend is uitgevoerd door het elec- trisch installatiebureau Joh. G. Spruijt uit de Barbarossastraat. Deze kronen vallen alleszins te loven en dragen door haar sierlijken vorm bij tot de deftigheid der zaak. Het lichteffect zelf is zoo wel in den winkel als in de étalage, waarin een keur van fijne artikelen op het fraaist uitgestald is, s bitterend. Aan die uitstalling is waarlijk de vakkundige hand te herkennen. De uitbreiding van den winkel is be nut tot het aanbrengen van kasten langs de wanden voor uitstalling en berging der velerlei artikelen. Het mahoniehout, waaruit alles opgetrokken is, doet het uitstekend in deze zaak. Een fraai stukje van sierkunst is de gebouwde schoorsteen achter in den win kel. Deze schoorsteen is geheel uit smalle tegels opgetrokken, terwijl daarin ver werkt is een embleem van het vak, n.l. een werkende zilversmid. Een kunstig stuk werk! Vermeld mogen voorts worden de zil ver-vitrine achter in den winkéi en de bijzonder mooie toonbanken met vitri nes. In een dier toonbanken is de cassa ingewerkt, en staat er niet als een hin derlijke sta-in-den-weg boven op. Wel practisch De geh/ele zaak draagt het stempel van twee noodzakelijke factoren voor een winkel van een juwelier-zilversmid, n.l. fijnheid en luxe en is toch van alle overdaad gevrijwaard gebleven. Een pronkjuweel is zij ongetwijfeld! Den aannemer, den heer J. P. A. Nelissen, komt wel een woord van lof voor de uitvoering toe. De keurige stof feering is van de firma Randoe. Als bijzonderheid vermelden we nog, dat de geheele aanbouw uit Hollandsch fabrikaat bestaat. Aohter den winkel is een gezellig, van alle gemakken voorzien kantoortje ingericht, terwijl nu ook gelijkvloers de werkplaats, met hare moderne machines, welke voorheen op de bovenverdieping was, gevestigd is. De firma Driessen onze gelukwenschen met hare succesvolle uitbreiding! Enige winkeliers der Kleine Houtstraat hebben het initiatief genomen om de vroe ger ontbonden Kleine Houtstraat-Vereeni ging weer leven in te blazen. Donderdag avond valt de beslissing. Gezien de animo die bij de bewoners de zer straat bestaat voor dit voorstel, wordit zeker de Kleine Houtstraait-vereenigüng weer opgericht. Na een lange politieloopbaan van on geveer 28 jaar, is den heer H. W. Wijk huizen eervol ontslag verleend als poii- tie-agent met toekenning van pensioen. Gisteren herdacht het echtpaar J. N. BreuringD. Versteeg, wonende Hol- steynstraat 17rood, zijn 50-jarige echtver- eeniging. Het feest is echter Zondag ge vierd geworden. Des morgens opi half 11 droeg pastoor Wentzel in de parochiekerk van de H H. Elisabeth en Barbara ter hunner inten'ie een plechtige H. Mis op. Verder werd het feest in intiemen kring gevierd. Vele fraaie bloemstukken ontving het echt paar. B. en W. stellen voor, aan le Haar lemsche stichting voor Woningverbete ring onder enkele voorwaarden een voor schot van ten hoogste 54,500 te verlee- nen voor den bouw van een volksdouche badhuis aan het Hofdijkplein, alsmede een buitengewone jaarlijksche bijdrage in dt betaling van de annuiteit over het be doelde voorschot, tot een bedrag, gelijk aan vier derde maal de som der bijdrage, welke de gemeente te dezer zake uit 's Rijks kas zal ontvangen, zulks onder voorwaarde, nader door Burgemeester en Wethouders te stellen in verband met de voorwaarden, welke aan de Rijksbijdrage zullen worden verbonden en onder be paling, dat bij een opnieuw regelen der Rijksbijdrage of der voorwaarden daarbij gesteld, vorenbedoelde regeling, zoo noo- dig, eveneens zal worden herzien of de voorwaarden, zoo noodig zullen worden gewijzigd én ten slotte dat bij intrekking der Rijksbijdrage de bijdrage uit le ge meentekas eveneens zal vervallen. Men is vandaag begonnen met de ont smetting van de school aan het Kei zerrijk. Deze school heeft dienst ge daan als tijdelijke woning voor Belgische vluchtelingen en als noodwoning voor Haarlemsche gezinnen. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 8934, 6 pet. N.W.S. B 9934, 7 pst. Iadië A 102, 6 pet. Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 117, In dische Bank 90, Vorstenlanden 14534, H. V. A. 33734. Ind'ustricele waarden. Jungens 43 54. Oliewaarden. Koninklijke 457, Con sols 130, Orion 3734. Tabakken. Deli Mij. 185. Besoeki 29, Rotterdam Deli 16, Senembar 270. Rubbers. Amsterdam Rubber 7734, Deli Baitavia 4134, Nederl. Rubber 46, Rott. Tapanoefld 1354. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 114, Holl. Boot 1634, Kon. Holl. Lloyd 1434, Japanlijn 72, Paketvaart 80, Scheep vaart Unie 88, Marine 1534- Amerikaansche Waarden. Hide and Leather 71, Steel 10834, Smelting 65, Ana conda 10934, Cigar 8234, Atchison Topeka 109, Voting Rails 2634,. Denver 134, Sou thern Pacific 10034, Union Pacific 160. DEN HAAG, 26 Sept. In tegenwoor digheid der Koningin, den Prins, den Burgemeester, verschillende wethouders, vele genoodigden, onder wie onderschei dene nagelaten betrekkingen van om gekomen 'visschers, is op den ouden Sche- vingsche Weg onthuld een monument opgericht ter nagedachtenis van de tij dens den wereldoorlog omgekomen Sche- vingsche visschers. Na een toespraak van den Scheven ing/cben predikant, hield de Koningin een rede, daarbij te kennen gevend, dat het een gelukkige gedachte van het Scheveningsche comité was, door de oprichting van dit gedenkteeken voor het nageslacht de herinnering te be waren aan de daden van opoffering en toewijding van de ruim 300 Schevening sche zeevarenden, die hun graf in de golven vonden. Hulde en dank bracht de Koningin aan onze wakkere zeelieden voor hun on verschrokkenheid bij het trotseeren van gevaren, welke hun beroep in die ja ren meebracht. Zij hebben ons volk daarmede onschatbare diensten bewezen. Wij hebben ons waardige nazaten be toond van ons groot voorgeslacht. Met weemoed gedenken wij allen die niet in hun woningen zijn teruggekeerd en in deze oogenblikken wendt zich ons geheele medegevoel tot u, die hier aan wezig rijt en die over de ledige plaats in uw hart en in uw woning treurt. Ik weet het, Hij die ons brengt naar het Vaderhuis, is uw Hoop, uw Hulp en uw sterkte. Geve God, dat de toe komst eenmaal voor Scheveningen, ja voor geheel ons Vaderland in het tee- ken van geluk en welvaart moge staan. Nadat de Koningin daarop het mo nument had onthuld, legde het vor stelijk Echtpaar een krans aan het voet stuk van 't gedenkteeken. Voor het examen M.O. schoonschrijven is geslaagd onze stadgenoot, de heer C. van der Heyde. Bij het te Wageningen gehouden examen ter verkrijging van het diploma analyst is geslaagd mej. H. Roorda van Eysinga, alhier. De huurcommissie deelt ons mede, dit zij, krachtens de huurcommissiewc t zal overgaan tot verhuring van perceel Groote Markt 27rood. Gisterenmorgen had de 18-jarige timmer mansknecht J. D. V. het ongeluk bij het afzagen van planken van een vloer van het verbouwd wordend perceel Wagenweg 62, van een hoogte van ongeveer 3 M. te vallen- Hij weTd naar het Diaconessenhuis gebracht, waar bij onderzoek bleek, dat de toestand niet ernstig was. Men schrijft ons: Onder zeeT veel belangstelling is gevierd geworden het gouden huwelijksfeest van het echtpaar C. v. d. Eyckhof en A. E. Slee man, wanende Waldeck Rymontstraat 50. Zooals reeds vermeld, is de bruidegom als concieige werkzaam aan de Antoniusschool Zijlsingel. L.l. Zondag werd hij in zijne woning door het schoolbestuur gecompli menteerd. De ZeerEerw. heer Pastoor Reijnenberg sprak namens dit bestuur hem toe. Spr. wenschte het echtpaar van harte geluk met zijn gouden huwelijksfeest, en noemde het een groot genoegen, den con cierge van die Antoniusschool te mogen huldigen. Wij zijn, aldus spr., aan u dank verschul digd voor al datgene wat u voor de school gedaan heeft. Het zal ons nooit gelukken om een concierge te krijgen, als van den Eijkhoff, die zijn werkzaamheden zoo slipt nakomt en de zorg voor het onder houd van de school zoo goed naleeft. Het schoolbestuur hoopt dat u nog vele jaren in gezondheid zal fnnctioneeren als con cierge van de Antoniusschool. Hierna overhandigden de Eerw. spreker den ju bilaris een enveloppe mei inhoud, als Stof felijk blijk van Mangstelling. De bruidegom dankte pastoor Reijmen- herg en hoopte dat het hem gegeven zal zijn nog vele jaren het onderhoud van de school te mogen verzorgen. In den loop van den dag kwam de heer v. d. Meij, hoofd van de R .K. school te Overveen den jubilaris ook gelukwenschen. Vam heni ontving hij een aardige attentie. Maandag had de jubilaris vrijaf. Des middags om 4 uur werd het echt paar door twee leerlingen van de school van zijn woning gehaald, om in de school door de kinderen gehuldigd te worden. De beide stoelen voor de jubilarissen waren op leuks wijze verdord'; ook de achtergrond wa getooid mei bloemen Ón groen. Op de tafel prijkte eveneetns bloemen en groen. De regeling was in handen van het hoofd der school, de heer 'Scheepers. De leerlingen hadden zich klasgewijze bijeen geschaard, onder de leiding van hun meester. Het zal Vrijdag veertig jaar geleden zijn, dat de Zusters Franciscanessen van Heythuizen zich te Haarlem ves tigden. Meer dan onder haar officieelen naam kennen de Haarlemmers haar als „de Zusters uit de Koningstraat'. Als zoodanig zijn zij bekend bij alle Haarlemmers, en met honderden, dui zenden, wellicht tienduizenden Haar lemsche ingezetenen hebben de Zus ters speciale banden van vriendschap gesmeed, doordat deze stadgenooten bij haar het eerste onderwijs ontvin gen of doordat kinderen van hen, die niet zelf bij de Zusters ter schole gingen daar het eerste onderwijs ont vingen. „De Zusters uit de Koningstraat"' hebben een eervollen naam in Ka tholiek en niet-KathoIiek Haarlem. En wie zal meten het vele goed, dat de Zusters in Haarlem gesticht hebben door haar onderwijs? Zou ka tholiek Haarlem zijn wat het is, in dien het 't onderwijs van de Zusters uit de Koningstraat had moeten mis sen? Wat 'n vruchten heeft haar on derwijs voor het behoud van den goeden katholieken godsdienstzin in Haarlem afgeworpen? Hoeveel katho lieke huismoeders hebben zij de eer ste levenswijsheid geleerd? Katholiek Haarlem is de „Zusters uit de Koningstraat" dankbaar! En in een tijd dat het katholiek onderwijs de moeilijkste jaren door maakte, dat het niet dan met de grootste opofferingen de concurrentie met het door Staat en gemeente rijk met geld toebedeelde openbaar on derwijs kon volhouden, hebben de Zusiers met haar onderwijs in Haar lem hoog gehouden de vaan van het goede katholieke onderwijs. Ook naar de uitspraken van niet-katholieke Haarlemmers mocht het onderwijs van de „Zusters uit de Koningstraat er in alle opzichten zijn, werd hei ge prezen en als voorbeeld gesteld, zelfs aan menige openbare school. Wat daar bereikt werd, wekte de bewondering van niet-katholieken. Katholiek Haarlem is trotsch op zijn „Zusters uit de Koningstraat' Dat mag ter gelegenheid van deze veertigjarige herdenking wel eens wor den gezegd. Het komt zoo zeldzaam voor, dat zulke dingen, die door iedereen gevoeld worden, bii een ge paste gelegenheid kunnen getuigd worden. Wij wenschen „de Zusters uit de Koningstraat" nog een groot aantal jaren van gezegenden arbeid in Haar lem toe. Ze zijn van de Haarlemmersl zeer geziene huisgenooten geworden! Barometerstand 658. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Sept. Hoogste barometerstand 765.2 m.M. te Valdersund. Laagste barometerstand 744.0 m.M. te Sally. Verwachting yan den avond van 26 tot den avond van 27 Sept.: Matige tot krachtige Zuidoostelijk» tot Zuidelijke of Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaringen, regenbuien. Later iets koe ler. De heer Scheepers wenschte eerst het gouden bruidspaar geluk en richtte zich daarna tot den bruidegom. In voortreffelijke woorden schetste spr. den bruidegom als een man die een voorbeeld is geweest voor allen, met wie hij in aanraking wam. Uit iedere klas sprak een leerling den jubilaris dan toe, gepaard met aanbie ding van bloemen. Verschillende cadeaux werden hun ge offreerd, o.m. een groote taart, 'twee eikenhouten bloementafeltjes met prach tige koperen bloempotten, waarin sierlijke planten prijkten. Na deze huldiging kwamen de onder wijzers den concierge huldigen. De kleinste leerling overhandigde namens de onderwijzers een zeer mooi pluche tafel kleed. Bij deze huldiging was het bruida- paar zeer onder den indruk gekomen. Het was dan ook wel een groote ver rassing. Een schoonzoon van het bruidspaar dankte voor de gebrachte huldiging. Nadat de leerlingen vertrokken wa ren, bleven de onderwijzers nog even met het bruidspaar gezellig bijeen, waar bij de eerewijn werd rondgediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1